TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Распеани Скопјани: „Градот убав“

Нова ТВ - 16.06.2013

На протестoт против барокизацијата на Градскиот трговски центар, членовите на хорот „Распеани Скопјани“ ја поздравија Лидија Марковска, една од проектантите на ГТЦ со песната „Градот убав“.

Продолжува одбраната на градскиот трговски центар

Телма - 16.06.2013

Архитектите и невладините организации кои застанаа во одбрана на ГТЦ ќе продолжат со иницијативата за собирање потписи против барокната градба о сочувување на неговиот автентилен изглед.

Распеани Скопјани: „Градот убав“

Радио МОФ - 16.06.2013

На протестот против барокизација на ГТЦ, хорот „Распеани Скопјани“ ја поздрави Лидија Марковска, една од проектантите на ГТЦ која е и добитник на животна награда токму за работата на трговскиот ...

ГТЦ изгушкан до темел

Дневник - 16.06.2013

Таму каде што има премногу љубов и гушкање на квадратен метар има и божји благослов или потенцијална опасност од (не)сакана бременост и предуслов за зголемување на наталитетот или нужност од абортус.

Милошоски: Го гушкаат ГТЦ против барокот, а обожаваат викенд во барокниот Солун

Република - 16.06.2013

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, на својот Твитер профил реагираше за протестот и за симболичното „гушкање“ на ГТЦ.

Милошоски: Го гушкаат ГТЦ против барокот, а одат на шопинг во барокниот Солун

БезПардон - 16.06.2013

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и екс министер за надворешни работи, Антонио Милошоски преку Твитер даде свој коментар за завчерашниот протест и „гушкањето“ на ГТЦ.

Фото: Иницијативата „Го сакам ГТЦ“ ќе продолжи со активности и во иднина

Скопје инфо - 16.06.2013

Стотици граѓани, архитекти, политичари и бројни интелектуалци вчера излегоа на протестниот собир за зачувување на препознатливиот карактер и духот на Градскиот трговски центар (ГТЦ).

Маршалот Тито со Јованка во ГТЦ - Скопје

Нова ТВ - 15.06.2013

Во знак на подршка за одбраната на ГТЦ од барокот на социјалните мрежи и веб порталите се појави фотографија од посетата на Маршалот Тито на скопски ГТЦ.

(ФОТО) Масовно гушкање на ГТЦ

Утрински - 15.06.2013

Стотици граѓани направија обрач околу трговскиот центар и пеејќи ја „Скопје, радост ти ќе бидеш“ му кажаа „НЕ“ на барокот Стотици граѓани се одзваа на повикот на Асоцијацијата на архитекти на ...

И Тито го сакал ГТЦ (фото)

Здраво - 15.06.2013

Оваа фотографија деновиве е хит по социјалните мрежи. Маршалот Тито при посетата на Скопје во 1977 година прошетал и низ Градскиот трговски ...

“Го сакам ГТЦ” низ објективот… (фото)

Здраво - 15.06.2013

Околу 2.000 граѓани се собраа покрај ГТЦ и симболично го гушнаа и заштитија од најавениот барок кој власта сака да му го наметне.

ФОТО: И Тито го сакал ГТЦ!

Фактор - 15.06.2013

Во текот на денот преку социјалните мрежи се споделија најразлични фотографии како поддршка за ГТЦ, а меѓу нив се најде и оваа на која Маршалот Тито при една од своите посети на Скопје е во прошетка ...

ВИДЕО Марковска во одбрана на ГТЦ од барокот

+инфо - 15.06.2013

Еден од проектантите на ГТЦ, Лидија Марковска, која учествувала во неговата реализација во седумдесеттите години на минатиот век, вчера беше дел од одбраната на објектот која ја организираше ...

Иницијативата „Го сакам ГТЦ“ ќе продолжи со активности и во иднина

Build - 15.06.2013

Стотици граѓани, архитекти, политичари и бројни интелектуалци вчера излегоа на протестниот собир за зачувување на препознатливиот карактер и духот на Градскиот трговски центар (ГТЦ).

(ФОТО) Милошоски: Го гушкаат ГТЦ против барокот а обожаваат викенд шопинг во барокниот Солун

Бриф - 15.06.2013

На својот твитер профил, поранешниот министер за надворешни работи и пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски го искажа своето мислење за „гушкањето на ГТЦ“ што вчера се одвиваше во ...

Над 4.000 потписи и стотици граѓани за акцијата „Го сакам ГТЦ“

Таратур - 15.06.2013

„Градот е наш, градот не го даваме!“ и „Го сакам ГТЦ“ се дел од паролите кои постојано се слушаа на вчерашното „гушкање“ на Градскиот трговски центар.

„Градот убав“ за Лидија Марковска

Окно - 15.06.2013

На вчерашниот протест (14.06.2013) против барокизацијата на Градскиот трговски центар, голем број граѓани се собраа за да го прегрнат еден од најважните објекти во градот, и на тој начин да испратат ...

