TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема медиумско известување за потврдените кандидати

24 Вести - 13.11.2016

Од денеска па до почетокот на кампањата согласно изборниот законик и измените договорени во Пржино кандидатите кои се потврдени од ДИК нема да може да се појавуваат на медиуми, да промовираат мерки, да искажуваат ставови, ниту пак партиите да ...

Савески носител во петката

Тера - 13.11.2016

„Левица“ ги достави кандидатските листи за престојните предвремени парламентарни избори. Оваа нова партија има кандидати за пратеници во пет изборни единици, освен во шестата. Носител на листата во правата изборна единица е Димитар Апасиев, а веднаш ...

Коалицијата ВМРО за Македонија ги промовираше кандидатите за пратеници

Сител - 13.11.2016

Коалицијата ВМРО за Македонија на ВМРО - Народна партија, Обединети за Македонија и Достоинство вечерва на конвенција во Македонската опера и балет ги претстави кандидатите за пратеници на претстојните парламентарни избори.

Груевски најави силна кампања и голема победа: Нема да го оставам Заев да земе воздух на терен

Press24 - 13.11.2016

Овие избори ќе бидат поразлични и по една друга работа, јас ќе бидам во 4-тата изборна единица. Едноставно, дојде време Заев откако не се кандидираше на листите во 2014-та, и откако како кандидат за премиер не дојде да се кандидира во ИЕ 1 во ...

Левица нема да се трка во шестката – ова се носителите на листи

Позитив.мк - 13.11.2016

„Левица“ ги достави кандидатските листи за престојните предвремени парламентарни избори. Оваа нова партија има кандидати за пратеници во пет изборни единици. За Левица никој нема да се трка во шестката.

ВМРО-ДПМНЕ ги достави листите до ДИК, Груевски носител во четвртата ИЕ

Телма - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечерва до Државната изборна комисија ги достави листите со кандидати за пратеници. Претходно кандидатските листи во сите седум изборни единици беа утврдени на седница на Централниот ...

Во четвртата изборна едниница соочување Заев - Груевски

24 Вести - 12.11.2016

Лидерите на двете најголеми партии, Зоран Заев на СДСМ и Никола Груевски на ВМРО-ДПМНЕ ќе имаат изборно соочување во четвртата изборна единица. По полноќ, и официјално кандидатските листи на партиите се доставија до Државната изборна комисија.

Судир на носителите во четвртата изборна единица

Телма - 12.11.2016

Изненадувачката одлука да се трка со лидерот на СДСМ во четвртата изборна единица Никола Груевски го образложи на својот фејс бук профил. Како кандидат за премиер го очекував во првата изборна единица, но не дојде, пишува претсеадтеот на ВМРО ДПМНЕ .

Конвенција на коалицијата “ВМРО за Македонија“

24 Вести - 12.11.2016

Враќање на достоинството, враќање на демократијата која беше згазена од владејачката коалиција, повисок стандард и влез во ЕУ беа дел од пораките кои ги упатија носителите на листи на „ВМРО за Македонија“ во обраќањето кон своето членство.

Конвенција на коалицијата “За подобра Македонија“

24 Вести - 12.11.2016

Додека СДСМ и Зоран Заев во четвртата изборна единица ќе се занимават со критики, манипулации и нереални ветувања ние ќе создаваме и ќе градиме нови проекти за граѓаните, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груески носител на листата во четвртата ...

Груевски ќе се бори против Заев во четвртата изборна единица

Нова ТВ - 12.11.2016

Никола Груевски вечерва на својот профил на Фејсбук најави дека на предвремените парламентарни избори ќе се натпреварува со Зоран Заев во четвртата изборна единица. „Како кандидат за премиер, го очекував во ИЕ1. Не дојде.

Савески, Апасиев носители на „Левица“, во шестката немаат своја листа

Нова ТВ - 12.11.2016

„Левица“ ги достави кандидатските листи за престојните предвремени парламентарни избори. Оваа нова партија има кандидати за пратеници во пет изборни единици, освен во шестата. Носител на листата во правата изборна единица е Димитар Апасиев, а веднаш ...

Лидерската битка во „четворката“, Јанкулоска и Јанакиески ги нема на листите

Р.С.Европа - 12.11.2016

На листите на владејачката партија ги нема имињата на поранешните министри за транспорт и врски и за внатрешни работи, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, кои се осомничено од СЈО, а кои на претходните избори беа носители на листа.

Груевски: На 11 декември народот ќе му одговори на Заев и на сите кои го потценуваа

МКД - 12.11.2016

Народот ќе им го даде својот одговор на сите кои го потценуваа. Сега му е мајката Заев да биде поразен за сѐ она што ѝ го направи на Македонија, рече во своето обраќање на партиската конвенцијата лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги промовира кандидатите и изборните листи во „Метрополис арена“

ТВ21 - 12.11.2016

ВМРО-ДПМНЕ, која ја предводи Коалицијата за подобра Македонија, денеска попладне во „Метрополис арена“ на Скопскиот саем ќе ги промовира листите на кандидати за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 11 декември, ...

Груевски во директен дуел со Заев во „четворката“ – ВМРО-ДПМНЕ ги објави кандидатските листи

Капитал - 12.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на претстојните избори е носител на листа во изборната единица четири, каде директно ќе се соочи со носителот од листата на коалицијата предводена од СДСМ, лидерот на најголемата опозициска партија, Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ и коалиционите партнери денеска на конвенција ќе ги објават кандидатите за пратеници

Фокус - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ попладнево во 15:00 часот на конвенција, во Метрополис арена на Скопски саем ќе ги објави листите со кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори на 11 декември.

Видео на СДСМ: Промоција на носителот на криминалот, Никола Груевски

Окно - 12.11.2016

СДСМ вчерва својата Фејсбук страница, објави видео спот за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој е носител на кандидатската листа во 4-та изборна единица, каде е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

СДСМ видео: Промоција на носителот на криминалот, Никола Груевски

+инфо - 12.11.2016

Видеото има порака „Никола Груевски, носител на криминалот во Република Македонија. Изборна единица 4. Тој го создаде криминалот. Зошто нема да гласат СДСМ вчерва својата Фејсбук страница, објави видео спот за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ...

Бачев ја предводи листата на НДМ во четворката

+инфо - 12.11.2016

НДМ ја достави кандидатската листа во ДИК неколку минити пред полноќ. На само пет минути пред рокот за доставување на кандидатски листи за пратеници, Народното движење за Македонија ги достави своите кандидати до Државната изборна комисија.

Коалицијата „За подобра Македонија“ на конвенција ќе ги објави кандидатите за пратеници

А1 On - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ попладнево (15:00) на конвенција во Метрополис арена на Скопски саем ќе ги објави листите со кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори на 11 декември.

Груевски: Против Заев се случи народ

Фокус - 12.11.2016

Против Заев се случи народ! Тој народ на овие избори ќе донесе огромна победа за нашата коалиција и ќе покаже дека тој народ е газда во оваа држава, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски , на денешната конвенција на која беа прoмовирани ...

Бачев носител во четвртата изборна единица, ќе се соочи со Груевски и Заев

Тера - 12.11.2016

Претседателот на Народното движење за Македонија, Јанко Бачев ќе биде носител на листата во четвртата изборна единица, каде ќе се соочи со лидерот на ДПМНЕ, Никола Груевски и опзицискиот лидер Зоран ...

