TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силите за безбедност на Киев го напаѓаат Доњецк „со сите можни оружја“ (ВИДЕО)

МКД - 18.01.2015

Ова го изјавил воениот советник на лидерот на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) Валентин Мотузенко, додека советникот на претседателот на Украина Јуриј Бирјуков потврдил дека војската отворила оган врз позициите на проруските ...

Доњецк под опсада на украинската армија, две деца загинаа

Алфа - 18.01.2015

Две деца на возраст од седум и 16 години загинаа кога ракета погоди една куќа во градот Вулехирск на истокот на Украина, соопшти украинската војска. Две деца на возраст од седум и 16 години загинаа кога ракета погоди една куќа во градот Вулехирск на ...

ДОНЕЦК: Две деца загинаа при гранатирање на куќа

Телеграф - 18.01.2015

Борбите се приближија кон градот Донецк, а гранатирањето е интезивирано во другите делови на Донбас Две деца на возраст од седум и 16 години загинаа кога ракета погоди една куќа во градот Вулехирск на истокот на Украина, соопшти украинската војска.

СНИМКА СО ДРОН: Погледнете како изгледа аеродромот во Доњецк по судирите (ВИДЕО)

Телеграф - 18.01.2015

Аеродромот „Сергеј Прокофјев“ е во рушевини по осум месеци судири меѓу украинската војска и проруските сепаратисти, но и понатаму е значајно стратешко место Снимка направена со дрон открива до кој степен е уништен аеродромот во Доњецк .

Доњецк под опасда на украинската војска!

Фактор - 18.01.2015

Две деца, на возраст од седум и 16 години, загинале кога ракета погодила една куќа во градот Вулехирск на истокот од Украина, соопшти денеска украинската војска. Во истиот напад е повредено едно деветгодишно девојче, се наведува во соопштението.

Доњецк под опсада на украинската армија, две деца загинаа

А1 On - 18.01.2015

Две деца на возраст од седум и 16 години загинаа кога ракета погоди една куќа во градот Вулехирск на истокот на Украина, соопшти украинската војска. Во истиот напад повредено е и деветгодишно девојче, се наведува во соопштението.

Доњецк под опсада на украинската војска!

Република - 18.01.2015

Две деца, на возраст од седум и 16 години, загинале кога ракета погодила една куќа во градот Вулехирск на истокот од Украина, соопшти денеска украинската војска. Во истиот напад е повредено едно деветгодишно девојче, се наведува во соопштението.

Доњецк под опсада на украинската армија, две деца загинаа

Сител - 18.01.2015

Две деца на возраст од седум и 16 години загинаа кога ракета погоди една куќа во градот Вулехирск на истокот на Украина, соопшти украинската војска. Во истиот напад повредено е и деветгодишно девојче, се наведува во соопштението.

Москва разочарана и загрижена од разгорувањето на судирите во Украина

Fox.mk - 18.01.2015

Русија е крајно загрижена поради интензивирањето на судирите во источна Украина и тоа го поттикна претседателот Владимир Путин да му напише писмо на украинскиот колега Петро Порошенко уше во четвртокот и да му предложи повлекување на тешкото ...

Пет нови жртви во судирите во источна Украина

Актуелно24 - 18.01.2015

Три украински војници и двајца цивили ги загубиле животите во судирите меѓу рускојазичните бунтовници и силите лојални на прозападните власти во Киев, соопштија во саботата власите на одметнатата самопрогласена Народна република Донецк и украинската ...

Доњецк под опсада на украинската армија, две деца загинаа

Вечер Прес - 18.01.2015

Две деца на возраст од седум и 16 години загинаа кога ракета погоди една куќа во градот Вулехирск на истокот на Украина, соопшти украинската војска. Во истиот напад повредено е и деветгодишно девојче, се наведува во соопштението.

Москва разочарана и загрижена од разгорувањето на судирите во Украина

Макфакс - 18.01.2015

Русија е крајно загрижена поради интензивирањето на судирите во источна Украина и тоа го поттикна претседателот Владимир Путин да му напише писмо на украинскиот колега Петро Порошенко уше во четвртокот и да му предложи повлекување на тешкото ...

Нови борби за аеродромот во Донецк

Дневник - 17.01.2015

Најмалку шест украински војници загинаа, а 18 беа ранети во гранатирањето во околината на аеродромот во Донецк на југоистокот на Украина, кое беше извршено ноќта меѓу четвртокот и петокот, соопшти киевската војска.

