TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ванковска: Мијалков „нема“ влијание врз сведоци и пратеници, тој е писател и патриот

Фокус - 11.11.2018

Професорката Билјана Ванковска, смета дека пратеничкиот мандат го штити Груевски од издржување на казната затвор. Според неа судската постапка против Груевски е неправична, што, според неа, не е случај и со обвинетиот поранешен директор на УБК, Сашо ...

Ахмети гласаше „ЗА“ одземање на мандатот на Груевски

Фокус - 10.11.2018

По осум години поминати во коалиција, Али Ахмети го стисна зеленото копче „за“ во Собранието за да му биде одземен пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој правосилно е осуден на двегодишна затворска казна поради случајот „Тенк“, објави Независен ...

Ахмети гласаше против Груевски

Либертас - 10.11.2018

Али Ахмети го стисна зеленото копче „за“ во Собранието за да му биде одземен пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој правосилно е осуден на двегодишна затворска казна поради случајот „Тенк“.

Никола Груевски останува пратеник

Н.Македонија - 10.11.2018

Собранието вчера не му го одзеде пратеничкиот мандат на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За предлогот за одземање на мандатот, кој го достави Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, гласаа 58 пратеници, а ...

Груевски не ја доби поддршката од Ахмети за пратеничкиот мандат

+инфо - 10.11.2018

Али Ахмети го стисна зеленото копче „за“ во Собранието за да му биде одземен пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој правосилно е осуден на двегодишна затворска казна поради случајот „Тенк“.

Ахмети гласаше против Груевски

Независен - 10.11.2018

Али Ахмети го стисна зеленото копче „за“ во Собранието за да му биде одземен пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој правосилно е осуден на двегодишна затворска казна поради случајот „Тенк“.

Ахмети гласаше „ЗА“ одземање на мандатот на Груевски

Нетпрес - 10.11.2018

По осум години поминати во коалиција, Али Ахмети го стисна зеленото копче „за“ во Собранието за да му биде одземен пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој правосилно е осуден на двегодишна затворска казна поради случајот „Тенк“, објави Независен ...

Ахмети гласаше против Груевски

Слободен Печат - 10.11.2018

Али Ахмети го стисна зеленото копче „за“ во Собранието за да му биде одземен пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој правосилно е осуден на двегодишна затворска казна поради случајот „Тенк“, пишува „ Независен“ .

Собранието на РМ противзаконски заштити лице осудено за кривично дело, ЦИВИЛ бара итно преиспитување

CivilMedia - 10.11.2018

Толкувањето на законите на начин што овозможи мандатот на Никола Груевски да се стави на гласање во Собранието на РМ и тоа со двотретинско мнозинство е, најблаго кажано, непријатно изненадување.

Цела листа: Како гласаа пратениците за пратеничкиот мандат на Груевски

еМагазин - 10.11.2018

Од листингот на Собранието може детално да се види како гласаа пратениците во Собранието вчера за одземањето на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски .

Ќе прима ли Груевски плата в затвор?

Фактор - 10.11.2018

Екс премиерот и актуелен пратеник во Собранието, Никола Груевски и кога ќе замине во затвор ќе добива плата и ќе му тече стаж. На Груевски не му е одземен мандатот. Според Законот за пратениците, Груевски и во затвор ќе може да зема плата, која може ...

ПО ДОЛГИ ГОДИНИ КОАЛИЦИЈА: Ахмети гласаше за Груевски да остане без мандат?

Фактор - 10.11.2018

Првиот човек на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети гласал „за“ во Собранието за да му биде одземен пратеничкиот мандат на екс премиерот, Никола Груевски, со кого беше претходно долги години во коалиција.

Груевски и во затвор ќе зема пратеничка плата и ќе му тече работниот стаж

еМагазин - 10.11.2018

Дали поранешниот премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, сепак се јавил на отслужување на затворската казна од две години за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство или кога планира да го направи тоа за сега нема официјална ...

Али Ахмети гласал ЗА одземање на мандатот на Груевски

Пулс24 - 10.11.2018

Некогашниот близок соработник на Груевски, со кој поминаа над 8 години во коалиција гласал за да му се одземе пратеничкиот мандат. Некогаш ова беше незамисливо и познавачите знаат дека Груевски се потпираше многу врз Ахмети.

Пратениците денеска ќе одлучуваат за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

МКД - 09.11.2018

Денеска на пленарна седница пратениците во Собранието на Република Македонија реба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што сѐ поизвесно е дека ...

Пратениците ќе одлучуваат за мандатот-Груевски ја чека одлуката од Суд

Нова ТВ - 09.11.2018

Пратениците во Собранието денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа, потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека нема да биде овозможено, ...

Пратениците ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

Сител - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

Канал5 - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

Телма - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против.

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

Сител - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против.

Груевски останува пратеник, Собранието не му го одзеде мандатот

МКД - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, откако „за“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на пратеничкиот мандат гласаа 58 пратеници, ...

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски на пленарна седница

Фокус - 09.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на екс=премиерот, Никола Груевски е ставен на дневниот ред на пленарната собраниска седница како последната 20-та точка. Седницата е закажана да започне во 11 часот, а пред два дена, собраниската Комисија за ...

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

Канал5 - 09.11.2018

Собранието не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа само 58 пратеници, од потребните 80.

Груевски ќе остане пратеник и покрај правосилната судска пресуда

Фокус - 09.11.2018

И покрај правосилната судска пресуда, собранието не собра двотретинско мнозинство за одземање на мандатот на поранешниот премиер и актуелен Никола Груевски, откако предмалку, без никаква дискусија, 58 пратеници гласаа „за“, а 29 гласаа „против“.

Груевски останува пратеник

Сакам да кажам - 09.11.2018

Собранието не му го одзеде пратеничкиот мандат на Никола Груевски, бидејќи на денешното гласање немаше двотретинско мнозинство. За одземање на мандатот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ гласаа 58 пратеници, а против беа 29.

Груевски останува пратеник

Алсат-М - 09.11.2018

Никола Груевски останува пратеник. Собранието не собра двтретинско мнозинство за да му го одземе мандатот на поранешниот премиер, откако претходно таква препорака даде комисијата за мандатно имунитетни прашања со образложение дека Груевски откако е ...

Павле Богоевски: Груевски како пратеник ќе биде вo затвор и ќе зема пратеничка плата

МКД - 09.11.2018

Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема плата од граѓаните додека е во затвор, напиша на својот фејсбук-профил пратеникот Павле Богоевски, кој е претседател на собраниската на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања.

Груевски останува пратеник

Телма - 09.11.2018

58 гласа „за„ не беа доволни на поранешниот премиер да му се одземе пратеничкиот мандат. Осуммината пратеници од ВМРО ДПМНЕ кои дадоа поддршка за уставните измени, не го сторија истото и за Никола Груевски.

Собранието не му го одзеде мандатот на Груевски

Сител - 09.11.2018

Груевски останува пратеник. Собранието не го обезбеди неопходното двотретинско мнозинство за одземање на неговиот пратенички мандат, поради две годишната затворска казна. Без претходна расправа, предлогот го поддржаа 58 пратеници од владејачкото ...

Собранието не изгласа одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Нова ТВ - 09.11.2018

Пратениците не му го одзедоа пратеничкиот мандат на Никола Груевски. За одземање на мандатот гласаа 58 пратеници, против беа 29. За да му се одзеmе пратеничкиот мандат требаше најмалку 80 пратеници да гласаат „zа“.

Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

А1 On - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

Кајгана - 09.11.2018

Скопје, 9 ноември 2018 (МИА) – Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

Кајгана - 09.11.2018

Скопје, 9 ноември 2018 (МИА) – Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот ...

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

Р.С.Европа - 09.11.2018

Собранието денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на мандатот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против.

Богоевски се надева дека на Груевски ќе му се соберат 5 години затвор па автоматски ќе му се одземе мандатот

Либертас - 09.11.2018

„Не собравме 80 гласа, груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема плата од граѓаните додека е во затвор. Барем додека не му се соберат пет години и автоматски не му го земеме мандатот врз таа основа.

(Видео) Собранието не му го одзеде мандатот на Груевски

Правдико - 09.11.2018

Собранието не му го одзеде мандатот на пратеникот Никола Груевски, констатираше претседателот на Собранието, Талат Џафери. За одземање на мандато гласаа 58 а 29 беа „против“, но за да му се одземе мандатот потребно е двотретинско мнозинство, односно ...

ВИДЕО: Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

А1 On - 09.11.2018

Собранието не му го одзеде мандатот на пратеникот Никола Груевски, констатираше претседателот на Собранието, Талат Џафери. Одлуката беше донесена со 58 гласа „за“ и 29 „против“, но за да му се одземе мандатот потребно е двотретинско мнозинство, ...

(ВИДЕО) Арсовски: Гласањето за мандатот на Груевски беше медиумски театар

А1 On - 09.11.2018

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, изјави дека она што се случуваше деновиве со експремиерот Никола Груевски во Собранието е политички прогон и медиумски театар организиран од страна на СДСМ.