Милошоски: Го гушкаат ГТЦ против барокот а одат на шопинг во барокниот Солун

Sky - 15.06.2013

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и екс министер за надворешни работи, Антонио Милошоски преку Твитер даде свој коментар за вчерашниот протест и „гушкањето“ на ГТЦ.

Над 4.000 потписи и стотици граѓани на акцијата „Го сакам ГТЦ“

24 Вести - 14.06.2013

„Градот е наш, градот не го даваме!“ и „Го сакам ГТЦ“ се дел од паролите кои постојано се слушаа на денешното „гушкање“ на Градскиот трговски центар.

Прегратка за спас на ГТЦ од барок

Р.С.Европа - 14.06.2013

Асоцијацијата на архитекти денеска ќе организира собирање потписи, јавно говорење на познати уметници, писатели, публицисти, а потоа обрач од прегратки околу Градскиот трговски центар.

Граѓаните се потпишуваат против барокен ГТЦ

Нова ТВ - 14.06.2013

Утрово во 10 часот почна потпишувањето на петицијата „Го сакам ГТЦ“. Меѓу првите кои се потпишаа беа членови на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, но најмногу граѓани и минувачи.

Жерновски - дел од големата прегратка за одбрана на ГТЦ

Нова ТВ - 14.06.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, ја подржува и стои зад иницијативата на Асоцијацијата на архитекти на Македонија „Го сакам ГТЦ“.

ВИДЕО: Човечки обрач околу ГТЦ за „спас од барок“

Р.С.Европа - 14.06.2013

Со заедничка прегратка вечерва граѓаните рекоа НЕ на идејата за нова барокна фасада и преуредување на Градскиот трговски центар.

Стотици луѓе го прегрнаа ГТЦ за да го спасат од барокот

Нова ТВ - 14.06.2013

Со паролите „Не го даваме градот, градот е наш!“ и „Го сакам ГТЦ!“, стотици луѓе се собраа попладнево во Градскиот трговски центар, на протестот против намерата тој да се претвори во барокна зграда.

ФОТО ГАЛЕРИЈА - Си го сакаме нашиот ГТЦ

Вест - 14.06.2013

Голем број граѓаните вечерва со голема прегратка кажаа НЕ за владиниот проект за менување на сегашниот изглед на скопскиот ГТЦ во барок стил.

И уметниците ќе го гушнат ГТЦ

Утрински - 14.06.2013

На денешниот протест покрај архитектите ќе учествуваат и сликари, скулптори, историчари на уметност „Ако спомениците и кулисите на ’Скопје 2014’ се направени со политичка одлука, со иста таква може и ...

Голем одѕив за иницијативата „Го сакам ГТЦ“

Утрински - 14.06.2013

Стотици млади, средовечни граѓани, пензионери, Македонци, Албанци, Турци, Власи, луѓе од различни општествени структури денеска застанаа пред Градскиот трговци центар да го дадат својот потпис за ...

Го сакаме ГТЦ

Телма - 14.06.2013

Го сакаме ГТЦ. Ваков каков што е, велат стотици граѓани, кои се приклучуваат на заложбите на Здружението на архитектите.

Граѓаните порачаа: Не сакаме барокен ГТЦ

МКД - 14.06.2013

Го сакаме ГТЦ ваков каков што е, порачаа стотици насобрани граѓани денеска пред Градскиот трговски центар, на собирот организиран од Здружението на архитектите.

Со жив штит Во одбрана на автентичноста на трговскиот центар

Телма - 14.06.2013

Го сакам ГТЦ. Ваков, каков што е, без заѕидани влезови и барокни дополненија, велат илјадници граѓани. Своето расположение вечерва го покажаа со жив штит пред најавите са менување на физиономијата на ...

Голема прегратка за големо НЕ за барокен ГТЦ

А1 On - 14.06.2013

500 вљубеници во нашето Скопје се потребни за да се прегрне Градскиот трговски центар. Граѓаните вечерва со една голема прегратка ќе кажат едно големо НЕ за облекувањето и на ГТЦ во барок.

ФОТО: Започна петицијата за неменување на ликот на ГТЦ

А1 On - 14.06.2013

Граѓаните од десет часот утринава се потпишуваат на петицијата за неменување на ликот на Градскиот трговски центар. Вечерва со една голема прегратка, граѓаните ќе кажат едно големо НЕ за облекувањето ...

ГТЦ ќе биде „прегрнат“ за да остане каков што е

Кајгана - 14.06.2013

Асоцијацијата на архитекти денеска организира собирање потписи, јавно говорење на познати уметници, писатели, публицисти, а потоа „обрач од прегратки" околу Градскиот трговски центар во главниот град ...

Граѓаните во одбрана на ликот на ГТЦ

Н.Македонија - 14.06.2013

Под мотото „Го сакам ГТЦ“ архитектите се обединија за спас на Градскиот трговски центар во Скопје, кој според последните планови треба да добие барокна фасада и три куполи, со што целосно ќе биде ...

