TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иницијативен одбор за вонреден конгрес: Мицкоски раководи со лаги и манипулации кон членството во ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 14.02.2021

Во своето соопштение, Иницијативниот одбор за промена на лидерот Христијан Мицкоски во ВМРО ДПМНЕ, уште еднаш посочуваат дека Мицкоски иако ветил дека по уште еден пораз ќе даде оставка, тоа не го сторил, но и низата аргументи кои ги поддржуваат во ...

Дали “кацарска судството” ќе го избере новиот лидер на ВМРО: Три години да плукаш по “кацарска судството” а потоа да ...

Во Центар - 14.02.2021

Иницијативниот одбор за Вонреден Конгрес на ВМРО ДПМНЕ тврди дека веќе располагаат со две третини од гласовите на делегатите кои на Конгресот во декември 2017 година го изгласаа Христијан Мицкоски за Претседател на партијата.

Иницијативен одбор за свикување на вонреден конгрес: Зборот на Мицкоски не вреди ништо

iPortal - 14.02.2021

Зборот на сеуште актуелниот претседател Христијан Мицкоски не вреди ништо. „Ќе поднесам оставка ако ги загубам изборите. Ќе одам и чекор понатаму. Доколку ВМРО-ДПМНЕ победи и не успееме да направиме Влада, и тогаш ќе понесам одговорност”, рече ...

Ивица Коневски: Мицкоски сака да го предложи Александар Николоски за нов лидер на ВМРО ДПМНЕ!?

Во Центар - 14.02.2021

Негативниот рејтинг на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на анкетите е поголем од 70 отсто. Сите што се разбираат во анкети и во политика знаат дека со таков рејтинг не е можно да се поведи на избори.

Иницијативен одбор за свикување на вонреден конгрес: Зборот на Мицкоски не вреди ништо

Граѓански збор - 14.02.2021

Зборот на сеуште актуелниот претседател Христијан Мицкоски не вреди ништо. „Ќе поднесам оставка ако ги загубам изборите. Ќе одам и чекор понатаму. Доколку ВМРО-ДПМНЕ победи и не успееме да направиме Влада, и тогаш ќе понесам одговорност”, рече ...

Иницијативен одбор за вонреден конгрес: Мицкоски раководи со лаги и манипулации кон членството во ВМРО ДПМНЕ

Локално - 14.02.2021

Во своето соопштение, Иницијативниот одбор за промена на лидерот Христијан Мицкоски во ВМРО ДПМНЕ, уште еднаш посочуваат дека Мицкоски иако ветил дека по уште еден пораз ќе даде оставка, тоа не го сторил, но и низата аргументи кои ги поддржуваат во ...

Иницијативен одбор за свикување на вонреден конгрес: Зборот на Мицкоски не вреди ништо

24Инфо - 14.02.2021

Интегрален текст од соопштение на Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес ВМРО-ДПМНЕ Зборот на сеуште актуелниот претседател Христијан Мицкоски не вреди ништо. „Ќе поднесам оставка ако ги загубам изборите. Ќе одам и чекор понатаму.

ИО за вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ: Зборот на Мицкоски не вреди ништо

Frontline - 14.02.2021

Во своето соопштение, Иницијативниот одбор за промена на лидерот Христијан Мицкоски во ВМРО ДПМНЕ, уште еднаш посочуваат дека Мицкоски иако ветил дека по уште еден пораз ќе даде оставка, тоа не го сторил, но и низата аргументи кои ги поддржуваат во ...

СДСМ: Мицкоски е во паника затоа што вицепремиерот Љупчо Николовски е посветен на неселективна борба против криминалот ...

Денешен - 14.02.2021

ВМРО-ДПМНЕ е во паника од тоа што денес институциите и Владата предводена од СДСМ водат бескомпромисна борба против криминалот и корупцијата, се вели во денешното соопштение од СДСМ. Го пренесуваме во целост: Симоболот на корупција и расипништво е ...

Иницијативниот одбор го обвинува Мицкоски дека еднаш го прифаќа, а потоа го игнорира новото име

360 степени - 13.02.2021

Иницијативниот одбор, кој бара вонреден когрес на ВМРО-ДПМНЕ и повлекување на партискиот лидер, го обвинува Христијан Мицкоски дека го менува неговиот став за новото уставно име на државата односно дека еднаш го прифаќа, а потоа го игнорира.

Иницијатива за конгрес: Мицкоски нема автентична политика и често ги менува ставовите

Макфакс - 13.02.2021

Се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, е конфузен и постојано зборува различни работи во зависност од ситуацијата и соговорникот, велат од Иницијативата за конгрес на ВМРО-ДПМНЕ.

Ривалите ја нарекоа конфузна „пинг понг“ стратегијата на Мицкоски за името на Македонија

Нова ТВ - 13.02.2021

Сѐ уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е конфузен и постојано зборува различни работи во зависност од ситуацијата и соговорникот. Тоа што Мицкоски нема автентична политика и често ги менува ставовите се одразува на неговиот ...

Ривалите ја нарекоа конфузна „пинг понг“ стратегијата на Мицкоски за името на Македонија

Независен - 13.02.2021

Се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е конфузен и постојано зборува различни работи во зависност од ситуацијата и соговорникот.Тоа што Мицкоски нема автентична политика и често ги менува ставовите се одразува на неговиот ...

Иницијативен одбор на ВМРО ДПМНЕ: Станува ли збор за тенденциозна манипулација или станува збор за политички ...

Локално - 13.02.2021

Денес, Иницијативниот одбор за вонреден конгрес во ВМРО ДПМНЕ, испрати соопштение до јавноста во кое вели дека постојано конфузно и неодговорно се однесува актуелниот лидер на партијата, Христијан Мицкоски, за чија смена се организира и овој ...

Иницијатива за конгрес: Мицкоски нема автентична политика и често ги менува ставовите

Centar - 13.02.2021

Се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, е конфузен и постојано зборува различни работи во зависност од ситуацијата и соговорникот, велат од Иницијативата за конгрес на ВМРО-ДПМНЕ.

Николоски: Неколку поранешни лица од ВМРО-ДПМНЕ соработуваат со Заев и преку Центарот за комуникации на СДСМ прават ...

Опсервер - 13.02.2021

Во вчерашното издание на дебатната емисија “360” на Телевизија Алсат гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието на Република Македонија, Александар Николоски кој се осврна на моменталните политички случувања, како и на ...

Стамов: Во статутот нема никаква пречка за одржување, и самиот Мицкоски беше избран на вонреден конгрес

Frontline - 13.02.2021

Не е тајна дека внатре во партијата има незадоволство и фрустрации. Мицкоски вели дека победил на последните избори, но сепак реалноста е друга. Не може да го држите членството во неизвесност со изборни порази и да очекувате поддршка.

Николоски: Неколку поранешни лица од ВМРО-ДПМНЕ соработуваат со Заев и прават дефокус од вистинските проблеми како ...

Скопје1 - 13.02.2021

Во вечерашното издание на дебатната емисија “360” на Телевизија Алсат гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието на Република Македонија, Александар Николоски кој се осврна на моменталните политички случувања, како и на ...

Мицкоски: Поминавме 4 години на внатрепартиска трансформација и реформи, потребни се предвремени парламентарни избори ...

Курир - 12.12.2021

Поминавме четири години како ВМРО-ДПМНЕ на реформи, на трансформација, што беше многу важно. Денеска после четири години, ВМРО-ДПМНЕ повторно е на победнички патеки. ВМРО-ДПМНЕ е најголемата политичка партија во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ ја има ...

Иницијатива за конгрес: Мицкоски нема капацитет да ја води партијата

Канал5 - 12.02.2021

Се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема капацитет да ја води партијата. Тоа резултира со видлива несигурност и немир, кои предизвикуваат панични реакции на ароганција, гнев и навреди кои сите оние што се охрабруваат да ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ изрази безрезервна поддршка кон раководството на ВМРО-ДПМНЕ и Претседателот на ...

ТВ21 - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение денеска го изнесе својот став во однос на актуелните случувања на темата „Вонреден конгрес“ „Ние, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како примарна ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за Мицкоски

Канал5 - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека го поддржува актуелниот претседател на партијата Христијан Мицкоски, по повикот на дел од партиското членство за вонреден конгрес на партијата.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за Мицкоски

Алсат-М - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека го поддржува актуелниот претседател на партијата Христијан Мицкоски, по повикот на дел од партиското членство за вонреден конгрес на партијата.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за Мицкоски

Фокус - 12.02.2021

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието безрезервно го поддржаа раководството на ВМРО-ДПМНЕ и претседателот на партијата Христијан Мицкоски во однос на одржувањето Конгрес на партијата со цел што поскоро да ја поразат актуелната власт.

Вонреден или редовен конгрес на ВМРО-ДПМНЕ – Коневски: Мнозинство делегати имаме, конгресот ќе се одржи на 28 март

ТВ21 - 12.02.2021

Се разгоруваат внатрепартиските превирања на опозициската ВМРО-ДПМНЕ откако деновиве Иницијативниот одбор за 28 март закажа вонреден Конгрес на партијата за смена на претседателот на партијата Христијан Мицкоски.

Заев вели дека има поважна работа отколку да се занимава со ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 12.02.2021

И Николоски се приклучи кон обвинувањата дека врвот на СДСМ стои зад Иницијативниот одбор, кој веќе најави вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев вели дека нема време и дека има многу работа за да се занимава ...

ВМРО: Иницијаторите на вонредниот конгрес ги предводи власта

Алсат-М - 12.02.2021

ВМРО-ДПМНЕ е убеден дека иницијативниот совет за вонредниот конгрес во оваа партија им служи на политиките на власта. Не планираат да ги разгледаат нивните барања за вонреден конгрес на 28 март.

Коневски од ВМРО-ДПМНЕ: Иницијативниот одбор има 2/3 мнозинство за легитимен вонреден конгрес – ќе го поканиме и ...

360 степени - 12.02.2021

Иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ има обезбедено двотретинско мнозинство за негово одржување, тврди Ивица Коневски. Тој во емисијата „10 минути“ на ТВ 21 изјави дека конгресот ќе биде легитимен, бидејќи имаат 2/3 поддршка од ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со „безрезервна поддршка“ за лидерот Мицкоски

360 степени - 12.02.2021

Во соопштението од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не се спомнува иницијативата за вонреден конгрес, туку само се посочува дека треба да се почитуваат одредбите од партискиот Статут Безрезервна поддршка му изразија пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на ...

Заев: СДСМ не се меша во ВМРО-ДПМНЕ и нема ништо со иницијативата за вонреден конгрес

Канал5 - 12.02.2021

Во налетот на барања за оставка на Христијан Мицкоски од иницијаторите на вонреден конгрес, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со потписи испратија поддршка до актуелниот лидери. Се пребројуваат ли двете страни во битката за претседтелската фотелја во ...

Коневски: За вонредниот конгрес имаме поддршка од две третини од делегатите, ќе го поканиме и Мицкоски

Фокус - 12.02.2021

Ивица Коневски од Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на ТВ 21 рече дека конгерсот кој тие го закажаа во март ќе биде легитимен, зашто е поддржан од две третини од делегатите.

