TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шверц на цигари под превез на увозни декларации за пелени

Макфакс - 09.04.2006

(Време) – четврток, 13.04.2006 Големи количества шверцувани цигари непречено влегуваат и излегуваат од земјава, а шверцуваните пратки се кријат под декларации за реекспорт на пелени, дознава „Време“ од извори во Царина. Тие тврдат дека во последните три месеци неделно во земјава преку граничните ...

Зошто Бучковски молчи за цигарите?

Дневник - 08.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ вчера го повика премиерот Владо Бучковски да каже дали е точно дека во поранешните воени магацини во Петровец и во Матка, кои сега ги користи Министерството за внатрешни работи и кои се опремени со софистицирана опрема за надзор, во последните три години биле пријавени дури пет случаи на ...

Шверцуваните цигари во Гевгелија ги чува кум на Ќуркчиев

Време - 08.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНУВА Бучковски да каже дали шверцуваните цигари кај Гевгелија се складираат во магацини на кумот на генералниот секретар на СДСМ, Никола Ќуркчиев, побара ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната прес-конференција. - Премиерот Бучковски да каже дали е точно дека шверцуваните цигари се складираат во ...

ВМРО-ДПМНЕ бара одговори од Бучковски за шверцот со цигари

Утрински - 08.04.2006

прес ВМРО-ДПМНЕ вчера на прес-конференција ги повтори прашањата до премиерот Владо Бучковски во врска со шверцот со цигари во Македонија надополнети со нови моменти и детали. Партискиот портпарол Александар Бичиклиски го повика премиерот Бучковски да се изјасни дали е точно дека во поранешните ...

Цигарите за извоз завршуваат дома

Макфакс - 08.04.2006

(Време) – четврток, 06.04.2006 Камиони со пратки на сите брендови на цигари што ги произведува Тутунскиот комбинат во Прилеп редовно исчезнуваат на својата маршрута кон Скопје, тврдат извори на „Време“, упатени во бизнисот со цигари.

Шверцот на цигари расцвета на југ

Макфакс - 08.04.2006

(Време) – сабота, 01.04.2006 Дејан Николовски Шверцот на цигари во земјава најмногу се одвива преку границата на Македонија со Грција, особено на гевгелискиот премин Богородица, тврдат за „Време“ извори во МВР и во Царинската управа.

Луѓе на СДСМ филтер за шверцот на цигари

Макфакс - 08.04.2006

Дневник) – понеделник, 05.04.2006 СПОРЕД ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ вчера го праша премиерот Владо Бучковски зошто цигари што влегуваат во Македонија остануваат и по неколку дена на терминалот Деве Баир. - Дали можеби причината за тоа е подготвувањето двојна документација од шефот на Царината на ...

Само инспекторите не можат да го видат шверцот со цигари

Макфакс - 08.04.2006

(Време) – петок, 07.04.2006 Емил Зафировски Државни институции, царински структури, полициски функционери и тутунски комбинати се вмешани во организираниот шверц со цигари во земјава. Профитот бил огромен и во милионски цифри, а виновниците никако не можат да бидат откриени затоа што истовремено ги ...

Од денеска поскапуваат цигарите до 6 денари за кутија?

Макфакс - 08.04.2006

Поради издвојување на новата давачка за помош на тутунопроизводителите Најновото поскапување останува тајна и неизвесно е дали ќе се прави линеарно или во зависност од цената на основицата АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Од денеска цигарите би требало да се продаваат по нови, повисоки цени.

Македонски функционери вмешани во шверц на цигари за земјите во ЕУ

Макфакс - 08.04.2006

(Време) – понеделник, 04.04.2006 Високи функционери се вмешани во организиран шверц на цигари, кои во земјава влегуваат од Бугарија преку граничниот премин Деве Баир, а преку преминот Стар Дојран и Богородица одат во Грција, од каде што завршуваат на пазарите во земјите на ЕУ, дознава „Време“ од ...

ВМРО-ДПМНЕ бара од Бучковски одговори на прашањата за шверцот со цигари

Канал5 - 07.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција ги повтори прашањата до премиерот Владо Бучковски во врска со шверцот со цигари во Македонија надополнети со нови моменти и детали. Скопје, 7 април (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција ги повтори прашањата до премиерот Владо Бучковски во врска со ...

Истрага против Мира и Марко Милошевиќ за шверц со цигари

Вест - 07.04.2006

БЕЛГРАД, 7 април (АП) - Српското обвинителство води истрага против вдовицата и синот на бившиот претседател Слободан Милошевиќ за шверц на цигари во 1990-тите години, соопшти вчера официјален владин претставник. Истрагата против Мирјана Марковиќ и синот Марко, е дел од поопсежна истрага за вносниот ...

