TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Три илјади маски на „Струмичкиот карневал 2012“

24 Вести - 26.02.2012

Три часовна маскарада од над три илјади маски понуди годишеното издание на Струмичкиот карневал, што поќна синоќа во градот под Царевите кули.

„Прочка“ - 12. издание на Прилепскиот карневал

Телма - 26.02.2012

Преку 150 маски од Македонија и од странство со близу 2000 учесници денеска се претставија во центарот на Прилеп на главното дефиле на 12. меѓународен карневал „Прочка“.

Кулминација на карневалското празнување во Струмица

Телма - 26.02.2012

Големата карневалска поворка ја предводеа атрактивните мажоретки, кралската свита и принцот и принцезата на карневалот. Величествениот огномет го означи доаѓањето на реката маски, подготвени со многу ...

Спектакуларен огномет, еротика и илјадници уникатни маски на Струмичкиот карневал

Канал5 - 26.02.2012

Спектакуларен огномет го осветли небото над Ѕвездениот град и илјадници маски тргнаа по струмичките улици. Карневалската еуфорија во Струмица го достигна максимумот.

Над 2.000 учесници на прилепскиот традиционален карневал Прочка 2012-та

Канал5 - 26.02.2012

Дождот не успеа да поколеба над 2000 учесници облечени во 150 групни и поединечни маски да учествуваат на завршниот дел од маскенбалот Прочка 2012 година што традиционално се одржува во Прилеп.

ВИДЕО + ФОТО: Струмичкиот карневал со три илјади маски

Курир - 26.02.2012

Во градот под Царевите кули во три часовна маскарада со над три илјади маски се одржа годишеното издание на Струмичкиот карневал.

Во Прилеп се одржа 12-от карневал „Прочка“

Курир - 26.02.2012

Денеска во центарот на Прилеп на главното дефиле на 12. меѓународен карневал „Прочка“, се претставија преку 150 маски од Македонија и од странство.

Три илјади маски на „Струмичкиот карневал 2012“

Press24 - 26.02.2012

Првпат во својата повеќевековна традиција, големиот Струмички карневал, наместо во вторник, се одржува во сабота. Три часовна маскарада од над три илјади маски понуди годишеното издание на ...

Избрани најдобрите маски на Прилепскиот карневал

Press24 - 26.02.2012

Групната маска „Демони” е најдобра маска на 12. меѓународен карневал „Прочка 2012” што се одржа денеска во Прилеп. Групната маска „Демони” е најдобра маска на 12.

Три илјади маски на „Струмичкиот карневал 2012“

Inpress - 26.02.2012

Струмица, 26. февруари 2012 (ИНПРЕС) Три часовна маскарада од над три илјади маски понуди годишеното издание на Струмичкиот карневал, што почна синоќа во градот под Царевите кули.

Видео: На карневал во селото Љубанци

Курир - 26.02.2012

Љубанскиот карневал - Прочка е прoeкт кој e насочен кон зачувување и промоција на традиционалните вредности кои со векови наназад се организирале во с.

Три илјади маски на „Струмичкиот карневал 2012“

Сител - 26.02.2012

Три часовна маскарада од над три илјади маски понуди годишеното издание на Струмичкиот карневал, што поќна синоќа во градот под Царевите кули.

3.000 маски и 30.000 гости на Струмичкиот карневал

+инфо - 26.02.2012

Повеќе од 3.000 маски кои продефилираа на тричасовната маскарада, која почна синоќа во градот под Царевите кули, понуди годинешниот Струмички карневал.

Повеќе од две илјади маски на струмичкиот карневал

МКД - 26.02.2012

Струмичкиот карневал ќе почне вечерва. Првпат во својата повеќевековна традиција наместо во вторник, тој ќе се одржува во сабота.

Прилепскиот Карневал “Прочка 2012” - под маски, но, и под дожд

Сител - 26.02.2012

И силниот дожд, не беше пречка за над 1.500 учесници со близу стотина маски да продефилират на годинашниот Меѓународенен Карневал “Прочка 2012”.

Три илјади маски на „Струмичкиот карневал 2012“

МРТ - 26.02.2012

Tweet Три часовна маскарада од над три илјади маски понуди годишеното издание на Струмичкиот карневал, што поќна синоќа во градот под Царевите кули.

Во Прилеп по 12-ти карневал „Прочка“

Press24 - 26.02.2012

Преку 150 маски од Македонија и од странство со близу 2000 учесници денеска се претставија во центарот на Прилеп на главното дефиле на 12. меѓународен карневал „Прочка“.

