TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев, Чауш и Спасовски директно вмешани во настаните од „Дива населба“

Пулс24 - 14.02.2016

Во својата последна колумна на Драган Павловиќ – Латас, насловена како „Мортиша“ како мрачниот лик од „Адамс Фемили“ покрај освртот на последните настани во врска со Специјалното Јавно обвинителство, Латас открива дека наскоро следува фаза во која ...

Лажеш како Латас

Утрински - 12.02.2016

Работата испадна како кравата која давала многу млеко, ама по молзењето го ритала коритото Докторот по новинарство Драган Павловиќ-Латас го покажа јавно на ТВ Сител дното на сфаќањата на еден наемник во професијата.

Медиумите губитници во мечот Латас - Заев

Утрински - 12.02.2016

Татјана Поповска Лавина од реакции и осуда предизвика интервјуто што прексиноќа главниот и одговорен уредник на телевизија Сител Драган Павловиќ-Латас го водеше со лидерот на опозицијата Зоран Заев.

Реакција на МАН за настапите на Заев и Шеќеринска на Сител и Канал 5

Нова ТВ - 12.02.2016

Македонската асоцијација на новинари денеска реагира на двата настапи на претседателот и потпретседателчката на СДСМ Зоран Заев и радмила Шеќеринска на Сител и Канал 5 изминатите два дена.

Хајка и притисок за да се прифати законот на СДСМ и Ванхауте

Сител - 12.02.2016

Ги прашуваме ЗНМ и Агенцијата за медиуми - која е суштината и намената на нивното постоење: да бранат политичар од новинар, или обратно. Ако имаат намера да ги штитат политичарите од јавна и законска одговорност кога новинар им презентира документи ...

Лажеш како Латас

Репортер - 12.02.2016

Докторот по новинарство Драган Павловиќ-Латас го покажа јавно на ТВ Сител дното на сфаќањата на еден наемник во професијата. Беше тоа уште една тажна и срамна приказна за македонското новинарство.

Латас, Јусуф, турбофолк

Окно - 12.02.2016

Го сонив Латас ноќеска. Паднал во турски затвор во Подрум Кале. Лежеше помешечки на смрдлива сламарица, исплашен ко маче, а стражарот Јусуф го милуваше по газето и нежно го праша: Бу кач марка?! Е сега, не знам дали Латас се договори со него околу ...

МАН: Хајка и притисок за да се прифати законот на СДСМ и Ванхауте

Курир - 12.02.2016

Македонската асоцијација на новинари (МАН), задружение со наголем број легитимирани новинари во Македонија со внимание и трпение ја следи дебатата која се води по повод гостувањето на политичарот, претседател на СДСМ Зоран Заев во ТВ Дневник на ...

Пендаров: Дали бевме сведоци на новинарското дно кај нас

Репортер - 12.02.2016

После она што се случи во средата да сум јас на местото на газдата на Сител фигуративно речено на клоци би го избркал одговорниот уредник Латас познат и како “Ало началниче“. Да сме ние барем малку правна држава сега “Агенцијата за аудио и ...

МАН: Целата хајка е со цел да се прифати законот за медиуми на СДСМ и Ванхауте

Нетпрес - 12.02.2016

Цениме дека целата хајка, која почнува од дипломатските твитери, а продолжува со соросоидните медиуми и нивните тролови кои под лажни профили даваат коментари на Фејсбук и интерент е со цел да се изврши притисок, и да се наметне Законот за медиуми ...

Хајка и притисок за да се прифати законот на СДСМ и Ванхауте

Вечер Прес - 12.02.2016

Ги прашуваме ЗНМ и Агенцијата за медиуми - која е суштината и намената на нивното постоење: да бранат политичар од новинар, или обратно. Ако имаат намера да ги штитат политичарите од јавна и законска одговорност кога новинар им презентира документи ...

Лажете како Турчин

Либертас - 12.02.2016

Споредбата “Лажете како Турчин“ е оригинална и „оказионална“ креација главниот уредник на ТВ-Сител Драган Павловиќ-Латас. Изразот „оказионал“ се користи како ознака за оние зборови кои содржат силна индивидуална црта, а се врзуваат за речник и стил ...

МАН: Притисок за да се прифати законот на СДСМ и Ванхауте

Пулс24 - 12.02.2016

Македонската асоцијација на новинари (МАН), задружение со наголем број легитимирани новинари во Македонија со внимание и трпение ја следи дебатата која се води по повод гостувањето на политичарот, претседател на СДСМ Зоран Заев во ТВ Дневник на ...

„Соросоиди“, „Лажеш како Турчин!“ – интервју полно со говор на омраза и со стереотипи

СПФМ - 12.02.2016

Колку дебели треба да бидат црвените линии за да не се случува говор на омраза. Фото: скриншот „Соросоиди“, „Лажеш како Турчин“, „Ти си изрод“, „Ти не си мушкарац“ беа само дел од квалификациите што главниот и одговорен уредник на „Сител“, Драган ...

Новинарското здружение на Латас, МАН: Бејли и Орав вршат притисок и се мешаат во уредувачката политика

Либертас - 12.02.2016

МАН, каде генерален секретар е Драган Павловиќ – Латас, втор ден по ред реагира и е единствено здружение кое го брани Латас, по гостувањето на Заев во Сител. Нивното денешно соопштение ви го пренесуваме во целост: Македонската асоцијација на ...

Реакција на Турската амбасада во врска со интервјуто на Сител

Телма - 11.02.2016

Синоќешниот недоличен израз на главниот и одговорен уредник на Сител Телевизија Драган Павловиќ Латас кон великиот турски народ на најсилен начин го осудуваме. Овој израз полн со омраза и злоба, во иста мера го возвраќаме кон именованото лице кое во ...

Тужба против Латас, извинување од ТВ Сител: Побара турската етничка заедница

Телма - 11.02.2016

Стотина граѓани од турската етничка заедница, револтирани од изјавата на главниот уредник на Телевизија Сител, Драган Павловиќ-Латас искажана во интервјуто со лидерот на СДСМ, Зоран Заев излегоа на протест пред Владата и пред Телевизијата.

АВМУ го осудува непочитувањето на професионалните стандарди во интервјуто на Сител

Канал5 - 11.02.2016

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува непочитувањето на професионалните принципи и стандарди од страна на одговорниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ Латас при гостувањето на претседателот на СДСМ Зоран Заев.

