TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меѓународниот полициски тим не стигна до местото на уривање на малезискиот авион

24 Вести - 27.07.2014

Холандските и австралиските невооружени полицајци, кои пристигнаа во Украина, денеска не отидоа на местото на несреќата на малезискиот авион, бидејќи во регионот продолжуваат битките.

Борби кај Доњецк - одложена акцијата на меѓународниот полициски тим

Deutsche Welle - 27.07.2014

Невооружените холандски и австралиски полицајци не можат да стигнат до локацијата на која падна малезискиот авион во Источна Украина. Украинската армија се обидува да го освои местото на несреќата на ...

Проруските сили дозволија пристап до авионот

Алсат-М - 27.07.2014

Малезиските власти постигнаа договор со проруските сили во Источна Украина на полицајците од повеќе држави да им се овозможи пристап до местото на падот на авионот на „Малезија ерлајнс“, кој се урна ...

Лавров и Кери повикаа на итен прекин на огнот во Украина

Канал5 - 27.07.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери денеска повикаа на итен прекин на огнот во источна Украина, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија.

Напади на украинските сили врз Доњецк

24 Вести - 27.07.2014

Укринските сили извршиле артилериски напади врз јужните делови на Доњецк, јавија руските медиуми повикувајќи се на тврдења на проруските сепаратисти од градот.

Холандско-австралскиот полициски тим не отиде на местото на падот на малезискиот авион

+инфо - 27.07.2014

Холандските и австралиските невооружени полицајци, кои пристигнаа во Украина, денеска не отидоа на местото на несреќата на малезискиот авион, бидејќи во регионот продолжуваат битките.

Напади на украинските сили врз Доњецк

А1 On - 27.07.2014

Укринските сили извршиле артилериски напади врз јужните делови на Доњецк, јавија руските медиуми повикувајќи се на тврдења на проруските сепаратисти од градот.

Украинските сили го напаѓаат Донецк

Телеграф - 27.07.2014

При нападот украинските сили користеле ракети од типот „Град“, но засега нема инфромации за ранети или загинати Укринските сили извршиле артилериски напади врз јужните делови на Донецк, јавија ...

Напади на украинските сили врз Доњецк

+инфо - 27.07.2014

Укринските сили извршиле артилериски напади врз јужните делови на Доњецк, јавија руските медиуми повикувајќи се на тврдења на проруските сепаратисти од градот.

ФОТО: Вака Украина планира да го врати Крим

Курир - 27.07.2014

Мапа која го прикажува планот на украинската одмазда врз Русија кружи на Интернет. Судејќи според мапата, ако Украинците го освојат Крим, Русија е следна.

Напади на украинските сили врз Доњецк

Сител - 27.07.2014

Укринските сили извршиле артилериски напади врз јужните делови на Доњецк, јавија руските медиуми повикувајќи се на тврдења на проруските сепаратисти од градот.

Путин и Абот се заложија за непречен пристап до местото на авионската несреќа

А1 On - 27.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и австралискиот премиер Тони Абот денеска апелира на меѓународните експерти да им се овозможи непречен пристап до месото каде се урна малезискиот авион на 17 јули.

Лавров и Кери повикаа на итен прекин на огнот во Украина

+инфо - 27.07.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери денеска повикаа на итен прекин на огнот во источна Украина, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија.

Лавров и Кери повикаа на итен прекин на огнот во Украина

А1 On - 27.07.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери денеска повикаа на итен прекин на огнот во источна Украина, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија.

УКРАИНА: Лавров и Кери повикаа на итен прекин на огнот

Телеграф - 27.07.2014

САД и Западот досега неколкупати ја обвинија Русија дека ги поддржува проруските сепаратисти во источна Украина при нивниот вооружен конфликт со украинската армија Шефот на руската дипломатија Сергеј ...

Холандско-австралскиот полициски тим не отиде на местото на падот на малезискиот авион

А1 On - 27.07.2014

Холандските и австралиските невооружени полицајци, кои пристигнаа во Украина, денеска не отидоа на местото на несреќата на малезискиот авион, бидејќи во регионот продолжуваат битките.

Холандско-австралскиот полициски тим не отиде до местото на авионската несреќа

Телеграф - 27.07.2014

Не можеме да преземаме ризици. Состојбата на патот кон местото и самото место не е за невооружена набљудувачка мисија, изјави Александар Хаг Холандските и австралиските невооружени полицајци, кои ...

Украина започна офанзива за враќање на Доњецк

Р.С.Европа - 27.07.2014

Украинските сили започнаа офанзива против проруските сепаратисти во источниот град Доњецк. Бомбардирања и експлозии се слушале околу градот што го држат бунтовниците.

Малезија : Украинските бунтовници дозволија пристап на полицијата до местото на несреќата

Р.С.Европа - 27.07.2014

Малезија рече дека обезбедила договор со украинските бунтовници да му се овозможи на меѓународниот полициски персоналот пристап до местото на несреќа на авионот MH17.

Проруските сили дозволија пристап до авионот

Алфа - 27.07.2014

Малезиските власти постигнаа договор со проруските сили во Источна Украина на полицајците од повеќе држави да им се овозможи пристап до местото на падот на авионот на „Малезија ерлајнс“.

Москва: САД го признаа присуството на украински систем на местото на падот на МН17

Макфакс - 27.07.2014

САД индиректно признаа дека системи на противвоздушната одбрана на Украина се наоѓале во областа на падот на малезискиот патнички авион, со што се потврдуваат претходно објавените податоци од руските ...

ФОТО: Вака Украина ќе го врати Крим!

Нетпрес - 27.07.2014

Мапа која го прикажува планот на украинската одмазда врз Русија кружи на Интернет. Судејќи според мапата, ако Украинците го освојат Крим, Русија е следна.

Холандско-австралскиот полициски тим не отиде на местото на падот на малезискиот авион

Сител - 27.07.2014

Холандските и австралиските невооружени полицајци, кои пристигнаа во Украина, денеска не отидоа на местото на несреќата на малезискиот авион, бидејќи во регионот продолжуваат битките.

Артилериски напади во Доњецк

Press24 - 27.07.2014

Руските медиуми јавија за артилериски напади врз јужните делови на Доњецк од страна на украинските сили. Ова е прв пат да биде нападнат јужниот дел од градот, досега судирите меѓу сепаратистите и ...

Извори: Податоците од ’црните кутии’ не исклучуваат дека МН17 бил соборен од ракета

Макфакс - 27.07.2014

Необјавените податоци од ткн „црни кутии“, кои ги снимаат разговорите во пилотската кабина и техничките податоци за летот, од малезискиот патнички авион кој на 17-ти јули се урна над источна Украина, ...

Холандски експерти пристигнаа во Доњецк

МРТ - 27.07.2014

Холандски експерти пристигнаа во Доњецк, но ја одложија посетата на местото на несреќата на малезискиот боинг. Во јужниот дел од градот водат жестоки борби меѓу проруските бунтовници и војската, иако ...

Лавров и Кери повикаа на итен прекин на огнот во Украина

Сител - 27.07.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери денеска повикаа на итен прекин на огнот во источна Украина, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија.

Лавров бара од Кери неговите соработници да не се мешаат во работата на ОБСЕ

Макфакс - 27.07.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во телефонскиот разговор од неделата навечер со американскиот државен секретар Џон Кери се согласиле за важноста од итен прекин на огнот во источна ...

САД објавија снимки за гаѓање на Украина од Русија, Москва тврди дека не се докази

Макфакс - 27.07.2014

САД во неделата навечер објавија снимки за кои тврдат дека докажуваат оти од руска територија со артилерија се гаѓаат позиции на украинската армија, додека Русија одговори дека не станува збор за ...

Тројца војници од Украина се донесени во Русија

Руска реч - 27.07.2014

Во неделата на 27 јули повторно започна со работа хуманитарниот коридор за евакуација на украинските војници. Се транспортираат назад во Украина припадниците на украинската армија кои ги опколила ...

Украина призна дека 40 војници минале во Русија, и предаде за транспорт низ нејзина територија ранети и убиени

Макфакс - 27.07.2014

Министерот за одбрана на Украина, Валериј Хелетеј призна во неделата дека најмалку 41 украински војник ги напуштиле своите единици и со помош на проруските бунтовници се префрлиле на руска ...

(ФОТО) Пеколен план: Вака Украина ќе го поврати Крим!

Фактор - 27.07.2014

На имтернет кружи мапа која го прикажува планот на украинската одмзда на Русија. Судејќи според мапата, ако Украинците го освојат Крим, Русија е следна.

На 40 украински војници минале на територијата на Русија

Тера - 27.07.2014

Неколку десетици припадници на украинската армија ги напуштиле своите единици и во саботата навечер минале на руската територија, пренесува агенцијата Итар-Тасс повикувајќи се на портпаролот на ...

Фотографии по несреќата на урнатиот Боинг 770 во Источна Украина

Локално - 27.07.2014

СиЕнЕн објави фотографии од несреќата на урнатиот малезиски авион кој беше соборен во Украина.Во Боингот 770 што се урна на 17 јули на територија контролирана од проруските сепаратисти во Источна ...

Извори: Податоците од ’црните кутии’ не исклучуваат дека МН17 бил соборен од ракета

Тера - 27.07.2014

Необјавените податоци од ткн „црни кутии", кои ги снимаат разговорите во пилотската кабина и техничките податоци за летот, од малезискиот патнички авион кој на 17-ти јули се урна над источна Украина, ...

Вака Украина планира да го врати Крим (ФОТО)

Република - 27.07.2014

Во пропаганда што се шири низ Украина за враќање на Крим, се појави мапа на Интеренет која го прикажува планот на украинската одмазда врз Русија. Судејќи според мапата, ако Украинците го освојат ...

Холандски експерти денеска треба да стигнат на местото каде падна авионот MH17

Фактор - 27.07.2014

Група од 30 холандски медицински и правни експерти денеска ќе дојдат на местото каде на истокот од Украина паднал малезискиот патнички авион MH17 , соопштуваат холандските власти.

Украинците повторно го гранатираа Доњецк

Пулс24 - 27.07.2014

Руските медиуми јавија за артилериски напади врз јужните делови на Доњецк од страна на украинските сили. Ова е прв пат да биде нападнат јужниот дел од градот, досега судирите меѓу сепаратистите и ...

