TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нимиц да даде оставка, разговорите за името да се прекинат

МКД - 15.09.2013

Бурни се реакциите на македонската јавност и на македонската дијаспора по последниот настап во Скопје на медијаторот на ОН во спорот со името Метју Нимиц и по објавеното истражување на МКД.мк за ...

Неделници - Од Нимиц ништо ново

Р.С.Европа - 15.09.2013

Глобус ја анализира дведецениската независност на државава, Република и Капитал пишуваат за последната мисија на посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, а Фокус се посветува на дипломатската ...

Иванов: Грчката страна настапува ултимативно

Утрински - 14.09.2013

Претседателот Ѓорге Иванов вели дека по последните средби на медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна се' уште нема приближување на ставовите.

Пропаднаа ли преговорите за името?

Утрински - 14.09.2013

Отвореноста на Метју Нимиц по преговорите стана македонско „оружје“ пред Генералното собрание на ОН Од политички и медиумски кругови вчера се обнови идејата Македонија да ги прекине преговорите за ...

ФОТО: Нимиц дојде со грчко „не“

Утрински - 14.09.2013

Вечерва тој ќе има средба со претседателот Иванов, а главните разговори ќе се случат утре на средба со премиерот Груевски и шефот на дипломатијата, Попоски Медијаторот на ОН, Метју Нимиц, дојде ...

Керим: Грчката позиција не смее да се преточи во решение

Утрински - 14.09.2013

Грција не може да се надева дека ќе `и поминат барањата што ги испорачува и не можат да завршат со прифаќање еднострана позиција, смета Керим „Обединетите нации имаат дадено јасен мандат на нивниот ...

Иванов: Сакаме средби со Грција на највисоко ниво

Утрински - 14.09.2013

Македонскиот претседател се сретна со специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за прашањето за името, Метју Нимиц Македонија е подготвена на средби на највисоко ниво и интензивирање на ...

Венизелос: Атина е за географска одредница и „ерга омнес“

Утрински - 14.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Грција во минус со последната рунда преговори-Дали виновникот е Нимиц?

Алфа - 14.09.2013

Го прикажа ли Грција уште еднаш вистинското лице со максималистичките позиции за спорот за името при последната посета на медијаторот Метју Нимиц.Став на дел од експертската јавност е дека со ...

ФОТО: Преговарачот Метју Нимиц – донатор на грчкото лоби во САД

Економски - 14.09.2013

Метју Нимиц, посредникот на ОН во спорот со името наметнат од Грција, им донира пари на американски конгресмени и сенатори што се директни поддржувачи на грчката страна во овој спор.

Метју Нимиц донира пари за грчкото лоби во САД

Сител - 14.09.2013

Метју Нимиц им донира пари на грчкото лоби во САД, пишува порталот МКД.мк . Посредникот на ОН во спорот со името финансиски помагал американски конгресмени и сенатори што се директни подржувачи на ...

Скандал: Нимиц донира за грчкото лоби во Конгресот и Сенатот на САД

МК News - 14.09.2013

Метју Нимиц, посредникот на ОН во спорот со името наметнат од Грција, им донира пари на американски конгресмени и сенатори што се директни поддржувачи на грчката страна во овој спор.

Метју Нимиц донирал пари за грчкото лоби!

Република - 14.09.2013

Посредникот на Обединетите нации (ОН) во спорот со името Американецот Метју Нимиц, им донирал пари на американски конгресмени и сенатори што се директни поддржувачи на грчката страна во овој спор, ...

За грчката непопустливост да реагира Бан Ки-мун

Н.Македонија - 14.09.2013

Прекин на разговорите за името, барање поинаков формат, нов прием во ОН, градење национален консензус со што ќе се зацврстат позициите на Македонија во спорот, засилување на дипломатската и ...

Каде и со кого Нимиц ги завршува посетите на регионов

Канал5 - 13.09.2013

Медијаторот заедно со Василакис и грчкиот бизнисмен Ефтимијадис кога имаат малку повеќе слободно време, заминуваат во луксузната вила на Ефтимијадис на Халкидики.

За „името“ мора отворено

Р.С.Европа - 13.09.2013

СДСМ и дел од помалите партии повикуваат на поголема отовреност на владата за прашањето за името, бараат позициите да им бидат изворно познати, а дел од нив сметаат дека без поширока јавна дебата, ...

Нимицовата еурека

Капитал - 13.09.2013

Дали откако по 18 години вклученост во преговорите, Нимиц ја разбра грчката страна, тој успеа да ја разбере и македонската, за конечно да почнат вистинските преговори? Нимиц конечно ги разбрал ...

Нимиц донира за грчкото лоби во Конгресот и Сенатот на САД

МКД - 13.09.2013

Американецот Метју Нимиц, посредникот на ОН во спорот со името наметнат од Грција, им донира пари на американски конгресмени и сенатори што се директни поддржувачи на грчката страна во овој спор.

Иванов: Нема решение за спорот со Грција

Н.Македонија - 13.09.2013

Претседателот Ѓорге Иванов вели дека по последните средби на посредникот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна сѐ уште нема решение за прашањето за името и ...

Прекин на преговорите?

Н.Македонија - 13.09.2013

Не е возможно да се испреговара заемно прифатливо решение за спорот за името! Ете, преведено на обичен македонски јазик тоа го кажа посредникот Метју Нимиц на својата последна конференција за печатот ...

Нимиц отворен, но и натаму двосмислен

Н.Македонија - 13.09.2013

Тоа не значи дека јавноста ќе потклекне пред грчките ставови и ќе создаде некаков притисок врз власта да попушти. Македонската влада има цврст став по ова прашање.

Анализа: Грчките предлози за името се недолични и радикални

Канал5 - 12.09.2013

Граѓаните се револтирани од грчкиот предлог со кој практично се бара да се избрише името Република Македонија, не само за надворешна, туку и за домашна употреба.

СДСМ побара запознавање со деталите за името

Алсат-М - 12.09.2013

СДСМ денеска реагираше поради тоа што не е вклучен во процесот за името. Груевски и државниот врв се единствени фактори кои го знаат предлогот на медијаторот Нимиц и позициите на Грција, се вели во ...

Иванов: Се уште нема решение, грчката страна настапува ултимативно

24 Вести - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов вели дека по последните средби на медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна се уште нема решение за прашањето за името и ...

Иванов: Сѐ уште нема решение, грчката страна настапува ултимативно

Алсат-М - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов вели дека по последните средби на медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна се уште нема решение за прашањето за името и ...

СДСМ бара итна средба на политичкитe субјекти за позициите во преговорите за името

Канал5 - 12.09.2013

Премиерот Груевски и државниот врв на Република Македонија се единствените кои ги знаат деталите од предлогот на медијаторот на ОН, Метју Нимиц, како и позициите на Република Грција, соопшти денеска ...

СДСМ бара итна средба на политичкитe субјекти за позициите во преговорите за името

Вест - 12.09.2013

Премиерот Груевски и државниот врв на Република Македонија се единствените кои ги знаат деталите од предлогот на медијаторот на ОН, Метју Нимиц, како и позициите на Република Грција, соопшти денеска ...

Иванов: Се уште нема решение, Грција настапува ултимативно

Вест - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов вели дека по последните средби на медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна се уште нема решение за прашањето за името и ...

Венизелос:За две недели повторно ќе се разговара за спорот со името

Канал5 - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaвил грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Венизелос: Атина е за географска одредница и „ерга омнес“

24 Вести - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Венизелос: географска одредница и „ерга омнес“

Телма - 12.09.2013

Грчкиот вицепремиер Евангелос Венизелос ја информираше Парламентарна комисија за национална одбрана и надворешна политика за неговата средба со медијаторот Метју Нимиц, при што повтори дека процесот ...

„Катимерини“: Залудна посета на Нимиц на Атина и Скопје

Канал5 - 12.09.2013

Весникот нагласува дека меѓу Грција и Македонија нема договор во врска со неговиот последен предлог за прашањето за името. Грчките медиуми ја сумираа посетата на Нимиц заклучувајќи дека тој само ...

Венизелос - Следниот состанок за името на крајот на месецов

Алсат-М - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Атина даде предлог за да нема решение?

Deutsche Welle - 12.09.2013

Аналитичарите не се изненадени од пораките на Метју Нимиц по неговиот престој во Атина и Скопје. Ова е засега симболичен крај на преговорите меѓу Македонија и Грција, се вели во ...

Венизелос: За името на крајот на септември

Deutsche Welle - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос ...

Венизелос: Географска одредница меѓу Република и Македонија

Канал5 - 12.09.2013

Преговорите продолжуваат, најверојатно во Њујорк, последната седмица од септември – најави шефот на грчката дипломатија, говорејќи пред комисијата за надворешна политика.

