TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Офанзива на украинските безбедносни сили врз Краматорск

Канал5 - 18.05.2014

- Водоснабдувањето во Краматорск е во прекин по офанзивата на украинските безбедносни сили. Проруските сепаратисти тврдат дека успеала да се одбранат.

Украинската војска тргна во офанзива во Краматорск

Телеграф - 18.05.2014

Проруските сепаратисти тврдат дека успеале да се одбранат. Тие тврдат и дека во нападот повредено е едно девојче Водоснабдувањето во Краматорск е во прекин по офанзивата на украинските безбедносни ...

Офанзива на украинските безбедносни сили врз Краматорск

Сител - 18.05.2014

Водоснабдувањето во Краматорск е во прекин по офанзивата на украинските безбедносни сили. Проруските сепаратисти тврдат дека успеала да се одбранат. Тие тврдат и дека во нападот повредено е едно ...

Офанзива на украинските безбедносни сили врз Краматорск

Н.Македонија - 18.05.2014

Водоснабдувањето во Краматорск е во прекин по офанзивата на украинските безбедносни сили Проруските сепаратисти тврдат дека успеале да се одбранат. Тие тврдат и дека во нападот повредено е едно ...

Безуспешна втора рунда преговори и нови борби во Украина

Deutsche Welle - 17.05.2014

И втората тркалезна маса во Харков за решавање на конфликтот заврши без резултат. Во источна Украина дојде до нови судири. Изборната комисија предупредува од неуспех на претседателските избори.

Вооружени судири во славјанск - поткопани разговорите за мир

Телма - 17.05.2014

И втората тркалезна маса во Харков за решавање на конфликтот во Украина заврши без успех. Во источна Украина дојде до нови судири, а Изборната комисија предупредува од неуспех на претседателските ...

Тркалезна маса во Укрина-втор обид

Deutsche Welle - 17.05.2014

Во Харков денеска се одржува втора тркалезна маса за решавање на украинскиот конфликт. На неа повторно не се поканети проруските сепаратисти. Американскиот претседател се заканува со натамошни ...

Дешчица: Излез од кризата е децентрализација, а не федерализација

Алфа - 17.05.2014

Излез од кризата во Украина се можно со децентрализација на власта, при што на регионалните влади ќе им се префрлат многу надлежности. Тоа го изјави украинскиот министер за надворешни работи Андриј ...

УКРАИНА: Децентрализацијата е спас за земјата

Телеграф - 17.05.2014

Министерот за надворешни работи на Украина смета федерализацијата би предизвикала поделба на државата Излез од кризата во Украина се можно со децентрализација на власта, при што на регионалните влади ...

Мировни разговори во Харков

Р.С.Европа - 17.05.2014

Нова рунда разговори на тркалезна маса кои треба да ја смират кризата во источна Украина се закажани за денеска во североисточниот град Харков. Владата на Украина ја одржа првата тркалезна маса на 14 ...

УЕФА и наложи на Украина: Против Македонија само во Киев или во Л’вов

Екипа - 17.05.2014

Европската фудбалска асоцијација, поради актуелната драматична политичка ситуација во земјата, и наложи на Украина своите натпревари во рамките на европските клупски и репрезентативни натпреварувања ...

Дешчица: Излез од кризата е децентрализација, а не федерализација

+инфо - 17.05.2014

Излез од кризата во Украина се можно со децентрализација на власта, при што на регионалните влади ќе им се префрлат многу надлежности. Тоа го изјави украинскиот министер за надворешни работи Андриј ...

Украина против Македонија само во Киев или Л’вов

SportMedia - 17.05.2014

Европската фудбалска асосијација (УЕФА) и наложи на Украина своите фудбалски мечеви во квалификациите за ЕП2016 да ги игра само во два града – Киев или Л’вов.

Источна Украина - Туртурата, ново оружје на проруските сепаратисти

Р.С.Европа - 17.05.2014

Додека украинските сили се обудуваат да ја преземат власта во источна Украина, про-руските бунтовници водат подземна војна. Во таа војна, тортурата стана нивното главно оружје.

Состанок во Харков за барање излез од украинската криза

Inpress - 17.05.2014

Харков, 17. мај 2014 (ИНПРЕС) Во украинскиот град Харков се одржува тркалезна маса за наоѓање излез од кризата во Украина. На форумот учествуваат премиерот Арсениј Јаценјук, министрите за надворешни ...

Русија бара Украина да престане со воените акции на југоистокот од земјата

Inpress - 17.05.2014

Москва, 17. мај 2014 (ИНПРЕС) Москва инсистира Киев веднаш да запре со воените дејствија во југоисточна Украина, стои во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.

Украина - нови мировни разговори, без сепаратистите

Р.С.Европа - 17.05.2014

Украинската влада одржа втора рунда мировни разговори чија цел е смирување на кризата во југоисточниот дел на земјата. На разговорите во североисточниот дел на Харков не учествуваа сепаратистичките ...

Киевските сили претрпеле тешки загуби во Славјанск, воени авиони го надлетуваат градот

МКД - 17.05.2014

Украинскиот министер за надворешни работи Андриј Дешчица порачал денес дека Западот треба да ги заостри санкциите против Русија бидејќи таа, како што кажал, води „тајна војна“ на истокот на Украина, ...

Дешчица: Излез од кризата е децентрализација, а не федерализација

А1 On - 17.05.2014

Излез од кризата во Украина се можно со децентрализација на власта, при што на регионалните влади ќе им се префрлат многу надлежности. Тоа го изјави украинскиот министер за надворешни работи Андриј ...

Македонија против Украина во Киев или Л’вов

Спортклуб - 17.05.2014

Поради лошата политичка состојба во државата, Украинците, по налог на Европската фудбалска унија (УЕФА), натпреварите од квалификациите за ЕП 2016, како и европските клупски натпреварувања, ќе може ...

Филе: ЕУ ќе ги поддржи властите во Киев за стабилизирање на земјата

А1 On - 17.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина Олександар Турчинов и еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска разговараа за ситуацијата во Украина и за нејзините европски ...

Западни медиуми: Русија забележително ја омекна реториката кон Украина

Руска реч - 17.05.2014

Руските власти забележително ја омекнаа реториката упатена кон Украина, пишува The Financial Times. Како што забележува весникот, тоа се случува една недела до претседателските избори во Украина.

Трговската размена меѓу Русија и ЕУ падна за 10%

Руска реч - 17.05.2014

Земјите од ЕУ регистрираа пад на трговијата со Русија во периодот од јануари до февруари 2014 година, соопштува Еуростат. Максималното намалување на обемот на трговска размена со Русија е регистриран ...

Проруските сепаратисти без борба зазедоа украинска касарна во Доњецк

Сител - 17.05.2014

Припадници на проруските сепаратистички „сили за самодобрана“ денеска без борба презедоа контрола врз касарна на Националната гарда на Украина во градот Доњецк, јавија западните медиуми, повикувајќи ...

Руската војска сѐ поблиску до украинската граница

Република - 17.05.2014

На 13 март Русија почна со воени вежби на источната граница со Украина, со 45.000 војници, при тоа дестабилизирајќи го источниот дел на земјата и поттикнувајќи ги стравувањата на Киев од непосредна ...

Арсениј Јаценјук го спореди федерализирањето со враќањето кон феудализмот

Локално - 17.05.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јаценјук ги нарече намерите за федерализиране на Украина обид за феудализација, пренесоа УНИАН. “Ако некој сака да ја фрагментира Украина и да изврши не федерализирање, ...

Украина води мировни разговори, без сепаратистите

Локално - 17.05.2014

Украинската влада одржа втора рунда мировни разговори чија цел е смирување на кризата во југоисточниот дел на земјата. На разговорите во североисточниот дел на Харков не учествуваа сепаратистичките ...

Проруската милиција зазема гарнизон на украинските сили во Донецк

Тера - 17.05.2014

Вооружените припадници на проруските активисти за федерализација организирани во ткн народни милиции на самоодбраната на самопрогласената Народна република Донецк во петокот навечер го заземале ...

Јулија Тимошенко: Војна нема да има, Кремљ отстапува!

Локално - 17.05.2014

Лидерот на украинската партија “Баткившчина” Јулија Тимошенко смета дека Русија нема да се одлучи да започне тотална војна против Украина, пренесе “Укринформ”.

Неуспешни преговори за Украина, досега во конфликтот загинале 250 лица

Н.Македонија - 17.05.2014

Втората тркалезна маса во Харков за решавање на конфликтот во Украина заврши без резултат „Подготвени сме да направиме се‘ за да ја задржиме целовитоста на украинската држава“, изјави привремениот ...

ОН: Алармантно се влошуваат човековите права во Украина

24 Вести - 16.05.2014

Набљудувачи на ОН во Украина утврдиле алармантно влошување на состојбата на човековите права во земјата и појава на сериозни проблеми на Крим, изјави денеска Високиот комесар на ОН за човекови права ...

Хелмут Шмит предупреди на опасност од Трета светска војна

Алсат-М - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

Ноќеска нови борби во предградието на Славјанск

Канал5 - 16.05.2014

Во текот на ноќва нови борби меѓу проруските сепаратисти и владините сили имало во источна Украина. Украинската војска гранатирала позиции на сепаратистите во предградијата на Славјанск.

Проруските сили се повлекоа од владината зграда во Мариупољ

Канал5 - 16.05.2014

Проруските сили се повлекоа од владините згради во Мариупољ, а работниците на челичаните тргнаа во граѓански патроли да и помогнат на полицијата да спроведе ред.

Меркел: Москва повторно треба да биде наш партнер

Deutsche Welle - 16.05.2014

Не, една сосема нова политика кон истокот не е неопходна, смета канцеларката Ангела Меркел. И покрај сета критика поради однесувањето на Русија во Украина, таа опстојува на целта за тесна соработка ...

