TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов рекорд на Клинтон - Во септември добила 154 милиони долари за кампањата

24 Вести - 02.10.2016

Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива помали донации.

„Њујорк тајмс“: Трамп пријавил загуби од милијарда долари и можел да не плаќа даноци 18 години

Вест - 02.10.2016

Кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп во 1995 година пријавил пред властите загуби од речиси една милијарда долари што му овозможило да не плаќа даноци во следните 18 години, објави Њујорк тајмс.

Нов рекорд на Клинтон - Во септември добила 154 милиони долари за кампањата

Вест - 02.10.2016

Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива помали донации.

„Њујорк тајмс“: Трамп пријавил загуби од речиси една милијарда долари и можел да не плаќа даноци 18 години

ТВ21 - 02.10.2016

Кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп во 1995 година пријавил пред властите загуби од речиси една милијарда долари што му овозможило да не плаќа даноци во следните 18 години, објави Њујорк тајмс.

Рекорд на Клинтон – во септември за кампањата собрала 154 милион долари

Канал5 - 02.10.2016

Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива помали донации.

„Њујорк тајмс“: Трамп пријавил загуби од речиси една милијарда долари и можел да не плаќа даноци 18 години

Сител - 02.10.2016

Кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп во 1995 година пријавил пред властите загуби од речиси една милијарда долари што му овозможило да не плаќа даноци во следните 18 години, објави Њујорк тајмс.

Нов рекорд на Клинтон – Во септември добила 154 милиони долари за кампањата

А1 On - 02.10.2016

Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива помали донации.

„Њујорк тајмс“: Трамп пријавил загуби од речиси една милијарда долари

+инфо - 02.10.2016

Трамп прогласил загуби од 916 милиони долари и тоа му овозможило законски да не плаќа даноци за период од 18 години, наведува Њујорк тајмс. Кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп во 1995 година пријавил пред властите загуби од речиси една ...

Нов рекорд на Клинтон - Во септември добила 154 милиони долари за кампањата

+инфо - 02.10.2016

Во август Клинтон доби 143 милиони долари, а Трамп 90 милиони. Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива ...

Нов рекорд на Клинтон – Во септември добила 154 милиони долари за кампањата

Репортер - 02.10.2016

Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива помали донации.

Нов рекорд на Клинтон - Во септември добила 154 милиони долари за кампањата

Press24 - 02.10.2016

Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива помали донации.

„Њујорк тајмс“: Трамп пријавил загуби од речиси една милијарда долари и можел да не плаќа даноци 18 години

Репортер - 02.10.2016

Кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп во 1995 година пријавил пред властите загуби од речиси една милијарда долари што му овозможило да не плаќа даноци во следните 18 години, објави Њујорк тајмс.

Нов рекорд на Клинтон – Во септември добила 154 милиони долари за кампањата

Курир - 02.10.2016

Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива помали донации.

Нов рекорд на Клинтон - Во септември добила 154 милиони долари за кампањата

Сител - 02.10.2016

Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива помали донации.

„Њујорк тајмс“: Трамп пријавил загуби од речиси една милијарда долари и можел да не плаќа даноци 18 години

А1 On - 02.10.2016

Кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп во 1995 година пријавил пред властите загуби од речиси една милијарда долари што му овозможило да не плаќа даноци во следните 18 години, објави Њујорк тајмс.

Трамп можел да избегне плаќање на даноците за период од речиси две децении

Стандард - 02.10.2016

Во 1995 година, кандидатот за претседател на САД од Републиканската партија Доналд Трамп пријавил загуби во износ од речиси милијарда долари – вредност која би можела да му овозможи легално да не плаќа даноци за период од 18 години, пишува ...

NYT: Трамп можеби легално избегнувал плаќање данок 18 години, за демократите тоа е „бомба“

Макфакс - 02.10.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп, можеби на легален начин избегнувал плаќање данок цели 18 години, пишува дневниот весник The New York Times (NYT), а њујоршкиот милијардер возврати со обвинување за пристрасност на ...

Доналд Трамп го имитираше онесвестувањето на Хилари Клинтон потсмевајќи се за нејзината пневмонија (ВИДЕО)

МКД - 02.10.2016

Доналд Трамп во својот последен говор ја исмеваше болеста на Хилари Клинтон, велејќи дека „таа не може да помине ни пет метри до својот автомобил“. Говорејќи на митингот во Манхајм, Пенсилванија, републиканскиот кандидат за претседател рече: „Има ...

Трамп го исмеа здравствениот проблем на Хилари Клинтон

Кајгана - 02.10.2016

Доналд Трамп на својот говор во Пенсилванија ги исмеа здравствените проблеми на противкандидатката на претседателските избори Хилари ...

Ако победи Хилари, со Америка е завршено до 2020 год: Страшна прогноза на екс министер на Клинтон

МК News - 02.10.2016

Професорот Роберт Рајх, кој во 90-тите дури и бил секретар за работа во администрацијата на Бил Клинтон, предвидува дека естаблишментот со игнорирање на проблемите и акумулираниот бес ќе доведе до појава на трета партија на следните избори, што во ...

Нов рекорд на Клинтон – Во септември добила 154 милиони долари за кампањата

Локално - 02.10.2016

Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива помали донации.

„Њујорк тајмс“: Трамп пријавил загуби од речиси една милијарда долари и можел да не плаќа даноци 18 години

Локално - 02.10.2016

Кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп во 1995 година пријавил пред властите загуби од речиси една милијарда долари што му овозможило да не плаќа даноци во следните 18 години, објави Њујорк тајмс.

Трамп не плаќа даноци 18 години заради 1 милијарда загуба во 90-тите?

Фактор - 02.10.2016

Кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп во 1995 година пријавил пред властите загуба од речиси 1 милијарда долари, што му дало можност практично да не плаќа даноци 18 години, пишува електронското издание на весникот Њујорк тајмс.

Трамп всушност лeгално не плаќал данок, а Клинтон урива рекорди по приходите

Вечер Прес - 02.10.2016

Њујорк тајмс тврди дека добиле податоци за даночните пријави на Доналд Трамп, а во документите од 1995 година е наведено дека Трамп прогласил загуби од 916 милиони долари и тоа му овозможило законски да не плаќа даноци за период од 18 години ...

Нов рекорд на Клинтон – Во септември добила 154 милиони долари за кампањата

Тера - 02.10.2016

Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива помали ...

Хилари била одвратна, Трамп ќе бил поодвратен- ќе и вадел “валкан веш” од семејниот живот…

Локално - 02.10.2016

Кандидатот за претседател на САД од Републиканската партија Доналд Трамп има намера да го привлече вниманието на избирачите со тешкотиите во семејниот живот на Хилари и Бил Клинтон. Тоа го вели милијардерот во интервју за весникот “Њујорк тајмс”.

(ВИДЕО) Америка се тресе: Доналд Трамп се појавил во порно!

Бриф - 02.10.2016

Републиканскиот кандидат за претседател на САД, милијардерот Доналд Трамп се појавил во еден порно филм на „Плејбој“. „Од луксузот во топла, пенлива купка, до уживање во ексклузивен ноќен клуб, Керол и Дарлин го откриваат својот сексуален живот и ве ...

(ВИДЕО) Пропаганадата со се повеќе димензии! Маици ја решаваат мистеријата со фризурата на Доналд Трамп

Локално - 02.10.2016

Иновативни ентузијасти од Данска собираат средства за да се стави на пазарот нестандарден, политички обоен производ – маица со тродимензионална слика на републиканскиот кандидат за претседател на САД Доналд Трамп.

Трамп пријавил загуба од речиси една милијарда долари

Република - 02.10.2016

Кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп во 1995 година пријавил пред властите загуби од речиси една милијарда долари што му овозможило да не плаќа даноци во следните 18 години, објави Њујорк тајмс.

„Њујорк тајмс“: Трамп пријавил загуби од речиси една милијарда долари и можел да не плаќа даноци 18 години

Либертас - 02.10.2016

Кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп во 1995 година пријавил пред властите загуби од речиси една милијарда долари што му овозможило да не плаќа даноци во следните 18 години, објави Њујорк тајмс.

Рудолф Џулијани! Трамп не плаќа даноци, тoj e гениј !

Локално - 02.10.2016

Кандидатот за претседател на САД заштедите давачки за 18 години Рудолф Џулијани, близок советник на кандидатот на републиканците за претседател на САД, Доналд Трамп, рече дека тој е гениј, ако успеал да избегне плаќање на федерални даноци, и истакна ...

Трамп пријавил загуби од речиси една милијарда долари и можел да не плаќа даноци 18 години...

Н.Македонија - 02.10.2016

Трамп пријавил загуби од речиси една милијарда долари и можел да не плаќа даноци 18 години Кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп во 1995 година пријавил пред властите загуби од речиси една милијарда долари што му овозможило да не плаќа ...

Во септември Клинтон добила 154 милиони долари за кампањата...

Н.Македонија - 02.10.2016

Во септември Клинтон добила 154 милиони долари за кампањата Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива ...

Нов рекорд на Клинтон – Во септември добила 154 милиони долари за кампањата

Lider - 02.10.2016

Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива помали донации.

Нов рекорд на Клинтон - Во септември добила 154 милиони долари за кампањата

Идивиди - 02.10.2016

Вашингтон, 2 октомври 2016 (МИА) – Хилари Клинтон објави дека во септември собрала 154 милиони долари за својата предизборна кампања што е нејзин досегашен рекорд, додека нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп добива помали донации.

„Њујорк тајмс“: Трамп пријавил загуби од речиси една милијарда долари и можел да не плаќа даноци 18 години

Lider - 02.10.2016

Кандидатот за претседател на САД, Доналд Трамп во 1995 година пријавил пред властите загуби од речиси една милијарда долари што му овозможило да не плаќа даноци во следните 18 години, објави Њујорк тајмс.

Клинтон води во Македонија со 46 насто, пред Трамп со 20 насто

Дневник - 01.10.2016

Во Македонија повеќе граѓани би гласале за Хилари Клинтон во однос на Доналд Трамп, покажуваат резултатите од глобалната анкета за претстојните претседателски избори во САД на WIN/Gallup International, спроведена во текот на август и септември меѓу ...

Америка се тресе: Доналд Трамп се појавил во порно! ФОТО+ВИДЕО

+инфо - 01.10.2016

Филмот „Centerfold“ содржи сцена во која Трамп, во друштво на уште неколку луѓе, отвора шише шампаwско и со пена ја прска лимузината. Републиканскиот кандидат за претседател на САД, милијардерот Доналд Трамп се појавил во еден порно филм на ...

Првиот човек кој ги видел тајните записи на Тесла бил чичкото на Трамп

+инфо - 01.10.2016

Тој септември 1936. година, репортерот на славниот „Асошиејтед прес“ со широко отворени очи го набљудувал откривањето на новата машина со X-зраци. Тој септември 1936. година, репортерот на славниот „Асошиејтед прес“ со широко отворени очи го ...

Лидерите во светската трговија се загрижени дека Доналд Трамп може да победи на изборите

Стандард - 01.10.2016

Соочени со изгледите следниот американски претседател да биде Доналд Трамп, кој вети дека ќе се откаже од сите трговски договори, да наметне тарифи на сојузниците и да излезе од Светската трговска организација (СТО), високи функционери во областа на ...

„Шигел“: Берлин смета дека Трамп би ја уништил економијата на САД

А1 On - 01.10.2016

Германското Министерство за економија верува дека доколку републиканскиот кандидат Доналд Трамп биде избран за претседател на САД, ќе предизвика тешки последици по американската економија, објави весникот „Шпигел“.

„Шпигел“: Берлин смета дека Трамп би ја уништил економијата на САД

+инфо - 01.10.2016

Германското Министерство за економија одби да го коментира написот на „Шпигел“. Германското Министерство за економија верува дека доколку републиканскиот кандидат Доналд Трамп биде избран за претседател на САД, ќе предизвика тешки последици по ...

Американка по грешка примила 14.000 коментари за претседателската дебата

+инфо - 01.10.2016

Американка на својот мобилен телефон примила речиси 14.000 коментари во врска со првата претседателска телевизиска дебата меѓу Хилари Клинтон и Трамп. Американка на својот мобилен телефон примила речиси 14.000 коментари во врска со првата ...

