TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јавната дискусија за нацрт-амандманите продолжува утре во Штип и Тетово

Нова ТВ - 09.12.2018

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во Скопје беа изнесени експертски предлози за подобрување на нацрт-амандманите, како и за ...

Јавни дискусии за нацрт-амандманите утре во Штип и Тетово

Канал5 - 09.12.2018

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во Скопје беа изнесени експертски предлози за подобрување на нацрт-амандманите, како и за ...

Јавни дискусии за нацрт-амандманите утре во Штип и Тетово

А1 On - 09.12.2018

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во Скопје беа изнесени експертски предлози за подобрување на нацрт-амандманите, како и за ...

ЗАЕВ: Нема да бидеме северномакедонци, а нема да го носиме ни срамот на ФИРОМ-ци

Вечер Прес - 09.12.2018

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во Скопје беа изнесени експертски предлози за подобрување на нацрт-амандманите, како и за ...

Јавни дискусии за нацрт-амандманите утре во Штип и Тетово

Press24 - 09.12.2018

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во Скопје беа изнесени експертски предлози за подобрување на нацрт-амандманите, како и за ...

Јавни дискусии за нацрт-амандманите утре во Штип и Тетово

1tv - 09.12.2018

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во Скопје беа изнесени експертски предлози за подобрување на нацрт-амандманите, како и за ...

Јавни дискусии за нацрт-амандманите утре во Штип и Тетово

Локално - 09.12.2018

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во Скопје беа изнесени експертски предлози за подобрување на нацрт-амандманите, како и за ...

Во Штип и Тетово ќе се одржат јави дебати за нацрт-амандманите

24Инфо - 09.12.2018

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во Скопје беа изнесени експертски предлози за подобрување на нацрт-амандманите, како и за ...

ПОСЛЕДНИ ДВЕ ЈАВНИ ДЕБАТИ: Што предлага Камбовски а што Шкариќ за Уставните амандмани?

Фактор - 09.12.2018

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во Скопје беа изнесени експертски предлози за подобрување на нацрт-амандманите, како и за ...

Јавната дискусија за предлог амандманите завршува во понеделник

Фокус - 08.12.2018

Јавната дискусија за четирите нацрт-амандмани завршува во понеделник во Штип и во Тетово. На првите три што се одржаа во Скопје беа изнесени експертски предлози кои се однесуваа на подобрување на нацрт-амандманите, но и за надминување на уставната ...

Јавната дискусија за нацрт-амандманите влегува во финале

Канал5 - 08.12.2018

Јавната дискусија за четирите нацрт-амандмани завршува во понеделник во Штип и во Тетово. На првите три што се одржаа во Скопје беа изнесени експертски предлози кои се однесуваа на подобрување на нацрт-амандманите, но и за надминување на уставната ...

Јавната дискусија за нацрт-амандманите влегува во финале

24 Вести - 08.12.2018

Јавната дискусија за четирите нацрт-амандмани завршува во понеделник во Штип и во Тетово. На првите три што се одржаа во Скопје беа изнесени експертски предлози кои се однесуваа на подобрување на нацрт-амандманите, но и за надминување на уставната ...

Јавната дискусија за нацрт-амандманите влегува во финале

А1 On - 08.12.2018

Јавната дискусија за четирите нацрт-амандмани завршува во понеделник во Штип и во Тетово. На првите три што се одржаа во Скопје беа изнесени експертски предлози кои се однесуваа на подобрување на нацрт-амандманите, но и за надминување на уставната ...

Утре за нацрт-амандманите ќе се дебатира во Штип и Тетово

+инфо - 08.12.2018

По утрешните дебати Владата треба да достави Извештај до Собранието, а претседателот на Собранието Талат Џафери треба да закаже седница не порано од триесет дена. Во оваа фаза на уставните измени амандмани на нацрт-амандманите можат да поднесуваат и ...

Какви предлози произлегоа досега

Н.Македонија - 08.12.2018

Веќе поминаа три од предвидените пет јавни расправи за четирите амандмани за промена на Уставот на Република Македонија со кои треба да се имплементира спогодбата од Мала Преспа. Во Собранието веќе е помината втората фаза од усвојувањето на ...

Јавната дискусија за нацрт-амандманите влегува во финале

1tv - 08.12.2018

Јавната дискусија за четирите нацрт-амандмани завршува во понеделник во Штип и во Тетово. На првите три што се одржаа во Скопје беа изнесени експертски предлози кои се однесуваа на подобрување на нацрт-амандманите, но и за надминување на уставната ...

Јавната дискусија за нацрт-амандманите влегува во финале

Локално - 08.12.2018

Јавната дискусија за четирите нацрт-амандмани завршува во понеделник во Штип и во Тетово. На првите три што се одржаа во Скопје беа изнесени експертски предлози кои се однесуваа на подобрување на нацрт-амандманите, но и за надминување на уставната ...

Заев-Линде: Шведска со силна поддршка за евроатланските аспирации

МКД - 07.12.2018

Премиерот Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Португалија, вечерва оствари средба со министерката за европски прашања на Шведска Ан Линде. Министерката Линде на средбата, како што соопшти владината прес-служба, ја повтори силната ...

Заев-Линде: Шведска со силна поддршка за евроатланските аспирации на Македонија

Фокус - 07.12.2018

Премиерот Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Португалија, вечерва оствари средба со министерката за европски прашања на Шведска, Ан Линде. Министерката Линде на средбата, како што соопшти владината прес-служба, ја повтори силната ...

Како да се надмине уставната празнина со претседателскиот потпис

Нова ТВ - 07.12.2018

На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето на Договорот од страна на претседателот Ѓорге Иванов, со што тој не е стапен ...

Димитров предлага: Кога закон ќе биде по втор пат изгласан во Собранието, да нема потреба да биде потпишан од ...

Фокус - 07.12.2018

Кога закон ќе биде по втор пат изгласан во Собранието, да нема потреба да биде потпишан од претседателот на државата, предложи министерот за надворешни работи, Никола Димитров на третата дебата за нацрт-амандманите на Уставот во Македонската ...

Заев се сретна со шведската министерка за европски прашања Линде

Канал5 - 07.12.2018

Шведска со силна поддршка за Македонија и верува дека реформите ќе го обезбедат договорениот датум за отворање на поглавјата, било речено на средбата. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во рамките на дводневната работна ...

Шкариќ предлага Договорот од Преспа да биде дел од Уставот

Телма - 07.12.2018

Професорот Светомир Шкариќ предлага Договорот од Преспа да стане уставна категорија. Со ова ќе се даде пример како проблемите меѓу две држави може да се решат. Шкариќ смета дека е добро државјанството да биде предмет на уставните амандмани, а ...

Ако законот во Собранието е два пати изгласан, автоматски да стапи во сила без потпис на претседателот, рече Димитров ...

Сакам да кажам - 07.12.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на третата дебата за нацрт-амандманите на Уставот во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) рече дека треба да се предвиди оти ако по втор пат е изгласан закон од Собранието, а ...

Заев-Линде: Шведска со силна поддршка за евроатланските аспирации

Нова ТВ - 07.12.2018

Премиерот Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Португалија, вечерва оствари средба со министерката за европски прашања на Шведска Ан Линде. Министерката Линде на средбата, како што соопшти владината прес-служба, ја повтори силната ...

Дискусија за нацрт амандманите за уставни измени во МАНУ

Канал5 - 07.12.2018

Заменикот на претседателот на Владата, Бујар Османи и министерот Никола Димитров, учествуваа на третата јавна дискусија за нацрт амандманите за уставни измени во согласност со Договорот од Преспа, која се одржа во амфитеатарот на МАНУ.

Дилеми од третата расправа за уставни измени: Како да се надмине уставната празнина со претседателскиот потпис

Либертас - 07.12.2018

На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето на Договорот од страна на претседателот Ѓорге Иванов, со што тој не е стапен ...

(ВИДЕО) Заев-Линде: Шведска со силна поддршка за евроатланските аспирации

А1 On - 07.12.2018

Премиерот Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Португалија, вечерва оствари средба со министерката за европски прашања на Шведска, Ан Линде. Министерката Линде на средбата, како што соопшти владината прес-служба, ја повтори силната ...

(ВИДЕО) Трета дискусија за нацрт амандманите за уставни измени: Имплементирањето на Договорот од Преспа обезбедува ...

А1 On - 07.12.2018

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска, учествуваа на третата јавна дискусија за нацрт амандманите за уставни измени во согласност со Договорот од ...

Дилеми од третата расправа за уставни измени: Како да се надмине уставната празнина со претседателскиот потпис?

А1 On - 07.12.2018

На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето на Договорот од страна на претседателот Ѓорге Иванов, со што тој не е стапен ...

МАНУ за уставните измени

24 Вести - 07.12.2018

Преспанскиот договор таков каков што е - да се вметне во Уставот, државјанството да се потенцира со посебен амандман и доколку претседателот на државата по вторпат одбие да го стави својот потпис на указ од закон, собранискиот спикер да има ...

Заев: Ќе имаме земја признаена од целиот свет

Н.Македонија - 07.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандманот 32, е наместо Република Македонија, да стои Република Северна Македонија, освен во членот 36, кој има историски контекст, рече премиерот Зоран Заев на втората ...

Заев-Линде: Шведска со силна поддршка за Македонија

Макфакс - 07.12.2018

Премиерот, Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Португалија, вечерва се сретна со министерката за европски прашања на Шведска, Ан Линде. „Министерката Линде на средбата ја повтори силната поддршка на нејзината земја за ...

Заев-Линде: Шведска со силна поддршка за евроатланските аспирации

Алфа - 07.12.2018

Премиерот Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Португалија, вечерва оствари средба со министерката за европски прашања на Шведска Ан Линде. Министерката Линде на средбата, како што соопшти владината прес-служба, ја повтори силната ...

