TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Историска втора победа за нашите кошаркари на ЕП во Полска

А1 - 13.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација во второто коло од групата „Е“, ја совлада селекцијата на Германија со 86:75.

Формата е на завидно ниво

Вест - 13.09.2009

Кошаркарската репрезентација по двата дена одмор од денеска до петок ќе ги финишира подготовките за претстојното ЕП.

Македонија стигна до втората победа на ЕП

Алфа - 13.09.2009

Кошаркарската репрезентација на Македонија во второто коло од Е групата, ја совлада селекцијата на Германија со 86:75.

Македонија со прва победа во вториот круг на ЕП во кошарка

Алсат-М - 13.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација ја забележа првата победа во втората фаза на Европското првенство во Полска.

Победа против Германија

Кирилица - 13.09.2009

Македонија со прва победа во вториот круг на ЕП во кошарка Македонската кошаркарска репрезентација ја забележа првата победа во втората фаза на Европското ...

Катастрофален пораз од Франција

Спортнет - 12.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација со пораз го започна вториот круг од натпреварите на ЕП во Полска.

Капитенот задоволен од младите

Време - 12.09.2009

Капитенот на репрезентацијата Врбица Стефанов, кој по завршувањето на ЕП ќе стави крај на својата кариера, е пресреќен што успеа да го оствари сонот, да ...

Германија без Новицки мора да се победи

Утрински - 12.09.2009

Кошаркарските репрезентативци по вчерашниот прв меч со Франција во новоформираната група Е на европското првенство во Полска, денеска имаат слободен ден кој ќе ...

Вашингтон: Во репрезентативниот дрес се чувствувам како Македонец

Н.Македонија - 12.09.2009

Присуството на Вашингтон крај теренот во Познањ беше изненадувачки зановинарите од другите три селекции што играа во групата А Не беше помеѓу 12-те кошаркари ...

Од Скопје, преку Глазгов,до Познањ со Македонија во срцето

Н.Македонија - 12.09.2009

Горан Андревски и Горан Паздријан не жалеа пари и време за да ги бодрат прво фудбалските репрезентативци на „Хемпден парк“ во Глазгов на мечот Шкотска - ...

Тапиро: Македонија има тим за висок дострел

Н.Македонија - 11.09.2009

Кошаркарската репрезентација на Македонија се пласира во вториот круг на Европското првенство (ЕП) во Полска откако по три порази по ред во клучни ситуации, ...

Познањ тагуваше по Македонците

Н.Македонија - 11.09.2009

По поразот на кошаркарската репрезентација на Македонија во дуелот со Хрватска, голема тага имаше не само кај навивачите на жолто-црвената чета, кои на ...

Македонија убедливо поразена од Грција

А1 - 10.09.2009

Посакувавме, се надевавме, очекувавме, но прснавме во желбата да го видиме на колена големиот ривал.

Македонија против Израел денеска на ЕП во кошарка

А1 - 10.09.2009

Во вториот натпревар на Европското првенство во Полска, македонската кошаркарска репрезентација денеска во 16:30 часот ќе игра со Израел.

Кошаркарите поразени од Хрватска

А1 - 10.09.2009

Втор пораз за македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство во Полска е епилогот по денешниот натпревар против репрезентацијата на Хрватска ...

Македонија ја забележа првата историска победа на Европските првенства во кошарка

А1 - 10.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација ја оствари целта и речиси веќе обезбеди пласман во главната фаза на Европскиот шампионат во Полска.

Кошаркарите убедливи и против Летонија

Пенал - 10.09.2009

Кошаркарската репрезентација на Македонија, денеска настапот на Ефес Купот во Анкара го отвори со убедлив триумф против Летонија од 21 поен разлика.

Силни контроли во Анкара

Пенал - 10.09.2009

Нашата кошаркарска репрезентација само што пристигна од турнирот во Бамберг, а веќе од денеска е во Анкара, каде ќе ги има последните подготвителни натпревари ...

Кошаркарите втори во Анкара

Пенал - 10.09.2009

Македонската сениорска кошаркарска репрезентација го заврши настапот на Ефес Купот во Анкара на второто место, откако во финалето беше поразена од селекцијата ...