Клинтон води пред Трамп со 5%

Стандард - 01.10.2016

Хилари Клинтон води со 5 отсто предност пред својот главен ривал за претседателските избори, Доналд Трамп. Ова го покажуваат податоците од национално истражување, извршено од меѓународниот социолошки центар Ipsos („Ипсос“) заедно со агенцијата ...

Смртта на идеализмот

Стандард - 01.10.2016

Сегашните претседателски избори во САД се трка меѓу највозрасните претставници на бејби бумот во земјата по Втората светска војна. Сепак 70-годишниот Доналд Трамп и 68-годишната Хилари Клинтон презентираат две многу различни децении при формирањето ...

Конзервативни весници во САД ја поддржаа Клинтон

Р.С.Европа - 01.10.2016

Некои од главните конзервативни весници во САД неделава ја поддржаа кандидатката за претседател на САД од редовите на демократите Хилари Клинтон во трката со републиканскиот кандидат Доналд Трамп.

Шер: Трамп е шупак

МКД - 01.10.2016

Шер ги изненадила присутните на самитот на светската младина во Отава кога остро рекла дека има трауми од кандидатот на републиканците Доналд Трамп и дека миленијалците (родените од доцните 1970-ти до раните 2000-ти години) ќе претрпат најголема ...

Spiegel: Според германската влада Трамп ќе ѝ наштети на економијата на САД

Стандард - 01.10.2016

Министерството за економија на Германија верува дека ако Доналд Трамп стане претседател, тоа сериозно ќе и наштети на американската економија, покажува внатрешен извештај, цитиран од Der Spiegel денеска.

(ВИДЕО) Се влошува ли здравјето на Хилари? Страшна кашлица ја мачи Клинтон, а на настан и помагаа да слезе по скали

Локално - 01.10.2016

Во петокот Хилари Клинтон повторно започна ѕверски да кашла. Кандидат за претседател на демократите дури се задави за време на говорот во Флорида, а требаше да земе и пилула против кашлица, за да го заврши говорот.

Доналд Трамп се појавил во порно филм (фото)

Република - 01.10.2016

Доналд Трамп, републиканскиот кандидат за претседател на САД, милијардерот се појавил во еден порно филм на „Плејбој“. Филмот содржи сцена во која Трамп, во друштво на уште неколку луѓе, отвора шише шампањско и со пена ја прска лимузината на која ...

Берлин смета дека Трамп би ја уништил економијата на САД

Вечер Прес - 01.10.2016

Министерство за економија верува дека доколку републиканскиот кандидат Доналд Трамп биде избран за претседател на САД, ќе предизвика тешки последици по американската економија, објави весникот „Шпигел".

Шер го нарече Трамп „шу*ак“

Фактор - 01.10.2016

Рок легендата Шер го нарече кандидат-претседателот на републиканците Доналд Трамп „шу*ак“. На младински форум во Отава, таа рече дека се чувствува „трауматизирано“ од Трамп и неколку генерации ќе бидат оштетени, ако тој биде избран за претседател.

Лидерите во светската трговија во паника дека Трамп може да победи на изборите

Фактор - 01.10.2016

Соочени со изгледите следниот американски претседател да биде Доналд Трамп, кој вети дека ќе се откаже од сите трговски договори, да наметне тарифи на сојузниците и да излезе од Светската трговска организација (СТО), високи функционери во областа на ...

Првиот човек кој ги видел тајните записи на Тесла бил чичкото на Трамп

МК News - 01.10.2016

Тој септември 1936. година, репортерот на славниот „Асошиејтед прес“ со широко отворени очи го набљудувал откривањето на новата машина со X-зраци, за која зборувале дека генерира милиони волти.

Доколку победи Хилари, со Америка е завршено до 2020. година: Страшна прогноза на поранешниот министер на Клинтон

Точка - 01.10.2016

Професорот Роберт Рајх, кој во 90-тите дури и бил секретар за работа во администрацијата на Бил Клинтон, предвидува дека естаблишментот со игнорирање на проблемите и акумулираниот бес ќе доведе до појава на трета партија на следните избори, што во ...

Клинтон повеќе се фокусира на Европа ...

Н.Македонија - 01.10.2016

Ако бившата државна секретарка на САД победи во трката за Белата куќа, може да се очекуваат промени во однос позицијата кон Европа на сегашната администрација на Обама. Наместо азиски може да има европски пивот Кога Хилари Клинтон замина од ...

„Шигел“: Берлин смета дека Трамп би ја уништил економијата на САД...

Н.Македонија - 01.10.2016

„Шигел“: Берлин смета дека Трамп би ја уништил економијата на САД Германското Министерство за економија верува дека доколку републиканскиот кандидат Доналд Трамп биде избран за претседател на САД, ќе предизвика тешки последици по американската ...

„Шигел“: Берлин смета дека Трамп би ја уништил економијата на САД

Идивиди - 01.10.2016

Берлин, 1 октомври 2016 (МИА) - Германското Министерство за економија верува дека доколку републиканскиот кандидат Доналд Трамп биде избран за претседател на САД, ќе предизвика тешки последици по американската економија, објави весникот „Шпигел“.

Форбс: Богатството на Трамп помало од лани

Lider - 01.10.2016

Истражување на американскиот магазин Форбс покажува дека богатството на републиканскиот претседателски кандидат и магнат Доналд Трамп е помало од лани. Трамп според списанието, сега поседува 800 милиони долари помалку од пред една година и вкупно ...

Весникот „Аризона Рипаблик“ ја поддржа Клинтон - следеле смртни закани!

Канал5 - 30.09.2016

Тимот на конзервативниот весник од Аризона се соочува со закани со смрт и откажување на претплатата откако уредништвото ја поддржа Хилари Клинтон во трката за Белата куќа - објави Франс прес повикувајќи се на изјава на уредникот.

Повеќето Македонци се за Хилари Клинтон отколку за Трамп

Вест - 30.09.2016

Во Македонија повеќе граѓани би гласале за Хилари Клинтон во однос на Доналд Трамп, покажуваат резултатите од глобалната анкета за претстојните претседателски избори во САД на WIN/Gallup International, спроведена во текот на август и септември меѓу ...

Повеќето Македонци се за Хилари Клинтон отколку за Трамп

Канал5 - 30.09.2016

Во Македонија повеќе граѓани би гласале за Хилари Клинтон во однос на Доналд Трамп, покажуваат резултатите од глобалната анкета за претстојните претседателски избори во САД на WIN/Gallup International, спроведена во текот на август и септември меѓу ...

Трамп обвинет дека го прекршил ембаргото на САД против Kуба

Дневник - 30.09.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател, Доналд Трамп, преку една своја компанија го прекршил ембаргото на САД против Kуба тајно одржувајќи бизнис на карипскиот остров, пишува неделникот „Њузвик“.

А може ли весник да се јаде пред камера?

Дневник - 30.09.2016

Весникот „Њујорк тајмс“ ја поддржа Хилари Kлинтон за претседател на САД. Ставот на редакцискиот состав на весникот е дека Kлинтон е многу поквалификувана од нејзиниот противник Доналд Трамп да се справи со државните предизвици.

Богатството на Трамп е намалено 800 милиони долари во однос на лани

Дневник - 30.09.2016

Нето-богатство на кандидатот за претседател на САД на Републиканската партија Доналд Трамп е проценето на 3,7 милијарди долари, што е 800 милиони долари помалку отколку пред една година, покажуваат податоците на списанието „Форбс“.

USA Today: Не гласајте за опасниот демагог Трамп

Нова ТВ - 30.09.2016

Популарниот весник USA Today за прв пат во својата 36 годишна историја зазеде страна во претседателската трка. Денешниот уреднички коментар на весникот ги повикува читателите да не гласаат за Доналд Трамп.

Непријатности за весници во САД поради заземањето страна на претседателските избори

Макфакс - 30.09.2016

Конзервативниот дневен весник Arizona Republic примил смртни закани, а огромен број редовни читатели почнале да ја откажуваат претплатата откако уредништвото објави дека во трката за Белата куќа ја поддржува демократската кандидатка Хилари Клинтон ...

Информативниот центар на ОН ги повика Американците во странство да го „запрат Трамп“

А1 On - 30.09.2016

Информативниот центар на Обединетите нации синоќа на Твитер прво објави, а потоа веднаш и избриша твит во кој „осум милиони Американци во странство се повикуваат да го запрат Трамп“. Според наводите на сајтот „Политико“, во твитот објавен вчера во ...

Македонците повеќе ја сакаат Хилари Клинтон отколку Доналд Трамп

Телеграф - 30.09.2016

Според анкетата, 48 отсто од македонските граѓани се изјасниле дека би гласале за Клинтон, наспроти 20 отсто кои би му дале поддршка на Трамп, додека 32 отсто биле неопределени Во Македонија повеќе граѓани би гласале за Хилари Клинтон во однос на ...

„Њузвик“: Трамп го прекршил ембаргото на САД против Куба

+инфо - 30.09.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп, преку една своја компанија тајно одржувал бизнис на карибскиот остров. Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп, преку една своја компанија, го прекршил ...

Американка по грешка примила 14.000 коментари за претседателската дебата

Макфакс - 30.09.2016

Американка на својот мобилен телефон примила речиси 14 илјади коментари во врска сопрвата претседателска телевизиска дебата меѓу Хилари Клинтон и Доналд Трамп. Првото телевизиско соочување во понеделникот меѓу демократската кандидатка Хилари Клинтон ...

Повеќето Македонци се за Хилари Клинтон отколку за Трамп

А1 On - 30.09.2016

Во Македонија повеќе граѓани би гласале за Хилари Клинтон во однос на Доналд Трамп, покажуваат резултатите од глобалната анкета за претстојните претседателски избори во САД на WIN/Gallup International, спроведена во текот на август и септември меѓу ...

„Њузвик“: Трамп го прекршил ембаргото на САД против Куба

А1 On - 30.09.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп, преку една своја компанија, го прекршил ембаргото на САД против Куба, тајно одржувајќи бизнис на карибскиот остров, пишува неделникот „Њузвик“.

Информативниот центар на ОН ги повика Американците во странство да го „запрат Трамп“

Алфа - 30.09.2016

Информативниот центар на Обединетите нации синоќа на Твитер прво објави, а потоа веднаш и избриша твит во кој „осум милиони Американци во странство се повикуваат да го запрат Трамп“. Информативниот центар на Обединетите нации синоќа на Твитер прво ...

Анкетата покажа: За кого би гласале Македонците, Клинтон или Трамп?

Press24 - 30.09.2016

Во Македонија повеќе граѓани би гласале за Хилари Клинтон во однос на Доналд Трамп, покажуваат резултатите од глобалната анкета за претстојните претседателски избори во САД на WIN/Gallup International, спроведена во текот на август и септември меѓу ...

Повеќето Македонци се за Хилари Клинтон отколку за Трамп

Сител - 30.09.2016

Во Македонија повеќе граѓани би гласале за Хилари Клинтон во однос на Доналд Трамп, покажуваат резултатите од глобалната анкета за претстојните претседателски избори во САД на WIN/Gallup International, спроведена во текот на август и септември меѓу ...

Трамп има богатство од 3,7 милијарди долари

+инфо - 30.09.2016

Истражување на американскиот магазин „Форбс“ покажува дека богатството на Трамп е помало од лани. Истражување на американскиот магазин „Форбс“ покажува дека богатството на републиканскиот претседателски кандидат и магнат Доналд Трамп е помало од ...

Кога САД ќе кивнат, светот …

Капитал - 30.09.2016

Како ќе влија врз акциите и доларот евентуалната победа на Трамп? Анектите сѐ уште покажуваат предност на Клинтон пред изборите во САД, но ако победи и ексцентричниот бизнисмен Трамп, тоа ќе нема значајно влијание на среднорочните движења на ...

„Њузвик“: Трамп го прекршил ембаргото на САД против Куба

Сител - 30.09.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп, преку една своја компанија, го прекршил ембаргото на САД против Куба, тајно одржувајќи бизнис на карибскиот остров, пишува неделникот „Њузвик“.