Заев-Линде: Шведска со силна поддршка за евроатланските аспирации

Press24 - 07.12.2018

Премиерот Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Португалија, вечерва оствари средба со министерката за европски прашања на Шведска Ан Линде. Министерката Линде на средбата, како што соопшти владината прес-служба, ја повтори силната ...

Академиците за уставните измени: Како да се надмине проблемот со потписот на Иванов?

+инфо - 07.12.2018

На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето на Договорот од страна на претседателот Ѓорге Иванов, со што тој не е стапен ...

Заев-Линде: Шведска со силна поддршка за евроатланските аспирации

+инфо - 07.12.2018

Премиерот Зоран Заев, кој е во дводневна работна посета на Португалија, вечерва оствари средба со министерката за европски прашања на Шведска, Ан Линде. Министерката Линде на средбата, како што соопшти владината прес-служба, ја повтори силната ...

Таки Фити: Договорот од Преспа е единствена алтернатива за Македонија

Макфакс - 07.12.2018

Имплементирањето на Договорот од Преспа ја обезбедува единствената алтернатива за Македонија, односно напредувањето во евроатлантските процеси, рече академикот Таки Фити на третата јавна дискусија за нацрт амандманите за уставни измени која се одржа ...

Шкариќ: Преспанскиот договор преку амандман да се вметне во Уставот

Алфа - 07.12.2018

Целиот Договор од Преспа да се вметне како посебен амандман во Уставот, државјанството и двојната формула Македонци/граѓани од Северна Македонија да се гарантира преку амандман, да се ограничи оценката на уставниот суд за ваквите билатерални ...

Дали амнестијата ќе го растури двотретинското мнозинство?

Вечер Прес - 07.12.2018

По неколку одложувања, работното тело за помирување состанок ќе одржи најверојатно во понеделник. Со оглед на тоа дека во текот на изминатата недела беше најавено дека до петок ќе има законско решение, ова веројатно значи дека предлогот за амнестија ...

Дилеми од третата расправа за уставни измени: Како да се надмине уставната празнина со претседателскиот потпис

1tv - 07.12.2018

На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето на Договорот од страна на претседателот Ѓорге Иванов, со што тој не е стапен ...

Дилеми од третата расправа за уставни измени: Како да се надмине уставната празнина со претседателскиот потпис

Локално - 07.12.2018

На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето на Договорот од страна на претседателот Ѓорге Иванов, со што тој не е стапен ...

Затуроска до СДСМ: Ниеден амандман кој произлегува од реалните проблеми на граѓаните не го прифативте

Курир - 07.12.2018

Со амандманот предлагаме да се обезбедат средства во висина од 65 милиони денари за довршување на колекторскиот систем Радожда – Струга. Со цел на затворање на колекторскиот систем од неговата западна страна, појасни Лилјана Затуроска, пратеник од ...

Дебата за уставните измени, Преспанскиот договор да биде уставна категорија, велат академиците

ТВ21 - 07.12.2018

Празни столчиња на третата јавна дебата за нацрт – амандманите за уставните измени. Академиците побараа Преспанскиот договор да биде уставна категорија и да биде посебен амандман. Академикот Владо Камбовски, рече дека Договорот од Преспа не стапил ...

Заев “тресе”: Нема да бидеме северномакедонци, а нема да го носиме ни срамот на фиромци

Centar - 07.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на Факултетот ФОН учествуваше на втората јавна дебата за нацрт-амандманите за уставните измени, во рамки на серијата јавни дискусии организирани со експертската јавност, граѓанските организации и останатите ...

Расправа за уставните измени: Се бараше чаре за потписот на претседателот Ѓорѓе Иванов

еМагазин - 07.12.2018

На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето на Договорот од страна на претседателот Ѓорге Иванов, со што тој не е стапен ...

Таки Фити: Договорот од Преспа е единствена алтернатива за Македонија

Centar - 07.12.2018

Имплементирањето на договорот од Преспа ја обезбедува единствената алтернатива за Македонија, односно напредувањето во евро-атлантските процеси, рече академикот Таки Фити на третата јавна дискусија за нацрт-амандманите за уставни измени која се ...

Заев-Линде: Шведска со силна поддршка за евроатланските аспирации

24Инфо - 07.12.2018

Премиерот Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Португалија, вечерва оствари средба со министерката за европски прашања на Шведска Ан Линде. Министерката Линде на средбата, како што соопшти владината прес-служба, ја повтори силната ...

Дебата за уставните измени, Преспанскиот договор да биде уставна категорија, велат академиците

4NEWS - 07.12.2018

Празни столчиња на третата јавна дебата за нацрт – амандманите за уставните измени. Академиците побараа Преспанскиот договор да биде уставна категорија и да биде посебен амандман. Академикот Владо Камбовски, рече дека Договорот од Преспа не стапил ...

Трета јавна дискусија за нацрт амандманите: Имплементирањето на Договорот од Преспа обезбедува исполнување на ...

24Инфо - 07.12.2018

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска, учествуваа на третата јавна дискусија за нацрт амандманите за уставни измени во согласност со Договорот од ...

Дилеми од третата расправа за уставни измени: Како да се надмине уставната празнина со претседателскиот потпис

24Инфо - 07.12.2018

На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето на Договорот од страна на претседателот Ѓорге Иванов, со што тој не е стапен ...

На ФОН, втора јавна дебата за уставните амандмани

Нова ТВ - 06.12.2018

Денеска на Универзитетот ФОН ќе се одржи втората од петте кавни дебати за нацрт амандманите за промена на Уставот, каде говорници ќе бидат и ректорот на Универзитетот Нано Ружин и универзитетскиот професор Темелко Ристовски, додека дискусијата ќе ја ...

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

МКД - 06.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандмамнот 32 е тоа што секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36 кој ...

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

Фокус - 06.12.2018

На првата јавна дебата за четирите нацрт-уставни амандмани во Владата на Република Македонија беа презентирани повеќе предлози и забелешки од страна на експертите од научната јавност и невладиниот сектор.

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

Нова ТВ - 06.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандманот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36 кој има ...

Фрчкоски: Рамковниот да се одвои од другите документи на кои се повикува Уставот

Алсат-М - 06.12.2018

Најголем дел од вчерашната дебата во рамки на јавната расправа за уставните амандмани беше посветена на преамбулата. Според експертите, таа треба да има посеопфатен карактер. Премиерот останува на ставот дека е отворен за подобрување на текстот на ...

Во ФОН јавна расправа за уставни измени

Алсат-М - 06.12.2018

Со уставните измени во личните документи ќе може да се определи и етничката припадност. Премиерот Зоран Заев на денешната јавна дебата за уставните измени нагласи дека на тој начин би се отстраниле дилемите за националната припадност.

Граѓаните во конфликт со Заев за уставните амандмани

Телма - 06.12.2018

Граѓаните кои беа присутни на јавната расправа побараа одговор од премиерот Заев, дали со уставните амандмани се брише националниот идентитет и историјата. Дали е сигурен дека Грција ќе ги исполни своите обврски.

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на уставот

Сител - 06.12.2018

Непоканети граѓани го нарушија концептот на вториот ден од јавната расправа за уставните измени. Помеѓу стандардното фалење на договорот од Преспа, граѓаните го прашаа премиерот Заев дали ден по обезбеденото дво третинско мнозинство во Собранието, ...

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

Сител - 06.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандмамнот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36 кој има ...

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

А1 On - 06.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандмамнот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36 кој има ...

Соопштение на Владата во врска со првата јавна дискусија за нацрт- амандманите за уставни измени

Академик - 06.12.2018

Во Владата на Република Македонија се одржа првата од серијата дебати во рамките на јавната дискусија за нацрт-амандманите за уставни измени. „Во своето обраќање на дебатата во Владата, на која учествуваа претставници на академската и експертската ...

ОМД повикува на отпор против уставните измени

А1 On - 06.12.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) ги осудува „континуираните предавнички и антидржавни активности на пратениците од СДСМ и останатите пратеници кои ги подржуваат амандманите за промена на името на Република Македонија”.

Заев: Нема да бидеме северномакедонци, идентитетот и јазикот се заштитени

А1 On - 06.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска на Факултетот ФОН учествуваше на втората јавна дебата за нацрт-амандманите за уставните измени, во рамки на серијата јавни дискусии организирани со експертската јавност, граѓанските организации и останатите ...

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на уставот

24 Вести - 06.12.2018

Северномакедонци или народ со зацврстен идентитет? Дел од присутните на втората јавна дебата за уставните амандмани го прашаа премиерот како ќе се нарекуваат идните генерации. Иако повеќето од присутните на дискусијата даваа конкретни забелешки, ...

Медиуми - Уставни измени, протести и УБК

Р.С.Европа - 06.12.2018

Медиумите пишуваат за јавната дебата за нацрт уставните амандмани. Информираат за протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ, за тврдењата на обвинети за 27 април дека УБК е организаторот, како и за намалувањето на довербата во СЈО.

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

Вечер Прес - 06.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандманот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36, кој има ...

Нано Ружин и Темелко Ристовски на Втората јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

Press24 - 06.12.2018

На првата јавна дебата за четирите нацрт-уставни амандмани во Владата на Република Македонија беа презентирани повеќе предлози и забелешки од страна на експертите од научната јавност и невладиниот сектор.

Заев: Нема да бидеме северномакедонци, а нема да го носиме ни срамот на фиромци

+инфо - 06.12.2018

Нема да бидеме северномакедонци, а нема да го носиме ни срамот на фиромци, треба да размислиме и што ќе им оставиме на нашите деца – рече денеска премиерот Зоран Заев на втората јавна дебата за нацрт амандманите за уставните измени која се одржа на ...

