TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ламбринидис во ОН: Не ни е само до името!

Press24 - 25.09.2011

Според шефот на грчката дипломатија Ставрос Ламбринидис, Грција во еден „кревок регион се труди обидите за повторно пишување на историјата и промената на границите, да ги остави зад нас“, пренесува ...

Видувањата на Грција и Бугарија за Балканот пред оон

Телма - 24.09.2011

Грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис оцени денеска пред Генералното собрание на ОН дека косовското прашање е сериозна препрека за консолидација на мирот и безбедноста на Балканот.

Министерот Попоски на Трансатлантска вечера во Њујорк

Утрински - 24.09.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски синоќа во Њујорк, учествуваше на Трансатлантска вечера на покана на Државниот секретар на САД, Хилари Клинтон .

Македонија не бега од решение за спорот

Утрински - 24.09.2011

Груевски апелира за поширока балканскa соработка полето на гасификацијата и електропреносните системи. „Сигурен сум дека има многу повеќе работи што не' обединуваат отколку што не' разединуваат“, ...

На Грција не и‘ е само до името на Македонија

Deutsche Welle - 24.09.2011

Според грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис, Грција во еден „кревок регион се труди обидите за повторно пишување на историјата и промената на границите, да ги остави зад нас“.

Ламбринидис на Генералното собрание на ОН: На Грција не и е само до името Македонија

Канал5 - 24.09.2011

Според шефот на грчката дипломатија Ставрос Ламбринидис, Грција во еден „кревок регион се труди обидите за повторно пишување на историјата и промената на границите, да ги остави зад нас“, пренесува ...

Шефовите на дипломатиите на Грција и Бугарија за Балканот

МРТ - 24.09.2011

Грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис оцени денеска пред Генералното собрание на ОН дека косовското прашање е сериозна препрека за консолидација на мирот и безбедноста на Балканот.

Попоски на Конференција во ОН посветена на Договорот за забрана на нуклеарни проби

Курир - 24.09.2011

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, вчера во Обединетите нации во Њујорк, учествуваше во работата на 7. Конференција за овозможување на стапувањето во сила на Договорот за забрана на ...

Ламбринидис: Не се работи само за името

Р.С.Европа - 24.09.2011

Грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис денеска пред Генералното собрание на ОН за прашањето за спорот со името на Македонија, изјави дека не се работело само за името на земјата, ...

На Грците не им е само до името на Македонија

Sky - 24.09.2011

Грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис во говорот пред Генералното собрание на ОН го спомена и спорот за името на Македонија, истакнувајќи оти не се работело само за името на ...

Никој не смее да биде уценуван

Н.Македонија - 24.09.2011

По средбите на Груевски и на Попоски со Метју Нимиц, министерот за надворешни работи истакна дека треба да се надминат пречките што ни се наметнати, а не се реални Балканот има заедничка цел и ...

Рандевуата во Нујорк без резултат за името

Утрински - 23.09.2011

Македонија ќе побара на Ист Ривер поддршка за актуелниот спор со Грција Њуjорк - Интензивна комуникација меѓу македонската и грчката делегација се одвива веќе два дена во Њујорк.

Њујорк: средба Нимиц - Груевски

Телма - 23.09.2011

Премиерот Никола Груевски вчера доцна попладне во Њујорк се сретна со медијаторот во македонско-грчкиот спор за името Метју Нимиц.

Ако има позитивен пристап, решението за името е неизбежно

Дневник - 23.09.2011

Отвореност, соработка и позитивен пристап во преговорите за името побара од Њујорк шефот на дипломатијата, Никола Попоски .

Попоски: Решението за спорот за името е неизбежно

Deutsche Welle - 23.09.2011

По средбите со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк, македонскиот политички врв искажа волја за конструктивност и активност во разговорите за името Со активно и конструктивно учество во процесот на ...

Груевски и Попоски кај Нимиц

Вест - 23.09.2011

Потребна е отвореност и соработка за да се надминат некои пречки кои ни се наметнати, а не се реални, вели министерот за надворешни работи Никола Попоски Македонскиот премиер Никола Груевски кој ...

Спорот за името остана на маргините во Њујорк

Дневник - 23.09.2011

Испробајте го електронското издание на „Дневник“ Прашањето за името само формално е на маса во Њујорк, каде што оваа недела, поради Генералното собрание на Обединетите нации, се собраа светските ...

