TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министрите од еврозоната без договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

24 Вести - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи. Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по ...

Планот на Шојбле за привремен „Грекзит“ е официјален германски став

Вест - 12.07.2015

Планот на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле, според кој доколку Грција не направи нови отстапки ќе се соочи со најмалку пет годишен излез од еврозоната, е официјален план на Германија.

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Алсат-М - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната се додека не се договорат за Грција

Вест - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

24 Вести - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и појасни дека ќе има самит само на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од Еврозоната

Утрински - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа Самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа Самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав Самитот на ЕУ.

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседава Eврозоната

Телма - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Шојбле подготвува петгодишна „пауза“ за Грција од еврозоната

Утрински - 12.07.2015

Планот на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле според кој доколку Грција не направи нови отстапки ќе се соочи со најмалку пет годишен излез од еврозоната е официјален план на Германија.

Министерската средба на еврогрупата заврши без договор за Грција

Алсат-М - 12.07.2015

Сребата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Нема договор за Грција, за Меркел е изгубена довербата во Атина

Вест - 12.07.2015

Сребата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум.

Средбата на Eврогрупата заврши без договор за Грција

Утрински - 12.07.2015

Сребата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум.

Финска ќе ја блокира помошта за Грција?!?

Канал5 - 12.07.2015

Финска ќе ја блокира помошта за Грција, па дури и да биде единствена земја која ќе застане на спротивната страна,Шојбле со план за 5 годишен Грегзит, а кредибилитетот на грчката влада е дополнителен проблем што им создава главоболки на повеќе земји ...

ЕУ-самитот откажан, се чека договор на Еврогрупата

Deutsche Welle - 12.07.2015

За денеска планираниот вонреден самит на ЕУ е откажан, но ќе се одржи средбата на Еврогрупата, соопшти претседавачот со ЕУ, Туск. Министрите за финансии од еврозоната продолжуваат состанок за натамошна помош за Грција.

Грчката драма продолжува, кредибилитетот на владата под знак прашалник

Канал5 - 12.07.2015

Самитот на ЕУ, на 28те земји членки нема да се одржи, а состанокот на лидерите на државите од еврозоната ќе трае се додека не се најде решение – нов критичен ден за иднината на Грција, откако вчера еврогрупата не постигна решение, ги прекинаа ...

Секој против секого или кој против кого во Еврогрупата?

Deutsche Welle - 12.07.2015

Еврогрупата длабоко поделена: треба ли Грција да добие уште една шанса? Едни се за, други претпочитаат грекзит. Која земја кон која страна припаѓа во овој спор? Можно ли е Грција да ја напушти еврозоната за период од пет години? Со тоа прашање ...

Меркел: Во односите со Грција е изгубена довербата

Телма - 12.07.2015

Германската канцеларка Меркел денеска во Брисел изјави дека во односите со Грција е изгубена довербата и дека нема да има договор по секоја цена, а грчкиот премиер Ципрас рече дека договор ќе има без оглед дали тоа го прифаќаат сите страни -Најважна ...

Шулц: Грегзит е катастрофа за Европа

Канал5 - 12.07.2015

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц апелираше денеска на лидерите на еврозоната да ги смират страстите и да не дозволат да дојде до „грегзит“, односно исфрлање на Грција од групата земји кои делат заедничка валута.

Туск со челниците од еврозоната во обид да ја спаси Грција

Дневник - 12.07.2015

Претседателот на Советот на Европската Унија, Доналд Туск, вчераутро го откажа самитот на лидерите на земјите-членки на Унијата, кој попладнето требаше да се одржи во Брисел и, наместо него, закажа самит на лидерите на еврозоната.

Откажан Самитот на ЕУ за Грција, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Курир - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

РАЗНОГЛАСИЕ ВО ЕУ: Oткажан самитот посветен на Грција

Телеграф - 12.07.2015

Одликата на Туск, според аналитичарите, претставува одраз на решеноста Грција да се задржи во еврозоната, наспроти синоќешниот неуспешен министерски состанок на еврогрупата Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на ...

Откажан Самитот на ЕУ за Грција, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Нетпрес - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. – Го откажав самитот на ЕУ.

Министрите од еврозоната без договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

Алфа - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи. Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори ...

Нема договор за Грција на средбата на министри од еврозоната

Кирилица - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Министерската средба на еврогрупата заврши без договор за Грција

Сител - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

СРЕДБАТА ЗА ГРЦИЈА ЗАВРШИ: Министрите од еврозоната не се договорија

Телеграф - 12.07.2015

Подготвивме текст со предлог за средбата, остануваат неколку неусогласени делови, за кои треба да се произнесат шефовите на држави и влади, изјави Јерун Дејселблум Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што ...

Германија е сериозна да ја исфрли Грција од еврозоната

Телеграф - 12.07.2015

Германските извори велат дека втората цел ќе стане реалност само доколку Грција не се согласи на предходните барања. Доколку дојде до тоа планот на Шојбле предвидува најмалку 60 месеци Грција надвор од еврозоната да се стабилизира финансиски и ...

Не е постигнат договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

Нетпрес - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи, објави МИА.

Планот на Шојбле за привремен „Грекзит“ е официјален германски став

Алфа - 12.07.2015

Планот на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле според кој доколку Грција не направи нови отстапки ќе се соочи со најмалку пет годишен излез од еврозоната е официјален план на Германија.

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Алфа - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната.

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

+инфо - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Откажан самитот на ЕУ за Грција, разговорите продолжуваат

Р.С.Европа - 12.07.2015

Претседателот на Европската унија Доналд Туск го откажа денешниот самит на 28 лидери на ЕУ. Туск рече дека само 19-те лидери на еврозоната ќе ги одржат разговорите за кризата во Грција, кои ќе започнат во Брисел во 16 часот по локално време.

ЕУ го откажа самитот за Грција, преговорите ги продолжува Еврогрупата

Макфакс - 12.07.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, објави во неделата дека е откажан самитот на Европската унија кој требаше да се одржи вечерта посветен на кризата во Грција, а групата на министрите за финансии на 19-те членки на еврозоната ...

Ренчи: Не смее да се дозволи Грција да ја напушти еврозоната

Репортер - 12.07.2015

Италијанскиот премиер Матео Ренчи во една негова изјава вели дека не смее да се дозволи Грција да ја напушти еврозоната, додавајќи дека германската влада ќе направи наметнување да мора да се согласи на компромис.

Планот на Шојбле за привремен „Грекзит“ е официјален германски став

+инфо - 12.07.2015

Планот на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле според кој доколку Грција не направи нови отстапки ќе се соочи со најмалку пет годишен излез од еврозоната е официјален план на Германија.

Откажан самитот на ЕУ за Грција, напната поделба меѓу земјите членки

Кирилица - 12.07.2015

Претседателот на Европската унија Доналд Туск го откажа денешниот самит на 28 лидери на ЕУ, кој требаше да биде посветен на кризата во Грција. Туск рече дека само 19-те лидери на еврозоната ќе ги одржат разговорите за кризата во Грција, кои ќе ...

Последна шанса за Грција – Еврозоната денеска одлучува дали ќе остане без една членка

Алфа - 12.07.2015

Во Брисел постои сериозна скепса околу можноста за постигнување договор. Грчкиот премиер Алексис Ципрас во последен момент ги прифати речиси сите барања на меѓународните кредитори, меѓу кои и некои исклучително тешки кратења на финансиите за ...

Туск го откажа состанокот на лидерите на земји, закажан состанок за еврозоната

Нова ТВ - 12.07.2015

Доналд Туск, претседателот на Советот на ЕУ, го откажа состанокот на лидерите на земјите членки на ЕУ кој требаше денеска попладне да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Евро-грчка криза: Корените на драмата

Нова ТВ - 12.07.2015

Многумина во ЕУ сметаат дека Грција треба да и се врати на драхмата и да ја девалвира за да закрепне. ЕУ од своја страна треба да му помогне на грчкото население а претседателот на ЕК веќе најави дека е направен еден вид хуманитарен план за Грција.

Пресврт: Сега Грција бара да остане во еврозоната по секоја цена, а Германија не

Сител - 12.07.2015

Привремен, петгодишен излез на Грција од еврозоната. Ова, според извори Брисел, е предлогот на Германија кој би се ефектуирал доколку пропаднат преговорите со кредиторите. Во таквото сценарио на германскиот министер Шојбле, земјата би требало да се ...

Министрите од еврозоната без договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

+инфо - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи. Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по ...

Планот на Шојбле за привремен „Грекзит“ е официјален германски став

А1 On - 12.07.2015

Планот на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле според кој доколку Грција не направи нови отстапки ќе се соочи со најмалку пет годишен излез од еврозоната е официјален план на Германија.

Грчка должничка криза: Меркел вели дека разговорите се екстремно тешки

Нова ТВ - 12.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел разговорите за долгот за спас на Грција како "исклучително тешко" и го отфрли "договорот по секоја цена." Таа зборуваше откако пристигна во Брисел на состанокот на со 18 лидери на еврозоната кои дискутираат за ...

Еврогрупата бара од Грција за три дена да претстави долгорочни реформи

Макфакс - 12.07.2015

Министрите за финансии на 19-те земји членки на евроозната (Еврогрупата), го завршија состанокот во неделата со нови барања кои Грција треба да ги прифати во следните три дена, како услов за започнување на преговорите за третиот пакет финансиска ...

Министерската средба на еврогрупата заврши без договор за Грција

+инфо - 12.07.2015

Среdбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

12-те услови кои Еврогрупата и ги постави на Грција за да добие помош

Репортер - 12.07.2015

По завршувањето на денешната средба на Еврогрупата министерот за финансии на Финска Александар Стуб најави серија услови под кои може да се продолжат преговорите за доделување на трет спасувачки пакет за Грција.

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Сител - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Министрите од еврозоната без договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

Сител - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи. Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по ...

Атина демантира дека Шојбле покренал прашање за грегзит

Република - 12.07.2015

Грчки владини извори негираа дека германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле го поставил прашањето за грегзит на состанокот на Еврогрупата во Брисел. Според интерен документ на германското Министерство за финансии, објавен во денешното ...

Европа не и верува на Грција

Фактор - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната не успеаја да се договорат дали да го одобрат новиот спасувачки заем на Грција во замена за реформите кои Атина ги ветува. Пред средбата неколку министри изразиле скептицизам дека Грција ќе ги исполни ветените ...

Откажан Самитот на ЕУ за Грција, ќе заседаваат само лидерите од eврозоната

Пулс24 - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Додека не најдат решение за Грција, денеска ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

еМагазин - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Нов состанок на министрите за финансии на еврозоната за Грција

Sky - 12.07.2015

Министрите за финансии на земјите од еврозоната денеска ќе се сретнат на нов вонреден состанок во Брисел, откако вчера не успеаја да се сложат дали да го поддржат планот на Грција за нова програма за помош или да ја отсечат Грција од заедничката ...

Финскиот парламент зазема цврст став кон Грција, става блок на помошта?