И Јанко Бачев носител во четворка, сака соочување со Заев и Груевски

А1 On - 12.11.2016

На само пет минути пред рокот за доставување на кандидатски листи за пратеници, Народното движење за Македонија ги достави своите кандидати до Државната изборна комисија. Иако тие најавија дека Јанко Бачев ќе биде носител на втората изборна единица, ...

Груевски и Заев на дуел во четворката

А1 On - 12.11.2016

Партиите ги доставија листите со кандидати за пратеници до ДИК. ВМРО-ДПМНЕ пред истекот на рокот, ги поднесе листите кои ги потврди Централниот комитет, откако претходно биле усвоени од Извршниот комитет.

Бачев носител во четвртата изборна единица, ќе се соочи со Груевски и Заев

Фокус - 12.11.2016

Претседателот на Народното движење за Македонија, Јанко Бачев ќе биде носител на листата во четвртата изборна единица, каде ќе се соочи со лидерот на ДПМНЕ, Никола Груевски и опзицискиот лидер Зоран Заев .

Големата четворка во фамозната четворка ќе ги реши изборите

Сакам да кажам - 12.11.2016

Никола Груевски, Зоран Заев, Љубчо Георгиевски, Слободан Богоевски… Кој ќе победи во четвртата Изборна единица ќе одлучи кој ќе биде победник на предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 11 декември.

Само 4 жени носители на листи

Сакам да кажам - 12.11.2016

Само четири жени се носители на пратеничките листи на политичките партии за претстојните парламентарни избори кои треба да се одржат на 11 декември. Во изборната единица – 3, жени носители на пратенички листи имаат коалицијата „За промени и правда“ ...

Спасовски: За да не изгуби катастрофално, Груевски оди во четворката

+инфо - 12.11.2016

Како и да е Груевски е завршена работа за Македонија, порача Спасовски. Груевски ќе изгуби каде и да е, во било која изборна единица поради тоа што слушнавме за сите криминали за се она што го има направено како зло на граѓаните на Македонија, рече ...

Груевски повторно му се закани на Заев со народ

+инфо - 12.11.2016

Сега му е мајката да биде поразен Заев и се она што тој и го направи на Македонија, рече Груевски. Против Заев се случи народ! Тој народ на овие избори ќе донесе огромна победа за нашата коалиција и ќе покаже дека тој народ е газда во оваа држава, ...

Конвенција на ВМРО за Македонија

А1 On - 12.11.2016

Коалицијата ВМРО за Македонија на ВМРО Народна партија, Обединети за Македонија и Достоинство во салата на Македонска опера и балет ги претставува кандидатските листи за пратеници. Како што вчера беше објавено, носител на првата изборна единица ќе ...

Очекуваме победа како во 2014 година, кажа Груевски на претставувањето на листите

Сакам да кажам - 12.11.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски уште еднаш побара 63 пратеници на изборите на 11 декември и кажа дека очекува резултати исти или подобри од оние на изборите во 2014 година на денешната конвенција на коалицијата „За подобра Македонија“ на ...

ДИК до недела треба да ги потврди листите: Груевски и Заев во најжестоката битка во 4 ие

ТВ21 - 12.11.2016

Од синоќа на полноќ работите се појасни. Партиите обелоденија кои личности ќе бидат нивните главни асови во изборната битка. Најтесна трка се очекува во југоисточна Македонија – во 4-тата изборна единица каде се судираат лидерите на владеачката ...

ВМРО-ДПМНЕ ги достави листите до ДИК, Груевски носител во четвртата ИЕ

Алфа - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечерва до Државната изборна комисија ги достави листите со кандидати за пратеници. Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечерва до Државната изборна комисија ги ...

ВМРО-ДПМНЕ ги достави листите до ДИК, Груевски носител во четвртата ИЕ

Канал5 - 12.11.2016

Носител во првата изборна единица на коалицијата е Никола Поповски, во втората Никола Тодоров, а во третата Илија Димовски. Листата во четвртата изборна единица ја предводи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, Антонио Милошоски во петтата, ...

ВО ЖИВО: Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата- ќе се објават листите со кандидатите за пратеници

Курир - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ попладнево во 15 часот на Конвенција во Метрополис арена на Скопски саем ќе ги објави листите со кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори на 11 декември.

Груевски тргна по Заев: Ова се носителите на листите на најголемата предизборна коалиција

Сител - 12.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ тргна по Зоран Заев. Бидејќи опозицискиот лидер, константно бега од изборен дуел Груевски на овие избори ќе ја бара довербата во четвртата изборна единица, дознава Прес 24 од официјални партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ.

Коалицијата „За подобра Македонија“ на конвенција ќе ги објави кандидатите за пратеници (ВО ЖИВО)

Телеграф - 12.11.2016

На конвенцијата обраќања ќе имаат носителите на изборните единици и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ попладнево (15:00) на конвенција во Метрополис арена на Скопски саем ќе ги ...

ГЕОРГИЕВСКИ НОСИТЕЛ ВО ЧЕТВОРКАТА: „ВМРО за Македонија“ ги промовираше кандидатите за пратеници

Телеграф - 12.11.2016

Коалицијата на ВМРО - Народна партија, Обединети за Македонија и Достоинство ги претстави кандидатите за пратеници Коалицијата „ВМРО за Македонија“ на ВМРО - Народна партија, Обединети за Македонија и Достоинство вечерва на конвенција во ...

Народот ќе им одговори на оние кои го потценуваа

Вест - 12.11.2016

Народот ќе им го даде својот одговор на сите кои го потценуваа. Сега му е мајката Заев да биде поразен за се она што тој и го направи на Македонија, рече во своето обраќање на Конвенцијата лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој е носител на ...

ДИМОВСКИ: Заев сега нема каде да бега

Телеграф - 12.11.2016

Тој вели дека долго работеле на нив и дека граѓаните конечно директно ќе оценат кому ќе му ја дадат довербата да ја води државата,дали на Никола Груевски или на Зоран Заев Носителот на ВМРО-ДПМНЕ во третата изборна единица вели дека изборот на ...

ЛИДЕРСКИ ДУЕЛИ: Груевски и Заев ќе се соочат во „четворката“, Ахмети и Тачи во “шестката“

Телеграф - 12.11.2016

Гласачите за прв пат ќе имаат можност директно да избираат меѓу Груевски и Заев. Досега немаше нивно директно соочување Груевски-Заев во директно соочување во четвртата , а Ахмети-Тачи во шестата изборна единица.Ова ќе бидат најинтересните дуели ...

Објавени листите за предвремените парламентарни избори

ТВМ - 12.11.2016

На полноќ заврши рокот за доставување на кандидатските листи за предвремените парламентарни избори закажани за 11-ти декември. Политичките партии и коалиции ги објавија носителите и листите за шесте изборни единици.

Коалицијата „За подобра Македонија“ на конвенција ќе ги објави кандидатите за пратници

Сител - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ попладнево (15:00) на конвенција во Метрополис арена на Скопски саем ќе ги објави листите со кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори на 11 декември.

ГРУЕВСКИ: Се потпираме на поддршката на народот (ВИДЕО)

Телеграф - 12.11.2016

Против Заев се случи народ нагласи лидерот Груевски Сакам да ве прашам дали Македонкиот народ е грдото лице на Македонија. Дали човек како Зоран Заев заслужува да ја води Македонија, запраша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на претставувањето ...

ВМРО-ДПМНЕ на конвенција ги промовираше носителите и кандидатите за пратеници од коалицијата „За подобра Македонија“

Сител - 12.11.2016

Пренезитрани пратеничките листи на најгоелмата предизборна коалиција во македонската политичка историја. Пред членството и граѓаните, партискиот лидер Груевски рече дека сега му е мајката да се стави крај на деструкцијата на Заев и СДСМ.