Груевски се сретна со Нимиц во Њујорк

Нетпрес - 23.09.2011

Премиерот Никола Груевски вчера попладне во Њујорк се сретна со медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц.

Попоски оствари средба со медијаторот Нимиц

Нетпрес - 23.09.2011

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, по вчерашната средба со медијаторот во македонско-грчкиот спор, Метју Нимиц, во Њујорк изјави дека е важно да се поддржи еден позитивен пристап, ...

Груевски се виде со Нимиц

Кирилица - 23.09.2011

Премиерот Никола Груевски доцна попладнево во Њујорк се сретна со медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц Според неофицијални информации, Груевски пред Нимиц го реафирмирал ...

Што синоќа разговарале Груевски и Нимиц?

+инфо - 23.09.2011

По министерот за надворешни работи, Никола Попоски, со медијаторот во македонско-грчкиот спор за името на земјава, Метју Нимиц, се сретна и премиерот Никола Груевски.

Средба Груевски – Нимиц во Њујорк

Алфа - 23.09.2011

Премиерот Никола Груевски доцна синоќа во Њујорк се сретна со медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц.

Попоски учествуваше на Трансатланска вечера на покана на Хилари Клинтон

Курир - 23.09.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски синоќа во Њујорк, учествуваше на Трансатлантска вечера на покана на Државниот секретар на САД, Хилари Клинтон.

Министерот Попоски во Њујорк учествуваше на трансатлантска вечера

Сител - 23.09.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски синоќа во Њујорк, учествуваше на Трансатлантска вечера на покана на Државниот секретар на САД, Хилари Клинтон.

Попоски се обрати на состанокот за нуклеарна безбедност во Њујорк

Нетпрес - 23.09.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, во Њујорк, во рамки на 66-тото Генерално собрание на ОН, учествуваше на состанокот на Високо ниво за нуклеарна безбедност и ...

Попоски на форум за нуклеарна безбедност и на Трансатланска вечера организирана од Kлинтон

Сител - 23.09.2011

Министерот за надворешни работи Никола Попоски вчера во Њујорк, во рамки на 66-тото Генерално собрание на ОН, учествуваше на состанокот на Високо ниво за нуклеарна безбедност и сигурност.

Попоски на форум за нуклеарна безбедност и на Трансатланска вечера

МРТ - 23.09.2011

Министерот за надворешни работи Никола Попоски вчера во Њујорк, во рамки на 66-тото Генерално собрание на ОН, учествуваше на состанокот на Високо ниво за нуклеарна безбедност и сигурност.

Поповски - Мораме да пристапиме со оптимизам во интерес на нашите стратешки интереси

Inpress - 23.09.2011

Њујорк/Скопје, 23. септември 2011 (ИНПРЕС) По средбите со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк, македонскиот политички врв искажа волја за конструктивност и активност во разговорите за името.

Груевски и Попоски се сретнаа со медијаторот Нимиц

Р.С.Европа - 23.09.2011

Mинистерот за надворешни работи Никола Попоски по средбата со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк изјави дека многу е важно да се поддржи еден позитивен пристап, отвореност и соработка за да се ...

Попоски: Оптимистичкиот пристап е во интерес на нашите цели

Курир - 23.09.2011

Многу е важно да се поддржи еден позитивен пристап, отвореност, соработка, и во тој дух многу ќе ни се помогне и ќе ни се олесни ситуацијата за да се надминат некои пречки кои ни се наметнати, а не ...

Груевски и Попоски на средба со Нимиц

Р.С.Европа - 23.09.2011

Македонскиот премиер Никола Груевски кој престојува во Њујорк вчера имал средба со медијаторот Метју Нимиц при што, како што е соопштено, ги реафирмирал интересот, желбата и посветеноста на ...

Груевски се сретна со Нимиц во Њујорк

Точка - 23.09.2011

Премиерот Никола Груевски вчера попладне во Њујорк се сретна со медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц.

Попоски се обрати на состанокот за нуклеарна безбедност во Њујорк

Точка - 23.09.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, во Њујорк, во рамки на 66-тото Генерално собрание на ОН, учествуваше на состанокот на Високо ниво за нуклеарна безбедност и ...

Попоски оствари средба со медијаторот Нимиц

Точка - 23.09.2011

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, по вчерашната средба со медијаторот во македонско-грчкиот спор, Метју Нимиц, во Њујорк изјави дека е важно да се поддржи еден позитивен пристап, ...

