TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тупурковски: „Штета што нема формално пресуда за Милошевиќ“

А1 - 19.03.2006

„Од Оазата на мирот видовме што остана, војната дојде и во Македонија“, изјави во интервјуто за А1 Васил Тупурковски, најмладиот член на Претседателството на бивша СФРЈ. Клучното прашање, за време на распадот, за времето на Милошевиќ, изјавата за непринципиелна коалиција и подоцна зеленото светло ...

Милошевиќ беше против независна Македонија

А1 - 19.03.2006

Слободан Милошевиќ беше против независноста и признавањето на Македонија, велат македонски политичари кои го познаваа поранешниот српски и југословенски претседател. „Милошевиќ го попречуваше признавањето од страна на Србија на независноста на Македонија.

Ќерката на Слободан Милошевиќ ги прекинала контактите со семејството поради скандалозниот погреб

Канал5 - 19.03.2006

Ќерката на Слободан Милошевиќ, Марија ги прекинала сите контакти со мајката Мирјана и братот Марко, поради скандалозната церемонија на погребот на нејзиниот татко. Ќерката на Слободан Милошевиќ, Марија ги прекинала сите контакти со мајката Мирјана и братот Марко, поради скандалозната церемонија на ...

50 медицински интервенции на комеморацијата на Милошевиќ

А1 - 18.03.2006

Екипите на Брза помош во Белград од 11 до 14 часот интервенирале во околу 50 случаи на платото пред Собранието на СЦГ, каде беше организирано испраќање на посмртните останки на Слободан Милошевиќ, соопшти началникот на смена во Брзата помош, Драгиќ Радовиќ.

Погребан Слободан Милошевиќ

А1 - 18.03.2006

Околу 18 часот, во Пожаревац, во дворот на семејната куќа, под липата за која брачниот пар Милошевиќ бил емотивно врзан, беше погребан Слободан Милошевиќ. На погребот не присуствуваа членовите на неговото семејство, туку само неговите лични пријатели и париски колеги.

Ќерката на Mилошевиќ ќе бара ексхумација на неговото тело

А1 - 18.03.2006

Марија Милошевиќ, ќерката на поранешниот југословенски и српски претседател Слободан Милошевиќ, денеска најави дека наскоро ќе бара ексхумација на телото на нејзиниот татко бидејќи не се согласува тој да биде погребан во Пожаревац.

10.000 луѓе на испраќањето на Милошевиќ

А1 - 18.03.2006

Околу 10.000 луѓе се собрани претпладнево на платото пред Сојузното собрание во Белград каде е изложен ковчегот со телото на поранешниот југословенски и српски претседател Слободан Милошевиќ, кој почина минатата сабота во хашкиот притвор.

Започна церемонијата за испраќање на посмртните останки на Милошевиќ

А1 - 18.03.2006

Пред зградата на Парламентот во Белград започна официјалната церемонија за испраќање на посмртните останки на поранешниот југословенски и српски претседател Слободан Милошевиќ. На церемонијата присуствуваат лидерите на српските опозициски партии, странски делегации, претставници на дипломатскиот ...

Во крвта немало „рифампицин“!

Време - 18.03.2006

ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ КОНТРА ТВРДЕЊАТА НА ЛЕКАРИТЕ Хашкиот трибунал вчера соопшти дека во крвта на Слободан Милошевиќ, сепак, не биле најдени траги на антибиотикот „рифампицин“ и дека немало ништо што укажува дека починал од труење.

Милошевиќ не е труен

Вест - 18.03.2006

ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ ГИ ОБЈАВИ ПРВИТЕ ТОКСИКОЛОШКИ РЕЗУЛТАТИ Хаг, 18 март - Првите резултати од токсиколошките анализи, направени на телото на поранешниот претседател на Србија и СРЈ Слободан Милошевиќ покажаа дека нема никакви индикации за труење, соопшти во Хаг пре Хаг, 18 март - Првите резултати од ...

Реакции на граѓаните

Време - 18.03.2006

Православието е дефинитивно пред колапс бидејќи нудеше вредности кои Англичаните/Америте не можеа да ги канализираат заедно со словенската колективна самосвест. Не избираа начини се да сотрат а најполезен беше методот народите на Југославија да се поколат меѓу себе.

Милошевиќ не бил труен, истрагата продолжува

Утрински - 18.03.2006

Според првите резултати од испитувањата на крвта на хашкиот затвореник Трибуналот потврди дека знаел оти Милошевиќ има пристап до непрепишани лекови ХАГ -Трибуналот на ОН за воени злосторства соопшти вчера дека првичните резултати од испитувањето на крвта не покажале знаци оти смртта на Слободан ...

Некролозите за Милошевиќ најчитано четиво во Србија

Утрински - 18.03.2006

Додека илјадници луѓе се простуваат од поранешниот југословенски претседател БЕЛГРАД - Иако беше предвидено ноќе да се затворат просториите на музејот "25 Мај°, по инсистирање на челниците на СПС, оддавањето почит на Милошевиќ продолжи и во текот на ноќта.

Милошевиќ не се отрул

Дневник - 18.03.2006

ТОКСИКОЛОШКА АНАЛИЗА Слободан Милошевиќ не бил отруен, покажуваат првите резултати од токсиколошките анализи, направени на неговото тело. Претседателот на Хашкиот трибунал, Фаусто Покар, сепак, истакна дека тоа се само површни резултати и оти комплетната анализа ќе заврши по неколку дена.

Македонија ја игнорира смртта на Милошевиќ

Дневник - 18.03.2006

ЈАСМИНКА МИРОНСКИ Му се восхитуваа, му аплаудираа, неговите слики со цвеќиња ги обвиткуваа, принципиелно го поддржуваа, беше херој за политичката елита во Македонија и омилен кај мнозинството граѓани. Денеска рамнодушно го игнорираат, не се сеќаваат, не го познаваат и молчат.

Марија Милошевиќ ќе бара ексхумација на телото на Милошевиќ

Канал5 - 18.03.2006

Марија Милошевиќ, ќерката на поранешниот југословенски и српски претседател Слободан Милошевиќ, денеска најави дека наскоро ќе бара ексхумација на телото на нејзиниот татко бидејќи не се согласува тој да биде погребан во Пожаревац.

Погребан Слободан Милошевиќ

Канал5 - 18.03.2006

Комеморативниот собир во Белград се одржа пред зградата на собранието на Србија и Црна Гора. Според полицијата, имало 80.000 луѓе, а организаторот- Социјалистичката партија на починатиот Милошевиќ половина милион. Соработниците и пријателите на Милошевиќ порачаа дека ќе го продолжат неговиот пат.

Трибуналот да се затвори пред 2010 година

Вечер - 18.03.2006

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Хашкиот трибунал би требало да се укине пред 2010 година, кога е предвиден рокот за негово затворање од страна на ОН. "Можеби затворањето на Трибуналот би требало да биде побрзо бидејќи тука има премногу политика, а неприфатливо е судските ...

83 медиуми ќе известуваат за погребот на Милошевиќ

А1 - 17.03.2006

Српската Дирекција за информирање досега акредитирала новинари од 83 медиумски куќи, кои пристигнале во Србија да известуваат за погребот на Слободан Милошевиќ, пишува денеска белградскиот дневник „Данас“. Најбројна екипа акредитирала британската куќа Би-Би-Си, со дури 29 членови.