Проруските сили дозволија пристап до авионот во Украина

Република - 27.07.2014

Малезиските власти постигнаа договор со проруските сили во Источна Украина на полицајците од повеќе држави да им се овозможи пристап до местото на падот на авионот на „Малезија ерлајнс“, кој се урна ...

(ФОТО) Пеколен план: Вака Украина ќе го поврати Крим, а потоа и Русија

МК News - 27.07.2014

Мапа која го прикажува планот на украинската одмазда врз Русија кружи на Интернет. Судејќи според мапата, ако Украинците го освојат Крим, Русија е следна.

Руските медиуми јавуваат за нов украински напад врз Доњецк

Либертас - 27.07.2014

Украинските сили извршиле артилериски напади врз јужните делови на Доњецк, јавија руските медиуми повикувајќи се на тврдења на проруските сепаратисти од градот.

Офанзива на украинските сили во правец на Доњецк (Видео)

МК News - 27.07.2014

Укринските сили извршиле артилериски напади врз јужните делови на Доњецк, јавија руските медиуми повикувајќи се на тврдења на проруските сепаратисти од градот.

Москва: САД го признаа присуството на украински систем на местото нападот на МН17

Тера - 27.07.2014

САД индиректно признаа дека системи на противвоздушната одбрана на Украина се наоѓале во областа на падот на малезискиот патнички авион, со што се потврдуваат претходно објавените податоци од руските ...

Кери и Лавров повикаа на итен прекин на огнот во Украина

Либертас - 27.07.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери денеска повикаа на итен прекин на огнот во источна Украин – соопшти руското министерство за надворешни работи.

Холандските и австралиските полицајци не можат да пристапат до местото на авионската несреќа

Либертас - 27.07.2014

Холандските и австралиските невооружени полицајци, кои пристигнаа во Украина, денеска не отидоа на местото на несреќата на малезискиот авион, бидејќи во регионот продолжуваат битките.

Лавров побара од Кери да не се меша во работата на ОБСЕ

Република - 27.07.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во телефонскиот разговор со американскиот државен секретар Џон Кери се согласиле за важноста од итен прекин на огнот во источна Украина, а Лавров ...

Како Украина планира да го врати Крим?

Вечер Прес - 27.07.2014

Мапа која го прикажува планот на украинската одмазда врз Русија кружи на Интернет. Судејќи според мапата, ако Украинците го освојат Крим, Русија е следна.

Масовно бегство на украински војници, не сакаат да војуваат против својот народ

МК News - 27.07.2014

41 украински војник ја напиштија службата и преминаа на руска територија. Според зборовите на Василиј Малаев од руската гранична служба во Ростовската област во 20,30 часот по локално време војниците ...

Белата куќа ги обвини Путин и Русија за уривањето на авионот во Украина

Алсат-М - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти синоќа Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките ...

Путин и Абот се заложија за непречен пристап до местото на авионската несреќа

Канал5 - 26.07.2014

Русиот претседател Владимир Путин и австралискиот премиер Тони Абот денеска апелира на меѓународните експерти да им се овозможи непречен пристап до месото каде се урна малезискиот авион на 17 јули.

САД ги обвиниja Путин и Русија за уривањето на малезискиот авион во Украина

24 Вести - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти синоќа Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките ...

Белата куќа ја обвини Москва за уривањето на малезискиот авион

Утрински - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти синоќа Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките ...

Белата куќа со заклучок – Путин е виновен за соборувањето на летот МН17

Канал5 - 26.07.2014

Белата куќа соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин е „виновен“ за соборувањето на малезискиот авион на воената зона во Украина и повтори дека ЕУ и Г7 работат на воведување нови санкции кон ...

Малезискиот премиер бара целосна истрага за авионот

Deutsche Welle - 26.07.2014

Малезискиот премиер Наџиб Разак бара од проруските бунтовници да се испочитува третиот дел од договорот, постигнат по падот на малезискиот авион. За ова тој в среда ќе разговара и со холандскиот ...

САД: Путин е виновен за соборувањето на МХ17

МКД - 26.07.2014

Белата куќа соопштила дека рускиот претседател Владимир Путин е виновен за соборувањето на малезискиот авион над воената зона во Украина, пренесува Ројтерс .

Белата куќа ja обвини Русија за уривањето на авионот во Украина

+инфо - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти синоќа Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките ...

САД: Путин е виновен за соборувањето на малезискиот авион

Кајгана - 26.07.2014

Белата куќа соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин е виновникот за соборувањето на малезискиот авион над воената зона во Украина. Тие додадоа и дека со ЕУ и Г7 работат на воведување нови ...

Украина: Одлуката за оставката на премиерот Јаценјук во четврток

Макфакс - 26.07.2014

Украинскиот парламент ќе заседава следниот четврток на вонредна сеница за да одлучи за судбината на привремениот премиер Арсениј Јаценјук кој си поднесе оставка којашто може земјата да ја турне во ...

Абот: Се уште има тела на местото каде се урна малезискиот авион

Алфа - 26.07.2014

Се уште има тела на местото каде пред повеќе од една недела се урна малезискиот авион Боинг 777, изјави денеска австралискиот премиер Тони Абот. Се уште има тела на местото каде пред повеќе од една ...

Москва: Политиката на САД се заснова на отворени лаги и ја имаат целата одговорност за кризата во Украина

Макфакс - 26.07.2014

Администрацијата на САД ја понесува целата одговорност за судирот во Украина и неговите тешки последици, а исто така во спроведувањето на својата надворешна политика се потпира на целосни лаги, ...

Москва: САД сносат дел од одговорноста за судирот во Украина

+инфо - 26.07.2014

САД сносат дел од одговорноста за судирот во Украина бидејќи ја поддржуваат Владата во Киев, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи одговарајќи на обвиненијата на Белата куќа дека ...

Зошто Путин би урнал патнички авион?

МКД - 26.07.2014

Додека Русија и Украина продолжуваат меѓусебно да се обвинуваат за уривањето на патничкиот авион во источна Украина, во кој загинаа 298 луѓе, американски професор, експерт за Русија, на трагедијата ...

Украинската војска стигна до Доњецк, гранатира со фосфорна муниција (ВИДЕО)

МКД - 26.07.2014

Украинските воени сили стигнаа до предградието на Доњецк, едно од главните упоришта на проруските сепаратисти, рекол портпаролот на војската Андриј Лисенко.

Британија: Малезискиот авион веројатно соборен со руска ракета

Макфакс - 26.07.2014

Велика Британија во саботата попладне се придружи на американските обвинувања против Русија дека малезискиот авион над источна Украина „многу веројатно“ бил урнат со проектил набавен во Русија, а ...

Повеќе од 31.000 украински бегалци пристигнаа во Русија

Руска реч - 26.07.2014

Бројот на украински бегалци кои пристигнаа во 453 привремени сместувачки центри во Русија достигна 31.000, соопшти Министерството за вонредни состојби на Русија.

Повеќе од 40 украински војници ги напуштиле своите позиции и преминале на територијата на Русија

Руска реч - 26.07.2014

Повеќе од 40 украински војници преминаа на руска територија, ова го пренесува ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на раководителот на прес-службата пограничната управа на ФСБ, Василиј Малаев.

Русија ѝ предаде на Украина ранети украински војници

Руска реч - 26.07.2014

Петмина ранети украински војници, кои беа лекувани во Русија, се предадени на украинската страна на аеродромот во Ростов на Дон, од каде со авион Ан-26 полетаа кон украинскиот град Николаев.

Над 40 украински војници минале на територијата на Русија

Макфакс - 26.07.2014

Неколку десетици припадници на украинската армија ги напуштиле своите единици и во саботата навечер минале на руската територија, пренесува агенцијата Итар-Тасс повикувајќи се на портпаролот на ...

Белата куќа ги обвини Путин и Русија за уривањето на авионот во Украина

Курир - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти синоќа Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките ...

Белата куќа ги обвини Путин и Русија за уривањето на авионот во Украина

А1 On - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти синоќа Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките ...

Сепаратистите обвинуваат дека украинската армија користи фосфорна муниција

Алфа - 26.07.2014

Проруските сепаратисти од Доњецката област обвинуваат дека украинската армија при артилериските напади во Доњецк и Мандикино користела фосфорна муниција.

Белата куќа го обвини Путин уривањето на авионот во Украина

Телеграф - 26.07.2014

Белата куќа информира и дека американскиот потпретседател Џо Бајден разговарал со украинскиот претседател Петро Порошенко за истрагата за авионската несреќа и за политичките случувања во Украина ...

Сепаратистите обвинуваат дека украинската армија користи фосфорна муниција

+инфо - 26.07.2014

Проруските сепаратисти од Доњецката област обвинуваат дека украинската армија при артилериските напади во Доњецк и Мандикино користела фосфорна муниција.

Белата куќа ги обвини Путин и Русија за уривањето на авионот во Украина

Алфа - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти синоќа Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките ...

Сепаратистите обвинуваат дека украинската армија користи фосфорна муниција

А1 On - 26.07.2014

Проруските сепаратисти од Доњецката област обвинуваат дека украинската армија при артилериските напади во Доњецк и Мандикино користела фосфорна муниција.

Абот: Се уште има тела на местото каде се урна малезискиот авион

Сител - 26.07.2014

Се уште има тела на местото каде пред повеќе од една недела се урна малезискиот авион Боинг 777, изјави денеска австралискиот премиер Тони Абот. Тој наведе дека некои тела не ни биле тргнати од ...

Абот: Сè уште има тела на местото на уривање на малезискиот авион

+инфо - 26.07.2014

Сè уште има тела на местото каде што пред повеќе од една недела се урна малезискиот авион Боинг 777 во Украина , изјави денеска австралискиот премиер Тони Абот.

Се уште има тела на местото каде се урна малезискиот авион

А1 On - 26.07.2014

Се уште има тела на местото каде пред повеќе од една недела се урна малезискиот авион Боинг 777, изјави денеска австралискиот премиер Тони Абот. Тој наведе дека некои тела не ни биле тргнати од ...