Богоевски: Груевски ќе продолжи да зема плата додека е во затвор

А1 On - 09.11.2018

Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема плата од граѓаните додека е во затвор, напиша на Фејсбук пратеникот Павле Богоевски по гласањето за одземање на пратеничкиот мандат на експремиерот Никола Груевски.

Груевски останува пратеник , одбиен законот за Амнестија на ВМРО -ДПМНЕ

Либертас - 09.11.2018

Собранието пред малку не го одзеде мандатот на пратеникот Никола Груевски. Пред оваа точка пратениците на ВМРО -ДПМНЕ побараа на денешната седница на дневен ред да биде ставен и предлог законот за Амнестија на обвинетите за 27 април.

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски на пленарна седница

Р.С.Европа - 09.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски е ставен на дневниот ред на пленарната собраниска седница како последната 20-та точка. Седницата според објавата на интернет страницата на Собранието, е закажана да почне во 11 часот.

Собранието пред одлука за мандатот на Груевски - тој не се јави во затвор

Press24 - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

Курир - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

Н.Македонија - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

На пленарка ќе се одлучува за мандатот на Груевски

+инфо - 09.11.2018

Собранието денеска ќе одлучува за одземање на мандатот на екс премиерот и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За Груевски да остане без мандат потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека нема да биде овозможено, со оглед на тоа ...

Mандатот на Груевски на пленарна пред пратениците

Вечер Прес - 09.11.2018

Денеска на пленарна седница пратениците во Собранието на Република Македонија треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

Алфа - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

Собранието не му го одзема имунитетот на Груевски

Н.Македонија - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против.

Собранието одлучи: Не му се одзема мандатот на Груевски

Press24 - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против.

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

Алфа - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на мандатот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против.

Богоевски: Груевски ќе зема плата како пратеник и во затвор

+инфо - 09.11.2018

Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема плата од граѓаните додека е во затвор, напиша на својот фејсбук-профил пратеникот Павле Богоевски, кој е претседател на собраниската на Комисијата за мандатно-имунитетни ...

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски на пленарна седница

Тера - 09.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на екс премиерот, Никола Груевски е ставен на дневниот ред на пленарната собраниска седница како последната 20-та точка. Седницата е закажана да започне во 11 часот, а пред два дена, собраниската Комисија за ...

Груевски останува пратеник

Курир - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. На пленарната седница немаше двотретинско мнозинство, односно 80 пратеници колку што предвидува Уставот.

Богоевски: Груевски ќе зема плата од граѓаните додека е во затвор

Press24 - 09.11.2018

Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема плата од граѓаните додека е во затвор, напиша на својот фејсбук-профил пратеникот Павле Богоевски. На денешната собраниска седница не му е одземен мандатот на Груевски затоа што ...

Собранието не му го одзеде мандатот на Груевски

+инфо - 09.11.2018

Пратениците денеска не успеаја да му го одземат мандатот на Никола Груевски затоа што немаше двотретинско мнозинство. Од вкупно 87 присутни пратеници, 58 гасаа за, а 28 против. Предогот за одземање на мандатот на пратеникот Груевски беше доставен до ...

(Видео) Собранието не му го одзеде мандатот на Груевски

Макфакс - 09.11.2018

Собранието не му го одзеде мандатот на пратеникот Никола Груевски, констатираше претседателот на Собранието, Талат Џафери. Одлуката беше донесена со 58 гласа „за“ и 29 „против“, но за да му се одземе мандатот потребно е двотретинско мнозинство, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Гласањето за мандатот на Груевски беше медиумски театар

Макфакс - 09.11.2018

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, изјави дека она што се случуваше деновиве со експремиерот Никола Груевски во Собранието е политички прогон и медиумски театар организиран од страна на СДСМ.

Богоевски: Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да зема плата додека е во затвор

Макфакс - 09.11.2018

Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема плата од граѓаните додека е во затвор, напиша на Фејсбук пратеникот Павле Богоевски по гласањето за одземање на пратеничкиот мандат на експремиерот Никола Груевски.

Груевски останува пратеник

Независен - 09.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски останува пратеник во Собранието. На денешната собраниска седница немаше доволно гласови за одземање на неговиот пратенички мандат, поради правосилната затворска казна од две години за случајот „Тенк“.

Груевски останува пратеник

Алфа - 09.11.2018

Педесет и осум гласа „за„ не беа доволни за Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски. За ваквата одлука неопходно беше двотретинско мнозинство од гласовите на пратениците. Против гласаа 29 пратеници.

Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

Локално - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

Слободен Печат - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

Нетпрес - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

Пратениците ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

Стандард - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

Бриф - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа, потребно е двотретинскo мнозинство, што сѐ поизвесно е дека ...

Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

iPortal - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

Слободен Печат - 09.11.2018

„За" предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против. Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Собранието не му го одзеде мандатот на Груевски

Стандард - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против.

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

Република - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против.

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски на собраниска седница

Република - 09.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е на дневен ред на денешната пленарна седница во Собранието. Завчера со пет гласа „за“, односно мнозинство гласови, Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во ...

Груевски останува пратеник, Собранието не му го одзеде мандатот

Локално - 09.11.2018

Собранието не го одзеде мандатот на пратеникот Никола Груевски. Пред оваа точка пратениците на ВМРО -ДПМНЕ побараа на денешната седница на дневен ред да биде ставен и предлог законот за Амнестија на обвинетите за 27 април.

Груевски останува пратеник

CivilMedia - 09.11.2018

Со 58 гласа „за“ и 29 гласа „против“, Собранието денеска одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Ваквата одлука се гласа со двотретинско мнозинство. На пленарната седница во Собранието немаше дискусија и по кратка постапка ...

Груевски останува пратеник

Радар - 09.11.2018

58 гласа „за„ не беа доволни на поранешниот премиер да му се одземе пратеничкиот мандат. Осуммината пратеници од ВМРО ДПМНЕ кои дадоа поддршка за уставните измени, не го сторија истото и за Никола Груевски.

Богоевски: Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема пари додека е во затвор

Локално - 09.11.2018

Претседателот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски се огласи на својот профил на „Фејсбук“ откако не се собра двотретинско мнозинство за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, со што тој и понатаму ...

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

OhridNews - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. ЗА на предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на мандатот гласаа 58 пратеници, а 27 беа ...

Собранието одлучи дали Груевски останува пратеник! Еве ја одлуката!

iPortal - 09.11.2018

И покрај правосилната судска пресуда, собранието не собра двотретинско мнозинство за одземање на мандатот на поранешниот премиер и актуелен Никола Груевски, откако предмалку, без никаква дискусија, 58 пратеници гласаа „за“, а 29 гласаа „против“.

Груевски останува пратеник

Нетпрес - 09.11.2018

Собранието не му го одзеде пратеничкиот мандат на Никола Груевски, бидејќи на денешното гласање немаше двотретинско мнозинство. За одземање на мандатот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ гласаа 58 пратеници, а против беа 29.

Павле Богоевски: Груевски како пратеник ќе биде вo затвор и ќе зема пратеничка плата

Нетпрес - 09.11.2018

Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема плата од граѓаните додека е во затвор, напиша на својот фејсбук-профил пратеникот Павле Богоевски, кој е претседател на собраниската на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања.

Груевски останува пратеник

Бриф - 09.11.2018

58 гласа „за„ не беа доволни на поранешниот премиер да му се одземе пратеничкиот мандат. Осуммината пратеници од ВМРО ДПМНЕ кои дадоа поддршка за уставните измени, не го сторија истото и за Никола Груевски.

Никола Груевски останува со пратеничкиот мандат

ТВ21 - 09.11.2018

Денеска на седница во Собранието на Република Македонија, беше гласан предлогот од Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски.

Денеска во Собранието гласање за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

ТВ21 - 09.11.2018

На пленарна седница во Собранието на Република Македонија, денеска пратениците ќе гласаат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. За одземање на мандатот, потребно е двотретинско мнозиство.

Богоевски: Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема пари додека е во затвор

ТВ21 - 09.11.2018

Претседателот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски се огласи на својот профил на „Фејсбук“ откако не се собра двотретинско мнозинство за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, со што тој и понатаму ...

Собранието одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на Груевски

Мета - 09.11.2018

Собранието денеска одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на поранешниот премиер и екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Од вкупно 87 присутни пратеници, 58 гласаа „за“ одземање на мандатот, а 28 против.

Груевски останува пратеник – не му се одзеде имунитетот бидејќи не се обезбеди 2/3 мнозинство

ТВ21 - 09.11.2018

На Никола Груевски нема да му се одземе мандатот и тој останува пратеник. Парламентарното мнозинство не успеа да обезбеди потребен број гласови со кои би се исполнил условот за предлогот да помине.

Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

24Инфо - 09.11.2018

Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Најверојатно ќе остане пратеник: Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

еМагазин - 09.11.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да се оствари тоа потребно е двотретински мнозинство што се поизвесно е дека ...

Мандатот останува во раце на Груевски

Фактор - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа ...

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

24Инфо - 09.11.2018

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За” предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за ...

Груевски останува пратеник: Собранието не му го одзеде мандатот

еМагазин - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против.

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

MTM - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За" предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против.

