TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Научник од Балканот ја примил вакцината против КОВИД 19

Телма - 26.07.2020

Микробиологот Бранко Рихтман од Босна и Херцеговина, која работи на Универзитетот Ворвик во Англија, е еден од доброволците кои ја примија вакцината против КОВИД 19 што ја развива Оксфордскиот универзитет во соработка со шведската фармацевтска ...

Научник од Балканот ја примил Оксфордската вакцина против Ковид-19

Фокус - 26.07.2020

Бранко Рихтман од Босна, научник и микробиолог на Универзитетот Ворик во Англија е меѓу 1077-те доброволци коj ja прими вакцината против Ковид-19 уште во раната фаза, што ја развиваат експерти на Универзитетот Оксфорд.

Оксфордската вакцина против Ковид-19 ја примил научник од Балканот, ова е неговото искуство

USB - 26.07.2020

„По примањето на вакцината секоја седмица самиот себе си земам брис и го испраќам на проверка“ – вели Рихтман. Во испитувањето на раната фаза на развивање на вакцината против коронавирусот која што ја разви Универзитетот Оксфорд, меѓу 1.077-те ...

САД го удвоија финансирањето на вакцината на „Moderna“

Нетпрес - 26.07.2020

САД за двојно го зголемија финансирањето, на вкупно близу милијарда долари, за развојот на потенцијалната вакцина против Covid-19 која ја разви американската компанија „Moderna“ а којашто влегува во последната фаза од клиничките испитувања.

САД го удвои финансирањето на компанијата која развива вакцина против Ковид-19

Слободен Печат - 26.07.2020

Компанијата додава дека решила да спроведе значително пообемно клиничко тестирање во третата фаза, отколку што првично било предвидено. Соединетите Американски Држави двојно го зголемија финансирањето, на вкупно близу милијарда долари, за развојот ...

САД двојно го зголеми финанирањето на вакцината на компанијата „Moderna“

+инфо - 26.07.2020

Компанијата додава дека решила да спроведе значително пообемно клиничко тестирање во третата фаза, отколку што првично било предвидено. Соединетите држави за двојно го зголеми финансирањето, на вкупно близу милијарда долари, за развојот на ...

Вакцинацијата во Русија ќе биде доброволна

Вечер Прес - 26.07.2020

Вакцинацијата против коронавирусот та инфекција во Русија ќе биде доброволна, но граѓаните веќе покажуваат голем интерес за вакцината, изјави во средата министерот за здравство, Михаил Мурашко за агенцијата Тас.

Босанскиот микробиолог Бранко Рихтман доброволно ја прими оксфордската вакцина против Ковид-19

Фактор - 26.07.2020

Бранко Рихтман од Босна, научник и микробиолог на Универзитетот Ворик во Англија е меѓу 1077-те доброволци кои уште во раната фаза на вакцината против Ковид-19, која ја развиваат експерти на на Универзитетот Оксфорд, ја прими.

Бранко тукушто ја прими вакцината против ковид, а ова е неговата исповед – ми поставија прашања…

НМД - 26.07.2020

Во тестирањето на раната фаза од развој на вакцина против новиот сој на корона вурус која се развива на Универзитетот Оксфорд, меѓу 1077 учесници, се најде и доброволецот Бранко Рихтман од Босна, научник и микробиолог на Универзитетот Ворик.

Гејтс за посилна соработка со Јужна Кореја како одговор на короната

Локално - 26.07.2020

Во писмо испратено до јужнокорејскиот претседател Мун Џaе-ин, ко-основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс изрази надеж за засилена соработка меѓу неговата фондација и земјата кога станува збор за одговор на пандемијата КОВИД-19.

ВАКЦИНА СО ИГЛА не би му дал НИ НА МОЕТО КУЧЕ, А НЕ НА ДЕЦАТА

Вечер - 26.07.2020

Познатиот хрватски имунолог д-р Среќко Сладолjeв се врати од Брисел од дебатата за вакцините каде настапи како предавач, што првично требаше да се одржи во Европскиот парламент. Но, иако беше објавено јавно, само неколку дена пред предавањето беше ...

Бранко ПРВ ЈА ПРИМИ ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНА, еве како изгледа тоа

Вечер - 26.07.2020

Бранко Рихтман од Босна, научник и микробиолог на Универзитетот Ворик во Англија е меѓу 1077-те доброволци кои уште во раната фаза на вакцината против Ковид-19, која ја развиваат експерти на на Универзитетот Оксфорд, ја прими.

САД основаа група за правична дистрибуција на идната вакцина против Ковид-19

Фокус - 25.07.2020

Американските здравствени власти наложија на група независни научници и етичари да подготват насоки за тоа кој ќе ги добие првите дози од вакцината против Ковид-19, кога таа ќе биде произведена.

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19

Алсат-М - 25.07.2020

Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна. Сите амбуланти и поликлинички мрежи ќе работат на тоа.

Во Индија почнаа првите клинички испитувања со вакцината „Коваксин“

ТВ21 - 25.07.2020

Индија ги почна првите клинички испитувања на пробната вакцина против коронавирусот, во време кога земјтаа се наоѓа на третото место во светот со повеќе од 1,3 милиони заразени со Ковид-19.

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19

Фокус - 25.07.2020

Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна. Сите амбуланти и поликлинички мрежи ќе работат на тоа.

Индија: Вакцина против коронавирус ќе се тестира на луѓе

Канал5 - 25.07.2020

Во Индија е најавен почеток на тестирање врз луѓе на првата верзија од вакцина против коронавирусот, пренесе „АП“. Во меѓувреме во таа земја се евидентирани скоро 49 илјади новозаразени, со што вкупниот број на случаи е зголемен на преку 1,3 милиони.

Во Русија вакцините против ковид-19 ќе бидат бесплатни

+инфо - 25.07.2020

Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна. Сите амбуланти и поликлинички мрежи ќе работат на тоа.

Британската Влада апелира до граѓаните да учествуваат во клиничките испитувања за вакцината против Ковид-19

Независен - 25.07.2020

Англија- Британската Влада апелира до граѓаните да помогнат во забрзување на истражувањата за вакцината против коронавирусот со нивно доброволно учество во клиничките испитувања, пишува „Гардијан“.

Британската Влада апелира граѓаните да учествуваат во клиничките испитувања за вакцината

Слободен Печат - 25.07.2020

Британската Влада апелира до граѓаните да помогнат во забрзување на истражувањата за вакцината против коронавирусот со нивно доброволно учество во клиничките испитувања, пишува „Гардијан”.

Британската Влада апелира до граѓаните да учествуваат во клиничките испитувања за вакцината против Ковид-19

А1 On - 25.07.2020

Британската Влада апелира до граѓаните да помогнат во забрзување на истражувањата за вакцината против коронавирусот со нивно доброволно учество во клиничките испитувања, пишува „Гардијан“.

Луѓето во улога на заморчиња- Доброволци во Индија ќе ја испробаат вакцината против ковид-19

Слободен Печат - 25.07.2020

Досега во Индија од последиците на Ковид-19 починале 31.358 луѓе, вклучувајќи 757 лица кои починале во последните 24 часа. Во Индија е најавен почеток на тестирање врз луѓе на првата верзија од вакцина против коронавирусот, пренесе „АП“.

Во Индија почнаа првите клинички испитувања со вакцината „Коваксин“

Независен - 25.07.2020

Индија ги почна првите клинички испитувања на пробната вакцина против коронавирусот, во време кога земјтаа се наоѓа на третото место во светот со повеќе од 1,3 милиони заразени со Ковид-19.

Потврдена безбедноста на четири руски вакцини против Ковид-19

USB - 25.07.2020

Премиерот Михаил Мишустин изјави дека во Русија е докажано дека четири развиени вакцини против вирусот што ја предизвикува заразната болест Covid-19 се безбедни. Како што истакна Мишустин, сите руски научно-истражувачки установи во моментов работат ...

Во Индија почнаа првите клинички испитувања со вакцината „Коваксин“

А1 On - 25.07.2020

Индија ги почна првите клинички испитувања на пробната вакцина против коронавирусот, во време кога земјтаа се наоѓа на третото место во светот со повеќе од 1,3 милиони заразени со Ковид-19.

Пробната вакцина „Коваксин“ дадена на волонтер во Индија

+инфо - 25.07.2020

„Коваксин“ е една од дваесетината вакцини што во моментот минуваат низ клинички испитувања во целиот свет. Индија ги почна првите клинички испитувања на пробната вакцина против коронавирусот, во време кога земјтаа се наоѓа на третото место во светот ...

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини за ковид-19

Слободен Печат - 25.07.2020

Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна. Сите амбуланти и поликлинички мрежи ќе работат на тоа.

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19

А1 On - 25.07.2020

Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна. Сите амбуланти и поликлинички мрежи ќе работат на тоа.

САД основаа група за правична дистрибуција на идната вакцина против Ковид-19

Независен - 25.07.2020

Здравствени работници за време на земањето тестови во Вашингтон Американските здравствени власти наложија на група независни научници и етичари да подготват насоки за тоа кој ќе ги добие првите дози од вакцината против Ковид-19, кога таа ќе биде ...

Во САД основана комисија за правична дистрибуција на идната вакцина

Слободен Печат - 25.07.2020

Американските здравствени власти наложија на група независни научници и етичари да подготват насоки за тоа кој ќе ги добие првите дози од вакцината против ковид-19, кога таа ќе биде произведена.

САД основаа група за правична дистрибуција на идната вакцина против Ковид-19

А1 On - 25.07.2020

Американските здравствени власти наложија на група независни научници и етичари да подготват насоки за тоа кој ќе ги добие првите дози од вакцината против Ковид-19, кога таа ќе биде произведена.

Дневник од карантинот на еден актер (16)

Независен - 25.07.2020

ВАСИЛ ЗАФИРЧЕВ „Како насекаде на земјата да живеат сеништа. Мора да ги има толку многу, колку зрна песок во морето. Затоа сите ние толку бедно се плашиме од светлината, сите до еден“. Хенрик Ибзен, „Сеништа“ (Чин II) Леталото „Солар орбитер“, ...

Вакцинирањето против коронавирусот во Русија ќе биде доброволно

Нетпрес - 25.07.2020

Вакцинацијата против коронавирусната инфекција во Русија ќе биде доброволна, но граѓаните покажуваат голем интерес за вакцината, изјави во средата министерот за здравство, Михаил Мурашко. „Вакцинацијата ќе биде доброволна, но ние гледаме дека ...

Бил Гејтс им одговори на сите теоретичари на заговор за коронавирусот

Репортер - 25.07.2020

Еден од најбогатите луѓе на светот Бил Гејтс за време на интервјуто дадено за „Си-ен-ен“, ги коментираше сите теории на заговор кои од почетокот на пандемијата на коронавирусот се однесуваат на него.

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19

Сител - 25.07.2020

Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна. Сите амбуланти и поликлинички мрежи ќе работат на тоа.

Во САД формирана група за праведна дистрибуција на идната вакцина против коронавирус

МКД - 25.07.2020

Здравствените службеници во САД задолжија група независни научници и етичари да изготват упатства со кои ќе се утврди кој ќе ги добие првите дози од вакцината против ковид-19 кога ќе биде произведена.

Индија почнува со тестирање на вакцина против коронавирусот на луѓе

Макфакс - 25.07.2020

Во Индија е најавен почеток на тестирање на вакцина против коронавирус на луѓе, пренесе „Асошиејтед прес“. Во меѓувреме, во земјата се потврдени скоро 49.000 новозаболени, со што вкупниот број надмина 1,3 милиони.

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19

Независен - 25.07.2020

Русија – Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна.

Британската Влада апелира до граѓаните да учествуваат во клиничките испитувања за вакцината против Ковид-19

Република - 25.07.2020

Британската Влада апелира до граѓаните да помогнат во забрзување на истражувањата за вакцината против коронавирусот со нивно доброволно учество во клиничките испитувања, пишува „Гардијан“.

САД основаа група за правична дистрибуција на идната вакцина против Ковид-19

24Инфо - 25.07.2020

Американските здравствени власти наложија на група независни научници и етичари да подготват насоки за тоа кој ќе ги добие првите дози од вакцината против Ковид-19, кога таа ќе биде произведена.