ОН: Мачења и убиства во источна Украина

Deutsche Welle - 16.05.2014

Во источна Украина расте насилството: убиства, мачења, киднапирања, свирепи дела. ОН и ОБСЕ првенствено ги обвинуваат владините противници. Русија огорчено реагира.

Проруската милиција зазема гарнизон на украинските сили во Донецк

Макфакс - 16.05.2014

Вооружените припадници на проруските активисти за федерализација организирани во ткн народни милиции на самоодбраната на самопрогласената Народна република Донецк во петокот навечер го заземале ...

Меркел: неопходна е соработка со Русија

Руска реч - 16.05.2014

Канцеларката Ангела Меркел смета дека е неопходно да се продолжи тесната соработка со Русија, без разлика на украинската криза. Ова таа го изјави во интервју за германскиот весник Frankurter ...

Хелмут Шмит предупреди на опасност од Трета светска војна

Курир - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

ШМИТ: Постои опасност од трета светска војна

Телеграф - 16.05.2014

Шмит нагласува дека сегашната ситуација во Украина сè повеќе може да се спореди со ситуацијата во Европа од летото 1914 година и предупреди дека заострувањето на ситуацијата како во август 1914 ...

Набљудувачи на ОН констатираат алармантно влошување на човековите права во Украина

А1 On - 16.05.2014

Набљудувачи на ОН во Украина утврдиле алармантно влошување на состојбата на човековите права во земјата и појавата на сериозни проблеми на Крим, изјави денеска Високиот комесар на ОН за човекови ...

Хелмут Шмит:Постои опасност од Трета светска војна

МРТ - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

ФИБА за јуни ја одложи одлуката за домаќин на ЕП 2015

SportMedia - 16.05.2014

Бордот на ФИБА ја одложи одлуката за тоа кој ќе биде евентуална алтернатива за домаќин на Европското првенство во 2015 година кое првично требаше да се одржи во Украина, но поради кризата и воените ...

УКРАИНА: Набљудувачи на ОН констатираат алармантно влошување на човековите права

Телеграф - 16.05.2014

Во извештајот се набројуваат „конкретни примери на убиства, мачења, киднапирања, малтретирања и некои случаи на сексуални напади, извршувани од добро организирани и вооружени антивладини групи во ...

Продолжуваат борбите на истокот од Украина

МРТ - 16.05.2014

На истокот од Украина и ноќеска борби меѓу проруските сепаратисти и украинската војска. Гранатирани биле пунктови во предградијата на Славјанск, а блокирани се патиштата до Краматорск.

Одлуката за организација на ЕП 2015 одложена

Телеграф - 16.05.2014

Украинците од ФИБА-Европа побараа дополнителни четири недели, надевајќи се дека состојбата во нивната земја ќе се стабилизира Бордот на ФИБА-Европа ја одложи конечната одлука за тоа дали Украина ќе ...

Набљудувачи на ОН констатираат алармантно влошување на човековите права во Украина

Алфа - 16.05.2014

Набљудувачи на ОН во Украина утврдиле алармантно влошување на состојбата на човековите права во земјата и појавата на сериозни проблеми на Крим, изјави денеска Високиот комесар на ОН за човекови ...

ОН: Ситуацијата во Украина загрижувачка

Макфакс - 16.05.2014

На истокот во Украина ситуацијата е „загрижувачки влошена“ во врска со човековите права, се наведува во најновиот извештај на ОН кој во петокот беше објавен во Киев.

Хелмут Шмит предупреди на опасност од Трета светска војна

А1 On - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

Мариупол: Проруските сили се повлекоа од владините згради

Макфакс - 16.05.2014

Проруските сили се повлекле од владините згради во градот Мариупол, на истокот на Украина каде во моментов патролираат работници кои се обидуваат да и помогнат на полицијата да воспостави ред.

Хелмут Шмит предупредува на опасност од голем светски конфликт

Макфакс - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар, Хелмут Шмит, ги предупреди „актерите“ на најновите политички случувања околу кризата во Украина, САД, Русија и ЕУ, дека сè повеќе надвиснува опасноста од избивање на ...

Проруските сепаратисти без борба зазедоа украинска касарна во Доњецк

Press24 - 16.05.2014

Припадници на проруските сепаратистички „сили за самодобрана“ денеска без борба презедоа контрола врз касарна на Националната гарда на Украина во градот Доњецк, јавија западните медиуми, повикувајќи ...

ОН: влошување на човековите права на Крим

Р.С.Европа - 16.05.2014

Посматрачи на Обединетите нации во Украина соопштија дека имало алармантно влошување на ситуацијата со човековите права во источниот дел на земјата, особено на Крим.

ФИЛЕ: ЕУ ќе ги поддржи властите во Киев за стабилизирање на земјата

Телеграф - 16.05.2014

Турчинов најави операција против сепаратистите во источна Украина Вршителот на должност претседател на Украина Олександар Турчинов и еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе ...

ОН: Влошени човековите права во источна Украина

Глас на Америка - 16.05.2014

Русија кажа дека извештајот на ОН бил политички мотивиран и дека не е објективен. Набљудувачите од ОН велат дека насилството од анти-владините групи во источна Украина предизвикува „алармантно ...

ДОНЕЦК: Проруските сепаратисти без борба зазедоа касарна

Телеграф - 16.05.2014

Вооружени мажи, кои носеле обележја на проруските сепаратистички сили од источна Украина, доцна попладнево навлегле во касарната Припадници на проруските сепаратистички „сили за самодобрана“ денеска ...

Филе: ЕУ ќе ги поддржи властите во Киев за стабилизирање на земјата

Сител - 16.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина Олександар Турчинов и еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска разговараа за ситуацијата во Украина и за нејзините европски ...

ОН: Во конфликтот во Украина изминатиот период загинале 250 лица

Вечер Прес - 16.05.2014

Медиумите јавија дека проруските сили се повлекле од владините згради во Мариупол откако Рихат Ахметов, најбогатиот Украинец со големо влијание во оваа област, ги повика работниците од неговите ...

Хелмут Шмит:Постои опасност од Трета светска војна

Локално - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

Дипломати ги помагале неонацистите од Десен сектор

Вечер Прес - 16.05.2014

Во Белата книга на руското Министерство за надворешни работи наведени се бројни примери кои руската власт ги толкува како вмешување на Западот во внатрешните работи на суверена држава.

Проруските активисти без борба зазеле касарна во Донецк

Република - 16.05.2014

Припадници на проруските активистички „сили за самодобрана“ денеска без борба презедоа контрола врз касарна на Националната гарда на Украина во градот Донецк, јавија западните медиуми, повикувајќи се ...

Хелмут Шмит предупредува на опасност од голем светски конфликт

Тера - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар, Хелмут Шмит, ги предупреди „актерите" на најновите политички случувања околу кризата во Украина, САД, Русија и ЕУ, дека сè повеќе надвиснува опасноста од избивање на ...

ОН посочува сериозно кршење на човековите права во Украина

Локално - 16.05.2014

Новиот извештај на Обединетите Нации покажа „алармантно влошување“ за почитувањето на човековите права во источна Украина. Извештајот на 36 страници посочува сериозн проблем во Крим.

ФИБА и дава шанса на Украина да го организира Евробаскет 2015

Локално - 16.05.2014

На седница во Минхен, Бордот на ФИБА – Европа го одобри барањето на Украина да ја одложи до почетокот на јуни одлуката за организација на Евробаскет 2015.

Филе: ЕУ ќе ги поддржи властите во Киев за стабилизирање на земјата

Република - 16.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина Олександар Турчинов и еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска разговараа за ситуацијата во Украина и за нејзините европски ...

Шефот на Руската нарко-полиција: Учесниците на Мајдан биле дрогирани

Локално - 16.05.2014

Мноштвото од учесниците на Мајдан биле дрогирани. Тоа го изјави шефот на Руската наркополиција Виктор Иванов , цитиран од РИА Новости . ” Кај мене нема информации дека од САД се доставува дрога , но ...

Хелмут Шмит предупреди на опасност од Трета светска војна

Денешен - 16.05.2014

Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

Нови борби во Славјанск во источна Украина

Локално - 16.05.2014

Борби меѓу проруските сепаратисти и владините сили имало и ноќеска во источна Украина. Според новинските извештаи, украинската војска гранатирала позиции на сепаратистите во предградијата на ...

НАТО, Русија и втората студена војна

Н.Македонија - 16.05.2014

Наместо да ги ресетираат лошите односи, Западот и Русија со кризата во Украина само ги бетонираа. Двете страни повторно разменуваат закани како од времето на Студената војна, па многумина сметаат ...

Филе: ЕУ ќе ги поддржи властите во Киев за стабилизирање

Н.Македонија - 16.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина Олександар Турчинов и еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска разговараа за ситуацијата во Украина и за нејзините европски ...

Меркел не сака војна со Русија , туку бара партнерство

Н.Македонија - 16.05.2014

Германскиот канцелар Ангела Меркел се заложи за продолжување на партнерството со Русија, а во исто време ја критикуваше анексијата на Крим и ги отфрли критиките за грешките на ЕУ кон украинската ...

Има опасност од Трета светска војна

Идивиди - 16.05.2014

Берлин, 16 мај 2014 (МИА) – Поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит ја спореди украинската криза со летото во 1914 година и ги предупреди САД, Русија и ЕУ на опасност од трета светска војна.

Нови судири во источна Украина

Deutsche Welle - 15.05.2014

Во Киев заседаваше „Тркалезната маса“, без проруските сепаратисти. Од неа нема конкретни резултати. И покрај напорите за постигнување на мир повторно дојде до судири меѓу украинската армија и ...

