TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Атина незадоволна по „настапот“ на Нимиц во Њујорк

Утрински - 16.08.2008

Соединетите Американски Држави (САД) почнаа нов круг притисоци врз Грција со намера Македонија да се присоедини кон НАТО и покрај нерешениот спор за името.

Сите писма на премиерот

Дневник - 16.08.2008

Поради недостиг од објаснување за епистоларните потези на премиерот, во јавноста циркулираат разни толкувања.Според едни, премиерот подготвува терен за брза промена на името.

Нимиц: Прво името, потоа друго

Време - 15.08.2008

Прашањето за црквата секогаш било комплицирано прашање. Јас секогаш верував дека проблемот со името е решлив и ако постигнеме договор за името, тоа ќе отвори пат за решение за многу други прашања. Соседите секогаш имаат отворени прашања.

Нимиц: Мандатот предвидува преговори само за името

Вест - 15.08.2008

На средбата со посредникот Метју Нимиц македонскиот преговарачки тим, составен од амбасадорот Никола Димитров и шефот на премиерскиот кабинет Мартин Протоѓер, завчера во Њујорк се разговарало за различни идеи, некои од нив биле нови, но се разговарало и за варијанти на стари предлози.

Нимиц- прво треба да се реши името

Утрински - 15.08.2008

Медијаторот вели дека тоа ќе овозможи решавање на други прашања поврзани со него Димитар Чулев Централно прашање во преговарачкиот процес е името и тој спор е решлив.

АТИНА - ОБИДИ ЗА МИНИРАЊЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО

Телма - 15.08.2008

АТИНА - ОБИДИ ЗА МИНИРАЊЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО Атина е незадоволна од фактот што медијаторот Метју Нимиц директно не ги одби обидите на Скопје за проширување на дневниот ред на преговорите за името со прашањата за македонското малцинство во Грција, за признавањето на МПЦ и за промена на името на ...

Претставникот на ОН Нимиц вели дека прашањето за името е суштина на грчко-македонскиот спор

SETimes - 15.08.2008

Претставникот на ОН Нимиц вели дека прашањето за името е суштина на грчко-македонскиот спор 14/08/2008 ЊУЈОРК, САД -- Проблемот со името е суштината на проблемот помеѓу Грција и Македонија и треба да биде фокус на разговорите, рече претставникот на ОН Метју Нимиц во средата (13-ти август), по ...

НЕ СЕ ОЧЕКУВА НАПРЕДОК ЗА ИМЕТО ПРЕД СЕПТЕМВРИ

Сител - 15.08.2008

Атина е незадоволна од фактот што медијаторот Метју Нимиц директно не ги одби обидите на Скопје за проширување на дневниот ред на преговорите за името со прашањата за македонското малцинство во Грција, за признавањето на МПЦ и за промена на името на аеродромот во Солун, пишува денеска грчкиот ...

Грчки медиуми: Преговорите за името се живи, но во застој

Канал5 - 15.08.2008

“Преговорите за името се живи, но во застој. Нов притисок на САД за членство на Македонија во НАТО”. Ова се само дел од насловите во грчките весници за последната рунда преговори во Њујорк и за изјавата на Рајс во која се надева на брзо решение за името, за тоа прашање да не биде пречка за прием на ...

Кој вика дека Грците не не сакаат?!

Вечер - 15.08.2008

Грците дефинитивно се преокупирани со Македонците. А таа преокупација им ги измеша чувствата на нашите јужни соседи. Па без Македонија не можат веќе ни да дишат. Има некоја тајна врска.

Грчки печат: Преговорите за името се живи, но во застој

Нетпрес - 15.08.2008

И во денешните изданија на грчките весници, преговорите за спорот за името меѓу Македонија и Грција се ударна тема. Во рамките на новиот круг на преговори, кои почнаа во средaта во Њујорк, специјалниот посредник на ООН, Метју Нимиц, имаше одделни средби со преговарачите Никола Димитров и Адамандиос ...