Груевски најави силна кампања и голема победа: Нема да го оставам Заев да земе воздух на терен

Курир - 12.11.2016

Овие избори ќе бидат поразлични и по една друга работа, јас ќе бидам во 4-тата изборна единица. Едноставно, дојде време Заев откако не се кандидираше на листите во 2014-та, и откако како кандидат за премиер не дојде да се кандидира во ИЕ 1 во ...

ВМРО ДПМНЕ на конвенција ги претстави кандидатите за пратеници

Канал5 - 12.11.2016

Со мотото за Македонија која оди напред ВМРО ДПМНЕ како предводник на коалицијата За Подобра Македонија ги претстави 123-те кандидати за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори на единаесетти декември.

Груевски: Народот ќе ни ја донесе победата

Алфа - 12.11.2016

Народот на овие избори ќе донесе огромна победа за нашата коалиција и ќе покаже дека е газда во оваа држава, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната конвенција на коалицијата „За подобра Македонија“ Коалицијата „За подобра ...

Коалицијата „За подобра Македонија“ ги промовираше кандидатите за пратеници

Алфа - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција во Скопје ги промовираше кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори. Носителот на листата во Првата изборна единица Никола Попоски рече дека на ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги промовира кандидатите и изборните листи во „Метрополис арена“

Локално - 12.11.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ која ја предводи Коалицијата за подобра Македонија денеска попладне во „Метрополис арена“ на Скопскиот саем ќе ги промовира листите на кандидати за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 11 ...

СДСМ објави видео за Груевски,Тодоров, Димовски: Зошто не треба да гласате за нив!

Локално - 12.11.2016

По видеата за Груевски и за Димовски на својата Фејсбук страница, СДСМ објави видео спот и за Никола Тодоров, кој е носител на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во 2-та изборна единица.Видеото на СДСМ е објавено со пораката „Никола Тодоров, носител ...

И Јанко Бачев носител во четворка, сака соочување со Заев и Груевски

Локално - 12.11.2016

На само пет минути пред рокот за доставување на кандидатски листи за пратеници, Народното движење за Македонија ги достави своите кандидати до Државната изборна комисија. Иако тие најавија дека Јанко Бачев ќе биде носител на втората изборна единица, ...

Пoзнати се пратеничките листи – Груевски ќе ги измери силите со Заев во четвртата единица

Локално - 12.11.2016

Никола Груевски ќе се трка со лидерот на СДСМ во четвртата изборна единица, пишува 24 Вести. Никола Поповски ќе ја предводи единицата, носител во втората изборна единица ќе биде Никола Тодоров, Илија Димовски во тројката, Антонио Милошовски во ...

„Големата четворка„ – во фамозната 4-ка ќе ги реши изборите

Локално - 12.11.2016

Никола Груевски, Зоран Заев, Љубчо Георгиевски, Слободан Богоевски…се тркаат на превремените парламентарни избори закажани за 11 декември во четвртата изборна единица, информира sdk.mk . Изворот прашува: „Кој ќе победи во четвртата Изборна единица ...

Пратеничките листи стокмени

Орбис - 12.11.2016

ВМРО- ДПМНЕ и СДСМ ги објавија своите коалициони партнерства со помалите партии. Со цел за повеќе гласови, но со разноликост во составот се разликуваат двете коалиции, каде што и од двете страни има изненадувања.

Груевски: Ја одбрав 4-та за да се соочам директно со Заев

Репортер - 12.11.2016

„Како кандидат за премиер, го очекував во ИЕ1. Не дојде. Во 2014-та го немаше на ниту една листа. Сега ја одбра 4-тата изборна единица. Затоа јас решив да ја предводам изборната единица која тој ја одбра.

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги промовира кандидатите и изборните листи во „Метрополис арена“

Мета - 12.11.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ која ја предводи Коалицијата за подобра Македонија денеска попладне во „Метрополис арена“ на Скопскиот саем ќе ги промовира листите на кандидати за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 11 ...

Груевски тргна по Заев: Ова се носителите на листите на колицијата предводена од Вмро Дпмне

МК News - 12.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ тргна по Зоран Заев. Бидејќи опозицискиот лидер, константно бега од изборен дуел Груевски на овие избори ќе ја бара довербата во четвртата изборна единица Првата изборна единица на најголемата предизборна коалиција досега ќе ја ...

ВО ЖИВО: Конвенција на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата '' За подобра Mакедонија" - ќе се објават пратеничките листи

Press24 - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ попладнево во 15 часот на Конвенција во Метрополис арена на Скопски саем ќе ги објави листите со кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори на 11 декември.

„Левица“ достави кандидатски листи до ДИК за 5 изборни единици

Репортер - 12.11.2016

Партијата „Левица“ вечерва до Државната изборна комисија ги достави кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори на 11 декември. „Левица„ настапува со кандидати за пратеници во пет изборни единици.

(ФОТО) ГРУЕВСКИ УВЕРЕН ВО ПОБЕДА: Сега му е мајката Заев да биде поразен!

Фактор - 12.11.2016

Најава за силна победа на изборите во декември одекна во Метрополис арената каде што екс премиерот Никола Груевски официјално ги претстави кандидатските листи на неговата партија. Пред присутното членство и сопартијци, Груевски упати порака дека ...

СДСМ објави видео и за Илија Димовски: Бранител на криминалот во Собрание и преку пропагандата

Репортер - 12.11.2016

По видеото за Груевски, на својата Фејсбук страница, СДСМ објави видео спот и за Илија Димовски, кој е носител на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во 3-та изборна единица. Видеото на СДСМ е објавено со пораката „Илија Димовски, носител на ...

СДСМ објави видео и за Никола Тодоров: Човекот кој убива под заштита на криминалот

Репортер - 12.11.2016

По видеата за Груевски и за Димовски на својата Фејсбук страница, СДСМ објави видео спот и за Никола Тодоров, кој е носител на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во 2-та изборна единица. Видеото на СДСМ е објавено со пораката „Никола Тодоров, носител ...

Коалицијата „За подобра Македонија“ на конвенција ќе ги објави кандидатите за пратници

Нетпрес - 12.11.2016

Како што најави партиската прес-служба, на конвенцијата обраќања ќе имаат носителите на изборните единици и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Коалицијата „За подобра Македонија“ синоќа до ДИК ги поднесе кандидатските листи за пратеници.

СДСМ објави видео на полноќ: Промоција на носителот на криминалот, Никола Груевски

Репортер - 12.11.2016

Вечерва на полноќ, кога истекуваше рокот за поднесување кандидатски листи за пратеници до ДИК, на својата Фејсбук страница, СДСМ објави видео спот за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој е носител на кандидатската листа во 4-та изборна ...

Највозбудливо ќе биде во 4-ка – Заев, Груевски, Георгиевски и Богоевски

МК News - 12.11.2016

Откако и ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе своите кандидатски листи за изборите на 11 декември, се чини дека најинтересно и највозбудливо во текот на кампањата ќе биде во 4-та изборна единица. Таму најпрво како носител беше кандидиран лидерот на СДСМ, Зоран ...

Конвенција на Коалицијата за подобра Македонија – ќе се објават листите со кандидатите за пратеници (ВО ЖИВО)

Република - 12.11.2016

Денеска со почеток во 15 часот ќе се одржи Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, каде што ќе се објават листите со кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори.