Нов копјутерски вирус со веста за „убиство“ на Милошевиќ

А1 - 17.03.2006

Експертите за антивируси на британската компанија „Софос“ ги предупредија корисниците дека е забележана појава на нов „тројан“ кој ја злоупотребува веста за смртта на Слободан Милошевиќ. Експертите на „Софос“ ги предупредија сурферите на е-мајловите во чии пораки стои тврдење дека постојат силни ...

Лавров: Хашкиот трибунал треба да се затвори пред 2010 година

А1 - 17.03.2006

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, изјави дека Хашкиот трибунал би требало да се укине пред 2010 година, кога е предвиден рокот за негово затворање од страна на ОН. „Можеби затворањето на Трибуналот би требало да биде побрзо бидејќи тука има премногу политика, а неприфатливо е судските ...

Покар: Нема знаци дека Милошевиќ е отруен

А1 - 17.03.2006

Првите резултати од токсиколошките анализи, направени на телото на поранешниот претседател на Србија и СРЈ Слободан Милошевиќ покажаа дека нема никакви индикации за труење, соопшти во Хаг претседателот на Трибуналот Фаусто Покар.

На погребот на Милошевиќ се очекуваат над 40 странски делегации

А1 - 17.03.2006

Над 40 странски делегации се очекуваат да присуствуваат на погребот на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, соопшти Социјалистичката партија на Србија, јави ИТАР - ТАСС. Утре пред зградата на Парламентот во Белград, ќе се одржи церемонија за оддавање последна почит за ...

Милошевиќ изложен во соседство на Тито

Време - 17.03.2006

Ковчегот на поранешниот српски водач Слободан Милошевиќ вчера бил изложен во Музејот на револуцијата во населбата Дедиње, во поширокиот комплекс, каде што е погребен и југословенскиот водач Јосип Броз Тито. Во истиот комплекс долго време живеел и Милошевиќ.

Слобо ќе почива под дрвото каде што првпат ја бацил Мира

Вест - 17.03.2006

ПОГРЕБОТ НА МИЛОШЕВИЌ УТРЕ ВО ДВОРОТ НА НЕГОВАТА КУЌА ВО ПОЖАРЕВАЦ ПОЖАРЕВАЦ, 17 март (Ројтерс) - Гробарите вчера го ископаа вечното почивалиште на Слободан Милошевиќ под старото лимоново дрво каде што тој првпат ја бакнал Мира Марковиќ, неговата љубов од средношколските ден ПОЖАРЕВАЦ, 17 март ...

Борислав опериран во Москва

Време - 17.03.2006

Борислав Милошевиќ, брат на Слободан Милошевиќ, завчера бил опериран во московскиот медицински институт „Бакуљев“ поради срцеви проблеми. Тој беше примен во институтот непосредно по смртта на Слободан, откако се жалел на срцеви проблеми.

Што велат жртвите

Време - 17.03.2006

ПО СМРТТА НА ПОРАНЕШНИОТ СРПСКИ ВОДАЧ СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЌ Жртвите од Косовската војна во покраината жалат што Милошевиќ ја избегнал правдата и „прерано“ умрел. - Очекував правда. Очекував да страда како што ние страдавме - изјавил Фатлум Мирена, 17-годишен ученик од Косово Поле.

Турканици за последен поздрав до Слобо

Дневник - 17.03.2006

ТЕЛОТО НА СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЌ ИЗЛОЖЕНО ВО МУЗЕЈОТ "25 МАЈ" НА ДЕДИЊЕ Неколку илјади Срби вчера се туркаа да се простат од својот поранешен лидер Слободан Милошевиќ, чиј затворен ковчег точно напладне беше изложен во Музејскиот комплекс "25 Мај", во белградската населба Дедиње.

Милошевиќ не е труен, покажуваат првите токсиколошки резултати

Канал5 - 17.03.2006

Првите резултати од токсиколошките анализи, направени на телото на поранешниот претседател на Србија и СРЈ Слободан Милошевиќ покажаа дека нема никакви индикации за труење, соопшти во Хаг претседателот на Трибуналот Фаусто Покар.

Над 40 странски делегации се очекуваат на погребот на Милошевиќ

Канал5 - 17.03.2006

Над 40 странски делегации се очекуваат да присуствуваат на погребот на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, соопшти Социјалистичката партија на Србија, јави ИТАР - ТАСС. Белград, 17 март (МИА) - Над 40 странски делегации се очекуваат да присуствуваат на погребот на поранешниот ...

Лавров: Хашкиот трибунал треба да биде затворен пред 2010 година

Канал5 - 17.03.2006

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Хашкиот трибунал би требало да се укине пред 2010 година, кога е предвиден рокот за негово затворање од страна на ОН. Лавров, 17 март (МИА) - Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Хашкиот трибунал би требало да се укине пред ...

Турканици за Милошевиќ

Вечер - 17.03.2006

Затворениот ковчег со телото на поранешниот претседател на Србија и СР Југославија, Слободан Милошевиќ, вчера нешто пред 14 часот е изложен во Музејскиот комплекс "25 Мај" во белградската населба Дедиње, каде што граѓаните во наредните два дена ќе можат да му оддадат последна почит.

Руски комунисти сакаат улица „Слободан Милошевиќ“

А1 - 16.03.2006

Локалната руска комунистичка организација на Санкт Петерсбург во среда му предложи на рускиот претседател Владимир Путин и на гувернерот на Санкт Петерсбург Валентин Матвиенко, според бившиот југословенски претседател Слободан Милошевиќ да се нарече една улица на тој град.

Телото на Милошевиќ изложено во Музејскиот комплекс „25 Мај“

А1 - 16.03.2006

Затворениот ковчег со телото на поранешниот претседател на Србија и СР Југославија, Слободан Милошевиќ попладнево е изложен во Музејскиот комплекс „25 Мај“ во белградската населба Дедиње, каде во следниве два дена граѓаните ќе можат да му оддадат последна почит.

Дел Понте наскоро ќе дојде по Младиќ

Време - 16.03.2006

Главната хашка обвинителка Карла дел Понте до крајот на месецов ќе дојде во Белград за да издејствува српските власти до 5 април да го уапсат и да го екстрадираат генералот Ратко Младиќ, баран за убиството на 7.000 Бошњаци во Сребреница и други злосторства во Босна.

Русија бара да се затвори Трибуналот

Време - 16.03.2006

Рускиот парламент вчера со декларација побара да се укине Хашкиот трибунал, затоа што не ја исполнил целта за која е основан, крајно се исполитизирал и неговата идна активност немала смисла. Повод за барањето на рускиот парламент е смртта на Слободан Милошевиќ во притворот во Хаг.

Милошевиќ ќе биде погребан во Пожаревац

Вест - 16.03.2006

Белград, 16 март - Поранешниот претседател на Србија и на СР Југославија, Слободан Милошевиќ ќе биде погребан во неговиот роден град Пожаревац в сабота. Потпретседателот на СПС, Зоран Анѓелковиќ, за АП изјави дека посмртните останки на Милошевиќ ќе б Белград, 16 март - Поранешниот претседател на ...

