TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд, прв заразен во Ирска

ТВ21 - 01.03.2020

Австралиските здравствени власти информираа дека во земјата е регистриран првиот смртен случај од коронавирус, додека истовремено во Ирска е забележен првиот случај на заразен од вирусот. -Во Австралија денеска рано утринава од последици на ...

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд, прв заразен во Ирска

Фокус - 01.03.2020

Австралиските здравствени власти информираа дека во земјата е регистриран првиот смртен случај од коронавирус, додека истовремено во Ирска е забележен првиот случај на заразен од вирусот. -Во Австралија денеска рано утринава од последици на ...

Седми случај со коронавирус во Хрватска

ТВ21 - 01.03.2020

Расте бројот на заразени од коронавирус во Хрватска. Утрово беше потврденн седми случај. Најновиот заразен бил во контакт со еден од шацентите кои се во карантин во Ријека, а откриен е во Загреб.

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд, прв заразен во Ирска

24 Вести - 01.03.2020

Како што објавија ирските медиуми, станува збор за маж од истокот на ...

Нови случаи на коронавирус во соседството, бројот на заразени во Хрватска и во грција се искачи на седум

24 Вести - 01.03.2020

Во Хрватска е потврден седмиот случај на зараза со коронавирус. Станува збор за човек од Загреб кој бил во близок контакт со досега заболените лица од Риека, соопшти хрватската служба за цивилна заштита.тројца од заболените во хрватска се во Загреб, ...

Пациентката со корона вирус во Скопје се чувствува подобро

Алсат-М - 01.03.2020

Нема нови случаи на корона-вирус во земјава. Министерството за здравство потврди дека единствениот заразен пациент е во добра здравствена состојба и е под постојан мониторинг на Клиниката за заразни болести во Скопје.

Забележан првиот случај на заразен од коронавирус во Доминиканска Република

Канал5 - 01.03.2020

Здравствените служби во Доминикаснка Република го потврдија денес првиот случај на заразен од коронавирус во таа земја, јавува „Ројтерс“. Станува збор за турист кој таму дошол од Италија. Министерот за здравство на Доминиканската Република Рафаел ...

Седми случај на коронавирус во Хрватска

Независен - 01.03.2020

Хрватска- Во Хрватска денеска е потврден уште еден случај на коронавирус, со што вкупниот број на заразени лица се зголеми на седум. Новиот случај е откриен во Загреб, кај пациент кој бил во близок контакт со лице од Риека.

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд, прв заразен во Ирска

Курир - 01.03.2020

Австралиските здравствени власти информираа дека во земјата е регистриран првиот смртен случај од коронавирус, додека истовремено во Ирска е забележен првиот случај на заразен од вирусот. -Во Австралија денеска рано утринава од последици на ...

Јужна Кореја пријави 210 нови случаи на заразени од коронавирус

Курир - 01.03.2020

Јужна Кореја денеска пријави 210 нови случаи на коронавирус, па сега вкупниот број на заразени достигна 3.736 лица, соопшти националниот Центар за контрола и превенција на болести. Ден претходно, беа регистрирани 376 нови случаи, јавија британските ...

Јужна Кореја пријави 210 нови случаи на заразени од коронавирус

Нетпрес - 01.03.2020

Јужна Кореја денеска пријави 210 нови случаи на коронавирус, па сега вкупниот број на заразени достигна 3.736 лица, соопшти националниот Центар за контрола и превенција на болести. Ден претходно, беа регистрирани 376 нови случаи, јавија британските ...

Јужна Кореја пријави 210 нови случаи на заразени од коронавирус

А1 On - 01.03.2020

Јужна Кореја денеска пријави 210 нови случаи на коронавирус, па сега вкупниот број на заразени достигна 3.736 лица, соопшти националниот Центар за контрола и превенција на болести. Ден претходно, беа регистрирани 376 нови случаи, јавија британските ...

СЗО го подигна нивото на опасност од коронавирус на „многу високо“

Курир - 01.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО) го подигна нивото на опасност од коронавирус на „многу високо“. До палење на „црвен аларм“ доаѓа по проширување на болеста на сите континенти, освен на Антарктикот, а во меѓувреме уште осум држави ги ...

СЗО го подигна нивото на опасност од коронавирус на „многу високо“

Нетпрес - 01.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО – WHO) го подигна нивото на опасност од коронавирус на „многу високо“. До палење на „црвен аларм“ доаѓа по проширување на болеста на сите континенти, освен на Антарктикот, а во меѓувреме уште осум држави ги ...

Расте бројот на заболени од коронавирус во Хрватска

+инфо - 01.03.2020

Во Хрватска денеска е потврден уште еден случај на коронавирус, со што вкупниот број на заразени лица се зголеми на седум. Новиот случај е откриен во Загреб, кај пациент кој бил во близок контакт со лице од Риека.

СЗО: Над 86 илјади луѓе заразени од коронавирус

Макфакс - 01.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека од КОВИД-19 на глобално ниво се заразени над 86 илјади луѓе, а најмалку 2.900 луѓе починале од новиот коронавирус. Заразени од вирусот има во 63 земји.

Смртниот биланс од коронавирусот во Италија се зголеми на 34 лица

А1 On - 01.03.2020

Бројот на починати од епидемијата на новиот коронавирус во Италија се зголеми за петмина во последните 24 часа, што значи дека досега починале вкупно 34 лица од последиците на вирусот, соопшти денеска италијанската Агенција за цивилна заштита.

Коронавирусот однесе 34 животи во Италија

+инфо - 01.03.2020

Бројот на починати од епидемијата на новиот коронавирус во Италија се зголеми за петмина во последните 24 часа, што значи дека досега починале вкупно 34 лица од последиците на вирусот, соопшти денеска италијанската Агенција за цивилна заштита.

Смртниот биланс од Ковид-19 во Италија се искачи на 34

Слободен Печат - 01.03.2020

Бројот на починати од епидемијата на новиот коронавирус во Италија се зголеми за петмина во последните 24 часа, што значи дека досега починале вкупно 34 лица од последиците на вирусот, соопшти денеска италијанската Агенција за цивилна заштита.

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд, прв заразен во Ирска

Слободен Печат - 01.03.2020

Станува збор за пациент, кој заедно со сопругата, престојувал на крузерот „Дајмонд Принцес”, каде двајцата се ...

Австралија и Тајланд ги регистрираа првите починати од ковид-19, вирусот стаса и во Ирска

360 степени - 01.03.2020

Здравствените власти во Австралија соопштија дека е регистриран првиот смртен случај како последица на коронавирусот, додека истовремено во Ирска е забележен првиот случај на заразен. „Во Австралија денеска рано утринава од последици на заразата, во ...

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд, прв заразен во Ирска

Нетпрес - 01.03.2020

Австралиските здравствени власти информираа дека во земјата е регистриран првиот смртен случај од коронавирусот Covid-19, додека истовремено во Ирска е забележен првиот случај на заразен од вирусот.

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд, прв заразен во Ирска

Независен - 01.03.2020

Австралија/ Тајланд – Австралиските здравствени власти информираа дека во земјата е регистриран првиот смртен случај од коронавирус, додека истовремено во Ирска е забележен првиот случај на заразен од вирусот.

Седми случај на коронавирус во Хрватска

Р.С.Европа - 01.03.2020

Во Хрватска е потврден седмиот случај на зараза со коронавирус. Станува збор за човек од Загреб кој бил во близок контакт со досега заболените лица од Риека, соопшти хрватската служба за цивилна заштита.

Јужна Кореја пријави 210 нови случаи на заразени од коронавирус

Слободен Печат - 01.03.2020

Ден претходно, беа регистрирани 376 нови случаи, јавија британските медиуми. Јужна Кореја денеска пријави 210 нови случаи на коронавирус, па сега вкупниот број на заразени достигна 3.736 лица, соопшти националниот Центар за контрола и превенција на ...

Властите стравуваат од епидемија на коронавирус во дом за стари лица во Вашингтон

Макфакс - 01.03.2020

Здравствените службеници во американската сојузна држава државата Вашингтон ја истражуваат можноста за ширење на зараза со коронавирус во дом за стари лица во Киркленд, североисточно од Сиетл, каде две тестирани лица се позитивни на вирусот.

СЗО го подигна нивото на опасност од коронавирус на „многу високо“

Нова ТВ - 01.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО) го подигна нивото на опасност од коронавирус на „многу високо“. До палење на „црвен аларм“ доаѓа по проширување на болеста на сите континенти, освен на Антарктикот, а во меѓувреме уште осум држави ги ...

Нови 35 смртни случаи од коронавирус во Кина

Р.С.Европа - 01.03.2020

Кинеските власти утринава пријавија нови 35 смртни случаи од коронавирусот, со што вкупниот број починати достигна 2.870. Во Кина биле пријавени 573 нови заразени, со што бројот на заразени достигна 79.824.

Грција потврди 3 нови случаи на заразени со коронавирус

МКД - 01.03.2020

Грција потврди три нови случаи на заразени со коронавирус, со што вкупниот број на заразени се искачи на седум. Пациентите се жена во Солун и двајца мажи во Атина, се вели во денешната изјава на грчкото Министерство за здравство.

Хрватскиот министер за здравство: Очекуваме коронавирусот да слабее, но да се подготвиме и за спротивното

360 степени - 01.03.2020

Во Хрватска е регистриран и седмиот случај на заразен со коронавирусот. Повторно станува збор за лице кое било во контакт со претходно заболените. Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош, смета дека најважно во овој момент е што во оваа фаза на ...

И покрај напорите на европските земји, расте бројот заразени со коронавирусот

Нетпрес - 01.03.2020

Новиот коронавирус Covid-19 не покажува знаци на повлекување, покажуваат новите случаи на заразата во повеќе европски земји во неделата, и покрај напорите на властите да се спречи неговото ширење.

Дванаесет нови случаи на коронавирус во Британија за еден ден

А1 On - 01.03.2020

За еден ден потврдени се дванаесет нови случаи на коронавирус во Велика Британија. Ова е најголемиот број на заболени за еден ден во оваа земја. За тројца од пациентите се знае дека тие веќе биле во контакт со лица кои веќе го имале вирусот.

Први смртни случаи на коронавирусот во Австралија и Тајланд

МКД - 01.03.2020

Во Австралија е забележан првиот смртен случај од коронавирус, откако почина патник од крузерот „Дијамантска принцеза". Патникот бил во карантин во јапонското пристаниште Јокохама, соопштија здравствените власти.

СЗО - Над 86 илјади луѓе заразени од коронавирус

Р.С.Европа - 01.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека од КОВИД-19 на глобално ниво се заразени над 86 илјади луѓе, а најмалку 2.900 луѓе починале од новиот коронавирус. Заразени од вирусот има во 63 земји.

Коронавирус во Велика Британија: Регистрирани уште 12 нови случаи

Слободен Печат - 01.03.2020

Во Велика Британија регистрирани 12 нови случаи на коронавирус, па вкупниот број на заразени порасна на 35, соопштија денеска британските медицински власти. Главното владино официјално лице за прашања од здравството, Крис Вити напиша на Твитер дека ...

Расте бројот на новозаразени со коронавирус во Европа

Макфакс - 01.03.2020

Новиот коронавирус не покажува знаци на повлекување, за што сведочат новите случаи на инфицирани во неколку европски земји, и покрај напорите на властите да го запрат ширењето на вирусот. Здравствените работници пријавија повеќе нови случаи во ...

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд

А1 On - 01.03.2020

Австралиските здравствени власти информираа дека во земјата е регистриран првиот смртен случај од коронавирус, додека истовремено во Ирска е забележен првиот случај на заразен од вирусот. -Во Австралија денеска рано утринава од последици на ...

Либан ги затвора образовните институции поради коронавирусот

Макфакс - 01.03.2020

Либанските власти ги повикаа надлежните на сите универзитети, училишта и градинки да ги затворат установите до 8 март, како дел од мерката на претпазливост поради новиот коронавирус. Ова е прва земја од Блискиот исток којашто објави вакви мерки за ...

Седми случај на коронавирус во Хрватска

А1 On - 01.03.2020

Во Хрватска денеска е потврден уште еден случај на коронавирус, со што вкупниот број на заразени лица се зголеми на седум. Новиот случај е откриен во Загреб, кај пациент кој бил во близок контакт со лице од Риека.

Каква е здравствената состојба на пациентката заразена со коронавирус во Скопје

Убавина и Здравје - 01.03.2020

Министерството за здравство потврди дека единствениот заразен пациент во Македонија е во добра здравствена состојба и е под постојан мониторинг на Клиниката за заразни болести во Скопје. Патниците што патувале во комбето со заразената жена ...

Седми случај на коронавирус во Хрватска

Курир - 01.03.2020

Во Хрватска денеска е потврден уште еден случај на коронавирус, со што вкупниот број на заразени лица се зголеми на седум. Новиот случај е откриен во Загреб, кај пациент кој бил во близок контакт со лице од Риека.

Нови пет лица починале од Ковид 19 во Италија, вкупниот број се зголеми на 34

Денешен - 01.03.2020

Бројот на починати од епидемијата на новиот коронавирус во Италија се зголеми за петмина во последните 24 часа, што значи дека досега починале вкупно 34 лица од последиците на вирусот, соопшти денеска италијанската Агенција за цивилна заштита.

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд, прв заразен во Ирска

Либертас - 01.03.2020

– Австралиските здравствени власти информираа дека во земјата е регистриран првиот смртен случај од коронавирус, додека истовремено во Ирска е забележен првиот случај на заразен од вирусот.

Смртниот биланс од Ковид-19 во Италија се зголеми на 34 лица

Либертас - 01.03.2020

– Бројот на починати од епидемијата на новиот коронавирус во Италија се зголеми за петмина во последните 24 часа, што значи дека досега починале вкупно 34 лица од последиците на вирусот, соопшти денеска италијанската Агенција за цивилна заштита.

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд, прв заразен во Ирска

24Инфо - 01.03.2020

Австралиските здравствени власти информираа дека во земјата е регистриран првиот смртен случај од коронавирус, додека истовремено во Ирска е забележен првиот случај на заразен од вирусот. -Во Австралија денеска рано утринава од последици на ...

Смртниот биланс од Ковид-19 во Италија се зголеми на 34 лица

Република - 01.03.2020

Бројот на починати од епидемијата на новиот коронавирус во Италија се зголеми за петмина во последните 24 часа, што значи дека досега починале вкупно 34 лица од последиците на вирусот, соопшти денеска италијанската Агенција за цивилна заштита.

Јужна Кореја пријави 210 нови случаи на заразени од коронавирус

Опсервер - 01.03.2020

– Јужна Кореја денеска пријави 210 нови случаи на коронавирус, па сега вкупниот број на заразени достигна 3.736 лица, соопшти националниот Центар за контрола и превенција на болести. Ден претходно, беа регистрирани 376 нови случаи, јавија ...

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд, прв заразен во Ирска

Опсервер - 01.03.2020

– Австралиските здравствени власти информираа дека во земјата е регистриран првиот смртен случај од коронавирус, додека истовремено во Ирска е забележен првиот случај на заразен од вирусот.

Седми случај на коронавирус во Хрватска

24Инфо - 01.03.2020

Во Хрватска денеска е потврден уште еден случај на коронавирус, со што вкупниот број на заразени лица се зголеми на седум. Новиот случај е откриен во Загреб, кај пациент кој бил во близок контакт со лице од Риека.

Јужна Кореја пријави 210 нови случаи на заразени од коронавирус

Либертас - 01.03.2020

– Јужна Кореја денеска пријави 210 нови случаи на коронавирус, па сега вкупниот број на заразени достигна 3.736 лица, соопшти националниот Центар за контрола и превенција на болести. Ден претходно, беа регистрирани 376 нови случаи, јавија ...

Седми случај на коронавирус во Хрватска

Република - 01.03.2020

Во Хрватска денеска е потврден уште еден случај на коронавирус, со што вкупниот број на заразени лица се зголеми на седум. Новиот случај е откриен во Загреб, кај пациент кој бил во близок контакт со лице од Риека.

Седми случај на коронавирус во Хрватска

Опсервер - 01.03.2020

– Во Хрватска денеска е потврден уште еден случај на коронавирус, со што вкупниот број на заразени лица се зголеми на седум. Новиот случај е откриен во Загреб, кај пациент кој бил во близок контакт со лице од Риека.

Јужна Кореја пријави 210 нови случаи на заразени од коронавирус

24Инфо - 01.03.2020

Јужна Кореја денеска пријави 210 нови случаи на коронавирус, па сега вкупниот број на заразени достигна 3.736 лица, соопшти националниот Центар за контрола и превенција на болести. Ден претходно, беа регистрирани 376 нови случаи, јавија британските ...

Властите стравуваат од епидемија на коронавирус во дом за стари лица во Вашингтон

MTM - 01.03.2020

Здравствените службеници во американската сојузна држава Вашингтон ја истражуваат можноста за ширење на зараза од коронавирус во дом за стари лица во Киркленд, североисточно од Сиетл, каде две тестирани лица се позитивни на вирусот.

Италија: Уште осуммина починати денеска од Ковид-19

Опсервер - 01.03.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Јужна Кореја пријави 210 нови случаи на заразени од коронавирус

iPortal - 01.03.2020

Јужна Кореја денеска пријави 210 нови случаи на коронавирус, па сега вкупниот број на заразени достигна 3.736 лица, соопшти националниот Центар за контрола и превенција на болести. Ден претходно, беа регистрирани 376 нови случаи, јавија британските ...

Седми случај на коронавирус во Хрватска

Либертас - 01.03.2020

Во Хрватска денеска е потврден уште еден случај на коронавирус, со што вкупниот број на заразени лица се зголеми на седум. Новиот случај е откриен во Загреб, кај пациент кој бил во близок контакт со лице од Риека.

Пријавени нови 210 случаи на коронавирус во Јужна Кореја

Локално - 01.03.2020

Јужна Кореја денеска пријави 210 нови случаи на коронавирус, па сега вкупниот број на заразени достигна 3.736 лица, соопшти националниот Центар за контрола и превенција на болести. Ден претходно, беа регистрирани 376 нови случаи, јавија британските ...

Во Хрватска откриен седмиот случај на коронавирус

Локално - 01.03.2020

Во Хрватска денеска е потврден уште еден случај на коронавирус, со што вкупниот број на заразени лица се зголеми на седум. Новиот случај е откриен во Загреб, кај пациент кој бил во близок контакт со лице од Риека.

СЗО го подигна нивото на опасност од коронавирус на „многу високо“

Република - 01.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО – WHO) го подигна нивото на опасност од коронавирус на „многу високо“. До палење на „црвен аларм“ доаѓа по проширување на болеста на сите континенти, освен на Антарктикот, а во меѓувреме уште осум држави ги ...

Властите стравуваат од епидемија на коронавирус во дом за стари лица во Вашингтон

24Инфо - 01.03.2020

Здравствените службеници во американската сојузна држава Вашингтон ја истражуваат можноста за ширење на зараза од коронавирус во дом за стари лица во Киркленд, североисточно од Сиетл, каде две тестирани лица се позитивни на вирусот.

Властите стравуваат од епидемија на коронавирус во дом за стари лица во Вашингтон

Точка - 01.03.2020

Здравствените службеници во американската сојузна држава Вашингтон ја истражуваат можноста за ширење на зараза од коронавирус во дом за стари лица во Киркленд, североисточно од Сиетл, каде две тестирани лица се позитивни на вирусот.

Нови 210 заболени: Јужна Кореја е новото жариште на корона вирусот

Република - 01.03.2020

Јужна Кореја денеска пријави 210 нови случаи на коронавирус, па сега вкупниот број на заразени достигна 3.736 лица, соопшти националниот Центар за контрола и превенција на болести. Ден претходно, беа регистрирани 376 нови случаи, јавија британските ...

Властите стравуваат од епидемија на коронавирус во дом за стари лица во Вашингтон

Centar - 01.03.2020

Здравствените службеници во американската сојузна држава Вашингтон ја истражуваат можноста за ширење на зараза од коронавирус во дом за стари лица во Киркленд, североисточно од Сиетл, каде две тестирани лица се позитивни на вирусот.

Расте бројот на новозаразени со коронавирус во Европа

24Инфо - 01.03.2020

Новиот коронавирус не покажува знаци на повлекување, за што сведочат новите случаи на инфицирани во неколку европски земји, и покрај напорите на властите да го запрат ширењето на вирусот. Здравствените работници пријавија повеќе нови случаи во ...

Седми случај на коронавирус во Хрватска

Пулс24 - 01.03.2020

Во Хрватска денеска е потврден уште еден случај на коронавирус, со што вкупниот број на заразени лица се зголеми на седум. Новиот случај е откриен во Загреб, кај пациент кој бил во близок контакт со лице од Риека.

Либан ги затвора образовните институции поради коронавирусот

24Инфо - 01.03.2020

Либанските власти ги повикаа надлежните на сите универзитети, училишта и градинки да ги затворат установите до 8 март, како дел од мерката на претпазливост поради новиот коронавирус. Ова е прва земја од Блискиот исток којашто објави вакви мерки за ...

СЗО: Над 86 илјади луѓе заразени од коронавирус

24Инфо - 01.03.2020

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека од КОВИД-19 на глобално ниво се заразени над 86 илјади луѓе, а најмалку 2.900 луѓе починале од новиот коронавирус. Заразени од вирусот има во 63 земји.

Смртниот биланс од Ковид-19 во Италија се зголеми на 34 лица

24Инфо - 01.03.2020

– Бројот на починати од епидемијата на новиот коронавирус во Италија се зголеми за петмина во последните 24 часа, што значи дека досега починале вкупно 34 лица од последиците на вирусот, соопшти денеска италијанската Агенција за цивилна заштита.

Смртниот биланс од Ковид-19 во Италија се зголеми на 34 лица

Вечер Прес - 01.03.2020

Бројот на починати од епидемијата на новиот коронавирус во Италија се зголеми за петмина во последните 24 часа, што значи дека досега починале вкупно 34 лица од последиците на вирусот, соопшти денеска италијанската Агенција за цивилна заштита.

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд, прв заразен во Ирска

Република - 01.03.2020

Австралиските здравствени власти информираа дека во земјата е регистриран првиот смртен случај од коронавирус, додека истовремено во Ирска е забележен првиот случај на заразен од вирусот. Во Австралија денеска рано утринава од последици на заразата, ...

Мигрантите не се закана за ширење на коронавирусот, тврди хрватски научник

Локално - 01.03.2020

Факт е дека во случајот на првиот човек заразен со новиот коронавирус кој дошол во Хрватска од Италија сè било направено како што треба и дека ситуацијата засега е под контрола, но многу луѓе секој ден ја преминуваат границата со Италија – ...

Расте бројот на новозаразени со коронавирус во Европа

Н.Македонија - 01.03.2020

Новиот коронавирус не покажува знаци на повлекување, за што сведочат новите случаи на инфицирани во неколку европски земји, и покрај напорите на властите да го запрат ширењето на вирусот. Здравствените работници пријавија повеќе нови случаи во ...

Властите стравуваат од епидемија на коронавирус во дом за стари лица во Вашингтон

Н.Македонија - 01.03.2020

Здравствените службеници во американската сојузна држава Вашингтон ја истражуваат можноста за ширење на зараза од коронавирус во дом за стари лица во Киркленд, североисточно од Сиетл, каде две тестирани лица се позитивни на вирусот.

Седми случај на коронавирус во Хрватска

MakPress - 01.03.2020

Во Хрватска денеска е потврден уште еден случај на коронавирус, со што вкупниот број на заразени лица се зголеми на седум. Новиот случај е откриен во Загреб, кај пациент кој бил во близок контакт со лице од Риека.

Јужна Кореја пријави 210 нови случаи на заразени од коронавирус

MakPress - 01.03.2020

Јужна Кореја денеска пријави 210 нови случаи на коронавирус, па сега вкупниот број на заразени достигна 3.736 лица, соопшти националниот Центар за контрола и превенција на болести. Ден претходно, беа регистрирани 376 нови случаи, јавија британските ...

Смртниот биланс од Ковид-19 во Италија се зголеми на 34 лица

MakPress - 01.03.2020

Бројот на починати од епидемијата на новиот коронавирус во Италија се зголеми за петмина во последните 24 часа, што значи дека досега починале вкупно 34 лица од последиците на вирусот, соопшти денеска италијанската Агенција за цивилна заштита.

Први смртни случаи од коронавирусот во Австралија и Тајланд, прв заразен во Ирска

MakPress - 01.03.2020

Австралиските здравствени власти информираа дека во земјата е регистриран првиот смртен случај од коронавирус, додека истовремено во Ирска е забележен првиот случај на заразен од вирусот. -Во Австралија денеска рано утринава од последици на ...