„Фракционерите“ му возвраќаат на Мицкоски дека е изолиран и поради „недоличниот вокабулар“

360 степени - 12.02.2021

Oд Иницијативниот одбор за вонреден конгрес посочуваат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, наместо да даде отчет, ги навредува и оние кои го гласаа на чело на партијата во 2017 година Иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, со сличен тон, му ...

Иницијативен одбор: Мицкоски нема капацитет да ја води партијата – „Време е партијата да се сплоти на 17-от Вонреден ...

ТВ21 - 12.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение упати реакција на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Од таму велат дека „се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ...

Иницијатива за конгрес: Мицкоски нема капацитет да ја води партијата

24 Вести - 12.02.2021

Се заострува реториката меѓу опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Иницијативниот одбор кој бара вонреден конгрес за смена на раководството на партијата и на Мицкоски. Александар Николовски пак денеска одговарајќи на новинарски прашања, но и на барањата за ...

(ВИДЕО) 360 Степени сезона 7, емисија 39 – интервју со Александар Николоски

360 степени - 12.02.2021

Со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, разговараме за можноста за коалиција со Алијанса за Албанците и Алтернатива за локалните избори, за случувањата во ВМРО-ДПМНЕ, идеолошката ориентација на партијата, за пописот, судството, ...

Коневски: Ако дојде до промена, пратениците кои го поддржаа Мицкоски ќе застанат позади новото раководство

ТВ21 - 12.02.2021

Денеска пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение изрази став во врска со актуелните случувања на тема „Вонреден конгрес“. Тие во соопштението доставија потписи од 39 пратеници кои изразуваат безрезервна поддршка кон раководството на ...

Иницијативен одбор: Мицкоски нема капацитет да ја води партијата

Телма - 12.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ со нова реакција откако Централниот комитет на партијата не го прифати предлогот за свикување вонреден конгрес во март. Од Инцијативниот одбор велат дека „се уште актуелниот ...

Вечерва во 360°: На соработка со Алијанса за Албанците се надеваме уште пред локалните – Николоски од ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 12.02.2021

Емисијата „360 степени“, во која гостува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, се емитува вечерва (12 февруари 2021 г.) од 22:00 часот на ТВ Алсат Со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, разговараме за можноста за ...

Коневски: Централниот и Извршен комитет не може да не ја почитуваат одлуката на делегатите

ТВ21 - 12.02.2021

Извршниот и Централниот комитет не може да не ја почитуваат одлуката која ќе ја донесат делегатите, вели во интервју за ТВ21, еден од членовите на Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски.

Коневски: Имаме 2/3 мнозинство – ќе го поканиме и Мицкоски на вонредниот конгрес

ТВ21 - 12.02.2021

Иницијативниот одобор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ велат дека имаат обезбедено 2/3 мнозинство. Според уставот тоа мора да биде обезбедено за конгресот да биде легитимен. Ивица Коневски од Иницијативниот одбор за промени во ...

Вечерва #10МИНУТИ во 19.10 со Ивица Коневски

ТВ21 - 12.02.2021

Од иницијативниот одбор за промени во ВМРО-ДПМНЕ бараат вонреден конгрес со цел смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Но, ќе успее ли вонредниот конгрес за смена на Мицкоски? На оваа тема вечерва во „10 Минути“ на ТВ21 разговараме со ...

Иницијативен одбор на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски нема капацитет да ја води партијата

Фокус - 12.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение упати реакција на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Од таму велат дека „се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ...

Фракцијата во ВМРО-ДПМНЕ возвраќа на навредите од Мицкоски: Изолиран е и нема капацитет да ја води партијата

Слободен Печат - 12.02.2021

Се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема капацитет да ја води партијата. Тоа резултира со видлива несигурност и немир, кои предизвикуваат панични реакции на ароганција, гнев и навреди кои сите оние што се охрабруваат да ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ му дадоа поддршка на Мицкоски: Со заедничко дејствување да ја поразиме актуелната власт

Нетпрес - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштениет истакна дека му дава полна поддршка на раководтсвото на партијата и на претседателот Христијан Мицкоски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како ...

Иницијативен одбор за вонреден конгрес: Мицкоски служи само како спаринг партнер во изборните победи на власта

А1 On - 12.02.2021

„Се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема капацитет да ја води партијата. Тоа резултира со видлива несигурност и немир, кои предизвикуваат панични реакции на ароганција, гнев и навреди кои сите оние што се охрабруваат да ...

(Видео) Стамов: Членови блиски до Мицкоски се разочарани како ја води партијата, очекуваме нивна поддршка на Kонгресoт

Макфакс - 12.02.2021

Обезбедено е присуство на 2/3 од делегатите, од вкупно 511 за вонредниот Конгрес кој ќе се одржи на 28 март и оваа одлука е конечна и усвоена, изјави Борче Стамов еден од членовите на Иницијативниот одбор за свикување на вонредниот конгрес на ...

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ во минатото и сега дава шанса на секој кој сака да помогне во борбата за подобра и Македонија

Press24 - 12.02.2021

Во вечерашното издание на дебатната емисија "360" на Телевизија Алсат гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието на Република Македонија, Александар Николоски кој се осврна на моменталните политички случувања, како и на ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ: Да не се злоупотребува Статутот на партијата од поединци или групи

Макфакс - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со став во однос на актуелните случувања на темата „Вонреден конгрес“. „Ние, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како примарна цел ја имаме работата во интерес на ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со потписи го поддржаа Мицкоски за редовен Конгрес

МКД - 12.02.2021

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со потписи го поддржуваат претседателот на партијата Христијан Мицкоски за одлуката за свикување редовен партиски Конгрес во ноември годинава, откако Иницијативата за вонреден Конгрес најави Конгрес во март.

Иницијативен одбор на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски ги навреди делегатите што го избраа

+инфо - 12.02.2021

ВМРО-ДПМНЕ не може веќе да си го дозволи луксузот и да губи уште пет изборни циклуси пред да биде побарана одговорност од Мицкоски, порачаа членовите, кои закажаа вонреден конгрес на партијата на 28 март во Скопје.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ застанаа зад Мицкоски

Press24 - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштениет истакна дека му дава полна поддршка на раководтсвото на партијата и на претседателот Христијан Мицкоски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како ...

Иницијативен одбор: Мицкоски нема лидерски капацитет – време е партијата да се сплоти на 17. Вонреден конгрес

Нова ТВ - 12.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение упати реакција на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Од таму велат дека „се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ...

Иницијатива за конгрес: Мицкоски нема капацитет да ја води партијата

ММС - 12.02.2021

Сè уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема капацитет да ја води партијата. Тоа резултира со видлива несигурност и немир, кои предизвикуваат панични реакции на ароганција, гнев и навреди кои сите оние што се охрабруваат да ...

Неизвесно одржување на вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

Глас на Америка - 12.02.2021

Актуелното раководство на партијата смета дека зад оваа иницијатива стои власта. Несогласувањата во главната опозициска партија не стивнуваат - со најава дека ќе кулминираат на крајот на март за кога еден дел од членството најавува вонреден конгрес ...

(ВИДЕО) Стамов: Конгрес ќе има во март и е легитимен, Мицкоски ќе мора да си замине

А1 On - 12.02.2021

Вонредниот Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во март во присуство на над 300 делегати потребни да ја изгласаат довербата на лидерот на партијата Мицкоски. Конгресот е легитимен и во согласност со статутот на партијата, затоа Мицкоски нема што да го ...

Коневски: ИО има двотретинско мнозинство на делегати за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 12.02.2021

Имаме обезбедено двотретинско мнозинство за одржување на вонреден конгрес на партијата, истакна попладнево членот на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски во емисијата „10 минути“ на ТВ 21 . Поранешниот градоначалник на Аеродром тврди дека конгресот што го ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ застанаа зад лидерот Мицкоски

+инфо - 12.02.2021

Пратениците ѝ препорачаа на матичната партија ВМРО-ДПМНЕ, во однос на интегритетот на партијата како политички субјект, целосно да се почитуваат одредбите од Статутот. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието безрезервно го поддржаа раководството на ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за Мицкоски

Слободен Печат - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека го поддржува актуелниот претседател на партијата Христијан Мицкоски, по повикот на дел од партиското членство за вонреден конгрес на партијата.

Мицкоски: Мал број луѓе кои му слугуваат на Заев се кријат зад т.н. иницијатива за вонреден Конгрес

Скопје инфо - 12.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, кажа Мицкоски при одговор на ...

Иницијативен одбор: Наместо одговори и отчет пред оние кои го избрале, Мицкоски возвраќа со навреди

iPortal - 12.02.2021

Се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема капацитет да ја води партијата. Тоа резултира со видлива несигурност и немир, кои предизвикуваат панични реакции на ароганција, гнев и навреди кои сите оние што се охрабруваат да ...

„Фракционерите“ му возвраќаат на Мицкоски дека е изолиран и поради „недоличниот вокабулар“

Бриф - 12.02.2021

Иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ му одговори денеска на партискиот лидер Христијан Мицкоски, кој вчера им порача дека се „заробеници и слуги на Зоран Заев“. Од ИО за вонреден конгрес посочуваат дека Мицкоски, наместо да даде ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ: Да не се злоупотребува Статутот на партијата од поединци или групи

MTM - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со став во однос на актуелните случувања на темата „Вонреден конгрес“. „Ние, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како примарна цел ја имаме работата во интерес на ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за Мицкоски

Либертас - 12.02.2021

Ние, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како примарна цел ја имаме работата во интерес на народот за подобра економија, подобро здравство, поголема правна сигурност, преку разобличување на ...

Надојдениот Вардар доаѓа за првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, даскалот Христијан Мицкоски

iPortal - 12.02.2021

Надојдениот Вардар, доаѓа за првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, даскалот Христијан Мицкоски. Најавениот конгрес на 28 март, од „Мериот коалицијата“, е всушност лакмус тест за кои делегати од Валандовскиот изборен конгрес, кога беше устоличен за наследник ...

На Мицкоски личните и лукративните интереси му се поважни од партијата, реагира Иницијативниот одбор

Либертас - 12.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение упати реакција на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Од таму велат дека „се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за Мицкоски: Со заедничко дејствување да ја поразиме актуелната власт

Вечер Прес - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение истакна дека му дава полна поддршка на раководтсвото на партијата и на претседателот Христијан Мицкоски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како ...

Стамов: Конгрес ќе има во март и е легитимен,Мицкоски ќе мора да си замине

iPortal - 12.02.2021

Вонредниот Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во март во присуство на над 300 делегати потребни да ја изгласаат довербата на лидерот на партијата Мицкоски. Конгресот е легитимен и во согласност со статутот на партијата, затоа Мицкоски нема што да го ...

Стамов: Конгрес ќе има во март и е легитимен,Мицкоски ќе мора да си замине

Граѓански збор - 12.02.2021

Вонредниот Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во март во присуство на над 300 делегати потребни да ја изгласаат довербата на лидерот на партијата Мицкоски. Конгресот е легитимен и во согласност со статутот на партијата, затоа Мицкоски нема што да го ...