Овој град ќе биде прв во светот што ќе започне бесплатно вакцинирање на жителите против коронавирусот

Курир - 25.07.2020

Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна. Сите амбуланти и поликлинички мрежи ќе работат на тоа.

САД основаа група за правична дистрибуција на идната вакцина против Ковид-19

Frontline - 25.07.2020

Американските здравствени власти наложија на група независни научници и етичари да подготват насоки за тоа кој ќе ги добие првите дози од вакцината против Ковид-19, кога таа ќе биде произведена.

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19

24Инфо - 25.07.2020

Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна. Сите амбуланти и поликлинички мрежи ќе работат на тоа.

Во Индија почнаа првите клинички испитувања со вакцината „Коваксин“

Курир - 25.07.2020

Индија ги почна првите клинички испитувања на пробната вакцина против коронавирусот, во време кога земјтаа се наоѓа на третото место во светот со повеќе од 1,3 милиони заразени со Ковид-19.

Во Индија почнаа првите клинички испитувања со вакцината „Коваксин“

Либертас - 25.07.2020

– Индија ги почна првите клинички испитувања на пробната вакцина против коронавирусот, во време кога земјтаа се наоѓа на третото место во светот со повеќе од 1,3 милиони заразени со Ковид-19.

Во Индија почнаа првите клинички испитувања со вакцината „Коваксин“

Frontline - 25.07.2020

„Коваксин“ е една од дваесетината вакцини што во моментот минуваат низ клинички испитувања во целиот свет. Индија ги почна првите клинички испитувања на пробната вакцина против коронавирусот, во време кога земјата се наоѓа на третото место во светот ...

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19

Опсервер - 25.07.2020

Москва, 25 јули 2020 () – Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна.

Во Индија почнаа првите клинички испитувања со вакцината „Коваксин“

Вечер Прес - 25.07.2020

Индија ги почна првите клинички испитувања на пробната вакцина против коронавирусот, во време кога земјтаа се наоѓа на третото место во светот со повеќе од 1,3 милиони заразени со Ковид-19.

Апел од британската Влада: Граѓаните да учествуваат во клиничките испитувања за вакцината против Ковид-19

Денешен - 25.07.2020

Британската Влада апелира до граѓаните да помогнат во забрзување на истражувањата за вакцината против коронавирусот со нивно доброволно учество во клиничките испитувања, пишува „Гардијан“.

Собјанин: Бесплатна вакцината против Ковид-19 во Москва

Денешен - 25.07.2020

Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна. Сите амбуланти и поликлинички мрежи ќе работат на тоа.

Во Индија почнаа првите клинички испитувања со вакцината „Коваксин“

еМагазин - 25.07.2020

Индија ги почна првите клинички испитувања на пробната вакцина против коронавирусот, во време кога земјтаа се наоѓа на третото место во светот со повеќе од 1,3 милиони заразени со Ковид-19.

Индија почнува со тестирање на вакцина против коронавирусот на луѓе

24Инфо - 25.07.2020

Во Индија е најавен почеток на тестирање на вакцина против коронавирус на луѓе, пренесе „Асошиејтед прес“. Во меѓувреме, во земјата се потврдени скоро 49.000 новозаболени, со што вкупниот број надмина 1,3 милиони.

САД основаа група за правична дистрибуција на идната вакцина против Ковид-19

Либертас - 25.07.2020

– Американските здравствени власти наложија на група независни научници и етичари да подготват насоки за тоа кој ќе ги добие првите дози од вакцината против Ковид-19, кога таа ќе биде произведена.

Во САД формирана група за праведна дистрибуција на идната вакцина против коронавирус

Курир - 25.07.2020

Здравствените службеници во САД задолжија група независни научници и етичари да изготват упатства со кои ќе се утврди кој ќе ги добие првите дози од вакцината против ковид-19 кога ќе биде произведена.

Индија почнува со тестирање на вакцина против коронавирусот на луѓе

MTM - 25.07.2020

Во Индија е најавен почеток на тестирање на вакцина против коронавирус на луѓе, пренесе „Асошиејтед прес“. Во меѓувреме, во земјата се потврдени скоро 49.000 новозаболени, со што вкупниот број надмина 1,3 милиони.

Индија почнува со тестирање на вакцина против коронавирусот на луѓе

Centar - 25.07.2020

Во Индија е најавен почеток на тестирање на вакцина против коронавирус на луѓе, пренесе „Асошиејтед прес“. Во меѓувреме, во земјата се потврдени скоро 49.000 новозаболени, со што вкупниот број надмина 1,3 милиони.

Индија почнува со тестирање на вакцина против коронавирусот на луѓе

Точка - 25.07.2020

Во Индија е најавен почеток на тестирање на вакцина против коронавирус на луѓе, пренесе „Асошиејтед прес“. Во меѓувреме, во земјата се потврдени скоро 49.000 новозаболени, со што вкупниот број надмина 1,3 милиони.

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19

Либертас - 25.07.2020

– Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна.

Бил Гејтс ги коментираше теориите на заговор против него: На луѓето им е полесно да имаат едноставни објаснувања

Бриф - 25.07.2020

За време на интервју за Си-Ен-Ен, еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс, ги коментирал теориите на заговор што многу често се однесувале на него уште од почетокот на пандемијата на коронавирус.

Британската Влада апелира до граѓаните да учествуваат во клиничките испитувања за вакцината против Ковид-19

Вечер Прес - 25.07.2020

Британската Влада апелира до граѓаните да помогнат во забрзување на истражувањата за вакцината против коронавирусот со нивно доброволно учество во клиничките испитувања, пишува „Гардијан“.

Британската Влада апелира до граѓаните да учествуваат во клиничките испитувања за вакцината против Ковид-19

24Инфо - 25.07.2020

Британската Влада апелира до граѓаните да помогнат во забрзување на истражувањата за вакцината против коронавирусот со нивно доброволно учество во клиничките испитувања, пишува „Гардијан”.

Во Индија почнаа првите клинички испитувања со вакцината „Коваксин“

Опсервер - 25.07.2020

Њу Делхи, 25 јули 2020 () – Индија ги почна првите клинички испитувања на пробната вакцина против коронавирусот, во време кога земјтаа се наоѓа на третото место во светот со повеќе од 1,3 милиони заразени со Ковид-19.

Бил Гејтс ги коментирал теориите на заговор против него: На луѓето им е полесно да имаат едноставни објаснувања

Точка - 25.07.2020

Еден од најбогатите луѓе на светот, Бил Гејтс, во текот на разговорот со "CNN" ги коментирал теориите на заговор кои од почетокот на пандемијата на коронавирусот многу често се однесуваат на него.

Британската Влада апелира до граѓаните да учествуваат во клиничките испитувања за вакцината против Ковид-19

Опсервер - 25.07.2020

Лондон, 25 јули 2020 () – Британската Влада апелира до граѓаните да помогнат во забрзување на истражувањата за вакцината против коронавирусот со нивно доброволно учество во клиничките испитувања, пишува „Гардијан“.

Бил Гејтс ги коментираше теориите на заговор против него: На луѓето им е полесно да имаат едноставни објаснувања

Локално - 25.07.2020

За време на интервју за Си-Ен-Ен, еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс, ги коментирал теориите на заговор што многу често се однесувале на него уште од почетокот на пандемијата на коронавирус.

Британската Влада апелира до граѓаните да учествуваат во клиничките испитувања за вакцината против Ковид-19

Либертас - 25.07.2020

– Британската Влада апелира до граѓаните да помогнат во забрзување на истражувањата за вакцината против коронавирусот со нивно доброволно учество во клиничките испитувања, пишува „Гардијан“.

Во Русија вакцините против Kовид-19 ќе бидат бесплатни

еМагазин - 25.07.2020

Вакцинацијата против корона вирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна.

Британската Влада апелира до граѓаните да учествуваат во клиничките испитувања за вакцината против Ковид-19

Курир - 25.07.2020

Британската Влада апелира до граѓаните да помогнат во забрзување на истражувањата за вакцината против коронавирусот со нивно доброволно учество во клиничките испитувања, пишува „Гардијан“.

ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19 ЌЕ НАИДЕ НА ОТПОР: Ставени сме на листата за дистрибуција, но ретко кој ќе сака да ја прима

Фактор - 25.07.2020

Во очекување на развој и дистрибуција на вакцините против Ковид-19, дел од земјите веќе на големо најавуваат дека ќе ги набават уште пред Нова година за да ја започнат имунизацијата на своето население од смртоносниот вирус.

САД основаа група за правична дистрибуција на идната вакцина против Ковид-19

Опсервер - 25.07.2020

Вашингтон, 25 јули 2020 () – Американските здравствени власти наложија на група независни научници и етичари да подготват насоки за тоа кој ќе ги добие првите дози од вакцината против Ковид-19, кога таа ќе биде произведена.

Индија почнува со тестирање на вакцина против коронавирусот на луѓе

Н.Македонија - 25.07.2020

Во Индија е најавен почеток на тестирање на вакцина против коронавирус на луѓе, пренесе „Асошиејтед прес“. Во меѓувреме, во земјата се потврдени скоро 49.000 новозаболени, со што вкупниот број надмина 1,3 милиони.

Британската Влада апелира до граѓаните да УЧЕСТВУВААТ ВО КЛИНИЧКИТЕ ИСПИТУВАЊА ЗА ВАКЦИНАТА

Вечер - 25.07.2020

Британската Влада апелира до граѓаните да помогнат во забрзување на истражувањата за вакцината против коронавирусот со нивно доброволно учество во клиничките испитувања, пишува „Гардијан“.

„ШОКИРАН СУМ ОД ОБЈАВИТЕ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ“: Бил Гејтс ги објаснува теориите на заговор против него

Вечер - 25.07.2020

Еден од најбогатите луѓе на светот, Бил Гејтс, во текот на разговорот со "CNN" ги коментирал теориите на заговор кои од почетокот на пандемијата на коронавирусот многу често се однесуваат на него.

Индија почнува со тестирање на вакцина против коронавирусот на луѓе

Вечер - 25.07.2020

Во Индија е најавен почеток на тестирање на вакцина против коронавирус на луѓе, пренесе „Асошиејтед прес“. Во меѓувреме, во земјата се потврдени скоро 49.000 новозаболени, со што вкупниот број надмина 1,3 милиони.

Британската Влада апелира до граѓаните да учествуваат во клиничките испитувања за вакцината против Ковид-19

MakPress - 25.07.2020

Британската Влада апелира до граѓаните да помогнат во забрзување на истражувањата за вакцината против коронавирусот со нивно доброволно учество во клиничките испитувања, пишува „Гардијан“.

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19

MakPress - 25.07.2020

Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин. – Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна. Сите амбуланти и поликлинички мрежи ќе работат на тоа.

Во Индија почнаа првите клинички испитувања со вакцината „Коваксин“

MakPress - 25.07.2020

Индија ги почна првите клинички испитувања на пробната вакцина против коронавирусот, во време кога земјтаа се наоѓа на третото место во светот со повеќе од 1,3 милиони заразени со Ковид-19.

САД основаа група за правична дистрибуција на идната вакцина против Ковид-19

MakPress - 25.07.2020

Американските здравствени власти наложија на група независни научници и етичари да подготват насоки за тоа кој ќе ги добие првите дози од вакцината против Ковид-19, кога таа ќе биде произведена.

Грција почнува со вакцинација на над 7.000 деца во бегалските кампови

Слободен Печат - 24.07.2020

Од прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос, Националната организација за јавно здравје на Грција започнува со вакцинирање за мали сипаници, заушки и рубеола на над 7.000 деца сместени во бегалските кампови во земјата, јави дописничката на ...

Грција почнува со вакцинирање на бегалците во камповите

Р.С.Европа - 24.07.2020

Од прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос, Националната организација за јавно здравје на Грција започнува со вакцинирање за мали сипаници, заушки и рубеола на над 7.000 деца сместени во бегалските кампови во земјата, јави МИА од Атина.

Грчката здравствена организација почнува со вакцинирање на над 7.000 деца во бегалските кампови

А1 On - 24.07.2020

Од прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос, Националната организација за јавно здравје на Грција започнува со вакцинирање за мали сипаници, заушки и рубеола на над 7.000 деца сместени во бегалските кампови во земјата, јави дописничката на ...

