TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од каде и се на ВМРО-ДПМНЕ информациите за наводната киселина за хероин?

Фокус - 28.11.2021

ВМРО-ДПМНЕ утринава испрати соопштение во кое прашува дали автобусот во кој загинаа 45 македонски граѓани изгорел толку бргу бидеќи превезувал киселини кои се користат за производство на хероин.

ВМРО-ДПМНЕ: Дали во автобусот се превезувале киселини за производство на хероин?

Фокус - 28.11.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение прашува дали автобусот во кој загинаа 45 македонски граѓани изгорел толку бргу бидеќи превезувал киселини кои се користат за производство на хероин.

ВМРО-ДПМНЕ: Дали во автобусот се превезувале киселини за производство на хероин?

Сител - 28.11.2021

Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа? Дали бизнисот со хероин кој го крие власта е причина за несреќата и 45 загинати патници во Бугарија? Никој во државата не одговара за сомнежите дека автобусот кој изгоре во Бугарија при што ...

ВМРО-ДПМНЕ:Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа?

Канал5 - 28.11.2021

Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа? Дали бизнисот со хероин кој го крие власта е причина за несреќата и 45 загинати патници во Бугарија? Никој во државата не одговара за сомнежите дека автобусот кој изгоре во Бугарија при што ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа?

Курир - 28.11.2021

Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа? Прашуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. -Дали бизнисот со хероин кој го крие власта е причина за несреќата и 45 загинати патници во Бугарија? Никој во државата не одговара за сомнежите дека ...

Од каде и се на ВМРО-ДПМНЕ информациите за наводната киселина за хероин?

Либертас - 28.11.2021

Од каде потекнуваат информациите дека е можно во автобусот да се превезувале одредени киселини кои се користат за производство на ...

ВИСОКОЗАПАЛИВИ КИСЕЛИНИ БИЛЕ ПРИЧИНА ЗА ПОЖАРОТ? ВМРО-ДПМНЕ обвинува за нови сомнежи за несреќата во Бугарија

+инфо - 28.11.2021

Дали бизнисот со хероин кој го крие власта е причина за несреќата и 45 загинати патници во Бугарија? Никој во државата не одговара за сомнежите дека автобусот кој изгоре во Бугарија при што животот го загубија 45 наши сограѓани превезувал ...

ВМРО ДПМНЕ: Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа?

Скопје инфо - 28.11.2021

Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа? Дали бизнисот со хероин кој го крие власта е причина за несреќата и 45 загинати патници во Бугарија? Никој во државата не одговара за сомнежите дека автобусот кој изгоре во Бугарија при што ...

КОЈ КОГО И ЗОШТО ШТИТИ: Дали бизнисот со хероин кој го крие Владата на СДСМ е причина за несреќата и 45 загинати ...

Денешен - 28.11.2021

Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа, прашува во денешната реакција ВМРО-ДПМНЕ за автобуската несреќа во Бугарија. – Дали бизнисот со хероин кој го крие власта е причина за несреќата и 45 загинати патници во Бугарија? Никој во ...

Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа, прашуваат од ВМРО ДПМНЕ

Република - 28.11.2021

Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа? Прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Дали бизнисот со хероин кој го крие власта е причина за несреќата и 45 загинати патници во Бугарија? Никој во државата не одговара за сомнежите дека автобусот кој ...

Дали високозапаливи киселини биле причина за пожарот?

Нетпрес - 28.11.2021

Високозапаливи киселини кои инаку се користат за производство на хероин можеби се причината за експлозијата и несреќата во кој загинаа 45 патници на македонскиот автобус на „Беса Транс“ во Бугарија, обвинува ВМРО-ДПМНЕ во партиско соопштение ...

Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа, прашуваат од ВМРО ДПМНЕ

Lider - 28.11.2021

Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа? Прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Дали бизнисот со хероин кој го крие власта е причина за несреќата и 45 загинати патници во Бугарија? Никој во државата не одговара за сомнежите дека автобусот кој ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кого штити владата за автобуската несреќа?

MTM - 28.11.2021

„Дали бизнисот со хероин кој го крие власта е причина за несреќата и 45 загинати патници во Бугарија? Никој во државата не одговара за сомнежите дека автобусот кој изгоре во Бугарија при што животот го загубија 45 наши сограѓани превезувал ...

Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо, вели бугарска министерка

еМагазин - 28.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, за БНТ коментира дека на денот на несреќата тргнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот , тој ја советувал да не оди.

ВМРО-ДПМНЕ: Кого штити власта за автобуската несреќа?

Скопско Ехо - 28.11.2021

„Дали бизнисот со хероин кој го крие власта е причина за несреќата и 45 загинати патници во Бугарија? Никој во државата не одговара за сомнежите дека автобусот кој изгоре во Бугарија при што животот го загубија 45 наши сограѓани превезувал ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа?

Локално - 28.11.2021

„Никој во државата не одговара за сомнежите дека автобусот кој изгоре во Бугарија при што животот го загубија 45 наши сограѓани превезувал високозапаливи течности – киселини, кои се користат за производство на хероин“, велат утрово од Белата палата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа?

MakPress - 28.11.2021

Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа? Дали бизнисот со хероин кој го крие власта е причина за несреќата и 45 загинати патници во Бугарија? Никој во државата не одговара за сомнежите дека автобусот кој изгоре во Бугарија при што ...

Дали бизнисот со хероин е причина за несреќата и 45 загинати патници во Бугарија, прашува ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1 - 28.11.2021

Кого владата на СДСМ упорно штити во автобуската несреќа, прашува ВМРО-ДПМНЕ. „Дали бизнисот со хероин кој го крие власта е причина за несреќата и 45 загинати патници во Бугарија? Никој во државата не одговара за сомнежите дека автобусот кој изгоре ...

Двајца повредени од несреќата во Бугарија хоспитализирани во Скопје

Р.С.Европа - 27.11.2021

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст се првите двајца повредени во автобуската несреќа во Бугарија, кои пристигнаа денеска во Скопје и се префрлени на лекување во Клиничкиот центар „Мајка Тереза.

Бугарската министерка Комитова: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Сител - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Бугарската министерка Комитова: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Слободен Печат - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Седумнаесетгодишната девојка и уште еден пациент пристигнаа во Македонија

Фокус - 27.11.2021

Пристигнаат двајцата, од седумте преживеани пациенти од тешката автобуска несреќа, што се случи на 23 ноември на автопатот „Струма“ во Бугарија. -Јас утрово разговарав со директорот на болницата.

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Фокус - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ истакна дека на денот на автобуската трагедија тргнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не ...

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Канал5 - 27.11.2021

– Несреќата со македонскиот автобус е комбинирана со пожар. Потешкото од пожарот е експлозијата, бидејќи нема време да се реагира, додаде Комитова. Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на ...

Бугарска министерка: Има нешто многу чудно со пожарот во македонскиот автобус

МКД - 27.11.2021

Има нешто многу чудно, а тоа е што пожарот избувнал многу брзо и се раширил, што се случува во многу посебни случаи, изјави за БНТ привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова, која е и експерт за противпожарна заштита ...

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

ТВ21 - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Двајца од вкупно седумте преживеани пристигнаа во Скопје

24 Вести - 27.11.2021

Двајца од вкупно седумте преживеани во автобуската несреќа која се случи на автопатот „Струма“ во Бугарија, пристигнаа денеска во Скопје. Седумнаесетгодишна девојка и еден повозрасен пациент, кои се во стабилна состојба и се сместени на Клиниката за ...

Двајца од повредените патници во автобуската несреќа се пренесени на лекување во Скопје

Вечер Прес - 27.11.2021

Давајца од седумте повредени патници во тешката автобуска несреќа што се случи на автопатот Струма во Бугарија денеска се пренесени на лекување на Универзитетската клиника „Мајка Тереза“ во Скопје.

АВТОБУСОТ ИЗГОРЕ ПОД ЧУДНИ ОКОЛНОСТИ Министерката е зачудена од брзината во која е уништено возилото на „беса Транс“

+инфо - 27.11.2021

Според Комитова, која е експерт за противпожарна заштита на објекти, има нешто многу чудно, а тоа е што пожарот избувнал многу брзо и се раширил, што се случува во многу посебни случаи. Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, ...

Министерката за регионален развој на Бугарија: Тој пат не е ниту автопат, ниту обичен пат, не знам зошто е дозволено да ...

Бриф - 27.11.2021

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија денеска се отпуштени од болницата во Пирогов и се донесени на лекување во Скопје. Станува збор за 17 годишна девојка и 49 годишен маж, кои се отпуштени во стабилна и добра општа состојба.

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Нова ТВ - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Министерката Комитова: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Вечер Прес - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата тргнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Бугарска министерка Koмитова: Ќе се обидеме да ја смениме брзината и обележувањето на автопатот Струма

Либертас - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Комитова: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Курир - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брз

Press24 - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Lider - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Независен - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

24Инфо - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

БУГАРСКАТА МИНИСТЕРКА КОМИТОВА: Има нешто многу чудно во експлозијата и брзиот пожар во кој изгоре македонскиот автобус

Денешен - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден – почнал многу брзо, вели бугарска министерка

Нетпрес - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментираше дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо, тврди бугарска министерка

Република - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата тргнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Двајцата преживеани патници ќе бидат хоспитализирани, уште тројца ќе стигнат в понеделник

Н.Македонија - 27.11.2021

Во текот на денешниот ден се очекува од Бугарија да пристигнат двајца, од седумте преживеани пациенти од тешката автобуска несреќа што се случи на 23 ноември на автопатот „Струма“, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Преживеаните патници кои ќе пристигнат денеска ќе бидат хоспитализирани, уште тројца ќе допатуваат в понеделник

MTM - 27.11.2021

Во текот на денешниот ден се очекува од Бугарија да пристигнат двајца, од седумте преживеани пациенти од тешката автобуска несреќа што се случи на 23 ноември на автопатот „Струма“, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Кајгана - 27.11.2021

Софија, 27 ноември 2021 (МИА) – Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова, за БНТ коментира дека на денот на несреќата тргнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но разговарала со премиерот Стефан Јанев и ...

Преживеаните патници кои ќе пристигнат денеска ќе бидат хоспитализирани, уште тројца ќе допатуваат в понеделник

Точка - 27.11.2021

Во текот на денешниот ден се очекува од Бугарија да пристигнат двајца, од седумте преживеани пациенти од тешката автобуска несреќа што се случи на 23 ноември на автопатот „Струма“, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Бугарската министерка Комитова вели дека има нешто многу чудно со пожарот во македонскиот автобус

Точка - 27.11.2021

Виолета Комитова, привремена министерка за регионален развој на Бугарија, изјавила за БНТ дека на денот на трагедијата тргнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но премиерот Стефан Јанев ја советувал да не оди.

Комитова: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

4NEWS - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата тргнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Бугарска министерка: Пожарот на автобусот е многу чуден

PressingTV - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата тргнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Опсервер - 27.11.2021

ript> – Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не ...

Кoмитова: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден!

Zoom - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди, ...

Комитова: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

MakPress - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди.

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

CivilMedia - 27.11.2021

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на автопатот Струма, но по разговорот со премиерот Стефан Јанев, тој ја советувал да не оди, ...