Москва: Политиката на САД се заснова на отворени лаги

Кајгана - 26.07.2014

Администрацијата на САД ја понесува целата одговорност за судирот во Украина и неговите тешки последици, а исто така во спроведувањето на својата надворешна политика се потпира на целосни лаги, ...

Путин и Абот се заложија за непречен пристап до местото на авионската несреќа

Телеграф - 26.07.2014

Телфонскиот разговор бил на иницијатива на австралискиот премиер Рускиот претседател Владимир Путин и австралискиот премиер Тони Абот денеска апелира на меѓународните експерти да им се овозможи ...

Путин и Абот се заложија за непречен пристап до местото на авионската несреќа

Сител - 26.07.2014

Русиот претседател Владимир Путин и австралискиот премиер Тони Абот денеска апелира на меѓународните експерти да им се овозможи непречен пристап до месото каде се урна малезискиот авион на 17 јули.

Путин и Абот се заложија за непречен пристап до местото на авионската несреќа

+инфо - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и австралискиот премиер Тони Абот денеска апелира на меѓународните експерти да им се овозможи непречен пристап до месото каде се урна малезискиот авион на 17 јули.

Белата куќа ги обвини Путин и Русија за уривањето на авионот во Украина

Сител - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти синоќа Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките ...

Москва: САД сносат дел од одговорноста за судирот во Украина

Сител - 26.07.2014

САД сносат дел од одговорноста за судирот во Украина бидејќи ја поддржуваат Владата во Киев, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи одговарајќи на обвиненијата на Белата куќа дека ...

Сеуште има неизвлечени тела од авионската несреќа во источна Украина

Р.С.Европа - 26.07.2014

Австралискиот премиер Тони Абот изјави дека по повеќе од една недела откако авионот MH17 на „Малезија еарлајнс“ се урна во источна Украина, на местото на несреќата сеуште има неоткриени тела на жртви.

Сепаратистите обвинуваат дека украинската армија користи фосфорна муниција

Сител - 26.07.2014

Проруските сепаратисти од Доњецката област обвинуваат дека украинската армија при артилериските напади во Доњецк и Мандикино користела фосфорна муниција.

Вашингтон: Путин и Русија се виновни за уривањето на авионот во Украина

Република - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и Русија имаат дел од вината за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките ...

Белата куќа го обвини Путин за соборувањето на малезискиот авион

Пулс24 - 26.07.2014

Владимир Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти синоќа Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките на Г-7 работат на ...

(ВИДЕО-ФОТО) Офанзива на украинските сили во правец на Доњецк

Фактор - 26.07.2014

Силите се наоѓаат на влезот во Горливка, северно до Доњецк, а после освојувањето на тоа место ќе им биде отворен директен пат за освојување на главниот град на регионот Донбас.

ПЕКОЛЕН ПЛАН: Еве како Украина ќе го врати Крим наредниве години (ФОТО)

Sky - 26.07.2014

На интернет кружи мапа која прикажува план за украинската освета за Русија. Судејќи по мапата, ако Украинците го освојат Крим, Русија е следна. Ширум Украина актуелно е пропагирање мапи на кои е ...

ПЕКОЛНА МАПА: Вака Украина ќе го врати Крим наредната година!

Пулс24 - 26.07.2014

По интернетот кружи мапа која го прикажува планот на украинската одмазда кон Русија. Судејќи според мапата, ако Украинците го освојат Крим – Русија е следната.

Масовно бегство на украински војници, не сакаат да војуваат против својот народ

Локално - 26.07.2014

41 украински војник ја напиштија службата и преминаа на руска територија. Според зборовите на Василиј Малаев од руската гранична служба во Ростовската област во 20,30 часот по локално време војниците ...

Белата куќа: Путин е виновен за соборувањето на авионот над Украина!

Точка - 26.07.2014

"Тоа што исто така го знаеме дека мелезискиот авион е соборен со ракета која е лансирана од земја. Испалена е од копно од регионот кој се наоѓа под контрола на руските сепаратисти и каде што ...

Белата куќа ги обвини Путин за уривањето на авионот во Украина

Денешен - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти синоќа Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките ...

Обама го обвини Путин за уривањето на авионот во Украина

Бриф - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти синоќа Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките ...

Белата куќа: Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион

Либертас - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти синоќа Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките ...

ПЕНТАГОН СТРАВУВА ОД КРВОПРОЛЕВАЊЕ: Русија се подготвува да испрати тешко вооружување во Украина!

Sky - 26.07.2014

Русија планира во Украина да испрати уште појака воена сила, што би можело да се случи многу скоро, соопшти Пентагон, повикувајќи се на најновите разузнавачки податоци.

Москва: Политиката на САД се заснова на отворени лаги и ја имаат целата одговорност за кризата во Украина

Тера - 26.07.2014

Администрацијата на САД ја понесува целата одговорност за судирот во Украина и неговите тешки последици, а исто така во спроведувањето на својата надворешна политика се потпира на целосни лаги, ...

Белата куќа заклучи дека Путин е виновен за соборувањето на авионот „MH17“

Фактор - 26.07.2014

Белата куќа соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин е „виновен“ за соборувањето на малезискиот авион над воената зона во Украина и напомена дека ЕУ и Г7 работат на воведување нови санкции за ...

На местото каде што се урна авионот на „Малезија ерлајнс“ уште има тела

Република - 26.07.2014

Уште има тела на местото каде пред повеќе од една недела се урна малезискиот авион Боинг 777, изјави денеска австралискиот премиер Тони Абот. Тој наведе дека некои тела не ни биле тргнати од местото ...

Путин и Абот се заложија за непречен пристап до местото на авионската несреќа

Н.Македонија - 26.07.2014

Русиот претседател Владимир Путин и австралискиот премиер Тони Абот денеска апелира на меѓународните експерти да им се овозможи непречен пристап до месото каде се урна малезискиот авион на 17 јули ...

Украина во политички ќор-сокак по оставката на Јаценјук

Н.Македонија - 26.07.2014

Алтернатива на владејачката коалиција во моментов во Украина е практично невозможно да се создаде, оценуваат руските познавачи на ситуацијата Јаценјук ги обвини поранешните коалициски партнери за ...

Се уште има тела на местото каде се урна малезискиот авион

Lider - 26.07.2014

Се уште има тела на местото каде пред повеќе од една недела се урна малезискиот авион Боинг 777, изјави денеска австралискиот премиер Тони Абот. Тој наведе дека некои тела не ни биле тргнати од ...

Белата куќа ги обвини Путин и Русија за уривањето на авионот во Украина

Lider - 26.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин и Русија „сносат вина“ за уривањето на малезискиот авион во источна Украина во четвртокот, соопшти синоќа Белата куќа, најавувајќи дека САД заедно со ЕУ и членките ...

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск

Утрински - 25.07.2014

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск во источна Украина, се наведува во соопштението од кабинетот на украинскиот претседател Петро Порошенко.

Се распадна украинската владина коалиција

Дневник - 25.07.2014

Претседателот на украинскиот парламент, Олександар Турчинов, вчера соопшти дека владејачката украинска коалиција „За европска Украина“ се распаднала. Со ова се отвора патот за одржување предвремени ...

Обама: Европа поодлучна во однос на санкиите кон Русија

24 Вести - 25.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека соборувањето на патничкиот авион на „Малезија ерлајнс“ во Украина, би можело да резултира со евентуално воведување дополнителни санкции кон Русија од ...

Дачиќ: Нема нов притисок за воведување санкции кон Русија

24 Вести - 25.07.2014

Првиот потпретседател на Владата и министер за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека нема нови притисоци врз Србија за да воведе санкции кон Русија, по соборувањето на малезискиот авион ...

Киев: Во операцијата во источна Украина досега загинале 325 украински војници

Вест - 25.07.2014

Во воените операции во Доњецката и Луганската област во источна Украина досега загинале 325 украински војници, а 1.232 се ранети, соопшти прес-секретарот на информативниот центар на Советот за ...

Дачиќ - Никој нема право да и` дели лекции на Србија

Inpress - 25.07.2014

Белград, 25. јули 2014 (ИНПРЕС) Никој нема такво право на Србија да и` дели лекции, особено не оние кои го донесоа во прашање нашиот суверенитет, изјави српскиот министер за надворешни работи Ивица ...

Киев: напади на бунтовниците со поддршка од Русија

Р.С.Европа - 25.07.2014

Украинската војска соопшти дека бунтовниците во текот на изминатата ноќ извршиле напади во источниот дел на земјата и оти кај еден граничен премин биле поддржани со артилериски оган од Русија.

Дали Малезија Ерлајнс ќе преживее?!

МРТ - 25.07.2014

Летот МХ17 на Малезија Ерлајнс последен пат слета на аеродромот во Куала Лумпур на 25 јули, точно една недела пред соборувањето на авионот при што загинаа сите 298 патници.

Украина тврди дека бунтовниците извршиле напад со поддршка на руската артилерија

Макфакс - 25.07.2014

Украинската војска соопштила дека во текот на ноќта, четвртокот наспроти петокот, проруските бунтовници во источна Украина извршиле неколку напади при што во близината на еден од граничните премини ...

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск

Алфа - 25.07.2014

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск во Источна Украина, се наведува во соопштението од кабинетот на украинскиот претседател Петро Порошенко.

Украинските сили го зазедоа Лисичанск

Макфакс - 25.07.2014

Украинскиот претседател, Петро Порошенко, во петокот истакнал дека украинските воени сили успеале да заземат уште еден стратешки важен град на истокот од Украина, односно дека го зазеле градот ...

Украина-325 војници загинале во бробите со бунтовниците

Р.С.Европа - 25.07.2014

Украинските власти соопштија дека 325 војници загинале откако започна антитерористичката операција во Доњецк и Луханск пред два месеци. Портпаролот на Советот за безбедност на Украина, Андриј Лисенко ...

Кој е виновен?

Окно - 25.07.2014

Ракета погодува авион. Луѓе умираат. Животи се уништени. Семејства разорени. Пријателства згаснати. Сочувство од целиот свет. Секој од нас би можел да го изгуби животот на летот MH17.

325 украински војници загинале во операциите во источна Украина

Press24 - 25.07.2014

На денешниот брифинг во Киев прес-секретарот на информативниот центар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Андриј Лисенко, информираше дека досега во воените операции во ...