Фактор - 12.07.2015

Грчката криза покажува сериозен притисок врз новата влада на Финска, пренесе „The Guardian“. Дописникот на државниот телевизиски канал „Yle“ Марија Стенрос истакнува дека делегацијата од Финска зазема дури поцврст позиција од Германија.

Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Вечер Прес - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

Туск ја откажа средбата на европските лидери

Фактор - 12.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск го одложи состанокот на владите на Европската унија, но таа на земјите од еврозоната ќе биде одржана. Тоа се случи во момент кога започнува средбата на министрите за финансии од еврозоната во Брисел за ...

Откажан Самитот на ЕУ за Грција, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Бриф - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. – Го откажав самитот на ЕУ.

Откажан самитот на ЕУ – шансите за спас на Грција се минимални

Sky - 12.07.2015

Претседателот на Советот на Европа, Доналд Туск денеска соопшти дека е откажан самитот на ЕИ кој вечерва требаше да се одржи поради грчката криза, а претставниците на 19 членки на еврозоната продолжуваат да преговараат за финансиски спас на Грција.

Министрите од еврозоната без договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

Република - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи.Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по полноќ ...

Планот на Шојбле: Што бара Германија, за да Грција привремено не го напушти еврото

еМагазин - 12.07.2015

Планот на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле според кој доколку Грција не направи нови отстапки ќе се соочи со најмалку пет годишен излез од еврозоната е официјален план на Германија.

Нови надежи за Грција!

Локално - 12.07.2015

Дваесет и осмиот самит меѓу лидерите на земјите-членки на ЕУ се откажува, но онаа на земјите од еврозоната ќе биде одржан , пренесе Франс прес. Според коментатори тоа е знак дека има надеж Грција да остане во европското семејство.

Еврогрупата е многу далеку од компромис за Грција

Вечер Прес - 12.07.2015

Еврогрупата е многу далеку од компромис, предлогот на Грција не е доволен, изјави финскиот министер за финансии Александер Стуб при пристигнувањето на вонредниот самит на министрите за финансии од еврозоната, јави ТАСС.

Планот на Шојбле за привремен „Грекзит“ е официјален германски став

Република - 12.07.2015

Планот на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле според кој доколку Грција не направи нови отстапки ќе се соочи со најмалку пет годишен излез од еврозоната е официјален план на Германија.И покрај тоа што Грчки извори и претставници на СПД ...

Министерската средба на еврогрупата заврши без договор за Грција

Република - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Министерската средба на еврогрупата заврши без договор за Грција

Локално - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Нема договор за Грција!

Вечер Прес - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Јункер: Ќе работиме до последната милисекунда, за да се реши грчкиот проблем

Локално - 12.07.2015

Ќе работиме до последната милисекунда, за да најдеме решение на грчкиот проблем “.Ова го изјави претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер по пристигнувањето во Брисел за средбата на лидерите од еврозоната.

Министерската средба на еврогрупата заврши без договор за Грција

Либертас - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии од еврозоната заврши без договор за Грција, што треба да биде постигнат на самитот на високо ниво на еврозоната, изјави нејзиниот претседател Јерун Дејселблум, пренесува ТАСС.

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Република - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната.- Го откажав самитот на ЕУ.

И по девет часа министрите од еврозоната без договор за Грција, финале на преговорите денеска

еМагазин - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи. Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по ...

Еврогрупата без решение, но со план за реформи во Грција

Фактор - 12.07.2015

Средбата на министрите за финансии на еврогрупата заврши без решение за Грција, што треба да биде донесено на самитот на еврозоната. Ова го објави претседателот на Еврогрупата и министер за финансии на Холандија Јерун Деиселблум.

Меркел вели дека разговорите се екстремно тешки

Тера - 12.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел разговорите за долгот за спас на Грција како "исклучително тешко" и го отфрли "договорот по секоја цена." Таа зборуваше откако пристигна во Брисел на состанокот на со 18 лидери на еврозоната кои дискутираат за ...

Меркел на самитот на Еврозоната: Помошта за Грција нема да е по секоја цена

Фактор - 12.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел предупредила дека договорот за програма за помош на Грција нема да биде склучен „по секоја цена“. „Нема да има договор по секоја цена“, изјавила Меркел на влез на самитот на Еврозоната.

(ФОТО) 12-те услови кои Еврогрупата и ги постави на Грција

Фактор - 12.07.2015

По завршувањето на средбата на Еврогрупата министерот за финансии на Финска, Александар Стуб најавил серија услови под кои може да се продолжат преговорите за доделување на трет спасувачки пакет за Грција.

Германија е сериозна да ја исфрли Грција од еврозоната!

Вечер Прес - 12.07.2015

Планот на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле според кој доколку Грција не направи нови отстапки ќе се соочи со најмалку пет годишен излез од еврозоната е официјален план на Германија.

Оланд цврст: Грција да остане во еврозоната

Локално - 12.07.2015

Самитот на еврозоната треба да одлучи денес ќе биде ли утре Грција во еврозоната или не, изјави претседателот на Франција Франсоа Оланд по пристигнувањето на средбата за “последна шанса” за финансиско спасување на Атина.

Новата помош за Грција може да биде меѓу 82 и 86 милијарди евра

Локално - 12.07.2015

Новата програма за помош на Грција може да биде во износ меѓу 82 и 86 милијарди евра, соопштува AFP, повикувајќи се на предлог од средбата на Еврозоната. Тоа не е едногласно одобрено од Еврогрупата и има потреба од одобрување на лидерите на ...

Прашањето за Грција се одлага за средбата на ЕУ

Локално - 12.07.2015

Конечната одлука дали да се започнат преговори со Грција во врска со нова програма за кредитирање од ЕУ можеби ќе биде донесена на советот на министрите за финансии на земјите од еврозоната.

Планот на Шојбле за привремен „Грекзит“ е официјален германски став

Локално - 12.07.2015

Планот на германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле според кој доколку Грција не направи нови отстапки ќе се соочи со најмалку пет годишен излез од еврозоната е официјален план на Германија.

Мартин Шулц: Европа се соочува со крстопат

Локално - 12.07.2015

Европа се соочува со крстопат, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц, цитиран од Telegraph . “Вистинската тема на денот денес е дали одиме напред со духот на единство или одиме кон распад? Ние сме во ситуација каде што треба да ...

Земјите до еврозоната порачаа: Грција мора да ја врати довербата

Sky - 12.07.2015

Претставниците на земјите членки на еврозоната истакнаа дека Грција мора да ја врати довербата кај нив на тој начин што ќе ги спроведе реформите и така да отвори простор за преговори за нов финансиски пакет за зачувување на европската валута.

Напредок во преговорите меѓу Грција и кредиторите

Sky - 12.07.2015

Министрите за финансии на еврозоната денеска попладне завршија со заседавањето за новите предлог-реформи за Грција, кои би требало да ѝ овозможат финансиска помош. За нерешените прашања вечерва ќе продолжат да разговараат лидерите на 19 земји од ...

Министрите од еврозоната без договор за Грција

Вечер Прес - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи. Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по ...

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Н.Македонија - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната - Го откажав самитот на ЕУ.

Министрите од еврозоната без договор за Грција, преговорите продолжуваат денеска

Н.Македонија - 12.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната по деветчасовни преговори на вонредниот самит во Брисел вчера не постигнаа договор за доделување на нов пакет помош на Грција во замена за реформи Состанокот што почна во саботата попладне заврши синоќа по полноќ ...

Туск: Откажан Самитот на ЕУ, ќе заседаваат само лидерите од еврозоната

Идивиди - 12.07.2015

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск го откажа самитот на лидерите на земјите членки на ЕУ што денеска попладне требаше да се одржи во Брисел и наместо него закажа самит на лидерите на еврозоната. - Го откажав самитот на ЕУ.

ЕУ го откажа самитот за Грција, преговорите ги продолжува Еврогрупата

Денар - 12.07.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, објави дека е откажан самитот на Европската унија кој требаше да се одржи вечерта посветен на кризата во Грција, а групата на министрите за финансии на 19-те членки на еврозоната продолжуваат да ...

Состанокот во Брисел далеку од договор, можен петгодишен „грекзит“

Утрински - 11.07.2015

Министрите за финансии на 19-те земји на еврозоната на вонредиот состанок за Грција, по речиси петчасовна дебата сее' уште се далеку од договор со кој ќе се отвори патот за преговори за нов пакет помош за Атина.

Многу сомнежи - колку може да и’ се верува на Грција?!

Deutsche Welle - 11.07.2015

Во Брисел попладнево заседаваат министрите за финансии од еврозоната. Тие решаваат дали има услови за преговори за нов пакет помош за Грција. Има многу скепса дали Грција сака и може да ги спроведе реформите.

Еврогрупа - во игра предлог за грекзит за пет години

Deutsche Welle - 11.07.2015

Предлозите од Грција недоволни за почеток на преговори, смета мнозинство во Еврогрупата. Во игра наводно е и предлог за грекзит на одредено време. Гласови за претстојна реконструкција на грчката влада.

Еврогрупата без договор, одлуката препуштена на шефовите на држави или на влади

Deutsche Welle - 11.07.2015

Министрите за финансии од Еврогрупата поделени околу грчките предлози, повеќето ги сметаат грчките предлози за недоволни за да има трет пакет за помош. Опција за привремен грекзит. Министрите за финансии од Еврогрупата на денешната средба во Брисел ...

Кредиторите потврдија дека предлозите на Атина се основа за преговори

Макфакс - 11.07.2015

Европската комисија, Европската централна банка (ЕЦБ) и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги известиле владите на државите членки на еврозоната дека предлозите на Грција во врска со економските реформи, кои се предуслов за продолжување на ...

Од чии гласови од еврозоната најмногу зависи Грција?

МКД - 11.07.2015

За одобрување на еден финансиски пакет на еврозоната е потребна поддршка од само 85 отсто гласови, ако ситуацијата е алармантна, вели Гардијан. Благодарение на еден законски акт, Европскиот механизам за стабилност, од кого Грција сега бара помош, ...

Тројката согласна: Да! За новиот грчки предлог вреди да се преговара

МКД - 11.07.2015

Европската комисија, Европската централна банка (ЕЦБ) и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) им рекле на владите на државите во еврозоната дека предлозите на Грција поврзани со економските реформи, кои се предуслов за финансиска помош, претставуваат ...

Тешки преговори за нова финансиска помош за Грција

Р.С.Европа - 11.07.2015

Министрите за финансии на Еврозоната се состанаа во Брисел да дискутираат за најновите напори да се формулира план за финансиска помош што ќе ја спречи Грција да ја напушти заедничката европска валута.

Еврогрупата без договор, одлуката препуштена на шефовите на држави или на влади

Репортер - 11.07.2015

Министрите за финансии од Еврогрупата поделени околу грчките предлози, повеќето ги сметаат грчките предлози за недоволни за да има трет пакет за помош. Опција за привремен грекзит. Министрите за финансии од Еврогрупата на денешната средба во Брисел ...

Шојбле очекува ‘извонредно’ тешки преговори за Грција

Макфакс - 11.07.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави во саботата во Брисел пред клучниот состанок на Еврогрупата во врска со предлогот на Грција дека очекува извонредно тешки преговори.