Стручњак го контролирал труењето

Време - 16.03.2006

Српскиот полковник Ивица Милосављевиќ, шеф на институтот за судска медицина во белградската Воено-медицинска академија, изјави дека пиењето големи количества „рифампицин“ не може да се скрие бидејќи лекот предизвикува видливи промени на кожата.

Белград не го сака Слобо, погребот во Пожаревац?

Време - 16.03.2006

ПО СМРТТА НА ПОРАНЕШНИОТ СРПСКИ ВОДАЧ СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЌ Погребот на Слободан Милошевиќ веројатно ќе се одржи в петок или в сабота, во неговиот роден град Пожаревац, соопшти Социјалистичката партија на Србија. Ковчегот со телото на Милошевиќ вчера беше префрлен од Хаг во Белград, каде што неговата ...

Милошевиќ ќе биде погребан во Пожаревац

Утрински - 16.03.2006

Според белградското Радио Б92 Белград - Поранешниот претседател на Србија и на СР Југославија Слободан Милошевиќ ќе биде погребан во неговиот роден град Пожаревац в петок или сабота, јави Радио Б92. Радиото пренесува изјава на пратеникот на Социјалистичката партија на Србија во српското Собранието ...

Москва бара укинување на Трибуналот во Хаг

Утрински - 16.03.2006

Декларација на руската Дума по смртта на Милошевиќ Москва - Руската државна Дума вчера едногласно усвои Декларацијата за укинување на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија, во која се оценува дека неговата идна активност не е целисходна.

Руските лекари ја потврдија смртта од срцев удар

Утрински - 16.03.2006

Откако ги проверија наодите од обдукцијата на поранешниот југословенски претседател Портпаролаката на Трибуналот, Александра Миленов, изјави дека стражарите стојат покрај затворениците кога тие ги примаат лекарствата, иако еден од стражарите не се согласува со тоа, наведувајќи дека лекарствата ...

Милошевиќ ќе почива во двор во Пожаревац

Дневник - 16.03.2006

ПРИВРШУВА ОДИСЕЈАТА НА ТЕЛОТО НА ПОРАНЕШНИОТ СРПСКИ ЛИДЕР И ОСОМНИЧЕН ВОЕН ЗЛОСТОРНИК Телото на Слободан Милошевиќ вчера пристигна од Холандија во Белград, а в сабота ќе биде погребан во Пожаревац, во дворот на родната куќа. На простувањето од Милошевиќ нема да присуствува вдовицата Мирјана ...

Локалните власти на Пожаревац одобрија Милошевиќ да биде погребан во дворот на неговата куќа

Канал5 - 16.03.2006

Општинското Собрание на Пожаревац денеска одобри посмртните останки на поранешниот претседател на Србија и СР Југославија, Слободан Милошевиќ да бидат погребани во дворот на неговата семејна куќа во овој српски град. Белград, 16 март (МИА) - Општинското Собрание на Пожаревац денеска одобри ...

Декларација за укинување на Трибуналот

Вечер - 16.03.2006

Руската Државна дума вчера едногласно усвои Декларацијата за укинување на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија, во која се оценува дека неговата идна активност е нецелисходна. Во документот, усвоен по повод смртта на поранешниот претседател на Србија и СРЈ Слободан ...

Атина загрижена за ситуацијата на Балканот по смртта на Милошевиќ

А1 - 15.03.2006

Атина е загрижена за ситуацијата на Балканот по смртта на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“. За разлика од другите европски земји, грчката Влада се воздржа од остри критики на адреса на Милошевиќ, коментира весникот.

Руската Дума побара да се затвори Хашкиот трибунал

А1 - 15.03.2006

Хашкиот трибунал денеска доби уште еден тежок удар. По смртта на Милошевиќ, која сериозно го разниша, барањето на руската Дума Трибуналот да се затвори го доведе судот пред нокаут. Во едногласно усвоената резолуција рускиот Парламент го обвини Трибуналот за тешко кршење на човековите права во ...

Мира Марковиќ нема да присуствува на погребот на сопругот

А1 - 15.03.2006

Сопругата на Милошевиќ, Мира Марковиќ, се согласи нејзиниот сопруг да биде погребан во Србија, но таа самата нема да присуствува на погребот, соопшти заменик - претседателот на руската дума, Сергеј Бабурин. Мира Марковиќ нема да присуствува на погребалната церемонија, бидејќи нејзиното семејство ...

Милошевиќ ќе биде погребан во родната куќа во Пожаревац

А1 - 15.03.2006

Ковчегот на Милошевиќ пристигна околу 4 часот и 30 минути на Белградскиот аеродром. Претставниците на СПС, партијата на Милошевиќ, потврдија дека тој ќе биде погребан во дворот на неговата семејна куќа во Пожаревац во сабота попладне.

Бокериа: Милошевиќ можеше да биде излекуван со операција

А1 - 15.03.2006

Поранешниот претседател на Србија и СРЈ, Слободан Милошевиќ можеше да биде излекуван со операција, изјави за руски новинари во Хаг директорот на Научниот центар за кардио-васкуларна хирургија „Бакулев“, академикот Лео Бокериа.

Во ќелијата имало и алкохол!

Време - 15.03.2006

ХАГ ТВРДИ ДЕКА ВО ЗАТВОРОТ ВЛАДЕЕЛ УРИЕТ По скандалозната вест дека Слободан Милошевиќ починал поради пиење на силен антибиотик што се користел за лекување на лепра и туберкулоза, извори од Хаг тврдат дека тој имал пристап до разни лекови и до алкохол во својата ќелија.

Последен поздрав од хашките затвореници

Вест - 15.03.2006

Белград, 15 март - Во вчерашните изданија на белградските весници "Политика" и "Вечерње новости", 34 обвинети од Хашкиот трибунал, од различни националности, меѓу кои и поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, објавија некролог по повод смртта на Слободан Милошевиќ.

Марко Милошевиќ го презел телото

Време - 15.03.2006

Синот на Слободан Милошевиќ - Марко, вчера од Москва отпатувал во Хаг за да го преземе телото на својот татко. Тој изјави дека српските власти го попречуваат одржувањето на погребот во Белград и најави дека е можно Слободан Милошевиќ привремено да биде закопан во Русија.

Официјално заврши судењето во Хаг

Вест - 15.03.2006

Хаг, 15 март - Меѓународниот трибунал на Обединетите нации за воени злосторства во поранешна Југославија вчера објави официјално завршување на процесот против Слободан Милошевиќ, кој почина во саботата. Трибуналот изразува жалење поради тоа што пресудата во тој историски процес веќе е невозможна, ...

Руската дума ќе побара укинување на хашкиот трибунал

Вест - 15.03.2006

Москва, 15 март - Руската Дума има намера да усвои документ во кој ќе побара укинување на Хашкиот трибунал, изјави вчера претседателот на Парламентот на Русија, Борис Гризлов. На предлог на владејачката партија Обединета Русија, Думата денеска ќе одржи седница по повод смртта на поранешниот ...

Готовина и Љубе потпишаа некролог

Време - 15.03.2006

Во српските весници „Политика“ и „Вечерње новости“ бил објавен некролог од 34-ца затвореници во Хаг, меѓу кои и Љубе Бошковски. На некрологот насловен „последен поздрав на соборецот од Хаг“, прв се потпишал хрватскиот генерал Анте ...