Доколку Грција не ги исполни своите обврски, тогаш нема да важат уставните измени

Вечер Прес - 06.12.2018

На првата јавна дебата за четирите нацрт-уставни амандмани во Владата на Република Македонија беа презентирани повеќе предлози и забелешки од страна на експертите од научната јавност и невладиниот сектор.

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

Н.Македонија - 06.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандмамнот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36 кој има ...

Двете јавни дискусии за нацрт уставните амандмани на едно место

AKO - 06.12.2018

Премиерот Зоран Заев, на Факултетот ФОН учествуваше на втората јавна дебата за нацрт амандманите за уставните измени, во рамки на серијата јавни дискусии организирани со експертската јавност, граѓанските организации и останатите заинтересирани ...

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

Независен - 06.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандмамнот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36 кој има ...

ВМРО-ДПМНЕ со предлог амандман за набавка на прочистувачи на воздух за предавалните на УКИМ

Press24 - 06.12.2018

Предлагаме амандман за прочистувачи на воздух во просториите каде што се изведува настава. Со амандманот се предлага да се обезбедат средства од милион денари за набавка за прочистувачи на воздух за просториите во кои што се одржуваат предавања на ...

Прва јавна дебата за уставните промени

Тера - 06.12.2018

Професори, аналитичари и граѓански здруженија своите забелешки и предлози околу интервенциите во Уставот кои произлегуваат од преспанскиот договор, ги образложија на првата јавна расправа во Владата пред премиерот Зоран Заев.

Заев. Колкава и да е болката во градите имаме фер решение

Press24 - 06.12.2018

Колку и да е голема болката во градите, имаме фер и праведно решение, а најсуштествена предвидена промена во Уставот е во амандамнот 32 според кој секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, освен во членот ...

Заев: Нема да бидеме северномакедонци, а нема да го носиме ни срамот на фиромци

Макфакс - 06.12.2018

Премиерот Зоран Заев, денеска на Факултетот ФОН учествуваше на втората јавна дебата за нацрт амандманите за уставните измени, во рамки на серијата јавни дискусии организирани со експертската јавност, граѓанските организации и останатите ...

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

Н.Македонија - 06.12.2018

На првата јавна дебата за четирите нацрт-уставни амандмани во Владата на Република Македонија беа презентирани повеќе предлози и забелешки од страна на експертите од научната јавност и невладиниот ...

Заев: Нема веќе понижувања, ни јас ни моите деца нема да бидеме „северномакедонци“

Press24 - 06.12.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев на вториот ден од јавната дискусија за промената на уставните амандмани рече дека меѓународните фактори нема повеќе да ја понижуваат Македонија . - Во досегашната пракса кај европските политичари и во извештаите на ...

Ќе влезе ли и Кресненското востание во Преамбулата на Уставот?

+инфо - 06.12.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната дебата за нацрт аманданите на Уставот потсети дека и пратеници од опозицијата имале свои предлози за подобрување на нацрт амандманите на Уставот, но дека мислењата на експертите се поделени за некои од нив, посебно ...

ОМД повикува на отпор против уставните измени

Макфакс - 06.12.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) ги осудува ,,континуираните предавнички и антидржавни активности на пратениците од СДСМ и останатите пратеници кои ги подржуваат амандманите за промена на името на Република Македонија”.

Заев: Имаме праведно и фер решение, Македонија ќе биде признаена од цел свет

+инфо - 06.12.2018

Коку и да е голема болката во градите, имаме фер и праведно решение, а најсуштествена предвидена промена во Устаот е во амандамнот 32 според кој секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, освен во членот 36 ...

Колкава јавност опфаќаат јавните дебати

Н.Македонија - 06.12.2018

Што претставуваат и каква цел остваруваат серијата јавни дебати што ги најави Владата и се однесуваат на веќе усвоените амандмани во Собранието за промена на Уставот, а во насока на спроведување на спогодбата со Грција.

Заев: Нема да бидеме северномакедонци, а нема да го носиме ни срамот на фиромци

Press24 - 06.12.2018

Премиерот Зоран Заев, денеска на Факултетот ФОН учествуваше на втората јавна дебата за нацрт амандманите за уставните измени, во рамки на серијата јавни дискусии организирани со експертската јавност, граѓанските организации и останатите ...

Уставните амандмани ќе пропаднат ако Грција не го усвои Договорот

Нетпрес - 06.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати на втората од петте јавни дискусии за уставните измени, која ќе се одржи на Универзитетот ФОН. Говорници ќе бидат и ректорот на Универзитетот Нано Ружин и универзитетскиот професор Темелко Ристовски, додека ...

(ВИДЕО) Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

Бриф - 06.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандмамнот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36 кој има ...

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

1tv - 06.12.2018

На првата јавна дебата за четирите нацрт-уставни амандмани во Владата на Република Македонија беа презентирани повеќе предлози и забелешки од страна на експертите од научната јавност и невладиниот сектор.

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

Слободен Печат - 06.12.2018

На првата јавна дебата за четирите нацрт-уставни амандмани во Владата на Република Македонија беа презентирани повеќе предлози и забелешки од страна на експертите од научната јавност и невладиниот сектор.

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

1tv - 06.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандмамнот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36 кој има ...

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

Локално - 06.12.2018

На првата јавна дебата за четирите нацрт-уставни амандмани во Владата на Република Македонија беа презентирани повеќе предлози и забелешки од страна на експертите од научната јавност и невладиниот сектор.

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

Курир - 06.12.2018

На првата јавна дебата за четирите нацрт-уставни амандмани во Владата на Република Македонија беа презентирани повеќе предлози и забелешки од страна на експертите од научната јавност и невладиниот сектор.

Предложените уставни измени се од интерес на граѓаните, не го загрозуваат граѓанскиот концепт на Уставот и го штитат ...

iPortal - 06.12.2018

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа првата од серијата дебати во рамките на јавната дискусија за нацрт амандманите за уставни измени. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се заблагодари за големиот број ...

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

Слободен Печат - 06.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандмамнот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36 кој има ...

ОМД повикува на отпор против уставните измени

Курир - 06.12.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) ги осудува ,,континуираните предавнички и антидржавни активности на пратениците од СДСМ и останатите пратеници кои ги подржуваат амандманите за промена на името на Република Македонија”.

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

Локално - 06.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандмамнот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36 кој има ...

ВМРО-ДПМНЕ со предлог амандман за набавка на прочистувачи на воздух за предавалните на УКИМ

Курир - 06.12.2018

Предлагаме амандман за прочистувачи на воздух во просториите каде што се изведува настава. Со амандманот се предлага да се обезбедат средства од милион денари за набавка за прочистувачи на воздух за просториите во кои што се одржуваат предавања на ...

Уставните измени ќе се поништат автоматски ако Грција не ги исполни обврските согласно договорот од Преспа

Фактор - 06.12.2018

Доколку Грција не ги исполни своите обврски тогаш нема да важат измените на Уставот односно нема да стапат на сила и автоматски ќе се поништат. Ова го кажа премиерот Зоран Заев на првата јавна дебата за четирите нацрт-уставни амандмани во Владата на ...

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

MTM - 06.12.2018

-Тоа е она што вгнездува непријатно чувство кај граѓаните на Македонија, но факт е дека во тој историски регион ние сме северниот дел, факт е дека немаме аспирации да ја анектираме Грција, Албанија, Бугарија или кон било кој од соседите.

ОМД повикува на отпор против уставните измени

24Инфо - 06.12.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) ги осудува ,,континуираните предавнички и антидржавни активности на пратениците од СДСМ и останатите пратеници кои ги подржуваат амандманите за промена на името на Република Македонија”.

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

24Инфо - 06.12.2018

Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандмамнот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, а Македонија со Северна Македонија, освен во членот 36 кој има ...

(ВИДЕО) Како помина првата дебата за нацрт амандманите за уставните измени согласно договорот со Грција

еМагазин - 06.12.2018

Во Владата на Република Македонија вчера се одржа првата од серијата дебати во рамките на јавната дискусија за нацрт амандманите за уставни измени. Овој процес е резултат на Договорот од Преспа меѓу Република Македонија и Република Грција и според ...

Заев: Нема веќе понижувања со „вашата земја“

Фактор - 06.12.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев на вториот ден од јавната дискусија за промената на уставните амандмани во согласност со Преспанскиот договор што се организираше на ФОН универзитетот рече дека меѓународните фактори нема повеќе да ја понижуваат ...

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

МКД - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

Заев отворен за нови предлози во уставните амандмани

Фокус - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот, посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

Јавна расправа за уставните амандмани во Владата

Канал5 - 05.12.2018

Премиерот Заев денеска на европратениците им порача дека очекува уставните измени да се донесат во јануари. Во Владата попладнево започна првата од петте јавни расправи за четирите нацрт-уставни амандмани.

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

Нова ТВ - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

Канал5 - 05.12.2018

На првата јавна дебата за четирите нацрт-уставни амандмани во Владата на Република Македонија беа презентирани повеќе предлози и забелешки од страна на експертите од научната јавност и невладиниот сектор.

Почнува јавната расправа за уставните измени

Телма - 05.12.2018

Со денешната јавна расправа во Владата, почнува третата фаза од постапката за уставни измени во согласност со Договорот од Преспа. Први кои ќе говорат се премиерто Зоран Заев, и универзитетските професори Љубомир Фрчкоски и Владо Поповски.

Прва јавна дебата за уставните измени

Канал5 - 05.12.2018

Во Владата почнува првата од најавените пет јавни дебати околу уставните амадмани, со што почнува третата фаза од постапката за уставните измени. Денешента дебата ја отвори премиерот Зоран Заев, се вклучуваме директно од Владата.