И ПОКРАЈ МЕРКИТЕ ЗА ШТЕДЕЊЕ:Германија разгледува опција Грција да се врати на драхмата

Телеграф - 11.07.2015

Има две алтернативи: или да бидат подобрени предлозите или привремен Грекегзит Германија ја разгледува можноста за привремено излегување на Грција од еврозоната на период од пет години, доколку земјата не ги подобри своите предлози за реформите, ...

Шојбле: Или подобар грчки предлог или петгодишен излез од еврото

Нова ТВ - 11.07.2015

Волфганг Шојбле, германскиот министер за финансии, побарал денес, за време на состанокот на Еврогрупата во Брисел кој е во тек, Грција да ги подобри своите предлози за да добие помош. Ако тоа не се случи, Грција ќе мора да излезе привремено од ...

Од Грција се бара да понуди повеќе

МКД - 11.07.2015

Министрите за финансии на еврозоната му порачаа на грчкиот министер за финансии Еуклид Цакалотос дека Атина мора да понуди подлабоки реформи за да ги убеди да ги почнат преговорите за третиот пакет помош, дознал Ројтерс за време на паузата по ...

Еврогрупата блиску до компромис за Грција

Кирилица - 11.07.2015

Еврогрупата е блиску до постигнување на компромис по прашањето за Грција, излегувањето од еврозоната не се разгледува, соопштува од Брисел извор од делегацијата на една од државите членки на Еврозоната, јавува БГНЕС.

Берлин разгледува можност Грција да биде исклучена од еврозоната на пет години

Макфакс - 11.07.2015

Германското министерство за финансии не верува дека последните предлози на грчката влада за реформи за надминување на должничката криза може значително да ја промени ситуацијата во оваа земја, и доколку Атина не ги измени на подобро своите предлози, ...

УТРЕ ВО БРИСЕЛ: Клучен состанок за судбината на Грција

Телеграф - 11.07.2015

Германија ја разгледува можноста за привремено излегување на Грција од еврозоната на период од пет години Лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија, денеска ќе ги разгледуваат пакетот мерки кои вчера ги усвои грчкиот парменет кој треба да ...

Еврогрупа: Нема напредок во преговорите со Грција

Макфакс - 11.07.2015

Министрите за финансии на 19-те земји членки на еврозоната кои во саботата попладне се собраа на вонреден состанок посветен на новите грчки предлози за надминување на големата должничка криза на оваа земја, по речиси пет часа дискусии не се ...

Ни по пет часа нема договор, Германија предлага Грција привремено да излезе од еврозоната

МКД - 11.07.2015

Министрите за финансии на 19-те земји на еврозоната, кои денеска се собраа на вонреден состанок за Грција, по речиси петчасовна дебата не се ни блиску до договор со кој ќе се отвори патот за преговори за нов пакет помош за Атина, додека Германија, ...

Решавачки преговори за судбината на Грција

Фактор - 11.07.2015

Уште еднаш министрите за финансии од Еврогрупата и кредиторите на Грција се собраа за да разговараат за конечниот предлог на Атина. Лидерот на еврогупата Јерун Деиселблум не пропушти да забележи дека се очекува тешка средба со еден главен проблем – ...

Ќе се покаже ли Грција како јаболкото на раздорот за Меркел и Шојбле?

Локално - 11.07.2015

Новите предлози за реформи на Атина може да станат причина за тензии меѓу германскиот канцелар Ангела Меркел и федералниот министер за финансии Волфганг Шојбле, предупредува германското издание Bild.

Решавачка средба за судбината на Грција

Фактор - 11.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната заседаваат на вонредна средба во Брисел. Тие треба да одлучат дали предложените од Грција реформи се доволни за нова спасувачка програма, кои инаку Грција ќе ги преземе кон излезот од единствената валута.

Ова е планот како ќе се решава грчката трагична должничка драма

Локално - 11.07.2015

Земјите од еврозоната определија многу краток временски период, во кој може да биде постигнат договор, што треба да обезбеди финансирање за Грција и да овозможи земјата да избегне финансиски колапс, пишува “Ројтерс”.

Еврозоната ги доби мислењата на ЕЦБ и ММФ за новите грчки предлози

Фактор - 11.07.2015

Еврогрупата добила оценката за ситуацијата во Грција, изготвена од меѓународните институции. Ова го изјави портпаролот на земјите од Еврозоната Михеј Реинс неколку часови пред денешната седница на министрите за финансии од еврозоната, кои треба да ...

Германија со петгодишен план за излез на Грција од Еврозоната

Фактор - 11.07.2015

Министерот за финансии на Германија, Волфганг Шојбле не ги одобрува новите предлози на Грција, кои таа ги обезбедила на доверителите, сметајќи ги за недоволни, тврди весникот Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Кредиторите го бендисаа предлогот на Ципрас

еМагазин - 11.07.2015

Европската комисија, Европската централна банка (ЕЦБ) и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги известиле владите на државите членки на еврозоната дека предлозите на Грција во врска со економските реформи, кои се предуслов за продолжување на ...

Грција ќе биде исклучена од еврозоната на пет години?

Република - 11.07.2015

Германското министерство за финансии не верува дека последните предлози на грчката влада за реформи за надминување на должничката криза може значително да ја промени ситуацијата во оваа земја.

Шојбле: Грчките предлози се незадоволителни

Фактор - 11.07.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави дека последните предлози на грчката влада за решавање на долгот се “незадоволителни” за меѓународните кредитори. “Предлозите на Атина се незадоволителни”, посочи Шојбле, пренесе Билд.

Кредиторите потврдија дека предлозите на Атина се основа за преговори

Точка - 11.07.2015

Европската комисија, Европската централна банка (ЕЦБ) и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги известиле владите на државите членки на еврозоната дека предлозите на Грција во врска со економските реформи, кои се предуслов за продолжување на ...

Берлин ја разгледува можноста за привремено излегување на Грција од еврозоната

Вечер Прес - 11.07.2015

Германија ја разгледува можноста за привремено излегување на Грција од еврозоната на период од пет години, доколку земјата не ги подобри своите предлози за реформите, изјави европски извор, јави БТА.

Шојбле: Грција да го напушти еврото на пет години

Н.Македонија - 11.07.2015

Германскиот весник ФАС пишува дека германскиот министер за финансии, Волфанг Шојбле сака Грција привремено да го напушти еврото на пет години Тој смета и дека на Грција треба да и се даде хуманитарна помош, за да го спроведе тој процес.

Германија поделена за предлогот на Грција

Lider - 11.07.2015

Споривставени сингали испраќаат партиите членки на германската владеачка коалиција во врска со вчерашниот предлог на грчката влада со кој се прифаќаа сите брања на еврозоната. Откако министерот за финансии Шојбле кој се смета за најтврд противник на ...

Шојбле очекува ‘извонредно’ тешки преговори за Грција

Денар - 11.07.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави во саботата во Брисел пред клучниот состанок на Еврогрупата во врска со предлогот на Грција дека очекува извонредно тешки преговори.

Берлин ја разгледува можноста за привремено излегување на Грција од еврозоната

Идивиди - 11.07.2015

Германија ја разгледува можноста за привремено излегување на Грција од еврозоната на период од пет години, доколку земјата не ги подобри своите предлози за реформите, изјави европски извор, јави БТА.

Грција достави план за економски реформи

Репортер - 10.07.2015

Грчката влада достави предлози за економки реформи во обид да обезбеди нов заем од меѓународните кредитори, изјавија официјални лица од еврозоната. Тие потврдија дека планот го добиле касно навечер во четвртокот – само два часа пред истекот на рокот.

Кредиторите вечерва ќе ја завршат проценката на последните грчки предлози

+инфо - 10.07.2015

Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд ги разгледуваат последните грчки предлози и вечерва ќе ја завршат нивната проценка, јави дописникот на МИА од Атина.

Предлогот на грчката влада разгледуван во парламентот

Глас на Америка - 10.07.2015

Се работи за предлог-реформи во замена за помош од ЕУ, што во четврток премиерот го достави на министрите за финансии на ЕУ. Грчкиот парламент се состанува во петок да реши дали да ги поддржи реформите предложени до европските министри за финансии ...

Еврогрупа - Планот на Грција е „темелен“

Р.С.Европа - 10.07.2015

Еврогрупата го оцени новиот грчки план за обезбедување на третиот пакет за помош како „темелен“. Атина вчера предложи сеопфатни реформи на својот даночен и пензиски систем, кои европските лидери долго време ги бараа, во обид до викендов да се ...

Ципрас ретерира од тврдата позиција, Брисел пред донесување мерки за Грција

МРТ - 10.07.2015

Грција до кредиторите достави нов план за излез од кризата и за нов пакет помош од Европскиот механизам за стабилност. На маса се низа реформи, меѓу кои и голем дел од оние кои народот веќе ги отфрли на референдумот, што е знак дека Ципрас ретерира ...

Германските партии поделени за предлогот на Грција

А1 On - 10.07.2015

Споривставени сингали испраќаат партиите членки на германската владеачка коалиција во врска со вчерашниот предлог на грчката влада со кој се прифаќаа сите брања на еврозоната. Откако министерот за финансии Шојбле кој се смета за најтврд противник на ...

Германските медиуми го одредуваат ставот на Меркел за Грција

+инфо - 10.07.2015

Ако би сакала по секоја цена финансиски да ја спаси Грција и да ја задржи во еврозоната, германската канцеларка Ангела Меркел дома би се соочила со бунт во редовите на нејзината Демохристијанска партија и во дел од јавноста за што придонесоа ...

Кредиторите ги проценуваат грчките предлози

Р.С.Европа - 10.07.2015

Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд ги разгледуваат последните грчки предлози и вечерва ќе ја завршат нивната проценка, јави дописникот на МИА од Атина.

ГЕРМАНЦИТЕ НА ДВА УМА: Дали Грците ќе ги имплементираат ветените реформи?

Телеграф - 10.07.2015

Партиите членки на германската владеачка коалиција со спротивставени ставови во однос на предлогот на грчката влада Спротивставени сингали испраќаат партиите членки на германската владеачка коалиција во врска со вчерашниот предлог на грчката влада ...

Позитивни сигнали од ЕУ по предлогот на Грција

Репортер - 10.07.2015

Германското Министерство за финансии ги повика грчкиот парламент да се согласи со најновите планови за реформи на Атина, предупредувајќи дека утрешниот круг преговори се уште се “широко отворени”.

Германските партии поделени околу најновиот предлог на Грција

Нетпрес - 10.07.2015

Споривставени сингали испраќаат партиите членки на германската владеачка коалиција во врска со вчерашниот предлог на грчката влада со кој се прифаќаа сите брања на еврозоната, пренесува МИА .

Кредиторите вечерва ќе ја завршат проценката на последните грчки предлози

А1 On - 10.07.2015

Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд ги разгледуваат последните грчки предлози и вечерва ќе ја завршат нивната проценка, јави дописникот на МИА од Атина.