Двајца преживеани патници во несреќата, кои беа хоспитализирани во Бугарија, ќе пристигнат во Скопје

Zoom - 27.11.2021

Во текот на денешниот ден се очекува од Бугарија да пристигнат двајца, од седумте преживеани пациенти од тешката автобуска несреќа што се случи на 23 ноември на автопатот „Струма“, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

„Осум години чекаа да имаат дете, тогаш се појавија близнаците“, роднините на најмладите жртви потопени во тага

Скопје1 - 27.11.2021

Луан и Албан. Двајцата браќа кои ќе останат засекогаш на четиригодишна возраст, пишува бугарски „Новини“. Тие се најмладите патници во автобусот кој на 23 ноември фатално удри на автопатот Струма.

Министерката Комитова: Има нешто многу чудно во несреќата, пожарот во автобусот почнал многу брзо

Локално - 27.11.2021

На денот на несреќата тргнав кон местото на несреќата на автопатот Струма, пред да одам премиерот Стефан Јанев ме посоветува да не одам.Многу тешко ја преживеав оваа трагедија, зачудена сум дека по несреќата се појавија толку многу експерти, вели ...

Трагедија на „Струма“: Колку луѓе настрадаа во несреќата на автобусот на „Беса Транс“?

Deutsche Welle - 26.11.2021

По прес-конференцијата во Софија и сведочењата на дел од повредените и на семејствата на загинатите во несреќата, сѐ уште недостигаат делови во мозаикот за причините коишто доведоа до трагедијата.

Бугарски обвинители во Скопје за ДНК профили од роднини на настраданите во автобуската несреќа

Р.С.Европа - 26.11.2021

Екипа од бугарското обвинителството, како што вчера беше најавено во Софија, денеска треба да пристигне во Скопје за подигање на изработените ДНК профили од роднини на настраданите во автобуската несреќа која пред три дена се случи во Бугарија кога, ...

Бугарски „Блиц“: Најмалку 13 милиони евра Бугарија ќе исплати на роднините на загинатите

Слободен Печат - 26.11.2021

До 250.000 лева (125.000 евра) отштета ќе треба да исплати Бугарија за починатите во автобуската несреќа на автопатот „Струма“, доколку се докаже дека условите на патот се причина за смртта на 45-те луѓе.

Лефков: Оставки на Спасовски и Бочварски

Сител - 26.11.2021

Најнапред дозволете од мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш да изразиме огромно жалење и сочувство за трагичната несреќа во која го загубија животот 45 патници од Македонија. Сосема свесно цели три дена, додека траеа прогласените денови ...

Лефков: Оставки на Спасовски и Бочварски и вонредна контрола на сите автобуси и технички прегле

Канал5 - 26.11.2021

Оставки на Спасовски и Бочварски и вонредна контрола на сите автобуси и технички прегледи во државата, во иднина регистарот на лиценци јавно да се објави Најнапред дозволете од мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш да изразиме огромно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Системска корупција доведе дo несреќа од 44 жртви, одговорност од Спасовски и Бочварски

МКД - 26.11.2021

Спасовски и Бочварски треба веднаш да поднесат оставки. Три дена по несреќата не се знае кој се е починат, а кој преживеан. Автобусот на „Беса транс“ немал потребна документација, поминал царина, поминувал полициски контроли, инспекторати и бил ...

ВМРО-ДПМНЕ: Системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви

Сител - 26.11.2021

истемска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски. Спасовски и Бочварски веднаш да си поднесат оставки, 3 дена по несреќата не се знае кој се е починат, а кој преживеан.

ВМРО-ДПМНЕ: Системска корупција доведе дo несреќа од 44 жртви

Канал5 - 26.11.2021

Системска корупција доведе дo несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски. Системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски.

ВМРО-ДПМНЕ бара оставки од Спасовски и Бочварски за автобуската несреќа

Алсат-М - 26.11.2021

Системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски, побара денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Како што се наведува во соопштението: „Спасовски и Бочварски веднаш да си поднесат оставки, 3 дена по ...

Лефков: Оставки на Спасовски и Бочварски и вонредна контрола на сите автобуси и технички прегледи, во иднина регистарот ...

Курир - 26.11.2021

Сосема свесно цели три дена, додека траеа прогласените денови на жалост, не излегувавме со оценки во јавноста, со цел истите да не бидат сфатени како внесување на политика во целиот овој процес.

Бугарската брза помош сподели видео од горењето на автобусот

Нова ТВ - 26.11.2021

Бугарската брза помош, која ги пренела седумтемина повредени патници кои успеааја да се спасат од автобусот што изгоре на автопатот „Струма“, сподели видео видео направено само десет минути по повикот, пренесе бугарската телевизија БНТ.

СИСТЕМСКА КОРУПЦИЈА ДОВЕДЕ ДО НЕСРЕЌАТА СО 44 ЖРТВИ Спасовски и Бочварски да си поднесат оствака, бара ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 26.11.2021

За ВМРО-ДПМНЕ 3 дена се премногу за да се дознаат имињата на загинатите во несреќата. ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од министрите за внатрешни работи и транспорт и врски Оливер Спасовски и Блајој Бочварски по автобуската несреќа во Бугарија во која ...

Пронајдено 45 тело на починат патник во автобуската несреќа на автопатот „Струма“

OhridNews - 26.11.2021

Пронајдено е уште едно тело на починат патник во трагичната автобуска несреќа која се случи на автопатот „Струма“ во Р. Бугарија. Билансот на жртви од несреќата е 45 лица, а седум лица се пренесени на болничко лекување во Софија, информираше ...

ВМРО-ДПМНЕ: Системска корупција доведе дo несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски

Курир - 26.11.2021

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски. -Спасовски и Бочварски веднаш да си поднесат оставки, 3 дена по несреќата не се знае кој се е починат, а кој преживеан.

Објавено видеото што го снимиле бугарските лекари од Брза Помош кои први стигнале до автобусот во пламен

Вечер Прес - 26.11.2021

Останува мистеријата и прашањето кое се наметна по вчерашната прес конференција на бугарското јавно обвинителство за тоа колку вкупно патници се загинати, а колку се преживеани по несреќата во која автобус на „Беса Транс“ се запали на автопатот ...

СИСТЕМСКАТА КОРУПЦИЈА ПРЕДИЗВИКА 45 ЖРТВИ: ВМРО-ДПМНЕ постави 5 барања до власта поврзани со кобната несреќата во ...

Денешен - 26.11.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш изрази жалење за трагично загинатите 45 патници во кобната несреќа во соседна Бугарија. Меѓу другото, постави 5 барања до власта поврзани со истрагата, но и за превенција на други несакани незгоди во патниот ...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара оставки на Спасовски и Бочварски и вонредна контрола на сите автобуси во државата

MTM - 26.11.2021

По големата трагедија во која животот го загубија 44 патници од Македонија, ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски. На денешната прес-конференција пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Миле Лефков изрази жалење за несреќата и ...

Оставки на Спасовски и Бочварски и вонредна контрола на сите автобуси и технички прегледи во државата, бараат од ...

Скопје инфо - 26.11.2021

По големата трагедија во која животот го загубија 44 патници од земјава, ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност и оставки на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

(ВИДЕО) Лефков: Оставки на Спасовски и Бочварски и вонредна контрола на сите автобуси и технички прегледи

Lider - 26.11.2021

Сосема свесно цели три дена, додека траеа прогласените денови на жалост, не излегувавме со оценки во јавноста, со цел истите да не бидат сфатени како внесување на политика во целиот овој процес.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Јавното обвинителство

Република - 26.11.2021

Во тек е прес-конференција на Јавното обвинителство на Македонија за автобуската несреќа во Бугарија во која загинаа 45 лица, а 7 беа спасени. ...

Бугарски „Блиц“: Најмалку 13 милиони евра Бугарија ќе исплати на роднините на загинатите

Република - 26.11.2021

До 250.000 лева (125.000 евра) отштета ќе треба да исплати Бугарија за починатите во автобуската несреќа на автопатот „Струма“, доколку се докаже дека условите на патот се причина за смртта на 45-те луѓе.

ВМРО-ДПМНЕ: Системската корупција доведе дo несреќа со 44 жртви

Република - 26.11.2021

Системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде бараат одговорност и оставки на министрите Оливер Спасовски и Благој Бочварски. се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Системска корупција доведе дo 44 жртви – оставки на Спасовски и Бочварски

Нетпрес - 26.11.2021

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски. -Спасовски и Бочварски веднаш да си поднесат оставки, 3 дена по несреќата не се знае кој сѐ е починат, а кој преживеан.

ВМРО-ДПМНЕ: Системската корупција доведе дo несреќа со 44 жртви

Lider - 26.11.2021

Случајот изнесе на површина и дека во изминатиот период секакви возила биле пуштани во сообраќај, и за тоа мора некој да сноси одговорност – се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, реагираат од ...

Адвокати: Бугарија ќе исплати најмалку 13 милиони евра на роднините на загинатите

Независен - 26.11.2021

До 250.000 лева (125.000 евра) отштета ќе треба да исплати Бугарија за починатите во автобуската несрежа на автопатот „Струма“, доколку се докаже дека патот е причина за смртта на десетици луѓе.

ВМРО бара оставка од Спасовски и Бочварски за автобуската несреќа

Press24 - 26.11.2021

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски. -Спасовски и Бочварски веднаш да си поднесат оставки, 3 дена по несреќата не се знае кој се е починат, а кој преживеан.

Опозицијата бара оставки на Спасовски и Бочварски и вонредна контрола на сите автобуси

Нетпрес - 26.11.2021

Сосема свесно цели три дена, додека траеа прогласените денови на жалост, не излегувавме со оценки во јавноста, со цел истите да не бидат сфатени како внесување на политика во целиот овој процес.

Лефков: Оставки на Спасовски и Бочварски и вонредна контрола на сите автобуси и технички прегледи

Press24 - 26.11.2021

Сосема свесно цели три дена, додека траеа прогласените денови на жалост, не излегувавме со оценки во јавноста, со цел истите да не бидат сфатени како внесување на политика во целиот овој процес.

ВМРО-ДПМНЕ бара оставки од Спасовски и Бочварски за автобуската несреќа

Република - 26.11.2021

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски. се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека три дена по несреќата државата не располага со податоци ...

ВМРО-ДПМНЕ: Системска корупција доведе дo несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски

MTM - 26.11.2021

„Системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски. Спасовски и Бочварски веднаш да си поднесат оставки, 3 дена по несреќата не се знае кој се е починат, а кој преживеан.

Вонреден технички на сите патнички автобуси, вонредна контрола на станиците за технички преглед се дел од барањата на ...

Република - 26.11.2021

Сосема свесно цели три дена, додека траеjа прогласените денови на жалост, не излегувавме со оценки во јавноста, со цел истите да не бидат сфатени како внесување на политика во целиот овој процес.

ВМРО-ДПМНЕ: Системска корупција доведе дo несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски

Точка - 26.11.2021

„Системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски. Спасовски и Бочварски веднаш да си поднесат оставки, 3 дена по несреќата не се знае кој се е починат, а кој преживеан.

Лефков: Оставки на Спасовски и Бочварски и вонредна контрола на сите автобуси и технички прегледи во државата, во ...

Опсервер - 26.11.2021

ript> Најнапред дозволете од мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш да изразиме огромно жалење и сочувство за трагичната несреќа во која го загубија животот 45 патници од Македонија.

Бугарски „Блиц“: Софија може да исплати 13 милиони евра оштета ако се докаже дека условите на патот се причина за ...