„Овој вирус нема да си замине сам од себе“: Научник кој ја примил Оксфордската вакцина против Ковид-19 го кажа своето ...

Press24 - 24.07.2020

„По примањето на вакцината секоја седмица самиот себе си земам брис и го испраќам на проверка“ - вели Рихтман. Во испитувањето на раната фаза на развивање на вакцината против коронавирусот која што ја разви Универзитетот Оксфорд, меѓу 1.077-те ...

СЗО очекува државите да ги усогласат напорите за одобрување вакцина против Ковид-19

А1 On - 24.07.2020

Светската здравствена организација соопшти дека очекува надлежните служби, кои работат во одделни земји, да ја усогласат работата во врска со потенцијалните вакцини против коронавирусот, со цел побрзо да се пристапи кон дозвола за нивно производство ...

Британски експерти: Човештвото со децении ќе живее со коронавирусот

Кајгана - 24.07.2020

Според британски експерти, и покрај пронаоѓањето на вакцина светот со децении ќе живее со коронавирусот. Вака реагираат дел од британските доктори по коментарот на британскиот премиер Борис Џонсон, кој се надева дека до Божик оваа држава ќе се врати ...

Бранко е првиот Балканец кој ја проба вакцината против ковид-19

Нетпрес - 24.07.2020

Во раната фаза на тестирањето на вакцината против ковид-19 која се развива на Универзитетот Оксфорд учествуваат 1.077 доброволци, меѓу кои и еден Балканец, Босанецот Бранко Рихтман, научник и микробиолог на Универзитетот Ворвик, Англија.

Кина ѝ понуди на Латинска Америка милијарда долари за пристап до вакцината против коронавирусот

Макфакс - 24.07.2020

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји најави дека на Латинска Америка и на Карибите ќе им позајми 1 милијарда американски долари за пристап до вакцината против коронавирус, се вели во соопштението објавено од мексиканското Министерство за ...

Златото и понатаму доминира на берзантските тргувања

Слободен Печат - 24.07.2020

Цените на нафтата не забележаа значителни поместувања. Фјучерсите на северноморската нафта „брент“ пораснаа за 16 центи на 43,47 долари за барел, а цената на американската „ВТИ“ нафта порасна за девет центи и сега се продава за 41,16 долари за барел.

Вакцината против коронавирусот во Кина би можела да биде готова до крајот на годината

USB - 24.07.2020

Потенцијалната вакцина против коронавирусот на кинеската национална фармацевтска група „Синофарм“ може да биде подготвена за јавна употреба до крајот на годината и покрај првичните најави дека нема да биде готова до 2021 година, јавуваат кинеските ...

Грција: Почнува вакцинирање на над 7.000 деца во бегалските кампови

Денешен - 24.07.2020

Од прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос, Националната организација за јавно здравје на Грција започнува со вакцинирање за мали сипаници, заушки и рубеола на над 7.000 деца сместени во бегалските кампови во земјата, јави дописничката на ...

Кина и понуди на Латинска Америка милијарда долари за пристап до вакцината против коронавирус

24Инфо - 24.07.2020

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји најави дека на Латинска Америка и на Карибите ќе им позајми 1 милијарда американски долари за пристап до вакцината против коронавирус, се вели во соопштението објавено од мексиканското Министерство за ...

СЗО очекува државите да ги усогласат напорите за одобрување вакцина против Ковид-19

24Инфо - 24.07.2020

Светската здравствена организација соопшти дека очекува надлежните служби, кои работат во одделни земји, да ја усогласат работата во врска со потенцијалните вакцини против коронавирусот, со цел побрзо да се пристапи кон дозвола за нивно производство ...

СЗО очекува државите да ги усогласат напорите за одобрување вакцина против Ковид-19

Курир - 24.07.2020

Светската здравствена организација соопшти дека очекува надлежните служби, кои работат во одделни земји, да ја усогласат работата во врска со потенцијалните вакцини против коронавирусот, со цел побрзо да се пристапи кон дозвола за нивно производство ...

СЗО очекува државите да ги усогласат напорите за одобрување вакцина против Ковид-19

Либертас - 24.07.2020

Светската здравствена организација соопшти дека очекува надлежните служби, кои работат во одделни земји, да ја усогласат работата во врска со потенцијалните вакцини против коронавирусот, со цел побрзо да се пристапи кон дозвола за нивно производство ...

Грција почнува со вакцинирање на над 7.000 деца во бегалските кампови

Вечер Прес - 24.07.2020

Од прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос, Националната организација за јавно здравје на Грција започнува со вакцинирање за мали сипаници, заушки и рубеола на над 7.000 деца сместени во бегалските кампови во земјата, јави дописничката на ...

„Овој вирус нема да си замине сам од себе“: Оксфордската вакцина против Ковид-19 ја примил научник од Балканот, ова е ...

Курир - 24.07.2020

„По примањето на вакцината секоја седмица самиот себе си земам брис и го испраќам на проверка“ – вели Рихтман. Во испитувањето на раната фаза на развивање на вакцината против коронавирусот која што ја разви Универзитетот Оксфорд, меѓу 1.077-те ...

СЗО очекува државите да ги усогласат напорите за одобрување вакцина против Ковид-19

Вечер Прес - 24.07.2020

Светската здравствена организација соопшти дека очекува надлежните служби, кои работат во одделни земји, да ја усогласат работата во врска со потенцијалните вакцини против коронавирусот, со цел побрзо да се пристапи кон дозвола за нивно производство ...

Грчката здравствена организација почнува со вакцинирање на над 7.000 деца во бегалските кампови

Опсервер - 24.07.2020

Атина, 24 јули 2020 () – Од прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос, Националната организација за јавно здравје на Грција започнува со вакцинирање за мали сипаници, заушки и рубеола на над 7.000 деца сместени во бегалските кампови во ...

Потребна е вакцина за да не се измешаат сезонскиот грип и короната

PressingTV - 24.07.2020

Лекарите советуваат дека во есенскиот и зимскиот период треба да се биде особено внимателен бидејќи доаѓа и сезонскиот грип од кој најпогодени се постарите и хроничните болни.Дополнителен проблем е и корона вирусот кој сигурно нема да исчезне.

Грчката здравствена организација почнува со вакцинирање на над 7.000 деца во бегалските кампови

24Инфо - 24.07.2020

Од прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос, Националната организација за јавно здравје на Грција започнува со вакцинирање за мали сипаници, заушки и рубеола на над 7.000 деца сместени во бегалските кампови во земјата, јави дописничката на ...

Грчката здравствена организација почнува со вакцинирање на над 7.000 деца во бегалските кампови

Либертас - 24.07.2020

Од прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос, Националната организација за јавно здравје на Грција започнува со вакцинирање за мали сипаници, заушки и рубеола на над 7.000 деца сместени во бегалските кампови во земјата, јави дописничката на ...

ДОСТА БЕА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР! Ова е вистината за Бил Гејтс и вакцините, зошто дал толку пари на ова

Локално - 24.07.2020

Бил Гејтс излезе на сцената на конференцијата ТЕД во Ванкувер во 2015 година и упати злокобно предупредување – „ако нешто убие повеќе од 10 милиони луѓе во следните неколку децении, тоа нема да биде војна, туку многу заразни вируси“, рече тој пред ...

Бил Гејтс има порака за сите кои мислат дека ќе ги чипира

Локално - 24.07.2020

Теоријата на заговор што го освои светот со брзина на светлината веднаш штом изби пандемијата е таа што тврди дека Бил Гејтс всушност го измислил вирусот за да вметне чип во телата на луѓето преку вакцина, преку која тој би имал контрола над сите и ...

Бранко е првиот Балканец кој ја проба вакцината против ковид-19

Република - 24.07.2020

Во раната фаза на тестирањето на вакцината против ковид-19 која се развива на Универзитетот Оксфорд учествуваат 1.077 доброволци, меѓу кои и еден Балканец, Босанецот Бранко Рихтман, научник и микробиолог на Универзитетот Ворвик, Англија.

СЗО очекува државите да ги усогласат напорите за одобрување вакцина против Ковид-19

Опсервер - 24.07.2020

Лондон, 24 јули 2020 () – Светската здравствена организација соопшти дека очекува надлежните служби, кои работат во одделни земји, да ја усогласат работата во врска со потенцијалните вакцини против коронавирусот, со цел побрзо да се пристапи кон ...

Докторите советуваат вакцинација за да не се помешаат сезонскиот грип и корона вирусот

Република - 24.07.2020

Лекарите советуваат дека во есенскиот и зимскиот период треба да се биде особено внимателен бидејќи доаѓа и сезонскиот грип од кој најпогодени се постарите и хроничните болни.Дополнителен проблем е и корона вирусот кој сигурно нема да исчезне.

СЗО: Државите да ги координираат напорите за одобрување на вакцините

Локално - 24.07.2020

Светската здравствена организација објави дека очекува надлежните служби кои работат во одредени земји да ја координираат работата во врска со потенцијалните вакцини против коронавирус со цел побрзо да добијат дозвола за нивно производство и ...

Грчката здравствена организација почнува со вакцинирање на над 7.000 деца во бегалските кампови

Курир - 24.07.2020

Од прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос, Националната организација за јавно здравје на Грција започнува со вакцинирање за мали сипаници, заушки и рубеола на над 7.000 деца сместени во бегалските кампови во земјата, јави дописничката на ...

Развојот на вакцина зависи од земјите во развој

Н.Македонија - 24.07.2020

Зошто лековите мора да се тестираат во земјите во развој Автор: Дејвид Пилинг Фајненшел тајмс Постојат горливи морални прашања за тестирањето на лековите во секој крај од светот. Можеби лекот кој се тестира има мали, но сериозни несакани ефекти, кои ...

Кина нуди милијарда долари за пристап до вакцината на Латинска Америка

Н.Македонија - 24.07.2020

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји најави дека на Латинска Америка и на Карибите ќе им позајми милијарда долари за пристап до вакцината против коронавирус, се вели во соопштението објавено од мексиканското Министерство за надворешни ...

Кина и понуди на Латинска Америка милијарда долари за пристап до вакцината против коронавирус

Вечер - 24.07.2020

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји најави дека на Латинска Америка и на Карибите ќе им позајми 1 милијарда американски долари за пристап до вакцината против коронавирус, се вели во соопштението објавено од мексиканското Министерство за ...

Грција почнува со вакцинирање на НАД 7.000 ИЛЈАДИ ДЕЦА ПО БЕГАЛСКИТЕ КАМПОВИ

Вечер - 24.07.2020

Од прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос, Националната организација за јавно здравје на Грција започнува со вакцинирање за мали сипаници, заушки и рубеола на над 7.000 деца сместени во бегалските кампови во земјата, јави дописничката на ...

СЗО: Земјите да ја усогласат работата во врска со ПОТЕНЦИЈАЛНИТЕ ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОРОНАВИРУС

Вечер - 24.07.2020

Светската здравствена организација соопшти дека очекува надлежните служби, кои работат во одделни земји, да ја усогласат работата во врска со потенцијалните вакцини против коронавирусот, со цел побрзо да се пристапи кон дозвола за нивно производство ...

Бранко е првиот Балканец кој ја проба вакцината против корона

Вечер - 24.07.2020

Во раната фаза на тестирањето на вакцината против ковид-19 која се развива на Универзитетот Оксфорд учествуваат 1.077 доброволци, меѓу кои и еден Балканец, Босанецот Бранко Рихтман, научник и микробиолог на Универзитетот Ворвик, Англија.

СЗО очекува државите да ги усогласат напорите за одобрување вакцина против Ковид-19

MakPress - 24.07.2020

Светската здравствена организација соопшти дека очекува надлежните служби, кои работат во одделни земји, да ја усогласат работата во врска со потенцијалните вакцини против коронавирусот, со цел побрзо да се пристапи кон дозвола за нивно производство ...

Грчката здравствена организација почнува со вакцинирање на над 7.000 деца во бегалските кампови

MakPress - 24.07.2020

Од прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос, Националната организација за јавно здравје на Грција започнува со вакцинирање за мали сипаници, заушки и рубеола на над 7.000 деца сместени во бегалските кампови во земјата, јави дописничката на ...