Кери до Русија: Оставете ја Украина да гласа

Канал5 - 15.05.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ја повика Русија да не се меша во претстојните претседателски избори во Украина, предупредувајки дека во спротивно Москва ќе се соочи со нови економски санкции.

Вицеканцеларот на Германија ги призна грешките на политиката на ЕУ кон Украина

Руска реч - 15.05.2014

Министерот за економија и вицеканцелар на Германија, Зигмар Габриел, призна дека политиката на ЕУ во врска со Украина била непромислена, пренесува РИА „Новости“.

ОБСЕ го поздрави дијалогот во Киев

Р.С.Европа - 15.05.2014

ОБСЕ го поздрави почетокот на првиот национален дијалог на Украина за уставните реформи и за кризата во источниот дел на земјата. Швајцарскиот министер за надворешни работи Дидие Буркхалтер, кој е ...

Проруски демонстранти протестирале во Берлин

Макфакс - 15.05.2014

Проруски демонстранти го прекинале предизборниот собир на канцеларката Ангела Меркел во Берлин, повикувајќи на апсење на „нацистите од Украина“. Околу 100 демонстранти, кои со себе носеле капи со ...

Проруски демонстранти протестираа во Берлин

А1 On - 15.05.2014

Околу 100 проруски настроени демонстранти, синоќа во Берлин, го прекинаа предизборното обраќање на германската канцеларка Ангела Меркел, повикувајќи да се „уапсат нацистите во Украина“, пренесе ...

Зошто САД ја запалија Украина?

МКД - 15.05.2014

Со светот сè уште владее силата и сите приказни за демократија, владеење на правото... се за мали деца. По распадот на СССР, кога заврши и Студената војна, САД останаа единствена супер сила.

Нуланд: Санкциите воведени кон Русија веќе почнуваат да делуваат

Нетпрес - 15.05.2014

Викторија Нуланд, помошник на американскиот државен секретар на вчерашната безбедносна конференција во Братислава рече дека досега воведените санкции кон Русија веќе почнале да делуваат“ и дека е ...

Проруски демонстранти ја исвиркаа Меркел среде Берлин

Нетпрес - 15.05.2014

Проруско настроени демонстранти го прекинаа предизборниот митинг на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, повикувајќи на апсење на „нацистите во Украина“.

УЕФА забрани да се играат меѓународни натпревари во Украина

Алфа - 15.05.2014

Европската фудбалска асоцијација ( УЕФА ) забрани одржувањето на меѓународни натпревари на сите стадиони во Украина со исклучок на Киев и Лавов, објавија локалните медиуми, повикувајќи се на извори ...

Нови судири кај Краматорск и Славјанск, загинати 11 украински војници

Нетпрес - 15.05.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина, Александар Турчинов рекол дека за време на минатата ноќ се обновени судирите меѓу украинската војска и проруските сепаратисти во Краматорск и Славјанск.

Украинските сили уништиле две бунтовнички бази

Глас на Америка - 15.05.2014

Турчинов на парламентот му кажа дека трупите уништиле база во источните градови Каматорск и Словјанск. Привремениот украински претседател вели дека армијата уништила две армиски бази на проруските ...

САД И ЕУ СОГЛАСНИ: Санкции против Русија доколку ги попречува украинските избори

Телеграф - 15.05.2014

Постои широк консензус дека доколку изборите бидат попречени и ако зад сето тоа стои Москва, тогаш мораме да преминеме на секторски санкции, нагласи американскиот претставник, нагласувајќи дека сите ...

САД и ЕУ единствени по прашањето за санкции против Русија

А1 On - 15.05.2014

Ако се случи Москва да направи обид за попречување на изборите во Украина, кои ќе се одржат на 25 мај, тогаш САД и нивните европски сојузници ќе пристапат кон воведување на дополнителни економски ...

Кери до Русија: Оставете ја Украина да гласа

Р.С.Европа - 15.05.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ја повика Русија да не се меша во престојните претседателски избори во Украина, предупредувајки дека во спротивно Москва ќе се соочи со нови економски санкции.

Полска бара зајакнато присуство на НАТО од Балтичко до Црно Море

А1 On - 15.05.2014

Поради украинската криза, потребно е поголемо присуство на НАТО во источниот дел на Европа, изјави денеска полскиот премиер Доналд Туск. - Ако не постои подготвеност за поголемо присуство на НАТО во ...

Меркел е за соработка со Русија на 'минимум заеднички вредност'

Макфакс - 15.05.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел во четвртокот оцени дека е неопходно продолжувањето на соработката со Русија и покрај украинската криза, но дека мора да постои и „минимум заеднички вредности".

ОН му изрази на Киев загриженост за употреба на хеликоптерите

Макфакс - 15.05.2014

Обединетите нации се ограничија само на изразување на својата загриженост по повод информацијата за користењето во воената операција на Киев против проруските милиции во источниот дел на Украина на ...

Одложена одлуката за Евробаскет 2015

Алфа - 15.05.2014

На денешниот состанок на бордот на ФИБА Европа одложено е донесувањето на конечната одлука околу тоа дали Украина ќе биде домаќин на Европското првенство во кошарка.

Полска бара зајакнато присуство на НАТО од Балтичко до Црно Море

Телеграф - 15.05.2014

Според Туск, неиспраќањето на нови сили ќе значи дека солидарноста на Алијансата е само декларативна Поради украинската криза, потребно е поголемо присуство на НАТО во источниот дел на Европа, изјави ...

Тркалезната маса во Киев не даде резултати – повторно судири во Источна Украина

Нетпрес - 15.05.2014

Во Киев заседаваше „Тркалезната маса“, без проруските сепаратисти. Од неа нема конкретни резултати. И покрај напорите за постигнување на мир повторно дојде до судири меѓу украинската армија и ...

САД и ЕУ единствени по прашањето за санкции против Русија

Сител - 15.05.2014

Ако се случи Москва да направи обид за попречување на изборите во Украина, кои ќе се одржат на 25 мај, тогаш САД и нивните европски сојузници ќе пристапат кон воведување на дополнителни економски ...

Проруски демонстранти ја исвиркаа Меркел среде Берлин

Точка - 15.05.2014

Проруско настроени демонстранти го прекинаа предизборниот митинг на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, повикувајќи на апсење на "нацистите во Украина".

Нови судири кај Краматорск и Славјанск, загинати 11 украински војници

Точка - 15.05.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина, Александар Турчинов рекол дека за време на минатата ноќ се обновени судирите меѓу украинската војска и проруските сепаратисти во Краматорск и Славјанск.

Украинските власти соопштија за воени успеси во источните региони

Локално - 15.05.2014

Украинскиот претседател Александар Турчинов соопшти дека армијата уништила две воени бази на проруски востаници при операции во текот на ноќта, јави Ројтерс.

Проруски демонстранти протестирале во Берлин

Тера - 15.05.2014

Проруски демонстранти го прекинале предизборниот собир на канцеларката Ангела Меркел во Берлин, повикувајќи на апсење на „нацистите од Украина". Околу 100 демонстранти, кои со себе носеле капи со ...

УЕФА го забрани одржувањето на меѓународни натпревари во Украина

Локално - 15.05.2014

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) забрани одржување на меѓународни натпревари на сите стадиони во земјата со исклучок на Киев и Лвов, објавија локалните медиуми, повикувајќи се на извори од ...

Њуланд: Санкциите воведени кон Русија веќе почнуваат да делуваат

Точка - 15.05.2014

Викторија Њуланд, помошник на американскиот државен секретар на вчерашната безбедносна конференција во Братислава рече дека досега "воведените санкции кон Русија веќе почнале да делуваат" и дека е ...

Постојани сили на НАТО во Источна Европа ќе ја ескалираат кризата

Н.Македонија - 15.05.2014

Наместо да се смирува, кризата во Украина може дополнително да се разгори. Во прилог на тоа одат и повиците за вооружување на источните членки на НАТО и за постојано стационирање сили на Алијансата ...

САД и ЕУ единствени по прашањето за санкции против Русија

Н.Македонија - 15.05.2014

Ако се случи Москва да направи обид за попречување на изборите во Украина, кои ќе се одржат на 25 мај, тогаш САД и нивните европски сојузници ќе пристапат кон воведување на дополнителни економски ...

Киев бара конкретни потези од Русија

Н.Македонија - 15.05.2014

Амбасадорот на Украина при Обединетите Нации во женева, Јуриј Клименко, ја повика Москва да ја повлече руската војска од украинската граница Клименко порача дека Русија мора да преземе конкретни ...

Киев со хеликоптери на ОН против проруските бунтовници

Н.Македонија - 15.05.2014

Обединетите нации изразија загриженост бидејќи украинската војска во акциите против проруските бунтовници во Доњецк користела најмалку еден хеликоптер со јасно истакнати ознаки на светската ...

Од „Белата книга“ за Украина на руското МНР

Н.Македонија - 15.05.2014

Првичниот мирен карактер на акциите на протест на таканаречениот „Евромајдан“ во Киев, под влијание на екстремистички настроените ултранационалистички и неонацистички сили, со активна поддршка од ...

„Тркалезна маса“ во Киев без проруските сепаратисти

Deutsche Welle - 14.05.2014

Денеска (14.05) во Киев треба да се оддржат преговори за изнаоѓање дипломатски излез од украинската криза. На „тркалезната маса“ не се поканети проруските сепаратисти.

Украина ќе почне разговори за поголеми овластувања на регионите

24 Вести - 14.05.2014

Владата на Украина ќе почне разговори денеска за давање поголеми овластувања на регионите, според мировниот план на ОБСЕ, но на разговорите не ги повика проруските сили кои прогласија независност во ...