Карневал во Струмица на улица

Р.С.Европа - 26.02.2012

За првпат во својата повеќевековна историја, Карневалот, наместо во вторник, се одржaа во сабота. Ваквата одлука, организаторите ја донеле поради почитување на велигденскиот пост, но и поради тоа што ...

Три илјади маски на „Струмичкиот карневал 2012“

Алфа - 26.02.2012

Три часовна маскарада од над три илјади маски понуди годишеното издание на Струмичкиот карневал, што поќна синоќа во градот под Царевите кули.

Мечкарите ја најавија Прочка во Прилеп

+инфо - 26.02.2012

Преку 150 маски од Македонија и од странство со близу 2.000 учесници денеска се претставија во центарот на Прилеп на главното дефиле на 12. Меѓународен карневал „Прочка“.

Мечкарите бркаа зли духови во Прилеп

МКД - 26.02.2012

Повеќе од 150 маски од Македонија и од странство со околу 2.000 учесници денеска се прошетаа во Прилеп на главното дефиле на 12. меѓународен карневал „Прочка“.

Во Прилеп се одржа меѓународниот карневал ``Прочка 2012``

Алфа - 26.02.2012

Мечкари и овни што бркаат зли духови, Марко Крале и Црна Арапина во бој за ослободување три синџири робје, прилепски мајмуни затворени во кафез и уште голем број на маски направени со неизмерна ...

ГАЛЕРИЈА: По 12-ти пат во Прилеп се одржа карневалот „Прочка“

+инфо - 26.02.2012

Крале Марко и Црна Арапина, Весели Снешковци, Триумфална порта, Ангели и Демони, беа дел од бројните маски на 12-от меѓународен карневал „Прочка“ кој денеска се одржа во Прилеп.

Вкупно тринаесет награди за најуспешните маски на Карневалот во Прилеп

Сител - 26.02.2012

Вкупно тринаесет награди додели петчлената жири-комисија за најуспешните маски кои годинава зедоа учество на Карневалот “Прочка 2012” во Прилеп.

Избрани најдобрите маски на карневалoт за Прочка во Прилеп

МРТ - 26.02.2012

Tweet Групната маска „Демони” е најдобра маска на 12. меѓународен карневал „Прочка 2012” што се одржа денеска во Прилеп.

И покрај дождливото време се одржа Прилепскиот Карневал „Прочка 2012“

Sky - 26.02.2012

И покрај силниот дожд над 1500 учесници присуствуваа со стотина маски на годинешниот Меѓународен карневал „Прочка“. Со ревија од маски на неодамна починатиот учесник на Карневалот прилепчанецот ...

Во Струмица карневал на плодноста и хуморот

Н.Македонија - 26.02.2012

Карневалот, на кој продефилираа 3000 учесници, започна со огромен огномет На Струмичкиот карневал завчера вечер, се бркаа лошите духови и зимата, со маски кои ја симболизираа плодноста, животот, ...

(ФОТО) Почна најголемата карневалска фешта во Струмица

Утрински - 25.02.2012

Градоначалникот Зоран Заев ноќта ја помина како Величествениот султан Сулејман, а неговата сопруга Зорица беше омилената султана Хурем Струмица - Со традиционалниот маскенбал кој ноќеска се одржа во ...

Заев како Султан Сулејман на маскенбалот во Струмица

Дневник - 25.02.2012

Градоначалникот на Струмица Зоран Заев и неговата сопруга Зорица беа во центарот на вниманието на традиционалниот маскенбал што се одржува во Струмица.

Вечерва почнува Струмичкиот карневал

Дневник - 25.02.2012

Во градот под Царевите кули вечерва ќе се одржи Струмичкиот карневал. Првпат во својата повеќевековна традиција, големиот Струмички карневал, наместо во вторник, се одржува во сабота.

Вечерва почнува Струмичкиот карневал

24 Вести - 25.02.2012

Во градот под Царевите кули вечерва ќе се одржи Струмичкиот карневал. Првпат во својата повеќевековна традиција, големиот Струмички карневал, наместо во вторник, се одржува во сабота.

Прилеп подготвен за „Прочка 2012“

Утрински - 25.02.2012

Прилеп - Над 2.000 учесници со 150 маски ќе се натпреваруваат в недела на карневалот „Прочка 2012“, кој 12. пат се одржува во Прилеп на верскиот празник Прошетни поклади.

Kрале Марко и Црна Арапина ќе си простат

Дневник - 25.02.2012

Со дефиле на 300-годишната автентична маска на прилепските касапи, „Мечка“, утре симболично ќе се отвори 12. карневал „Прочка 2012“ во Прилеп.

