TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најмалку 25 загинати во напади на Блискиот Исток

А1 - 16.07.2006

Пеколен ден во Либан и Израел. Најмалку 25 луѓе загинаа во крвавите напади на израелската армија на позициите на Хезболах, откако изутринава со 10-тина ракети, истрелани од либанска територија, беше нападнат третиот по големина град во Израел пристаништето Хаифа.

Израел ги предупреди цивилите да го напуштат јужен Либан

А1 - 16.07.2006

Израелската војска денеска ги предупреди цивилите во Либан да го напуштат јужниот дел на земјата. Предупредувањето следи по кусо време откако најмалку осум Израелци загинаа денеска во пристанишниот град Хаифа, во најжестокиот напад на Хезболах врз израелска територија.

Лидерот на Хезболах најавува нови напади врз Израел, Г-8 бара прекин на насилствата

Канал5 - 16.07.2006

Лидерот на либанската шиитска Божја партија (Хезболах), Хасан Насрала денеска се закани дека неговото движење ќе продолжи со нападите врз Израел без ограничувања. - Ќе ги користиме сите средства... Бејрут, 16 јули (МИА) - Лидерот на либанската шиитска Божја партија (Хезболах), Хасан Насрала денеска ...

Состанок на Арапската лига за состојбата во Либан

А1 - 15.07.2006

Новонастанатата состојба по израелските напади врз Либан и врз палестинските територии беше единствена тема на денешниот итен состанок на Арапската лига. На состанокот, како што е соопштено, било разговарано за можните начини за завршување на израелските напади врз Либан и палестинските територии.

Најмалку 20 цивили загинаа во израелските напади во Либан

А1 - 15.07.2006

Најмалку 20 цивили, меѓу кои и деца, загинаа во денешните напади на израелската армија во Либан. Израелската ракета погодила комби полно со патници кои бегале од воената зона. Најмалку 100 ракети се испукани денеска од израелска територија на цели долж границата со Либан.

Хезболах влезе во непромислена авантура

Утрински - 15.07.2006

РИЈАД - Саудиска Арабија во четвртокот обвини „елементи" во Либан за насилството со Израел, во невообичаено искрената реторика упатена кон герилската група Хезболах и нејзините ирански поддржувачи. „Мора да се направи дистинкција меѓу легитимен отпор и непромислена авантури преземени од елементи ...

Франција го осуди Израел, Буш не

Вест - 15.07.2006

ПАРИЗ, 15 јули (Ројтерс) - Франција вчера ја осуди израелската офанзива врз Либан како "сосема несоодветна", а Бејрут доби уверувања од американскиот претседател Џорџ Буш дека ќе изврши притисок врз Израел да ги ограничи цивилните жртви, но не и да ја прекине офанзивата.

Либан отсечен од светот

Дневник - 15.07.2006

Хезболах возврати на нападите и за 48 часа истрела 130 ракети „катјуша“ врз Хаифа и врз други израелски места Израелските сили вчера повторно ги бомбардираа главните инфраструктурни објекти во Либан - аеродромот во Бејрут, главниот пат кон Дамаск, важните далноводи и комуникациските центри.

Појасот Газа опколен од израелски тенкови и војници

Утрински - 15.07.2006

Израел ги бомбардираше канцелариите на Хамас и уби над 80 Палестинци како дел од офанзивата ГАЗА - Израел вчера ги бомбардираше канцелариите на законодавците на Хамас, уништи еден мост и истрела тенковска граната од која загина еден Палестинец, како дел од офанзивата во појасот Газа, чија цел е да ...

Израел продолжува со офанзивата во Либан

Вест - 15.07.2006

БЕЈРУТ, 15 јули (Ројтерс) - Израел вчера нападна цели на Хезболах и уништи неколку либански цивилни инсталации поради што предизвика бројни критики за својата тактика што ја применува откако шиитски борци фатија двајца, а убија осуммина израелски војници.

