TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Америка и светските лидери се простија од Роналд Реган

Утрински - 12.06.2004

Вчера во Калифорнија, на церемонија на која присуствуваа 4.000 луѓе, беше погребан поранешниот американски претседател Ова е прв национален погреб по оној на поранешниот претседател Линдон Џонсон во 1973 година, а Ричард Никсон, кој се повлече по скандалот „Вотергејт", побара да не се одржи ...

Американците тагуваат за Реган и за неговото време

Дневник - 12.06.2004

ПОГРЕБ НА ПОРАНЕШНИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД Десетици илјади американски граѓани тивко се простија од поранешниот претседател Роналд Реган, присетувајќи се на поубавите времиња, кога тој беше во Белата куќа, јави Ројтерс. Ковчегот со посмртните останки на Реган, покриен со националното знаме, до вчера ...

ЕП 2004

Утрински - 11.06.2004

Роналдо призна дека името го добил по Реган Деветнаесетгодишниот португалски репрезентативец, Кристијан Роналдо, откри дека името го добил по бившиот претседател на САД, Роналд Реган, кој почина во саботата. Роналдо запали свеќа во чест на претседателот Реган кој беше на чело на САД во 1985 година, ...

Гувернерско авионче предизвика паника на погребот на Реган

Дневник - 11.06.2004

ЕКСПРЕСНА ЕВАКУАЦИЈА ВО ВАшИНГТОН Конгресот и Врховниот суд на САД завчера беа евакуирани, а луѓето што дојдоа да му се поклонат на починатиот поранешен претседател Роналд Реган панично се разбегаа откако мал авион ја прекрши забраната за прелети во воздушниот простор над државните институции, јави ...

Лилјана Поповска на погребот на Реган

Дневник - 11.06.2004

САД Потпретседателката на Собранието Лилјана Поповска отпатува за САД, каде што ќе присуствува на погребната церемонија на поранешниот американски претседател Роналд Реган. Останките ќе бидат изложени во Конгресната палата до денешната церемонија во Националната катедрала.

Американците му оддаваат почит на Реган

А1 - 10.06.2004

10.000 луѓе овде во Капитол му оддаваат почит на поранешниот претседател Реган. Се проценува дека бројката ќе се искачи на 200.000 луѓе до утре кога е државниот погреб. Вчерашната ги собра само церемонијалните В.И.П. личности последна беше Ненси Реган која нежно го допре ковчегот и со тоа го означи ...

Поповска ќе присуствува на погребната церемонија на Реган

А1 - 10.06.2004

Потпретседателот на Собранието на Република Македонија Лилјана Поповска отпатува за Соединетите Американски Држави каде што ќе присуствува на погребната церемонија на поранешниот американски претседател Роналд Реган, соопштено е денеска во Скопје.

Буш постариот ќе скока со падобран

Утрински - 10.06.2004

Роденденска забава на поранешниот американски претседател ВАШИНГТОН - Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ќе го одбележи својот 80-ти роденден со падобрански скок во текот на викендот, откако в петок ќе присуствува на погребот на Роналд Реган.

На Реган ќе му се поклонат 150.000 Американци

Дневник - 10.06.2004

ПОГРЕБ НА 40-ТИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД Тајната служба на САД, полицијата во Вашингтон и другите служби за безбедност се подготвија да обезбедуваат ред и мир пред Капитолот во главниот град, каде што до петок ќе биде изложен ковчегот со телото на поранешниот претседател Роналд Реган, кој почина во ...

Реган ќе биде погребен со највисоки почести

Дневник - 08.06.2004

во КалифорниЈа в петок Роналд Реган, четириесеттиот американски претседател, кој почина на возраст од 93 години, ќе биде погребан во Калифорнија в петок со највисоки државни почести, јави Ројтерс. Посмртните останки на Реган ќе бидат изложени во библиотеката што го носи неговото име во Сими Вели, ...

Телото на Реган ќе биде изложено во Капитол

Утрински - 08.06.2004

Погребната процесија на Роналд Реган ќе личи на онаа на Џон Ф. Кенеди Лафетот влечен од бел коњ в среда ќе го носи телото на поранешниот американски претседател низ улиците на Вашингтон ЛОС АНЏЕЛЕС - Лафетот влечен од бел коњ в среда ќе го носи телото на поранешниот американски претседател низ ...

Почина поранешниот американски претседател Роналд Реган

Дневник - 07.06.2004

НА 93-ГОДИШНА ВОЗРАСТ Кога Бог ќе ме повика кај него, јас зад мене ќе ја оставам огромната љубов кон оваа земја. Знам дека за Америка секогаш ќе постои светла иднина и нова зора, наведе Реган Поранешниот американски претседател Роналд Реган (93) почина прексиноќа во својот дом во Лос Анџелес од ...

Гробарот на Студената војна замина во историјата

Утрински - 07.06.2004

Роналд Реган ја изгуби битката со болеста и со староста Реган беше најстар и најдолговечен американски претседател ВАШИНГТОН - Поранешниот американски претседател Роналд Реган почина на возраст од 93 години по долгата борба со Алцхајмеровата болест.

Бомбардираме за 5 минути

Време - 07.06.2004

Иако искусен актер со многу настапи пред големи публики, Реган за време на претседателскиот мандат направи низа гафови. Најопасниот бил во 1984 година кога пред радиообраќање на нацијата, без да знае дека микрофонот е вклучен, изјавил: „Мои драги Американци, со задоволство ве известувам дека ќе ја ...

Лидерство исполнето со катастрофи и триумфи

Утрински - 07.06.2004

Со Роналд Реган заврши една ера од американската историја ВАШИНГТОН - Роналд Реган стана 40-тиот претседател на САД во 1980 година, на 69 годишна возраст, со што беше најстар кандидат избран за таа функција. За време на неговиот мандат од осум години во Белата куќа тој остави белег на животите на ...

Почина Роналд Реган

Време - 07.06.2004

ПО ДОЛГА БОРБА СО АЛЦХАЈМЕРОВАТА БОЛЕСТ Поранешниот американски претседател Роналд Реган почина во саботата, на 93-годишна возраст. Реган и подлегнал на Алцхајмеровата болест, со која се бореше десетина години. Ненси Реган, неговата втора сопруга со која беа во брак 52 години, и нивните деца Рон и ...

Реганомија или "вуду економија"?

Утрински - 07.06.2004

Лидер-заштитник на богатите слоеви во САД Во неговата ера богатите станаа побогати, а сиромашните посиромашни ВАШИНГТОН - Претседателствувањето на Роналд Реган беше проследено со контроверзи околу неговата економска политика речиси од самиот почеток.

Почина поранешниот американски претседател Роналд Реган

Вест - 07.06.2004

Лос Анџелес, 7 јуни (Ројтерс) - Поранешниот американски претседател Роналд Реган прексиноќа почина во својот дом во Лос Анџелес, на 93 години, од запаление на белите дробови, по долга борба со Алцхајмеровата б Лос Анџелес, 7 јуни (Ројтерс) - Поранешниот американски претседател Роналд Реган ...