ВИДЕО: Сопствениците на деловен простор во ГТЦ против барок стил

А1 On - 14.06.2013

Сопствениците на деловен простор во ГТЦ се противат на решението за барок стил на трговскиот центар. Претставникот на Здруженито на сопственици, Васка Митрева која се потпиша на петицијата за ...

ВИДЕО: Провокација или личен став за ГТЦ?

А1 On - 14.06.2013

Граѓанин на Скопје, облечен во маица на ВМРО-ДПМНЕ, застана во редот да се потпише за петицијата за зачувување на изгледот на градскиот трговски центар.

Граѓаните против ГТЦ во барок, расте бројот на собрани потписи

Радио МОФ - 14.06.2013

800 граѓани веќе ја имаат потпишано Петицијата „Го сакам ГТЦ“ . Интересот ги надмина сите очекувања, посочуваат од Асоцијацијата на архитекти на Македонија(ААМ) кои се иницијатори на Петицијата.

ВИДЕО: Аргументи зошто ГТЦ да не се менува

А1 On - 14.06.2013

ГТЦ како нераскинлив дел од идентитетот на градителското, историското и културното наследство на Скопје и истиот не смее да се промени, стои во иницијативата „Го сакам ГТЦ“ од Асоцијацијата на ...

Жерновски – дел од големата прегратка за одбрана на ГТЦ

А1 On - 14.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, ја подржува иницијативата на Асоцијацијата на архитекти на Македонија „Го сакам ГТЦ“.

Милошоски: Го гушкаат ГТЦ против барокот, а обожаваат викенд во барокниот Солун

А1 On - 14.06.2013

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, на својот Твитер профил реагираше за протестот и за симболичното „гушкање“ на ...

Жерновски ќе биде дел од „големата прегратка“ за одбрана на ГТЦ

Кајгана - 14.06.2013

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, ја поддржува и стои зад иницијативата на Асоцијацијата на архитекти на Македонија „Го сакам ГТЦ", информира локалната власт.

Архитектите задоволни од подршката во очи протестот за ГТЦ

Алфа - 14.06.2013

Повеќе од илјада граѓани дадоа поддршка на петицијата- Градскиот трговски центар да не биде преслечен во нова барокна фасада.

ФОТО: Не за ГТЦ во барок стил

А1 On - 14.06.2013

Граѓаните вечерва со една голема прегратка ќе кажат едно големо НЕ за облекувањето и на ГТЦ во барок. Со петиција на влезот на Градскиот трговски центар, од 10 часот утринава, граѓаните се потпишуваа ...

ВИДЕО: Стотици граѓани со жив ѕид го бранеа ГТЦ

А1 On - 14.06.2013

Неколку стотици граѓани кои се држеа за раце го прегрнаа Градскиот Трговски центар како одговор на намерите да се преоблече во барок.

(ВИДЕО) Аврамовска: Архитектурата не е манџа

А1 On - 14.06.2013

Професорката на Факултетот за архитектура Елизабета Аврамовска на вечерашниот собир од Асоцијацијата на архитекти на Македонија рече дека со менувањето фасади, посебно на ГТЦ се отвора вратата за ...

(ВИДЕО) Вилиќ: Го сакам ГТЦ

А1 On - 14.06.2013

Небојша Вилиќ, професор на Факултетот за драмски уметности со несекојдневно музичко шоу им се обрати на насобраните граѓани кои дојдоа симболично да го гушнат ГТЦ.

Граѓаните го прегрнаа ГТЦ – побараа да се зачува неговата автентичност

Радио МОФ - 14.06.2013

Фатени за рака, еден до друг, неколку стотици граѓани вечерва го прегрнаа ГТЦ и побараа зачувување на автентичноста на објектот, наместо негово преоблекување во барок.

ГТЦ доби „прегратка“

Алфа - 14.06.2013

Градскиот трговски центар доби „прегратка“. Архитекти, уметници, политичари, професори, студенти и други негови љубители, се собраа во доволен број да го обиколат објектот Мотивот на собирот го ...

Со прегратка против Барок

Алсат-М - 14.06.2013

Стотици граѓани со прегратка го бранеа Градскиот трговски центар скандирајќи ,,Го сакам ГТЦ’’. Граѓаните држејќи се за раце направија жив штит со цел да покажат дека се против новиот лик на гратскиот ...

Дали „гушкањето“ на ГТЦ може нешто да промени?

Фактор - 14.06.2013

Денеска во 10 часот пред ГТЦ, почнува собирањето на потписи за петицијата под мотото “Го сакам ГТЦ”, со која ќе се бара стопирање на рефасадирањето на објектот.

Денеска гушкање на ГТЦ

+инфо - 14.06.2013

Најмалку петстотини вљубеници во нашето Скопје се потребни за да се прегрне Градскиот трговски центар. Граѓаните вечерва со една голема прегратка ќе кажат едно големо „не“ за облекувањето и на ГТЦ во ...

Собирање во 18 часот, гушкањето на ГТЦ од 19.30

+инфо - 14.06.2013

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) на својата фан-страница на социјалната мрежа Фејсбук ја објави програмата на денешниот протест кој се организира под мотото „Го сакам ГТЦ“, а ќе започне ...