Скопје ги минира преговорите за името

Нетпрес - 15.08.2008

“Скопје поставува мини“ е насловот на текстот објавен во денешното издание на грчкиот весник “Та Неа“ за развојот на настаните околу спорот меѓу Грција и Македонија за името.

Нимиц фокусиран на „Северна Македонија“

А1 - 14.08.2008

Специјалниот посредник на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц, кој вчера во Њујорк имаше средби со претставници на двете земји, настојува конечното решение да се базира на име кое ќе ги вклучува зборовите „Северна Македонија“, пишува денеска грчкиот весник „Етнос“.

Нимиц смени брзина

Време - 14.08.2008

Во новата рунда преговори за името, што почна вчера попладне во Њујорк, се очекува посредникот на Обединетите нации во спорот со Грција, Метју Нимиц, да презентира неколку нови идеи и модалитети за интензивирање и за конечно завршување на разговорите.

Ништо спектакуларно во Њујорк

Вест - 14.08.2008

Македонскиот преговарач за името Никола Димитров заедно со шефот на премиерскиот кабинет Мартин Протоѓер вчера се сретнаа со посредникот во спорот со името Метју Нимиц во Њујорк.

ПИСМОТО ЗА МПЦ- КОНТРАПРОДУКТИВЕН ПОТЕГ

Телма - 14.08.2008

Писмото на премиерот Груевски до медијаторот Нимиц со кое бара во преговорите со Грција да се вклучи и проблемот со признавањето на автокефалноста на Македонската Православна Црква е контрапродуктивно и ќе им нанесе штета и на интересите на РМ и на интерсите на МПЦ, порача претседателот Бранко ...

Скопје и Атина не очекуваат напредок за името

Дневник - 14.08.2008

Скопје и Атина не очекуваат напредок за името Со одвоени средби на посредникот во спорот за името Метју Нимиц со македонскиот и со грчкиот преговарач, Никола Димитров и Адамантиос Василакис, вчера во Њујорк продолжија преговорите за името, без очекувања за напредок.

Груевски сака Грција да ја признае Македонската православна црква

SETimes - 14.08.2008

Груевски сака Грција да ја признае Македонската православна црква 13/08/2008 СКОПЈЕ, Македонија -- Премиерот Никола Груевски во четвртокот (12-ти август) испрати писмо до Метју Нимиц, претставник на ОН во спорот околу името помеѓу Македонија и Грција, во кое бара вклучување на грчкото признавање на ...

За Метју Нимиц, името е пред сe

Дневник - 14.08.2008

Ако постигнеме договор за името, тоа ќе отвори пат за решение за многу други прашања, изјави посред никот во спорот со Грција Посредникот во грчко-македонските преговори за името, Метју Нимиц, на последната рунда разговори во Њујорк не дал нов предлог, туку предложил нови идеи што македонскиот ...

Грчки медиуми: „Северна Македонија“ во пет варијанти, предлог на Нимиц

Канал5 - 14.08.2008

Њујорк, 14 август (МИА) - Специјалниот посредник на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц, кој вчера во Њујорк имаше средби со претставници на двете земји, настојува конечното решение да се базира на име кое ќе ги вклучува зборовите „Северна Македонија“, пишува денеска грчкиот ...

Бакојани: Мандатот на Нимиц е само за името

Канал5 - 14.08.2008

Атина, 14 август (МИА) - Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани денеска изјави дека мандатот на специјалниот посредник на ОН Метју Нимиц „е еден и конкретен - решавање на спорот за името меѓу Атина и Скопје“.

Нимиц остана само на одделни консултации – не ги седна заедно Димитров, Протоѓер и Василакис

Канал5 - 14.08.2008

Грција директно му пренесе на Метју Нимиц дека не прифаќа ниту едно од барањата на премиерот Груевски за проширување на опсегот на преговорите. Пораката ја испорача грчкиот преговарач Адамантиос Василакис на состанокот со медијаторот овде во Њујорк кој заврши доцна синоќа според македонско време.