Можност да им се реваншираме на германците

Пенал - 10.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација, вечерва од 20 ч. во Анкара, го игра полуфиналето од Ефес Купот.

Арсиќ: Нашата шанса е Израел

Пенал - 10.09.2009

Најдобрите кошаркари на Македонија вчера вечер со директен чартер лет заминаа за Познањ, каде в понеделник ќе го отворат Европското Првенство на натпреварот со ...

Да се победи Грција, да се привлече Европа!!!!

Пенал - 10.09.2009

Во центарот на Европа, најспортскиот полски град ќе ја отвори својата кампања за дочек на најдобрите кошаркари, со огромното балканско ривалство.

Пораз од Хрватска по катастрофално лошо второ полувреме

Спортнет - 10.09.2009

Кошаркарската репрезентација на Македонија со втор пораз, и тоа со 71-81 од Хрватска, ги заврши натпреварите од првата фаза на ЕП во Полска.

Победа за историја

Спорт - 10.09.2009

Од Познањ Бобан Радуловиќ Денис Дуковски Јоже Олевски ИЗРАЕЛ МАКЕДОНИЈА 79:82 ( 17-19; 22-31; 16-20;24-22) Арена Познањ.Гледачи:2.200.

Полските симпатии за „црвено-жолтата“ боја

Време - 10.09.2009

Навивачи со македонски знамиња, со македонски дресови или со црвени маички го окупираа Познањ, еден од најстарите градови во Полска и во Европа.

Кафеаните за фајрон пуштија македонска химна

Време - 10.09.2009

Историската победа со која се обезбеди пласман во следната фаза, навивачите ја прославија на свој начин.

Мејси ги испразни продавниците

Време - 10.09.2009

Македонските репрезентативци на различен начин го поминуваат слободното време. Некои решија да прошетаат низ убавиот Познањ, некои да се напијат кафе, а некои ...

Израелците го признаа поразот

Време - 10.09.2009

Во кафеаните во Познањ се вкрстија патиштата на македонските и на израелските новинари. Во манир на големи џентлмени, Израелците ни ја честитаа заслужената ...

Арсиќ го фали Соколов

Време - 10.09.2009

Клучниот играч во победата беше Дарко Соколов, кој за 27 минути игра постигна девет поени. Седум дојдоа од линијата за слободни фрлања, од кои пет реализира во ...

Ех, да се играше само едно полувреме

Спорт - 10.09.2009

МАКЕДОНИЈА - ХРВАТСКА 71:81 (26-20; 22-14; 13-22; 10-25) Арена во Познањ.Гледачи:1.200. Судии: Долинек (Чешка)- Херзуело (Шпанија) – Болтаузер (Словенија).

Македонското знаме како допинг за Грците

Вест - 10.09.2009

Најголемото македонско знаме, кое гордо им го покажуваа нашите навивачи на грчките, беше единствената светла точка во поразот на македонската кошаркарска ...

Срамот залекуван со историска победа

Вест - 10.09.2009

Специјално од Познањ, Орданче Костов Македонската кошаркарска репрезентација ја забележа првата, историска победа на големите натпреварувања.

Израел го плати цехот за Грците

Утрински - 10.09.2009

Од нашиот известувач ПОЗНАЊ - „Македонија, Македонија, Македонија“, долго одекнуваше од 500. грла во салата во Познањ.

Македонија меѓу 12. најдобри во Европа!

Утрински - 10.09.2009

Од нашиот известувач ПОЗНАЊ - Само 24 часа беа доволни за македонската кошаркарска репрезентација да го претрча сурово тешкиот пат од големата тага, која во ...

За 10 минути Хрватите ни го урнаа сонот за два бода во втората фаза

Утрински - 10.09.2009

Од нашиот известувач Ни фалеше дрскост, храброст, и секако памет па ова да биде втора вечер од ханскристијановите бајки за македонската кошаркарска ...

Македонија- Хрватска 71:81

Алсат-М - 10.09.2009

И покрај поразот Макеоднија оди во вториот круг благодарение на вчерашната победа над Израел Во третиот натпревар на ЕП во кошарка Македонија го доживеа ...

Историска победа за македонската кошарка

Кајгана - 10.09.2009

Најдобрите македонски кошаркари ја забележаа првата историска победа на Европското првенство во Полска и воопшто на Континенталните шампионати, со што си ...