Спасовски: Груевски е завршена работа за Македонија

Фактор - 12.11.2016

Откако е познато дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за овие предвремени парламентарни избори, нема традиционално да се трка од првата, туку од четвртата изборна единица, со цел да се соочи со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, генералниот секретар на опозициската ...

Машки избори: Само четири жени носители на листи

Република - 12.11.2016

Само четири жени се носители на пратеничките листи на политичките партии за претстојните парламентарни избори кои треба да се одржат на 11 декември. Во изборната единица 3 жени-носители на пратенички листи имаат Коалицијата за промени и правда – ...

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата- ќе се објават листите со кандидатите за пратеници

Вечер - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија" предводена од ВМРО-ДПМНЕ попладнево во 15 часот на Конвенција во Метрополис арена на Скопски саем ќе ги објави листите со кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори на 11 декември Како што ...

Највозбудливо ќе биде во 4-ка – Заев, Груевски, Георгиевски и Богоевски

Репортер - 12.11.2016

Откако и ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе своите кандидатски листи за изборите на 11 декември, се чини дека најинтересно и највозбудливо во текот на кампањата ќе биде во 4-та изборна единица. Таму најпрво како носител беше кандидиран лидерот на СДСМ, Зоран ...

Спасовски: Груевски ќе загуби во која било изборна единица

Макфакс - 12.11.2016

Откако е познато дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за овие предвремени парламентарни избори, нема традиционално да се трка од првата, туку од четвртата изборна единица, со цел да се соочи со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, генералниот секретар на опозициската ...

Само 4 жени носители на листи!

Вечер - 12.11.2016

Само четири жени се носители на пратеничките листи на политичките партии за претстојните парламентарни избори кои треба да се одржат на 11 декември. Во изборната единица – 3, жени носители на пратенички листи имаат коалицијата „За промени и правда" ...

Груевски со порака до Заев: Нема да го оставам да земе воздух на терен

Република - 12.11.2016

– Овие избори ќе бидат поразлични и по една друга работа, јас ќе бидам во 4-тата изборна единица. Едноставно, дојде време Заев откако не се кандидираше на листите во 2014-та, и откако како кандидат за премиер не дојде да се кандидира во ИЕ 1 во ...

СДСМ објави видео на полноќ: Промоција на носителот на криминалот, Никола Груевски

Бриф - 12.11.2016

Вечерва на полноќ, кога истекуваше рокот за поднесување кандидатски листи за пратеници до ДИК, на својата Фејсбук страница, СДСМ објави видео спот за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој е носител на кандидатската листа во 4-та изборна ...

Највозбудливо ќе биде во 4-ка – Заев, Груевски, Георгиевски и Богоевски

Бриф - 12.11.2016

Откако и ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе своите кандидатски листи за изборите на 11 декември, се чини дека најинтересно и највозбудливо во текот на кампањата ќе биде во 4-та изборна единица. Таму најпрво како носител беше кандидиран лидерот на СДСМ, Зоран ...

Заев игра на Струмица, Груевски бара предизвик – кој ќе победи во четворката, ќе победи на изборите

Република - 12.11.2016

Никола Груевски, Зоран Заев, Љубчо Георгиевски, Слободан Богоевски – главната битка на 11 декември ќе се води во четвртата изборна единица. Кој ќе победи во четворката, ќе одлучи кој ќе биде победник на предвремените парламентарни избори кои треба ...

(ВИДЕО)Спасовски: Груевски е завршена работа, доаѓа нова одговорна Влада!

Бриф - 12.11.2016

Одговори на новинарски прашања: П1: Гром на одржаната прес конференција обвинија дека не можете во исто време да бидете министер за внатрешни работи и да се кандидирате во изборна единица 2? Ваш став? Јас сум кандидат во изборната единица 2, носител ...

Само 4 жени носители на листи

МК News - 12.11.2016

Само четири жени се носители на пратеничките листи на политичките партии за претстојните парламентарни избори кои треба да се одржат на 11 декември. Во изборната единица – 3, жени носители на пратенички листи имаат коалицијата „За промени и правда“ ...

Спасовски: Груевски е завршена работа (ВИДЕО)

Стандард - 12.11.2016

„Груевски ќе изгуби каде и да е, во било која изборна единица заради тоа што слушнавме за сите криминали за се она што го има направено како зло на граѓаните на Р.Македонија“, изјави денеска Оливер Спасовски, носител на кандидатска листа во изборна ...

Груевски со народот против Заев и „познатиот филантроп“

Репортер - 12.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, поранешен премиер кој сега е носител на кандидатската листа за пратеници во четвртата изборна единица во своето обраќање на партиската конвенција најави дека ќе го победи лидерот на СДСМ, Зоран Заев „на негов терен“ заедно со ...

(ВО ЖИВО) Конвенција на ВМРО за Македонија

Репортер - 12.11.2016

Коалицијата ВМРО за Македонија на ВМРО Народна партија, Обединети за Македонија и Достоинство во салата на Македонска опера и балет ги претставува кандидатските листи за пратеници. Како што вчера беше објавено, носител на првата изборна единица ќе ...

Сега му е мајката Заев и сета негова деструктивност и црни сценарија да бидат поразени

Вечер - 12.11.2016

Овие избори ќе бидат поразлични и по една друга работа, јас ќе бидам во 4-тата изборна единица. Едноставно, дојде време Заев откако не се кандидираше на листите во 2014-та, и откако како кандидат за премиер не дојде да се кандидира во ИЕ 1 во ...

ВМРО-ДПМНЕ ги достави листите, Груевски и Заев на мегдан во „четворката“

Стандард - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечерва ги достави листите со кандидати за пратеници. Носител во првата изборна единица на коалицијата е Никола Поповски, во втората Никола Тодоров, а во третата Илија Димовски.

БИТКА НА ТИТАНИ: Четворката ќе одлучи за Македонија!

Фактор - 12.11.2016

Најтешка битка на изборите ќе се води во 4 та изборна единица. Ќе се судрат тешкашите Груевски, Заев, Георгиевски, Богоевски, сите си упатија отровни стрели во предизборието. Од оваа четворка треба да се напомене е дека само Георгиевски, официјално ...

СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ги промовираа своите коалиции

Позитив.мк - 12.11.2016

ВМРО- ДПМНЕ и СДСМ ги објавија своите коалициони партнерства со помалите партии. Со цел за повеќе гласови, но со разноликост во составот се разликуваат двете коалиции, каде што и од двете страни има изненадувања.

Изборната забава ќе се случува во четворката: Заев vs. Груевски

Позитив.мк - 12.11.2016

Никола Груевски, Зоран Заев, Љубчо Георгиевски, Слободан Богоевски ќе се тркаат во четворката. Од ова друштво само Георгиевски, официјално немал судир со законот. И Груевски и Заев се аболицирани, а Богоевски одлежа и затвор.

ГАЛЕРИЈА: Погледнете ја атмосферата на Конвенција на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата '' За подобра Mакедонија"

Press24 - 12.11.2016

Во секој момент треба да започне Конвенцијата на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, каде владеачката коалиција ќе ги објави комплетни листи на кандидати за пратеници.

Ударните тупаници на ВМРО ДПМНЕ, освен Груевски во аут, коj се e на листата за пратеници

Фактор - 12.11.2016

Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ ги достави листите со кандидати за пратеници. Од она што на прв поглед може да се забележи е дека на листите иако се шпекулираше го нема Диме Спасов. Од „компромитираните„ политички имиња во политичките бомби ...