Повеќето Македонци се за Хилари Клинтон отколку за Трамп

Вечер Прес - 30.09.2016

Само 16% од светската јавност советува следниот американски претседател да ја стави Америка прва и да не ги земе во предвид глобалните интереси (Во Македонија 27%). Јавноста во САД, од друга страна сака идниот претседател многу повеќе да е фокусиран ...

Трамп со нова заговор за Хилари: Google ги крие лошите вести за неа

Локално - 30.09.2016

Според републиканецот интернет пребарувачот намерно не покажува вести кои би и наштетиле на неговиот противник. Според кандидатот за претседател на САД на Републиканската партија Доналд Трамп, Google му помага на неговиот конкурент Хилари Клинтон, ...

Непријатности за весници во САД поради заземањето страна на претседателските избори

Точка - 30.09.2016

Конзервативниот дневен весник Arizona Republic примил смртни закани, а огромен број редовни читатели почнале да ја откажуваат претплатата откако уредништвото објави дека во трката за Белата куќа ја поддржува демократската кандидатка Хилари Клинтон ...

Трамп и Клинтон го избраа својот фаворит, светски лидер!

Локално - 30.09.2016

И двајцата претседателски кандидати на САД со заеднички фаворит И двајцата кандидати за претседател на САД, Хилари Клинтон и Доналд Трамп, во четвртокот изјавија дека светскиот лидер, на кого најмногу му се восхитуваат е германската канцеларка ...

Македонците би гласале за Хилари Клинтон

еМагазин - 30.09.2016

Во Македонија повеќе граѓани би гласале за Хилари Клинтон во однос на Доналд Трамп, покажуваат резултатите од глобалната анкета за претстојните претседателски избори во САД на WIN/Gallup International, спроведена во текот на август и септември меѓу ...

Американка по грешка примила 14.000 коментари за претседателската дебата

Точка - 30.09.2016

Американка на својот мобилен телефон примила речиси 14 илјади коментари во врска сопрвата претседателска телевизиска дебата меѓу Хилари Клинтон и Доналд Трамп. Првото телевизиско соочување во понеделникот меѓу демократската кандидатка Хилари Клинтон ...

Тој го барал "Зракот на смртта": Првиот човек кој ги видел тајните записи на Тесла бил чичкото на Доналд Трамп

Точка - 30.09.2016

Тој септември 1936. година, репортерот на славниот "Associated Press" со широко отворени очи го набљудувал откривањето на новата машина со X-зраци, за која зборувале дека генерира милиони волти.

Фото: Возел со „бесна“ глава на Трамп, сообраќајците го казниле

Фактор - 30.09.2016

Сообраќајната полиција од Вашингтон објави слика од возач кој во специјалната лента која е наменета за возила со повеќе патници се обидел да направи измама дека наводно не е сам во возилото, односно се вози со „гневниот“ Трамп.

Трамп го прекршил ембаргото на САД против Куба

Вечер Прес - 30.09.2016

Демократскиот кандидат Хилари Клинтон, го обвини својот противник во изборната трка, дека „своите лични и бизнис интереси секогаш ги става над законите и над политиката и интересите на САД" Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд ...

Доналд Трамп сепак е милијардер

еМагазин - 30.09.2016

Истражување на американскиот магазин Форбс покажува дека богатството на републиканскиот претседателски кандидат и магнат Доналд Трамп е помало од лани, Трамп според тоа списание, сега поседува 800 милиони долари помалку од пред една година и вкупно ...

Ју-Ес-Еј Тудеј: Не гласајте за опасниот демагог Трамп...

Н.Македонија - 30.09.2016

Ју-Ес-Еј Тудеј: Не гласајте за опасниот демагог Трамп Американскиот дневен весник Ју-Ес-Еј Тудеј направи прекин на традицијата и зазеде страна во американските претседателски избори. Тие ги предупредија своите читатели да го отфрлат изборот за ...

Повеќето Македонци се за Хилари Клинтон отколку за Трамп

Lider - 30.09.2016

Во Македонија повеќе граѓани би гласале за Хилари Клинтон во однос на Доналд Трамп, покажуваат резултатите од глобалната анкета за претстојните претседателски избори во САД на WIN/Gallup International, спроведена во текот на август и септември меѓу ...

„Њузвик“: Трамп го прекршил ембаргото на САД против Куба

Lider - 30.09.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп, преку една своја компанија, го прекршил ембаргото на САД против Куба, тајно одржувајќи бизнис на карибскиот остров, пишува неделникот „Њузвик“.

Не гласајте за опасниот демагог Трамп

Идивиди - 30.09.2016

Американскиот дневен весник Ју-Ес-Еј Тудеј направи прекин на традицијата и зазеде страна во американските претседателски избори. Тие ги предупредија своите читатели да го отфрлат изборот за републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд ...

Ју-Ес-Еј Тудеј: Не гласајте за опасниот демагог Трамп

Lider - 30.09.2016

Американскиот дневен весник Ју-Ес-Еј Тудеј направи прекин на традицијата и зазеде страна во американските претседателски избори. Тие ги предупредија своите читатели да го отфрлат изборот за републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд ...

Форбс: Трамп „тежи“ 3,7 милијарди долари

Канал5 - 29.09.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп тежи 3,7 милијарди долари – 800 милиони помалку од лани проценува списанието Форбс кое анализира дека намалената добивка се должи на падот на цените на недвижностите во Њујорк.

Клинтон фатена во голема лага, мамела на дебатата, носела слушалка во уво?! (ФОТО)

Курир - 29.09.2016

Откако светските медиуми ја прогласија за победник на првата дебата каде ги соочи своите ставови со противникот Доналд Трамп. Кратко потоа, се појавила теорија дека Хилари Клинтон мамела за време на претседателската дебата, носејќи слушалка во уво.

Клинтон на кампања во Ајова, Трамп во Њу Хемпшир

Глас на Америка - 29.09.2016

За утре се најавени обраќања на кандидатите во две клучни сојузни држави за изборите, Мичиген и Флорида. Доналд Трамп и Хилари Клинтон ги продолжуваат кампањите низ САД. Републиканскиот претседателски кандидат е на собир во Њу Хемпшир, а Клинтон е ...

ФОТО: Што е тоа во увото на Хилари-Дали мамела на дебатата?

Курир - 29.09.2016

По првата дебата на претседателските кандидати за претседател на САД, поголем дел од јавноста смета дека Хилари ја доби првата јавна битка над Трамп. Сепак биратнските медиуми го покренаа прашањето за добриот настап на Хилари, откако во нејзиното ...

Трамп: Хилари Клинтон е контролирана од финансиерите

Стандард - 29.09.2016

Кандидатот за претседател на САД од Републиканската партија Доналд Трамп изјави дека неговиот конкурент од Демократската партија Хилари Клинтон е контролирана од финансиерите, пренесе Breitbart.

ФОТО: Клинтон мамела на дебатата, носела слушалка во уво?!

Press24 - 29.09.2016

Откако светските медиуми ја прогласија за победник на првата дебата каде ги соочи своите ставови со противникот Доналд Трамп. Кратко потоа, се појавила теорија дека Хилари Клинтон мамела за време на претседателската дебата, носејќи слушалка во уво.

Лидерите на талибанците ја гледале американската претседателска дебата и го окарактеризирале Трамп како „несериозен“

МКД - 29.09.2016

Талибанските лидери ја следеле претседателската дебата во САД и биле разочарани од тоа што ниту еден претседателски кандидат на го спомнал Авганистан, изјави портпаролот Забихула Муџахид, оддавајќи дека Доналд Трамп го сметаат за „несериозен ...

Повеќето Американци сметаат дека Клинтон победила во првиот дуел со Трамп

Макфакс - 29.09.2016

Анкетите спроведен по првата телевизиска дебата меѓу кандидатите за американските претседателски избори на 8-ми ноември, покажала дека повеќето Американци мислат дека кандидатката на Демократската партија, Хилари Клинтон, го победила кандидатот на ...

Хилари Клинтон доби песна за нејзиното мешање

Panika.be - 29.09.2016

Хилари Клинтон е еден од претседателските кандидати на Америка и на соочувањето со својот противник, Доналд Трамп, не можеше, а да не се забележи нејзиното смешкање и повремено мешање со телото.

Богатството на Трамп се намалило за 800 милиони долари

Вечер Прес - 29.09.2016

Изданието анализирало 28 сметки, што се сопственост на бизнисменот од Њујорк и утврдиле дека на 18 од нив се намалила сумата. Намалена е и вредноста на зградата Трамп на Менхетн и неговиот клуб Мар-а-Лаго во Палм Бич на Флорида Вкупното богатство на ...

Клинтон мамела на дебатата: Носела слушалка во уво! Некои тврдат дека станува збор за медицински уред

Точка - 29.09.2016

Повеќето светски медиуми ја прогласиле Хилари Клинтон за победничка на првата дебата, каде ги соочила своите ставови со тие на Доналд Трамп. Кратко потоа, се појавила теорија дека Хилари мамела за време на претседателската палата, носејќи слушалка ...

Трамп: Гугл ми ја руинираше дебатата!

Локално - 29.09.2016

Доналд Трамп го обвини пребарувачот Гугл и водителот на ТВ дебатата со Хилари Клинтон за лошото претставување. Веднаш по вербалниот дуел анкета на СНН покажа само 27% поддршка за кандидат-претседателот на републиканците против 62% за Клинтон.

Клинтон фатена во голема лага, мамела на дебатата, носела слушалка во уво

Република - 29.09.2016

Откако светските медиуми ја прогласија за победник на првата дебата каде ги соочи своите ставови со противникот Доналд Трамп. Кратко потоа, се појавила теорија дека Хилари Клинтон мамела за време на претседателската дебата, носејќи слушалка во уво.

Кој му е крив на Трамп за поразот во првата претседателска дебата?

Фактор - 29.09.2016

Доналд Трамп ги обвини пребарувачот Гугл и водителот на ТВ дебатата со Хилари Клинтон, за своето лошо претставување во понеделникот. Веднаш по првиот предизборен дуел, анкета на Си-Ен-Ен покажа само 27% поддршка за кандидат-претседателот на ...

Доналд Трамп за една година изгубил 800 милиони долари

Вечер Прес - 29.09.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп „тежи" 3,7 милијарди долари, 800 милиони помалку од минатата година, проценува во среда магазинот Forbes, кој споменатата загуба во поголем дел ја припишува на падот на пазарот на ...

Трамп брка фотеља, богатството му се топи!

Фактор - 29.09.2016

Истражувањето на американскиот магазин Форбс покажува дека богатството на републиканскиот претседателски кандидат и магнат Доналд Трамп е помало одтколку претходната година. Трамп по наводите на тој магазин, сега поседува 800 милиони долари помалку ...

Повеќето Американци сметаат дека Клинтон победила во првиот дуел со Трамп

Точка - 29.09.2016

Анкетите спроведен по првата телевизиска дебата меѓу кандидатите за американските претседателски избори на 8-ми ноември, покажала дека повеќето Американци мислат дека кандидатката на Демократската партија, Хилари Клинтон, го победила кандидатот на ...

Клинтон фатена во голема лага, мамела на дебатата, носела слушалка во уво?! (ФОТО)

МК News - 29.09.2016

Откако светските медиуми ја прогласија за победник на првата дебата каде ги соочи своите ставови со противникот Доналд Трамп. Кратко потоа, се појавила теорија дека Хилари Клинтон мамела за време на претседателската дебата, носејќи слушалка во уво.

Чингвеграни/Паскали: Победата на Клинтон ќе значи натамошна дестабилизација на светот

Точка - 29.09.2016

Победата на демократската кандидатка Хилари Клинтот на американските претседателски избори на 8-ми ноември, ќе значи ескалирање на војни, вклучувајќи можен нуклеарен судир со Русија и Кина, а секако тоа би се одразило и на состојбите во и околу ...

Forbes: Трамп за една година изгубил 800 милиони долари

Денар - 29.09.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп „тежи“ 3,7 милијарди долари, 800 милиони помалку од минатата година, проценува во среда магазинот Forbes, кој споменатата загуба во поголем дел ја припишува на падот на пазарот на ...

Си-ен-ен прашува демократи дали Хилари победила на дебатата со Трамп

Дневник - 28.09.2016

Kандидатите за претседател на САД, демократката Хилари Kлинтон и републиканецот Доналд Трамп, во понеделникот вечерта ја имаа првата дебата во која се судрија за работните места, тероризмот и расите во напнатата телевизиска дебата.