Италија: Уште осуммина починати денеска од Ковид-19

MakPress - 01.03.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Почина иранскиот пратеник заразен со коронавирус

ТВ21 - 29.02.2020

Почина иранскиот пратеник кој беше заразен од коронавирус, пренесува државна новинска агенција. Мохамад Али Рамазани Дастак неодамна беше избран во иранскиот парламент, а позитивниот тест за коронавирус пристигнал пред неколку дена, пренесува ...

Прв случај на Ковид-19 во Катар

ТВ21 - 29.02.2020

Катар го потврди првиот случај на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, посочувајќи дека станува збор за 36-годишен државјанин на земјата кој неодамна се вратил од Иран.

Хрватска: Потврдени шест случаи на заразени со коронавирус

ТВ21 - 29.02.2020

Шест лица се заразени со коронавирус во Хрватска, а едно лице се наоѓа во изолација. Се наведува дека ново заразените лица се блиски контакти на првиот и третиот заразен пациент. Двете последни лица се хоспитализирани во Загреб и Риека со поблаги ...

Уште осуммина починати од корона вирус денеска во Италија

Фокус - 29.02.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Речиси 85.000 заразени од коронавирус, уште 8 земји пријавија прв случај на заболен

24 Вести - 29.02.2020

Светската здравствена организација го подигна нивото на опасност од глобалното ширење на коронавирусот на „многу високо”, откако вирусот се проширил на сите континенти освен Антарктикот, а уште 8 земји пријавија прв случај на заболен.

Италија: Осум лица починаа од Ковид-19

ТВ21 - 29.02.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Италија: Уште осуммина починати денеска од Ковид-19

24 Вести - 29.02.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Иран: Регистрирани уште девет жртви на коронаворусот, вкупно 43 досега

ТВ21 - 29.02.2020

Иран денеска информира дека во последните 24 часа во земјата се регистрирани уште девет нови смртни случаи од коронавирус и 205 нови случаи на заразени. Со ова бројот на жртвите до овој момент изнесува 43, а на заразени 593.

Србија: Нема заразени од коронавирус, тестирани 32 лица

ТВ21 - 29.02.2020

Во Србија нема регистрирани случаи на заразени од коронавирус (Ковид-19), соопшти Министерство за здравство на Србија. Според медиумите, во петокот во националната референтна лабораторија на Институтот Торлак се тестирани 32 лице кои кои ги ...

Во Јужна Кореја рекордни 594 новозаразени во еден ден, се истражува секта поврзана со ширењето на коронавирусот

Сакам да кажам - 29.02.2020

Јужна Кореја го имаше најголемиот пораст на бројката заразени од коронавирусот во еден ден, пријавувајќи 594 нови случаи. Во земјата сега има 2.931 заразен, а 17 луѓе починаа и ова е најголемото ширење на КОВИД-19 надвор од Кина.

Во Италија 1.128 случаи на коронавирус, потврдени 29 жртви

Слободен Печат - 29.02.2020

Со коронавирус во континентална Кина се заразени нови 427 лица, што е повеќе од еден ден претходно кога имаше 327, известија денес кинеските здравствени власти. Така, вкупната бројка на заразени во континентална Кина достигна 79.251 лица.

Прв случај на Ковид-19 во Катар

+инфо - 29.02.2020

Катар го потврди првиот случај на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, посочувајќи дека станува збор за 36-годишен државјанин на земјата кој неодамна се вратил од Иран.

Во Италија, за 24 часа 8 починати и 240 новозаразени со коронавирус

360 степени - 29.02.2020

Oсум лица починаа денеска како последица на коронавирусот во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на заразените е зголемен за 240 ...

Во Италија уште 8 починати од коронавирусот, пораст на заразените во Европа и светот

Нетпрес - 29.02.2020

Италија потврди дека бројот заразени лица во целата земја се искачи на 1.128 лица, пренесуваат агенциите во саботата и носат податоци за новозартазени во Европа и во светот. Уште осум лица починале како последица од заразата со коронавирусот, објави ...

Прва жртва од коронавирусот во САД

360 степени - 29.02.2020

Во САД е потврден првиот смртен случај од новиот коронавирус. Властите во државата Вашингтон потврдија дека едно лице починало како последица на вирусот, но не соопштија други детали, освен дека пациентот бил од област во близина на Сиетл.

Прв смртен случај од коронавирус во САД, во Италија 29 жртви

Макфакс - 29.02.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп објави за првата жртва на коронавирус во САД. Станува збор за жена во доцните 50-ти години, која била сериозно болна. Паралелно со ова Си-ен-ен јави дека едно лице починало од коронавирус во Кинг Каунти, ...

Во Франција 100 заразаени од коронавирусот, во САД првата жртва

Нетпрес - 29.02.2020

Во Франција вкупно 100 лица се заразени со новиот сој коронавирус Covid-19, од кои 86 во моментов се хоспитализиран, објави во саботата вечерта пефот на Агнецијата за јавно здравство, Жером Саломон, а САД го објавија првиот смртен случај како ...

Hyundai затвори фабрика во Ј.Кореја поради работник заразен од коронавирус

24auto - 29.02.2020

Hyundai затвори фабрика во Јужна Кореја, откако едeн работник беше позитивен на тест за коронавирус. Затворената фабрика е во Улсан, каде се произведуваат разни СУВ автомобили на корејскиот производител на автомобили, вклучувајќи ги Santa Fe, ...

Расте бројот на заразени и починати од Ковид-19 во Италија

ММС - 29.02.2020

Во Италија уште четири лица починаа од Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 21, а бројот на заразени се зголеми од 650 на 821. Епидемијата на новиот коронавирус во Италија почна минатата недела во северните региони Ломбардија и ...

Корона вирус и во Катар

ММС - 29.02.2020

Катар го потврди првиот случај на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, посочувајќи дека станува збор за 36-годишен државјанин на земјата кој неодамна се вратил од Иран.

Италија: Уште осуммина починати денеска од Ковид-19

А1 On - 29.02.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Иранскиот пратеникот кој беше заразен со коронавирус почина

Слободен Печат - 29.02.2020

Почина иранскиот пратеник кој беше заразен од коронавирус, пренесува државна новинска агенција. Мохамад Али Рамазани Дастак неодамна беше избран во иранскиот парламент, а позитивниот тест за коронавирус пристигнал пред неколку дена, пренесе ...

Италија: Уште осуммина починати денеска од коронавирус

Курир - 29.02.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Италија: Уште осуммина починати денеска од Ковид-19

+инфо - 29.02.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Италија: Уште осуммина починати денеска од коронавирус

Сител - 29.02.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Почина ирански пратеник заразен со корона вирус

Нова ТВ - 29.02.2020

Почина иранскиот пратеник кој беше заразен од коронавирус, пренесува државната новинска агенција. Мохамад Али Рамазани Дастак неодамна беше избран во иранскиот парламент, а позитивниот тест за коронавирус пристигнал пред неколку дена.

Четири деца заразени со коронавирусот во градинка во Германија

+инфо - 29.02.2020

Според информациите, предучилишниот центар го посетуваат повеќе од сто деца. Се верува дека вирусот во центарот го донела една од воспитувачките. Заразените деца се чувствуват добро и се опоравуваат, пренесоа здравствените власти.

Во Иран регистрирани уште девет жртви на коронаворусот, вкупно 43 досега

А1 On - 29.02.2020

Иран информира дека во последните 24 часа во земјата се регистрирани уште девет нови смртни случаи од коронавирус и 205 нови случаи на заразени. Со ова бројот на жртвите до овој момент изнесува 43, а на заразени 593.

Рекорден број заразени со коронавирус во еден ден

Курир - 29.02.2020

Јужна Кореја бележи најголемо зголемување на заболени од коронавирус во едeн ден, откако вчера беа потврдени 594 нови случаи. Би-би-си известува декадосега се заразени 2.931 лица во Јужна Кореја од петокот, а починале 17 лица.

Над 84.000 заразени од коронавирус во светот, СЗО ја подигна опасноста на „многу висока“

Нетпрес - 29.02.2020

Бројот на заразените со новиот сој коронавирус Covid-19 во светот изнесува 84.117 лица од кои 2.870 починале во 59 земји и територеии, пренесива ноќта кон саботата агенцијата AFP повикувајчќи се на официјални извори објевнидо 18 часот во петокот, ...

Регистрирани уште девет жртви на коронаворусот во Иран

Слободен Печат - 29.02.2020

Иран денеска информира дека во последните 24 часа во земјата се регистрирани уште девет нови смртни случаи од коронавирус и 205 нови случаи на заразени. Со ова бројот на жртвите до овој момент изнесува 43, а на заразени 593.

Во Иран регистрирани уште девет жртви на коронаворусот, вкупно 43 досега

Курир - 29.02.2020

Иран денеска информира дека во последните 24 часа во земјата се регистрирани уште девет нови смртни случаи од коронавирус и 205 нови случаи на заразени. Со ова бројот на жртвите до овој момент изнесува 43, а на заразени 593.

Во Кина бројот новозаразени од коронавирусот од ден претходно, во Кореја 3.150 заразени

Нетпрес - 29.02.2020

Во континентална Кина во петокот се потврдени нови 427 лица заразени од новиот тип коронавирус Covid-19, што е повеќе отколку ден претходно кога ги имаше 327, соопштија во саботата кинеските здравствени власти.

Јужна Кореја: Рекорден број заразени со коронавирус во еден ден

Макфакс - 29.02.2020

Јужна Кореја бележи најголемо зголемување на заболени од коронавирус во едeн ден, откако вчера беа потврдени 594 нови случаи. Би-би-си известува декадосега се заразени 2.931 лица во Јужна Кореја од петокот, а починале 17 лица.

Почина пратеникот кој беше заразен со коронавирус

Курир - 29.02.2020

Почина иранскиот пратеник кој беше заразен од коронавирус, пренесува државна новинска агенција. Мохамад Али Рамазани Дастак неодамна беше избран во иранскиот парламент, а позитивниот тест за коронавирус пристигнал пред неколку дена, пренесува ...

Почина иранскиот пратеник заразен со коронавирусот

Нетпрес - 29.02.2020

Почина иранскиот пратеник кој беше заразен од коронавирус, пренесува државна новинска агенција Мохамад Али Рамазани Дастак кој неодамна беше избран во иранскиот парламент, а позитивниот тест за коронавирус пристигнал пред неколку дена.

САД: Трет случај на заразен со коронавирус од непознато потекло

360 степени - 29.02.2020

Жител на северозападниот дел на Орегон има позитивно тестирање за коронавирус, без позната историја на патување во земји кои се погодени со овој вирус и нема познат контакт со заразени лица, соопштија американските здравствени власти.

Д-р Радмила Димовска: Најдобра награда за вложениот труд е широката насмевка на пациентот

Слободен Печат - 29.02.2020

Ние сите сме доктори, нема тука машки или женски род. Мислам дека предрасудите се одамна надминати во медицината и стоматологијата. Се гордеам кога пациентите ме одбираат, не заради тоа што сум жена, туку заради квалитетот кој го вложувам во ...

Прв случај на коронавирус во Катар

А1 On - 29.02.2020

Катар го потврди првиот случај на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, посочувајќи дека станува збор за 36-годишен државјанин на земјата кој неодамна се вратил од Иран.

Катар го потврди првиот случај на коронавирус

Слободен Печат - 29.02.2020

Катар го потврди првиот случај на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, посочувајќи дека станува збор за 36-годишен државјанин на земјата кој неодамна се вратил од Иран.

Расте бројот на болни од коронавирусот ширум светот

Сител - 29.02.2020

Расте бројот на заразени лица со коронавирусот во светот. Најкритично е во Јужна Кореа, каде за само еден ден биле потврдени 594 нови случаи. Во оваа земја има околу 3 000 заразени, а досега починале 17 лица.

Шести заразен со коронавирус во Хрватска, препорака до граѓаните да не се ракуваат

360 степени - 29.02.2020

Во Хрватска е потврден шестиот случај на заразен со коронавирусот, соопштија тамошните здравствени власти. Станува збор за лице кое било во блиски контакти со третозаболениот во оваа држава. Досега 176 лица биле тестирани за коронавирус.

Маж од Риека е шестиот заразен со коронавирус во Хрватска

Слободен Печат - 29.02.2020

Во Хрватска е потврден шестиот случај на заразен од коронавирусот. Станува збор за маж од Риека кој бил во близок контакт со веќе заболени од истиот хрватски град. Според неофицијални информации, станува збор за брат на жена која заболела од својот ...

Коронавирус во градинка во Германија, заразени се четири деца

Макфакс - 29.02.2020

Четири деца се заразени со коронавирус во Западна Германија. Сите деца посетувале градинка во Северна Рајна-Вестфалија, сојузна германска држава, која е сериозно погодена од епидемија на новиот вирус, пренесува хрватски „Индекс“.

Вирусот Ковид-19 и денеска одзимаше животи во Италија

Фактор - 29.02.2020

Вкупно осум жртвви само денеска починаа од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29. Италијанските власти соопштија дека до сега е 1.128 луѓе се заразени од корона вирусот, од кои само во последните 24 часа бројот е зголемен за ...

Коронавирус во градинка во Германија, заразени се четири деца

MTM - 29.02.2020

Четири деца се заразени со коронавирус во Западна Германија. Сите деца посетувале градинка во Северна Рајна-Вестфалија, сојузна германска држава, која е сериозно погодена од епидемија на новиот вирус, пренесува хрватски „Индекс“.

Прв случај на КОВИД-19 во Катар

CivilMedia - 29.02.2020

Катар го потврди првиот случај на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, посочувајќи дека станува збор за 36-годишен државјанин на земјата кој неодамна се вратил од Иран.

Уште осуммина починати денеска од Ковид-19 во Италија, заразени над 1.100 лица

Вечер Прес - 29.02.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Италија: Уште осуммина починати денеска од коронавирус

4NEWS - 29.02.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Прв случај на Ковид-19 во Катар

Опсервер - 29.02.2020

– Катар го потврди првиот случај на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, посочувајќи дека станува збор за 36-годишен државјанин на земјата кој неодамна се вратил од Иран.

Прв случај на Ковид-19 во Катар

Frontline - 29.02.2020

Откако Катар го пријави првиот случај на Ковид-19, Саудиска Арабија остана единствената земја од Заливот во која нема заразени лица. Во тој регион, најтешко е погоден Иран, каде починаа 43 лица, а речиси 600 се заразени.

Прв случај на Ковид-19 во Катар

Либертас - 29.02.2020

Катар го потврди првиот случај на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, посочувајќи дека станува збор за 36-годишен државјанин на земјата кој неодамна се вратил од Иран.

Во Иран регистрирани уште девет жртви на коронаворусот, вкупно 43 досега

24Инфо - 29.02.2020

Иран денеска информира дека во последните 24 часа во земјата се регистрирани уште девет нови смртни случаи од коронавирус и 205 нови случаи на заразени. Со ова бројот на жртвите до овој момент изнесува 43, а на заразени 593.

Прв случај на корона вирус во Катар

еМагазин - 29.02.2020

Катар го потврди првиот случај на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, посочувајќи дека станува збор за 36-годишен државјанин на земјата кој неодамна се вратил од Иран.

Јужна Кореја: Рекорден број заразени со коронавирус во еден ден

Centar - 29.02.2020

Јужна Кореја бележи најголемо зголемување на заболени од коронавирус во едeн ден, откако вчера беа потврдени 594 нови случаи. Би-би-си известува дека досега се заразени 2.931 лица во Јужна Кореја од петокот, а починале 17 лица.

Речиси 85.000 заразени од коронавирус, уште 8 земји пријавија прв случај на заболен

Точка - 29.02.2020

Светската здравствена организација го подигна нивото на опасност од глобалното ширење на коронавирусот на “многу високо”, откако вирусот се проширил на сите континенти освен Антарктикот, а уште 8 земји пријавија прв случај на заболен.

Коронавирус во Заливот: Прв случај во Катар, а С. Арабија единствена земја во која нема заразени

Денешен - 29.02.2020

Катар го потврди првиот случај на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, посочувајќи дека станува збор за 36-годишен државјанин на земјата кој неодамна се вратил од Иран.

Нови 19 случаи на коронавирус во Франција

Опсервер - 29.02.2020

– Деветнаесет нови случаи на заразени со коронавирус денеска беа потврдени во Франција, со што бројот на заразените достигна вкупно 57 лица од почетокот на здравствената криза, јави дописникот на МИА.

Иран: Уште 9 жртви на коронаворусот, вкупно 43 досега

Денешен - 29.02.2020

Иран денеска информира дека во последните 24 часа во земјата се регистрирани уште девет нови смртни случаи од коронавирус и 205 нови случаи на заразени. Со ова бројот на жртвите до овој момент изнесува 43, а на заразени 593.

Прв случај на Ковид-19 во Катар

24Инфо - 29.02.2020

Катар го потврди првиот случај на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, посочувајќи дека станува збор за 36-годишен државјанин на земјата кој неодамна се вратил од Иран.

Граѓаните да не се ракуваат: Препорака за заштита од коронавирусот

Република - 29.02.2020

Во Хрватска е потврден шестиот случај на заразен со коронавирусот, соопштија тамошните здравствени власти. Станува збор за лице кое било во блиски контакти со третозаболениот во оваа држава. Досега 176 лица биле тестирани за коронавирус.

Шести заразен со коронавирус во Хрватска, препорака до граѓаните да не се ракуваат

Либертас - 29.02.2020

Директорот на хрватскиот Завод за јавно здравје, повикувајќи се на препораките на францускиот министер за здравство, апелираше до граѓаните да се поздравуваат на поинаков начин, пренесе 360 Степени .

Во градинка во Германија заразени се четири деца од коронавирусот

24Инфо - 29.02.2020

Четири деца се заразени со коронавирус во Западна Германија. Сите деца посетувале градинка во Северна Рајна-Вестфалија, сојузна германска држава, која е сериозно погодена од епидемија на новиот вирус, пренесува хрватски „Индекс“.

Во Иран регистрирани уште девет жртви на коронаворусот, вкупно 43 досега

Опсервер - 29.02.2020

– Иран денеска информира дека во последните 24 часа во земјата се регистрирани уште девет нови смртни случаи од коронавирус и 205 нови случаи на заразени. Со ова бројот на жртвите до овој момент изнесува 43, а на заразени 593.

Осум лица денеска починале од коронавирусот во Италија

Локално - 29.02.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Нови 19 случаи на коронавирус во Франција

Frontline - 29.02.2020

Француската Влада вети целосна транспарентност за кризата со коронавирусот. Деветнаесет нови случаи на заразени со коронавирус денеска беа потврдени во Франција, со што бројот на заразените достигна вкупно 57 лица од почетокот на здравствената ...

Истрагата за коронавирусот во Франција се концентрира околу аеродромот Шарл де Гол, откако бројот на заразените се ...

Вечер Прес - 29.02.2020

По големото зголемување на заболените од коронавирусот во Франција, истрагата која започна за да се открие „нулта пациентот” води околу аеродормот Шарл де Гол, јави дописникот на МИА. Дваесет нови случаи беа дијагностицирани за само 24 часа, од кои ...

Италија: Уште осуммина починати денеска од Ковид-19

Либертас - 29.02.2020

– Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за ...

Јужна Кореја: Рекорден број заразени со коронавирус во еден ден

Точка - 29.02.2020

Јужна Кореја бележи најголемо зголемување на заболени од коронавирус во едeн ден, откако вчера беа потврдени 594 нови случаи. Би-би-си известува дека досега се заразени 2.931 лица во Јужна Кореја од петокот, а починале 17 лица.

Нови осум починати од корона во Италија

Денешен - 29.02.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Во Иран регистрирани уште девет жртви на коронаворусот, вкупно 43 досега

Либертас - 29.02.2020

Иран денеска информира дека во последните 24 часа во земјата се регистрирани уште девет нови смртни случаи од коронавирус и 205 нови случаи на заразени. Со ова бројот на жртвите до овој момент изнесува 43, а на заразени 593.

Јужна Кореја: Рекорден број заразени со коронавирус во еден ден

24Инфо - 29.02.2020

Jужна Кореја бележи најголемо зголемување на заболени од коронавирус во едeн ден, откако вчера беа потврдени 594 нови случаи. Би-би-си известува дека досега се заразени 2.931 лица во Јужна Кореја од петокот, а починале 17 лица.

Во Италија денеска починаа уште осуммина од Ковид-19

24Инфо - 29.02.2020

Уште осум лица починаа денеска од Ковид-19 во Италија, со што вкупниот број на жртви достигна 29, додека повеќе од илјада се заразени, соопштија италијанските власти. Само во последните 24 часа, бројот на лица позитивни на вирусот е зголемен за 240 ...

Коронавирусот ја зема првата жртва во САД

Н.Македонија - 29.02.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп објави за првата жртва на коронавирус во САД. Станува збор за жена во доцните 50-ти години, која била сериозно болна, пренесува „Ројтерс“. Паралелно со ова, Си-ен-ен јави дека едно лице починало од коронавирус ...

Јужна Кореја со рекорден број заразени од коронавирус во еден ден

Н.Македонија - 29.02.2020

Јужна Кореја бележи најголемо зголемување на заболени од коронавирус во едeн ден, откако вчера беа потврдени 594 нови случаи. Би-би-си известува декадосега се заразени 2.931 лица во Јужна Кореја од петокот, а починале 17 лица.

Нови 19 случаи на коронавирус во Франција

MakPress - 29.02.2020

Деветнаесет нови случаи на заразени со коронавирус денеска беа потврдени во Франција, со што бројот на заразените достигна вкупно 57 лица од почетокот на здравствената криза, јави дописникот на МИА.

Расте бројот на заразени и починато од Ковид-19 во Италија

MakPress - 29.02.2020

Во Италија уште четири лица починаа од Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 21, а бројот на заразени се зголеми од 650 на 821. Епидемијата на новиот коронавирус во Италија почна минатата недела во северните региони Ломбардија и ...

Во Иран регистрирани уште девет жртви на коронаворусот, вкупно 43 досега

MakPress - 29.02.2020

[phot] Иран денеска информира дека во последните 24 часа во земјата се регистрирани уште девет нови смртни случаи од коронавирус и 205 нови случаи на заразени. Со ова бројот на жртвите до овој момент изнесува 43, а на заразени 593.

Прв случај на Ковид-19 во Катар

MakPress - 29.02.2020

Катар го потврди првиот случај на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, посочувајќи дека станува збор за 36-годишен државјанин на земјата кој неодамна се вратил од Иран.

АЛАРМАНТНО: Коронавирус пронајден кај куче – домашното милениче веднаш ставено во изолација

Магазин - 29.02.2020

Едно куче во Хонг Конг е заразено со коронавирус, соопштија локалните власти. Кучето е домашно милениче и е откриено дека има „пониско ниво“ на вирусот, се вели во соопштението од градското Министерство за земјоделство и риболов.

Истрагата за коронавирусот во Франција се концентрира околу аеродромот Шарл де Гол, откако бројот на заразените се ...

MakPress - 29.02.2020

По големото зголемување на заболените од коронавирусот во Франција, истрагата која започна за да се открие „нулта пациентот“ води околу аеродормот Шарл де Гол, јави дописникот на МИА. Дваесет нови случаи беа дијагностицирани за само 24 часа, од кои ...

Се намалува бројот на новозаболени од коронавирусот во Кина

Фокус - 28.02.2020

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Нови 22 случаи на заболени од корона вирус во Германија

Фокус - 28.02.2020

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот ...

Бројот на заболени во Италија од корона вирусот се искачи на 650, а 17 лица починаа

Фокус - 28.02.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Кина се искачи на скоро 80.000 лица, а регистирани се и 2.746 смртни случаи. Вирусот се рашири во уште 44 држави кад има 3.256 случаи на зараени со вирусот, а регистриран е и 51 смртен случај.

Помалку нови случаи на заразени со Ковид-19 во Кина, излекувани над 36.000

24 Вести - 28.02.2020

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Хрватска

Фокус - 28.02.2020

Националното биро за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека се потврдени уште два случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА. Според министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош се работи за луѓе кои се блиски и биле во ...

Хонг Конг: Куче заразено со новиот коронавирус

ТВ21 - 28.02.2020

Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

СЗО: Корона вирусот може да дојде во повеќето, ако не и во сите земји

Фокус - 28.02.2020

Епидемијата на новиот корона вирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот ...

СЗО: Епидемијата на ковид-19 добива пошироки размери

24 Вести - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во Супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот ...

Ги напаѓа и животните? Куче во Хонг Конг заразено со новиот коронавирус

Алсат-М - 28.02.2020

Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

Како ќе се справува Германија со коронавирусот?

Deutsche Welle - 28.02.2020

Новиот коронавирус брзо се шири низ Германија. За едно деноноќие бројот на заразени од вирусот САРС-КоВ-2 трикратно се зголеми. Кај преку 30 лица инфекцијата е потврдена, стотици се наоѓаат во карантин.