Попоски: Искажана подготвеност за конструктивно учество во процесот за името

Канал 77 - 23.09.2011

Со активно и конструктивно учество во процесот на решавање на спорот со името решението е неизбежно, изјави шефот на дипломатијата Никола Попоски по вчерашната средба на премиерот Никола Груевски со ...

Се сретнаа Попоски и Ламбринидис

Н.Македонија - 23.09.2011

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, завчеравечер во Њујорк, на маргините на 66. Генерално собрание на ОН, се сретнал со неговиот грчки колега Ставрос Ламбринидис, информираше МНР, но не ...

Средба Попоски - Нимиц во Њујорк

Дневник - 22.09.2011

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк се сретна со посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц .

Во Њујорк средба Попоски - Ламбринидис

Утрински - 22.09.2011

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски синоќа во Њујорк, на маргините на 66. Генерално собрание на ОН, се сретнал со неговиот грчки колега Ставрос Ламбринидис, соопшти МНР.

Средба Груевски - Нимиц во Њујорк

Утрински - 22.09.2011

Премиерот Никола Груевски доцна попладнево во Њујорк се сретна со медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц .

Попоски и Нимиц разговараа за името

Дневник - 22.09.2011

Македонија е подготвена активно и конструктивно да учествува во разговорите за решавање на спорот околу името што се водат под покровителство на ОН.

Министерот Попоски се сретнал со Ламбринидис во Њујорк

Вест - 22.09.2011

МНР не откри ниеден детал од средбата на двајцата шефоци на дипломатиите Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски синоќа во Њујорк, на маргините на 66.

Маратонска средба Груевски- Нимиц, напредок или куртоазен разговор?

Канал5 - 22.09.2011

Средбата Груевски – Нимиц што заврши нешто пред 19 часот по македонско време, иако најавена како кратка траела нешто повеќе од час и дваесетина минути.

Попоски - Решението на спорот за името е неизбежно

Утрински - 22.09.2011

Министерот за надворешни работи Никола Попоски пред малку во Њујорк даде изјава за новинарите во која рече дека е "неизбежно решение" во спорот за името.

Попоски и Нимиц разговараа за името

Inpress - 22.09.2011

Њујорк, 22. септември 2011 (ИНПРЕС) Македонија е подготвена активно и конструктивно да учествува во разговорите за решавање на спорот околу името што се водат под покровителство на ОН.

Попоски се сретна со Ламбринидис

Курир - 22.09.2011

Министерот за надворешни работи Никола Попоски вчера во Њујорк оствари средба со грчкиот колега Ставрос Ламбринидис. Оваа средба е на маргините на 66. Генерално собрание на ОН.

Попоски се сретна со Ламбринидис

Кирилица - 22.09.2011

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски синоќа во Њујорк, на маргините на 66. Генерално собрание на ОН, се сретнал со неговиот грчки колега Ставрос Ламбринидис, соопшти МНР Детали од ...

По Нимиц, Попоски се сретнал и со Ламбринидис

+инфо - 22.09.2011

Средба помеѓу министрите на надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Попоски и Ставрос Ламбринидис, се одржал синоќа во Њујорк во рамки Генерално собрание на ОН, соопшти МНР, без да изнесат ...

Груевски во Њујорк

Р.С.Европа - 22.09.2011

Средбите на државниот врв во Њујорк се корисни, но не треба да се очекува чудо за решение на проблемите со кои се соочуваме, како проблемот со името, велат експертите.

Попоски се обрати на состанокот на високо ниво за нуклеарна безбедност

Курир - 22.09.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска во Њујорк, во рамки на 66-тото Генерално собрание на ОН, учествуваше на состанокот на Високо ниво за нуклеарна ...

Во Њујорк средба Попоски - Ламбринидис

Сител - 22.09.2011

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски синоќа во Њујорк, на маргините на 66. Генерално собрание на ОН, се сретнал со неговиот грчки колега Ставрос Ламбринидис, соопшти МНР.

Средба Груевски – Нимиц во Њујорк

Кајгана - 22.09.2011

Премиерот Никола Груевски доцна попладнево во Њујорк се сретна со медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц.

Попоски се сретна со Ламбринидис

Нетпрес - 22.09.2011

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, вчера во Њујорк оствари средба со грчкиот колега Ставрос Ламбринидис. Оваа средба е на маргините на 66. Генерално собрание на ОН.