Украинската армија воспостави контрола врз Лисичанск

Телеграф - 25.07.2014

Градот има 105.000 жители и се наоѓа на 90 километри северозападно од Луганск, каде што во последните 24 часа две лица загинаа, а седуммина се повредени Украинската армија воспостави контрола врз ...

Украина гранатираше руско село

Press24 - 25.07.2014

40 украински гранати експлодирале во непосредна близина на куќите во руското село Примивски во Ростовската област, соопшти локалната гранична управа на руската Федерална служба за безбедност.

Украина објави разговор на сепаратистите за малезискиот авион

Р.С.Европа - 25.07.2014

Украинските безбедносни служби објавија телефонски разговор кој наводно имплицира дека проруските сепаратисти го собориле малезискиот авион во источна Украина.

Четириесет минофрлачки гранати од Украина истрелани на руска територија

Макфакс - 25.07.2014

Четириесет минофрлачки гранити коишто ги истрелале украинските сили во петокот паднале на руска територија во близина на градот Ростов при што под оган се нашол и тим иследницит на Истражниот комитет ...

На руско село паднале 45 украински гранати

Нетпрес - 25.07.2014

Околу 45 украински гранати погодиле едно село во регионот на Ростов, на југот од Русија, оштетувајќи куќи и електрични водовои, рекол денес портпаролот наруските погранични служби.

Пентагон: Русите ги приближуваат ракетите до границата

МКД - 25.07.2014

Пентагон денес предупредил дека Русија многу брзо би можела да им достави ракетни системи од голем калибар на проруските бунтовници во Сирија. Полковникот Стив Ворен, повикувајќи се на информации од ...

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск

Сител - 25.07.2014

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск во Источна Украина, се наведува во соопштението од кабинетот на украинскиот претседател Петро Порошенко.

Обама: Европа поодлучна во однос на санкиите кон Русија

Сител - 25.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека соборувањето на патничкиот авион на „Малезија ерлајнс“ во Украина, би можело да резултира со евентуално воведување дополнителни санкции кон Русија од ...

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск

+инфо - 25.07.2014

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск во Источна Украина, се наведува во соопштението од кабинетот на украинскиот претседател Петро Порошенко.

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск

А1 On - 25.07.2014

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск во Источна Украина, се наведува во соопштението од кабинетот на украинскиот претседател Петро Порошенко.

КИЕВ: Во борбите со сепаратистите загинале 325 украински војници

Телеграф - 25.07.2014

Според сепаратистите, од почетокот на воената операција, на 15 април, досега загинале неколку илјади украински војници Во воените операции во донецката и луганската област во источна Украина досега ...

Обама: Европа поодлучна во однос на санкиите кон Русија

Алфа - 25.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека соборувањето на патничкиот авион на „Малезија ерлајнс“ во Украина, би можело да резултира со евентуално воведување дополнителни санкции кон Русија од ...

Обама: Европа поодлучна во однос на санкиите кон Русија

Курир - 25.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека соборувањето на патничкиот авион на „Малезија ерлајнс“ во Украина, би можело да резултира со евентуално воведување дополнителни санкции кон Русија од ...

Дачиќ: Нема нов притисок за воведување санкции кон Русија

Алфа - 25.07.2014

Првиот потпретседател на Владата и министер за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека нема нови притисоци врз Србија за да воведе санкции кон Русија, по соборувањето на малезискиот авион ...

ОБАМА: Европа поодлучна во однос на санкциите кон Русија

Телеграф - 25.07.2014

Обама во интервју за американската телевизија Си-Ен-Би-Си ги поздрави санкиите што досега ЕУ ги воведе кон Русија, истакнувајќи дека тие можеби не беа воведени така брзо како што се очекувало ...

ДАЧИЌ: Нема нови притисоци за санкции кон Русија

Телеграф - 25.07.2014

Србија го брани територијалниот интегритет на Украина, но не може да го брани повеќе отколку што го брани територијалниот интегритет на Србија, порача Дачиќ Првиот потпретседател на владата и ...

Дачиќ: Нема нов притисок за воведување санкции кон Русија

Нетпрес - 25.07.2014

Првиот потпретседател на Владата и министер за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека нема нови притисоци врз Србија за да воведе санкции кон Русија, по соборувањето на малезискиот авион ...

Обама: Европа поодлучна во однос на санкиите кон Русија

А1 On - 25.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека соборувањето на патничкиот авион на „Малезија ерлајнс“ во Украина, би можело да резултира со евентуално воведување дополнителни санкции кон Русија од ...

САД тврдат дека Русија отвора артилериски оган преку границата со Украина

Глас на Америка - 25.07.2014

Планира да достави помоќно ракетно оружје до сепаратистите, според Стејт департментот. САД тврдат дека Русија отвора артилериски оган преку границата со Украина и дела цели на украински армиски ...

САД: Русија врши артилериски напади врз Украина

МКД - 25.07.2014

Соединетите Американски Држави денес објавиле дека Русија со тешка артилерија пука преку границата во Украина и ги гаѓа позициите на украинската војска, која се бори против проруските бунтовници, ...

Обама: меѓународна истрага за малезискиот авион

Р.С.Европа - 25.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама и премиерите на Холандија и на Австралија Марк Руте и Тони Абот телефонски се согласиле дека е неопходна итна, целосна и транспарентна меѓународна истрага за ...

Пентагон: Русите приближуваат големи ракетни ситеми кон Украина

Фактор - 25.07.2014

Русија за многу кратко време би можела да им достави ракетни системи со голем калибар на проруските сепаратисти во Украина, предупреди денеска Пентагон.

Обама: Европа поодлучна во однос на санкиите кон Русија

Бриф - 25.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека соборувањето на патничкиот авион на „Малезија ерлајнс“ во Украина, би можело да резултира со евентуално воведување дополнителни санкции кон Русија од ...

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск

Либертас - 25.07.2014

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск во Источна Украина, се наведува во соопштението од кабинетот на украинскиот претседател Петро Порошенко.

САД ја обвинија Русија за напади врз украинската армија

Локално - 25.07.2014

САД ја обвинија Русија дека гранатира позиции на украинската армија. - Имаме нови докази дека Русите планираат да лоцираат помоќни системи за истовремено истрелување на многу ракети врз Украина и ...

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск

Бриф - 25.07.2014

Украинската армија воспостави контрола врз градот Лисичанск во Источна Украина, се наведува во соопштението од кабинетот на украинскиот претседател Петро Порошенко.

Дачиќ: Нема нов притисок за воведување санкции кон Русија

Точка - 25.07.2014

Првиот потпретседател на Владата и министер за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека нема нови притисоци врз Србија за да воведе санкции кон Русија, по соборувањето на малезискиот авион ...

Украински гранати паднале во руско село во близина на границата

Денешен - 25.07.2014

Околу 40 украински гранати денеска паднаа на територијата на руското село Примивски во Ростовската област, соопшти локалната гранична управа на руската Федерална служба за безбедност.

230 000 бегалци од конфликтот во Украина

Локално - 25.07.2014

325 украински војници загинаа, а 1232 се повредени за време на антитерористичката операција на украинската армија против проруски сепаратисти, пренесе УНИАН, повикувајќи се на портпаролот на ...

Украински гранати паднале во руско село во близина на границата

Република - 25.07.2014

Околу 40 украински гранати денеска паднаа на територијата на руското село Примивски во Ростовската област, соопшти локалната гранична управа на руската Федерална служба за безбедност.

Guardian: Санкциите треба да направат Путин да се замисли

Локално - 25.07.2014

Гнев ,жал и револт се реакциите откако малезиски авион беше соборен над Украина. Желбата за казнување на одговорните за тоа е природно. Но мора да се нагласи дека тоа не е доброволен акт.

Обама очекува побрзи европски санкции против Русија

Либертас - 25.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека соборувањето на патничкиот авион на „Малезија ерлајнс“ во Украина, би можело да резултира со евентуално воведување дополнителни европски санкции кон ...

40-тина украински гранати паднаа на руска територија

Локално - 25.07.2014

Околу 40 украински гранати денеска паднаа на територијата на руското село Примивски во Ростовската област, соопшти локалната гранична управа на руската Федерална служба за безбедност.

Обама: Европа поодлучна во однос на санкциите кон Русија

Република - 25.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека соборувањето на патничкиот авион на „Малезија ерлајнс“ во Украина, би можело да резултира со евентуално воведување дополнителни санкции кон Русија од ...

Дачиќ: Нема нов притисок за воведување санкции кон Русија

Бриф - 25.07.2014

Првиот потпретседател на Владата и министер за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека нема нови притисоци врз Србија за да воведе санкции кон Русија, по соборувањето на малезискиот авион ...

Вашингтон стравува од крвопроливање: Путин праќа тешко вооружување во Украина

Бриф - 25.07.2014

Русија планира да испрати огромни сили во Украина, соопшти пентагон повикувајќи се на најновите разузнавачки податоци. Полковникот Стив Ворен вели дека оружјето би можело да стигне уште денеска, но ...

На руско село паднале 45 украински гранати

Sky - 25.07.2014

Околу 45 украински гранати погодиле едно село во регионот Ростов, на југот од Русија, оштетувајќи куќи и електрична мрежа, изјави денеска портпарол на руските погранични служби.

Дачиќ: Нема нов притисок за воведување санкции кон Русија

Lider - 25.07.2014

Првиот потпретседател на Владата и министер за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека нема нови притисоци врз Србија за да воведе санкции кон Русија, по соборувањето на малезискиот авион ...

ЕУ санкции против Русија

Канал5 - 24.07.2014

Амбасадорите на Европската унија денеска треба да разговараат за проширување на санкциите против Русија по соборувањето на малезискиот авион. Лидерите на ЕУ минатата недела на самитот се согласија да ...

Првите авиони со телата на загинатите пристигнаа во Холандиј

Телма - 24.07.2014

Првите авиони со телата на загинатите во урнувањето на авионот на Малезија Ерлајнс во Украина, пристигнаа денеска во Холандија, каде е прогласен ден на жалост за 298-те жртви во трагичниот настан.