„Тркалезна маса за национално единство во Украина“

24 Вести - 14.05.2014

Заврши првото заседание на „тркалезната маса за национално единство“ во Украина, кое се одржа денеска во Парламентот во Киев. - Учесниците на заседанието се согласија да се соберат на следна средба ...

Хеликоптери на ОН учествувале во акции во Kраматорск!?

Дневник - 14.05.2014

Обединетите нации изразија загриженост поради очигледното користење нивни обележани хеликоптери од страна на трупите на Kиев во нивната воена операција против регионалната војска на Донецк, пренесе ...

Русија: Украина е на работ од граѓанска војна

Deutsche Welle - 14.05.2014

Украинците во Киев се обидуваат да најдат решение за мир на национална кризна средба. На масата фалат некои важни политички играчи. Рускиот министер за надворешни работи Лавров: Украина е на работ од ...

Во Киев политички дијалог за смирување на кризата

Алсат-М - 14.05.2014

Украинската влада денеска организира разговори за уставни реформи и национално единство во рамките на напорите за деескалација на кризата во земјата. Ќе учествуваат претставници на владата, на ...

Украинската влада ќе разговара за овластувањата на регионите

Телма - 14.05.2014

Владата на Украина ќе почне разговори денеска за давање поголеми овластувања на регионите, според мировниот план на ОБСЕ, но на разговорите не ги повика проруските сили кои прогласија независност во ...

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

24 Вести - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Седум украински војници убиени во заседа во Краматорск

Канал5 - 14.05.2014

Истокот на Украина и ноќеска не мируваше. Најмалку седуммина украински војници се убиени во заседа во во близина на градот Краматорск, во доњецката област, која пред два дена прогласи независност.

Американска приватна војска во Украина?

Deutsche Welle - 14.05.2014

Ако е точно, тогаш конфликтниот потенцијал е огромен: наводно стотици војници на една американска приватна безбедносна компанија се борат на истокот на Украина.

Лавров: Украина е на раб на граѓанска војна

Макфакс - 14.05.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров оцени дека Украина е на раб на граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер избори на 25 мај.

Тркалезна маса за излез од кризата во Украина без присуство на проруските сепаратисти

Сител - 14.05.2014

Украинската Влада организира денеска тркалезна маса за децентрализација на власта како дел од мировниот план поддржан од Европа, но на неа не учествуваат нејзините главни противници - проруските ...

Нуланд: Санкциите против Русија веќе почнаа да делуваат

Макфакс - 14.05.2014

Помошникот на американски државен секретар Викторија Нуланд во средата на конференција за безбедност во Братислава рече дека воведените санкции на Русија веќе почнале да делуваат и дека е многу важно ...

Киев извршил напади во Донецк со хеликоптери кои ја имале ознаката на ОН

Кајгана - 14.05.2014

Обединетите нации изразиле сериозна загриженост бидејќи украинската војска „употребила хеликоптери со ознака на ОН“ во воената операција против регионалната милиција во Донецк, што според оваа ...

Русија категорично против зачленувањето на Украина во НАТО

Руска реч - 14.05.2014

Москва е категорично против зачленувањето на Украина во НАТО, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во интервју за телевизијата Блумберг.

Украинско патување на американските академици

А1 On - 14.05.2014

Соработниците на скандалозно познатата американска агенција за обезбедување Академи, се поранешни војници кои за пари извршуваат задачи во кризни жаришта.

Владата на Украина ќе почне разговори за давање поголеми овластувања на регионите

+инфо - 14.05.2014

Владата на Украина ќе почне разговори денеска за давање поголеми овластувања на регионите, според мировниот план на ОБСЕ, но на разговорите не ги повика проруските сили кои прогласија независност во ...

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

А1 On - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

+инфо - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Курир - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Сител - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Алфа - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Сергеј Лавров: Украина е на раб на граѓанска војна

Нетпрес - 14.05.2014

Кога Украинци убиваат Украинци се смета дека е блиску граѓанската војна. Во источниот и во јужниот дел на Украина има вистинска војна со тешко оружје.

Владата на Украина ќе почне разговори за давање поголеми овластувања на регионите

Сител - 14.05.2014

Владата на Украина ќе почне разговори денеска за давање поголеми овластувања на регионите, според мировниот план на ОБСЕ, но на разговорите не ги повика проруските сили кои прогласија независност во ...

Русите уште во 2008 предупредувале за Украина

МКД - 14.05.2014

Руските државни претставници уште во 2008 година јавно ги изразувале стравувањата дека во Украина би можело да дојде до поделба и граѓанска војна, што „би можело да ја натера Русија да интервенира“, ...

Тркалезна маса за излез од кризата во Украина без присуство на проруските сепаратисти

А1 On - 14.05.2014

Украинската Влада организира денеска тркалезна маса за децентрализација на власта како дел од мировниот план поддржан од Европа, но на неа не учествуваат нејзините главни противници – проруските ...

Грушко: Мерките на НАТО само ги подгоруваат тензиите

Макфакс - 14.05.2014

Москва оцени дека мерките коишто ги презема НАТО во источна Европа се потполно контрадикторни со безбедносниот аспект и дека само ги засилуваат тензиите.

Во Киев политички дијалог за смирување на кризата

Р.С.Европа - 14.05.2014

Украинската влада денеска организира разговори за уставни реформи и национално единство во рамките на напорите за деескалација на кризата во земјата. Ќе учествуваат претставници на владата, на ...

Лавров: Украина е на работ на граѓанска војна

Кајгана - 14.05.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров оцени дека Украина се наоѓа на работ на граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер избори на 25 мај.

Кои се тие бандеровци?

Руска реч - 14.05.2014

Еден од клучните моменти во информацискиот судир меѓу Русија, од една, и Западот и Украина, од друга страна, од гледна точка на руските власти и на медиумите, е речиси водечката улога на ...

УКРАИНА: Тркалезна маса за излез од кризата без присуство на проруските сепаратисти

Телеграф - 14.05.2014

Турчинов изјави дека властите се подготвени за дијалог, но нагласувајќи дека нема да разговараат со сепаратистите Владата денеска организира тркалезна маса за децентрализација на власта како дел од ...

Тркалезна маса во Украина – Западот сака да верува во ’национален дијалог’

Макфакс - 14.05.2014

Западните земји сакаат да веруваат во „национален дијалог“ кој во среда и покрај судирите на истокот во Украина во кој во вторникот загинаа седум лица, ќе го организира владата на Киев, и на кој ...

Украинската војска користела хеликоптери на ОН за време на нападите (ВИДЕО)

МКД - 14.05.2014

Обединетите нации изразиле загриженост бидејќи украинската војска во акциите против сепаратистите во Доњецк користела најмалку еден хеликоптер со јасно истакнати ознаки на оваа светска организација, ...

Украинско патување на американските академици

Сител - 14.05.2014

Соработниците на скандалозно познатата американска агенција за обезбедување Академи, се поранешни војници кои за пари извршуваат задачи во кризни жаришта.

Владата на Украина ќе почне разговори за давање поголеми овластувања на регионите

А1 On - 14.05.2014

Владата на Украина ќе почне разговори денеска за давање поголеми овластувања на регионите, според мировниот план на ОБСЕ, но на разговорите не ги повика проруските сили кои прогласија независност во ...

Преговори за изнаоѓање решение за кризата во Доњецк и Луганск

МРТ - 14.05.2014

Организацијата за безбедност и соработка во Европа ОБСЕ денеска во Киев ќе преговара за изнаоѓање решение за кризата во Доњецк и во Луганск коишто прогласија независност.

САД се уплашени од контрасанкции од Русија?

МКД - 14.05.2014

Западните политичари се плашат да воведат поостри економски санкции против Русија, бидејќи стравуваат дека возвратните мерки на Москва би можеле да бидат многу штетни за нивните компании, тврди ...

Киев извршил напади во Донецк со хеликоптери кои ја имале ознаката на ОН

Макфакс - 14.05.2014

Обединетите нации во средата изразиле сериозна загриженост бидејќи украинската војска „употребила хеликоптери со ознака на ОН“ во воената операција против регионалната милиција во Донецк, што според ...

Во Украина се одржуваат разговори на национално единство

Глас на Америка - 14.05.2014

Учествуваат премиерот, национални законодавци и регионални претставници, но не и сепаратистичките бунтовници. Украина во среда е домаќин на разговори „за национално единство“, еден ден откако ...

Габриел предупредува на грешка на ЕУ во врска со Украина

Макфакс - 14.05.2014

Германскиот министер за економија и челник на социјалдемократската партија SPD, Зигмар Габриел предупреди во интервју во средата на одговорноста на Европската унија во украинската криза, оценувајќи ...

УКРАИНА: Војската со хеликоптер од ОН убивала проруски цивили (ВИДЕО)

Телеграф - 14.05.2014

По објавувањето на снимката, реагирале од Обединетите нации, а од кабинетот на генералниот секретар на таа организација, Бан Ки-мун, е издадено соопштение во кое се наведува дека тоа претставува ...

Лавров - Украинци убиваат украинци, тоа е „нездрава“ војна

Inpress - 14.05.2014

Москва, 14. мај 2014 (ИНПРЕС) "Кога Украинци убиваат Украинци, многумина полемизираат дека се наоѓаат толку блиску до граѓанска војна. Но, таму веќе има војна, нездрава војна, изјави рускиот министер ...

Лавров: Украина е на раб на граѓанска војна

Нетпрес - 14.05.2014

Украина е на работ од граѓанска војна, изјавил рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. - Кога Украинци убиваат Украинци се смета дека е блиску граѓанската војна.