Ракети летаат на двете страни

Време - 15.07.2006

ВОЕНА КРИЗА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Израелската офанзива во Либан, почната откако либанската терористичка група Хезболах зароби двајца израелски војници, вчера продолжи со несмалена жестина. Изненадување е ракетниот напад на Хезболах врз израелскиот град Хаифа, кој Израелците сметаа дека е надвор од ...

Израел изврши воздушна, поморска и копнена блокада на Либан

Утрински - 15.07.2006

Бројот на загинатите луѓе во Либан, речиси сите цивили, откако започна кампањата на Израел, се зголеми на 60 БЕЈРУТ - Израел вчера повторно го нападна аеродромот во Бејрут и бомбардираше либански патишта, електрични столбови и мрежи за комуникација во рамките на проширената кампања откако герилците ...

Продолжуваат израелските напади врз цели во Либан

Канал5 - 15.07.2006

Израелски авиони-ловци од типот Ф-16 утрово го бомбардираа најголемиот палестински бегалски логор во Либан, Аин ал Хилва, јави руската агенција ИТАР-ТАСС. Бејрут, 15 јули (МИА) - Израелски авиони-ловци од типот Ф-16 утрово го бомбардираа најголемиот палестински бегалски логор во Либан, Аин ал ...

Уништено седиштето на Хезболах во Бејрут

Канал5 - 15.07.2006

Израелските сили денеска го уништија седиштето на лидерот на либанската шиитска Божја партија (Хезболха), Хасан Хасрала во јужното предградие на Бејрут, Харет Хрејк, јави АФП, повикувајќи се на изјава на претставник на движењето.

Се мириса на војна!?

Вечер Прес - 15.07.2006

ПОДНАСЛОВ; Билансите се се потрагични, а обемот и јачината на нападите се поголеми, со многу елементи на класична војна. За три дена се убиени над 65 лица: 55 либански цивили и двајца израелски и осум израелски војници. Офанзивата врз Либан продолжува со сета жестина, токму онаа како што премиерот ...

Израел ги обвини Иран и Сирија за насилството во Либан

А1 - 14.07.2006

Израел ги обвини Иран и Сирија дека се одговорни за ескалација на насилството во Либан. Притоа се тврди дека Хезболах сака да ги префрли двајцата израелски војници во Иран, што властите во Техеран го демантираа. „Хезболах не би можел да делува во Либан без јасна поддршка на Сирија“, изјави ...

Продолжува израелската офанзива во Либан

А1 - 14.07.2006

Продолжува офанзивата на Израел. И денеска израелските сили го бомбардираа бејрутскиот меѓународен аеродром. За 24 часа тој беше трет пат бомбардиран. Израелската авијација изутринава бомбардирала и база на палестинското движење Народен фронт за ослободување на Палестина.

Израел ќе ги прекине нападите ако се ослободат војниците

А1 - 14.07.2006

Израел ќе ги прекине нападите врз Либан ако Хезболах ги ослободи двајцата киднапирани израелски војници, ако го прекине ракетниот оган врз Израел и ако либанската влада ја разоружи шиитската група Хезболах. Ова се условите кои денеска ги постави израелскиот премиер Ехуд Олмерт.

Израел продолжи со нападите врз Либан

Канал5 - 14.07.2006

Израелските сили денеска за првпат го бомбардираа терминалот на бејрутскиот меѓународен аеродром, јави АФП. Бејрут, 14 јули (МИА) - Израелските сили денеска за првпат го бомбардираа терминалот на бејрутскиот меѓународен аеродром, јави АФП.Веста беше негирана од страна на официјален либански ...

Израел го нападна Либан, загинаа 52 цивили

Вест - 14.07.2006

БЕЈРУТ, 14 јули (Ројтерс) - Израел вчера нападна аеродром во Бејрут и блокираше либански пристаништа проширувајќи ги одмаздничките напади во кои загинаа 52 цивили во Либан откако Хезболах завчера грабна двајца и уби осуммина израелски војници.