Коневски: За вонредниот конгрес имаме поддршка од две третини од делегатите, ќе го поканиме и Мицкоски

iPortal - 12.02.2021

Ивица Коневски од Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на ТВ 21 рече дека конгерсот кој тие го закажаа во март ќе биде легитимен, зашто е поддржан од две третини од делегатите.

Пратениците застанаа зад Мицкоски, вонреден конгрес во март е невозможна мисија!

Вечер Прес - 12.02.2021

Вонреден конгрес не може да се свика во март, бидејќи во член 31 од статутот на ВМРО-ДПМНЕ, стои дека Централниот комитет е единствен надлежен орган за свикување и организирање вонреден партиски конгрес.

Политички профил на Христијан Мицкоски

Фактор - 12.02.2021

Надојдениот Вардар, доаѓа за првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, даскалот Христијан Мицкоски. Најавениот конгрес на 28 март, од „Мериот коалицијата“, е всушност лакмус тест за кои делегати од Валандовскиот изборен конгрес, кога беше устоличен за наследник ...

ВМРО-ДПМНЕ достави потписи од 39 пратеници кои го поддржуваат Мицкоски, Иницијативниот одбор со критики кон него

Мета - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на РСМ преку соопштение за медиуми достави документ со потписи од 39 пратеници, со кои тие искажуваат став во однос на актуелните случувања на темата „Вонреден конгрес“.

ФИЛИП ПЕТРОВСКИ: Мицкоски треба да си дојде на вонредниот конрес во март и да си даде отчет зошто не може да му се ...

Фактор - 12.02.2021

Филип Петровски од ВМРО-ДМНЕ во вчерашното гостување во Само вистина на Канал 5 телевизија рече дека она штго сега се случува во неговата матична партија ВМРО-ДПМНЕ, не се превирања, туку е закажан вонреден конгрес.

Коневски: За вонредниот конгрес имаме поддршка од две третини од делегатите, ќе го поканиме и Мицкоски

Либертас - 12.02.2021

Ивица Коневски од Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на ТВ 21 рече дека конгерсот кој тие го закажаа во март ќе биде легитимен, зашто е поддржан од две третини од делегатите.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ му дадоа безрезервна поддршка на Мицкоски

MakPress - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека го поддржува актуелниот претседател на партијата Христијан Мицкоски, по повикот на дел од партиското членство за вонреден конгрес на партијата.

По пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Силјановска Давкова со поддршка за Мицкоски

24Инфо - 12.02.2021

Пратеничката од ВМРО-ДПНЕ, професорката Гордана Силјановска Давкова преку Фејсбук изрази поддршка на лидерот на партијата, Христијан Мицкоски кому пратеничкта група во Собранието утрово исто така му искажа доверба и побара статутот на партијата да ...

ИО на ВМРО-ДПМНЕ: Христијан Мицкоски нема капацитет да ја води партијата, а тоа резултира со несигурност и немир

Frontline - 12.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение упати реакција на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Оттаму велат дека „сè уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за Мицкоски

Мак. Весник - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека го поддржува актуелниот претседател на партијата Христијан Мицкоски, по повикот на дел од партиското членство за вонреден конгрес на партијата.

Сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ му дадоа поддршка на Мицкоски: Со заедничко дејствување да ја поразиме актуелната власт

Курир - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштениет истакна дека му дава полна поддршка на раководтсвото на партијата и на претседателот Христијан Мицкоски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ: Да не се злоупотребува статутот на партијата

Н.Македонија - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ излезе со став во однос на актуелните случувања на темата „Вонреден конгрес“. Ние, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како примарна цел ја имаме работата во ...

Колку пратеници на ВМРО-ДПМНЕ му дадоа поддршка на Мицкоски

Expres - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка на претседателот Мицкоски со заедничко дејствување што поскоро да ја поразиме актуелната власт, се вели во соопштението на партијата. “Ние, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на ...

Коневски: Имаме 2/3 мнозинство – ќе го поканиме и Мицкоски на вонредниот конгрес

24Инфо - 12.02.2021

Иницијативниот одобор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ велат дека имаат обезбедено 2/3 мнозинство. Според уставот тоа мора да биде обезбедено за конгресот да биде легитимен. Ивица Коневски од Иницијативниот одбор за промени во ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ му даде поддршка на Мицкоски

PressingTV - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштениет истакна дека му дава полна поддршка на раководтсвото на партијата и на претседателот Христијан Мицкоски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како ...

Иницијативниот одбор: Наместо одговори и отчет пред оние кои го избрале, Мицкоски возвраќа со навреди

24Инфо - 12.02.2021

Се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема капацитет да ја води партијата. Тоа резултира со видлива несигурност и немир, кои предизвикуваат панични реакции на ароганција, гнев и навреди кои сите оние што се охрабруваат да ...

Коневски: Имаме 2/3 мнозинство за свикување вонреден конгрес, ќе го поканиме и Мицкоски

Frontline - 12.02.2021

Иницијативниот одобор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ велат дека имаат обезбедено 2/3 мнозинство. Според Уставот тоа мора да биде обезбедено за конгресот да биде легитимен. Ивица Коневски од Иницијативниот одбор за промени во ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за Мицкоски

Опсервер - 12.02.2021

Ние, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како примарна цел ја имаме работата во интерес на народот за подобра економија, подобро здравство, поголема правна сигурност, преку разобличување на ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ: Да не се злоупотребува Статутот на партијата од поединци или групи

24Инфо - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со став во однос на актуелните случувања на темата „Вонреден конгрес“. „Ние, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како примарна цел ја имаме работата во интерес на ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ: Да не се злоупотребува Статутот на партијата од поединци или групи

Centar - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ со став во однос на актуелните случувања на темата „Вонреден конгрес“. „Ние, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како примарна цел ја имаме работата во интерес на ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ го поддржува Мицкоски: Со заедничко дејствување да ја поразиме актуелната власт

Република - 12.02.2021

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение истакна дека му дава полна поддршка на раководството на партијата и на претседателот Христијан Мицкоски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како ...

Мицкоски: Под спонзорство на Заев мал број на луѓе бараат вонреден конгрес со цел да се спасат од кривичен прогон

MakPress - 12.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, кажа Мицкоски при одговор на ...

Николоски: Неколку поранешни лица од ВМРО-ДПМНЕ соработуваат со Заев и преку Центарот за комуникации на СДСМ прават ...

Република - 12.02.2021

Во вечерашното издание на дебатната емисија “360” на Телевизија Алсат гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието на Република Македонија, Александар Николоски кој се осврна на моменталните политички случувања, како и на ...

Иницијативен одбор за вонреден конгрес: Мицкоски нема капацитет да ја води партијата

Локално - 12.02.2021

Се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема капацитет да ја води партијата.Тоа резултира со видлива несигурност и немир, кои предизвикуваат панични реакции на ароганција, гнев и навреди кон сите оние што се охрабруваат да ја ...

Силјановска Давкова со поддршка за Мицкоски

Курир - 12.02.2021

Без демократизација на политичките партии нема демократски политички систем. Отворањето на партиските кандидатски листи за непартиски членови е актуелен европски тренд. ВМРО-ДПМНЕ, персонифицирано во проф. д-р.

Коневски: Според Уставот обезбедно е 2/3 мнозинство за оддржување на вонреден конгрес во ВМРО ДПМНЕ

Локално - 12.02.2021

Во рамки на своето гостување во „10 минути“, членот на Иницијативниот одбор за промени во ВМРО ДПМНЕ, Ивица Коневски, посочи дека на конгресот кој ќе се организира ќе биде поканет и актуелниот лидер на партијата, Христијан Мицкоски.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се огласи со став на темата „Вонреден конгрес“

Акцент - 12.02.2021

Ние, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како избрани претставници на граѓаните во Законодавниот дом, како примарна цел ја имаме работата во интерес на народот за подобра економија, подобро здравство, поголема правна сигурност, преку разобличување на ...

ВМРО-ДПМНЕ најавува одржување редовен конгрес на крајот на ноември

Алсат-М - 11.02.2021

Иницијативниот совет за вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ја критикува синоќешната одлука на централниот комитет на оваа партија да одржи редовен конгрес во ноември. Во нивното соопштение се вели дека ова е игра на претседателот Мицкоски со членовите ...

Иницијативен одбор за вонреден конгрес: ВМРО-ДПМНЕ не е приватна сопственост на Мицкоски, тој ја води партијата во ...

360 степени - 11.02.2021

Продолжува преписката меѓу раководството на партијата и Иницијативниот одбор за вонреден конгрес Обидот на се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да го избегне соочувањето со делегатите кои го избраа на 16-от Конгрес, преку ...

Иницијативен одбор: Закажувањето редовен конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во ноември е поигрување со партијата

Телма - 11.02.2021

„Обидот на се уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски да го избегне соочувањето со делегатите кои го избраа на 16-от Конгрес, преку закажување на редовен конгрес во Ноември е поигрување со партијата и со сите членови кои ги овластија ...

СДСМ: Филипче работи за граѓаните и се бори против пандемијата

Канал5 - 11.02.2021

Цело време од почеток на ковид пандемијата па до денеска Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се на погрешната страна, седат на страна, шират невистини и плукаат. Додека Филипче, заедно со сите здравствените работници се бореше да обезбеди маски, ...

Иницијативен одбор: ВМРО-ДПМНЕ не е, ниту смее да биде, приватна сопственост на Мицкоски

ТВ21 - 11.02.2021

По повод вчерашната одлука на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, да нема вонреден, туку редовен Конгрес во ноември, се огласија од Иницијативниот одбор. Тие велат дека оваа одлука е поигрување со партијата, и дека не смее партијата да биде во приватна сопственост на ...

Иницијативен одбор на ВМРО-ДПМНЕ: Партијата не е приватна сопственост на Мицкоски, тој ја води во пораз

Фокус - 11.02.2021

Обидот на се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да го избегне соочувањето со делегатите кои го избраа на 16-от Конгрес, преку закажување на редовен конгрес во ноември е поигрување со партијата и со сите членови кои ги ...

СДСМ: Филипче работи за граѓаните и се бори против пандемијата, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ седат на страна и само шират ...

ТВ21 - 11.02.2021

СДСМ со реакција до ВМРО-ДПМНЕ, откако опозицијата го прозва министерот Венко Филипче за неуспешноста околу набавката на вакцините. „Цело време од почеток на ковид пандемијата па до денеска Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се на погрешната страна, ...

Мицкоски за иницијативата за промени – „Тоа се слуги на Зоран Заев, конгрес ќе има, но редовен“

ТВ21 - 11.02.2021

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ нема да има. Идните чекори на партијата ќе се одлучуваат во ноември по редовниот конгрес кој се одржува на секои четири години. На ваков начин одговори лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски откако Иницијативниот ...