Грција ги испрати новите предлози до еврозоната

Макфакс - 10.07.2015

Претседателот на Еврогрупата, Јероен Дијселблум, ги добил новите предлози на Грција за предлогот за спроведување на реформите во замена за кредити од Европскиот механизам за стабилизација (ЕСМ), објави портпаролот на челникот на министрите за ...

Грција со нов план, бара 53 милијарди евра

Кирилица - 10.07.2015

Грчките предлози испратени вчера вечер до кредиторите - ЕУ, ЕЦБ и ММФ вклучуваат зголемување на ДДВ, како и пензиски реформи и реформи на државната администрација, со цел да се оствари зголемување на приходите на власта во замена за финансиска помош ...

Позитивни сигнали од ЕУ по предлогот на Грција

Локално - 10.07.2015

Германското Министерство за финансии ги повика грчкиот парламент да се согласи со најновите планови за реформи на Атина, предупредувајќи дека утрешниот круг преговори се уште се “широко отворени”.

Меѓу хаосот и Grexit

Фактор - 10.07.2015

Што ќе се случи во непосредна и далечна иднина со Грција? “Затегнатост” на долгот, трет спасувачки пакет, Grexit, нова помош – голем број на опции се на маса, се повлекуваат, а потоа повторно се ослободуваат од нафталин.

Шојбле: Грчкиот долг не може да се споредува со оној на Германија по 1945 година

Локално - 10.07.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле отфрли секакви споредби меѓу долгот на неговата земја по 1945 година, кој во најголем дел беше пробиени од сојузниците во 1953 година, и сегашното задолжувањето на Грција, пренесе Франс прес.

Кредиторите вечерва ќе ја завршат проценката на последните грчки предлози

Денешен - 10.07.2015

Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд ги разгледуваат последните грчки предлози и вечерва ќе ја завршат нивната проценка, јави дописникот на МИА од Атина.

Кредиторите вечерва ќе ја завршат проценката на последните грчки предлози

Lider - 10.07.2015

Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд ги разгледуваат последните грчки предлози и вечерва ќе ја завршат нивната проценка, јави дописникот на МИА од Атина.

Грција ги испрати новите предлози до еврозоната

Денар - 10.07.2015

Претседателот на Еврогрупата, Јероен Дијселблум, ги добил новите предлози на Грција за предлогот за спроведување на реформите во замена за кредити од Европскиот механизам за стабилизација (ЕСМ), објави портпаролот на челникот на министрите за ...

Берлин не го сменил ставот кон Грција, предупреди дека отписот на долгот може да ја урне еврозоната

Денар - 10.07.2015

Позицијата на Берлин во однос на должничката криза на Грција не се изменил последните два дена, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во четвртокот на прес-конференцијата во Сараево, а истовремено вицеканцеларот и министер за економија и ...

Шојбле: Отписот на грчкиот долг потребен, но невозможен

Канал5 - 09.07.2015

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле изјави денеска дека грчкиот јавен долг не може да биде одржлив без „сечење“ на долговите, но дека тоа не е можна опција. - Одржливоста на долгот не е можна без негово кратење и сметам дека ММФ е во ...

Про и контра Грција - ставови на земјите од еврозоната

Deutsche Welle - 09.07.2015

Спроти „денот Д“ за грексит или опстанок на Грција: Еврозоната е поделена. Какви се актуелните позиции на европските партнери на Грција? ГЕРМАНИЈА: Сојузната влада притиска за долгорочни и ефикасни структурни реформи кај пензиите, даночниот систем и ...

Америка мора да ја спаси Грција, како што ја спаси Германија откако ја порази во војната

МКД - 09.07.2015

Ова не е крај на светот: валутите доаѓаат и си одат. Еврото е само еден 16-годишен експеримент, лошо дизајниран и конструиран да не функционира, вели Џозеф Стиглиц, американски економист и добитник на Нобеловата награда за економски науки, во ...

Берлин не го сменил ставот кон Грција, и предупреди дека отписот на долгот може да ја урне еврозоната

Макфакс - 09.07.2015

Позицијата на Берлин во однос на должничката криза на Грција не се изменил последните два дена, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во четвртокот на прес-конференцијата во Сараево, а истовремено вицеканцеларот и министер за економија и ...

Московичи: Денес е одлучувачки ден за Европа и Грција

Репортер - 09.07.2015

Европскиот комесар за економски и финансисики работи Пјер Московичи смета дека денес е денот на одлука во врска со грчката должничка криза бидејќи Европа, односно кредиторите и Грција очекуваат премиерот Алексис Ципрас да достави детален план на ...

Грција им ги предаде на кредиторите своите предлози за брзи реформи

МКД - 09.07.2015

Грција им ги поднесе своите предлози за потенцијалните економски реформи на своите меѓународни кредитори за договор со кој земјата ќе се спаси од банкрот, соопшти прес-службата на Еврогрупата.

Берлин не го сменил ставот кон Грција, и предупреди дека отписот на долгот може да ја урне еврозоната

Точка - 09.07.2015

Позицијата на Берлин во однос на должничката криза на Грција не се изменил последните два дена, изјави германската канцеларка Ангела Меркел во четвртокот на прес-конференцијата во Сараево, а истовремено вицеканцеларот и министер за економија и ...

Што ако Грција каже „OXI“ и на еврото?

Фактор - 09.07.2015

По големото „не“ на референдумот од минатата недела, Грција е се поблиску до историското решение: дали да остане во еврозоната или не. Да ги разгледаме можните сценарија. При излегување, Грците ќе можат да го користат еврото уште година, додека ...

На крајот Германија ќе биде губитник, а не Грција

Н.Македонија - 09.07.2015

Со отфрлањето на еврото, Грција барем ќе има шанса за напредок, но проблемот за Германија е во тоа што другите медитерански нации би можеле да го следат примерот на Грција, ако тој даде успешни резултати.

Московиси: Можно е постигнување договор, но главниот збор го има Грција

24 Вести - 08.07.2015

Еврокомесарот за економски прашања Пјер Московиси денеска изјави дека евентуален договор со Грција е „возможен и неопходен“, но зависи од способноста на Атина да изнесе реални предлози за реформи пред своите партнери од еврозоната.

Германија е најголем кредитор на Грција

24 Вести - 08.07.2015

Најголемиот кредитор на Грција е Германија, покажуваат статистичките податоци, претставени денеска од белгиски медиуми. Атина му должи на Берлин 87 милијарди евра. Вториот по големина кредитор на Грција е Франција (66 милијарди евра).

Лидерите на ЕУ во сабота на нов самит

Канал5 - 08.07.2015

Доцна синоќа заврши средбата на лидерите на државите од еврозоната. Унијата е подготвена и за црно сценарио, но и за хуманитарна помош за Грција доколку е потребна. На прес конференција претседателот на Европската унија Доналд Туск го прочита ...

Најголемиот кредитор на Грција е Германија

+инфо - 08.07.2015

Најголемиот кредитор на Грција е Германија, покажуваат статистичките податоци, претставени денеска од белгиски медиуми. Атина му должи на Берлин 87 милијарди евра. Вториот по големина кредитори на Грција е Франција (66 милијарди евра).

Грција доби последен рок, ЕУ има разработен план за нејзино излегување

Макфакс - 08.07.2015

Европската унија има до детали разработено сценарио за излегување на Грција од еврозоната, која има рок до четвртокот да предаде прифатливо барање за нова финансиска помош или во спротивно нема да може да избегне црно сценарио, предупредија лидерите ...

Московски: Топката е кај Грција

Кирилица - 08.07.2015

Договорот за Грција треба да биде постигнат до недела, 12 јули, но се зависи од способноста на Атина пред европските партнери да го претстави новиот план за реформи, изјави еврокомесарот за економски прашања Пјер Московиси.

Московиси: Можно е постигнување договор, но главниот збор го има Грција

Сител - 08.07.2015

Еврокомесарот за економски прашања Пјер Московиси денеска изјави дека евентуален договор со Грција е „возможен и неопходен“, но зависи од способноста на Атина да изнесе реални предлози за реформи пред своите партнери од еврозоната.

Четврток – краен рок за грчки план за враќање на долгот

Репортер - 08.07.2015

Еврозоната и даде рок на Грција до четврток да презентира нови предлози за договор со кредиторите и закажа самит на Европската унија (ЕУ) во недела, објави Би-Би-Си. Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск изјави дека сега е “најкритичниот момент ...

Грција има пет дена да постигне договор со ЕУ

Правдико - 08.07.2015

Шефовите на држави и на влади, кои се состанаа за да најдат решение за кризата во која се наоѓа Грција откако истече рокот за нова финансиска помош и беше организиран референдум на кој граѓаните ги отфрлија мерките за штедење, свикаа уште еден самит ...

Грција доби последна шанса за спас

Нетпрес - 08.07.2015

По вонредната средба во Брисел, Грција доби уште една, последна шанса да направи спогодба со своите кредиторите и да го избегне „грекзитот“ (излези на земјата од еврозоната). Атина има околу пет денови за тоа, кои според зборовите на Доналд Туск, ќе ...

Раст на Волстрит, цената на нафтата стабилна

Макфакс - 08.07.2015

Цените на акциите на Волстрит пораснаа во вторник, по остриот пад во претходниот ден, поради ублажените стравувања во врска со грчката должничка драма. Dow Jones зајакна 93 поени, или 0,53 отсто, на 17.776 поени, додека S&P 500 порасна за 0,61 поен, ...

Нов самит во недела, од Грција се очекуваат конкретни предлози

Нова ТВ - 08.07.2015

Откако вчеравечер самитот свикан како последица на референдумот во Грција, заврши без договор, во недела ќе се состанат шефовите на државите и владите на сите 28 земји-членки на Унијата. Канцеларката Ангела Меркел, рече дека од Грција очекуваат ...

Грција и должи на Германија 87 милијарди евра

Кирилица - 08.07.2015

Белгиските медиуми денеска објавија статистички податоци кои покажуваат кои се најголемите кредитори на Грција. Според податоците, Германија е најголемиот кредитор, на кој Атина му должи 87 милијарди евра.

Јункер: Одговорот на грчката криза лежи во зајакнувањето на Унијата

Макфакс - 08.07.2015

Одговорот на грчката криза лежи во зајакнувањето на монетарната и економската унија, изјави во средата претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер во обраќањето пред европратениците во Стразбур.

Европа и даде на Грција 5 дена за спас од банкрот

Капитал - 08.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск предупредува дека остануваат само уште 5 дена за избегнување на најлошото сценарио и спасување на Грција од банкрот. “Сите страни во преговорите ја делат одговорноста за сегашниот статус кво.

Европските берзи во пораст, тргувањето воздржано

Макфакс - 08.07.2015

Цените на акциите на европските берзи пораснаа во средата по остриот пад, но тргувањето е внимателно поради продолжувањето на грчката должничка криза и остриот пад на цената на акциите во Кина.

Јункер: Се развива сценарио за излез на Грција од Еврозоната

Репортер - 08.07.2015

Европската комисија започна развој на сценарио за можно излегување на Грција од еврозоната, изјави претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер. Европската комисија почна да ги разгледува ссите можни сценариа за можно излегување на Грција од зоната на еврото.