СТРУМИЧКИ КАРНЕВАЛ - Бегав од дома за да бидам друга Мери

Вест - 25.02.2012

"Сите мои фантазии ги остварувам на Струмичкиот карневал. Се маскирам и го правам тоа што сакам, без да се срамам или да се плашам да не ме посочат со прст.

Градоначалникот на Струмица Заев како Султан Сулејман го отвори струмичкиот карневал

Вест - 25.02.2012

Со големиот бал под маски, почна струмичкиот карневал на кој централна фигура беше градоначалникот Зоран Заев и неговата сопруга Зорица, маскирани како Султан Сулејман и султанка Хурем.Заев- Сулејман ...

Струмица под маски- над 3.000 маскирани учесници на годинешниот карневал

Канал5 - 25.02.2012

Струмица се подготвува за големиот карневал. Во центарот на градот полека се расчистува теренот за карневалската парада. Се затвораат улиците, финишираат и другите подготовки.

Струмица во ритамот на карневалот

Телма - 25.02.2012

Со забава под маски, песна и игра струмичани го означија почетокот на карневалските празнувања и се загреваа за денешното големо карневалско дефиле.

Вечерва почнува Струмичкиот карневал

Алфа - 25.02.2012

Во градот под Царевите кули вечерва ќе се одржи Струмичкиот карневал. Првпат во својата повеќевековна традиција, големиот Струмички карневал, наместо во вторник, се одржува во сабота.

Вечерва почнува Струмичкиот карневал

Сител - 25.02.2012

Во градот под Царевите кули вечерва ќе се одржи Струмичкиот карневал. Првпат во својата повеќевековна традиција, големиот Струмички карневал, наместо во вторник, се одржува во сабота.

(ВИДЕО) Заеви ја објаснуваат својата маска

+инфо - 25.02.2012

Во градот под Царевите кули вечерва ќе се одржи Струмичкиот карневал. Првпат во својата повеќевековна традиција, големиот Струмички карневал, наместо во вторник, се одржува во сабота.

Струмица под маски

Р.С.Европа - 25.02.2012

Струмица денеска е под маски. Традиционалниот маскенбал оваа година наместо во вторник по Прочка, е преместен за викендот за да има повеќе туристи.

Вечерва почнува Струмичкиот карневал

МРТ - 25.02.2012

Tweet Во градот под Царевите кули вечерва ќе се одржи Струмичкиот карневал. Првпат во својата повеќевековна традиција, големиот Струмички карневал, наместо во вторник, се одржува во сабота.

Почнува Струмичкиот карневал

Press24 - 25.02.2012

Во градот под Царевите кули вечерва ќе се одржи Струмичкиот карневал. Првпат во својата повеќевековна традиција, големиот Струмички карневал, наместо во вторник, се одржува во сабота.

Сите патишта водат кон Струмица

Факултети - 25.02.2012

Во Струмица привршуваат подготовките за вечерашната голема карневалска забава. Изминативе денови со изложба на фотографии од ланскиот карневал, концерт под маски и одбележувања годишнини на големите ...

Величествениот и Хурем се појавија во Струмица

Кирилица - 25.02.2012

Зоран и Зорица Заеви како Султанот Сулејман и Хурем - градоначалникот на Струмица со својата сопруга се појави на вчерашната проба за избор на предводник на карневалската поворка Градоначалникот Заев ...

Струмица под маски

Нетпрес - 25.02.2012

Со изборот на принц и принцеза синоќа свечено се отвори Струмичкиот карневал 2012. Гости од државава и странство учествуваа на маскенбалот што традиционално секоја година се одржува во Струмица.

Кралот и кралицата на кобрите победија на Струмичкиот карневал

+инфо - 25.02.2012

Струмичаните Лиле Герова и Таше Георгиев, со маската „Крал и кралица на кобрите“, беа избрани за принц и принцеза на годинешниот Струмички карневал, на маскенбалот кој се одржа синоќа во хотелот ...

Струмичкиот карневал започнува вечер, Заев се маскираше во Сулејман

Курир - 25.02.2012

Во градот под Царевите кули вечерва ќе се одржи Струмичкиот карневал. Првпат во својата повеќевековна традиција, големиот Струмички карневал, наместо во вторник, се одржува во сабота.

ФОТО: Заев Величествениот подготвен за карневалот

Press24 - 25.02.2012

Зоран и Зорица Заеви како Султатон Сулејман и Хурем се појавија на вчерашната проба за избор на предводник на карневалот Фото: Радио Струмица Нет ( http://www.facebook.com/RadioStrumicaNet ...