Црвенковски добил абер од Димитров за нови идеи на Нимиц

Канал5 - 14.08.2008

Претседателот вели дека Димитров по телефон го информирал оти Нимиц презентирал нови идеи и прецизирал некои од претходните. Рече дека за детали ќе го чека преговарачот да се врати од Њујорк.

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО 5 ВАРИЈАНТИ Е НОВИОТ ПРЕДЛОГ НА НИМИЦ

Сител - 14.08.2008

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО 5 ВАРИЈАНТИ Е НОВИОТ ПРЕДЛОГ НА НИМИЦ Северна Македонија во 5 различни варијанти, ова е предлогот на Нимиц на вчерашната рунда преговори, посочуваат дипломатски извори за Сител.

Бакојани: Мандатот на Нимиц е конкретен

Нетпрес - 14.08.2008

Мандатот на специјалниот посредник на ООН, Метју Нимиц, е еден и конкретен - решавање на спорот за името меѓу Атина и Скопје, истакна грчкиот министер за надворешни работи, Дора Бакојани, цитирана од грчкиот интернет сајт Њуз ин.

Нимиц сака името да содржи “Северна Македонија“

Нетпрес - 14.08.2008

Специјалниот посредник на ООН, во спорот меѓу Атина и Скопје за името, Метју Нимиц, кој вчера се сретна во Њујорк со преговарачите на двете земји, настојува решението да се базира на име, кое ги вклучува зборовите “Северна Македонија“, објавува весникот “Етнос“.

“Катимерини“: Нимиц трага по златната средина

Нетпрес - 14.08.2008

По потпишување на Времената спогодба во септември 1995 година, посредникот на ООН во спорот меѓу Атина и Скопје за името, Метју Нимиц остана 12 години во сериозно недејствување, бидејќи прашањето немаше големо значење за останатата меѓународна јавност.

Грчки печат: Разгледани дузина идеи за името, и стари и нови

Нетпрес - 14.08.2008

Разговорите во Њујорк, меѓу Атина и Скопје за проблемот со името, се главна тема во грчките весници денеска. Вчера во Њујорк почна нов круг преговори, во рамките на кој специјалниот посредник Метју Нимиц, имаше одделни средби со македонскиот преговарач Никола Димитров и со грчкиот, Адамандиос ...

Прашањето за името е суштина проблемот и на тоа треба да се фокусираме, изјави посредникот во разговорите за името ...

Макфакс - 14.08.2008

Прашањето за името е суштина проблемот и на тоа треба да се фокусираме, изјави синоќа посредникот во разговорите за името Метју Нимиц денеска во Њујорк, по средбата со македонскиот преговарачки тим.

Нимиц фокусиран на Северна Македонија

Макфакс - 14.08.2008

Специјалниот посредник на ООН за спорот за името меѓу Атина и Скопје, настојува решението да се базира на име, кое ќе ги вклучува зборовите „Северна Македонија”.

Нимиц: Се фокусираме само на името

А1 - 13.08.2008

На средбата на македонската мисија во Њујорк, Нимиц, Димитров и Протуѓер разговарале за различни идеи. Според медијаторот, водени се тешки и конкретни разговори за нови идеи, но и варијации на стари теми за кои претходно било разговарано.

Пакетот отежна од Македонската црква

Време - 13.08.2008

Признавањето на Македонската православна црква да биде дел од разговорите за името, што премиерот Никола Груевски, преку писмо, го побара од посредникот на Обединетите нации, Метју Нимиц, е оправдан и правилен чекор, велат од МПЦ. Митрополитот Преспанско-пелагониски г.

И Господ во преговорите

Време - 13.08.2008

Пишува: Владо Ѓорчев Ако го нема на телевизија, бидете сигурни дека премиерот Никола Груевски пишува писмо. Џабе медиумите го напаѓаа затоа што не отиде на отворањето на Олимпијада во Пекинг. Се покажа дека Груевски ја читал историјата на Македонската православна црква, а тоа е една подебела книга.