Соборен рекордот – дуелот Клинтон-Трамп го следеле 84 милиони луѓе

Канал5 - 28.09.2016

ТВ дуелот меѓу Хилари Клинтон и Доналд Трамп и официјално е најгледаното политичко соочување во историјата на САД. Од агенцијата Нилсен соопштија дека дебатата во Њујорк ја следеле 84 милиони гледачи со што е соборен досегашниот рекорд од 1980-тата ...

Политика на чувства - Трамп и постфактичкиот свет

Deutsche Welle - 28.09.2016

Што сѐ не зборува против Доналд Трамп, а тој сепак е во тренд. Чувствата се поважни од фактите. Политиколозите и новинарите, пред сѐ од Европа, имаат речиси идентичен став: Хилари Клинтон јасно победи во дуелот со Доналд Трамп .

Трамп: Гица Прасица

Вест - 28.09.2016

САД (АП) - Кога се здебели Алисија Мачадо, која беше прогласена за мис универзум во 1996 година, Доналд Трамп $ го додели сексистичкиот прекар Мис Гица Прасица, што, за неа, претставуваше срам и понижување.

Трамп: Кој не плаќа нема заштита од НАТО

Дневник - 28.09.2016

Кандидатот за претседател на САД од Републиканската партија Доналд Трамп изјави дека Вашингтон треба да ги заштитува земјите-членки на НАТО, само доколку тие ги извршуваат своите финансиски обврски, пренесе ТАСС.

Трамп се залага САД да ги заштитува членките на НАТО кои ги плаќаат сметките

+инфо - 28.09.2016

- Само пет од 28-те земји кои влегуваат во НАТО, ги исполнуваат своите финансиски обврски - рече Трамп. Кандидатот за претседател на САД од Републиканската партија Доналд Трамп изјави дека Вашингтон треба да ги заштитува земјите-членки на НАТО, само ...

Трамп „тежи“ 3, 7 милијарди долари

Глас на Америка - 28.09.2016

Иако лани загубил 800 милиони долари Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп можеби не сака да ги издаде повратокот на данок, но популарниот магазин за бизнис објави колкаво е богатството на могулот за недвижнини.

Forbes: Трамп за една година изгубил 800 милиони долари

Макфакс - 28.09.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп „тежи“ 3,7 милијарди долари, 800 милиони помалку од минатата година, проценува во среда магазинот Forbes, кој споменатата загуба во поголем дел ја припишува на падот на пазарот на ...

„Форбс“: Богатството на Трамп се намалило за 800 милиони долари

+инфо - 28.09.2016

Намалена е и вредноста на зградата Трамп на Менхетн и неговиот клуб Мар-а-Лаго во Палм Бич на Флорида. Вкупното богатство на кандидатот на Републиканската партија за претседател на САД, Доналд Трамп се проценува на 3,7 милијарди долари или за 800 ...

Форбс: Трамп за една година изгубил 800 милиони долари

МКД - 28.09.2016

Републиканскиот кандидат за американски претседател Доналд Трамп „тежи“ 3,7 милијарди долари, 800 милиони помалку од претходната година, проценува денес магазинот Форбс , според кој оваа загуба се припишува на падот на цените на недвижностите во ...

Политичкото искуство на Хилари Клинтон

Глас на Америка - 28.09.2016

Ако демократската претседателска кандидатка Хилари Клинтон биде избрана за претседател, дали таа ќе биде повеќе како прва дама, од времето кога нејзиниот сопруг Бил Клинтон беше претседател или повеќе ќе биде како во времето кога таа беше сенаторка ...

Тој знае кој ќе биде идниот претседател на САД: Никогаш не погрешил во последните 32 години

Курир - 28.09.2016

Никој не може да биде сигурен околу тоа кој ќе победи на 8-ми ноември на претседателските избори во САД, но еден човек е прилично уверен и вели дека знае кој ќе се пресели во Белата куќа. Станува збор за професорот Алан Личман кој точно ги има ...

Тој знае кој ќе биде идниот претседател на САД: Нема згрешено 32 години

Press24 - 28.09.2016

Никој не може да биде сигурен околу тоа кој ќе победи на 8-ми ноември на претседателските избори во САД, но еден човек е прилично уверен и вели дека знае кој ќе се пресели во Белата куќа. Станува збор за професорот Алан Личман кој точно ги има ...

Тој знае кој ќе биде идниот претседател на САД: Никогаш не погрешил во последните 32 години

Сител - 28.09.2016

Никој не може да биде сигурен околу тоа кој ќе победи на 8-ми ноември на претседателските избори во САД, но еден човек е прилично уверен и вели дека знае кој ќе се пресели во Белата куќа. Станува збор за професорот Алан Личман кој точно ги има ...

Политика на чувства – Трамп и постфактичкиот свет

Репортер - 28.09.2016

Што сѐ не зборува против Доналд Трамп, а тој сепак е во тренд. Чувствата се поважни од фактите, пишува Дојче веле . Политиколозите и новинарите, пред сѐ од Европа, имаат речиси идентичен став: Хилари Клинтон јасно победи во дуелот со Доналд Трамп.

„Форбс“: Богатството на Трамп се намалило за 800 милиони долари

Сител - 28.09.2016

Вкупното богатство на кандидатот на Републиканската партија за претседател на САД, Доналд Трамп се проценува на 3,7 милијарди долари или за 800 милиони помалку од минатата година, пишува списанието „Форбс“.

Прашањето што Трамп не успеа да го одговори

Факултети - 28.09.2016

На дебатата меѓу двајцата претседателски кандидати , републиканскиот кандидат Доналд Трамп добива прашање што тотално го дестабилизира. Водителот на дуелот го врти вниманието кон одбивањето на републиканскиот кандидат да ги објави своите даночни ...

Трамп се залага САД да ги заштитува оние членки на НАТО кои ги исполнуваат финансиските обврски

А1 On - 28.09.2016

Кандидатот за претседател на САД од Републиканската партија Доналд Трамп изјави дека Вашингтон треба да ги заштитува земјите-членки на НАТО, само доколку тие ги извршуваат своите финансиски обврски, пренесе ТАСС.

Трамп ќе ги заштитува оние членки на НАТО кои ќе си ги плаќаат финансиските обврски

Нетпрес - 28.09.2016

– Само пет од 28-те земји кои влегуваат во НАТО, ги исполнуваат своите финансиски обврски, додаде Трамп на предизборна манифестација во градот Мелбурн во Флорида. – Тие сакаат да ги заштитиме, тоа е нормално, но треба да си ги платат сметките.

Хилари Клинтон во предност на анкетите по дебатата

Кајгана - 28.09.2016

Веќе со месеци се зборува за тоа дека трката за претседател на САД е премногу тесна за да може да се прогнозира победник. Сепак, по првата телевизиска дебата, анкетите покажуваат водство на кандидатката на Демократската партија, Хилари Клинтон.

Трамп се залага САД да ги заштитува оние членки на НАТО кои ги исполнуваат финансиските обврски

Сител - 28.09.2016

Кандидатот за претседател на САД од Републиканската партија Доналд Трамп изјави дека Вашингтон треба да ги заштитува земјите-членки на НАТО, само доколку тие ги извршуваат своите финансиски обврски, пренесе ТАСС.

Холивуд е поделен: Клуни за Трамп вели дека е фашист, Иствуд за Хилари дека е катастрофа

+инфо - 28.09.2016

Според најновото истражување на агенциите „Ројтерс“ и „Ипсос“, Хилари Клинтон на државно ниво има предност во однос на Доналд Трамп за четири отсто. Првата од трите предизборни дебати во САД е завршена, а мислењето за тоа кој победил - Хилари ...

Дебатата на Трамп и Хилари собори рекорд стар 36 години (ВИДЕО)

МКД - 28.09.2016

Првото годинешно соочување на водечките кандидати за претседател на САД, ХИлари Клинтон и Доналд Трамп, е најверојатно најгледаната дебата во историјата. Компанијата Нилсен сѐ уште ги нема објавено конечните податоци за гледаноста на дебатата од ...

ВО ТЕКОТ НА ТВ-ДУЕЛОТ: Американците масовно го гуглале зборот „темперамент“

Телеграф - 28.09.2016

Голем дел од гледачите не разбирале за што говорат Хилари и Доналд, па поради тоа морале да го користат „Гугл“ Милионите Американци што го следеа ТВ-дуелот помеѓу Доналд Трамп и Хилари Клинтон биле изненадени од речникот кој го употребувале двајцата ...

Политика на чувства – Трамп и постфактичкиот свет

Либертас - 28.09.2016

Што сѐ не зборува против Доналд Трамп, а тој сепак е во тренд. Чувствата се поважни од фактите, пишува Дојче веле . Политиколозите и новинарите, пред сѐ од Европа, имаат речиси идентичен став: Хилари Клинтон јасно победи во дуелот со Доналд Трамп.

Трамп се залага САД да ги заштитува оние членки на НАТО кои ги исполнуваат финансиските обврски

Тера - 28.09.2016

Кандидатот за претседател на САД од Републиканската партија Доналд Трамп изјави дека Вашингтон треба да ги заштитува земјите-членки на НАТО, само доколку тие ги извршуваат своите финансиски обврски, пренесе ТАСС.

Тој знае кој ќе биде идниот претседател на САД: Никогаш не погрешил во последните 32 години

Република - 28.09.2016

Никој не може да биде сигурен околу тоа кој ќе победи на 8-ми ноември на претседателските избори во САД, но еден човек е прилично уверен и вели дека знае кој ќе се пресели во Белата куќа. Станува збор за професорот Алан Личман кој точно ги има ...

„Форбс“: Богатството на Трамп се намалило за 800 милиони долари

Локално - 28.09.2016

Вкупното богатство на кандидатот на Републиканската партија за претседател на САД, Доналд Трамп се проценува на 3,7 милијарди долари или за 800 милиони помалку од минатата година, пишува списанието „Форбс“.

Трамп ќе ги заштитува оние членки на НАТО кои ќе си ги плаќаат финансиските обврски

Точка - 28.09.2016

Кандидатот за претседател на САД од Републиканската партија Доналд Трамп изјави дека Вашингтон треба да ги заштитува земјите-членки на НАТО, само доколку тие ги извршуваат своите финансиски обврски, пренесе ТАСС.

Богатството на Трамп се намалило за 800 милиони долари

Република - 28.09.2016

Вкупното богатство на кандидатот на Републиканската партија за претседател на САД, Доналд Трамп се проценува на 3,7 милијарди долари или за 800 милиони помалку од минатата година, пишува списанието Форбс.

Политика на чувства – Трамп и постфактичкиот свет

Локално - 28.09.2016

Што се не зборува против Доналд Трамп, а тој сепак е во тренд. Чувствата се поважни од фактите, информира DW. Политиколозите и новинарите, пред се од Европа, имаат речиси идентичен став: Хилари Клинтон јасно победи во дуелот со Доналд Трамп.

Пукнатина во ѕидот: Еве зошто планот на Трамп е осуден на пропаст

Точка - 28.09.2016

Претседателскиот кандидат на Републиканците, Доналд Трамп за време на својата кампања вети дека ќе ги примора мексиканските власти да изградат ѕид долж 5 илјади километарската граница меѓу двете земји.

Трамп изрекол рекорден број лаги за време на дебатата со Клинтон

Локално - 28.09.2016

Трамп лажел 58 пати во текот на дебатата со Клинтон, објавија од Демократската партија. Од штабот на Хилари се категорични дека внимателно го следеле секој збор од неговиот говор, по што ги пребројале неточностите во неговата изјава.

Тој знае кој ќе биде претседател на САД: Никогаш не погрешил во последните 32 години

МК News - 28.09.2016

Никој не може да биде сигурен околу тоа кој ќе победи на 8-ми ноември на претседателските избори во САД, но еден човек е прилично уверен и вели дека знае кој ќе се пресели во Белата куќа. Станува збор за професорот Алан Личман кој точно ги има ...