Протести пред Влада и Сител

24 Вести - 11.02.2016

Со извици „Излези да се извиниш“, „Телевизија е или обложувалница“, „Срам да ви е“, неколку десетици турци кои живеат во Македонија, со поддршка од граѓани од различна националност, протестираа пред телевизијата „Сител“ во знак на револт од ...

Турската амбасада со осуда за Латас

Телма - 11.02.2016

Турската амбасада во Македонија силно го осуди синоќешниот недоличен израз кон турскиот народ на главниот и одговорен уредник на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас. Острата осуда уследи по интервјуто со лидерот на опозицијата Зоран Заев во кое ...

Протести и тужби против Латас од турската заедница

Телма - 11.02.2016

Турската заедница во земјава не го прифати извинувањето на Латас. Со протести пред Сител и тужби против главниот уредник го изразија револтот од изјавата со која го навреди турскиот народ.

Жестоки реакции по интервјуто Заев - Латас

24 Вести - 11.02.2016

Припадниците на турската етничка заедница во Македонија го искажаа својот револт кон уредникот на Сител, Драган Павловиќ Латас, кој при синоќешното интервју на лидерот на опозицијата, Зоран Заев му рече „Ти лажеш како Турчин“.

Новинарски стандарди и етика

24 Вести - 11.02.2016

Непрофесионално однесување, непристојност и несоодветен третман ова се дел од реакциите на институциите по вчерашното интервју на главниот и одговорен уредник Драган Павловиќ Латас и лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Реакции за гостувањето на Заев во Сител

Алсат-М - 11.02.2016

Тешките навреди од одговорниот уредник на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас, во вчерашното интервју со лидерот на опозицијата, Зоран Заев, предизвикаа протести и лавина реакции во јавноста.

Сарач: Навредите и штетат на Македонија

ТВ21 - 11.02.2016

На ваков начин нашите сограѓани од турската заедница го изразија револтот против навредливите зборови на главниот уредник на ТВ „Сител“, искажани во интервјуто со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Турската амбасада го осуди однесувањето на Павловиќ како недолично

Утрински - 11.02.2016

Синоќешниот (10 февруари) недоличен израз на главниот и одговорен уредник на телевизијата „Сител“ Драган Павловиќ - Латас кон великиот турски народ на најсилен начин го осудуваме, стои во реакцијата на Турската амбасада во Македонија.

Турската амбасада го осудува Латас за изразот полн со „омраза и злоба“

Алсат-М - 11.02.2016

Турската амбасада во Македонија „на најсилен начин го осудува“ синоќешниот недоличен израз на главниот и одговорен уредник на Сител телевизија Драган Павловиќ Латас „кон великиот турски народ“.

АВМУ го осуди однесувањето на Павловиќ во интервјуто на „Сител“

Утрински - 11.02.2016

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува непочитувањето на професионалните новинарски принципи и стандарди од страна на одговорниот уредник на телевизија „Сител“ Драган Павловиќ-Латас при гостувањето на претседателот на ...

Советот на честа при ЗНМ: Латас го урива угледот на новинарите

Телма - 11.02.2016

И покрај тоа што Драган Павловиќ Латас не е член на Здружението на новинарите на Македонија, Советот на честа се дистанцира од неговото однесување синоќа во текот на интервјуто на ТВ Сител со Зоран Заев, затоа што така ја дискредитира целата ...

„Балансирано известување“: Primetime crime!

Deutsche Welle - 11.02.2016

Дуелот Латас-Заев предизвика жестоки реакции и отвори многу прашања: за новинарската етика, непостоењето граница меѓу медиуми и партијата на власт, третманот на некои етнички заедници и можното протекување докази. „Ти си изрод“...

Граѓани од турска националност на протест

ТВ21 - 11.02.2016

Граѓани од турска националност денеска ќе излезат на протест, поради вчерашната изјава на главниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ „Лажеш како Турчин“, која му беше упатена на гостинот во студиото, лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Орав по гостувањето на Заев кај Латас: Балансирано медиумско известување???

Фокус - 11.02.2016

Веднаш по гостувањето на лидерот на опозицијата Зоран Заев во вестите на Сител кај уредникот Драган Павловиќ-Латас. Веднаш по гостувањето на лидерот на опозицијата Зоран Заев во вестите на Сител кај уредникот Драган Павловиќ-Латас, евроамбасадорот ...

АВМУ: Наместо интервју видовме навреди и неетичност

+инфо - 11.02.2016

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди, како што вели, „непочитувањето на професионалните новинарски принципи и стандарди од страна на одговорниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ-Латас при гостувањето на лидерот на ...

Во 2012 предупредував да се преземат итни мерки за Латас, да се запре ова медиумско лудило

Репортер - 11.02.2016

Фејсбук статус на Замир Мехмети: Како поранешен член на тогашен совет за радиодифузија , денес позната како агенција за медиуми ми текна на една од нај жустрите дебати што некогаш се случиле во советот на тема говор на омраза (2012) каде конкретен ...

Ердоган Сарач: Сител да го дисциплинира трубачот на власта – Латас

А1 On - 11.02.2016

Од ударниот дневник на ТВ Сител во 19 часот главниот уредник Драган Павловиќ – Латас во разговор со претседателот на СДСМ господин Зоран Заев, цитираме рече: „лажеш како Турчин“, а претходно најави дека Република Турција се спрема да отвори војна ...

Агенцијата за медиуми го осуди настапот на Драган Павловиќ – Латас

Капитал - 11.02.2016

„Без каква било професионална дистанца, без почитување на достоинството на соговорникот и на низа други личности споменати во разговорот, наместо интервју реализирано според правилата за овој новинарски жанр, гледачите беа сведоци на комплетно ...

Ќибритчињата и на мост, таму клади се` Латасу!

Репортер - 11.02.2016

Подобро во гнездото на режимот, по линијата на добриот или недобриот вкус, отколку греење на снесените кукавички јајца. Уште ми е свежо кога јавно ја нападнав една од Хималаите на новинарството во Македонија, Оливера Трајковска(нормално после мојата ...

ВИДЕО: Навредите единствен аргумент на Заев

Курир - 11.02.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев синоќа гостуваше во Дневникот на Сител телевизија. Ова видео покажува дека првиот човек на опозицијата во недостаток на конкретни аргументи за да одговори на поставените прашања, постојано се служеше со дрски навреди и ...