СОБРАНИЕ: Не успеа политичката хајка за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Денешен - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на мандатот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против.

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

МК News - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „За“ предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на имунитетот гласаа 58 пратеници, а 27 беа против.

Собраниска седница за Предлогот за одземање на мандатот на Груевски

Пулс24 - 09.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски е на дневен ред на денешната пленарна седница во Собранието. Пред два дена со пет гласа “за“ Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во Собранието констатира дека ќе ...

Павле Богоевски: Груевски како пратеник ќе биде вo затвор и ќе зема пратеничка плата

МК News - 09.11.2018

Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема плата од граѓаните додека е во затвор, напиша на својот фејсбук-профил пратеникот Павле Богоевски. На денешната собраниска седница не му е одземен мандатот на Груевски затоа што ...

Богоевски: Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да зема плата додека е во затвор

Centar - 09.11.2018

Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема плата од граѓаните додека е во затвор, напиша на Фејсбук пратеникот Павле Богоевски по гласањето за одземање на пратеничкиот мандат на експремиерот Никола Груевски.

Собранието одлучи: Не му се одзема мандатот на Груевски

Маркукуле - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. На пленарната седница немаше двотретинско мнозинство, односно 80 пратеници колку што предвидува Уставот.

За мандатот на Груевски ќе се одлучува на пленарна седница, тој денеска треба да се јави во затвор

Канал5 - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

За мандатот на Груевски ќе се одлучува на пленарна седница, тој денеска треба да се јави во затвор

24 Вести - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

Според упатниот акт Груевски денеска треба да се јави во затвор

Нова ТВ - 08.11.2018

Екс премиерот и екс лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, според упатниот акт , денеска треба да се јави во истражниот затвор Шутка на издржување на затворската казна од две години за случајот „Тенк“.

За мандатот на Груевски ќе се одлучува на пленарна седница, тој денеска треба да се јави во затвор

Сител - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

Груевски денеска треба да се јави во затвор

МКД - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

Пратеничкиот мандат на Груевски на дневен ред на утрешната собраниска седница

МКД - 08.11.2018

Предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски е последна точка на дневниот ред на 65. собраниска седница што почнува утре. Предлогот вчера со пет гласови „за“ беше усвоен од Комисијата за деловнички и ...

Богоевски: Не може Груевски од затвор да зема плата од државата која ја оштетил

Фокус - 08.11.2018

Пратеникот, Павле Богоевски, кој вчера претседаваше со Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, напиша на својот фејсбук профил дека најверојатно нема да има двотретинско мнозинство во Собранието за да му биде одземен мандатот на ...

Груевски денеска треба да се јави во затвор, за неговиот мандат ќе се одлучува на пленарна седница

Кајгана - 08.11.2018

Скопје, 8 ноември 2018 (МИА) – Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат.

За мандатот на Груевски ќе се одлучува на пленарна седница, тој денеска треба да се јави во затвор

А1 On - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

За мандатот на Груевски ќе се одлучува на пленарна седница, дали денеска ќе се јави во затвор?

Либертас - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски утре пред пратениците

А1 On - 08.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, утре е на дневен ред на пленарна седница во Собранието. Вчера со пет гласа „за“, односно мнозинство гласови, Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во Собранието ...

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски утре на пленарна седница

Р.С.Европа - 08.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски утре е ставен на дневниот ред на пленарната собраниска седница како последната 20-та точка. Седницата според објавата на интернет страницата на Собранието, е закажана да почне во 11 ...

Медиуми - Правда за Груевски, уставни измени и загадување

Р.С.Европа - 08.11.2018

Жалбената постапка и евентуалното заминување на поранешниот премиер Никола Груевски во затвор, како и протестите за негово ослободување се главни теми во дневниот печат. „Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ...

Груевски денеска треба да се јави во затвор - за мандатот ќе се одлучува на седница

Press24 - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

Груевски денеска треба да се јави во затвор

Независен - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

За мандатот на Груевски ќе се одлучува на пленарна седница

Н.Македонија - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

Собраниската комисија препорача одземање на мандатот на Груевски

Н.Македонија - 08.11.2018

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, со пет гласа „за“, донесе одлука дека пратеникот Никола Груевски е недостоен за вршење на пратеничката функција и му предложи на Собранието да му го одземе мандатот.

Собранието утре ќе решава за мандатот на Груевски

+инфо - 08.11.2018

Собранието на утрешната 65-та пленарна седница ќе решава дали на екс премиерот,а сега пратеник Никола Груевски ќе му го одземе пратеничкиот мандат. Предлогот за одземање на пратеничкиот мандат наГруевски е последна точка на е последна точка од ...

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски на собраниска седница

Макфакс - 08.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е на дневен ред на денешната пленарна седница во Собранието. Завчера со пет гласа „за“, односно мнозинство гласови, Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во ...

Собранието на утрешната седница ќе расправа за мандатот на Груевски

Независен - 08.11.2018

Предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски е на дневен ред на собраниската седница што почнува утре. Овој предлог, што вчера го усвои Комисијаат за деловнички и мандатно иминитетни прашања, е засега последна ...

Груевски купува денови на слобода

Независен - 08.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски „купи“ уште неколку дена слобода, а веројатно ќе го спаси и пратеничкиот мандат. Во судот вчера почнаа да пристигнуваат поединечните жалби на сите адвокати од тимот на Груевски на одлуката на судијата за ...

За мандатот на Груевски ќе се одлучува на пленарна седница, тој денеска треба да се јави во затвор

Локално - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

Груевски денеска треба да се јави на издржување на затворската казна

Радар - 08.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство гласови го прифати барањето на судот да му се одземе пратеничкиот мандат на Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за набавката на луксузниот ...

Груевски треба да се јави на издржување на затворската казна

Стандард - 08.11.2018

Експремиерот Никола Груевски денеска треба да се јави на издржување на затворската казна. Во петокот, Кривичниот суд соопшти дека судија за извршување санкции ја одбил молбата на Груевски за одлагање на казната.

За мандатот на Груевски ќе се одлучува на пленарна седница, тој денеска треба да се јави во затвор

Слободен Печат - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

Груевски денеска треба да се јави во затвор, или пак…

Бриф - 08.11.2018

Поаранешниот премиер Никола Груевски тактизира со судски технички работи за да не оди во затвор денеска, кога му устекува рокот за одложување на издржувањето казна. Неговите адвокати поднесоа жалба до Кривичниот суд, кои се уште не се пристигнати, а ...

За мандатот на Груевски ќе се одлучува на пленарна седница, дали денеска ќе се јави во затвор?

iPortal - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

Одлуката на Собранието не менува ништо за затворот на Груевски – ќе мора да оди без разлика дали е пратеник или не

Локално - 08.11.2018

Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови одлучи да препорача одземање на мандатот на пратеникот и експремиер Никола Груевски. Според правниците, постапката е бесцелна, пишува Дојче веле .

Ќе го испочитува ли Груевски предвидениот рок?

CivilMedia - 08.11.2018

Комисијата за мандатско-имунитетски прашања вчера го одобри предлогот на судот за укинување на мандатот на Никола Груевски за да ја отслужи двегодишната затворска казна, на која е осуден во случајот „Тенк“.

ВИДЕО: Лакрдија на Павле Богоевски за мандатот на Груевски

Нетпрес - 08.11.2018

Со 5 гласа ЗА од вкупно 9, Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, го усвои барањето на Судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Претседателот на комисијата Павле Богоевски во неколку наврати се збуни и не знаеше каква е ...

За мандатот на Груевски ќе се одлучува на пленарна седница, тој денеска треба да се јави во затвор

Денешен - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

Ќе се јави ли Груевски денеска на издржување на затворската казна

еМагазин - 08.11.2018

Пленарната седница е следен чекор на која ќе се одлучува дали на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, ќе му биде одземен пратеничкиот мандат. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања вчера со мнозинство ...

ТЕЖОК ДЕН ЗА ГРУЕВСКИ: Ќе се јави ли екс премиерот во Шутка денеска?

Фактор - 08.11.2018

Комисијата за мандатско-имунитетски прашања го одобри предлогот на судот за укинување на мандатот на Никола Груевски за да ја отслужи двегодишната затворска казна, на која е осуден во случајот „Тенк“.

Лакрдија на Павле Богоевски за мандатот на Груевски (ВИДЕО)

Маркукуле - 08.11.2018

Со 5 гласа ЗА од вкупно 9, Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, го усвои барањето на Судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Претседателот на комисијата Павле Богоевски во неколку наврати се збуни и не знаеше каква е ...

Денеска собраниска комисија ќе расправа за одземање на мандатот на Груевски

МКД - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк" на Специјалното ...

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

Канал5 - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк" на СЈО.

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

Сител - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

24 Вести - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Комисијата му предлага на Собранието да му го одземе мандатот на Груевски

Телма - 07.11.2018

Со пет гласа „за“ мандатно-имунитетната комисија донесе одлука да му се достави извештај на Собранието за да му се одземе имунитетот на Груевски. Предходно ВМРО – ДПМНЕ ја напушти расправата во собраниската комисија за деловнички и ...

