TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија во реваншот со Финска изигра 30:30

А1 - 25.01.2004

Спортската вест на денот за нас покрај камен темелникот на новата сала е пласманот на машката ракометна селекција во баражот за идниот мундијал во Тунис. Во реваншот со Финска во Турку попладнево само 30:30, сосема доволно по убедливата победа во Скопје но пропуштивме голема шанса со победа да го ...

Во Финска со тројца голмани

Дневник - 24.01.2004

РАКОМЕТ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2005 Макаловски останува дома, а селекторот најави состав од 16 ракометари На јубилејниот 150. меч на сениорската репрезентација, најдобрите македонски ракометари во дуелот со Финска (утре 14.30 ч.

На победа и во Финска

Утрински - 24.01.2004

Иако на Македонија за баражот за СП и е доволен и пораз до пет гола разлика РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ "Нашата цел е и во реваншот да победиме и само со таков пристап треба да ги завршиме квалификациите. Ако одиме да го браниме резултатот, многу тешко ќе успееме во намерата да се пласираме во баражот, ...

Рецептот за пласман во баражот е во колективната игра

Вест - 24.01.2004

РАКОМЕТ - УТРЕ ФИНИШОТ НА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА СП 2005 ВО ТУНИС Македонија утре со реваншот со Финска го финишира циклусот квалификации за Светското првенство 2005 во Тунис. Нашите ракометари рано изутрина патуваат со позитива од шест гола и, како што вели селекторот Дра Македонија утре со реваншот со ...

Финска не беше лесен залак

Вест - 23.01.2004

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО 2005 ВО ТУНИС Одбраната како ретко кога порозна и неагресивна, нападот препуштен на Лазаров и Зарков. - По МАКЕДОНИЈА - ФИНСКА 36:30 (17:14) СКОПЈЕ. - СРЦ "Кале". Гледачи: 2.000. Судии: Вицхум и Шокар (Швајцарија).

Ќе биде шестката преодна во Финска?

Дневник - 23.01.2004

РАКОМЕТ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2005 Игравме недозволиво слабо во одбраната, но наша цел е да одиме и во Финска да победиме, а ако одиме да браниме резултат, ќе биде тешко, вели селекторот Драган Ѓукиќ Првата рунда од двомечот со Финска македонските ракометни сениори ја добија со 36-30 (17-14), но ...

Нашите ракометари со 36:30 ја совладаа Финска

А1 - 21.01.2004

Македонската машка ракометна репрезентација има максимален ефект по три натпревари во квалификациите за пласман во баражот за Светското Првенство во Тунис следната година. Вечерва во скопско Кале нашите најдобри ракометари со 36:30 ја совладаа Финска, директниот конкурент за првото место кое ...

Баражот може да се обезбеди уште во Скопје

Утрински - 21.01.2004

Македонија вечерва ја пречекува Финска во квалификациите за СП 2005 во ракомет за мажи РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Машката ракометна репрезентација на Македонија има можност со недостижна предност уште во вечерашниот прв натпревар против Финска од 19 ч.

"Снимената" Финска не остава некој впечаток во нашиот табор

Вест - 21.01.2004

РАКОМЕТ - ПРОДОЛЖУВААТ КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА СП 2005 Откако конкуренцијата за пласман во баражот за Светското првенство 2005 во Тунис се намали за една селекција, Белгија, на ред е меѓусебната пресметка на репрезентациите кои, барем од оваа гледна точка, рамноправно претендираат за првото место во ...

Претстои вистинската битка за баражот

Дневник - 21.01.2004

ВЕЧЕРВА МАКЕДОНИЈА - ФИНСКА ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА СП 2005 По вечерашната средба против Финска во СРЦ "Кале" (19 ч. МТВ 2 пренос) ќе биде познато колку македонските ракометни сениори се блиску до пласманот во баражот за Светското првенство во 2005 година.

Во реваншот уште полесно

Утрински - 20.01.2004

Македонија и вторпат подобра од Белгија (36:27) во квалификациите за СП 2005 РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ ПРИЛЕП - По победата од 29:21 во првиот меѓусебен дуел со Белгија во Алтер, машката ракометна репрезентација на Македонија имаше уште полесна задача во реваншот во Прилеп, славејќи висока победа од ...

Оправдана улогата на фаворит

Дневник - 20.01.2004

РАКОМЕТ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2006 Лазаров си поигруваше со голманите, а Темелков имаше максимален учинок - 6/6 Улогата на фаворит во дуелот со Белгија, во квалификациите за СП 2005 година, македонската ракометна сениорска репрезентација ја оправда со победа од 36-27 (20-11).