ФОТО: Георгиев и Герова- принц и принцеза на Струмичкиот карневал

Sky - 25.02.2012

Тоше Георгиев и Лени Герова ги ги добија титулите Принц и Принцеза на вчерашниот традиционален Маскембал. Тие ќе бидат главните актери кои ќе ја предводат карневалската поворка која ќе тргне денес во ...

Фотогалерија: Дефиле Струмички Карневал 2012

Sky - 25.02.2012

Денеска точно во 17 часот тргна најголемото карневалско дефиле во Македонија на најмасовната манифестација од овој вид „Струмички карневал 2012“.

Ексклузивен директен пренос од Струмички карневал 2012

Sky - 25.02.2012

Уште малку време до почетокот на најголемото карневалско збиднување во Македонија, „Струмички карневал 2012“ година. Доколку од било кои причини не можете да бидете дел од 30.000 гости, Телевизијата ...

Започнува Струмичкиот карневал

Sky - 25.02.2012

Вечерва во Струмица ќе се одржи Струмичкиот карневал, за првпат во својата вековна традиција, карневалот наместо во вторник, годинава се одржува во сабота.

Попов и Ѓоргиев со најуспешни карневалски фотографии

Н.Македонија - 25.02.2012

Фотографот Наце Попов е добитник на наградата за најуспешна уметничка фотографија на тема „Струмички карневал“, која завчеравечер му ја додели здружението „Евро-визија“ од Струмица Наградените ...

Герова и Георгиев - принц и принцеза на Струмичкиот карневал

Н.Македонија - 25.02.2012

Струмичаните Лиле Герова и Таше Георгиев, со маска „крал и кралица на кобрите“, се избрани за принц и принцеза на годинешниот Струмички карневал, на маскенбалот што синоќа се одржа во хотелот ...

Струмица подготвена за карневалот, хотелите полни

Телма - 24.02.2012

Во Струмица привршуваат подготовките за утрешната голема карневалска забава. Изминативе денови со изложба на фотографии од ланскиот карневал, концерт под маски и одбележувања годишнини на големите ...

Вечерва ќе бидам Величествениот

Утрински - 24.02.2012

Зоран Заев - градоначалник на Струмица - Карневалските свечености во Струмица веќе почнаа со вчерашниот Концерт под маски, а вечерва е маскенбалот.

Накусо - „Легенди“ на 8 март во Скопје

Утрински - 24.02.2012

Групата „Легенде“, која годинава слави јубилеј - 25 години постоење, на 8 март на сите жени и на нивните придружници ќе им подари незаборавна вечер.

Струмица избира принц и принцеза

Дневник - 24.02.2012

Маските се готови, струмичани со нетрпение го очекуваат почетокот на големата карневалска забава. Kарневалската група ,,Мулен руж“, која со перформанс и изложба ја одбележа десетгодишнината од ...

Маски од кои застанува здивот

Дневник - 24.02.2012

Улиците на Порт оф Спеин деновиве се обоени во различни бои од маските што ги носат учесниците на еден од најголемите карневали што се одржуваат во Тринидад и во Тобаго, но и во светот.

Започнува струмичкиот карневал

Канал5 - 24.02.2012

Македонија викендов ќе живее во карневалски дух. Со традиционалниот маскенбал, вечерва во Струмица започнува дводневниот спектакл, кога градот деноноќно живее под маски.

Заев - Султан Сулејман, неговата сопруга Хурем

Канал5 - 24.02.2012

Зоран Заев Султан Сулејман, сопругата Зорица-Хурем. Градоначалникот Заев речиси еден месец оди небричен за да личи на Султанот Сулејман.

Каролина маскирана на карневалот во Прилеп

Канал5 - 24.02.2012

Ако ја видите низ Прилеп, можеби нема да ја познаете. Бидејќи размислува да се појави со некоја интересна маска. Прилепскиот карневал за Прочка, на едно место ги собира оние кои сакаат да покажат ...

Историја на карневалот во Венеција

Кафе пауза - 24.02.2012

Автор: Елена Јошеска Познатиот венецијански карневал трае сè до празникот познат како Чиста среда, популарниот Марди Грас, а започнува 10 дена порано.

Почнува карневалската треска во Струмица

Сител - 24.02.2012

Градот и официјално влезе во ритамот на карневалот. Музичкото училиште Боро Џони синоќа на струмичани им приреди несекојдневно доживување со концертот под маски,а вечерва со традиционалниот маскенбал ...