ДНР ги обвини силите на Киев за користење фосфорна муниција

Локално - 17.01.2015

Вооружените сили на Украина користеле при вчерашниот напад на аеродромот во Доњецк фосфорна муниција, изјави министерството за одбрана на самопрогласената Доњецка народна република, пренесе ТАСС.

ДНР ги обвини силите на Киев за користење фосфорна муниција

Алфа - 17.01.2015

Вооружените сили на Украина користеле при вчерашниот напад на аеродромот во Доњецк фосфорна муниција, изјави министерството за одбрана на самопрогласената Доњецка народна република, пренесе ТАСС.

(ВИДЕО) Крвави судири во Доњецк околу аеродромот

Фактор - 17.01.2015

Во последните денови се заоструваат борбите кај аеродромот во Доњецк, а на социјалните мрежи е објавена снимка од овој објкет направена со украински ...

ДНР ги обвини силите на Киев за користење фосфорна муниција

Телеграф - 17.01.2015

Според соопштението, фосфорна муниција експлодирала вчера на територијата на доњецкиот аеродром и најмалку еден борец загинал Вооружените сили на Украина користеле при вчерашниот напад на аеродромот во Доњецк фосфорна муниција, изјави министерството ...

Нови судири во Украина

Локално - 17.01.2015

Сепаратистите во Донецк соопштија дека продолжуваат судирите и дека во одделни области во градот биле подложени на нови бомбардирање и во текот на изминатата ноќ. Борбите околу Донецк аеродром ескалира вчера со смртта на шестмина украински ...

ДНР гo обвини Киев за користење на фосфорна муниција

Н.Македонија - 17.01.2015

Вооружените сили на Украина користеле при вчерашниот напад на аеродромот во Доњецк фосфорна муниција, изјави министерството за одбрана на самопрогласената Доњецка народна република, пренесе ТАСС Според соопштението, фосфорна муниција експлодирала ...

Трета светска војна во најава: Европскиот парламент повика на вооружување на Украина

Точка - 17.01.2015

Европскиот парламент на вчерашната седница донесе Резолуција со која ги повикува членките на ЕУ да ја вооружуваат Украина. – Советот на Европа на 16-ти јули 2014-тата година го укина ембаргото на извоз на оружје во Украина, така што нема повеќе ...

ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА ВО НАЈАВА: Европскиот парламент повика на вооружување на Украина

МК News - 17.01.2015

Европскиот парламент на денешната седница донесе Резолуција со која ги повикува членките на ЕУ да ја вооружуваат Украина. – Советот на Европа на 16. јули 2014. година го укина ембаргото на извоз на оружје во Украина, така што нема повеќе препреки ...

ДНР ги обвини силите на Киев за користење фосфорна муниција

А1 On - 17.01.2015

Вооружените сили на Украина користеле при вчерашниот напад на аеродромот во Доњецк фосфорна муниција, изјави министерството за одбрана на самопрогласената Доњецка народна република, пренесе ТАСС.

Ексклузивни снимки од дрон: Погледнете како изгледа уништениот аеродром во Доњецк!

Точка - 17.01.2015

Последните денови се заоструваат борбите кај аеродромот во Доњецк, а на социјалните мрежи била објавена снимка од овој објект, направена од дрон. Модерниот аеродром во Доњецк, кој во 2012.

ДНР ги обвини силите на Киев за користење фосфорна муниција

Сител - 17.01.2015

Вооружените сили на Украина користеле при вчерашниот напад на аеродромот во Доњецк фосфорна муниција, изјави министерството за одбрана на самопрогласената Доњецка народна република, пренесе ТАСС.

Пет нови жртви во судирите во источна Украина

Fox.mk - 17.01.2015

Три украински војници и двајца цивили ги загубиле животите во судирите меѓу рускојазичните бунтовници и силите лојални на прозападните власти во Киев, соопштија власите на одметнатата самопрогласена Народна република Донецк и украинската армија.

Пет нови жртви во судирите во источна Украина

Макфакс - 17.01.2015

Три украински војници и двајца цивили ги загубиле животите во судирите меѓу рускојазичните бунтовници и силите лојални на прозападните власти во Киев, соопштија во саботата власите на одметнатата самопрогласена Народна република Донецк и украинската ...

