TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Технички подготовки на инспекторите во Ирак

А1 - 24.11.2002

Техничките тимови на ОН ги интензивираат подготовките воочи пристигнувањето на инспекторите за контрола на вооружувањето во Багдад. Според портпаролот на ОН Хиро Уеки, првата група од 12 инспектори доаѓа во понеделник, а во среда почнува со работа.

Ирак и со лажна декларација за оружје може да избегне војна?

Дневник - 22.11.2002

РАСПРАВА ВО СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА ОН Повеќето амбасадори во Советот за безбедност на Обединетите нации тврдат дека Ирак ќе се соочи со "сериозни последици" ако до 8 ноември не го декларира своето оружје за масовно уништување, но не и ако состави лажна декларација, јави Ројтерс.

Багдад не дал докази дека нема оружје за масовно уништување

Вест - 21.11.2002

Багдад, 21 ноември - Шефот на инспекторите на Обединетите нации Ханс Бликс на крајот од дводневната посета на Багдад, изјави дека Ирак се уште не дал уверливи докази со кои ќе потврди дека не произведува нуклеарно, хемиско и биолошко оружје.

Багдад вети дека ќе го мине првиот тест според Резолуцијата на ОН

Утрински - 21.11.2002

Со обезбедување целосен извештај за ирачката програма за вооружување Ирачките претставницијасно ставија до знаење дека ќе направат се што е можно за да соработуваат БАГДАД - Ирак вети дека ќе го мине првиот голем тест според Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, обезбедувајќи целосен ...

Багдад даде чесен збор дека ќе соработува со инспекторите

Дневник - 21.11.2002

ШЕФОВИТЕ НА МЕЃУНАРОДНИТЕ ИНСПЕКТОРИ СЕ ВРАТИЈА ОД ИРАК Ирачките власти вчера ветиле дека ќе соработуваат со меѓународните инспектори и оти ќе го положат првиот испит што им го постави Советот за безбедност на Обединетите нации - до 8 декември да ги декларираат оружјето и програмите за масовно ...

Ирак ветил дека ќе соработува со инспекторите на ОН

А1 - 20.11.2002

„Ирачките претставници цврсто ветија дека ќе соработуваат со инспекторите за контрола на вооружувањето, чија мисија започнува следната недела“, изјави шефот на инспекторската мисија на Обединетие Нации, Ханс Бликс по посетата на Багдад, истакнувајќи дека водел конструктивни разговори со ирачките ...

Напредок во разговорите со ирачките власти

А1 - 19.11.2002

„Постигнат е напредок во разговорите со претставниците на ирачките власти“, изјави шефот на инспекторите на Обединетие Нации за контрола на оружјето, Ханс Бликс по пристигнувањето во Багдад. На средбата помеѓу Бликс и претставници на ирачката власт е договорено посетата на локациите нема однапред ...

Стоте инспектори имаат два месеца да го испитаат Багдад

Утрински - 19.11.2002

Инспекторите за оружје на Обединетите нации пристигнаа во Ирак До 8 декември Ирак треба да поднесе целосен извештај за сите програми за забрането оружје, а до 27 јануари 2003 г. инспекторите треба да го поднесат нивниот прв извештај до ОН БАГДАД - Инспекциската екипа на ОН вчера пристигна во Ирак ...

Инспекторите за оружје на ОН стигнаа во Ирак

Вест - 19.11.2002

Инспекторите на ОН ги предводи Швеѓанецот Ханс Бликс Багдад, 19 ноември - Во Багдад вчера допатува првата група инспектори за оружје на Обединетите нации, чија задача е да проверат дали Ирак поседува или развива нуклеарно, биолошко и хемиско оружје.

Шефовите на инспекторите пристигнаа во Багдад

Дневник - 19.11.2002

ОФИЦИЈАЛНО ПОЧНА МИСИЈАТА НА УНМОВИК И ИЕАА ВО ИРАК Меѓународни инспектори за оружје на чело со шефовите Ханс Бликс и Мохамед Елбарадеи вчера пристигна во Багдад за да ја основаат новата мисија за контрола на ирачкото оружје за масовно уништување, јави Ројтерс.

Инспекторите отпатуваа за Ирак

А1 - 18.11.2002

Шефот на инспекторите за оружје на Обединетите Нации Ханс Бликс и тим од 30 лица денеска отпатуваа во Ирак, каде што треба да ја продолжат пред четири години прекинатата мисија за инспекција на вооружувањето на Багдад. Пред заминувањето, Бликс изјави дека војната може да се избегне и го предупреди ...