Груевски побара од Нимиц и решавање на прашањето за МПЦ

Вест - 13.08.2008

Премиерот Никола Груевски испратил уште едно писмо до посредникот во спорот со името Метју Нимиц во кое бара во решавањето на проблемот за името да биде вклучен и црковниот спор, односно непризнавањето на Македонската православна црква од Грчката православна црква.

Димитров со претежок багаж во Њујорк

Утрински - 13.08.2008

Преговарачот Димитров пред средбата во Њујорк имал консултативна средба само со Груевски и со Милошоски Димитар Чулев Вметнувањето и на прашањето за грчкото непризнавање на МПЦ, се чини, ќе ја направи претешка дипломатската актовка на амбасадорот Никола Димитров, кој денеска претпладне по њујоршко ...

НИМИЦ ГО НАГЛАСИ ИМЕТО КАКО СУШТИНА НА ПРОБЛЕМОТ

Телма - 13.08.2008

НИМИЦ ГО НАГЛАСИ ИМЕТО КАКО СУШТИНА НА ПРОБЛЕМОТ Прашањето за името е суштината на проблемот и на тоа треба да се фокусираме, изјави посредникот во разговорите за името Метју Нимиц денеска во Њујорк, по средбата со македонскиот преговарачки тим.

МПЦ се гордее, Грција се потсмева

Дневник - 13.08.2008

Пакетот за името се' поголем: посредникот Метју Нимиц и преговарачот Никола Димитров во „Свети Наум“ во Охрид Смешни и несериозни активности, е првата реакција од соседна Грција за писмата од премиерот Никола Груевски до посредникот во преговорите за името Метју Нимиц и до генералниот секретар на ...

Грчките медиуми изнервирани од новото писмо на Груевски

Н.Македонија - 13.08.2008

„Етнос“ пишува дека Груевски ја продолжува „епистоларната практика“ и побарал од Нимиц да посредува не само за името туку и за црковни прашања и за промена на името на аеродромот „Македонија“ во Солун.

Поддршка за Груевски од МПЦ

Н.Македонија - 13.08.2008

Македонската православна црква соопшти дека во писмото на премиерот Никола Груевски, кој побара признавање на МПЦ од страна на Грција, гледа конструктивен и продуктивен приод кон решавање на отвореното македонско црковно прашање.

Македонија инсистира на тоа дека признавањето на малцинството не претставува закана за Грција

SETimes - 13.08.2008

Македонија инсистира на тоа дека признавањето на малцинството не претставува закана за Грција 11/08/2008 AТИНА, Грција -- Maкедонскиот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, во неделата (10-ти август) го потврди барањето на својата земја за признавање на македонското малцинство во Грција.

Нимиц идната недела во Скопје и Атина

Форум - 13.08.2008

Од канцеларијата за односи со јавноста на Генералниот секретар на Обединетите нации, известуваат дека посредникот во преговорите меѓу Скопје и Атина идната недела, предвидува да ги посети двете држави Специјалниот пратеник на Обединетите нации и посредник во преговорите меѓу Македонија и Грција за ...

Во Њујорк нова рунда разговори за името

Канал5 - 24.05.2018

Во Њујорк нова средба Димитров, Коѕијас Нимиц. Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска и утре во Њујорк, ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во присуство на личниот пратеник на Генералниот ...

Нимиц: Не очекувам спектакуларни резултати но сум оптимист

Кирилица - 13.08.2008

- Спектакуларни, не е зборот што би го употребил за оваа рунда од преговорите, но како секогаш јас сум оптимист, изјави посредникот во грчко-македонските разговори за надминување на разликите за употребата на нашето уставно име, Метју Нимиц , непосредно пред стартот на новата преговарачка рунда во ...

“Мојот главен фокус е на името”, изјави Нимиц по средбата со Димитров и Протоѓер

Канал5 - 13.08.2008

“Мојот главен фокус е на името” - повтори денеска Метју Нимиц по консултациите со македонскиот преговарачки тим Димитров-Протоѓер во Њујорк.