Њујорк: Средби на Груевски со Нимиц и на Попоски со Ламбринидис

Сител - 22.09.2011

Интензивирање на преговорите за изнаоѓање заеднички прифатливо решение за името кое нема да задира во националниот идентитет, истакнување на проактивната улога на Македонија во преговорите, размена ...

Груевски на Нимиц му ја потврди посветеноста за решавање на наметнатиот спор

МРТ - 22.09.2011

Интересот, желбата и посветеноста на Македонија за наоѓање на заемно прифатливо решение на проблемот наметнат од јужниот сосед беа реафирмирани на средбата на македонскиот премиер Никола Груевски со ...

Поповски се сретна со грчкиот колега Ламбринидис

Press24 - 22.09.2011

Министерот за надворешни работи Никола Попоски вчера во Њујорк оствари средба со грчкиот колега Ставрос Ламбринидис. Оваа средба е на маргините на 66. Генерално собрание на ОН.

Попоски се сретна со Ламбринидис

Inpress - 22.09.2011

Њујорк/Скопје, 22. септември 2011 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи Никола Попоски вчера во Њујорк оствари средба со грчкиот колега Ставрос Ламбринидис. Оваа средба е на маргините на 66.

Во Њујорк средба Попоски - Ламбринидис

Алфа - 22.09.2011

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски синоќа во Њујорк, на маргините на 66. Генерално собрание на ОН, се сретнал со неговиот грчки колега Ставрос Ламбринидис, соопшти МНР.

Средби на Попоски со Мартоњи, Бриџман и Заниер

МРТ - 22.09.2011

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски синоќа во Њујорк, на маргините на 66-тото Генерално Собрание на ОН, оствари средби со неговиот унгарски колега Јанош Мартоњи, министерот ...

Во Њујорк средба Попоски - Ламбринидис

Р.С.Европа - 22.09.2011

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски синоќа во Њујорк, на маргините на 66 Генерално собрание на ОН, се сретнал со неговиот грчки колега Ставрос Ламбринидис, соопшти министерството за ...

Попоски се сретна со Ламбринидис

Точка - 22.09.2011

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, вчера во Њујорк оствари средба со грчкиот колега Ставрос Ламбринидис. Оваа средба е на маргините на 66. Генерално собрание на ОН.

Средби на Попоски со Мартоњи, Бриџман и Заниер

Канал 77 - 22.09.2011

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски синоќа во Њујорк, на маргините на 66-тото Генерално Собрание на ОН, оствари средби со неговиот унгарски колега Јанош Мартоњи, министерот ...

Средба Попоски – Ламбринидис во Њујорк

Канал 77 - 22.09.2011

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски синоќа во Њујорк оствари средба со неговиот грчки колега Ставрос Ламбринидис, информираат од Министерството за надворешни работи.

Во Њујорк средба Попоски - Ламбринидис

Идивиди - 22.09.2011

Скопје, 22 септември 2011 (МИА) - Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски синоќа во Њујорк, на маргините на 66.

Ламбринидис во Њујорк разговараше за спорот за името со Нимиц и со Бан Ки-мун

Вест - 21.09.2011

19.09.2011, 15:27 Посредникот на ОН во грчко-македонските разговори за разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија Метју Нимиц по синоќешната средба со министерот за ...

Попоски во Њујорк на состанок на Франкофонијата

Дневник - 21.09.2011

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк, во рамките на 66-ото Генерално собрание на Обединетите нации, учествуваше на неформален министерски состанок на Франкофонијата, на ...

Никола од трето три

Утрински - 21.09.2011

ВНовиот министер за надворешни работи на Никола Попоски тргна во офанзива. Веднаш по Богородица, замина на маломатурска екскурзија. Прво во Загреб, а потоа Софија, Берлин и во Белград.

Попоски се сретнал со Нимиц

Канал5 - 21.09.2011

Според последните информации на Канал 5 од Њујорк, синоќа министерот Никола Попоски се сретнал со медијаторот во спорот Метју Нимиц. На средбата бил и амбасадорот Јолевски.

Попоски во Њујорк се сретна со Нимиц

Вест - 21.09.2011

21.09.2011, 15:33 На средбата присуствувал и македонскиот преговарач амбасадорот Зоран Јолевски Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк се сретна со посредникот на ОН во ...

Средба Попоски - Нимиц во Њујорк

Утрински - 21.09.2011

Синоќа Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски се сретна со медијаторот во спорот со Грција, Метју Нимиц. На средбата беше присутен и преговарачот Зоран Јолески.