На комисија изгласано одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница

Сител - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

Почна комисиската расправа за одземање на мандатот на Груевски, опозицијата ја напушти седницата

Канал5 - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања претпладнево ја почна расправата за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк".

На комисија изгласано одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница

Канал5 - 07.11.2018

За одземање на мандатот на Груевски гласаа пет од деветте членови на Комисијата. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за" го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го ...

На комисија изгласано одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница

24 Вести - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

Василевски: Нашите пратеници се против одземање на мандатот на Груевски

МКД - 07.11.2018

На седницата за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, со задоцнување пристигнаа и пратениците од новата група, независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија.

Кирацовски: Правда мора да има, никој не треба да се крие зад пратеничкиот мандат

Фокус - 07.11.2018

Македонија е правна држава во која законот важи за сите подеднакво и никој не е и не смее да биде над законите и над правдата без разлика на функцијата што ја извршува, порача генералниот секретар на СДСМ и пратеник во Собранието на Република ...

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски помина на Комисија, на ред е Собранието

МКД - 07.11.2018

Со 5 гласа ЗА, од вкупно 9 членови на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, пратениците гласаа за предлогот на Собранието да му се достави барањето за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски.

Експерти: Одлуката на Собранието не менува ништо за затворот на Груевски

Алсат-М - 07.11.2018

Откако Комисијата за мандатно имунитетни прашања денеска донесе препорака за одземање на мандатот на Никола Груевски, топката се пренесува во Собранието. Препораката за одземање на мандатот треба да ја поддржат две третини од пратениците.

Пратениците одлучуваат за одземање на мандатот на Груевски

Телма - 07.11.2018

За 11 часот е закажан почетокот на расправата во собраниската комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања, каде на дневен ред е барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

Осудениот Груевски не дојде, ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата за одземање на неговиот мандат

МКД - 07.11.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија комисиската расправа на која денеска се разгледува предлогот за да му биде одземен мандатот на Никола Груевски, по основ дека е недостоен да ја врши функцијата откако беше осуден на казна затвор од две години.

Препорака за одземање на мандатот на Груевски

Алсат-М - 07.11.2018

Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови му препорача на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, врз основа на добиено известување од судот дека пратеникот е осуден на две годни затвор.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата за одземање на мандатот на Груевски

Фокус - 07.11.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија комисиската расправа на која денеска се разгледува предлогот за да му биде одземен мандатот на Никола Груевски, по основ дека е недостоен да ја врши функцијата откако беше осуден на казна затвор од две години.

Богоевски: Груевски не е достоен да зема пратеничка плата

Фокус - 07.11.2018

Да бидеш пратеним е должност и привилегија, истакна денеска пратеникот Павле Богоевски, кој претседава со Комисијата за мандатно имунитетни прашања, која донесе одлука да му предложи на Собранието да му го одземе мандатот на Никола Груевски.

Комисијата го изгласа предлогот да му се одземе мандатот на Груевски, Василевски најави дека нема да има двотретинско ...

Фокус - 07.11.2018

Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови го изгласа денеска предлогот да му биде одземен мандатот на Никола Груевски, поради недостојност на извршување на функцијата.

Кирацовски: Груевски не е достоен да биде пратеник оти ги прекршил законите

МКД - 07.11.2018

На денешната собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања на која се расправа за барањето од Основниот суд за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот ...

Вељаноски: ВМРО-ДПМНЕ е против одземање на мандатот на Груевски, процесот е политички мотивиран

МКД - 07.11.2018

Целата македонска и меѓународна јавност е свесна дека во Република Македонија се врши политики притисок врз народот и институциите, а процесот против Никола Груевски е политички мотивиран и прегазена е правдата, рече пратеникот Трајко Вељаноски на ...

Мандатно-имунитетната комисија му предложи на Собранието да гласа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Сакам да кажам - 07.11.2018

Со 5 гласа „за“, Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања донесе одлука да му предложи на Собранието да гласа за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски како недостоен за вршење на пратеничката функција, откако беше ...

Собраниската комисија побара одземање на мандантот на Груевски

Сител - 07.11.2018

Со 5 гласа за, мнозинството во собраниската комисија за мандатни прашања одлучи да му предложи на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на екс премиерот Никола Груевски. По пресудата во случајот Тенк, од власта сметаат дека Груевски не е ...

Комисија за деловнички и мандатно имунитетни ќе му предложи на Собранието да му се одземе мандатот на Никола Груевски

Телма - 07.11.2018

Никола Груевски беше поканет но не дојде на седницата да ги слушне причините поради кои се бара да му се одземе мандатот. Во име на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се обрати Трајко Вељановски кој рече дека се работи за политички монтиран процес а ...

Комисијата препорача одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница, за одземање на мандатот ...

Канал5 - 07.11.2018

Со пет гласа “ЗА”, деветчлената собраниска Комисија за мандатно-имунитетни прашања одлучи да му предложи на Парламетот да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски. Поради што смета дека е недостоен за пратеничката функција, откако ...

Комисија, се препорачува одземање на мандатот на Груевски

Алсат-М - 07.11.2018

Никола Груевски да остане без мандат. Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови му препорача на Собранието да заклучи дека екс-премиерот не е достоен да биде пратеник зашто е осуден на две години затвор и да му го одземе ...

Одлуката на Собранието не менува ништо за затворот на Груевски

Deutsche Welle - 07.11.2018

Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови одлучи да препорача одземање на мандатот на пратеникот и експремиер Никола Груевски. Според правниците, постапката е бесцелна Комисијата за деловнички и ...

Комисијата препорача одземање на мандатот на Груевски

Нова ТВ - 07.11.2018

Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови му препорача на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, врз основа на добиено известување од судот дека пратеникот е осуден на две годни затвор.

Комисијата предлага одземање на мандатот на Груевски - власта нема 80 гласа за тоа

24 Вести - 07.11.2018

Комисијата препорачува, но Собранието нема да собере двотретинско мнозинство за одземање на мандатот на Никола Груевски. Петмина пратеници од вкупно девет заклучија дека Груевски не е достоен да биде пратеник откако е правосилно осуден на две години ...

Во Собранието расправа за одземање на имунитетот на Груевски

Р.С.Европа - 07.11.2018

Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања на Собранието на Македонија денеска треба да реши дали пратеникот Никола Груевски е недостоен за вршење на пратеничката функција. Груевски е осуден на две години затвор во случајот на СЈО „Тенк" и ...

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

А1 On - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

Кајгана - 07.11.2018

Скопје, 7 ноември 2018 (МИА) – Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за ...

На комисија изгласано одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница

Кајгана - 07.11.2018

Скопје, 7 ноември 2018 (МИА) – Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски ...

Уставните и деловничките одредби за одземање на мандатот на пратеник

Академик - 07.11.2018

Во Уставот на РМ се пропишува дека на пратеникот му престанува мандатот кога е осуден за кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години. На пратеникот може да му биде одземен мандатот кога е осуден за кривично или ...

ВИДЕО: Комисијата побара одземање на мандатот на Груевски

А1 On - 07.11.2018

Со пет гласа „за“, односно мнозинство гласови, Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во Собранието констатира дека ќе поднесе извештај до Собранието со заклучок за одземање на пратеничкиот мандат на експремиерот, Никола Груевски.

ВИДЕО: Кирацоски бара да му се одземе мандатот на Груевски

А1 On - 07.11.2018

Александар Кирацовски од СДСМ побара одземање на мандатот на експремиерот Никола Груевски. „Оваа седница да биде пример и да одѕвонува во иднина за сите функционери кои ќе го прекршат законот или ќе го заобиколат“, рече Кирацовски.

Одлуката на Собранието не менува ништо за затворот на Груевски – ќе мора да оди без разлика дали е пратеник или не

Либертас - 07.11.2018

Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови одлучи да препорача одземање на мандатот на пратеникот и експремиер Никола Груевски. Според правниците, постапката е бесцелна, пишува Дојче веле .

За имунитетот и мандатот

Либертас - 07.11.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Мирјана Најчевска за Цивил Медиа: Кога станува збор за одговорност на високи функционери (сегашни и поранешни) за дела кои се поврзани со вршењето на нивната функција, не важат послаби, туку построги правила.

Во живо) Предлог за одземање на мандатот на Груевски

Либертас - 07.11.2018

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе одлучува по предлогот за одземање на мандатот на експремиерот Никола Груевски, кој е осуден на две години затворска казна. Извор: ...

Груевски не дојде на седницата на која се расправа за одземање на неговиот мандат

А1 On - 07.11.2018

Експремиерот, Никола Груевски не се појави на седницата на Комисијата за мадатно имунитетни прашања во Собранието, каде се расправа за одземање на неговиот пратенички мандат. Освен членовите на Комисија, бил поканет и пратеникот Груевски, кој сепак ...

(ВИДЕО) Василевски: Нашите пратеници се против одземање на мандатот на Груевски

А1 On - 07.11.2018

На седницата за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, пристигнаа и пратениците од новата група, независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија. „Нашиот став е дека вчера во Собранието прв пат од осамостојувањето ...