Три анкети го покажуваат Трамп за победник од првата телевизиска дебата

Локално - 28.09.2016

Двајцата претенденти по дебатата. Кандидат претседателот Доналд Трамп објави анкети на медиуми, кои покажуваат дека тој е победник на вчерашната прва телевизиска дебата со противничката Хилари Клинтон.

Никогаш не згрешил во последните 32 години: Тој знае кој ќе биде идниот претседател на САД

Пулс24 - 28.09.2016

Никој не може да биде сигурен околу тоа кој ќе победи на 8-ми ноември на претседателските избори во САД, но еден човек е прилично уверен и вели дека знае кој ќе се пресели во Белата куќа. Станува збор за професорот Алан Личман кој точно ги има ...

Фотографија за која зборува цел свет. Зошто младите и свртеа грб на Хилари

еМагазин - 28.09.2016

На еден настан во склоп на нејзината претседателска кампања демократската кандидатка Хилари Клинтон се качи на бината за да им се обрати на младите кои беа пред нејзе. Но младите во тој момент сите по ред и го завртеа грбот на Хилари.

„Форбс“: Богатството на Трамп се намалило за 800 милиони долари...

Н.Македонија - 28.09.2016

„Форбс“: Богатството на Трамп се намалило за 800 милиони долари Вкупното богатство на кандидатот на Републиканската партија за претседател на САД, Доналд Трамп се проценува на 3,7 милијарди долари или за 800 милиони помалку од минатата година, ...

Најголемо политичко ТВ-шоу на планетата...

Н.Македонија - 28.09.2016

Рекордни сто милиони Американци го следеа првиот ТВ-дуел меѓу републиканскиот и демократскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп и Хилари Клинтон. Според гледачите, медиумите и експертите во САД, бившата прва дама е победник по првата ...

Трамп се залага САД да ги заштитува оние членки на НАТО кои ги исполнуваат финансиските обврски...

Н.Македонија - 28.09.2016

Трамп се залага САД да ги заштитува оние членки на НАТО кои ги исполнуваат финансиските обврски Кандидатот за претседател на САД од Републиканската партија Доналд Трамп изјави дека Вашингтон треба да ги заштитува земјите-членки на НАТО, само доколку ...

Трамп се залага САД да ги заштитува оние членки на НАТО кои ги исполнуваат финансиските обврски

Lider - 28.09.2016

Кандидатот за претседател на САД од Републиканската партија Доналд Трамп изјави дека Вашингтон треба да ги заштитува земјите-членки на НАТО, само доколку тие ги извршуваат своите финансиски обврски, пренесе ТАСС.

„Форбс“ пресмета кусок од 800 милиони долари во богатството на Трамп

Lider - 28.09.2016

Вкупното богатство на кандидатот на Републиканската партија за претседател на САД, Доналд Трамп се проценува на 3,7 милијарди долари или за 800 милиони помалку од минатата година, пишува списанието „Форбс“.

Трамп сака САД да ги заштитува НАТО членките што се финансиски коректни

Идивиди - 28.09.2016

Њујорк, 28 септември 2016 (МИА) - Кандидатот за претседател на САД од Републиканската партија Доналд Трамп изјави дека Вашингтон треба да ги заштитува земјите-членки на НАТО, само доколку тие ги извршуваат своите финансиски обврски, пренесе ТАСС.

Кој профитираше најмногу од дуелот на Хилари Клинтон и Доналд Трамп?

365 - 28.09.2016

Ако го гледавте првиот претседателски дуел меѓу американските претседателски кандидати, веројатно ја гледавте и жестоката борба на една дама и еден господин, кои упорно се бркаат и се тепаат, речиси целосно уништувајќи го елегантниот хотел во кој се ...

Обложувалници: Клинтон има поголеми шанси за влез во Белата куќа

Вест - 27.09.2016

Шансите за влез во Белата куќа на кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Хилари Клинтон се зголемија на интернет обложувалниците, откако се соочи со републиканскиот кандидат Доналд Трамп, во првата претседателска дебата.

Дебатата Клинтон-Трамп ја гледале рекордни 80,9 луѓе

24 Вести - 27.09.2016

Рекордни 80,9 милиони гледачи биле телевизиски аудиториум синоќа за дебатата меѓу Хилари Клинтон од Демократската партија и Доналд Трамп од Републиканската партија. Со тоа е урнат рекордот од 1980 година, објави компанијата за маркетинг истражувања ...

Жесток прв дуел на претседателските кандидати Клинтон - Трамп

24 Вести - 27.09.2016

Демократскиот кандидат за претседател на САД Хилари Клинтон го обвини републиканскиот кандидат Доналд Трамп за расизам, сексизам и неплаќање даноци за време на вжештената дебата која би можело да ја обликува натамошната трка за Белата куќа.

Жесток прв дуел меѓу Клинтон и Трамп

Алсат-М - 27.09.2016

Демократскиот кандидат за претседател на САД Хилари Клинтон го обвини републиканскиот кандидат Доналд Трамп за расизам, сексизам и неплаќање даноци за време на вжештената дебата која би можело да ја обликува натамошната трка за Белата куќа.

Прва дебата на Клинтон и Трамп: Жестоки тонови за сексизам и расизам, тајни мејлови и затајување даноци

Вест - 27.09.2016

Демократскиот кандидат за претседател на САД Хилари Клинтон го обвини републиканскиот кандидат Доналд Трамп за расизам, сексизам и неплаќање даноци за време на вжештената дебата која би можело да ја обликува натамошната трка за Белата куќа.

Прв дуел и размена на обвинувања меѓу Клинтон и Трамп

Канал5 - 27.09.2016

Демократскиот кандидат за претседател на САД Хилари Клинтон го обвини републиканскиот кандидат Доналд Трамп за расизам, сексизам и неплаќање даноци. Оваа вжештена дебата би можело да ја обликува натамошната трка за Белата куќа.

Трамп: ќе ја покажам даночната пријава кога Хилари Клинтон ќе ги објави своите мејлови

ТВ21 - 27.09.2016

Доналд Трамп изјави дека ќе ја покаже својата даночна пријава кога Хилари Клинтон ќе ги направи јавно достапни своите мејлови од приватниот сервер, што го користела како американски државен секретар, пренесе ДПА.

Клинтон и Трамп се судрија жестоко на првата дебата

Сакам да кажам - 27.09.2016

Во борбената прва дебата на кандидатите за американски претседател, Хилари Клинтон упорно го осудуваше Доналд Трамп за криење на неговите даноци и бизнси зделки од гласачите и за пласирање „расистички лаги“ за претседателот Барак Обама.

Водство на Клинтон по жестоката ТВ-дебата со Трамп

Deutsche Welle - 27.09.2016

Во САД со нетрпение се очекуваше првата ТВ-дебата меѓу двајцата претседателски кандидати Хилари Клинтон и Доналд Трамп. Тие не ги изневерија очекувања, влегувајќи во „вербален клинч“. По пријателското ракување на почетокот на дебатата, двајцата ...

Клинтон го „размонтира“ Трамп

Deutsche Welle - 27.09.2016

Хилари Клинтон е убедлив победник во ТВ дуелот со својот противкандидат за претседател. Доналд Трамп доживеа вистинска катастрофа, смета Инес Пол Ќе успее ли добро да се однесува? Може ли Доналд Трамп да се воздржи и за време на 90-минутната ...

(ОБНОВЕНО) За СNN Клинтон а за CNBC Трамп е победник во првата ТВ дебата

Канал5 - 27.09.2016

Се освен куртоазното ракување, мина во знакот на меѓусебните навреди и обвинувања. Сепак, искуството и сталоженоста на Клинтон се чини ја надвладеаја агресивноста на Трамп, кој спроти себе веќе немаше замислен непријател како на митинзите и прв пат ...

Еден - нула за Хилари, но далеку од нокаут

Телма - 27.09.2016

Еден - нула за Хилари според првичните сондажи. Но далеку од нокаут. Трамп успеа да избегне сериозни гафови, и не делуваше некомпетентен како политички аматер против професинален тешкаш. Клинтон го избегна синдромот на бубалица, ја исконтролира ...

„Си-Ен-Ен“: Клинтон го победи Трамп на првата телевизиска дебата

Дневник - 27.09.2016

Кандидатот за претседател на Демократската партија на САД, Хилари Клинтон, е победник на првата телевизиска дебата со кандидатот на републиканците Доналд Трамп, јави ТАСС. Руската агенција се повикува на резултатите од анкетата која ја спроведе ...

Обложувалници: Клинтон има поголеми шанси за влез во Белата куќа

Телма - 27.09.2016

Шансите за влез во Белата куќа на кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Хилари Клинтон се зголемија на интернет обложувалниците, откако се соочи со републиканскиот кандидат Доналд Трамп, во првата претседателска дебата.

Трамп кажува „луди работи“ – Клинтон е „типична политичарка“: размена на навреди во првата претседателска ТВ-дебата

Капитал - 27.09.2016

Демократската кандидатка Хилари Клинтон и нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп разменија навреди во обид да покажат поголем темперамент, издржливост и расудување, е оценката на Франс Прес за вчерашната прва претседателска TВ-дебата пред ...

УРНАА РЕКОРД ВО ГЛЕДАНОСТ: Во недостиг на домашна дебата, ги гледавме Хилари и Трамп (ВИДЕО)

Телеграф - 27.09.2016

Политичарите во Македонија во последниве неколку години како да ги одбегнуваат соочувањата, без разлика дали станува збор за телевизиска емисија или, пак, дебата за избори. Ретки се политичарите што се согласуваат да седнат на иста маса со ...

Сите сакаат селфи со Хилари Клинтон

Кајгана - 27.09.2016

Фотографијата со Хилари Клинтон која ѝ мавта на публиката додека се фотографира со неа стана вирална на интернет и совршено го отсликува денешното време на опседнатост со селфи фотографии.

Колосалниот неуспех на Доналд Трамп

Стандард - 27.09.2016

Ќе се однесува ли Трамп пристојно? Ќе успее ли да се воздржи за време на 90-минутниот телевизиски дуел од вулгарности и навреди на адреса на жените, странците, муслиманите? Ќе му успее ли да се однесува така, како што му доликува на еден американски ...

УРНЕБЕСНИ ОДГОВОРИ: Лажат дека ја гледале дебатата Хилари-Трамп (ВИДЕО)

Телеграф - 27.09.2016

Тие без срам и перде лажат дека ја гледале дебатата. Толку се внесени во одговорите што и сами си се убедуваат во сопствената лага Главна тема низ медиумите денес е дебатата помеѓу Хилари Клинтон и Доналд Трамп што се случи синоќа.

Трамп: Нуклеарниот потенцијал на РФ е супериорен во однос на американскиот

Руска реч - 27.09.2016

Русија има поголеми потенцијали во нуклеарната и воената сфера до САД, изјави републиканскиот кандидат за претседател Доналд Трамп во текот на првата телевизиска дебата во пресрет на претседателските избори закажани за осми ноември.

Прва претседателска дебата: Спротивставени ставови околу економијата

МРТ - 27.09.2016

Економијата, безбедноста, состојбата во Соединетите Американски Држави беа главни теми на кои ги соочија своите ставови претседателските кандидати Доналд Трамп и Хилари Клинтон. Првата претседателска дебата заврши со најмногу спротивставени ставови ...

Клинтон и Трамп со контрастни планови за САД

Глас на Америка - 27.09.2016

Следната дебата е закажана за 9-ти октомври Американските претседателски кандидати Доналд Трамп и Хилари Клинтон изнесоа контрастни планови за економијата и улогата на Америка во странство, пред потенцијалните гласачи во понеделникот навечер, кога ...

Клинтон или Трамп – кој има поголеми шанси според обложувалниците?

Курир - 27.09.2016

Шансите за влез во Белата куќа на кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Хилари Клинтон се зголемија на интернет обложувалниците, откако се соочи со републиканскиот кандидат Доналд Трамп, во првата претседателска дебата.

Дуел без ракавици на Трамп и Клинтон пред рекордни 100 милиони гледачи

Алфа - 27.09.2016

Навреди, омаловажувања и рекордна гледаност. Кандидатите за претседател на САД Хилари Клинтон и Доналд Трамп се соочија на првиот од вкупнo предвидените три тв - дуели во пресрет на изборите закажани за осми ноември Навреди, омаловажувања и рекордна ...