Иванов: Се уште нема решение, грчката страна настапува ултимативно

Канал5 - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов вели дека по последните средби на медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна се уште нема решение за прашањето за името и ...

Граѓаните против Горна Република Македонија

Утрински - 12.09.2013

Против најновиот предлог на медијаторот Метју Нимиц за името на државата се изјасниле вкупно 53,6 отсто од граѓаните Вкупно 53,6 отсто од граѓаните се против најновиот предлог на медијаторот Метју ...

Не се доближени ставовите меѓу Македонија И Грција

Телма - 12.09.2013

Медијаторот Метју Нимиц реално ја опиша ситуацијата, придвижување во разговорите околу името со Грција засега нема. Очекуваме од Атина конечно да се држи до рамката која е предвидена за решавање на ...

То Вима: Ако тврдењата на Нимиц се точни нема шанси за компромис

Press24 - 12.09.2013

Сите грчки медиуми јавуваат за средбите на медијаторот Метју Нимиц со македонскиот државен врв и во своите наслови главно ја извлекуваат изјавата на Нимиц дека меѓу Атина и Скопје се уште постојат ...

Грчки медиуми: Залудна посета на Нимиц на Атина и Скопје

Кирилица - 12.09.2013

Сите грчки медиуми јавуваат за средбите на медијаторот Метју Нимиц со македонскиот државен врв и во своите наслови главно ја извлекуваат изјавата на Нимиц дека меѓу Атина и Скопје се уште постојат ...

Грчки медиуми: меѓу Атина и Скопје се уште постојат суштински разлики

Алфа - 12.09.2013

Сите грчки медиуми јавуваат за средбите на медијаторот Метју Нимиц со македонскиот државен врв и во своите наслови главно ја извлекуваат изјавата на Нимиц дека меѓу Атина и Скопје се уште постојат ...

Грчки медиуми: Mеѓу Атина и Скопје се уште постојат суштински разлики

Сител - 12.09.2013

Сите грчки медиуми јавуваат за средбите на медијаторот Метју Нимиц со македонскиот државен врв и во своите наслови главно ја извлекуваат изјавата на Нимиц дека меѓу Атина и Скопје се уште постојат ...

То Вима: Доколку тврдењата на Нимиц се точни, тогаш нема начин за компромис

Макфакс - 12.09.2013

Метју Нимиц обично премногу ги брои неговите зборови, избегнува да ги пласира предлозите кои ги изнел, да даде став за позициите на двете страни и за следните чекори, но на пресконференцијата во ...

Венизелос: Атина е за географска одредница и „ерга омнес“

А1 On - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Грчки медиуми: меѓу Атина и Скопје се уште суштински разлики

Р.С.Европа - 12.09.2013

Сите грчки медиуми јавуваат за средбите на медијаторот Метју Нимиц со македонскиот државен врв и во своите наслови главно ја извлекуваат изјавата на Нимиц дека меѓу Атина и Скопје се уште постојат ...

Венизелос: Атина е за географска одредница и „ерга омнес“

Алфа - 12.09.2013

Министерот за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос за тамошните медиуми изјави дека следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од ...

Венизелос - Следниот состанок за прашањето со името на крајот на септември

Inpress - 12.09.2013

Њујорк, 12. септември 2013 (ИНПРЕС) Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи, ...

Венизелос потврди, Атина бара географска одредница и севкупна употреба

Макфакс - 12.09.2013

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос потврди дека барањата на Атина се географска одреница и севкупна употреба на можното име, потврдувајќи ги изјавите на Нимиц дека следната рунда од ...

Грчки медиуми: меѓу Атина и Скопје се уште постојат суштински разлики

А1 On - 12.09.2013

Сите грчки медиуми јавуваат за средбите на медијаторот Метју Нимиц со македонскиот државен врв и во своите наслови главно ја извлекуваат изјавата на Нимиц дека меѓу Атина и Скопје се уште постојат ...

Атина е за сложено име со географска одредница ерга омнес

Сител - 12.09.2013

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос ја информираше Парламентарната комисија за национална одбрана и надворешна политика за неговата средба со медијаторот Метју Нимиц при што ...

Најголемиот број Македонци не го прифаќаат името Горна Република Македонија

OhridNews - 12.09.2013

Дури и под услов да се гарантира зачувување на македонскиот национален идентитет, 53,6 проценти од македонските граѓани не го прифаќаат името „Горна Република Македонија“, неодамна понудено од ...

Македонците не го сакаат името „Горна Република Македонија“

МКД - 12.09.2013

Ваквото решение било прифатливо за 37,5 отсто од анкетираните, а 8,9 проценти одговориле дека не се сигурни. Предлогот на медијаторот Метју Нимиц бил прифатлив за 59,1 проценти од Албанците во ...

Венизелос: Следниот состанок за името на крај на септември

Нова ТВ - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

ГРЧКИ МЕДИУМИ: Нимиц за првпат коментираше предлози и ставови

Телеграф - 12.09.2013

Медиумите во Атина се фокусираат на изјавата на посредникот на ОН за разликите во ставовите на двете држави, во врска со спорот за името Сите грчки медиуми јавуваат за средбите на медијаторот Метју ...

Иванов: Имаме согласност името Македонија да биде во решението

А1 On - 12.09.2013

Согласност за името Македонија да биде содржано во решението има, но сеуште нема приближување на ставовите, изјави претседателот Ѓорѓе Иванов. Тој појасни дека по последните средби со медијаторот ...

Иванов: Нема решение, ставовите не се доближуваат

+инфо - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов вели дека по последните средби на медијаторот во спорот околу името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна се уште нема решение ниту приближување на ставовите, ...

Грција бара име за севкупна употреба, што значи промена на Уставот и личните документи

Курир - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Најголемиот број Македонци не го прифаќаат името Горна Република Македонија

Макфакс - 12.09.2013

Дури и под услов да се гарантира зачувување на македонскиот национален идентитет, 53,6 проценти од македонските граѓани не го прифаќаат името „Горна Република Македонија", неодамна понудено од ...

Иванов: Се' уште нема решение за прашањето за името и приближување на ставовите

Нетпрес - 12.09.2013

Се' уште нема решение за прашањето за името и приближувањее на ставовите со Грција, рече денеска претседателот Ѓорѓе Иванов, одговарајќи на новинарско прашање, при пуштањето на новиот парк во Горно ...

Иванов: Нема приближување во ставовите меѓу Скопје и Атина

Макфакс - 12.09.2013

Ниту решение, ниту приближување во ставовите меѓу двете страни, изјави претседателот Ѓорге Иванов коментирајќи ја посетата на посредникот Метју Нимиц на регионот, која заврши во четвртокот.

СДСМ: Државниот врв да ги информира сите партии до каде се преговорите со Грција

Нетпрес - 12.09.2013

Опозициската СДСМ бара државниот врв да ги повика сите политички субјекти на средба за да ги инфомира во каква фаза се преговорите со Грција. „Премиерот Груевски и државниот врв на Република ...

СДСМ бара детали за преговорите за името

Нова ТВ - 12.09.2013

Премиерот Груевски и државниот врв на Република Македонија се единствените кои ги знаат деталите од предлогот на медијаторот на ОН, Метју Нимиц, како и позициите на Република Грција, соопштуваат од ...

СДСМ бара итна средба на политичкиte субјекти за позициите во преговорите за името

А1 On - 12.09.2013

Премиерот Груевски и државниот врв на Република Македонија се единствените кои ги знаат деталите од предлогот на медијаторот на ОН, Метју Нимиц, како и позициите на Република Грција, соопшти денеска ...

Иванов: Нема приближување во ставовите меѓу Скопје и Атина

OhridNews - 12.09.2013

Како што денес изјави претседателот Ѓорѓе Иванов, по посетата на посредникот Нимиц, во ставовите помеѓу двете страни во македонско- грчкиот спор за името, нема ниту решение, ниту приближување во ...

СДСМ бара детали за позициите во спорот за името

Макфакс - 12.09.2013

СДСМ бара детали за предлогот за медијаторот на ОН, Метју Нимиц и за грчките позиции. Според нив, премиерот Никола Груевски и државниот врв на Македонија се единствените кои ги имаат овие информации, ...

Грција ги врати разговорите за името на нивниот почеток

Алфа - 12.09.2013

Грција не се откажа од своите ригидни ставови во поглед на решавањето на спорот за името - име со географска одредница за меѓународна и домашна употреба, што условува и промена на македонскиот Устав.

Венизелос - Следниот состанок за името на крајот на месецов

Р.С.Европа - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Најголемиот број Македонци не го прифаќаат името Горна Република Македонија

Таратур - 12.09.2013

Дури и под услов да се гарантира зачувување на македонскиот национален идентитет, 53,6 проценти од македонските граѓани не го прифаќаат името „Горна Република Македонија", неодамна понудено од ...