Проруските сили пак го контролираат аеродромот во Донецк

Утрински - 16.01.2015

Проруските активисти ја презедоа контролата врз меѓународниот аеродром во Донецк, соопшти денеска Министерството за одбрана на самопрогласената Народна Република Донецк. - Денеска можеме да кажеме дека ја контролирале територијата на аеродромот во ...

Обама и Меркел разговарале за ситуацијата во Украина

Р.С.Европа - 16.01.2015

Белата куќа соопшти дека американскиот претседател Барак Обама и германскиот канцелар Ангела Меркел телефонски разговарале за ескалацијата на насилствата во источна Украина. Притоа тие ја потенцирале неопходноста од мирно решавање на конфликтот меѓу ...

Пропаднаа мировните разговори за Украина во Минск

Р.С.Европа - 16.01.2015

Лидерите на проруските сепаратисти од источна Украина денеска го напуштија Минск, откако пропаднаа планираните преговори со претставници на Русија, Украина и на ОБСЕ. Не е закажана нова средба.

Неизвесни мировните разговори за Украина

Р.С.Европа - 16.01.2015

Неизвесни се плановите за разговори за окончување на конфликтот во источна Украина, поради борбите кои моментно се водат. Претставници на Украина, Русија, ОБСЕ и проруските сепаратисти се очекуваше да се сретнат денеска во Минск, но белоруското ...

Проруските активисти го контролираат аеродромот во Доњецк

Алсат-М - 16.01.2015

Проруските активисти ја презедоа контролата врз меѓународниот аеродром во Доњецк, соопшти денеска Министерството за одбрана на самопрогласената Народна Република Доњецк. - Денеска можеме да кажеме дека ја контролирале територијата на аеродромот во ...

Украина почнува мобилизација на дури 50.000 луѓе

МКД - 16.01.2015

Објавено е дека на 20 јануари ќе започне нова мобилизација во Украина, а Лавров смета дека ќе се случи вистинска катастрофа доколку Порошенко тргне во војна, пренесува Новости. Украинските власти соопштиле дека на 20 јануари ќе почне нова тура на ...

НОВИ СУДИРИ ВО УКРАИНА: Шестмина загинаа, 18 се повредени

Телеграф - 16.01.2015

Претседателскиот советник Јури Бирјуков напиша на социјалната мрежа Фејсбук дека сепаратистите преземале офанзива кон аеродромот во Донецк, со цел да ги потиснат владините сили оттаму Шестмина украински војници загинаа, а 18 се повредени во ...

Проруските активисти го контролираат аеродромот во Донецк

Телеграф - 16.01.2015

Денеска можеме да кажеме дека ја контролирале територијата на аеродромот во Донецк и неговата околина, изјави портпаролот на министерството за одбрана, јави ТАСС Проруските активисти ја презедоа контролата врз меѓународниот аеродром во Донецк, ...

Шестмина украински војници загинаа во судири во источниот дел од земјата

Локално - 16.01.2015

Шестмина украински војници загинаа, а 18 се повредени во последните 24 часа во судири во источниот дел од земјата, изјави на прес-конференција во Киев портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана, Андриј Лисенко.

Најмалку четворица загинати при гранатирање на Донецк

Телеграф - 16.01.2015

Во текот на претходната ноќ Донецк беше на удар на тежок артилериски оган. Истрели имаше и во утринските часови, посочува локалната власт Најмалку четири лица загинаа, а шестмина се повредени при синоќешното гранатирањето на Донецк, југоисточна ...

Сепаратистите во Донецк изјавија дека презеле контролата врз аеродромот

Локално - 16.01.2015

Силите на Донецката народна република го зедоа под контрола меѓународниот аеродром во градот Донецк и околината, пренесоа агенциите. Агенцијата се повикува на денешното соопштение од т. Народно министерство за одбрана во источно-украинската ...

Украина ги засилува своите единици на истокот – Обама и Меркел загрижени

Фактор - 16.01.2015

Украинскиот парламент во текот на вчерашниот ден ја изгласа одликата за зајакнување на воената линија на украинската војска на југоистокот во земјата како и да продолжи со делумна регрутација по предупредувањата на службите за безбедност дека ...

Ќе ги прогласи ли Европа за терористи сепаратистите во Украина

Локално - 16.01.2015

Преземајќи нова воена мобилизација на резервисти, Киев ќе ги земе во предвид грешките направени предходно. Овој пат има јасно решение да не се мобилизираат студентите , главите на големи семејства и др.