Преамбулата отвори бројни дилеми, ќе има ли простор за промена на амандманите?

Телма - 05.12.2018

Предлози и бројни дилеми за Преамбулата на Уставот. Универзитетските професори Љубомир Фрчкоски и Владо Попоски ги презентираа на јавната расправа своите ставови за нацрт текстот на амандманите.

Јавната дебата за уставните измени стартува во владата

Сител - 05.12.2018

Владата ја стартуваше првата од петте јавни расправи за уставните измени. Премиерот Заев вели дека е задоволен што расте јавната поддршка за Договорот од Преспа и што граѓаните стануваат свесни дека неговата имплементација ќе ги отвори преспективите ...

Се консултираме со Грција, некои предлози на опозицијата се прифатливи да ги ставиме во нацрт-амандманите за промена на ...

Сакам да кажам - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев рече дека сите прифатливи предлози кои ќе произлезат од јавната расправа за нацрт- амандманите за промена на Уставот би можеле да станат дел од нив. Првата јавна дискусија за нацрт-амандманите се одржа во Владата, а ја отвори ...

Заев - прифатливи предлози ќе можат да станат дел од уставните амандмани

Р.С.Европа - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот. Тој истакна дека се можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

Јавна расправа во Владата за нацрт-уставните амандмани

Р.С.Европа - 05.12.2018

Првата од петте јавни расправи за четирите нацрт-уставни амандмани започна денеска во Владата, која по пет дена ќе треба да достави извештај до Собранието, а потоа претседателот на Собранието Талат Џафери за 30 дена да закаже пленарна седница на ...

(ВИДЕО) Поповски: Во Прембулата, по „граѓаните на Северна Македонија“, да стои „македонскиот народ“

А1 On - 05.12.2018

На јавната расправа за уставните амандмани денеска зборуваше и професорот, Владо Поповски кој предложи во Преамбулата, во новиот текст веднаш по граѓаните на Република Северна Македонија да стои македонскиот народ.

(ВИДЕО) Заев: Се консултираме и со Грција, некои предлози од опозицијата се прифатливи

А1 On - 05.12.2018

Премиерот Заев на првата од петте јавни расправи кои ги органзира Владата за уставните амандмани порача дека за уставните измени се консулитраат и со Грција, а некои од предлозите на опозицијата биле прифатлвии.

(ВИДЕО) Прва јавна дискусија за нацрт-амандманите за измени на Уставот на РМ

Либертас - 05.12.2018

Во тек е првата јавната расправа за нацрт-амандманите за измени на Уставот. Зборуваат премиерот Зоран Заев и професорите Владо Попоски и Љубомир ...

(ВИДЕО) Фрчкоски: Треба да се вметне Охридскиот договор во амандманите, но не заедно со историските документи

А1 On - 05.12.2018

Предлагачот на амандманите да нагласи дополнително три компоненти: дека не се загрозува граѓанскиот карактер на Уставот, да се потенцираат идентитетските одредници и дека решенијата се во рамки на уставните стандарди и не се се измислени само за ...

Прва јавна дебата за уставните промени

24 Вести - 05.12.2018

Професори, аналитичари и граѓански здруженија своите забелешки и предлози околу интервенциите во Уставот кои произлегуваат од преспанскиот договор, ги образложија на првата јавна расправа во Владата пред премиерот Зоран Заев.

Запазување на процедурата – козметички или суштински измени

Н.Македонија - 05.12.2018

По тридневна расправа во македонското собрание, каде што беа утврдени нацрт-амандманите со кои би требало да бидат направени измени на Уставот во согласност со спогодбата од Преспа, официјално заврши втората фаза од процедурата за уставните измени.

Во Владата прва јавна расправа за нацрт-уставните амандмани

Вечер Прес - 05.12.2018

Во Владата попладнево започна првата од петте јавни расправи за четирите нацрт-уставни амандмани. По пет дена Владата ќе треба да достави Извештај до Собранието, а потоа претседателот на Собранието Талат Џафери за 30 дена да закаже пленарна седница ...

Во Владата прва јавна расправа за нацрт-уставните амандмани

Н.Македонија - 05.12.2018

Во Владата попладнево започна првата од петте јавни расправи за четирите нацрт-уставни амандмани. По пет дена Владата ќе треба да достави Извештај до Собранието, а потоа претседателот на Собранието Талат Џафери за 30 дена да закаже пленарна седница ...

ВО ЖИВО: Заев, Фрчковски и Поповски зборуваат за уставните измени

Press24 - 05.12.2018

Во Владата попладнево започна првата од петте јавни расправи за четирите нацрт-уставни амандмани. По пет дена Владата ќе треба да достави Извештај до Собранието, а потоа претседателот на Собранието Талат Џафери за 30 дена да закаже пленарна седница ...

Заев: Граѓаните ќе го прифатат овој процес

Press24 - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

Поповски: Во преамбулата да стои граѓани на Северна Македонија, македонски народ

Press24 - 05.12.2018

На првата јавна расправа за уставните амандмани денеска зборуваше и професорот Владо Поповски. Предложи во преамбулата, во новиот текст веднаш по граѓаните на Република Северна Македонија да стои македонскиот народ, бидејќи како што кажа граѓаните ...

Влада на РМ: Предложените измени не го загрозуваат граѓанскиот концепт на Уставот ВИДЕО

+инфо - 05.12.2018

Предложените измени се од интерес на граѓаните, не го загрозуваат граѓанскиот концепт на Уставот на РМ и го штитат идентитетот. Ова го оцениле учесниците на првата јавна расправа за нацрт амандманите за уставните измени која се одржа денеска во ...

Заев: Се консултираме со Грција - предлозите на Димовски и Минов прифатливи

Press24 - 05.12.2018

Се консултираме и со Грција, некои предлози од опозицијата се прифатливи. Ова денеска го порача премиерот Зоран Заев на првата од петте јавни расправи што ги организира Владата за уставните амандмани.

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

Н.Македонија - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

Заев, Поповски и Фрчкоски ќе ја отворат првата дебата за уставни измени

Вечер Прес - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев, заедно со универзитетските професори Љубомир Фрчкоски и Владо Поповски се првите говорници кои вечерва ќе ја отворат јавната расправа за уставните измени во согласност со Договорот од Преспа.

(Видео) Фрчкоски: Треба да се вметне Охридскиот договор во амандманите, но не заедно со историските документи

Макфакс - 05.12.2018

Предлагачот на амандманите да нагласи дополнително три компоненти: дека не се загрозува граѓанскиот карактер на Уставот, да се потенцираат идентитетските одредници и дека решенијата се во рамки на уставните стандарди и не се измислени само за нас, ...

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

Вечер Прес - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната ...

(Видео) Почна првата јавна дебата за Уставните измени

Независен - 05.12.2018

Во Владата почна првата дебата во рамки на јавната расправа за уставните измени, согласно со договорот од Преспа. Своите ставови во врска со четирите нацрт-амандмани на Уставот, покрај премиерот Зоран Заев, ќе ги изнесат и универзитетските професори ...

(Видео) Поповски предлага во преамбулата да стои – граѓани на Северна Македонија, македонски народ

Макфакс - 05.12.2018

На јавната расправа за уставните амандмани денеска зборуваше и професорот Владо Поповски, кој предложи во преамбулата, во новиот текст веднаш по граѓаните на Република Северна Македонија да стои македонскиот народ.

(Видео) Заев: Се консултираме и со Грција, некои предлози од опозицијата се прифатливи

Макфакс - 05.12.2018

Се консултираме и со Грција, некои предлози од опозицијата се прифатливи, порача премиерот Зоран Заев на првата од петте јавни расправи што ги организира Владата за уставните амандмани. Тој ги потенцира предлозите на Панчо Минов за постепена ...

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

Независен - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

Владо Поповски побара да се интервенира во предложената Преамбула

Независен - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт-амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

Паѓаат предлози за Преамбулата на Уставот на првата јавна дебата

+инфо - 05.12.2018

На првата јавна расправа за уставните амандмани која денеска се одржа во Владата, професорот Љубомир Фрчкоски предложил три компоненти дополнително да нагласи предлагачот на амандманите: дека не се загрозува граѓанскиот карактер на Уставот, да се ...

Владата ги отвори јавните расправи за амандманите само со поддржувачи на Преспанскиот договор

Макфакс - 05.12.2018

Владата ги отвори јавните расправи за амандманите само со поддржувачи на Преспанскиот договор. На вечерашната прва од петте јавни расправи кои ќе се одржуваат во следните денови говореа премиерот Заев и универзитетските професори Љубомир Фрчкоски и ...

Заев: По консултациите со Грција, некои предлози од опозицијата се прифатливи

Нетпрес - 05.12.2018

Се консултираме и со Грција, некои предлози од опозицијата се прифатливи, порача премиерот Зоран Заев во средата вечерта на првата од четирите јавни расправи што ги организира Владата за уставните амандмани, и притоа ги потенцира предлозите на Панчо ...

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

1tv - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

Протестите пред Владата, внатре расправа за нацрт-уставните амандмани

Нетпрес - 05.12.2018

Првата од петте јавни расправи за четирите нацрт-уставни амандмани започна денеска во Владата, која по пет дена ќе треба да достави извештај до Собранието, а потоа претседателот на Собранието Талат Џафери за 30 дена да закаже пленарна седница на ...

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

Локално - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

Додека пред Влада народот протестира, во Владата се расправа за нацрт-уставните амандмани

Курир - 05.12.2018

Првата од петте јавни расправи за четирите нацрт-уставни амандмани започна денеска во Владата, која по пет дена ќе треба да достави извештај до Собранието, а потоа претседателот на Собранието Талат Џафери за 30 дена да закаже пленарна седница на ...