Локално - 26.11.2021

По тагата доаѓа потрагата по правда за роднините на загинатите во жестоката сообраќајна несреќа на автопатот Струма. Судот може да досуди отштета до 250.000 лева (125.000 евра) за едно починато лице или вкупно 13 милиони евра доколку се докаже дека ...

ВМРО-ДПМНЕ бара оставки: Системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви

Скопје1 - 26.11.2021

Системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Спасовски и Бочварски веднаш да си поднесат оставки, 3 дена по несреќата не се знае кој се е починат, а кој преживеан.

Потребни се оставки од Спасовски и Бочварски за автобуската несреќа

PressingTV - 26.11.2021

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски. Спасовски и Бочварски веднаш да си поднесат оставки, 3 дена по несреќата не се знае кој се е починат, а кој преживеан.

Лефков: Оставки на Спасовски и Бочварски и вонредна контрола на сите автобуси и технички прегледи во државата

MakPress - 26.11.2021

Најнапред дозволете од мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш да изразиме огромно жалење и сочувство за трагичната несреќа во која го загубија животот 45 патници од Македонија. Сосема свесно цели три дена, додека траеа прогласените денови ...

Утврдувањето на причините за пожарот ќе биде најтешкиот дел од истрагата за автобуската несреќа

Мета - 26.11.2021

По кобната несреќа на автобусот на „Беса транс БТБ“ на автопатот „Струма“ во Бугарија, бугарските органи излегоа со податокот дека целокупната истражна постапка би траела шест месеци за да се осознаат причините за сообраќајната незгода.

ВМРО-ДПМНЕ: Системска корупција доведе дo несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски

MakPress - 26.11.2021

Системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски. Спасовски и Бочварски веднаш да си поднесат оставки, 3 дена по несреќата не се знае кој се е починат, а кој преживеан.

Системска корупција доведе дo несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски

Опсервер - 26.11.2021

ript> Системска корупција доведе до несреќа од 44 жртви, одговорност и оставки на Спасовски и Бочварски. Спасовски и Бочварски веднаш да си поднесат оставки, 3 дена по несреќата не се знае кој се е починат, а кој преживеан.

Лефков бара вонредна контрола на сите автобуси и технички прегледи во државата

Скопје1 - 26.11.2021

Најнапред дозволете од мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш да изразиме огромно жалење и сочувство за трагичната несреќа во која го загубија животот 45 патници од Македонија, вели Миле Лефков, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ „Сосема свесно цели ...

Во Софија приведен маж за говор на омраза на Фејсбук за автобуската несреќа

360 степени - 25.11.2021

Лицето кое е приведено во Софија од службеници на Генералната дирекција за борба против организираниот криминал по добиена пријава, имало криминално досие Полицијата привела 24-годишен маж, кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната ...

Уапсен Бугаринот кој автобуската несреќа ја нарече огнено шоу со македонска скара

Сител - 25.11.2021

Бугарското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во Софија е уапсен 24-годишен маж поради неговите коментари на Фејсбук за трагичната автобуска несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа 45 македонски граѓани.

Сведоци од амбулантските возила: Ние однесовме 7 лица во болница

ТВ21 - 25.11.2021

Поради мистеријата и прашањето кое се наметна колку вкупно патници се загинати и преживеани по несреќата во која автобус на „Беса Транс“ се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија, екипата на бугарската БТВ разговараше со лицата од итната ...

Човечка грешка е главниот сомнеж за автобуската несреќа

Глас на Америка - 25.11.2021

Резултатите од истрагата покажаа дека инцидентот не е резултат на терористички напад СКОПЈЕ — Човечка грешка, засега, е главниот сомнеж за автобуската несреќа која однесе десетици жртви на автопатот кај Перник.

Реконструкција - како дошло до несреќата на автопатот Струма?

Сител - 25.11.2021

Од истата бензинска пумпа со истиот автобус во истите ноќни услови. Група бугарски сообраќајни експерти тргнуваат во потрага по причините за страшната сообраќајна несреќа. Пред почетокот на патувањето правиме внатрешна обиколка на автобусот Пред ...

ВИДЕО: Бугарската Итна помош објави снимка од автобусот во пламен

Слободен Печат - 25.11.2021

Бугарската Итна помош, која ги пренела седумтемина повредени патници кои успеааја да се спасат од автобусот што изгоре на автопатот „Струма“, објави снимка направена само десет минути по повикот, пренесе бугарската телевизија ...

Човечка грешка е главниот сомнеж за кој се верува дека ја предизвикала несреќата на автобусот од Македонија во Бугарија

Алсат-М - 25.11.2021

Adnan Qaili Обвинителството денеска расветли многу детали околу направената експертиза. Првин има сомнеж за човечки фактор кој изгубил контрола врз автобусот и удрил во десната ограда, обидувајќи се да влезе во одморалиште на автопат.

Има 44 трупа, не се знае каде е уште еден патник – обвинителите тврдат дека во автобусот немало туби со гориво

ТВ21 - 25.11.2021

Се претпоставува дека има уште еден преживеан од катастрофалната сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Струма во Бугарија. Ова произлегува по денешната прес конференцијата на бугарските јавни обвинители кои истакнаа дека од остатоците на ...

Приведено едно лице од Софија – објавувал ксенофобични коментари поврзани со несреќата

ТВ21 - 25.11.2021

Службеници на Генералната дирекција за борба против организиран криминал по добиен сигнал приведоа маж во Софија во врска со тешката сообраќајна несреќа со автобус на автопатот Струма, во која загинаа 45 лица, а уште 7 се повредени, соопшти ...

Во Софија уапсен маж за недолични коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

МКД - 25.11.2021

Бугарското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во Софија е уапсен 24-годишен маж поради неговите коментари на Фејсбук за трагедијата со македонскиот автобус на автопатот Струма, во близина на Боснек.

Бугарско МВР: Уапсен маж за недолични коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

Слободен Печат - 25.11.2021

Бугарското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во Софија е уапсен 24-годишен маж поради неговите коментари на Фејсбук за трагичната автобуска несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија.

На местото на несреќата биле пронајдени 44 трупови, од автобусот скокнале 8 лица

Телма - 25.11.2021

На местото на несреќата на автопатот Струма биле пронајдени 44 трупови, соопштија на денешната прес конференција од бугарското обвинителство. Според нив, еден од преживеаните сведоци е дециден дека низ скршениот заден прозорец изглегле осум луѓе.

ВО ЖИВО | Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Слободен Печат - 25.11.2021

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Република Бугарија за тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица. Несреќата се случи во вторникот на автопатот „Струма” кога автобус на превозникот „Беса транс” враќајќи се од Истанбул се ...

Бугарско обвинителство: Имало три туби кои не биле полни и не се запалиле

Сител - 25.11.2021

Бугарското обвинителство води истрага и во тек се распити поврзани со автобуската несреќа близу Боснек. „До овој момент нема ниту еден очевидец, а по медиумите ги има по 15-20 лица. Затоа сакаме објективно и коректно да ве информираме, за истрагата ...

Во Софија е приведен маж за ксенофобични коментари на Фејсбук за автобуската несреќа во Бугарија

24 Вести - 25.11.2021

Полицијата привела 24-годишен маж, кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот Струма, некомпатибилни со моралните и етичките норми, соопштиле од бугарското МВР.

Во Софија приведен маж за неприфатливи коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

Канал5 - 25.11.2021

Лицето кое е приведено во Софија од службеници на Генералната дирекција за борба против организираниот криминал по добиен сигнал, имало криминално досие. Полицијата привела 24-годишен маж, кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната ...

Во Софија приведен маж за неприфатливи коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

Алсат-М - 25.11.2021

Полицијата привела 24-годишен маж, кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот Струма, некомпатибилни со моралните и етичките норми, соопштиле од бугарското МВР.

СИТЕЛ ВО ЖИВО ОД СОФИЈА: Извлечени 44 тела од автобусот

Сител - 25.11.2021

Осмиот преживеан патник се уште е мистерија за бугарските власти. На прес-конференцијата во Обвинителството беше обелоденото дека има уште еден преживеан. Ова тврдење бугарското Обвинителство го темели на фактот дека во автобусот биле пронајдени 44 ...

Уапсен Бугарин за недолични коментири на Фејсбук за автобуската несреќа

Телма - 25.11.2021

Во Бугарија упасен е 24 годишник за недолично коментирање на Фејсбук за автобуската сообраќајна несреќа. Како што информираат од бугарското МВР, полицијата го привела нивниот граѓанин, бидејќи објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната ...

Едно лице е приведено во Софија – објавувал ксенофобични коментари за автобуската несреќа

Телма - 25.11.2021

Службеници на Генералната дирекција за борба против организиран криминал по добиен сигнал приведоа маж во Софија во врска со тешката сообраќајна несреќа со автобус на автопатот Струма, во која загинаа 45 лица, а уште 7 се повредени, соопшти ...

Несреќата во Бугарија во светските медиуми: „Автобус со трупови“

Фокус - 25.11.2021

За сообраќајна несреќа во Бугарија, во која загинаа 45 лица од Македонија, јавуваат голем број реномирани светски медиуми. Така, Гардијан ја опиша несреќата како најголема трагедија во Европа во изминатата деценија.

Приведено лице во Софија: Пишувал навредливи коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

Нова ТВ - 25.11.2021

Полицијата приведе 24-годишен маж кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот „Струма“ кои се некомпатибилни со моралните и етичките норми, соопштуваат од бугарското МВР.

МЛАД БУГАРИН Е УАПСЕН ЗАТОА ШТО НА ФЕЈСБУК ПИШУВАЛ НЕГАТИВНИ КОМЕНТАРИ ЗА НЕСРЕЌАТА - казната е затвор од една до ...

Фактор - 25.11.2021

Бугарското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во Софија е уапсен 24-годишен маж поради неговите коментари на Фејсбук за трагичната автобуска несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија.

Човечка грешка е главниот сомнеж за автобуската несреќа

Пулс24 - 25.11.2021

Резултатите од истрагата покажаа дека инцидентот не е резултат на терористички напад Човечка грешка, засега, е главниот сомнеж за автобуската несреќа која однесе десетици жртви на автопатот кај Перник.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Курир - 25.11.2021

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Република Бугарија за тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица. Несреќата се случи во вторникот на автопатот „Струма“ кога автобус на превозникот „Беса транс“ враќајќи се од Истанбул се ...

Во Софија приведен маж за неприфатливи коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

Бриф - 25.11.2021

Полицијата привела 24-годишен маж, кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот Струма, некомпатибилни со моралните и етичките норми, соопштиле од бугарското МВР.

Побарани оставки од бугарски министри, а во Македонија министрите гонат службеници за кобната несреќа

Курир - 25.11.2021

Иако сѐ уште трае истрагата и не се знаат точните причини за несреќата со македонскиот автобус во Бугарија во која загинаа 45 лица, веќе се констатирани низа сериозни пропусти кои се направени од страна на институциите.

БРЗАТА ПОМОШ ОБЈАВИ ВИДЕО ОД АВТОБУСОТ ВО ПЛАМЕН Биле пренесени 7 повредени патници

+инфо - 25.11.2021

Од Брзата помош објавија видео снимено само 10 минути по сигналот за несреќата. Брзата помош превезла седум повредени патници кои успеале да се спасат од автобусот што изгоре на автопатот „Струма“, објави вечерва бугарската телевизија БНТ .

