TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СРЈ во мировните мисии на ОН

Утрински - 22.06.2002

Крај на една изолација БЕЛГРАД - Тројца пилоти на военото воздухопловство на Југословенската армија овој викенд ќе се упатат кон Источен Тимор, во прва мировна мисија на СРЈ за ОН во последните години. Мисијата претставува симболично постепено рехабилитирање на силата која само пред три години беше ...

На Градски и менаџери од Грција, Германија и од СРЈ

Утрински - 22.06.2002

Цементарница 55, ги повикува своите симпатизери да го исполнат стадионот во што поголем број и да и дадат поддршка во мечот против Хафнарфјордур. Според, информациите од клубот, во продажба ќе бидат пуштени 5.000 влезници за Јужната трибина по цена од 100 денари.

Граничните прашања се решени со договорот меѓу Белград и Скопје

А1 - 21.06.2002

Сите прашања во врска со одбележувањето на границата меѓу СРЈ и Република Македонија се опфатени со спогодбата за границата меѓу двете суверени држави, соопшти денеска југословенското министерство за надворешни работи. Според тоа сите тие прашања се во исклучива надлежност на претставниците на ...

Царинските приходи за Милошевиќ префрлени на Кипар

А1 - 21.06.2002

Средствата од царинските приходи, што СРЈ ги остварувала во времето на санкциите по инструкции на Милошевиќ, а со посредство на југословенскиот државјанин Борка Вучиќ, биле префрлувани на Кипар на сметките на белградската централна банка и на две кипарски филијали, пишува лондонски „Фајненшл тајмс“.

Во јули ќе почне демаркацијата на границата со СРЈ

Утрински - 20.06.2002

Министерот Чашуле во Белград На 25 јули во Скопје треба да се потпише протокол меѓу Македонија, СР Југославија и Бугарија за демаркација на тромеѓата на овие земји, а веднаш потоа да почне и физичка демаркација на границата меѓу Македонија и Србија.

Грција силно го поддржува влезот на СРЈ во НАТО

А1 - 19.06.2002

„Југославија е земја прекриена со проблеми, а за нивно надминување се потребни голема храброст, стабилност и доследност“, изјави министерот за одбрана на Грција, Јанос Папандониу по средбата со југословенското раководство во Белград, додавајќи дека политичкото раководство на СРЈ има волја за тоа.

Одбележувањето на границата започнува на 25. јули

А1 - 19.06.2002

Оспорувањето на договорот за границата во делот кон Косово од страна на локалниот парламент на Косово беше централната тема на денешните разговори во Белград меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и СРЈ, Слободан Чашуле и Горан Свилановиќ, пред почетокот на средбата посветена на соработката во ...

Албанија и СРЈ ги затоплуваат односитe

А1 - 19.06.2002

Договорот за слободна трговија меѓу СРЈ и Албанија, што би требало да биде потпишан до крајот на годинава, патниот сообраќај, соработката во борбата против илегалната трговија со луѓе, наркотици и алкохол, беа главни теми на вчерашните разговори во Белград меѓу шефовите на дипломатиите на двете ...

ЕУ го поддржува Договорот за границата меѓу Македонија и СРЈ

Утрински - 18.06.2002

Состанок на министрите за надворешни работи на Европската унија Луксембург - Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија вчера ја истакнаа поддршката на Договорот за границата меѓу Република Македонија и СР Југославија, потпишан на 23 февруари минатата година.

СРЈ ќе формира специјален национален суд за воените злосторници

Вест - 17.06.2002

Белград, 17 јуни - Шефот на мисијата на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Југославија амбасадорот Стефано Санино завчера во Белград изјави дека учесниците на дводневната конференција "Судења за воените злосторници во Србија и Црна Гора" изразиле согласност за потребата од ...