ЕУ бара двете страни да престанат со нападите

Вест - 14.07.2006

БРИСЕЛ, 14 јули (АП) - Европската унија вчера ги повика двете страни да го прекинат обновеното насилство на Блискиот Исток и да се избегнуваат цивилните жртви. Висок претставник на ЕУ рече дека израелските напади врз Либан се "несразмерна" реакција на киднапирањето на двајцата израелски војници.

Израел гази во потрага по заробените војници

Време - 14.07.2006

ВОЕНА КРИЗА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Израелската армија вчера ја продолжи големата воена операција против Либан, која ја почна завчера откако терористичката група Хезболах од либанска територија киднапира двајца израелски војници. Израелците ги бомбардирале пистите на аеродромот во либанскиот главен град ...

Израел нападна позиции на НФОП во Либан

Канал5 - 14.07.2006

Израелската авијација бомбардираше утрово база на палестинското движење Народен фронт за ослободување на Палестина - Главна команда, во либанската долина Бека, пренесува МИА Бејрут, 14 јули (МИА) - Израелската авијација бомбардираше утрово база на палестинското движење Народен фронт за ослободување ...

Израелците со бомби го разораа Либан

Дневник - 14.07.2006

Франција и Русија го осудија израелските напади како „прекумерни“, но американскиот претседател Џорџ Буш во Германија ја оправда офанзивата, истакнувајќи дека Израел има право да се брани Израелски авиони убија повеќе од педесет цивили во жестоки одмазднички напади врз целата територија на Либан, ...

Израел во војна со Либан

Утрински - 14.07.2006

Во израелските напади, кои се казна за Хезболах во Либан, загинаа 36 либански цивили БЕЈРУТ - Израел изврши напад врз аеродромот во Бејрут и телевизијата на Хезболах, а вчера почна и со спроведување поморска блокада на Либан, интензивирајќи ги казнените мерки откако Хезболах зароби двајца израелски ...

Израелската армија се повлекува од централниот дел на Појасот Газа

Канал5 - 14.07.2006

Израелската армија денеска објави дека се повлекува од централниот дел на Појасот Газа. Израелските тенкови и булдожери веќе се повлечени од областа. Газа, 14 јули (МИА) - Израелската армија денеска објави дека се повлекува од централниот дел на Појасот Газа.

Буш го брани Израел, Русија го осуди

Вест - 14.07.2006

ПАРИЗ, 14 јули (Ројтерс) - Русија и Франција ги осудија нападите на Израел врз Либан како опасна ескалација на блискоисточниот конфликт, додека САД искоментира дека Израел има право да се брани. Американскиот претседател Џорџ Буш и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа заедничка ...

Во Либан гинат и деца

Вечер Прес - 14.07.2006

Најмалку 36 либански цивили, меѓу кои и десетина деца, загинаа завчеравечер во израелските воздушни напади врз десетина цели во Либан. Во нападите Израелците испукале најмалку пет ракети на двете писти на аеродромот во Бејрут во знак на одмазада за убиените осум војници и грабнатите двајца.

Бејрут следна цел на израелската офанзива

А1 - 13.07.2006

Израелската војска во продолжение на офанзивата го предупреди Либан да го евакуира населението од јужен Бејрут каде претпоставува дека се крие лидерот на Хезболах, Саед Хасан Насрала. „Ги предупредуваме либанските власти да ги евакуираат сите цивили од таму и од местата каде се наоѓаат штабовите и ...

Исламистички отпор стрелаше врз израелска воена база

А1 - 13.07.2006

Военото крило на Хезболах, Исламистички отпор објави денеска дека испукале проектили со голем дострел од типот Раад-1 врз израелска воена база во северниот дел од Израел. Во соопштение групата тврди дека погодила израелска воено-воздушна база во планината Мајрун.