Само инспекторите не можат да го видат шверцот со цигари

Време - 07.04.2006

„ВРЕМЕ“ ПО ТРАГИТЕ НА ОРГАНИЗИРАНИОТ КРИМИНАЛ Емил Зафировски Државни институции, царински структури, полициски функционери и тутунски комбинати се вмешани во организираниот шверц со цигари во земјава. Профитот бил огромен и во милионски цифри, а виновниците никако не можат да бидат откриени затоа ...

Продажбата на цигари помала за 40%

Макфакс - 07.04.2006

(Вест) – понеделник, 20.03.2005 ОД СТАРТОТ НА ЗАКОНОТ ЗА ЗАШТИТА ОД ПУШЕЊЕ Скопскиот и прилепскиот двата најголеми тутунски комбинати во државава тврдат дека прометот на цигари за првите три месеци од годината им се намалил за околу 40 отсто.

Цигарите пак поскапуваат

Макфакс - 07.04.2006

(Вест) – вторник, 21.03.2005 ОД ПРВИ АПРИЛ Заради новиот надоместок од три денари по пакување цигари, што стартува од први април, цигарите ќе поскапат меѓу пет и шест денари Од први април пакување цигари ќе биде поскапо за 5-6 денари. И домашните и странските.

Се зголемува шверцот на цигари

Макфакс - 07.04.2006

(Утрински весник) – вторник, 14.03.2006 Сто дена по донесување на одлуката за поскапување на тутунските производи, постои тренд на зголемување на шеврцот со цигари. †Интересот за шверц со цигари е многу поголем со воведувањето на новите давачки, но се надевам дека Македонија нема да ги надмине ...

Шверцот на цигари во подем

Макфакс - 07.04.2006

(Утрински весник) – четврток, 23.03.2005 Новите давачки за тутунските производи ја стимулираат нелегалната трговија Поради повисоките цени, приливите во буџетот ќе бидат реализирани Шверцот со цигари бележи нагорен тренд, иако засега е во блага форма.

Има шверц на цигари, но е ситен

Време - 06.04.2006

СПОРЕД ЦАРИНСКАТА УПРАВА Во Македонија има шверц со цигари, но тој е ситен и не претставува организиран криминал, тврдат во Царинската управа. Според Златко Ветеровски, советник на директорот Владе Диневски, информациите за организиран шверц со цигари не биле точни и служеле за дневноаферашки и ...

Помали приходи од ДДВ и акцизата поради шверцот со цигари

Утрински - 06.04.2006

ПОТФРЛУВАЊЕ Шверцот со цигари е главната причина што во првиот квартал годинава потфрлија приходите од акцизи и ДДВ. Во овој период биле инкасирани 98 отсто од планираните вкупни приходи од даноците што се должи на помалата наплата кај акцизата и ДДВ од цигарите, додека кај сите други даноци има ...

Идната година домашните цигари ќе поскапат 30 отсто

Утрински - 06.04.2006

Следејќи ги и приспособувајќи се на принципите на СТО Од 1 јануари 2007 година, домашните цигари ќе поскапат за 30 отсто. Ова поскапување ќе произлезе од обврската за зголемување на акцизата на домашните цигари, која сега е пониска од онаа што се плаќа за увозните, а од идната година овие стапки ќе ...

Строго контролирани шлепери

Дневник - 06.04.2006

Во Управата за јавни приходи признаа дека се намалени буџетските приходи од акцизи и од ДДВ за цигари, но тоа не било алармантно Пазарната инспекција, Управата за јавни приходи и Министерството за внатрешни работи вчера признаа дека не ја контролираат продажбата на шверцувани цигари во земјава.

Пријавете шверц на цигари на 198

Вест - 06.04.2006

Во првите три месеци од годинава се собрани 98 отсто од планираните даноци. Управата за јавни приходи вчера појасни дека потфрлањето на планот се должи на недоволниот прилив на акциза, поради зголемениот шверц на цигари. Но, удел имало и за 59 отсто зголеменото враќање на натплатениот ДДВ, од ...

Цигарите за извоз завршуваат дома

Време - 06.04.2006

„ВРЕМЕ“ ПО ТРАГИТЕ НА ОРГАНИЗИРАНИОТ КРИМИНАЛ Камиони со пратки на сите брендови на цигари што ги произведува Тутунскиот комбинат во Прилеп редовно исчезнуваат на својата маршрута кон Скопје, тврдат извори на „Време“, упатени во бизнисот со цигари.

