TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сезоната во НХЛ дефинитивно откажана

Време - 18.02.2005

ХОКЕЈ НА МРАЗ Откажана е сезоната во професионалната хокеарска лига (НХЛ), објави во средата комесарот Гери Бетмен. Со ова, НХЛ стана првата професионална лига во САД во која не се одиграла цела сезона. По неколкумесечен локаут, кој настана поради неможноста играчите и сопствениците на клубовите да ...

Грецки "во депресија" по откажувањето на сезоната

Дневник - 18.02.2005

ХОКЕЈ - НХЛ Легендата на хокејот на мраз, Вејн Грецки, изјави дека е загрижен за иднината на тој спорт по официјалното откажување на сезоната 2004/2005 во НХЛ-лигата, до што дојде поради т.н. локаут (судир помеѓу сопствениците на клубовите и играчите околу висината на примањата).

Сезоната се спасува во пет до 12?

Време - 17.02.2005

ХОКЕЈ НА МРАЗ - НХЛ Играчите и сопствениците на клубовите во најквалитетната хокеарска лига во светот, НХЛ, конечно на денот на истекот на последниот рок почнаа да прават компромиси за постигнување колективен договор со кој би се спасил барем дел од сезоната.

Само еден процент надеж за НХЛ

А1 - 15.02.2005

Останува уште само еден процент шанса да биде спасена сезоната 2004/2005 во американско - канадската хокеарска лига - НХЛ, додека 99 проценти таа утре и официјално ќе биде откажана. Главниот комесар на НХЛ Гари Бетман утре попладне на прес конференција во Њујорк се очекува да ја прогласи сезоната ...

Мина последниот рок за спасување на сезоната

Дневник - 15.02.2005

ХОКЕЈ - НХЛ Помина и последниот рок за спасување на сезоната во НХЛ хокеј-лигата, која е блокирана поради локаутот, смета комесарот Гери Бетмен. Две третини од сезоната се пропуштени, а останаа неодиграни 824 меча поради судир помеѓу сопствениците на клубовите и играчите.

Тројца хокеари од НХЛ обвинети за силување

Дневник - 15.02.2005

СПОРТ - ФЛЕШ Тројца шведски хокеари од НХЛ-лигата, кои во моментов поради локаутот настапуваат во Европа, се обвинети за силување на една 22-годишна девојка, по што им следуваше суспензија до крајот на сезоната од страна на Шведската федерација.