TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Финиш на еден политички маратон

Дневник - 18.07.2009

„Македонија е на добар пат. Таа успешно ги воспоставува врските со алијансата.

Бриселска инфузија за Груевски

Утрински - 17.07.2009

Македонските медиуми одвај успеаја да фатат чекор со дијаметрално спротивните случувања на домашен терен минатата и оваа ...

Косово, БиХ и Албанија ќе причекаат за визи

Вечер Прес - 16.07.2009

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана завечерва во Приштина, на средбите ...

“Коха Диторе“: Укинувањето на визите-рехабилитација на злото

Нетпрес - 16.07.2009

Одлуката на Европската комисија да се вклучи Србија во процесот на либерализација на визниот режим, претставува рехабилитација ...

Солана: Косово има уште работа за укинување на визите

А1 - 15.07.2009

Косово треба да ги исполни техничките услови за либерализирање на визите - доцна синоќа во Приштина порача шефот на европската ...

Хавиер Солана во Црна Гора

Р.С.Европа - 15.07.2009

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана, во рамките на својата балканска ...

Хавиер Солана се прости со добри вести

Време - 15.07.2009

Во Скопје не донесов датум за преговори со Европската унија, но носам добри вести за визната либерализација од која најмногу ќе ...

Солана најави укинување на визите

Вест - 15.07.2009

Високиот преставник ЕУ Хавиер Солана рече дека не носи датум за преговори, но дека носи дух на конструктивна и добра соработка ...

Солана донесе добри вести за визите

Утрински - 15.07.2009

Со добри вести за Македонија за визната либерализација, со добар дух за билатералните односи меѓу Македонија и ЕУ, но без датум ...

Иванов на Бриони, Солана остана без орден

Утрински - 15.07.2009

На гостинот од ЕУ, Хавиер Солана, вчера требаше да му биде доделено државното одликување - орденот „8 Септември“ за посебни ...

Солана бара многу работа за датум за преговори

Дневник - 15.07.2009

Македонија е во завршна фаза на извршување на одредниците и ќе направи се' да ги заврши работите што се очекуваат од нас , вети ...

Солана – Косово има уште работа за укинување на визите

Алфа - 15.07.2009

Косово треба да ги исполни техничките услови за либерализирање на визите. Ова, како што пренесува Макфакс, доцна синоќа во ...

Верзираниот јасновидец

Форум - 15.07.2009

Паралелно со „финиот притисок“, како што најчесто бива во дипломатијата, Солана со себе ја донесе и добрата вест за одлуката на ...

Солана донесе добри вести за укинување на визите

Н.Македонија - 15.07.2009

Знам дека сте нестрпливи за датумот за преговори, но денеска со мене не носам датум, порача високиот претставник на ЕУ за ...

Денеска денот Д за укинување на визите

Вечер Прес - 15.07.2009

Знам дека со нетрпение го очекувате датумот за преговори, јас не донесов датум со мене, но донесов добар дух, кој е ...

Солана: Косовските институции треба да ги исполнат условите за визна либерализација

Кирилица - 15.07.2009

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика вечерва во Приштина изјави дека косовските ...

Солана: Европската перспектива за регионот е реалност

МРТ - 15.07.2009

Препораката на Европската комисија за укинување на визите за Македонија, Србија и Црна Гора за патувања во земјите од ...

“Навтемборики“: Според Солана, има ентузијазам за решавање на спорот со името

Нетпрес - 15.07.2009

Според Хавиер Солана има “ентузијазам и желба“ за решавање на спорот меѓу Атина и Скопје за името, пишува грчкиот весник ...

Солана ја завршува балканската обиколка во Црна Гора

Нетпрес - 15.07.2009

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Хавиер Солана, денес во Котор, Црна Гора ќе разговара со ...

Косово има уште работа за укинување на визите

Макфакс - 15.07.2009

Косово треба да ги исполни техничките услови за либерализирање на визите. Ова, како што пренесува Макфакс, доцна синоќа во ...

Солана: Европската перспектива за регионот е реалност

Макфакс - 15.07.2009

Препораката на Европската комисија за укинување на визите за Македонија, Србија и Црна Гора за патувања во земјите од ...

Ахмети и Црвенковски без детали за средбите со Солана

А1 - 14.07.2009

Дојдоа, разговараа - и како договорени и Ахмети и Црвенковски заминаа без детали за средбите со Солана.

Профил - Хавиер Солана

А1 - 14.07.2009

Хавиер Солана ќе остане запаметен како ретко успешен шпански и европски политичар, контроверзна личност со богата биографија и ...