Клинтон со повеќе шанси да влезе во Белата куќа

Нетпрес - 27.09.2016

Влоговите за победа на Клинтон пораснаа за шест проценти, односно на 69 отсто, додека влоговите за Трамп паднаа за седум, на 31 проценти, покажуваат податоците на новозеландската фирма „Предикт Ит“, кои ги предвидуваат исхoдите на политичките и ...

Прва претседателска дебата: Хилари го победи Трамп

Сител - 27.09.2016

Хилари Клинтон е победник на првата телевизиска дебата на двајцата најсериозни кандидати за претседател на САД. Според анкетата на Си Ен Ен, 62 отсто од анкетираните ја посочиле Клинтон за победник, додека 27 проценти сметаат дека Доналд Трамп е ...

Анализа: Дебатата Клинтон-Трамп не откри ништо ново

Глас на Америка - 27.09.2016

Според анкетите, американските гласачи сметаат дека во тв-дуелот победила Хилари Клинтон, но не забележале промени во ставовите кај двајцата кандидати. Хилари Клинтон и Доналд Трамп веќе со месеци пред своите симпатизери ги образложуваат плановите ...

Технолошкиот сектор со помалку донации за Клинтон и Трамп споредено со Обама

Глас на Америка - 27.09.2016

Пред четири години, Барак Обама имаше собрано преку 10 милиони долари, а Мит Ромни преку 3 милиони. За време на изборната сезона во САД, претседателските кандидати се обидуваат да соберат средства од поддржувачите ширум земјата, што ќе им помогнат ...

Обложувалници: Клинтон има поголеми шанси за влез во Белата куќа

А1 On - 27.09.2016

Шансите за влез во Белата куќа на кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Хилари Клинтон се зголемија на интернет обложувалниците, откако се соочи со републиканскиот кандидат Доналд Трамп, во првата претседателска дебата.

Дебатата Клинтон-Трамп ја гледале рекордни 80,9 луѓе

+инфо - 27.09.2016

Првичните податоци од четирите најголеми телевизии во САД покажаа дека вчерашната 90-минутна дебата нема да надмине 100 милиони гледачи. Рекордни 80,9 милиони гледачи биле телевизиски аудиториум синоќа за дебатата меѓу Хилари Клинтон од ...

Трамп: Не ја покажувам даночната пријава додека Хилари Клинтон не ги објави своите мејлови

+инфо - 27.09.2016

Доналд Трамп изјави дека ќе ја покаже својата даночна пријава кога Хилари Клинтон ќе ги покаже јавно своите мејлови. Доналд Трамп изјави дека ќе ја покаже својата даночна пријава кога Хилари Клинтон ќе ги направи јавно достапни своите мејлови од ...

„Си-Ен-Ен“: Клинтон го победи Трамп на првата телевизиска дебата

Репортер - 27.09.2016

Кандидатот за претседател на Демократската партија на САД, Хилари Клинтон, е победник на првата телевизиска дебата со кандидатот на републиканците Доналд Трамп, јави ТАСС. Руската агенција се повикува на резултатите од анкетата која ја спроведе ...

Обложувалници: Клинтон има поголеми шанси за влез во Белата куќа

+инфо - 27.09.2016

Влоговите за победа на Клинтон пораснаа за шест проценти, односно на 69 отсто. Шансите за влез во Белата куќа на кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Хилари Клинтон се зголемија на интернет обложувалниците, откако се соочи со ...

Клинтон и Трамп си разменија жестоки обвинувања на првата дебата

Стандард - 27.09.2016

Американските претседателски кандидати Хилари Клинтон и Доналд Трамп дебатираа за економската и за надворешната политика во тензичен дуел, разменувајќи навреди во првиот од трите предвидени јавни дебати пред претседателските избори на осми ноември.

Клинтон го „размонтира“ Трамп

Репортер - 27.09.2016

Хилари Клинтон е убедлив победник во ТВ дуелот со својот противкандидат за претседател. Доналд Трамп доживеа вистинска катастрофа, смета Инес Пол во коментар за Дојче веле Ќе успее ли добро да се однесува? Може ли Доналд Трамп да се воздржи и за ...

Дебатата Клинтон-Трамп ја гледале рекордни 80,9 луѓе

Сител - 27.09.2016

Рекордни 80,9 милиони гледачи биле телевизиски аудиториум синоќа за дебатата меѓу Хилари Клинтон од Демократската партија и Доналд Трамп од Републиканската партија. Со тоа е урнат рекордот од 1980 година, објави компанијата за маркетинг истражувања ...

Трамп: Ќе ја покажам даночната пријава кога Хилари Клинтон ќе ги објави своите мејлови

Сител - 27.09.2016

Доналд Трамп изјави дека ќе ја покаже својата даночна пријава кога Хилари Клинтон ќе ги направи јавно достапни своите мејлови од приватниот сервер, што го користела како американски државен секретар, пренесе ДПА.

Дебатата Клинтон-Трамп ја гледале рекордни 80,9 милиони луѓе

Телеграф - 27.09.2016

Најгледана предизборна дебата во САД досега беше меѓу Роналд Реган и Џими Картер во 1980 година Рекордни 80,9 милиони гледачи биле телевизиски аудиториум синоќа за дебатата меѓу Хилари Клинтон од Демократската партија и Доналд Трамп од ...

Дебатата Клинтон-Трамп ја гледале рекордни 80,9 милиони луѓе

А1 On - 27.09.2016

Рекордни 80,9 милиони гледачи биле телевизиски аудиториум синоќа за дебатата меѓу Хилари Клинтон од Демократската партија и Доналд Трамп од Републиканската партија. Со тоа е урнат рекордот од 1980 година, објави компанијата за маркетинг истражувања ...

„Си-Ен-Ен“: Клинтон го победи Трамп на првата телевизиска дебата

Сител - 27.09.2016

Кандидатот за претседател на Демократската партија на САД, Хилари Клинтон, е победник на првата телевизиска дебата со кандидатот на републиканците Доналд Трамп, јави ТАСС. Руската агенција се повикува на резултатите од анкетата која ја спроведе ...

СПОРЕД СИ-ЕН-ЕН: Клинтон го победи Трамп на првата телевизиска дебата (ФОТО)

Телеграф - 27.09.2016

Имено, 62 отсто од анкетираните на Си-ен-ен ја посочиле Клинтон за победник, додека 27 проценти сметаат дека Трамп е подобар Кандидатот за претседател на Демократската партија на САД, Хилари Клинтон, е победник на првата телевизиска дебата со ...

Трамп: Ќе ја покажам даночната пријава кога Хилари Клинтон ќе ги објави своите мејлови

А1 On - 27.09.2016

Доналд Трамп изјави дека ќе ја покаже својата даночна пријава кога Хилари Клинтон ќе ги направи јавно достапни своите мејлови од приватниот сервер, што го користела како американски државен секретар, пренесе ДПА.

Трамп: Ќе ја покажам даночната пријава кога Хилари Клинтон ќе ги објави своите мејлови

Алфа - 27.09.2016

Доналд Трамп изјави дека ќе ја покаже својата даночна пријава кога Хилари Клинтон ќе ги направи јавно достапни своите мејлови од приватниот сервер, што го користела како американски државен секретар, пренесе ДПА.

„Си-Ен-Ен“: Клинтон го победи Трамп на првата телевизиска дебата

Алфа - 27.09.2016

Кандидатот за претседател на Демократската партија на САД, Хилари Клинтон, е победник на првата телевизиска дебата со кандидатот на републиканците Доналд Трамп, јави ТАСС. Кандидатот за претседател на Демократската партија на САД, Хилари Клинтон, е ...

СиЕнЕн: Хилари е пред Трамп по телевизиската дебата

Нетпрес - 27.09.2016

Руската агенција се повикува на резултатите од анкетата која ја спроведе „Си-Ен-Ен“, направена веднаш по завршувањето на дебатата. Имено, 62 отсто од анкетираните ја посочиле Клинтон за победник, додека 27 проценти сметаат дека Трамп е подобар.

Жесток прв дуел меѓу Клинтон и Трамп

Р.С.Европа - 27.09.2016

Демократскиот кандидат за претседател на САД Хилари Клинтон го обвини републиканскиот кандидат Доналд Трамп за расизам, сексизам и неплаќање даноци за време на вжештената дебата која би можело да ја обликува натамошната трка за Белата куќа.

Видео: 90-минутната најгледана дебата

Факултети - 27.09.2016

Претседателскиот кандидат на демократите Хилари Клинтон и кандидатот на републиканците, Доналд Трамп синоќа ја имаа првата претседателска дебата со што го означија влегувањето во финалето на трката за претседател на ...

Жестока прва дебата меѓу Клинтон и Трамп

Р.С.Европа - 27.09.2016

Американските претседателски кандидати Хилари Клинтон и Доналд Трамп дебатираа за економската и за надворешната политика во тензичен дирeктен дуел. Притоа разменија навреди и постојано си попречуваа во првиот од трите предвидени јавни дебати пред ...

„Си-Ен-Ен“: Клинтон го победи Трамп на првата телевизиска дебата

А1 On - 27.09.2016

Кандидатот за претседател на Демократската партија на САД, Хилари Клинтон, е победник на првата телевизиска дебата со кандидатот на републиканците Доналд Трамп, јави ТАСС. Руската агенција се повикува на резултатите од анкетата која ја спроведе ...

Трамп и Хилари во 90-минутна дебата

Макфакс - 27.09.2016

Кандидатите се претседател на САД, Доналд Трамп и Хилари Клинтон, се соочија во првата телевизиска дебата на телевизијата NBC News. Новинарот Лестер Холт им поставуваше прашања за домашната и надворешната политика.

„Си-Ен-Ен“: Клинтон го победи Трамп на првата телевизиска дебата (ВИДЕО)

+инфо - 27.09.2016

Според анкетата која ја спроведе „Си-Ен-Ен“, направена веднаш по завршувањето на дебатата, Хилари Клинтон е победник на првата телевизиска дебата. Кандидатот за претседател на Демократската партија на САД, Хилари Клинтон, е победник на првата ...

Прва рунда, Клинтон

Оff.net - 27.09.2016

Впечатокот што го пренесуваат американските медиуми е е дека во првата претседателска дебата Клинтон успева да му влезе под кожа на Трамп и како ретко кога во последниве две години терање кампања, републиканскиот кандидат да ја изгуби смиреноста и ...

Размена на навреди меѓу Клинтон и Трамп во првата ТВ-дебата (ВИДЕО)

МКД - 27.09.2016

Во текот на првата претседателска дебата меѓу Хилари Клинтон и Доналд Трамп, кандидатката на демократите успеа да остане смирена и да го натера својот противник да се брани. Демократската кандидатка за претседател на САД, Хилари Клинтон, и нејзиниот ...

Јавноста за првата ТВ дебата: Клинтон – Трамп 1:0

Нова ТВ - 27.09.2016

Кандидатите за претседател на САД Хилари Клинтон и Доналд Трамп синоќа се соочија на првата од трите планирани телевизиски дебати пред изборите на 8 ноември. Тие разменија навреди и водеа жестока битка околу тоа кој ќе покаже температмент, ...

Обложувалници: Клинтон има поголеми шанси за влез во Белата куќа

Сител - 27.09.2016

Шансите за влез во Белата куќа на кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Хилари Клинтон се зголемија на интернет обложувалниците, откако се соочи со републиканскиот кандидат Доналд Трамп, во првата претседателска дебата.

ФОТО: Сите и го завртеа грбот на Хилари кога влезе во сала - еве ја причината

Press24 - 27.09.2016

Овие денови на социјалните мрежи се споделува интересна и необична фотографија. На неа е Хилари Клинтон, таа влегува во сала, а тогаш сите и вртат грб. Кандидатот за претседател на САД, дојде во Орландо каде кога се појави, сите се свртеа со грб за ...

Клинтон ја освои првата ТВ дебата против Доналд Трамп

Стандард - 27.09.2016

Кандидатот за претседател на САД на демократите Хилари Клинтон победи во првата директна телевизиска дебата со нејзиниот противник од страната на републиканците – Доналд Трамп, пренесе Си-Ен-Ен.