Хрватска: Забележани два нови случаи на коронавирус

ТВ21 - 28.02.2020

Министерот за здравство на Хрватска Вили Берош објави дека има нови два случаи на заразени од коронавирус. Тој додава дека и двајцата пациенти имаат поблаги симптоми. Новото заразено средовечно лице е хоспитализирано во КБЦ Ријека, додека еден млад ...

Превентивно затворено училиштето во кое учат децата на заразената од коронавирусот во Атина

Фокус - 28.02.2020

Приватното средно училиште во кое учат децата на 40-годишната жена од Атина, заразена со коронавирусот, денеска е превентивно затворено, јави дописничката на МИА од Атина. Од „Колеџ Атина“, соопштуваат дека по наредба на министерката за образование ...

Куче во Хонг Конг заразено со коронавирус, останува две недели во карантин

Канал5 - 28.02.2020

Едно куче во Хонг Конг е заразено со коронавирус и се наоѓа во карантин. Кај кучето е утврдено ниско ниво на вирусот, соопштија локалните власти, пренесуваат светските медиуми. Се работи за куче кое е домашно милениче, наведено е во изјавата на ...

Уште два случаи на Ковид-19 во Романија

ТВ21 - 28.02.2020

Во Романија денеска се потврдени уште два случаи на новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени сега изнесува тројца. Заменик-министерот за здравство на Романија Нелу Татару изјави дека се работи за 45-годишен маж од областа Марамуреш во ...

„Короната” се шири во нови земји

24 Вести - 28.02.2020

Епидемијата на коронавирус добива сè пошироки размери, предупреди денеска Светската здравствена организација, откако Нигерија го потврди првиот случај на инфекцијата во супсахарска Африка.

Истрагата за коронавирусот во Франција се концентрира околу аеродромот Шарл де Гол, откако бројот на заразените се ...

ТВ21 - 28.02.2020

По големото зголемување на заболените од коронавирусот во Франција, истрагата која започна за да се открие „нулта пациентот“ води околу аеродормот Шарл де Гол, јави дописникот на МИА. Дваесет нови случаи беа дијагностицирани за само 24 часа, од кои ...

Расте бројот на заразени и починати од Ковид-19 во Италија, во Франција нови 19 случаи

ТВ21 - 28.02.2020

Во Италија уште четири лица починаа од Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 21, а бројот на заразени се зголеми од 650 на 821. Епидемијата на новиот коронавирус во Италија почна минатата недела во северните региони Ломбардија и ...

Расте бројот на заразени и починати од Ковид-19 во Италија

А1 On - 28.02.2020

Во Италија уште четири лица починаа од Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 21, а бројот на заразени се зголеми од 650 на 821. Епидемијата на новиот коронавирус во Италија почна минатата недела во северните региони Ломбардија и ...

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен Печат - 28.02.2020

Министрите за здравство на Европската Унија ќе се состанат следниот петок во Брисел, за да разговараат за мерките за борба против коронавирусот, напиша денес портпаролот на Европската комисија на Твитер.

Корона: Бројот на починати во Италија се искачи на 21

Независен - 28.02.2020

Бројот на починати од корона вирусот во Италија достигна 21, а околу 820 луѓе се заразени, изјави началникот на цивилната заштита, додека бројот на оние кои се опоравиле од вирусот се зголемува.

Германија: Во шест покраини 22 нови случаи на заразени со Ковид-19

Сител - 28.02.2020

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот ...

Куче во Хонг Конг заразено со коронавирус

+инфо - 28.02.2020

Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

Коронавирусот се пренесе на животните-во Хонг Конг заразено куче

Слободен Печат - 28.02.2020

Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво” на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Хрватска

А1 On - 28.02.2020

Националното биро за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека се потврдени уште два случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА. Според министерот за здравство на Хрватска Вили Берош се работи за луѓе кои се блиски и биле во ...

Германија: Во шест покраини 22 нови случаи на заразени со Ковид-19

Нетпрес - 28.02.2020

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот ...

Куче во Хонг Конг заразено со новиот коронавирус

Сител - 28.02.2020

Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен Печат - 28.02.2020

Националното биро за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека се потврдени уште два случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА. Според министерот за здравство на Хрватска Вили Берош се работи за луѓе кои се блиски и биле во ...

Куче во Хонг Конг заразено со новиот коронавирус

Нетпрес - 28.02.2020

Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

Корона вирусот зарази куче во Хонг Конг

ММС - 28.02.2020

Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство. Ќе бидат извршени дополнителни анализи за да се утврди дали кучето е заразено или ...

Помалку нови случаи на заразени со Ковид-19 во Кина, излекувани над 36.000

Сител - 28.02.2020

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Уште двајца заразени во Хрватска, во Атина затворено училиштето каде учат децата на заболената жена

+инфо - 28.02.2020

Првиот пациент кој е помладо лице кое е хоспитализирано во Загреб, а вториот заразен е повозрасен маж и веќе се наоѓа во болницата во Ријека. Новозаболените лица веќе биле во карантин откако е констатирано дека контактирале со заразени лица и ...

Превентивно затворено училиштето во кое учат децата на заразената од коронавирусот во Атина

Слободен Печат - 28.02.2020

Приватното средно училиште во кое учат децата на 40-годишната жена од Атина, заразена со коронавирусот, денеска е превентивно затворено, јави дописничката на МИА од Атина. Од „Колеџ Атина”, соопштуваат дека по наредба на министерката за образование ...

Превентивно затворено училиштето во кое учат децата на заразената од коронавирусот во Атина

А1 On - 28.02.2020

Приватното средно училиште во кое учат децата на 40-годишната жена од Атина, заразена со коронавирусот, денеска е превентивно затворено, јави дописничката на МИА од Атина. Од „Колеџ Атина“, соопштуваат дека по наредба на министерката за образование ...

Превентивно затворено училиштето во кое учат децата на заразената од коронавирусот во Атина

Сител - 28.02.2020

Приватното средно училиште во кое учат децата на 40-годишната жена од Атина, заразена со коронавирусот, денеска е превентивно затворено, јави дописничката на МИА од Атина. Од „Колеџ Атина“, соопштуваат дека по наредба на министерката за образование ...

Куче заразено од коронавирус во Хонгконг- се испитува дали е заразен или само го пренесува вирусот

Press24 - 28.02.2020

Едно куче во Хонгконг било заразено со коронавирус, соопштија локалните власти. Станува збор за домашен миленик со „ниско ниво“ на вирусот, соопштија од градското одделение за земјоделство и рибарство.

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Јужна Кореја е над 2.300

А1 On - 28.02.2020

Јужна Кореја објави дека од вчера дури 315 лица биле заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени на денот довстигна до 571, а бројот на заразени од почетокот на инфекцијата – 2.337.

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Јужна Кореја е над 2.300

Слободен Печат - 28.02.2020

Јужна Кореја објави дека од вчера дури 315 лица биле заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени на денот довстигна до 571, а бројот на заразени од почетокот на инфекцијата – 2.337.

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Јужна Кореја е над 2.300

Нетпрес - 28.02.2020

Јужна Кореја објави дека од вчера дури 315 лица биле заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени на денот довстигна до 571, а бројот на заразени од почетокот на инфекцијата – 2.337.

Фудбалер од „Серија Ц“ – прв професионален спортист заразен од коронавирус во Италија

Таратур - 28.02.2020

22-годишен фудбалер кој настапува за фудбалскиот клуб Пјанезе, во италијанската „Серија Ц“, е заразен со коронавирусот, пренесе „Ла национе“. Фудбалерот го пропушти натпреварот минатата недела, поради температура и општата слабост.

СЗО: Епидемијата на ковид-19 добива пошироки размери, регистриран првиот случај во Нигерија

360 степени - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во Супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот може ...

СЗО: Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери

Слободен Печат - 28.02.2020

Портпаролот на СЗО Кристијан Линдмајер, на брифингот во Женева изјави дека се проучувани извештаи за луѓе кои биле повторно заразени, поради што треба да се разгледа начинот на кој биле направени тестовите, додавајќи дека генерално човек кој имал ...

Германија: Во шест покраини 22 нови случаи на заразени со Ковид-19

+инфо - 28.02.2020

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот ...

СЗО: Епидемијата на Ковид-19 добива пошироки размери

А1 On - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот ...

Германија: Во шест покраини 22 нови случаи на заразени со Ковид-19

А1 On - 28.02.2020

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот ...

Нови два случаи на коронавирус во Романија

Слободен Печат - 28.02.2020

Во Романија денеска се потврдени уште два случаи на новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени сега изнесува тројца. Заменик-министерот за здравство на Романија Нелу Татару изјави дека се работи за 45-годишен маж од областа Марамуреш во ...

Два нови случаи на Ковид-19 во Романија

А1 On - 28.02.2020

Во Романија се потврдени уште два случаи на новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени сега изнесува тројца. Заменик-министерот за здравство на Романија Нелу Татару изјави дека се работи за 45-годишен маж од областа Марамуреш во северниот ...

СЗО: Епидемијата на Ковид-19 добива пошироки размери

Нетпрес - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот ...

Кина: Се намалува бројот на заразени со Ковид-19, излекувани над 36.000

Нетпрес - 28.02.2020

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Расте бројот на заразени и починато од коронавирус во Италија

Курир - 28.02.2020

Во Италија уште четири лица починаа од Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 21, а бројот на заразени се зголеми од 650 на 821. Епидемијата на новиот коронавирус во Италија почна минатата недела во северните региони Ломбардија и ...

Расте бројот на заболени во Франција, потврдени 38 случаи на коронавирус

Курир - 28.02.2020

Бројот на потврдени случаи со коронавирус во Франција во последните 24 часа се зголеми повеќе од двојно, изјави францускиот министер за здравство Оливие Веран, посочувајќи дека од 18 е зголемен на 38 заразени лица.

Во шест покраини во Германија регистрирани 22 нови случаи на заразени со Ковид-19

Слободен Печат - 28.02.2020

По едно лице има заразено во Хамбург, Франкфурт, Хесе и Баварија. Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија.

Кина: Помалку нови случаи на заразени со Ковид-19, излекувани над 36.000

Курир - 28.02.2020

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Корона-вирус: Излекувани над 36.000 лица во Кина

Нова ТВ - 28.02.2020

Кинеските власти регистрираа нови 327 случаи со корона-вирус додека бројката на починати во изминатите 24 часа е 44 лица. Со нив, вкупниот број на заразени лица достигна 78.824, а на починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Двајца италијански велосипедисти позитивни на коронавирус

Sport 1 - 28.02.2020

Двајца велосипедисти од Италија биле позитивни на коронавирус за време на Турнејата низ Обединетите арапски емирати. Организаторите веднаш го откажаа натпреварувањето и тоа на две етапи до крајот. Имињата на велосипедистите не се објавени јавно.

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Макфакс - 28.02.2020

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната пневмонија.Министерството за здравство соопшти дека денеска починале седум лица, со што бројката на починатите ...

Паника во Шпанија поради коронавирус, што ќе се случи со „Ел Класико“?

Gol.mk - 28.02.2020

Појавата на коронавирусот во Европа направи големи одложувања на настани, а сличен случај би можело да има и во Шпанија. Неколку спортски настани беа одложени во Италија поради ширење на вирусот, а овој викенд дел од дуелите ќе се играат без публика.

Потврдени два нови случаи со коронавирус во Хрватска

Press24 - 28.02.2020

Потврдени се два нови случаеви со коронавирусот во Хрватска. Според министерот за здравство ВилиБерош, се работи за блиски лица навеќе засразение. Еден од заразените е во Ријека, а другиот во Загреб.

Расте бројот на заразени и починати од коронавирус во Италија

Press24 - 28.02.2020

Во Италија уште четири лица починаа од Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 21, а бројот на заразени се зголеми од 650 на 821. Епидемијата на новиот коронавирус во Италија почна минатата недела во северните региони Ломбардија и ...

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Хрватска

Курир - 28.02.2020

Националното биро за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека се потврдени уште два случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА. Според министерот за здравство на Хрватска Вили Берош се работи за луѓе кои се блиски и биле во ...

Нови 19 случаи на коронавирус во Франција

Курир - 28.02.2020

Деветнаесет нови случаи на заразени со коронавирус денеска беа потврдени во Франција, со што бројот на заразените достигна вкупно 57 лица од почетокот на здравствената криза, јави дописникот на МИА.

Расте бројот на заразени и починати од Ковид-19 во Италија

+инфо - 28.02.2020

Во Италија уште четири лица починаа од Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 21, а бројот на заразени се зголеми од 650 на 821. Епидемијата на новиот коронавирус во Италија почна минатата недела во северните региони Ломбардија и ...

Во Хрватска вкупно петмина заразени од коронавирус

Макфакс - 28.02.2020

Во Хрватска се потврдени два нови случаи на инфекција со коронавирус, со што вкупниот број заразени се искачи на петмина, соопшти министерот за здравство Вили Берош. Новите два случаи се лица кои биле во контакт со првозаразениот односно ...

Излекувани над 36.000 лица од Ковид-19 во Кина и помалку нови заразени

+инфо - 28.02.2020

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Два нови случаи на зараза со коронавирус во Хрватска

МКД - 28.02.2020

Потврдени се два нови случаи на зараза со коронавирус во Хрватска, се работи за лица блиски на досега заразените, рече министерот за здравство Вили Берош, на прес-конференција во Националниот стожер за цивилна заштита, јави хрватски Индекс .

Над 2.300 заразени од Ковид-19 во Јужна Кореја

Курир - 28.02.2020

Јужна Кореја објави дека од вчера дури 315 лица биле заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени на денот довстигна до 571, а бројот на заразени од почетокот на инфекцијата – 2.337.

Помалку нови случаи на заразени со Ковид-19 во Кина, излекувани над 36.000

А1 On - 28.02.2020

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Се намалува бројот на нови заразени од коронавирус во Кина

Глас на Америка - 28.02.2020

Сепак, во Јужна Кореја бројот се зголемува, односно се искачи над 2.000, од кои 256 нови случи и 13 мртви ВАШИНГТОН — Бројот на нови случаи заразени од коронавирус во Кина опаѓа, но, се зголемува во Јужна Кореја, која е најмногу погодена од вирусот ...

Германија: Во шест покраини 22 нови случаи на Ковид-19

Курир - 28.02.2020

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот ...

Вечерва во 360°: За двајца заразени со коронавирусот во Италија не може да се утврди претходен контакт со друг заразен

360 степени - 28.02.2020

Нова непозната во појавата на коронавирусот: за двајца заразени во Италија не може да се утврди дека претходно имале контакт со други заразени – дебата со министерот за здравство Венко Филипче и инфектологот Илир Демири, во „360 степени“ на ТВ Алсат ...

Помалку нови случаи на заразени со Ковид-19 во Кина, излекувани над 36.000

Слободен Печат - 28.02.2020

Според властите, 36.117 лица биле целосно опоравени и пуштени од болница додека 39.919 лица остануваат во болниците. Состојбата на 7952 од нив е исклучително тешка. Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во ...

Во Италија регистрирана 21 жртва од коронавирусот, 821 лица се заразени

Слободен Печат - 28.02.2020

Бројот на починати лица од коронавирусот во Италија се искачи на 21. Се поголем е и бројот на луѓе во Италија, кои се заразени од корнавирусот, кој за првпат се појави во Кина, на крајот од декември.

Абу Даби: Хотел ставен во карантин поради коронавирус

Слободен Печат - 28.02.2020

Поради инфекцијата, откажани се последните две етапи од велосипедската трка низ ОАЕ. Гостите во два хотели во Абу Даби кои биле во контакт со двајца италијански професионални велосипедисти заразени со новиот коронавирус се задржани во изолација.

Истрагата за коронавирусот во Франција се концентрира околу аеродромот Шарл де Гол, откако бројот на заразените се ...

А1 On - 28.02.2020

По големото зголемување на заболените од коронавирусот во Франција, истрагата која започна за да се открие „нулта пациентот“ води околу аеродормот Шарл де Гол. Дваесет нови случаи беа дијагностицирани за само 24 часа, од кои дури четиринаесет во ...

Расте бројот на заразени и починато од Ковид-19 во Италија

Опсервер - 28.02.2020

– Во Италија уште четири лица починаа од Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 21, а бројот на заразени се зголеми од 650 на 821. Епидемијата на новиот коронавирус во Италија почна минатата недела во северните региони Ломбардија и ...

СЗО: Епидемијата на Ковид-19 добива пошироки размери

Опсервер - 28.02.2020

– Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот ...

Истрагата за коронавирусот во Франција се концентрира околу аеродромот Шарл де Гол, откако бројот на заразените се ...

24Инфо - 28.02.2020

– По големото зголемување на заболените од коронавирусот во Франција, истрагата која започна за да се открие „нулта пациентот” води околу аеродормот Шарл де Гол, јави дописникот на МИА. Дваесет нови случаи беа дијагностицирани за само 24 часа, од ...

Помалку нови случаи на заразени со Ковид-19 во Кина, излекувани над 36.000

24Инфо - 28.02.2020

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Расте бројот на заразени и починато од Ковид-19 во Италија

24Инфо - 28.02.2020

– Во Италија уште четири лица починаа од Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 21, а бројот на заразени се зголеми од 650 на 821. Епидемијата на новиот коронавирус во Италија почна минатата недела во северните региони Ломбардија и ...

Куче во Хонг Конг заразено со новиот коронавирус

Либертас - 28.02.2020

Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

Помалку нови случаи на заразени со Ковид-19 во Кина, излекувани над 36.000

Вечер Прес - 28.02.2020

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Прв случај на коронавирус во Северна Ирска

Опсервер - 28.02.2020

– Во северна Ирска денеска е потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус, наречен Ковид-19. Станува збор за пациент кој допатувал од Италија преку Даблин, изјави регионалниот службеник за здравство Мајкл Мекбрајд.

Расте бројот на заболени во Франција, потврдени 38 случаи на коронавирус

Пулс24 - 28.02.2020

Бројот на потврдени случаи со коронавирус во Франција во последните 24 часа се зголеми повеќе од двојно, изјави францускиот министер за здравство Оливие Веран, посочувајќи дека од 18 е зголемен на 38 заразени лица.

Куче во Хонг Конг заразено со новиот коронавирус

4NEWS - 28.02.2020

Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

Два нови случаи на зараза со коронавирус во Хрватска

Локално - 28.02.2020

Националното биро за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека се потврдени уште два случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА. Според министерот за здравство на Хрватска Вили Берош се работи за луѓе кои се блиски и биле во ...

Нови 19 случаи на коронавирус во Франција

Либертас - 28.02.2020

Деветнаесет нови случаи на заразени со коронавирус денеска беа потврдени во Франција, со што бројот на заразените достигна вкупно 57 лица од почетокот на здравствената криза, јави дописникот на МИА.

Коронавирусот се шири низ Европа: Потврден 20-тиот случај во Велика Британија

Локално - 28.02.2020

Властите во Велика Британија потврдија дека е регистриран 20-тиот случај е на коронавирус.Лицето е заразено во Велика Британија и се лекува во Лондон, пишува Мирор . Професорот Крис Вити, шеф на медицинската служба, рече дека вирусот е пренесуван во ...

Во Грција и Хрватска нови случаи на корона вирусот

CivilMedia - 28.02.2020

Националното биро за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека се потврдени уште два случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА. Според министерот за здравство на Хрватска Вили Берош се работи за луѓе кои се блиски и биле во ...

Два нови случаи на коронавирус во Хрватска

Тера - 28.02.2020

Министерот за здравство на Хрватска Вили Берош објави дека има нови два случаи на заразени од коронавирус. Тој додава дека и двајцата пациенти имаат поблаги симптоми. Новото заразено средовечно лице е хоспитализирано во КБЦ Ријека, додека еден млад ...

6 случаи на корона се регистрирани на Балканот - од вирусот загрозени 40 земји

Скопје инфо - 28.02.2020

6 случаи на коронавирус се регистрирани на Балканот. Тројца заболени има во Хрватска, а по еден во Грција, Македонија и Романија. Секој од нив престојувал во Италија. Но засега починати нема.

Коронавирусот коси низ Германија: Регистрирани 22 нови случаи заболени во шест покраини

Локално - 28.02.2020

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот ...

Превентивно затворено училиштето во кое учат децата на заразената од коронавирусот во Атина

Локално - 28.02.2020

Приватното средно училиште во кое учат децата на 40-годишната жена од Атина, заразена со коронавирусот, денеска е превентивно затворено, јави дописничката на МИА од Атина. Од „Колеџ Атина“, соопштуваат дека по наредба на министерката за образование ...

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

24Инфо - 28.02.2020

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната пневмонија.Министерството за здравство соопшти дека денеска починале седум лица, со што бројката на починатите ...

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Хрватска

Frontline - 28.02.2020

Според министерот за здравство на Хрватска Вили Берош се работи за луѓе кои се блиски и биле во непосреден контакт со веќе заразените во Загреб и Ријека Националното биро за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека се потврдени уште два случаи на ...

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Centar - 28.02.2020

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната пневмонија.Министерството за здравство соопшти дека денеска починале седум лица, со што бројката на починатите ...

Во Хрватска вкупно петмина заразени од коронавирус

Centar - 28.02.2020

Во Хрватска се потврдени два нови случаи на инфекција со коронавирус, со што вкупниот број заразени се искачи на петмина, соопшти министерот за здравство Вили Берош. Новите два случаи се лица кои биле во контакт со првозаразениот односно ...

Превентивно затворено училиштето во кое учат децата на заразената од коронавирусот во Атина

24Инфо - 28.02.2020

Приватното средно училиште во кое учат децата на 40-годишната жена од Атина, заразена со коронавирусот, денеска е превентивно затворено, јави дописничката на МИА од Атина. Од „Колеџ Атина”, соопштуваат дека по наредба на министерката за образование ...

Во Хрватска вкупно петмина заразени од коронавирус

Точка - 28.02.2020

Во Хрватска се потврдени два нови случаи на инфекција со коронавирус, со што вкупниот број заразени се искачи на петмина, соопшти министерот за здравство Вили Берош. Новите два случаи се лица кои биле во контакт со првозаразениот, односно ...

Во Хрватска вкупно петмина заразени од коронавирус

MTM - 28.02.2020

Во Хрватска се потврдени два нови случаи на инфекција со коронавирус, со што вкупниот број заразени се искачи на петмина, соопшти министерот за здравство Вили Берош. Новите два случаи се лица кои биле во контакт со првозаразениот, односно ...

Коронавирусот коси во Германија: Регистрирани 22 нови случаи

Република - 28.02.2020

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот ...

Германија: Во шест покраини 22 нови случаи на заразени со Ковид-19

iPortal - 28.02.2020

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот ...

Корона вирусот опасен и за животните: Куче-домашно милениче заразено во Хонг Конг

еМагазин - 28.02.2020

Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

Превентивно затворено училиштето во кое учат децата на заразената од коронавирусот во Атина

Опсервер - 28.02.2020

-Приватното средно училиште во кое учат децата на 40-годишната жена од Атина, заразена со коронавирусот, денеска е превентивно затворено, јави дописничката на МИА од Атина. Од „Колеџ Атина“, соопштуваат дека по наредба на министерката за образование ...

Превентивно затворено училиштето во кое учат децата на заразената од коронавирусот во Атина

Либертас - 28.02.2020

– Приватното средно училиште во кое учат децата на 40-годишната жена од Атина, заразена со коронавирусот, денеска е превентивно затворено, јави дописничката на МИА од Атина. Од „Колеџ Атина“, соопштуваат дека по наредба на министерката за ...

Германија: Во шест покраини 22 нови случаи на Ковид-19

Пулс24 - 28.02.2020

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот ...

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Точка - 28.02.2020

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната пневмонија. Министерството за здравство соопшти дека денеска починале седум лица, со што бројката на починатите ...

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

MTM - 28.02.2020

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната пневмонија.Министерството за здравство соопшти дека денеска починале седум лица, со што бројката на починатите ...

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Јужна Кореја е над 2.300

24Инфо - 28.02.2020

Јужна Кореја објави дека од вчера дури 315 лица биле заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени на денот довстигна до 571, а бројот на заразени од почетокот на инфекцијата – 2.337.

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Јужна Кореја е над 2.300

Република - 28.02.2020

Јужна Кореја објави дека од вчера дури 315 лица биле заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени на денот довстигна до 571, а бројот на заразени од почетокот на инфекцијата – 2.337.

Помалку нови случаи на заразени со Ковид-19 во Кина, излекувани над 36.000

iPortal - 28.02.2020

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Јужна Кореја е над 2.300

Опсервер - 28.02.2020

– Јужна Кореја објави дека од вчера дури 315 лица биле заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени на денот довстигна до 571, а бројот на заразени од почетокот на инфекцијата – 2.337.