МВР тврди дека не е вмешано во шверцот со цигари

Утрински - 06.04.2006

Надлежните демантираат дека има организиран криминал со тутунски производи Најголеми генератори на шверцот со цигари се фри шоповите, сметаат во Царината. Ситен шверц има, но ниту една царина нема капацитет за проверка на сите патници кои влегуваат во земјава АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Во Македонија ...

Опсежна истрага во БиХ за шверц со цигари

Макфакс - 06.04.2006

Сараево: Опсежна истрага за долгогодишното шверцување на цигари, предводена од екипа на меѓународни обвинители се спроведува на територијата на Босна и Херцеговина (БиХ), пишува сараевскиот весник „Дневен Аваз“, повикувајќи се на анонимен судски извор.

Интерпол и Проксима ги знаат шверцерите

Вечер Прес - 06.04.2006

Цигарите кои се шверцуваат, се произведуваат илегално во Кина и Египет, а за дистрибуција се користат пристаништа во Бугарија, Албанија, Црна Гора и Грција. Централна точка е пристаништето Лимасол на Кипар. Потоа, се вози понатаму кон другите пристаништа. Цигарите се транспортираат со контејнери.

Постои само ситен шверц

Вечер Прес - 06.04.2006

Тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека 250 контејнери цигари се шверцувале од Бугарија преку ГП Деве Баир до Грција и Косово, царината ги оценува како чиста лага, која и нанесува огромна штета на државава. - Невозможно е да има таков шверц поради тоа што Царинската управа има попишано меморандуми со сите ...

УЈП затвори 52 дуќани што продавале цигари и алкохол без бандероли

Канал5 - 05.04.2006

Во координирана акција на Управата за јавни приходи, Пазарната инспекција и МВР во Скопје, Гостивар и Кавадарци, Даночната управа затворила 52 продавници. 44 од нив биле во Гостивар, а 8 во Кавадарци. Во координирана акција на Управата за јавни приходи, Пазарната инспекција и МВР во Скопје, ...

Луѓе на СДСМ филтер за шверцот на цигари

Дневник - 05.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ вчера го праша премиерот Владо Бучковски зошто цигари што влегуваат во Македонија остануваат и по неколку дена на терминалот Деве Баир. - Дали можеби причината за тоа е подготвувањето двојна документација од шефот на Царината на граничниот премин Деве Баир поставен од Иљо Иљовски, ...

Шверц со цигари- ВМРО ДПМНЕ лицитира со имиња, СДСМ одговара- куп на невистини за влез во кампања

Канал5 - 05.04.2006

Куп невистини- се огласи СДСМ за обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека високи државни и партиски функционери се вмешани во шверц со цигари. Социјалдемократите ова го нарекуваат ниско водење кампања, но подготвени се да издржат. Куп невистини- се огласи СДСМ за обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека високи ...

Шверцот на цигари и официјално во пораст

Канал5 - 05.04.2006

Шверцот на цигари е во пораст,потврдуваат и официјалните бројки. За првото тримесечје собрани се помалку пари од акциза од проектираното, објавија во Управата за јавни приходи. Дали црните цигари доаѓаат преку граничните премини или од домашните комбинати, институциите се уште се без одговор.

Македонските босови наплаќале до 70.000 долари за контејнер шверцувани цигари

Време - 05.04.2006

„ВРЕМЕ“ ПО ТРАГИТЕ НА ОРГАНИЗИРАНИОТ КРИМИНАЛ Емил Зафировски Од 40.000 до 70.000 долари наплаќале македонските организатори за контејнер шверцувани цигари на македонска територија, дознаваме од царински извори. Според нашите извори, шверцот во земјава го организирале браќата Антемидис од Грција, ...

Телохранителот на Бучковски - посредник во шверцот со цигари?!

Вечер Прес - 05.04.2006

Дали Тони Перовски, телохранител на премиерот Владо Бучковски, е врската меѓу теренските "играчи" во шверцот на цигари со неговиот шеф, прашуваат во ВМРО-ДПМНЕ. За нив е сомнително што кога во Македонија влегуваат камиони со цигари остануваат и по неколку дена на терминалот Деве Баир.

Македонски функционери вмешани во шверц на цигари за земјите во ЕУ

Време - 04.04.2006

„ВРЕМЕ“ ПО ТРАГАТА НА ОРГАНИЗИРАНИОТ КРИМИНАЛ Високи функционери се вмешани во организиран шверц на цигари, кои во земјава влегуваат од Бугарија преку граничниот премин Деве Баир, а преку преминот Стар Дојран и Богородица одат во Грција, од каде што завршуваат на пазарите во земјите на ЕУ, дознава ...