Австралија испрати полицајци за обезбедување на местото на падот на малезискиот авион

24 Вести - 24.07.2014

Австралија испрати 50 полицајци, кои треба да бидат дел од тимот на Обединетите Нации за обезбедување на местото на падот на соборениот малезијскиот патнички авион во источна Украина.

Се распадна украинската владина коалиција

Алсат-М - 24.07.2014

Претседателот на украинскиот Парламент, Олександар Турчинов денеска соопшти дека владејачката украинска коалиција „За европска Украина“ се распаднала.

Вo Холандија пристигнаа уште 74 ковчези со жртви од авионската несреќа во Украина

24 Вести - 24.07.2014

Два воени авиона денеска во Холандија донесоа уште 74 ковчези со телата на жртвите од несреќата на малезискиот авион што се урна во источна Украина пред една недела.

САД ја обвинија Русија за напади врз украинската армија

Канал5 - 24.07.2014

- САД ја обвинија Русија дека гранатира позиции на украинската армија. Имаме нови докази дека Русите планираат да лоцираат помоќни системи за истовремено истрелување на многу ракети врз Украина и ...

Украинскиот премиер Јацењук поднесе оставка

Нетпрес - 24.07.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук поднесе оставка поради распаѓањето на владејачката коалиција и блокирањето на владините иницијативи. „Во врска со распадот на парламентарната коалиција, како и со ...

Се распадна украинската владина коалиција

Телеграф - 24.07.2014

Со ова се отвора патот за одржување предвремени парламентарни избори Претседателот на украинскиот Парламент, Олександар Турчинов денеска соопшти дека владејачката украинска коалиција „За европска ...

Се распадна украинската владина коалиција

+инфо - 24.07.2014

Претседателот на украинскиот Парламент, Олександар Турчинов денеска соопшти дека владејачката украинска коалиција „За европска Украина“ се распаднала.

Се распадна украинската владина коалиција

А1 On - 24.07.2014

Претседателот на украинскиот Парламент, Олександар Турчинов денеска соопшти дека владејачката украинска коалиција „За европска Украина“ се распаднала.

ЕУ претставници ќе разговараат за проширување на санкциите против Русија

Алфа - 24.07.2014

Амбасадорите на Европската унија денеска треба да разговараат за проширување на санкциите против Русија по соборувањето на Малезискиот авион. Амбасадорите на Европската унија денеска треба да ...

Премиерот на Украина поднесе оставка

Кајгана - 24.07.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јанценјук на заседание на парламентот ја објави својата оставка, откако беше објавено дека престанува да постои владејачката парламентарна коалиција Европски избор, чии ...

Вo Холандија пристигнаа уште 74 ковчези со жртви од авионската несреќа во Украина

+инфо - 24.07.2014

Два воени авиона денеска во Холандија донесоа уште 74 ковчези со телата на жртвите од несреќата на малезискиот авион што се урна во источна Украина пред една недела, јави ДПА.

Украинските бунтовници признале дека имаат ракетен систем БУК

МКД - 24.07.2014

Лидерот на украинските бунтовници Александар Ходаковски потврдил за Ројтерс дека проруските сепаратисти имаат ракетен систем БУК, со кој најверојатно бил погоден урнатиот авион на Малезија ерлајнс.

ЕУ ќе расправа за проширување на санкциите против Русија

Р.С.Европа - 24.07.2014

Амбасадорите на Европската унија денеска треба да разговараат за проширување на санкциите против Русија по соборувањето на Малезискиот авион.Лидерите на ЕУ минатата недела на Самитот се согласија да ...

Австралија испрати 50 полицајци за обезбедување на местото на падот на малезијскиот авион

Р.С.Европа - 24.07.2014

Австралија испрати 50 полицајци, кои треба да бидат дел од тимот на Обединетите Нации за обезбедување на местото на падот на малезијскиот патнички авион во источна Украина.

Антонов: Каде се доказите на САД против проруските бунтовници

Макфакс - 24.07.2014

Каде се доказите на САД за вмешаноста на проруските бунтовници во соборувањето на малезискиот патнички авион на компанијата „Malaysia airlines“? Досега такви докази не се доставени, се вели во ...

Украина-Двата авиони со телата на жртвите тргнале за Холандија

Р.С.Европа - 24.07.2014

Двата транспортни авиони кои ги пренесуваат телата на жртвите од соборениот малезиски авион тргнале од Украина накај Холандија. Украинските власти претходно соопштија дека во ковчезите со телата на ...

Лидер на проруски сили: Руси ни дадоа ракетен систем БУК

А1 On - 24.07.2014

Александар Ходаковски еден од лидерите на проруските бунтовници во Украина, во среда во ексклузивен разговор за „Ројтерс“ потврди дека сепаратистите поседуваат противвоздушни ракети, за кои Вашингтон ...

ЕУ на списокот со санкции кон Русија додаде 15 Руси и Украинци и 18 фирми и институции

+инфо - 24.07.2014

Европската унија денеска одлучи да ги прошири санкциите кон Русија, вклучувајќи на „црниот список“ уште 15 Руси и проруски Украинци, како и 18 фирми и институции, заради нивната поддршка на ...

Украина ја распушти пратеничката група на комунистите бидејќи ги поддржува проруските борци

Макфакс - 24.07.2014

Претседателот на украинскиот парламент, Олесандер Турчинов, најави во четвртокот распуштање на пратеничката група на Комунистичката партија на Украина(КПУ) која е обвинета дека јавно го поддржува ...

Украина ја распушти пратеничката група на комунистите

Нетпрес - 24.07.2014

Претседателот на украинскиот парламент Олександар Турчинов најавил денес распуштање на пратеничката група на Комунистичката партија на Украина, обвинета дека отворено го поддржува прорускиот ...

Се распадна украинската владина коалиција

МРТ - 24.07.2014

Претседателот на украинскиот Парламент, Олександар Турчинов денеска соопшти дека владејачката украинска коалиција „За европска Украина“ се распаднала.

Премиерот на Украина, Јаценјук поднесе оставка

Макфакс - 24.07.2014

Украинскиот Арсениј Јанценјук на заседание на Врховната Влада (парламентот) во четвртокот ја објави својата оставка, откако беше објавено дека престанува да постои владејачката парламентарна ...

Русија: Каде се доказите дека проруски бунтовници го урнале авионот?

А1 On - 24.07.2014

Министерството за одбрана на Русија денеска соопшти дека САД не дале никакви докази, според кои проруски бунтовници се вмешани во уривањето на малезискиот авион.

Вo Холандија пристигнаа уште 74 ковчези со жртви од авионската несреќа во Украина

А1 On - 24.07.2014

Два воени авиона денеска во Холандија донесоа уште 74 ковчези со телата на жртвите од несреќата на малезискиот авион што се урна во источна Украина пред една недела, јави ДПА.

ЕУ на списокот со санкции кон Русија додаде 15 Руси и Украинци и 18 фирми и институции

А1 On - 24.07.2014

Европската унија денеска одлучи да ги прошири санкциите кон Русија, вклучувајќи на „црниот список“ уште 15 Руси и проруски Украинци, како и 18 фирми и институции, заради нивната поддршка на ...

САД ја обвинија Русија за напади врз украинската армија

Сител - 24.07.2014

САД ја обвинија Русија дека гранатира позиции на украинската армија. - Имаме нови докази дека Русите планираат да лоцираат помоќни системи за истовремено истрелување на многу ракети врз Украина и ...

Министерството за одбрана на Русија не доби одговори од Киев за прашањата околу соборувањето на Боингот

Руска реч - 24.07.2014

Украинските власти не реагираа на прашањата на Министерството за одбрана на Русија за авиокатастрофата над Украина, изјави заменикот министер Анатолиј Антонов, а пренесува РИА „Новости“.

ЕУ САНКЦИИ: На списокот додадени 15 Руси и Украинци

Телеграф - 24.07.2014

Ваквата одлука била донесена на средба на постојаните претставници на 28-те држави-членки на ЕУ во Брисел Европската унија денеска одлучи да ги прошири санкциите кон Русија, вклучувајќи на „црниот ...

Москва: Ракетите што ги урнаа двата украински Su-25 не се истрелани од руска територија

Кајгана - 24.07.2014

Руското министерство за одбрана ги отфрли изјавите на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана дека е можно проектилите кои вчера ги урнаа двата воени авиони на украинската армија се ...

ХОЛАНДИЈА: Пристигнуваат уште тела на жртвите од малезискиот авион

Телеграф - 24.07.2014

Во авионот на летот МН17 на „Малезија ерлајнс“ имаше 193 холандски државјани Два воени авиона денеска во Холандија донесоа уште 74 ковчези со телата на жртвите од несреќата на малезискиот авион што ...

САД ја обвинија Русија за напади врз украинската армија

Алфа - 24.07.2014

Имаме нови докази дека Русите планираат да лоцираат помоќни системи за истовремено истрелување на многу ракети врз Украина и имаме докази дека Русија гранатира украински воени позиции САД ја обвинија ...

САД ја обвинија Русија за напади врз украинската армија

+инфо - 24.07.2014

САД ја обвинија Русија дека гранатира позиции на украинската армија. - Имаме нови докази дека Русите планираат да лоцираат помоќни системи за истовремено истрелување на многу ракети врз Украина и ...

Се распадна украинската владина коалиција

Сител - 24.07.2014

Претседателот на украинскиот Парламент, Олександар Турчинов денеска соопшти дека владејачката украинска коалиција „За европска Украина“ се распаднала.

САД ја обвинија Русија за напади врз украинската армија

А1 On - 24.07.2014

САД ја обвинија Русија дека гранатира позиции на украинската армија. - Имаме нови докази дека Русите планираат да лоцираат помоќни системи за истовремено истрелување на многу ракети врз Украина и ...

САД со нови обвиненија кон Русија

Телеграф - 24.07.2014

Имаме нови докази дека Русите планираат да лоцираат помоќни системи за истовремено истрелување на многу ракети врз Украина САД ја обвинија Русија дека гранатира позиции на украинската армија.

Се распадна украинската владина коалиција

Бриф - 24.07.2014

Претседателот на украинскиот Парламент, Олександар Турчинов денеска соопшти дека владејачката украинска коалиција „За европска Украина“ се распаднала.