Солана: Носам вест за укинување на визите

А1 - 14.07.2009

Носам убава вест за укинување на визите, но не носам датум по почеток на преговорите, рече високиот претставник за надворешна и ...

„Одлука за слободен визен режим за неколку дена“

BBC - 14.07.2009

Денеска во Скопје пристигнува Хавиер Солана, високиот претставник на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика.

Солана очекува брзи европски реформи

BBC - 14.07.2009

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана во Скопје допатува со добри вести за визната ...

Солана: проблемите можат да се надминат

Deutsche Welle - 14.07.2009

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедосна политика Хавиер Солана денеска ја продолжува мини-турнејата по земјите од ...

Наскоро без визи, за датумот за преговори подоцна

Deutsche Welle - 14.07.2009

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана денеска најави дека Македонија утре (15.07.2009) ...

Хавиер Солана доаѓа во посета на Македонија

Р.С.Европа - 14.07.2009

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана, денеска, доаѓа во посета на Македонија.

Израел не прифаќа рокови за Палестина

Време - 14.07.2009

Израелското Министерство за надворешни работи го отфрли како многу опасен повикот кој претставникот на ЕУ за надворешна ...

Ред критики од Фуере, ред пофалби од Солана

Време - 14.07.2009

Игор Чавески Евроамбасадорот Ерван Фуере вчера ја предупреди Владата дека останува уште малку време до извештајот на ЕУ за ...

Солана во Македонија

Р.С.Европа - 14.07.2009

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана денеска во Македонија на средби со државниот врв ...

Солана - На Србија веројатно ке и се укинат визите

Р.С.Европа - 14.07.2009

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Хавиер Солана, вчера во Белград, изјави дека е ...

Солана изрази надеж дека Македонија ќе добие добри вести од Брисел

Р.С.Европа - 14.07.2009

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана изрази надеж дека Македонија ќе се ...

Солана: Не го пропуштајте „поволниот ветар“ за името

Р.С.Европа - 14.07.2009

Лидерите на владејачката ДУИ и на опозицискиот СДСМ Али Ахмети и Бранко Црвенковски, попладнево, во Скопје, имаа одделни средби ...

Солана: Носам добри вести

Вест - 14.07.2009

Носам добри вести за вашата земја што се однесува до процесот на визната либерализација, рече високиот претставник на ...

Израел е против признавање палестинска држава во ОН

Утрински - 14.07.2009

ЕРУСАЛИМ - Израелскиот министер за надворешни работи вчера го отфрли повикот од комесарот на ЕУ за надворешна политика за ...

Солана: се поклопија ѕвездите за решавање на прашањето со името

Телма - 14.07.2009

Дарко ЧЕКЕРОВСКИ За високиот претставник на Европската унија, Хавиер Солана, ѕвездите за решавање на спорот со името со Грција, ...

Солана денеска во Македонија

Алсат-М - 14.07.2009

Шефот на европската дипломатија Хавиер Солана на последната посета на Балканот на функцијата која ја има, денеска доаѓа во ...

Солана во посета на Македонија

Алфа - 14.07.2009

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана денеска e во Македонија, во рамки на турнејата по ...

Солана: Носам добри вести за визната либерализација

Алфа - 14.07.2009

Носам добри вести за вашата земја што се однесува до процесот на визната либерализација, рече високиот претставник на ...

Солана: Преговорите за името не се одговорност на ЕУ

Форум - 14.07.2009

Преговорите на Македонија и Грција околу разликите за името не се работа и одговорност на Европската Унија, но се многу важни ...

Солана: Македонија одлично се справува со економската криза

Форум - 14.07.2009

Визната либерализација, односите на Македонија со соседите, како и со земјите во регионот и што побрзо решавање на спорот со ...

Солана со добри вести за визното олеснување за Македонија

Алсат-М - 14.07.2009

Ѕвездите се наместени за да има некакво решение за името, порача денеска во Скопје Хавиер Солана.

Солана: Искористете ја можноста за решавање на името

Алфа - 14.07.2009

За Европската унија сега е време за затворање на името. Во период, кога се погласно се зборува, дека двете страни можеби повеќе ...

Солана се сретна со Ахмети и Црвенковски

Алсат-М - 14.07.2009

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Хавиер Солана, денеска на одвоени средби се сретна и со ...

ОН да ја признаат Палестина

Вечер Прес - 14.07.2009

Високиот претставник на ЕУ за заедничка надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана го повика Советот за безбедност на ОН ...

Израел го отфрли повикот на Солана, ОН да ја признаат палестинската држава, без разлика на исходот од преговорите

Кирилица - 14.07.2009

Израел денеска го отфрли повикот на високиот претставник на Европската унија за заедничка надворешна политика и безбедност ...

