TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓорчев прво да ги види магацините во Куманово, па после да зборува

Време - 15.01.2005

ВЛАДАТА ЈА ДЕМАНТИРА ВМРО-ДПМНЕ Владата вчера остро реагираше на изјавите на портпаролот на ВМРО -ДПМНЕ Влатко Ѓорчев во врска со замената на недвижен имот на Армијата на Република Македонија во Куманово за станови за воените лица. „Изјавите на Ѓорчев се крајно паушални и неодговорни.

Бучковски го распродава државниот имот

Време - 15.01.2005

ВМРО-ДПМНЕ Замената на имоти на Армијата на Република Македонија во Куманово и во други градови за мали станови, со однос што е далеку од пазарниот, е институциско оркестрирана пљачка на државниот имот, рече на вчерашната прес-конференција Влатко Ѓорчев, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Бучковски обвинет дека продавал воени објекти по багателни цени

Утрински - 15.01.2005

вмро-дпмне Скопје - Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го обвини премиерот Владо Бучковски дека додека бил прв човек во Министерството за одбрана, продавал државен имот по багателни цени. Трампата, според Влатко Ѓорчев, член на Извршниот комитет на партијата, била извршена во ноември минатата година кога 23 ...

Бучковски трампал 23 магацини за два стана

Дневник - 15.01.2005

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНУВА Премиерот Владо Бучковски додека бил министер за одбрана багателно разменил 23 магацини на Министерството за само два стана, обвини вчера ВМРО-ДПМНЕ. Владимир Ѓорчев, член на Извршниот комитет на партијата, изјави дека станува збор за "институционален грабеж на државен имот во ...

Кој е (по)главен?

Вечер - 15.01.2005

Црвенковски нема против прашалникот во Брисел да го носи, не тој - како што прво најави неговиот Кабинет, туку премиерот Бучковски, заедно со Митрева и Шеќеринска. Црвенковски сакал повторно да ја предводи делегацијата за Брисел, исто како што ја предводеше и онаа за Даблин, кога Македонија ја ...

ВМРО-ДПМНЕ: Бучковски како министер распродавал државен имот

А1 - 14.01.2005

Премиерот Бучковски, додека бил Министер за одбрана, распродавал државен имот по багателна цена. Со вакво обвинување денеска настапи опозиционата ВМРО-ДПМНЕ, во која тврдат дека Бучковски на две приватни кумановски фирми им продал 20 магацини со повеќе од 4.000 метри квадратни.

Македонците во Албанија треба да формираат партија

Време - 14.01.2005

БУЧКОВСКИ ПО ПОСЕТАТА НА ТИРАНА На македонското малцинство во Албанија му должиме поддршка за подобро да се организира и да се вклучи во политичкиот живот со формирање една политичка партија што би се залагала за нивните интереси, изјави премиерот Владо Бучковски на крајот од дводневната официјална ...

За две станчиња отишле 23 воени магацини од 5.000 квадрати

Време - 14.01.2005

КАКО СЕ КРЧМЕЛ ДРЖАВЕН ИМОТ ВО КУМАНОВО Емил Зафировски Владо Бучковски, претседателот на Владата, како министер за одбрана трампил државен имот од 23 магацини со вкупна квадратура од 4.564 метри во Куманово, за само два стана од 69 и од 53 квадратни метри.

Македонците во Албанија ќе регистрираат политичка партија

Утрински - 14.01.2005

Државниот врв на Албанија расположен за подобрување на положбата на македонското малцинство Политичкиот субјект на македонското малцинство ќе се вика Партија на Македонците за европско интегрирање, со седиште во Тирана Од наШиот известуваЧ Катица Чангова ТИРАНА - Македонците во Албанија сериозно ...

Според Бучковски, демаркацијата кон Косово ќе заврши во март!

Утрински - 14.01.2005

Македонскиот премиер е оптимист за границата со северниот сосед Илузорно е да се тврди дека тоа можеме да го направиме со претставниците на официјален Белград, изјави Бучковски Од наШиот известуваЧ Катица Чангова "Процесот на обележувањето на границата на потегот кон Косово треба да финализира во ...

Во Албанија ќе се формира македонска партија

Вечер - 14.01.2005

Премиерот Владо Бучковски во Тирана го отвори прашањето за положбата на македонското малцинство во Албанија и побара албанската влада да преземе мерки за подобрување на третманот на Македонците во оваа држава. "Гледајќи како Македонија ги заштитува правата на малцинствата и како со Охридскиот ...

Бучковски го поставил прашањето за Македонците во Албанија

А1 - 13.01.2005

Премиерот Владо Бучковски на крајот од дводневната официјална посета на Тирана, денеска пред македонските новинари изјави дека на разговорите со своите албански домаќини го поставил и прашањето за подобрување на положбата и правата на Македонците во Албанија.

Бучковски побарал признавање со уставното име

Време - 13.01.2005

ВО ТИРАНА Македонскиот премиер Владо Бучковски за време на вчерашната посета на Тирана побарал од својот домаќин, албанскиот колега Фатос Нано Албанија, да ја признае Македонија под нејзиното уставно име, јави МИА. На ова Нано одговорил дека Албанија ќе го почитува секое решение што ќе биде ...

Албанија ќе се вклучи во демаркацијата меѓу Македонија и Косово

Утрински - 13.01.2005

Премиерот Владо Бучковски во Тирана побара поактивно учество на Алабнија во отворените парашања со протекторатот За предлогот на Бучковски Тирана да биде вклучена во демаркацијата е потребна поддршка од УНМИК, Белград и Приштина Од наШиот известуваЧ Катица Чангова ТИРАНА - "Побаравме од Албанија да ...

Премиерот Бучковски во обиколка на министерствата како обид да се наметне засилено темпо на работа во владините ...