Европските берзи во пораст, тргувањето воздржано

А1 On - 08.07.2015

Цените на акциите на европските берзи пораснаа во средата по остриот пад, но тргувањето е внимателно поради продолжувањето на грчката должничка криза и остриот пад на цената на акциите во Кина.

Најголемиот кредитор на Грција е Германија

А1 On - 08.07.2015

Најголемиот кредитор на Грција е Германија, покажуваат статистичките податоци, претставени денеска од белгиски медиуми. Атина му должи на Берлин 87 милијарди евра. Вториот по големина кредитори на Грција е Франција (66 милијарди евра).

Јункер: Прашањето за реструктуирање на грчкиот долг може да биде разгледано во октомври

Алфа - 08.07.2015

Прашањето за реструктуирање на грчкиот долг може да биде разгледано во октомври, ако пред тоа биде изработена нова програма за помош на Грција, во рамки на Европскиот стабилизациски механизам, изјави по средбата на лидерите на еврозоната ...

Јункер: Прашањето за реструктуирање на грчкиот долг може да биде разгледано во октомври

А1 On - 08.07.2015

Прашањето за реструктуирање на грчкиот долг може да биде разгледано во октомври, ако пред тоа биде изработена нова програма за помош на Грција, во рамки на Европскиот стабилизациски механизам, изјави по средбата на лидерите на еврозоната ...

Германија е најголем кредитор на Грција

Нетпрес - 08.07.2015

Статистичките податоци, претставени денеска од белгиски медиуми покажуваат дека Германија е најголем кредитор на Грција . Атина му должи на Берлин 87 милијарди евра. Вториот по големина кредитор на Грција е Франција (66 милијарди евра).

Најголемиот кредитор на Грција е Германија

Press24 - 08.07.2015

Најголемиот кредитор на Грција е Германија, покажуваат статистичките податоци, претставени денеска од белгиски медиуми. Атина му должи на Берлин 87 милијарди евра. Вториот по големина кредитори на Грција е Франција (66 милијарди евра).

Германија најголем кредитор на Грција

Курир - 08.07.2015

Најголемиот кредитор на Грција е Германија, покажуваат статистичките податоци, претставени денеска од белгиски медиуми, пренесе МИА. Атина му должи на Берлин 87 милијарди евра. Вториот по големина кредитори на Грција е Франција (66 милијарди евра).

Јункер: Прашањето за реструктуирање на грчкиот долг може да биде разгледано во октомври

Сител - 08.07.2015

Прашањето за реструктуирање на грчкиот долг може да биде разгледано во октомври, ако пред тоа биде изработена нова програма за помош на Грција, во рамки на Европскиот стабилизациски механизам, изјави по средбата на лидерите на еврозоната ...

Грција, ѕвезда од насловните страни

Оff.net - 08.07.2015

Самите уредници на Економист признаваат дека за мала земја (Грција ја сметаат во мали) реткост е воопшто да се појави на насловна страна на магазинот. Од мај 2010-та до денес, ова на Грција и успеало 8 пати.

Најголемиот кредитор на Грција е Германија

Сител - 08.07.2015

Најголемиот кредитор на Грција е Германија, покажуваат статистичките податоци, претставени денеска од белгиски медиуми. Атина му должи на Берлин 87 милијарди евра. Вториот по големина кредитори на Грција е Франција (66 милијарди евра).

Јункер: ЕК го развива сценариото за Grexit

Локално - 08.07.2015

Европската комисија започна развој на сценарио за можно излегување на Грција од еврозоната, изјави претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер. “Европската комисија почна да ги разгледува ссите можни сценариа за можно излегување на Грција од зоната на ...

Грција доби последен рок, ЕИ има разработен план за нејзино излегување

Република - 08.07.2015

Европската унија има до детали разработено сценарио за излегување на Грција од еврозоната, која има рок до четвртокот да предаде прифатливо барање за нова финансиска помош или во спротивно нема да може да избегне црно сценарио, предупредија лидерите ...

Грција има пет дена да постигне договор со ЕУ

Sky - 08.07.2015

Во недела ќе се одлучи дали Грција ќе добие нова помош или ќе се соочи со излез од Еврозоната. Лидерите на ЕУ и дадоа рок на грчката влада до петок да поднесе нов, целосен предлог со детални идеи, реформи и решенија.

Раст на Волстрит, цената на нафтата стабилна

Точка - 08.07.2015

Цените на акциите на Волстрит пораснаа во вторник, по остриот пад во претходниот ден, поради ублажените стравувања во врска со грчката должничка драма. Dow Jones зајакна 93 поени, или 0,53 отсто, на 17.776 поени, додека S&P 500 порасна за 0,61 поен, ...

Јункер: Прашањето за реструктуирање на грчкиот долг може да биде разгледано во октомври

Вечер Прес - 08.07.2015

Прашањето за реструктуирање на грчкиот долг може да биде разгледано во октомври, ако пред тоа биде изработена нова програма за помош на Грција, во рамки на Европскиот стабилизациски механизам Прашањето за реструктуирање на грчкиот долг може да биде ...

До детали го имаме разработено сценариото за излегување на Грција од еврозоната

Тера - 08.07.2015

Удирајќи по масата Јункер побара да му се каже како тоа грчките функционери се осмелиле да ги наречат членовите на Европската комисија терористи. Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер по денешниот самит на лидерите на ЕУ и Грција на ...

Јункер: Одговорот на грчката криза лежи во зајакнувањето на Унијата

Точка - 08.07.2015

Одговорот на грчката криза лежи во зајакнувањето на монетарната и економската унија, изјави во средата претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер во обраќањето пред европратениците во Стразбур.

Европските берзи во пораст, тргувањето воздржано

Точка - 08.07.2015

Цените на акциите на европските берзи пораснаа во средата по остриот пад, но тргувањето е внимателно поради продолжувањето на грчката должничка криза и остриот пад на цената на акциите во Кина.

Најголемиот кредитор на Грција е Германија

Денешен - 08.07.2015

Најголемиот кредитор на Грција е Германија, покажуваат статистичките податоци, претставени денеска од белгиски медиуми. Атина му должи на Берлин 87 милијарди евра. Вториот по големина кредитори на Грција е Франција (66 милијарди евра).

Што им вети новиот грчки министер за финансии на Брисел

Бизнис Вести - 08.07.2015

На неколку пати вчера беше споменато дека Грција има последна шанса да даде предлог за реформи, што кредиторите треба да го прифатат. Вчера сепак новоименуваниот грчки министер за финансии Евклид Цакалатос дојде во Брисел на средбата на Еврогрупата ...

Московиси: Можно е постигнување договор, но главниот збор го има Грција

Локално - 08.07.2015

Еврокомесарот за економски прашања Пјер Московиси денеска изјави дека евентуален договор со Грција е „возможен и неопходен“, но зависи од способноста на Атина да изнесе реални предлози за реформи пред своите партнери од еврозоната.

По референдумот

Република - 08.07.2015

Тимчо Муцунски Турбулентните случувања кај јужниот сосед во текот на изминатата недела го разбудија интересот на политичката и економската јавност ширум светот, а следењето на кампањата и резултатите од неделниот референдум во Грција веројатно беше ...

Брисел со ултиматум до Атина: Дајте детален предлог до четврток во 8.30 инаку летате од еврозоната

Република - 08.07.2015

Кризниот самит на шефови на држави од еврозоната заврши доцна синоќа во Брисел со драматична порака во која на Грција и е даден буквален ултиматум да ги прифати правилата на кредиторите до крајот на неделата инаку ќе лета од еврозоната.

Дајселблум: До утре чекаме предлог од Грција

Sky - 08.07.2015

Европските министри за финансии до утре изутрина чекаат нов официјален грчки предлог во пишана форма. Првиот човек на Еврогрупата, Јерун Дајселблум, по завршувањето на денешниот речиси тричасовен состанок на министрите за финансии, најави дека утре ...

Стоп за крвопролевањето на Грција

Локално - 08.07.2015

Добро ли е земјата да остане во еврозоната? Во неделата Европа избегна куршуми. Поништено многу предвидувања, грчките гласачи силно го поддржаа отфрлањето на барањата на доверителите од нивната влада.

Грција е на 5 дена од банкрот

Локално - 08.07.2015

“Досега избегнував да зборувам за крајни рокови, но вечерва треба да го констатирам јасно – конечниот краен рок завршува на крајот на неделата. Сите сме виновни за кризата и сите имаме одговорност да ја решиме.

Колку ќе загуби Германија, ако Грција не ги исплати долговите?!

Фактор - 08.07.2015

Колку всушност се средствата на Германија, изложени на ризик поради грчката криза? Прашање без лесен одговор, бидејќи последиците за Германија од проблемите со грчкиот долг зависат од многу фактори, пишува списанието „Шпигел“.

Зошто за грчките политичари ние од ЕК сме терористи?!

Вечер Прес - 08.07.2015

Удирајќи по масата Јункер побара да му се каже како тоа грчките функционери се осмелиле да ги наречат членовите на Европската комисија терористи. Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер по вчерашниот самит на лидерите на ЕУ и Грција на ...

Германија е најголем кредитор на Грција

Точка - 08.07.2015

Статистичките податоци, претставени денеска од белгиски медиуми покажуваат дека Германија е најголем кредитор на Грција. Атина му должи на Берлин 87 милијарди евра. Вториот по големина кредитор на Грција е Франција (66 милијарди евра).

Грција доби последен рок, ЕУ има разработен план за нејзино излегување

Точка - 08.07.2015

Европската унија има до детали разработено сценарио за излегување на Грција од еврозоната, која има рок до четвртокот да предаде прифатливо барање за нова финансиска помош или во спротивно нема да може да избегне црно сценарио, предупредија лидерите ...

Мал маневарски простор за помалите земји

Н.Македонија - 08.07.2015

Колку Грција ќе успее во остварувањето на својата самостојна политика и колку таа е одржлива на долг рок останува отворено прашање. Но и ова што досега се случуваше е показател дека помалите држави сѐ посилно застануваат во одбрана на своите ...

Јункер: Одговорот на грчката криза лежи во зајакнувањето на Унијата

Денар - 08.07.2015

Одговорот на грчката криза лежи во зајакнувањето на монетарната и економската унија, изјави денес претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер во обраќањето пред европратениците во Стразбур.

Раст на Волстрит, цената на нафтата стабилна

Денар - 08.07.2015

Цените на акциите на Волстрит пораснаа во вторник, по остриот пад во претходниот ден, поради ублажените стравувања во врска со грчката должничка драма. Dow Jones зајакна 93 поени, или 0,53 отсто, на 17.776 поени, додека S&P 500 порасна за 0,61 поен, ...

Шулц: Ципрас во среда ќе се обрати во ЕП

Денар - 08.07.2015

Претседателот на Европскиот парламент (ЕП) Мартин Шулц потврди во вторник дека грчкиот премиер Алексис Ципрас во среда ќе се обрати пред европратениците. „По нашиот телефонски разговор, Ципрас потврди дека утре ќе дојде на пленарна седница во ...