Проруските активисти го контролираат аеродромот во Доњецк

А1 On - 16.01.2015

Проруските активисти ја презедоа контролата врз меѓународниот аеродром во Доњецк, соопшти денеска Министерството за одбрана на самопрогласената Народна Република Доњецк. - Денеска можеме да кажеме дека ја контролирале територијата на аеродромот во ...

Шест украински војници загинаа во судири во источниот дел од земјата

+инфо - 16.01.2015

Шест украински војници загинаа, а 18 се повредени во последните 24 часа во судири во источниот дел од земјата, изјави на прес-конференција во Киев портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана, Андриј Лисенко.

Проруски сепаратисти ја презедоа контролата врз аеродромот во Доњецк

Точка - 16.01.2015

Проруските активисти ја презедоа контролата врз меѓународниот аеродром во Доњецк, соопшти денеска Министерството за одбрана на самопрогласената Народна Република Доњецк. - Денеска можеме да кажеме дека ја контролирале територијата на аеродромот во ...

Шестмина украински војници загинаа во судири во источниот дел од земјата

А1 On - 16.01.2015

Шестмина украински војници загинаа, а 18 се повредени во последните 24 часа во судири во источниот дел од земјата, изјави на прес-конференција во Киев портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана, Андриј Лисенко.

Најмалку четворица загинати при гранатирање на Доњецк

А1 On - 16.01.2015

Најмалку четири лица загинаа, а шестмина се повредени при синоќешното гранатирањето на Доњецк, југоисточна Украина. И денеска се слушаат истрели, објавено е на интернет-страницата на локалната власт.

Проруските активисти го контролираат аеродромот во Доњецк

Н.Македонија - 16.01.2015

Проруските активисти ја презедоа контролата врз меѓународниот аеродром во Доњецк, соопшти денеска Министерството за одбрана на самопрогласената Народна Република Доњецк - Денеска можеме да кажеме дека ја контролирале територијата на аеродромот во ...

Сепаратистите ја преземаа контролата над аеродромот во Донецк

Канал5 - 16.01.2015

Проруските активисти ја преземаа контролата над меѓународниот аеродром во Донецк, соопшти денеска министерството за одбрана на самопрогласената Народна Република Донецк. „Комплетно ја контролираме територијата на аеродромот во Донецк и неговата ...

Шестмина украински војници загинаа во судири во источниот дел од земјата

Н.Македонија - 16.01.2015

Шестмина украински војници загинаа, а 18 се повредени во последните 24 часа во судири во источниот дел од земјата, изјави на прес-конференција во Киев портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана, Андриј Лисенко Претседателскиот ...

Шест војници загинаа во судири во источна Украина

Нетпрес - 16.01.2015

Шестмина украински војници загинаа, а 18 се повредени во последните 24 часа во судири во источниот дел од земјата, изјави на прес-конференција во Киев портпаролот на Советот за национална безбедност и одбрана, Андриј Лисенко, пренесе МИА.

Проруски сепаратисти ја презедоа контролата врз аеродромот во Доњецк

Нетпрес - 16.01.2015

Проруските активисти ја презедоа контролата врз меѓународниот аеродром во Доњецк, соопшти денеска Министерството за одбрана на самопрогласената Народна Република Доњецк. - Денеска можеме да кажеме дека ја контролирале територијата на аеродромот во ...

Доњецк: Најмалку четворица загинати во последните гранатирања

МРТ - 16.01.2015

Киев почна воена акција со пошироки размери во Донбас на 15 април. Според податоците на ОН, во судирите во Украина досега загинале повеќе од 4.700 луѓе... Најмалку четири лица загинаа, а шестмина се ранети во гранатирањето на Доњецк, на југоистокот ...

Проруските активисти го контролираат аеродромот во Доњецк

Денешен - 16.01.2015

Проруските активисти ја презедоа контролата врз меѓународниот аеродром во Доњецк, соопшти денеска Министерството за одбрана на самопрогласената Народна Република Доњецк. – Денеска можеме да кажеме дека ја контролирале територијата на аеродромот во ...

Ништо од мировните преговори за Украина

Вечер Прес - 16.01.2015

Лидерите на проруските сепаратисти од источна Украина денеска го напуштија Минск, откако пропаднаа планираните преговори со претставници на Русија, Украина и на ОБСЕ. Не е закажана нова средба.