Лавров: Блиску е граѓанската војна во Украина

Телеграф - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија оцени дека проруските сепаратисти треба да се вклучат во разговорите за „национално единство“, што денеска почнаа во Киев Кога Украинци убиваат Украинци се смета дека е ...

Лавров: Украина е се поблиску до граѓанска војна

Р.С.Европа - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е се поблиску до граѓанска војна. Тој во интервју за телевизијата Блумберг прецизира дека во југоисточните делови на Украина се ...

Во Киев започнаа разговори за смирување на кризата без проруските активисти

Макфакс - 14.05.2014

Украинските политичари и граѓански здруженија се собраа во средата на разговори за тоа како да се запре бунтот на проруските региони во источниот дел од земјата, но одбивањето на новите прозападни ...

Валкана војна: украинските власти во нападите користеле хеликоптер на ОН!?

Вечер Прес - 14.05.2014

ОН изразиле загриженост затоа што украинската војска во акциите против сепаратистите во Доњецк користела хеликоптер со јасно истакнати ознаки на светската организација Откако украинскиот претседател, ...

Досега 78 лица загинати од куршум во Источна Украина

Локално - 14.05.2014

78 лица загинаа од огнено оружје за време на нередите во источна Украина, соопштија официјално од канцеларијата на државниот обвинител на Украина . Според податоците на началникот на главното ...

Владата на Украина ќе почне разговори за давање поголеми овластувања на регионите

Денешен - 14.05.2014

Владата на Украина ќе почне разговори денеска за давање поголеми овластувања на регионите, според мировниот план на ОБСЕ, но на разговорите не ги повика проруските сили кои прогласија независност во ...

Против правилата: Зошто хеликоптер на ОН убива цивили во Доњецк?

Точка - 14.05.2014

Обединетите Нации изразиле загриженост бидејќи украинската војска "очигледно употребила хеликоптери со ознаката на ОН" во воената операција против регионалната полиција во Доњецк, што претставува ...

Киев извршил напади во Донецк со хеликоптери кои ја имале ознаката на ОН

Тера - 14.05.2014

Обединетите нации во средата изразиле сериозна загриженост бидејќи украинската војска „употребила хеликоптери со ознака на ОН" во воената операција против регионалната милиција во Донецк, што според ...

Лавров: Украина е поблиски до граѓанска војна од било кога

Локално - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Русија гo предупреди НАТО за распоредување трупи во Источна Европа

Локално - 14.05.2014

Зголемувањето на силите на НАТО во Источна Европа е апсолутно контрапродуктивно од гледна точка на безбедноста и само се зајакнува напнатоста, смета постојаниот амбасадор на Русија во Алијансата ...

Крвави борби крај Словенск и Краматорск

Локално - 14.05.2014

Нови судири меѓу проруските сепаратисти и украинските сили имаше изминатата ноќ во Словенск и Краматорск , соопшти ” народниот градоначалник ” на Словенски Вјачеслав Пономаров , цитиран од Интерфакс .

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Денешен - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Република - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Сергеј Лавров: Украина е на раб на граѓанска војна

Точка - 14.05.2014

Во источниот и во јужниот дел на Украина има вистинска војна со тешко оружје. Ако тоа е погодно за слободни и фер избори, тогаш не знам што значи фер и слободно, истакна шефот на руската дипломатија, ...

Киев врши напади со ознаката на ОН!

Денешен - 14.05.2014

Обединетите нации во средата изразиле сериозна загриженост бидејќи украинската војска „употребила хеликоптери со ознака на ОН” во воената операција против регионалната милиција во Донецк, што според ...

Тркалезна маса во Украина – Западот сака да верува во ’национален дијалог’

Тера - 14.05.2014

Западните земји сакаат да веруваат во „национален дијалог" кој во среда и покрај судирите на истокот во Украина во кој во вторникот загинаа седум лица, ќе го организира владата на Киев, и на кој ...

ОН: ги проверува информациите за украинските хеликоптери со UN ознаки (ВИДЕО)

Локално - 14.05.2014

ОН ги проверува информациите за тоа дека хеликоптери со нејзини ознаки биле активирани од украинските војници во моќната операција до Краматорск. Ако информацијата се потврдат, тоа ќе значи дека ...

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Н.Македонија - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај - Кога Украинци ...

Лавров: Москва нема да испраќа војска во Украина

Н.Македонија - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, изјави дека Русија нема намера да испрати војска на територија на Украина -Немаме никаква намера било какви одреди да испраќаме во Украина, истакна тој.

Украинската влада за децентрализација

Н.Македонија - 14.05.2014

Украинската влада започна преговори за децентрализација според мировниот план кој го подржува ЕУ, без присуство на проруските бунтовници кои прогласија независност Украинскиот претседател Олександар ...

НАТО пред најтешкиот самит?

Н.Македонија - 14.05.2014

Украинската криза и односите со Русија, повлекувањето од Авганистан и војната во Сирија, предизвиците во Африка и во Азија и битката за ресурси на Северниот Пол, наспроти намалените воени буџети, се ...

Блумберг: САД и ЕУ се плашат од контра ударот на Путин

Н.Македонија - 14.05.2014

Политичарите на САД и другите водечки западни земји се плашат да воведат пoостри економски санкции за Русија, затоа што стравуваат во реципрочни мерки од Москва кои можат да бидат од голема штета на ...

Локалната криза во Украина, добива глобално значење!

Lider - 14.05.2014

Со исклучок на имотна штета од воените конфликти и внатрешните нарушувања во производството и потрошувачката, главниот “канал“ на кризата во Украина е падот на надворешната трговија на земјата со ...

Американска приватна војска во Украина?

Идивиди - 14.05.2014

Ако е точно, тогаш конфликтниот потенцијал е огромен: наводно стотици војници на една американска приватна безбедносна компанија се борат на истокот на Украина.

Лавров: Украина е на работ од граѓанска војна

Lider - 14.05.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Украина е на работ од граѓанска војна, што го отежнува одржувањето на слободни и фер претседателски избори на 25 мај.

Шест украински војници загинаа во судирите во Краматорск

Идивиди - 14.05.2014

Киев, 13 мај 2014 (МИА) - Шест украински војници се убиени, а осуммина се повредени денеска кога паднале во заседа во близина на градот Краматорск, во северниот дел на Доњецката област, соопшти ...

ММФ (не)сака да ја спаси Украина

Денар - 14.05.2014

Директорката на ММФ, Кристин Лагард оценува дека 17 милијарди долари се недоволни за економската ситуација во Украина да биде поправена. Таа нагласува дека без политичка стабилност тешко ќе се ...

Киев ги продолжува акциите на истокот

Канал5 - 13.05.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина Александар Турчинов изјави дека антитерористичката акција на истокот на Украина продолжува. - Да се спротивстават на криминалните акции, властите ...

Москва: Санкциите го попречуваат решавањето на кризата

Канал5 - 13.05.2014

Новите санкции најавени од ЕУ само ќе го попречат решавањето на кризата во Украина- соопшти Москва. Официјална Москва го повика западот да го убеди Киев да одржи разговори за идната структура на ...

Напори за воспоставување „национален дијалог“ во Украина

Deutsche Welle - 13.05.2014

Русија бара од Западот да изврши притисок врз украинските власти да водат разговори за идната структура на државата уште пред претседателските избори во земјата на 25. мај.

Киев треба да избере меѓу чума и колера

Deutsche Welle - 13.05.2014

Судири и наводен референдум во источна Украина. Нови санкции воведени од ЕУ. А сепак, смета Инго Мантојфел, се навестува решение за украинската криза. Но, сега се‘ зависи од раководството во Киев.

Германија повика на мирно решение на кризата во Украина

Телма - 13.05.2014

Министерот за надворешни работи на Германија, Франк-Валтер Штајнмајер оцени дека претседателските избори во Украина на 25 мај ќе бидат од клучно значење за извлекувањето на оваа држава од актуелната ...

Нови инциденти и загинати во источна Украина

24 Вести - 13.05.2014

Шест украински војници биле убиени а осум се повредени во близина на градот Краматорск, во Доњецката област, која синоќа прогласи независност. Инцидентот се случил откако триесетина тешко вооружани ...

Шест украински војници загинаа во судирите во Краматорск

Утрински - 13.05.2014

Шест украински војници се убиени, а осуммина се повредени денеска кога паднале во заседа во близина на градот Краматорск, во северниот дел на Доњецката област, соопшти украинското Министерство за ...

Бан Ки-мун: Сите страни треба да го исполнат Женевскиот договор за Украина

24 Вести - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

ОН: Сите страни треба да го исполнат Женевскиот договор за Украина

Алсат-М - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

Канада се придружи на санкциите против Русија

24 Вести - 13.05.2014

Канада вчера воведе санкции против уште 12 руски и украински службеници по референдумот во источниот дел на Украина, на кој граѓаните на Доњецката и Луганската област со големо мнозинство гласови ...

Од заседа убиени Шест украински војници

Телма - 13.05.2014

Шест украински војници се убиени, а осуммина се повредени денеска кога паднале во заседа во близина на градот Краматорск, во северниот дел на Доњецката област, соопшти украинското Министерство за ...

Шест украински војници загинаа во судири во Краматорск

24 Вести - 13.05.2014

Шест украински војници се убиени, а осуммина се повредени денеска кога паднале во заседа во близина на градот Краматорск, во северниот дел на Доњецката област, соопшти украинското Министерство за ...

Eу со 335 милиони евра ќе ги поддржи украинските институции

Телма - 13.05.2014

ЕУ и Украина склучија договор за поддршка на украинските државни институции во вредност од 335 милиони евра и го довршија потпишувањето на меморандумот за макрофинансиска помош од една милијарда евра.