(Живо) Прес-конференција на бугарското Обвинителство за истрагата за автобуската несреќа

Нова ТВ - 25.11.2021

Прес-конференција на бугарското Обвинителство за истрагата за автобуската ...

Уапсено едно лице во Софија – објавувал ксенофобични коментари поврзани со несреќата

Вечер Прес - 25.11.2021

Службеници на Генералната дирекција за борба против организиран криминал по добиен сигнал приведоа дваесет и четиригодишен маж во Софија во врска со тешката сообраќајна несреќа со автобус на автопатот Струма, во која загинаа 45 лица, а уште 7 се ...

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија (во живо)

Либертас - 25.11.2021

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Република Бугарија за тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица. Несреќата се случи во вторникот на автопатот „Струма“ кога автобус на превозникот „Беса транс“ враќајќи се од Истанбул се ...

Во Софија уапсен маж за недолични коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

Курир - 25.11.2021

Бугарското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во Софија е уапсен 24-годишен маж поради неговите коментари на Фејсбук за трагичната автобуска несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа 45 македонски граѓани.

Бугарските обвинители се соменваат дека човечка грешка ја предизвикала автобуската несреќа

MTM - 25.11.2021

Главниот сомнеж на бугарските обвинители е дека човечка грешка е причината за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ каде загинаа 45 македонски државјани. До овој момент, иако во јавност говорат десетици сведоци, во Обвинителството не се јавил ...

Уапсено едно лице во Софија порад несоодветни коментарни за несреќата

Lider - 25.11.2021

Дваесет и четиригодишен маж е уапсен во Софија поради коментари за трагедијата на автопатот Струма на Фејсбук, се вели во официјалното соопштение од бугарското МВР. Младиот човек бил приведен на територијата на Софија од полициските службеници по ...

Работам во итната служба 25 години, ова е една од најстрашните несреќи

Н.Македонија - 25.11.2021

Работам во итната служба 25 години, ова е една од најстрашните несреќи што сум ги видела, вели Лоарета Николова од итната служба од Перник, која им помогнала на преживеаните по автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во изјава за бугарските ...

Во Софија приведен маж за националистички коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

24Инфо - 25.11.2021

Полицијата привела 24-годишен маж, кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот Струма, некомпатибилни со моралните и етичките норми, соопштиле од бугарското МВР.

„Огнено шоу со македонска скара“ - Вака Бугаринот ја коментираше фаталната несреќа во Бугарија

Press24 - 25.11.2021

Бугарското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во Софија е уапсен 24-годишен маж поради неговите коментари на Фејсбук за трагичната автобуска несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа 45 македонски граѓани.

Приведено лице во Софија поради навредливи коментари за несреќата

Н.Македонија - 25.11.2021

Бугарската полиција во Софија приведе 24-годишник кој на Фејсбук објавувал недолични коментари за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, соопшти бугарското МВР. Според тамошните информации, приведениот имал криминално досие.

Ќе понуди ли некој оставка за несреќата во Бугарија?

Press24 - 25.11.2021

Изминува третиот ден по кобната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија а се уште никој во Македонија не понел морална одговорност. За почеток, се поставува прашањето, дали воопшто нешто работеле службите кои се одговорни да го контролираат и ...

Сите прашања заслужуваат одговори

Н.Македонија - 25.11.2021

Два дена по трагичната несреќа на македонски автобус на автопатот Струма во Бугарија, во која 45 луѓе загинаа, а седуммина беа повредени, не стивнуваат реакциите во јавноста, која со право бара одговори на прашањето како се случи обично рутинско ...

Несоодветната патна сигнализација можна причина за трагедијата

Н.Македонија - 25.11.2021

Повеќето бугарски сообраќајни експерти сметаат дека освен потенцијална грешка на возачот или проблем со автобусот, не треба да се исклучи ниту можноста несреќата да е предизвикана од лошата состојба на патот и несоодветната сигнализација покрај ...

Во Софија приведен маж за неприфатливи коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

еМагазин - 25.11.2021

Полицијата привела 24-годишен маж, кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот Струма, некомпатибилни со моралните и етичките норми, соопштија од бугарското МВР.

Брзата помош објави видео од автобусот што гори додека ги пренесувале седумината повредени патници

Нетпрес - 25.11.2021

Брзата помош превезла седум повредени патници кои успеале да се спасат од автобусот што изгоре на автопатот „Струма“, објави вечерва бугарската телевизија БНТ . Од Брзата помош објавија видео снимено само 10 минути по сигналот за несреќата.

Приведено Бугариноткој објавуви ксенофобични коментари поврзани со несреќата

Република - 25.11.2021

Службеници на Генералната дирекција за борба против организиран криминал по добиен сигнал приведоа маж во Софија во врска со тешката сообраќајна несреќа со автобус на автопатот Струма, во која загинаа 45 лица, а уште 7 се повредени, соопшти ...

Брзата помош превезла седум повредени патници од изгорениот автобус

24Инфо - 25.11.2021

Брзата помош превезла седум повредени патници кои успеале да се спасат од автобусот што изгоре на автопатот „Струма“, објави вечерва бугарската телевизија БНТ . Од Брзата помош објавија видео снимено само 10 минути по сигналот за несреќата.

Бугарското обвинителство: Тубите за гориво биле празни, денес продолжуваат распитите

Lider - 25.11.2021

Главниот сомнеж на бугарските обвинители е дека човечка грешка е причината за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ каде загинаа 45 македонски државјани. До овој момент, иако во јавност говорат десетици сведоци, во Обвинителството не се јавил ...

Бугарско обвинителство: Тубите за гориво во автобусот биле празни

Скопје инфо - 25.11.2021

Бугарското обвинителство води истрага и во тек се распити поврзани со несреќата во која загинаа 46 лица. „До овој момент нема ниту еден очевидец, а по медиумите ги има по 15-20 лица. Затоа сакаме објективно и коректно да ве информираме, за истрагата ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Lider - 25.11.2021

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Република Бугарија за тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица. Несреќата се случи во вторникот на автопатот „Струма“ кога автобус на превозникот „Беса транс“ враќајќи се од Истанбул се ...

(Во живо) Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Независен - 25.11.2021

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Република Бугарија за тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица. Несреќата се случи во вторникот на автопатот „Струма“ кога автобус на превозникот „Беса транс“ враќајќи се од Истанбул се ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Press24 - 25.11.2021

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Република Бугарија за тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица. Несреќата се случи во вторникот на автопатот „Струма“ кога автобус на превозникот „Беса транс“ враќајќи се од Истанбул се ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Република - 25.11.2021

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Република Бугарија за тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица. Несреќата се случи во вторникот на автопатот „Струма“ кога автобус на превозникот „Беса транс“ враќајќи се од Истанбул се ...

Сител реконструкција: Како дошло до автобуската несреќа (ВИДЕО)

Press24 - 25.11.2021

Од истата бензинска пумпа со истиот автобус во истите ноќни услови. Група бугарски сообраќајни експерти тргнуваат во потрага по причините за страшната сообраќајна несреќа. Пред почетокот на патувањето правиме внатрешна обиколка на автобусот Пред ...

Во живо: Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Точка - 25.11.2021

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Република Бугарија за тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица. Автобуска несреќа Република Бугарија прес-конференција Црна Хроника државно јавно обвинителство на ...

Alsat објави видео од местото на несреќата во Бугарија

Кајгана - 25.11.2021

Телевизија Alsat се јави во живо со видеопренос од местото каде пред три дена се случи трагичната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија. Директорот на Институтот за судска медицина Александар Станков изјави дека на местото на автобуската несреќа ...

Уапсен 24-годишникот од Бугарија што пишуваше шоканти коментари на Фејсбук за несреќата

Точка - 25.11.2021

Бугарското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во Софија е уапсен 24-годишен маж поради неговите коментари на Фејсбук за трагичната автобуска несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во која загинаа 45 македонски граѓани.

Официјално: Загинати се 44 патници, не 45

Кајгана - 25.11.2021

На денешната прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија беше истакнато дека бројот на жртвите во изгорениот автобус е 44 не 45 или 46 како што претходно се тврдеше. Бугарското обвинителство даде отчет за истрага при што нагласи ...

(Видео) Сарафов со првични детали - што е утврдено во врска со наводите дека во автобусот имало туби со гориво

Точка - 25.11.2021

Главниот сомнеж на бугарските обвинители е дека човечка грешка е причината за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ каде загинаа 45 македонски државјани. До овој момент, иако во јавност говорат десетици сведоци, во Обвинителството не се јавил ...

Во Софија приведен маж за неприфатливи коментари на Facebook за автобуската несреќа

Кајгана - 25.11.2021

Полицијата привела 24-годишен маж, кој објавувал коментари на Facebook, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот „Струма“, некомпатибилни со моралните и етичките норми, соопштиле од бугарското МВР.

Бугарските обвинители се соменваат дека човечка грешка ја предизвикала автобуската несреќа

Денар - 25.11.2021

Главниот сомнеж на бугарските обвинители е дека човечка грешка е причината за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ каде загинаа 45 македонски државјани. До овој момент, иако во јавност говорат десетици сведоци, во Обвинителството не се јавил ...

Приведено лице од Софија – објавувал ксенофобични коментари поврзани со несреќата

4NEWS - 25.11.2021

Службеници на Генералната дирекција за борба против организиран криминал по добиен сигнал приведоа маж во Софија во врска со тешката сообраќајна несреќа со автобус на автопатот Струма, во која загинаа 45 лица, а уште 7 се повредени, соопшти ...

Сведоци од амбулантските возила: Ние однесовме 7 лица во болница

4NEWS - 25.11.2021

Поради мистеријата и прашањето кое се наметна колку вкупно патници се загинати и преживеани по несреќата во која автобус на „Беса Транс“ се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија, екипата на бугарската БТВ разговараше со лицата од итната ...

Во Софија приведен маж за неприфатливи коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

Опсервер - 25.11.2021

ript> – Полицијата привела 24-годишен маж, кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот Струма, некомпатибилни со моралните и етичките норми, соопштиле од бугарското МВР.

Во Софија приведен маж за неприфатливи коментари на Фејсбук за автобуската несреќа

CivilMedia - 25.11.2021

Полицијата привела 24-годишен маж, кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот Струма, некомпатибилни со моралните и етичките норми, соопштиле од бугарското МВР.

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија (во живо)

Frontline - 25.11.2021

Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Република Бугарија за тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица. Несреќата се случи во вторникот на автопатот „Струма“ кога автобус на превозникот „Беса транс“ враќајќи се од Истанбул се ...

Двајца полицајци и нивните семејства меѓу жртвите во автобуската трагедија

Скопје1 - 25.11.2021

Двајца полициски службеници се меѓу жртвите во сообраќајната несреќа која се случи во Бугарија на автопатот „Струма“. Ова го потврди министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој додаде дека и членови на семејствата на вработените во МВР, се ...

Се прават распити, тубите за гориво биле празни – бугарското обвинителството со детали за несреќата

Скопје1 - 25.11.2021

Главниот сомнеж на бугарските обвинители е дека човечка грешка е причината за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ каде загинаа 45 македонски државјани. До овој момент, иако во јавност говорат десетици сведоци, во Обвинителството не се јавил ...