Повеќе од 24 часа Израел бомбардира цели во Либан

А1 - 13.07.2006

Повеќе од 24 часа израелски авиони бомбардираат цели во Либан, во најсилната операција на израелската војска долж границата со Либан во последните 10 години. Повеќе од 40 луѓе, меѓу кои и едно 11-члено семејство, загинаа во бомбардирањата на позициите на радикалното шиитско движење Хезболах.

Најмалку 27 цивили загинати во израелски напад

А1 - 13.07.2006

Најмалку 27 либански цивили, меѓу кои и десет деца, загинаа ноќеска во израелски воздушни напади врз повеќе цели во Либан, јавија светските агенции. Израелски воени хеликоптери го бомбардираа меѓународниот аеродром во Бејрут, при што целосно ја уништиле пистата, по што аеродромот е затворен.

Израел стрелаше и врз телевизијата на Хезболах

А1 - 13.07.2006

Израелски хеликоптер истрела ракета врз зградата на телевизијата Ал Манар на радикалната шиитска организација Хезболах, пренесува МИА. Телевизијата се наоѓа во квартот Харет Хорејк во јужниот дел од Бејрут каде се наоѓа и резиденцијата на лидерот на Хезболах, шеик Хасан Насрала.

Се повторува Блискоисточната војна од 1968?

Дневник - 13.07.2006

Израелски борбени авиони и пешадија веќе тргнаа на либанска територија, тенкови и артилерија го засилуваат притисокот врз Хамас во Газа премиерот Олмерт и' се закнува и на Сирија Израел најави жесток одговор на „агресијата од Либан“ откако милитантната група Хизболах грабна двајца израелски војници ...

Хамас организира летни кампови за деца

Време - 13.07.2006

РЕПОРТАЖА НА НОВИНСКАТА АГЕНЦИЈА АФП ОД ОБЛАСТА ГАЗА Стотици палестински момчиња маршираат како војници во ритам. „Напред, еден, два, три“. Маршот е во јужниот дел на областа Газа, која деновиве е под силен удар на израелската армија, која се обидува да ослободи војник заробен од страна на ...

Војна на повидок по грабнувањето уште двајца израелски војници

Време - 13.07.2006

СЕ ВЖЕШТУВА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Палестинската терористичка група Хезболах, која од јужен Либан напаѓа во северен Израел, вчера грабнала двајца израелски војници. Грабнувањето предизвика остра реакција од Израел, кој испрати тенковски единици во потрага по заробените војници и почна воздушни напади ...

Израел ги блокираше границите со Либан

Канал5 - 13.07.2006

Израел денеска објави целосна блокада на Либан, пренесува МИА. Одлуката важи за воздушниот простор, морскиот и копнена блокада како дел од мерките преземени по нападите врз либански позиции по заробувањето на двајца израелски војници од страна на милитантната група на Хезболах, објави израелското ...

Израел ги бомбардираше командантите на Хамас

Утрински - 13.07.2006

ГАЗА - Израел вчера за своја цел при воздушните напади ги имаше највисоките команданти на Хамас во Газа, во кој загинаа шестмина Палестинци, а претвори во урнатини трикатна зграда за која се веруваше дека се користи од страна на милитантите.

Веќе 24 часа Израел бомбардира цели во Либан

Канал5 - 13.07.2006

Израел го бомбардира Либан веќе 24 часа во досега невидени напади во изминативе 10 години долж границата, што предизвика загинување на најмалку 39 лица, меѓу кои и едно 11-члено семејство. Ерусалим, 13 јули (МИА) - Израел го бомбардира Либан веќе 24 часа во досега невидени напади во изминативе 10 ...

Во Либан загинаа 39 лица

Канал5 - 13.07.2006

Цифрата на загинати во Либан денеска се искачи на 39 откако во нападите на израелската авијација загинаа 11 членови на едно семејство од јужниот дел од државата, објави полицијата. Бејрут, 13 јули (МИА) - Цифрата на загинати во Либан денеска се искачи на 39 откако во нападите на израелската ...