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ ја напушти салата, објаснија дека се против одземање на мандатот на Груевски

А1 On - 07.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ е против одземање на мандатот на Никола Груевски, ја напуштија салата откако образложија дека се работи за политички прогон. „Се врши политички прогон, се бара одземање на мандат на пратеник, долгогодише премиер на држава.

Опозицијата ја напушти расправата за одземање на мандатот на Груевски

Либертас - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања претпалднево ја почна расправата за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на ...

Комисијата гласаше за одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на Собранието

Р.С.Европа - 07.11.2018

Со пет гласа „за“, деветчлената собраниска Комисија за мандатно-имунитетни прашања одлучи да му предложи Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, зашто смета дека е недостоен за пратеничката функција, откако беше осуден на ...

Ќе оди ли Груевски утре во затвор?

Р.С.Европа - 07.11.2018

Почнува собраниската процедура за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, кој е осуден на двегодишна казна затвор во случајот на СЈО, „Тенк“. Груевски има уште една шанса во Кривичниот суд да му се одложи издржувањето на казната.

Дали Груевски ќе влезе во затвор како пратеник – тема во Студио 1

Либертас - 07.11.2018

Отвореното Студио 1 уредниците на денот Ацо Кабранов и Борјан Јовановски го почнуваат со главните вести – одлуките за мандатот на екс премиерот Груевски и за тоа дали ќе му биде или не одложено издржувањето на затворската казна, како и денешните ...

Комисијата предложи да му се одземе мандатот на Груевски

Глас на Америка - 07.11.2018

Неговите сопартијци целиот процес против долгогодишниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ го оценија за политички прогон СКОПЈЕ — Констатирам дека Комисијата со мнозинство гласови заклучи до Собранието да поднесе предлог за одземање на мандатот на Никола ...

Тешко до мнозинство за одземање на мандатот на Груевски

Р.С.Европа - 07.11.2018

На собраниска комисија е изгласан предлогот да му се одземe мандатот на пратеникот Никола Груевски, но конечната одлука се носи со двотретинско мнозинство на пленарна седница. Опозициските пратеници ќе гласаат против.

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

Курир - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

Независен - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти салата - се изјаснија против одземање на мандатот на Груевски

Press24 - 07.11.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата каде се одржува расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски. „Се врши политички прогон, се бара одземање на мандат на пратеник, долгогодише премиер на држава.

Мандат или не за Груевски, ќе се дискутира денес

+инфо - 07.11.2018

Претседателот на Комисијата Павле Богоевски во петокот го доби барањето од Судот од претседателот на Собранието Талата Џафери и имаше рок од 15 дена да ја закаже седницата. Барањето за одземање на мандатот на Груевски е според членот 59 од ...

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

Н.Македонија - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Почна комисиската расправа за одземање на мандатот на Груевски, опозицијата ја напушти седницата

Н.Македонија - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања претпладнево ја почна расправата за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на ...

На комисија изгласано одземање на мандатот на Груевски

Н.Македонија - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

Со мнозинство гласови „за“ Комисијата го изгласа предлогот за одземање на мандатот на Груевски

Press24 - 07.11.2018

Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови му препорача на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, врз основа на добиено известување од судот дека пратеникот е осуден на две годни затвор.

Комисијата донесе заклучок: Да му се одземе мандатот на Груевски

Макфакс - 07.11.2018

Со пет гласа „за“, односно мнозинство гласови, Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во Собранието констатира дека ќе поднесе извештај до Собранието со заклучок за одземање на пратеничкиот мандат на експремиерот, Никола Груевски.

Членовите од ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија Комисијата за одземање на мандатот на Груевски

Курир - 07.11.2018

На почетокот на комисиската расправа за одземање на мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, Трајко Вељаноски обвини дека власта преку судството врши притисок и политички прогон.

Пратениците одлучуваат за мандатот на Груевски

Тера - 07.11.2018

На денешната седница на собраниската комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања на дневен ред е барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“.

ВО ЖИВО: Пратениците расправаат за одземање на мандатот на Груевски

Press24 - 07.11.2018

За 11 часот е закажан почетокот на расправата во собраниската комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања, каде на дневен ред е барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

Комисијата препорача одземање на мандатот на Груевски

Тера - 07.11.2018

Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови му препорача на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, врз основа на добиено известување од судот дека пратеникот е осуден на две годни затвор.

Кирацовски: Груевски не е достоен да биде пратеник оти ги прекршил законите

Press24 - 07.11.2018

На денешната расправа на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, пратеникот Александар Кирацовски од СДСМ рече дека Никола Груевски не е достоен да биде дел од Законодавниот дом и ...

Слобода или затвор за Груевски?

Вечер Прес - 07.11.2018

Груевски во текот на утрешниот ден би требало да се јави на издржување двегодишна затворска казна поради злоупотреба на службената положба. Неговите адвокати доставија жалба до Кривичниот совет откако претходно беше одбиена молбата со која бараа да ...

(Во живо) Предлог за одземање на мандатот на Груевски

Макфакс - 07.11.2018

Комисијата за мадатно имунитетни прашања ќе одлучува по предлогот за одземање на мандатот на експремиерот, Никола Груевски кој е осуден на две години затворска ...

Сообранието ќе расправа за одземање на мандатот на Груевски

Макфакс - 07.11.2018

Денеска во собраниската сака ќе се расправа за оземање на пратеничкиот мандат на експремиерот Никола Груевски, осуден на казна затвор од две години за случајот со „мерцедесот“. Предлогот за одземање на мандатот на Груевски е врз основа на добиено ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти Комисијата за одземање на мандатот на Груевски

+инфо - 07.11.2018

Власта преку судството врши притисок и политички прогон, обвини пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Вељановски на почетокјот на комисиската расправа за одземање на мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски.

Изгласан е предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски

AKO - 07.11.2018

Со 5 гласа ЗА, од вкупно 9 членови на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, пратениците гласаа за предлогот на Собранието да му се достави барањето за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски.

Кирацоски бара да му се одземе мандатот на Груевски

Макфакс - 07.11.2018

Александар Кирацовски од СДСМ побара одземање на мандатот на експремиерот Никола Груевски. „Оваа седница да биде пример и да одѕвонува во иднина за сите функционери кои ќе го прекршат законот или ќе го заобиколат“, рече Кирацовски.

(Видео) Василевски: Нашите пратеници се против одземање на мандатот на Груевски

Макфакс - 07.11.2018

На седницата за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, пристигнаа и пратениците од новата група, независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија. „Нашиот став е дека вчера во Собранието прв пат од осамостојувањето ...

ВМРО ДПМНЕ ја напушти седницата, СДСМ гласаше за одземање мандат на Груевски

Алфа - 07.11.2018

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија комисиската расправа за одземање на мандатот и пратенички имунитет на екс премиерот и поранешен лидер на партијата Никола Груевски. СДСМ на комисијата со 5 гласа „за“ изгласа предлог за одземање на имунитетот ...

Груевски не дојде на седницата на која се расправа за одземање на неговиот мандат

Макфакс - 07.11.2018

Експремиерот, Никола Груевски не се појави на седницата на Комисијата за мадатно имунитетни прашања во Собранието, каде се расправа за одземање на неговиот пратенички мандат. Освен членовите на Комисија, бил поканет и пратеникот Груевски, кој сепак ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти салата, објасни дека е против одземање на мандатот на Груевски

Макфакс - 07.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ е против одземање на мандатот на Никола Груевски, ја напушти салата откако образложи дека се работи за политички прогон. „Се врши политички прогон, се бара одземање на мандат на пратеник, долгогодишен премиер на држава.

Комисијата посегна по мандатот на Груевски

+инфо - 07.11.2018

Комисијата за мандатно имунитетски прашања со пет гласа „за“ од девет члена колку што брои ова собраниско тело му предложи на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, бидејќи, како што смета, е недостоен да ја врши ...

Со пет гласа „За“ се предлага одземање на имунитетот на Груевски

Независен - 07.11.2018

Со пет гласа за Комисијата за мандатно имунитетни прашања реши да му предложи на Собранието одземање на мандатот на Никола Груевски. Одлуката треба да ја донесе Собранието со двотретинско мнозинство.

Оди ли утре Груевски в затвор?

Независен - 07.11.2018

Неизвесно е дали експремиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, утре ќе започне да ја издржува двегодишната затворска казна изречена за случајот „Тенк“ за набавка на блиндираниот „мерцедес“.

Комисијата препорача одземање на мандатот на Никола Груевски

Алфа - 07.11.2018

Со 5 гласа „за“, Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања донесе одлука да му предложи на Собранието да гласа за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски бидејќи бил осуден на две години затвор, за случајот „Тенк“.

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

Локално - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

Слободен Печат - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк” на Специјалното ...

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

CivilMedia - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

Нетпрес - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собраниска Комисија ќе расправа за одземањето на имунитетот на Груевски

Стандард - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Ќе оди ли утре Груевски во затвор-Собранието денес ќе расправа за одземање на мандатот

Радар - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието денеска ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Мета - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со почеток од 11 часот ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот ...