Уапсен маж во Софија за недолични коментари на Фејсбук поврзани со автобуската несреќа

Мета - 25.11.2021

Бугарската полиција во Софија уапси 24-годишен маж поради неговите недолични коментари на Фејсбук за трагедијата со македонскиот автобус на „Беса транс“ што се случи на автопатот Струма , во близина на Боснек.

Бугарската полиција уапси 24-годишник поради недолични кометари на Фејсбук, за страотната автобуска несреќа

Скопско Ехо - 25.11.2021

За недолично коментирање на Фејсбук за завчерашната сообраќајна несреќа на македонски автобус во Бугарија, бугарската полиција упси 24-годишно лице. Како што информираат од бугарското МБР, полицијата го привела нивниот граѓанин, бидејќи објавувал ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Бугарија

Опсервер - 25.11.2021

ript> – Прес-конференција на Државното јавно обвинителство на Република Бугарија за тешката автобуска несреќа во која загинаа 45 лица. Несреќата се случи во вторникот на автопатот „Струма“ кога автобус на превозникот „Беса транс“ враќајќи се од ...

Во Софија приведено лице кое ширело говор на омраза на Фејсбук за автобуската несреќа

Gostivarpress.mk - 25.11.2021

Полицијата привела 24-годишен маж, кој објавувал коментари на Фејсбук, поврзани со трагичната несреќа со патничкиот автобус на автопатот Струма, некомпатибилни со моралните и етичките норми, соопштиле од бугарското МВР.

Уапсено едно лице во Софија – објавувал коментари на Фејсбук поврзани со несреќата

Локално - 25.11.2021

Дваесет и четиригодишен маж е уапсен во Софија поради коментари за трагедијата на автопатот Струма на Фејсбук, се вели во официјалното соопштение од бугарското МВР. Младиот човек бил приведен на територијата на Софија од полициските службеници по ...

Бугарски автомобилист направи реконструкција на автобуската несреќа со 45 загинати – предупредувачки знак лежи паднат ...

Сакам да кажам - 24.11.2021

Бугарскиот автомобилист Димитар Илиев, кој има и академија за безбедност во сообраќајот, за Бугарската национална телевизија (БНТ) направи реконструкција на вчерашната несреќа на автобусот на „Беса транс“, во која загинаа 45 луѓе, меѓу кои и 12 деца.

Очевидци за последните минути од несреќата - како се спасија седум патници од автобусот

Deutsche Welle - 24.11.2021

На автопатот Струма кај Перник загинаа 45 македонски туристи, меѓу кои 12 деца. Најмладите патници во автобусот се близначиња кои имале по четири години, додека најстариот е на 63-годишна возраст.

Преживеаните патници од автобуската несреќа во Бугарија се стабилно и до петок ќе се лекуваат во Софија

Сакам да кажам - 24.11.2021

Седумтемина патници кои ја преживеаја вчерашната тешка автобуска несреќа во Бугарија се во стабилна состојба и ќе останат во болницата во Софија до петок. Ова го соопшти Министерството за здравство откако министерот Венко Филипче утрово разговарал ...

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

ТВ21 - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

Бугарски експерти тврдат: Имало траги на кочење на местото на несреќата, возачот не заспал

Телма - 24.11.2021

Полека се склопуваат деловите од сложувалката која треба да ја даде конечната слика како вчера дојде до тешката сообраќајна несреќа на магистралниот пат „Струма“ пред градот Перник во Бугарија.

Спиеле на 500 метри од трагедијата кај „Струма“: Гледавме како гори, но не можевме да помогнеме од силниот оган

МКД - 24.11.2021

Сведок за трагедијата на автопатот Струма е еден еден од мажите што на бројот 112 ја пријавил автобуската несреќа. Тој за БТВ открива детали за трагедијата. Илија Николов заедно со уште двајца колеги работат на локација на 500 метри од местото на ...

ВИДЕО | Спиеле во приколка во близина на несреќата: Гледавме како гори, но не можевме да помогнеме од силниот оган

Слободен Печат - 24.11.2021

Сведок за трагичниот настан на автопатот „Струма“ е меѓу првите што се јавиле на бројот 112 и ја пријавил автобуската несреќа. Тој за БТВ открива детали за трагедијата. Илија Николов заедно со уште двајца колеги работат на локација на 500 метри од ...

Отстранети полициските барикади-екипата на Телма на местото на ужасната сообраќајна несреќа

Телма - 24.11.2021

Црвени полициски ленти го означуваат местото заштитено за продолжување на истражните активности. Тука се случила несреќата во која загинаа 45 патници, 45 граѓани на Македонија. На лице место се гледаат остатоци од автобусот, кои останале по ...

ВО ЖИВО ОД БУГАРИЈА: Прес конференција

ТВ21 - 24.11.2021

Во тек е прес конференција околу состојбата на повредените лица во страшната сообраќајка во ...

За автобуската несреќа известија сите светски медиуми

Алсат-М - 24.11.2021

Адриан Керими За трагедијата во Бугарија известија сите светски медиуми. Веста за несреќата во која загинаа 45 лица од кои 12 деца се прошири насекаде, и покрај ограничениот пристап на медиумите до местото на настанот.

Страотната сообраќајка во Бугарија го стаписа целиот Балкан

Слободен Печат - 24.11.2021

Несреќата се случила околу 2 часот по полноќ по локално време, во близина на селото Боснек, на магистралата „Струма“. Автобусот, сопственост на агенцијата „Беса турс“ од Скопје, се движел од Турција кон Македонија, удрил во заштитната ограда и се ...

Бугарското обвинителство утре ќе ги соопшти првичните сознанија

24 Вести - 24.11.2021

Знамињата на половина копје, Македонија во жалост - каде лежи одговорноста за 45те загубени човечки животи, во катастрофалната сообраќајка во Бугарија? Шверц на нафта, човечка грешка, лоша патна сигнализација или избледени хоризонтални ознаки на ...

(Видео) Бугарски автомобилист направи реконструкција на автобуската несреќа

Алсат-М - 24.11.2021

Бугарскиот автомобилист Димитар Илиев, кој има и академија за безбедност во сообраќајот, за Бугарската национална телевизија (БНТ) направи реконструкција на вчерашната несреќа на автобусот на „Беса транс“, во која загинаа 45 луѓе, меѓу кои и 12 деца.

ВИДЕО | Бугарски автотркач со своја анализа за несреќата: Се обидов да се ставам на местото на возачот

Слободен Печат - 24.11.2021

Бугарската национална телевизија БНТ објави снимка на автомобилскиот тркач Димитар Илиев, кој направи сопствена анализа за трагичната автобуска несреќа на автопатот „Струма“. Илиев алудира на големиот број проблеми кои не смеат да се одложуваат и ...

Рановски: Дали автобусот се запалил пред или по ударот?

Фокус - 24.11.2021

Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда, изјави извршниот директор на Автомобилската управа на Бугарија, Бојко Рановски. -Инспекторите ќе направат се што е потребно за да го утврдат целото ...

(ФОТО) Бугарски медиуми: Црн вторник, починаа 45 лица поради поевтино гориво

Фокус - 24.11.2021

Веќе е втор ден на жалост во Македонија по вчерашната трагедија во Бугарија во која загинаа 45 државјани од земјава, а седуммина биле повредени. Бугарските весници со тажни слики од сообраќајката известуваат за оваа трагедија, која е во центарот на ...

Екипата на Телма во Бугарија – потресни сведоштва на сведоците, преживеаните во стабилна состојба

Телма - 24.11.2021

Екипата на Телма, новинарот Миомир Серафиновиќ и снимателот Игор Јанковски и денеска ги пренесуваат најновите информации од Бугарија по ужасната автобуска несреќа, во која животот го загубија 45 луѓе.

Седуммината повредени во автобуската несреќа се во стабилна состојба

Телма - 24.11.2021

Седуммината преживеани патници од трагичната несреќа која се случи вчера во Бугарија на автопатот „Струма“ се во стабилна состојба, известија утринава докторите од болницата каде се сместени пациентите.

МАПА: Сите големи несреќи кои досега ја погодиле Македонија

Слободен Печат - 24.11.2021

Во три авионски несреќи на комерцијални авио линии на територијата на Македонија загинаа 219 патници, 10 жртви има во две несреќи со мали авиони и со 9 жртви беше авионската несреќа во која загина македонскиот претседател Борис Трајковски и неговите ...

Автобусот се запалил уште пред да удри во банкината?

Фокус - 24.11.2021

Автомобилистот Румен Дунев во своја анализа за вчерашната несреќа во која загинаа 45 граѓани од Македонија, вели дека автобусот имал двапати кочел и дека возачот на автобусот не спиел. – Еден пат е непосредно пред островот, пред автобусот да удри во ...

Автобуската несреќа поттикна голем интересот кај светските медиуми

Алсат-М - 24.11.2021

Adrian Kerinmi Бугарските медиуми пишуваат за првите сомнежи во однос на причината за трагичната несреќа. Весникот „24 часа“ денеска на насловната страница имаше наслов – „45 жртви поради измами со 1,07 лева“.

Има траги на кочење на автобусот, возачот не заспал, тврди бугарски тркач со автомобили

МКД - 24.11.2021

Има траги на кочење на автобусот, возачот не заспал, тврди бугарски тркач со автомобили Румен Дунев, инаку тркач со автомобили ја демантира едната од верзиите за причините за несреќата, дека немало траги од кочење и дека возачот заспал.

Сведок: Видов оган имаше излезено луѓе од автобусот, мирисаше на изгорено но не почувствував мирис на гориво

Сител - 24.11.2021

Сведок за трагичниот настан на автопатот „Струма“ е меѓу првите што се јавиле на бројот 112 и ја пријавил автобуската несреќа. Тој за БТВ открива детали за трагедијата. Илија Николов работи на локација на 50 метри од местото на несреќата.

ВИДЕО: Први ја пријавиле несреќата – „На коловозот имаше запалени парчиња гума“

ТВ21 - 24.11.2021

Сведок за трагичниот настан на автопатот „Струма“ е меѓу првите што се јавиле на бројот 112 и ја пријавиле автобуската несреќа. Тој за БТВ открива детали за трагедијата. Илија Николов работи на локација на 50 метри од местото на несреќата.

Сите ние загинавме во автобусот во Бугарија

Слободен Печат - 24.11.2021

Како може автобус кој не бил пријавен за меѓународен превоз – значи, ја немал потребната документација воопшто да ја помине границата – тоа да го правел во којзнае колку наврати, којзнае од кога? Дали е можно, вон фабричката спецификација, да имал ...

Истрагата за изгорениот автобус ќе трае најмалку шест месеци: Причините за несреќата ќе се откријат, виновниците ...

Слободен Печат - 24.11.2021

Тахографот е целосно изгорен, телата се многу јагленосани, што значи дека не можеме да дознаеме дали возачот имал срцев удар. Можно е автобусот да шверцувал гориво, или некој од патниците, или возачите да превезувале запаливи материи, како огномети ...

Сите автобуски несреќи на Балканот од 2002: Последната е убедливо најсмртоносна

Фактор - 24.11.2021

Повеќе од сто луѓе загинаа во несреќи на Балканот во кои учествуваа патнички автобуси. Последната се случи во раните утрински часови на 23 ноември во Бугарија и е, убедливо, најсмртоносната несреќа: со 46 жртви.

БУГАРСКИ ПАТ НА СМРТТА: Многу кривини со спуштања и искачувања, имало чести несреќи на делницата, но надлежните не ...