Струмица во еуфорија, започнува карневалот

Курир - 24.02.2012

Карневалската еуфорија веќе ја зафати Струмица. Вечерва започнува повеќедневниот струмички спектакл под маски. Иако главната карневалска вечер е закажана за во сабота, денеска официјално стартува ...

ФОТО ВЕСТ: Заев како султан Сулејман

Курир - 24.02.2012

Струмичкиот карневал започнува вечерва со традиционалниот маскенбал. Градоначалникот на Струмица Зоран Заев оваа година реши да се маскира во популарниот султан Сулејман.

Величествениот и Хурем утре во Струмица

Кирилица - 24.02.2012

Утре на карневалот во Струмица на големо задоволство на присутните ќе се појават Султанот Сулејман и Хурем, а за ова големо изненадување заслугата им припаѓа на градоначалникот Заев и неговата ...

ГАЛЕРИЈА: Заев - султан Сулејман

+инфо - 24.02.2012

Градоначалникот на Струмица Зоран Заев, вечерва на традиционалниот струмички карневал е султан Сулејман. Тој ќе продефилира во раскошна маска од свила и сатен.

Зоран Заев вечерва карневалски во улога на султан Сулејман

+инфо - 24.02.2012

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев вечерва ќе биде султан Сулејман, а неговата сопругата Зорица-Хурем султана, објави предмалку Канал 5 телевизија.

Карневалски Прилеп- започна да живее

Сител - 24.02.2012

Над 2.000 учесници и над 150 маски, домашни и странски, ќе продефилираат на годинашниот меѓународен, 12-ти по ред, Карневал “Прочка 2012”.

Со изложба на маски започна карневалот „Прочка“ во Прилеп

+инфо - 24.02.2012

Со изложба на маски во салонот на НУЦК „Марко Цепенков“ денеска во Прилеп започнаа активностите за 12. издание на карневалот „Прочка 2012“.

Зоран Заев како Султан Сулејман со неговата сопруга Хурем

Sky - 24.02.2012

Зоран Заев како Султан Сулејман, сопругата Зорица-Хурем. Градоначалникот Заев, како што објави Канал 5, за вечерашниот маскембал ја одбрал маската на Султанот Сулејман.

Ексклузивни фотографии: Зоран Заев - Султан Сулејман

Sky - 24.02.2012

Градоначалникот на Струмица, Зоран Заев специјално за телевизијата Канал ВИС го облече неговиот костум, со кој ќе биде на вечерашниов маскенбал.

Заев султан без харем, Ристески капетан Кука

Вечер Прес - 24.02.2012

Струмичкиот градоначалник ќе биде Султан Сулејман по предлог на неговата сопруга. Се надева дека традицијата која вели дека султанот има повеќе жени, нема да биде проблем и сопругата ќе има разбирање ...

Карневалите во зоната на политичка коректност

Н.Македонија - 24.02.2012

Струмичани неколку дена пред главната карневалска поворка чувствуваат потреба да нагласат дека маските на карневалот во нивниот град ќе бидат, главно, со еротска проблематика.

Маските ги полнат општинските каси

Н.Македонија - 24.02.2012

Медиумите се бомбардирани со реклами за карневали, кај нас и во светот. Февруари е нивен месец. Но дали тие се одржување на традицијата или обид да се оствари поголем економски профит? Струмица ...

Струмица очекува милион евра профит од карневалот!

eReporter - 24.02.2012

Маски со главно еротска проблематика се очекуваат на овогодинешниот струмички карневал кој започна вчера а ќе трае до среда.

Прилеп подготвен за Прочка

Дневник - 23.02.2012

Локалната самоуправа на општина Прилеп и здружението „Прилепски мечкари“ ги прават последните подготовки за годинашниот 12-ти по ред меѓународен карневал „Прочка 2012“, кој официјално ќе започне ...

Еве ја програмата на овогодинешниот Струмички карневал

Press24 - 23.02.2012

Како што објави општина Струмица на својата веб страна, Карневалот започнува денеска и ќе трае до следната Среда. Погледнете ги деталите во текстот Програма на настани на овогодинешниот Струмички ...

Програма за Струмички Карневал 2012

Sky - 23.02.2012

На Струмичкиот Карневал кој ќе започне на 23 февруари потврдено е учество на 14 групи од странство со околу 400 учесници и околу 2500 учесници од Македонија и Струмица.

Во Прилеп мајмун не игра, ама 2.000 маски ќе шетаат за Прочка

Вечер Прес - 23.02.2012

ВИКЕНДОВ, ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА "ПРИЛЕПСКИ МЕЧКАРИ" И ГРАДОТ Покрај неизбежните "Мечкари", кои се препознатлив знак на карневалот, во Прилеп ќе дефилираат околу 150 групни и поединечни маски од земјава ...