(ВИДЕО) Бил Гејтс: За старите лица можеби ќе бидат потребни три дози од вакцината против корона вирус

Фокус - 23.07.2020

Основачот на Микрософт, Бил Гејтс во интервју за Си-Би-Ес говореше за вакцината против опасниот корона вирус. Како што истакна тој, на почетокот ќе биде потребна само една доза, додека пак истата во иднина би се зголемила. .

Не очекувајте вакцинирањето против ковид-19 да почне пред 2021, вели СЗО

Сакам да кажам - 23.07.2020

Истражувачите прават добар напредок во развојот на вакцини против ковид-19, при што неколку од нив се во финална фаза од тестирањето, но нивната употреба не може да се очекува пред 2021 година, објави Светската здравствена организација.

СЗО: Вакцината против корона на почетокот на 2021

Канал5 - 23.07.2020

На вакцината против коронавирусот се работи со забрзано темпо, а неколку држави веќе се во завршната трета фаза. Но сепак, според извршниот директор на СЗО, вакцината нема да биде достапна барем до половината на следната година.

Блумберг: Кажаа дека Британија поради брегзитот ќе го изгуби значењето, сега го спасува светот

МКД - 23.07.2020

Кога се зборува за тоа кои земји најдобро реагирале на пандемијата на ковид-19, најчесто се спомнуваат Тајван, Нов Зеланд и Виетнам. На прв поглед, потезите на Обединетото Кралство околу сузбивањето на пандемијата не изгледаат импресивно – Британија ...

(ВИДЕО) Бил Гејтс порача: Ќе мора да примате вакцина два пати, а старите лица можеби и три пати

Нетпрес - 23.07.2020

Новинарката и водителка на ЦБС го праша Бил Гејтс колку дози вакцина ќе ни требаат. Неговиот одговор изненади: „Во моментов, се чини дека ниту една од вакцините што се прават не е доволна да заштити во единечна доза. Тоа беше надеж на самиот почеток.

СЗО: Употребата на вакцина против коронавирусот не ја очекувајте пред следната година!

Убавина и Здравје - 23.07.2020

Извршниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за вондредни програми, Мајк Рајан, изјави дека истражувачите напредуваат во развојот на вакцина против коронавирусот, од кои неколку се во доцните фази на тестирање, но истакна дека ...

Бил Гејтс откри: Ќе морате да примите вакцина двапати, старите лица можеби и трипати

Press24 - 23.07.2020

Новинарката и водителка на ЦБС го праша Бил Гејтс колку дози вакцина ќе ни требаат. Неговиот одговор изненади: „Во моментов, се чини дека ниту една од вакцините што се прават не е доволна да заштити во единечна доза. Тоа беше надеж на самиот почеток.

СЗО: Вакцина против Ковид-19 не може да се очекува пред 2021 година

Слободен Печат - 23.07.2020

Од Светската здравствена организација објавија дека е забележам добар напредок во развојот на вакцина против коронавирусот, меѓутоа, и покрај тоа што некои од нив се во финална фаза, нивната употреба не може да се очекува пред 2021 година.

Падот на доларот ја „поткрена“ цената на нафтата

Слободен Печат - 23.07.2020

Врз растот на неизвесноста на пазарот со нафта влијаат и влошените американско – кинески односи, особено откако Вашингтон му даде на Пекинг 72 часа да го затвори својот конзулат во Хјустон, под обвинение за наводно шпионирање.

Гејтс повторно го убедува светот дека нема да вметнува чипови во вакцините

+инфо - 23.07.2020

Мора да ја кажеме вистината, оваа параноја мора да запре - рече кратко тој, а пренесе „CNBC“. Познатиот милијардер е „жртва“ на многу теории на заговор, а една од нив се однесува на фактот дека Гејтс е „поврзан“ со вирусот ковид-19, за да оствари ...

Бил Гејтс: Една доза вакцина нема да биде доволна

Сител - 23.07.2020

Основачот на Microsoft, кој со своите изјави за вакцината буквално го крена светот на нозе и ги запали теориите на заговор, вели дека надежта дека една доза на вакцината би била доволна, но само на почетокот на пандемијата.

(ВИДЕО) Бил Гејтс: Една доза од новата вакцина нема да биде доволна во борбата против коронавирусот

А1 On - 23.07.2020

Основачот на „Мајкрософт“ и филантроп, Бил Гејтс гостувајќи на националната американска телевизија „Си-Би-Ес“, изјави дека една доза од вакцината нема да биде доволна во борбата против смртоносниот вирус.

Бил Гејтс: Една доза од новата вакцина можеби нема да биде доволна

Кајгана - 23.07.2020

Гостувајќи на националната американска телевизија CBS News, основачот на Microsoft, Бил Гејтс изјави дека една доза од новата вакцина против COVID-19 нема да биде доволна. Тој смета дека ќе бидат потребни повеќе дози во борбата против оваа болест, ...

Гејтс: Вакцина ќе треба да примите двапати, а постарите лица можеби и трипати (ВИДЕО)

МКД - 23.07.2020

Основачот на Мајкрософт Бил Гејтс изјави дека кога ќе се појави вакцина против коронавирус постарите лица ќе мора да примат и повеќе од две дози. Трката за вакцина против коронавирусот и понатаму трае, но по сè се чини дека едно вакцинирање нема да ...

Државните медиуми: Вакцината против коронавирусот во Кина би можела да биде готова до крајот на годината

Макфакс - 23.07.2020

Потенцијалната вакцина за коронавирус на кинеската национална фармацевтска група „Синофарм“ може да биде подготвена за јавна употреба до крајот на годината, и покрај првичните најави дека нема да биде готова до 2021 година, јавуваат кинеските ...

Обединетата опозиција на Србија апелира до ЕК да ја вклучи Србија во набавката на вакцини

А1 On - 23.07.2020

Обединетата опозиција на Србија апелираше до Европската комисија да ги вклучи Србија и другите земји од Западен Балкан во заедничката набавка на вакцини против вирусот „Ковид-19“, наведувајќи дека ЕУ со тоа „ќе докаже дека здравјето на сите во ...

Бил Гејтс: Ќе бидат потребни и до три дози вакцина (ВИДЕО)

USB - 23.07.2020

Како што стојат работите сега, ќе бидат потребни повеќе од една доза на вакцината за имунизација против коронавирусот, а на постарите можеби и три, изјави Бил Гејтс за CBS. Основачот на Microsoft, кој со своите изјави за вакцината буквално го крена ...

(Видео) Бил Гејтс: Ќе мора да примите повеќе од една доза вакцина, од старите може и три

Репортер - 23.07.2020

Милијардерот Бил Гејтс во интервју за CBC News изјави дека во моментот сите вакцини на кои се работи против коронавирусот нема да бидат доволни за зашита ако се земат во една доза. Тој објасни дека како што стојат сега работите, луѓето ќе мора ...

Кина со план за заем од милијарда долари за нивната вакцина да ја стави на располагање на Јужна Америка

Слободен Печат - 23.07.2020

Кина планира да обезбеди заем од милијарда американски долари за нејзината вакцина против новиот коронавирус и да им ја стави на располагање на земјите од Јужна Америка и Карибите. Тоа го соопшти мексиканското Министерство за надворешни работи.

Рускиот премиер: Потврдена безбедноста на четири руски вакцини против заразната болест Covid-19

Руска реч - 23.07.2020

Премиерот Михаил Мишустин изјави дека во Русија е докажано дека четири развиени вакцини против вирусот што ја предизвикува заразната болест Covid-19 се безбедни. Како што истакна Мишустин, сите руски научно-истражувачки установи во моментов работат ...

Кина ќе даде заем од милијарда долари на Јужна Америка за купување нивна вакцина против Ковид-19

Независен - 23.07.2020

Кина планира да обезбеди заем од милијарда американски долари за нејзината вакцина против новиот коронавирус и да им ја стави на располагање на земјите од Јужна Америка и Карибите. Тоа го соопшти мексиканското Министерство за надворешни работи.

Бил Гејтс: За имунизација, нема да биде доволна една доза вакцина против коронавирусот

Макфакс - 23.07.2020

Како што стојат работите ќе биде потребна повеќе од една доза вакцина за имунизација против коронавирусот, а на повозрасните можеби и три, изјави за Си-би-ес, Бил Гејтс. Основачот на „Мајкрософт“ кој со своите изјави за коронавирусот го крена светот ...

Кина со план за заем од милијарда долари за Јужна Америка за купување нивна вакцина против Ковид-19

А1 On - 23.07.2020

Кина планира да обезбеди заем од милијарда американски долари за нејзината вакцина против новиот коронавирус и да им ја стави на располагање на земјите од Јужна Америка и Карибите. Тоа го соопшти мексиканското Министерство за надворешни работи.

(Видео) Бил Гејтс: Ќе мора да се вакцинира два пати, постарите можеби и три пати

ММС - 23.07.2020

Трката за вакцината против коронавирус е сè уште во тек, но се чини дека една вакцинација нема да биде доволна за заштита. Новинарка и презентерка на CBS го прашала Бил Гејтс колку дози вакцина ќе ни требаат.

Бил Гејтс: За имунизација, нема да биде доволна една доза вакцина против коронавирус

24Инфо - 23.07.2020

Како што стојат работите ќе биде потребна повеќе од една доза вакцина за имунизација против коронавирусот, а на повозрасните можеби и три, изјави за Си-би-ес, Бил Гејтс. Основачот на „Мајкрософт“ кој со своите изјави за коронавирусот го крена светот ...

Гејтс повторно шокира: Ќе морате да примите повеќе од една доза вакцина, постарите дури и три!

Република - 23.07.2020

Како што стојат работите ќе биде потребна повеќе од една доза вакцина за имунизација против коронавирусот, а на повозрасните можеби и три, изјави за Си-би-ес, Бил Гејтс. Основачот на „Мајкрософт“ кој е цел на бројни теории на заговор, вели дека ...

Бил Гејтс: Ќе мора да се вакцинира два пати, постарите лица и три пати

Вечер Прес - 23.07.2020

Познатиот милијардер е „жртва“ на многу теории на заговор, а една од нив се однесува на фактот дека Бил Гејтс е „поврзан“ со вирусот ковид-19, за да оствари профит, чипувајќи луѓе … Но, што вели тој за сè? Бил Гејтс ги негираше теориите на заговор ...

Обединетата опозиција на Србија апелира до ЕК да ја вклучи Србија во набавката на вакцини

Либертас - 23.07.2020

Обединетата опозиција на Србија апелираше до Европската комисија да ги вклучи Србија и другите земји од Западен Балкан во заедничката набавка на вакцини против вирусот „ковид 19“, наведувајќи дека ЕУ со тоа „ќе докаже дека здравјето на сите во ...

Кина планира да одобри заем од милијарда долари за Јужна Америка за да ја купуваат нивната вакцина против Ковид-19

24Инфо - 23.07.2020

Кина планира да обезбеди заем од милијарда американски долари за нејзината вакцина против новиот коронавирус и да им ја стави на располагање на земјите од Јужна Америка и Карибите. Тоа го соопшти мексиканското Министерство за надворешни работи.

Обединетата опозиција на Србија апелира до ЕК да ја вклучи Србија во набавката на вакцини

Курир - 23.07.2020

Обединетата опозиција на Србија апелираше до Европската комисија да ги вклучи Србија и другите земји од Западен Балкан во заедничката набавка на вакцини против вирусот „ковид 19“, наведувајќи дека ЕУ со тоа „ќе докаже дека здравјето на сите во ...

СЗО: Не очекувајте вакцинирањето против Ковид-19 да почне пред 2021

Тера - 23.07.2020

Истражувачите прават добар напредок во развојот на вакцини против ковид-19, при што неколку од нив се во финална фаза од тестирањето, но нивната употреба не може да се очекува пред 2021 година, објави Светската здравствена организација.

Обединетата опозиција на Србија апелира до ЕК да ја вклучи Србија во набавката на вакцини

24Инфо - 23.07.2020

Обединетата опозиција на Србија апелираше до Европската комисија да ги вклучи Србија и другите земји од Западен Балкан во заедничката набавка на вакцини против вирусот „ковид 19″, наведувајќи дека ЕУ со тоа „ќе докаже дека здравјето на сите во ...