Фактор - 24.11.2021

Страшната трагедија што се случи во Бугарија, кога автобус од Северна Македонија се запали и загинаа 46 лица, е една од многуте несреќи што се случија на истиот дел од автопатот, пишува Блиц.рс.

(ВИДЕО) Бугарски експерт направи детална анализа на патот: Нема знак, човекот не знае, гледа три ленти и преминува во ...

Бриф - 24.11.2021

Автобусот на „Беса транс“ на автопатот „Струма“ близу Перник удрил во банкината која што го дели патот од местото за одмор, а потоа и во банкината од другата страна на патот. Автобусот целосно е изгорен, но засега не се знае кога избил пожарот.

ОВА СЕ СИТЕ АВТОБУСКИ НЕСРЕЌИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 20 ГОДИНИ НА БАЛКАНОТ – вчерашната испиша историја која долго ќе се памети…

Курир - 24.11.2021

Повеќе од сто луѓе загинаа во несреќи на Балканот во кои учествуваа патнички автобуси. Последната се случи во раните утрински часови на 23 ноември во Бугарија и е, убедливо, најсмртоносната несреќа: со 46 жртви.

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

Бриф - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

Автобусот имал пат на кочење, велат бугарски експерти за БНТ

OhridNews - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

Eксперти за БНТ: Автобусот имал пат на кочење

Вечер Прес - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

Либертас - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

Бугарски автотркач направи анализа за несреќата на македонскиот автобус: Се обидов да се ставам на местото на ...

Вечер Прес - 24.11.2021

Реконструкција на вчерашната несреќа на автобусот на „Беса транс“, во која загинаа 45 лица, за Бугарската национална телевизија (БНТ) направи бугарскиот автомобилист Димитар Илиев кој има и академија за безбедност во сообраќајот.

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

Нова ТВ - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

ГОРЕШЕ ПРЕМНОГУ БРГУ, НЕ МОЖЕВМЕ ДА ПОМОГНЕМЕ Сведокот кој повикал помош бил прв на местото на несреќата (ВИДЕО)

+инфо - 24.11.2021

Огнот гореше полека, но постепено почна да се засилува одзади. Пријдовме и сакавме да помогнеме, но немаше начин. Веќе беше многу топло, не можевме да се доближиме до автобусот и да помогнеме, вели сведокот.

Експерти за БНТ: Веруваме дека прво дошло до експлозија во автобусот, има пат на кочење – возачот не спиел

Курир - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

НЕГОВИОТ КОЛЕГА ПРВ ЈА ПРИЈАВИЛ ТРАГЕДИЈАТА – парчиња гума во пламен летаа неколку метри, преживеаните се спасиле за ...

Курир - 24.11.2021

Сведок за трагичниот настан на автопатот „Струма“ е меѓу првите што се јавиле на бројот 112 и ја пријавил автобуската несреќа. Тој за БТВ открива детали за трагедијата. Илија Николов работи на локација на 50 метри од местото на несреќата.

АВТОБУСОТ КОЧЕЛ ДВАПАТИ Возачот не спиел

+инфо - 24.11.2021

Здружението на жртви од несреќи ја поставува хипотезата дека шверц на гориво е причина за пожарот. Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на ...

БИБИСИ објави за стравичната автобуска трагедија: еве што пишува

Фактор - 24.11.2021

Во Македонија знамињата денеска се спуштени на половина копје, бидејќи земјата со шок, збунетост и тага реагираше на автобуската несреќа во соседна Бугарија, во која загинаа 46 македонски државјани, пишува Би-би-си.

Сите ние загинавме во автобусот во Бугарија

Либертас - 24.11.2021

Како може автобус кој не бил пријавен за меѓународен превоз – значи, ја немал потребната документација воопшто да ја помине границата – тоа да го правел во којзнае колку наврати, којзнае од кога? Дали е можно, вон фабричката спецификација, да имал ...

Странските медиуми за трагедијата со македонскиот автобус во Бугарија

Либертас - 24.11.2021

Несреќата на автобусот со македонски регистарски таблички кој се запали на автопатот јужно од Софија, при што загинаа најмалку 45 лица, меѓу кои има и 12 деца, денеска беше еден од најтрагичните настани за кој пренесуваа светските и европските ...

Бугарските експерти тврдат: Возачот не заспал, имало траги од кочење уште пред првиот удар

Вечер Прес - 24.11.2021

Истрагата е во тек и полека се склопува моаикот кој треба да ја даде конечната слика како вчера дојде до тешката автобуска несреќа на магистралниот пат „Струма“ пред градот Перник во Бугарија во која настрадаа 45 патници.

Нови сознанија: Мантинелата од автопатот ја блокирала вратата на автобусот!? На тој дел од патот имало четири несреќи ...

Во Центар - 24.11.2021

Автобусот е во таква состојба што не може да се утврдат податоци од техничкиот уред кој го снима движењето на автобусот – тахографот. Се изгоре. Ова за Бугарското национално радио го изјави извршниот директор на Извршната агенција „Автомобилска ...

Избледени ознаки, немање патна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка - бугарски експерти со можни ...

Press24 - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлекторите, можен шверц на гориво или човечка грешка се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот Струма.

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

Независен - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

Автобусот имал пат на кочење, возачот не спиел, велат експерти за БНТ

Скопје инфо - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

Кој ќе сноси одговорност за паднатите знаци и распаднатите светла, прашува бугарскиот автомобилист Димитар Илиев

Република - 24.11.2021

Бугарскиот автомобилист Димитар Илиев, кој има и Академија за безбедност во сообраќајот, прави реконструкција на тешката сообраќајна несреќа на автобусот на „Беса транс“, во која загинаа 45 лица.

Експерти за БНТ: Прво дошло до експлозија во автобусот, има пат на кочење – возачот не спиел

Република - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

ЕКСПЕРТИ ЗА БНТ: Лоши ознаки, немање патна сигнализација, можен шверц на гориво… причини за трагедијата

Денешен - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

Првиот очевидец на трагедијата во автобусот откри како настанал пожарот

Независен - 24.11.2021

Слушнаме силен звук и видовме дека нешто гори кај заштитната ограда, а потоа како постепено се засилува, вели Илија, сведок за трагедијата на автопатот Струма, кој бил еден од оние кои се јавиле на бројот за итни случаи 112 за автобуската несреќа.

(Видео) Се обидов да се ставам на местото на возачот – автотркачот Димитар Илиев со анализа за несреќата на ...

Независен - 24.11.2021

Бугарската национална телевизија БНТ пренесе видео на автомобилскиот тркач Димитар Илиев, кој направи сопствена анализа за трагичната автобуска несреќа на автопатот „Струма“ во која загинаа 45 лица.

Сеќавањата на трагедиите се и горка поука

Н.Македонија - 24.11.2021

Црн вторник за Македонија, oткако македонски автобус на „Беса транс“ се запали во соседна Бугарија, во кој, според досегашните достапни информации, починаа 46 лица. Несреќата се случи вчераутро, на автопатот Струма, на делницата од Софија кон ...

Рановски за вчерашната несреќа: Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ...

24Инфо - 24.11.2021

Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда, изјави за бугарскиот „БНТ“ извршниот директор на Автомобилската управа на Бугарија, Бојко Рановски.

Рановски: Важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот

Н.Македонија - 24.11.2021

Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда, изјави за бугарскиот „БНТ“ извршниот директор на Автомобилската управа на Бугарија, Бојко Рановски.

Сведок на несреќата: Видовме како гори, а полицијата дојде по 17 минути

Press24 - 24.11.2021

Сведок за трагичниот настан на автопатот „Струма“ е меѓу првите што се јавиле на бројот 112 и ја пријавил автобуската несреќа. Тој за БТВ открива детали за трагедијата. Илија Николов работи на локација на 50 метри од местото на несреќата.

Рановски: Важно е да откриеме дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда

Lider - 24.11.2021

Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда, изјави за бугарскиот „БНТ“ извршниот директор на Автомобилската управа на Бугарија, Бојко Рановски.

Неговиот колега ја пријавил несреќата и виделе како летаат пламени парчиња гума, а преживеаните се спасиле за секунда ...

Нетпрес - 24.11.2021

Сведок за трагичниот настан на автопатот „Струма“ е меѓу првите што се јавиле на бројот 112 и ја пријавил автобуската несреќа. Тој за БТВ открива детали за трагедијата. Илија Николов работи на локација на 50 метри од местото на несреќата.

Спиеле во приколка во близина на несреќата: Гледавме како гори, но не можевме да помогнеме од силниот оган

24Инфо - 24.11.2021

Сведок за трагичниот настан на автопатот „Струма“ е меѓу првите што се јавиле на бројот 112 и ја пријавил автобуската несреќа. Тој за БТВ открива детали за трагедијата. Илија Николов заедно со уште двајца колеги работат на локација на 500 метри од ...

Рановски за вчерашната несреќа: Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ...

Centar - 24.11.2021

Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда, изјави за бугарскиот „БНТ“ извршниот директор на Автомобилската управа на Бугарија, Бојко Рановски.

Рановски за вчерашната несреќа: Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ...

MTM - 24.11.2021

Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда, изјави за бугарскиот „БНТ“ извршниот директор на Автомобилската управа на Бугарија, Бојко Рановски.

Тридневна жалост во Македонија

Н.Македонија - 24.11.2021

Тридневна жалост прогласи Владата, поради несреќата што се случи околу 2 часот по полноќ на магистралниот пат „Струма“ во Бугарија, во која загинаа 45 лица од кои 12 малолетници. – За денови на жалост се прогласени денешниот ден, утре и задутре, ...

Ќе се одземе лиценцата на превозникот - Како тој минувал низ границите во Бугарија без соодветна документација?

Press24 - 24.11.2021

Во тек е истрагата за несреќата во која загинаа 45 патници, а седум лица се повредени откако македонски автобус се запали на магистралниот пат „Струма“ на потегот Софија – Благоевград. Според првичните информации од истражните органи во Бугарија, во ...

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

Lider - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

Проблем во истрагата: Тахографот што го бележил движењето на автобусот на „Беса транс“ е изгорен

еМагазин - 24.11.2021

Истрагата што бугарските истражни органи ја водат за трагичната несреќа на автопатот близу Перник, Бугарија, во која во автобусот на превозник од Македонија загинаа 45 патници, наидува на одреден проблем, бидејќи е изгорен тахографот што го бележи ...

Експерти уверени дека прво дошло до експлозија во автобусот, има пат на кочење а возачот не спиел

Нетпрес - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

Заштитната ограда ја блокирала вратата, една од причините што луѓето не успеале да се спасат

Република - 24.11.2021

Автобусот е во таква состојба што не може да се утврдат податоци од техничкиот уред кој го снима движењето на автобусот, тахографот. Се изгорело, вели за Бугарското национално радио директорот на Автомобилска администрација во Бугарија Бојко ...

Екипа на Телма на местото на несреќата: Отстранети се полициските барикади

Точка - 24.11.2021

На местото на несреќата има остатоци од автобусот, кои останале таму по кревањето на трупот на изгореното возило. Се гледа и местото каде прв пат удрил автобусот, и каде изгорел. Местото на несреќата, во која загинаа 45 граѓани на Македонија, е ...

Видео: Бугарски автотркач со своја анализа за несреќата - предупредувачки знак лежи паднат од мај, друг знак е лошо ...