Македонија службено ја премолчи смртта на вождот

Време - 15.03.2006

МИЛОШЕВИЌ ЗАМИНА Ниту еден висок македонски државен претставник не се огласи со став или коментар за смртта на поранешниот српски претседател, Слободан Милошевиќ. Водечките државни институции топката ја префрлаат на Министерството за надворешни работи, а оттаму вчера најавија дека реакција може да ...

Судот знаел за црните ...

Вест - 15.03.2006

Хаг, 15 март - Хашкиот трибунал бил известен дека Слободан Милошевиќ имал редовен пристап до лекови што не му биле препишани и до алкохол. Лекови и алкохол биле прошверцувани во затворската ќелија на Милошевиќ, изјави преставник на Хашкиот трибунал за АП.

Коштуница дозволи Милошевиќ да биде закопан во Србија

Вест - 15.03.2006

БЕЛГРАД, 15 март (Ројтерс) - Српскиот премиер Воислав Коштуница вчера соопшти дека починатиот поранешен југословенски претседател Слободан Милошевиќ може да биде закопан во Србија, откако судот донесе одлука дека неговата сопруга може да присуствува БЕЛГРАД, 15 март (Ројтерс) - Српскиот премиер ...

Милошевиќ може да биде погребан во Србија

Утрински - 15.03.2006

Коштуница БЕЛГРАД - Српскиот премиер Воислав Коштуница изјави вчера дека починатиот југословенски лидер Слободан Милошевиќ би можел да биде погребан во Србија, согласно со судската одлука со која се расчистува теренот да присуствува и неговата вдовица.

Готовина и Бошкоски потпишани на некрологот од Хаг

Утрински - 15.03.2006

Последен поздрав за покојникот По смртта на Слободан Милошевиќ, заеднички посмртен некролог со текст ,,Последен поздрав до хашкиот соборец" објавија 34 хашки затвореници, меѓу кои е и од неодамна уапсениот хрватски генерал Анте Готовина, а и поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе ...

Мира Марковиќ ќе допатува на погребот, но ќе биде сослушана во судот

Утрински - 15.03.2006

Судот во Белград ја укина потерницата по сопругата на Слободан Милошевиќ Судот во Белград вчера ја укина потерницата по Мира Марковиќ, вдовицата на Слободан Милошевиќ. Истовремено, во Хаг вчера пристигна синот на екс претседателот Милошевиќ Марко за да ги преземе посмртните останки на неговиот ...

Милошевиќ тајно земал штетни лекарства

Утрински - 15.03.2006

Карла дел Понте за францускиот "Монд" Хашкиот трибунал вчера и формално го затвори четиригодишниот судски процес против Слободан Милошевиќ, кој беше обвинет за геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства, по смртта на поранешниот југословенски претседател во текот на викендот.

Куќи, вили и милијарда на тајни сметки

Дневник - 15.03.2006

Семејството на Милошевиќ не можеше веднаш да се договори каде да биде погребано неговото тело. Се говори дека поголема расправија ќе се води за поделбата на неговото богатство. Организацијата "Транспаренси интернешнел" пред две години објави дека Слободан Милошевиќ е на петтото место на листата со ...

Србија дозволи Милошевиќ да почива во Белград

Дневник - 15.03.2006

ПОСМРТНИТЕ ОСТАНКИ НА СРПСКИОТ ЛИДЕР ПРЕД РАСКРСНИЦА ВО ХАГ Српските власти ја укинаа потерницата по Мира Марковиќ и и овозможија да присуствува на евентуалниот погреб на нејзиниот сопруг Слободан Милошевиќ, но синот Марко Милошевиќ вчера се уште се двоумеше дали да го погреба татко си во Белград ...

Бокериа: Милошевиќ можеше да биде излекуван со операција

Канал5 - 15.03.2006

Поранешниот претседател на Србија и СРЈ, Слободан Милошевиќ можеше да биде излекуван со операција, изјави за руски новинари во Хаг директорот на Научниот центар за кардио-васкуларна хирургија “Бакулев”, академикот Лео Бокериа.

Б92: Милошевиќ ќе биде погребан во Пожаревац

Канал5 - 15.03.2006

Поранешниот претседател на Србија и на СР Југославија, Слободан Милошевиќ ќе биде погребан во неговиот роден град Пожаревац во петок или сабота, јави денеска Б92. Белград, 15 март (МИА) - Поранешниот претседател на Србија и на СР Југославија, Слободан Милошевиќ ќе биде погребан во неговиот роден ...

Мирјана Марковиќ нема да присуствува на погребот на Милошевиќ

Канал5 - 15.03.2006

Вдовицата на поранешниот претседател на Србија и СР Југославија, Слободан Милошевиќ, Мирјана Марковиќ даде согласност нејзиниот покоен сопруг да биде погребан во Србија, но нема да присуствува на погребот, изјави денеска заменик-претседателот на руската Дума и лидер на фракцијата Родина Сергеј ...

Руската Дума усвои декларација за укинување на Хашкиот трибунал

Канал5 - 15.03.2006

Руската Државна дума денеска едногласно усвои Декларацијата за укинување на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија, во која се оценува дека неговата идна активност е нецелисходна. Москва, 15 март (МИА) - Руската Државна дума денеска едногласно усвои Декларацијата за ...

Љубе Бошковски и Анте Готовина се простија од Милошевиќ

Вечер - 15.03.2006

Во вчерашните изданија на белградските весници "Политика" и "Вечерње новости", 34 обвинети од Хашкиот трибунал, од различни националности, меѓу кои и поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, објавија некролог по повод смртта на Слободан Милошевиќ.

Погребот во Москва?

Вечер - 15.03.2006

Најверојатно,Милошвеиќ ќе биде погребан во Москва.Ова вчера попладне го изјави функционер на СПС ,тврдедејќи дека семството од Србија бара само гробно место и свое присутсво на сахраната,но дека властите и тоа не им го одобруваат.Братот на Слободан пак изјави дека нема услови за погреб во ...

Телото на Милошевиќ не е веќе во Хаг

А1 - 14.03.2006

Белградската телевизија Б-92 објави ексклузивни снимки како синот на Милошевиќ го превзема ковчегот со телото на татка си. Ковчегот беше ставен во комбе со руски дипломатски таблици и извесно време ќе биде на аеродромот во Хаг, се додека не се одлучи дали Милошевиќ ќе биде погребан во Москва или во ...

Москва не верува во резултатите за смртта на Милошевиќ

А1 - 14.03.2006

Москва има право да не верува во резултатите на експертизата за смртта на бившиот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, изјави синоќа шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Според Лавров, Москва била подготвена да даде гаранции за Милошевиќ дека ќе се врати во Хашкиот суд по лечењето ...

Писмото на Милошевиќ до руското МНР од 8 март 2006-та

А1 - 14.03.2006

Адвокатот на Слободан Милошевиќ Зденко Томановиќ на Асошиејтед прес му го предал писмото што на рака го пишувал Слободан Милошевиќ со датум од 8 март 2006 година, јави бугарската новинска агенција БТА. Во продолжение следува целиот текст од писмото: „До Министерството за надворешни работи на ...