Македонските кошаркари продолжуваат со подготовките во Анкара

Форум - 10.09.2009

Машката кошаркарска репрезентација на Македонија, по настапот на турнирот во Бамберг, Германија проголжува со подготовките за во Полска Македонската селекција ...

Македонските кошаркари против Летонија

Форум - 10.09.2009

Денес во Анкара во Турција македонската кошаркарска репрезентација ги продолжува подготовките за престојното натпреварување во Полска Нашите најдобри кошаркари ...

Почнува Европското првенство во кошарка во Полска

Форум - 10.09.2009

Денес започнува Евробаскетот кој од 7 до 20 септември ќе се одржи во седум града во Полска. Македонската кошаркарска репрезентација денес со почеток во 16.30 ...

Македонската фаланга го окупира Познањ

Н.Македонија - 10.09.2009

Во центарот на Средна Европа, 2.000 километри од жешкиот Балкан, навивачите на Македонија и на Грција, кои дојдоа во полскиот град Познањ да ги бодрат своите ...

Грција нé врати во реалноста!

Н.Македонија - 10.09.2009

Македонците играа очајно, премногу форсираа тројки, никој не скокаше, а селекторот се реши за чудна ротација на играчи, што сé заедно доведе до катастрофален ...

Победа за Македонија, но и за втор круг на ЕП

Н.Македонија - 10.09.2009

Израел, конечно, падна. Со зрела игра и со големо срце во финишот македонските кошаркари го совладаа Израел (82-79) и се најдоа на мал чекор до следната фаза ...

Македонија втора на Ефес купот во Анкара

Форум - 10.09.2009

Кошаркарската репрезентација на Македонија доживеа пораз од Хрватска во финалето на Ефес купот во Анкара, со што го освои второто место на овој престижен ...

Македонската кошаркарска репрезентација поразена од Грција

Форум - 10.09.2009

Неочекувано висок пораз на македонската кошракарска репрезентација на премиерниот меч на Европското првенство, што денеска почнува во Полска Кошаркарската ...

Македонија поразена од Грција со 86:54 на ЕП во Полска

Алфа - 10.09.2009

Македонскат кошаркарска репрезентација е поразена од селекцијата на Грција со 86:54 на премиерниот настап на Европското првенство во Полска.

Македонските кошаркари денеска ги започнуваат настапите на ЕП

Алфа - 10.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација денеска во Познањ со почеток во 16асот и 30 минути против Грција ќе го има својот премиерен настап на Европското ...

Македонија поразена по втор пат

Алфа - 10.09.2009

Втор пораз за македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство во Полска е епилогот по денешниот натпревар против репрезентацијата на Хрватска ...

Пораз на македонската репрезентација

Men - 10.09.2009

Нашата кошаркарска репрезентација доживеа катастрофален пораз на отворањето на Европското првенство, кое од денеска се одржува во Полска.

Победа за Македонија!

Men - 10.09.2009

Нема поубав празничен подарок за Македонија од овој. Македонската кошаркарска репрезентација ја оствари првата победа на Европското првенство во Полска, со што ...

Втор пораз за Македонија

Men - 10.09.2009

Ваков е епилогот по денешниот натпревар против репрезентацијата на Хрватска, во А групата на Евробаскет 2009.

Жолто-црвено-коцкеста коалиција во Познањ

Н.Македонија - 10.09.2009

На завчерашниот меч помеѓу Грција и Хрватска на македонската селекција и одговараше триумф на Грците за сигурен пласман во вториот круг.

Стефанов влезе во историјата на македонската кошарка

Н.Македонија - 10.09.2009

Популарниот Врба ќе остане запаметен како лидер на селекцијата што првпат во историјата обезбедила пласман во втор круг на ЕП, нешто што не му успеа ниту на ...

Македонија силна како кралот Александар

Н.Македонија - 10.09.2009

Македонците ги освоија симпатиитена локалните жители и добија огромно ракоплескање од нив по победата над Израел, пишуваат медиумите во Познањ Полските медиуми ...

Стефанов верува во победа против Грција на стартот од кошаркарското европско првенство

Сител - 10.09.2009

Можеме да ја победиме Грција на стартот на Европското првенство во Полска кое започнува на 7 септември.