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Јужна Кореја е над 2.300

Локално - 28.02.2020

Јужна Кореја објави дека од вчера дури 315 лица биле заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени на денот достигна до 571, а бројот на заразени од почетокот на инфекцијата – 2.337.

Германија: Во шест покраини 22 нови случаи на заразени со Ковид-19

Либертас - 28.02.2020

– Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот ...

СЗО: Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери

Република - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот ...

Во Франција бројот на заразени од коронавирусот се зголеми на 38

Опсервер - 28.02.2020

– Бројот на потврдени случаи со коронавирус во Франција во последните 24 часа се зголеми повеќе од двојно, изјави францускиот министер за здравство Оливие Веран, посочувајќи дека од 18 е зголемен на 38 заразени лица.

Кина: Помалку нови случаи на заразени со Ковид-19, излекувани над 36.000

Пулс24 - 28.02.2020

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Германија: Во шест покраини 22 нови случаи на заразени со Ковид-19

Опсервер - 28.02.2020

– Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот ...

СЗО: Епидемијата на Ковид-19 добива пошироки размери

Локално - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот ...

СЗО: Епидемијата на Ковид-19 добива пошироки размери

24Инфо - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот ...

Помалку нови случаи на заразени со Ковид-19 во Кина, излекувани над 36.000

Опсервер - 28.02.2020

– Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

СЗО: Епидемијата на Ковид-19 добива пошироки размери

Либертас - 28.02.2020

– Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот ...

Помалку нови случаи на заразени со Ковид-19 во Кина, излекувани над 36.000

Локално - 28.02.2020

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Блиски лица до првите заразени: Потврдени два нови случаи на коронавирус во Хрватска

Република - 28.02.2020

Националното биро за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека се потврдени уште два случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА. Според министерот за здравство на Хрватска Вили Берош се работи за луѓе кои се блиски и биле во ...

Куче во Хонг Конг заразено со новиот коронавирус

iPortal - 28.02.2020

Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

СЗО: Епидемијата на Ковид-19 добива пошироки размери

Frontline - 28.02.2020

Портпаролот на СЗО Кристијан Линдмајер, на брифингот во Женева изјави дека се проучувани извештаи за луѓе кои биле повторно заразени, поради што треба да се разгледа начинот на кој биле направени тестовите, додавајќи дека генерално човек кој имал ...

Куче во Хонгконг заразено од коронавирус

Локално - 28.02.2020

Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

СЗО: Епидемијата на Ковид-19 добива пошироки размери

iPortal - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот ...

Уште два случаи на Ковид-19 во Романија

24Инфо - 28.02.2020

Во Романија денеска се потврдени уште два случаи на новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени сега изнесува тројца. Заменик-министерот за здравство на Романија Нелу Татару изјави дека се работи за 45-годишен маж од областа Марамуреш во ...

Уште два случаи на Ковид-19 во Романија

Либертас - 28.02.2020

– Во Романија денеска се потврдени уште два случаи на новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени сега изнесува тројца. Заменик-министерот за здравство на Романија Нелу Татару изјави дека се работи за 45-годишен маж од областа Марамуреш во ...

СЗО: Епидемијата на Ковид-19 добива пошироки размери

CivilMedia - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот ...

Уште два случаи на Ковид-19 во Романија

Опсервер - 28.02.2020

Во Романија денеска се потврдени уште два случаи на новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени сега изнесува тројца. Заменик-министерот за здравство на Романија Нелу Татару изјави дека се работи за 45-годишен маж од областа Марамуреш во ...

Куче во Хонг Конг заразено со новиот коронавирус

24Инфо - 28.02.2020

Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво” на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

Карантин во хотел во Абу Даби поради Ковид-19

Опсервер - 28.02.2020

Гостите во два хотели во Абу Даби кои биле во контакт со двајца италијански професионални велосипедисти заразени со новиот коронавирус се задржани во изолација. Информацијата ја пренесе државната новинска агенција и некои светски медиуми.

Истрагата за коронавирусот во Франција се концентрира околу аеродромот Шарл де Гол, откако бројот на заразените се ...

Либертас - 28.02.2020

По големото зголемување на заболените од коронавирусот во Франција, истрагата која започна за да се открие „нулта пациентот“ води околу аеродормот Шарл де Гол, јави дописникот на МИА. Дваесет нови случаи беа дијагностицирани за само 24 часа, од кои ...

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Хрватска

24Инфо - 28.02.2020

Националното биро за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека се потврдени уште два случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА. Според министерот за здравство на Хрватска Вили Берош се работи за луѓе кои се блиски и биле во ...

Куче заразено од коронавирус во Хонгконг...

Точка - 28.02.2020

Едно куче во Хонгконг било заразено со коронавирус, соопштија локалните власти. Станува збор за домашен миленик со „ниско ниво“ на вирусот, соопштија од градското одделение за земјоделство и рибарство.

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Хрватска

Либертас - 28.02.2020

– Националното биро за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека се потврдени уште два случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА. Според министерот за здравство на Хрватска Вили Берош се работи за луѓе кои се блиски и биле во ...

Во Италија уште четири лица починаа од Ковид-19

Либертас - 28.02.2020

Во Италија уште четири лица починаа од Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 21, а бројот на заразени се зголеми од 650 на 821. Епидемијата на новиот коронавирус во Италија почна минатата недела во северните региони Ломбардија и ...

Куче во Хонг Конг заразено со новиот коронавирус

Опсервер - 28.02.2020

– Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

Како борбата против ебола довела до лечење од коронавирус: Неверојатен успех на италијанските лекари!

Локално - 28.02.2020

Во Италија досега се потврдени 470 случаи на зараза од коронавирус, 12 лица починале, но има и добри вести. Новите податоци на шефот на цивилната заштита Анџело Борели наведуваат дека три пациенти во целост оздравеле.

Истрагата за коронавирусот во Франција се концентрира околу аеродромот Шарл де Гол, откако бројот на заразените се ...

Опсервер - 28.02.2020

– По големото зголемување на заболените од коронавирусот во Франција, истрагата која започна за да се открие „нулта пациентот“ води околу аеродормот Шарл де Гол, јави дописникот на МИА. Дваесет нови случаи беа дијагностицирани за само 24 часа, од ...

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Хрватска

Опсервер - 28.02.2020

– Националното биро за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека се потврдени уште два случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА. Според министерот за здравство на Хрватска Вили Берош се работи за луѓе кои се блиски и биле во ...

Сезонскиот грип е поголема опасност од коронавирусот

Н.Македонија - 28.02.2020

Првиот потврден случај на заразен од коронавирус во Македонија ја крена јавноста на нозе, предизвикувајќи вознемиреност во земјата. Иако здравствените власти тврдат дека нема простор за стравување, граѓаните манифестираат сомнежи и во капацитетите ...

Во Грција четворица, во Хрватска петмина заразени од коронавирус

Н.Македонија - 28.02.2020

Гркинка, која неодамна се вратила дома од северна Италија, стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна и внимателно се следи, соопштија здравствените власти.

Уште два случаи на Ковид-19 во Романија

MakPress - 28.02.2020

Во Романија денеска се потврдени уште два случаи на новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени сега изнесува тројца. Заменик-министерот за здравство на Романија Нелу Татару изјави дека се работи за 45-годишен маж од областа Марамуреш во ...

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Хрватска

MakPress - 28.02.2020

Националното биро за цивилна заштита на Хрватска соопшти дека се потврдени уште два случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА. Според министерот за здравство на Хрватска Вили Берош се работи за луѓе кои се блиски и биле во ...

Помалку нови случаи на заразени со Ковид-19 во Кина, излекувани над 36.000

MakPress - 28.02.2020

Властите во Кина објавија за 327 нови случаи на заразени со новиот коронавирус во изминатите 24 часа, како и за 44 лица починати. Така, вкупниот број заразени лица достигна 78.824 и починати – 2.788 лица, соопшти денеска Државниот комитет за ...

Во Франција бројот на заразени од коронавирусот се зголеми на 38

MakPress - 28.02.2020

Бројот на потврдени случаи со коронавирус во Франција во последните 24 часа се зголеми повеќе од двојно, изјави францускиот министер за здравство Оливие Веран, посочувајќи дека од 18 е зголемен на 38 заразени лица.

Прв случај на коронавирус во Северна Ирска

MakPress - 28.02.2020

Во северна Ирска денеска е потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус, наречен Ковид-19. Станува збор за пациент кој допатувал од Италија преку Даблин, изјави регионалниот службеник за здравство Мајкл Мекбрајд.

Карантин во хотел во Абу Даби поради Ковид-19

MakPress - 28.02.2020

Гостите во два хотели во Абу Даби кои биле во контакт со двајца италијански професионални велосипедисти заразени со новиот коронавирус се задржани во изолација. Информацијата ја пренесе државната новинска агенција и некои светски медиуми.

Превентивно затворено училиштето во кое учат децата на заразената од коронавирусот во Атина

MakPress - 28.02.2020

Приватното средно училиште во кое учат децата на 40-годишната жена од Атина, заразена со коронавирусот, денеска е превентивно затворено, јави дописничката на МИА од Атина. Од „Колеџ Атина“, соопштуваат дека по наредба на министерката за образование ...

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Јужна Кореја е над 2.300

MakPress - 28.02.2020

Јужна Кореја објави дека од вчера дури 315 лица биле заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени на денот довстигна до 571, а бројот на заразени од почетокот на инфекцијата – 2.337.

Куче во Хонг Конг заразено со новиот коронавирус

MakPress - 28.02.2020

Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е домашно милениче, соопшти градското Одделение за земјоделие и рибарство.

Германија: Во шест покраини 22 нови случаи на заразени со Ковид-19

MakPress - 28.02.2020

Дваесет и два нови случаја на коронавирус се регистрирани во шест германски провинции, при што повеќе од 30 луѓе се заразени во Германија. Во Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената германска покраина, уште 14 лица се позитивни на новиот ...

СЗО: Епидемијата на Ковид-19 добива пошироки размери

MakPress - 28.02.2020

Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус во супсахарска Африка, повторувајќи го предупредувањето дека вирусот ...

Иранскиот заменик премиер заразен со коронавирус, први случаи во Романија, Данска и Естонија

ТВ21 - 27.02.2020

Иранскиот потпретседател на Владата за жени и семејни прашања Масумех Ебтекар, има коронавирус, јавува „Russia Today“. Вчера бил виден во друштво со претседателот Хасан Рухани. Први случаи на зараза од коронавирусот се регистрирани во Романија, ...

Корона вирусот се прошири во 40 земји во светот

24 Вести - 27.02.2020

Нови заболени со коронавирус во Грција откако здравствените власти потврдија дека кај уште две лица е утврдено присуство на болеста. Едниот од заразените е малолетно лице од Солун, кое не патувало во Италија и е прво пренесување на вирусот додека ...

Иранска потпретседателка заразена со коронавирусот, Иран со најголема стапка на смртност

Сакам да кажам - 27.02.2020

Иранска потпретседателка имала позитивен тест на коронавирус, објавија државните медиуми, додека земјата се мачи да се справи со ширењето на заразата. Масумех Ебтекар е меѓу 254-те заразени со коронавирусот во земјата, во која досега починале 26 ...

Корона вирус, двајцата останати пациенти биле негативни

Алсат-М - 27.02.2020

Лицето за кое имаше сомнежи дека е заразено со Корона вирус резултатот е негативен. Станува збор за лице кое дошло од Италија, додека од Министерството за здравство велат дека моментално ова е последниот пациент за кого се чекаа резултати и нема ...

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, сега бројката е 17

ТВ21 - 27.02.2020

Нови три смртни случаи се регистрирани во Италија како последица од коронавирусот. Со тоа бројката на починати се искачи на 17 лица. Бројот на заразени изнесува 650 лица, главно од северниот дел на ...

На Балканот петмина заразени од новиот коронавирус

Фокус - 27.02.2020

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19). Нема починати од тој вирус. Тројца се заразени во Хрватска, еден во Грција и еден во нашата држава.

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот корона вирус од „непознато“ потекло

Фокус - 27.02.2020

Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт со ...

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

ТВ21 - 27.02.2020

Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт со ...

Во Италија со корона вирус заразен прв професионален фудбалер

Фокус - 27.02.2020

Фудбалер од италијанската Серија Ц е заразен со коронавирусот, пренесе „Ла национе“. Станува збор за 22-годишниот играч на Пјанезе, клуб од провинцијата Сиена. Фудбалерот го пропушти натпреварот минатата недела, поради температура и општата слабост.

Прв случај на коронавирус во Северна Ирска

Фокус - 27.02.2020

Во северна Ирска денеска е потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус, наречен Ковид-19. Станува збор за пациент кој допатувал од Италија преку Даблин, изјави регионалниот службеник за здравство Мајкл Мекбрајд.

Потврдени над 81.000 случаи на заразени со новиот коронавирус во светот

24 Вести - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

Од новиот коронавирус заразени во 40 држави во светот

24 Вести - 27.02.2020

Новиот коронавирус се прошири во 40 земји низ целиот свет и заразени на сите континенти, освен на Антарктикот. Досега, најмалку 2.800 луѓе, најголем дел во Кина, починаа од новиот коронавирус, Ковид-19.

Потврдени над 81.000 случаи на заразени со новиот коронавирус во светот

ТВ21 - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

Потврдени 81.000 случаи од корона вирусот во 40 земји

Фокус - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

Коронавирусот полека се шири низ цела Европа, германија очекува епидемија

Сакам да кажам - 27.02.2020

Коронавирусот се прошири низ речиси цела Европа, откако прв случај на заразен пријавија Данска, Норвешка, Финска, Романија, Грузија и Естонија. Германскиот министер за здравство Јенс Шпан изјави дека земјата, каде што досега има 21 заразен, се наоѓа ...

Италијанците тврдат: Има лек за коронавирусот, излечивме три пациенти со лекови против ебола

ТВ21 - 27.02.2020

Италија, моментално најголемото жариште на коронавирусот во Светот, каде што починаа 12 лица, а заразени се 424, објави метода по која успеала да излекува три лица од коронавирусот. Шефот на цивилната заштита Анџел Борели прецизираше дека три ...

Кинески град дава по 1400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

Фокус - 27.02.2020

Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, тоа ...

Грција ги откажа сите карневали по три случаи на коронавирус

Сакам да кажам - 27.02.2020

Грција ги откажа сите карневалски манифестации во земјата откако бројката заразени од коронавирусот се зголеми на три во последните 24 часа. Министерството за здравство објави дека коронавирус има уште еден жител на Солун, роднина на 38-годишната ...

Прв случај на коронавирус во Северна Ирска

А1 On - 27.02.2020

Во Северна Ирска денеска е потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус, наречен Ковид-19. Станува збор за пациент кој допатувал од Италија преку Даблин, изјави регионалниот службеник за здравство Мајкл Мекбрајд.

Расте бројот на заразени од коронавирусот во Франција

+инфо - 27.02.2020

Бројот на потврдени случаи со коронавирус во Франција во последните 24 часа се зголеми повеќе од двојно, изјави францускиот министер за здравство Оливие Веран, посочувајќи дека од 18 е зголемен на 38 заразени лица.

Двајца велосипедисти позитивни на коронавирус, трката околу ОАЕ принудно прекината

Дерби - 27.02.2020

Дел од најдобрите светски велосипедисти периодов учествуваа на трката околу Обединетите Арапски Емирати, но истата денеска е принудно прекината поради опасноста од коронавирусот. Двајца италијански велосипедисти биле позитивни на вирусот, по што ...

Потврдени над 81.000 случаи на заразени со новиот коронавирус во светот

Сител - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

Потврдени над 81.000 случаи на заразени со новиот коронавирус во светот

+инфо - 27.02.2020

Според дневниот извештај на СЗО, Кина објавила 412 нови случаи, со 459 пријавени надвор од Кина. Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од ...

Од новиот коронавирус заразени во 40 држави во светот

ММС - 27.02.2020

Новиот коронавирус се прошири во 40 земји низ целиот свет и заразени на сите континенти, освен на Антарктикот. Досега, најмалку 2.800 луѓе, најголем дел во Кина, починаа од новиот коронавирус, Ковид-19.

Од новиот коронавирус заразени во 40 држави во светот

Сител - 27.02.2020

Новиот коронавирус се прошири во 40 земји низ целиот свет и заразени на сите континенти, освен на Антарктикот. Досега, најмалку 2.800 луѓе, најголем дел во Кина, починаа од новиот коронавирус, Ковид-19.

Не се грижете, од старост ќе си умрете

Слободен Печат - 27.02.2020

Е, добро, де, ќе пропадне некоја екскурзија и повеќето 8-мартовски лумперајки… Голема работа! Какви сме ние, кога ќе помине оваа здравствена непријатност, после тројно ќе надополниме! Значи, да се дообјасниме: бидејќи се работи за чичка-нов вирус во ...

Ковид-19: Нови случаи во Британија и Виена, Макрон предупредува на криза

Курир - 27.02.2020

Во Велика Британија денеска се пријавени уште два случаи на инфекција со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 15. Заразените се во Кралската болница во Ливерпул и Кралската слободна болница во Лондон.

Нови случаи со корнавирус во Британија и Виена, Макрон предупредува на криза

Слободен Печат - 27.02.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја посети болницата во Париз во која се лекуваат пациенти заразени со новиот коронавирус. Во Велика Британија денеска се пријавени уште два случаи на инфекција со новиот коронавирус, со што вкупниот ...

Кинески град дава по 1400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

Курир - 27.02.2020

Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, тоа ...

Град во Хубеи нуди речиси 1.500 долари доколку пријават симптоми за коронавирус

Слободен Печат - 27.02.2020

Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, тоа ...

Кинески град дава по 1400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

А1 On - 27.02.2020

Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, тоа ...

Кинески град дава по 1400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

+инфо - 27.02.2020

Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, тоа ...

Потврдени над 81.000 случаи на заразени со новиот коронавирус во светот

А1 On - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

Андоновиќ: Бројот на заразени лица во светот поголем од бројката на заболени во Кина

Слободен Печат - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

Сител - 27.02.2020

Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт со ...

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

ММС - 27.02.2020

Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт со ...

Фудбалер во Италија е заразен со коронавирусот!

Курир - 27.02.2020

Италијанските медиуми објавија дека 22-годишен фудбалер на третолигашот Пианесе е заразен со коронавирус. Иако не беше објавено никакво име, но се верува дека станува збор за Нигериецот Пол Акпан Удох, кој е единствениот 22-годишник на овој тим и не ...

СТРАВОТ во Италија поради Корона вирусот расте: Потврден прв заболен фудбалер

Спортклуб - 27.02.2020

Светските медиум, но и они спортските деновиве се преплавени со вести за Корона вирусот кој на голема врата пристигна во Европа, пред се во Италија. Медиумите на Апенините објавија дека 22-годишен фудбалер на третолигашот Пианесе е заразен од овој ...

Коронавирусот ги стигна и фудбалерите во Италија

Слободен Печат - 27.02.2020

Фудбалер од италијанската Серија Ц е заразен со коронавирусот, пренесува „Ла Национе”. Станува збор за 22-годишниот играч на Пианезе, клуб кој се наоѓа во Северна Италија, во провинцијата Сиена.

На Балканот петмина заразени од новиот коронавирус

Нова ТВ - 27.02.2020

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19). Нема починати од тој вирус. Тројца се заразени во Хрватска, еден во Грција и еден во нашата држава.

Во Италија од новиот коронавирус починаа 14, а заразени се 528 луѓе

Сител - 27.02.2020

Во Италија уште две лица починаа од последици на новиот коронавирус, со што бројот на жртви се искачи на 14, а 528 луѓе се заразени со Ковид-19. Директорот на италијанската служба за цивилна заштита Анџело Борели изјави дека вчера биле регистрирани ...

Во Италија од новиот коронавирус починаа 14 лица, а заразени се 528

Слободен Печат - 27.02.2020

Во Италија уште две лица починаа од последици на новиот коронавирус, со што бројот на жртви се искачи на 14, а 528 луѓе се заразени со Ковид-19. Директорот на италијанската служба за цивилна заштита Анџело Борели изјави дека вчера биле регистрирани ...

Kоронавирусот проширен во 40 држави во светот

А1 On - 27.02.2020

Новиот коронавирус се прошири во 40 земји низ целиот свет и заразени на сите континенти, освен на Антарктикот. Досега, најмалку 2.800 луѓе, најголем дел во Кина, починаа од новиот коронавирус, Ковид-19.

Нови 106 заразени од коронавирус во Иран, починаа 26 лица

Слободен Печат - 27.02.2020

Вкупниот број на заразени лица од коронавирусот во Иран достигна 245, а 26 од нив се починати, соопштија од Министерството за здравство во Иран. Претставникот на иранското Министерство за здравство, Кијануш Јахапур, соопшти дека во последните 24 ...

Во Италија со коронавирус заразен прв професионален фудбалер

Сител - 27.02.2020

Фудбалер од италијанската Серија Ц е заразен со коронавирусот, пренесе „Ла национе“. Станува збор за 22-годишниот играч на Пјанезе, клуб од провинцијата Сиена. Фудбалерот го пропушти натпреварот минатата недела, поради температура и општата слабост.

И потпретседателката на Иран е заразена со коронавирус

360 степени - 27.02.2020

Иранската потпретседателка, одговорна за прашањата на жените и семејството, Масуме Ебтекар, е заразена со коронавирус, јави агенцијата ИРНА. „Постоеја некакви знаци на инфекција, таа беше испитувана, а тестот се покажа позитивен“, соопшти советникот ...

Иранската потпретседателка, исто така, е заразена со коорнавирус

А1 On - 27.02.2020

Иранската потпретседателка одговорна за прашањата на жените и семејството, Масуме Ебтекар, е заразена со коронавирус, јави агенцијата Ирна. „Постоеја некакви знаци на инфекција, таа беше испитувана, а тестот се покажа позитивен“, соопшти советникот ...

Потпретседателката на Иран е заразена со коронавирус

Слободен Печат - 27.02.2020

Иранската потпретседателка одговорна за прашањата на жените и семејството, Масуме Ебтекар, е заразена со коронавирус, јави агенцијата Ирна. „Постоеја некакви знаци на инфекција, таа беше испитувана, а тестот се покажа позитивен“, соопшти советникот ...

Иранската потпретседателка, исто така, е заразена со коорнавирус

Нетпрес - 27.02.2020

Иранската потпретседателка одговорна за прашањата на жените и семејството, Масуме Ебтекар, е заразена со коронавирус, јави агенцијата Ирна. „Постоеја некакви знаци на инфекција, таа беше испитувана, а тестот се покажа позитивен“, соопшти советникот ...

Иранската потпретседателка, исто така, е заразена со коорнавирус

+инфо - 27.02.2020

Иранската потпретседателка одговорна за прашањата на жените и семејството, Масуме Ебтекар, е заразена со коронавирус, јави агенцијата Ирна. „Постоеја некакви знаци на инфекција, таа беше испитувана, а тестот се покажа позитивен“, соопшти советникот ...

Ди Мајо: Туристите да се вратат во Италија, целата земја не е ризична зона

Нетпрес - 27.02.2020

Италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо ги повика сите странски туристи да се вратат во Италија каде првпат се појавија сомнежи за валидноста на официјалната методологија за регистрирање на заразени од новиот коронавирус.

Ди Мајо ги повика туристите да се вратат во Италија, целата земја не е ризична зона

Слободен Печат - 27.02.2020

„Во Италија има само две потврдени жаришта на север, и само десетина општини се погодени со новата епидемија и не треба да бидеме казнети затоа што правиме повеќе контрола, рече Ди Мајо, Италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо ги ...

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17

+инфо - 27.02.2020

Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени случаи денеска изнесува 650 лица.

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17 жртви

Press24 - 27.02.2020

Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени случаи денеска изнесува 650 лица.

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17

Слободен Печат - 27.02.2020

Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени случаи денеска изнесува 650 лица.

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17

А1 On - 27.02.2020

Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени случаи денеска изнесува 650 лица.

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17 жртви

Сител - 27.02.2020

Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени случаи денеска изнесува 650 лица.

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17

Нетпрес - 27.02.2020

Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени случаи денеска изнесува 650 лица.

Прв случај на коронавирус во Северна Ирска

Слободен Печат - 27.02.2020

Во северна Ирска денеска е потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус, наречен Ковид-19. Станува збор за пациент кој допатувал од Италија преку Даблин, изјави регионалниот службеник за здравство Мајкл Мекбрајд.

Потврдени над 81.000 случаи на коронавирус во светот

Курир - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

Коронавирус во Македонија – Еве каква е состојбата во регионот, каде има потврдени случаи

Курир - 27.02.2020

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19). Нема починати од тој вирус. Тројца се заразени во Хрватска, еден во Грција и еден во нашата држава.