Нема решение за спорот со името; Нова рунда разговори подоцна месецов

Глас на Америка - 12.09.2013

Медијаторот Нимиц не успеа да ги доближи Атина и Скопје околу компромисно решение за името Разликите, како што рече тој, остануваат. По вчерашните разговори во Скопје со премиерот Груевски, Нимиц ...

КЕРИМ ЗА ПОСЕТАТА НА НИМИЦ: Грчката позиција не смее да се преточи во решение

Телеграф - 12.09.2013

Грција не може да се надева дека ќе и поминат барањата што ги испорачува и не може да завршат со прифаќање еднострана позиција, смета Керим Метју Нимиц има јасен мандат од Обединетите нации и како ...

Иванов: Се уште нема решение, грчката страна настапува ултимативно

Сител - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов вели дека по последните средби на медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна се уште нема решение за прашањето за името и ...

Венизелос: Атина е за географска одредница и „ерга омнес“

Капитал - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Венизелос: Атина бара име со географска одредница и севкупна употреба на името

Press24 - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Иванов: Грција настапува себично и ултимативно

Press24 - 12.09.2013

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов вели дека последните средби на медијаторот Метју Нимиц со македонската и грчката страна не вродија со плод. Прашањето за името остана без решение, а ставовите на ...

Иванов - Се уште нема решение, грчката страна настапува ултимативно

Inpress - 12.09.2013

Брисел, 12. септември 2013 (ИНПРЕС) Претседателот Ѓорѓе Иванов вели дека по последните средби на медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна се уште нема решение ...

ИВАНОВ: Сè уште нема решение, грчката страна настапува ултимативно

Телеграф - 12.09.2013

Претседателот посочи дека станува збор за предлог со многу нијанси Претседателот Ѓорге Иванов вели дека по последните средби на медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со ...

Иванов: Грција настапува ултимативно

Курир - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов вели дека по последните средби на медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна се уште нема решение за прашањето за името и ...

Иванов: Нема приближување во ставовите меѓу Скопје и Атина

Кајгана - 12.09.2013

Ниту решение, ниту приближување во ставовите меѓу двете страни, изјави претседателот Ѓорге Иванов коментирајќи ја посетата на посредникот Метју Нимиц на регионот, која заврши денеска.

СДСМ: Државниот врв итно да не инфомира за позициите за името

+инфо - 12.09.2013

Премиерот Груевски и државниот врв на Република Македонија се единствените кои ги знаат деталите од предлогот на медијаторот на ОН, Метју Нимиц, како и позициите на Република Грција.

Венизелос: Атина е за географска одредница и „ерга омнес“

Сител - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

СДСМ: Државниот врв да ги информира политичките субјекти за позициите за името

Телеграф - 12.09.2013

СДСМ не може да ги коментира ставовите за името врз основа на информации пласирани во медиумите Премиерот Груевски и државниот врв на Република Македонија се единствените кои ги знаат деталите од ...

Венизелос: Грција е само за ерга омнес решение

+инфо - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Венизелос: Атина е за географска одредница и „ерга омнес“

Кирилица - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

СДСМ бара информации за преговорите за името

Р.С.Европа - 12.09.2013

Премиерот Груевски и државниот врв на Република Македонија се единствените кои ги знаат деталите од предлогот на медијаторот на ОН, Метју Нимиц, како и позициите на Република Грција, соопшти денеска ...

ВЕНИЗЕЛОС: Атина е за географска одредница и „ерга омнес“

Телеграф - 12.09.2013

Тој изрази уверување дека грчката позиција, како што е формулирана, ужива широк национален консензус и повтори дека Атина е за сложено име со географска одредница што се однесува на географскиот поим ...

Венизелос потврди, Атина бара географска одредница и севкупна употреба

Кајгана - 12.09.2013

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос потврди дека барањата на Атина се географска одредница и севкупна употреба на можното име, потврдувајќи ги изјавите на Нимиц дека следната рунда од ...

Венизелос: Следниот состанок за името во последната недела од септември

Sky - 12.09.2013

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, информираше дека следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк.

Иванов: Се' уште нема решение за прашањето за името и приближување на ставовите

Точка - 12.09.2013

Се' уште нема решение за прашањето за името и приближувањее на ставовите со Грција, рече денеска претседателот Ѓорѓе Иванов, одговарајќи на новинарско прашање, при пуштањето на новиот парк во Горно ...

СДСМ побара информација за раговорите со Нимиц

Локално - 12.09.2013

СДСМ јавно побара информации за предлогот за медијаторот на ОН, Метју Нимиц и за грчките позиции по последнта средба во Атина. Според опозцинонерите, премиерот Никола Груевски и државниот врв на ...

Венизелос: Атина е за географска одредница и „ерга омнес“

Либертас - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Атина е за сложено име со географска одредница

Денешен - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Иванов: Грчката страна настапува ултимативно, се уште нема решение

Денешен - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов вели дека по последните средби на медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна се уште нема решение за прашањето за името и ...

Најголемиот број Македонци не го прифаќаат името Горна Република Македонија

Тера - 12.09.2013

Дури и под услов да се гарантира зачувување на македонскиот национален идентитет, 53,6 проценти од македонските граѓани не го прифаќаат името „Горна Република Македонија", неодамна понудено од ...

Иванов: Се уште нема решение, грчката страна настапува ултимативно

Либертас - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов вели дека по последните средби на медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна се уште нема решение за прашањето за името и ...

Венизелос: Атина е за географска одредница и „ерга омнес“

Бриф - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи во последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Иванов: Грчката страна настапува ултимативно

Бриф - 12.09.2013

Се уште нема приближување на ставовите за прашањето за името, вели претседателот Ѓорге Иванов по последните средби на медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна ...

Венизелос: Процесот на преговори продолжува кон крајот на септември

Локално - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

То Вима: Доколку тврдењата на Нимиц се точни, тогаш нема начин за компромис

Тера - 12.09.2013

Метју Нимиц обично премногу ги брои неговите зборови, избегнува да ги пласира предлозите кои ги изнел, да даде став за позициите на двете страни и за следните чекори, но на пресконференцијата во ...

Итно власта да ја информира опозицијата за името

Sky - 12.09.2013

Премиерот Груевски и државниот врв на Република Македонија се единствените кои ги знаат деталите од предлогот на медијаторот на ОН, Метју Нимиц, како и позициите на Република Грцијам велат од СДСМ.

Венизелос потврди, Атина бара географска одредница и севкупна употреба

Тера - 12.09.2013

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос потврди дека барањата на Атина се географска одреница и севкупна употреба на можното име, потврдувајќи ги изјавите на Нимиц дека следната рунда од ...

СДСМ: Груевски и државниот врв се единствените кои го знаат предлогот на Нимиц

Sky - 12.09.2013

- Премиерот Груевски и државниот врв на Република Македонија се единствените кои ги знаат деталите од предлогот на медијаторот на ОН, Метју Нимиц, како и позициите на Република Грција, соопшти ...

„Меѓу Атина и Скопје се уште постојат суштински разлики“

Денешен - 12.09.2013

Сите грчки медиуми јавуваат за средбите на медијаторот Метју Нимиц со македонскиот државен врв и во своите наслови главно ја извлекуваат изјавата на Нимиц дека меѓу Атина и Скопје се уште постојат ...

СДСМ бара детали за позициите во спорот за името

Тера - 12.09.2013

СДСМ бара детали за предлогот за медијаторот на ОН, Метју Нимиц и за грчките позиции. Според нив, премиерот Никола Груевски и државниот врв на Македонија се единствените кои ги имаат овие информации, ...

СДСМ: Власта да не ги крие деталите од предлогот на Нимиц и итно да ги информира сите релевантни политички субјекти

Бриф - 12.09.2013

Премиерот Груевски и државниот врв на Република Македонија се единствените кои ги знаат деталите од предлогот на медијаторот на ОН, Метју Нимиц, како и позициите на Република Грција, а ние како ...

Иванов: Нема приближување во ставовите меѓу Скопје и Атина

Тера - 12.09.2013

Ниту решение, ниту приближување во ставовите меѓу двете страни, изјави претседателот Ѓорге Иванов коментирајќи ја посетата на посредникот Метју Нимиц на регионот, која заврши во четвртокот.

Атина останува на своето – сложено име со географска одредница, а не политички термин

Република - 12.09.2013

-Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк – изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и додаде: - Со ...

Венизелос: „ДА“ за географскиот поим на името, а „НЕ“ за политичкиот термин

Н.Македонија - 12.09.2013

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјави грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос Грчкиот ...

СДСМ: Деталите за предлогот за името ги знае само државниот врв

Н.Македонија - 12.09.2013

Премиерот Груевски и државниот врв на Република Македонија се единствените кои ги знаат деталите од предлогот на медијаторот на ОН, Метју Нимиц, како и позициите на Република Грција, соопшти денеска ...