Трамп: Требаше да ја спомнам Левински (ВИДЕО)

МКД - 27.09.2016

Веднаш по првата претседателска дебата , Доналд Трамп за Фокс њуз рече дека требало да го спомене личниот живот на Хилари Клинтон, но „Не сакав да го кажам - нејзиниот сопруг беше во собата заедно со нејзината ќерка, за која мислам дека е прекрасна ...

Обложувалници: Клинтон има поголеми шанси за влез во Белата куќа

Република - 27.09.2016

Шансите за влез во Белата куќа на кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Хилари Клинтон се зголемија на интернет обложувалниците, откако се соочи со републиканскиот кандидат Доналд Трамп, во првата претседателска дебата.

Судир на претседателските кандидати пред милиони гледачи: Навреди ја обележаа првата дебата на Трамп и Клинтон

Точка - 27.09.2016

Кандидатката на Демократската партија за претседателка на САД, Хилари Клинтон, и нејзиниот републикански ривал Доналд Трамп, размениле навреди и воделе битка околу тоа кој ќе покаже поголем темперамент, издржливост и расудување во вчерашната огнена ...

(ФОТО) АМЕРИКА „ПУКНА“ ОД СМЕА: Урнебесно смешни фаци на Трамп и Клинтон во првата дебата!

Фактор - 27.09.2016

Најсмешните фотки на првата дебата на американските претседателски кандидати Доналд Трамп и Хилари Клинтон, за која медиумите пишуваат дека многу Американци насмеала, некои ги расплакала, а трети веројатно ги навела на идејата да ...

„Си-Ен-Ен“: Клинтон го победи Трамп на првата телевизиска дебата

Либертас - 27.09.2016

Кандидатот за претседател на Демократската партија на САД, Хилари Клинтон, е победник на првата телевизиска дебата со кандидатот на републиканците Доналд Трамп, јави ТАСС. Руската агенција се повикува на резултатите од анкетата која ја спроведе ...

„Си-Ен-Ен“: Клинтон го победи Трамп на првата телевизиска дебата

Бриф - 27.09.2016

Кандидатот за претседател на Демократската партија на САД, Хилари Клинтон, е победник на првата телевизиска дебата со кандидатот на републиканците Доналд Трамп, јави ТАСС. Руската агенција се повикува на резултатите од анкетата која ја спроведе ...

Трамп: Ќе ја покажам даночната пријава кога Хилари ќе ги објави мејловите

Вечер Прес - 27.09.2016

Кандидатите за американските претседателски избори меѓусебно се обвинија за прикривање на вистината, неискреност и расизам Демократската кандидатка за американските претседателски избори Хилари Клинтон и нејзиниот републикански противник Домалд ...

Според обложувалниците: Клинтон има поголеми шанси за влез во Белата куќа

Вечер Прес - 27.09.2016

Шансите за влез во Белата куќа на кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Хилари Клинтон се зголемија на интернет обложувалниците, откако се соочи со републиканскиот кандидат Доналд Трамп, во првата претседателска дебата Шансите за ...

(ВИДЕО) Следете ја во ЖИВО првата дебата на Хилари и Трамп

Бриф - 27.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон – двајца главни претенденти за функцијата претседател на Америка, денес ќе се соочат на првата дебата. Дебатата ќе се одржи во универзитетот “Хофстра” во Хемпстед, Њујорк.

Жестока прва дебата на Клинтон и на Трамп

Мета - 27.09.2016

Жестока дебата имаа синоќа кандидатите за претседател на САД, Хилари Клинтон и Доналд Трамп, кои се соочија на првата од трите телевизиски дебати пред претседателските избори закажани на 8 ноември.

Овој човек знае кој ќе биде идниот претседател на САД: Никогаш не погрешил во последните 32 години...

Точка - 27.09.2016

Никој не може да биде сигурен околу тоа кој ќе победи на 8-ми ноември на претседателските избори во Соединетите Американски Држави, но еден човек е прилично уверен и вели дека знае кој ќе се пресели во Белата куќа.

Хилари, ти ја започна својата политичка кариера со “расистичка лага” за Обама- Трамп, ти не можеш да издржиш да бидеш ...

Локално - 27.09.2016

Помина првиот дуел меѓу Доналд и Хилари, сега се очекуваат мерењата кој победил. Во претседателската дебата беше погодена темата за расата, и особено полициското насилство против црнците. Кандидат за претседател на САД од Демократската партија ...

Прва претседателска дебата меѓу Хилари Клинтон и Доналд Трамп

Пулс24 - 27.09.2016

Заврши претседателската дебата меѓу Клинтон и Трамп, која во живо можеше да се следи доцна во ноќта. Медиумите ја опишаа дебатата како бурна и жестока. Накратко, Трамп ја обвини Хилари дека е слаба и неспособна за да биде претседател.

(Видео) Погледнете ја првата дебата во живо меѓу Доналд и Хилари

Локално - 27.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон – двајца главни претенденти за функцијата претседател на Америка, денес се соочија на првата дебата. Дебатата се одржа во универзитетот “Хофстра” во Хемпстед, Њујорк.

Дебатата Клинтон-Трамп ја гледале рекордни 80,9 луѓе

МК News - 27.09.2016

Рекордни 80,9 милиони гледачи биле телевизиски аудиториум синоќа за дебатата меѓу Хилари Клинтон од Демократската партија и Доналд Трамп од Републиканската партија. Со тоа е урнат рекордот од 1980 година, објави компанијата за маркетинг истражувања ...

“Тука сум за шоуто”: Како изгледаше претседателската дебата во бар во Денвер

Локално - 27.09.2016

“Овие избори се како да избереш дали да те убијат во ногата или во градите. И двете се непријатни, но Трамп не застрела во градите и сигурно ќе не убие. Хилари е ужасна, но барем ќе преживееме”. Слушам слични проценки речиси секој ден.

Трамп: Ќе ја покажам даночната пријава кога Хилари Клинтон ќе ги објави своите мејлови

Локално - 27.09.2016

Доналд Трамп изјави дека ќе ја покаже својата даночна пријава кога Хилари Клинтон ќе ги направи јавно достапни своите мејлови од приватниот сервер, што го користела како американски државен секретар, пренесе ДПА.

100 милиони американци ќе ја гледаат дебатата Клинтон-Трамп

Бизнис Вести - 27.09.2016

Претседателската кампања во САД е на пат да доведе до едно од најголемите граѓански собири, забележано во последните децении. Американците ќе ја гледаат првата директна дебата која ќе трае 90 минути, меѓу кандидатите за функцијата во Белата куќа – ...

Цените на акциите на светските берзи во пораст по дебатата Клинтон – Трамп

Мета - 27.09.2016

По вчерашната прва дебата на претседателските кандидати на САД, Хилари Клинтон и Доналд Трамп, цените на светскиот пазар денеска се зголемија. Инвеститорите ја следеа дебатата на Доналд Трамп и на Хилари Клинтон, барајќи ја, како што велат ...

DW: Водство на Клинтон по жестоката ТВ- дебата со Трамп

Локално - 27.09.2016

Во САД со нетрпение се очекуваше првата ТВ-дебата меѓу двајцата претседателски кандидати Хилари Клинтон и Доналд Трамп. Тие не ги изневерија очекувања, влегувајќи во „вербален клинч“. По пријателското ракување на почетокот на дебатата, двајцата ...

Кои се победниците и губитниците по првата претседателска дебата во САД?

Фактор - 27.09.2016

Првата претседателска дебата меѓу Хилари Клинтон и Доналд Трамп веќе е во историјата. Како секоја дебата и во оваа најважното нешто, кое ги привлекува гледачите и учесници, е кој ќе победи и кој ќе изгуби.

Обложувалници: Клинтон има поголеми шанси за влез во Белата куќа

Локално - 27.09.2016

Шансите за влез во Белата куќа на кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Хилари Клинтон се зголемија на интернет обложувалниците, откако се соочи со републиканскиот кандидат Доналд Трамп, во првата претседателска дебата.

Трамп и Хилари во 90-минутна дебата

Тера - 27.09.2016

Кандидатите се претседател на САД, Доналд Трамп и Хилари Клинтон, се соочија во првата телевизиска дебата на телевизијата NBC News. Новинарот Лестер Холт им поставуваше прашања за домашната и надворешната политика.

Хилари и Трамп во клинч по првиот телевизиски дуел, 6 недели пред изборите во САД

Локално - 27.09.2016

Со срдечно ракување започна првата и клучна телевизиска дебата меѓу двајцата непомирливи ривали за претседател на САД. Тв дебатата се спроведува на Универзитетот “Хофстра”, државата Њујорк. Универзитетот е основан во 1935г.

„Си-Ен-Ен“: Клинтон го победи Трамп на првата телевизиска дебата

еМагазин - 27.09.2016

Кандидатот за претседател на Демократската партија на САД, Хилари Клинтон, е победник на првата телевизиска дебата со кандидатот на републиканците Доналд Трамп, јави ТАСС. Руската агенција се повикува на резултатите од анкетата која ја спроведе ...

Прва претседателска дебата: Клинот го победи Трамп? (Видео)

Република - 27.09.2016

Американските граѓани синоќа беа пред своите телевизиски екрани, бидејќи се одржа најголемата дебата на сите времиња, помеѓу Хилари Клинтон од Демократската партија и Републиканецот Доналд Трамп.

Клинтон го „размонтира“ Трамп

Либертас - 27.09.2016

Хилари Клинтон е убедлив победник во ТВ дуелот со својот противкандидат за претседател. Доналд Трамп доживеа вистинска катастрофа, смета Инес Пол во коментар за Дојче веле Ќе успее ли добро да се однесува? Може ли Доналд Трамп да се воздржи и за ...

Дебатата меѓу Клинтон и Трамп клучна за половина од гласачите...

Н.Македонија - 27.09.2016

Дебатата меѓу Клинтон и Трамп клучна за половина од гласачите Дури половина од американските гласачи што планираат да излезат на претседателските избори на 8 ноември ќе ја донесат конечната одлука за кого ќе гласаат во зависност од исходот на ...

Дуел меѓу Клинтон и Трамп 6 недели пред претседателските изборите...

Н.Македонија - 27.09.2016

Дуел меѓу Клинтон и Трамп 6 недели пред претседателските изборите Во телевизиска дебата, кандидатите на американските претседателски избори за прв пат се соочија. Изборите се закажани за 8-ми ноември.

Обложувалници: Клинтон има поголеми шанси за влез во Белата куќа

Lider - 27.09.2016

Шансите за влез во Белата куќа на кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Хилари Клинтон се зголемија на интернет обложувалниците, откако се соочи со републиканскиот кандидат Доналд Трамп, во првата претседателска дебата.

„Си-Ен-Ен“: Клинтон го победи Трамп на првата телевизиска дебата

Идивиди - 27.09.2016

Њујорк, 27 септември 2016 (МИА) - Кандидатот за претседател на Демократската партија на САД, Хилари Клинтон, е победник на првата телевизиска дебата со кандидатот на републиканците Доналд Трамп, јави ТАСС.

Што заклучивме од претседателска дебата во САД: Клинтон го победи Трамп?

Идивиди - 27.09.2016

Синоќа целата Америка беше пред своите телевизиски екрани, бидејќи се одржа најголемата дебата на сите времиња, помеѓу ривалите Хилари Клинтон од Демократската партија и Републиканецот Доналд Трамп.

„Си-Ен-Ен“: Клинтон го победи Трамп на првата телевизиска дебата

Lider - 27.09.2016

Кандидатот за претседател на Демократската партија на САД, Хилари Клинтон, е победник на првата телевизиска дебата со кандидатот на републиканците Доналд Трамп, јави ТАСС. Руската агенција се повикува на резултатите од анкетата која ја спроведе ...

Трамп: Ќе ја покажам даночната пријава кога Хилари Клинтон ќе ги објави своите мејлови

Lider - 27.09.2016

Доналд Трамп изјави дека ќе ја покаже својата даночна пријава кога Хилари Клинтон ќе ги направи јавно достапни своите мејлови од приватниот сервер, што го користела како американски државен секретар, пренесе ДПА.