Украина ја распушти пратеничката група на комунистите

Точка - 24.07.2014

Претседателот на украинскиот парламент Олександар Турчинов најавил денес распуштање на пратеничката група на Комунистичката партија на Украина, обвинета дека отворено го поддржува прорускиот ...

НОВА КРИЗА? Украинскиот премиер Јаценјук поднесе оставка!

Фактор - 24.07.2014

Украинскиот премиер Арсениј Јаценјук поднесе оставка заради распаѓањето на владејачката коалиција и блокирањето на владините иницијативи. „Во врска со распадот на парламентарната коалиција, како и со ...

Падна украинска влада, Јанценјук поднесе оставка!

Локално - 24.07.2014

Премиерот на Украина Арсениј Јаценјук поднесе оставка ” со распадот на коалицијата и оневозможување на владини иницијативи”. Во изјавата од седницата на парламентот Јаценјук рече дека во никој случај ...

Антонов: Каде се доказите на САД против проруските бунтовници

Тера - 24.07.2014

Каде се доказите на САД за вмешаноста на проруските бунтовници во соборувањето на малезискиот патнички авион на компанијата „Malaysia airlines"? Досега такви докази не се доставени, се вели во ...

Ако Путин победи во Украина, следни се балтичките држави

Вечер Прес - 24.07.2014

Зборувајќи за несреќата со авионот на "Малезија ерлајнс", Џуда вели дека нештата нема драматично да се менуваат, но во иднина ќе стане јасно дека и она што се случувало со уривањето на авионот било ...

Вo Холандија пристигнаа уште 74 ковчези со жртви од авионската несреќа во Украина

Република - 24.07.2014

Два воени авиона денеска во Холандија донесоа уште 74 ковчези со телата на жртвите од несреќата на малезискиот авион што се урна во источна Украина пред една недела, јави ДПА.

Русија го прашува Вашингтон: Каде се доказите за уривањето на малезискиот авион?

Република - 24.07.2014

Каде се доказите на САД за вмешаноста на проруските бунтовници во соборувањето на малезискиот патнички авион на компанијата „Малезија ерлајнс”? Досега такви докази не се доставени, се вели во ...

Украинската владина коалиција се распадна

Канал 77 - 24.07.2014

Владејачката украинска коалиција „За европска Украина“ се распадна – информираше претседателот на украинскиот парламент, Олександар Турчинов. Парламентарните групи н а проевропските партии Украинска ...

Се распадна украинската владина коалиција

Вечер Прес - 24.07.2014

Претседателот на украинскиот Парламент, Олександар Турчинов денеска соопшти дека владејачката украинска коалиција "За европска Украина" се распаднала.

САД ја обвинија Русија за напади врз украинската армија

Либертас - 24.07.2014

САД ја обвинија Русија дека гранатира позиции на украинската армија. - Имаме нови докази дека Русите планираат да лоцираат помоќни системи за истовремено истрелување на многу ракети врз Украина и ...

Русија не е директно одговорна за падот на малезискиот авион

Н.Македонија - 24.07.2014

Според руските медиуми, официјална Москва неколкупати демантираше дека има директна вмешаност со инцидентот и дека таа на проруските бунтовници им дала ракети земја-воздух, за што беше обвинета од ...

Русија го повика Вашингтон: „Каде се доказите за уривањето на малезискиот авион“

Н.Македонија - 24.07.2014

Русија денеска излезе со ставот дека Вашингтон не дал никакви докази дека проруските сили се вмешани во уривањето на малезискиот авион на истокот на Украина „Порано беше речено дека податоците на САД ...

Се распадна украинската владина коалиција

Н.Македонија - 24.07.2014

Се очекува изборите да се оддржат на 26 октомври Претседателот на украинскиот Парламент, Олександар Турчинов денеска соопшти дека владејачката украинска коалиција „За европска Украина“ се распаднала.

Руските сепаратисти соборија два украински авиони во Доњецк

Канал5 - 23.07.2014

Проруските сепаратисти соборија два украински воени авиони во Доњецк, во близина на местото каде минатата недела беше урнат малезискиот авион со 298 патници.

Жестоки борби во Украина, се повеќе мртви

Канал5 - 23.07.2014

На југоистокот на Украина продолжија жестоките борби меѓу украинските и проруските сили. Само во Доњецк денеска загинаа 11 лица. Силите на украинската војска го зазедоа аеродромот во Доњецк и стигнаа ...

Нема директна вмешаност на Русија во соборувањето на алезискиот авион

Дневник - 23.07.2014

Американските разузнавачки служби веруваат дека проруските бунтовници во источна Украина „веројатно по грешка“ го урнале малезискиот патнички авион, но не откриле директна вмешаност на Русија во ...

Бунтовниците собориле два украински авиона „сухои“

Дневник - 23.07.2014

Проруските бунтовници вчера собориле два украински ловци „су-25“, соопшти портпаролот на украинската армија, кого го цитираа британските медиуми. Двата авиона се соборени во реонот на Саур Могила во ...

Известувањето на медиумите за Украина личи на 1914 година

Дневник - 23.07.2014

Искра Kоровешовска Начинот на кој известуваат западните медиуми во врска со малезискиот авион може да го активира Робеспјер-ефектот, кој е познат од времето на француската револуција во 1789 година ...

Малите момчиња си играат војници

Дневник - 23.07.2014

Тие се, на некој начин, мали момчиња што си играат војници. Се облекуваат во униформи, се шетаат со оружје, им дозволуваат пристап на тие што ги сакаат и им го ограничуваат пристапот на тие што не ги ...

Американското разузнавање тврди дека „нема руска врска“ во соборувањето на малезискиот „боинг“

24 Вести - 23.07.2014

Американското разузнавање тврди дека располага со докази од кои се гледа дека Русија „не е директно вмешана“ во соборувањето на малезискиот патнички авион, над југоисточна Украина, пишуваат ...

Американското разузнавање тврди дека нема „руска врска“ во соборувањето на малезискиот авион

Утрински - 23.07.2014

Американското разузнавање тврди дека располага со докази од кои се гледа дека Русија „не е директно вмешана“ во соборувањето на малезискиот патнички авион, над југоисточна Украина, пишуваат ...

Сепаратистите собориле два украински борбени авиони

Deutsche Welle - 23.07.2014

Неколку дена по падот на малезискиот авион над Источна Украина, борбите меѓу војската и проруските бунтовници продолжуваат. Сепаратистите собориле два армиски авиони.

Проруските сепаратисти собориле два украински борбени авиони

Утрински - 23.07.2014

Проруските сили денеска на истокот на Украина собориле два борбени авиона на украинската армија, соопшти украинското Министерство за одбрана. Во соопштението на Министерството се наведува дека ...

Киев: Двата украински ловци соборени со ракети истрелани од руска територија

24 Вести - 23.07.2014

Украина попладнево соопшти дека двата нејзини авиони ловци, што денеска беа соборени во зона контролирана од проруските бунтовници, биле погодени со ракети истрелани од територијата на Русија.

Бунтовниците го собориле авионот по грешка?

Алсат-М - 23.07.2014

Американски разузнавачки претставници соопштија дека веруваат оти проруските бунтовници веројатно го собориле малезискиот авион над источна Украина „по грешка“.

Барак Обама и Марк Руте ја предупредија Русија

Алсат-М - 23.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама и холандскиот премиер Марк Руте во телефонски разговор изразија согласност дека Русија мора да се соочи со сериозни последици ако продолжи да ги поддржува ...

Телата на загинатите во авионската несреќа пристигнаа во Холандија

Утрински - 23.07.2014

Телата на загинатите при уривањето на малезискиот авион во источниот дел на Украина пристигнаа во Холандија. Во несреќата животот го загубија 298 лица, од кои најголемиот број – 193 холандски ...

Проруските сепаратисти собориле два украински борбени авиони

Курир - 23.07.2014

Проруските сили денеска на истокот на Украина собориле два борбени авиона на украинската армија, соопшти украинското Министерство за одбрана. Во соопштението на Министерството се наведува дека ...

Украина-Двата авиони биле соборени со ракети

Р.С.Европа - 23.07.2014

Украинската војска соопшти дека нивните два борбени авиони биле соборени со ракети кои биле истрелани од руска територија. Украинските власти ги обвинуваат проруските сепаратисти за нападот на ...

Киев: Двата украински ловци соборени со ракети истрелани од руска територија

+инфо - 23.07.2014

Украина попладнево соопшти дека двата нејзини авиони ловци, што денеска беа соборени во зона контролирана од проруските бунтовници, биле погодени со ракети истрелани од територијата на Русија.

Обама ќе испрати американски воени советници во Украина да ѝ помогнат да си ја зајакне војската

МКД - 23.07.2014

САД, наводно, се подготвуваат да испратат тим од воени советници во Украина за да ѝ помогнат на земјата да се справи со кризата меѓу владата и проруските бунтовници.

Обама и Руте ја предупредија Русија

Курир - 23.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама и холандскиот премиер Марк Руте во телефонски разговор изразија согласност дека Русија мора да се соочи со сериозни последици ако продолжи да ги поддржува ...

Москва: Ракетите кои ги урнаа двата украински ’Су-25’ не се истрелани од руска територија

Макфакс - 23.07.2014

Руското министерство за одбрана во четвртокот ги отфрли изјавите на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана дека е можно проектилите кои во средата ги урнаа двата јуришни авиони на ...

Reuters: Командант на бунтовници во Украина призна дека имаат ракетен систем ’Бук’

Макфакс - 23.07.2014

Еден од, како што го претставува Reuters, главните команданти на, проруски бунтовници во ексклузивното интервју за агенцијата во средата потврдил дека тие поседуваат противвоздушни ракети за кои САД ...

Ходаковски негирал дека зборувал за користење на ’Бук’ од страна на бунтовниците

Макфакс - 23.07.2014

Александр Ходаковски, командантот на баталјонот „Васток“ (Исток) на ткн народни милиции за самоодбрана на проруските бунтовници во самопрогласената Народна Република Донецк, негирал дека во средата ...

Киев: Двата украински ловци соборени со ракети истрелани од руска територија

А1 On - 23.07.2014

Украина попладнево соопшти дека двата нејзини авиони ловци, што денеска беа соборени во зона контролирана од проруските бунтовници, биле погодени со ракети истрелани од територијата на Русија.