Атина е за географска одредница и „ерга омнес“

Идивиди - 12.09.2013

Венизелос: Атина, 12 септември 2013 (МИА) – Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни ...

Се уште нема решение, грчката страна настапува ултимативно

Идивиди - 12.09.2013

Скопје, 12 септември 2013 (МИА) - Претседателот Ѓорѓе Иванов вели дека по последните средби на медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц со македонската и со грчката страна се уште нема решение ...

Пари за Скопје ако се реши името

Дневник - 11.09.2013

Откако ги слушна ставовите на грчките власти за последниот априлски предлог за името, посредникот во преговорите, Метју Нимиц, вчера допатува во Скопје со истата цел.

Грчка светилка за Нимиц

Дневник - 11.09.2013

Жана П. Божиновска Подобро некогаш отколку никогаш. Kолку оваа поговорка што ја слушаме цел живот всушност е точна потврди и посредникот на ОН во грчко-македонскиот спор за името, амбасадорот Метју ...

Нимиц на средби со Груевски и Попоски

24 Вести - 11.09.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска ќе оствари средби со премиерот Никола Груевски и со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Нимиц ги продолжува разговорите во Скопје

Deutsche Welle - 11.09.2013

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц ја продолжува посетата на Македонија и ќе има средби со шефот на дипломатијата Никола Попоски и премиерот Никола ...

По средбата со Груевски, Нимиц оди во Солун да го информира Василакис

Канал5 - 11.09.2013

Нимиц е информиран за ставот на македонската влада околу спорот за името. Нема доближување на ставовите и по оваа средба. Нимиц сега ќе отпатува за Солун да го информира Василакис за македонскиот ...

И за името разговарале Венизелос и Папуљас?!

Канал5 - 11.09.2013

Прашањето за името и разговорите со Нимиц, според непотврдени извори на Канал 5, била една од темите за кои денеска разговараа шефот на грчката дипломатија и претседателот на Грција.

Нимиц дискретен по средбата со Попоски

+инфо - 11.09.2013

Посредникот од ООН во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц претпладнево се сретна со министерот за надворешни работи Никола Попоски, а потоа замина на средба со премиерот Никола ...

Нимиц: Решение нема, преговорите да продолжат!

Капитал - 11.09.2013

Mедијаторот во спорот за името помеѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц кој е во официјална посета на Скопје по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека добил одговор од македонските власти ...

Медијаторот Нимиц на средба со министерот Попоски

Press24 - 11.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе се сретне со медијаторот за прашањето за името, Метју Нимиц. Нимиц вчера по пристигнувањето во Скопје од Атина се сретна со македонскиот ...

Нимиц на средби со Попоски и Груевски

Кирилица - 11.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе се сретне со специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, Метју Нимиц.

Нимиц се сретна со Попоски

Телеграф - 11.09.2013

Медијаторот не даде изјава по средбата со шефот на македонската дипломатија - замина кај премиерот Груевски Медијаторот на ОН Метју Нимиц претпладнето во македонското МНР се сретна со шефот на ...

Нимиц на средба со Попоски

Телеграф - 11.09.2013

Нимиц вчера, по пристигнувањето во Скопје од Атина, се сретна со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, при што размениле мислења поврзани со идеите и размислувањата на специјалниот пратеник ...

Нимиц на средба со Попоски

Inpress - 11.09.2013

Скопје, 11. септември 2013 (ИНПЕС) Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе се сретне со специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, Метју ...

Нимиц оствари средба со министерот Попоски

Курир - 11.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц претпладнево во македонското МНР се сретна со министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски. По едночасовните разговори, Нимиц не даде изјава за ...

Средба Попоски-Нимиц

Курир - 11.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе се сретне со специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, Метју Нимиц.

Нимиц на средби со македонските претставници

Кајгана - 11.09.2013

Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц ја продолжува посетата на земјата, и ќе има средби со шефот на дипломатијата Никола Попоски и премиерот Никола Груевски.

Нимиц се сретна со Попоски, во Владата ќе разговара со премиерот Груевски

Алфа - 11.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц претпладнето во македонското МНР се сретна со шефот на дипломатијата Никола Попоски. По едночасовните разговори, Нимиц не даде изјава за медиумите и замина на средба во ...

Нимиц се сретна со Попоски и молчејќи замина во Владата

Press24 - 11.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц претпладнето во македонското МНР се сретна со шефот на дипломатијата Никола Попоски. По едночасовните разговори, Нимиц не даде изјава за медиумите и замина на средба во ...

Нимиц: Нема решение, има суштински разлики

Нова ТВ - 11.09.2013

Mедијаторот во спорот за името помеѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц кој е во официјална посета на Скопје, по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека добил одговор од македонските власти ...

Нимиц пристигна во Скопје

Кирилица - 11.09.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов вчера попладне го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името.

Нимиц денеска на средба со министерот Попоски

Нетпрес - 11.09.2013

Медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц денеска ја продолжува својата дводневна посета на земјава при која со македонските власти ќе разговара за изнаоѓање на решение за спорот со Грција.

ФОТО: Груевски и Нимиц заедно на „Филип Втори“

Курир - 11.09.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски и посредникот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, вчера им дадоа поддршка на македонските фудбалери.

Нимиц на средби со македонските преставници

Макфакс - 11.09.2013

Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц ја продолжува посетата на земјата, и ќе има средби со шефот на дипломатијата Никола Попоски и премиерот Никола Груевски.

Нимиц во Скопје

Капитал - 11.09.2013

Медијаторотво спорот за името, Метју Нимиц денеска ја продолжува својата дводневна посетана земјава при којашто со македонскиот државен врв разговара за изнаоѓање нарешение за спорот со Грција.

Метју Нимиц на „Филип Втори“ ја бодреше Македонија

+инфо - 11.09.2013

Медијаторот Метју Нимиц синоќа на арената „Филип Втори“, го следеше фудбалскиот натпревар Македонија-Шкотска. Нимиц беше во друштво на премиерот Никола Груевски и македонскиот преговарач за името, ...

ФОТО: Груевски и Нимиц навиваа на „Филип Втори“

Нетпрес - 11.09.2013

Македонскиот премиер, Никола Груевски и посредникот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, вчеравечер им дадоа поддршка на македонските фудбалери на натпреварот со шкотската репрезентација.

Иванов: Грција да покаже добра волја

Курир - 11.09.2013

Македонија е подготвена на средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот со Грција за разликата околу името, посочил вчера претседателот Ѓорге Иванов на средбата со медијаторот на ОН во ...

Паралелно за „името “ и со ЕУ, ама...

Р.С.Европа - 11.09.2013

Повторното заживување на идејата за паралени процеси за влез во ЕУ и решавање на спорот со Грција, би било добро, но премногу е оптимистички да се очекува таков нешто, коментираат познавачите.

Нимиц се сретна со Попоски, во Владата ќе разговара со премиерот Груевски

А1 On - 11.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц по едночасовните разговори со шефот на дипломатијата Никола Попоски, не даде изјава за медиумите и замина на средба со премиерот Никола Груевски.

Средба на премиерот Груевски и медијаторот Нимиц

Нетпрес - 11.09.2013

Премиерот Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со специјалниот претставник на Обединетите Нации, Метју Нимиц. Средбата ќе се одржи во Владата, а почетокот е предвиден за 13,15 часот.

Во тек средба Груевски - Нимиц

Нова ТВ - 11.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц претпладнето во македонското МНР се сретна со шефот на дипломатијата Никола Попоски. По едночасовните разговори, Нимиц не даде изјава за медиумите и замина на средба во ...

Нимиц еден час разговараше со министерот Попоски

МКД - 11.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц претпладнево се сретна со министерот за надворешни работи Никола Попоски, но не даде изјава по едночасовниот разговор. Тој сега е на разговор со премиерот Никола ...

Нимиц денеска ќе се сретне со Попоски

Бриф - 11.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе се сретне со специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, Метју Нимиц.

ФОТО: Нимиц гледаше фудбал со Груевски на „Филип Втори“

Sky - 11.09.2013

Во друштво на премиерот Никола Груевски и македонскиот преговарач за името Зоран Јолевски, медијаторот Метју Нимиц го следеше фудбалскиот натпревар Македонија-Шкотска, кој се играше на стадионот ...

За кого вчера навиваше Нимиц?

Локално - 11.09.2013

Премиерот, Никола Груевски и посредникот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, вчеравечер се појавија на скопскиот стадион каде македонската репрезентација се натпреваруваше со шкотската ...

Нимиц на средби со македонските преставници

Тера - 11.09.2013

Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц ја продолжува посетата на земјата, и ќе има средби со шефот на дипломатијата Никола Попоски и премиерот Никола Груевски.

Груевски и Нимиц навиваа на "Филип Втори"

Точка - 11.09.2013

Македонскиот премиер, Никола Груевски и посредникот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, вчеравечер им дадоа поддршка на македонските фудбалери на натпреварот со шкотската репрезентација.