Латас, Јусуф, турбофолк

Репортер - 11.02.2016

сонив Латас ноќеска. Паднал во турски затвор во Подрум Кале. Лежеше помешечки на смрдлива сламарица, исплашен ко маче, а стражарот Јусуф го милуваше по газето и нежно го праша: Бу кач марка!? Е сега, не знам дали Латас се договори со него околу ...

Советот на честа на ЗНМ: Латас ја дискредитира целата новинарска фела

Репортер - 11.02.2016

Покрај тоа што Драган Павловиќ Латас не е член на Здружението на новинарите на Македонија, Советот на честа се дистанцира од неговото однесување синоќа во текот на интервјуто на ТВ Сител со Зоран Заев, затоа што така ја дискредитира целата ...

Остра критика за Латас и од турската партија во владината коалиција

Нова ТВ - 11.02.2016

Демократската Партија на Турците на Македонија најостро го осудува, како што велат, навредливиот израз на главниот уредник на Сител телевизија, новинарот Драган Павлович – Латас упатен кон Турскиот народ.

Турските медиуми пишуваат за навредата во вестите на Сител

Репортер - 11.02.2016

Еден од најтиражните весници во Турција, Милијет пишува за „скандалот“ во Македонија кога новинар на вести на лидерот на опозицијата му кажа „лажеш како Турчин“. -На приватната телевизија Сител, новинарот Драган Павловиќ Латас на гостинот во ...

Ски-центарот ,,Кожуф‘‘ демантира дека Латас има имот и бара извинување од Заев

Курир - 11.02.2016

Имотниот лист со кој Заев тврдеше дека Латас поседува огромен плац на Кожуф или е фалсификат или пак не постои. Ски центарот Кожуф во демант испратен до лидерот на опозицијата тврди дека главниот и одговорен уредник на Сител не поседува имот на ...

Ски-центарот ,,Кожуф‘‘ демантира дека Латас има имот и бара извинување од Заев

Press24 - 11.02.2016

Имотниот лист со кој Заев тврдеше дека Латас поседува огромен плац на Кожуф или е фалсификат или пак не постои. Ски центарот Кожуф во демант испратен до лидерот на опозицијата тврди дека главниот и одговорен уредник на Сител не поседува имот на ...

Ски-центарот ,,Кожуф‘‘ демантира: Латас нема имот на Кожуф

Нетпрес - 11.02.2016

Имотниот лист со кој Заев тврдеше дека Латас поседува огромен плац на Кожуф или е фалсификат или пак не постои. Ски центарот Кожуф во демант испратен до лидерот на опозицијата тврди дека главниот и одговорен уредник на Сител не поседува имот на ...

Денеска пред Влада протест на Турците: Ние не лажеме!

Репортер - 11.02.2016

Tурците во Македонија денеска организираат протест по, како што велат, вчерашната навреда од страна на уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас. Која ја прелеала чашата. Еве што стои во повикот објавен на ФБ: Дрскоста на Драган Павловиќ ...

Ердоган Сарач: Сител да го дисциплинира трубачот на власта – Латас

Репортер - 11.02.2016

Од ударниот дневник на ТВ Сител во 19 часот главниот уредник Драган Павловиќ – Латас во разговор со претседателот на СДСМ господин Зоран Заев, цитираме рече: „лажеш како Турчин“, а претходно најави дека Република Турција се спрема да отвори војна ...

Латас им се извини на Турците

А1 On - 11.02.2016

Главниот уредник на Сител, Драган Павловиќ – Латас, синоќа во вториот дневник на телевизијата им се извини на сите Турци, за тоа што во текот на интервјуто со лидерот на СДСМ, во вестите во 19 часот, на Зоран Заев му се обрати со зборовите „Лажеш ...

Латас: Им се извинувам на сите Турци - турскиот народ и турската држава се големи пријатели на Македонија

Press24 - 11.02.2016

Жалам и се извинувам на секој Турчин кој се почуствувал навреден и ветувам дека тоа никако не може да се повтори, бидејќи тоа не е ниту мој став, ниту мое убедување, едноставно е мој гаф, рече уредникот на телевизија Сител Драган Павловиќ- Латас во ...

Латас им се извини на Турците

Репортер - 11.02.2016

Главниот уредник на Сител, Драган Павловиќ – Латас, синоќа во вториот дневник на телевизијата им се извини на сите Турци, за тоа што во текот на интервјуто со лидерот на СДСМ, во вестите во 19 часот, на Зоран Заев му се обрати со зборовите „Лажеш ...

Млади битолчани: Груевски, веќе не си ТВ ѕвезда

Репортер - 11.02.2016

Младите од Битола на свој начин го искоментираа вчерашното интервју на лидерот на СДСМ со Драган Павловиќ Латас на Сител ТВ. „Никола, не си веќе ТВ ѕвезда“, порачаа битолчани. Инаку интервјуто наиде на бурни реакции на социјалните мрежи.

ЦИВИЛ изразува згрозување од крајно дрскиот, непрофесионален и неетички настап на Латас

Репортер - 11.02.2016

ЦИВИЛ изразува згрозување од крајно дрскиот, арогантен, непрофесионален и неетички настап на главниот уредник на ТВ Сител, Драган Павловиќ-Латас на 10 февруари 2016 година, кога во програмата беше поканет опозицискиот лидер Зоран Заев.

Турската амбасада со осуда за говорот на Латас

А1 On - 11.02.2016

Синоќешниот (10 февруари) недоличен израз на главниот и одговорен уредник на Сител Телевизија Драган Павловиќ Латас кон великиот турски народ на најсилен начин го осудуваме. Овој израз полн со омраза и злоба, во иста мера го возвраќаме кон ...

Латас им се извини на сите Турци во вториот дневник на Сител вечерва

Нова ТВ - 11.02.2016

Уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ – Латас, во вториот дневник на телевизијата вечерва во 23 часот се извини на сите Турци, за тоа што во текот на интервјуто со Зоран Заев во централните вести, на претседателот на СДСМ му се обрати со ...

Латас им се извини на Турците

+инфо - 11.02.2016

Главниот уредник на Сител, Драган Павловиќ – Латас, синоќа во вториот дневник на телевизијата им се извини на сите Турци, за тоа што во текот на интервјуто со лидерот на СДСМ,Зоран Заев, во вестите во 19 часот, му се обрати со зборовите „Лажеш како ...

Денеска пред Влада протест на Турците: Ние не лажеме!