Во Косово нема заразени од корона вирусот

Р.С.Европа - 27.02.2020

Националниот институт за јавно здравство на Косово синоќа објави дека ниту едно лице кое досега било хоспитализирано под сомнение дека е носител на коронавирусот, не е заразено од тој смртоносен вирус, јави МИА од Приштина.

Петмина лица на Балканот се заразени од новиот коронавирус

Слободен Печат - 27.02.2020

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19). Нема починати од тој вирус. Тројца се заразени во Хрватска, еден во Грција и еден во нашата држава.

Ковид-19 во регионот: Петмина заразени и засилени контроли на границите

360 степени - 27.02.2020

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус – тројца во Хрватска и по еден во Грција и во нашата држава. Филипче: Заразената пациентка е добро, другите патници се познати и од вечерва ќе ...

Прв случај на коронавирус во Северна Ирска

Нетпрес - 27.02.2020

Во Северна Ирска денеска е потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус, наречен Ковид-19. Станува збор за пациент кој допатувал од Италија преку Даблин, изјави регионалниот службеник за здравство Мајкл Мекбрајд.

Коронавирусот проширен на сите континенти, го нема само на ова место

Курир - 27.02.2020

Новиот коронавирус се прошири во 40 земји низ целиот свет и заразени на сите континенти, освен на Антарктикот. Досега, најмалку 2.800 луѓе, најголем дел во Кина, починаа од новиот коронавирус, Ковид-19.

Пристигна Корона – добредојде на паниката (ВИДЕО)

Слободен Печат - 27.02.2020

Сега се појавија епидемии во Јужна Кореја, Италија и Иран, предизвикувајќи стравувања дека ова може да стане пандемија. Пандемија се прогласува кога една заразна болест истовремено се разгорува во различни делови на светот.

Потврдени 81.700 случаи на коронавирус во 40 земји во светот, 2.800 починати

ММС - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.700 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот на сите континенти, освен на Антарктикот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица ...

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Макфакс - 27.02.2020

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната здравствена комисија. Според податоците на Комисијата, 26 од смртните случаи се во покраината Хубеи и по еден во Пекинг, ...

Тројца пациенти излекувани во Италија, до сега 424 заразени со коронавирус

Макфакс - 27.02.2020

Вкупно 424 лица се заразени со коронавирус во Италија. Досега во земјата починаа 12 лица од вирусот, а тројца пациенти се излекувани, покажуваат податоците на Цивилната заштита. Последната жртва е 70-годишна жена од Емилија-Ромања.

Расте стравот од пандемија, САД потврдија случај на зараза со непознато потекло

МКД - 27.02.2020

Брзото ширење на новиот коронавирус го зголеми стравот од глобална пандемија, додека владите ги засилуваат вонредните мерки, а финансиските пазари денеска повторно паднаа, и покрај знаците дека епидемијата може да стивнува во Кина, објави Вашингтон ...

Коронавирус: Нови случаи во Британија и Виена, Макрон предупредува на криза, српски епидемиолог смирува

А1 On - 27.02.2020

Во Велика Британија денеска се пријавени уште два случаи на инфекција со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 15. Заразените се во Кралската болница во Ливерпул и Кралската слободна болница во Лондон.

Франција: Бројот на заразени од коронавирус се зголеми на 38 лица

Слободен Печат - 27.02.2020

Веран на прес-конференција истакна дека Франција е подготвена за епидемијата од коронавирусот. Бројот на потврдени случаи со коронавирус во Франција во последните 24 часа се зголеми повеќе од двојно, изјави францускиот министер за здравство Оливие ...

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

А1 On - 27.02.2020

Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт со ...

Во Северна Ирска е забележан првиот случај на коронавирус

Сител - 27.02.2020

Во Северна Ирска денеска е потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус, уште познати и како КОВИД -19. Станува збор за пациент кој допатувал од Италија преку Даблин, изјави регионалниот службеник за здравство Мајкл Мекбрајд.

Фудбалер во Италија е заразен со коронавирусот!

Sport 1 - 27.02.2020

Италијанските медиуми објавија дека 22-годишен фудбалер на третолигашот Пианесе е заразен со коронавирус. Иако не беше објавено никакво име, но се верува дека станува збор за Нигериецот Пол Акпан Удох, кој е единствениот 22-годишник на овој тим и не ...

Фудбалер во Италија заразен со коронавирус – веднаш бил пренесен во болница!

СуперСпорт - 27.02.2020

Италијанските медиуми објавија денеска дека 22-годишен фудбалер на третолигаш е заразен со коронавирусот, кој се прошири низ целиот свет во последниот период. Иако не беше соопштено името, се шпекулира дека тоа е нигерискиот фудбалер Пол Акпан Удо, ...

Во Италија со коронавирус заразен прв професионален фудбалер

А1 On - 27.02.2020

Фудбалер од италијанската Серија Ц е заразен со коронавирусот, пренесе „Ла национе“. Станува збор за 22-годишниот играч на Пјанезе, клуб од провинцијата Сиена. Фудбалерот го пропушти натпреварот минатата недела, поради температура и општата слабост.

Хоспитализираната пациентка, која со комбе допатува од Милано, е единствениот регистриран случај заразен со коронавирус

Убавина и Здравје - 27.02.2020

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнаа, се негативни на ...

Фудбалер во Италија заразен со корона вирус

SportMedia - 27.02.2020

Има прв случај на заразен фудбалер со корона вирусот во Итаија. Иако не се соопштува име, сепак, станува збор за нигерискиот играч Пол Акпан Удох кој игра во третолигашот Пианезе, објавуваат италијанските медиуми.

Зошто коронавирусот не е опасен за децата како за возрасните?

Екран - 27.02.2020

Нема докази дека децата се поподложни на коронавирус. Повеќето потврдени случаи на COVID-19 од Кина се поврзани со возрасни. Пријавено е инфекција кај деца, вклучително и оние многу малечки.

Во Италија од новиот коронавирус починаа 14, а заразени се 528 луѓе

А1 On - 27.02.2020

Во Италија уште две лица починаа од последици на новиот коронавирус, со што бројот на жртви се искачи на 14, а 528 луѓе се заразени со Ковид-19. Директорот на италијанската служба за цивилна заштита Анџело Борели изјави дека вчера биле регистрирани ...

Фудбалер во Италија бил заразен со коронавирусот

TopSport - 27.02.2020

Италијанските медиуми во четвртокот објавија дека 22 годишен фудбалер на Паинесе бил заразен со коронавирусот. Здравствените власти не го соопштуваат името на фудбалерот, а медиумите претпоставуваат дека се работи за Нигериецот Пол Акпан Удох.

Интерактивна мапа на светот за следење на коронавирусот

А1 On - 27.02.2020

Азискиот медиум „Channel News Asia“ изработи прецизна интерактивна мапа на светот, каде што може да се следи како се развива коронавирусот во светот. Податоците постојано се ажурираат, на неколку часа, а за секоја држава одделно може да се види дали ...

Во Италија починаа уште два пациента, нови случаи во Шпанија и Британија

Нетпрес - 27.02.2020

Во Италија починаа уште две лица заразени со коронавирусот Covid-19, со што бројот на смртните случаи во оваа земја се искачи на 14, а нови случаи на заразата се забележани и во Шпанија и во Велика Британија, јавуваат во четвртокот агенциите.

Во Франција бројот на заразени од коронавирусот се зголеми на 38

Нетпрес - 27.02.2020

Бројот на потврдени случаи со коронавирус во Франција во последните 24 часа се зголеми повеќе од двојно, изјави францускиот министер за здравство Оливие Веран, посочувајќи дека од 18 е зголемен на 38 заразени лица.

Се испитува дали мигрант од Авганистан е заразен со коронавирус во Албанија

Слободен Печат - 27.02.2020

За едно 15-годишно момче, мигрант од Авганистан, постои сомнение дека е заразено со коронавирус, јави телевизија Ора њуз. – Кругот се стеснува. Иако во Албанија сè уште нема потврдено ниту еден случај со коронавирус, заканата е евидентна.

Иранската потпретседателка, исто така, е заразена со коорнавирус

Курир - 27.02.2020

Иранската потпретседателка одговорна за прашањата на жените и семејството, Масуме Ебтекар, е заразена со коронавирус, јави агенцијата Ирна. „Постоеја некакви знаци на инфекција, таа беше испитувана, а тестот се покажа позитивен“, соопшти советникот ...

Од корона вирусот загрозени 40 земји, на Балканот вкупно 6 случаи

Сител - 27.02.2020

6 случаи на коронавирус се регистрирани на Балканот. Тројца заболени има во Хрватска, а по еден во Грција, Македонија и Романија. Секој од нив престојувал во Италија. Но засега починати нема.

Необична сцена во Загреб: Во заштитни одела и амбулантно возило одвезена уште една жена

Press24 - 27.02.2020

Луѓе во заштитни одела и амбулантско возило префрлиле уште една жена од Загреб во болница поради сомневање дека е заразена со коронавирусот. Соседите првобитно мислеле дека се работи за две лица кои се доселиле во апартманот над нив.

Во Франција бројот на заразени од коронавирусот се зголеми на 38

А1 On - 27.02.2020

Бројот на потврдени случаи со коронавирус во Франција во последните 24 часа се зголеми повеќе од двојно, изјави францускиот министер за здравство Оливие Веран, посочувајќи дека од 18 е зголемен на 38 заразени лица.

Медиумската „инфодемија“ ѝ предизвикува поголема штета на Италија од епидемијата на коронавирус

МКД - 27.02.2020

„Инфодемијата“ околу ковид-19 повеќе ѝ штети на Италија од самиот вирус, рече министерот за надворешни работи Луиџи ди Мајо. Бројот на регистрирани заразени во Италија преку ноќ скокна за 100, а уште две лица починаа.

Дали коронавирусот ќе го одложи и традиционалното „Ел Класико“?

Слободен Печат - 27.02.2020

По Италија, и во Шпанија се создава паника, бидејќи се потврди денеска дека најмалку 15 лица биле заразени со коронавирусот. Повеќето натпревари во северна Италија беа одложени минатиот викенд поради ширењето на коронавирусот, претстојниот викенд ...

Во Шпанија слична ситуација како минатата недела во Серија А – што ќе биде со Ел Класико?

Спортманија - 27.02.2020

Смртоносниот вирус се шири и на Пиринеите, доаѓа ли во прашање одигрување на дуелот Реал Мадрид - Барселона? Нема шега со Коронавирусот. Смртоносната болест многу брзо се шири и низ Европа.

Уште двајца Украинци заразени со коронавирус на бродот кај Јокохама

Р.С.Европа - 27.02.2020

Уште двајца Украинци од бродот за крстарење кој е укотвен на пристаништето крај брегот на Јапонија, кај Јокохама, се заразени со коронавирус со што вкупниот број се искачи на четворица. Сите четворица се хоспитализирани во Токио, изјави ...

Што ќе се случи со Ел Класико? Паника на Пиринеите поради коронавирусот

Спортклуб - 27.02.2020

Појавата на коронавирусот направи голем хаос во Италија кога станува збор за спортските настани, а се чини дека истото се очекува и во Шпанија. Минатиот викенд беа одложени поголемиот дел од натпреварите кои се играа на северот од Италија поради ...

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Макфакс - 27.02.2020

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат резултатите од тестовите, е негативно на коронавирусот.

Во Иран почина првата спортистка заразена со коронавирусот!

Sport 1 - 27.02.2020

Коронавирусот се појави во повеќе од 50 држави ширум светот, а имаше големо влијание и во светот на спортот, откако беше откриен еден фудбалер во Италија, кој беше заразен со вирусот, а исто така и натпреварите во Серија А следниот викенд се во план ...

Коронавирусот се прошири во 50 земји низ целиот свет

Слободен Печат - 27.02.2020

Смртни случаи надвор од Кина се пријавени во Иран (19), Јужна Кореја (13), Италија (12), Јапонија (7), Хонгконг и Франција (2), како и еден на Филипините и Тајван. Новиот коронавирус се прошири во 50 земји низ целиот свет и заразени на сите ...

Ди Мајо: Туристите да се вратат во Италија

+инфо - 27.02.2020

Италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо ги повика сите странски туристи да се вратат во Италија каде првпат се појавија сомнежи за валидноста на официјалната методологија за регистрирање на заразени од новиот коронавирус.

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Макфакс - 27.02.2020

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“. Досега, најмалку 2.800 луѓе, најголемиот дел во Кина, починаа од новиот вирус.

Авганистанскиот мигрант откриен во Саранда не е заболен од корона

Слободен Печат - 27.02.2020

Тинејџерот беше дел од групата авганистански мигранти, кои полицијата ги откри откако на албанска територија влегле од Грција кај преминот „Ќаф бота”, а имаше висока телесна ...

На Балканот петмина заразени од новиот коронавирус

А1 On - 27.02.2020

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19). Нема починати од тој вирус. Тројца се заразени во Хрватска, еден во Грција и еден во нашата држава.

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17 жртви

Курир - 27.02.2020

Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени случаи денеска изнесува 650 лица.

Коронавирусот се шири и во Германија - потврден 17-от случај

Press24 - 27.02.2020

Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти германското Министерство за здравство.

Со антивирусна експериментална терапија од коронавирус излечени три лица во Италија

Слободен Печат - 27.02.2020

Лекарите експериментирале со антивирални агенси и лекови кои се користат против вирусот ебола. Во Италија досега се потврдени над 470 случаи на заразени со коронавирусот, 17 лица починаа, но има и добри вести.

По заменик министерот за здравство, со коронавирус се зарази и потпретседателката на Иран

Република - 27.02.2020

Масумех Ебтекар, потпретседателката на Иран имала позитивен тест на коронавирус, објавија државните медиуми. Претходно беше соопштено дека со коронавирусот се заразил и заменик министерот за здравство.

Тројца пациенти излекувани во Италија

Тера - 27.02.2020

Вкупно 424 лица се заразени со коронавирус во Италија. Досега во земјата починаа 12 лица од вирусот, а тројца пациенти се излекувани. Излекуваните пациенти се во Рим, а станува збор за двојка кинески државјани и за момче кое се вратило од Вухан, ...

НОВИ ЖРТВИ: Во Италија починаа 17 луѓе од коронавирус

Фактор - 27.02.2020

Нови жртви од коронавирусот има во Италија. Уште тројца луѓе починаа како последица на коронавирусот, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17. Информацијата ја потврди Агенцијата за цивилна заштита.

Министерство за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено од коронавирус

Точка - 27.02.2020

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина за кое поладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат резултатите од тестовите, е негативно на коронавирусот.

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен Антарктикот

Точка - 27.02.2020

Коронавирусот се прошири низ 40 земји во светот и заразени има на сите континенти освен Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“. Досега, најмалку 2.800 луѓе, најголемиот дел во Кина, починаа од новиот вирус.

Ди Мајо: Туристите да се вратат во Италија, целата земја не е ризична зона

Опсервер - 27.02.2020

Италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо ги повика сите странски туристи да се вратат во Италија каде првпат се појавија сомнежи за валидноста на официјалната методологија за регистрирање на заразени од новиот коронавирус.

Расте стравот од пандемија, САД потврдија случај на зараза со непознато потекло

Република - 27.02.2020

Брзото ширење на новиот коронавирус го зголеми стравот од глобална пандемија, додека владите ги засилуваат вонредните мерки, а финансиските пазари денеска повторно паднаа, и покрај знаците дека епидемијата може да стивнува во Кина, објави Вашингтон ...

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17

Либертас - 27.02.2020

Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени случаи денеска изнесува 650 лица.

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17 жртви

Пулс24 - 27.02.2020

Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени случаи денеска изнесува 650 лица.

На Балканот петмина лица се заразени од новиот коронавирус

Локално - 27.02.2020

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19). Нема починати од тој вирус. Тројца се заразени во Хрватска, еден во Грција и еден во нашата држава.

Коронавирус во Македонија – Еве каква е состојбата во регионот, каде има потврдени случаи

Пулс24 - 27.02.2020

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19). Нема починати од тој вирус. Тројца се заразени во Хрватска, еден во Грција и еден во нашата држава.

Ковид-19: Нови случаи во Британија и Виена, Макрон предупредува на криза, српски епидемиолог смирува

24Инфо - 27.02.2020

Во Велика Британија денеска се пријавени уште два случаи на инфекција со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 15. Заразените се во Кралската болница во Ливерпул и Кралската слободна болница во Лондон.

Нови тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17 жртви

Република - 27.02.2020

Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени случаи денеска изнесува 650 лица.

Ковид-19: Нови случаи во Британија и Виена, Макрон предупредува на криза, српски епидемиолог смирува

Либертас - 27.02.2020

– Во Велика Британија денеска се пријавени уште два случаи на инфекција со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 15. Заразените се во Кралската болница во Ливерпул и Кралската слободна болница во Лондон.

Во 40 земји потврдени над 81.000 случаи на заразени со новиот коронавирус

еМагазин - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

Кинески град дава по 1400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

24Инфо - 27.02.2020

Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, тоа ...

Во Косово нема ниеден заразен со коронавирус

Вечер Прес - 27.02.2020

Националниот институт за јавно здравство на Косово објави вечерва дека ниту едно лице кое досега било хоспитализирано под сомнение дека е носител на коронавирусот не е заразено од тој смртоносен вирус , јави дописникот на МИА од Приштина .

Од новиот коронавирус заразени во 40 држави во светот

24Инфо - 27.02.2020

Новиот коронавирус се прошири во 40 земји низ целиот свет и заразени на сите континенти, освен на Антарктикот. Досега, најмалку 2.800 луѓе, најголем дел во Кина, починаа од новиот коронавирус, Ковид-19.

Прв случај на коронавирус во Северна Ирска

24Инфо - 27.02.2020

– Во северна Ирска денеска е потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус, наречен Ковид-19. Станува збор за пациент кој допатувал од Италија преку Даблин, изјави регионалниот службеник за здравство Мајкл Мекбрајд.

Во Северна Ирска е забележан првиот случај на коронавирус

Република - 27.02.2020

Во северна Ирска денеска е потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус, уште познати и како КОВИД -19. Станува збор за пациент кој допатувал од Италија преку Даблин, изјави регионалниот службеник за здравство Мајкл Мекбрајд.

Во Франција бројот на заразени од коронавирусот се зголеми на 38

24Инфо - 27.02.2020

– Бројот на потврдени случаи со коронавирус во Франција во последните 24 часа се зголеми повеќе од двојно, изјави францускиот министер за здравство Оливие Веран, посочувајќи дека од 18 е зголемен на 38 заразени лица.

Прв случај на коронавирус во Северна Ирска

Либертас - 27.02.2020

Во северна Ирска денеска е потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус, наречен Ковид-19. Станува збор за пациент кој допатувал од Италија преку Даблин, изјави регионалниот службеник за здравство Мајкл Мекбрајд.

Потврдени над 81.000 случаи на заразени со новиот коронавирус во светот

Опсервер - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

КОРОНАВИРУС ВО ЕВРОПА: Нови случаи во Британија и Австрија, Макрон алармира, српски епидемиолог смирува

Денешен - 27.02.2020

Во Велика Британија денеска се пријавени уште два случаи на инфекција со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 15. Заразените се во Кралската болница во Ливерпул и Кралската слободна болница во Лондон.

Во Северна Ирска е забележан првиот случај на коронавирус

4NEWS - 27.02.2020

Во Северна Ирска денеска е потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус, уште познати и како КОВИД -19. Станува збор за пациент кој допатувал од Италија преку Даблин, изјави регионалниот службеник за здравство Мајкл Мекбрајд.

Во Франција за 24 часа двојно зголемен бројот на заболени, во Италија нови тројца починати од корона

Денешен - 27.02.2020

Бројот на потврдени случаи со коронавирус во Франција во последните 24 часа се зголеми повеќе од двојно, изјави францускиот министер за здравство Оливие Веран, посочувајќи дека од 18 е зголемен на 38 заразени лица.

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато” потекло

24Инфо - 27.02.2020

Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт со ...

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17

Вечер Прес - 27.02.2020

Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени случаи денеска изнесува 650 лица.

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17

Опсервер - 27.02.2020

– Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени случаи денеска изнесува 650 лица.

Прв случај на коронавирус во Северна Ирска

Вечер Прес - 27.02.2020

Во северна Ирска денеска е потврден првиот случај на заразен со новиот коронавирус, наречен Ковид-19. Станува збор за пациент кој допатувал од Италија преку Даблин, изјави регионалниот службеник за здравство Мајкл Мекбрајд.

Ковид-19: Нови случаи во Британија и Виена, Макрон предупредува на криза, српски епидемиолог смирува

Опсервер - 27.02.2020

– Во Велика Британија денеска се пријавени уште два случаи на инфекција со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 15. Заразените се во Кралската болница во Ливерпул и Кралската слободна болница во Лондон.

Од новиот коронавирус заразени во 40 држави во светот

Опсервер - 27.02.2020

– Новиот коронавирус се прошири во 40 земји низ целиот свет и заразени на сите континенти, освен на Антарктикот. Досега, најмалку 2.800 луѓе, најголем дел во Кина, починаа од новиот коронавирус, Ковид-19.

На Балканот петмина заразени од новиот коронавирус

Опсервер - 27.02.2020

– На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19). Нема починати од тој вирус. Тројца се заразени во Хрватска, еден во Грција и еден во нашата држава.

Кинески град дава по 1400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

Либертас - 27.02.2020

– Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, ...

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус во Калифорнија, не е познато од каде бидејќи пациентот не ...

Либертас - 27.02.2020

– Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт ...

Потврдени над 81.000 случаи на коронавирус во светот

Пулс24 - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

Коронавирусот се прошири во 40 земји од светот: Државите преземаат мерки, во Италија најголем број заразени во Европа

Точка - 27.02.2020

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот, а заразени има на сите континенти освен на Антарктик. Прв случај на коронавирус во Данска Данска го потврди првиот случај на коронавирус, а заразен е маж кој се вратил од скијање во Ломбардија, Италија.

Во Италија тројца пациенти излекувани од коронавирус: Еве со какви лекови експериментирале докторите

Точка - 27.02.2020

Италија, земја во Европа со најголем број на заразени од коронавирусот синоќа објави дека во земјата според последните податоци има вкупно 424 заразени. Новите податоци на Цивилната зашттиа на Италија не содржат информации за починати, но прецизира ...

Не се грижете, од старост ќе си умрете

iPortal - 27.02.2020

Е, добро, де, ќе пропадне некоја екскурзија и повеќето 8-мартовски лумперајки… Голема работа! Какви сме ние, кога ќе помине оваа здравствена непријатност, после тројно ќе надополниме! Значи, да се дообјасниме: бидејќи се работи за чичка-нов вирус во ...

Кинески град дава по 1400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

Опсервер - 27.02.2020

– Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, ...

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

Опсервер - 27.02.2020

– Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт ...

На Балканот петмина заразени од новиот коронавирус

Либертас - 27.02.2020

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19). Нема починати од тој вирус. Тројца се заразени во Хрватска, еден во Грција и еден во нашата држава.

Во САД прв случај на ширење на вирусот во заедница: Не патувала во ризичните земји, ниту била во контакт со заболени!

Локално - 27.02.2020

Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт со ...

Потврдени над 81.000 случаи на заразени со новиот коронавирус во светот

Либертас - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

НИ КОРОНА НЕ ГИ ПЛАШИ - пензионерите пак ги полнат автобусите на ЈСП

Фактор - 27.02.2020

Коронавирусот се чини дека не претставува закана за македонските пензионери и повозрасни граѓани, дури и откако вчера беше потврден првиот случај на овој вирис во земјава. И утрово тие ги наполнија автобусите на ЈСП Скопје, веројатно секој во вршење ...

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на заразени со новиот коронавирус во светот

Локално - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

Коронавирусот се шири низ цела Европа

Тера - 27.02.2020

Регистрирани први случај на зараза пријавија Естонија, Данска, Финска, Норвешка и Романија, објавуваат медиумите. Во Италија досега има над 400 заразени и 12 починати. Во Кина вчера починале 29 луѓе, а има и 433 нови случаи.

Во Италија со коронавирус заразен прв професионален фудбалер

Либертас - 27.02.2020

Фудбалер од италијанската Серија Ц е заразен со коронавирусот, пренесе „Ла национе“. Станува збор за 22-годишниот играч на Пјанезе, клуб од провинцијата Сиена. Фудбалерот го пропушти натпреварот минатата недела, поради температура и општата слабост.

Во Италија со коронавирус заразен прв професионален фудбалер

Опсервер - 27.02.2020

– Фудбалер од италијанската Серија Ц е заразен со коронавирусот, пренесе „Ла национе“. Станува збор за 22-годишниот играч на Пјанезе, клуб од провинцијата Сиена. Фудбалерот го пропушти натпреварот минатата недела, поради температура и општата ...