Убиен лидер на Хамас, заедно со жената и со седум деца

Дневник - 13.07.2006

Израелските сили со оган од авиони, тенкови и мобилна артилерија вчера убија 18 Палестинци во појасот Газа, јави Ројтерс. Со воздушен напад беше убиен локален лидер на Хамас, Набил абу Селмеја, но загинаа и неговата сопруга и седум нивни деца, на возраст меѓу 7 и 19 години.

Герилци на Хезболах фатија двајца израелски војници

Вест - 13.07.2006

МАРЏАЈУН, Либан, 13 јули (Ројтерс) - Герилците на Хезболах фатиле двајца израелски војници и убиле седуммина Израелци во насилството на двете страни од либанската граница што уште повеќе ги зголеми тензиите на Блискиот Исток.

Израел стрелаше и врз телевизијата на Хезболах

Канал5 - 13.07.2006

Израелски хеликоптер истрела ракета врз зградата на телевизијата Ал Манар на радикалната шиитска организација Хезболах, пренесува МИА Бејрут, 13 јули (МИА) - Израелски хеликоптер истрела ракета врз зградата на телевизијата Ал Манар на радикалната шиитска организација Хезболах, пренесува МИА.

Израел влезе во Либан во потрага по Хезболах

Утрински - 13.07.2006

ЕРУСАЛИМ - Израелски копнени сили вчера влегоа во Либан во потрага по двајца војници заробени од герилци на Хезболах, јави Израелското радио. Радиото јави дека голем број војници, како и авиони, учествувале во потрагата на либанската страна на границата.

Израелците влегоа во Либан!

Вечер Прес - 13.07.2006

Вчера, Израелската армија соопшти дека нивните пешадиски и тенкови единици навлегле во либанска териоторија во потрега по неколку млитантни група на Хезболах кои се директни виновници за заробување на двајца израелски војници.

Најмалку шест луѓе загинале при израелскиот воздушен напад во Газа

А1 - 12.07.2006

Најмалку шест лица загинаа, а 30 се повредени при израелски воздушен напад изведен со авиони од типот Ф - 16 во градот Газа. Според израелски и палестински болнички извори меѓу повредените е и лидерот на военото крило на Хамас, Мохамед Деиф.

Израелската војска влезе во јужниот дел на Либан

А1 - 12.07.2006

Израелски војници и тенкови влегоа во јужниот дел на Либан. Во пограничниот појас израелската војска и либанските сили за безбедност водат жестока битка, во која двете страни користат тешко артилериско оружје. Израелски борбени авиони бомбардираат цели на југот на Либан, долж израелско-либанската ...

Четворица Израелци повредени од проектили испукани од Либан

Канал5 - 12.07.2006

Десетина проектили и минофрлачки гранати денеска беа испукани од Либан врз северен Израел при што се повредени најмалку четворица цивили, јави АФП повикувајќи се на изјава на извор во Министерството за одбрана Ерусалим, 12 јули (МИА) - Десетина проектили и минофрлачки гранати денеска беа испукани ...

Израел ќе продолжи со офанзивата во Газа

Вест - 12.07.2006

Ерусалим, 12 јули - Израел одлучи да продолжи и доколку е потребно да ја интензивира воената офанзива во Газа во обид да ги запре нападите и да го ослободи киднапираниот војник. Во делови на Појасот Газа армијата распоредила пешадија и оклопни единици со цел да обезбедат влегување подлабоко во таа ...

Потврдено дека Хезболах заробил израелски војници

Канал5 - 12.07.2006

Израелскиот министер за одбрана Амир Перец потврди денеска дека двајца израелски војници се заробени од милитантната група Хезболах и ги обвини Либан дека се директно одговорни за инцидентот. Ерусалим, 12 јули (МИА) - Израелскиот министер за одбрана Амир Перец потврди денеска дека двајца израелски ...