Рајан: Има напредок во развојот на вакцина, но во употреба дури од 2021 година

Бизнис Вести - 23.07.2020

Извршниот директор на Светската здравствена организација за итни програми, Мајк Рајан, денеска изјави дека истражувачите „добро напредуваат” во развојот на вакцините против Ковид-19, од кои неколку се во доцни фази на тестирање, но истакна дека ...

ПОВРЗАНОСТА НА ДОЛАРОТ И НАФТАТА: Eдна од цените на дното, а другата на врвот

Фактор - 23.07.2020

Намалувањето на вредноста на доларот ја „поткрена“ цената на нафтата. Индексот на доларот, кој ја мери вредноста на оваа во однос на останатите шест највлијателни светски валути утрово се тргуваше близу границата на најниското ниво од март годинава.

СЗО: Вакцината против коронавирус не ја очекувајте пред следната година!

Курир - 23.07.2020

Извршниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за вондредни програми, Мајк Рајан, изјави дека истражувачите напредуваат во развојот на вакцина против коронавирусот, од кои неколку се во доцните фази на тестирање, но истакна дека ...

(ВИДЕО) Бил Гејтс: Една доза од новата вакцина нема да биде доволна во борбата против коронавирусот

Frontline - 23.07.2020

„Во моментов, се чини дека ниту една од вакцините што се прават во единечна доза не се доволни за да го заштитат човекот. Можеби вакцините што ќе бидат направени подоцна ќе не изненадат позитивно. Но, засега, како што стојат работите, не.

(ВИДЕО) Бил Гејтс порача: Ќе мора да примате вакцина два пати, а старите лица можеби и три пати

Скопје инфо - 23.07.2020

Новинарката и водителка на ЦБС го праша Бил Гејтс колку дози вакцина ќе ни требаат. Неговиот одговор изненади: „Во моментов, се чини дека ниту една од вакцините што се прават не е доволна да заштити во единечна доза. Тоа беше надеж на самиот почеток.

„Овој вирус нема да си замине сам од себе“: Оксфордската вакцина против Ковид-19 ја примил научник од Балканот, ова е ...

Точка - 23.07.2020

„По примањето на вакцината секоја седмица самиот себе си земам брис и го испраќам на проверка“ - вели Рихтман. Во испитувањето на раната фаза на развивање на вакцината против коронавирусот која што ја разви Универзитетот Оксфорд, меѓу 1.077-те ...

Кина: Една милијарда долари заем за Јужна Америка за вакцина против коронавирусот

Денешен - 23.07.2020

Кина планира да обезбеди заем од милијарда американски долари за нејзината вакцина против новиот коронавирус и да им ја стави на располагање на земјите од Јужна Америка и Карибите. Тоа го соопшти мексиканското Министерство за надворешни работи.

Бил Гејтс: За имунизација, нема да биде доволна една доза вакцина против коронавирус

Centar - 23.07.2020

Како што стојат работите ќе биде потребна повеќе од една доза вакцина за имунизација против коронавирусот, а на повозрасните можеби и три, изјави за Си-би-ес, Бил Гејтс. Основачот на „Мајкрософт“ кој со своите изјави за коронавирусот го крена светот ...

Блумберг: Велика Британија е на добар пат да го спаси целиот свет

Локално - 23.07.2020

Кога се дискутира за тоа кои земји најдобро реагирале на пандемијата „ковид-19“, Тајван, Нов Зеланд и Виетнам најчесто се спомнуваат. На прв поглед, потезите на Велика Британија не изгледаат импресивни – Велика Британија има една од највисоките ...

Обединетата опозиција на Србија апелира до ЕК да ја вклучи Србија во набавката на вакцини

Опсервер - 23.07.2020

Белград, 23 јули 2020 () – Обединетата опозиција на Србија апелираше до Европската комисија да ги вклучи Србија и другите земји од Западен Балкан во заедничката набавка на вакцини против вирусот „ковид 19“, наведувајќи дека ЕУ со тоа „ќе докаже дека ...

Бил Гејтс откри: Ќе морате да примите вакцина двапати, старите лица можеби и трипати (ВИДЕО)

Локално - 23.07.2020

Новинарката и водителка на ЦБС го праша Бил Гејтс колку дози вакцина ќе ни требаат. Неговиот одговор изненади: „Во моментов, се чини дека ниту една од вакцините што се прават не е доволна да заштити во единечна доза. Тоа беше надеж на самиот почеток.

Гејтс тврди: Ќе мора да примите повеќе од една доза вакцина, постарите лица можеби и три дози!

Точка - 23.07.2020

„Како што стојат работите сега, ќе мора повеќе пати да се вакцинирате против коронавирусот, а постарите можеби и три пати“, изјави основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс. Милијардерот кој со своите изјави за вакцините го привлекува вниманието на ...

БИЛ ГЕЈТС е дециден: Ќе имаме подолга и смртоносна пандемија- вакцина за сите

Фактор - 23.07.2020

„Во моментов, се чини дека ниту една од вакцините што се прават не е доволна да заштити во единечна доза. Тоа беше надеж на самиот почеток. Можеби вакцините што ќе бидат направени подоцна ќе нè изненадат позитивно.

Еве што им се случува на оние кои ја примија експерименталната вакцина против корона вирусот

НМД - 23.07.2020

Многумина сигурно се заинтересирани како ќе изгледа новата вакцина за вирусот кој беснее низ цела планета од почетокот на годинава. Веста за тоа дека има успешна експериментална вакцина против корона го обиколи светот со брзина на светлината.

Бил Гејтс го шокираше светот: Еве колку дози вакцини ќе бидат потребни

Бизнис Вести - 23.07.2020

Како што стојат работите сега, ќе бидат потребни повеќе од една доза на вакцината против коронавирус, а на постарите можеби ќе им требаат три, изјави Бил Гејтс за Си-Би-Ес. Основачот на „Мајкрософт“, кој буквално го крена светот на нозе со своите ...

Ќе почекаме на вакцина: СЗО соопшти нови информации

Локално - 23.07.2020

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за вонредни ситуации, Мајкл Рајан, изјави денеска дека почетокот на вакцинацијата против вирусот корона не може да се очекува пред првата половина на 2021 година.

Кина со план за заем од милијарда долари за Јужна Америка за купување нивна вакцина против Ковид-19

Опсервер - 23.07.2020

Мексико, 23 јули 2020 () – Кина планира да обезбеди заем од милијарда американски долари за нејзината вакцина против новиот коронавирус и да им ја стави на располагање на земјите од Јужна Америка и Карибите.

Бил Гејтс: За имунизација против коронавирусот нема да биде доволна една доза вакцина

Н.Македонија - 23.07.2020

Како што стојат работите ќе биде потребна повеќе од една доза вакцина за имунизација против коронавирусот, а на повозрасните можеби и три, изјави за Си-би-ес, Бил Гејтс. Основачот на „Мајкрософт“ кој е цел на бројни теории на заговор, вели дека ...

Политиката на вакцината

Н.Македонија - 23.07.2020

Пандемијата на ковид-19 предизвика огромна штета: загубени се над половина милион животи, стотици милиони останаа без работа и се потрошија илјади милијарди долари. Болеста нема да се искорени наскоро, а во иднина би можеле да умрат стотици илјади ...

Кинеската вакцина против ковид-19 во би можела да биде готова до крајот на годинава

Н.Македонија - 23.07.2020

Потенцијалната вакцина против коронавирусот на кинеската национална фармацевтска група „Синофарм“ може да биде подготвена за јавна употреба до крајот на годинава, и покрај првичните најави дека нема да биде готова до 2021 година, јавуваат кинеските ...

Бил Гејтс: За имунизација, нема да биде доволна една доза вакцина против коронавирус

Вечер - 23.07.2020

Како што стојат работите ќе биде потребна повеќе од една доза вакцина за имунизација против коронавирусот, а на повозрасните можеби и три, изјави за Си-би-ес, Бил Гејтс. Основачот на „Мајкрософт“ кој со своите изјави за коронавирусот го крена светот ...

Државни медиуми: Вакцината против коронавирус во Кина би можела да биде готова до крајот на годината

Вечер - 23.07.2020

Потенцијалната вакцина за коронавирус на кинеската национална фармацевтска група „Синофарм“ може да биде подготвена за јавна употреба до крајот на годината, и покрај првичните најави дека нема да биде готова до 2021 година, јавуваат кинеските ...

Кина планира да обезбеди заем од милијарда долари за Јужна Америка да ја купи нивната вакцина против коронавирус

Вечер - 23.07.2020

Кина планира да обезбеди заем од милијарда американски долари за нејзината вакцина против новиот коронавирус и да им ја стави на располагање на земјите од Јужна Америка и Карибите. Тоа го соопшти мексиканското Министерство за надворешни работи.

ГЕЈТС ПОВТОРНО ШОКИРА: Ќе морате да примите вакцина двапати, старите лица можеби и трипати

Магазин - 23.07.2020

„Како што стојат работите сега, ќе мора неколку пати да се вакцинирате против коронавирусот, а постарите можеби три“, рече основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс. Милијардерот, кој привлекува големо внимание во јавноста со своите изјави за вакцините, но ...

Бил Гејтс: Ќе бидат потребни и до три дози вакцина

Денар - 23.07.2020

Како што стојат работите сега, ќе бидат потребни повеќе од една доза на вакцината за имунизација против коронавирусот, а на постарите можеби и три, изјави Бил Гејтс за CBS. Основачот на Microsoft, кој со своите изјави за вакцината буквално го крена ...

Бил Гејтс: Ќе треба ПОВЕЌЕ ПАТИ ДА СЕ ВАКЦИНИРАТЕ ЗА КОРОНАВИРУС (ВИДЕО)

Вечер - 23.07.2020

Како што стојат работите сега, ќе мора неколку пати да се вакцинирате против коронавирусот, а постарите можеби три, рече основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс. Милијардерот, кој привлекува големо внимание на јавноста со своите изјави за вакцините, но и ...

Бил Гејтс: Не една, туку ќе треба да се примат по две-три дози на вакцини против Ковид-19

Expres - 23.07.2020

Основачот на „Мајкрософт“, не престанува да изненадува со своето „познавање“ на медицината со штро само ги подгрева теориите на заговор околу потребната вакцина против коронавирус. Во интервју за Си-би-ес тој буквално го крена светот на нозе со ...

Вакцинирање за Ковид 19 најрано на почетокот на 2021 година

AKO - 23.07.2020

Извршниот директор на СЗО за вонредни состојби, Мајк Рајан, изјави дека научниците и истражувачите добро напредуваат во создавање безбедна вакцина против Ковид 19, но дека не може да почне вакцинирањето пред првата половина на идната, 2021 година.

Обединетата опозиција на Србија апелира до ЕК да ја вклучи Србија во набавката на вакцини

MakPress - 23.07.2020

Обединетата опозиција на Србија апелираше до Европската комисија да ги вклучи Србија и другите земји од Западен Балкан во заедничката набавка на вакцини против вирусот „ковид 19“, наведувајќи дека ЕУ со тоа „ќе докаже дека здравјето на сите во ...

Рајан: Има напредок во развојот на вакцина, но во употреба дури од 2021 година

MakPress - 23.07.2020

Извршниот директор на Светската здравствена организација за итни програми, Мајк Рајан, денеска изјави дека истражувачите „добро напредуваат“ во развојот на вакцините против Ковид-19, од кои неколку се во доцни фази на тестирање, но истакна дека ...

Кина со план за заем од милијарда долари за Јужна Америка за купување нивна вакцина против Ковид-19

MakPress - 23.07.2020

Кина планира да обезбеди заем од милијарда американски долари за нејзината вакцина против новиот коронавирус и да им ја стави на располагање на земјите од Јужна Америка и Карибите. Тоа го соопшти мексиканското Министерство за надворешни работи.

СЗО очекува вакцина за коронавирусот на почетокот на 2021

Deutsche Welle - 22.07.2020

Научниците бележат „добар напредок“ во развојот на вакцина против Ковид-19, а неколку се во последната фаза на тестирање, но нивната употреба не може да се очекува пред почетокот на 2021, велат од СЗО Светската здравствена организација работи на тоа ...