На Заев ќе му се случи народ, кој ќе ѝ донесе огромна победа на нашата коалиција

Република - 12.11.2016

Додека тие манипулираа наоколу со своите сценарија и платени протестирачи, сега ги нарекуваат во Америка професионални протестанти, кои земаат дебели хонорари да го прават тоа што го прават, и тоа во нашиот случај најчесто странски пари, ние се ...

Груевски со народот против Заев и „познатиот филантроп“

Макфакс - 12.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, поранешен премиер кој сега е носител на кандидатската листа за пратеници во четвртата изборна единица во своето обраќање на партиската конвенција најави дека ќе го победи лидерот на СДСМ, Зоран Заев „на негов терен“ заедно со ...

Коалицијата ВМРО за Македонија ќе го заштитува автентичното ВМРО

Макфакс - 12.11.2016

Коалицијата ВМРО за Македонија на ВМРО ­ Народна партија, Обединети за Македонија и Достоинство, во сабота вечер, одржа конвенција во Македонската опера и балет каде ги претстави кандидатите за пратеници на претстојните парламентарни избори.

ВМРО-ДПМНЕ ги достави листите до ДИК

еМагазин - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечерва до Државната изборна комисија ги достави листите со кандидати за пратеници. Носител во првата изборна единица на коалицијата е Никола Поповски, во втората Никола Тодоров, а во ...

Следете во живо: Коалицијата „За подобра Македонија“ на конвенција ќе ги објави кандидатите за пратници

Lider - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ попладнево (15:00) на конвенција во Метрополис арена на Скопски саем ќе ги објави листите со кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори на 11 декември.

Груевски: Народот на овие избори ќе донесе победа за нашата коалиција

еМагазин - 12.11.2016

Народот на овие избори ќе донесе огромна победа за нашата коалиција и ќе покаже дека тој народ е газда во оваа држава. Народот ќе им го даде својот одговор на сите кои го потценуваа, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната ...

Груевски тргна по Заев: Ова се носителите на листите на најголемата предизборна коалиција

Пулс24 - 12.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ тргна по Зоран Заев. Бидејќи опозицискиот лидер, константно бега од изборен дуел Груевски на овие избори ќе ја бара довербата во четвртата изборна единица, дознава Прес 24 од официјални партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски: Народот ќе му го даде својот одговор на Заев и неговите црни сценарија

Пулс24 - 12.11.2016

Овие избори ќе бидат поразлични и по една друга работа, јас ќе бидам во 4-тата изборна единица. Едноставно, дојде време Заев откако не се кандидираше на листите во 2014-та, и откако како кандидат за премиер не дојде да се кандидира во ИЕ 1 во ...

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата- ќе се објават листите со кандидатите за пратеници

Lider - 12.11.2016

Денеска со почеток во 15 часот ќе се одржи Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, каде што ќе се објават листите со кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори.

ВМРО – ДПМНЕ ги објави кандидатските листи – Груевски и Заев ќе се соочат во четвртата ИЕ

Канал 77 - 12.11.2016

Владеачката партија вечерва ги објави листите на кандидати за пратеници, кои покажуваат дека лидерот, Никола Груевски на претстојните парламентарни избори во четвртата изборна единица ќе се соочи со претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

На денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ ќе се објават листите со кандидатите за ...

Пулс24 - 12.11.2016

Денес (12.11.2016) со почеток во 15:00 часот, во Метрополис Арена ( Скопски Саем ), ќе се одржи Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „ За подобра Македонија“. На конвенцијата ќе се објават листите со кандидатите за пратеници за претстојните ...

Спасовски: Поразот на Груевски во Четвртата изборна единица ќе биде поблаг отколку во првата

Канал 77 - 12.11.2016

Груевски ќе изгуби во која било изборна единица – изјави Оливер Спасовски на денешната прес конференција во Куманово. „ Во изборната единица еден поразот ке му биде катастрофален, но во четворката малку поблаго ќе изгуби “ , вели Спасовски како ...

Коалицијата „За подобра Македонија“ на конвенција ќе ги објави кандидатите за пратеници

Телевизија Нова - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ попладнево (15:00) на конвенција во Метрополис арена на Скопски саем ќе ги објави листите со кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори на 11 декември.

Груевски: Сега му е мајката Заев и сета негова деструктивност и црни сценарија да бидат поразени

Телевизија Нова - 12.11.2016

Овие избори ќе бидат поразлични и по една друга работа, јас ќе бидам во 4-тата изборна единица. Едноставно, дојде време Заев откако не се кандидираше на листите во 2014-та, и откако како кандидат за премиер не дојде да се кандидира во ИЕ 1 во ...

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата- ќе се објават листите со кандидатите за пратеници

Телевизија Нова - 12.11.2016

Денеска со почеток во 15 часот ќе се одржи Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, каде што ќе се објават листите со кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори.

Ова се целосните кандидатски листи на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ

Телевизија Нова - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ денеска на Конвенција во Метрополис арена на Скопски саем ги објавува листите со кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори на 11 ...

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата – објавени кандидатските листи за пратеници

Телевизија Нова - 12.11.2016

Сега му е мајката Зоран Заев и сета негова деструктивност и црни сценарија да бидат поразени. На 11 декември граѓаните ќе избираат помеѓу нови проекти од наша страна и деструктивна политика на СДСМ, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

Димовски: Листите се составени од лица кои уживаат висока доверба и поддршка

Либертас - 12.11.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ вечерва до Државната изборна комисија ги достави листите со кандидати за пратеници. Претходно кандидатските листи во сите седум изборни единици беа утврдени на седница на Централниот ...

Груевски: Сакаа да не направат монструми, затоа сега му е мајката Заев да биде поразен

Либертас - 12.11.2016

Народот на овие избори ќе донесе огромна победа за нашата коалиција и ќе покаже дека тој народ е газда во оваа држава. Народот ќе им го даде својот одговор на сите кои го потценуваа, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната ...

СДСМ објави видео и за Никола Тодоров: Човекот кој убива под заштита на криминалот

Либертас - 12.11.2016

По видеата за Груевски и за Димовски на својата Фејсбук страница, СДСМ објави видео спот и за Никола Тодоров, кој е носител на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во 2-та изборна единица. Видеото на СДСМ е објавено со пораката „Никола Тодоров, носител ...

СДСМ објави видео на полноќ: Промоција на носителот на криминалот, Никола Груевски

Либертас - 12.11.2016

Вечерва на полноќ, кога истекуваше рокот за поднесување кандидатски листи за пратеници до ДИК, на својата Фејсбук страница, СДСМ објави видео спот за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој е носител на кандидатската листа во 4-та изборна ...

Највозбудливо ќе биде во 4-ка – Заев, Груевски, Георгиевски и Богоевски

Либертас - 12.11.2016

Откако и ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе своите кандидатски листи за изборите на 11 декември, се чини дека најинтересно и највозбудливо во текот на кампањата ќе биде во 4-та изборна единица. Таму најпрво како носител беше кандидиран лидерот на СДСМ, Зоран ...

СДСМ објави видео и за Илија Димовски: Бранител на криминалот во Собрание и преку пропагандата

Либертас - 12.11.2016

По видеото за Груевски, на својата Фејсбук страница, СДСМ објави видео спот и за Илија Димовски, кој е носител на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во 3-та изборна единица. Видеото на СДСМ е објавено со пораката „Илија Димовски, носител на ...

(ВИДЕО) Спасовски: Груевски е завршена работа, доаѓа нова одговорна Влада!

Либертас - 12.11.2016

Одговори на новинарски прашања на Оливер Спасовски, носител на кандидатска листа на СДСМ во ИЕ2: Медиуми: Гром на одржаната прес конференција обвинија дека не можете во исто време да бидете министер за внатрешни работи и да се кандидирате во изборна ...