БЕЗ СЕНАЗЦИОНАЛНИ РЕШЕНИЈА ВО ЊУЈОРК

Сител - 13.08.2008

Двочасовната средба во македонската мисија во Њујорк меѓу медијаторот Нимиц и македонскиот двоец Димитров - Протоѓер, заврши без сензационални решенија. Средбата е редовна, од конуслативен карактер. Нимиц понудил повеќе идеи и размислувања кои би можеле да водат кон конечно решение.

Нимиц: Секогаш сум оптимист!

Вечер - 13.08.2008

Од овие преговори не се очекува ништо спектакуларно зошто е во период кога грчката страна не сака конструктивно да пристапи во нив за да се реши прашањето, а се случува и во време кога членовите на грчката влада се поврзани со низа корупциски скандали Во Њујорк вчера нова рунда преговори за ...

Нова рунда преговори за името почнува денеска

Нетпрес - 13.08.2008

Нов круг на преговори за спорот со името со Грција почнуваат денеска во Њујорк. Прво биле планирани одделни средби на специјалниот посредник на ООН, Метју Нимиц, со преговарачите Адамандиос Василакис и Никола Димитров.

Грчки печат: Нов круг преговори, нова бомба од Груевски

Нетпрес - 13.08.2008

Новиот круг преговори за името, кој денеска почнува во ООН во Њујорк, е меѓу водечките теми во денешните изданија на грчките весници. Специјалниот посредник во спорот со името, Метју Нимиц, денес ќе има одделни средби со македонскиот и со грчкиот преговарач.

Нимиц ќе ги посети Атина и Скопје

Нетпрес - 13.08.2008

Метју Нимиц ќе ги посети Атина и Скопје, Ова се одбележува во статија на грчкиот весник “Елевтеротипија“ по повод денешните резговори на специјалниот посредник на ООН со преговарачките екипи на Грција и Македонија. Средбата е во Њујорк.

Реакции во грчките медиуми за писмото од Груевски до Нимиц

А1 - 12.08.2008

Скопје бара на следната рунда разговори за името медијаторот Метју Нимиц да го постави прашањето за признавање на Македонската црква од страна на Грција, пишуваат денеска грчките медиуми во врска со писмото од македонскиот премиер Никола Груевски до посредникот на ОН, во кое бара грчкото признавање ...

МПЦ: Црковното прашањето во спорот со Грција е оправдано

А1 - 12.08.2008

Македонската православна црква смета дека отворањето на прашањето за признавање на нејзиниот статус во преговорите со Грција е оправдано, бидејќи одамна е излитена тезата оти не станува збор само за црковно прашање. МПЦ смета дека ова е издигнато на политичко ниво.

Жестока вербална пресметка меѓу Македонија и Грција

А1 - 12.08.2008

На ден пред почетокот на њујоршката рунда преговори, се отвори вербална војна на релација македонија - Грција. Писмото на Груевски со кое во разговорите се бара вклучување на прашањето за Македонската православна црква, за Атина е смешно. Грчките медиуми го нарекоа „нова провокација од ФИРОМ“.

Вторник, 12 август

BBC - 12.08.2008

Со несмалено темпо Македонија го следи развојот на настаните во Грузија. Во една од коментарите во Дневни, посветени на оваа се вели: „Апсурдно е да се оценува кој е во право, чија е Јужна Осетија.

Решение за името пред заминувањето на Буш?

Време - 12.08.2008

САД брзаат Скопје да стане член на НАТО пред да истече мандатот на американскиот претседател Џорџ Буш, тврди во своето вчерашно издание грчкиот весник „То вима“.

Александар Велики е заедничко наследство

Време - 12.08.2008

Кој како се чувствува и кој како гледа на своето потекло е приватна работа на секој поединец, но заблуда е да се верува во концептот на чисти нации, вели македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски во интервју за грчкиот весник „Елефтеротипија“.

Утре нови преговори во Њујорк

Дневник - 12.08.2008

Македонскиот преговарачки тим, во кој се амбасадорот Никола Димитров и Мартин Протоѓер, шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, и грчкиот преговарач во спорот за името Адамантиос Василакис утре и задутре во Њујорк ќе имаат одвоени консултативни средби со посредникот во спорот Метју Нимиц, но ...