Почна комисиската расправа за одземање на мандатот на Груевски, опозицијата ја напушти седницата (во живо)

Слободен Печат - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања претпладнево ја почна расправата за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк” на ...

Комисијата гласаше за одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на Собранието

Локално - 07.11.2018

Со пет гласа „за“, деветчлената собраниска Комисија за мандатно-имунитетни прашања одлучи да му предложи Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, зашто смета дека е недостоен за пратеничката функција, откако беше осуден на ...

Собраниската комисија со мнозинство го изгласа барањето за одземање на мандатот на Груевски

Стандард - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

Собраниската комисија изгласа одземање на мандатот на Груевски

Нетпрес - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

На комисија изгласано одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница

Република - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

На комисија изгласано одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница

Бриф - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

Членовите на ВМРО – ДПМНЕ ја напуштија седницата за одземање на мандатот на Груевски

Република - 07.11.2018

ВМРО – ДПМНЕ ја напушти расправата во собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, каде на дневен ред е барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна ...

Одлуката на Собранието не менува ништо за затворот на Груевски – ќе мора да оди без разлика дали е пратеник или не

iPortal - 07.11.2018

Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови одлучи да препорача одземање на мандатот на пратеникот и експремиер Никола Груевски. Според правниците, постапката е бесцелна, пишува Дојче веле .

Кирацовски: Правда мора да има, никој не треба да се крие зад пратеничкиот мандат

iPortal - 07.11.2018

Македонија е правна држава во која законот важи за сите подеднакво и никој не е и не смее да биде над законите и над правдата без разлика на функцијата што ја извршува, порача генералниот секретар на СДСМ и пратеник во Собранието на Република ...

За имунитетот и мандатот

iPortal - 07.11.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Мирјана Најчевска за Цивил Медиа: Кога станува збор за одговорност на високи функционери (сегашни и поранешни) за дела кои се поврзани со вршењето на нивната функција, не важат послаби, туку построги правила.

Груевски не дојде на седницата на која се расправа за одземање на неговиот

Локално - 07.11.2018

Експремиерот Никола Груевски не се појави на седницата на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во Собранието, каде што се расправа за одземање на неговиот пратенички мандат. Груевски бил поканет заедно со членовите на Комисија, но, сепак, не се ...

Пратениците одлучуваат за одземање на мандатот на Груевски

Бриф - 07.11.2018

За 11 часот е закажан почетокот на расправата во собраниската комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања, каде на дневен ред е барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

Комисијата го изгласа предлогот да му се одземе мандатот на Груевски, Василевски најави дека нема да има двотретинско ...

iPortal - 07.11.2018

Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови го изгласа денеска предлогот да му биде одземен мандатот на Никола Груевски, поради недостојност на извршување на функцијата.

ВМРО-ДПМНЕ не сака да расправа за одземање на мандатот на Груевски

Слободен Печат - 07.11.2018

Претходно, пратеникот Трајко Вељаноски обвини дека власта, преку судството, врши притисок и политички прогон. Членовите на ВМРО-ДПМНЕ во Комисијата за мандатно имунитетски прашања денеска ја напуштија седницата на која се расправа за одземање на ...

ВМРО ја напушти расправата, СДСМ гласаше ЗА одземање на мандатот на Груевски

iPortal - 07.11.2018

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија комисиската расправа за одземање на мандатот и пратенички имунитет на екс премиерот и поранешен лидер на партијата Никола Груевски. СДСМ на комисијата со 5 гласа „за“ изгласа предлог за одземање на имунитетот ...

Комисијата му предложи на Собранието да му го одземе мандатот на Груевски

Слободен Печат - 07.11.2018

Комисијата за мандатно имунитетски прашања со пет гласа „за“ од девет члена колку што брои ова собраниско тело, му предложи на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски.

Со 5 гласа „за“, Комисијата му предложи на Собранието да му го одземе мандатот на Груевски

Мета - 07.11.2018

Со пет гласа „за“ Комисијата за мандатно имунитетни прашања реши да му предложи на Собранието да му го одземање пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Одлуката треба да ја донесе Собранието на пленарна седница со двотретинско мнозинство.

Ќе оди ли Груевски утре во затвор?

iPortal - 07.11.2018

Почнува собраниската процедура за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, кој е осуден на двегодишна казна затвор во случајот на СЈО, „Тенк“. Груевски има уште една шанса во Кривичниот суд да му се одложи издржувањето на казната.

Богоевски: Груевски не е достоен да зема пратеничка плата

iPortal - 07.11.2018

Да бидеш пратеник е должност и привилегија, истакна денеска пратеникот Павле Богоевски, кој претседава со Комисијата за мандатно имунитетни прашања, која донесе одлука да му предложи на Собранието да му го одземе мандатот на Никола Груевски.

Комисијата го изгласа предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

CivilMedia - 07.11.2018

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања со мнозинство гласови му препорача на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, врз основа на добиено известување од судот дека пратеникот е осуден на две години затвор.

Тешко до мнозинство за одземање на мандатот на Груевски

Радар - 07.11.2018

На собраниска комисија е изгласан предлогот да му се одземe мандатот на пратеникот Никола Груевски, но конечната одлука се носи со двотретинско мнозинство на пленарна седница. Опозициските пратеници ќе гласаат против.

Денеска во Собранието неколку седници, во фокусот одземањето на пратеничкиот мандат на Груевски

ТВ21 - 07.11.2018

Денеска во Собранието на Република Македонија ќе се случат неколку седници, а во фокусот на вниманието на целокупната јавност ќе биде одземањето на пратеничкиот мандат на пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски.

Комисијата донесе заклучок: Да му се одземе мандатот на Груевски

OhridNews - 07.11.2018

Со пет гласа „за“, односно мнозинство гласови, Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во Собранието констатира дека ќе поднесе извештај до Собранието со заклучок за одземање на пратеничкиот мандат на експремиерот, Никола Груевски.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата за одземање на мандатот на Груевски

ТВ21 - 07.11.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти расправата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски. Пред да ја напуштат седницата, во името на групата зборуваше Трајко Вељановски ...

Комисијата го изгласа одземањето на мандатот на Груевски (ВИДЕО)

ТВ21 - 07.11.2018

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања во Собранието денеска со мнозиство гласови „за“, го прифати барањето на Судот и му даде препорака на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, заради издржување на казна ...

(Во живо) Предлог за одземање на мандатот на Груевски

Локално - 07.11.2018

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања одлучува по предлогот за одземање на мандатот на експремиерот Никола Груевски, кој е осуден на две години затворска казна. Претседателот на мандатно имунитетната комисија Павле Богоевски рече дека тој ќе ...

Кирацовски: Никој не треба да се крие зад пратеничкиот мандат, правда мора да има

ТВ21 - 07.11.2018

Генералниот секретар на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Македонија Александар Кирацовски, на денешната седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања рече дека никој не смее да биде над законите во државата и над ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата, комисијата препорача одземање на мандатот на Груевски

365 - 07.11.2018

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија комисиската расправа за одземање на мандатот и пратеничкиот имунитет на Никола Груевски. Според Трајко Вељаноски, станува збор за политички монтиран процес и со ова врши политички притисок врз правосудството.

За имунитетот и мандатот

CivilMedia - 07.11.2018

Кога станува збор за одговорност на високи функционери (сегашни и поранешни) за дела кои се поврзани со вршењето на нивната функција, не важат послаби, туку построги правила. поврзан со вршењето на одредена висока функција не е заштита на ...

Комисијата препорача одземање на мандатот, Груевски недостоен да ја врши функцијата пратеник

ТВ21 - 07.11.2018

Со 5 гласа ЗА од вкупно 9, Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, го усвои барањето на Судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Претседателот на комисијата Павле Богоевски рече дека во матичната комисија се дискутирало за ...

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

24Инфо - 07.11.2018

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на ...

За да му одземе мандатот на Груевски потребно е двотретинско мнозиство

еМагазин - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието ќе расправа за одземањето на мандатот на Груевски

MTM - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

СОБРАНИЕ: Пратениците од власта во Комисијата со која претседава Богоевски изгласаа одземање на мандатот на Груевски

Денешен - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

Изгласано одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница

MTM - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

Комисијата даде зелено светло за одземање: За мандатот на Груевски ќе одлучуваат сите пратеници

Фактор - 07.11.2018

Со 5 гласа за собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања одлучи да достави предлог за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски пред пратениците. По предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ...

Комисијата препорача одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница

24Инфо - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за” го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

На Комисија изгласано одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница

еМагазин - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

Да му се одземе мандатот на Груевски, заклучок на Комисијата

Пулс24 - 07.11.2018

Со мнозинство гласови или пет гласа “за“ Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во Собранието констатира дека ќе поднесе извештај до Собранието со заклучок за одземање на пратеничкиот мандат на експремиерот, Никола Груевски.