Неофицијално, Груевски на лидерски дуел во четворката

24 Вести - 11.11.2016

Според неофицијални информации, за кои сеуште нема потврди од партијата, Никола Груевски ќе се трка со лидерот на СДСМ во четвртата изборна единица. Неофицијално, Никола Поповски ќе ја предводи единицата, носител во втората изборна единица ќе биде ...

Истекува рокот за поднесување на листите за пратеници

Телма - 11.11.2016

Само Коалицијата за промени и правда и ПДП досега ги доставиле кандидатските листи до ДИК. Останатите партии тоа ќе го сторат во вечерните часови. Рокот за поднесување истекува на полноќ. Најголемиот дел од политичките партии веќе ги објавија своите ...

Рокот за пратеничките листи истекува на полноќ

Глас на Америка - 11.11.2016

Вечерва на полноќ истекува рокот во кој сите политички партии кои ќе учествуваат на изборите закажани за 11 декември мора да ги достават своите пратенички листи. Досега тоа го сторија СДСМ, Либералната партија (ЛП), ДУИ, ДПА и коалициите „За промени ...

Груевски на директен „двобој“ со Заев, познати листите на ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 11.11.2016

Вечерва ВМРО-ДПМНЕ ги објави пратеничките листи. Како што објави порталот Курир, првата изборна единица ќе ја предводи Никола Попоски. Во двојка, прв на листата ќе биде Никола Тодоров, а Илија Димовски ќе ја води третата изборна единица.

Груевски ќе се бори со Заев во четвртата изборна единица

МКД - 11.11.2016

ВМРО-ДПМНЕ пред малку во Државната изборна комисија ги достави листите со кандидати за пратеници на предвремените парламентарни избори во декември. Лидерот на партијата, Никола Груевски ќе биде носител во четвртата Изборна единица, а не како што ...

И СДСМ, ДУИ и ДПА поднесоа листи до ДИК, се чекаат ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО за Македонија

МКД - 11.11.2016

Опозициската коалиција предводена од СДСМ, владејачката Демократска унија за интеграција на Али Ахмети и опозициската Демократска партија на Албанците на Мендух Тачи вечерва околу 22 часот до ДИК ги доставија листите со кандидати за пратеници во ...

Денеска истекува рокот за кандидатските партиски листи за пратеници

МКД - 11.11.2016

На полноќ истекува рокот за пријавување на кандидатските листи за пратеници за изборите на 11 декември. Според календарот на Државната изборна комисија денеска истекува и рокот за пријавување на гласачите во дијаспората.

ОБНОВЕНО Груевски на лидерски дуел со Заев во четворката

+инфо - 11.11.2016

Кандидатските листи се очекуваат во ДИК да стигнат една минута пред полноќ, а официјално Груевски ќе ги промовира на конвенција утре. Никола Груевски ќе се трка со лидерот на СДСМ во четвртата изборна единица, неофицијално објавија медиумите.

Груевски на мегдан со Заев во четворката, Поповски во единицата

Фокус - 11.11.2016

Никола Груевски на овие избори ќе ја бара довербата во четвртата изборна единица, каде Зоран Заев е носител на листата на опозициската СДСМ, објави пред малку лидерот на ВМРО – ДПМНЕ на Фејсбук. „Како кандидат за премиер, го очекував во ИЕ1.

Груевски неофицијално на лидерски дуел со Заев во четворката

+инфо - 11.11.2016

Кандидатските листи се очекуваат во ДИК да стигнат една минута пред полноќ, а официјално Груевски ќе ги промовира на конвенција утре. Никола Груевски ќе се трка со лидерот на СДСМ во четвртата изборна единица, неофицијално објавија медиумите.

Заев и Груевски во четворката, победа или затвор

Сакам да кажам - 11.11.2016

Претседателите на двете најголеми партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, на изборите на 11 декември ќе се соочат во четвртата изборна единица, во која и двајцата се носители на листите за пратеници.

Денеска ќе бидат познати сите кандидати за пратеници

+инфо - 11.11.2016

Вечерва на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи до Државната изборна комисија. Вечерва на полноќ истекува рокот за доставување на кандидатските листи до Државната изборна комисија.

ВМРО-ДПМНЕ ГИ ОБЈАВИ ЛИСТИТЕ: Дуел Груевски-Заев во четвртата изборна единица

Телеграф - 11.11.2016

Освен што цела Македонија ќе треба да се одлучи за премиер помеѓу нас двајцата, граѓаните во 4-ката ќе имаат можност и директно да одберат помеѓу мене и него ВМРО-ДПМНЕ ги објави кандидатите за изборите на 11 декември.Она што е најголемо ...

"Левица" ги достави кандидатските листи до ДИК

Вест - 11.11.2016

Партијата "Левица" вечерва до Државната изборна комисија ги достави кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори на 11 декември. "Левица" настапува со кандидати за пратеници во пет изборни единици.

Груевски тргна по Заев: Ова се носителите на листите на најголемата предизборна коалиција

Курир - 11.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ тргна по Зоран Заев. Бидејќи опозицискиот лидер, константно бега од изборен дуел Груевски на овие избори ќе ја бара довербата во четвртата изборна единица, дознава Прес 24 од официјални партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски носител на листата во четвртата изборна единица

Вест - 11.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ќе ја предводи листата на кандидати во четвртата изборна единица. Во оваа изборна единица од СДСМ носител на листа е Зоран Заев. Оттука во изборната единица 4 дуелот ќе биде Груевски-Заев.

РОКОТ ИСТЕКУВА НА ПОЛНОЌ: Последен ден за доставување на изборните листи

Телеграф - 11.11.2016

Иако сѐ уште нема потврда, се очекува во листите на ВМРО-ДПМНЕ да нема големи изненадувања и на избори да излезе со речиси истата постава како за изборите што требаше да се одржат на 5 јуни Вечерва на полноќ истекува рокот за доставување на ...

Груевски на лидерски дуел со Заев во четворката

Бриф - 11.11.2016

Никола Груевски ќе се трка со лидерот на СДСМ во четвртата изборна единица, неофицијално објавија медиумите. Според овие информации, Никола Поповски ќе ја предводи единицата, носител во втората изборна единица ќе биде Никола Тодоров, Илија Димовски ...

„Левица“ достави кандидатски листи до ДИК за 5 изборни единици, ова се носителите

Бриф - 11.11.2016

Партијата „Левица“ вечерва до Државната изборна комисија ги достави кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори на 11 декември. „Левица„ настапува со кандидати за пратеници во пет изборни единици.

„Левица“ достави кандидатските листи до ДИК

Република - 11.11.2016

Партијата „Левица“ вечерва до Државната изборна комисија ги достави кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори на 11 декември. „Левица„ настапува со кандидати за пратеници во пет изборни единици.

Груевски тргна по Заев - одам во 4-та ИЕ, зошто тој избега од Скопската!

Вечер - 11.11.2016

Никола Попски во првата, Никола Тодоров во втората, Илија Димовски во третата, Никола Груевски во четвртата, Антонио Милошоски во петата и Влатко Ѓорчев во шестата изборна единица. Ова се носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра ...

Груевски во ИЕ4 по Заев: Ова се носителите на листите на најголемата предизборна коалиција

Република - 11.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ тргна по Зоран Заев. Бидејќи опозицискиот лидер, константно бега од изборен дуел Груевски на овие избори ќе ја бара довербата во четвртата изборна единица, пренесуваат партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ.