Денеска прв ТВ дуел меѓу Доналд Трамп и Хилари Клинтон

Канал5 - 26.09.2016

Се очекува 100 милиони луѓе да го следат првиот ТВ дуел на кандидатите за претседател на САД. Денеска ќе се одржи првиот од трите ТВ дебати помеѓу кандидатите за претседател на САД, Доналд Трамп и Хилари Клинтон.

Трамп и Клинтон на Лонг Ајленд ќе ја имаат првата претседателска дебата

24 Вести - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати. Дебатата ќе се одржи шест недели пред претседателските избори, закажани за 8 ...

Хилари на дебатата си носи галамџија, Трамп - љубовницата на Бил Kлинтон

Дневник - 26.09.2016

Поранешната љубовница на Бил Kлинтон, Џенифер Флауерс, доби место во првиот ред за дебатата на двајцата кандидати за претседател на САД, Хилари Kлинтон и Доналд Трамп. Оваа недела луѓето од штабот на Kлинтон објавија вест дека милијардерот Марк ...

Трамп и Клинтон денеска ќе ја имаат првата претседателска дебата

Алсат-М - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати, пренесуваат француските медиуми.

Половина од гласачите во САД се надеваат дека дебатата ќе им помогне да се решат

Канал5 - 26.09.2016

Половина од американските гласачи кои на 8 ноември имаат намера да излезат на гласање, се потпираат на претседателските дебати за да се определат дали да гласаат за Клинтон или за Трамп. 72% од исппитаниците во истражувањето, велат дека модераторот ...

Што може да се научи од успехот на Трамп?

Deutsche Welle - 26.09.2016

Првата ТВ-дебата на Клинтон и Трамп ќе ја следат над 100 милиони луѓе. Се очекува тоа да биде најголемиот политички ТВ-настан во историјата. Зошто е тоа така и што светот може да научи од Трамп? Коментар на Инес Пол. 1.

Во очекување на првиот ТВ дуел помеѓу претседателските кандидати Клинтон - Трамп

Телма - 26.09.2016

Времето на судири, провокации и навреди од дистанца, заврши. За неколку часа, Америка и светот ќе бидат сведоци на првиот судир лице во лице, помеѓу Доналд Трамп и Хилари Клинтон. Двајцата претседателски кандидати конечно и физички ќе се сочат, под ...

Трамп и Клинтон денеска на Лонг Ајленд ќе ја имаат првата претседателска дебата

А1 On - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати, пренесуваат француските медиуми.

Оливија Вајлд удри по Трамп и го најави полот на своето бебе, сѐ во еден прекрасен твит (ВИДЕО)

МКД - 26.09.2016

Понекогаш 140 знаци се сѐ што е потребно за да кажете што ви лежи на душа. Глумицата Оливија Вајлд го очекува своето второ дете со сопругот Џејсон Судејкис. Во саботата, таа на Твитер најави каков свет би сакала да создаде за својата – ќеркичка! ...

Прва претседателска дебата меѓу Клинтон и Трамп

Глас на Америка - 26.09.2016

Првиот од трите тв-дуели можно да привлече 100 милиони гледачи. Влогот за двајцата кандидати е огромен. Гледачите не само што ќе обрнат внимание за тоа што ќе се каже, туку и како ќе се каже, но и на начинот на кој кандидатите реагираат еден на друг.

Претседателските кандидати ветија поддршка за Израел

Глас на Америка - 26.09.2016

Хилари Клинтон и Доналд Трамп имаа одвоени средби со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Клинтон и Трамп во неделата имаа одвоени средби со израелскиот премиер Бенџамин Нетанијаху. Разговорите беа зад затворени врати, но кампањата на ...

Книга за Трамп и Клинтон од 19 век!

Оff.net - 26.09.2016

Прво мислевме дека е зафрканција, ама излезе стварно - пред скоро 150 години анонимен автор ја објавил „Чудниот Трамп“ (The Odd Trump), роман чиј главен јунак се вика Трампли Вејлс (скратено - Трамп).

Ќе биде ли дуелот помеѓу Клинтон и Трамп најгледаното телевизиско случување?

Факултети - 26.09.2016

Кој ќе доминира на телевизиската дебата помеѓу претседателските кандидати Хилари Клинтон и Доналд Трамп? Експертите сметаат дека исходот од првата нивна дебата е неизвесен, особено заради непредвидливоста на Трамп.

ТВ НОВА во живо ќе го пренесува првото соочување Клинтон-Трамп

Курир - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 3 часот по македонско време) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати. Дебатата ќе се одржи шест недели пред претседателските избори, ...

Трамп и Клинтон денеска на Лонг Ајленд ќе ја имаат првата претседателска дебата

+инфо - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ја одржат нивната прва дебата. Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ...

Клинтон и Трамп се соочуваат во првата претседателска дебата

Макфакс - 26.09.2016

Кандидатите на американките претседателски избори на 8-ми ноември, на Демократската партија – Хилари Клинтон, и на Републиканската партија – Доналд Трамп, ќе се соочат првпат во понеделникот по локално време, во првата претседателска телевизиска ...

Трамп и Клинтон денеска на Лонг Ајленд ќе ја имаат првата претседателска дебата

Алфа - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати, пренесуваат француските медиуми.

Трамп и Клинтон денеска на Лонг Ајленд ќе ја имаат првата претседателска дебата

Репортер - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати. Дебатата ќе се одржи шест недели пред претседателските избори, закажани за 8 ...

Што може да се научи од успехот на Трамп?

Репортер - 26.09.2016

Првата ТВ-дебата на Клинтон и Трамп ќе ја следат над 100 милиони луѓе. Се очекува тоа да биде најголемиот политички ТВ-настан во историјата. Зошто е тоа така и што светот може да научи од Трамп? Коментар на Инес Пол за Дојче веле. 1.

100 милиони луѓе ќе ја следат првата дебата помеѓу Трамп и Клинтон

Стандард - 26.09.2016

Првата дебата меѓу републиканскиот кандидат Доналд Трамп и демократот Хилари Клинтон предизвикува невиден досега интерес во САД. Според прогнозата на „Nielsen“, барем 100 милиони луѓе во земјата ќе бидат пред телевизорите денес, за да ги чујат ...

Клинтон и Трамп денеска првпат ќе се соочат во претседателска дебата

Капитал - 26.09.2016

Републиканскиот и демократскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп и Хилари Клинтон, денеска, во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич), ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати.

Клинтон и Трамп пред првата меѓусебна дебата

Р.С.Европа - 26.09.2016

Американските претседателски кандидати Хилари Клинтон и Доналд Трамп се подготвуваат на првата директна меѓусебна дебата за изборите на 8 ноември. Тие треба да се сретнат во Универзитетот Хофстра во сојузната држава Њујорк.

Трамп и Клинтон денеска на Лонг Ајленд ќе ја имаат првата претседателска дебата

Сител - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати, пренесуваат француските медиуми.

Трамп и Клинтон денеска ќе ја имаат првата претседателска дебата

Република - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати, пренесуваат француските медиуми.

Пред дебатата! Еве какви се ставовите на Клинтон и Трамп

Локално - 26.09.2016

Хилари се надева дека ќе покаже дека е единствениот сериозен кандидат Хилари Клинтон забележува минимална предност во повеќето анкети, но Доналд Трамп освои нови територии во пресрет на претседателската дебата , во која двајцата се соочуваат со ...

Што може да се научи од успехот на Трамп?

Либертас - 26.09.2016

Првата ТВ-дебата на Клинтон и Трамп ќе ја следат над 100 милиони луѓе. Се очекува тоа да биде најголемиот политички ТВ-настан во историјата. Зошто е тоа така и што светот може да научи од Трамп? Коментар на Инес Пол за Дојче веле. 1.

Трамп и Клинтон денеска на Лонг Ајленд ќе ја имаат првата претседателска дебата

Либертас - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати. Дебатата ќе се одржи шест недели пред претседателските избори, закажани за 8 ...

ТВ НОВА во живо ќе го пренесува првото соочување Клинтон-Трамп

МК News - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 3 часот по македонско време) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати. Дебатата ќе се одржи шест недели пред претседателските избори, ...

ТВ НОВА во 2 часот по полноќ во живо ќе го пренесува првото соочување Клинтон-Трамп

Пулс24 - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 3 часот по македонско време) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати. Дебатата ќе се одржи шест недели пред претседателските избори, ...

Трамп возвратил, и тоа на гала! На дебатата со Хилари ја поканил поранешната љубовница на Бил Клинтон

Точка - 26.09.2016

Откако Хилари ангажирала познат скандал мајстор да му пречи на Трамп за време на дебатата, републиканскиот кандидат ја поканил Џенифер Флауерс, една од поранешните љубовници на Бил Клинтон, која Хилари ја нарекувала со погрдни зборови за време на ...

Пропагандата на Хилари: Никој од петмината живи претседатели на САД не го поддржува Трамп

Локално - 26.09.2016

Демократите со еден куп пофалби за жената на Бил Клинтон, републиканците молчат Само пет лица, седеле некогаш зад претседателското биро во Овалната соба во Белата куќа, е сеуште се живи денес. И никој од нив не го поддржува Доналд Трамп.

На ТВ Нова во живо првото соочување на Клинтон и Трамп

Република - 26.09.2016

Телевизија Нова во живо ќе го пренесува вечерашното прво соочување меѓу Хилари Клинтон и Доналд Трамп. Програмата почнува во 2 часот по полноќ. Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 3 часот по ...

Трамп и Клинтон денеска на Лонг Ајленд ќе ја имаат првата претседателска дебата

Вечер Прес - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати, пренесуваат француските медиуми Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 ...

Клинтон и Трамп пред првата меѓусебна дебата

Тера - 26.09.2016

Американските претседателски кандидати Хилари Клинтон и Доналд Трамп се подготвуваат на првата директна меѓусебна дебата за изборите на 8 ноември. Тие треба да се сретнат во Универзитетот Хофстра во сојузната држава Њујорк.

Клинтон и Трамп вечерва на прв ТВ-дуел

Мета - 26.09.2016

Водечките претседателски кандидати, Хилари Клинтон и Доналд Трамп, вечерва првпат ќе се соочат во телевизиски дуел, кој би можел значително да ја смени поддршката меѓу гласачите, која сега е речиси изедначена.

Медиумите во САД се прашуваат со што да ги исплашат избирачите, Трамп требало да ја прави како Путинова Русија

Локално - 26.09.2016

За Америка тоа значи слабеење на нејзиното влијание во светот и изолација. Како да се стане претседател на САД, Доналд Трамп, кој не го крие своето воодушевување од лидерски квалитети на Владимир Путин, сигурно ќе посака да ја преработиземјата, ...

Трамп вети признавање на Ерусалим за “неделив главен град на Израел”

Локално - 26.09.2016

Кандидатот на Републиканската партија за претседател на САД, Доналд Трамп, вети на средба со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека ќе го признае Ерусалим за “неделив главен град на Израел”, ако биде избран.

Трамп и Клинтон денеска на Лонг Ајленд ќе ја имаат првата претседателска дебата ...

Н.Македонија - 26.09.2016

Трамп и Клинтон денеска на Лонг Ајленд ќе ја имаат првата претседателска дебата Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати, ...

Трамп: Ќе направам повеќе од Клинтон за правата на жените...

Н.Македонија - 26.09.2016

Трамп: Ќе направам повеќе од Клинтон за правата на жените Кандидатот на републиканската партија за претседател на САД, Доналд Трамп порача дека доколку биде избран за шеф на државата ќе направи повеќе за правата на жените отколку неговата ривалка од ...

Трамп и Клинтон денеска на Лонг Ајленд ќе ја имаат првата претседателска дебата

Lider - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати, пренесуваат француските медиуми.

ТВ НОВА ВО ЖИВО: Прво соочување Клинтон-Трамп

Lider - 26.09.2016

Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 3 часот по македонско време) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати. Дебатата ќе се одржи шест недели пред претседателските избори, ...

Трамп и Клинтон денеска на Лонг Ајленд ќе ја имаат првата претседателска дебата

Идивиди - 26.09.2016

Вашингтон, 26 септември 2016 (МИА) - Доналд Трамп и Хилари Клинтон денеска во 21 часот по источноамериканско време (утре во 1 часот по Гринич) ќе ја одржат нивната прва дебата како претседателски кандидати, пренесуваат француските медиуми.