А1 On - 11.02.2016

Tурците во Македонија денеска организираат протест по, како што велат, вчерашната навреда од страна на уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас. Која ја прелеала чашата. Еве што стои во повикот објавен на ФБ: Дрскоста на Драган Павловиќ ...

Телевизиска хаварија: Латас-Заев 0:3 (во гости)

А1 On - 11.02.2016

До пред некоја година, Латас знаеше каде е границата на дрскоста која не смее да се помине дури и во неговите емисии, каде дефиницијата за пристојност и елементарна коректност често лазела по земја. Во интервјуто со Заев, Латас „поштено“ се обрука.

Млади битолчани: Никола, не си веќе ТВ ѕвезда

А1 On - 11.02.2016

Младите од Битола на свој начин го искоментираа вчерашното интервју на лидерот на СДСМ со Драган Павловиќ Латас на Сител ТВ. „Никола, не си веќе ТВ ѕвезда“, порачаа битолчани. Инаку интервјуто наиде на бурни реакции на социјалните мрежи.

ЦИВИЛ изразува згрозување од крајно дрскиот, непрофесионален и неетички настап на Латас

А1 On - 11.02.2016

ЦИВИЛ изразува згрозување од крајно дрскиот, арогантен, непрофесионален и неетички настап на главниот уредник на ТВ Сител, Драган Павловиќ-Латас на 10 февруари 2016 година, кога во програмата беше поканет опозицискиот лидер Зоран Заев.

Амбасада на Р. Турција: На ТВ Сител израз полн со омраза и злоба

Нова ТВ - 11.02.2016

Турската дипломатија ќе интервенира пред органите на Р. Македонија за вчерашниот инцидент на ТВ Сител. Амбасадата на Р. Турција во врска со овој настан го објави соопштението кое ви го пренесуваме во целост.

„Не се секирај се ќе негираме“

Press24 - 11.02.2016

Главниот и одговорен уредник на Тв Сител вчера во централниот Дневник објави дел од комуникацијата меѓу Заев и семејството на прво осомничениот во Фабриката за афери на СДСМ, Захир Бекири Чауш.

Турците протестираат пред Владата: Од овде се финансира дното на новинарството

Репортер - 11.02.2016

Десетици граѓани припадници на турската заедница со поддршка од голем број граѓани од различни националности во Македонија во моментов пред Владата со свирежи, сирени и турски знамиња изразуваат револт од говорот на уредникот на Сител Драган ...

Телевизиска хаварија: Латас-Заев 0:3 (во гости)

Окно - 11.02.2016

Да ви кажам веднаш: Латас знае дека не помина добро со Заев. Тој не е вчерашен. Мислам дека тоа го разбираат и два-тројца од ДПМНЕ, околу Груевски. Настрана лајковите и честитките (ако ги има), Латас ја промаши големата прилика што му се укажа на ...

Турците протестираат пред Владата: Од овде се финансира дното на новинарството

Нова ТВ - 11.02.2016

Десетици граѓани припадници на турската заедница со поддршка од голем број граѓани од различни националности во Македонија во моментов пред Владата со свирежи, сирени и турски знамиња изразуваат револт од говорот на уредникот на Сител Драган ...

Демонстранти пред Сител: „Излези началниче да видиме кој лаже“

Нова ТВ - 11.02.2016

„Излези да се извиниш“, „Телевизија е или обложувалница“, „Срам да ви е“, „Ајде да се кладиме“, „Симни се началниче да видиме кој лаже“, со овие извици Турците кои живеат во Македонија, со поддршка од граѓани од различна националност, во моментов се ...

Агенцијата за медиуми го осуди однесувањето на Латас, ама не најавува казни

Репортер - 11.02.2016

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува непочитувањето на професионалните новинарски принципи и стандарди од страна на одговорниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ Латас при гостувањето на претседателот на ...

Турската амбасада го осудува Латас за изразот полн со „омраза и злоба“

Р.С.Европа - 11.02.2016

Турската амбасада во Македонија „на најсилен начин го осудува“ синоќешниот недоличен израз на главниот и одговорен уредник на Сител телевизија Драган Павловиќ Латас „кон великиот турски народ“.

Со турско знаме го покрија џипот на Латас ГАЛЕРИЈА

+инфо - 11.02.2016

Tурците во Македонија денеска организираа протест пред телевизија Сител за да го изразат својот револт од вчерашното обраќање на главниот уредник на Сител, Драган Павловиќ Латас, кој, обраќајќи му се лидерот на СДСМ, Зоран заев, во ударните вести му ...

Протест пред Сител - Излези началниче да видиме кој лаже

Р.С.Европа - 11.02.2016

Со извици „Излези да се извиниш“, „Телевизија е или обложувалница“, „Срам да ви е“, „Ајде да се кладиме“, „Симни се началниче да видиме кој лаже“, неколку десетици Турци кои живеат во Македонија, со поддршка од граѓани од различна националност, ...

Новинарско дно, потврдено и надградено

Р.С.Европа - 11.02.2016

Заборавени етички и професионални стандарди, медиуми кои не информираат објективно, туку конструираат реалност во функција на политичките партии, говор на омраза, пропаганда - потврда дека медиумите одамна го достигнаа дното.

АВМУ: Непрофесионален однос на Латас, СЕММ и новинарските здруженија да преземат мерки

Макфакс - 11.02.2016

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди, како што наведоа во соопштението, непочитувањето на професионалните новинарски принципи и стандарди од страна на одговорниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ-Латас при гостувањето на ...

МАН: Во Европа нема политичар кој гостува во медиумот а се заканува и навредува

Нова ТВ - 11.02.2016

Македонската асоцијација на новинари (МАН), за вчерашното гостување на лидерот на опозицијата, Зоран Заев и начинот на водење на интервјуто, реагира дека „не постои интервју во Европа каде во слични ситуации се практикува истото“.

ВИДЕО: Со турски знамиња покриен џипот на Латас

А1 On - 11.02.2016

Откако пристигнаа пред седиштето на телевизија Сител, граѓаните од турска националност револтирани од речникот на Драган Павловиќ Латас, кој вчера во интервјуто со лидерот на СДСМ рече „лажеш како Турчин“, покрија џип со турски знамиња, за кој кажаа ...