Јункер: Прашањето за реструктуирање на грчкиот долг може да биде разгледано во октомври

Lider - 08.07.2015

Прашањето за реструктуирање на грчкиот долг може да биде разгледано во октомври, ако пред тоа биде изработена нова програма за помош на Грција, во рамки на Европскиот стабилизациски механизам, изјави по средбата на лидерите на еврозоната ...

Европските берзи во пораст, тргувањето воздржано

Денар - 08.07.2015

Цените на акциите на европските берзи пораснаа денеска по остриот пад, но тргувањето е внимателно поради продолжувањето на грчката должничка криза и остриот пад на цената на акциите во Кина.

Грција доби последен рок, ЕИ има разработен план за нејзино излегување

Денар - 08.07.2015

Европската унија има до детали разработено сценарио за излегување на Грција од еврозоната, која има рок до четвртокот да предаде прифатливо барање за нова финансиска помош или во спротивно нема да може да избегне црно сценарио, предупредија лидерите ...

Московиси: Можно е постигнување договор, но главниот збор го има Грција

Lider - 08.07.2015

Еврокомесарот за економски прашања Пјер Московиси денеска изјави дека евентуален договор со Грција е „возможен и неопходен“, но зависи од способноста на Атина да изнесе реални предлози за реформи пред своите партнери од еврозоната.

Најголемиот кредитор на Грција е Германија

Lider - 08.07.2015

Најголемиот кредитор на Грција е Германија, покажуваат статистичките податоци, претставени денеска од белгиски медиуми. Атина му должи на Берлин 87 милијарди евра. Вториот по големина кредитори на Грција е Франција (66 милијарди евра).

Еврозоната не очекува во вторник нов грчки предлог, Атина тврди дека има договор

Денар - 08.07.2015

Новиот грчки предлог за помош не се очекува во вторникот, на состаноците на министрите за финансии и подоцна на челниците на еврозоната и нејзини функционери очекуваат дека тоа се очекува дури во среда, додека од грчкото министерство за финансии ...

Бумерангот од Грција кон ЕУ

Дневник - 07.07.2015

Фактот дека Грција не ги почитува и не сака да ги почитува меѓународните договори кои не и одат во прилог не е ништо ново. Таква е политиката на официјална Грција и таа не е поврзана со прашањето дали таму на власт се десница, левица, ултра десница ...

Вашингтон: Грција и ЕУ треба да најдат компромис

24 Вести - 07.07.2015

Белата куќа апелира до Грција и до лидерите на Европската унија да најдат компромис и да ја задржат Атина во еврозоната. - Референдумот е завршен, но ставот на Белата куќа останува ист. Тоа е на Европа да го реши, изјави портпаролот Џош Ернест.

Јункер до европратениците: Не се бунете, се допишувам со Ципрас!

Канал5 - 07.07.2015

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер ги критикуваше европратениците кои се бунеа поради тоа што тој постојано гледаше во својот мобилен телефон во текот на дебатата во Европскиот парламент и им објасни дека разменува пораки со ...

Белата куќа ги повика ЕУ и грција да најдат решение

Канал5 - 07.07.2015

Белата куќа ги повика Грција и лидерите на ЕУ да пронајдат компромис и да ја задржат грција во еврозоната. - Референдумот е завршен но нашиот став овде во Белата куча останува ист. Тоа е на Европа да го реши - изјави портпаролот Џош Ернест, пренесе ...

Билд предлага план за Меркел: На Грците ќе им простиме половина долг и ќе ги исфрлиме од еврозоната

Канал5 - 07.07.2015

Најтиражниот германски венсик Билд објавува план во пет точки со кој Меркел би требала да настапи на состанокот во Брисел – првата точка е исфрлање на Грција од еврозоната. Весникот на насловната страница ја има Мерекл со шлем и наслов - Денеска ни ...

„Повишена температура“ во Шпанија по грчкото референдумско „не“

Deutsche Welle - 07.07.2015

Во Шпанија едни го слават, други стравуваат од грчкото референдумско „не“. И во Португалија левицата бара крај на програмата за штедење. Јасното „не“ од страна на Грците за мерките за штедење што ги предложија доверителите кренаа големи бранови во ...

Еврозоната го разгледува грчкиот план за излез од кризата

Телма - 07.07.2015

Грција не може повеќе да губи време во обидите за постигнување договор со меѓународните кредитори, предупреди денеска претседателот на еврогрупата, Јерун Дијселблум, пред почетокот на разговорите на министрите за финансии од еврозоната со новиот ...

Грција не поднесе нов предлог!

Deutsche Welle - 07.07.2015

На средбата на министрите за финансии од Еврогрупата, која му претходи на вечерашниот вонреден самит на ЕУ, Грција дојде без очекуваниот нов предлог. Таа сепак ќе бара помош од ЕСМ-фондот.

Шулц побара останување на Грција во еврозоната

Утрински - 07.07.2015

Претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, денеска се изјасни за останување на Грција во еврозоната, откако во неделата за германско радио кажа дека на Атина може да и се наметне да воведе друга валута, доколку Грците на референдумот ги ...

Шулц побара останување на Грција во еврозоната

Телма - 07.07.2015

Претседателот на Европскиот Парламент, Мартин Шулц, денеска се изјасни за останување на Грција во еврозоната, откако во неделата за германско радио кажа дека на Атина може да и се наметне да воведе друга валута, доколку Грците на референдумот ги ...

Без резултати заврши состанокот на Еврогрупата за Грција

Утрински - 07.07.2015

Состанокот на Еврогрупата за Грција заврши без резултати бидејќи Атина не достави предлози за реформи и антикризни мерки. Предлозите се очекуваат во текот на утрешниот ден. - Атина се` уште не доставила предлози, изјави по крајот на состанокот на ...

Јункер пред Европарламентот: Моја желба е да се избегне „грекзит“

Утрински - 07.07.2015

Претседателот на Еврокомисијата, Жан-Клод Јункер зборувајќи пред Европскиот парламент по извештајот на летонското претседателство со ЕУ, нагласи дека сака да се избегне сценариото на „грекзит“, односно излез на Грција од еврозоната, јави дописникот ...

Јункер: Моја желба е да се избегне „грекзит“

Алсат-М - 07.07.2015

Претседателот на Еврокомисијата, Жан-Клод Јункер зборувајќи пред Европскиот парламент по извештајот на летонското претседателство со ЕУ, нагласи дека сака да се избегне сценариото на „грекзит“, односно излез на Грција од еврозоната, јави дописникот ...

Без резултати заврши состанокот на еврогрупата за Грција

+инфо - 07.07.2015

Состанокот на Еврогрупата за Грција заврши без резултати бидејќи Атина не достави предлози за реформи и антикризни мерки. Предлозите се очекуваат во текот на утрешниот ден. - Атина се уште не доставила предлози - изјави по крајот на состанокот на ...

Отпишување на долгот, но и напуштање на еврозоната

Капитал - 07.07.2015

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ќе прифати отпишување на дел од долгот, но за возврат Атина ќе треба да ја напушти еврозоната, пишува германски „Билд“. Според весникот нема да има нов пакет финансиска помош за Грција, бидејќи Германците веќе ...

Одлучувачки ден за Грција по референдумското „НЕ“

МРТ - 07.07.2015

Лидерите на Еврозоната на самит во Брисел попладнево разговараат за должничката криза во Грција. Според информациите во оптек се повеќе решенија од отпис на дел од долгот до враќање на драхмата.

На кои држави Грција им должи најмногу?

МРТ - 07.07.2015

Грчкиот долг изнесува 180 проценти од бруто домашниот производ или над 300 милијарди евра. Проценките се дека излезот од слепата улица ќе трае долго и со многу странични негативни ефекти. Веќе почна да се чувствува негативен тренд во трговската ...

Еврозоната не очекува во вторник нов грчки предлог, Атина тврди дека има договор

Макфакс - 07.07.2015

Новиот грчки предлог за помош не се очекува во вторникот, на состаноците на министрите за финансии и подоцна на челниците на еврозоната и нејзини функционери очекуваат дека тоа се очекува дури во среда, додека од грчкото министерство за финансии ...

Меркел: Ќе простиме дел од долгот на Грција, но под услов да излезат од еврозоната

Курир - 07.07.2015

Ангела Меркел, ќе предложи на Грција да ѝ биде простен дел од долгот, но Атина да ја напушти еврозоната. Како што пренесува германски Билд, за Грција нема да има нов пакет финансиска помош, односно дека Германците повеќе не сакаат да учествуваат во ...

Шулц: Ципрас во среда ќе се обрати во ЕП

Макфакс - 07.07.2015

Претседателот на Европскиот парламент(ЕП) Мартин Шулц потврди во вторник дека грчкиот премиер Алексис Ципрас во среда ќе се обрати пред европратениците. „По нашиот телефонски разговор, Ципрас потврди дека утре ќе дојде на пленарна седница во ...

Без резултати заврши состанокот на еврогрупата за Грција

А1 On - 07.07.2015

Состанокот на Еврогрупата за Грција заврши без резултати бидејќи Атина не достави предлози за реформи и антикризни мерки. Предлозите се очекуваат во текот на утрешниот ден. – Атина се уште не доставила предлози, изјави по крајот на состанокот на ...

Словачкиот премиер: Нема простување, целиот долг да ѝ остане на Грција на врат!

МКД - 07.07.2015

Словачкиот премиер Роберт Фицо денеска категорично ја отфрли секоја можност на Грција да ѝ се отпише барем дел од долгот кон странските кредитори и рече дека Словачка нема да го поддржи ни опстанокот на Грција во еврозоната ако Грците не покажат ...

Меркел: Грција ќе има потреба од помош уште многу години

Кирилица - 07.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел пред средбата на лидерите на државите членки на еврозоната рече дека Грција ќе има потреба од помош уште многу години. Новата вонредна европска средба за Грција ќе се одржи во недела, во Брисел, изјави ...

Јункер: До детали го имаме разработено сценариото за излегување на Грција од еврозоната

МКД - 07.07.2015

Удирајќи по масата Јункер побара да му се каже како тоа грчките функционери се осмелиле да ги наречат членовите на Европската комисија терористи. Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер по денешниот самит на лидерите на ЕУ и Грција на ...

Состанокот на еврогрупата за Грција заврши без резултати

Press24 - 07.07.2015

Состанокот на Еврогрупата за Грција заврши без резултати бидејќи Атина не достави предлози за реформи и антикризни мерки. Предлозите се очекуваат во текот на утрешниот ден. - Атина се уште не доставила предлози, изјави по крајот на состанокот на ...

Без резултати заврши состанокот на еврогрупата

Р.С.Европа - 07.07.2015

Состанокот на Еврогрупата за Грција заврши без резултати бидејќи Атина не достави предлози за реформи и антикризни мерки. Предлозите се очекуваат во текот на утрешниот ден. „Атина се уште не доставила предлози, изјави по крајот на состанокот на ...