Најмалку четворица загинати при гранатирање на Доњецк

Денешен - 16.01.2015

Најмалку четири лица загинаа, а шестмина се повредени при синоќешното гранатирањето на Доњецк, југоисточна Украина. И денеска се слушаат истрели, објавено е на интернет-страницата на локалната власт.

Украинскиот Парламент изгласа закон за три фази на воена мобилизација во 2015 година

24 Вести - 15.01.2015

Парламентот на Украина донесе закон за три бранови на делумна воена мобилизација на резервистите во 2015 година, пред се, заради продолжениот конфликт против проруските бунтовници во источниот дел на земјата, пренесоа француските меидуми.

Украинскиот парламент го одобри планот за мобилизација

Р.С.Европа - 15.01.2015

Украинскиот парламент го одобри планот за мобилизација на војници во три бранови оваа година поради тековниот конфликт со проруските сепаратисти во источна Украина. Со 268 гласови „за“ и еден „против“, пратениците го одобрија декретот на ...

Горки лекции во украинскиот конфликт

Deutsche Welle - 15.01.2015

Со оглед на актуелните случувања на дипломатски план, јасно е дека не треба да се очекува скоро решавање на конфликтот. Ова сознание е горко пред се’ за жителите на Донбас, смета Бернд Јохан. Новиот одбид да се реши конфликтот во Украина пропадна.

Украинскиот Парламент изгласа закон за три фази на воена мобилизација во 2015 година

Алфа - 15.01.2015

Парламентот на Украина донесе закон за три бранови на делумна воена мобилизација на резервистите во 2015 година, пред се, заради продолжениот конфликт против проруските бунтовници во источниот дел на земјата, пренесоа француските меидуми.

Украинските војници го напуштија аеродромот во Доњецк

Фактор - 15.01.2015

Силите на Киев ја напуштиле спорната територија на аеродромот во Донецк соопшти денес министерството за одбрана на самопрогласената Народна Република Донецк. Во соопштението на министерството било наведено дека украинските сили го „напуштиле ...

Тешки борби избувнаа во источна Украина

Локално - 15.01.2015

Тешка артилерија и незапирлива стрелба денеска ги потресоа источните делови на Украина, пренесува AFP. Армијата на Украина и проруските бунтовници влегоа во жестока битка за клучниот аеродром во Донецк, принудувајќи ги набљудувачи на Организацијата ...

Украина го враќа задолжителниот воен рок

Локално - 15.01.2015

Украинскиот парламент го поддржа испраќањето на свежи сили во источна Украина и делумното продолжување на задолжителна воена служба, соопштува “Ројтерс”. Висок офицер за безбедност соопшти дека поддржани од Русија сепаратистите ги засилија нападите.

Украинскиот Парламент изгласа закон за три фази на воена мобилизација во 2015 година

А1 On - 15.01.2015

Парламентот на Украина донесе закон за три бранови на делумна воена мобилизација на резервистите во 2015 година, пред се, заради продолжениот конфликт против проруските бунтовници во источниот дел на земјата, пренесоа француските меидуми.

Указот за мобилизација во Украина „ја потврдува можноста за ескалација на судирите“

Руска реч - 15.01.2015

Петар Порошенко го потпиша указот за мобилизација, кој најверојатно ќе доведе до понатамошно заострување на ситуацијата на југоистокот на Украина, смета заменикот шеф на пратеничката група на партијата „Единствена Русија“ во Државната дума Франц ...

ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА ВО НАЈАВА: Европскиот парламент повика на вооружување на Украина

Sky - 15.01.2015

Европскиот парламент на денешната седница донесе Резолуција со која ги повикува членките на ЕУ да ја вооружуваат Украина. - Советот на Европа на 16. јули 2014. година го укина ембаргото на извоз на оружје во Украина, така што нема повеќе препреки ...

Украина со нов план за воена мобилизација

Вечер Прес - 15.01.2015

Парламентот на Украина донесе закон за три бранови на делумна воена мобилизација на резервистите во 2015 година, пред се, заради продолжениот конфликт против проруските бунтовници во источниот дел на земјата, пренесоа француските меидуми.

Во напад на автобус во Украина убиени 12 лица

Утрински - 14.01.2015

Патнички автобус се најде под жесток оган во источниот дел на Украина, при што загинаа 12 лица, соопштија украинските власти, а борбите се интензивираа околу меѓународниот аеродром во градот Донецк додека сепаратистите се обидуваат да ги истераат ...