Македонските кошаркари го одржаа првиот тренинг во Познањ

Сител - 10.09.2009

Неполни 24 часа пред почетокот на Европското кошаркарско првенство во Полска, македонската репрезентација го одржа првиот тренинг.

Од совршено прво полувреме, до целосен дебакл

Кирилица - 10.09.2009

Иако водевме на полувреме со 48 : 34, сепак успеавме да загубиме со 10 разлика Македонската кошаркарска репрезентација успеа да прокоцка се што направи со ...

В.Стефанов: Не смееме да играме со нервозни глави

Вечер - 10.09.2009

По еднодневниот одмор кој беше искористен за преселба од Познањ, во Бидгошч, нашата најдобра кошаркарска селекција денеска (21 ч.

Срцата ги оставија во соблекувалната

Вечер - 10.09.2009

По водството од 41:24 (14 минута) малку кој можеше да претпостави дека ќе дојде до голем пад во играта на Македонците и на крајот Хрватите ќе слават со 81:71 ...

Македонија и Грција го отвораат ЕП во кошарка

Макфакс - 10.09.2009

Со мечот Македонија - Грција, денеска во полскиот град Познањ започнува Европското првенство во кошарка.

ЕП кошарка –Македонија катастрофално поразена

Макфакс - 10.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација со катастрофален пораз го почна Европското првенство, кое од денеска се одржува во Полска.

Македонските кошаркари денеска против Хрватска

Р.С.Европа - 09.09.2009

Кошаркарската репрезентација на Македонија денеска го игра третиот натпревар на Европското првенство во Полска. Наш противник е селекцијата на Хрватска.

Македонија-Хрватска 71:81

Р.С.Европа - 09.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација загуби од Хрватска со 81 наспроти 71, во третото коло од европското првенство што се одржува во Полска.

Македонија против Хрватска за второто место во групата А на кошаркарското еп

Сител - 09.09.2009

Македонската кошаркарска селекција денеска со почеток во 16:30 часот ќе го одигра натпреварот од последното, трето коло, во групата А против селекцијата на ...

Македонија поразена од Хрватска на еп во кошарка

Сител - 09.09.2009

Втор пораз за македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство во Полска е епилогот по денешниот натпревар против репрезентацијата на Хрватска ...

Арсиќ: Направивме да бидеме среќни

Вечер - 09.09.2009

Сакавме да ги расположиме гледачите после сето она што ни се случи на мечот со Грција. Докажавме дека како екипа сме зрели и за повредни резултати.

Кошаркарите денеска против Израел

Р.С.Европа - 08.09.2009

На Европското првенство во кошарка што се игра во Полска, денеска од 16:30 часот Македонија го игра вториот натпревар од групата против Израел.

Македонија - Израел 82:79

Р.С.Европа - 08.09.2009

Македонската кошаркарска репрезентација го совлада Израел со 82:79, во второто коло од европското кошаркарско првенство што се одржува во Полска.

Koшарка: Македонија го победи Израел со 82-79

Телма - 08.09.2009

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја извојува првата победа во своето второ учество на едно Европско првенство.

Македонија против Израел денеска на еп во кошарка

Сител - 08.09.2009

Во вториот натпревар на Европското првенство во Полска, македонската кошаркарска репрезентација денеска во 16:30 часот ќе игра со Израел.

Историска победа за македонските кошаркари

Сител - 08.09.2009

Најдобрите македонски кошаркари ја забележаа првата историска победа на Европското првенство во Полска и воопшто на Континенталните шампионати, со што си ...

Не не огреа сонце против јужниот сосед

Вечер - 08.09.2009

Нашите кошаркари против Грците доцнеа во чекорите, секундите, мислите и на крајот го доживеаја она што најмалку се очекуваше од нив - убедлив пораз Во ...

Почнува Европското првенство во кошарка

Р.С.Европа - 07.09.2009

Од денеска до 20-ти септември во седум градови во Полска ќе се одржи 36-тото Европско првенство во кошарка.

Спорт во септември

Сител - 07.09.2009

Спортска понуда, во септември, на програмата на ТВ Сител 7.септември понеделник 16:20 Македонија – Грција (Кошарка ЕП) 21:00 Шпанија – Србија (Кошарка ЕП) ...