Лажеш како Латас

А1 On - 11.02.2016

Вечерва бевме сведоци дека фашизмот, тоталитаризмот и ултранационализмот во Макодонија не се искоренети, напротив земаат замав. Но, многу повеке загрижува фактот дека фашистичко-националистичките изјави, постапки, десјтвувања и реализирања се ...

Ибрахим: Изнудени извинувања не ја бришат фашистичката изјава на гласноговорникот на власта

+инфо - 11.02.2016

На 11 февруари 1992 година, Република Турција и турскиот народ, ја признаа Република Македонија под нејзиното уставно име. За жал, овој ден е засенет со вчерашната изјава на уредникот на ТВ Сител, Драган Павловиќ – Латас, со директно го навреди ...

[Видео] Турци и Македонци за дуелот на Латас со Заев

Радио МОФ - 11.02.2016

Пред Владата денеска повеќе граѓани преку протест го изразија својот револт од навредите и говорот на омраза изречени во вчерашниот дуел на Драган Павловиќ Латас со лидерот на опозицијата, Зоран Заев на Сител телевизија.

Турската амбасада реагираше за обраќањето на Латас

+инфо - 11.02.2016

Турската дипломатија ќе интервенира пред органите на Р. Македонија за вчерашниот инцидент на ТВ Сител, објави Нова ТВ. Во врска со синоќешниот настан, Амбасадата на Турција објави соопштение кое и интегрално го пренесуваме: „Синоќешниот недоличен ...

Латас да се повлече од екраните

Нова ТВ - 11.02.2016

„Очекуваме дека објективно ќе ја известите македонската јавност“. Со овие зборови Турците кои денеска демонстрираа пред приватната телевизија Сител им се обратија на новинарските екипи кои го следеа протестот.

(ВИДЕО) Револтирани граѓани пред Сител: „Излези Латас да видиме кој лаже“

А1 On - 11.02.2016

Припадниците на турската заедница кои живеат во Македонија денеска го искажаа револтот за речникот на Латас пред редкацијата на Телевизија Сител. Тие извикуваа „Излези началниче да видиме кој лаже“, „Ова е телевизија или обложувалница“, „Излези да ...

(ГАЛЕРИЈА ТУРЦИТЕ НА ПРОТЕСТ ПРЕД СИТЕЛ: Џипот на Латас накитен со турски знамиња

Репортер - 11.02.2016

Откако во 12 часот протестираа пред Владата, десетици граѓани припадници на турската етничка заедница во Македонија се на протест пред просториите на Сител телевизија во Градскиот парк во Скопје.

(ВИДЕО) Сарач: Се сомневаме дека Латас се извини под притисок од други центри на моќ

А1 On - 11.02.2016

Лидерот на Движењето за национално единство на Турците, Ердоган Сарач на донешниот протест пред Сител повика јавниот правобранител на Македонија да преземе законски дејствија врз Сител и уредникот на телевизијата.

Совет на честа на ЗНМ: Латас го прекрши Кодексот на новинарите

+инфо - 11.02.2016

И покрај тоа што Драган Павловиќ Латас не е член на Здружението на новинарите на Македонија, Советот на честа се дистанцира од неговото однесување синоќа во текот на интервјуто на ТВ Сител со Зоран Заев, затоа што така ја дискредитира целата ...

Совет на честа на ЗНМ: Латас ја дискредитира целата новинарска фела

Нова ТВ - 11.02.2016

Советот на честа на Здружението на новинари на Македонија се дистанцира од однесувањето на Драган Павловиќ Латас во текот на интервјуто на ТВ Сител со Зоран Заев, затоа што, како што се наведува во соопштението „ја дискредитира целата новинарска ...

Телевизиска хаварија: Латас-Заев 0:3 (во гости)

Репортер - 11.02.2016

До пред некоја година, Латас знаеше каде е границата на дрскоста која не смее да се помине дури и во неговите емисии, каде дефиницијата за пристојност и елементарна коректност често лазела по земја. Во интервјуто со Заев, Латас „поштено“ се обрука.

Ќибритчињата и на мост, таму клади се` Латасу!

А1 On - 11.02.2016

Подобро во гнездото на режимот, по линијата на добриот или недобриот вкус, отколку греење на снесените кукавички јајца. Уште ми е свежо кога јавно ја нападнав една од Хималаите на новинарството во Македонија, Оливера Трајковска(нормално после мојата ...

Агенцијата за медиуми го осуди однесувањето на Латас

А1 On - 11.02.2016

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува непочитувањето на професионалните новинарски принципи и стандарди од страна на одговорниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ Латас при гостувањето на претседателот на ...

Зошто интервјуто на Заев на Сител со Латас беше добро за соочување со вистината?

Окно - 11.02.2016

Како прво, уште еднаш се покажа и докажа храброста на Заев да му се спротивстави на режимот на телевизија што е една од најголемите нивни одработувачи (ако не и најголем). Сам, во нивна телевизија, пред цела македонска јавност.

По разговорот меѓу Латас и Заев, реакции од Агенцијата за медиуми, ЗНМ и МАН

МКД - 11.02.2016

По осудата на Советот за етика во медиумите, реакции за синоќешното гостување на Зоран Заев во вестите на „Сител“ дојде и од Агенцијата за медиуми и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ).

Ски центарот ,,Кожуф‘‘ демантира дека Латас има имот и бара извинување од Заев

Сител - 11.02.2016

Имотниот лист со кој Заев тврдеше дека Латас поседува огромен плац на Кожуф или е фалсификат или пак не постои. Ски центарот Кожуф во демант испратен до лидерот на опозицијата тврди дека главниот и одговорен уредник на Сител не поседува имот на ...

Агенцијата за медиуми го осуди настапот на Латас

Нова ТВ - 11.02.2016

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува непочитувањето на професионалните новинарски принципи и стандарди од страна на одговорниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ Латас при гостувањето на претседателот на ...

И Турците во Владата го осудија говорот на Латас

+инфо - 11.02.2016

Демократската партија на Турците на Македонија најостро го осудува навредливиот израз на главниот уредник на Сител телевизија, новинарот Драган Павловиќ – Латас упатен кон турскиот народ. „Новинарот Латас по многубројните реакции изрази извинување ...

Енес Ибрахим поднесе тужба против Латас и ТВ Сител

А1 On - 11.02.2016

Јас како пратеник од редовите на ПДТ, немаше да бидам овде пред вас и немаше да го држам овој прес, доколку во предвечерието на овој голем историски ден, не се случеше еден немил настан, рече Енес Ибрахим.