ЕУ и САД го осудија растечкото насилство во Украина

Р.С.Европа - 14.01.2015

Во најкрвавиот инцидент во изминативе неколку месеци, загинаа најмалку 11 луѓе кога автобусот во кој патувале од Доњецк вчера бил погоден со гранати за кои Киев вели дека биле истрелани од проруските бунтовници.

Украина најавува нова мобилизација

Фактор - 14.01.2015

Претседателот на Украина, Петро Порошенко, потпишал одлука за отпочнување на четврта мобилизација на воени регрути. На овој начин тој ја потврди одликата на Советот за национална безбедност и одбрана кој најави мобилизација за 20 јануари, а уште две ...

Донецк: Срушена контролната кула на аеродромот

Канал5 - 14.01.2015

Контролната кула на аеродромот во Донецк уништена е во вчерашното бомбардирање на проруските сепаратисти. Сепаратистите и дадоа ултиматум на украинската војска да ја напушти област на аеродромот, но владата во Киев не ги повлече своите трупи, што ...

Урната контролната кула на аеродромот во Донецк

Sky - 14.01.2015

Проруските сили вчера ја урнаа контролната кула на аеродромот во Донецк, центарот на деветмесечниот вооружен конфликт меѓу Украина и сепаратистите, пренесуваат британските медиуми. Според украинските сили, кои го контролираат аеродромот, зградата ...

Урната контролната кула на аеродромот во Доњецк

Fox.mk - 14.01.2015

Контролната кула на аеродромот во Доњецк е уништена во бомбардирањето од проруските сепаратисти што се случи во вторник, јавуваат светските агенции. Сепаратистите и дадоа ултиматум на украинската војска да го напушти подрачјето на аеродромот, но ...

Урната контролната кула на аеродромот во Доњецк

Макфакс - 14.01.2015

Контролната кула на аеродромот во Доњецк е уништена во бомбардирањето од проруските сепаратисти што се случи во вторник, јавуваат светските агенции. Сепаратистите и дадоа ултиматум на украинската војска да го напушти подрачјето на аеродромот, но ...

Без напредок на министерскиот состанок за Украина

Р.С.Европа - 13.01.2015

Министрите за надворешни работи на Германија, Русија, Украина и Франција не оствариле важен напредок на синоќешниот состанок во Берлин за украинската криза што беше одржан пред најавениот самит на лидерите на четирите држави.

Без напредок завршија разговорите за украинската криза

Алфа - 13.01.2015

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави дека на состанокот имало „многу отворена размена на ставови“, но дека е завршен без резултати неопходни за одржување на самитот.

Берлин: Министрите почнаа разговори за украинската криза

А1 On - 13.01.2015

Разговорите на министрите за надворешни работи на Германија, Русија, Украина и Франција почнаа вечерва во Берлин. Франк-Валтер Штајнмаер, Сергеј Лавров, Павел Климкин и Лоран Фабиус се сретнаа во вилата Борсиг, а разговорите се одвиваат зад ...

Без напредок завршија разговорите на министрите за надворешни работи на Германија, Русија, Украина и Франција за ...

А1 On - 13.01.2015

Разговорите на министрите за надворешни работи на Германија, Русија, Украина и Франција за украинската криза завршија синоќа во Берлин без да биде направен доволен напредок неопходен за одржување на самит во Казахстан.

Лавров: Возможно е дека Киев подготвува нов обид за примена на сила во решавањето на ситуацијата во Донбас

Руска реч - 13.01.2015

Москва располага со информации кои укажуваат дека украинските сили планираат уште еден обид за насилно решавање на ситуацијата во Донбас. Русија ќе бара од Западот да го спречи ова насилно сценарио на развој на ситуацијата во Украина, изјави ...

Во Берлин состанок за Украина

Р.С.Европа - 30.05.2017

Претставници на Русија, Украина, Германија и Франција денеска ќе се состанат во Берлин за да се обидат да ја потурнат примената на мировната спогодба за источниот дел на Украина. Портпаролот на министерството за надворешни работи Мартин Шефер изјави ...

Министерска средба за кризата во источна Украина

Р.С.Европа - 12.01.2015

Министрите за надворешни работи на Украина, Русија, Германија и на Франција денеска се среќаваат во Берлин на разговори за конфликтот во Украина. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска во Москва изјави дека Русија очекува средбата во ...