Тадиќ повтори дека нема да ја амнестира Мира Марковиќ

А1 - 14.03.2006

Српскиот претседател Борис Тадиќ повторно изјави дека нема да ја амнестира сопругата на Слободан Милошевиќ, Мира Марковиќ. „Согласно со српскиот Устав, јас треба да ја донесам одлуката за амнестија, но јас нема да ја амнестирам Мира Марковиќ поради нејзината улога и одговорностите, кои семејството ...

Официјално заврши процесот против Милошевиќ

А1 - 14.03.2006

Меѓународниот трибунал на Обединетите нации за воени злосторства во поранешна Југославија денеска објави официјално завршување на процесот против Слободан Милошевиќ, кој почина во саботата. Трибуналот изразува жалење поради тоа што пресудата во тој историски процес веќе е невозможна, истакна ...

Холбрук: Правдата во случајот со Милошевиќ е задоволена

А1 - 14.03.2006

Поранешниот американски пратеник за Балканот и амбасадор Ричард Холбрук смета дека во случајот со Слободан Милошевиќ, кој почина пред Меѓународниот суд да го прогласи за виновен, правдата, иако неизречена, сепак е задоволена.

Кој го отрул Слободан Милошевиќ?

Време - 14.03.2006

ОТКРИЕН ОТРОВОТ, СЕ ТРАГА ПО ТРУЈАЧОТ Аутопсијата на починатиот поранешен српски водач Слободан Милошевиќ покажала дека веројатна причина за смртта е присуството на рифампицин, антибиотик што се користи за лекување тешки инфекции како туберкулоза, па дури и лепра.

Милошевиќ ќе биде погребен во Белград

Време - 14.03.2006

Милошевиќ ќе биде погребен во Белград, но без државнички почести и нема да добие парцела во Алејата на великаните. Сопругата и синот на Милошевиќ, Мира Марковиќ и Марко, сакаа тој да биде погребен во Москва, неговиот брат Борислав бараше тој да биде закопан во Белград, а ќерката Марија - во ...

Милошевиќ земал погрешни лекови за да го пуштат во Русија

Вест - 14.03.2006

СЛОБО И МРТОВ ПРАВИ БЕЛИ ХАГ, 14 март (Ројтерс) - Поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, кој бараше да се лечи во Русија, земал лекови што му ја влошиле здравствената состојба пред да почине во својата затворска ќелија, соопшти холандски медицински стручњак.

Србија не дозволува државен погреб

Вест - 14.03.2006

БЕЛГРАД, 14 март (Ројтерс) - Српските власти соопштија дека Милошевиќ нема да се одржи државен погреб за Милошевиќ. Во изјавата од Врховниот совет за одбрана на Србија се вели дека нема да се дозволи на погребот да се искористи војската на Србија и Црна Гора.

Голем удар врз Трибуналот, тврди Лондон

Утрински - 14.03.2006

Велика Британија за смртта на Слободан Милошевиќ Лордот Овен смета дека со неизрекувањето на пресуда за Милошевиќ е пропуштена шанса да се смири регионот Од наШиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Смртта на "балканскиот касап° Слободан Милошевиќ е голем удар врз Трибуналот во Хаг затоа што ...

Семејството бара Милошевиќ да биде погребан во Белград

Утрински - 14.03.2006

Драшковиќ: Со промовирањето на еден сериски убиец во национален херој повторно се убиваат неговите жртви, а Србија се посрамотува и пред себеси и пред светот За вождот нема место во Алејата на великаните БЕЛГРАД - "Желба на семејството на Слободан Милошевиќ е тој да биде погребан во Белград со сите ...

Милошевиќ умрел од срцев удар, а пиел и погрешни лекови

Утрински - 14.03.2006

Поранешниот југословенски претседател починал поради ненадејно откажување на работата на срцето Шпекулациите за смртта продолжуваат ХАГ - Телото на Слободан Милошевиќ вчера требаше да му биде предадено на семејството додека експертите се обидуваат да утврдат дали неговата смрт од срцев удар само ...

Братот на Милошевиќ, Борислав, во болница

Утрински - 14.03.2006

По веста од Хаг за смртта на поранешниот југословенски претседател Од наШиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - "Мојот татко беше претседател на земјата и нормално е да го погребаме во својата земја. Овие денови го загубив таткото, но не сакам да ја загубам и мајката.

Слобо се труел за да избега во Русија!?

Дневник - 14.03.2006

мистериозна смрт на наЈважниот затвореник во шевенинген Слободан Милошевиќ починал од инфаркт откако намерно земал лекови за да си го влоши здравјето за да му биде одобрено барањето да се лекува во Москва, тврдат медицински експерти.

Погребот во Белград,а можеби и во Москва

Дневник - 14.03.2006

Слободан Милошевиќ ќе биде достоинствено погребан на градските гробишта во Белград, но не во Алејата на великаните, ниту со какви било државни почести. До вчера попладне не беше извесно дали неговите најблиски, сопругата Мира Марковиќ и синот Марко Милошевиќ, ќе може да присуствуваат на погребот, ...

Писмо на Милошевиќ до руското МНР

Канал5 - 14.03.2006

Адвокатот на Слободан Милошевиќ Зденко Томановиќ на Асошиејтед прес му го предал писмото што на рака го пишувал Слободан Милошевиќ со датум од 8 март 2006 година, јави бугарската новинска агенција БТА. Хаг, 14 март (МИА) - Адвокатот на Слободан Милошевиќ Зденко Томановиќ на Асошиејтед прес му го ...

Укината потерницата по Мира Марковиќ

Канал5 - 14.03.2006

Судот во Белград денеска ја укина потерницата по Мира Марковиќ, вдовицата на поранешниот југословенски и српски претседател Слободан Милошевиќ, јави Радиото Б-92. Белград, 14 март (МИА) - Судот во Белград денеска ја укина потерницата по Мира Марковиќ, вдовицата на поранешниот југословенски и српски ...

Холбрук: Во случајот со Милошевиќ, правдата не е изречена, но е задоволена

Канал5 - 14.03.2006

Поранешниот американски пратеник за Балканот и амбасадор Ричард Холбрук смета дека во случајот со Слободан Милошевиќ, кој почина пред Меѓународниот суд да го прогласи за виновен, правдата, иако неизречена, сепак е задоволена.

Обвинетите од Хашкиот трибунал упатија последен поздрав до Милошевиќ

Канал5 - 14.03.2006

Во денешните изданија на белградските весници “Политика” и “Вечерње новости”, 34 обвинети од Хашкиот трибунал, од различни националности, меѓу кои и поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, објавија некролог по повод смртта на Слободан Милошевиќ.

Официјално заврши судскиот процес против Милошевиќ во Хаг

Канал5 - 14.03.2006

Меѓународниот трибунал на Обединетите нации за воени злосторства во поранешна Југославија денеска објави официјално завршување на процесот против Слободан Милошевиќ, кој почина во саботата. Хаг, 14 март (МИА) - Меѓународниот трибунал на Обединетите нации за воени злосторства во поранешна ...

Хусеин да не заврши како Милошевиќ?