Почна еуфоријата за Струмичкиот карневал

Н.Македонија - 23.02.2012

Со многу ентузијазам, љубов и вештина се изработуваат и поединечните маски, кои ќе ги има во огромен број, а организацискиот одбор годинава очекува околу 2.000 маскирани учесници Здружението „Мулен ...

Хаос на најсекси карневалот во Рио – скршен победничкиот пехар

Канал5 - 22.02.2012

Неславен крај на бразилскиот карневал. Резултатите на жирито за победниците во самба, ги разгневи финалистите. Неколкумина од нив ги нападнаа членовите на жирито, ги искинаа гласачките ливчиња,палеа ...

Карневалистите ги исмеаја политичарите

Утрински - 22.02.2012

Доминантна тема на карневалот годинава е оставката на германскиот сојузен претседател Кристијан Вулф Kарневалот во Рајнската област во Германија денеска ја доживува својата кулминација.

Крали Марко и Црна Арапина на „Прочка 2012“ во Прилеп

Канал5 - 22.02.2012

150 поединечни групни маски од Србија, Бугарија,Албанија од Црна Гора и од Македонија со 2000 учесници ќе настапат на годинашниов меѓународен карневал Прочка 2012 во Прилеп.

Видео: Рио блесна во финалето на карневалот

Канал5 - 22.02.2012

Во експлозија на огномети, гласна музика и калеидоскоп од бои помина најголемото шоу на светот – карневалот во Рио. Повеќе од два милиони луѓе продефилираа во своите екстравагантни костими, милиони ...

Прилеп се подготвува за „Прочка 2012“

Курир - 22.02.2012

Прилеп се подготвува за 12-от Меѓународен карневал „Прочка 2012“. На карневалското дефиле в недела се очекува да бидат претставени повеќе од 150 маски и да има многу гости од повеќе држави зашто ...

ФОТО: Руни и Роналдо на карневалот во Рио

Екипа - 22.02.2012

Карневалот во Рио де Жанеиро не може без фудбалери, во Бразил фудбалот е света игра, па така беше и овојпат, иако Руни, Роналдо, Пеле, Ромарио и неколку други фудбалери, беа во малку поинаква улога.

При крај се подготовките за карневалот Прочка во Прилеп

+инфо - 22.02.2012

Подготовките за карневалот „Прочка 2012“ во Прилеп полека привршуваат. Организаторите велат дека групите или поединците, можат да се преправаат како сакаат, но апелираат маските да не содржат ...

Прилеп подготвен за престојниот Карневал “Прочка 2012”

Сител - 22.02.2012

Се е подготвено за почетокот на 12-тото издание на прилепскиот Карневал “Прочка 2012”. Традиционалната фешта која во градот под Марковите Кули се негува со децении, ќе трае три дена, а главното ...

Богата програма и свечено дефиле на маски по повод карневалот „Прочка 2012“ во Прилеп

Inpress - 22.02.2012

Прилеп, 22. февруари 2012 (ИНПРЕС) Прилепската локалната самоуправа и здружението „Прилепски Мечкари“ интензивно се подготвува за претстојниот 12-ти по ред Меѓународен карневал „Прочка 2012“.

Карневал „Прочка 2012“ во Прилеп

Макфакс - 22.02.2012

Традиционално, како и секоја година, во недела за православниот празник Прочка, во Прилеп ќе се одржи меѓународниот прилепски карневал „Прочка 2012 “ .

Карневалско лудило низ светот

Црнобело - 22.02.2012

Започна карневалското лудило низ светот. Насекаде се шетаат маскирани луѓе на најразлични теми, ечи музика, луѓето се забавуваат.

Богата програма и свечено дефиле на маски по повод карневалот „Прочка 2012“ во Прилеп

Sky - 22.02.2012

Локалната самоуправа на општина Прилеп и здружението „Прилепски Мечкари“ интензивно се подготвува за претстојниот 12-ти по ред Меѓународен карневал „Прочка 2012“, кој официјално ќе започне утре со ...

Прилепските мечкари подготвени за „Прочка 2012“

Н.Македонија - 22.02.2012

Над 2.000 учесници маскирани во 150 групни и многу поединечни маски од земјава и од странство ќе настапат на претстојниот 12.

Жешка галерија од карневалската лудница во Рио де Женеиро

Идивиди - 22.02.2012

Карневалската самба грозница која го тресе бразилскиот велеград Рио де Женеиро владееше и синоќа. Бројните школи за самба ги одмерија своите сили во карневалската поворка пред повеќе од 70.000 ...