ГАЛЕРИЈА Почна собирањето потписи за ГТЦ

+инфо - 14.06.2013

Околу 50 потписи на граѓани веќе ја красат тетратката на иницијативата „Го сакам ГТЦ“, за која потпишувањето почна денеска претпладне.

За два часа 500 потписи за ГТЦ

+инфо - 14.06.2013

Петицијата „Го сакам ГТЦ“ веќе ја потпишале повеќе од 500 граѓани за два часа откако е отворен пултот за собирање потписи.

Граѓаните се потпишуваат за заштита на ГТЦ од барок

Фактор - 14.06.2013

За два часа откако е отворен пултот за собирање потписи околу 500 граѓани веќе ја потпишале Петицијата „Го сакам ГТЦ“. Се очекува потпишувањето на Петицијата да трае до 18 часот и истата ќе биде ...

ВИДЕО: Нема против Владата да го барокизира ГТЦ, ама му се допаѓа и ваков

+инфо - 14.06.2013

Добар е ваков, ама ако има Владата пари, нека го гради, е ставот што го изрази еден граѓанин во маичка со грбот на ВМРО-ДПМНЕ, кој сепак попладнево се потпиша на петицијата за зачувување на сегашниот ...

И Жерновски ќе го гушне ГТЦ

+инфо - 14.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, ја подржува и стои зад иницијативата на Асоцијацијата на архитекти на Македонија „Го сакам ГТЦ“ и вечерва во 19.30 часот ќе биде дел од големата ...

Граѓаните го гушнаа ГТЦ и му кажаа НЕ на барокот

Фактор - 14.06.2013

Со заедничко гушкање на ГТЦ, голем број граѓани денеска го искажаа својот револт поради најавите за промена на фасадата на објект кој треба да се вклопи во барокот на околината.

ГАЛЕРИЈА Повеќе од 1000 граѓани го „гушнаа“ ГТЦ

+инфо - 14.06.2013

Повеќе од 1000 граѓани направија обрач околу Градскиот трговски центар на вечерашниот собир под мотото „Го сакам ГТЦ“. Тие цели 15 минути возбудено се држеа за раце, ракоплескаа, а Даница Павловска, ...

Денес ќе се гушка ГТЦ

Локално - 14.06.2013

Асоцијацијата на архитекти на Македонија, за денес ја најави симболичната прегратка на ГТЦ со која ќе се демонстрира несогласувањето на граѓаните, но и самите архитекти како засегнати со тоа прашање, ...

Архитектите вечер ќе го гушнат ГТЦ

МК News - 14.06.2013

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) вечерва организира симболичен протест против најавената реконструкција на Градскиот трговски центар, на кој ќе се догради уште еден кат, ќе стане објект ...

Почна акцијата „Го сакам ГТЦ“, вечерва граѓаните ќе го гушкаат трговскиот за да го спасат од барокот

Либертас - 14.06.2013

Граѓаните од десет часот утринава се потпишуваат на петицијата за неменување на ликот на Градскиот трговски центар, пренесува А1он.

Почна потпишувањето на петицијата за неменување на ликот на ГТЦ

Локално - 14.06.2013

Граѓаните од десет часот утринава се потпишуваат на петицијата за неменување на ликот на Градскиот трговски центар. Вечерва со една голема прегратка, граѓаните поддржани од настапите на архитектите , ...

ВИДЕО: Сопствениците на деловни објекти против барокната фасада на ГТЦ за која никој не ги прашал

Либертас - 14.06.2013

Сопствениците на деловен простор во ГТЦ се противат на решението за барок стил на трговскиот центар, пренсува А1он . Претставникот на Здруженито на сопственици, Васка Митрева која се потпиша на ...

Антонио Милошоски: Го гушкаат ГТЦ против барокот, а обожаваат викенд шопинг во Солун!

Либертас - 14.06.2013

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и екс-министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, преку Твитер со реакција на протестот кој се најавува за вечерва и симболичното „гушкање“ на ГТЦ.

ГТЦ- не го даваме нека си направат по дома Барок!

Локално - 14.06.2013

Граѓаните вечерва со една голема прегратка кажаа едно големо НЕ за облекувањето и на ГТЦ во барок. Со петиција на влезот на Градскиот трговски центар, од 10 часот утринава, граѓаните се потпишуваа за ...

ФОТО+ВИДЕО: Стотици граѓани го гушнаа ГТЦ и му кажаа НЕ на барокот!

Либертас - 14.06.2013

Стотици граѓани се одзваа на повикот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија за акцијата „Го сакам ГТЦ“, односно обидот да се спаси Гратскиот трговски центар во Скопје од барокот кој му го спрема ...

Граѓаните ќе го гушкаат ГТЦ во 19 часот во обид да го спасат од барокниот напад

Бриф - 14.06.2013

Асоцијацијата на архитекти на Македонија и неколку други граѓански здруженија во 19 часот организираат симболично гушкање на ГТЦ, во обидот, како што велат, за поддршка на идејата за зачувување на ...