Солана во посета на Македонија

Канал5 - 14.07.2009

Високиот претставник на Европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана денеска ќе претстојува во ...

Солана: Сосема е извесно дека на Србија ќе и бидат укинати визите

Канал5 - 14.07.2009

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Хавиер Солана, кој вчера допатува во посета на Белград, изјави ...

Солана: Сосема е извесно дека на Србија ќе и бидат укинати визите

Кирилица - 14.07.2009

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Хавиер Солана, кој вчера допатува во посета на Белград, изјави ...

Солана донесе добри вести за визната либерализација

Сител - 14.07.2009

Носам добри вести за вашата земја што се однесува до процесот на визната либерализација, рече високиот претставник на ...

Солана носи добри вести за визната либерализација

Кирилица - 14.07.2009

Носам добри вести за вашата земја што се однесува до процесот на визната либерализација, рече високиот претставник на ...

Солана: Носам добри вести за визната либерализација

Канал5 - 14.07.2009

Носам добри вести за вашата земја што се однесува до процесот на визната либерализација, рече високиот претставник на ...

Солана се сретна со Лидерот на СДСМ Црвенковски

Сител - 14.07.2009

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски денеска имеше средба со високиот претставник за ...

Солана: Носам добри вести за визната либерализација

МРТ - 14.07.2009

Македонија може да очекува Европската комисија утре да донесе одлука со која ќе препорача укинување на шенгенската бариера за ...

Средба Црвенковски – Солана

Кирилица - 14.07.2009

Визната либерализација дополнителен поттик за остварување на реформската агенда Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски ...

Планетите се наместени за да се реши спорот за името со Грција - порака од Солана

Канал5 - 14.07.2009

Сега е шансата да се реши спорот за името со Грција, бидејќи и планетите се распоредени на начин што помагаат да се дојде до ...

Сега е вистински момент за решавање на спорот за името

Сител - 14.07.2009

Прва директна сугестија од Европската Унија, Македонија да не го отфрли последниот предлог од медијаторот Метју Нимиц.

Хавиер Солана се сретна со Сејдиу и Тачи во Приштина

Сител - 14.07.2009

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика вечерва во Приштина изјави дека косовските ...

Ахмети се сретна со високиот претставник на ЕУ Хавиер Солана

Сител - 14.07.2009

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска се сретна со високиот претставник за заедничка ...

Високиот претставник на ЕУ, Хавиер Солана во посета на Македонија

Нетпрес - 14.07.2009

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедносна политика, Хавиер Солана денеска доаѓа во ...

Солана: Признавањето на Косово не е услов членство на Србија во ЕУ

Нетпрес - 14.07.2009

“Освен полната соработка со Хашкиот трибунал, нема други услови во процесот за евроинтеграција на Србија”, кажал за “Б92” ...

Солана со добри вести за визната либерализација на Македонија

Нетпрес - 14.07.2009

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана во Македонија дојде со добри вести ...

Солана се сретна и со Црвенковски

Нетпрес - 14.07.2009

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска оствари средба со високиот претставник за заедничка надворешна и безбедносна ...

Солана најави укинување на визите

Макфакс - 14.07.2009

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана денеска најави дека Македонија утре може да го ...

Балканска турнеја на Солана

А1 - 13.07.2009

Балканска турнеја на Солана Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана денеска почнува ...

Солана денеска во Белград, утре во Скопје и Приштина

Р.С.Европа - 13.07.2009

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Хавиер Солана денеска ќе допатува во Белград, по ...

Солана денеска во Белград, утре во Скопје и Приштина

Вест - 13.07.2009

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Хавиер Солана денеска ќе допатува во Белград, по ...

Солана на турнеја по западен Балкан

Алсат-М - 13.07.2009

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана денеска почнува турнеја по западен Балкан, ...

Солана во посета на Македонија

МРТ - 14.07.2009

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана денеска треба да пристигне во Македонија, во ...

Солана ги повика ОН да ја признаат Палестина

Кирилица - 13.07.2009

Високиот претставник на ЕУ за заедничка надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана го повика Советот за безбедност на ОН ...

Добри вести за визната либерализација за србите

Сител - 13.07.2009

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана изјави денеска во Белград дека по ...

Солана во посета на Македонија

Макфакс - 14.07.2009

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Хавиер Солана денеска треба да пристигне во Македонија, во ...

Израел го отфрли предлогот на Солана за Блискиот исток

Макфакс - 13.07.2009

Израел излезе денеска со критика за изјавата на високиот претставник на ЕУ, Хавиер Солана дека мировното решение со ...