Иницијативен одбор: Закажувањето редовен конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во ноември е поигрување

Канал5 - 11.02.2021

Христијан Мицкоски нема капацитет и не ужива доверба меѓу членовите на партијата, а уште помалку меѓу неутралните граѓани. Обидот на се уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски да го избегне соочувањето со делегатите кои го избраа на 16-от ...

Иницијативен одбор за вонреден конгрес: ВМРО-ДПМНЕ не е приватна сопственост на Мицкоски, тој ја води партијата во ...

24 Вести - 11.02.2021

Не стивнуваат превирањата во опозициската ВМРО-ДПМНЕ и крилото на иницијативниот одбор кој побараа во март да се свика вонреден конгрес за смена на Мицковски. Лидерот на партијата Мицкоски но и неговите сопартиици и денеска порачуваат дека нема да ...

Мицкоски: Заробеници на Заев сакаат да се спасат од политички прогон

360 степени - 11.02.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека Иницијативниот одбер на ВМРО-ДПМНЕ што побараа вонреден конгрес на партијата, се мал број на луѓе кои се заробеници на премиерот Зоран Заев.

Продолжува битката за партискиот трон во ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 11.02.2021

За ново партиско раководство делегатите ќе одлучуваат на конгрес во ноември, како што одлучи Централниот комитет, дециден е претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски . Отфрлајќи ја одлуката за вонреден конгрес на 28-ми март иницирана од група ...

Иницијативен одбор: Закажувањето редовен конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во ноември е поигрување со партијата

ММС - 11.02.2021

Обидот на сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски да го избегне соочувањето со делегатите кои го избраа на 16-от Конгрес, преку закажување на редовен конгрес во Ноември е поигрување со партијата и со сите членови кои ги овластија ...

Ривалите до Мицкоски: Не те избра Заев за да се правдаш со него

Независен - 11.02.2021

Обидот на се уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски да го избегне соочувањето со делегатите кои го избраа на 16-от Конгрес, преку закажување на редовен конгрес во ноември, е поигрување со партијата и со сите членови кои ги овластија ...

Иницијативниот одбор бара преиспитување на политиките на Мицкоски

МКД - 11.02.2021

Обидот на сѐ уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски да го избегне соочувањето со делегатите кои го избраа на 16-от конгрес, преку закажување на редовен конгрес во ноември е поигрување со партијата и со сите членови кои ги овластија ...

Ривалите до Мицкоски: Не те избра Заев, за да се правдаш со него

Нова ТВ - 11.02.2021

Обидот на се уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски да го избегне соочувањето со делегатите кои го избраа на 16-от Конгрес, преку закажување на редовен конгрес во ноември, е поигрување со партијата и со сите членови кои ги овластија ...

Може ли ВМРО-ДПМНЕ да ја избегне внатрепартиската „граѓанска војна“?

Слободен Печат - 11.02.2021

Прашањето за новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ нема да се решава на вонредниот партиски конгрес во март, туку ќе се решава на суд. Тоа е така, бидејќи кога иницијативата за вонреден партиски конгрес ќе избере (белки) нов претседател, тој ќе треба да ...

СДСМ: Филипче работи за граѓаните и се бори против пандемијата

Сител - 11.02.2021

Цело време од почеток на ковид пандемијата па до денеска Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се на погрешната страна, седат на страна, шират невистини и плукаат. Додека Филипче, заедно со сите здравствените работници се бореше да обезбеди маски, ...

Иницијативен одбор на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски нема респект кон сопартијците кои му верувале, тој не беше избран на ...

+инфо - 11.02.2021

Мицкоски не беше избран на приватна забава и делегатите од конгресот кој го избраа не организираат приватна забава на 28 март, туку состанок на кој што ќе се расправа и одлучува за најважните прашања кои ја засегаат партијата и државата.

Мицкоски: Зад т.н. Иницијатива за вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ стојат мал број на заробеници и слуги на Заев

Слободен Печат - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број на луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев, практично се обидуваат да манипулираат со дел од делегатите кои беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, кажа Мицкоски при одговор на новинарско ...

(Видео) Мицкоски: Заробениците на Заев за да се спасат од кривичен прогон, се кријат зад иницијативата за вонреден ...

Макфакс - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев, кои се обидуваат да манипулираат практично со некои од делагатите што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, се со единствена цел да добијат ...

ВИДЕО | Нелоски: Доколку власта остане глува, ќе ја повикаме и дијаспората да се попише за да се нема реална слика за ...

Слободен Печат - 11.02.2021

По неуспешниот обид пред шест месеци за смена на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, струи во партијата повторно притискаат за неговото заминување од кормилото. Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес за 28 март во Скопје.

Есмеров до Мицкоски: Плаши се од твоите, каменот доаѓа од блиску

Независен - 11.02.2021

Поранешниот амбасадор на Македонија во Будимпешта, Игор Есмеров, не е член на иницијативнот одбор, ни делегат на конгресот, но ја подржува секоја иницијатива за промена на актуелното раководство и , како што вели – на секое идно кое не би ја освоило ...

Коневски: За вонреден конгрес имаме поддршка од повеќе од 400 делегати

Слободен Печат - 11.02.2021

За вонреден конгрес и избор на нов партиски лидер имаме поддршка од повеќе од 400 делегати, односно од истите луѓе кои на вонредниот конгрес во Валандово во 2017 година го избраа токму Христијан Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ – изјави за ...

Внатрепартиски избори во СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 11.02.2021

Јас ја одбрав Македонија и организацијата, а тие одбираат да се слуги на Заев. Ова е коментарот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за Инцијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во март за негова смена.

Есмеров до Мицкоски: Плаши се од твоите, каменот доаѓа од блиску

Нова ТВ - 11.02.2021

Поранешниот амбасадор на Македонија во Будимпешта, Игор Есмеров, не е член на Иницијативнот одбор, ни делегат на конгресот, но ја подржува секоја иницијатива за промена на актуелното раководство и, како што вели – на секое идно кое не би ја освоило ...

Мицкоски: Мал број луѓе чиј стопан е Заев, за да се спасат од кривичен прогон се кријат зад иницијатива за вонреден ...

+инфо - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, вели Христијан Мицкоски, ...

Мицкоски: Тие што сакаат да ме сменат се слуги на Заев - режимот ќе падне а после сите ќе одговараат

Press24 - 11.02.2021

Кон крајот на ноември ВМРО-ДПМНЕ ќе има редовен конгрес кој се одржува на секои 4 години и ќе можеме да разговараме за заедничките чекори коишто идното раковдство на партијата ќе ги преземе, коешто ќе биде избрано на тој конгрес, кажа денеска ...

Раководството на ВМРО ДПМНЕ донесе одлука редовниот конгрес да се одржи во ноември

Р.С.Европа - 11.02.2021

Централниот комитет на најголемата македонска опозициска партија ВМРО ДПМНЕ донесе одлука да се одржи редовен конгрес на таа партија во ноември. на највисокото партиско тело. Ова на новинарите пред седиштето на партијата, по состанокот на ...

Мицкоски: Мал број луѓе чиј стопан е Заев, со цел да се спасат од кривичен прогон се кријат зад таканаречена ...

Сител - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, кажа Мицкоски при одговор на ...

Мицкоски: Мал број луѓе кои му слугуваат на Заев се кријат зад т.н. иницијатива за вонреден Конгрес

Press24 - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, кажа Мицкоски при одговор на ...

Мицкоски: Мал број лица чиј стопан е Заев, со цел да се спасат од кривичен прогон се кријат зад таканаречена ...

Нетпрес - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Мицкоски: Мал број луѓе, чиј стопан е Заев, со цел да се спасат од кривичен прогон, се кријат зад таканаречена ...

ММС - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, рече Мицкоски при одговор на ...

Иницијативен одобор за вонреден конгрес: ВМРО-ДПМНЕ не е, ниту смее да биде претворена во приватна сопственост на ...

А1 On - 11.02.2021

„Обидот на се уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски да го избегне соочувањето со делегатите кои го избраа на 16-от Конгрес, преку закажување на редовен конгрес во Ноември е поигрување со партијата и со сите членови кои ги овластија ...

Коневски: За вонреден конгрес имаме поддршка од повеќе од 400 делегати

iPortal - 11.02.2021

За вонреден конгрес и избор на нов партиски лидер имаме поддршка од повеќе од 400 делегати, односно од истите луѓе кои на вонредниот конгрес во Валандово во 2017 година го избраа токму Христијан Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ – вели за ...

Мицкоски: Мал број луѓе чиј стопан е Заев, со цел да се спасат од кривичен прогон се кријат зад таканаречена ...

Вечер Прес - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, кажа Мицкоски при одговор на ...

Мицкоски: Мал број на луѓе чиј стопан е Заев, со цел да се спасат од кривичен прогон се кријат зад таканаречена ...

Либертас - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, кажа Мицкоски при одговор на ...

Може ли ВМРО-ДПМНЕ да ја избегне внатрепартиската „граѓанска војна“?

Либертас - 11.02.2021

Прашањето за новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ нема да се решава на вонредниот партиски конгрес во март, туку ќе се решава на суд. Тоа е така, бидејќи кога иницијативата за вонреден партиски конгрес ќе избере (белки) нов претседател, тој ќе треба да ...

И актуелни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ бараат смена на Мицкоски?

Вечер Прес - 11.02.2021

До крајот на овој месец ќе се знае сè, кој бара смена на актуелниот лидер, слоганот за конгресот и што ќе се случува на конгресот закажан за 28 март. Кон иницијативата за вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ, меѓу останатите членови се приклучува и ...

Веќе се прават анкети од српска маркентинг агенција: Кој ќе биде лидер на опозицијата? Имињата на анкетираните ќе ве ...

Во Центар - 11.02.2021

За лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски барањето за Вонреден Конгрес е таканаречена иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои се обидуваат да манипулираат со дел од делегатите кои што беа присутни на Конгресот во ...

И ВМРО-ДПМНЕ закажа конгрес на партијата, ама во ноември

еМагазин - 11.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи синоќа Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што вчера ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Година на конгреси во СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ- Боки 13: Не смеам да давам изјави

Алфа - 11.02.2021

Боки 13 не сака да ја коментира кандидатурата за лидер на СДСМ, вели не смеел да дава изјави за медиуми, а официјално ќе зборувал неговиот адвокат Сашо Дукоски. Ова доаѓа ден откако во јавноста како бомба одекна веста дека Бојан Јовановски ќе биде ...

Реакција на Иницијативниот одбор за закажување вонреден конгрес: Мицкоски нема капацитет и не ужива доверба меѓу ...

iPortal - 11.02.2021

„Обидот на се уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски да го избегне соочувањето со делегатите кои го избраа на 16-от Конгрес, преку закажување на редовен конгрес во Ноември е поигрување со партијата и со сите членови кои ги овластија ...

ВМРО-ДПМНЕ со два конгреса, Мицкоски во ноември, Иницијативата за промени во март

Мета - 11.02.2021

Неколкумесечните несогласувања меѓу актуелното раководство на Христијан Мицкоски и Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ резултираа со два датуми за одржување на конгрес.