(ФОТО) Над илјада граѓани го гушнаа ГТЦ за да го спасат од барокот

Бриф - 14.06.2013

Над илјада граѓани пред малку се собраа пред Градскиот трговски центар во Скопје за симболично да го гушнат и со тоа да го искажат својот револт против плановите на власта и овој објект да добие ...

Денес жив штит околу Градски трговски центар

Таратур - 14.06.2013

Денес жив обрач околу ГТЦ. Од Асоцијацијата на архитекти нагласуваат дека мирниот протест ќе биде исклучиво непартиски, а се очекува присуство на 500 архитекти и граѓани.

Голема прегратка за големо НЕ за барокен ГТЦ

Орбис - 14.06.2013

500 вљубеници во нашето Скопје се потребни за да се прегрне Градскиот трговски центар. Граѓаните вечерва со една голема прегратка ќе кажат едно големо НЕ за облекувањето и на ГТЦ во барок.

Жив штит за одбрана на ГТЦ

eReporter - 14.06.2013

Прегратка околу ГТЦ, собирање на потписи за правно сопирање на рефасадирањето на трговскиот, како и говори на познати уметници се најавени за денеска пред најстариот трговски центар во Скопје.

ФОТО: Петицијата за неменување на ликот на ГТЦ

Sky - 14.06.2013

Денеска од 10:00 часот граѓаните се потпишуваат на петицијата за неменување на ликот на Градскиот трговски центар. Откако беше најавено дека Градскиот трговски центар ќе добие нов лик, започна ...

Го сакам ГТЦ - НЕ за облекување во барок

Фама - 14.06.2013

Почна петицијата за неменување на ликот на Градскиот трговски центар. Граѓаните потпишуваат големо НЕ за облекување на ГТЦ во барок.

ГТЦ ќе биде ’прегрнат’ за да остане каков што е

Хајд Парк - 14.06.2013

Прочитано: 173 пати Асоцијацијата на архитекти во петок организира собирање потписи, јавно говорење на познати уметници, писатели, публицисти, а потоа „обрач од прегратки“ околу Градскиот трговски ...

Жерновски ќе биде дел од големата прегратка за одбрана на ГТЦ

Хајд Парк - 14.06.2013

Прочитано: 770 пати Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, ја поддржува и стои зад иницијативата на Асоцијацијата на архитекти на Македонија „Го сакам ГТЦ”, информира локалната власт.

Скопјани не сакаат барокен ГТЦ

Sky - 14.06.2013

Скопјани вечева ќе го „гушнат“ ГТЦ, со што ќе порачаат дека не сакаат овој симбол на градот да добие барокна фасада. Тие ќе формираат жив ѕид околу ГТЦ и симболично ќе ја испратат пораката зошто ...

ГТЦ беше изгушкан од стотици граѓани

Фама - 14.06.2013

Голем број на граѓани го гушнаа ГТЦ и му кажаа НЕ на барокот. Тие направија обрач околу трговскиот центар пеејќи ја „Скопје, радост ти ќе бидеш“.

Стотици скопјани дојдоа да го прегрнат ГТЦ (Фотогалерија)

Република - 14.06.2013

Стотици скопјани дојдоа да го прегрант Градскиот трговски центар (ГТЦ), собирајќи се попладнево на протест со кој сакаа да го искажат своето незадоволство од идејата тој да се претвори во барокна ...

ГТЦ ќе биде 'прегрнат' за да остане каков што е

Макфакс - 14.06.2013

Асоцијацијата на архитекти во петок организира собирање потписи, јавно говорење на познати уметници, писатели, публицисти, а потоа „обрач од прегратки" околу Градскиот трговски центар во главниот ...

Жерновски ќе биде дел од големата прегратка за одбрана на ГТЦ

Макфакс - 14.06.2013

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, ја поддржува и стои зад иницијативата на Асоцијацијата на архитекти на Македонија „Го сакам ГТЦ", информира локалната власт.

Можат ли прегратки да го спасат ГТЦ од барок?

Deutsche Welle - 13.06.2013

Со жив ѕид и симболично прегрнување на Градскиот трговски центар, Асоцијацијата на архитекти ќе се обиде да го спаси овој објект од барокната кошула што му ја скроија нивни колега.

Последни подготовки за утрешните протести за спас на ГТЦ од барокот

24 Вести - 13.06.2013

Архитектите со последни подготовки за утрешните протести за спас на ГТЦ од барокот. Велат мотивите се професионални, затоа што според нив, новата фасада на ГТЦ не е ниту барок, туку квази ...

Жив штит околу ГТЦ за одбрана од барокот

24 Вести - 13.06.2013

Иницијативата „Го сакам ГТЦ', денеска организира собирање на потписи за спас на Градскиот трговски центар од барокот. За попладне пак се најавени говорите на познати уметници, за на крај, граѓаните ...