Груевски не дојде на седницата на која се расправа за одземање на неговиот мандат

Centar - 07.11.2018

Експремиерот Никола Груевски не се појави на седницата на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во Собранието, каде што се расправа за одземање на неговиот пратенички мандат. Груевски бил поканет заедно со членовите на Комисија, но, сепак, не се ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата – се врши политички прогон врз долгогодишен премиер на држава

Бизнис Вести - 07.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ е против одземање на мандатот на Никола Груевски, и партијата ја напушти салата откако образложија дека се работи за политички прогон. „Се врши политички прогон, се бара одземање на мандат на пратеник, долгогодишен премиер на држава.

(Во живо) Предлог за одземање на мандатот на Груевски

Centar - 07.11.2018

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе одлучува по предлогот за одземање на мандатот на експремиерот Никола Груевски, кој е осуден на две години затворска казна. ...

ВМРО – ДПМНЕ ја напушти седницата за одземање на мандатот на Груевски

Пулс24 - 07.11.2018

Членовите на ВМРО – ДПМНЕ ја напуштија расправата во собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, каде на дневен ред е барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на екс премиерот Никола Груевски заради издржување на ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти салата, објаснија дека се против одземање на мандатот на Груевски

Centar - 07.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ е против одземање на мандатот на Никола Груевски, ја напуштија салата откако образложија дека се работи за политички прогон. „Се врши политички прогон, се бара одземање на мандат на пратеник, долгогодише премиер на држава.

Кирацоски побара да започне гласањето за одземање на мандатот на Груевски

Centar - 07.11.2018

Александар Кирацовски од СДСМ побара да започне гласањето за одземање на мандатот на експремиерот Никола Груевски. „Оваа седница да биде пример и да одѕвонува во иднина за сите функционери кои ќе го прекршат законот или ќе го заобиколат“, рече ...

Комисијата препорача одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на седница

МК News - 07.11.2018

Со пет гласа “ЗА”, деветчлената собраниска Комисија за мандатно-имунитетни прашања одлучи да му предложи на Парламетот да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски. Поради што смета дека е недостоен за пратеничката функција, откако ...

ДОЈДОА НА 10 МИНУТИ И ЗАМИНАА: Пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија седницата, Груевски не дојде

Фактор - 07.11.2018

Опозицијата ја напушти седницата на која се расправа за одземање на имунитетот на пратеникот Никола Груевски кој не се појави . Околу десетина минути присуство по обраќањето на Трајко Вељановски пратениците си заминаа .

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања презакажана за утре

Канал5 - 06.11.2018

Собраниската комисија на која требаше да се разгледува одземањето на пратеничкиот мандат на екс премиерот Никола Груевски, наместо денеска како што се најавуваше ќе се одржи утре. На веб страната на собранието седницата на комисијата за мандатно ...

Груевски ќе остане пратеник и не се знае кога ќе оди во затвор

Сакам да кажам - 06.11.2018

За одземањето на пратеничкиот мандат на Никола Груевски нема да се расправа денеска, бидејќи седницата на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за евентуалното, која првично беше закажана за денеска, е одложена за утре.

Жалбата на Груевски патува до судот,Собранието ќе расправа за мандатот

Нова ТВ - 06.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Одложена е расправата за пратеничкиот мандат на Груевски

CivilMedia - 06.11.2018

Комисијата, на чело со претседателот Павле Богоевски, треба да донесе одлука дали да му предложи на Собранието да му се одземе мандатот на Никола Груевски, откако Собранието и официјално беше известено од Основниот суд Скопје 1 дека поранешниот ...

Утре наместо денес Комисија за мандатно-имунитетни прашања

Пулс24 - 06.11.2018

Наместо денес како што беше објавено, Собраниската комисија на која требаше да се разгледува одземањето на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, ќе се одржи утре. Одлуката прво се разгледува на комисија, а за да му се одземе мандатот потребно е да ...

ТИЕ ШТО ГО „ПРЕДАДОА“ МИЦКОСКИ, НЕМА ДА ГО ПРЕДАДАТ ГРУЕВСКИ: Имунитет или затвор?

Фактор - 06.11.2018

Комисијата за мандатни и имунитетски прашања на Собранието најави дека пратениците нема денеска, туку во среда ќе одлучуваат за одземање на мандатот на Никола Груевски кој на 9 ноември би требало да се јави на издржување на двегодишната казна затвор.

Нема двотретинско мнозинство за одземање на мандатот на Груевски

Сакам да кажам - 05.11.2018

Осуммината пратеници кои формираа независна пратеничка група во ВМРО-ДПМНЕ, минатиот петок изјавија дека нема да гласаат за одземање на мандатот на нивниот поранешен лидер Никола Груевски.

Утре собраниска комисија ќе расправа за одземање на имунитетот на Груевски, осумтемина најавија дека нема да гласаат ...

МКД - 05.11.2018

Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања на Собранието утре треба да одлучи дали пратеникот Никола Груевски е недостоен за вршење на пратеничката функција. Груевски е осуден на две години затвор во случајот на СЈО „Тенк" и на 8 ноември ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

Канал5 - 05.11.2018

Членовите на Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ во петокот се изјаснија дека нема да гласаат за одземање на мандатот на поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Скопје, 5 ноември 2018 (МИА) – Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

Сител - 05.11.2018

Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието за мандатот на Груевски ќе одлучува в среда

Нова ТВ - 05.11.2018

Седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања на чиј дневен ред е предлогот за одземање на мандатот на Никола Груевски е закажана в среда во 11 часот. Членовите на Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ во петокот се ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

24 Вести - 05.11.2018

Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Мандатот на Груевски утре на комисиска расправа

Фокус - 05.11.2018

Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

Телма - 05.11.2018

Утре ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното јавно ...

Утре ќе се расправа за мандатот на Груевски; Еве што прoпишува Законот за пратеници при ваков случај

Алсат-М - 05.11.2018

Утре пред членовите на Комисија за деловнички и мандантно-имунитетни прашања треба да се најде предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Истиот е донесен врз основа на добиено известување од Основниот суд Скопје 1, дека ...

Судијата Ивановски му предлага на Груевски што побргу да се јави во затвор, бидејќи бегање нема

Фокус - 05.11.2018

Доколку му се одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски тоа значи дека тој не е пратеник и веќе не може да ги ужива пратеничките права. Доколку, пак, не му се одземе пратеничкиот мандат со тоа Груевски нема да избега одговорност за кривичните ...

Собраниската комисија утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

Канал5 - 05.11.2018

Малку е веројатно дека собранието ќе му го одземе пратеничкиот мандат на поранешниот Премиер Никола Груевски. Ова доаѓа по информацијата дека најново формираната пратеничка група на 8-те пратеници нема да гласаат за одземање на мандатот, по што е ...

Богоевски: „Рано е да се прогнозира за одлуката“

Алсат-М - 05.11.2018

Собранието тешко да обезбеди двотретинско мнозинство за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски. За утре е закажана седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, која треба да донесе заклучок по барањето на Судот да ...

Утре комисија ќе расправа за пратеничкиот мандат на Груевски

Сител - 05.11.2018

Екс премиерот Никола Груевски ја доби одлуката од судијата за извршување санкции според која му се одбива молбата за одложување на затворската казна. Тој од денеска па во следните три дена има право на жалба која треба да ја разгледува Кривичниот ...

За одземање на мандатот на Груевски наместо утре, ќе се расправа задутре

Фокус - 05.11.2018

Собраниската комисија на која требаше да се разгледува одземањето на мандатот на Никола Груевски, кој е осуден на две години казна затвор, наместо утре е презакажана за во среда. Датумот на одржување на комисијата беше објавен попладнево на сајтот ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

А1 On - 05.11.2018

Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

Кајгана - 05.11.2018

Скопје, 5 ноември 2018 (МИА) – Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот Mercedes во ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

Либертас - 05.11.2018

За одземање на мандатот ќе расправа Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања која, според веб страницата на Собранието, седницата ја има закажано за утре во 12 часот со единствена точка на дневниот ред – Предлог за одземање на мандатот ...

Ивановски: Дали сега или за некој месец, Груевски сепак ќе мора да оди во затвор

Кајгана - 05.11.2018

Скопје, 5 ноември 2018 (МИА) – Доколку му се одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски тоа значи дека тој не е пратеник и веќе не може да ги ужива пратеничките права. Доколку, пак, не му се одземе пратеничкиот мандат со тоа Груевски нема да ...

(ВИДЕО) Богоевски: Отслужувањето казна затвор е оправдание за неприсуство на работа

А1 On - 05.11.2018

Ден пред одржувањето на седницата на комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, по предлогот за одземање на мандатот на Никола Груевски, се поизвесно е дека експремиерот ќе го задржи пратеничкото место.

За одземање на мандатот на Груевски, наместо утре ќе се одлучува во среда

А1 On - 05.11.2018

Наместо утре, пратениците во среда ќе расправаат за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски. Како што стои на собранискиот сајт, Комисијата за мандатно имунитетни и деловнички прашања ќе заседава на 07.10.2018, ден пред можното заминување ...

Мандатот на Груевски наместо утре, в среда пред пратениците

Р.С.Европа - 05.11.2018

Собраниската комисија на која требаше да се разгледува одземанењето на мандатот на пратеникот Никола Груевски, кој е осуден на две години казна затвор, наместо утре е презакажана за в среда.