Може ли ВМРО-ДПМНЕ да ја избегне внатрепартиската „граѓанска војна“?

iPortal - 11.02.2021

Прашањето за новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ нема да се решава на вонредниот партиски конгрес во март, туку ќе се решава на суд. Тоа е така, бидејќи кога иницијативата за вонреден партиски конгрес ќе избере (белки) нов претседател, тој ќе треба да ...

Попоски за ВЕЧЕР: Со конгрес како Валандово, резултатот и во март и во ноември ќе биде ист

Вечер Прес - 11.02.2021

Поранешниот министер за надворешни работи и поранешен член на највисоките партиски тела во ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски во изјава за весникот ВЕЧЕР вели дека не е дел од Иницијативниот одбор за вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски: Мал број на луѓе за да се спасат од кривичен прогон се кријат зад иницијативата за вонреден Конгрес

Точка - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кои што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, се со единствена цел да добијат ...

За кого бијат камбаните во ВМРО ДПМНЕ: Или како делегатите кои го избраа Мицкоски за лидер сега станаа луѓе на Заев?

Во Центар - 11.02.2021

По денешниот ден, и поднесената иницијатива за вонреден конгрес на ВМРО ДПМНЕ, многу работи се јасни. Христијан Мицкоски не верува дека има мнозинство и дека може да ја добие доверба од делегатите на Конгресот, кои го избраа за лидер на партијата, ...

ПО НАЈАВЕНИОТ ВОНРЕДЕН КОНГРЕС ЗА СМЕНА НА МИЦКОСКИ: ВМРО ДПМНЕ најави редовен конгрес

Фактор - 11.02.2021

Откако поранешни но и актуелни членови на најголемата опозициска партија, меѓу кои има и градоначалници, закажаа вонреден конгрес н а крајот на март за смена на актуелниот лидер Христијан Мицкоски, ВМРО ДПМНЕ вчера најави редовен конгрес.

Иницијативен одбор на ВМРО-ДПМНЕ: Партијата не е приватна сопственост на Мицкоски, тој ја води во пораз

Либертас - 11.02.2021

Обидот на се уште актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да го избегне соочувањето со делегатите кои го избраа на 16-от Конгрес, преку закажување на редовен конгрес во ноември е поигрување со партијата и со сите членови кои ги ...

Дамчевска: Математичката прецизност на Мицкоски е сѐ да множи со нула

Либертас - 11.02.2021

„Чистење на партијата“ е термин кој ме плаши, тоа е „највисок облик на дехуманизација и насилство врз луѓето кои не мислат исто“, вели Весна Дамчевска од Иницијативниот одбор за вонреден конгрес за Дојче веле .

СДСМ: Филипче работи за граѓаните и се бори против пандемијата, единствено Мицкоски може да се споредува со епски ...

iPortal - 11.02.2021

„Цело време од почеток на ковид пандемијата па до денеска Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се на погрешната страна, седат на страна, шират невистини и плукаат. Додека Филипче, заедно со сите здравствените работници се бореше да обезбеди маски, ...

МИЦКОСКИ: Вонреден конгрес нема да има, тие луѓе му слугуваат на Заев за да не ги гони!

Денешен - 11.02.2021

Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ нема да има. Идните чекори на партијата ќе се одлучуваат во ноември по редовниот конгрес кој се одржува на секои четири години. На ваков начин одговори лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски откако Иницијативниот ...

Мицкоски: Мал број луѓе кои му слугуваат на Заев се кријат зад т.н. иницијатива за вонреден Конгрес

Мак. Весник - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, кажа Мицкоски при одговор на ...

СДСМ: Филипче работи и се бори со пандемијата, а Мицкоски се потсмева со судбините на починатите и заболените

Локално - 11.02.2021

„Цело време од почеток на ковид пандемијата па до денеска Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се на погрешната страна, седат на страна, шират невистини и плукаат. Додека Филипче, заедно со сите здравствените работници се бореше да обезбеди маски, ...

(Видео) Мицкоски: Мал број луѓе, за да се спасат од кривичен прогон, се кријат зад иницијативата за вонреден конгрес

Centar - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев, кои се обидуваат да манипулираат практично со некои од делагатите што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, се со единствена цел да добијат ...

Коневски: За вонреден конгрес имаме поддршка од повеќе од 400 делегати

Мак. Весник - 11.02.2021

За вонреден конгрес и избор на нов партиски лидер имаме поддршка од повеќе од 400 делегати, односно од истите луѓе кои на вонредниот конгрес во Валандово во 2017 година го избраа токму Христијан Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ – изјави за ...

Мицкоски: Мал број на луѓе чиј стопан е Заев, со цел да се спасат од кривичен прогон се кријат зад таканаречена ...

Курир - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Иницијативен одбор за закажување вонреден конгрес: Мицкоски нема капацитет и не ужива доверба меѓу членовите на ...

Локално - 11.02.2021

„Обидот на се уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски да го избегне соочувањето со делегатите кои го избраа на 16-от Конгрес, преку закажување на редовен конгрес во Ноември е поигрување со партијата и со сите членови кои ги овластија ...

Мицкоски: Мал број на луѓе чиј стопан е Заев, со цел да се спасат од кривичен прогон се кријат зад таканаречена ...

24Инфо - 11.02.2021

Така наречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, кажа Мицкоски при одговор на ...

Мицкоски: Мал број на луѓе чиј стопан е Заев, со цел да се спасат од кривичен прогон се кријат зад таканаречена ...

Опсервер - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, кажа Мицкоски при одговор на ...

СДСМ: Филипче работи за граѓаните, Мицкоски лажеше за тестовите и одеше по кафани и теретани

365 - 11.02.2021

„Цело време од почеток на ковид пандемијата па до денеска Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се на погрешната страна, седат на страна, шират невистини и плукаат“, одговараат од СДСМ со контра-обвинувања на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ .

Превирања во ВМРО-ДПМНЕ, Иницијативниот одбор бара прочистување, Мицкоски избегнува соочување со делегатите

Frontline - 11.02.2021

Христијан Мицкоски нема капацитет и не ужива доверба меѓу членовите на партијата, а уште помалку меѓу неутралните граѓани. Христијан Мицкоски ќе му донесе уште еден пораз на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори, исто како што донесе порази и на ...

СДСМ: Филипче работи за граѓаните и се бори против пандемијата

PressingTV - 11.02.2021

Цело време од почеток на ковид пандемијата па до денеска Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се на погрешната страна, седат на страна, шират невистини и плукаат, пишува во соопштението до јавноста испратено до владејачката СДСМ по откажувањето на ...

Може ли ВМРО-ДПМНЕ да ја избегне внатрепартиската „граѓанска војна“?

Frontline - 11.02.2021

пишува: САШО ОРДАНОСКИ / ЦИВИЛ МЕДИА Прашањето за новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ нема да се решава на вонредниот партиски конгрес во март, туку ќе се решава на суд. Тоа е така, бидејќи кога иницијативата за вонреден партиски конгрес ќе избере ...

Попоски: Со конгрес како Валандово, резултатот и во март и во ноември ќе биде ист

24Инфо - 11.02.2021

Поранешниот министер за надворешни работи и поранешен член на највисоките партиски тела во ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски во изјава за весникот ВЕЧЕР вели дека не е дел од Иницијативниот одбор за вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски на предба со тутунарите од прилепско

PressingTV - 11.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска е во посета на прилепското село Големо Коњари, каде оствари средба со ...

Мицкоски се соочува со партијата, или партијата со Мицкоски?

Frontline - 11.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ, составен од поранешни членови на ВМРО-ДПМНЕ, но и актуелни градоначалници, обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство од делегатите и го закажа 17.

Мицкоски: Мал број на луѓе чиј стопан е Заев, со цел да се спасат од кривичен прогон се кријат зад таканаречена ...

Скопје1 - 11.02.2021

Таканаречената иницијатива на мал број луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев кои што се обидуваат да манипулираат практично со дел од делагатите кој што беа присутни и на конгресот во Куманово, а потоа и во Валандово, кажа Мицкоски при одговор на ...

Петровски: Јас кога бев политичар, Мицкоски си играше во песок

Локално - 11.02.2021

Во своето гостување во „Само вистина“, Филип Петровски посочи дека Мицкоски не води добри политики и обвини дека со ваква структура, Заев станува се посилен. Истовремено, Петровски вели и дека на конгрес итно треба да се знае каде одат парите кои се ...

Иницијативен одбор: Мицкоски нема капацитет и не ужива доверба меѓу членовите на партијата

24Инфо - 11.02.2021

Обидот на се уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски да го избегне соочувањето со делегатите кои го избраа на 16-от Конгрес, преку закажување на редовен конгрес во Ноември е поигрување со партијата и со сите членови кои ги овластија ...

Коневски: Мицкоски ја гледа ВМРО ДПМНЕ како приватна фирма за задоволување на финансиските апетити

Локално - 11.02.2021

Поддршка од повеќе од 400 делекати, постои во однос на прашањето за вонреден конгрес и избор на нов партиски лидер. Овие 400 делегати се состојат од истите луѓе кои го избраа Христијан Мицкоски за лидер на ВМРО ДПМНЕ, посочи за „Слободен печат“, екс ...

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ закажа редовен конгрес во ноември, партијата ќе се прочистува

Скопско Ехо - 11.02.2021

Редовен и изборен конгрес во ноември годинава ќе одржи најголемата опозициска партија, реши соноќа Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Конгресот на опозициската партија би се одржал веднаш по завршувањето на локалните избори во земјава, што треба да ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе бираат нови лидери

4NEWS - 11.02.2021

Две најголеми политички партии во Македонија, оваа година ќе добијат стари или пак нови претседатели на партиите. Редовен конгрес на ВМРО- ДПМНЕ ќе има во ноември, реши врвот на партијата.

Есмеров: Мицкоски треба да се плаши од лицата околу него

Локално - 11.02.2021

„Ова раководство на ВМРО-ДПМНЕ, повеќе нема никаков легитимитет, ниту право да раководи со партијата. Дополнително, револтиран сум и крајно разочаран од изјавите на одредени партиски ‘ликови’ кои во текот на вчерашниот ден изнесоа крајно непримерни ...

СДСМ денеска: Филипче работи за граѓаните и се бори против пандемијата

Република - 11.02.2021

Цело време од почеток на ковид пандемијата па до денеска Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се на погрешната страна, седат на страна, шират невистини и плукаат, пишува во соопштението до јавноста испратено до владејачката СДСМ по откажувањето на ...

Мицкоски се сретна со тутунарите од прилепско

Република - 11.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска е во посета на прилепското село Големо Коњари, каде оствари средба со тутунарите: ...

Мицкоски на средба со тутунарите од Големо Коњари

Курир - 11.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска е во посета на прилепското село Големо Коњари каде ќе оствари средба со тутунарите. Изјавата на Мицкоски може да ја проследите во живо во видеото во ...

ВО ЖИВО: Мицкоски на средба со тутунарите во Големо Коњари

Република - 11.02.2021

Проследете ја прес-конференцијата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по средбата со тутунарите во Големо Коњари. ...