Прегратка за спас на ГТЦ

Р.С.Европа - 13.06.2013

Собирање на потписи, јавно говорење на познати уметници, писатели, публицисти, а потоа обрач од прегратки околу Гратскиот трговски центар, најавуваат од Асоцијацијата на архитекти за утре.

ААМ: Петиција против барокен ГТЦ, да го прегрнеме трговскиот

Нова ТВ - 13.06.2013

Во 10 часот е потпишувањето на петиција против промена на ГТЦ во барокна зграда, а во 18 часот симболично ќе се прегрне Трговскиот.

Зошто ГТЦ треба да се спасува од барокот

Нова ТВ - 13.06.2013

Градскиот трговски центар е критика на дотогашниот интернационален стил кој владеел во архитектурата во Европа и во светот, на крајот на 50-тите и почетокот на 60-тите години на 20. век.

Со прегратка против ГТЦ во барок

Р.С.Европа - 13.06.2013

Иницијатива „Го сакам ГТЦ', организира собирањето на потписи, кое ќе се одвива во текот на целиот утрешен ден пред влезот на ГТЦ, а за попладне се најавени говорите на познати уметници, за на крај, ...

сопствениците на дуќани во ГТЦ во одбрана на објектот

Утрински - 13.06.2013

Дуќанџиите незадоволни од односот на сите надлежни кон нив, го поддржуваат и ќе се приклучат на протестот што го организираат архитектите БИЛЈАНА АНГЕЛОВСКА Здружението на сопственици на деловен ...

Утре - гушкање на ГТЦ

Телма - 13.06.2013

Обрач од прегратки околу градскиот трговски центар, собирање потписи, јавно говорење на познати уметници. Асоцијацијата на архитекти се надева дека масовноста на овој протест ќе овозможи барем ...

Скопјани со прегратка против менување на ликот на ГТЦ

Алсат-М - 13.06.2013

Граѓаните со заедничка прегратка во одбрана на карактерот и духот на Градскиот трговски центар во Скопје. Инцијативата „Го сакам ГТЦ“, покрената од Асоцијацијата на архитекти на Македонија, ги ...

Одбрана на ГТЦ – Градскиот трговски центар да остане градски

А1 On - 13.06.2013

Со петиција на влезот на Градскиот трговски центар утре од 10 часот граѓаните ќе се потпишуваат за зачувување на автентичниот изглед, наместо да се префасадира во барок стил, да се затвори и го го ...

Архитектите ќе го гушнат ГТЦ

Дневник - 13.06.2013

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) вечерва организира симболичен протест против најавената реконструкција на Градскиот трговски центар, на кој ќе се догради уште еден кат, ќе стане објект ...

ИНТЕРВЈУ Сања Раѓеновиќ Јовановиќ: Од скопскиот „Барок“, Бернини се превртува во гробот!

Фактор - 13.06.2013

Градскиот трговски центар е објект кој е изграден во далечната 1971 година и е од големо значење за скопјани. Токму затоа архитектите и голем број граѓани во петок ќе застанат во одбрана на ...

Утре жив обрач околу ГТЦ

+инфо - 13.06.2013

Под мотото „Го сакам ГТЦ“ утре попладне група интелектуалци и граѓани ќе го обиколи ГТЦ држејќи се за раце. Според Даница Павловска, претседател на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ), се ...

Со жив штит утре ќе се заобиколи ГТЦ

Фактор - 13.06.2013

Под мотото „Го сакам ГТЦ“ утре попладне група интелектуалци и граѓани ќе го обиколи ГТЦ држејќи се за раце. -Се очекува над 500 граѓани да „го гушнат“ објектот кој е „антологиски претставник на ...

ААМ со повик за учество на утрешниот протест „Го сакам ГТЦ“

Build - 13.06.2013

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) денеска упати повик до сите архитекти и граѓани да се приклучат на утрешниот настан „Го сакам ГТЦ“ што ќе се организира на западниот влез на Градскиот ...

Утре жив обрач околу ГТЦ против новата барокна фасада

Кирилица - 13.06.2013

Под мотото „Го сакам ГТЦ“ утре попладне група интелектуалци и граѓани ќе го обиколи ГТЦ држејќи се за раце. Според Даница Павловска, претседател на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ), се ...

Новата 9 катница на поранешна „Бихаќка“ доби идејно решение во барокен стил

Скопје инфо - 13.06.2013

Авторот на новите фасади на ГТЦ, владината зграда и зградата на „Водовод“, Жарко Чаушевски, ќе биде потписник на проект на уште едно административно здание од 9 ката.

Архитектите повикуваат- Да го прегрнеме ГТЦ

Sky - 13.06.2013

Претседателката на ААМ, Даница Павловска упати повик до граѓаните утре да ја потпишат петицијата против промена на ГТЦ во барокна зграда.

Фото: Жерновски со поддршка за протестот на архитектите за ГТЦ

Скопје инфо - 13.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски го поддржа протестот на асоцијацијата на архитекти најавен за петок под наслов „Гушкање на ГТЦ“.