Мандатот на Груевски пред пратениците вo среда, наместо утре

Либертас - 05.11.2018

Собраниската комисија на која утре требаше да се разгледува одземањето на мандатот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој е осуден на две години казна затвор, е презакажана за в среда, што може да се види на сајтот на Собрание.

Собранието утре ќе одлучува за мандатот на Груевски - има три дена да се јави во затвор

Press24 - 05.11.2018

Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

+инфо - 05.11.2018

За одземање на мандатот ќе расправа Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања која, според веб страницата на Собранието, седницата ја има закажано за утре во 12 часот со единствена точка на дневниот ред – Предлог за одземање на мандатот ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

Н.Македонија - 05.11.2018

Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Груевски ќе го зачува мандатот, ама не и слободата

Независен - 05.11.2018

Мали се чинат шансите за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски поради правосилната пресуда за случајот „Тенк“. Двотретинското мнозинство, со кое беше донесена одлуката за пристапување кон уставни измени, ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

Вечер Прес - 05.11.2018

Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието утре ќе одлучува за мандатот на Груевски

Тера - 05.11.2018

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања на Собранието утре треба да одлучи дали пратеникот Никола Груевски е недостоен за вршење на пратеничката функција. Груевски е осуден на две години затвор во случајот на СЈО „Тенк” и на 8 ноември ...

Ивановски: Дали сега или за некој месец, Груевски, сепак, ќе мора да оди во затвор

+инфо - 05.11.2018

– Одземањето на мандатот на пратеникот Никола Груевски може да се случи само на седница на Собрание при што за тоа е потребно двотретинско мнозинство од пратениците. Доколку се обезбеди такво мнозинство, што засега изгледа како да нема таква ...

Ивановски: Груевски, сепак, ќе мора да оди во затвор

Независен - 05.11.2018

Доколку му се одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски тоа значи дека тој не е пратеник и веќе не може да ги ужива пратеничките права. Доколку, пак, не му се одземе пратеничкиот мандат со тоа Груевски нема да избега одговорност за кривичните ...

(Видео) Во затвор или не, Груевски ќе остане пратеник

Макфакс - 05.11.2018

Ден пред одржувањето на седницата на комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, по предлогот за одземање на мандатот на Никола Груевски, се поизвесно е дека експремиерот ќе го задржи пратеничкото место.

Наместо утре, в среда ќе се одлучува за мандатот на Груевски

Макфакс - 05.11.2018

Пратениците, наместо утре, в среда ќе расправаат за одземање на мандатот на Никола Груевски. Како што пишува на собраниската интернет-страница, Комисијата за мандатно имунитетни и деловнички прашања ќе заседава на 7. 11.

Наместо утре, пратениците во среда ќе одлучуваат за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Press24 - 05.11.2018

Пратениците во среда ќе расправаат за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски. Како што стои на собранискиот сајт, Комисијата за мандатно имунитетни и деловнички прашања ќе заседава на 07.10.2018, ден пред можното ...

Мандатот на Груевски пред пратениците в среда, наместо утре

+инфо - 05.11.2018

Собраниската комисија на која утре требаше да се разгледува одземањето на мандатот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој е осуден на две години казна затвор, е презакажана за в среда, што може да се види на сајтот на Собрание.

Дали ќе му се одземе мандатот на Груевски, наместо утре, ќе се одлучува в среда

Вечер Прес - 05.11.2018

Среда е денот кога пратениците во Собранието ќе расправаат за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата на Комисијата за мандатно имунитетни и деловнички прашања требаше да заседава утре, но сега на собраниската интернет страница стои дека ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

Локално - 05.11.2018

Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

1tv - 05.11.2018

Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

Слободен Печат - 05.11.2018

Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк” на Специјалното ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

Шеталиште - 05.11.2018

Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Собранието утре ќе одлучува за одземање на мандатот на Груевски

Мета - 05.11.2018

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања на Собранието утре треба да одлучи дали пратеникот Никола Груевски е недостоен за вршење на пратеничката функција. Груевски е осуден на две години затвор во случајот на СЈО „Тенк” и на 8 ноември ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

iPortal - 05.11.2018

Утре ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното јавно ...

Утре ќе се знае дали Груевски ќе остане без пратенички мандат

CivilMedia - 05.11.2018

Утре ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе пратеничкиот мандат на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на мерцедесот од околу 600 000 евра, во предметот ...

Собранието утре ќе одлучува за мандатот на Груевски

Нетпрес - 05.11.2018

Утре ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе пратеничкиот мандат на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на мерцедесот од околу 600 000 евра, во предметот ...

Ивановски: Дали сега или за некој месец, Груевски, сепак, ќе мора да оди во затвор

Локално - 05.11.2018

Доколку му се одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски тоа значи дека тој не е пратеник и веќе не може да ги ужива пратеничките права. Доколку, пак, не му се одземе пратеничкиот мандат со тоа Груевски нема да избега одговорност за кривичните ...

Ивановски: Груевски треба што побрзо да прифати да оди во затвор, бидејќи повраток од таа ситуација нема

Слободен Печат - 05.11.2018

Мислам дека лицето за кое ме прашувате дали ќе оди на издржување на казната затвор, што побрзо треба да прифати да оди на издржување на казната, бидејќи повраток од таа ситуација нема. Одговорноста мора да биде присутна.

Андов: Груевски може и како пратеник да оди во затвор

Слободен Печат - 05.11.2018

Првиот претседател на Собранието, Стојан Андов, објаснува дека пратеничкиот мандат на Никола Груевски никако не може да биде одземен доколку во парламентот не гласаат две третини од пратениците.

Судијата Ивановски му предлага на Груевски што побргу да се јави во затвор, бидејќи бегање нема

iPortal - 05.11.2018

Доколку му се одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски тоа значи дека тој не е пратеник и веќе не може да ги ужива пратеничките права. Доколку, пак, не му се одземе пратеничкиот мандат со тоа Груевски нема да избега одговорност за кривичните ...

Ивановски: Дали сега или за некој месец, Груевски, сепак, ќе мора да оди во затвор

CivilMedia - 05.11.2018

Доколку му се одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски тоа значи дека тој не е пратеник и веќе не може да ги ужива пратеничките права. Доколку, пак, не му се одземе пратеничкиот мандат со тоа Груевски нема да избега одговорност за кривичните ...

Мандатот на Груевски вo среда пред пратениците

Радар - 05.11.2018

Собраниската комисија на која требаше да се разгледува одземањето на мандатот на пратеникот Никола Груевски, кој е осуден на две години казна затвор, наместо утре е презакажана за в среда.

Мандатот на Груевски пред пратениците в среда, наместо утре

Слободен Печат - 05.11.2018

Судијата одлучи да не му го одложи одењето во затвор на Груевски и според тоа, тој има три дена да поднесе жалба до Кривичен совет, а Советот има исто толку денови за одлука. Собраниската комисија на која утре требаше да се разгледува одземањето на ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

24Инфо - 05.11.2018

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

Денешен - 05.11.2018

Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Дали ќе му го одземе мандатот на Груевски Собранието ќе расправа утре

Пулс24 - 05.11.2018

Одлуката дали ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден со затворска казна во траење од две години Собранието на Р. Македонија ќе ја донесе во вторник.

Ќе остане ли Груевски пратеник: Кога на пратеник му се одзема мандатот

еМагазин - 05.11.2018

Утре на седница на собраниската Комисија за деловнички и мандантно-имунитетни прашања ќе се разгледува предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Предлогот за одземање на мандатот на Груевски е врз основа на добиено известување ...

Собранието утре ќе расправа дали ќе му го одземе мандатот на Груевски

МК News - 05.11.2018

Во вторник ќе се знае дали Собранието на Република Македонија ќе му го одземе мандатот на поранешниот премиер, а сега пратеник Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес во предметот „Тенк“ на Специјалното ...

Ивановски: Дали сега или за некој месец, Груевски, сепак, ќе мора да оди во затвор

24Инфо - 05.11.2018

Доколку му се одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски тоа значи дека тој не е пратеник и веќе не може да ги ужива пратеничките права. Доколку, пак, не му се одземе пратеничкиот мандат со тоа Груевски нема да избега одговорност за кривичните ...

Ивановски: Никола Груевски ќе мора да оди во затвор

MTM - 05.11.2018

Доколку му се одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски тоа значи дека тој не е пратеник и веќе не може да ги ужива пратеничките права. Доколку, пак, не му се одземе пратеничкиот мандат со тоа Груевски нема да избега одговорност за кривичните ...

Наместо утре, в среда ќе се одлучува за мандатот на Груевски

Centar - 05.11.2018

Пратениците, наместо утре, в среда ќе расправаат за одземање на мандатот на Никола Груевски. Како што пишува на собраниската интернет-страница, Комисијата за мандатно имунитетни и деловнички прашања ќе заседава на 7. 11.

(Видео) Во затвор или не, Груевски ќе остане пратеник

Centar - 05.11.2018

Ден пред одржувањето на седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, по предлогот за одземање на мандатот на Никола Груевски, сè поизвесно е дека експремиерот ќе го задржи пратеничкото место.