(Во живо) Прва јавна расправа за нацрт-уставните амандмани

1tv - 05.12.2018

Во Владата попладнево започна првата од петте јавни расправи за четирите нацрт-уставни амандмани. По пет дена Владата ќе треба да достави Извештај до Собранието, а потоа претседателот на Собранието Талат Џафери за 30 дена да закаже пленарна седница ...

Започнува јавната расправа за уставните измени

CivilMedia - 05.12.2018

Денеска со јавната расправа во Владата започнува третата фаза од постапката за уставни измени согласно Преспанскиот договор. На јавната расправа ќе говорат премиерот Зоран Заев, и универзитетските професори Љубомир Фрчкоски и Владо Поповски.

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

Слободен Печат - 05.12.2018

Професорот Владо Поповски изнесе свои предлози за зајакнување на нацрт амандманите посочувајќи дека во Преамбулата на Уставот јасно да се прецизира македонски народ… Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на ...

(ВО ЖИВО) Прва јавна дискусија за нацрт-амандманите за измени на Уставот на РМ

iPortal - 05.12.2018

Во тек е првата јавната расправа за нацрт-амандманите за измени на Уставот. Зборуваат премиерот Зоран Заев и професорите Владо Попоски и Љубомир ...

Во Владата прва јавна расправа за нацрт-уставните амандмани

Слободен Печат - 05.12.2018

Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски денеска изјави дека дебатите за уставните амандмани се отворени и јавни и секој може да учествува и да го каже својот став. Во Владата попладнево започна првата од петте јавни расправи за четирите ...

Прва јавна расправа за нацрт амандманите во Владата

ТВ21 - 05.12.2018

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа првата од серијата дебати во рамките на јавната расправа за нацрт амандманите за уставни измени. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев се заблагодари за големиот број присутни ...

Заев: Некои од прифатливите предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

24Инфо - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната ...

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани (ДПЛ)

MTM - 05.12.2018

– Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната ...

Грција прифаќа предлози од нашата опозиција - но кои?

Фактор - 05.12.2018

Maкедонскиот премиер, Зоран Заев вели дека се консултирале и со Грција, при што некои предлози од опозицијата се прифатливи. Ова го кажа Заев попладнево на првата од петте јавни расправи што ги организира Владата за уставните амандмани.

Почна јавната дебата за уставните измени: Според Заев, прифатливите предлози би можеле да станат дел од уставните ...

еМагазин - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт-амандманите на Уставот, посочувајќи притоа, можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

ВО ЖИВО: Во тек е јавната дебата за уставните измени

Фактор - 05.12.2018

Во Владата попладнево почна првата дебата во рамки на јавната расправа за уставните измени, согласно со договорот од Преспа. Своите ставови во врска со четирите нацрт-амандмани на Уставот, покрај премиерот Зоран Заев, ќе ги изнесат и ...

Прва јавна расправа за нацрт амандманите во Владата

4NEWS - 05.12.2018

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа првата од серијата дебати во рамките на јавната расправа за нацрт амандманите за уставни измени. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев се заблагодари за големиот број присутни ...

Поповски: Синтагмата македонски народ после граѓаните е неопходна

Фактор - 05.12.2018

Републиката се грижи за дијаспората треба да стои, без македонска, албанска, смета професорот Љубомор Фрчкоски, кој учествува попладнево на првата дебата во рамки на јавната расправа за уставните измени.

Следува трета фаза од уставните измени

Телма - 04.12.2018

По тридневна расправа во македонското Собрание беа утврдени нацрт-амандманите со кои ќе се направат измени на Уставот согласно Договорот од Преспа. Со ова заврши и втората фаза од уставните измени.

Заврши втората фаза од уставните измени, следува третата, последна фаза

Канал5 - 04.12.2018

По тридневна расправа во македонското Собрание беа утврдени Нацрт-амандманите со кои ќе се направат измени на Уставот согласно Договорот од Преспа. Со ова заврши и втората фаза од уставните измени.

Уставните амандмани влегуваат во финалната фаза

Нова ТВ - 04.12.2018

По тридневна расправа во македонското Собрание беа утврдени Нацрт-амандманите со кои ќе се направат измени на Уставот согласно Договорот од Преспа. Со ова заврши и втората фаза од уставните измени.

Утре почнува јавната дебата за нацрт-амандманите за промена на Уставот

Сакам да кажам - 04.12.2018

Начелно е договорено Владата од утре да ја започне јавната расправа за нацрт-амандманите за промена на Уставот предвиден со Договорот од Преспа за решавање на спорот за името со Грција, велат извори од Собранието за САКАМДАКАЖАМ.МК.

Амандманите поминаа, од утре почнува јавната расправа за измена на Уставот

Алсат-М - 04.12.2018

Откако во Собранието беше усвоен нацртот на четирите уставни амандмани, се предвидува од утре Владата да ја започне јавната расправа за измена на Уставот, што може да трае до пет дена. Потоа следува третата, завршна фаза, во која за усвојување на ...

Јавната дебата за уставните измени ќе почне утре на универзитетот „Свети Кирил и Методиј“

Алсат-М - 04.12.2018

Утре почнува јавната дебата за предлог-амандманите за уставните измени. На дебата организирана од Владата се очекува да учествуваат експерти, професори, претставници на институциите и невладини организации.

Утре почнува јавната расправа за нацрт уставните амандмани

Сител - 04.12.2018

Од утре почнува јавната дебата за четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа. Во пет работни дена сите засегнати страни ќе треба да ги дадат своите мислења и забелешки за текстот на нацрт-амандманите.

Заврши втората фаза од уставните измени, следува третата, последна фаза

24 Вести - 04.12.2018

По тридневна расправа во македонското Собрание беа утврдени Нацрт-амандманите со кои ќе се направат измени на Уставот согласно Договорот од Преспа. Со ова заврши и втората фаза од уставните измени.

Јавна расправа и почеток на третата фаза за изгласаните нацрт-амандмани на Уставот

Академик - 04.12.2018

По тридневна расправа, пратениците во Собранието на РМ ги усвоија четирите нацрт-амандмани за промена на Уставот во согласност со Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција. По усвојувањето на нацрт-уставните амандмани во Собранието, предлагачот ...

Двотретинското мнозинство условено со амнестија за „крвавиот четврток“

А1 On - 04.12.2018

Наместо за законски предвидените 12, пратениците, експресно, за 3 дена ја завршија пленарната седница и ги усвоија нацрт текстовите на четирите уставни амандмани. Со утврдување на нацрт-амандманите, кои се согласно Договорот со Грција за решавање на ...

Утре почнува првата јавна расправа за уставните амандмани

24 Вести - 04.12.2018

Поладнево на седница – владата донесе одлука за организирање на јавна дебата за нацрт амандманите за уставните измени . Првата јавна расправа ќе се одржи утре пво поладневните часови во свечената сала на владата, а покрај премиерот Заев, говорници ...

Измените на Уставот ќе продолжат во конструктивна атмосфера

Р.С.Европа - 04.12.2018

По втората фаза во која нацрт амандманите беа усвоени во Собранието, аналитичарите очекуваат конструктивна атмосферата, како што беше и во изминатиот период. Според нив, ќе има само изолирани случаи на критика и активност на движењето Бојкотирам.

Заврши втората фаза од уставните измени, следува третата, последна фаза

Н.Македонија - 04.12.2018

По тридневна расправа во македонското Собрание беа утврдени Нацрт-амандманите со кои ќе се направат измени на Уставот согласно Договорот од Преспа. Со ова заврши и втората фаза од уставните измени.

По три дена расправа заврши втората фаза од уставните измени - следи последната

Press24 - 04.12.2018

По тридневна расправа во македонското Собрание беа утврдени Нацрт-амандманите со кои ќе се направат измени на Уставот согласно Договорот од Преспа. Со ова заврши и втората фаза од уставните измени.

Заврши втората фаза од уставните измени, следува третата, последна фаза

Независен - 04.12.2018

По тридневна расправа во македонското Собрание беа утврдени Нацрт-амандманите со кои ќе се направат измени на Уставот согласно Договорот од Преспа. Со ова заврши и втората фаза од уставните измени.

Усвоени четирите нацрт-амандмани за промена на Уставот

Тера - 04.12.2018

Пратениците во Собранието по тридневна расправа ги усвоија четирите нацрт-амандмани за промена на Уставот согласно Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција. Утре според најавите, би требало да почне јавната расправа за четирите нацрт амандмани ...

Одредница на одредницата

Н.Македонија - 04.12.2018

Колку и да се затвораат очите и ушите, да се игнорира секоја перцепција, да се дефокусира вниманието на јавноста, да му се дава евроатлантски интегративен тон на секој уставен амандман… не може да се промени фактот дека процесот што во овој момент ...

Донесена одлука за почеток на јавната расправа за уставните измени

Макфакс - 04.12.2018

На 106. редовна седница на Владата, разгледани беа заклучоците на Собранието, донесени на седницата по повод утврдувањето на нацртот на уставните амандмани 33, 34, 35 и 36. Како што информираат од владината прес-служба, на седницата е утврдено дека, ...

Касами и Села ќе бомбардираат со нови амандмани за албанскиот јазик

Вечер Прес - 04.12.2018

Во третата фаза, која според најавите ќе почне следната недела, се поднесуваат амандмани на нацрт-амандманите за кои ќе се води претрес во две комисии- Законодавно правната и Комисијата за уставни прашања.

Интервју, Елизабета Канческа Милевска: Има многу пратеници кои поддржуваат уставни измени, ама немаа храброст да ...