Чаушевски ќари уште една стилска зграда

Утрински - 12.06.2013

Фирмата на Жарко Чаушевски, кој на јавноста и' е познат како автор на новите фасади на ГТЦ, на владината зграда и на „Водовод“, ќе биде потписник на проект за уште едно административно здание.

Граѓаните да не го даваат ГТЦ, тој е симбол на Скопје и мора да остане автентичен

МКД - 12.06.2013

Асоцијацијата на архитекти на Македонија во петок ќе организира петиција и мирен протест со цел да ја придобие јавноста да се зачува сегашниот изглед на Градскиот трговски центар во Скопје.

Секој што го сака ГТЦ да оди да го гушне

+инфо - 12.06.2013

На 14-ти јуни, петок, 2013 година, со почеток од 10 часот па се до вечерта ќе се одржат серија активности иницирани од Асоцијација на архитекти на Македонија за кои се добие поддршка од професионалци ...

Што, всушност, значи ГТЦ за Скопје?

+инфо - 12.06.2013

Градскиот трговски центар е едно од најзначаjните архитектонски дела кои се наследство на македонската модерна архитектура, антологиски пример од постземјотресниот период.

ГТЦ може да се спаси од барокот, сé зависи од седницата на Центар

+инфо - 12.06.2013

Со поништувањето на Деталниот урбанистички план за кој треба да расправаат советниците на општина Центар и поради што седницата беше неколку пати блокирана и одолговлекувана, постои можност Градскиот ...

Жерновски со поддршка за протестот на архитектите

Нова ТВ - 11.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски денеска ја поддржа иницијативанта на Асоцијацијата на за протестот во петок, под наслов „Гушкање на ГТЦ“.

Жерновски ги поддржа архитектите

МКД - 11.06.2013

Градскиот трговски центар е историски поврзан со идентитетот на градот. Ја давам мојата поддршка како градоначалник, но пред сè како граѓанин, изјави по денешната средба со претставници на ...

И Жерновски ќе го спасува ГТЦ од барок

Утрински - 11.06.2013

Асоцијацијата на архитекти денеска доби поддршка од градоначалникот за најавениот петочен протест. Ќе го поддржи како граѓанин на Скопје И градоначалникот Андреј Жерновски ќе се вклучи во најавениот ...

Жерновски го поддржа протестот на архитектите за ГТЦ

Кајгана - 11.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски го поддржа протестот на асоцијацијата на архитекти најавен за петок под наслов „Гушкање на ГТЦ“.

Другата страна на приказната или зошто ГТЦ треба да биде во Барок!

Фактор - 11.06.2013

Првиот човек на ГТЦ за Фактор Аго Абазовски ја објаснува процедурата за барокното решение на фасадата. Асоцијацијата на архитекти на Македонија го извести раководството на Градскиот трговски центар ...

Во петок ќе се собираат потписи за одбрана на ГТЦ од барок

+инфо - 11.06.2013

Иницијативата „Го сакам ГТЦ“ ги повикува граѓаните на заедничка акција за поддршка на идејата за зачувување на карактерот и духот на ГТЦ.

Жерновски ги поддржа архитектите за протестот во петок

Фактор - 11.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски денеска прими претставници на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, кои побараа за протестот во петок, под наслов „Гушкање на ГТЦ“.

ГТЦ се менува по нарачка на власта, архитектот си ја продал душата на ѓаволот

+инфо - 11.06.2013

Архитектот не дошол сам до идејата за промена на ГТЦ, тој само ја спроведува идејата на нарачателот и прифатил да ја продаде душата на ѓаволот, изјави Сања Раџеновиќ, член на Асоцијацијата на ...

Класицизам за умерени времиња, сега се бара барок

Локално - 11.06.2013

Досега се поништија неколку конкурси за избор на идејно решение за надградба и фасадно обликување на ГТЦ. Толку ли беа лоши сите досегашни решенија и дали беше нужно да се избере токму фасада со ...

Абазовски: Се донесе одлука ГТЦ да биде во барок најмногу поради опкружувањето

Либертас - 11.06.2013

Првиот човек на ГТЦ за Фактор Аго Абазовски ја објаснува процедурата за барокното решение на фасадата. Асоцијацијата на архитекти на Македонија го извести раководството на Градскиот трговски центар ...

Жерновски со поддршка на Асоцијацијата на архитекти за спас на ГТЦ од барокот

Либертас - 11.06.2013

Денеска градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, прими претставници на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, кои побараа и добија поддршка од градоначалникот за протестот во петок, ...

Средба на Асоцијација на архитекти со градоначалникот Андреј Жерновски

Локално - 11.06.2013

Денеска градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски прими претставници на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, кои побараа и добија поддршка од градоначалникот за протестот во петок, под ...

Го сакам ГТЦ

Окно - 19.12.2014

Архитекти, уметници, новинари, граѓани... го потврдуваат своето присуство на големиот настан за одбрана на ГТЦ на 28.12.2014 од 19:00 и ги покануваат останатите граѓани да им се приклучат! Дај ја и ти својата поддршка! видео / ГТЦ / Го сакам ГТЦ ...