Турските медиуми пишуваат за навредата во вестите на Сител

А1 On - 11.02.2016

Еден од најтиражните весници во Турција, Милијет пишува за „скандалот“ во Македонија кога новинар на вести на лидерот на опозицијата му кажа „лажеш како Турчин“. -На приватната телевизија Сител, новинарот Драган Павловиќ Латас на гостинот во ...

Бејли: „Македонските медиуми можат многу подобро“

Глас на Америка - 11.02.2016

Бројни реакции по интервјуто на ТВ Сител со лидерот на опозицијата. По вчерашното интервју на главниот и одговорен уредник на провладината ТВ Сител, Драган Павловиќ Латас со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, реагираше американскиот амбасадор Џес Бејли.

Турците денеска на протест пред Владата и пред Сител

+инфо - 11.02.2016

Tурците во Македонија денеска организираат протест по, како што велат, вчерашната навреда од страна на уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас. која ја прелеала чашата, јави А1 он .

Цивил: Крајно дрзок, непрофесионален и неетички настап на Латас

+инфо - 11.02.2016

Цивил изразува згрозување од како пто вели „крајно дрскиот, арогантен, непрофесионален и неетички настап“ на главниот уредник на ТВ Сител, Драган Павловиќ-Латас на 10 февруари 2016 година, кога во програмата беше поканет опозицискиот лидер Зоран ...

Демонизирање и апологетство: Каква порака упати настапот на Латас?

Нова ТВ - 11.02.2016

Ширење стереотипи и дискриминација, говор на омраза, непрофесионално однесување, непочитување на достоинството на соговорникот, кршење на бројни законски и етички принципи на информирање. Вака денеска изгледаат реакциите на институциите и ...

Како Латас го пречека Заев (ВИДЕО)

+инфо - 11.02.2016

Куса видео снимка од доаѓањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во ТВ Сител. На влезната врата го пречекал главниот уредник Драган Павловиќ Латас. Видео: ...

Агенцијата за медиумски услуги со осуда за Латас

Р.С.Европа - 11.02.2016

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува непочитувањето на професионалните новинарски принципи и стандарди од страна на одговорниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ Латас при гостувањето на претседателот на СДСМ Зоран Заев ...

(ВИДЕО) Со турски знамиња покриен џипот на Латас

Репортер - 11.02.2016

Откако пристигнаа пред седиштето на телевизија Сител, граѓаните од турска националност револтирани од речникот на Драган Павловиќ Латас, кој вчера во интервјуто со лидерот на СДСМ рече „лажеш како Турчин“, покрија џип со турски знамиња, за кој кажаа ...

Енес Ибрахим поднесе тужба против Латас и ТВ Сител

Репортер - 11.02.2016

Јас како пратеник од редовите на ПДТ, немаше да бидам овде пред вас и немаше да го држам овој прес, доколку во предвечерието на овој голем историски ден, не се случеше еден немил настан, рече Енес Ибрахим.

Граѓани од турската заедница протестираа пред Влада, реагираше и амбасадата на Турција (ФОТО)

МКД - 11.02.2016

Неколку десетици граѓани денеска од пладне се собраа на мирен протест пред владиниот објект. Најголем дел од нив беа припадници на турската заедница во Македонија, кои изразија протест затоа што, како што рекоа, се згрозени од синоќешната изјава на ...

МАН - Заев не одговори на прашањата

Р.С.Европа - 11.02.2016

Македонската асоцијација на новинари (МАН), за вчерашното гостување на лидерот на опозицијата, Зоран Заев и начинот на водење на интервјуто, реагира дека „не постои интервју во Европа каде во слични ситуации се практикува истото“.

(ВИДЕО) Револтирани граѓани пред Сител: „Излези Латас да видиме кој лаже“

Репортер - 11.02.2016

Припадниците на турската заедница кои живеат во Македонија денеска го искажаа револтот за речникот на Латас пред редкацијата на Телевизија Сител. Тие извикуваа „Излези началниче да видиме кој лаже“, „Ова е телевизија или обложувалница“, „Излези да ...

(ВИДЕО) Сарач: Се сомневаме дека Латас се извини под притисок од други центри на моќ

Репортер - 11.02.2016

Лидерот на Движењето за национално единство на Турците, Ердоган Сарач на донешниот протест пред Сител повика јавниот правобранител на Македонија да преземе законски дејствија врз Сител и уредникот на телевизијата.

Денеска пред Влада и пред Сител се најавува протест на Турците: Ние не лажеме!

Либертас - 11.02.2016

На социјалните мрежи се појавија најави за протест на Tурците во Македонија поради навредата на главниот уредник на Сител телевизија, Драган Павловиќ – Латас, кој во обид да го навреди Заев му се обрати со зборовите „лажеш како Турчин“.

Турската амбасада ќе реагира пред државните органи во врска со интервјуто на Сител

еМагазин - 11.02.2016

Синоќешниот (10 февруари) недоличен израз на главниот и одговорен уредник на Сител Телевизија Драган Павловиќ Латас кон великиот турски народ на најсилен начин го осудуваме, велат од Турската амбасада во Скопје.

Не знаеше како се вика

Пулс24 - 11.02.2016

Цветин Чилиманов се огласи на социјалните прежи по повод вчерашното гостување на Заев кај Латас. Откако Латас го избриша подот со Заев, кутриот толку се збуни и изгуби што во еден момент дури и му се обрати на Латас со господине Заев.

Турската амбасада го осудува Латас за изразот полн со „омраза и злоба“

Бриф - 11.02.2016

Турската амбасада во Македонија „на најсилен начин го осудува“ синоќешниот недоличен израз на главниот и одговорен уредник на Сител телевизија Драган Павловиќ Латас „кон великиот турски народ“.

Совет на Честа на ЗНМ: Латас ја дискредитира целата новинарска фела и создава искривена слика за неа

Локално - 11.02.2016

И покрај тоа што Драган Павловиќ Латас не е член на Здружението на новинарите на Македонија, Советот на честа се дистанцира од неговото однесување синоќа во текот на интервјуто на ТВ Сител со Зоран Заев, затоа што така ја дискредитира целата ...

(ВИДЕО) Сарач: Се сомневаме дека Латас се извини под притисок од други центри на моќ

Либертас - 11.02.2016

Лидерот на Движењето за национално единство на Турците, Ердоган Сарач на донешниот протест пред Сител повика јавниот правобранител на Македонија да преземе законски дејствија врз Сител и уредникот на телевизијата.