Еден од лидерот на военото крило на Хамас ранет при израелски воздушен напад

Канал5 - 12.07.2006

Лидерот на военото крило на палестинското движење Хамас Мохамед Деиф синоќа бил ранет при израелски воздушен напад во предградие на Газа, потврди портпаролката на израелската армија, додавајќи дека не знае колку се сериозни повредите Ерусалим, 12 јули (МИА) - Лидерот на военото крило на ...

Најмалку шест луѓе загинале при израелскиот воздушен напад во Газа

Канал5 - 12.07.2006

Најмалку шест лица загинаа, а 30 се повредени при израелски воздушен напад изведен со авиони од типот Ф - 16 во градот Газа Ерусалим, 12 јули (МИА) - Најмалку шест лица загинаа, а 30 се повредени при израелски воздушен напад изведен со авиони од типот Ф - 16 во градот Газа.

Интензивирање на офанзивата

Вечер Прес - 12.07.2006

Израел одлучи да продолжи и доколку е потребно да ја интензивира воената офанзива во Газа во обид да ги запре нападите и да го ослободи киднапираниот војник, јави АФП. Во делови на Појасот Газа армијата распоредила пешадија и оклопни единици со цел да обезбедат влегување подлабоко во таа ...

Израел одлучи да продолжи со офанзивата во Газа

А1 - 11.07.2006

Израел одлучи да продолжи и доколку е потребно да ја интензивира воената офанзива во Газа во обид да ги запре нападите и да го ослободи киднапираниот војник, јави АФП, пренесувајќи изјава на неименуван претставник на Министерството за одбрана.

Израел ќе продолжи со офанзивата врз палестински позиции во Појасот Газа

Канал5 - 11.07.2006

Израел одлучи да продолжи и доколку е потребно да ја интензивира воената офанзива во Газа во обид да ги запре нападите и да го ослободи киднапираниот војник, јави АФП пренесувајќи изјава на неименуван претставник на Министерството за одбрана Ерусалим, 11 јули (МИА) - Израел одлучи да продолжи и ...

Израелците разнесоа магацин за ракети на Исламски џихад

Дневник - 11.07.2006

Со прецизно истрелан проектил од хеликоптер, Израел вчера разнесе магацин за оружје на милитантната група Исламски џихад во палестинскиот појас Газа, јави Ројтерс. Израелскиот премиер Ехуд Олмерт завчера го одби повикот за примирје и истакна дека офанзивата во Газа ќе продолжи се' додека не биде ...

Прво тенкистот на слобода, а потоа преговори

Дневник - 10.07.2006

Израел со воздушни напади врз повеќе цели во појасот Газа одговори на повикот на Хамас за прекин на огнот, јави Ројтерс. Израелските сили се заканија дека уште пожестоко ќе нападнат за да го ослободат 19-годишниот тенкист Гилад Шалит, грабнат од палестински милитанти на 25 јуни.

Политички лидер на Хамас во егзил нуди размена за израелскиот војник

Канал5 - 10.07.2006

Политичкиот лидер на Хамас во егзил Калед Мешал изјави денеска дека израелскиот војник кој беше киднапиран од палестински милитанти нема да биде ослободен без ослободување на палестински затвореници. Дамаск, 10 јули (МИА) - Политичкиот лидер на Хамас во егзил Калед Мешал изјави денеска дека ...

Израел во нов пад по одбивање на предлогот за смирување

Вест - 10.07.2006

ГАЗА, 10 јули (Ројтерс) - Израел вчера отвори рафален оган врз палестински цели во целиот појас Газа откако го одби предлогот за прекин на огнот од премиерот Исмаил Ханије од Хамас. Израел се заканува да ја прошири офанзивата ако милитантите не го ослободат капларот Гилад Шалит, израелски војник ...