Вечер Прес - 04.12.2018

Неприфатливо е за мене, вели Канчевска Милевска, декларативно да се залагате за интеграција на РМ во ЕУ и НАТО, а да не земете активно учество во тој процес и да понудите решение. -Некој ако мисли дека ќе го искористи овој момент и дека со криење и ...

Следува јавна расправа за уставните измени

CivilMedia - 04.12.2018

По тридневна расправа во македонското Собрание беа утврдени Нацрт-амандманите со кои ќе се направат измени на Уставот согласно Договорот од Преспа, со што и официјално заврши втората фаза од уставните измени.

Заврши втората фаза од уставните измени, следува третата, последна фаза

1tv - 04.12.2018

По тридневна расправа во македонското Собрание беа утврдени Нацрт-амандманите со кои ќе се направат измени на Уставот согласно Договорот од Преспа. Со ова заврши и втората фаза од уставните измени.

Заврши втората фаза од уставните измени

Курир - 04.12.2018

По тридневна расправа во македонското Собрание беа утврдени Нацрт-амандманите со кои ќе се направат измени на Уставот согласно Договорот од Преспа. Со ова заврши и втората фаза од уставните измени.

Поминаа 2/3 од патот за промени во Уставот

iPortal - 04.12.2018

Владејачкото мнозинство до сега успеа да заврши две третини од фазите кои се потребни за да се постигне промената на Уставот со уставни амандмани согласно Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција. Од вкупно 15 чекори, преостанаа уште 5.

Од утре јавна расправа за уставните амандмани

Нетпрес - 04.12.2018

Поладнево на седница – владата донесе одлука за организирање на јавна дебата за нацрт амандманите за уставните измени . Првата јавна расправа ќе се одржи утре во поладневните часови во свечената сала на владата, а покрај премиерот Заев, говорници ќе ...

Заврши втората фаза од уставните измени, следува третата, последна фаза

Локално - 04.12.2018

По тридневна расправа во македонското Собрание беа утврдени Нацрт-амандманите со кои ќе се направат измени на Уставот согласно Договорот од Преспа. Со ова заврши и втората фаза од уставните измени.

Изгласани сите нацрт-амандмани за промена на Уставот, следува јавна расправа

Мета - 04.12.2018

Пратениците во Собранието по тридневна расправа ги усвоија четирите нацрт-амандмани за промена на Уставот согласно Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција. Утре според најавите, би требало да почне јавната расправа за четирите нацрт амандмани ...

Поминаа 2/3 од патот за промени во Уставот

Мета - 04.12.2018

Владејачкото мнозинство до сега успеа да заврши две третини од фазите кои се потребни за да се постигне промената на Уставот со уставни амандмани согласно Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција. Од вкупно 15 чекори, преостанаа уште 5.

Јавната расправа за уставните амандмани започнува од Скопје

1tv - 04.12.2018

Јавната расправа за уставните амандмни започнува утре од Скопје. Првата ќе се одржи во Владата на Илинденска број 2, откако по тридневна расправа народните избраници ги усвоија четирите нацрт – амандами за промена на Уставот.

Уставните измени пред финале, уставните експерти ја оспоруваат постапката

Нетпрес - 04.12.2018

Утре во Владата почнува јавната расправа по четирите нацрт амандмани кои беа утврдени во изминатите денови во Собранието. Од Владата велат во расправата ќе бидат вклучени граѓани, професори, медиумите и сите засегнати кои сакаат да бидат вклучени.

Отворено писмо на професорката Каракамишева: Во геноцидна форма се одвива расправа за амандамните

Нетпрес - 04.12.2018

Професорката по уставно право од Правниот факултет „Јустинијан Први“, Тања Каракамишева Јовановска испрати отворено писмо по повод јавната расправа за уставните амандмани која што почнува утре откако вчера Собранието ги утврди сите четири нацрт ...

Заврши втората фаза од уставните измени, следува третата, последна фаза

MTM - 04.12.2018

По тридневна расправа во македонското Собрание беа утврдени Нацрт-амандманите со кои ќе се направат измени на Уставот согласно Договорот од Преспа. Со ова заврши и втората фаза од уставните измени.

Донесена одлука за почеток на јавната расправа за уставните измени

Centar - 04.12.2018

На 106. редовна седница на Владата беа разгледани заклучоците на Собранието, донесени на седницата по повод утврдувањето на нацртот на уставните амандмани 33, 34, 35 и 36. Како што информираат од владината прес-служба, на седницата е утврдено дека, ...

АМАНДМАНИТЕ ПОМИНАА, ШТО Е СЛЕДНО: Македонија на чекор до официјална промена на името

Фактор - 04.12.2018

Парламентот ја заврши пленарната седница на усвојување нацртот на четирите уставни амандмани со кои се менува името на земјата во Северна Македонија и се потврдува државниот суверенитет и македонски идентитет.

Пратениците се согласија за нацрт-амандманите за „Северна“, денеска продолжуваат за „Прогласот на АСНОМ“

МКД - 03.12.2018

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република Северна Македонија, а во преамбулата наместо Одлуките на Асном се наведува Прогласот и се ...

Продолжува собраниската расправа за преостанатите два нацрт-амандмани

Нова ТВ - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжува расправата по двата преостанати нацрт-амандмани за уставните измени, согласно Договорот од Преспа. Синоќа пратениците со 65 гласа „за“, 18 „против“ и 8 воздржани го усвои нацрт-амандманот со ...

Во Собранието продолжува расправата за уставните амандмани

Алсат-М - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 11:00 часот ќе ја продолжи 64. седница со расправа по 35. нацрт-амандман, а по неговото изгласување ќе започне и дебата за 36. нацрт-амандман и последниот предвиден со уставните измени, согласно ...

Жерновски: Нема да има повеќе менување на границите, амандманот го гарантира тоа

Фокус - 03.12.2018

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, образложи денеска на собраниската седница за нацрт амандманите дека 35-тиот амандман на Уставот го затвора засекогаш прашањето на границите на Македонија.

Јавна расправа за уставните амандмани да има и надвор од Скопје, одлучи телото за помирување

Сакам да кажам - 03.12.2018

Јавната расправа по завршувањето на гласањето во Собранието за уставните нацрт-амандмани, покрај во Скопје, да се одржат и во други градови низ Македонија, беше договорено на денешната седница на подгрупата за интеграции на интерпартиското тело за ...

Со 64 гласа „за“ и само 14 „против“ Собранието го усвои третиот нацрт-амандман

Фокус - 03.12.2018

Со 64 гласа „за“ Собранието на денешната седница го утврди нацрт амандманот 35 на Уставот, кој гласи: „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на соседните држави.

Изгласан и третиот нацрт-амандман

Телма - 03.12.2018

Собранието со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на соседните држави”.

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот

Нова ТВ - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и ...

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот

Сител - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и ...

Во Собранието утврден и нацрт-амандманот со кој се гарантира непроменливост на границите

Сакам да кажам - 03.12.2018

Собранието со 64 гласови „за“, 14 „против“ и 2 „воздржани“ го утврди текстот на нацрт-амандманот (35) за промена на Уставот предвиден со Договорот од Преспа за решавање на спорот за името со Грција.

Собранието со 64 гласа „за“ го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот, продолжува дебатата за четвртиот

МКД - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и ...

Усвоен третиот амандман за уставните измени

Алсат-М - 03.12.2018

Со 64 гласа „за“, 14 „против“ и 2 „воздржани“, Собранието на денешната седница го утврди нацрт амандманот за членот 35 од Уставот. Во Собранието продолжи расправата по четвртиот и последен амандман, што се однесува на грижата на државата за ...

Тело за помирување: Поширока јавна расправа за уставните амандмани

Нова ТВ - 03.12.2018

Јавните расправи што треба да се одржат по завршувањето на гласањето за уставните нацрт-амандмани во Собранието, покрај во Скопје, да се организираат и во други градови низ Македонија, договорија членовите на подгрупата за интеграции на ...

Собраниското тело за помирување бара јавна расправа за уставните амандмани и во други градови, не само во Скопје

МКД - 03.12.2018

Јавните расправи што треба да се одржат по завршувањето на гласањето за уставните нацрт-амандмани во Собранието, покрај во Скопје, да се организираат и во други градови низ Македонија, се договорија членовите на подгрупата за интеграции на ...

Четвртиот нацрт-амандман пред пратениците

Сител - 03.12.2018

Македонското Собрание на продолжението на 64. седница ја започна дебатата за XXXVI нацрт-амандман, последниот предвиден со уставните измени, согласно Договорот од Преспа, а се однесува на иселениците.

Телото за помирување побара јавни дебати низ целата држава

Сител - 03.12.2018

Поширока јавна расправа за уставните измени е предлогот кој произлезе од првиот состанок на подгрупата за интеграција. По усвојување на нацрт-амандамните, пратениците сметаат дека во дебатата треба да бидат вклучени професори по уставно право од ...

Усвоен последниот нацрт-амандман за промена на Уставот кој се однесува на македонските идентитет, јазик И култура

Сакам да кажам - 03.12.2018

Собранието со 66 гласови „за“, 7 „против“ и 3 „воздржани“ го усвои текстот на нацрт-амандманот (36) за промена на Уставот предвиден со Договорот од Преспа за решавање на спорот за името со Грција.

Експресно изгласани 3 и 4 нацрт амандман од Уставот

Телма - 03.12.2018

Експерсно, без долги дискусии и реплики пратениците ги изгласаа 3 и 4 амандман на Уставот. Против беа пратениците од ВМРО ДПМНЕ, додека тројца од независната пратеничка група се произјаснија воздржано.