Пандов: И за поклонети вакцини не сте способни месец дена да обезбедите документација

Република - 11.02.2021

Тотално неспособна Влада. Бруки невидени! За кој мој воопшто плата земате?, реагира бесно аналитичарот Александар Пандов по веста дека поради нецелосна документација најавените вакцини од Србија и денеска нема да пристигнат, а не се знае ни кога.

И Мицкоски закажа конгрес, ама редовен во ноември

24Инфо - 11.02.2021

Вечерва заседаваше на редовна седница Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која се разговараше за повеќе теми поврзани со тековните и актуелни случувања во Република Македонија. ЦК на ВМРО-ДПМНЕ по предлогот на ИК кој заседаваше уште пред два дена ...

Вонреден конгрес за смена на Мицкоски од партиското кормило

Deutsche Welle - 10.02.2021

Нови превривања во опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на 28 март за смена на партискиот лидер По неуспешниот обид пред шест месеци за смена на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Корумпираниот режим на Заев нема никаков кредибилитет да управува со државата

Канал5 - 10.02.2021

Вечерва заседаваше на редовна седница Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која се разговараше за повеќе теми поврзани со тековните и актуелни случувања во Република Македонија, рече Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

И раководството на ВМРО-ДПМНЕ закажа конгрес, ама редовен и во ноември

360 степени - 10.02.2021

Централниот комитет вечерва, по предлог на Извршниот комитет, го одреди месецот кога ќе се одржи редовниот и изборен конгрес на водечката десничарска партија во земјава Во ноември годинава, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи редовен конгрес, за што вечерва одлука ...

ВМРО-ДПМНЕ закажа Конгрес во ноември: Ова е добра прилика за прочистување

Фокус - 10.02.2021

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница донесе одлука за оддржување на редовен конгрес на партијата во ноември, информираше членот на партискиот Извршен комитет Стефан Андоновски, откако иницијаторите за промени во ДПМНЕ најавија ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Редовен конгрес во ноември

Алсат-М - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Пандов: Вонредниот Конгрес ќе биде приватна забава на отпадници од ВМРО

Фокус - 10.02.2021

Иницијативата за вонреден конгрес од поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за смена на Христијан Мицкоси не е ниту правна ниту статутарна, така што иницијаторите ќе си прават приватна забава, оцени Александар Пандов оа Патриотскиот институтот на ДПМНЕ.

Нов обид за смена на Христијан Мицкоски – ќе се организира Вонреден конгрес, за Милошоски Заев е координаторот

ТВ21 - 10.02.2021

Поранешни членови на ВМРО-ДПМНЕ, но и актуелни градоначалници, преку Иницијативен одбор закажаа Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. Новиот обид за смена на Христијан Мицкоски од лидерската позиција ќе има на 28-ми март во Скопје, за кога е закажан ...

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март

24 Вести - 10.02.2021

Вонреден Конгрес за смена на Мицкоски во време кога ВМРО-ДПМНЕ почнува со собирање граѓански потписи против пописот. Додека партијата бара предвремени парламентарни избори и оддложување на пописот на населението за една година, во јавноста се ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Редовен конгрес во ноември

24 Вести - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Милошоски: Иницијативата за вонреден конгрес ниту е статутарна ниту е правна, нека прават заеднички конгрес со СДСМ

360 степени - 10.02.2021

Иницијативата за вонреден конгрес не е ниту статутарна ниту правна, е ставот на раководството на ВМРО-ДПМНЕ, кој денеска на прес-конференција го соопшти пратеникот и член на Извршниот комитет (ИК) на партијата, Антонијо Милошоски, во врска со ...

Иницијативен одбор во ВМРО-ДПМНЕ закажа вонреден конгрес на 28 март

Фокус - 10.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот на сѐ уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски.

Во ВМРО-ДПМНЕ иницијатива за вонреден конгрес за смена на Мицкоски

Алсат-М - 10.02.2021

Од иницијативниот совет за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ тврди дека обезбедиле поддршка од мнозинството партиски делегати за вонреден конгрес на 28 март. Од оваа иницијатива веќе подолго време го критикуваат претседателот Христијан Мицкоски.

На 28 март Иницијативниот одбор на ВМРО ДПМНЕ свика Вонреден конгрес

Телма - 10.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот на претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Нов обид за смена на Мицкоски – иницијативниот одбор свика конгрес на 28 март

Канал5 - 10.02.2021

Со потписите од околу триста делегати од последниот конгрес, иницијативниот одбор ќе организира вонреден конгрес за смена на раководството на ВМРО ДПМНЕ. Нови внатрепартиски превирање во ВМРО ДПМНЕ.

Нов обид за смена на Мицкоски: Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес за 28 март

360 степени - 10.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, соопшти дека закажале одржување на конгрес на 28 март во Скопје. Како главни точки, членовите од овој одбор ги најавуваат отчет за сработеното на Христијан Мицкоски, како и гласање ...

„Само Вистина" со Александар Пандов и Ненад Јовановиќ

Канал5 - 10.02.2021

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Александар Пандов и Ненад Јовановиќ. Кој добива од предвремен конгрес на ВМРО-ДПМНЕ? Нестатутарно и неправно е негово одржување, тоа е како една приватна забава, рече Пандов.

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28. март

Телма - 10.02.2021

Иницијативниот одбор ги собра потребните потписи на мнозинството делегати и одлучи на вонреден конгрес да побара отчет за сработеното и гласање доверба на актуелниот лидер Христијан Мицкоски.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ ја офрли иницијативата за вонреден конгрес – редовен конгрес во ноември

ТВ21 - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Нов обид за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Канал5 - 10.02.2021

Нов обид за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој доаѓа од инцијативниот одбор за свикување вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. Тие соопштија дека е закажан конгрес на 28 март во Скопје.

Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Александар Пандов и Ненад Јовановиќ

Канал5 - 10.02.2021

Премиерот Заев бара предлози од опозицијата, а не прифаќа ниту еден. Уште колку „пописни“ полемики остануваат отворени на владиниот послужавник? Почитувани гледачи, на статистика или на политика, на што ќе „личи“ пребројувањето во Македонија, ...

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март

ТВ21 - 10.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот на се уште актуелниот Претседател Христијан Мицкоски.

Пандов за сопартијците од ВМРО-ДПМНЕ кои закажаа вонреден конгрес: Тоа се политички отпадници кои одработуваат за Заев

360 степени - 10.02.2021

Според директорот на партискиот Патриотски институт, иницијативата за вонреден конгрес не е ниту правна ниту статутарна, така што иницијаторите, како што вели, ќе си прават приватна забава Тоа се луѓе, односно група на партиски отпадници, кои имале ...

Свикан е вонреден конгрес за избор на лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 10.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство од делегатите и го закажа 17. вонреден Конгрес на партијата на 28 март во Скопје, се тврди во соопштение на иницијаторите.

Заев не сака избори но очекува победа, иницијативата за промени закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 10.02.2021

Премиерот Заев тврди дека предвремени избори нема да има но доколку тие се случат, неговата партија ќе однесе убедлива победа. Вели дека не е загрижен од најавите дека пратеници од власта ќе преминат во опозицијата.

Иницијативата за вонреден конгрес е помош за Заев, тврди Милошоски

Независен - 10.02.2021

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ ја отфрли иницијативата за вонреден конгрес на група членови на партијата затоа што не била статутарна. Според пратеникот Антонио Милошоски оваа иницијативата била на група на луѓе кои „подолго време имаат одредена ...

Пандов за иницијаторите за вонреден Конгрес: Тоа се политички отпадници и луѓе кои одработуваат за Заев и СДСМ

Нетпрес - 10.02.2021

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5, говорејќи за најавата од страна на иницијаторите за вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека тоа се луѓе односно ...

Инцијативен одбор бара смена на Мицкоски на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март

Слободен Печат - 10.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот на се уште актуелниот Претседател Христијан Мицкоски.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Корумпираниот режим на Заев нема никаков кредибилитет да управува со државата

Press24 - 10.02.2021

Вечерва заседаваше на редовна седница Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која се разговараше за повеќе теми поврзани со тековните и актуелни случувања во Република Македонија, информира вечерва Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Во сопствена организација ќе собираме потписи против законот за попис

+инфо - 10.02.2021

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ смета дека одбивањето на иницијативата за собирање на граѓански потписи за носење на закон за поништување на законот за попис, преставува чекор во кој се гледа стравот на власта на Зоран Заев од соочување со народот ...

Андоновски: ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи редовен конгрес во ноември

А1 On - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Вонредниот конгрес на кој ќе се гласа за доверба на Мицкоски закажан за 28 март

ММС - 10.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување вонреден конгрес по неколку месеци успеа да ги обезбеди потписите од мнозинството на делегати кои учествувале при изборот на актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март

Макфакс - 10.02.2021

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март во Скопје. Членовите велат дека главни точки за дискусија ќе бидат отчет за сработеното од страна на актуелниот претседател, Христијан Мицкоски, и гласање на доверба.

Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември одлучи ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ за доверба на Мицкоски

Р.С.Европа - 10.02.2021

Иницијативниот одбор (ИО) закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март во Скопје со главни точки - Отчет за сработеното од страна на актуелниот претседател Христијан Мицкоски и гласање на доверба, соопшти денеска ИО за закажување вонреден ...

ВМРО-ДПМНЕ закажа Конгрес во ноември, како добра прилика за прочистување

Нетпрес - 10.02.2021

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница донесе одлука за оддржување на редовен конгрес на партијата во ноември, информираше членот на партискиот Извршен комитет Стефан Андоновски, откако иницијаторите за промени во ДПМНЕ најавија ...

Одлука на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Редовен конгрес во ноември, иницијативата за вонреден конгрес е отфрлена

Слободен Печат - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Мицкоски ќе собира потписи за пописот, во партијата се собираат потписи за негова смена

Независен - 10.02.2021

Додека Христијан Мицкоски ќе собира потпписи по градовите и селата за да го урне Законот за попис во ВМРО-ДПМНЕ се собираат потписи за негова смена. Иницијативниот одбор за свикување вонреден конгрес го најавија неговото одржување за 28 март во ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Корумпираниот режим на Заев нема кредибилитет да управува со државата

Нетпрес - 10.02.2021

Вечерва заседаваше на редовна седница Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која се разговараше за повеќе теми поврзани со тековните и актуелни случувања во Република Македонија, информира вечерва Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Редовен конгрес во ноември

+инфо - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март

Press24 - 10.02.2021

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март во Скопје. Членовите велат дека главни точки за дискусија ќе бидат отчет за сработеното од страна на актуелниот претседател, Христијан Мицкоски, и гласање на доверба.

Иницијативен одбор: На 28 март Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 10.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот на, сѐ уште актуелниот претседател, Христијан Мицкоски и ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Редовен конгрес во ноември

ММС - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Иницијативниот одбор со вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март

А1 On - 10.02.2021

„Време е да сопре пропаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ и на Македонија. Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот ...

Иницијативен одбор во ВМРО-ДПМНЕ закажа вонреден конгрес на 28 март

Нова ТВ - 10.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот на сѐ уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски.