ВМРО-ДПМНЕ ЈА ПРОДОЛЖУВА СЕРИЈА ПРАШАЊА ДО ВЛАСТА ЗА ВМЕШАНОСТ ВО ШВЕРЦ СО ЦИГАРИ

Канал5 - 04.04.2006

ВМРО-ДПМНЕ со нови прашања за премиерот Бучковски и со продолжена листа имиња за инволвирани во шверцот на цигари. Одат до личниот телохранител на премиерот. Појдовно прашање им е – зошто кога во Македонија влегуваат камионите со цигари, на терминалот Деве Баир остануваат по неколку денови? ...

Гостиварчани најавија дека уште утре ќе ги симнат пломбите од даночната инспекција

Канал5 - 04.04.2006

Со полициска придружба даночните инспектори на пладне во Гостивар почнаа да ги пломбираат продавниците, затворени на 30 дена поради продажна на цигари и алкохол без бандероли. Со полициска придружба даночните инспектори на пладне во Гостивар почнаа да ги пломбираат продавниците, затворени на 30 ...

Се пушат цигари по стари цени

Вечер Прес - 04.04.2006

Цигарите во малопродажбата се уште се продаваат по стари цени иако беше најавено дека од први април ќе поскапат за шест денари од кутија. Дел скопски трафики и маркети ги продаваат старите резерви на цигари, а корекција на цените немаше ниту на новите пратки, што ги добија во текот на вчерашниот ...

Затворени 52 дуќани со шверцувани цигари и алкохол

Време - 03.04.2006

ПАЗАРНА ИНСПЕКЦИЈА И УЈП ВО ГОСТИВАР И ВО КАВАДАРЦИ Управата за јавни приходи викендов затвори 52 продавници во Гостивар и во Кавадарци затоа што продавале цигари и алкохол без бандероли. Дуќанџиите ќе мора да платат казна од по 55.000 денари, велат во УЈП.

Цигарите ќе поскапат

Време - 03.04.2006

Цигарите ќе се продаваат по нови цени откако производителите и трговците ќе ги потрошат сите резерви. Поголем дел дуќанџии и викендов цигарите ги продаваа по стари цени иако од 1 април требаше тие да поскапат за околу шест денари од кутија.

Инспекторите затвораат дуќани поради шверцувани цигари

Утрински - 03.04.2006

Управата за јавни приходи, Пазарниот инспекторат и МВР во контрола Поради продажба на цигари и алкохол без бандероли, во Гостивар заработиле клуч на врата 44 дуќани, а во Кавадарци 8 Управата за јавни приходи, Пазарниот инспекторат и МВР повторно во акција.

Предизборен лов на шверцери и политички поени

Време - 03.04.2006

Петнаесет години, колку што трае успешната (по сите параметри), како што вели власта, македонска приказна, низ содржината се провлекува една црна ситуација, но не доволно да го наруши мирот на главните јунаци. Тие влечкајќи не кон Европа, дома дозволија вистински процут на шверцот на цигари.

Цигарите се продаваа и по стари по нови цени

Утрински - 03.04.2006

Втор ценовен удар за пушачите годинава. Тутунските производи поскапи за три денари плус акциза и данок Дел од маркетите и колонијалите и за време на викендот продаваа цигари по старо, со образложение дека не се информирани, а дел бргу ги поскапеа Нов удар за пушачите.

Гостиварските дуќани кои инспекторите на УЈП викендот ги затворија денеска работеа

Канал5 - 03.04.2006

Гостиварските дуќани кои Управата за јавни приходи ги затвори во саботата, поради тоа што продавале цигари и алкохол без бандероли денеска работеа. Објаснувањето од УЈП е дека на сопствениците им се дава рок од три дена да ја изнесат храната. Утре ќе биле пломбирани дуќаните.

Хрватски цариници спречиле шверц на цигари сокриени во македонски камион

Макфакс - 03.04.2006

Загреб Хрватските цариници на Граничниот премин “Бајаково“ откриле 30.450 штеки цигари, вредни повеќе од 300 илјади евра, сокриени во македонски камион, пишува хрватскиот весник “Вечерњи лист“. Според истиот извор, цигарите биле откриени вчера во камион што доаѓал од српска страна, сокриени во ...

Запленети цигари и алкохол без бандероли

Вечер Прес - 03.04.2006

Од денеска Управата за јавни приходи ќе врши попис на стоката што во петокот беше запленета во продавници во Скопје, Гостивар и Кавадарци. Запленети се цигари и алкохолни пијалаци без бандероли што ќе бидат уништени деновиве.