Точка - 24.11.2021

Бугарскиот автомобилист Димитар Илиев, кој има и академија за безбедност во сообраќајот, за Бугарската национална телевизија (БНТ) направи реконструкција на вчерашната несреќа на автобусот на „Беса транс“, во која загинаа 45 лица.

Рановски за вчерашната несреќа: Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ...

Точка - 24.11.2021

Многу е важно да се открие дали автобусот се запалил пред или по судирот со заштитната ограда, изјави за бугарскиот „БНТ“ извршниот директор на Автомобилската управа на Бугарија, Бојко Рановски.

Сите ние загинавме во автобусот во Бугарија

CivilMedia - 24.11.2021

Како може автобус кој не бил пријавен за меѓународен превоз – значи, ја немал потребната документација воопшто да ја помине границата – тоа да го правел во којзнае колку наврати, којзнае од кога? Дали е можно, вон фабричката спецификација, да имал ...

Сите ние загинавме во автобусот во Бугарија

Frontline - 24.11.2021

Како може автобус кој не бил пријавен за меѓународен превоз – значи, ја немал потребната документација воопшто да ја помине границата – тоа да го правел во којзнае колку наврати, којзнае од кога? Дали е можно, вон фабричката спецификација, да имал ...

Бензин или средства за чистење, туби или двоен резервоар – Што ја предизвикало експлозијата на автобусот?

ММС - 24.11.2021

Автобусот на „Беса Транс“ кој вчераутро се запали на делницата Софија – Благоевград и предизвика пожар, во кој изгореа 45 патници кои се враќале од екскурзија од Истанбул кон Скопје, не можел да го предизвика резервоарот со дизел гориво какво што ...

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

MakPress - 24.11.2021

Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на автопатот ...

Трагедии без поуки

Окно - 24.11.2021

Како може автобус кој не бил пријавен за меѓународен превоз – значи, ја немал потребната документација воопшто да ја помине границата – тоа да го правел во којзнае колку наврати, којзнае од кога? Дали е можно, вон фабричката спецификација, да имал ...

ВИДЕО: Aвтомобилист направи реконструкција на несреќата

Локално - 24.11.2021

Бугарскиот автомобилист Димитар Илиев за Бугарската национална телевизија (БНТ) направи реконструкција на вчерашната несреќа на автобусот на „Беса транс“, во која загинаа 45 луѓе, меѓу кои и 12 деца.

Заминаа на пат без враќање: С. Македонија тагува по 45-те жртви oд страотната автобуска несреќа

Локално - 24.11.2021

Знамињата во Северна Македонија и Бугарија се на половина копје и прогласени се денови на жалост. 45 загубени човечки животи и мноштво неодговорени прашања по страотната трагедија која се случи на автопатот кај бугарскиот град Перник во вторникот.

„Починаа 45 патници поради поевтино гориво“, бугарските насловни страници преплавени со несреќата

Скопје1 - 24.11.2021

Веќе е втор ден на жалост во Македонија по вчерашната трагедија во Бугарија во која загинаа 45 државјани од земјава, а седуммина биле повредени. Бугарските весници со тажни слики од сообраќајката известуваат за оваа трагедија, која е во центарот на ...

Како странските медиуми известуваа за несреќата во Бугарија: Ужас, трагедија незапаметена во поновата Европска историја

MakPress - 24.11.2021

Несреќата на автобусот со македонски регистарски таблички кој се запали на автопатот јужно од Софија, при што загинаа најмалку 45 лица, меѓу кои има и 12 деца, денеска беше еден од најтрагичните настани за кој пренесуваа светските и европските ...

За автобуската несреќа известија сите светски медиуми

Zoom - 24.11.2021

Адриан Керими Advertisements За трагедијата во Бугарија известија сите светски медиуми. Веста за несреќата во која загинаа 45 лица од кои 12 деца се прошири насекаде, и покрај ограничениот пристап на медиумите до местото на настанот.

Тече истрагата за автобуската несреќа во Бугарија, ќе се одземе лиценцата на превозникот

Бизнис Вести - 24.11.2021

Во тек е истрагата за несреќата во која загинаа 45 патници, а седум лица се повредени откако македонски автобус се запали на магистралниот пат „Струма“ на потегот Софија – Благоевград. Според првичните информации од истражните органи во Бугарија, во ...

Автобусот сепак кочел

PressingTV - 24.11.2021

Полицијата на местото на несреќата дозволуваше пристап само на вештаци и истражители, кои работата на утврдување на движењето на автобусот, местата каде што одмарал, како и брзината со која се движел.

Автобусот имал пат на кочење, велат експерти за БНТ

Опсервер - 24.11.2021

– Погрешни и избледени хоризонтални ознаки, немање патна сигнализација, лоша состојба на рефлектирачката сообраќајна сигнализација, можен шверц на гориво или човечка грешка, се дел од можните причини за тешката сообраќајка со 45 загинати на ...

Сведоштво на дописникот на МИА трагедијата во Бугарија: Во воздухот се чувствуваше тага и неверување

MakPress - 24.11.2021

Веста за страотната и голема автобуска несреќа во Бугарија, во која загинаа 46 македонски државјани ја дознав утрово во 04:20 кога ме побара директорот на МИА, Драган Антоновски и најбргу што можев тргнав.

Според првичните информации во автобусот најверојатно имало двајца возачи, вели Спасовски

MakPress - 24.11.2021

Според првичните информации од истражните органи во Бугарија во автобусот кој изгоре ноќеска на автопатот „Струма“ вкупно имало 52 лица, од кои 45 загинаа, а седуммина се хоспитализирани на Клиниката во Софија.

Спасовски: Технички преглед на автобусот последен пат бил извршен пред месец и пол

MakPress - 24.11.2021

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва на прес-конференција изјави дека очекува брза и сеопфатна реакција на надлежните служби и оти верува дека со една заедничка соработка со бугарските институции многу бргу ќе имаме одговор околу ...

ВИДЕО: Први ја пријавиле несреќата – „На коловозот имаше запалени парчиња гума“

4NEWS - 24.11.2021

Сведок за трагичниот настан на автопатот „Струма“ е меѓу првите што се јавиле на бројот 112 и ја пријавиле автобуската несреќа. Тој за БТВ открива детали за трагедијата. Илија Николов работи на локација на 50 метри од местото на несреќата.

Во Бугарија се поставува прашањето за сигурноста на патниот правец и поставените знаци на патот

Мета - 24.11.2021

По вчерашната автобуска несреќа во близина на бугарскиот град Перник, експерти и искусни возачи коишто ја користат делницата на автопатот „Струма“ поставуваат многу прашања за сообраќајната безбедност и знаците на патот.

(ВИДЕО) Сведок кој гледал како се запалил автобусот проговоре за трагедијата

Скопје1 - 24.11.2021

Сведок за трагичниот настан на автопатот „Струма“ е меѓу првите што се јавиле на бројот 112 и ја пријавил автобуската несреќа. Тој за БТВ открива детали за трагедијата. Илија Николов заедно со уште двајца колеги работат на локација на 500 метри од ...

Изгорени до непрепознатливост: десетици жртви во македонски автобус

Deutsche Welle - 23.11.2021

Таков ужас досега не сум видел, изјави бугарскиот министер за внатрешни работи Рашков. Точниот број на жртвите ќе се утврди по идентификацијата. Македонскиот премиер Заев отпатува во Бугарија.

Хронологија на една трагедија: Реконструкција на несреќата на автопатот „Струма“

Deutsche Welle - 23.11.2021

Дојче веле врз основа на јавно објавените податоци, изјави и сведоштва направи реконструкција на тоа што се случувало пред и по трагедијата кај Софија. Во очекување на официјалните информации од истрагата, којашто ќе ја водат бугарските истражни ...

Бугарски експерт за катастрофата на „Струма“: Автопатот и заштитната ограда не се според бараните стандарди

Deutsche Welle - 23.11.2021

Бугарскиот инженер и експерт за патна инфраструктура Јонко Иванов во интервју за Дојче веле ги објаснува можните причини за катастрофалната несреќа во која загинаа 46 патници. Лошо проектираниот автопат во Бугарија и брзината со која се движел ...

Зошто загинаа 45 луѓе на автопатот „Струма“: Човечки фактор или техничка неисправност?

Deutsche Welle - 23.11.2021

Првичните анализи покажуваат дека автобусот изгубил контрола во еден момент, удрил во оградата, се слушнала експлозија и изгорел за 2-3 минути. Само седум луѓе успеаја да се спасат и да избегаат од катастрофата.

Идентификацијата на загинатите ќе се прави преку ДНК, велат од МВР за автобуската несреќа со 45 жртви во Бугарија

Сакам да кажам - 23.11.2021

Жртвите во страотната автобуска несреќа во Бугарија со 45 загинати, што се случи ноќеска во која изгоре автобус со македонски таблички, се изгорени до непрепознатливост според првичниот увид, и идентификацијата ќе се врши со ДНК анализа.

Што досега е познато за автобуската трагедија во Бугарија

360 степени - 23.11.2021

Во автобусот патувале 52 лица. Меѓу загинатите има 12 малолетници, меѓу кои и двајца близнаци. Во несреќата загинал и возачот. Преживеале 7 лица – 2 жени и 5 мажи кои се сместени во болницата „Пирогов“ Како што објави БГНЕС, седуммината преживеани ...

Трагедија: 45 македонски државјани загинаа откако се запали автобус во Бугарија

360 степени - 23.11.2021

Четириесет и пет лица, државјани на Северна Македонија, загинаа откако се запали патнички автобус со македонски таблички на автопатот Струма, јавува бугарската телевизија НОВА. Трагичниот инцидент се случил во вторник вечерта во 2 часот по полноќ во ...

Причините за несреќата треба да ги кажат органите кои ја водат истрагата, рекоа премиерите Заев и Јанев

Сакам да кажам - 23.11.2021

Премиерите Зоран Заев и Стефан Јанев не даваат информации за причината на сообраќајната несреќа во која ноќеска загинаа најмалку 45 лица во македонски автобус во Бугарија. На денешната прес-конференција после нивната средба, премиерите рекоа дека не ...

Македонски автобус изгоре на автопат во Бугарија, од 52 патници само седуммина преживеаја

Сакам да кажам - 23.11.2021

Четириесет и пет луѓе загинаа во најтешката автобуска несреќа со македонски државјани досега, што утрово се случи на автопат во Бугарија. Преживеале само седуммина патници, кои се во болница во стабилна ...

Седумтемина преживеани ги скршиле стаклата на автобусот за да се спасат, загинатите се деца и млади луѓе од 25 до 30 ...

Сакам да кажам - 23.11.2021

Премиерот Зоран Заев заедно со министрите за надворешни работи и здравство Бујар Османи и Венко Филипче утрово замина во Бугарија. Тие најпрво ќе ја посетат болницата каде се лекуваат преживеаните патници од сообраќајната несреќа во која загинаа ...

45 македонски државјани, од кои 17 деца, загинаа во автобуска несреќа во Бугарија, спасени само седум лица

Сакам да кажам - 23.11.2021

Најмалку 45 македонски државјани загинаа во автобуската несреќа што се случи ноќеска во Бугарија. Според бугарското министерство за внатрешни работи, меѓу загинатите се 17 деца, а спасени се само седум лица од автобусот.

(ВИДЕО) Спасовски: Во автобусот имало 52 лица, од кои 45 загинале, а седум се хоспитализирани

360 степени - 23.11.2021

Според првичните информации од истражните органи во Бугарија, во автобусот кој изгоре ноќеска на автопатот „Струма“ имало 52 лица, од кои 45 загинаа, а седуммина се хоспитализирани на Клиниката во Софија.