Денеска суштински разговори за името Нимиц-Груевски

Локално - 11.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска ќе ги има суштиниските разговори околу името со премиеорт Никола Груевски и министерот Попоски., во уште еден обд да се насминат разликите оклу илето меѓу Атина ...

Нимиц денеска на средба со министерот Попоски

Точка - 11.09.2013

Медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц денеска ја продолжува својата дводневна посета на земјава при која со македонските власти ќе разговара за изнаоѓање на решение за спорот со Грција.

Нимиц ќе се сретне со премиерот Груевски

Sky - 11.09.2013

За десетина минути е предвидено да започне средбата помеѓу медијаторот за спорот со името, Метју нимиц. Претходно, медијаторот Нимиц се сретна со претседателот Ѓорѓе Иванов и со шефот на македонската ...

Нимиц се сретна со Попоски, во Владата ќе разговара со премиерот Груевски

Бриф - 11.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц претпладнето во македонското МНР се сретна со шефот на дипломатијата Никола Попоски. По едночасовните разговори, Нимиц не даде изјава за медиумите и замина на средба во ...

Медијаторот Нимиц денеска ќе има средба со министерот Попоски

Sky - 11.09.2013

Денеска медијаторот Метју Нимиц ќе биде примен од страна на министерот за надворешни работи Никола Попоски. По пристигнувањето вчера, Нимиц имаше средба со претседателот Иванов, кој му порачал дека ...

Грција сака да не поткупи – Тие тонат во долгови, а нам ќе ни дале пари ако го смениме името

МК News - 11.09.2013

Откако ги слушна ставовите на грчките власти за последниот априлски предлог за името, посредникот во преговорите, Метју Нимиц, вчера допатува во Скопје со истата цел.

Средба на премиерот Груевски и медијаторот Нимиц

Точка - 11.09.2013

Премиерот Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со специјалниот претставник на Обединетите Нации, Метју Нимиц. Средбата ќе се одржи во Владата, а почетокот е предвиден за 13,15 часот.

Нимиц се сретна со Попоски, во Владата ќе разговара со премиерот Груевски

Либертас - 11.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц по едночасовните разговори со шефот на дипломатијата Никола Попоски, не даде изјава за медиумите и замина на средба со премиерот Никола Груевски.

Нимиц: Решение нема

Sky - 11.09.2013

По средбата со премиерот Груевски, медијаторот во спорот со името, Метју Нимиц, истакна дека добил одговор од Атина, но сеуште решение за спорот нема.

Во тек средба Груевски – Нимиц

Либертас - 11.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц претпладнето во македонското МНР се сретна со шефот на дипломатијата Никола Попоски. По едночасовните разговори, Нимиц не даде изјава за медиумите и замина на средба во ...

Груевски и Нимиц бистреа политика на "Филип Втори"

Вечер Прес - 11.09.2013

Претседателот на Владата на Р. Македонија, Никола Груевски, и посредникот на Обединетите нации во спорот за името, Метју Нимиц, од ложата на Филип Втори" го проследија натпреварот меѓу Македонија и ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Не помогнаа ни Груевски, ни Нимиц

Н.Македонија - 11.09.2013

На вчерашниот натпревар Македонија-Шкотска на националната арената „Филип Втори“ во Скопје во публиката беа и премиерот Никола Груевски и Метју Нимиц, посредникот на ОН во спорот за името.

Новото име да важи за цел свет и да влезе во Уставот и во пасошите

Н.Македонија - 11.09.2013

Посредникот во спорот за разликите за името денеска во Скопје од македонските политичари би требало да ги слушне забелешките на македонската страна. Од Атина пак си замина со јасна мисла што е ...

Грчката страна да покаже добра волја

Идивиди - 11.09.2013

за надминување на разликата околу името Скопје, 10 септември 2013 (МИА) - Македонија е подготвена на средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот со Грција за разликата околу името, посочил ...

Не од Атина за Горна Република Македонија

Канал5 - 10.09.2013

Не од Атина за Горна Република Македонија – она што Канал 5 веќе неколку пати го објави дека, новиот предлог е неприфатлив за Грција, го потврдува и весникот Вима.

Нимиц: Дојдов да ги слушнам ставовите за последните идеи за можно решение околу името

24 Вести - 10.09.2013

По Атина, медијаторот во спорот за името Метју Нимиц попладневно пристигна во Скопје на средби со државниот врв. Како и секогаш воздржан во деталите, изјави дека е дојден да ги слушне ставовите за ...

Нимиц пристигна со априлскиот предлог и грчкиот став за него

Канал5 - 10.09.2013

- Да ќе имам средба. Што очекувам? Очекувам да има добар разговор со државниот врв овде... Грчките сугестии заедно со априлскиот предлог Метју Нимиц ги донесе во Скопје.

Нимиц пристигна во Скопје со „јасните ставови на Атина“

Телма - 10.09.2013

Посредникот на Обединетите нации Метју Нимиц попладнево пристигна во Скопје на средби со македонскиот државен врв, откако вчера во Атина грчката влада дефинитивно го отфрли неговиот последен предлог ...

Нимиц во Скопје: „Ги разбирам Грците“

24 Вести - 10.09.2013

Медијаторот Метју Нимиц попладнево пристигна во Скопје. Денеска и утре се среќава со македонскиот државен врв. На средбите во Скопје, како и вчера во Атина, Нимиц очекува да ги слушне ставовите за ...

Нимиц пристигна во Скопје

Алсат-М - 10.09.2013

Иванов: Преговори со ЕУ и паралелно преговарање за името Посредникот за прашањето на името Метју Нимиц пристигна денеска во Скопје. Еден ден откако во Атина ги слушна ставовите на грчката страна ...

Нимиц се сретна со Иванов

Канал5 - 10.09.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов попладнево го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името.

Нимиц се сретна со Попоски, во Владата ќе разговара со премиерот Груевски

Канал5 - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц претпладнето во македонското МНР се сретна со шефот на дипломатијата Никола Попоски. По едночасовните разговори, Нимиц не даде изјава за медиумите и замина на средба во ...

Нимиц на средба со Попоски

Канал5 - 10.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе се сретне со специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, Метју Нимиц.

Грчки медиуми: Венизелос против „Горна Република Македонија“

Алсат-М - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однеува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Атина го одби предлогот „Горна Република Македонија“

Телма - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушнал категорично НЕ за предлгот Горна Република Македонија, како решение на спорот за името, јавуваат грчките ...

Иванов: Грчката страна да покаже добра волја за надминување на разликата околу името

Канал5 - 10.09.2013

Шефот на државата, според соопштението од неговиот Кабинет, ја реафирмираше македонската државна позиција и посветеноста за изнаоѓање заеднички прифатливо решение за разликата околу името.

Иванов: Грчката страна да покаже добра волја за надминување на разликата околу името

24 Вести - 10.09.2013

Македонија е подготвена на средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот со Грција за разликата околу името, посочил денеска македонскиот претседател Ѓорге Иванов на средбата со амбасадорот ...

Грчки медиуми: Венизелос му рече „не“ на Нимиц за „Горна Република Македонија“

24 Вести - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однесува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Нимиц без нов предлог во медијаторската папка

Утрински - 10.09.2013

Во изјавите тој не покажа нов оптимизам дека двете страни може да изненадат со брзо решение во скоро време Од нашиот дописник Атина - Грчкиот шеф на дипломатијата, Евангелос Венизелос, тет-а-тет му ...

По една и пол деценија Метју Нимиц ја разбрал грчката позиција за името

Дневник - 10.09.2013

Посредникот во преговорите за името Метју Нимиц бил информиран за грчките ставови во однос на неговиот последен априлски предлог за решавање на спорот за името на Република Македонија и сега јасно ја ...

Име за секаква (зло) употреба

Deutsche Welle - 10.09.2013

Информациите околу разговорите за спорот за името во Македонија со години се вртат во мал, затворен круг, а на јавноста и‘ остануваат само трошки од различни шпекулации. Нимиц доаѓа без нов предлог.

Нимиц: Очекувам добар состанок со властите во Македонија

Макфакс - 10.09.2013

Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц очекува добар состанок со властите во Македонија. По пристигнувањето во Скопје, Нимиц изјави дека е дојден да ги слушне ставовите ...

Нимиц попладнево на средба со претседателот Иванов

Нетпрес - 10.09.2013

Претседателот Ѓорге Иванов денеска доцна попладне ќе се сретне со посредникот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, кој денеск и утре ќе престојува во земјава на нова рунда разговори околу изнаоѓање ...

Средба Иванов - Нимиц вечерва во Скопје

Р.С.Европа - 10.09.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името.