СЗО: Вакцината не е за богати или сиромашни, туку за сите- се очекува во првата половина на 2021

ММС - 22.07.2020

Истражувачите остваруваат добар напредок во развојот на вакцина за Ковид-19, меѓутоа првите вакцинации не може да се очекуваат пред првата половина на 2021 година, рече стучњакот од Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан.

Сорио: Ќе произведеме вакцина која ќе чини само 2,50 евра

+инфо - 22.07.2020

Неодамна е објавено дека вакцината на „АстраЗенека“ во првите две фази од тестирањето се покажала добра и овозможува создавање антитела, како и имунизација против ковид-19. Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ планира до крајот на годинава да ...

Паскал Сорио: Работиме на вакцина против Ковид-19 која ќе чини 2,50 евра

А1 On - 22.07.2020

Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ планира до крајот на годинава да пласира на пазарот вакцина против новиот коронавирус, која ќе чини 2,50 евра, најави претседателот на компанијата Паскал Сорио.

Вакцината за корона вирусот која ја разви Универзитетот Оксфорд е безбедна и поттикнува имунолошки одговор

Иновативност - 22.07.2020

Вакцината за корона вирусот која ја развија на Унивверзитетот Оксфорд е безбедна и поттикнува имунолошка реакција. Во тестирањето на вакцината учествувале 1.077 луѓе, а резултатите покажале дека инјекцијата резултира со правење антитела и т-клетки ...

Ветувачки резултати и надежи за вакцина против коронавирусот

Р.С.Европа - 22.07.2020

Најновите податоци од испитувањата на три потенцијални вакцини за ковид-19, вклучително и од универзитетот Оксфорд, ја зголемија довербата дека вакцината може да го обучи имунолошкиот систем да го препознае и да се бори против коронавирусот без ...

САД ќе платат 1,95 милијарди долари за 100 милиони дози вакцина против КОВИД-19

Глас на Америка - 22.07.2020

Тие денес склучија договор со фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер, за купување на вакцината доколку е безбедна и ефективна ВАШИНГТОН — Владата на САД ќе им плати 1,95 милијарди долари на фармацевтската компанија „Фајзер“ ...

Колку време било потребно за да се направат вакцини низ историјата?

Факултети - 22.07.2020

Научниците низ светот работат со рекордна брзина на развивање успешна вакцина за новиот коронавирус кој веќе зарази милиони луѓе и предизвика стотици илјадници смртни случаи. Засега нема лек или терапија за болеста предизвикана од коронавирусот, па ...

„АстраЗенека“ до крајов на годинава планира да направи вакцина против КОВИД-19 која ќе чини две и пол евра

Таратур - 22.07.2020

„АстраЗенека” се надева дека вакцината ќе биде произведена до крајот на годинава, а според Паскал Сорио, можеби и порано доколку сè оди според планот. Фармацевтската компанија „АстраЗенека” планира до крајот на годинава да пласира на пазарот вакцина ...

Фармацевтска компанија: Вакцината против коронавирус ќе чини 2,50 евра

USB - 22.07.2020

Фармацевтскиот концерн „АстраЗенека“ планира вакцината против коронавирус да ја изнесе на пазарот до крајот на годинава, а како што најави претседателот на компанијата, Паскал Сориот, таа ќе чини 2,50 евра.

Мишустин: Се надевам на руска вакцина против коронавирусот оваа есен

Сител - 22.07.2020

Премиерот на Русија Михаил Мишустин изрази надеж дека Русија до есен ќе има своја вакцина против коронавирусот. – Најважно е да бидеме апсолутно сигурни дека вакцината е безбедна и да обезбедиме погони за нејзино производство.

Цената на нафтата бележи пад поради раст на американските залихи

Слободен Печат - 22.07.2020

Американскиот институт за нафта „АПИ“ извести дека залихите на сурова нафта во САД минатата недела се зголемиле за 7,5 милиони барели, што пак е спротивно од очекуваното дека ќе опаднат за 2,1 милион барели.

Мишустин: Се надевам на руска вакцина против коронавирусот оваа есен

Слободен Печат - 22.07.2020

Премиерот на Русија Михаил Мишустин изрази надеж дека Русија до есен ќе има своја вакцина против коронавирусот. – Најважно е да бидеме апсолутно сигурни дека вакцината е безбедна и да обезбедиме погони за нејзино производство.

Кои вакцини ги купува ЕУ? Европа преговара со повеќе компании, оваа вакцина има најмногу изгледи

Слободен Печат - 22.07.2020

Но изгледа дека преговорите најмногу напредуваат со фирмите „Санофи“ и „Џонсон&Џонсон“, зошто со нив ЕУ дискутира за деталите за потребниот број на дози, јавува Ројтерс. Европската унија е во преговори со фармацевтските компании „Модерна“, „Санофи“ ...

СЗО: Пред јануари 2021 година, не очекувајте ги првите вакцини за коронавирусот!

+инфо - 22.07.2020

Не очекувајте ги првите вакцини за коронавирусот пред почетокот на 2021 година – прецизираат експертите од Светската здравствена организација (СЗО). Мајк Рајан, извршниот директор за итни програми на СЗО, на една социјална мрежа објавил дека реално ...

Вакцина против коронавирус која ќе чини 2,5 евра - британско-шведска фармацевтска компанија правил лек достапен за сите

Press24 - 22.07.2020

Фармацевтскиот концерн „АстраЗенека“ планира вакцината против коронавирус да ја изнесе на пазарот до крајот на годинава, а како што најави претседателот на компанијата, Паскал Сорио, таа ќе чини 2,5 евра.

СЗО: Не очекувајте вакцинација против ковид -19 пред 2021 година

Р.С.Европа - 22.07.2020

Не ги очекувајте првите вакцини за ковид -19 пред почетокот на 2021 година, велат експерти од СЗО. Истражувачите напредуваат добро во развој на вакцините против ковид -19, со мал број на испитувања кои веќе се влезени во следната фаза, но нивната ...

Мишустин се надева на руска вакцина против коронавирусот есенва

Нетпрес - 22.07.2020

Рускиот премиер Михаил Мишустин изрази надеж дека Русија до есен ќе има своја вакцина против коронавирусот. „Најважно е да бидеме апсолутно сигурни дека вакцината е безбедна и да обезбедиме погони за нејзино производство.

СЗО: Пред јануари не ги очекувајте првите вакцини за коронавирусот

Press24 - 22.07.2020

Не ги очекувајте првите вакцини за коронавирусот пред почетокот на 2021 година – прецизираат експертите од Светската здравствена организација (СЗО). Мајк Рајан, извршниот директор за итни програми на СЗО, на една социјална мрежа објавил дека реално ...

Фармацевтска компанија: Вакцината против коронавирус ќе чини 2,50 евра

Макфакс - 22.07.2020

Фармацевтскиот концерн „АстраЗенека“ планира вакцината против коронавирус да ја изнесе на пазарот до крајот на годинава, а како што најави претседателот на компанијата, Паскал Сориот, таа ќе чини 2,50 евра.

Даниловски за Сител: За да се одржи стабилна епидемиолошката состојба со коронавирусот имунитет треба да има 10 ...

Сител - 22.07.2020

Професорот по епидемиологија Драган Даниловски во разговор за Сител објаснува за вакцината против коронавирус која е во подготовка. Дали е потребно што помасовсно вакцинирање против сезонскиот грип.

Паскал Сорио: Работиме на вакцина против Ковид-19 која ќе чини 2,50 евра

Слободен Печат - 22.07.2020

„АстраЗенека” се надева дека вакцината ќе биде произведена до крајот на годинава, а според Сорио, можеби и порано доколку се оди според планот. Фармацевтската компанија „АстраЗенека” планира до крајот на годинава да пласира на пазарот вакцина против ...

СЗО: Пред јануари 2021 година, не очекувајте ги првите вакцини за коронавирусот!

Нетпрес - 22.07.2020

е очекувајте ги првите вакцини за коронавирусот пред почетокот на 2021 година – прецизираат експертите од Светската здравствена организација (СЗО). Мајк Рајан, извршниот директор за итни програми на СЗО, на една социјална мрежа објавил дека реално ...

Рајан: Има напредок во развојот на вакцина, но во употреба дури од 2021 година

Слободен Печат - 22.07.2020

Извршниот директор на Светската здравствена организација за итни програми, Мајк Рајан, денеска изјави дека истражувачите „добро напредуваат” во развојот на вакцините против Ковид-19, од кои неколку се во доцни фази на тестирање, но истакна дека ...

Српски научник од САД: Короната мутира, на есен може да биде полошо, на пролет масовна вакцинација

Press24 - 22.07.2020

Дури три вакцини против коронавирус се во третата фаза на клинички студии, а тоа е последната фаза пред да бидат одобрени. Мислам дека до крајот на годинава ќе имаме одобрени вакцини за употреба, вели Немања Деспот Марјановиќ, српски научник од ...

Паскал Сорио: Работиме на вакцина против Ковид-19 која ќе чини 2,50 евра

Сител - 22.07.2020

Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ планира до крајот на годинава да пласира на пазарот вакцина против новиот коронавирус, која ќе чини 2,50 евра, најави претседателот на компанијата Паскал Сорио.

Паскал Сорио: Работиме на вакцина против Ковид-19 која ќе чини 2,50 евра

Независен - 22.07.2020

Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ планира до крајот на годинава да пласира на пазарот вакцина против новиот коронавирус, која ќе чини 2,50 евра, најави претседателот на компанијата Паскал Сорио.

Вакцината на Оксфорд влева надеж - за Македонија ќе бидат потребни 200.000 вакцини

Скопје инфо - 22.07.2020

Вакцината против коронавирус на Универзитетот Оксфорд можно е да биде пуштена во употреба до крајот на годината, смета професорот Драган Даниловски. Тој во разговор за Сител вели дека Британците се најблиску до производство на заштита од Ковид од ...

Мишустин: Се надевам на руска вакцина против коронавирусот оваа есен

Либертас - 22.07.2020

Премиерот на Русија Михаил Мишустин изрази надеж дека Русија до есен ќе има своја вакцина против коронавирусот. – Најважно е да бидеме апсолутно сигурни дека вакцината е безбедна и да обезбедиме погони за нејзино производство.

Сорио: Работиме на вакцина против Ковид-19 која ќе чини 2,50 евра

Курир - 22.07.2020

Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ планира до крајот на годинава да пласира на пазарот вакцина против новиот коронавирус, која ќе чини 2,50 евра, најави претседателот на компанијата Паскал Сорио.

Мишустин: Се надевам на руска вакцина против коронавирусот оваа есен

24Инфо - 22.07.2020

Премиерот на Русија Михаил Мишустин изрази надеж дека Русија до есен ќе има своја вакцина против коронавирусот. – Најважно е да бидеме апсолутно сигурни дека вакцината е безбедна и да обезбедиме погони за нејзино производство.

Позитивните вести за Ковид-19 вакцината доведе до пораст на цената на нафтата

Пари - 22.07.2020

Нарачките за септември на нафтата „Брент” за првпат по 9 март ја надминаа границата од 44 американски долари за барел, се гледа од тргувањата на Интерконтиненталата берза (ИЦЕ) со седиште во Атланта, Џорџија.

Мишустин: Се надевам на руска вакцина против коронавирусот оваа есен

4NEWS - 22.07.2020

Премиерот на Русија Михаил Мишустин изрази надеж дека Русија до есен ќе има своја вакцина против коронавирусот. – Најважно е да бидеме апсолутно сигурни дека вакцината е безбедна и да обезбедиме погони за нејзино производство.

Паскал Сорио: Работиме на вакцина против Ковид-19 која ќе чини 2,50 евра

Либертас - 22.07.2020

Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ планира до крајот на годинава да пласира на пазарот вакцина против новиот коронавирус, која ќе чини 2,50 евра, најави претседателот на компанијата Паскал Сорио.

Немања Марјановиќ: Ковид може да ги нападне клетките на срцето, бубрезите, желудникот и цревата, па дури и нервните и ...