Вечер - 14.03.2006

Ирачаните се надеваат дека судењето на нивниот поранешен претседател Садам Хусеин ќе заврши наскоро и тој нема да ја дочека судбината на поранешниот претседател на Србија и СРЈ, Слободан Милошевиќ. Семејствата на жртвите на балканските војни сметаат дека со смртта на Милошевиќ им е ускратена ...

Погребот во Белград

Вечер - 14.03.2006

Погребот на Слободан Милошевиќ ќе биде извршен во Белград, а телото од Хаг ќе го преземе неговииот син Марко. Ова вчера попладне го изјави адвокатот на поранешниот југословенски претседател. Претходно за согласност дало целото семејството, доколку властите на Србија ја повлечат наредбата за апсење ...

Сега е неизвесно испорачувањето на Караџиќ и Младиќ

Вечер - 14.03.2006

Четирите смртни случаи и многуте нејаснотии негативно влијаат на репутацијата на Хашкиот трибунал, а испорачувањето на Ратко Младиќ и Радован Караџиќ станува се потешко, оцени виенскиот весник "Пресе". "Неочекуваната смрт на Слободан Милошевиќ би можела да го забрза крајот на Трибуналот, бидејќи ...

Мира може да дојде

Вечер - 14.03.2006

Белградскиот градоначалник Ненад Богдановиќ вчера изјави дека нема да дозволи поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ да биде погребан во Алејата на великаните на новите белградски гробишта. Во меѓувреме, партијата на српскиот премиер Воислав Коштуница истакна дека ќе ја прифати ...

Милошевиќ ќе биде погребан во Белград

А1 - 13.03.2006

Погребот на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ ќе биде во Белград, а телото ќе го преземе неговиот син Марко, кој ќе пристигне во Хаг денеска или утре, изјави адвокат на Милошевиќ. Холандскиот обвинител одлучи денеска телото на Слободан Милошевиќ да биде предадено на ...

„Комерсант“ ги објавува двата мита за Милошевиќ

А1 - 13.03.2006

Откако ја напушти политиката, но и по смртта на Слободан Милошевиќ, продолжуваат да живеат два големи мита кои ги одржуваше самиот Милошевиќ во текот на целиот политички живот, пишува денеска во анализа рускиот весник „Комерсант“.

Тадиќ: Нема државен погреб за Милошевиќ

А1 - 13.03.2006

Кабинетот на српскиот претседател Борис Тадиќ ги демантираше спекулациите дека ќе донесе одлука за аболиција на сопругата на Слободан Милошевиќ, Мира Марковиќ. Тадиќ, како што јави Радио телевизија Србија, наведува дека Милошевиќ нема да има државен погреб.

Милошевиќ починал од срцев удар

А1 - 13.03.2006

Според првичните резултати, срцевиот удар бил предизвикан од две аномалии откриени на срцето на Милошевиќ. Хашкиот трибунал се уште не може со сигурност да ги отфрли обвинувањата на адвокатот на Милошевиќ Зденко Томановиќ, според кого, инфарктот бил предизвикан од труење.

Хаг: Уште е рано да се заклучи дали Милошевиќ бил отруен

А1 - 13.03.2006

Се уште е рано за каков било заклучок за евентуално труење на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, изјави синоќа портпаролот на Хашкиот трибунал, Александра Миленов. „Се уште е многу рано за да се донесе и најмал заклучок.

Ирак во надеж дека судењето на Хусеин нема да ја има судбината на Милошевиќ

А1 - 13.03.2006

Ирачаните се надеваат дека судењето на нивниот поранешен претседател, Садам Хусеин, ќе заврши наскоро и тој нема да ја дочека судбината на поранешниот претседател на Србија и СРЈ Слободан Милошевиќ. Семејствата на жртвите на балканските војни сметаат дека со смртта на Милошевиќ им е ускратена ...

Драшковиќ се срами од српските реакции по смртта на Милошевиќ

А1 - 13.03.2006

Министерот за надворешни работи на Србија и Црна Гора, Вук Драшковиќ синоќа изјави дека му е срам од јавните реакции во Србија по смртта на Слободан Милошевиќ. „Тагата на приврзаниците на човекот кој е одговорен за небројни злосторства и кој лично наредил многу убиства е претворена во оди за ...

„Пресе“: Смртта на Милошевиќ ќе се одрази на репутацијата на Трибуналот

А1 - 13.03.2006

Четирите смртни случаи и многуте нејаснотии негативно влијаат на репутацијата на Хашкиот трибунал, а испорачувањето на Ратко Младиќ и Радован Караџиќ станува се потешко, оцени денеска виенскиот весник „Пресе“. „Неочекуваната смрт на Слободан Милошевиќ би можела да го забрза крајот на Трибуналот, ...

Руското МНР го доби писмото од Милошевиќ

А1 - 13.03.2006

Официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи Михаил Камињин потврди денеска дека Министерството вчера го добило писмото кое поранешниот југословенски претседател, Слободан Милошевиќ, го напишал еден ден пред смртта во својата затворска ќелија во Хаг.

Кога и каде ќе биде погребан Милошевиќ?

А1 - 13.03.2006

Во Србија владее вистинска збрка околу тоа кога и каде ќе биде погребан Милошевиќ. Неговата партија прво се закануваше дека ќе ја урне Владата како еден од коалиционите партнери доколку Милошевиќ не биде погребан во Алејата на великаните.

Во Москва хоспитализиран братот на Милошевиќ

А1 - 13.03.2006

Поранешниот југословенски амбасадор во Русија Борислав Милошевиќ синоќа е примен во Научниот центар за кардиоваскуларна хирургија „Бакуљев“ во Москва. На Милошевиќ, како што самиот изјави за српската новинска агенција ТАНЈУГ, синоќа му се слошило и претпоставува дека се работи за аритмија.

Сакаше да не подели,а не призна под уставното име

Време - 13.03.2006

„БАЛКАНСКИОТ КАСАП“ И МАКЕДОНИЈА Човекот што сакаше да ја подели Македонија, а еден ден пред атентатот врз поранешниот македонски претседател Киро Глигоров ја призна државата под уставното име. Вака ќе остане запаметен Слободан Милошевиќ во Македонија, кого голем број македонски експерти го ...

Голем уништувач за Македонија

Време - 13.03.2006

ВМРО-НАРОДНА Слободан Милошевиќ е личноста што бараше поделба на Македонија и ги поткопуваше националните и државните интереси, сметаат во ВМРО-НП. - Милошевиќ беше контроверзна личност. И по неговата смрт останува впечатокот дека тој е главната причина што Србија и ден денеска е поделена и ...

Истрага за смртта на Слободан Милошевиќ

Време - 13.03.2006

Игор Даниловиќ Во Институтот за судска медицина во Хаг вчера беше извршена обдукција и токсиколошка анализа на телото на Слободан Милошевиќ, кој во саботата беше најден мртов во неговата ќелија во хашкиот притворен центар Шевенинген. „Загрижен сум зашто сакаат да ме отрујат“.

Неговата смрт ги усреќи оние што треба да бидат најтажни

Време - 13.03.2006

АРБЕН ЏАФЕРИ Арбен Џафери, лидерот на Демократската партија на Албанците, смета дека смртта на поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ на виделина истакнала два парадокси. - Неговата смрт најмногу ги усреќи тие што денеска би требало да се најтажни.