Нимиц дојде со априлскиот предлог и со грчкиот став за него

+инфо - 10.09.2013

Медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц, попладневно од Атина пристигна во Скопје на средби со државниот врв. Според најавите, поради обврвските кои ќе има има во текот на утрешниот ден, ...

Нимиц на средба со Попоски

А1 On - 10.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе се сретне со специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, Метју Нимиц.

Венизелос го одбил априлскиот предлог на Нимиц

Алфа - 10.09.2013

Грција го одбила априлскиот предлог на посредникот во спорот за името Метју Нимиц. Вицепремиерот и министер за надворшени работи на Грција, Евангелос Венизелос, вчера устно му ги подвлекол црвените ...

По посетата на Атина медијаторот Нимиц на средба со претседателот Иванов

Press24 - 10.09.2013

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска ќе го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за грчко-македонскиот спор со името.

Иванов: Грчката страна да покаже добра волја за надминување на разликата околу името

А1 On - 10.09.2013

Македонија е подготвена на средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот со Грција за разликата околу името, посочил денеска македонскиот претседател Ѓорге Иванов на средбата со амбасадорот ...

НИМИЦ ВО СКОПЈЕ: Ќе се сретне со Иванов во вилата на Водно

Телеграф - 10.09.2013

Средбата ќе се случи во претседателската вила на Водно во 17 часот и 45 минути Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов , денеска ќе го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник ...

Нимиц денеска во Скопје

Сител - 10.09.2013

Медијаторот Нимиц ги увидел грчките ставови по однос на предлогот од април месец годинава на средбата со новиот шеф на грчката дипломатија. Од македонскиот државен врв вечерва и утре ќе се бараат ...

Венизелос му рече НЕ на Нимиц за Горна Република Македонија

Сител - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор кој се однесува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Иванов - Грчката страна да покаже добра волја за надминување на разликата околу името

Inpress - 10.09.2013

Скопје, 10. септември 2013 (ИНПРЕС) Македонија е подготвена на средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот со Грција за разликата околу името, посочил денеска претседателот Ѓорге Иванов на ...

Попоски утре на средба со медијаторот Нимиц

Нетпрес - 10.09.2013

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, утре ќе има средба со медијаторот Метју Нимиц. Средбата ќе се одржи во просториите на Министерството за надворешни работи во 10,30 часот.

НИМИЦ: Јасни ми се ставовите на Грција

Телеграф - 10.09.2013

Попладнево Нимиц имаше средба со претседателот Ѓорге Иванов, на која се очекуваше да му ги презентира грчките ставови Има нова влада и нов министер за надворешни работи со кого разговарав.

Името да се решава паралелно со преговорите за влез во ЕУ

Нова ТВ - 10.09.2013

Посредникот за прашањето на името Метју Нимиц пристигна денеска во Скопје. Еден ден откако во Атина ги слушна ставовите на грчката страна околу неговиот последен предлог, денеска и утре Нимиц ќе ги ...

Иванов: Очекувам грчката страна да покаже добра волја за придвижување на процесот и надминување на разликите

Нетпрес - 10.09.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името.

Иванов: Подготвени сме за средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот со Грција

Макфакс - 10.09.2013

Подготвени сме за средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот, порача во вторник вечер македонскиот претседател Ѓорге Иванов, по средбата со медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц.

Средба Иванов-Нимиц

Р.С.Европа - 10.09.2013

Македонија е подготвена на средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот со Грција за разликата околу името, посочил денеска претседателот Ѓорге Иванов на средбата со медијаторот на ОН во ...

ИВАНОВ ЗА ИМЕТО: Подготвени сме за средби од највисоко ниво

Телеграф - 10.09.2013

Подготвени сме за средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот, рече претседателот Иванов Македонија е подготвена на средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот со Грција за ...

Иванов побара грчката страна да покаже добра волја за придвижување на процесот

МКД - 10.09.2013

Во духот на добрососедството, грчката страна да покаже добра волја со цел создавање на позитивна атмосфера, за придвижување на процесот и надминување на разликата околу името.

Нимиц се среќава со Груевски и Попоски

Р.С.Европа - 10.09.2013

Медијаторот во спорот за името Нетју Нимиц, кој вчера допатува во Македонија од Грција, денеска ќе има средба со министерот за надворешни работи Никола Попоски, а се очекува да се сретне и со ...

Македонија бара средби на највисоко ниво за да се реши проблемот со името

Глас на Америка - 10.09.2013

Нимиц нема нов предлог туку бара да ги слушне ставовите за предлогот изложен во април. Од Атина медијаторот Нимиц попладнево допатува во Скопје. Првата негова средба беше со шефот на државата Ѓорѓе ...

Средба Иванов - Нимиц: Македонија подготвена за интензивирање на дијалогот со Грција

Press24 - 10.09.2013

Македонија е подготвена на средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот со Грција за разликата околу името, посочил денеска македонскиот претседател Ѓорге Иванов на средбата со амбасадорот ...

Иванов: Сакаме средби со Грција на највисоко ниво

Нова ТВ - 10.09.2013

Во духот на добрососедството, грчката страна треба да покаже добра волја со цел создавање на позитивна атмосфера, за придвижување на процесот и надминување на разликата околу името.

Грчки медиуми: Венизелос му рече „не“ на Нимиц за „Горна Република Македонија“

Сител - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однеува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Венизелос му рече „не“ на Нимиц за „Горна Република Македонија“?

А1 On - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однеува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Експертите и нивните очекување од посетата на Метју Нимиц

Таратур - 10.09.2013

Медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц, кој е во посета на Грција, а потоа на неговата агенда е и Македонија, се очекува да донесе дооформување на предлозите за надминување на долгогодишниот ...

Венизелос му рече „не“ на Нимиц за Горна Република Македонија

Телеграф - 10.09.2013

Сепак, според „То Вима“, Атина останува подготвена активно да учествува во преговарачкиот процес со цел изнаоѓање решение Грчкиот дипломат, Евангелос Венизелос на медијаторот на ОН, Метју Нимиц уште ...

Грчки медиуми: Атина кажа „не“ за „Горна Република Македонија“

Капитал - 10.09.2013

Официјална Атина му кажа „не“ на медијаторот Метју Нимиц за предлогот „Горна Република Македонија“, пишуваат грчките медиуми ден по посетата на Нимиц, кој утре доаѓа во официјална посета и на Скопје.

Венизелос му кажа „Не“ на Нимиц за предлогот Горна Република Македонија

Таратур - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однеува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Нимиц доаѓа во Скопје

Кајгана - 10.09.2013

По разговорите со грчките претставници, посредникот Метју Нимиц доаѓа во Скопје да ги слушне и македонските позиции во однос на последниот предлог, кој во април годинава го достави до двете страни.

По посетата на Атина, Нимиц доаѓа во Скопје

Курир - 10.09.2013

Посредникот на Обединетите Нации во спорот за името, Метју Нимиц по посетата на Атина денеска ќе пристигне во Скопје каде ќе им средби со претставници на македонските власти.

Грчки медиуми - Венизелос му рече „не“ на Нимиц за „Горна Република Македонија“

Inpress - 10.09.2013

Атина, 10. септември 2013 (ИНПРЕС) Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однеува на добро познатите грчки позиции за ...

Нимиц: Очекувам добар состанок со властите во Македонија

Кајгана - 10.09.2013

Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц очекува добар состанок со властите во Македонија. По пристигнувањето во Скопје, Нимиц изјави дека е дојден да ги слушне ставовите ...

Нимиц во Скопје

А1 On - 10.09.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името.

Нимиц на средба со претседателот Иванов

Нетпрес - 10.09.2013

Претседателот Ѓорге Иванов попладнево го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името.

Иванов до Нимиц: Сакаме средби на највисоко ниво со Грција

+инфо - 10.09.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, на попладневната средба во Скопје со амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, уште еднаш ја посочил ...

Метју Нимиц, по посетата на Атина, денеска во Скопје

Нетпрес - 10.09.2013

Посредникот на Обединетите Нации во спорот за името, Метју Нимиц денеска ќе престојува во Скопје каде ќе им средби со претставници на македонските власти.

Нимиц доаѓа во Скопје

Макфакс - 10.09.2013

По разговорите со грчките претставници, посредникот Метју Нимиц доаѓа во Скопје да ги слушне и македонските позиции во однос на последниот предлог, кој во април годинава го достави до двете страни.

Венизелос му рече „Не“ на Нимиц за Горна Република Македонија?

Press24 - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однеува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Грчки медиуми: Венизелос му рече „не“ на Нимиц за „Горна Република Македонија“

Алфа - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однеува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Нимиц откако конечно ја разбра Грција, денеска во Македонија

МКД - 10.09.2013

Метју Нимиц , по вчерашните разговори во Атина со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос , денеска во Скопје ќе има средби со претставници на македонските власти.