Состанокот на еврогрупата за Грција заврши без резултати

Нетпрес - 07.07.2015

Без резултати заврши состанокот на Еврогрупата за Грција. Атина не достави предлози за реформи и антикризни мерки. Предлозите се очекуваат во текот на утрешниот ден. – Атина се уште не доставила предлози, изјави по крајот на состанокот на министрите ...

Мануел Валс: Излез на Грција од еврозона е ризик за светската економија

Алфа - 07.07.2015

Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст и светската економија“, смета францускиот премиер Мануел Валс. Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст и ...

Белата куќа со јасна порака за Грција и ЕУ: Најдете компромис

Курир - 07.07.2015

Белата куќа упати апели до Грција и до лидерите на Европската унија да пронајдат компромис и да ја задржат Атина во еврозоната. - Референдумот е завршен, но ставот на Белата куќа останува ист.

Јункер: Моја волја, моја желба е за да се избегне „грекзит“

Нетпрес - 07.07.2015

Претседателот на Еврокомисијата, Жан-Клод Јункер зборувајќи пред Европскиот парламент по извештајот на летонското претседателство со ЕУ, нагласи дека сака да се избегне сценариото на „грекзит“, односно излез на Грција од еврозоната, објави МИА .

Јункер пред Европарламентот: Моја желба е да се избегне „грекзит“

А1 On - 07.07.2015

Претседателот на Еврокомисијата, Жан-Клод Јункер зборувајќи пред Европскиот парламент по извештајот на летонското претседателство со ЕУ, нагласи дека сака да се избегне сценариото на „грекзит“, односно излез на Грција од еврозоната, јави дописникот ...

Јункер: Моја желба е да се избегне „грекзит“

+инфо - 07.07.2015

Претседателот на Еврокомисијата, Жан-Клод Јункер зборувајќи пред Европскиот парламент по извештајот на летонското претседателство со ЕУ, нагласи дека сака да се избегне сценариото на „грекзит“, односно излез на Грција од еврозоната, јави дописникот ...

САД: Грција треба да остане во еврозоната

Кајгана - 07.07.2015

Белата куќа во понеделникот порача дека грчките и европските политичари треба да постигнат компромис за грчката должничка криза што би овозможило опстанок на земјата во еврозоната. Портпаролот на Белата куќа Џош Ернест рече дека во најдобар интерес ...

САД: Грција и ЕУ да најдат компромис

Нетпрес - 07.07.2015

Белата куќа апелира до Грција и до лидерите на Европската унија да пронајдат компромис и да ја задржат Атина во еврозоната, објави МИА . – Референдумот е завршен, но ставот на Белата куќа останува ист.

Дојче банка: Четири можни епилози за грчката криза

Правдико - 07.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Јункер пред Европарламентот: Моја желба е да се избегне „грекзит“

Алфа - 07.07.2015

Не треба да се заборави на Грција, но не треба да се заборави ниту на другите земји, рече Јункер пред Европскиот парламент. Претседателот на Еврокомисијата, Жан-Клод Јункер зборувајќи пред Европскиот парламент по извештајот на летонското ...

Шулц побара останување на Грција во еврозоната

А1 On - 07.07.2015

Претседателот на Европскиот Парламент, Мартин Шулц, денеска се изјасни за останување на Грција во еврозоната, откако во неделата за германско радио кажа дека на Атина може да и се наметне да воведе друга валута, доколку Грците на референдумот ги ...

Белата куќа: Грција и ЕУ треба да изнајдат компромис

А1 On - 07.07.2015

Белата куќа апелира до Грција и до лидерите на Европската унија да пронајдат компромис и да ја задржат Атина во еврозоната. – Референдумот е завршен, но ставот на Белата куќа останува ист. Тоа е на Европа да го реши, изјави портпаролот Џош Ернест.

Шулц побара останување на Грција во еврозоната

Сител - 07.07.2015

Претседателот на Европскиот Парламент, Мартин Шулц, денеска се изјасни за останување на Грција во еврозоната, откако во неделата за германско радио кажа дека на Атина може да и се наметне да воведе друга валута, доколку Грците на референдумот ги ...

Шулц побара останување на Грција во еврозоната

+инфо - 07.07.2015

Претседателот на Европскиот Парламент, Мартин Шулц, денеска се изјасни за останување на Грција во еврозоната, откако во неделата за германско радио кажа дека на Атина може да и се наметне да воведе друга валута, доколку Грците на референдумот ги ...

Мануел Валс: Излез на Грција од еврозона е ризик за светската економија

А1 On - 07.07.2015

Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст и светската економија“, смета францускиот премиер Мануел Валс. Како што јави дописникот на МИА, Валс нагласува дека е „убеден“ оти не можат да се прифатат ...

Меркел ќе предложи отпис на дел од долгот на Грција, но и излез од еврозоната

Нетпрес - 07.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе предложи да и биде отпишан дел од долгот на Грција, но ќе побара Атина да излезе од Еврозоната, пишува тиражниот германски весник „Билд“. Весникот наведува дека нема да има нов пакет финансиска помош за ...

Московиси: Денеска ќе одлучиме дали ќе се преговара за нов пакет помош за Грција

А1 On - 07.07.2015

Денешната средба на Еврогрупата е многу важна, затоа што треба да одлучиме дали ќе продолжат преговорите за нов пакет за поддршка за Грција, изјави европскиот комесар за економски прашања, Пјер Московиси по пристигнувањето на состанокот на ...

Германските политичари под притисок на јавноста и времето

А1 On - 07.07.2015

Состојбата во која се наоѓаат германската канцеларка Ангела Меркел и нејзините партнерри во Влада, ја отсликува насловната страница на најтиражниот весник во Германија и Европа, „Билд“, јави дописникот на МИА од Берлин.

Шулц се заложи за зачувување на интегритетот на еврозоната

А1 On - 07.07.2015

Претседателот на Европскиот парламент, осврнувајќи се на грчката криза и денешниот самит на Еврогупата во Брисел, оцени дека оваа криза е истовремено и политичка и економска, пренесува дописникот на МИА од Стразбур.

Грчка должничка криза: Кредиторите очекуваат нови предлози

Репортер - 07.07.2015

Министрите за финнасии на земјите од еврозоната изјавија дека очекуваат нови предлози од Грција откако нејзините граѓани на референдумот во неделата ги одбија условите за нова финансиска помош.

Белата куќа ги повика Грција и ЕУ да направат компромис

Макфакс - 07.07.2015

Белата куќа ги повика во понеделникот ги повика челниците на Европската унија да пронајдат компромис за да ѝ овозможат на Грција да остане во еврозоната, ден по победата на референдумот на опцијата со којашто е отфрлен предлогот за продолжување на ...

Мануел Валс: Излез на Грција од еврозона е ризик за светската економија

+инфо - 07.07.2015

Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст и светската економија“, смета францускиот премиер Мануел Валс. Како што јави дописникот на МИА, Валс нагласува дека е „убеден“ оти не можат да се прифатат ...

Демпси - Кризата не е само грчка, туку на цела Европа

Р.С.Европа - 07.07.2015

Грчката криза ја истакна неверојатната слабост на Европа да може да разбере каква е оваа криза. Оваа криза не е само за пари, таа не е само за ужасната состојба на грчкото политичко тело, оваа криза е за иднината на Европа, вели Џуди Демпси, постар ...

Благ пад на Волстрит, во фокусот Грција и Кина

Макфакс - 07.07.2015

Цените на акциите на Волстрит во понеделникот паднаа, но благо бидејќи инвеститорите се надеваат дека Грција ќе остане во еврозоната, иако нејзините граѓани на референдумот ги одбија предлозите на к редиторите и натамошните мерки на штедење.

Белата куќа повика на компромис за останување на Грција во еврозоната

Нова ТВ - 07.07.2015

Белата куќа ги повика челниците на ЕУ, да пронајдат компромис за да ѝ овозможат на Грција да остане во еврозоната. „Референдумот е завршен, но нашата визија останува иста“, изјави портпаролот на Белата куќа, оценувајќи дека е во интерес на двете ...

Сиромашните земји од еврозоната немаат милост за Грција

+инфо - 07.07.2015

Посиромашните членки на еврозоната, кои и самите поминаа низ болниот процес на реформи на пазарот и програмите за штедење, зазедоа остар став кон Грција, откако нејзините граѓани на референдумот масовно заокружија „НЕ" за новите мерки на строго ...

На кому Грција должи пари и колку?

Кајгана - 07.07.2015

Германија, Франција, Италија и Шпанија се државите на кои Грција им должи највеќе позајмени пари. Освен на овие земји, Грција им должи 21,4 милијарди евра на Меѓународниот Монетарен Фонд, 18,1 милијарди евра на Европската Централна Банка, а долгот ...

Јункер не е за излез од еврозоната, Грција ќе бара отпис на 30 отсто од долгот

Нова ТВ - 07.07.2015

Според најавите од медиумите во регионот, грчкиот премиер Алексис Ципрас во вторник во Брисел ќе се обиде да ја искористи “победата“ на референдумот за да се договори со лидерите на Европската унија (ЕУ), и ќе претстави нов предлог за решавање на ...

Јункер е против Грекзит-от, но бара објаснување за што гласале Грците

Макфакс - 07.07.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, силно во вторникот се изјасни против излегувањето на Грција од еврозоната, и истакна дека од самитот на челниците на земјите членки на европската монетарна унија, кој ќе се одржи подоцна ...

Франција не може да преземе ризик Грција да ја напушти еврозоната

Макфакс - 07.07.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изјави во пресрет на денешниот итен состанок на самитот на лидерите на Европската унија, дека Франција не може да преземе ризик Грција да ја напушти еврозоната.

Европските инвеститори внимателно ги чекаат одлуките за Грција

Макфакс - 07.07.2015

Цените на акциите на европските берзи во вторникот се стабилни, по остриот пад во понеделникот, а инвеститорите не се расположени да г и менуваат своите позиции во п ресрет на состанокот на лидерите на еврозоната на кој ќе се расправа за Грција.

Меркел ќе предложи да и се прости на Грција половина од долгот и да и се врати на драхмата

Кирилица - 07.07.2015

Ангела Меркел, германската канцеларка,пишува таблоидот Билд, има поинакви планови од остатокот од еврозоната што се однесува до Грција. Таа, како што пренесува Билд, денес на вонредната средба во Брисел ќе предложи Грција да ја напушти еврозоната и ...

Шулц - Грешат оние кои сакаат да ја расцепат еврозоната

Р.С.Европа - 07.07.2015

Грешат оние кои сакаат да ја расцепат еврозоната, изјави денеска претседателот на Европскиот Парламент, Мартин Шулц пред новинарите во Стразбур. Моето лично мислење е дека нашата цел не може да биде Грекзит, изјави тој.

Шулц да се зачувува интегритетот на еврозоната

Репортер - 07.07.2015

Претседателот на Европскиот парламент, осврнувајќи се на грчката криза и денешниот самит на Еврогупата во Брисел, оцени дека оваа криза е истовремено и политичка и економска, пренесува дописникот на МИА од Стразбур.

Шојбле: Без нова програма не можеме да и помогнеме на Грција

Кирилица - 07.07.2015

Втората програма за помош на грчката влада веќе истече, а без програма нема начин еврозоната да помогне на Грција, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле при ристигнувањето на средбада на Еврогрупата во Брисел.