Фатална неодлучност на ЕУ

Deutsche Welle - 13.05.2014

Досега, заканата за сеопфатни економски санкции кон Русија повеќе го плашеше Брисел отколку Москва. Постои само еден начин да се импресионира Путин, коментира Кристоф Хаселбах ЕУ делува беспомошно ...

Штајнмајер во нова дипломатска мисија во Киев

Deutsche Welle - 13.05.2014

За Украина од одлучувачко значење е „во наредните денови“ да започне национален дијалог, опоменува германскиот министер за надворешни работи, Штајнмајер, кој денеска е во кризниот регион.

„Русија нема да падне на колена“

Deutsche Welle - 13.05.2014

Единствено решение за спорот меѓу Русија и Западот е неутрална Украина, смета Клифорд Геди. ДВ разговараше со експертот за Русија од Брукингс Институтот.

Канада се придружи на санкциите против Русија

Сител - 13.05.2014

Канада вчера воведе санкции против уште 12 руски и украинско службеници по референдумот во источниот дел на Украина, на кој граѓаните на Доњецката и Луганската област со големо мнозинство гласови ...

ОБСЕ доби поддршка за патоказите од сите учесници на Женевската средба со Украина

Нетпрес - 13.05.2014

Патоказите за решавање на кризата во Украина на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) доби поддршка од Русија, САД и Европската унија и од владата во Киев, соопшти организацијата, ...

Бан Ки-мун: Сите страни треба да го исполнат Женевскиот договор за Украина

А1 On - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

Канада се придружи на санкциите против Русија

А1 On - 13.05.2014

Канада вчера воведе санкции против уште 12 руски и украинско службеници по референдумот во источниот дел на Украина, на кој граѓаните на Доњецката и Луганската област со големо мнозинство гласови ...

Шест украински војници загинаа во судирите во Краматорск

Сител - 13.05.2014

Шест украински војници се убиени, а осуммина се повредени денеска кога паднале во заседа во близина на градот Краматорск, во северниот дел на Доњецката област, соопшти украинското Министерство за ...

ОБСЕ доби поддршка за патоказите од сите учесници на Женевската средба за Украина

А1 On - 13.05.2014

Патоказите за решавање на кризата во Украина на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) доби поддршка од Русија, САД и Европската унија и од Владата во Киев, соопшти Организацијата.

Расте притисокот врз руските компании во Украина

Руска реч - 13.05.2014

Главното обвинителство на Украина ја обвини најголемата руска банка „Сбербанк“ за финансирање тероризам. Поради тоа таа може да ја изгуби дозволата за работа.

Штајнмајер во Киев ќе се залага за преговори меѓу спротиставените страни

Макфакс - 13.05.2014

Шефот на германската дипломатија, Франк – Валтер Штајнмајер, во вторникот отпатува во Украина со цел да се залага за преговори меѓу Владата во Киев и проруските бунтовници на истокот од земјата.

Канада со санкции против Русија

Телеграф - 13.05.2014

Санкциите се однесуваат на заменик-началникот на рускиот Генералштаб, Вјенчеслава Долодина, на вршителот на функцијата гувернер на Севастопол, на неколку членови на руската Дума и на неколку лидери ...

И Канада ги прошири санкциите против Русија

Нетпрес - 13.05.2014

По референдумот на кој неколку региони изгласаа независност од Украина, канадските власти одлучија да ја прошират листата на санкции за Русија за уште 12 руски и украински службеници.

ЕУ ги објави имињата на санкционираните Руси

Макфакс - 13.05.2014

Заменик началникот на Генералштабот, Вјенчеслав Володин, командантот на воздушно – десантните единици Владимир Шаманов и две компании на Крим „PJSC“ Черноморнефтегас и Феодосија се новите ...

Штајнмаер во Украина ќе бара дипломатско решение за кризата

МРТ - 13.05.2014

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер треба да допатува во Украина, во нов обид за дипломатско решение на кризата, додека украинскиот премиер Арсениј Јаценјук во Брисел ќе ...

Украина: Штајнмаер во Киев, Јацењук во Брисел

Р.С.Европа - 13.05.2014

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер денеска во Киев, како што е најавено, ќе се заложи за преговори меѓу украинската влада и проруските сепаратисти на истокот на земјата.

Канада се придружи на санкциите против Русија

Курир - 13.05.2014

Канада вчера воведе санкции против уште 12 руски и украинско службеници по референдумот во источниот дел на Украина, на кој граѓаните на Доњецката и Луганската област со големо мнозинство гласови ...

Шест украински војници загинаа во судирите во Краматорск

Алфа - 13.05.2014

Шест украински војници се убиени, а осуммина се повредени денеска кога паднале во заседа во близина на градот Краматорск, во северниот дел на Доњецката област, соопшти украинското Министерство за ...

Воени профитери

Окно - 13.05.2014

Одеса. Десетици луѓе се во пламен, се гушат, скокаат низ прозорец. Западните медиуми ги нарекуваат „проруски сили“. Надвор аплаудираат нивните противници.

ЦРНИ ЛИСТИ НА ЕУ: Објавен списокот со руските граѓани

Телеграф - 13.05.2014

ЕУ се закани со уште построги санкции кон Москва доколку го спречи одржувањето на изборите за претседател на Украина Заменик-началникот на Генералштабот, Вјенчеслав Володин, и командантот на ...

Една милијарда евра помош за Украина од ЕУ

Inpress - 13.05.2014

Киев/Брисел, 13. мај 2014 (ИНПРЕС) Финансиска помош во износ од 1 милијарда евра ќе и додели Европската унија на Украина. Документот ќе биде потпишан во Брисел, соопшти украинскиот премиер Арсениј ...

Киев продолжува со акцијата на истокот

Макфакс - 13.05.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина и претседател на Врховната рада, Олександер Турчинов, истакнал дека антитерористичката операција на истокот на Украина продолжува.

Турчинов: Антитерористичката операција ќе продолжи

А1 On - 13.05.2014

Вршителот на должност претседател на Украина, Олександар Турчинов изјави дека ќе продолжи антитерористичката операција (АТО). -За да се спротивстават на криминалните акции, властите ќе продолжат со ...

ОБСЕ доби поддршка за патоказите од сите учесници на Женевската средба за Украина

Сител - 13.05.2014

Патоказите за решавање на кризата во Украина на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) доби поддршка од Русија, САД и Европската унија и од Владата во Киев, соопшти Организацијата.

Меркел им „отчита лекција“ на сите

Нетпрес - 13.05.2014

Во интервју за рeгионалниот дневник „Вестфленпост“ од Северна Рајна Вестфалија, германската канцеларка Ангела Меркел се заложи за дипломатско решавање на украинската криза, со што како што ...

Бан Ки-мун: Сите страни треба да го исполнат Женевскиот договор за Украина

Сител - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

БАН: Да се исполнат условите од Женевскиот договор за Украина

Телеграф - 13.05.2014

Жителите на Украина треба да ги изнесат своите барања и желби со мирни средства, вклучително и преку учество на претседателските избори на 25 мај, изјави Бан Ки-мун во седиштето на ОН Генералниот ...

Германскиот министер за надворешни работи во Украина

Глас на Америка - 13.05.2014

Франк-Валтер Стаинмаер е во мисија да подржи „национален дијалог“, што е дел од планот на ОБСЕ. Германскиот министер за надворешни работи е во посета на Украина да помогне во започнување на ...

Штајнмаер: со разговори до решение на украинската криза

Р.С.Европа - 13.05.2014

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер изрази надеж дека преку отворени разговори меѓу политичарите и граѓанските групи е можно разоружување на проруските сепаратисти и подобрување ...

Канада се приклучи кон санкциите против Русија

Таратур - 13.05.2014

Канада вчера воведе санкции против уште 12 руски и украински службеници по референдумот во источниот дел на Украина, на кој граѓаните на Доњецката и Луганската област со големо мнозинство гласови ...

Киев не сака „Женева-2“ додека не се спроведе договорот од „Женева-1“

А1 On - 13.05.2014

Киев не гледа потреба од одржување нова средба за украинската криза или „Женева-2“, се додека не биде спроведен договорот постигнат меѓу ЕУ, САД, Русија и Украина на 17 април на средбата во Женева, ...

Киев не сака „Женева-2“ додека не се спроведе договорот од „Женева-1“

Телеграф - 13.05.2014

Ваквиот став на Киев е со спротивност со барањето на Русија, која предлага на новата средба за надминување на кризата Киев не гледа потреба од одржување нова средба за украинската криза или ...

Баросо бара дипломатско решение за Украина

Р.С.Европа - 13.05.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека е "критично важно" да се најде дипломатско решение за украинската криза. Баросо ја повика Русија да се ангажира конструктивно и да ...

ЕУ ДАРЕЖЛИВА: Поддршка на украинските државни институции тешка 335 милиони евра

Телеграф - 13.05.2014

ЕУ и Украина склучија два договора, еден за поддршка на државните институции, друг за макрофинансиска помош ЕУ и Украина склучија договор за поддршка на украинските државни институции во вредност од ...

Шест украински војници загинаа во судирите во Краматорск

+инфо - 13.05.2014

Шест украински војници се убиени, а осуммина се повредени денеска кога паднале во заседа во близина на градот Краматорск, во северниот дел на Доњецката област, соопшти украинското Министерство за ...

ЕУ и Украина склучија договор за поддршка на државните институции

А1 On - 13.05.2014

ЕУ и Украина склучија договор за поддршка на украинските државни институции во вредност од 335 милиони евра и го довршија потпишувањето на меморандумот за макрофинансиска помош од една милијарда евра.