Либертас - 22.07.2020

Дури три вакцини против коронавирус се во третата фаза на клинички студии, а тоа е последната фаза пред да бидат одобрени. Мислам дека до крајот на годинава ќе имаме одобрени вакцини за употреба, вели Немања Деспот Марјановиќ, српски научник од ...

Марјановиќ: Три вакцини се пред одобрување

24Инфо - 22.07.2020

„Три вакцини против коронавирусот се во третата фаза на клинички студии, а тоа е последната фаза пред да бидат одобрени. Мислам дека до крајот на годинава ќе имаме одобрени вакцини за употреба“, изјавил Немања Деспот Марјановиќ, српски научник од ...

Наесен може да биде и полошо, на пролет масовно вакцинирање, предвидува научник од Институтот Броуд во Бостон

Република - 22.07.2020

Дури три вакцини против коронавирус се во третата фаза на клинички студии, а тоа е последната фаза пред да бидат одобрени. Мислам дека до крајот на годинава ќе имаме одобрени вакцини за употреба, вели Немања Деспот Марјановиќ, српски научник од ...

Рајан: Има напредок во развојот на вакцина, но во употреба дури од 2021 година

Вечер Прес - 22.07.2020

Извршниот директор на Светската здравствена организација за итни програми, Мајк Рајан, денеска изјави дека истражувачите „добро напредуваат“ во развојот на вакцините против Ковид-19, од кои неколку се во доцни фази на тестирање, но истакна дека ...

Рајан: Има напредок во развојот на вакцина, но во употреба дури од 2021 година

Frontline - 22.07.2020

Вакцините за оваа пандемија не се за богатите, нити за сиромашните, тие се за сите, рече Рајан. Извршниот директор на Светската здравствена организација за итни програми, Мајк Рајан, денеска изјави дека истражувачите „добро напредуваат“ во развојот ...

Рајан: Има напредок во развојот на вакцина, но во употреба дури од 2021 година

Либертас - 22.07.2020

– Извршниот директор на Светската здравствена организација за итни програми, Мајк Рајан, денеска изјави дека истражувачите „добро напредуваат“ во развојот на вакцините против Ковид-19, од кои неколку се во доцни фази на тестирање, но истакна дека ...

СЗО: Вакцината за КОВИД-19 не треба да се очекува пред првата половина на 2021 година

Пулс24 - 22.07.2020

Истражувачите откриваат „добар напредок“ во развивањето на вакцината за КОВИД-19, но првите вакцини не можат да се очекуваат пред првата половина на 2021 година, изјави експертот на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан.

Што всушност содржи вакцината за корона од Оксфорд?

Локално - 22.07.2020

Неодамна, ширум светот се појавија вести дека научниците од Оксфорд, во соработка со фармацевтската компанија AstraZeneca, успешно ја спроведоа првата и втората фаза на клиничките испитувања (човечко тестирање) на вакцината против коронавирус и дека ...

СЗО: Вакцина за Ковид 19 не пред 2021 година

Локално - 22.07.2020

Научниците постигнуваат добар напредок во развивањето на вакцина за Ковид-19 и повеќе од нив во моментов се во завршна фаза на испитувања, но не можеме да очекуваме вакцинацијата да започне пред првите месеци од следната година, изјави денеска ...

Рајан: Има напредок во развојот на вакцина, но во употреба дури од 2021 година

Опсервер - 22.07.2020

Женева, 22 јули 2020 () – Извршниот директор на Светската здравствена организација за итни програми, Мајк Рајан, денеска изјави дека истражувачите „добро напредуваат“ во развојот на вакцините против Ковид-19, од кои неколку се во доцни фази на ...

По ветувачките резултати, САД плаќа 1,95 милијарди долари за 100 милиони дози за потенцијалната вакцина за коронавирус

Точка - 22.07.2020

Американската влада ќе плати 1,95 милијарди долари за 100 милиони дози на потенцијалната вакцина против новиот коронавирус, која заедно ја развиваат германско-американските компании "BioNTtech/Pfizer", соопштиле денес овие две лаборатории.

Британските експерти предупредуваат: Човештвото со коронавирусот ќе живее со децении

Точка - 22.07.2020

Експертите предупредуваат дека светот, и покрај евентуалното пронаоѓање на вакцина, со коронавирусот ќе живее со децении. Тоа се зборовите на докторот Џереми Фарар на коментарот на премиерот на Велика Британија дека се надева дека оваа држава ќе се ...

„AstraZeneca“ работи на вакцина за корона која ќе чини 2,5 евра

Локално - 22.07.2020

Фармацевтскиот концерн „AstraZeneca“ планира до крајот на годинава да пушти на пазарот вакцина против коронавирусот, која, како што најави претседателот на компанијата Паскал Сориот, ќе чини 2,5 евра.

„Супермен“ се спротивставува на правилата – не сака маска и вакцина

Локално - 22.07.2020

Центарот на Лејкерс, Двајт Хауард се спротивставува на мерките против ширењето на коронавирусот. Еден од најсилните играчи во лигата лобираше против продолжување на прекинатата НБА сезона, а во тоа имаше најголема поддршка од Кајри Ирвинг.

СРПСКИ НАУЧНИК: Три вакцини се пред одобрување, први треба да бидат медицинските лица, постарите и оние со хронични ...

Фактор - 22.07.2020

Дури три вакцини против коронавирусот се во третата фаза на клинички студии, а тоа е последната фаза пред да бидат одобрени. Мислам дека до крајот на годинава ќе имаме одобрени вакцини за употреба, изјавил Немања Деспот Марјановиќ, српски научник од ...

Српски научник од САД: Короната мутира, наесен може да биде полошо, на пролет масовна вакцинација

Локално - 22.07.2020

Дури три вакцини против коронавирус се во третата фаза на клинички студии, а тоа е последната фаза пред да бидат одобрени. Мислам дека до крајот на годинава ќе имаме одобрени вакцини за употреба, вели Немања Деспот Марјановиќ, српски научник од ...

Сорио: Работиме на вакцина против Ковид-19 која ќе чини само 2,5 евра

Денешен - 22.07.2020

Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ планира до крајот на годинава да пласира на пазарот вакцина против новиот коронавирус, која ќе чини 2,50 евра, најави претседателот на компанијата Паскал Сорио.

Фармацевтска компанија: Вакцината против корона вирус ќе чини 2,50 евра

Скопје инфо - 22.07.2020

Фармацевтскиот концерн „АстраЗенека“ планира вакцината против коронавирус да ја изнесе на пазарот до крајот на годинава, а како што најави претседателот на компанијата, Паскал Сориот, таа ќе чини 2,50 евра.

Мишустин: Се надевам на руска вакцина против коронавирусот оваа есен

Опсервер - 22.07.2020

Москва, 22 јули 2020 () – Премиерот на Русија Михаил Мишустин изрази надеж дека Русија до есен ќе има своја вакцина против коронавирусот. – Најважно е да бидеме апсолутно сигурни дека вакцината е безбедна и да обезбедиме погони за нејзино ...

Bакцината против корона ќе чини само 2,5 евра

Република - 22.07.2020

Фармацевтскиот концерн „АстраЗенека“ планира вакцината против коронавирус да ја изнесе на пазарот до крајот на годинава, а како што најави претседателот на компанијата, Паскал Сорио, таа ќе чини 2,5 евра.

Наесен може да биде и полошо, напролет масовно вакцинирање, предвидуваат научниците

Скопје инфо - 22.07.2020

Дури три вакцини против коронавирус се во третата фаза на клинички студии, а тоа е последната фаза пред да бидат одобрени. Мислам дека до крајот на годинава ќе имаме одобрени вакцини за употреба, вели Немања Деспот Марјановиќ, српски научник од ...

Паскал Сорио: Работиме на вакцина против Ковид-19 која ќе чини 2,50 евра

Опсервер - 22.07.2020

Париз, 22 јули 2020 () – Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ планира до крајот на годинава да пласира на пазарот вакцина против новиот коронавирус, која ќе чини 2,50 евра, најави претседателот на компанијата Паскал Сорио.

Вакцината против коронавирус ќе чини 2,50 евра

24Инфо - 22.07.2020

Фармацевтскиот концерн „АстраЗенека“ планира вакцината против коронавирус да ја изнесе на пазарот до крајот на годинава, а како што најави претседателот на компанијата, Паскал Сориот, таа ќе чини 2,50 евра.

Развиена вакцина против ковид-19

Н.Македонија - 22.07.2020

Вакцината против коронавирусот што ја разви Универзитетот во Оксфорд се чини безбедна и го стимулира имунолошкиот систем. Во испитувањата биле опфатени 1.077 лица и притоа се покажало дека вакцината го предизвикала имунолошкиот систем да произведува ...

Сорио: До крајот на годината очекуваме ДА ПЛАСИРАМЕ ВАКЦИНА КОЈА ЌЕ ЧИНИ 2,50 ЕВРА

Вечер - 22.07.2020

Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ планира до крајот на годинава да пласира на пазарот вакцина против новиот коронавирус, која ќе чини 2,50 евра, најави претседателот на компанијата Паскал Сорио.

Фармацевтска компанија: Вакцината против коронавирус ќе чини 2,50 евра

Вечер - 22.07.2020

Фармацевтскиот концерн „АстраЗенека“ планира вакцината против коронавирус да ја изнесе на пазарот до крајот на годинава, а како што најави претседателот на компанијата, Паскал Сориот, таа ќе чини 2,50 евра.

Мишустин: Се надевам на руска вакцина против коронавирусот оваа есен

MakPress - 22.07.2020

Премиерот на Русија Михаил Мишустин изрази надеж дека Русија до есен ќе има своја вакцина против коронавирусот. – Најважно е да бидеме апсолутно сигурни дека вакцината е безбедна и да обезбедиме погони за нејзино производство.

Паскал Сорио: Работиме на вакцина против Ковид-19 која ќе чини 2,50 евра

MakPress - 22.07.2020

Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ планира до крајот на годинава да пласира на пазарот вакцина против новиот коронавирус, која ќе чини 2,50 евра, најави претседателот на компанијата Паскал Сорио.

Русија: Готова е првата вакцина против коронавирусот

ТВ21 - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Забрзува трката по вакцина против коронавирус

Deutsche Welle - 21.07.2020

Научници ширум светот се во потрага по вакцина против коронавирус. На листата на СЗО се 160 потенцијални вакцини. Кој ќе победи во трката, уште е неизвесно. Три тима веќе започнаа опсежни, завршни студии.

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

Алсат-М - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Готова е првата руска вакцина против ковид-19

Канал5 - 21.07.2020

Готова е првата руска вакцина против ковид-19 создадена од воени експерти и научници од Националниот истражувачки институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, рече првиот заменик министер за одбрана нарусија, Руслан Цаликов.

Вакцината од Оксфорд покажува резултати, но нема гаранции дека ќе биде готова до крајот на годинава

Канал5 - 21.07.2020

Се уште во рана фаза на клинички испитувања, но голема надеж на глобално ниво за победата над коронавирусот, „Оксфордската вакцина“ покажува одлични резултати. Научниците велат дека можеме да ја очекуваме пред нова година, доколку работите продолжат ...

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

Фокус - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Готова е руската вакцина против коронавирусот

Телма - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

А1 On - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Готова е првата руска вакцина против Ковид19

OhridNews - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов, пренесува ...

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

Сител - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

Независен - 21.07.2020

Русија – Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

USB - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Добри вести од Британија за вакцина против коронавирусот

Таратур - 21.07.2020

Вакцината против коронавирусот развиена од универзитетот во Оксфорд е безбедна и може да го активира имунолошкиот систем, покажаа прелиминиарните резултати од клиничкото истражување, објави „Би-Би-Си.

Подготвена е руската вакцина против коронавирус

Нетпрес - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирус, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија на Гамалеја, е подготвена. Ова го изјави заменик министерот за одбрана на Русија, Руслан Чаликов.

Вакцината од „Оксфорд“ покажува резултати, но нема гаранции дека ќе биде готова годинава

USB - 21.07.2020

Потенцијалната вакцина од Универзитетот „Оксфорд“ против коронавирусот може да се појави до крајот на годината, но не е сигурно дека тоа ќе се случи, објави водечката лабораторија за развој на вакцини.