Сѐ за трагедијата со македонскиот автобус во Бугарија

Deutsche Welle - 23.11.2021

46 загинати и седуммина повредени. Ова е досегашниот црн биланс на страотната сообраќајна незгода на македонскиот автобус, кој се запали на автопат во Бугарија. Сите информации за ужасната сообраќајна несреќа на македонскиот автобус на автопат во ...

Најмалку 46 загинати: Македонски автобус се запали во Бугарија

Deutsche Welle - 23.11.2021

Тешката сообраќајна несреќа, во која се запали автобус со македонски таблички се случила во текот на ноќта на автопатот „Струма“ во Бугарија. Меѓу загинатите има и 12 деца, а несреќата ја преживеале седум лица.

Фотогалерија од местото на несреќата на македонски автобус во Бугарија каде што загинаа најмалку 45 лица

360 степени - 23.11.2021

Целосно изгорен автобус, делови од возилото расфрлини по коловозот, противпожарни возила, крим-техничари, полицајци е сликата од местото на трагедијата на автопатот Струма во Бугарија во која загинаа најмалку 45 лица државјани кои се возеле во ...

Трагедијата во Бугарија е најтешката автобуска несреќа во Европа во последната деценија

360 степени - 23.11.2021

Денешната несреќа се случила на дел од автопатот со стрмнини и без јасни разделни линии, каде во минатото се случиле многу сообраќајни несреќи, вели Дијана Русинова од невладина организација за безбедност на патиштата која и во минатото се жалела на ...

Блиските на загинатите во автобуската несреќа ќе можат да влезат во Бугарија и без документ за ковид

360 степени - 23.11.2021

Од бугарските погранични органи донесена е одлука за измена на протоколот за влез во Република Бугарија за ковид-19, соопшти Националниот координативен центар за гранично управување Сите блиски роднини на настраданите лица во тешката сообраќајна ...

Преживеаните 7 патници се во стабилна состојба со лесни повреди, кажа Филипче за несреќата во Бугарија со 45 жртви

Сакам да кажам - 23.11.2021

Преживеаните седум патници во сообраќајната несреќа во Бугарија во која ноќва загинаа најмалку 45 патници, се во стабилна состојба и надвор од животна опасност. Министерот за здравство Венко Филипче, кој заедно со премиерот Зоран Заев и министерот ...

Се видов со преживеаните, во шок се, за други околности околу несреќата изјави ќе даваат бугарските колеги, вели ...

Сакам да кажам - 23.11.2021

Обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, која се враќа од Бугарија, вели дека од целата несреќа и тага денеска најтешкиот момент го доживеала во болницата, каде што се сместени единствените седум преживеаните патници од ...

Одложени активностите во Собранието поради автобуската несреќа во Бугарија

360 степени - 23.11.2021

Од собраниската прес-служба информираа дека Националниот совет за евроинтеграции ќе заседава бидејќи веќе се дојдени амбасадорите, но ќе бидат многу редуцирани за збор. Се очекува седницата да трае кратко Поради автобуската несреќа што се случи ...

Трагедијата со македонскиот автобус меѓу главните теми во грчките медиуми

Канал5 - 23.11.2021

„Трагедија со автобус од Македонија, најмалку 45 загинати, меѓу нив и деца" Трагедијата со македонскиот автобус во Бугарија од рано утрово е меѓу главните теми во грчките медиуми, кои пишуваат дека станува збор за „невидена и голема трагедија", ...

Фотографии од автобусот во пламен објавени на бугарските социјални мрежи

Фокус - 23.11.2021

Две фотографии на кои се гледа автобусот во пламен, направени најверојатно кратко по несреќата се објавени на социјалните мрежи во соседна Бугарија. Првично фотографиите беа споделени на социјалната група “Катастрофи во Софија” со напомена дека ...

Спасовски: Во автобуската несреќа загинаа 45 лица од кои 12 се деца, а седум се повредени

Канал5 - 23.11.2021

Според првичните информации од истражните органи во Бугарија во автобусот кој изгоре ноќеска на автопатот „Струма" вкупно имало 52 лица, од кои 45 загинаа, а седуммина се хоспитализирани на Клиниката во Софија.

Преживеаните во стабилна состојба, скршиле прозорец и скокнале од автобусот кој горел

Глас на Америка - 23.11.2021

Автобусот е на превозникот „Беса Транс“ од Скопје. Жртвите се од повеќе градови во Македонија, меѓу патниците во автобусот се српски и белгиски државјанин. Преѓивеаните сведочат дека имало експлозија.

46 македонски државјани загинаа откако се запали автобус во Бугарија

24 Вести - 23.11.2021

Најмалку 46 лица загинаа во автобуска несреќа на автопатот Струма во Бугарија во текот на ноќта, јавија бугарските медиуми. Се запалил автобус со македонски таблици кој во Бугарија влегол од Турција.

ВО ЖИВО | Заев, Филипче и Османи со изјави од болницата во Софија

Слободен Печат - 23.11.2021

Изјави на премиерот Зоран Заев и министрите за здравство и надворешни работи Венко Филипче и Бујар Османи од болницата Пирогов во Софија каде што се хоспитализирани преживеаните од автобуската несреќа што се случи ноќеска на автопатот Струма во ...

Спасовски: Очекувам брза и сеопфатна реакција на надлежните служби околу автобуската несреќа

Слободен Печат - 23.11.2021

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва на прес-конференција изјави дека очекува брза и сеопфатна реакција на надлежните служби и оти верува дека со една заедничка соработка со бугарските институции многу бргу ќе имаме одговор околу ...

Реконструкција на последното патување на Беса Транс

Телма - 23.11.2021

Хотел во Истанбул во населбата Есенлер. Надзорните камери ги регистрираат 52 патници како ги товарат своите куфери во автобусот и тргнуваат на патување, кое за неколку часа ќе се покаже, дека е нивно последно.

Македонија и Бугарија ќе прогласат денови на жалост

Р.С.Европа - 23.11.2021

Македонската влада на денешната седница ќе разговара за прогласување на денови на жалост по автобуската несреќа во Бугарија, во која загинаа 46 граѓани, најголемиот дел од нив македонски државјани.

Како се случи несреќата на автопатот Струма во Бугарија во која загинаа 45 македонски граѓани

Телма - 23.11.2021

45 луѓе, од кои 12 деца, загинаа во автобуската несреќа што синоќа околу три часот се случи на автопатот Струма, во Бугарија, кога се запали автобус на агенцијата Беса Турс. Повредени се седуммина, и сите се во стабилна состојба.

Блиските на загинатите во несреќата ќе можат да влезат во Бугарија и без документ за Ковид-19

Канал5 - 23.11.2021

Во Република Бугарија ќе биде дозволен влез за сите блиски роднини на настраданите лица во тешката сообраќајна несреќа без разлика дали поседуваат документ поврзан за мерките за заштита од пандемијата со Ковид-19.

Блиските на загинатите во автобуската несреќа ќе можат да влезат во Бугарија и без документ за ковид-19

Слободен Печат - 23.11.2021

Во Република Бугарија ќе биде дозволен влез за сите блиски роднини на настраданите лица во тешката сообраќајна несреќа без разлика дали поседуваат документ поврзан за мерките за заштита од пандемијата со ковид-19.

Блиските на загинатите во автобуската несреќа ќе можат да влезат во Бугарија и без документ за Ковид-19

ТВ21 - 23.11.2021

Во Република Бугарија ќе биде дозволен влез за сите блиски роднини на настраданите лица во тешката сообраќајна несреќа без разлика дали поседуваат документ поврзан за мерките за заштита од пандемијата со Ковид-19.

Спасовски: Испративме тим, но истрагата ја водат бугарските истражни органи

Фокус - 23.11.2021

Според првичните информации од истражните органи во Бугарија во автобусот кој изгоре ноќеска на автопатот „Струма“ вкупно имало 52 лица, од кои 45 загинаа, а седуммина се хоспитализирани на Клиниката во Софија.

Филипче - Седуммината повредени во автобуската несреќа се во стабилна состојба

Р.С.Европа - 23.11.2021

Сите седум повредени кои по сообраќајната несреќа во Бугарија се хоспитализирани во болницата Пирогов во Софија се во стабилна здравствена состојба и никој не е животно загрозен, соопшти министерот за здравство Венко Филипче, кој по автобуската ...

Целосно изгорен е тахографот кој го снима движењето на автобусот, се прегледуваат другите снимки, возачот не возел брзо

Слободен Печат - 23.11.2021

Автобусот е толку уништен што не може да се утврдат податоците од техничкиот уред кој го снима движењето на автобусот – тахографот. Сè е изгорено. Ова го изјави извршниот директор на Извршната агенција „Авто управа“ Бојко Рановски во врска со ...

Бугарски експерт: Останува мистерија зошто вратите на автобусот не се отворени, ударот во оградата предизвикал пожар

Слободен Печат - 23.11.2021

Техничка неисправност или човечка грешка? Овие две верзии се во оптек кај бугарските власти како причина за трагедијата со автобусот на автопатот Струма во кој рано утрово загинаа 46 лица.

Странските медиуми за трагедијата со македонскиот автобус во Бугарија

ТВ21 - 23.11.2021

Несреќата на автобусот со македонски регистарски таблички кој се запали на автопатот јужно од Софија, при што загинаа најмалку 45 лица, меѓу кои има и 12 деца, денеска беше еден од најтрагичните настани за кој пренесуваа светските и европските ...

Бугарски експерт со првична анализа на патната структура и поврзаноста со трагедијата

Алсат-М - 23.11.2021

Дијана Русинова од Европскиот центар за транспортни политики анализираше снимки од дрон на патната делница на автопатот Струма, каде се случи трагедијата со македонскиот автобус. Според неа, задолжително е да се провери состојбата на ознаките на ...

Роднини на патниците во автобусот тврдат дека немаат никакви информации ниту од МНР, ниту од Амбасадата

ТВ21 - 23.11.2021

Беким Алити, сопруг на една од патничките во автобусот што имаше сообраќајна несреќа во Бугарија, вели дека се уште нема никакви информации ниту од Министерството за надворешни работи, ниту од Амбасадата дали неговата сопруга е жива.

Бугарски експерт: Зачудува тоа што немаме слика за состојбата од 2 до 8 часот наутро, нема ни сведоци, каде се ...

Слободен Печат - 23.11.2021

Претседателот на Синдикатот на возачи за авто-мото обука Јонко Иванов во студиото на „Бугарија наутро“ ја коментираше огромната трагедија на магистралата Струма, во која во сообраќајна несреќа загинаа најмалку 46 лица.

Имало туби со гориво во автобусот? – 50 метри возел во банкина без да сопре

ТВ21 - 23.11.2021

Сите загинати во несреќата биле на средна врата во обид за спас, немало ниту еден на седиштата- објаснува новинарката Патриција Кирова од Бугарија за ТВ21 и за неофицијалните причините според тамошните власти за несреќата за кои денеска пишуваат ...

Одложени активностите во Собранието поради автобуската несреќа во Бугарија

Слободен Печат - 23.11.2021

Поради автобуската несреќа што се случи ноќеска на автопатот „Струма” во Бугарија, во која 46 луѓе ги загубија животите, денеска се одложени сите активности во Собранието. Одложени се и сите планирани средби.