Нимиц се сретна со Попоски, во Владата ќе разговара со премиерот Груевски

Сител - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц претпладнето во македонското МНР се сретна со шефот на дипломатијата Никола Попоски. По едночасовните разговори, Нимиц не даде изјава за медиумите и замина на средба во ...

Нимиц дојде, какви се очекувањата?

Р.С.Европа - 10.09.2013

Посредникот Метју Нимиц од македонските власти очекува добар состанок, а познавачите од неговата посета не очекуваат напредок во разговорите. Медијаторот на ОН за прашањето за името Метју Нимиц ...

Чекајќи го Нимиц без оптимизам

Р.С.Европа - 10.09.2013

Нимиц сфатил оти Грција нема намера да попушти и да премине преку нејзините црвени линии, велат експертите. Тие додаваат дека тоа значи оти посетата на Нимиц нема да донесе напредок во преговорите.

Нимиц на средба со Попоски

Сител - 10.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе се сретне со специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, Метју Нимиц.

Граѓаните скептични дека Нимиц ќе донесе решение

Нова ТВ - 10.09.2013

Метју Нимиц, медијаторот на ОН за спорот помеѓу Скопје и Атина по прашањето за името, , денеска доаѓа во Скопје на консултации со државниот врв во изнаоѓање на решение.

Каков абер носи Нимиц од Грција?

+инфо - 10.09.2013

Посредникот во преговорите за името, Метју Нимиц, попладнево доаѓа во Македонија. Kаква порака носи од Атина,ќе слушне единствено државниот врв, со коj медијаторот ќе разговара денеска и утре во ...

Иванов по средбата со Нимиц: Грчката страна да покаже добра волја за надминување на разликата околу името

Сител - 10.09.2013

Македонија е подготвена на средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот со Грција за разликата околу името, посочил денеска македонскиот претседател Ѓорге Иванов на средбата со амбасадорот ...

Нимиц на средба со Иванов во Вила Водно

Бриф - 10.09.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името.

„Горна Р.Македонија“ неприфатлива за Атина

Локално - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однеува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Грчки медиуми: Венизелос му рече „не“ на Нимиц за „Горна Република Македонија“

Либертас - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однесува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Венизелос му рече „Не“ на Нимиц за Горна Република Македонија?

МК News - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однеува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Грција го одбила предлогот “Горна Република Македонија“

Република - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однеува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Нимиц денеска доаѓа во Македонија

Sky - 10.09.2013

Денеска во Скопје ќе претстојува посредникот на Обединетите нации во спорот за името, Метју Нимиц. Нимиц е предвидено да оствари средби со претставници на македонските власти.

Иванов: Подготвени сме за средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот со Грција

Тера - 10.09.2013

Подготвени сме за средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот, порача во вторник вечер македонскиот претседател Ѓорге Иванов, по средбата со медијаторот за прашањето за името Метју Нимиц.

Нимиц: Очекувам добар состанок со властите во Македонија

Тера - 10.09.2013

Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц очекува добар состанок со властите во Македонија. По пристигнувањето во Скопје, Нимиц изјави дека е дојден да ги слушне ставовите ...

Иванов го прими Нимиц

Sky - 10.09.2013

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името.

Нимиц попладнево на средба со претседателот Иванов

Точка - 10.09.2013

Претседателот Ѓорге Иванов денеска доцна попладне ќе се сретне со посредникот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц, кој денеск и утре ќе престојува во земјава на нова рунда разговори околу изнаоѓање ...

Нимиц доаѓа во Скопје

Тера - 10.09.2013

По разговорите со грчките претставници, посредникот Метју Нимиц доаѓа во Скопје да ги слушне и македонските позиции во однос на последниот предлог, кој во април годинава го достави до двете страни.

Нимиц знае што сака Грција денеска ќе се проба со Македонија

Локално - 10.09.2013

Посредникот во преговорите за името Метју Нимиц го добил одговорот од гршка страна во врска во однос на неговиот последен априлски предлог за решавање на спорот за името на Република Македонија и ...

Нимиц пристигна во Скопје, засега отствари средба со Иванов

Локално - 10.09.2013

Посредникот на Обединетите нации Метју Нимиц попладнево пристигна во Скопје на средби со македонскиот државен врв, откако вчера во Атина грчката влада дефинитивно го отфрли неговиот последен предлог ...

Нимиц во Скопје

Денешен - 10.09.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов попладнево го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името.

Нимиц замина на средба со премиерот Груевски

Денешен - 10.09.2013

Претпладнето во македонското МНР медијаторот на ОН, Метју Нимиц се сретна со шефот на дипломатијата Никола Попоски. По едночасовните разговори, Нимиц не даде изјава за медиумите и замина на средба во ...

Што предлага Нимиц?

Sky - 10.09.2013

Попладнево, по посетата на Атина, медијаторот за спорот со името, Метју Нимиц пристигна во Скопје, на среда со државниот врв. Тој изјави дека е дојден да ги слушне ставовите за неговите последни идеи ...

Нимиц на средба со Попоски

Денешен - 10.09.2013

Денеска министерот за надворешни работи Никола Попоски ќе се сретне со специјален пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, Метју Нимиц.

Нимиц допатува; Атина му е јасна

Република - 10.09.2013

Медијаторот Метју Нимиц по пристигнувањето во Скопје од Атина повтори дека сега му е јасно какви се ставовите на грчките власти по вчерашната средба во Атина со грчкиот министер за надворешни работи ...

Иванов: Грчката страна да покаже добра волја околу името

Денешен - 10.09.2013

Македонија е подготвена на средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот со Грција за разликата околу името, посочил денеска македонскиот претседател Ѓорге Иванов на средбата со амбасадорот ...

Метју Нимиц, по посетата на Атина, денеска во Скопје

Точка - 10.09.2013

Посредникот на Обединетите Нации во спорот за името, Метју Нимиц денеска ќе престојува во Скопје каде ќе им средби со претставници на македонските власти.

Грција поставува црвена линија за името, Нимиц дојде во Македонија

Фактор - 10.09.2013

Венизелос сепак му пренел на Нимиц дека Атина е останува подготвена да учествува во преговарачкиот процес со цел изнаоѓање решение кое ќе придонесе за стабилност во регионот и ќе го отвори патот на ...

Грчки медиуми: Венизелос му рече „не“ на Нимиц за „Горна Република Македонија“

Денешен - 10.09.2013

Од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос, медијаторот на ОН Метју Нимиц слушна очекуван одговор, кој се однесува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Нимиц во Скопје со ист предлог и непроменет грчки став!

Вечер Прес - 10.09.2013

Изјавата на Нимиц дека сега ја разбрал позицијата на Атина во врска со дводеценискиот спор за името, на некој начин е обид да се одоброволи и да се омекне грчката позиција, се со цел да се намалат ...

Нимиц се сретна со Иванов (ФОТО)

Вечер Прес - 10.09.2013

Пред неколку минути заврши средбата на претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов со медијаторот во спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц.

Грчки медиуми: Венизелос му рече „не“ на Нимиц за „Горна Република Македонија“ и понуди финансиска помош за Скопје ако ...

Бриф - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однесува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

Иванов: Грчката страна да покаже добра волја за името

Н.Македонија - 10.09.2013

Македонија е подготвена на средби на највисоко ниво и интензивирање на дијалогот со Грција за разликата околу името, посочил денеска македонскиот претседател Ѓорге Иванов на средбата со амбасадорот ...

Венизелос му кажа „не“ на Нимиц

Н.Македонија - 10.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц од министерот за надворешни работи Евангелос Венизелос слушна очекуван одговор, кој се однеува на добро познатите грчки позиции за прашањето за името на Македонија, ...

На Нимиц му е јасно што бараат Грците

Н.Македонија - 10.09.2013

Посредникот ниту потврдил ниту пак негирал дали неговиот последен предлог е „Горна Република Македонија“, само кажал дека понекогаш во медиумите се објавуваат точни, а понекогаш погрешни информации ...

Нимиц денеска во Македонија

eReporter - 10.09.2013

Посредникот на ОН за разликите околу името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, доцна пополаднево се треба да пристигне во Македонија на разговори со државниот врв.

Средба Иванов-Нимиц

eReporter - 10.09.2013

Кабинетот на македонскиот претседател по средбата на Иванов со специјалниот пратеник на ОН за парашањето за името Метју Нимиц соопшти дека Република Македонија инсистира на целосно почитување на ...

Важно е секоја страна целосно да ги сфати ставовите на другата страна

Идивиди - 10.09.2013

Нимиц: Атина, 9 септември 2013 (МИА) – Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелоз Венизелос од кого уште еднаш ги ...

Нимиц ги слушна грчките забелешки за априлскиот предлог

Утрински - 09.09.2013

Без нов предлог во папката, медијаторот на средбата со грчкиот Венизелос бил запознаен со ставовите на грчката влада за преговорите Од нашиот дописник Атина - Медијаторот Метју Нимиц во Атина целосно ...