Вмровска сага: На конгресот се одговори со конгрес

Независен - 10.02.2021

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираше експресно по објавувањето на Иницијативниот одбор дека закажал конгрес на 28 март, донесувајќи одлука редовниот конгрес на партијата да се одржи во ноември.

(Видео) Андоновски: ВМРО-ДПМНЕ во ноември ќе одржи редовен партиски конгрес

Макфакс - 10.02.2021

Вечерва на редовна седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ била донесена одлука за оддржување на редовен конгрес на партијата во ноември. „ЦК на ВМРО-ДПМНЕ по предлогот на ИК кој заседаваше уште пред два дена, донесе одлука за оддржување на ...

Иницијативен одбор бара свикување вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 10.02.2021

Време е да сопре пропаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ и на Македонија. Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот ...

Иницијативниот одбор свика вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март

+инфо - 10.02.2021

Делегатите кои го поддржуваат свикувањето на вонредниот конгрес се едногласни дека лидерот Христијан Мицкоски ги изневерил очекувањата и бараат од него да се повлече. Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ обезбеди ...

Милошоски: Иницијативата за вонреден конгрес сега е обид за спасување на Заев

Нетпрес - 10.02.2021

Иницијативата за вонреден конгрес не е ниту статутарна, ниту е правна и е политичка иницијатива којашто има цел на премиерот Зоран Заев да му фрлат гума за спасување, истакна средата на прес-конференција пратеникот и член на Извршниот комитет на ...

Вонреден конгрес за смена на Мицкоски

Р.С.Европа - 10.02.2021

Со потписите од околу триста делегати од последниот конгрес, иницијативниот одбор ќе организира вонреден конгрес за смена на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Вонредниот конгрес е предвидено да се одржи на 28 март во Скопје.

Милошоски: Иницијативата за вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ не е статутарна

МКД - 10.02.2021

„Иницијативата за вонреден конгрес на групата луѓе кои подолго време имаат дистанца од ВМРО-ДПМНЕ не е статутарна, ниту е правна, туку е политичка иницијатива co цел да му помогнат на Заев, да му фрлат гума за спасување и да го одвлечат вниманието", ...

Ќе остане ли Мицкоски претседател: Инцијативниот одбор свика Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март

еМагазин - 10.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот на се уште актуелниот претседател , информираат од ...

Свилен гајтан за Мицкоски: Ќе го менуваат на 28 март!? Сакаше да биде нов Гоце Делчев, дали ќе му пресуди Борис ...

Во Центар - 10.02.2021

Кризата во ВМРО ДПМНЕ влегува во фото финиш, односно во очекуваната конгресна разврска. Иницијативниот одбор за свикување Вонреден Конгрес во ВМРО ДПМНЕ денес издаде соопштение: Иницијативниот одбор за свикување Вонреден Конгрес по неколку месеци ...

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март

MTM - 10.02.2021

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март во Скопје. Членовите велат дека главни точки за дискусија ќе бидат отчет за сработеното од страна на актуелниот претседател, Христијан Мицкоски, и гласање на доверба.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Редовен конгрес во ноември

iPortal - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март

Либертас - 10.02.2021

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март во Скопје. Членовите велат дека главни точки за дискусија ќе бидат отчет за сработеното од страна на актуелниот претседател, Христијан Мицкоски, и гласање на доверба.

Обезбедено мнозинство за смена на Мицкоски? Вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28-ми Март?

iPortal - 10.02.2021

-Време е да сопре пропаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ и на Македонија. Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот ...

Јовановиќ: ВМРО-ДПМНЕ е длабоко компромитирана партија

iPortal - 10.02.2021

Опозициската ВМРО ДПМНЕ постојано ги кочи процесите на власта, истакна аналитичарот Ненад Јовановиќ во вечерашното гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 ТВ. „Нека им дозволат на луѓето да видат што имаат да понудат и покажат.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Редовен конгрес во ноември

Либертас - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Иницијативен одбор бара свикување вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

Бизнис Вести - 10.02.2021

Време е да сопре пропаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ и на Македонија. Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот ...

Ќе има вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ, oбид за смена на Мицкоски

Фактор - 10.02.2021

Во ВМРО-ДПМНЕ ќе има вонреден конгрес. Поранешни членови на партијата, но и актуелни градоначалници, преку Иницијативен одбор закажаа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. Нов обид за смена на претседателот Христијан Мицкоски од лидерската позиција ќе има ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Редовен конгрес во ноември

Вечер Прес - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Милошоски: Иницијативата за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ не е статутарна

Либертас - 10.02.2021

Не е ниту статутарна, ниту правна иницијативата за одржување вонреден конгрес на група луѓе кои подолго време имаат одредена дистанца од политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, рече пратеникот на најголемата опозициска партија Антонио Милошоски, додавајќи ...

Иницијативен одбор во ВМРО-ДПМНЕ закажа вонреден конгрес на 28 март

Локално - 10.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот на сѐ уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Корумпираниот режим на Заев нема никаков кредибилитет да управува со државата

24Инфо - 10.02.2021

Вечерва заседаваше на редовна седница Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која се разговараше за повеќе теми поврзани со тековните и актуелни случувања во Република Македонија. Централниот Комитет зазема став во однос на актуелниот попис кој ...

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март

Н.Македонија - 10.02.2021

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март во Скопје. Членовите велат дека главни точки за дискусија ќе бидат отчет за сработеното од страна на актуелниот претседател, Христијан Мицкоски, и гласање на доверба.

Иницијативниот одбор закажа вонреден конгрес на ВМРО ДПМНЕ за 28 март

Скопје1 - 10.02.2021

Време е да сопре пропаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ и на Македонија. Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот ...

Иницијативниот одбор со вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28 март

Мак. Весник - 10.02.2021

„Време е да сопре пропаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ и на Македонија. Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ донела одлука за конгрес на партијата, ќе се оддржи во ноември

MakPress - 10.02.2021

Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој членуваат дел од поранешните високи функционери и сегашни истакнати членови на партијата.

Пандов: На Заев му треба дефокус, па ги активираше „Мериот коалиција“

MakPress - 10.02.2021

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5, говорејќи за најавата од страна на иницијаторите за Вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека тоа се луѓе односно ...

Корумпираниот режим на Заев нема никаков кредибилитет да управува со државата

Република - 10.02.2021

Вечерва заседаваше на редовна седница Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која се разговараше за повеќе теми поврзани со тековните и актуелни случувања во Република Македонија, информира вечерва Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

ЦК НА ВМРО-ДПМНЕ: Пописот е фалсификат, Конгрес во ноември, мора да се размонтира хибридот на Заев!

Денешен - 10.02.2021

Вечерва заседаваше на редовна седница Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која се разговараше за повеќе теми поврзани со тековните и актуелни случувања во Република Македонија, информира вечерва Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Корумпираниот режим на Заев  нема никаков кредибилитет да управува со државата

Акцент - 10.02.2021

Вечерва заседаваше на редовна седница Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која се разговараше за повеќе теми поврзани со тековните и актуелни случувања во Република Македонија, соопшти Стефан Андоновски по завршувањето на Централниот комитет.

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Редовен конгрес во ноември

Опсервер - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

МИЛОШОСКИ ЗА ИНИЦИЈАТОРИТЕ ЗА ВОНРЕДЕН КОНГРЕС: Нека си одржат заеднички конгрес со Заев во СДСМ, кога веќе ...

Денешен - 10.02.2021

На денешната прес конференција, Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека иницијативата за вонреден конгрес на група луѓе е политичка иницијатива на луѓе кои имаат за цел да му помогнат на Заев да му фрлат гума за спасување и да го одвлечат ...

(Видео) Андоновски: ВМРО-ДПМНЕ во ноември ќе одржи редовен партиски конгрес

Centar - 10.02.2021

Вечерва на редовна седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ била донесена одлука за оддржување на редовен конгрес на партијата во ноември. „ЦК на ВМРО-ДПМНЕ по предлогот на ИК кој заседаваше уште пред два дена, донесе одлука за оддржување на ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Редовен конгрес во ноември

Frontline - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Свикан вонреден конгрес за избор на лидер на ВМРО-ДПМНЕ – нов обид за смена на Мицкоски

Frontline - 10.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство од делегатите и го закажа 17. вонреден Конгрес на партијата на 28 март во Скопје, се тврди во соопштение на иницијаторите, пренесе ...

Милошоски: Кристално јасно е дека иницијативата за вонреден конгрес е само фрлање на гума за спас на Заев

MakPress - 10.02.2021

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на денешната прес конференција одговарајќи на новинарско прашање во врска со иницијативата за вонреден конгрес на малата група незадоволни поранешни функционери од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека ...

Пандов за иницијативата за Вонреден конгрес: Тоа се политички отпадници и луѓе кои одработуваат за Заев и СДСМ

Курир - 10.02.2021

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5, говорејќи за најавата од страна на иницијаторите за Вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека тоа се луѓе односно ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Корумпираниот режим на Заев нема никаков кредибилитет да управува со државата

Курир - 10.02.2021

Вечерва заседаваше на редовна седница Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која се разговараше за повеќе теми поврзани со тековните и актуелни случувања во Република Македонија, информира вечерва Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

По извештаите на „Економист“ и „Транспаренси“, најден е виновникот

Expres - 10.02.2021

Иницијативниот одбор за свикување вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, соопшти дека закажале одржување на конгрес на 28 март во Скопје. Како главни точки, членовите од овој одбор ги најавуваат отчет за сработеното на Христијан Мицкоски, како и гласање ...

Пaндoв зa инициjaтивaтa за Boнpeден конгpec: Toa ce пoлитички oтпaдници кoи одpaботуваат за 3aeв и CДCM

Република - 10.02.2021

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5, говорејќи за најавата од страна на иницијаторите за Вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека тоа се луѓе односно ...

Пандов за иницијативата за Вонреден конгрес: Тоа се политички отпадници и луѓе кои одработуваат за Заев и СДСМ

24Инфо - 10.02.2021

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5, говорејќи за најавата од страна на иницијаторите за Вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека тоа се луѓе односно ...

Пандов за иницијативата за Вонреден конгрес: Тоа се политички отпадници и луѓе кои одработуваат за Заев и СДСМ

Опсервер - 10.02.2021

Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5, говорејќи за најавата од страна на иницијаторите за Вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека тоа се луѓе односно ...

Андоновски: ЦК на ВМРО ДПМНЕ одлучи да оддржи конгрес во ноември

Локално - 10.02.2021

Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ, вечерва заседаваше на седница, на која фокус биле теми врзани за актуелните случувања во Македонија, посочи вечерва, Стефан Андоновски, инаку член на ИК на партијата.

АНДОНОВСКИ ЗА БАРАЊЕТО ЗА ВОНРЕДЕН КОНГРЕС: Прилика за последно прочистување на партијата од екс функционерите сега ...

Денешен - 10.02.2021

Во врска со иницијативата за вонреден Конгрес на т.н. Иницијативен одбор познат и како „Мериот коалиција“, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Стефан Андоновски, по вечерашната седница на ЦК на партијата, на новинарско прашање одговори: Ова е добра прилика ...