Министерот Попоски се сретна со медијаторот Нимиц

Курир - 21.09.2011

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски вчера вечерта во Њујорк се сретна со посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц.

Средба Попоски - Нимиц во Њујорк

Press24 - 21.09.2011

Шефот на македонската дипломатија, уште еднаш ја истакнал подготвеноста на Република Македонија за активно и конструктивно учество во разговорите за решавање на прашањето на името што се водат под ...

Попоски во Њујорк се сретна со Нимиц

Нетпрес - 21.09.2011

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, синоќа во Њујорк се сретна со посредникот на Обединетите нации во македонско-грчките разговори за името, Метју Нимиц, јавува МИА.

Попоски и Јолески се сретнале со Нимиц

+инфо - 21.09.2011

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк одржал средба со посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името, Метју Нимиц, на која ја истакнал подготвеноста на ...

Попоски се сретна со Нимиц

Р.С.Европа - 21.09.2011

Министерот за надворешни работи Никола Попоски синоќа во Њујорк се сретна со посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц.

Попоски се сретна со албанскиот колега Едмонд Хаџинасто

Нетпрес - 21.09.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, на маргините на 66-тото Генерално собрание на ОН, се сретна со албанскиот министер за надворешни работи, Едмонд Хаџинасто.

Попоски се сретна со албанскиот колега Едмонд Хаџинасто

Сител - 21.09.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, на маргините на 66-тото Генерално собрание на ОН, се сретна со албанскиот министер за надворешни работи, Едмонд Хаџинасто.

Попоски се сретна со албанскиот колега Едмонд Хаџинасто

Точка - 21.09.2011

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, на маргините на 66-тото Генерално собрание на ОН, се сретна со албанскиот министер за надворешни работи, Едмонд Хаџинасто.

Средба Попоски – Хаџинасто во Њујорк

Канал 77 - 21.09.2011

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски, на маргините на 66-тото Генерално собрание на ОН, се сретна со неговиот албански колега Едмонд Хаџинасто, информираат од МНР.

Попоски во Њујорк се сретна со Нимиц

Точка - 21.09.2011

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, синоќа во Њујорк се сретна со посредникот на Обединетите нации во македонско-грчките разговори за името, Метју Нимиц, јавува МИА.

Ни предлог ни посета од Метју Нимиц

Утрински - 20.09.2011

Атина - Метју Нимиц не планира во скоро време да ги посети Атина и Скопје. Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција во неделата се сретна со новиот шеф на грчката дипломатија, Ставрос ...

Нимиц крена рачна за името

Дневник - 20.09.2011

Посредникот за името, Метју Нимиц, крена рачна за динамизирање на преговарачкиот процес меѓу Македонија и Грција, откако грчкиот премиер Јоргос Папандреу го откажа доаѓањето во Њујорк поради кризата .

Македонија - Медијаторот Нимиц нема да ги посети Скопје и Атина

Вест - 20.09.2011

20.09.2011, 10:24 Посредникот во спорот за името Метју Нимиц не планира да ги посети Скопје и Атина во блиска иднина. Ова го изјавил по завчерашната средба со грчкиот министер за надворешни работи ...

Попоски учествуваше на неформален состанок на франкофонијата во Њујорк

МРТ - 20.09.2011

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски денеска во Њујорк, во рамките на 66-тото Генерално Собрание на ОН, учествуваше на неформален министерски состанок на Франкофонијата.

Министерот Попоски учествуваше на неформален министерски состанок на Франкофонијата

Курир - 20.09.2011

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк, во рамките на 66-тото Генерално собрание на Обединетите нации, учествуваше на неформален министерски состанок на Франкофонијата, на ...

Папандреу ВО криза, Груевски на потег

Н.Македонија - 20.09.2011

- Дипломатите укажуваат дека евентуалната идеја што би се разгледувала од Македонија и од Грција и би можела да води кон решение треба да го има белегот на ОН - Средбата на посредникот Нимиц со ...

Нимиц нема наскоро да дојде во Скопје и Атина

Deutsche Welle - 19.09.2011

Посредникот на ОН во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц, по синоќешната средба со министерот за надворешни работи на Грција Ставрос Ламбринидис, изјави дека не планира скоро доаѓање во ...