Нимиц го сфатил ставот на Атина

Канал5 - 09.09.2013

Грција, преку министерот Венизелос на медијаторот му ги презентирала нејзините позиции, сугерирала на евентуални промени кои би можело да се направат, нешто што на Нимиц му помогнало да сфати каков е ...

Нимиц ја оцени средбата со Венизелос како конструктивна

24 Вести - 09.09.2013

Конструктивна средба од која јасно ги разбрал позициите на Грчката влада. Вака медијаторот Метју Нимиц го оцени неговиот состанок со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Атина.

Нимиц: Важно е секоја страна целосно да ги сфати ставовите на другата страна

Вест - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц во Атина се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелоз Венизелос од кого уште еднаш ги слушна генералните грчки ставови во преговорите.

Нимиц: Секоја страна целосно да ги сфати ставовите на другата страна

Алсат-М - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелоз Венизелос од кого уште еднаш ги слушна генералните грчки ставови во ...

Нимиц ги сфатил позициите на Атина

Deutsche Welle - 09.09.2013

Медијаторот на ОН во спорот меѓу Македонија и Грција по разговорите во Атина изјави дека му се појасни позициите на грчката страна за проблемот. Попладнево продолжува за Скопје.

Нимиц во разговорот со Венизелос „ги разбрал позициите на Атина“

Телма - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелоз Венизелос од кого уште еднаш ги слушна генералните грчки ставови во ...

Нимиц денеска во Атина без нов предлог, но со нови аргументи?

Deutsche Welle - 09.09.2013

Медијаторот на ОН во грчко-македонскиот спор околу името, Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос.

Нимиц денеска во Атина на средба со Венизелос

24 Вести - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос. Медијаторот, според извори на МИА, не доаѓа со нов предлог ...

Нимиц денеска во Атина на средба со Венизелос

Алсат-М - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос. Како што претходно ...

Нимиц денеска во Атина на средба со Венизелос

Вест - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос. Како што претходно јави МИА, медијаторот не доаѓа со нов ...

Нимиц денеска во Атина на средба со Венизелос

Утрински - 09.09.2013

Медијаторот не доаѓа со нов предлог за решавање на прашањето за името, туку со последниот од април годинава Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со вицепремиерот и министер за ...

Нимиц: Важно е секоја страна целосно да ги сфати ставовите на другата страна

24 Вести - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелоз Венизелос од кого уште еднаш ги слушна генералните грчки ставови во ...

Медијаторот Нимиц денеска во Атина на средба со Венизелос

Канал5 - 09.09.2013

Нимиц нема да понуди нов предлог. На средбата со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос ќе настапи со предлогот од април.

Нимиц денес во Атина, утре во Скопје

Курир - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос. Како што е најавено, веќе утре Нимиц доаѓа во Скопје за да ...

Нимиц прво во Атина, а потоа во Скопје

OhridNews - 09.09.2013

Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денес се очекува да допатува во Атина и да се сретне со грчките власти. Во вторник Нимиц доаѓа во Скопје за да се сретне со ...

Нимиц денеска доаѓа во Скопје

Press24 - 09.09.2013

Откако вчера се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелоз Венизелос, медијаторот на ОН, Метју Нимиц, денеска доаѓа во Скопје на консултации со државниот врв во ...

Нимиц повторно во Скопје и Атина: Ќе има ли чекор напред во изнаоѓање решение?

Таратур - 09.09.2013

Посетите на посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц на регионот во последните години станаа еден вид на протоколарни посети, во кои секој пат се знае редоследот, но и ...

Нимиц во Атина, потоа доаѓа во Скопје

Макфакс - 09.09.2013

Посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц во понеделник се очекува да допатува во Атина и да се сретне со грчките власти. Следниот ден, односно во вторник Нимиц доаѓа во ...

Нимиц денеска во Атина на средба со Венизелос

Р.С.Европа - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос. Според локалните медиуми во Македонија и Грција, ...

Нимиц денеска во Атина на средба со Венизелос

МРТ - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос. Како што претходно јави МИА, медијаторот не доаѓа со нов ...

Нимиц денеска во Атина, утре во Скопје

МКД - 09.09.2013

Метју Нимиц, посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција денеска разговорите за името ќе ги почне со претставниците на грчката Влада во Атина.

Медијаторот Нимиц денес во Атина, нема нов предлог за името

Inpress - 09.09.2013

Атина, 9. септември 2013 (ИНПРЕС) Медијаторот на ОН Метју Нимиц денес ќе престојува во Атина, каде според дипломатски извори, нема да понуди нов предлог за решавање на прашањето за името.

Кое е решението за името за кое доаѓа Нимиц?

Нова ТВ - 09.09.2013

Нимиц пристигна во Атина каде што денска во 13.00 ќе се сретне со вицепремиерот и шеф на грчката дипломатија Евангелос Венизелос. По разговорите во Атина утре Нимиц доаѓа во Скопје.

Нимиц: „Во вистинско време и на вистинско место може да има дијалог на многу високо ниво“

Press24 - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелоз Венизелос од кого уште еднаш ги слушна генералните грчки ставови во ...

Нимиц денеска во Атина, во среда во Скопје

+инфо - 09.09.2013

Медијаторот на спорот за името, Метју Нимиц, денеска во Атина ќе се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни работи и вицепремиер на Грција, Евангелос Венизелос.

Нимиц денеска во Атина, утре доаѓа во Скопје

Нетпрес - 09.09.2013

Посредникот во спорот за името, Метју Нимиц денеска во Атина ќе има средби со грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Нимиц ќе бара изјаснување за предлогот

Р.С.Европа - 09.09.2013

Дообликување на предлозите за надминување на долгогодишниот спор за името се очекува да донесе медијаторот Метју Нимиц, кој од денеска е во посета на регионот.

Нимиц: Важно е секоја страна целосно да ги сфати ставовите на другата страна

Алфа - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелоз Венизелос од кого уште еднаш ги слушна генералните грчки ставови во ...

Нимиц: Важно е да продолжи дијалогот, мора да се прифатат ставовите

Курир - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелоз Венизелос од кого уште еднаш ги слушна генералните грчки ставови во ...

Нимиц: Важно е секоја страна целосно да ги сфати ставовите на другата страна

А1 On - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелоз Венизелос од кого уште еднаш ги слушна генералните грчки ставови во ...

Нимиц: Важно е секоја страна да ги разбере ставовите на другиот

Р.С.Европа - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска по средбата во Атина министерот за надворешни работи на Грција Евангелоз Венизелос изјави дека состанокот со Венизелос бил многу конструктивен и оти „јасно ги ...

Медијаторот за името Нимиц од Атина во Скопје

Нова ТВ - 09.09.2013

Медијаторот на ОН, Метју Нимиц, денеска во Скопје на консултации со државниот врв во изнаоѓање на решение за спорот околу името. Предлогот на медијаторот Метју Нимиц предвидува името Горна Македонија ...

Нимиц денеска во Атина на средба со Венизелос

Телеграф - 09.09.2013

Медијаторот не доаѓа со нов предлог за решавање на прашањето за името, туку со последниот од април годинава Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со вицепремиерот и министер за ...

Грција му соопшти на Нимиц што е за неа прифатливо, а што не е

Алфа - 09.09.2013

Без нов предлог, но во нова мисија на проверка на позициите на Атина и на Скопје за априлскиот предлог за решение за спорот за името, е причината на посета на посредникот во спорот Метју Нимиц.

Медијаторот Нимиц денеска во Скопје

Сител - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц по вчерашната средба во Атина со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелоз Венизелос денеска доаќа во Скопје.

Нимиц не коментира за „Горна Македонија“, го сфатил предлогот на Атина!

+инфо - 09.09.2013

Медијаторот на ОН, Метју Нимиц, денеска во Атина се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелоз Венизелос, од кого уште еднаш ги слушна генералните грчки ставови во ...

Нимиц: Важно е да продолжи дијалогот, мора да се прифатат ставовите

Нетпрес - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелоз Венизелос од кого уште еднаш ги слушна генералните грчки ставови во ...

Нимиц ги разбрал Грците, ќе не разбере ли денес и нас?

Inpress - 09.09.2013

Атина, 10. септември 2013 (ИНПРЕС) Медијаторот на ОН Метју Нимиц денес и утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија, откако вчера во Атина се сретна со вицепремиерот и министер ...

Нимиц јасно ги сфатил позициите на грчката влада

Телеграф - 09.09.2013

Во вистинско време и на вистинско место може да има дијалог на многу високо ниво, вели медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција Медијаторот на ОН, Метју Нимиц , денеска во Атина се ...

Нимиц денеска во Атина на средба со Венизелос

А1 On - 09.09.2013

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција Евангелос Венизелос. Како што претходно јави МИА, медијаторот не доаѓа со нов ...