Во Италија со коронавирус заразен и професионален фудбалер

24Инфо - 27.02.2020

Фудбалер од италијанската Серија Ц е заразен со коронавирусот, пренесе „Ла национе”. Станува збор за 22-годишниот играч на Пјанезе, клуб од провинцијата Сиена. Фудбалерот го пропушти натпреварот минатата недела, поради температура и општата слабост.

Трет случај на заразен од Ковид-19 во Хрватска

Вечер Прес - 27.02.2020

Трет случај на заразен со новиот коронавирус е регистриран во Хрватска, соопштија властите. Лицето кое е заразено е сместено во болница во Риека. Се работи за маж кој работел во Парма во Италија, соопштија властите.

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

24Инфо - 27.02.2020

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната здравствена комисија. Според податоците на Комисијата, 26 од смртните случаи се во покраината Хубеи и по еден во Пекинг, ...

Во Италија од новиот коронавирус починаа 14, а заразени се 528 луѓе

Либертас - 27.02.2020

– Во Италија уште две лица починаа од последици на новиот коронавирус, со што бројот на жртви се искачи на 14, а 528 луѓе се заразени со Ковид-19. Директорот на италијанската служба за цивилна заштита Анџело Борели изјави дека вчера биле ...

Коронавирус во Македонија – еве каква е состојбата во регионот, каде има потврдени случаи

Скопје инфо - 27.02.2020

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19). Нема починати од тој вирус. Тројца се заразени во Хрватска, еден во Грција и еден во нашата држава.

Потврдени над 81.000 случаи на коронавирус во светот

Скопје инфо - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

Од новиот коронавирус заразени во 40 држави во светот

Либертас - 27.02.2020

– Новиот коронавирус се прошири во 40 земји низ целиот свет и заразени на сите континенти, освен на Антарктикот. Досега, најмалку 2.800 луѓе, најголем дел во Кина, починаа од новиот коронавирус, Ковид-19.

Во Италија со коронавирус се зарази и професионален фудбалер

Република - 27.02.2020

Фудбалер од италијанската Серија Ц е заразен со коронавирусот, пренесе „Ла национе”. Станува збор за 22-годишниот играч на Пјанезе, клуб од провинцијата Сиена. Фудбалерот го пропушти натпреварот минатата недела, поради температура и општата слабост.

Италија: Од коронавирусот починаа 14 лица, 528 заразени

Локално - 27.02.2020

Во Италија уште две лица починаа од последица на новиот коронавирус, со што бројот на жртви се зголеми на 14, додека 528 лица се заразени. Шефот на италијанската служба за цивилна заштита Анџело Борели напомена дека што се однесува до смртните ...

Тревога на Апенините: Италијански фудбалер заразен од коронавирусот!

Точка - 27.02.2020

Еден италијански фудбалер е заразен од коронавирусот кој моментално се наоѓа на лечење, пренесуваат италијанските медиуми. Италијанските медиуми пренесуваат дека фудбалер од Серија Ц е заразен од коронавирус, но поради безбедносни причини не го ...

Во Италија од новиот коронавирус починаа 14, а заразени се 528 луѓе

24Инфо - 27.02.2020

Во Италија уште две лица починаа од последици на новиот коронавирус, со што бројот на жртви се искачи на 14, а 528 луѓе се заразени со Ковид-19. Директорот на италијанската служба за цивилна заштита Анџело Борели изјави дека вчера биле регистрирани ...

Во Италија од новиот коронавирус починаа 14, а заразени се 528 луѓе

Опсервер - 27.02.2020

– Во Италија уште две лица починаа од последици на новиот коронавирус, со што бројот на жртви се искачи на 14, а 528 луѓе се заразени со Ковид-19. Директорот на италијанската служба за цивилна заштита Анџело Борели изјави дека вчера биле ...

Потврдени над 81.000 случаи на заразени со новиот коронавирус во светот (ДПЛ)

iPortal - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

Во Хрватска потврден трет случај на коронавирус

MTM - 27.02.2020

Во Риека, Хрватска потврден е трет случај на коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Како што се наведува, се работи за маж кој работел во Италија, а сместен е во Риека. „Од Клиниката за инфективни болести „Др.

Нови 106 случаи на коронавирус во Иран, 26 лица веќе се починати

Либертас - 27.02.2020

– Вкупниот број на заразени лица од коронавирусот во Иран достигна 245, а 26 од нив се починати, соопштија од Министерството за здравство во Иран. Претставникот на иранското Министерство за здравство, Кијануш Јахапур, соопшти дека во последните 24 ...

Во Италија со коронавирус заразен прв професионален фудбалер

iPortal - 27.02.2020

Фудбалер од италијанската Серија Ц е заразен со коронавирусот, пренесе „Ла национе“. Станува збор за 22-годишниот играч на Пјанезе, клуб од провинцијата Сиена. Фудбалерот го пропушти натпреварот минатата недела, поради температура и општата слабост.

Нови жртви на корона вирусот во Италија, 14 починати, но 37 оздравеле

Frontline - 27.02.2020

Борели истакна дека добри вести доаѓаат од Ломбардија, регион најпогоден од корона вирусот, откако 37 лица оздравеле, наведува Анса. Во Италија починаа уште две лица како последица на новиот корона вирус, со што бројот на жртви се зголеми на 14, ...

Албанија: Се испитува дали 15-годишен Авганистанец мигрант е заразен од коронавирус

24Инфо - 27.02.2020

– За едно 15-годишно момче, мигрант од Авганистан, постои сомнение дека е заразено со коронавирус, јави телевизија Ора њуз. -Кругот се стеснува. Иако во Албанија сè уште нема потврдено ниту еден случај со коронавирус, заканата е евидентна.

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Centar - 27.02.2020

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната здравствена комисија. Според податоците на Комисијата, 26 од смртните случаи се во покраината Хубеи и по еден во Пекинг, ...

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

MTM - 27.02.2020

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната здравствена комисија. Според податоците на Комисијата, 26 од смртните случаи се во покраината Хубеи и по еден во Пекинг, ...

Во Косово нема ниеден заразен со коронавирус

Опсервер - 27.02.2020

– Националниот институт за јавно здравство на Косово објави вечерва дека ниту едно лице кое досега било хоспитализирано под сомнение дека е носител на коронавирусот не е заразено од тој смртоносен вирус , јави дописникот на МИА од Приштина .

Во Италија од новиот коронавирус починаа 14, а заразени се 528 луѓе

iPortal - 27.02.2020

Во Италија уште две лица починаа од последици на новиот коронавирус, со што бројот на жртви се искачи на 14, а 528 луѓе се заразени со Ковид-19. Директорот на италијанската служба за цивилна заштита Анџело Борели изјави дека вчера биле регистрирани ...

Кинески град дава по 1.400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

iPortal - 27.02.2020

Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, тоа ...

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

iPortal - 27.02.2020

Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт со ...

Кинески град дава по 1400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

Вечер Прес - 27.02.2020

Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, тоа ...

КОРОНА ВИРУС ВО СВЕТОТ ДО 15 ЧАСОТ: 82 534 случаи, 2 820 починати, 33 291 излечени

Денешен - 27.02.2020

Состојба со заразени од корона висрусот во светот до денеска, 15 часот. -82 534 случаи -2 820 починати -33 191 ...

Заразена и иранската претседателка: Вчера седела покрај претседателот Рохани, денес е во болница поради коронавирусот

Точка - 27.02.2020

Потпретседателката на Иран, Масуме Ебтекар, е заразена со потенцијално смртоносниот коронавирус. "Потпретседателкатата Ебтекар е на домашно лекување, а поради мерките за претпазливост сите во нејзиниот кабинет се подложени на тестирање на ...

Епидемиолог смирува: Коронавирус се појавува по третпат и е се поблаг

Вечер Прес - 27.02.2020

Во Велика Британија денеска се пријавени уште два случаи на инфекција со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 15. Заразените се во Кралската болница во Ливерпул и Кралската слободна болница во Лондон.

Во Италија со коронавирус заразен и професионален фудбалер

Вечер Прес - 27.02.2020

Фудбалер од италијанската Серија Ц е заразен со коронавирусот, пренесе „Ла национе“. Станува збор за 22-годишниот играч на Пјанезе, клуб од провинцијата Сиена. Фудбалерот го пропушти натпреварот минатата недела, поради температура и општата слабост.

Албанија: Се испитува дали 15-годишен мигрант е заразен од коронавирус

Либертас - 27.02.2020

За едно 15-годишно момче, мигрант од Авганистан, постои сомнение дека е заразено со коронавирус, јави телевизија Ора њуз. -Кругот се стеснува. Иако во Албанија сè уште нема потврдено ниту еден случај со коронавирус, заканата е евидентна.

Иранската потпретседателка, исто така, е заразена со коорнавирус

24Инфо - 27.02.2020

– Иранската потпретседателка одговорна за прашањата на жените и семејството, Масуме Ебтекар, е заразена со коронавирус, јави агенцијата Ирна. „Постоеја некакви знаци на инфекција, таа беше испитувана, а тестот се покажа позитивен”, соопшти ...

Италија повика на поддршка: Вирусите не познаваат граници

MTM - 27.02.2020

Италија побара меѓународна поддршка за напорите во сузбивање на епидемијата на коронавирусот во земјата, во која бројот на смртни случаи порасна на 12, а бројот на заразени достигна 374. Италијанската влада ги повика своите европски соседи на ...

Тројца пациенти излекувани во Италија, до сега 424 заразени со коронавирус

24Инфо - 27.02.2020

Вкупно 424 лица се заразени со коронавирус во Италија. Досега во земјата починаа 12 лица од вирусот, а тројца пациенти се излекувани, покажуваат податоците на Цивилната заштита. Последната жртва е 70-годишна жена од Емилија-Ромања.

Нови 106 случаи на коронавирус во Иран, 26 лица веќе се починати

Опсервер - 27.02.2020

Вкупниот број на заразени лица од коронавирусот во Иран достигна 245, а 26 од нив се починати, соопштија од Министерството за здравство во Иран. Претставникот на иранското Министерство за здравство, Кијануш Јахапур, соопшти дека во последните 24 ...

Иранската потпретседателка, исто така, е заразена со коорнавирус

Опсервер - 27.02.2020

Иранската потпретседателка одговорна за прашањата на жените и семејството, Масуме Ебтекар, е заразена со коронавирус, јави агенцијата Ирна. „Постоеја некакви знаци на инфекција, таа беше испитувана, а тестот се покажа позитивен“, соопшти советникот ...

Албанија: Се испитува дали 15-годишен Авганистанец мигрант е заразен од коронавирусАлбанија: Се испитува дали ...

Опсервер - 27.02.2020

За едно 15-годишно момче, мигрант од Авганистан, постои сомнение дека е заразено со коронавирус, јави телевизија Ора њуз. -Кругот се стеснува. Иако во Албанија сè уште нема потврдено ниту еден случај со коронавирус, заканата е евидентна.

Потпретседателката на Иран е заразена со коронавирус

MTM - 27.02.2020

Потпретседателката на Иран Масуме Ебтекар се зарази со коронавирус. Ова го објави РИА Новости. „По извесни знаци на инфекција, тестот за присуство на коронавирус кај г-ѓа Ебтекар, е позитивен“, рече советникот на иранската потпретседателка.

Коронавирусот е регистриран во 18 земји во Европа

Локално - 27.02.2020

Во позадина на напорите на владите ширум Европа да го спречат појавувањето на нови случаи на коронавирус, еве кои се погодените земји, каде почина епидемијата и колку далеку одат мерките на претпазливост.

Ди Мајо: Туристите да се вратат во Италија, целата земја не е ризична зона

24Инфо - 27.02.2020

– Италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо ги повика сите странски туристи да се вратат во Италија каде првпат се појавија сомнежи за валидноста на официјалната методологија за регистрирање на заразени од новиот коронавирус.

Макрон: Се соочуваме со криза и епидемија

MTM - 27.02.2020

Претседателот Емануел Макрон изјави дека Франција се подготвува да реагира на случаите со коронавирусот, додавајќи дека „ќе мора да се справиме со тоа колку што можеме“. „Се соочуваме со криза, епидемија што допрва треба да дојде“, рече Макрон при ...

Тројца пациенти излекувани во Италија, до сега 424 заразени со коронавирус

Centar - 27.02.2020

Вкупно 424 лица се заразени со коронавирус во Италија. Досега во земјата починаа 12 лица од вирусот, а тројца пациенти се излекувани, покажуваат податоците на Цивилната заштита. Последната жртва е 70-годишна жена од Емилија-Ромања.

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

MTM - 27.02.2020

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат резултатите од тестовите, е негативно на коронавирусот.

Тројца пациенти излекувани од коронавирус во Италија

Н.Македонија - 27.02.2020

Вкупно 424 лица се заразени со коронавирус во Италија. Досега во земјата починаа 12 лица од вирусот, а тројца пациенти се излекувани, покажуваат податоците на Цивилната заштита. Последната жртва е 70-годишна жена од Емилија-Ромања.

Коронавирусот во Македонија не е прашање дали, туку кога

Н.Македонија - 27.02.2020

Уште еден нов вирус – корона, нова болест – ковид-19 ги полни светските и македонските медиуми, а македонската јавност се прашува зошто е тоа така, дали ќе стигне во Македонија, дали се прави доволно да се заштитат граѓаните.

Министерство за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено од коронавирус

Н.Македонија - 27.02.2020

Министерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина за кое поладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат резултатите од тестовите, е негативно на коронавирусот.

Коронавирус – силниот имунитет е клучен за добра прогноза на болеста!

Н.Македонија - 27.02.2020

Додека ја пишувам оваа колумна (25.2.2020), за нешто повеќе од 1 месец, глобално со коронавирус (2019-нКоВ) се заразени 80.227 лица, од кои 2.705 починале (3,4 отсто стапка на смртност), а 27.471 успешно закрепнале од инфекцијата.

Потврдени над 81.000 случаи на заразени со новиот коронавирус во светот

MakPress - 27.02.2020

Потврдени се повеќе од 81.000 случаи на новиот коронавирус во 40 земји во светот, а Светската здравствена организација (СЗО) објави дека за првпат од избувнувањето на епидемијата, бројот на заразени лица надвор од Кина во еден ден го надмина бројот ...

На Балканот петмина заразени од новиот коронавирус

MakPress - 27.02.2020

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19). Нема починати од тој вирус. Тројца се заразени во Хрватска, еден во Грција и еден во нашата држава.

Од новиот коронавирус заразени во 40 држави во светот

MakPress - 27.02.2020

Новиот коронавирус се прошири во 40 земји низ целиот свет и заразени на сите континенти, освен на Антарктикот. Досега, најмалку 2.800 луѓе, најголем дел во Кина, починаа од новиот коронавирус, Ковид-19.

Ковид-19: Нови случаи во Британија и Виена, Макрон предупредува на криза, српски епидемиолог смирува

MakPress - 27.02.2020

Во Велика Британија денеска се пријавени уште два случаи на инфекција со новиот коронавирус, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 15. Заразените се во Кралската болница во Ливерпул и Кралската слободна болница во Лондон.

Албанија: Се испитува дали 15-годишен Авганистанец мигрант е заразен од коронавирус

MakPress - 27.02.2020

За едно 15-годишно момче, мигрант од Авганистан, постои сомнение дека е заразено со коронавирус, јави телевизија Ора њуз. -Кругот се стеснува. Иако во Албанија сè уште нема потврдено ниту еден случај со коронавирус, заканата е евидентна.

Ди Мајо: Туристите да се вратат во Италија, целата земја не е ризична зона

MakPress - 27.02.2020

Италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо ги повика сите странски туристи да се вратат во Италија каде првпат се појавија сомнежи за валидноста на официјалната методологија за регистрирање на заразени од новиот коронавирус.

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17

MakPress - 27.02.2020

Уште три лица починаа како последица на коронавирусот во Италија, со што бројот на жртвите во земјата се зголеми на 17, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Бројот на потврдени заразени случаи денеска изнесува 650 лица.

Во Италија со коронавирус заразен прв професионален фудбалер

MakPress - 27.02.2020

Фудбалер од италијанската Серија Ц е заразен со коронавирусот, пренесе „Ла национе“. Станува збор за 22-годишниот играч на Пјанезе, клуб од провинцијата Сиена. Фудбалерот го пропушти натпреварот минатата недела, поради температура и општата слабост.

Нови 106 случаи на коронавирус во Иран, 26 лица веќе се починати

MakPress - 27.02.2020

Вкупниот број на заразени лица од коронавирусот во Иран достигна 245, а 26 од нив се починати, соопштија од Министерството за здравство во Иран. Претставникот на иранското Министерство за здравство, Кијануш Јахапур, соопшти дека во последните 24 ...

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

MakPress - 27.02.2020

Центарот за контрола и превенција на болести во САД потврди инфекција со новиот коронавирус во Калифорнија, и тоа означува прво американско лице што е заразено со вирусот и покрај тоа што неодамна не посетило странска земја или не било во контакт со ...

Иранската потпретседателка, исто така, е заразена со коорнавирус

MakPress - 27.02.2020

Иранската потпретседателка одговорна за прашањата на жените и семејството, Масуме Ебтекар, е заразена со коронавирус, јави агенцијата Ирна. „Постоеја некакви знаци на инфекција, таа беше испитувана, а тестот се покажа позитивен“, соопшти советникот ...

Иранската заменик-претседателка заболи од коронавирус

Скопје1 - 27.02.2020

Иранската потпретседателка, одговорна за прашањата на жените и семејството, Масуме Ебтекар, е заразена со коронавирус, јави агенцијата ИРНА. „Постоеја некакви знаци на инфекција, таа беше испитувана, а тестот се покажа позитивен“, соопшти советникот ...

Кинески град дава по 1400 долари за сомнителни случаи кои сами ќе се пријават

MakPress - 27.02.2020

Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, тоа ...

Во Италија од новиот коронавирус починаа 14, а заразени се 528 луѓе

MakPress - 27.02.2020

Во Италија уште две лица починаа од последици на новиот коронавирус, со што бројот на жртви се искачи на 14, а 528 луѓе се заразени со Ковид-19. Директорот на италијанската служба за цивилна заштита Анџело Борели изјави дека вчера биле регистрирани ...

Во Италија од коронавирус е заразено и 4- годишно девојче, заразени Италијани и во Бразил и во Алжир

Канал5 - 26.02.2020

Во Кина, вчера имало 406 нови потврдени случаи на инфекција со коронавирус, помалку од претходниот ден, кога бројот се зголемил за 508, додека во Јужна Кореја бројот значително се зголемил.

Во Италија 4-годишно дете заразено со корона вирусот

Фокус - 26.02.2020

Девојче кое има само 4 години е заразено со коронавирус во Италија, пренесуваат локалните медиуми денеска. Доаѓа од местото на Кастиглионе де Ада во Ломбардија, едно од десетте места во црвената зона.

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Франција

Алсат-М - 26.02.2020

Од четиринаесетте заразени лица со коронавирус во Франција од почетокот на светската здравствената криза, досега едно лице почина, единаесет лица се излекувани, а вчера се регистрирани два нови случаи, јави дописникот ...

Во Италија заразени пет деца од коронавирус , италијанска туристка починала во Австрија

Канал5 - 26.02.2020

Во Франција едно лице почина од коронавирусна инфекција. Пријавени се и три нови случаи на зараза и вкупниот број на пациенти во таа земја сега се искачи на 17. Пет малолетни лица биле заразени со коронавирус во Италија.

И братот близнак на првиот со коронавирус од Хрватска е заразен!

Фокус - 26.02.2020

Братот близнак на првиот човек заразен со коронавирус од Хрватска, исто така е позитивен на вирусот – јавуваат хрватските медиуми. Ова е втор случај на коронавирус во Хрватска, а според информациите од тамошното Министерство за здравство, двајцата ...

Во Солун потврден прв случај на коронавирус

Сакам да кажам - 26.02.2020

Грција денеска го потврди првиот случај на коронавирус. Здравствените власти на Грција објавија дека тој е регистриран во Солун и дека станува збор за 38-годишна жена која неодамна патувала во северна Италија.

Во Италија од коронавирусот починаа 12 лица, расте бројот на заразени

ТВ21 - 26.02.2020

Расте бројката на починати како последица од коронавирусот во Италија, која што во моментов е најголемо жариште. Заразени се повеќе од 300 лица, од кои седум се малолетни. Во Австрија почина туристка од Италија, а потврден е прв случај на починат во ...

Во Солун прв случај на коронавирусот, во Италија се заразени 5 малолетници

24 Вести - 26.02.2020

Се повеќе европски земји информираат за нови потврдени случаи со коронавирусот. Хрватска утринава соопшти за уште еден, втор пациент инфициран со смртоносниот вирус. Станува збор за брат близнак на момчето на кое вчера му беше дијагностициран ...

Италија стигна до бројката од 400 заразени, бебе родено од заразена Жена негативно на коронавирус

Сакам да кажам - 26.02.2020

Италија побара меѓународна помош во своите напори да го запре ширењето на коронавирусот откако бројката заразени во земјата порасна на 400. Исто така, тој се појави во многу европски земји, а стигна и до Бразил, токму преку луѓе кои неодамна биле во ...

Коронавирусот од италија пристигна и во Македонија, заразена 50-годишна жена, деветмина во изолација

Сакам да кажам - 26.02.2020

Коронавирусот пристигна и во Македонија. Министерството за здравство попладнево го потврди првиот случај на КОВИД-19 во земјава и порача дека едно заразено лице не претставува опасност за целото население и дека лекарските служби се подготвени ...

Во Косово нема случај на коронавирус

Фокус - 26.02.2020

Националниот институт за јавно здравство на Косово објави вечерва дека ниту едно лице кое досега било хоспитализирано под сомнение дека е носител на коронавирусот не е заразено од тој смртоносен вирус , јави дописникот на МИА од Приштина .

Државите во светот се подготвуваат за заштита од коронавирусот, заразени 80.970 лица

24 Вести - 26.02.2020

Државите во светот се подготвуваат за заштита од евентуално ширење на коронавирусот, од кој досега починаа 2.763 лица, а се заразени 80.970. Најмногу заразени во Европа има во Италија каде што починаа 11 лица, а позитивни на вирусот се околу 300.

Потврден 17-от случај на Ковид-19 во Германија, над 80.000 заразени во целиот свет

Алсат-М - 26.02.2020

Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти германското Министерство за здравство.

Прв случај на заразен со корона вирус во Мадрид

Фокус - 26.02.2020

Првиот случај на заразен со новиот корона вирус е регистриран и во Мадрид, со што вкупниот број на заболени во Шпанија достигна седум лица, соопштија шпанските агенции, повикувајќи се на здравствените власти од престолнината.

Во Јужна Кореја нови 169 заразени од коронавирус и 11 смртни случаи

Телма - 26.02.2020

Јужна Кореја соопшти дека во земјата има регистрирано уште 169 заразени лица од новиот коронавирус и 11 смртни случаи. Како што пренесуваат светските агенции, со тоа вкупниот број заразени во земјата достигна 1.146 лица.

Вучиќ: Во Србија нема заразени со коронавирус

ТВ21 - 26.02.2020

Во Република Србија нема заразени со коронавирус, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со претставници на сите здравствени и други институции кои учествуваат во борбата против коронавирусот.

Италија стана нов центар на ширење на коронавирусот, оттаму стигна и до бразил и Алжир

Сакам да кажам - 26.02.2020

Неколку земји го потврдија својот прв случај на коронавирус и сите се поврзани со неговото неодамнешно ширење во Италија. Заразените во Хрватска, Австрија и Швајцарија се луѓе кои претходно биле во Италија, исто како и првиот случај во Алжир.

Втор потврден случај на коронавирус во Хрватска, во Италија заразено првото дете

ТВ21 - 26.02.2020

Регистриран е втор случај на коронавирус во Хрватска. Во Загреб заразено е 26-годишно лице, брат на првиот заразен со овој смртоносен вирус. Во инфективната клиника во Загреб во моментов три лица се испитуваат на коронавирус.

Бројот на починати од коронавирус во Кина продолжува да се намалува

А1 On - 26.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Кина продолжува да се намалува, јавија светските агенции повикувајќи се на информации од кинеските власти. Националната здравствена комисија соопшти дека вчера од вирусот починале 52 лица, наспроти 71 во ...

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Франција

Курир - 26.02.2020

Од четиринаесетте заразени лица со коронавирус во Франција од почетокот на светската здравствената криза, досега едно лице почина, единаесет лица се излекувани, а вчера се регистрирани два нови случаи, јави дописникот на МИА.