Европски ветер во балканските едра

Дневник - 19.09.2011

Новиот македонски министер за надворешни работи Никола Попоски ја заврши првата етапа од својата планирана турнеја. Прва станица на Попоски му беше Загреб, а во регионот ги посети и Белград и Софија, ...

Средба Ламбринидис - Нимиц: Медијаторот нема намера наскоро да го посети регионот

Канал5 - 19.09.2011

Метју Нимиц во овој период не планира да го посети регионот. Според грчките медиуми, медијаторот веднаш по средбата со шефот на грчката дипломатија изјавил дека нема во план патување во регионот.

Ламбринидис: Скопје да покаже сериозност ако сака да го реши спорот

Дневник - 19.09.2011

Скопје да покаже разумност и сериозност доколку навистина сака да го затвори прашањето за името и односите меѓу двете земји да бидат позитивни, како што посакува Грција.

Ламбринидис: име со географска одредница за севкупна употреба

Телма - 19.09.2011

Посредникот на ОН во грчко-македонските разговори за разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија Метју Нимиц по синоќешната средба со министерот за надворешни работи на Грција ...

Нимиц: Наскоро не планирам да ги посетам Атина и Скопје

Press24 - 19.09.2011

Министерот за надворешни работи на Грција, Ставрос Ламбринидис синоќа во Њујорк се сретна со посредникот Нимиц и генералниот секретар на ООН Бан Ки-мун Посредникот на ОН во грчко-македонските ...

Ламбринидис: Име со географска одредница за севкупна употреба

Курир - 19.09.2011

Посредникот на ОН во грчко-македонските разговори за разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија Метју Нимиц, по синоќешната средба со министерот за надворешни работи на ...

Ламбринидис - Скопје да покаже сериозност ако сака да го реши спорот

Inpress - 19.09.2011

Њујорк, 19. септември 2011 (ИНПРЕС) Скопје да покаже разумност и сериозност доколку навистина сака да го затвори прашањето за името и односите меѓу двете земји да бидат позитивни, како што посакува ...

Ламбринидис во Њујорк разговараше за спорот за името со Нимиц и со Бан Ки-мун

Сител - 19.09.2011

Посредникот на ОН во грчко-македонските разговори за разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија Метју Нимиц по синоќешната средба со министерот за надворешни работи на Грција ...

Средба Ламбринидис - Бан Ки Мун

Алфа - 19.09.2011

Грчкиот министер за надворешни работи доцна синоќа по европско време во Њујорк се сретнал со Генералниот секретар на ОН.

Ламбринидис на средби со Нимиц и Бан Ки Мун

Р.С.Европа - 19.09.2011

Грчкиот министер за надворешни работи Ставрос Ламбринидис синоќа во Њујорк се сретна со медијаторот во спорот со името Метју Нимиц.

Нимиц: Наскоро не планирам да ги посетам Атина и Скопје

Сител - 19.09.2011

Медијаторот Метју Нимиц, не планира нова посета на Скопје и Атина во скоро време. Овој став на Нимиц, доаѓа по вчерашната средба со грчкиот министер за надворешни работи, Ламбринидис во Њујорк.

Нимиц нема наскоро да дојде во Скопје и Атина

+инфо - 19.09.2011

Медијаторот на македонско – грчкиот спор Метју Нимиц, синоќа се сретна со грчкиот министер за надворешни работи Ламбринидис во Њујорк.

Нимиц песимист - не доаѓа во регионот

Алфа - 19.09.2011

Метју Нимиц не планира наскоро да го посети регионот. Посредникот за името тоа го соопштил доцна синоќа во Њујорк на состанокот со шефот на грчката дипломатија Ставрос Ламбринидис.

Ламбринидис разговараше за спорот за името со Нимиц и со Бан Ки-мун

МРТ - 19.09.2011

Посредникот на ОН во грчко-македонските разговори за разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија Метју Нимиц по синоќешната средба со министерот за надворешни работи на Грција ...

Грција подготвена за изнаоѓање решение за спорот

Вечер Прес - 19.09.2011

Медијаторот Нимиц по средбата со министерот за надворешни работи на Грција , Ламбринидис изјави дека наскоро не планира да ги посети Скопје и Атина Посредникот на ОН во грчко-македонските разговори ...

Скопје да покаже сериозност ако сака да го реши спорот

Идивиди - 19.09.2011

Скопје да покаже разумност и сериозност доколку навистина сака да го затвори прашањето за името и односите меѓу двете земји да бидат позитивни, како што посакува Грција.