Канада ги прошири санкциите против Русите и Украинците

Руска реч - 13.05.2014

Премиерот на Канада, Стивен Харпер, изјави дека неговата земја воведува нови санкции против шест граѓани на Русија, како и шест приврзаници на федерализацијата на Украина, се пренесува на ...

Бан Ки-мун: Сите страни треба да го исполнат Женевскиот договор за Украина

Курир - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

Зелено светло за планот на ОБСЕ за Украина

Либертас - 13.05.2014

Патоказите на ОБСЕ за решавање на кризата во Украина добија поддршка од Русија, САД и Европската унија и од Владата во Киев, соопшти Организацијата. Претседавачот со ОБСЕ, министерот за надворешни ...

Судири меѓу проруски сили и припадници на украинската национална гарда

Денешен - 13.05.2014

Во близина на Краматорск, во северниот дел на Доњецката област, денеска избија судири меѓу проруските сили и припадници на украинската национална гарда, но засега нема информации за загинати и ...

ОБСЕ доби поддршка за патоказите од сите учесници на Женевската средба со Украина

Точка - 13.05.2014

Патоказите за решавање на кризата во Украина на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) доби поддршка од Русија, САД и Европската унија и од владата во Киев, соопшти организацијата, ...

ЕУ ги објави имињата на санкционираните Руси

Тера - 13.05.2014

Заменик началникот на Генералштабот, Вјенчеслав Володин, командантот на воздушно – десантните единици Владимир Шаманов и две компании на Крим „PJSC" Черноморнефтегас и Феодосија се новите ...

Шест украински војници загинаа во судирите во Краматорск

Денешен - 13.05.2014

Шест украински војници се убиени, а осуммина се повредени денеска кога паднале во заседа во близина на градот Краматорск, во северниот дел на Доњецката област, соопшти украинското Министерство за ...

Првиот германски дипломат дојде во Киев за да „притисне“ преговори меѓу владата и сепаратистите

Либертас - 13.05.2014

Шефот на германската дипломатија Франк – Валтер Штајнмајер денеска допатува во Украина за да „поттурне“преговори меѓу Владата во Киев и проруските бунтовници на истокот од земјата.

Киев продолжува со акцијата на истокот

Тера - 13.05.2014

Вршителот на должноста претседател на Украина и претседател на Врховната рада, Олександер Турчинов, истакнал дека антитерористичката операција на истокот на Украина продолжува.

Нови поостри санкции за Русија ако не се ангажира за стабилизација на состојбата

Точка - 13.05.2014

Ангела Меркел изјави дека украинската криза не може да се реши со војна и повторно и се закани на Русија со нови посилни економски санкции, ако таа земја не се ангажира за стабилизирање на ...

ЕУ и Канада со нови санкции против руски државјани

Либертас - 13.05.2014

По референдумот во источниот дел на Украина Канада воведе санкции против уште 12 руски и украински службеници. „Објавуваме воведување санкции против дополнителни шест руски и исто толку украински ...

Бан Ки-мун: Сите страни треба да го исполнат Женевскиот договор за Украина

Денешен - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

ЕУ финансиски ќе ги поддржува украинските институции

Либертас - 13.05.2014

ЕУ и Украина склучија договор тежок 335 милиони евра за поддршка на украинските државни институции и го довршија потпишувањето на меморандумот за макрофинансиска помош од една милијарда евра.

Шест украински војници убиени близу Краматорск

Либертас - 13.05.2014

Денеска шест украински војници се убиени, а осуммина се повредени откако паднале во заседа во близина на градот Краматорск, во северниот дел на Доњецката област, соопшти украинското министерство за ...

Украина: При напад крај Краматорск загинале шестмина украински војници

Локално - 13.05.2014

На периферијата на селото Октјабрское, на 20 километри од Краматорск (Доњецка област), колона на Вооружените сили на Украина била нападната од заседа.

Медиумите да не ги нарекуваат русите сепаратисти

Тера - 13.05.2014

Регионалното здружение за македонско-руско пријателство „А.А.Ростковски" - Битола преку соопштение се огласи во јавноста со поддржка на сите напори и заложби за што поскоро намалување на тензиите и ...

Киев се закани дека ќе ја тужи Москва

Локално - 13.05.2014

Владата на Украина ќе ја тужи Русија , ако Москва не се согласи на потпишување на договор за достава на гас на пазарни цени . Ова го објави украинскиот премиер Арсениј Јаценјук .

И Канада ги прошири санкциите против Русија

Точка - 13.05.2014

По референдумот на кој неколку региони изгласаа независност од Украина, канадските власти одлучија да ја прошират листата на санкции за Русија за уште 12 руски и украински службеници.

Бан Ки Мун ги повикува сите страни во Украина да го исполнат Женевскиот договор

Либертас - 13.05.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун вчера ги повика сите страни итно да ги исполнат условите од Женевскиот договор за решавање на кризата во Украина.

Воена фабрика без која не може: Еве зошто Путин не го остава Киев!

Република - 13.05.2014

Во Украина секојдневно се гине. Борбите на проруските бунтовници со лојалистите и регуларните сили на полицијата и војската стануваат се пожестоки на југоистокот на Украина, а нема знаци на смирување ...

Писмо - Зошто за Русија

Н.Македонија - 13.05.2014

Ви го испраќам текстот како реакција на „Украина 2.0“ да го објавите во целост, со што ќе придонесете во објективноста на информирањето. Ви благодарам! Зошто за Русија? Христос воскресе! И јас кога ...

Повторно судири во Доњецк

Н.Македонија - 13.05.2014

Во близина на Краматорск, во северниот дел на Доњецката област, денеска избија судири меѓу проруските сили и припадници на украинската национална гарда, но засега нема информации за загинати и ...

Нови поостри санкции за Русија ако не се ангажира за стабилизација на состојбата

Денар - 13.05.2014

Ангела Меркел изјави дека украинската криза не може да се реши со војна и повторно и се закани на Русија со нови посилни економски санкции, ако таа земја не се ангажира за стабилизирање на ...

Шест украински војници загинаа во судирите во Краматорск

Lider - 13.05.2014

Шест украински војници се убиени, а осуммина се повредени денеска кога паднале во заседа во близина на градот Краматорск, во северниот дел на Доњецката област, соопшти украинското Министерство за ...

ЕУ предложи итно организирање на „Женева 2“ за Украина

24 Вести - 12.05.2014

ЕУ предложи одржување на втора министерска средба во Женева посветена на Украина што е можно побрзо, се наведува во заклучната декларација од денешното заседание на Советот на Унијата на ниво на ...

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ ќе разговараат за Украина

24 Вести - 12.05.2014

Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија денеска во Брисел ќе го почнат дводневниот состанок на Советот за надворешни работи, а официјално главна тема се подготовките за ...

Фабиус: Не треба да одиме во војна со Русија

24 Вести - 12.05.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус ја исклучи можноста од војна со Русија поради Украина, но предупреди на нови санкции кон Москва, ако се обиде да ги наруши претседателските ...

Русија лута на СТО поради банките

Дневник - 12.05.2014

На седницата на Светската трговска организација Русија ги обвини САД за кршење на прописите на глобалната трговија поради воведување санкции на рускиот банкарски сектор.

ЕУ ги зголеми санкциите против Русија

Deutsche Welle - 12.05.2014

Европската унија денеска ја крена рампата за санкциите поради украинската криза. Унијата додаде 13 Руси и жители на Крим, како и две компании, на нејзината црна листа.

Лагард: Кризата во еврозоната не е минато!

Deutsche Welle - 12.05.2014

Директорката на ММФ, Кристин Лагард предупреди дека економиите во еврозоната уште не се сосем заздравени. Кризата во Украина исто така би можела да има сериозни последици по економијата.

Фабиус: Не треба да одиме во војна со Русија

Утрински - 12.05.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус ја исклучи можноста од војна со Русија поради Украина, но предупреди на нови санкции кон Москва, ако се обиде да ги наруши претседателските ...

ЕУ воведе санкции против уште 13 лица и две компании поради Украина

24 Вести - 12.05.2014

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска во Брисел одлучија да го прошират списокот со физички или правни лица кон кои се воведени санкции поради украинската криза.

Фабиус:Не можеме да прифатиме инвазија на Украина

Курир - 12.05.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус ја исклучи можноста од војна со Русија поради Украина, но предупреди на нови санкции кон Москва, ако се обиде да ги наруши претседателските ...

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ ќе разговараат за Украина

Сител - 12.05.2014

Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија денеска во Брисел ќе го почнат дводневниот состанок на Советот за надворешни работи, а официјално главна тема се подготовките за ...

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ ќе разговараат за Украина

А1 On - 12.05.2014

Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија денеска во Брисел ќе го почнат дводневниот состанок на Советот за надворешни работи, а официјално главна тема се подготовките за ...

Ештон: ЕУ продолжува да се надева на деескалација на ситуацијата во Украина

Сител - 12.05.2014

Европската унија продолжува да се надева на деескалација на ситуацијата во Украина, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, пренесува ИТАР-ТАСС.

Русија повика за национален дијалог во Украина врз основа на патоказот на ОБСЕ

+инфо - 12.05.2014

Русија не гледа полза од нови меѓународни преговори за Украина, ако дијалогот не вклучува претставници на источните региони на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј ...

ЛАВРОВ: Русија нема полза од нови преговори за Украина

Телеграф - 12.05.2014

Според Лавров, тој став го споделуваат и државниот секретар на САД и претседателот на ОБСЕ Русија не гледа полза од нови меѓународни преговори за Украина ако дијалогот не вклучува претставници на ...

Русија повика за национален дијалог во Украина врз основа на патоказот на ОБСЕ

А1 On - 12.05.2014

Русија не гледа полза од нови меѓународни преговори за Украина, ако дијалогот не вклучува претставници на источните региони на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј ...