Од коронавирусот заразени 80.970 лица

Нетпрес - 26.02.2020

Државите во светот се подготвуваат за заштита од евентуално ширење на коронавирусот, од кој досега починаа 2.763 лица, а се заразени 80.970. Најмногу заразени во Европа има во Италија каде што починаа 11 лица, а позитивни на вирусот се околу 300.

Потврден 17-от случај на коронавирус во Германија, над 80.000 заразени во целиот свет

А1 On - 26.02.2020

Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти германското Министерство за здравство.

Во Италија откриен првиот човек кој заболел од коронавирусот

Макфакс - 26.02.2020

Во Италија сѐ уште не е идентификуван т.н. „нулти пациент“ кој всушност го донел вирусот, но откриен е првиот заразен. Познато е дека станува збор за 38-годишен маж, на кого властите му го откриваат само името – Матија.

Втор случај на коронавирус во Хрватска, заболен помалиот брат на првозаразениот

Курир - 26.02.2020

Хрватските доктори го потврдија вториот случај на лице заразено со новиот коронавирус. Се работи за братот на првиот пациент, на кој вчера му беше дијагностициран коронавирус откако се врати од Милано.

Втор случај на коронавирус во Хрватска

А1 On - 26.02.2020

Хрватските доктори го потврдија вториот случај на лице заразено со новиот коронавирус, јави дописникот на МИА. Се работи за братот на првиот пациент, на кој вчера му беше дијагностициран коронавирус откако се врати од Милано.

Девојче од Ломбардија е првото дете заразено со коронавирус во Италија

Макфакс - 26.02.2020

Девојче од Италија, кое има четири години е заразено со коронавирус, јавија денеска италијанските медиуми. Детето доаѓа од местото Кастиљоне дe Ада во Ломбардија, едно од десетте места кои се наоѓаaт во црвената зона на заразата во северна Италија.

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Франција

Слободен Печат - 26.02.2020

Новозаболените се една млада Кинескиња која се вратила од Кина и еден Французин кој се вратил од престој во Италија. Од четиринаесетте заразени лица со коронавирус во Франција од почетокот на светската здравствената криза, досега едно лице почина, ...

Прв случај на заразен со коронавирус во Мадрид

А1 On - 26.02.2020

Првиот случај на заразен со новиот коронавирус е регистриран и во Мадрид, со што вкупниот број на заболени во Шпанија достигна седум лица, соопштија шпанските агенции, повикувајќи се на здравствените власти од престолнината.

Четиригодишно девојче – прво дете заразено со коронавирус во Италија

Pedijatar.mk - 26.02.2020

Девојчето е хоспитализирано со благи симптоми на грип и не е во сериозна состојба. Се претпоставува дека вирусот го добила во болницата во Кодоњо каде што бил хоспитализиран првиот заразен со коронавирус во Италија ♦♦♦♦♦♦♦ Д евојче од Италија, кое ...

Нови 169 заразени од коронавирус и 11 смртни случаи во Јужна Кореја

А1 On - 26.02.2020

Јужна Кореја соопшти дека во земјата има регистрирано уште 169 заразени лица од новиот коронавирус и 11 смртни случаи. Како што пренесуваат светските агенции, со тоа вкупниот број заразени во земјата достигна 1.146 лица.

Се повеќе земји јавуваат за коронавирус на нивна територија

Р.С.Европа - 26.02.2020

Повеќе од 30 земји во светот соопштија дека на нивните територии има потврдени случаи на коронавирус. Најголемиот број се во Кина, од каде што и почна ова заболување, а голем број заразени имаат и Јапонија, Јужна Кореја, Италија и Иран.

Во Хрватска потврден и втор случај заболен од коронавирус

Независен - 26.02.2020

Хрватските доктори го потврдија вториот случај на лице заразено со новиот коронавирус. Се работи за братот на првиот пациент, на кој вчера му беше дијагностициран коронавирус откако се врати од Милано.

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Макфакс - 26.02.2020

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во Венето. Во Ломбардија, две деца се хоспитализирани. „Кориере дела сера“ информира дека во болница е девојче на возраст од ...

Њујорк тајмс: Вирусот може да ги совлада слабите здравствени системи на Балканот

МКД - 26.02.2020

Појавата на вирусот на Балканот може да биде тест за слабо финансираните здравствени системи, вели Њујорк тајмс . Владата на Хрватска од петни жили се трудеше да ја истакне својата подготвеност и да зрачи смиреност.

Матија е првиот кој се зарази од коронавирусот во Италија - заразена и неговата бремена сопруга

Press24 - 26.02.2020

Во Италија прв кој се зарази од коронавирусот е мажот на кој му е познато само името, станува збор за 38-годишниот Матија, кој поради респираторните проблеми бил хоспитализиран на одделението на интензивна нега во Кодоња, а во моментов се наоѓа во ...

Втор случај на коронавирусот во Хрватска, во Италија се заразени 5 малолетници

МКД - 26.02.2020

Вториот случај на заразување со коронавирусот е потврден во Хрватска, јавуваат хрватските медиуми. Заразен е братот на момчето на кое вчера му беше дијагностициран коронавирусот откако се вратил од Милано, каде што со девојката бил на натпревар на ...

Во Австрија починала Италијанка – сомнеж дека се работи за коронавирус

А1 On - 26.02.2020

Синоќа во комплекс апартмани во местото Бад Клајнкирхајм во Австрија, починала 56 годишна Италијанка, за која докторите се сомневаа дека е заразена со новиот коронавирус. Како што јави дописникот на МИА, докторите од итната медицинска помош веќе ...

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Макфакс - 26.02.2020

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот од браќата кои имаат зимптоми на коронавирус, а неговите колеги биле замолени да не доаѓаат на работа.

Коронавирусот се рашири во 30 земји во светот

Макфакс - 26.02.2020

Досега 30 земји воведоа итни мерки или зголемени мерки на претпазливост за коронавируси, при што првите случаи се пријавени во Латинска Америка, Бразил, додека во Алжир еден италијански државјанин е ставен во изолација, пренесуваат агенциите.

Уште едно лице почина од коронавирус во Франција

Макфакс - 26.02.2020

Уште едно лице заразено со коронавирус почина во Франција, соопштија властите. Станува збор за 60-годишен Французин, кој беше прегледан во болница во Париз доцна синоќа во многу сериозна состојба.

„Њујорк тајмс“: Корона вирусот тест за слабите здравствени системи на Балканот

Нова ТВ - 26.02.2020

Појавата на вирусот на Балканот може да биде тест за слабо финансираните здравствени системи, вели амерканскиот весник „Њујорк тајмс“. Владата на Хрватска од петни жили се трудеше да ја истакне својата подготвеност и да зрачи смиреност.

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина продолжува да се намалува

Нетпрес - 26.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Кина продолжува да се намалува, јавија светските агенции повикувајќи се на информации од кинеските власти. Националната здравствена комисија соопшти дека вчера од вирусот починале 52 лица, наспроти 71 во ...

Прв заразен сo коронавирус и во Грција, пациентката патувала во Италија

+инфо - 26.02.2020

Позитивни се резултатите на коронавирус од примерокот на 38-годишна жена во Солун, со што е и првиот потврден случај на Ковид-19 во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Жената неодамна патувала во ...

Поради страв од коронавирусот се празнат полиците низ маркетите во Љубљана

Слободен Печат - 26.02.2020

Иако во СЛовенија нема регистрирано пациенти со коронавирус, здравствени власти сметаат дека е само прашање на време кога ќе се појави вирусот и во Словенија. Во некои маркети во Љубљана дел од полиците останаа празни, откако граѓаните поради страв ...

Братот на првиот пациент е вториот заразен со коронавирус во Хрватска, уште два случаи во Франција

+инфо - 26.02.2020

Неговиот помал брат, кој сега е практично второто заразено лице, било во Милано за да гледа фудбалски натпревар од Лигата на шампионите. Девојката на заразеното лице која цело време била со него не е заразена со вирусот.

Коронавирус во регионот: Во Грција потврден првиот случај, во другите земји само сомнителни случаи

360 степени - 26.02.2020

Во Грција е потврден првиот позитивен случај на коронавирус. Се работи за 38-годишна Гркинка од Солун која неодамна патувала во Италија. Се прават проверки на сите со кои таа била во контакт и сите ќе бидат ставени под надзор.

Втора жртва на Ковид-19 во Франција

Слободен Печат - 26.02.2020

Починал 60-годишен Французин, кој доцна синоќа во многу сериозна состојба бил прегледан во болница во Париз. Во Франција почина уште едно лице заразено со новиот коронавирус, соопштија локалните власти.

АНКЕТА: Македонците не се плашат од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.02.2020

Коронавирусот, од кој утринава беа забележани 2.763 смртни случаи, а заразени се 80.790 лица, зема голем замав низ целиот свет. Државите се подготвуваат за заштита од евентуална пандемија. Вирусот деновиве почна да с ешири во Европа.

Вучиќ: Во Србија нема заразени со коронавирус

А1 On - 26.02.2020

Во Република Србија нема заразени со коронавирус, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со претставници на сите здравствени и други институции кои учествуваат во борбата против коронавирусот.

Светот сè побрзо се доближува до критичната точка на ширењето на коронавирусот

Репортер - 26.02.2020

Светот сè побрзо се доближува до критичната точка на ширењето на коронавирусот, тврдат експертите и предупредуваат дека болеста е побрза од напорите да се сузбие истата, откако епидемијата стигна и до Италија и Иран.

Вучиќ: Во Србија нема заразени со коронавирус

Макфакс - 26.02.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека во Србија не постои коронавирус. Тој посочи дека е направен детален план во случај заразата да стигне и во Србија, објави „РТС“. По состанокот во претседателството, Александар Вучиќ изјави дека ...

Колку е опасен корона вирусот за Европа

Независен - 26.02.2020

Според официјалните бројки, од почетокот на појавата на коронавирусот има над 81.000 заразени во 41 земја и територии, а досега умреле околу 2.700 луѓе. Сепак, речиси една третина од заболените се целосно закрепнати од инфекцијата, која е ...

Каде се има заболени од коронавирусот во целиот свет (МАПА)

Слободен Печат - 26.02.2020

Се поголем е бројот на заболени лица од коронавирусот во целиот свет, па утринава тој изнесува 81.191 лица. Забележани се 2.768 смртни случаи, додека бројот на лица кои се имаат излечено од Ковид 19 изнесува 30.310.

Потврден коронавирус во Македонија

Слободен Печат - 26.02.2020

Неофицијално, коронавирусот е потврден кај лице што се вратило од Италија и ова е првиот случај на заболен во земјава. Повеќе детали ќе се соопштат на пресот кој следува во Владата на ...

ОФИЦИЈАЛНО: ПРВ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА- заразена жена која патувала во Италија

Курир - 26.02.2020

Во Македонија денеска е регистриран првиот случај на коронавирусот, ова во овие моменти го истакна министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за жена која патувала во Италија, земјата каде во последните денови расте бројот на заразени од ...

Корона вирусот се шири на Балканот

Алфа - 26.02.2020

Еден заразен во Грција. Други тројца сомнителни во Косово- Корона вирусот се прошири и на Балканот. Првиот потврден случај кај нашиот јужен сосед е во Солун, станува збор за 38-годишна жена која патувала во регион во северна Италија.

Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Слободен Печат - 26.02.2020

Во Хрватска е потврден трет случај на коронавирусот. Станува збор за маж кој работи во Италија, а е сместен во Риека. – Од Клиниката за инфективни болести „Др.Фран Михаљевиќ“ во Загреб, докажан е третиот случај на заразен со новиот коронавирус.

Трет случај на заразен од Ковид-19 во Хрватска

А1 On - 26.02.2020

Трет случај на заразен со новиот коронавирус е регистриран во Хрватска, соопштија властите. Лицето кое е заразено е сместено во болница во Риека. Се работи за маж кој работел во Парма во Италија, соопштија властите.

Трет случај на заболен од коронавирус во Хрватска

Р.С.Европа - 26.02.2020

Трет случај на заразен од коронавирусот е регистриран во Хрватска, соопштија властите, посочувајќи дека заразениот маж е сместен во болница во Риека, а работел во Парма во Италија, јавува МИА.

Втор случај на коронавирус во Хрватска

Нетпрес - 26.02.2020

Хрватските доктори го потврдија вториот случај на лице заразено со новиот коронавирус. Се работи за братот на првиот пациент, на кој вчера му беше дијагностициран коронавирус откако се врати од Милано.

Првпат поголем број новозаразени надвор од Кина отколку во неа

МКД - 26.02.2020

Денеска има повеќе новозаразени со коронавирус надвор од Кина отколку во неа, што е голем пресврт во меѓународното ширење на ковид-19, пренесува Светската здравствена организација. Нови случаи на коронавирус се појавуваат низ цела Европа.

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Франција

А1 On - 26.02.2020

Од четиринаесетте заразени лица со коронавирус во Франција од почетокот на светската здравствената криза, досега едно лице почина, единаесет лица се излекувани, а вчера се регистрирани два нови случаи, јави дописникот на МИА.

Во Хрватска потврден трет случај на коронавирус

Макфакс - 26.02.2020

Во Риека, Хрватска потврден е трет случај на коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Како што се наведува, се работи за маж кој работел во Италија, а сместен е во Риека. „Од Клиниката за инфективни болести „Др.

Италија повика на поддршка: Вирусите не познаваат граници

Макфакс - 26.02.2020

Италија побара меѓународна поддршка за напорите во сузбивање на епидемијата на коронавирусот во земјата, во која бројот на смртни случаи порасна на 12, а бројот на заразени достигна 374. Италијанската влада ги повика своите европски соседи на ...

Прво дете заразено со коронавирусот во Италија: 4- годишно дете во болница

Press24 - 26.02.2020

Девојче кое има само 4 години е заразено со коронавирус во Италија, пренесуваат локалните медиуми денеска. Доаѓа од местото на Кастиглионе де Ада во Ломбардија, едно од десетте места во црвената зона.

Тројца заразени со вирусот во Италија целосно излечени со експериментална терапија

МКД - 26.02.2020

Италија, во која досега умреа 12 луѓе во епидемијата на коронавирусот, објави вечерва дека во земјата се заразени вкупно 424 лица, според податоците на Цивилната заштита, пренесуваат агенциите.

Коронавирусот ги празни полиците низ маркетите во Љубљана

+инфо - 26.02.2020

Во некои маркети во Љубљана дел од полиците останаа празни, откако граѓаните поради страв од коронавирусот граѓаните почнаа масовно да купуваат тестенини и конзервирана храна. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, складирањето храна беше ...

Втор случај на коронавирус во Хрватска, заболен помалиот брат на првозаразениот

Сител - 26.02.2020

Хрватските доктори го потврдија вториот случај на лице заразено со новиот коронавирус. Се работи за братот на првиот пациент, на кој вчера му беше дијагностициран коронавирус откако се врати од Милано.

Над 80 илјади заразени со корнаворусот во целиот свет

Слободен Печат - 26.02.2020

Најлошата состојба во Европа е во Италија, каде има 10 жртви и повеќе од 320 заразени. Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти ...

Поради страв од коронавирусот се празнат полиците низ маркетите во Љубљана

А1 On - 26.02.2020

Во некои маркети во Љубљана дел од полиците останаа празни, откако граѓаните поради страв од коронавирусот граѓаните почнаа масовно да купуваат тестенини и конзервирана храна. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, складирањето храна беше ...

Хрватска: И братот на првиот заразен има коронавирус

360 степени - 26.02.2020

Хрватските доктори го потврдија вториот случај на лице заразено со коронавирус. Се работи за братот на првиот пациент, кому вчера му беше дијагностициран коронавирус откако се врати од Милано.

Четиригодишно девојче е заразено со коронаворус, има благи симптоми на грип

Слободен Печат - 26.02.2020

Девојчето е во болница и има благи симптоми на грип, но не е во сериозна здраствена состојба. Девојче кое има само четири години е заразено со коронавирус во Италија, пренесуваат локалните медиуми денеска.

Четиригодишно девојче заразено со коронавирус во Италија

А1 On - 26.02.2020

Четиригодишно девојче од Италија е заразено со коронавирус, пренесоа денеска италијанските медиуми. Таа доаѓа од местото Кастиљоне де Ада во Ломбардија, едно од десетте места кои се наоѓаат во црвената зона.

И четиригодишно девојче заразено со коронавирус во Италија

+инфо - 26.02.2020

Црвената зона во северна Италија ја чува полицијата 24 часа дневно, за да се спречат неконтролираните излегувања и влегувања од подрачјето на епидемијата. Четиригодишно девојче од Италија е заразено со коронавирус, пренесоа денеска италијанските ...

Четиригодишно девојче заразено со Ковид-19 во Италија

Курир - 26.02.2020

Четиригодишно девојче од Италија е заразено со коронавирус, пренесоа денеска италијанските медиуми. Таа доаѓа од местото Кастиљоне де Ада во Ломбардија, едно од десетте места кои се наоѓаат во црвената зона.

ОФИЦИЈАЛНО: Прв случај на коронавирус во Мадрид

Курир - 26.02.2020

Првиот случај на заразен со новиот коронавирус е регистриран и во Мадрид, со што вкупниот број на заболени во Шпанија достигна седум лица, соопштија шпанските агенции, повикувајќи се на здравствените власти од престолнината.

Прв случај на заразен со коронавирус во Мадрид

+инфо - 26.02.2020

Станува збор за 24-годишен маж, кој пред извесно време се вратил од северна Италија. Првиот случај на заразен со новиот коронавирус е регистриран и во Мадрид, со што вкупниот број на заболени во Шпанија достигна седум лица, соопштија шпанските ...

Во Мадрид регистриран прв случај на коронавирус

Слободен Печат - 26.02.2020

Станувало збор за 24-годишен маж, кој пред извесно време се вратил од северна Италија. Првиот случај на заразен со новиот коронавирус е регистриран и во Мадрид, со што вкупниот број на заболени во Шпанија достигна седум лица, соопштија шпанските ...

Над 80.000 заразени во светот од коронавирусот, во Германија потврден 17. случај

Курир - 26.02.2020

Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти германското Министерство за здравство.

Продолжува да се намалува бројот на починати од новиот коронавирус во Кина

Слободен Печат - 26.02.2020

Националната здравствена комисија соопшти дека вчера од вирусот починале 52 лица, наспроти 71 во понеделникот. Бројот на починати од новиот коронавирус во Кина продолжува да се намалува, јавија светските агенции повикувајќи се на информации од ...

Во Јужна Кореја нови 169 заразени од коронавирус и 11 смртни случаи

Слободен Печат - 26.02.2020

Јужна Кореја е на второ место по Кина според бројот на заразени од новиот коронавирус наречен Ковид-19. Јужна Кореја соопшти дека во земјата има регистрирано уште 169 заразени лица од новиот коронавирус и 11 смртни случаи.

Четиригодишно девојче заразено со Ковид-19 во Италија

Сител - 26.02.2020

Четиригодишно девојче од Италија е заразено со коронавирус, пренесоа денеска италијанските медиуми. Таа доаѓа од местото Кастиљоне де Ада во Ломбардија, едно од десетте места кои се наоѓаат во црвената зона.

Њујорк тајмс: Коронавирусот може да ги совлада слабите здравствени системи на Балканот

Курир - 26.02.2020

Појавата на вирусот на Балканот може да биде тест за слабо финансираните здравствени системи, вели Њујорк тајмс. Владата на Хрватска од петни жили се трудеше да ја истакне својата подготвеност и да зрачи смиреност.

Во Јужна Кореја нови 169 заразени од коронавирус и 11 смртни случаи

Сител - 26.02.2020

Јужна Кореја соопшти дека во земјата има регистрирано уште 169 заразени лица од новиот коронавирус и 11 смртни случаи. Како што пренесуваат светските агенции, со тоа вкупниот број заразени во земјата достигна 1.146 лица.

Прв случај на заразен со коронавирус во Мадрид

Сител - 26.02.2020

Првиот случај на заразен со новиот коронавирус е регистриран и во Мадрид, со што вкупниот број на заболени во Шпанија достигна седум лица, соопштија шпанските агенции, повикувајќи се на здравствените власти од престолнината.

Во Јужна Кореја нови 169 заразени од коронавирус и 11 смртни случаи

+инфо - 26.02.2020

Јужна Кореја соопшти дека во земјата има регистрирано уште 169 заразени лица од новиот коронавирус и 11 смртни случаи. Како што пренесуваат светските агенции, со тоа вкупниот број заразени во земјата достигна 1.146 лица.

Во Австрија починала Италијанка – сомнеж дека се работи за коронавирус

Курир - 26.02.2020

Синоќа во комплекс апартмани во местото Бад Клајнкирхајм во Австрија, починала 56 годишна Италијанка, за која докторите се сомневаа дека е заразена со новиот коронавирус. Како што јави дописникот на МИА, докторите од итната медицинска помош веќе ...

Италијанка за која постоело сомнеж дека е заразена од коронавирусот починала во Австрија

Слободен Печат - 26.02.2020

Според информациите во австриските медиуми, Италијанката изминатите денови имала симптоми на настинка, а во Австрија дошла од Удине. Синоќа во комплекс апартмани во местото Бад Клајнкирхајм во Австрија, починала 56 годишна Италијанка, за која ...

Њујорк тајмс: Коронавирусот може да ги совлада слабите здравствени системи на Балканот

Press24 - 26.02.2020

Појавата на вирусот на Балканот може да биде тест за слабо финансираните здравствени системи, вели Њујорк тајмс. Владата на Хрватска од петни жили се трудеше да ја истакне својата подготвеност и да зрачи смиреност.

Втор случај на коронавирус во Хрватска

Press24 - 26.02.2020

Хрватските доктори го потврдија вториот случај на лице заразено со новиот коронавирус, јави дописникот на МИА. Се работи за братот на првиот пациент, на кој вчера му беше дијагностициран коронавирус откако се врати од Милано.

Бројот на починати од коронавирус во Иран достигна 19, заразени се 139 лица

А1 On - 26.02.2020

Иранските власти соопштија дека во последните 24 часа уште четири лица починале од коронавирусот, а исто така регистрирани се уште 44 нови случаи на заразата. Со тоа вкупниот број на починати во Иран достигна 19 лица, а 139 се заболени.

Четиригодишно девојче заразено со коронавирус во Италија

Нетпрес - 26.02.2020

Четиригодишно девојче од Италија е заразено со коронавирус, пренесоа денеска италијанските медиуми. Таа доаѓа од местото Кастиљоне де Ада во Ломбардија, едно од десетте места кои се наоѓаат во црвената зона.

Во Јужна Кореја нови 169 заразени од коронавирус и 11 смртни случаи

Нетпрес - 26.02.2020

Јужна Кореја соопшти дека во земјата има регистрирано уште 169 заразени лица од новиот коронавирус и 11 смртни случаи. Како што пренесуваат светските агенции, со тоа вкупниот број заразени во земјата достигна 1.146 лица.

Во Австрија починала Италијанка - сомнеж дека се работи за корона вирус

Сител - 26.02.2020

Синоќа во комплекс апартмани во местото Бад Клајнкирхајм во Австрија, починала 56 годишна Италијанка, за која докторите се сомневаа дека е заразена со новиот коронавирус. Како што јави дописникот на МИА, докторите од итната медицинска помош веќе ...

Втора жртва на коронавирус во Франција

А1 On - 26.02.2020

Во Франција почина уште едно лице заразено со новиот коронавирус, соопштија локалните власти. Починал 60-годишен Французин, кој доцна синоќа во многу сериозна состојба бил прегледан во болница во Париз.

Втора жртва на Ковид-19 во Франција

Курир - 26.02.2020

Во Франција почина уште едно лице заразено со новиот коронавирус, соопштија локалните власти. Починал 60-годишен Французин, кој доцна синоќа во многу сериозна состојба бил прегледан во болница во Париз.

Потврден првиот случај со коронавирусот во Романија- заразен е маж кој се вратил од Италија

Press24 - 26.02.2020

Во Романија е потврден првиот случај на коронавирус кај лице што пред три недели се вратило од Италија, објави денеска локалната телевизија „Реалитатеа плус“ повикувајќи се на медицински извори.

Втора жртва на Ковид-19 во Франција

Сител - 26.02.2020

Во Франција почина уште едно лице заразено со новиот коронавирус, соопштија локалните власти. Починал 60-годишен Французин, кој доцна синоќа во многу сериозна состојба бил прегледан во болница во Париз.

Вучиќ: Нема заразени со коронавирус во Србија

Слободен Печат - 26.02.2020

Никаква паника не треба да има на пазарот. Барам од луѓето да не купуваат брашно, конзерви. Имаме сè што сакате, нема потреба да трошите пари, кажа Вучиќ. Во Република Србија нема заразени со коронавирус, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ ...

Трет случај заразен со коронавирусот во Хрватска

Курир - 26.02.2020

Трет случај на заразен од коронавирусот е регистриран во Хрватска, соопштија властите, посочувајќи дека заразениот маж е сместен во болница во Риека, а работел во Парма во Италија, јавува МИА.