Се распаѓа коалицијата на Заев – Турците преминуваат во ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 11.11.2016

Ромите и Турците го напуштија Заев. Традиционалниот партнер на СДСМ, патијата на Ердоган Сарач денеска потпиштува влез во колацијата на ВМРО- ДПМНЕ „За подобра Македонија, со тоа коалицијата на Никола Груевски станува најголема коалиција што некогаш ...

„Левица“ ги достави кандидатските листи до ДИК

Press24 - 11.11.2016

Партијата „Левица“ вечерва до Државната изборна комисија ги достави кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори на 11 декември. „Левица„ настапува со кандидати за пратеници во пет изборни единици.

Кои се носителите на листите на ВМРО- ДПМНЕ?

Позитив.мк - 11.11.2016

ВМРО-ДПМНЕ ги објави пратеничките листи доцна вечерва и ги предаде во ДИК, со што сите учесници на изборите ја исполнија обврската во предвидениот рок. Носител на првата изборна единица е министерот за надворешни работи, Никола Попоски.

ВМРО-ДПМНЕ достави листи во ДИК - Груевски е носител во четворката

Фактор - 11.11.2016

ВМРО-ДПМНЕ ги достави листите за пратеници во Државната изборна комисија. Носители на листи се во првата изборна единица Никола Поповски, во втората Никола Тодоров, во третата Илија Димовски, во четвртата Никола Груевски, во петтата Антонио ...

И СДСМ, ДПА и ДУИ ги доставија до ДИК листите со кандидати за пратеници

Мета - 11.11.2016

Опозициската коалиција предводена од СДСМ, владејачката албанска партија ДУИ и албанската опозициска партија ДПА вечерва околу 22 часот до Државната изборна комисија ги доставија листите со кандидати за пратеници во шесте изборни едници за ...

Во ДИК кандидатските листи за пратеници поднесоа и СДСМ, ДПА и ДУИ

Макфакс - 11.11.2016

Најголемата опозициска коалиција предводена од СДСМ, владејачката албанска партија ДУИ и албанската опозициска партија ДПА, во петокот ноќта до 22 часот ги доставија во Државната изборна комисија (ДИК) листите со кандидати за пратеници во шесте ...

Никола Груевски ќе се соочи со Зоран Заев во четворката

еМагазин - 11.11.2016

„Како кандидат за премиер, го очекував во ИЕ1. Не дојде. Во 2014-та го немаше на ниту една листа. Сега ја одбра 4-тата изборна единица. Затоа јас решив да ја предводам изборната единица која тој ја одбра.

Груевски тргна по Заев – ова се носителите на листите на најголемата предизборна коалиција

Маркукуле - 11.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ тргна по Зоран Заев. Бидејќи опозицискиот лидер, константно бега од изборен дуел Груевски на овие избори ќе ја бара довербата во четвртата изборна единица, дознава Press24 од официјални партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски тргна по Заев: Ова се носителите на листите на најголемата предизборна коалиција

Lider - 11.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ тргна по Зоран Заев. Бидејќи опозицискиот лидер, константно бега од изборен дуел Груевски на овие избори ќе ја бара довербата во четвртата изборна единица, дознава Прес 24 од официјални партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски не дозволува Заев да избега од соочување – ќе ја предводи истата изборна единица што ја избра Заев

Телевизија Нова - 11.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски преку фејсбук статус најави дека нема да дозволи Заев да бега од соочување и затоа решил да ја предводи истата изборна единица во којашто се пријавил лидерот на опозицијата, па така граѓаните ќе имаат можност и ...

Груевски тргна по Заев: Ова се носителите на листите на најголемата предизборна коалиција

Телевизија Нова - 11.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ тргна по Зоран Заев. Бидејќи опозицискиот лидер, константно бега од изборен дуел Груевски на овие избори ќе ја бара довербата во четвртата изборна единица, дознава Прес 24 од официјални партиски извори во ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски во 4-та изборна единица поради Заев, ова се останатите носители од ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 11.11.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ќе биде носител во 4-та изборна единица, каде што е носител и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Како кандидат за премиер, го очекував во ИЕ1. Не дојде. Во 2014-та го немаше на ниту една листа.

„Левица“ достави кандидатски листи до ДИК за 5 изборни единици, ова се носителите

Либертас - 11.11.2016

Партијата „Левица“ вечерва до Државната изборна комисија ги достави кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори на 11 декември. „Левица„ настапува со кандидати за пратеници во пет изборни единици.

Финансирање на партиите – пет илјади евра од лице – пет илјади евра од компанија

ТВ21 - 10.11.2016

Само десет дена до почетокот на изборната кампања. Политичките партии треба да отворат посебни сметки за донации од кои ќе ја финансираат изборната кампања. Поранешниот член на Комисијата за спречување на корупцијата, Драган Малиновски е песимист за ...

ВМРО-ДПМНЕ ги крие пратеничките листи како змија нозете

Фактор - 10.11.2016

Утре на полноќ истекува рокот за доставување на листите на кандидати за пратеници до ДИК. Засега официјално опозициската партија ги објави јавно сите пратеници со кои ќе се трка на изборите во декември.

Заев: Коалиција е можна само со оние со кои имаме исти принципи

Нова ТВ - 09.11.2016

СДСМ по изборите може да коалицира само со оние субјекти кои се залагаат за принципите кои опозицијата ги промовира во изминатиов период, изјави вечерва Зоран Заев во гостувањето во емисијата „24 Анализа“, на телевизијата „24 вести“.

Партијата на Фијат Цаноски во коалиција со СДСМ

Кајгана - 09.11.2016

Партијата за европска иднина (ПЕИ) предизборно ќе коалицира со СДСМ и останатите коалициони партнери, одлучено на состанокот на Извршниот одбор одржан пред два дена во Скопје. ПЕИ, партијата чиј претседател е бизнисменот Фијат Цаноски, со свои ...

Партијата за европска иднина – коалицира со СДСМ

ТВ21 - 09.11.2016

Партијата за европска иднина – ПЕИ ги информира медиумите а преку нив и своите членови, симпатизери и сите граѓани, на состанокот на Извршниот одбор одржан на 07.11.2016 год. во Скопје констатира дека е постигнат договор за предизборно коалицирање ...

ПЕИ во опозициската коалиција

А1 On - 09.11.2016

Партијата за европска иднина (ПЕИ) денеска соопшти дека е постигнат договор за предизборно коалицирање со СДСМ и останатите коалициони партнери. ПЕИ ќе учествува на коалиционите листи за пратеници во Втората изборна единица каде на позицијата број ...

ПЕИ со три места на листата на СДСМ

+инфо - 09.11.2016

После победата на претстојните парламентарните избори, ПЕИ очекува да партиципира во извршната власт и формирањето на новиот владин кабинет. Партијата за европска иднина (ПЕИ) предизборно ќе коалицира со СДСМ и со останатите коалициски партнери.

Партијата на Фијат Цаноски во коалиција со СДСМ

Точка - 09.11.2016

Партијата за европска иднина (ПЕИ) предизборно ќе коалицира со СДСМ и останатите коалициони партнери, одлучено на состанокот на Извршниот одбор одржан пред два дена во Скопје. ПЕИ, партијата чиј претседател е бизнисменот Фијат Цаноски, со свои ...

ПЕИ ги соопшти имињата на кандидатите за пратеници на листите на коалицијата со СДСМ

Репортер - 09.11.2016

Партијата за европска иднина – ПЕИ ги информира медиумите а преку нив и своите членови, симпатизери и сите граѓани, на состанокот на Извршниот одбор одржан на 07.11.2016 год. во Скопје констатира дека е постигнат договор за предизборно коалицирање ...