Смрт без завршница

Време - 13.03.2006

Смртта на Слободан Милошевиќ во истражен затвор во Хаг означи крај на една трагична историја во која ниту една од засегнатите страни што спореа за Милошевиќ не го добија тоа што го сакаа. Семејствата на жртвите не ја добија правдата што толку долго ја чекаа.

Милошевиќ и избега на Карла

Вест - 13.03.2006

ПОЧИНА КОМШИЈАТА НА ЉУБЕ БОШКОСКИ ВО ХАГ "Бесна сум. Во еден момент е изгубено се. Смртта на Милошевиќ за мене претставува целосен пораз. "Бесна сум. Во еден момент е изгубено се. Смртта на Милошевиќ за мене претставува целосен пораз.

Холбрук: Нема да пуштам ни солза!

Време - 13.03.2006

РЕАКЦИИ Кај нашиот народ се почитува обичајот во ваков момент политичките и другите разлики да се остават на страна, рече српскиот премиер Воислав Коштуница, кој изрази жалење за смртта на Милошевиќ и најави дека ќе побара детален извештај за случајот.

„Никој не смее да ги тепа Србите!“

Време - 13.03.2006

БИОГРАФИЈА 1941 - Слободан Милошевиќ е роден на 20 август 1941. во Пожаревац, каде што завршува осмолетка и гимназија, а Правен факултет во Белград, во 1964 година 1986 - Во мај станува претседател на Претседателството на Централниот комитет на Сојузот на комунисти на Србија.

Ричард Холбрук нема да лее солзи по Милошевиќ

Утрински - 13.03.2006

Главниот преговарач за поранешна Југославија, американскиот "булдужер" за затвореникот од Хаг Ричард Холбрук, поранешен американски преговарач за поранешна Југославија, изјави дека нема да пролее ниту една солза за починатиот Слободан Милошевиќ, кого го нарече "социопат".

Подобри денови за Балканот

Утрински - 13.03.2006

Хрватскиот претседател Стипе Месиќ изрази по повод смртта на Милошевиќ жалење што поранешниот југословенски и српски претседател не ја доживеал "заслужената казна". "Штета што не го доживеа завршувањето на процесот и не ја доби заслужената казна", изјави Месиќ.

Популистот од Газиместан умре осамен во ќелија во Шевенинген

Утрински - 13.03.2006

Подемот и падот на Милошевиќ Слободан Милошевиќ имаше типишно макијавелистичка кариера - го интересираше само власта, а не идеологијата. Се ослободи од своите патрони на бескрупулозен начин. Беше комунист и конзервативен националист Димитар Чулев Два момента се земаат како историски за подемот на ...

Милошевиќ умре, крај на една епоха

Утрински - 13.03.2006

Изненадувачка вест од затворот на Хашкиот трибунал. Почина најважниот човек кому му се судеше ХАГ - Слободан Милошевиќ, наречен „касапот од Балканот“ поради конфликтите што доведоа до распад на Југославија во деведесеттите години, во саботата е пронајден мртов во неговата затворска ќелија, еден ...

Недоврешна српска приказна

Утрински - 13.03.2006

Србија во клинч со минатото и со актуелната реалност. На старите митови им се додаваат нови Мртвиот Милошевиќ доаѓа во Србија како светец Драган Николиќ Слободан Милошевиќ, прогласуван за наследник за Јосип Броз, не ја одбрани Југославија.

Москва бара оцена за експертизата на лекарите

Утрински - 13.03.2006

Највисоките руски политичари не престануваат да го обвинуваат раководството на Хашкиот трибунал Официјална Москва го доживува Милошевиќ како симбол на борбата на еден мал народ против моќниот НАТО Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Највисоките руски политичари не престануваат да го ...

Милошевиќ барал помош

Утрински - 13.03.2006

Адвокат ХАГ - Слободан Милошевиќ испрати писмо до Русија во кое бара помош и наведува дека му се даваат погрешни лекарства во обидот да се замолчи, еден ден пред неговата смрт, изјави вчера неговиот адвокат. Адвокатот Зденко Томановиќ кој на новинарите им покажа копија од рачно напишано писмо ...

За Милошевиќ сега ќе суди историјата

Утрински - 13.03.2006

Рекации во Србија и соседните држави по смртта на поранешниот претседател на СРЈ Некои од медиумите во Белград пишуваат дека во Хаг се случило убиство Начинот на кој почина Слободан Милошевиќ е големо искушение за моралниот авторитет на Хашкиот трибунал, а јавноста нема да може да ја дознае целата ...

Дел Понте: Смртта на Милошевиќ е целосен пораз за мене

Утрински - 13.03.2006

Изјава Дел Понте изјави дека била многу гневна кога слушнала за смртта на Милошевиќ само неколку месеци пред изрекувањето на пресудата по неговиот четиригодишен судски процес. „Јас сум бесна“, изјави таа во интервјуто за италијанскиот весник „Република“. „За миг се е изгубено...

Смртта ја изигра правдата

Утрински - 13.03.2006

Свет Смртта не менува ништо, бидејќи Белград мора да се соочи со минатото Светските политичари и медиуми информацијата за смртта на Слободан Милошевиќ ја прокомнетираа како тажен ден за правдата и за жртвите на југословенските војни кои чекаа виновникот за над 200.000 мртви да ја добие заслужената ...

Каде ќе биде погребот

Утрински - 13.03.2006

Во саботата вечерта се уште не беа направени подготовките за погребот на Милошевиќ и тоа се заканува да ја продлабочи поделбата во Србија меѓу сў помалиот број симпатизери на Милошевиќ и неговите политички опоненти. Официјални лица од неговата Социјалистичка партија изјавија дека тој треба да биде ...

Умре Милошевиќ... Знам!

Утрински - 13.03.2006

Како македонските политички претставници ја примија веста за смртта во Хаг "Брат, умрел Слобо, сега на регионов ќе му тргне!" Возбудено зборуваше висок вмровски претставник преку телефон Соња Крамарска "Умре Милошевиќ!" Му рече завчера потпретседателот на ДПА, Мендух Тачи, на македонскиот премиер.

Тешки денови за трибуналот во хаг

Утрински - 13.03.2006

Главно прашање е зошто сите обвиненија против Милошевиќ беа во еден процес Смртта на Милошевиќ ќе фрли сенка врз неговиот правен непријател, Карла дел Понте Ова беше црна недела за Хашкиот трибунал. На 5 март воениот злосторник од српска националност, Милан Бабиќ, беше пронајден мртов во неговата ...

Некролози

Дневник - 13.03.2006

митко билЈаноски Србите, разлистувајќи ги денешните весници, ќе имаат несекојдневна глетка. Еден до друг, некролог до некролог, ќе бидат последните поздрави до Слободан Милошевиќ, долгогодишниот претседател на Србија и на Југославија, кој завчера почина во својата ќелија во Хаг, и поменот за Зоран ...

"Србија веднаш да ги уапси Караџиќ и Младиќ"

Дневник - 13.03.2006

Главната Хашка обвинителка Карла дел Понте изрази разочарување затоа што судењето на Слободан Милошевиќ остана без епилог и нагласи дека сега, повеќе од кога и да е, очекува Србија да ги уапси преостанатите бегалци обвинети за воени злосторства.