Пратениците во експресна расправа ги изгласаа сите четири нацрт-амандмани

Сител - 03.12.2018

Заврши втората фаза од уставните измени. Пратениците во експресна расправа од само три дена ги изгласаа сите четири нацрт-амандмани што ги предложи Владата согласно Договорот од Преспа. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ гласаа против нацрт-амандманите, ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа и Грција да го смени Уставот

А1 On - 03.12.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на продолжението на седницата на која се расправа по амандманите за промена на Уставот согласно Преспанскиот договор, побараа Владата да се заложи за реципроцитет во односите, односно и Грција да вметне уставни решенија.

Телото за помирување предлага поширока јавна расправа за уставните измени

А1 On - 03.12.2018

Јавна расправа за нацрт амандманите освен во Скопје да има и во другите градови, предлага работната група за интеграции на интерпартиското тело за помитување, информираше пратеникот Јован Митревски од СДСМ по завршувањето на седницата на работната ...

Со 64 гласа „За“ усвоен и третиот нацрт-амандман на Уставот

А1 On - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и ...

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот

24 Вести - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и ...

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот

Либертас - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и ...

Беса бара во амандманот да се вметнат и другите етнички заедници

А1 On - 03.12.2018

Пратеникот на Беса, Фадил Зендели, побара во амандманот да се вметнат и другите етнички заедници надвор од Македонија, односно да има пишан текст со кој се гарантираат не само правата на Македонците.

Собранието експресно ги изгласа нацрт амандманите за уставните измени, во среда јавна расправа

24 Вести - 03.12.2018

Собранието експресно ги изгалса нацрт аманмднаите за уставните измени...ВО Среда почнува јавната расправа. Опозицијата обвини дека се креира нова држава. Власта ги бранеше измнените со евроинтеграциите.

Експресно изгласани нацрт амандманите за уставните измени

24 Вести - 03.12.2018

Само три дена им беа потребни на пратениците да ги изгласаат четирите нацрт амандмани со просто мнозинство во втората фаза од уставните измени. По вчерашното гласање за амандманите во однос на придавката Северна и измените во Преамбулата, денеска ...

Продолжува расправата за уставните амандмани

Тера - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 64-та седница со расправа по 35-те нацрт-амандман, а по неговото изгласување ќе започне и дебата за 36-от нацрт-амандман и последниот предвиден со уставните измени, согласно Договорот од ...

Дали „фактурата“ ќе биде платена авансно или по извршувањето на „услугата“

Н.Македонија - 03.12.2018

Собранието во текот на изминатиов викенд расправаше за нацрт-амандманите што треба да се вградат во Уставот, за да се имплементира спогодбата со Грција, потпишана на 17 јуни годинава, во селото Нивици, во Мала Преспа.

Илиоски: Димитров го нема во Собранието, си најде попаметна работа

+инфо - 03.12.2018

Министерот Никола Димитров денеска не дојде во Собранието, му досади да не слуша, си најде попаметна работа, наверојатно некое тендерче, забележа пратеникот Зоран Илиоски од ВМРО – ДПМНЕ на продолжението на собраниската дебата за двата преостанати ...

Илиоски: Димитров го нема во Собранието, си најде попаметна работа

Press24 - 03.12.2018

Министерот Никола Димитров денеска не дојде во Собранието, му досади да не слуша, си најде попаметна работа, наверојатно некое тендерче, кажа пратеникот Зоран Илиоски од ВМРО – ДПМНЕ на продолжението на собраниската дебата за двата преостанати ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: И Грција да го смени Уставот и да гарантира дека нема територијални претензии кон Македонија

Макфакс - 03.12.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на продолжението на седницата на која се расправа по амандманите за промена на Уставот согласно Преспанскиот договор, побараа Владата да се заложи за реципроцитет во односите, односно и Грција да вметне уставни решенија.

Жерновски: Нема да има повеќе менување на границите, амандманот го гарантира тоа

Press24 - 03.12.2018

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, образложи денеска на собраниската седница за нацрт амандманите дека 35-тиот амандман на Уставот го затвора засекогаш прашањето на границите на Македонија.

Телото за помирување предлага поширока јавна расправа за уставните измени

Макфакс - 03.12.2018

Јавна расправа за нацрт амандманите освен во Скопје да има и во другите градови, предлага работната група за интеграции на интерпартиското тело за помирување, информираше пратеникот, Јован Митревски од СДСМ по завршувањето на седницата на работната ...

Пратениците го усвоија и третиот амандман

+инфо - 03.12.2018

Собранието со 64 гласа „за“, двајца воздржани и 14 „против “ го утврди амандманот предвиден со уставните измени, согласно Договорот од Преспа според кој „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на ...

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот

Независен - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и ...

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот

Press24 - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и ...

Усвоен нацрт-амандманот за почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет

Макфакс - 03.12.2018

Со 64 гласа ‘за’, двајца ‘воздржани’ и 14 гласа ‘против’, пратениците го усвоија нацрт-амандманот за почитување на суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката определба на соседите.

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот

Н.Македонија - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и ...

Телото за помирување предлага поширока јавна расправа за уставните измени

Press24 - 03.12.2018

Јавните расправи што треба да се одржат по завршувањето на гласањето за уставните нацрт-амандмани во Собранието, покрај во Скопје, да се организираат и во други градови низ Македонија, договорија членовите на подгрупата за интеграции на ...

Јавна расправа за уставните амандмани и во Битола, Штип,Tетово

+инфо - 03.12.2018

Јавните расправи што треба да се одржат по завршувањето на гласањето за уставните нацрт-амандмани во Собранието, освен во Скопје, да се организираат и во други градови низ Македонија, договорија членовите на подгрупата за интеграции на ...

Четвртиот нацрт-амандман пред пратениците

+инфо - 03.12.2018

Македонското Собрание на продолжението на 64. седница ја започна дебатата за XXXVI нацрт-амандман, последниот предвиден со уставните измени, согласно Договорот од Преспа, а се однесува на иселениците.

Во Собрание започна дебатата за четвртиот нацрт-амандман

Press24 - 03.12.2018

Македонското Собрание на продолжението на 64. седница ја започна дебатата за XXXVI нацрт-амандман, последниот предвиден со уставните измени, согласно Договорот од Преспа, а се однесува на иселениците.

Четвртиот нацрт-амандман пред пратениците

Независен - 03.12.2018

Македонското Собрание на продолжението на 64. седница ја започна дебатата за XXXVI нацрт-амандман, последниот предвиден со уставните измени, согласно Договорот од Преспа, а се однесува на иселениците.

Уставните измени ќе се запечатат до Нова година?

Вечер Прес - 03.12.2018

По усвојувањето на уставните амандмани во Собранието предлагачот на уставните измени, односно Владата, треба да организира јавна расправа од три дена, по што има два дена да подготви извештај и петтиот ден да го достави до Собранието.

Беса бара во амандманот да се вметнат и другите етнички заедници

Макфакс - 03.12.2018

Пратеникот на Беса, Фадил Зендели побара во амандманот да се вметнат и другите етнички заедници надвор од Македонија,односно да има пишан текст со кој се гарантираат не само правата на Македонците.

(Видео) Амандманите за уставни измени поминаа во парламентот и одат на јавна расправа

Макфакс - 03.12.2018

Со 66 гласа ,,за”, три ,,воздржани” и седум ,,против” од вкупно 76 пратеници кои гласаа, Собранието денеска го усвои и последниот од четирите амандмани за уставните измени согласно со преспанскиот договор. Се работи за 36.

Усвоен и четвртиот нацрт-амандман, следува јавна расправа

Вечер Прес - 03.12.2018

Собранието денеска го утврди и последниот од четирите нацрт-амандмани предвиден со уставните измени согласно со договорот од Преспа. Нацрт- амандманот кој се однесува на грижата на државата за иселениците, беше прифатен со 66 гласа „за“ и седум ...

Усвоени нацрт-амандманите за промена на името, измените за АСНОМ, како и вметнување на Рамковниот договор

Локално - 03.12.2018

Работниот викенд на пратениците во Собранието резултираше со изгласување на два нацрт-амандмани за уставните измени во втората фаза. Откако претпладнево со 67 гласови „за“ Собранието го утврди првиот нацрт-амандман со кој се предвидува промена на ...

Изгласани два нацрт-амандмани за промена на Уставот, денеска продолжува расправата

Мета - 03.12.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска продолжува расправата по двата преостанати нацрт-амандмани за уставните измени, согласно Договорот од Преспа. Синоќа пратениците со 65 гласа „за“, 18 „против“ и 8 воздржани го усвоија нацрт-амандманот со ...

Продолжува расправата за уставните амандмани

CivilMedia - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 11:00 часот ќе ја продолжи 64. седница со расправа по нацрт-амандман, а по неговото изгласување ќе започне и дебата за нацрт-амандман и последниот предвиден со уставните измени, согласно Договорот од ...

Продолжува расправата за уставните амандмани

Нетпрес - 03.12.2018

Откако викендов законодавниот дом ги утврди со 67 гласа „ЗА“, 4 воздржани и 23 против нацрт амандманите на Уставот денеска во Парламентот продолжува собраниската седница. Собранието на Република Македонија денеска во 11:00 часот ќе ја продолжи 64.

Димков: Власта ја потврдува и неофицијалната информација дека амандманите ги пишувале Грците во Атина

Курир - 03.12.2018

Како и за претходните амандмани и за овој сметам дека нема потреба да постои и да го има. Но овој амандман покажува нешто друго. За се што посакале во преговорите Каменос и Ципрас и неговата влада се добиле.