Единствено новинарското здружение на Латас, МАН во одбрана на Латас

Либертас - 11.02.2016

Македонската асоцијација на новинари (МАН), за вчерашното гостување на лидерот на опозицијата, Зоран Заев и начинот на водење на интервјуто, реагира дека „не постои интервју во Европа каде во слични ситуации се практикува истото“.

ДНЕТ: Доколку и ТВ Сител не се извини јавно од Турците во земјата и надвор. ќе организираме протести

Либертас - 11.02.2016

Соопштение на ДНЕТ: Често пати, а и вечерва овој “журналист“ искажува отворена омраза и нетрпеливост према Турците во земјата и надвор од неа. За жал, ова дрскост, непрофесионалност засега поминува неприметливо низ јавноста во Р.Македонија.

Телевизиска хаварија: ЛАТАС-ЗАЕВ 0 : 3 (во гости)

Либертас - 11.02.2016

До пред некоја година, Латас знаеше каде е границата на дрскоста која не смее да се помине дури и во неговите емисии, каде дефиницијата за пристојност и елементарна коректност често лазела по земја. Во интервјуто со Заев, Латас „поштено“ се обрука.

Советот на честа на ЗНМ: Латас ја дискредитира целата новинарска фела

Либертас - 11.02.2016

И покрај тоа што Драган Павловиќ Латас не е член на Здружението на новинарите на Македонија, Советот на честа се дистанцира од неговото однесување синоќа во текот на интервјуто на ТВ Сител со Зоран Заев, затоа што така ја дискредитира целата ...

Турската амбасада со осуда за изразот на уредникот на Сител

Фактор - 11.02.2016

Реакција и остри осудувања за недоличното изразување кон турските граѓани во земјава во синоќешното интервју упатија од Турската амбасада. „Со жалење го примивме овој недоличен израз упатен кон Република Турција и турската заедница која што прва ја ...

Денеска пред Влада протест на Турците: Ние не лажеме!

Локално - 11.02.2016

Tурците во Македонија денеска организираат протест по, како што велат, вчерашната навреда од страна на уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас. Која ја прелеала чашата. Еве што стои во повикот објавен на ФБ: Дрскоста на Драган Павловиќ ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Турците на протест пред Сител – го накитија џипот на Латас со турски знамиња

Либертас - 11.02.2016

Откако во 12 часот протестираа пред Владата, десетици граѓани припадници на турската етничка заедница во Македонија се на протест пред просториите на Сител телевизија во Градскиот парк во Скопје.

Уште во 2012 предупредив дека мора да се преземат итни мерки за Латас, да се запре ова медиумско лудило

Либертас - 11.02.2016

Фејсбук статус на Замир Мехмети: Како поранешен член на тогашен совет за радиодифузија , денес позната како агенција за медиуми ми текна на една од нај жустрите дебати што некогаш се случиле во советот на тема говор на омраза (2012) каде конкретен ...

Телевизиска хаварија: ЛАТАС-ЗАЕВ 0 : 3 (во гости)

Бриф - 11.02.2016

До пред некоја година, Латас знаеше каде е границата на дрскоста која не смее да се помине дури и во неговите емисии, каде дефиницијата за пристојност и елементарна коректност често лазела по земја. Во интервјуто со Заев, Латас „поштено“ се обрука.

ВИДЕО: Дрските навреди - единствен аргумент на Заев

Пулс24 - 11.02.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев синоќа гостуваше во Дневникот на Сител телевизија. Ова видео покажува дека првиот човек на опозицијата во недостаток на конкретни аргументи за да одговори на поставените прашања, постојано се служеше со дрски навреди и ...

Латас се извини на Турците

Фактор - 11.02.2016

Жалам и се извинувам на секој Турчин кој се почуствувал навреден и ветувам дека тоа никако не може да се повтори, бидејќи тоа не е ниту мој став, ниту мое убедување, едноставно е мој гаф, рече уредникот на телевизија Сител Драган Павловиќ- Латас во ...

И турската партија во владата со остра реакција на навредите од Латас: Тешко ќе се излечат последиците

Либертас - 11.02.2016

Демократската партија на Турците на Македонија најостро го осудува навредливиот израз на главниот уредник на Сител телевизија, новинарот Драган Павловиќ – Латас упатен кон турскиот народ. „Новинарот Латас по многубројните реакции изрази извинување ...

Турски „Милијет“ пишува за навредата на Турците во вестите на Сител

Либертас - 11.02.2016

-На приватната телевизија Сител, новинарот Драган Павловиќ Латас на гостинот во вестите, лидерот на опозицијата Зоран Заев му рече „лажеш како Турчин“. По реакциите на партиите на Турците во Македонија, невладините организации и граѓаните тој се ...

Протести, тужби и лавина од реакции за дуелот Заев – Латас

Фактор - 11.02.2016

Бура од реакции предизвика вчерашното интервју на на главниот и одговорен уредник Драган Павловиќ Латас и лидерот на СДСМ Зоран Заев. Најпрво со протести пред Сител тужби против главниот уредник излегоа од Турската заедница, за да го изразат ...

(ФОТО) Протести пред Владата на Турците по навредата на Латас

Локално - 11.02.2016

Неколку десетици граѓани, поголемиот дел од нив припадници на турската заедница во Македонија, се собраа на мирен протест пред Владата затоа што, како што рекоа, се згрозени од изјавата на уредникот на телевизија „Сител“, Драган Павловиќ – Латас, ...

(НОВА) Демонстранти пред Сител: „Излези началниче да видиме кој лаже“

Локално - 11.02.2016

„Излези да се извиниш“, „Телевизија е или обложувалница“, „Срам да ви е“, „Ајде да се кладиме“, „Симни се началниче да видиме кој лаже“, со овие извици Турците кои живеат во Македонија, со поддршка од граѓани од различна националност, во моментов се ...

Реакција на Советот на честа при ЗНМ: Инсистираме на етички вредности

Канал 77 - 11.02.2016

И покрај тоа што Драган Павловиќ Латас не е член на Здружението на новинарите на Македонија, Советот на честа се дистанцира од неговото однесување синоќа во текот на интервјуто на ТВ Сител со Зоран Заев, затоа што така ја дискредитира целата ...