И МПЦ во пакет со името

Дневник - 12.08.2008

Македонија ќе се обиде во евентуалното решавање на спорот за името да го вклучи и решавањето на црковниот спор што Македонската православна црква го има со Грчката православна црква.

Груевски: Немаме нови информации за нови предлози во спорот околу името со Грција

SETimes - 12.08.2008

Груевски: Немаме нови информации за нови предлози во спорот околу името со Грција 10/08/2008 СКОПЈЕ, Македонија -- Премиерот Никола Груевски во петокот (8-ми август) рече дека македонскиот државен врв нема информации за нов предлог од страна на Метју Нимиц, претставникот на ОН за спорот околу името ...

Груевски бара од Нимиц да се разговара и за признавањето на МПЦ

Канал5 - 12.08.2008

Скопје, 12 август (МИА) - Премиерот Никола Груевски испратил писмо до посредникот Метју Нимиц, во кое бара во разговорите за името со Грција да биде вклучено и грчкото признавање на Македонската православна црква.

ГРУЕВСКИ БАРА ОД НИМИЦ ДА СЕ РАЗГОВАРА И ЗА ПРИЗНАВАЊЕТО НА МПЦ

Сител - 12.08.2008

ГРУЕВСКИ БАРА ОД НИМИЦ ДА СЕ РАЗГОВАРА И ЗА ПРИЗНАВАЊЕТО НА МПЦ Премиерот Никола Груевски испратил писмо до посредникот Метју Нимиц, во кое бара во разговорите за името со Грција да биде вклучено и грчкото признавање на Македонската православна црква.

Реакции во грчките медиуми за писмото од Груевски до Нимиц

Канал5 - 12.08.2008

Атина, 12 август (МИА) - Скопје бара на следната рунда разговори за името, медијаторот Метју Нимиц да го постави прашањето за признавање на македонската црква од страна на Грција, пишуваат денеска грчките медиуми во врска со писмото од македонскиот премиер Никола Груевски до посредникот на ОН во ...

ГРУЕВСКИ ЈА ПРОДОЛЖУВА „ЕПИСТОЛАРНАТА ПРАКТИКА"

Сител - 12.08.2008

РЕАКЦИИ ВО ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ ЗА ПИСМОТО ОД ГРУЕВСКИ ДО НИМИЦ ГРУЕВСКИ ЈА ПРОДОЛЖУВА „ЕПИСТОЛАРНАТА ПРАКТИКА" Скопје бара на следната рунда разговори за името, медијаторот Метју Нимиц да го постави прашањето за признавање на македонската црква од страна на Грција, пишуваат денеска грчките медиуми во ...

Нимиц утре во Њујорк ќе има средби и со Димитров и со Василакис

Канал5 - 12.08.2008

Медијаторот Метју Нимиц во текот на утрешниот ден во Њујорк ќе одржи одвоени консултации со претставниците од двете земји, соопшти пред малку прес-службата на Обединетите нации. Средбата со Димитров и Протоѓер е предвидена за претпладнето, а со Василакис во попладневните часови.

Димитров и Василакис на нова њујоршка рунда разговори

Вечер - 12.08.2008

По отворањето на прашањето за македонското малцинство во Грција и почитување на правата на протераните Македонци од егејскиот дел на Македонија, премиерот Груевски го отвори и прашањето за МПЦ по што следеа коментари од грчките медиуми дека писмото до Нимиц е испратено "24 часа пред новата рунда ...

Груевски бара од Нимиц да се преговара и за МПЦ

Нетпрес - 12.08.2008

Признавањето на Македонската православна црква да биде дел од разговорите за името, побара премиерот Груевски од преговарачот Нимиц, објавува А1.

МПЦ го поздравува потегот на премиерот Груевски

Нетпрес - 12.08.2008

Македонската православна црква го поздравува потегот на премиерот Никола Груевски за отворање на прашањето за МПЦ преку писмо до специјалниот посредник на ООН, Метју Нимиц.