Тие кои преговарале не ни забележале, нити знаеле што прифаќаат

Нетпрес - 03.12.2018

Како и за претходните амандмани и за овој сметам дека нема потреба да постои и да го има. Но овој амандман покажува нешто друго. За се што посакале во преговорите Каменос и Ципрас и неговата влада се добиле.

Стојаноска: Во амандманот 35 не е јасно за која Република станува збор

Курир - 03.12.2018

Во предлогот на амандманот 35 се наведува под 1 – „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на соседните држави“. Под 2 – „ Со точката 1 овој амандман се надополнува со членот 3“.

И третиот нацрт-амандман доби зелено светло во Собрание

ТВ21 - 03.12.2018

Со 64 гласови За, 14 против и само двајца воздржани пратеници денеска во Собранието зелено светло доби и третиот амандман. Со овој амандман се дава гаранција на суверенитетот на соседите. Останува уште еден амандман да биде усвоен, за кој ...

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот

1tv - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и ...

Телото за помирување: Јавна расправа за уставните амандмани да има и во другите градови

ТВ21 - 03.12.2018

Денеска на седницата на подгрупата за интеграции на интерпартиското тело за помирување, беше договорено да има јавна расправа за уставните нацрт-амандмани и во други градови. „Се договоривме, покрај во Скопје, МАНУ и другите институции, јавни ...

Усвоен и третиот нацрт-амандман, сега се расправа за иселениците

Нетпрес - 03.12.2018

„Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на соседните држави.“, гласи уставниот нацрт-амандман 35, кој на денешната пленарна седница го усвоија пратениците.

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот

Локално - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и ...

Со 64 „за“ Собранието го усвои и третиот амандман

CivilMedia - 03.12.2018

Со 64 гласа „за“ Собранието на денешната седница го утврди нацрт амандманот 35 на Уставот, кој гласи: „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на соседните држави“.

Поширока јавна расправа за уставните амандмани, предлага собраниското тело за помирување

Локално - 03.12.2018

Јавните расправи што треба да се одржат по завршувањето на гласањето за уставните нацрт-амандмани во Собранието, покрај во Скопје, да се организираат и во други градови низ Македонија, договорија членовите на подгрупата за интеграции на ...

Усвоен и третиот нацрт-амандман за уставни измени

Мета - 03.12.2018

Собранието со 64 гласови „за“, 14 „против“ и 2 „воздржани“ го изгласа текстот на третиот нацрт-амандман за промена на Уставот предвиден со Договорот од Преспа со кој се предвидува Републиката да го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет ...

Телото за помирување бара поширока јавна расправа за уставните амандмани

1tv - 03.12.2018

Јавните расправи што треба да се одржат по завршувањето на гласањето за уставните нацрт-амандмани во Собранието, покрај во Скопје, да се организираат и во други градови низ Македонија, договорија членовите на подгрупата за интеграции на ...

Изгласан и третиот нацрт-амандман

iPortal - 03.12.2018

Собранието со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на соседните држави”.

Пемова: Со гласањето на двата амандмани всушност ја завршивте работата за Грција, а на наша голема штета

Курир - 03.12.2018

И покрај тоа што моите колеги во нивните дискусии кажаа доста аргументи за во однос на овој нацрт амандман, јас ќе се обидам еве на кратко кажам нешто од мој аспект во однос на текстот на 35-тиот нацрт амандман, појасни Весна Пемова, пратеник од ...

Пемова: Со гласањето на двата амандмани всушност ја завршивте работата за Грција

Нетпрес - 03.12.2018

И покрај тоа што моите колеги во нивните дискусии кажаа доста аргументи за во однос на овој нацрт амандман, јас ќе се обидам еве на кратко кажам нешто од мој аспект во однос на текстот на 35-тиот нацрт амандман, појасни Весна Пемова, пратеник од ...

Четвртиот нацрт-амандман пред пратениците

Бриф - 03.12.2018

Македонското Собрание на продолжението на 64. седница ја започна дебатата за XXXVI нацрт-амандман, последниот предвиден со уставните измени, согласно Договорот од Преспа, а се однесува на иселениците.

Продолжение на 64 седница: Четвртиот нацрт-амандман пред пратениците

1tv - 03.12.2018

Македонското Собрание на продолжението на 64. седница ја започна дебатата за XXXVI нацрт-амандман, последниот предвиден со уставните измени, согласно Договорот од Преспа, а се однесува на иселениците.

Четвртиот нацрт-амандман пред пратениците

Локално - 03.12.2018

Македонското Собрание на продолжението на 64. седница ја започна дебатата за XXXVI нацрт-амандман, последниот предвиден со уставните измени, согласно Договорот од Преспа, а се однесува на иселениците.

Пратениците во експресна расправа ги изгласаа сите четири нацрт-амандмани

Нетпрес - 03.12.2018

Заврши втората фаза од уставните измени. Пратениците во експресна расправа од само три дена ги изгласаа сите четири нацрт-амандмани што ги предложи Владата согласно Договорот од Преспа. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ гласаа против нацрт-амандманите, ...

На протестот пред Собрание името се брани со греена ракија

Слободен Печат - 03.12.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска се изгласаа четирите нацрт-амандмани за промена на Уставот согласно Договорот од Преспа. Во исто време, пред Собранието се одржува протест против уставните измени, од граѓански организации и здруженија ...

Амандманите, реагира албанската опозиција, бара грижа и за Албанците во дијаспората

ТВ21 - 03.12.2018

Собранието ги изгласа и двата нацрт-амандмани за уставните измени на Преспанскиот договор. Амандманот 35 предвидува да се почитува сувереноста, територијалниот интегритет и независноста на соседните држави.

Работните групи се сретнаа во Собрание, дебата за Уставните измени и во Универзитетите

ТВ21 - 03.12.2018

Поширока јавна дебата за Уставните измени како предлогот произлезе од првиот состанок на подгрупата за интеграција. По усвојување на нацрт-амандамните, пратениците оценија дека во дебатата треба да се вклучат професори по уставно право од цела ...

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДОБИ „ПРАТЕНИЧКА ВИЗА“: Има ли мнозинство за сите уставни измени?

Фактор - 03.12.2018

67 гласа за, четири воздржани и 23 пратеници против нацртот на амандманите на Уставот-ваков беше исходот кој на в тората фаза од уставните амандмани му даде виза на името Северна Македонија. Пленарната седница се одржа во саботата .

Циркузот со уставните измени продолжува, исклучените пратеници од ВМРО ДПМНЕ сега демек воздржани

еМагазин - 03.12.2018

Вчера во Собранието поминаа два од нацрт – амандманите со кои ќе се менува македонскиот Устав, што е предвидено со договорот за името со Грција или веќе познат во јавноста како Договорот од Преспа.

ШТО ЌЕ СЕ ОДЛУЧУВА: Нацрт амандманите за уставни измени и денес главни во Собрание

Фактор - 03.12.2018

Откако викендов законодавниот дом ги утврди со 67 гласа „ЗА“, 4 воздржани и 23 против нацрт амандманите на Уставот денеска во Парламентот продолжува собраниската седница. Како што пишувавме со првиот амандман е одлучено зборовите „Република ...

ВМРО-ДПМНЕ: И Грција да го смени Уставот и да гарантира дека нема територијални претензии кон Македонија

24Инфо - 03.12.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на продолжението на седницата на која се расправа по амандманите за промена на Уставот согласно Преспанскиот договор, побараа Владата да се заложи за реципроцитет во односите, односно и Грција да вметне уставни решенија.

Телото за помирување предлага поширока јавна расправа за уставните измени

24Инфо - 03.12.2018

Јавна расправа за нацрт амандманите освен во Скопје да има и во другите градови, предлага работната група за интеграции на интерпартиското тело за помирување, информираше пратеникот, Јован Митревски од СДСМ по завршувањето на седницата на работната ...

УСТАВНИ ИЗМЕНИ: И третиот нацрт амандман аминуван-што се усвои?

Фактор - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и ...

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот

24Инфо - 03.12.2018

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за”, 14 „против” и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и ...

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот кој се однесува на суверенитот и интегритетот

еМагазин - 03.12.2018

Собранието на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност ...

Телото за помирување: Јавна расправа за уставните амандмани да има и во другите градови

4NEWS - 03.12.2018

Денеска на седницата на подгрупата за интеграции на интерпартиското тело за помирување, беше договорено да има јавна расправа за уставните нацрт-амандмани и во други градови. „Се договоривме, покрај во Скопје, МАНУ и другите институции, јавни ...

И третиот нацрт-амандман доби зелено светло во Собрание

4NEWS - 03.12.2018

Со 64 гласови За, 14 против и само двајца воздржани пратеници денеска во Собранието зелено светло доби и третиот амандман. Со овој амандман се дава гаранција на суверенитетот на соседите. Останува уште еден амандман да биде усвоен, за кој ...

Четвртиот нацрт-амандман пред пратениците

24Инфо - 03.12.2018

Македонското Собрание на продолжението на 64. седница ја започна дебатата за XXXVI нацрт-амандман, последниот предвиден со уставните измени, согласно Договорот од Преспа, а се однесува на иселениците.

Работните групи се сретнаа во Собрание, дебата за Уставните измени и во Универзитетите

4NEWS - 03.12.2018

Поширока јавна дебата за Уставните измени како предлогот произлезе од првиот состанок на подгрупата за интеграција. По усвојување на нацрт-амандамните, пратениците оценија дека во дебатата треба да се вклучат професори по уставно право од цела ...

Амандманите, реагира албанската опозиција, бара грижа и за Албанците во дијаспората

4NEWS - 03.12.2018

Собранието ги изгласа и двата нацрт-амандмани за уставните измени на Преспанскиот договор. Амандманот 35 предвидува да се почитува сувереноста, територијалниот интегритет и независноста на соседните држави.