Трет случај на заразен од Ковид-19 во Хрватска

Сител - 26.02.2020

Трет случај на заразен со новиот коронавирус е регистриран во Хрватска, соопштија властите. Лицето кое е заразено е сместено во болница во Риека. Се работи за маж кој работел во Парма во Италија, соопштија властите.

Нов потврден случај на коронавирус во Хрватска

Press24 - 26.02.2020

Трет случај на заразен од коронавирусот е регистриран во Хрватска, соопштија властите, посочувајќи дека заразениот маж е сместен во болница во Риека, а работел во Парма во Италија, јавува МИА.

Првпат поголем број новозаразени надвор од Кина отколку во неа

Курир - 26.02.2020

Денеска има повеќе новозаразени со коронавирус надвор од Кина отколку во неа, што е голем пресврт во меѓународното ширење на ковид-19, пренесува Светската здравствена организација. Нови случаи на коронавирус се појавуваат низ цела Европа.

Италија стигна до 400 заболени од коронавирусот

Курир - 26.02.2020

Италија побара меѓународна помош во своите напори да го запре ширењето на коронавирусот откако бројката заразени во земјата порасна на 400. Исто така, тој се појави во многу европски земји, а стигна и до Бразил, токму преку луѓе кои неодамна биле во ...

Речиси три илјади заразени од коронавирусот надвор од Кина

Нетпрес - 26.02.2020

Бројот на лицата заразени со новиот сој коронавирус Covid-19 надвор од континентална Кина се зголеми на 2.918 лица, со 43 починати, се наведува во дневниот извештај на Светската здравствена организација (СЗО – WHO).

Над 80.000 заразени во светот од коронавирусот, во Германија потврден 17. случај

Сител - 26.02.2020

Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти германското Министерство за здравство.

Во Косово нема ниеден заразен со коронавирус

А1 On - 26.02.2020

Националниот институт за јавно здравство на Косово објави вечерва дека ниту едно лице кое досега било хоспитализирано под сомнение дека е носител на коронавирусот не е заразено од тој смртоносен вирус.

Во Косово нема ниеден заразен со коронавирус

Сител - 26.02.2020

Националниот институт за јавно здравство на Косово објави вечерва дека ниту едно лице кое досега било хоспитализирано под сомнение дека е носител на коронавирусот не е заразено од тој смртоносен вирус, јави дописникот на МИА од Приштина.

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен Печат - 26.02.2020

Институтот по пат на соопштение за јавноста објави дека е информиран оти во текот на денешниот ден на инфективната клиника на Клиничкиот и универзитетски центар на Косово се примени шест лица за кои имало сомневања дека се заразени со коронавирусот ...

Уште еден заразен во Хрватска

+инфо - 26.02.2020

Трет случај на заразен со новиот коронавирус е регистриран во Хрватска, соопштија властите. Лицето кое е заразено е сместено во болница во Риека. Се работи за маж кој работел во Парма во Италија, соопштија властите.

Косово: Ниту еден сомнителен случај не е заразен со коронавирусот

Press24 - 26.02.2020

Ниту едно лице кое досега било хоспитализирано под сомнение дека е носител на коронавирусот не е заразено, соопшти вечерва Националниот институт за јавно здравје на Косово. Институтот објави дека е информиран оти во текот на денешниот ден на ...

Во Германија 17. случај на корона, во Софија двајца сомнителни

+инфо - 26.02.2020

Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти германското Министерство за здравство.

Државите во светот се подготвуваат за заштита од коронавирусот, заразени 80.970 лица

Курир - 26.02.2020

Државите во светот се подготвуваат за заштита од евентуално ширење на коронавирусот, од кој досега починаа 2.763 лица, а се заразени 80.970. Најмногу заразени во Европа има во Италија каде што починаа 11 лица, а позитивни на вирусот се околу 300.

Државите во светот се подготвуваат за заштита од коронавирусот

Слободен Печат - 26.02.2020

Најмногу заразени во Европа има во Италија каде што починаа 11 лица, а позитивни на вирусот се околу 300. Први случаи се забележани и во Хрватска, Швајцарија и Австрија, пренесува Си-Ен-Ен.

Тројцата сомнителни пациенти во Приштина не се заразени од корона вирус

Р.С.Европа - 26.02.2020

Резултатите од анализите на тројцата пациенти, кои вчера беа хоспитализирани во Клиничкиот и универзитетски центар на Косово (ЌКУК) под сомнение дека се заразени со коронавирусот, покажаа дека тие не се носители на смртоносниот вирус, јави МИА од ...

Државите во светот се подготвуваат за заштита од коронавирусот, заразени 80.970 лица

А1 On - 26.02.2020

Државите во светот се подготвуваат за заштита од евентуално ширење на коронавирусот, од кој досега починаа 2.763 лица, а се заразени 80.970. Најмногу заразени во Европа има во Италија каде што починаа 11 лица, а позитивни на вирусот се околу 300.

Коронавирус: Бројот на починати во Кина се намалува

Курир - 26.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Кина продолжува да се намалува, јавија светските агенции повикувајќи се на информации од кинеските власти. Националната здравствена комисија соопшти дека вчера од вирусот починале 52 лица, наспроти 71 во ...

Матија е првиот заболен од коронавирусот во Италија- заразена е и неговата бремена сопруга

Press24 - 26.02.2020

Во Италија е идентификуван „нулта пациент“ со коронавирус кој има 38 години, а познато е само еговото име, Матија. Хоспитализиран е поради респираторни проблем на одделанието за интензивна нега во болницата Сан Матео, 35 километри јужно од Милано.

Во Италија заразени пет деца, во Австрија од коронавирус почина италијанска туристка

24Инфо - 26.02.2020

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во Венето. Во Ломбардија, две деца се хоспитализирани. „Кориере дела сера“ информира дека во болница е девојче на возраст од ...

Еве како властите во Кина се справуваат со заразен од Корона (видео)

Пулс24 - 26.02.2020

Еве како властите во Кина се справуваат со заразен од Корона (видео) Вооружени до заби, им приоѓаат на луѓето кои имаат зголемена телесна температура и симптоми на коронавирусот, а “пресметката“ со оние кои одбиваат да соработуваат со нив навистина ...

КОРОНА ВИРУСОТ СЕ ШИРИ ВО ГЕРМАНИЈА: Потврден 17-от случај

Фактор - 26.02.2020

Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти германското Министерство за здравство.

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина продолжува да се намалува

Либертас - 26.02.2020

– Бројот на починати од новиот коронавирус во Кина продолжува да се намалува, јавија светските агенции повикувајќи се на информации од кинеските власти. Националната здравствена комисија соопшти дека вчера од вирусот починале 52 лица, наспроти 71 во ...

Светот се подготвува за коронавирусот: Бројката на заразени во Кина опаѓа, но ситуацијата во другите земји е ...

Точка - 26.02.2020

Во континентална Кина вчера биле забележани 406 потврдени нови случаи на заразени со коронавирусот, односно помалку во однос на понеделникот кога беа забележани 508 нови случаи. Кинеските власти исто така соопштија дека во текот на вчерашниот ден ...

Потврден 17-от случај на Ковид-19 во Германија, над 80.000 заразени во целиот свет

Опсервер - 26.02.2020

– Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти германското Министерство за здравство.

Во Италија откриен првиот човек кој заболел од коронавирусот

Centar - 26.02.2020

Во Италија сѐ уште не е идентификуван т.н. „нулти пациент“, кој всушност го донел вирусот, но откриен е првиот заразен. Познато е дека станува збор за 38-годишен маж, на кого властите му го откриваат само името – Матија.

Втор случај на зараза од коронавирус во Хрватска

Локално - 26.02.2020

Во Хрватска е забележа вториот случај на коронавирус, а заразен е братот на дечкото кому вчера му е дијагностициран вирусот откако се вратил од Италија, јавува Јутарњи лист. Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош по состанокот во Рим изјави ...

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Centar - 26.02.2020

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во Венето. Во Ломбардија две деца се хоспитализирани. „Кориере дела сера“ информира дека во болница е девојче на возраст од ...

Девојче од Ломбардија е првото дете заразено со коронавирус во Италија

Centar - 26.02.2020

Девојче од Италија, кое има четири години, е заразено со коронавирус, јавија денеска италијанските медиуми. Детето доаѓа од местото Кастиљоне дe Ада во Ломбардија, едно од десетте места кои се наоѓаaт во црвената зона на заразата во северна Италија.

Втор случај на корона вирус во Хрватска

Скопје инфо - 26.02.2020

Хрватските доктори го потврдија вториот случај на лице заразено со новиот коронавирус. Се работи за братот на првиот пациент, на кој вчера му беше дијагностициран коронавирус откако се врати од Милано.

Прв случај на заразен со коронавирус во Мадрид

Локално - 26.02.2020

Првиот случај на заразен со новиот коронавирус е регистриран и во Мадрид, со што вкупниот број на заболени во Шпанија достигна седум лица, соопштија шпанските агенции, повикувајќи се на здравствените власти од престолнината.

Во Австрија починала Италијанка – сомнеж дека се работи за коронавирус

Локално - 26.02.2020

Синоќа во комплекс апартмани во местото Бад Клајнкирхајм во Австрија, починала 56 годишна Италијанка, за која докторите се сомневаа дека е заразена со новиот коронавирус. Како што јави дописникот на МИА, докторите од итната медицинска помош веќе ...

Поради страв од коронавирусот се празнат полиците низ маркетите во Љубљана

Опсервер - 26.02.2020

– Во некои маркети во Љубљана дел од полиците останаа празни, откако граѓаните поради страв од коронавирусот граѓаните почнаа масовно да купуваат тестенини и конзервирана храна. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, складирањето храна беше ...

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Точка - 26.02.2020

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во Венето. Во Ломбардија две деца се хоспитализирани. „Кориере дела сера“ информира дека во болница е девојче на возраст од ...

Потврден 17-от случај на Ковид-19 во Германија, над 80.000 заразени во целиот свет

24Инфо - 26.02.2020

Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти германското Министерство за здравство.

КАЈ НАС УШТЕ НЕМА КОРОНАВИРУС ТРЕСКА - низ светот празни рафтови, во нашите маркети засега слаб притисок

Фактор - 26.02.2020

Корона вирусот почна да ги тресе и маркетите низ светот. Во Хрватска во еден маркет се забележани празни рафотови, а во Италија се појавија снимки како луѓе со полни колични чекаат бескрајни редици.

Прво заразено дете од коронавирус во Италија: Хоспитализирано 4-годишно девојче

Точка - 26.02.2020

Четиригодишно девојче од Италија е заразено со смртоносниот коронавирус, пренесуваат италијанските медиуми. Станува збор за девојче од Кастиљоне Де Ада во Ломбардија, едно од 10-те места кои се наоѓаат во црвената зона на северот на Италија.

Втор случај во Хрватска, во Италија заразено 4 годишно девојче

Тера - 26.02.2020

Регистриран е втор случај на коронавирус во Хрватска. Во Загреб заразено е 26-годишно лице, брат на првиот заразен со овој смртоносен вирус. Првиот пациент заразен со коронавирусот бил на фудбалски натпревар во Милано пред неколку дена.

Во Австрија починала Италијанка – сомнеж дека се работи за коронавирус

Либертас - 26.02.2020

– Синоќа во комплекс апартмани во местото Бад Клајнкирхајм во Австрија, починала 56 годишна Италијанка, за која докторите се сомневаа дека е заразена со новиот коронавирус. Како што јави дописникот на МИА, докторите од итната медицинска помош веќе ...

Четиригодишно девојче заразено со коронавирус во Италија

Република - 26.02.2020

Четиригодишно девојче од Италија е заразено со коронавирус, пренесоа денеска италијанските медиуми. Таа доаѓа од местото Кастиљоне де Ада во Ломбардија, едно од десетте места кои се наоѓаат во црвената зона.

Прво дете заразено со коронавирус во Италија: Заболено четиригодишно девојче кое е хоспитализирано

Локално - 26.02.2020

Девојче од Италија, кое има четири години е заразено од коронавирусот, пренесоа италијанските медиуми. Таа доаѓа од местото Кастијоне де Ада во Ломбардија, едно од десет места кои се наоѓаат во црвената зона.

Австрија: Синоќа во апартман почина Италијанка, има сомнеж дека е од коронавирус

Денешен - 26.02.2020

Синоќа во комплекс апартмани во местото Бад Клајнкирхајм во Австрија, починала 56 годишна Италијанка, за која докторите се сомневаа дека е заразена со новиот коронавирус. Како што јави дописникот на МИА, докторите од итната медицинска помош веќе ...

Прв случај на коронавирус во Романија

Опсервер - 26.02.2020

– Во Романија е потврден првиот случај на коронавирус кај едно лице кое пред три недели се вратило од Италија, објави денеска локалната телевизија Реалитатеа плус, јави БГНЕС. Телевизијата, повикувајќи се на медицински извори, објави дека заразеното ...

Корона вирусот се рашири во 30 земји во светот

Скопје инфо - 26.02.2020

Досега 30 земји воведоа итни мерки или зголемени мерки на претпазливост за коронавируси, при што првите случаи се пријавени во Латинска Америка, Бразил, додека во Алжир еден италијански државјанин е ставен во изолација, пренесуваат агенциите.

Државите во светот се подготвуваат за заштита од коронавирусот, заразени 80.970 лица

Либертас - 26.02.2020

– Државите во светот се подготвуваат за заштита од евентуално ширење на коронавирусот, од кој досега починаа 2.763 лица, а се заразени 80.970. Најмногу заразени во Европа има во Италија каде што починаа 11 лица, а позитивни на вирусот се околу 300.

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Франција

Либертас - 26.02.2020

Од четиринаесетте заразени лица со коронавирус во Франција од почетокот на светската здравствената криза, досега едно лице почина, единаесет лица се излекувани, а вчера се регистрирани два нови случаи, јави дописникот на МИА.

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Точка - 26.02.2020

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот од браќата кои имаат симптоми на коронавирус, а неговите колеги биле замолени да не доаѓаат на работа.

Уште едно лице почина од коронавирус во Франција

Centar - 26.02.2020

Уште едно лице заразено со коронавирус почина во Франција, соопштија властите. Станува збор за 60-годишен Французин, кој беше прегледан во болница во Париз доцна синоќа во многу сериозна состојба.

Коронавирусот се рашири во 30 земји во светот

Centar - 26.02.2020

Досега 30 земји воведоа итни мерки или зголемени мерки на претпазливост за коронавируси, при што првите случаи се пријавени во Латинска Америка, Бразил, додека во Алжир еден италијански државјанин е ставен во изолација, пренесуваат агенциите.

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Centar - 26.02.2020

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот од браќата кои имаат симптоми на коронавирус, а неговите колеги биле замолени да не доаѓаат на работа.

Во Австрија починала Италијанка – сомнеж дека се работи за коронавирус

Опсервер - 26.02.2020

– Синоќа во комплекс апартмани во местото Бад Клајнкирхајм во Австрија, починала 56 годишна Италијанка, за која докторите се сомневаа дека е заразена со новиот коронавирус. Како што јави дописникот на МИА, докторите од итната медицинска помош веќе ...

Уште едно лице почина од коронавирус во Франција

24Инфо - 26.02.2020

Уште едно лице заразено со коронавирус почина во Франција, соопштија властите. Станува збор за 60-годишен Французин, кој беше прегледан во болница во Париз доцна синоќа во многу сериозна состојба.

Во Италија откриен првиот човек кој заболел од корона вирусот

Скопје инфо - 26.02.2020

Во Италија сѐ уште не е идентификуван т.н. „нулти пациент“ кој всушност го донел вирусот, но откриен е првиот заразен. Познато е дека станува збор за 38-годишен маж, на кого властите му го откриваат само името – Матија.

Коронавирусот се рашири во 30 земји во светот

Точка - 26.02.2020

Досега 30 земји воведоа итни мерки или зголемени мерки на претпазливост за коронавируси, при што првите случаи се пријавени во Латинска Америка, Бразил, додека во Алжир еден италијански државјанин е ставен во изолација, пренесуваат агенциите.

Уште едно лице почина од коронавирус во Франција

Точка - 26.02.2020

Уште едно лице заразено со коронавирус почина во Франција, соопштија властите. Станува збор за 60-годишен Французин, кој беше прегледан во болница во Париз доцна синоќа во многу сериозна состојба.

Над 80.000 заразени во светот од коронавирусот, во Германија потврден 17. случај

Пулс24 - 26.02.2020

Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти германското Министерство за здравство.

Вистини, лаги и митови за коронавирусот

Локално - 26.02.2020

Според најновите податоци, во светот се регистрирани речиси 80.000 случаи на заболени од коронавирусот. Додека ситуацијата во Кина се стабилизира, новиот бран на инфекцијата Ковид-19 го зголеми бројот на заразени во Италија, а во Хрватска беа ...

ПРВО ДЕТЕ заразено со коронавирус во Италија: Непознато зошто децата поретко заболуваат

Фактор - 26.02.2020

Девојче од Италија, кое има четири години е заразено со коронавирус, пренесоа денес италијанските медиуми. Тоа доаѓа од местото Кастиљоне де Ада во Ломбардија, едно од десетте места кои се наоѓаат во црвена зона.

Бројот на починати од коронавирус во Иран достигна 19, заразени се 139 лица

24Инфо - 26.02.2020

Иранските власти соопштија дека во последните 24 часа уште четири лица починале од коронавирусот, а исто така регистрирани се уште 44 нови случаи на заразата. Со тоа вкупниот број на починати во Иран достигна 19 лица, а 139 се заболени.

Двајцата заразени Хрвати биле близнаци: Нивната мајка не се чувствува добро, колегите не доаѓаат на работа

Точка - 26.02.2020

Во Хрватска се потврдени два случаи на коронавирус, а еден од пациентите бил во Италија. "24 Sata" се јавија во домот на заразените, инаку близнаци и ја побараа нивната мајка, а госпоѓата која се јавила се претставила како куќна помошничка.

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Франција

Република - 26.02.2020

Од четиринаесетте заразени лица со коронавирус во Франција од почетокот на светската здравствената криза, досега едно лице почина, единаесет лица се излекувани, а вчера се регистрирани два нови случаи, јави дописникот на МИА.

Државите во светот се подготвуваат за заштита од коронавирусот, заразени 80.970 лица

CivilMedia - 26.02.2020

Државите во светот се подготвуваат за заштита од евентуално ширење на коронавирусот, од кој досега починаа 2.763 лица, а се заразени 80.970. Најмногу заразени во Европа има во Италија каде што починаа 11 лица, а позитивни на вирусот се околу 300.

Бројот на починати од коронавирус во Иран достигна 19, заразени се 139 лица

Либертас - 26.02.2020

– Иранските власти соопштија дека во последните 24 часа уште четири лица починале од коронавирусот, а исто така регистрирани се уште 44 нови случаи на заразата. Со тоа вкупниот број на починати во Иран достигна 19 лица, а 139 се заболени.

Бројот на починати од коронавирус во Иран достигна 19, заразени се 139 лица

Опсервер - 26.02.2020

– Иранските власти соопштија дека во последните 24 часа уште четири лица починале од коронавирусот, а исто така регистрирани се уште 44 нови случаи на заразата. Со тоа вкупниот број на починати во Иран достигна 19 лица, а 139 се заболени.

КОРОНАВИРУС НА БАЛКАНОТ: Втор случај во  Хрватска, во Бугарија се испитува кај две лица, а во Словенија се празнат ...

Денешен - 26.02.2020

Хрватските доктори го потврдија вториот случај на лице заразено со новиот коронавирус, јави дописникот на МИА. Се работи за братот на првиот пациент, на кој вчера му беше дијагностициран коронавирус откако се врати од Милано.

Втор случај на новиот коронавирус во Хрватска

Либертас - 26.02.2020

– Хрватските доктори го потврдија вториот случај на лице заразено со новиот коронавирус, јави дописникот на МИА. Се работи за братот на првиот пациент, на кој вчера му беше дијагностициран коронавирус откако се врати од Милано.

Втора жртва на Ковид-19 во Франција

Либертас - 26.02.2020

– Во Франција почина уште едно лице заразено со новиот коронавирус, соопштија локалните власти. Починал 60-годишен Французин, кој доцна синоќа во многу сериозна состојба бил прегледан во болница во Париз.

Втора жртва на Ковид-19 во Франција

Опсервер - 26.02.2020

– Во Франција почина уште едно лице заразено со новиот коронавирус, соопштија локалните власти. Починал 60-годишен Французин, кој доцна синоќа во многу сериозна состојба бил прегледан во болница во Париз.

Поради страв од коронавирусот се празнат полиците низ маркетите во Љубљана

Либертас - 26.02.2020

– Во некои маркети во Љубљана дел од полиците останаа празни, откако граѓаните поради страв од коронавирусот граѓаните почнаа масовно да купуваат тестенини и конзервирана храна. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, складирањето храна беше ...

Потврден 17-от случај на Ковид-19 во Германија, над 80.000 заразени во целиот свет

Локално - 26.02.2020

Во Германија е потврден 17-от случај на новиот коронавирус, а станува збор за човек од покраината Баден-Виртемберг кој бил позитивен по престој во Милано, соопшти германското Министерство за здравство.

КОРОНА И ВО ЈУЖНА АМЕРИКА: Маж во Бразил инфициран со опасниот вирус

Фактор - 26.02.2020

Во Бразил e забележана прв случај на човек заразен од коронавирусот. Tестовите покажале присуство на коронавирус кај 61-годишен маж кој неодамна се вратил од Италија. Инфицираниот е сместен во болница во Сао Паоло, објави „Ројтерс“.

Во Италија откриен првиот човек кој заболел од коронавирусот

Точка - 26.02.2020

Во Италија сѐ уште не е идентификуван т.н. „нулти пациент“ кој всушност го донел вирусот, но откриен е првиот заразен. Познато е дека станува збор за 38-годишен маж, на кого властите му го откриваат само името – Матија.

Короната стигна и во Македонија: Првиот заболен од коронавирус повратник од Италија

Centar - 26.02.2020

Прв регистриран случај на коронавирус во Македонија, неофицијално дознава Centar.mk Ова ќе биде соопштено на владината прес конференција која што треба да започне сега. Неофицијално, станува збор за личност која патувала во Италија, земјата каде во ...

Втора жртва на Ковид-19 во Франција

Локално - 26.02.2020

Во Франција почина уште едно лице заразено со новиот коронавирус, соопштија локалните власти. Починал 60-годишен Французин, кој доцна синоќа во многу сериозна состојба бил прегледан во болница во Париз.

Вучиќ: Во Србија нема заразени со коронавирус

Либертас - 26.02.2020

– Во Република Србија нема заразени со коронавирус, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со претставници на сите здравствени и други институции кои учествуваат во борбата против коронавирусот.

Прв потврден случај на корона вирус во земјава

CivilMedia - 26.02.2020

Коронавирусот е потврден кај лице што се вратило од Италија и ова е првиот случај на заболен во ...

Се контактираат сите кои биле со заразената пациентка

Вечер Прес - 26.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски информира дека е препорачано на сите училишта да ги одложат планираните екскурзии во Италија. Што се однесува до сите јавни настапи , Спасовски информира дека кризниот штаб постојано заседава и дека сега засега ...

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

Фактор - 26.02.2020

Жената е свесна, дише самата, вели доктор Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје за жената која е заразена од коронавирусот. Вели дека таа влегла во земјата преку граничен премин Табановце.

Вучиќ: Во Србија нема заразени со коронавирус

24Инфо - 26.02.2020

Во Србија нема заразени со коронавирус, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со претставници на сите здравствени и други институции кои учествуваат во борбата против коронавирусот.

Светот се подготвуваат за заштита од коронавирусот, заразени 80.970 лица

iPortal - 26.02.2020

Државите во светот се подготвуваат за заштита од евентуално ширење на коронавирусот, од кој досега починаа 2.763 лица, а се заразени 80.970. Најмногу заразени во Европа има во Италија каде што починаа 11 лица, а позитивни на вирусот се околу 300.

Вучиќ: Во Србија нема заразени со коронавирус

Опсервер - 26.02.2020

– Во Република Србија нема заразени со коронавирус, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со претставници на сите здравствени и други институции кои учествуваат во борбата против коронавирусот.

Вучиќ: Во Србија нема заразени со коронавирус

Centar - 26.02.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека во Србија не постои коронавирус. Тој посочи дека е направен детален план во случај заразата да стигне и во Србија, објави „РТС“. По состанокот во претседателството, Александар Вучиќ изјави дека ...

Европа регистрира потврдени инфекции со коронавирус

MTM - 26.02.2020

Уште неколку европски земји ги прогласија првите случаи на заразени од коронавирус. Се претпоставува дек