Министерски состанок на ЕУ за украинската криза

Р.С.Европа - 12.05.2014

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе се состанат денеска во Брисел каде што ќе разговараат за кризата во Украина. Прв чекор на министрите се очекува да биде проширување на санкциите за компаниите.

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ ќе разговараат за Украина

Алфа - 12.05.2014

Главна тема се подготовките за престојнит завршен сами од првото полугодие, кој ќе се одржи кон крајот на јуни, но се очекува украинската криза повторно да доминира во дебатата.

Фабиус: Не треба да одиме во војна со Русија

А1 On - 12.05.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус ја исклучи можноста од војна со Русија поради Украина, но предупреди на нови санкции кон Москва, ако се обиде да ги наруши претседателските ...

ЕУ ќе дискутира за референдумот во Украина

Inpress - 12.05.2014

Брисел, 12. мај 2014 (ИНПРЕС) За одлуката за воведување санкции спрема руски компании ЕУ ќе дискутира денес. Во дискусијата ќе земат учество министрите за надворешни работи на 28 земји на состанок во ...

Американски платеници се борат во Украина

Нетпрес - 12.05.2014

Речиси 400 командоси од американската приватна безбедносна организација „Грејстон лимитед“ учествуваат во „казнената“ операција на украинските сили против профедералните следбеници на истокот на ...

Холандија очекува ЕУ да ги прошири санкциите за Русија

Нетпрес - 12.05.2014

Министерот за надворешни работи на Холандија, Франс Тимерманс, очекува Европската Унија денеска да се согласи за проширување на санкциите против Русија.

Холандија очекува поопширни санкции за Русија

Inpress - 12.05.2014

Амстердам, 12. мај 2014 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи на Холандија, Франс Тимерманс, рече дека очекува Европската Унија да ги прошири санкциите против Русија.

Лавров: Не се планирани нови преговори за Украина

Р.С.Европа - 12.05.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека не се планирани нови меѓународни разговори за кризата во Украина. На прес конференција во Москва, Лавров оцени дека каков било ...

Ештон: ЕУ продолжува да се надева на деескалација на ситуацијата во Украина

А1 On - 12.05.2014

Европската унија продолжува да се надева на деескалација на ситуацијата во Украина, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, пренесува ИТАР-ТАСС.

Ештон очекува деескалација на состојбата во Украина

Нетпрес - 12.05.2014

Европската Унија продолжува да се надева на деескалација на состојбата во Украина, изјави денеска Кетрин Ештон, а пренесува ИТАР-ТАСС. „Продолжуваме да очекуваме знаци на реална деескалација”, рече ...

Русија повика за национален дијалог во Украина врз основа на патоказот на ОБСЕ

Сител - 12.05.2014

Русија не гледа полза од нови меѓународни преговори за Украина, ако дијалогот не вклучува претставници на источните региони на земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј ...

ЕУ воведува санкции против уште 13 лица и две компании поради Украина

Алфа - 12.05.2014

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска во Брисел одлучија да го прошират списокот со физички или правни лица кон кои се воведени санкции поради украинската криза.

Дополнителни санкции на ЕУ против лица и фирми поради Украина

Р.С.Европа - 12.05.2014

Министрите за надворешни работи на Европската Унија, на денешниот состанок во Брисел, се согласиле да воведат дополнителни санкции против уште 13 лица и две компании, поради кризата во Украина.

ЕУ воведува санкции против уште 13 лица и две компании поради Украина

+инфо - 12.05.2014

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска во Брисел одлучија да го прошират списокот со физички или правни лица кон кои се воведени санкции поради украинската криза.

Лагард:Кризата во Украина би можела да има сериозни последици по економијата

Макфакс - 12.05.2014

Кризата во Украина би можела да има сериозни последици по економиите на другите држави, предупреди во понеделникот претседателката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

Лавров: Гледајте руска телевизија за да имате објективна слика за настаните во Украина

Сител - 12.05.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика денеска западните претставници да ги информираат своите земји за кризата во Украина врз основа на тоа што го емитува руската телевизија, ...

Германски „Билд“ открива: 400 американски платеници учествуваат во воените операции на истокот од Украина

МРТ - 12.05.2014

Околу 400 платеници на приватна американска воена компанија учествуваат во операциите на украинските безбедносни сили против проруските сепаратисти во источниот дел на Украина, тврди германскиот ...

Јункер: Украина во ЕУ за најмалку 10 до 15 години

Макфакс - 12.05.2014

Кандидатот за претседател на Европската комисија Жан Клод Јункер предупредил дека Украина нема да успее да стане дел од Европската унија барем уште една деценија, поради тоа што политичка криза во ...

Директорот на ЦИА: Навистина бев во Украина

А1 On - 12.05.2014

Директорот на американската известувачка агенција, ЦИА, Џон Бренан потврди дека пред неколку недели престојувал во Украина, поради средба со украински партнери и пријатели.

УКРАИНСКА КРИЗА: ЕУ воведе санкции уште против 13 лица и две компании

Телеграф - 12.05.2014

Поради кризата, ЕУ досега воведе санкции против 48 руски и украински граѓани Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска во Брисел одлучија да го прошират списокот со физички или ...

Русија ја почитува народната волја во Украина

Глас на Америка - 12.05.2014

Лавров вели дека намалувањето на напнатоста во Украина е единствено можно цо дијалог меѓу Киев и сепаратистите Москва вели дека ќе го почитува гласањето во корист на самоуправувањето во два ...

Нови санкции за 13 Руси и кримски компании

Руска реч - 12.05.2014

Две кримски компании и 13 физички лица се најдоа во новиот, проширен список санкции на Европската унија, пренесува Ројтерс. Извор за РИА „Новости“ изјави дека имињата ќе бидат објавени наскоро во ...

Рускиот народ има право да си ги оствари своите права во Југоисточна Украина

МКД - 12.05.2014

Регионалното здружение за македонско-руското пријателство „А.А.Ростковски" целосно го поддржува рускиот народ и проруски ориентираните граѓани да си ги остварат своите права во Југоисточна Украина.

ЕУ воведува санкции против уште 13 лица и две компании поради Украина

А1 On - 12.05.2014

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска во Брисел одлучија да го прошират списокот со физички или правни лица кон кои се воведени санкции поради украинската криза.

Фабиус: Не треба да одиме во војна со Русија

Сител - 12.05.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус ја исклучи можноста од војна со Русија поради Украина, но предупреди на нови санкции кон Москва, ако се обиде да ги наруши претседателските ...

Лавров: Гледајте руска телевизија за да имате објективна слика за настаните во Украина

А1 On - 12.05.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика денеска западните претставници да ги информираат своите земји за кризата во Украина врз основа на тоа што го емитува руската телевизија, ...

ЛАВРОВ: Само на руската телевизија се дава објективна слика за настаните во Украина

Телеграф - 12.05.2014

Рускиот министер за надворешни работија обвини дека медиумите во Украина ја претставуваат кризата на „необјективен начин“ Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги повика западните ...

Лавров: Гледајте руска телевизија за да имате објективна слика за настаните во Украина

Алфа - 12.05.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика денеска западните претставници да ги информираат своите земји за кризата во Украина врз основа на тоа што го емитува руската телевизија, ...

ЕУ предложи итно организирање на „Женева 2“ за Украина

Сител - 12.05.2014

ЕУ предложи одржување на втора министерска средба во Женева посветена на Украина што е можно побрзо, се наведува во заклучната декларација од денешното заседание на Советот на Унијата на ниво на ...

ЕУ предлага итна средба во Женева за Украина

Нетпрес - 12.05.2014

ЕУ предложи одржување на втора министерска средба во Женева посветена на Украина што е можно побрзо. Советот дава целосна поддршка за што е можно побрзо одржување на нова женевска средба со цел да се ...

ЕУ предложи итно организирање на „Женева 2“ за Украина

+инфо - 12.05.2014

ЕУ предложи одржување на втора министерска средба во Женева посветена на Украина што е можно побрзо, се наведува во заклучната декларација од денешното заседание на Советот на Унијата на ниво на ...

ЕУ предложи итно организирање на „Женева 2“ за Украина

А1 On - 12.05.2014

ЕУ предложи одржување на втора министерска средба во Женева посветена на Украина што е можно побрзо, се наведува во заклучната декларација од денешното заседание на Советот на Унијата на ниво на ...

ФАБИУС: Не треба да одиме во војна со Русија

Телеграф - 12.05.2014

На прашањето дали врз Москва ќе бидат воведени уште санкции, Фабиус одговори дека тоа ќе зависи од реакциите на Москва на претседателските избори во Украина Францускиот министер за надворешни работи ...

Францускиот министер за надворешни работи се исплаши од војна со Русија

Press24 - 12.05.2014

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус ја исклучи можноста од војна со Русија поради Украина, но предупреди на нови санкции кон Москва, ако се обиде да ги наруши претседателските ...

Фабиус: Не треба да одиме во војна со Русија

Алфа - 12.05.2014

Не можеме да прифатиме анексија или фактот дека Украина ќе биде контролирана, или дека на неа ќе биде извршена инвазија, изјави Фабиус за „Вашингтон пост“.

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ ќе разговараат за Украина

Телеграф - 12.05.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд на вчерашната средба во Германија се договорија да ги поддржат украинските претседателски избори со воведување сериозни ...

Украина една од главните теми на состанок на Советот за надворешни работи на ЕУ

Курир - 12.05.2014

Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија денеска во Брисел ќе го почнат дводневниот состанок на Советот за надворешни работи, а официјално главна тема се подготовките за ...