ПЕИ во опозициската коалиција, предложени кандидати за пратеници

Бриф - 09.11.2016

Партијата за европска иднина (ПЕИ) денеска соопшти дека е постигнат договор за предизборно коалицирање со СДСМ и останатите коалициони партнери. ПЕИ ќе учествува на коалиционите листи за пратеници во Втората изборна единица каде на позицијата број ...

ПЕИ на Фијат Цаноски коалицира со СДСМ

Фактор - 09.11.2016

Партијата за европска иднина (ПЕИ) на Фијат Цаноски предизборно ќе коалицира со СДСМ и останатите коалициони партнери. Ваква одлука е донесена на состанокот на Извршниот одбор одржан пред два дена во Скопје.

Фиат Цаноски ќе коалицира со СДСМ – ПЕИ ќе биде дел од опозицискиот фронт

Позитив.мк - 09.11.2016

Фиат Цаноски одлучи да и се придружи на СДСМ и заеднички да учествуваат во опозицискиот фронт кој ќе настапи на изборите против власта на Груевски. Партијата за европска иднина (ПЕИ) денеска соопшти дека е постигнат договор за предизборно ...

ПЕИ во опозициската коалиција

Спектра ТВ - 09.11.2016

Партијата за европска иднина (ПЕИ) денеска соопшти дека е постигнат договор за предизборно коалицирање со СДСМ и останатите коалициони партнери. ПЕИ ќе учествува на коалиционите листи за пратеници во Втората изборна единица каде на позицијата број ...

Партијата на Фијат Цаноски во коалиција со СДСМ

Макфакс - 09.11.2016

Партијата за европска иднина (ПЕИ) предизборно ќе коалицира со СДСМ и останатите коалициони партнери, одлучено на состанокот на Извршниот одбор одржан пред два дена во Скопје. ПЕИ, партијата чиј претседател е бизнисменот Фијат Цаноски, со свои ...

ПЕИ ги соопшти имињата на кандидатите за пратеници на листите на коалицијата со СДСМ

Либертас - 09.11.2016

Партијата за европска иднина – ПЕИ ги информира медиумите а преку нив и своите членови, симпатизери и сите граѓани, на состанокот на Извршниот одбор одржан на 07.11.2016 год. во Скопје констатира дека е постигнат договор за предизборно коалицирање ...

ДИК ги објави адресите на Општинските изборни комисии

Академик - 08.11.2016

Оштинските изборни комисии се должни да организираат дежурства за прием на предлози за членови на избирачки одбори и нивни заменици од политичките партии на власт и од политичките партии во опозиција.

Магистерот Груевски против професорот Пендаровски во Скопје

+инфо - 08.11.2016

Листите на власта се направени, но се кријат од јавноста. Најавуваат дека в петок ќе ги објават. И Ахмети ќе се изјасни в петок. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ в петок, на истекот на законскиот рок, до Државната изборна комисија ќе ги достави партиските ...

Заев: СДСМ по изборите ќе коалицира со оние кои се за принципите што ги одреди опозицијата

Точка - 08.11.2016

Најголемата опозициска партија СДСМ по изборите на 11-ти декември може да коалицира со оние субјекти коишто се залагаат за принципите коишто опозицијата ги промовираше изминатиов период изјави челникот на социјалдемократите Зоран Заев во вторникот ...

Со кој би коалицирал Заев постизборно?

Фактор - 08.11.2016

СДСМ постизборно би можела да коалицира со сите кои се залагаат за принципите кои опозицијата ги прокламира сите овие месеци, рече опозицискиот лидер Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата 24 Анализа на 24 Вести.

Заев: СДСМ по изборите ќе коалицира со оние кои се за принципите што ги одреди опозицијата

Макфакс - 08.11.2016

Најголемата опозициска партија СДСМ по изборите на 11-ти декември може да коалицира со оние субјекти коишто се залагаат за принципите коишто опозицијата ги промовираше изминатиов период изјави челникот на социјалдемократите Зоран Заев во вторникот ...

Заев вети напредна и успешна Македонија (ВИДЕО)

+инфо - 07.11.2016

Тој ќе ја предводи листата во четвртата изборна единица. Ви ја ветувам Македонија со целата нејзина гордост, а вие, со целото достоинство и гордост како живеете токму тука, во Република Македонија, и како нашите деца живеат тука, и како ќе почне ...

Со изборните листи се избегнува дуел заев-груевски

ТВ21 - 07.11.2016

Ако ВМРО-ДПМНЕ не ја промени одлуката, тогаш поранешниот премиер и актуелен лидер на партијата Никола Груевски ќе биде носител во изборната единица еден каде што ќе треба да ги вкрсти копјата со поранешниот претседателски кандидат Стево Пендаровски ...

Избрани кандидатите за пратеници на ЛДП

Точка - 07.11.2016

Либерално-демократската партија во недлеа, на седницата на Централниот одбор, во демократска атмосфера и со тајно гласање, ги избра кандидатите за пратеници на претстојните вонредни парламентарни избори, закажани за 11-ти декември.

СДСМ на избори со стари кадри, дел од членството изневерено и незадоволно

Вест - 07.11.2016

СДСМ на предвремените парламентарни избори одлучи да оди со стари партиски кадри, поради што дел од членството, кое постојано последниве неколку години е најактивно и е во првите редови на протестите и во партиските активности, се чувствува ...

13 пратеници од последниот собраниски состав на СДСМ не се на листите за изборите во декември

Вест - 07.11.2016

„13 пратеници од вкупно 25, меѓу кои и координаторот на пратеничката група Горан Сугарески не се најдоа на изборните листи на СДСМ за изборите закажани на 11-ти декември. Имињата на Софија Куновска, Лидија Димова, Ален Ѓеоргиев, Марјанчо Николов, ...

Носителите на листите на СДСМ се обврзаа – промени, економски развој и живот во Македонија

Точка - 07.11.2016

Носителите на листите на СДСМ се обврзаа на промени, економски развој, решавање на проблемите, справување со криминалот на власта и пред се живот во Македонија, соопштуваат од партијата. „По 11-ти декември, промената на власта ќе донесе силен ...

ЛДП ги избра кандидатите за пратеници

Позитив.мк - 07.11.2016

Либерално-демократската партија вчера на седницата на Централниот одбор, во демократска атмосфера и со тајно гласање, ги избра кандидатите за пратеници на претстојните вонредни парламентарни избори, закажани за 11 декември, соопштија денеска од ...

ЛДП ги избра кандидатите за пратеници

Република - 07.11.2016

Либерално-демократската партија на седницата на Централниот одбор со тајно гласање ги избра кандидатите за пратеници на претстојните вонредни парламентарни избори закажани за 11 декември. Во првата изборна единица, на 12-тото место на коалициските ...

Петмина кумановци на листата пратеници на СДСМ во втора изборна единица

Кумановски м. - 07.11.2016

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги објави имињата кои ќе се најдат на листите за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 11 декември. Носител на листата во изборна единица 2 е Оливер Спасовски, а на листата се ...

Еве го списокот на пратениците кои го изневерија Заев

Exclusive.mk - 07.11.2016

Дури 13 пратеници од вкупно 25, меѓу кои и координаторот на пратеничката група Горан Сугарески не се најдоа на изборните листи на СДСМ за изборите закажани на 11-ти декември. Имињата на Софија Куновска, Лидија Димова, Ален Ѓеоргиев, Марјанчо ...