САД: Сепаратистите „најверојатно по грешка“ го собориле малезискиот авион

Курир - 23.07.2014

Американското разузнавање тврди дека располага со докази од кои се гледа дека Русија „не е директно вмешана“ во соборувањето на малезискиот патнички авион, над југоисточна Украина, пишуваат ...

САД: Сепаратистите најверојатно по грешка го собориле „Боингот“

Телеграф - 23.07.2014

Русија „не е директно вмешана“ во соборувањето на авионот, смета функционер на американското разузнавање Американското разузнавање тврди дека располага со докази од кои се гледа дека Русија „не е ...

Барак Обама и Марк Руте ја предупредија Русија

Алфа - 23.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама и холандскиот премиер Марк Руте во телефонски разговор изразија согласност дека Русија мора да се соочи со сериозни последици ако продолжи да ги поддржува ...

САД: Сепаратистите „најверојатно по грешка“ го собориле малезискиот авион

Нетпрес - 23.07.2014

Американското разузнавање тврди дека располага со докази од кои се гледа дека Русија „не е директно вмешана“ во соборувањето на малезискиот патнички авион, над југоисточна Украина, пишуваат ...

Американското разузнавање тврди дека „нема руска врска“ во соборувањето на малезискиот авион

+инфо - 23.07.2014

Американското разузнавање тврди дека располага со докази од кои се гледа дека Русија „не е директно вмешана“ во соборувањето на малезискиот патнички авион, над југоисточна Украина, пишуваат ...

Американското разузнавање тврди дека „нема руска врска“ во соборувањето на малезискиот „боинг“

А1 On - 23.07.2014

Американското разузнавање тврди дека располага со докази од кои се гледа дека Русија „не е директно вмешана“ во соборувањето на малезискиот патнички авион, над југоисточна Украина, пишуваат ...

Барак Обама и Марк Руте ја предупредија Русија

А1 On - 23.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама и холандскиот премиер Марк Руте во телефонски разговор изразија согласност дека Русија мора да се соочи со сериозни последици ако продолжи да ги поддржува ...

АБОТ: Повторна потрага по посмртните останки на жртвите од авионската несреќа

Телеграф - 23.07.2014

Можно е на местото на несреќата на малезискиот авион сè уште да има многу тела Според австралиските власти, можно е на местото на несреќата на малезискиот авион сè уште да има многу тела .

Проруските бунтовници собориja два украински авиони ловци

А1 On - 23.07.2014

Проруските бунтовници собориле два украински ловци, соопшти портпаролот на украинската армија, цитиран од британските медиуми. Двата авиона се соборени во реонот на Саур Могила, во источна Украина.

Трагедијата на малезискиот Боинг како повод за ескалација на информативната војна

А1 On - 23.07.2014

Користејќи нечесни методи на информативна војна, Западот се обидува да заработи политички поени на трагедијата на малезискиот авион. Претседателот на Русија Владимир Путин ги повика сите ...

КИЕВ: Проруските бунтовници соборија два украински авиони-ловци

Телеграф - 23.07.2014

Украинските власти немаат информации за судбината на пилотите Проруските бунтовници собориле два украински ловци, соопшти портпаролот на украинската армија, цитиран од британските медиуми .

ОБАМА И РУТЕ: Русија мора да се соочи со последици ако ги поддржува сепаратистите

Телеграф - 23.07.2014

Во соопштението на Белата куќа се наведува дека Обама и Руте изразиле загриженост поради новите докази дека Русија сè уште испорачува оружје и борци преку украинската граница Американскиот ...

Киев: Проруските бунтовници соборија два украински авиони - ловци

+инфо - 23.07.2014

Проруските бунтовници собориле два украински ловци, соопшти портпаролот на украинската армија, цитиран од британските медиуми. Двата авиона се соборени во реонот на Саур Могила, во источна Украина.

Проруските бунтовници собориле два украински авиони ловци, соопштија властите во Киев

Сител - 23.07.2014

Проруските бунтовници собориле два украински ловци, соопшти портпаролот на украинската армија, цитиран од британските медиуми. Двата авиона се соборени во реонот на Саур Могила, во источна Украина.

Проруските сепаратисти собориле два украински борбени авиони

Нетпрес - 23.07.2014

Проруските сили денеска на истокот на Украина собориле два борбени авиона на украинската армија, соопшти украинското Министерство за одбрана. Во соопштението на Министерството се наведува дека ...

ОБСЕ: Делови од тела и натаму на местото на падот, во возот само 200 тела

Макфакс - 23.07.2014

Делови од телата на настраданите во падот на малезискиот патнички авион во источна Украина на 17-ти јули со 298 патници и членови на екипажот и натаму лежат на местото на падот, кое сега никој не го ...

Американски разузнавачи: Русија нема никаква врска со соборувањето, авионот го собориле сепаратистите по грешка

МКД - 23.07.2014

Високи американски разузнавачки претставници рекле за Асошиетед прес дека нивните разузнавачки информации сугерираат дека малезискиот авион бил соборен од страна на сепаратистите и дека не е најдена ...

Чуркин ја обвини Украина дека ги фалсификува фактите за падот на Боингот

Руска реч - 23.07.2014

Постојаниот претставник на Русија во ООН, Виталиј Чуркин, го обвини официјален Киев дека ги фалсификува доказите за вината на доброволците во Украина околу соборувањето на Боингот, пренесува ...

Разузнавањето на САД смета дека бунтовниците ‘по грешка’ го урнале авионот

Макфакс - 23.07.2014

Американските разузнавачки служби веруваат дека проруските бунтовници во источна Украина „веројатно по забуна“ го урнале малезискиот патнички авион, но не пронашле директна вмешаност на руските ...

ЕУ ќе ги забрза проширените санкции кон Русија

Р.С.Европа - 23.07.2014

Министрите за надворешни работи од ЕУ се согласија да ги забрзаат проширените санкции кон Русија по соборувањето на малезискиот патнички авион над источна Украина, зад што, верува Западот, стојат ...

Бунтовниците го собориле авионот по грешка?

Р.С.Европа - 23.07.2014

Американски разузнавачки претставници соопштија дека веруваат оти проруските бунтовници веројатно го собориле малезискиот авион над источна Украина „по грешка“.

Американското разузнавање тврди дека „нема руска врска“ во соборувањето на малезискиот „боинг“

Сител - 23.07.2014

Американското разузнавање тврди дека располага со докази од кои се гледа дека Русија „не е директно вмешана“ во соборувањето на малезискиот патнички авион, над југоисточна Украина, пишуваат ...

САД имаат сателитески снимки како доказ кој го соборил авионот

Нетпрес - 23.07.2014

Во исчекување на официјални резултати од истрагата за паднатиот малезиски авион во Украина, која уште не е почната, од вчера преку социјалните мрежи во САД се шири најновата верзија за падот на ...

Во Холандија денеска ден на жалост, стигнуваат телата од Харков

Нетпрес - 23.07.2014

Во Холандија денеска е ден на жалост за жртвите од падот на малезискиот авион во Украина, откадешто нивните тела денес стигнуваат на идентификација. Телата на загинатите денеска претпладне со авионот ...

Обама и Руте со предупредувања до Путин

Макфакс - 23.07.2014

Претседателот на САД, Барак Обама, и холандскиот премиер, Марк Руте, во телефонски разговор се согласиле дека Русија мора да се соочи со сериозни последици доколку и понатаму продолжи да ги поддржува ...

Малезискиот авион соборен по грешка

Р.С.Европа - 23.07.2014

Американски разузнавачи изјавија дека проруските сепаратисти го собориле малезијскиот патнички авион над источна Украина, по грешка. Според претставниците кои сакале да не бидат именувани, не биле ...

РУСИЈА: Украина неосновано тврди дека Москва е вмешана во трагедијата со авионот

Телеграф - 23.07.2014

Неосновани се тврдењата на Украина дека располага со „несоборливи докази“ за улогата на Русија во трагедијата со малезискиот авион, коментира руското министерство за одбрана Руското министерство за ...

Убиени три цивили во Луганск во изминатите 24 часа

Макфакс - 23.07.2014

Најмалку три лица загинале, а десетина се ранети во Луганск во изминатите 24 часа, соопштија во средата властите на овој град на истокот од Украина. Итната помош во Луганск во текот на изминатото ...

Анализа на тајните служби на САД: Бунтовниците по грешка го собориле малезискиот авион

А1 On - 23.07.2014

Според американски официјални лица и покрај тоа што нема докази за директна вмешаност на Русија во несреќата со малезискиот авион, Вашингтон смета дека Москва создала околности за уривање на авионот, ...

Само најхрабрите летаат со малезиските авиони

А1 On - 23.07.2014

Во последните пет години, вредноста на акциите на авио-превозникот „Малезија ерлајнс“, паднаа за 80 проценти, што е во директна спротивност со скокот на малезиската берза, која во истиот период ...

Драматична седница на СБ на ОН во врска со соборувањето на малезискиот авион

Нова ТВ - 23.07.2014

На седницата на Совето за безбедност на ООН свикана во врска со трагедијата која се случи со соборувањето на малезискиот авион се слушнаа несекојдневни изливи на емоции.

Абот побара повторна потрага по посмртните останки на жртвите од авионската несреќа во Украина

Сител - 23.07.2014

Според австралиските власти можно е на местото на несреќата на малезискиот авион се уште да има многу тела. - Бројот на пронајдени тела е помал од бројот на луѓето во авионот - 298, кои се изложени ...

Украина: Проруските бунтовници ги напуштија позициите во околината на Донецк

Макфакс - 23.07.2014

Проруските бунтовници ги напуштиле позициите во околината на источно украинскиот град Донецк и се повлекле кон централното градско подрачје, изјавиле во средата украинските воени претставници.

Ако Путин победи во Украина, следни се балтичките земји

МКД - 23.07.2014

Тим Џуда е новинар, публицист и коментатор на британскиот весник Економист, и покрај тоа што е добар познавач на европскиот југоисток, годинава минал поприлично време во Украина.

КИЕВ: Двата ловци се соборени со ракети истрелани од руска територија

Телеграф - 23.07.2014

Двата ловци „Су-25“ беа уништени во зона што се наоѓа на растојание од неколку десетици километри од местото на несреќата на малезискиот патнички авион Украина попладнево соопшти дека двата нејзини ...