Меркел на Грците им нуди отпис на дел од долгот, но и излез од еврозоната

Макфакс - 07.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе предложи да и биде отпишан дел од долгот на Грција, но ќе побара Атина да излезе од Еврозоната, пишува тиражниот германски весник Bild. Весникот наведува дека нема да има нов пакет финансиска помош за Грција, ...

Меркел предлага отпишување на дел од грчкиот долг, под услов Атина да ја напушти еврозоната

Press24 - 07.07.2015

Ангела Меркел, ќе предложи на Грција да ѝ биде простен дел од долгот, но Атина да ја напушти еврозоната. Како што пренесува германски Билд, за Грција нема да има нов пакет финансиска помош, односно дека Германците повеќе не сакаат да учествуваат во ...

Московиси: Денеска ќе одлучиме дали ќе се преговара за нов пакет помош за Грција

+инфо - 07.07.2015

Денешната средба на Еврогрупата е многу важна, затоа што треба да одлучиме дали ќе продолжат преговорите за нов пакет за поддршка за Грција, изјави европскиот комесар за економски прашања, Пјер Московиси по пристигнувањето на состанокот на ...

Германските политичари под притисок на јавноста за Грција

+инфо - 07.07.2015

Состојбата во која се наоѓаат германската канцеларка Ангела Меркел и нејзините партнерри во Влада, ја отсликува насловната страница на најтиражниот весник во Германија и Европа, „Билд“, јави дописникот на МИА од Берлин.

Јункер пред европарламентарците: Замолчете, му испраќам СМС на Ципрас!

Кирилица - 07.07.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ги замолчи пратениците во Европскиот парламент во Стразбур кои му замерија дека премногу време поминува на мобилен телефон додека пишуваше СМС порака на грчкиот премиер Алексис Ципрас.

ТАЕН ПЛАН ЗА ГРЦИЈА: Простување половина долг и „аут“ од еврозоната?

Телеграф - 07.07.2015

Меркел заминува во Брисел под голем притисок од домашната политика и од граѓаните на Германија, кои бараат да се заостри односот кон официјална Атина Најтиражниот германски весник „Билд“ излезе со необичен текст во кој изнесе план по кој би требало ...

Ципрас бара отпис на третина од долгот на Грција?!

Капитал - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас најверојатно ќе побара отпис на третина од долгот на Грција како нов предлог за решавање на должничката криза на вонредниот самит на Еврозоната, но Ангела Меркел нуди нешто сосема друго, пишува германскиот таблоид Bild.

Меркел ќе им прости на Грците половина од долгот, но ќе ги исфрли од еврозоната?

МКД - 07.07.2015

Ангела Меркел, германската канцеларка, барем според таблоидот Билд, има поинакви планови од остатокот од еврозоната што се однесува до Грција. Таа, тврди Билд, денес на вонредната средба во Брисел ќе предложи Грција да ја напушти еврозоната и да ѝ ...

Мартин Шулц се заложи за зачувување на интегритетот на еврозоната

Сител - 07.07.2015

Претседателот на Европскиот парламент, осврнувајќи се на грчката криза и денешниот самит на Еврогупата во Брисел, оцени дека оваа криза е истовремено и политичка и економска, пренесува дописникот на МИА од Стразбур.

Домбровскис не исклучува Грекзит, Московис смета дека тоа ќе е страшна грешка

Макфакс - 07.07.2015

Потпретседателот на Европската комисија задолжен за еврото и социјалниот дијалог Валдис Домбровскис не исклучува можноста за излегување на Грција од еврозоната, додека комесарот за економски и финансиски прашања Пјер Московиси вели дека тоа би било ...

Белата куќа: Грција и ЕУ треба да изнајдат компромис

Сител - 07.07.2015

Белата куќа апелира до Грција и до лидерите на Европската унија да пронајдат компромис и да ја задржат Атина во еврозоната. - Референдумот е завршен, но ставот на Белата куќа останува ист. Тоа е на Европа да го реши, изјави портпаролот Џош Ернест.

Состанокот на еврогрупата за Грција заврши без резултати

Курир - 07.07.2015

Состанокот на Еврогрупата за Грција заврши без резултати бидејќи Атина не достави предлози за реформи и антикризни мерки. Предлозите се очекуваат во текот на утрешниот ден. - Атина се уште не доставила предлози, изјави по крајот на состанокот на ...

Европските инвеститори внимателно ги чекаат одлуките за Грција

Точка - 07.07.2015

Цените на акциите на европските берзи во вторникот се стабилни, по остриот пад во понеделникот, а инвеститорите не се расположени да ги менуваат своите позиции во пресрет на состанокот на лидерите на еврозоната на кој ќе се расправа за Грција.

Франција не може да преземе ризик Грција да ја напушти еврозоната

Точка - 07.07.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изјави во пресрет на денешниот итен состанок на самитот на лидерите на Европската унија, дека Франција не може да преземе ризик Грција да ја напушти еврозоната.

Белата куќа побара Грција и Европа да најдат компромис

еМагазин - 07.07.2015

Грција и Европа треба да најдат компромис за должничката криза, кој би ја зачувал Грција во еврозоната, соопшти Белата куќа. Оттаму велат дека Во интерес и на ЕУ и на САД е разликите по прашањето за грчката криза да бидат решени.

Што ќе се случи со кризата во Грција – 4 можни сценарија

МК News - 07.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Игра на нерви меѓу Меркел, Оланд и Ципрас - Дали Путин ќе ја искористи шансата?

Вечер Прес - 07.07.2015

Денес во Брисел се одржува вонреден самит на лидерите на 19 земји од еврозоната, на кои ќе се разговара за следните чекори во преговорите со Грција по референдумот во земјата. Самитот беше свикан од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, а ...

Deutsche Bank: Кои се можните епилози од грчката криза?

Точка - 07.07.2015

Аналитичарот на Deutsche Bank Џим Рид смета дека по грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за оваа држава. Како што пренесува брокерската куќа FWstreet.com, со седиште во Единбург, најмалку веројатно сценарио според аналитичарот е ...

Меркел им нуди на Грците отпис на дел од долгот, но и излез од еврозоната

Република - 07.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе предложи да и биде отпишан дел од долгот на Грција, но ќе побара Атина да излезе од Еврозоната, пишува тиражниот германски весник Bild. Весникот наведува дека нема да има нов пакет финансиска помош за Грција, ...

Јункер: Моја волја, моја желба е да се избегне "грекзит"

Точка - 07.07.2015

Претседателот на Еврокомисијата, Жан-Клод Јункер зборувајќи пред Европскиот парламент по извештајот на летонското претседателство со ЕУ, нагласи дека сака да се избегне сценариото на "грекзит", односно излез на Грција од еврозоната, објави МИА.

Белата куќа: Грција и ЕУ треба да најдат компромис

Република - 07.07.2015

Белата куќа апелира до Грција и до лидерите на Европската унија да пронајдат компромис и да ја задржат Атина во еврозоната. – Референдумот е завршен, но ставот на Белата куќа останува ист. Тоа е на Европа да го реши – изјави портпаролот Џош Ернест.

Дојче банка: Четири можни епилози за грчката криза

еМагазин - 07.07.2015

Аналитичарот Џим Рид од Дојче банка смета дека после грчкиот референдум постојат четири можни сценарија за таа држава. Тој тврди дека најмалку веројатно е сценарио партнерите од еврозоната на Грција да и понудат многу „помека“ програма односно ...

Шулц побара останување на Грција во еврозоната

Либертас - 07.07.2015

Претседателот на Европскиот Парламент, Мартин Шулц, денеска се изјасни за останување на Грција во еврозоната, откако во неделата за германско радио кажа дека на Атина може да и се наметне да воведе друга валута, доколку Грците на референдумот ги ...

ГРАФИКА: Ако има референдум во Германија, Грција би била аут од еврозоната!

Фактор - 07.07.2015

Месечните преговори меѓу Грција и доверителите го тестираа нејзиното трпението и симпатиите на европските соседи. Според студија на YouGiv многу граѓани на Европа слабо се заинтересирани дали Грција ќе остане во еврозоната или не.

Грци, ќе ви ги простиме долговите, под еден услов!

Вечер Прес - 07.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе предложи да и биде отпишан дел од долгот на Грција, но ќе побара Атина да излезе од Еврозоната, пишува тиражниот германски весник Bild. Весникот наведува дека нема да има нов пакет финансиска помош за Грција, ...

Германските политичари под жесток притисок на јавноста и времето

Либертас - 07.07.2015

Состојбата во која се наоѓаат германската канцеларка Ангела Меркел и нејзините партнерри во Влада, ја отсликува насловната страница на најтиражниот весник во Германија и Европа, „Билд“, јави дописникот на МИА од Берлин.

Излез на Грција од еврозоната е ризик за светската економија

Вечер Прес - 07.07.2015

Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст и светската економија", смета францускиот премиер Мануел Валс Мануел Валс Евентуално излегување на Грција од еврозоната ќе претставува „ризик за економскиот раст ...

Домбровскис не исклучува Грекзит, Московис смета дека тоа ќе е страшна грешка

Точка - 07.07.2015

Потпретседателот на Европската комисија задолжен за еврото и социјалниот дијалог Валдис Домбровскис не исклучува можноста за излегување на Грција од еврозоната, додека комесарот за економски и финансиски прашања Пјер Московиси вели дека тоа би било ...

Благ пад на Волстрит, во фокусот Грција и Кина

Точка - 07.07.2015

Цените на акциите на Волстрит во понеделникот паднаа, но благо бидејќи инвеститорите се надеваат дека Грција ќе остане во еврозоната, иако нејзините граѓани на референдумот ги одбија предлозите на кредиторите и натамошните мерки на штедење.

Последна понуда: Меркел на Грците ќе им прости дел од долгот, но под овој услов

Точка - 07.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел, ќе предложи на Грција да ѝ биде простен дел од долгот, но Атина да ја напушти еврозоната, пренесува тиражниот таблоид "Bild". Весникот наведува дека нема да има нов пакет финансиска помош за Грција, односно дека ...

Јункер: Не сакаме Грција да биде исфрлена од еврозоната

Фактор - 07.07.2015

Исфрлање на Грција од еврозоната и ЕУ не е нешто што го сакаме или би сакале. Тоа го изјави пред Европскиот парламент во Стразбур претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, цитиран од агенциите.

Белата куќа ги повика Грција и ЕУ да направат компромис

Точка - 07.07.2015

Белата куќа ги повика во понеделникот ги повика челниците на Европската унија да пронајдат компромис за да ѝ овозможат на Грција да остане во еврозоната, ден по победата на референдумот на опцијата со којашто е отфрлен предлогот за продолжување на ...

“Катимерини”: Брисел разгледува три сценарија за Грција

Локално - 07.07.2015

Брисел разгледува три можни сценарија за Грција по резултатите од референдумот во неделата, пишува весникот “Катимерини”. Прашањето сега е како да се ограничи штетата за еврозоната и да не бидат опфатени со слични проблеми и други држави како ...