Андоновски: ВМРО-ДПМНЕ во ноември ќе одржи редовен партиски конгрес

Н.Македонија - 10.02.2021

Вечерва на редовна седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ била донесена одлука за оддржување на редовен конгрес на партијата во ноември. – ЦК на ВМРО-ДПМНЕ по предлогот на ИК кој заседаваше уште пред два дена, донесе одлука за оддржување на ...

Проф. Науновски до Милошоски: Готови сте! Подобро одете си уште денес, не внесувајте уште поголем раскол меѓу ...

Мак. Весник - 10.02.2021

Професорот Тони Науновски се јави со реакција на фејсбук по прес-конференцијата на Антонијо Милошоски: “Очекувано беше овие што цел живот се функционери врз на грбот на искрените патриоти и членови на вмро дпмне да си ги бранат фотељите.

ВМРО-ДПМНЕ: Иницијативата за вонреден конгрес на група луѓе е политичка иницијатива и има за цел да му помогнат на Заев ...

Курир - 10.02.2021

На прашањето: „Иницијативниот одбор за вонреден конгрес објави дека собрале потписи од делегатите за конгрес на 28 март. Како ја коментирате оваа информација и каков ќе биде одговорот на партијата дали доколку се одржи раководството ќе ги прифати ...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за редовен конгрес во ноември

Република - 10.02.2021

Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес на 28 март што денеска ја поднесе Иницијативниот одбор во кој ...

Попладневен преглед: Нов обид за смена на Мицкоски, свикан вонреден конгрес за избор на лидер на ВМРО-ДПМНЕ, и документ ...

Frontline - 10.02.2021

Заев : Ако има предвремени избори СДСМ ќе имаме 50, а ВМРО-ДПМНЕ 40 пратеници, но ќе изгуби државата шест месеци. Кој тоа од нашите коалициони партнери верува во тоа? Нема таков! Истовремено, дали од неговите коалициони партнери и од неговите ...

Јовановиќ: Политиките на Бајден наликуваат на оние на Заев

Локално - 10.02.2021

Во своето гостување во „Само вистина“, колумнистот, Ненад Јовановиќ, посочи дека ВМРО ДПМНЕ е значајна партија во ова општество, но во моментов не почитува демократија. „Опозициската ВМРО ДПМНЕ постојано ги кочи процесите на власта.

Ииницијативата за вонреден конгрес не е статутарна, смета Милошоски

Локално - 10.02.2021

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски за иницијативата за вонреден конгрес на група на луѓе кои подолго време имаат одредена дистанца од политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, вели дека не е статутарна.

Милошоски: Иницијаторите за конгрес може во март да си направат заеднички со Заев и СДСМ

24Инфо - 10.02.2021

Би било добро овие иницијатори заедно со Зоран Заев, кој што најави исто така конгрес на СДСМ, да одржат сплотени еден заеднички конгрес, порача претеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, откако Иницијативниот одбор за вонреден конгрес објави дека ...

Пандов: ВМРО ДПМНЕ се фокусира на предвремени парламентарни избори, а не смена на Мицкоски

Локално - 10.02.2021

Во своето гостување во „Само вистина“, Александар Пандов, посочи дека ВМРО ДПМНЕ ќе оддржи конгрес на кој тема ќе бидат превремените избори, а не промената на Мицкоски како што тоа беше пласирано во јавноста.

Иницијативниот одбор свика вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 28-ми март

24Инфо - 10.02.2021

Време е да сопре пропаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ и на Македонија. Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес по неколку месеци интензивна работа, успеа да обезбеди поддршка и потписи од големо мнозинство на делегати кои учествуваа при изборот ...

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Изјава пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 10.02.2021

Во 20:45 часот, пред просториите на Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одржи изјава за медиуми. Ќе се обрати Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Изјавата можете да ја следите во живо на следниов ...

Мицкоски: За кратко ќе се знае дали ќе се зголеми бројот на опозициски пратеници

24 Вести - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите побара трпение потенцирајќи дека тоа „многу брзо ќе се знае“. – Има. Бидете трпеливи.

Мицкоски: Многу брзо ќе се знае дали ќе се зголеми бројот на опозициските пратеници

Фокус - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите побара трпение потенцирајќи дека тоа „многу брзо ќе се знае“. – Има. Бидете трпеливи.

Мицкоски: Тие што требаше да бидат цел на „бомбите“, денес се нивни коалициски партнери

Фокус - 09.02.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска беше прашан што добро, а што лошо донесоа таканаречните „бомби“ од проектот „Вистината за Македонија“ пред шест години и како гледа од денешна перспектива на тоа.

СДСМ му одговори на Мицкоски дека и да се качи на Месечината не може да избега од поразите на ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 09.02.2021

Според владејачката партија, Мицкоски е докажан губитник, „предводник на докажано криминална и режимска партија“ Да се качи и на Месечината, космонаутот Христијан Мицкоски нема да избега од поразите и криминалите на неговата партија, возвратија од ...

Мицкоски: Бидете трпеливи, за многу брзо ќе се знае дали ќе се зголеми бројот на опозициски пратеници

ТВ21 - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите побара трпение потенцирајќи дека тоа „многу брзо ќе се знае“. – Има. Бидете трпеливи.

СДСМ: Мицкоски е предводник на докажано криминална и режимска партија

Канал5 - 09.02.2021

Да се качи и на Месечината, космонаутот Мицкоски нема да избега од поразите и криминалите на неговата партија. Христијан Мицкоски е докажан губитник, предводник на докажано криминална и режимска партија.

Мицкоски: Владата на Заев треба да падне, па да одговара за се што стори овие четири години

+инфо - 09.02.2021

Барајќи трпение од новинарите и јавноста во однос на формирањето ново мнозинство во македонскиот Праламент, Мицкоски рече дека можеби има партии во владата кои што се делат од коалицијата на СДСМ.

Мицкоски: Пописот уште непочнат се вулгаризира во јавноста, а граѓаните немаат доверба во процесот

Press24 - 09.02.2021

Во текот на денешниот ден претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при посетата на Зелен пазар во однос на различниот став на директорот и заменик директорот на Државниот завод за статистика кажа дека за сето тоа тој предупредил и дека ...

Мицкоски: За многу брзо ќе се знае дали ќе се зголеми бројот на опозициски пратеници

Сител - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите побара трпение потенцирајќи дека тоа „многу брзо ќе се знае“. – Има. Бидете трпеливи.

Мицкоски: Единствено многу јасно што се гледа од Месечината е Кинескиот ѕид и нови предвремени парламентарни избори

+инфо - 09.02.2021

Лидерот на опозицијата обвини дека министерот за финансии Фатмир Бесими две недели не одговара на дописот на претседателот на Државната изборна комисија за дополнителни средства за овие терминали.

СДСМ: Да се качи и на Месечината, Мицкоски нема да избега од поразите

МКД - 09.02.2021

Да се качи и на Месечината, космонаутот Мицкоски нема да избега од поразите и криминалите на неговата партија, реагира СДСМ на изјавите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека се подготвуваат за локални и за предвремени парламентарни ...

Единствено многу јасно што се гледа од Месечината е Кинескиот ѕид и нови предвремени парламентарни избори

Нетпрес - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите побара трпение потенцирајќи дека тоа „многу брзо ќе се знае“. – Има. Бидете трпеливи.

Мицкоски: Многу блиску сме до ново мнозинство во Собранието и рушење на оваа власт - потоа ќе одговараат

Press24 - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите побара трпение потенцирајќи дека тоа „многу брзо ќе се знае“. – Има. Бидете трпеливи.

СДСМ: И да се качи на Месечината, космонаутот Мицкоски нема да избега од поразот

Press24 - 09.02.2021

Христијан Мицкоски е докажан губитник, предводник на докажано криминална и режимска партија, обвини СДСМ преку соопштение. „И на месечината да се качи, космонаутот Мицкоски нема да може да избега од поразите и криминалите на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски: Битно е владата на Заев да падне, а потоа да одговара за се што стори овие четири години

Сител - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при денешната посета на скопскиот Зелен пазар кој што се наоѓа во центарот на градот, порача дека многу е важно оваа Влада предводена од Зоран Заев да падне и да си замине, за потоа да следи ...

Мицкоски: Mногу брзо ќе се знае дали ќе се зголеми бројот на опозициски пратеници

ММС - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите побара трпение потенцирајќи дека тоа „многу брзо ќе се знае”. – Има. Бидете трпеливи.

СДСМ: И да се качи на Месечината, космонаутот Мицкоски нема да избега од поразот

+инфо - 09.02.2021

Граѓаните знаат дека во ВМРО-ДПМНЕ силно е присутна криминално-режимската матрица и затоа оваа партија е шест пати поразувана на избори и затоа уште долго ќе остане во опозиција, се вели во соопштението.

Мицкоски е уверен дека предвремени избори ќе има, власта му возврати дека е познат губитник

Сител - 09.02.2021

Кинескиот ѕид и предвремените парламентарни избори се единствените две работи кои во моментов се гледаат од месечината. Опозицискиот лидер Мицкоски е убеден дека крајот на оваа Влада доаѓа многу брзо и покрај ставот на премиерот дека 4 години не ...

СДСМ: Да се качи и на месечината, космонаутот Мицкоски нема да избега од поразите и криминалите

iPortal - 09.02.2021

„Христијан Мицкоски е докажан губитник, предводник на докажано криминална и режимска партија. И на месечината да се качи, космонаутот Мицкоски нема да може да избега од поразите и криминалите на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски: За кратко ќе се знае дали ќе се зголеми бројот на опозициски пратеници

Либертас - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите побара трпение потенцирајќи дека тоа „многу брзо ќе се знае“. – Има. Бидете трпеливи.

Мицкоски: Битно е владата на Заев да падне, а потоа да одговара за се што стори овие четири години

Курир - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при денешната посета на скопскиот Зелен пазар кој што се наоѓа во центарот на градот, порача дека многу е важно оваа Влада предводена од Зоран Заев да падне и да си замине, за потоа да следи ...

Mицкоски: Битно е оваа Влада што поскоро да падне, да замине, а потоа да следи одговорност за сето тоа кое што е ...

Република - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при денешната посета на скопскиот Зелен пазар кој што се наоѓа во центарот на градот, порача дека многу е важно оваа Влада предводена од Зоран Заев да падне и да си замине, за потоа да следи ...

Мицкоски: За кратко ќе се знае дали ќе се зголеми бројот на опозициски пратеници

Република - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите побара трпение потенцирајќи дека тоа „многу брзо ќе се знае“. Има. Бидете трпеливи.

Мицкоски: Бидете трпеливи, за многу брзо ќе се знае дали ќе се зголеми бројот на опозициски пратеници

PressingTV - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите побара трпение потенцирајќи дека тоа „многу брзо ќе се знае“.

Мицкоски: За многу брзо ќе се знае дали ќе се зголеми бројот на опозициски пратеници

24Инфо - 09.02.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите побара трпение потенцирајќи дека тоа „многу брзо ќе се знае”. – Има. Бидете трпеливи.