Украина-Сепаратистите собориле два борбени авиона

Р.С.Европа - 23.07.2014

Украинската војска соопшти дека проруските сепаратисти собориле два нивни борбени авиони во источниот дел на земјата и се уште не се знае судбината на пилотите.

Авионот со првите тела летна од Украина, Донецк тврди дека предал 282 тела

Макфакс - 23.07.2014

Холандски транспортен авион со првите 16 тела на жртвите од несреќата на малезискиот авион во источна Украина одлета во средата од аеродромот во Харков кон Холандија, додека претставниците на ...

Киев: Двата украински ловци соборени со ракети истрелани од руска територија

Сител - 23.07.2014

Украина попладнево соопшти дека двата нејзини авиони ловци, што денеска беа соборени во зона контролирана од проруските бунтовници, биле погодени со ракети истрелани од територијата на Русија.

Проруските бунтовници собориле два украински авиони ловци

Алфа - 23.07.2014

Проруските бунтовници собориле два украински ловци, соопшти портпаролот на украинската армија, цитиран од британските медиуми. Проруските бунтовници собориле два украински ловци, соопшти портпаролот ...

Два украински воени авиони Су-25 соборени во област под контрола на бунтовниците

МКД - 23.07.2014

Два украински борбени авиони денеска биле соборени во источниот дел на Украина, контролиран од руските сепаратисти, соопшти украинското Министерство за одбрана.

Украинските власти: Су-25ките се соборени со системот Бук, како и малезискиот авион (ВИДЕО)

МКД - 23.07.2014

Украинските власти тврдат дека борбените авиони Су-25 што денеска беа соборени од проруските сепаратисти биле срушени со противавионскиот систем Бук, истиот за кој се тврди дека го соборил авионот на ...

Киев потврди дека се урнати два негови борбени авионa

Макфакс - 23.07.2014

Проруските бунтовници во источна Украина собориле два борбени авиони на украинската армија од типот „Сухој Су-25“ во областа Дмитровка, потврди за РИА Новости спикерот на информативниот центар на ...

Ништо не остана од украинскиот соборен авион (ВИДЕО)

Телеграф - 23.07.2014

Како што беше објавено на повеќе светски агенции, пилотот успеал да се катапултира Речиси ништо не остана од украинскиот воен авион СУ-25 кој беше соборен од страна на проруските сепаратисти во ...

САД: Сепаратистите „најверојатно по грешка“ го собориле малезискиот авион

Тера - 23.07.2014

Американското разузнавање тврди дека располага со докази од кои се гледа дека Русија „не е директно вмешана" во соборувањето на малезискиот патнички авион, над југоисточна Украина, пишуваат ...

САД имаат сателитски снимки како доказ кој го соборил авионот

Точка - 23.07.2014

Во исчекување на официјални резултати од истрагата за паднатиот малезиски авион во Украина, која уште не е почната, од вчера преку социјалните мрежи во САД се шири најновата верзија за падот на ...

Малезискиот авион бил соборен по грешка

Бриф - 23.07.2014

Американски разузнавачи изјавија дека проруските сепаратисти го собориле малезискиот патнички авион над источна Украина по грешка. Според претставниците кои сакале да не бидат именувани, не биле ...

Американското разузнавање тврди дека „нема руска врска“ во соборувањето на малезискиот „боинг“

Денешен - 23.07.2014

Американското разузнавање тврди дека располага со докази од кои се гледа дека Русија „не е директно вмешана“ во соборувањето на малезискиот патнички авион, над југоисточна Украина, пишуваат ...

Проруските бунтовници собориле два украински авиони ловци, соопштија властите во Киев

Денешен - 23.07.2014

Проруските бунтовници собориле два украински ловци, соопшти портпаролот на украинската армија, цитиран од британските медиуми. Двата авиона се соборени во реонот на Саур Могила, во источна Украина.

(ВИДЕО) Телата на загинатите во авионската несреќа започнаа да пристигнуваат во Холандија

Фактор - 23.07.2014

Два авиони со првите тела на загинатите во малезискиот авион МХ17, кој беше соборен во Украина, стигнаа на аеродромот во Ајндховен, Холандија. Двата воени транспортни авиони, еден холандски и еден ...

Што знае за кобниот лет MH17 американскaта интелигенција?!

Точка - 23.07.2014

Американските разузнавачки служби веруваат дека про-руските бунтовници најверојатно "по грешка" го срушиле малезискиот патнички авион. Откриле и какви докази имаат за вмешаноста на Русија.

Авионската трагедија ја разгоре информативната војна

Вечер Прес - 23.07.2014

Бројните животи кои беа загубени во авионската трагедија со авионот на "Малезија ерлајнс" се само материјал за машинериите на големите сили да ги остварат своите интереси Со користење на нечесни ...

Телата на загинатите во авионската несреќа со авион стигнуваат во Холандија

Фактор - 23.07.2014

Во Холандија денеска е прогласен ден на жалост за трагичната авионска несреќа на Малезија Ерлајнс во источна Украина, во која животот го загубија 298 лица, од кои најголемиот број – 193 холандски ...

САД: Нема докази за вмешаност на Русија во уривањето на авионот

Вечер Прес - 23.07.2014

Американски разузнавачи соопштија дека немаат докази за директна вмешаност на руската влада во соборувањето на малезискиот патнички авион на истокот на Украина.

Американско разузнавање: Русија не е директно вмешана во соборувањето на малезискиот авион

Либертас - 23.07.2014

Американското разузнавање тврди дека располага со докази од кои се гледа дека Русија „не е директно вмешана“ во соборувањето на малезискиот патнички авион, над југоисточна Украина, пишуваат ...

Трагедијата на малезискиот Боинг како повод за ескалација на информативната војна

Република - 23.07.2014

Користејќи нечесни методи на информативна војна, Западот се обидува да заработи политички поени на трагедијата на малезискиот авион. Претседателот на Русија Владимир Путин ги повика сите ...

КИЕВ: Русите ни ги соборија ловците - истрелаа ракети од руска територија

Sky - 23.07.2014

Двата украински ловци „Су-25“, што денеска беа соборени во зона контролирана од проруските бунтовници, биле погодени со ракети истрелани од територијата на Русија, тврди Киев.

Барак Обама и Марк Руте ја предупредија Русија

Вечер Прес - 23.07.2014

Американскиот претседател, Барак Обама и холандскиот премиер, Марк Руте, се согласни дека Русија мора да се соочи со сериозни последици ако продолжи да ги поддржува проруските сили во Украина, ...

САД: Сепаратистите "најверојатно по грешка" го собориле малезискиот авион

Точка - 23.07.2014

Американското разузнавање тврди дека располага со докази од кои се гледа дека Русија "не е директно вмешана" во соборувањето на малезискиот патнички авион, над југоисточна Украина, пишуваат ...

Срушени уште два украински воени авиони

Бриф - 23.07.2014

Проруските бунтовници собориле два украински ловци, соопшти портпаролот на украинската армија, цитиран од британските медиуми. Двата авиона се соборени во реонот на Саур Могила, во источна Украина.

Соборени два украински авиони

Sky - 23.07.2014

Два украински воени авиони денеска се соборени на истокот од земјата, соопшти украинското Министерство за одбрана. Авионите од типот „Сухој-25“ се соборени во 13.30 часот по локално време над ...

САД: Нема докази за вмешаност на Русија во уривањето на авионот

Република - 23.07.2014

Американски разузнавачи соопштија дека немаат докази за директна вмешаност на руската влада во соборувањето на малезискиот патнички авион на истокот на Украина.

Срушени уште два украински воени авиони

Република - 23.07.2014

Проруските бунтовници собориле два украински ловци, соопшти портпаролот на украинската армија, цитиран од британските медиуми. Двата авиона се соборени во реонот на Саур Могила, во источна Украина.

Барак Обама и Марк Руте ја предупредија Русија

Република - 23.07.2014

Американскиот претседател Барак Обама и холандскиот премиер Марк Руте во телефонски разговор изразија согласност дека Русија мора да се соочи со сериозни последици ако продолжи да ги поддржува ...

(ВИДЕО) Сепаратистите соборија уште два укрански авиони Су-25

Локално - 23.07.2014

Украински сепаратисти собориле Сухои-25 над местото информирапе командантот Игор Стрелков цитиран од ИТАР-ТАСС. Во седиштето на ГШ на сепратистите тој појасни дека пилотот се катапултирал, а сега ...

Во Холандија денеска ден на жалост, стигнуваат телата од Харков

Точка - 23.07.2014

Во Холандија денеска е ден на жалост за жртвите од падот на малезискиот авион во Украина, откадешто нивните тела денес стигнуваат на идентификација. Телата на загинатите денеска претпладне со авионот ...

Сателитска снимка: Како изгледа местото на падот на MH17 од вселената

Точка - 23.07.2014

Сателитот на компанијата DigitalGlobe од Колорадо го снимил местото на падот на малезискиот "Боинг 777" на летот MH17, кој бил соборен над Украина, а сите 298 патници и членови на екипажот биле ...

Убиени три цивили во Луганск во изминатите 24 часа

Тера - 23.07.2014

Најмалку три лица загинале, а десетина се ранети во Луганск во изминатите 24 часа, соопштија во средата властите на овој град на истокот од Украина. Итната помош во Луганск во текот на изминатото ...

Чуркин ја обвини Украина дека ги фалсификува фактите за падот на Боингот

Република - 23.07.2014

Постојаниот претставник на Русија во ООН, Виталиј Чуркин, го обвини официјален Киев дека ги фалсификува доказите за вината на доброволците во Украина околу соборувањето на Боингот, пренесува ...

Авионите не ја избегнуваат само Украина...

Точка - 23.07.2014

Соборувањето на малезискиот авион над источна Украина го потсетила светот дека цивилните авиони треба да се држат подалеку од воените зони. Трагедијата на малезискиот авион на истокот на Украина на ...

Киев: Двата украински ловци се соборени со ракети истрелани од руска територија

Н.Македонија - 23.07.2014

Двата ловци „Су-25“ беа уништени во зона што се наоѓа на растојание од неколку десетици километри од местото на несреќата на малезискиот патнички авион, веќе пренесоа француските медиуми Украина ...