Груевски бара од Нимиц да се преговара и за МПЦ

А1 - 11.08.2008

Признавањето на Македонската православна црква да биде дел од разговорите за името, побара денеска премиерот Груевски од преговарачот Нимиц.

Решение за името во септември

Време - 11.08.2008

Посредникот во преговорите за спорот со името, Метју Нимиц, го остава отворен предлогот „Северна Македонија“ и смета дека двете страни во септември можат да постигнат договор, пренесува грчкиот весник „Катимерини“.

Задоволни сме од одговорот на Караманлис

Вест - 11.08.2008

Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски смета дека одговорот на премиерот на Грција Костас Караманлис на писмото на неговиот колега Никола Груевски ја оправдал целта, бидејќи била прифатена дебата за барањата на Скопје за признавање на македонското малцинство во Грција.

Милошоски- Постоеше расположение за „Република Македонија (Скопје)“

Утрински - 11.08.2008

Интервју на македонскиот шеф на дипломатијата за атинска „Елефтеротипија“ „Не е соодветно основните малцински права на етничките Македонци што живеат во северна Грција и понатаму да бидат табу-тема во билатералните односи.

Грците најавуваат решение во септември

Форум - 11.08.2008

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски во интервју за грчкиот весник „Елефтеротипија“ вели дека е задоволен од одоговорот на грчкиот премиер Костас Карамалис на писмото што му го упати претседателот на Владата на Македонија Никола Груевски, бидејќи со тоа прифатил дебата за ...

Нимиц и САД очекуваат решение за името во септември

Н.Македонија - 11.08.2008

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски во интервју за грчкиот весник „Елефтеротипија“ вели дека е задоволен од одговорот на грчкиот премиер Костас Караманлис на писмото што му го упати претседателот на Владата на Македонија, Никола Груевски, бидејќи со тоа прифатил дебата за барањата ...

В среда во Њујорк консултации на Нимиц со Димитров, а в четврток со Василакис

Канал5 - 11.08.2008

Метју Нимиц најверојатно идната недела доаѓа во регионот во посета на Скопје и Атина, дознава Канал 5 од дипломатски извори. Во телефонските разговори со двете страни медијаторот ја навестил ваквата можност, иако дефинитивно не ја потврдил.

Груевски: Признавањето на МПЦ да биде дел од преговорите со Грција

Кирилица - 11.08.2008

Во писмото, Груевски како дополнителна потврда дека во основата на проблемот со МПЦ лежи името, го навел грчкото образложение дека, грчката Православна Црква би ја признала Македонската Православна црква, но под услов таа го смени името, што според македонскиот премиер, докажува дека проблемот не е ...

САД притиска да се најде решение за името

Вечер - 11.08.2008

Претстојните средби во Њујорк на посредникот Метју Нимиц со претставниците во преговорите од македонската и грчката страна немаат само за цел да има контиуитет во преговорите, туку да се подготви и терен за изнаоѓање на решение за грчко-македонскиот спор во септември, пишуваат грчките медиуми.

“Катимерини“: Можна е спогодба за името во септември

Нетпрес - 11.08.2008

Внатрешната криза во Македонија е негативна за односите меѓу Атина и Скопје, како и претензиите на премиерот Никола Груевски за правата на македонското малцинство во Грција, што истовремено го притиска и медијаторот на ООН, Метју Нимиц. Но, тој не се плаши.

“То Вима“: САД брзаат Скопје да влезе во НАТО пред крајот на мандатот на Буш

Нетпрес - 11.08.2008

САД брзаат Скопје да стане член на НАТО пред да истече мандатот на американскиот претседател Џорџ Буш, објавува во своето денешно издание грчкиот весник “То Вима“.

Признавање на МПЦ - дел од разговорите со Грција

Макфакс - 11.08.2008

Признавањето на Македонската православна црква (МПЦ) да биде дел од разговори со Грција за името побарал македонскиот премиер Никола Груевски, од медијаторот на ООН Метју Нимиц.