Берлин: Министрите почнаа разговори за украинската криза

Локално - 12.01.2015

Разговорите на министрите за надворешни работи на Германија, Русија, Украина и Франција почнаа вечерва во Берлин. Франк-Валтер Штајнмаер, Сергеј Лавров, Павел Климкин и Лоран Фабиус се сретнаа во вилата Борсиг, а разговорите се одвиваат зад ...

Во Берлин дипломатска средба за Украина

Канал5 - 12.01.2015

Шефовите на дипломатиите на Германија, Русија, Украина и Франција ќе се состанат денеска во Берлин за да разговараат за начините за решавање на украинската криза. До ова доаѓа на неколку денови пред можната средба на лидерите на овие четири држави ...

ОН: Бројот на загинатите во Украина надмина 4.800 лица

Точка - 12.01.2015

Во Украина загинаа 4.808 лица од почетокот на конфликтот лани во април, па до почетокот на годинава, соопшти Управата на ОН за координација на хуманитарните прашања. Како што јави ТАСС, на листата на загинати на ОН се и 298-те патници и членови на ...

ОН: Бројот на загинатите во Украина надмина 4.800 лица

А1 On - 12.01.2015

Од почетокот на конфликтот лани во април, па до почетокот на годинава, во Украина загинаа 4.808 лица, соопшти Управата на ОН за координација на хуманитарните прашања. Како што јави ТАСС, на листата на загинати на ОН се и 298-те патници и членови на ...

ОН: Бројот на загинатите во Украина надмина 4.800 лица

Сител - 12.01.2015

Од почетокот на конфликтот лани во април, па до почетокот на годинава, во Украина загинаа 4.808 лица, соопшти Управата на ОН за координација на хуманитарните прашања. Како што јави ТАСС, на листата на загинати на ОН се и 298-те патници и членови на ...

ОН: Бројот на загинатите во Украина надмина 4.800 лица

Нетпрес - 12.01.2015

Во Украина загинаа 4.808 лица од почетокот на конфликтот лани во април, па до почетокот на годинава, соопшти Управата на ОН за координација на хуманитарните прашања. Како што јави ТАСС, на листата на загинати на ОН се и 298-те патници и членови на ...

ОН: Бројот на загинатите во Украина надмина 4.800 лица

Press24 - 12.01.2015

Од почетокот на конфликтот лани во април, па до почетокот на годинава, во Украина загинаа 4.808 лица. Ова го соопшти Управата на ОН за координација на хуманитарните прашања. На листата на загинати на ОН се и 298-те патници и членови на екипажот на ...

ОН: Повеќе од 4.800 лица загинале во Украина од почетокот на конфликтот

Sky - 12.01.2015

Вкупно 4.808 лица досега загинаа од почетокот на конфликтот во Украина, соопшти Управата на ОН за координација на хуманитарните прашања. На листата на загинати се наоѓаат и 298 патници и членови на екипажот на соборениот авион на „Малезија ерлајнс“.

ОН: Бројот на загинатите во Украина надмина 4.800 лица

Денешен - 12.01.2015

Од почетокот на конфликтот лани во април, па до почетокот на годинава, во Украина загинаа 4.808 лица, соопшти Управата на ОН за координација на хуманитарните прашања. Како што јави ТАСС, на листата на загинати на ОН се и 298-те патници и членови на ...

ОН: Бројот на загинатите во Украина надмина 4.800 лица

Курир - 12.01.2015

Од почетокот на конфликтот лани во април, па до почетокот на годинава, во Украина загинаа 4.808 лица. Ова го соопшти Управата на ОН за координација на хуманитарните прашања. На листата на загинати на ОН се и 298-те патници и членови на екипажот на ...

ОН: Бројот на загинатите во Украина надмина 4.800 лица

Maxim - 12.01.2015

Од почетокот на конфликтот лани во април, па до почетокот на годинава, во Украина загинаа 4.808 лица. Ова го соопшти Управата на ОН за координација на хуманитарните прашања. На листата на загинати на ОН се и 298-те патници и членови на екипажот на ...

Берлин: Министрите почнаа разговори за украинската криза

Lider - 12.01.2015

Разговорите на министрите за надворешни работи на Германија, Русија, Украина и Франција почнаа вечерва во Берлин. Франк-Валтер Штајнмаер, Сергеј Лавров, Павел Климкин и Лоран Фабиус се сретнаа во вилата Борсиг, а разговорите се одвиваат зад ...