Канал5 - 13.01.2005

Премиерот Бучковски во обиколка на министерствата како обид да се наметне засилено темпо на работа во владините ресори.. Новата практика почна денеска од Министертвото за надворешни работи кое е едно од клучните за аспирациите на Македонија за Премиерот Бучковски во обиколка на министерствата како ...

Средба Бучковски - Нано

А1 - 12.01.2005

Односите меѓу Македонија и Албанија годинава треба да бидат фокусирани на економската соработка, оценија премиерите на двете земји Владо Бучковски и Фатос Нано по денешната средба во Тирана. Како што јави специјалниот известувач на МИА, заеднички е констатирано дека 2005.

Заборавени Македонци

Дневник - 12.01.2005

Коментар - Тодор Пендаров Премиерот Бучковски денеска ја почнува дводневната посета на соседна Албанија, со која, како што се вели во официјалното соопштение, имаме високоразвиени добрососедски односи и цел куп заеднички интереси и проекти.

СРЕДБА БУЧКОВСКИ-НАНО: 2005 - ГОДИНА НА ЕКОНОМСКА СОРАБОТКА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА

Канал5 - 12.01.2005

Процесот на демаркацијата на границата меѓу Македонија и Србија и Црна Гора, во делот кон Косово, сиболично ќе започне на тримеѓето меѓу Македонија, Албанија и Косово.. Ова го изјавил премиерот Владо Бучковски по денешната средба со неговиот домаќин Фатос Процесот на демаркацијата на границата меѓу ...

Бучковски на чело на владиниот тим за преговори со ММФ

А1 - 11.01.2005

Премиерот Владо Бучковски ќе го предводи владиниот тим за преговори со ММФ. На денешната неформална средба во Владата со ресорните министри за економија, утврдени се приоритетите на осум реформски проекти: судството, јавната администрација, здравството, Македонски железници, системот на јавниот ...

Бучковски ќе ги предводи преговорите со ММФ

Време - 11.01.2005

ВЛАДА Премиерот Владо Бучковски е избран за претседател на координативното тело на Владата за претстојните преговори со ММФ и со Светската банка. На вчерашната седница Владата за членови на координативното тело ги избрала Минчо Јорданов, заменик-претседател на Владата, Никола Поповски, министер за ...

Формиран преговарачкиот тим на Бучковски

Вест - 11.01.2005

На вчерашната владина седница, формирано Координативното тело за спроведување на претстојните преговори со ММФ и Светска банка, кое ќе го предводи премиерот Владо Бучковски. За членови се именувани заменик претседателот на Владата Минчо Јорданов, министерите за финансии и за економиија, Никола ...

Смените во Клинички се парада на Бучковски

Вест - 11.01.2005

Смената на директорите на Клиничкиот центар и на Клиниката за тораковаскуларна хирургија од страна на министерот за здравство Владо Димов, а по налог на премиерот Владо Бучковски според опзицикста ВМРО-ДПМНЕ "претставува парада која има за цел да го одвлече вниманието на јавноста од решавањето на ...

Бучковски нема да ги одлага реформите поради изборите

Утрински - 11.01.2005

Владата подготвува среднорочен план со конкретни рокови за сите реформски зафати Вчера се именувани претседател и членови на Координативното тело за преговори со ММФ НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Премиерот Владо Бучковски е цврсто решен повеќе да не се дозволи Владата и одделните министерства да доцнат со ...

Бучковски и Нано ќе разговараат за состојбата во регионот

Утрински - 11.01.2005

Најава Претседателот на Владата, Владо Бучковски, по покана од албанскиот премиер Фатос Нано, на 12 и 13 јануари ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. За време на престојот, Бучковски ќе се сретне и со албанскиот претседател Алфред Мојсиу и со претседателот на парламентот, ...

Попис и мајчин јазик за Македонците

Дневник - 11.01.2005

македонскиот премиер утре Ќе Ја посети ТИРАНА Премиерот ќе се заложел за подобрување на образованието на Македонците во Мала Преспа и за воведување на македонскиот јазик во училиштата во Голо Брдо Премиерот Владо Бучковски утре во Тирана ќе побара од албанскиот премиер Фатос Нано Албанија ...

Бучковски ќе ги координира преговорите

Вест - 10.01.2005

ВЛАДАТА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА МИСИИТЕ НА ММФ И СВЕТСКАТА БАНКА Премиерот Владо Бучковски на денешната владината седница ќе биде назначен за претседател на Координативното тело на Владата, што ќе ги продолжи преговорите со Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка.

Премиерот Бучковски ќе ги води преговорите со ММФ и со Светска банка

Време - 10.01.2005

НАМЕСТО МИНИСТЕРОТ ПОПОВСКИ Премиерот Владо Бучковски ќе биде главен преговарач на министерскиот тим што ќе ја води следната рудна преговори со Меѓународното монетарен фонд, кој треба да се одржи во февруари, соопшти службата за информирање на Владата.

Премиерот Бучковски ќе ги координира преговорите со ММФ и Светска банка

Утрински - 10.01.2005

Владата решена да ги интензивира структурните реформи за побрз економски пораст Владата годинава очекува економски пораст од 3,8 отсто, при натамошно одржување на ниско ниво на инфлација од 1,5 отсто МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Премиерот Владо Бучковски денеска и формално ќе ја земе под свое координацијата во ...

Скандал во Тирана поради одложувањето на посетата на Бучковски

Утрински - 10.01.2005

Медиумите во Албанија го обвинуваат премиерот Нано за несериозност Одложувањето на посетата на премиерот Владо Бучковски на Тирана за медиумите во Албанија е дипломатски скандал предизвикан од премиерот Фатос Нано. Бучковски в среда ќе пристигне во дводневна посета на Албанија, по барање на ...