Абазовски: Барокното опкружување е “виновно“ за новиот изглед на ГТЦ

Press24 - 11.06.2013

Директорот на Градскиот трговски центар, Аго Абазовски за порталот Фактор зборува за одлуката ГТЦ да добие барокна фасада.

Жерновски го поддржа протестот на архитектите за ГТЦ

Хајд Парк - 11.06.2013

Прочитано: 31 пати Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски го поддржа протестот на асоцијацијата на архитекти најавен за петок под наслов „Гушкање на ГТЦ“.

Жерновски со поддршка на Асоцијацијата на архитекти на Македонија

Sky - 11.06.2013

Денеска градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски прими претставници на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, кои побараа и добија поддршка од градоначалникот за протестот во петок, под ...

Жерновски го поддржа протестот на архитектите за ГТЦ

Макфакс - 11.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски го поддржа протестот на асоцијацијата на архитекти најавен за петок под наслов „Гушкање на ГТЦ“.

Абазовски: Трговскиот ќе биде Барок инаку ќе се двои од околината

Maxim - 11.06.2013

Директорот на Градскиот трговски центар, Аго Абазовски за порталот Фактор зборува за одлуката ГТЦ да добие барокна фасада.

Повик преку социјалните мрежи за зачувување на изгледот на ГТЦ

24 Вести - 10.06.2013

Асоцијацијата на архитекти преку социјалните мрежи денеска повика на поддршка за зачувување на карактерот и духот на Градскиот трговски центар.

Последни подготовки за одбрана на ГТЦ од барокот

24 Вести - 10.06.2013

Се подготвува живиот ѕид за одбрана на ГТЦ од барокот. Асоцијацијата на архитекти, до колегите и до јавноста, денеска упати барање за поддршка, за како што велат „зачувување на карактерот и духот на ...

Архитектите го подготвуваат живиот ѕид околу ГТЦ

Нова ТВ - 10.06.2013

Асоцијацијата на архитекти преку социјалните мрежи денеска повика на поддршка за зачувување на карактерот и духот на Градскиот трговски центар.

Архитектите повикаа на одбрана на ГТЦ од барокот

Радио МОФ - 10.06.2013

Под мотото „Го сакам ГТЦ“, архитектите се обединија за спас на Градскиот трговски Центар во Скопје кој според последните планови треба да биде добие барокна фасада и три куполи, со што целосно ќе ...

До доцна во ноќта архитектите смислија: Како да го прегрнат ГТЦ!

Фактор - 10.06.2013

Асоцијацијата на архитекти на Македонија до доцна синоќа го подготвуваше сценариото за престојните протести против планираниот нов изглед на Градскиот трговски центар.

ГТЦ е спремен да ја прими антиката, а на 5 километри од Скопје скапува највредната римска колонија на Балканот!

Фактор - 10.06.2013

Жив штит за одбрана на Градскиот Трговски Центар, но и најава за покренување на Инцијатива за итно менување на постоечките закони што треба да го штитат културното наследство.

Aрхитектите смислија како да го „прегрнат“ ГТЦ!

Локално - 10.06.2013

Асоцијацијата на архитекти на Македонија го подготвуваи сценариото за престојните протести против планираниот нов изглед на Градскиот трговски центар.

Парастос

Вечер - 10.06.2013

1. Изминаа 9 тешки дена од сознанието дека Бранко Црвенковски не е повеќе меѓу нас политички, де. Денес му даваме 9 дена парастос.

Асоцијацијата на архитеткти со петиција против менувањето на изгледот на ГТЦ

Таратур - 10.06.2013

Асоцијацијата на архитеткти на Македонија организира потпишување на петиција против менување на изгледот на Градскиот трговски центар.

Протестниот собир „Го сакам ГТЦ“ закажан за 14 јуни

Скопје инфо - 10.06.2013

Потпишување на петиција против менување на изгледот на Градскиот трговски центар на 14 јуни и организирање на протестен собир истиот ден во 19 часот.

Феномен во Асоцијацијата на архитекти: Има само еден вработен, а организира протести

Курир - 10.06.2013

Асоцијацијата на архитекти на Македонија организира протест против модернизација на ГТЦ, организира средби за истата намена и дејствува против дел од проектот кој Македонците масовно го поддржуваат.

Повик на архитектите за одбрана на ГТЦ од Барокот

Sky - 10.06.2013

Архитектите водени од мотот „Го сакам ГТЦ“, се обединија за спас на Градскиот трговски Центар во Скопје. Според планот на Владата ГТЦ треба да биде добие барокна фасада и три куполи а со тоа ќе се ...

Феномен во Асоцијацијата на архитекти: Има само еден вработен, а организира протести

Денешен - 10.06.2013

Асоцијацијата на архитекти на Македонија организира протест против модернизација на ГТЦ, организира средби за истата намена и дејствува против дел од проектот кој Македонците масовно го поддржуваат.