Забрзува трката по вакцина против коронавирус

Независен - 21.07.2020

Научници ширум светот се во потрага по вакцина против коронавирус. На листата на СЗО се 160 потенцијални вакцини. Кој ќе победи во трката, уште е неизвесно. Три тима веќе започнаа опсежни, завршни студии Листата на Светската здравствена организација ...

Цената на нафтата се искачи на 44 долари за барел

+инфо - 21.07.2020

Растот на цената на нафата се должи на позитивните резултати од испитувањата за вакцина против ковид-19 и договорот за стимулација на економијата на ЕУ. Нарачките за септември на нафтата „брент“ за првпат по 9 март ја надминаа границата од 44 ...

Нафтата поскапе по позитивните вести за вакцина против Ковид-19

Независен - 21.07.2020

Иако многумина можеби помислија дека е негативна цената на целокупната нафта, има нијанси Н арачките за септември на нафтата „Брент“ за првпат по 9 март ја надминаа границата од 44 американски долари за барел, се гледа од тргувањата на ...

Се забрзува трката по вакцина против коронавирус

Нова ТВ - 21.07.2020

Листата на Светската здравствена организација (СЗО) постојано се зголемува и се дополнува со нови потенцијални вакцини против коронавирус. Во меѓувреме, научниците ширум светот истражуваат преку 160 можни вакцини, а 23 експериментални вакцини веќе ...

Што се наоѓа во Оксфорд вакцината која треба да нѐ заштити од коронавирусот?

Слободен Печат - 21.07.2020

Експертите во текот на клиничкото тестирање забележале дека вакцината предизвикува силна имунолошка реакција на коронавирусот. Вчера на насловните страници од медиумите одекна веста дека научниците од Оксфорд во соработка со фармацевтската компанија ...

Од што е направена експерименталната вакцина од „Оксфорд“ и како дејствува?

Факултети - 21.07.2020

Веста за експерименталната вакцина против коронавирусот, која ја разви Универзитетот во Оксфорд како сигурна и ефикасна, а која го активира имунолошкиот систем, го привлече вниманието на јавноста во светот.

Огромна доза надеж за вакцината на Оксфорд

Слободен Печат - 21.07.2020

Тимот од Универзитетот Оксфорд објави дека експерименталната верзија на вакцината што ја развива се покажала безбедна и предизвикала „силна имунолошка реакција“ кај луѓето што доброволно ја примиле Светот од вчера има за еден мал чекор поголема ...

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

+инфо - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Вакцината на Оксфорд влева надеж - за Македонија ќе бидат потребни 200.000 вакцини

Сител - 21.07.2020

Вакцината против коронавирус на Универзитетот Оксфорд можно е да биде пуштена во употреба до крајот на годината, смета професорот Драган Даниловски. Тој во разговор за Сител вели дека Британците се најблиску до производство на заштита од Ковид од ...

Британски експерти: Коронавирусот ќе биде тука уште многу, многу години

Макфакс - 21.07.2020

Велика Британија ќе живее со коронавирусот уште многу години, па дури и вакцината е малку веројатно да го отстрани засекогаш, предупредуваат британски експерти, објави Би-би-си. Директорот на „Велком траст“, независна организација за истражувања, ...

Трамп од денес продолжува со дневните брифинзи за коронавирус

Глас на Америка - 21.07.2020

Во меѓувреме, повеќе вакцини покажаа позитивни резултати при тестирањата ВАШИНГТОН — Научниците забележуваат прогрес во трката да се направи безбедна и ефективна вакцина против КОВИД-19, како што бројот на заразени во светот надмина 14,7 милиони, и ...

Студијата за вакцината против коронавирус на Оксфорд даде успешни првични резултати

Радио МОФ - 21.07.2020

Надежите за стопирање на пандемијата се зголемени откако експерименталната верзија на Оксфордската вакцина се покажа како безбедна и генерираше силен имунитетски одговор кај луѓето кои волонтираа за испитувањето.

Вакцината од Оксфорд покажува резултати, но нема гаранции дека ќе биде готова до крајот на годинава

Макфакс - 21.07.2020

Потенцијалната вакцина од универзитетот Оксфорд против коронавирусот може да се појави до крајот на годината, но не е сигурно дека тоа ќе се случи, објави водечката лабораторија за развој на вакцина.

Русите тврдат дека имаат вакцина против Ковид-19

Макфакс - 21.07.2020

Готова е првата руска вакцина против Ковид-19 создадена од воени експерти и научници од Националниот истражувачки институт за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, рече првиот заменик-министер за одбрана на Русија, Руслан Цаликов.

Руската вакцина протиов коронавирусот е готова: Сите доброволци кои ја примиле развиле имунитет на вирусот

Press24 - 21.07.2020

Спремна е првата руска вакцина против коронавирусот која ја направил воен експерт и научници на Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеј, изјавил денес заменик на рускиот министер за одбрана Руслан Цаликов.

Подготвена е првата руска вакцина против коронавирусот

Слободен Печат - 21.07.2020

Порано шефицата на Центарот за клинички поручувања на лековите од Универзитетот „Сеченов“, Елена Смоларчук, соопшти дека сите доброволци, на кои е тестирана вакцината на Универзитетот „Сеченов“, стекнале имунитет.

СЗО ги поздрави резултатите од тестот на двете вакцини

Р.С.Европа - 21.07.2020

Светската здравствена организација ги поздрави резултатите од првичното тестирање на две експериментални вакцини против коронавирусот, но предупреди дека претстои долг пат до ефикасна вакцина.

СЗО и УНИЦЕФ предупредуваат дека поради пандемијата, децата во светот не примаат важни вакцини

Деца - 21.07.2020

Забележан е значителен пад на бројот на деца што примиле вакцини за дифтерија, тетанус и пертусис (голема кашлица) во првите четири месеци од оваа година, според новите прелиминарни податоци на ОН објавени во средата.

Британски експерти: Коронавирусот ќе биде тука уште многу, многу години

24Инфо - 21.07.2020

Велика Британија ќе живее со коронавирусот уште многу години, па дури и вакцината е малку веројатно да го отстрани засекогаш, предупредуваат британски експерти, објави Би-би-си. Директорот на „Велком траст“, независна организација за истражувања, ...

Британски експерти: Коронавирусот ќе биде тука уште многу, многу години

MTM - 21.07.2020

Велика Британија ќе живее со коронавирусот уште многу години, па дури и вакцината е малку веројатно да го отстрани засекогаш, предупредуваат британски експерти, објави Би-би-си. Директорот на „Велком траст“, независна организација за истражувања, ...

СЗО ги поздрави резултатите од тестот на двете вакцини

Скопје инфо - 21.07.2020

Светската здравствена организација ги поздрави резултатите од првичното тестирање на две експериментални вакцини против коронавирусот, но предупреди дека претстои долг пат до ефикасна вакцина.

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

Република - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Русите тврдат дека имаат вакцина за Ковид-19

MTM - 21.07.2020

Готова е првата руска вакцина против Ковид-19 создадена од воени експерти и научници од Националниот истражувачки институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, рече првиот заменик министер за одбрана на Русија, Руслан Цаликов.

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

Курир - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцини

MTM - 21.07.2020

Доколку клиничките испитувања се покажат успешни, Русија се надева дека со своите партнери до крајот на годинава ќе произведат околу 200 милиони дози на новата вакцина против коронавирусот.

Вакцината од Оксфорд покажува резултати, но нема гаранции дека ќе биде готова до крајот на годинава

24Инфо - 21.07.2020

Потенцијалната вакцина од универзитетот Оксфорд против коронавирусот може да се појави до крајот на годината, но не е сигурно дека тоа ќе се случи, објави водечката лабораторија за развој на вакцина.

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

4NEWS - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

24Инфо - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

СЗО ги поздрави резултатите од тестот на двете вакцини

Тера - 21.07.2020

Светската здравствена организација ги поздрави резултатите од првичното тестирање на две експериментални вакцини против коронавирусот, но предупреди дека претстои долг пат до ефикасна вакцина.

Вакцината од Оксфорд покажува резултати, но нема гаранции дека ќе биде готова до крајот на годинава

MTM - 21.07.2020

Потенцијалната вакцина од универзитетот Оксфорд против коронавирусот може да се појави до крајот на годината, но не е сигурно дека тоа ќе се случи, објави водечката лабораторија за развој на вакцина.

Русите тврдат дека имаат вакцина против ковид-19

Тера - 21.07.2020

Готова е првата руска вакцина против ковид-19 создадена од воени експерти и научници од Националниот истражувачки институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, рече првиот заменик-министер за одбрана на Русија, Руслан Цаликов.

Русите тврдат дека имаат вакцина за Ковид-19

Centar - 21.07.2020

Готова е првата руска вакцина против Ковид-19 создадена од воени експерти и научници од Националниот истражувачки институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, рече првиот заменик министер за одбрана на Русија, Руслан Цаликов.

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

Либертас - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Кој е посилен, грипот или короната

НМД - 21.07.2020

Прашањето кое сите сега си го поставуваат е – како коронавирусот ќе влијае врз здравјето кога ќе започне сезоната на грипот. Многумина се загрижени како ќе се однесува коронавирусот врз здравјето кога ќе започне сезоната на грипот.

Дали Русите ќе бидат првите кои ќе произведат вакцина за коронавирус? Уште пред неколку месеци вакцина добиле ...

Точка - 21.07.2020

Неименувани извори за „Блумберг“ откриваат дека уште во април оваа година истакнати бизнисмени и членови на руската политичка елита добиле вакцина за коронавирус. Големата трка во потрагата по вакцина за коронавирус продолжува, а неколку земји се во ...

Испитувањето на вакцината против корона ја зголеми цената на нафтата

Локално - 21.07.2020

Цените на нафтата денеска скокнаа на највисоко ниво од март „на крилјата“ на позитивните вести за клинички испитувања на вакцината против вирусот Ковид-19 и договорот на лидерите на Европската унија за фондот за економско закрепнување од последиците ...

Добрите вести за вакцината ја зголемија цената на нафтата

Фактор - 21.07.2020

Се зголемија цените на нафтата. Тие денеска скокнаа на највисоко ниво од март по вестите за клинички испитувања на вакцината против Ковид-19 и договорот на лидерите на Европската унија за фондот за економско закрепнување од последиците од кризата.

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

iPortal - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Расте цената на нафтата по позитивните вести за вакцина против Ковид-19

Опсервер - 21.07.2020

Вашингтон, 21 јули 2020 () – Нарачките за септември на нафтата „Брент“ за првпат по 9 март ја надминаа границата од 44 американски долари за барел, се гледа од тргувањата на Интерконтиненталата берза (ИЦЕ) со седиште во Атланта, Џорџија.

БИТКА ПРОТИВ КОВИД-19: Готова е првата руска вакцина направена од научници и воени експерти

Денешен - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Велика Британија нарачала 90 милиони дози вакцини против Ковид-19

MTM - 21.07.2020

Велика Британија одлучила да купи 90 милиони дози вакцини против Ковид-19, коишто ги развиваат големите фармацевтски фабрики со седишта во Франција, Германија и САД, соопшти владата. Нарачани се 60 милиони дози вакцини од француската Валнева и 30 ...

Готова е првата руска вакцина против коронавирусот

Вечер Прес - 21.07.2020

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Вакцината за Ковид-19 во Оксфорд може да биде готова во септември

Женски магазин - 21.07.2020

И денес добр и вести доаѓаат од Велика Британија Потенцијалната вакцина против Ковид-19, изработена од експерти од Универзитетот во Оксфорд, би можела да биде пуштена во употреба во септември, но сè уште не е сигурно дека тоа всушност ќе се случи.

Расте цената на нафтата по позитивните вести за вакцина против Ковид-19

Либертас - 21.07.2020

Н арачките за септември на нафтата „Брент“ за првпат по 9 март ја надминаа границата од 44 американски долари за барел, се гледа од тргувањата на Интерконтиненталата берза (ИЦЕ) со седиште во Атланта, Џорџија.

Руската вакцина против Ковид-19 е подготвена! Направени се последните проверки, сите доброволци развиле имунитет на ...

Точка - 21.07.2020

Подготвена е првата вакцина против коронавирусот, која ја направиле воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеј, изјавил денеска заменикот на рускиот министер за одбрана Руслан Цаликов.