Карневалско „лудило“ се спрема во Прилеп

Дневник - 21.02.2012

Околу 2.000 учесници, максирани во 150 групни и многу поединечни маски од земјава и од странство ќе продефилираат на 12-от меѓународен карневал „Прочка 2012“ во Прилеп во недела.

Карневалско лудило во Рио

Дневник - 21.02.2012

Танчарка од училиштето за Самба „Беижа флор“ парадира на првата вечер од годишната карневалска парада на самбадромот во Рио де Жанеиро, ...

Фото: Руни на карневалот во Бразил

24Фудбал - 21.02.2012

Сепак Сер Алекс Фергусон не треба да се грижи, бидејќи на карневалот не се појави вистинскиот Руни. На вчерашната парада низ улиците на Рио де Жаниеро, учесниците на карневалот од самба училиштето ...

Време е за карневали во македонските градови

Inpress - 21.02.2012

Струмица, 21. февруари 2012 (ИНПРЕС) Во четврток започнува традиционалниот струмички карневал со концертот под маски на музичкото училиште „Боро Џони“ во Центарот за култура во Струмица.

Видео: Нејмар на карневал со бразилска поп-дива

Таратур - 21.02.2012

Нема подобро место за провод во овој период од годината од Бразил. Таму се лудува по цели денови, се игра по улици од самрак до зори, а „мирисот на секс“ се чувствува и во воздухот.

Погледнете ја најдобрата фотографија од Струмичкиот карневал

+инфо - 21.02.2012

Добитник на единствената награда за најдобра фотографија од минатогодишниот Струмички карневал годинава е Наце Попов од Скопје, објави денеска стручното жири на здружението на граѓани „Евровизија” од ...

Видео: Нејмар и Роналдињо ’лудуваат’ на карневал

Спортски - 21.02.2012

Нема подобро место за провод во овој период од годината од Бразил. Таму се лудува по цели денови, се игра по улици од самрак до зори, а „мирисот на секс“ се чувствува и во воздухот.

Неимар на карневал лумпува со бујната поп дива Клаудија Леите

Вечер Прес - 21.02.2012

Во Бразил е сезона на карневали. Во земјата на "кариоките" по цел ден се танцува по улиците од самракот до зори, а "мирисот на сексот" се чувствува и во воздухот.

Карневалската треска го зафати Рио

Н.Македонија - 21.02.2012

Тринаесетте школи за самба што се претставија во изминатите две вечери во трката за титулата „шампион на карневалот“ ги следеше публика од 72.500 привилегирани гледачи Победникот на годинешното ...

Карневалистите ги исмеаја политичарите

Deutsche Welle - 20.02.2012

Kарневалот во Рајнската област во Германија денеска ја доживува својата кулминација. Во поворката на таканаречениот Розенмонтаг, доминанти маските со екс-претседателот Вулф.

Кулминација на карневалот во Рајнската област

Deutsche Welle - 20.02.2012

Со поворката на т.н. Розенмонтаг, карневалот во Рајнската област во Германија денеска ја доживува својата кулминација. На улиците во Келн, Диселдорф, Бон и Мајнц се очекуваат околу дваипол милиони ...

Во црвено во Рио – Џенифер на карневалот со Каспер Смарт!

Канал5 - 20.02.2012

Во црвено во Рио – Џенифер Лопез го гледаше карневалот во Рио од својата ВИП ложа заедно со 24 годишниот Каспер Смарт. Џеј Ло носеше маица со промотивен натпис на компанијата за пиво Брама која го ...

Започна карневалот во Рио де Жанеиро

Утрински - 20.02.2012

Со голем огномет и со звуците на стотици ударни инструменти, синоќа на Самбодромот започна карневалот во Рио де Жанеиро, што беше емитувано во живо од голем број телевизии низ целиот свет.

Започна карневалот во Рио де Жанеиро

Телма - 20.02.2012

Со голем огномет и со звуците на стотици ударни инструменти, синоќа на Самбодромот започна карневалот во Рио де Жанеиро, што беше емитувано во живо од голем број телевизии низ целиот свет.

Сите, марш на карневал

Утрински - 20.02.2012

Од 17 до 22 февруари Бразилците ги затвораат канцелариите и продавниците, и деноноќно се посветуваат на најпознатата манифестација на слободата и среќата во светот Карневалот во Бразил секоја година ...