Милошевиќ замина неосуден

Дневник - 13.03.2006

фотовест Хашкиот трибунал вчера соопшти дека се уште не се знае причината за смртта на поранешниот српски и југословенски претседател Слободан Милошевиќ, додавајќи оти се чекаат резултатите од аутопсијата на телото која се врши во Холандскиот институт за судска медицина, јави Ројтерс.

Стивен Кеј: Милошевиќне се самоуби

Дневник - 13.03.2006

Стивен Кеј, адвокатот на Милошевиќ назначен од судот, вели дека се уште не ја знае причината за смртта на Милошевиќ, но категорично ја отфрли можноста неговиот клиент самиот да си го одзел животот, иако и двајцата родители на Милошевиќ извршиле самоубиство.

Дел Понте не исклучува самоубиство

Дневник - 13.03.2006

Главната обвинителка на Хашкиот трибунал Карла дел Понте вчера изјави дека не ја исклучува можноста Милошевиќ, кој беше обвинет за геноцид и други воени злосторства во Хрватска, Босна и на Косово, да се самоубил, но додаде оти треба да се почекаат резултатите од аутопсијата.

СЕМЕЈСТВОТО НА МИЛОШЕВИЌ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ДОГОВОРИ ЗА МЕСТОТО НА НЕГОВИОТ ГРОБ

Канал5 - 13.03.2006

Членовите на семејството на Слободан Милошевиќ денеска изнесоа различни мислења околу местото каде што би требало да биде погребан поранешниот претседател на Србија и СРЈ, јавија белградските медиуми. Белград, 12 март (МИА) - Членовите на семејството на Слободан Милошевиќ денеска изнесоа различни ...

“Индепендент”: И покрај “дебаклот на судот во Хаг” не смее да престане притисокот врз Србија

Канал5 - 13.03.2006

И покрај дебаклот што Трибуналот во Хаг го доживеа со случајот на Слободан Милошевиќ, поради предолгото обвинување и смртта на обвинетиот, не смее да престане притисокот врз Србија, смета лондонскиот весник “Индепендент”. Лондон, 13 март (МИА) - И покрај дебаклот што Трибуналот во Хаг го доживеа со ...

Вук Драшковиќ се срами од реакциите во Србија по смртта на Милошевиќ

Канал5 - 13.03.2006

Министерот за надворешни работи на Србија и Црна Гора Вук Драшковиќ синоќа изјави дека му е срам од јавните реакции во Србија по смртта на Слободан Милошевиќ. Белград, 13 март (МИА) - Министерот за надворешни работи на Србија и Црна Гора Вук Драшковиќ синоќа изјави дека му е срам од јавните реакции ...

Слободан Милошевиќ починал од срцев удар, соопшти Хашкиот трибунал

Канал5 - 13.03.2006

Со обдукција на телото на поранешниот југословенски и српски претседател Слободан Милошевиќ утврдено е дека тој починал од срцев удар, соопшти синоќа Хашкиот трибунал. Хаг, 13 март (МИА) - Со обдукција на телото на поранешниот југословенски и српски претседател Слободан Милошевиќ утврдено е дека ...

Милошевиќ намерно земал погрешни лекарства, тврди холандски токсиколог

Канал5 - 13.03.2006

“Поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ намерно земал лек, кој не му бил препишан, а кој го анулирал ефектот од лекарствата за регулирање на високиот крвен притисок”, соопшти денеска холандскиот токсиколог Роналд Југес по анализата на крвта на Милошевиќ, пренесе бугарската ...

Хаг: Се уште е рано да се заклучи дали Милошевиќ евентуално е отруен

Канал5 - 13.03.2006

Се уште е рано за каков било заклучок за евентуално труење на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, изјави синоќа портпаролот на Хашкиот трибунал Александра Миленов. Хаг, 13 март (МИА) - Се уште е рано за каков било заклучок за евентуално труење на поранешниот југословенски ...

Партијата за православно единство на Србите и Македонците отвори книга за жалост за Милошевиќ

Канал5 - 13.03.2006

Книги на жалост за Милошевиќ отвори партијата за православно единство на Србите и Македонците. Едната во Кучевиште, другата во Ѓорче Петров. Симпатизерите на поранешниот југословенски претседател велат дека заминал голем херој и патриот.

Телото на Милошевиќ не е веќе во хашкиот институт за судска медицина

Канал5 - 13.03.2006

Холандски обвинители информираа дека телото на Слободан Милошевиќ денеска е отпуштено од Институтот по судска медицина каде беше подложено на осумчасовна аутопсија која покажа дека починал од срцев удар, соопшти претставник на Хашкиот трибунал.

Српскиот претседател: нема аболиција за Мира Марковиќ и нема државен погреб за Слободан Милошевиќ

Канал5 - 13.03.2006

Кабинетот на српскиот претседател Борис Тадиќ ги демантираше спекулациите дека ќе донесе одлука за аболиција на сопругата на Слободан Милошевиќ, Мира Марковиќ. Белград, 13 март (МИА) - Кабинетот на српскиот претседател Борис Тадиќ ги демантираше спекулациите дека ќе донесе одлука за аболиција на ...

БРАТОТ НА СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЌ ХОСПИТАЛИЗИРАН ВО МОСКВА

Канал5 - 13.03.2006

- Поранешниот југословенски амбасадор во Русија Борислав Милошевиќ синоќа е примен во Научниот центар за кардиоваскуларна хирургија “Бакуљев” во Москва. Москва, 13 март (МИА) - Поранешниот југословенски амбасадор во Русија Борислав Милошевиќ синоќа е примен во Научниот центар за кардиоваскуларна ...

Милошевиќ ќе биде погребан во Белград, тврди неговиот адвокат

Канал5 - 13.03.2006

Погребот на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ ќе биде во Белград, соопшти денеска неговиот правен советник. Хаг, 13 март (МИА) - Погребот на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ ќе биде во Белград, соопшти денеска неговиот правен советник.

Сакаа да ме отруат!

Вечер - 13.03.2006

Адвокатот на Слободан Милошевиќ вчера покажа копија од писмо напишано своерачно од поранешниот југословенски претседател во кое тој тврди дека го лекувале со погрешни лекарства. Писмото во петокот, ден пред смртта на Милошевиќ, било испратено до рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Дел Понте по свој терк

Вечер - 13.03.2006

Хашкиот обвинител Карла Дел Понте на конференција за новинари во Хаг изрази разочарување, затоа што судењето на Слободан Милошевиќ остана без епилог и нагласи дека сега, повеќе од кога и да е, очекува Србија да ги уапси преостанатите хашки бегалци Радован Караџиќ и Ратко Младиќ.

Милошевиќ пронајден мртов!

Вечер - 13.03.2006

Поранешниот српски лидер и претседател на СР Југославија, Слободан Милошевиќ (64), почина завчераутро во затворската ќелија во Схевенинген во која се наоѓаше од април 2001 година. Милошевиќ беше пронајден мртов во својот кревет меѓу 9 и 9.30 часот, а холандските власти веднаш наредија обдукција и ...