Кулминација во Бразил (фото)

ЗаЗабава - 20.02.2012

Карневалското лудило ширум светот овие денови е во кулминација, а посебно жешко е во Бразил. Сите знаеме дека во бразилските Сао Паоло и Рио де Жанеиро се одржуваат најпознатите светски карневалски ...

Започна најсекси карневалот на светот!

Таратур - 20.02.2012

Под дождот од златни конфети и со звукот на фанфарите, дебелиот крал Момо го доби симболичниот клуч од градоначалникот на Рио де Женеиро и ги отвори петте дена свеченост чии врв ќе биде поворката на ...

Видео: Самба и жешки Бразилки по улиците во Рио

Курир - 20.02.2012

Познатиот бразилски карневал започна во саботата на улиците на Рио, Сао Паоло и Салвадор. На најголемата забава на светот присуствуваат луѓе од целиот свет, како и светски познатите имиња Џенифер ...

Започна карневалот во Рио де Жанеиро

МРТ - 20.02.2012

Tweet Со голем огномет и со звуците на стотици ударни инструменти, синоќа на Самбодромот започна карневалот во Рио де Жанеиро, што беше емитувано во живо од голем број телевизии низ целиот свет.

Започна најголемата забава во целиот свет

Факултети - 20.02.2012

Синоќа на Самбодромот започна карневалот во Рио де Жанеиро, со голем огномет и со звуците на стотици ударни инструменти, беше емитувано во живо од голем број телевизии низ целиот свет.

Започна најголемиот карневал во светот: Рио де Жанеиро беспрекорно подготвен

Таратур - 20.02.2012

По дождот од златни конфети и со звукот на фанфари, дебелиот крал Момо, симболот на секое претерување на карневалот, го доби клучот на градот Рио де Жанеиро и го отвори петдневниот карневал кој ќе ...

Подготовките за „Струмичкиот Карневал“ привршуваат

Press24 - 20.02.2012

На неколку дена предкарневалско празнување се прават последните технички активности околу организацијата на најголемата манифестација во Струмица, традиционалниот “Струмички Карневал 2012“ ...

ФОТО: Џенифер Лопез се забавува на карневалот во Рио

Нетпрес - 20.02.2012

Карневалското лудило во бразилскиот град Рио де Жанеиро не го пропуштила ниту Џенифер Лопез. Пејачката на “Улицата на самбата“ уживала следејќи ја разиграната карневалска поворка, а дека одлично се ...

Нејмар се забавува на карневалот во Рио

+инфо - 20.02.2012

Младата бразилска фудбалска ѕвезда Нејмар ги користи слободните денови уживајќи во забавата на карневалот во Рио де Жанеиро, каде се е во знакот на ритамот на самбата и на убавите девојки.

Започна карневалот во Рио де Жанеиро

Сител - 20.02.2012

Со голем огномет и со звуците на стотици ударни инструменти, синоќа на Самбодромот започна карневалот во Рио де Жанеиро, што беше емитувано во живо од голем број телевизии низ целиот свет.

Џенифер Лопез се забавува на карневалот во Рио

Точка - 20.02.2012

Карневалското лудило во бразилскиот град Рио де Жанеиро не го пропуштила ниту Џенифер Лопез. Пејачката на “Улицата на самбата“ уживала следејќи ја разиграната карневалска поворка, а дека одлично се ...

Карневалот во Рио де Жанерио започна синоќа

Sky - 20.02.2012

Синоќа на Самбодромот започна карневалот во Рио де Жанеиро, со голем огномет и со звуците на стотици ударни инструменти карневалот беше прогласен за отворен.

Привршуваат подготовките за „Струмичкиот Карневал“

Sky - 20.02.2012

На неколку дена предкарневалско празнување се приведуваат кон крај последните технички активности околу организацијата на најголемата манифестација во Струмица, традиционалниот “Струмички Карневал ...

Бразил, Бразил...

Вечер Прес - 20.02.2012

Настан на годината во Бразил е карневалот што секоја година се одржува во Рио де Жанеиро, кој официјално започнува последниот петок пред велигденските пости и трае до среда претпладне.

Започна карневалот во Рио де Жанеиро

Идивиди - 20.02.2012

Со голем огномет и со звуците на стотици ударни инструменти, синоќа на Самбодромот започна карневалот во Рио де Жанеиро, што беше емитувано во живо од голем број телевизии низ целиот свет.

Џенифер Лопез никаде не оди без момчето! Заедно беа и на карневалот во Рио :)))

Попара - 20.02.2012

Како што беше најавено познатата латиноамериканка Џенифер Лопез се појави на карневалот во Рио де Жанеиро, а со себе го зема и момчето Каспер.