Реакција на АВМУ во врска со интервјуто на Сител

Локално - 11.02.2016

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува непочитувањето на професионалните новинарски принципи и стандарди од страна на одговорниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ Латас при гостувањето на претседателот на ...

Ски центар „Кожуф“ демантира дека Латас има имот и бара извинување од Заев!

Пулс24 - 11.02.2016

Имотниот лист со кој Заев тврдеше дека Латас поседува огромен плац на Кожуф, или е фалсификат или пак не постои. Ски центарот Кожуф во демант испратен до лидерот на опозицијата тврди дека главниот и одговорен уредник на Сител не поседува имот на ...

Поради навредата, граѓаните од Турска националност протестираа и го прекрија џипот на Латас со знамиња

Точка - 11.02.2016

Вчерашната навреда од страна на главниот уредник на ТВ Сител кон граѓаните од Турската националност, беше доволно добра причина за тие денес да излезат на организиран протест најпрво пред Владата, а потоа и пред просториите на Сител Телевизија во ...

Латас: Им се извинувам на сите Турци, турскиот народ и турската држава се големи пријатели на Македонија

Бриф - 11.02.2016

Жалам и се извинувам на секој Турчин кој се почуствувал навреден и ветувам дека тоа никако не може да се повтори, бидејќи тоа не е ниту мој став, ниту мое убедување, едноставно е мој гаф, рече уредникот на телевизија Сител Драган Павловиќ- Латас во ...

Поради навредата од Латас, граѓани од турска националност излегуваат на протест!

Бриф - 11.02.2016

Вчерашната навреда која главниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ – Латас ја упати кон турските граѓани очигледно ја прелеа чашата. По тој повод на социјалните мрежи е организиран повик во кој се повикуваат сите слободоумни граѓани напладне да се ...

Агенција за медиуми: Осуда за однесувањето на Латас

Тера - 11.02.2016

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува непочитувањето на професионалните новинарски принципи и стандарди од страна на одговорниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ Латас при гостувањето на претседателот на ...

ЦИВИЛ изразува згрозување од крајно дрскиот, непрофесионален и неетички настап на Лат

Локално - 11.02.2016

ЦИВИЛ изразува згрозување од крајно дрскиот, арогантен, непрофесионален и неетички настап на главниот уредник на ТВ Сител, Драган Павловиќ-Латас на 10 февруари 2016 година, кога во програмата беше поканет опозицискиот лидер Зоран Заев.

Осуда за интервјуто на Латас од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

еМагазин - 11.02.2016

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осудува непочитувањето на професионалните новинарски приципи и стандарди од страна одговорниот уредник на ТВ Сител, Драган Павловиќ Латас при гостувањето на претседателот на СДСМ, Зоран Заев во ...

Турците протестираат пред Владата: „Излези началниче да видиме кој лаже“

Канал 77 - 11.02.2016

Со извици „Излези да се извиниш“, „Телевизија е или обложувалница“, „Срам да ви е“, „Ајде да се кладиме“, „Симни се началниче да видиме кој лаже“, неколку десетици Турци кои живеат во Македонија, со поддршка од граѓани од различна националност, ...

Поради навредата од Латас, граѓани од турска националност излегуваат на протест!

Тера - 11.02.2016

Латас во текот на вчерашното гостување на опозицискиот лидер Зоран Заев ги навреди сите припадници на турска националност. „Ве повикуваме сите слободоумни граѓани утре (четврток) точно напладне во 12 на мирен протест пред Влада на Република ...

Што уствари сакаше да каже Латас

Panika.be - 11.02.2016

Латас во вестите од брзање направи гаф... Еве што уствари мислел да ...

Навредите на Зоран Заев

Вечер Прес - 11.02.2016

Од видеото во продолжение можете да ги слушнете сите закани и навреди кои лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев ги упати кон уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ Латас во централните вести.

Орав напиша „Балансирано медиумско известување??? “

Тера - 11.02.2016

Веднаш по гостувањето на лидерот на опозицијата Зоран Заев во вестите на Сител кај уредникот Драган Павловиќ-Латас, евроамбасадорот Аиво Орав на официјалниот Твитер профил напиша „Балансирано медиумско известување??? ...

Навредата на Латас стигна и до турските медиуми

Panika.be - 11.02.2016

Навредата која новинарот Латас ја упати кон Зоран Заев стигна и до турските медиуми. Еден од најпознатите турски сајтови, milliyet.com.tr , објави и видео од моментот кога Латас му се обрати на Заев со зборовите „лажеш како Турчин“.

(ВИДЕО) Заев: Ова е цената на слободата на медиумите!

Либертас - 11.02.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, вечерва по гостувањето на вестите на Сител на својот ФБ профил напиша: Ова е цената на слободата на медиумите! Заев на својот профил објави дел од интервјуто во кое го прашува Латас од каде му се парите, на што главниот ...

Реакција на Турската амбасада во врска со интервјуто на Сител

Локално - 11.02.2016

недоличен израз на главниот и одговорен уредник на Сител Телевизија Драган Павловиќ Латас кон великиот турски народ на најсилен начин го осудуваме. Овој израз полн со омраза и злоба, во иста мера го возвраќаме кон именованото лице кое во основа и ...

АВМУ: Непрофесионален однос на Латас, СЕММ и новинарските здруженија да преземат мерки

Точка - 11.02.2016

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди, како што наведоа во соопштението, непочитувањето на професионалните новинарски принципи и стандарди од страна на одговорниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ-Латас при гостувањето на ...

Телевизиска хаварија: ЛАТАС – ЗАЕВ 0 : 3 (во гости)

СПФМ - 11.02.2016

„Ниту во најдобрите пропагандистички времиња – кога од петни жили работеше за Бранко Црвенковски – Латас не бил којзнае каков телевизиски водител“. Фото: скриншот До пред некоја година, Латас знаеше каде е границата на дрскоста која не смее да се ...

(ВИДЕО) Латас: Се извинувам на сите Турци, тоа е мој гаф, нема да се повтори

Либертас - 11.02.2016

Откако Латас вечерва во обид да го навреди Заев му се обрати со зборовите „лажеш како Турчин“, се извини во вториот Дневник на Сител телевизија. Во меѓувреме следуваа бурни реакции на социјалните мрежи како и од турските партии во Македонија.

(ВИДЕО) Заев по интервјуто: Ова е цената на слободата на медиумите!

Локално - 11.02.2016

По интервјуто во Сител телевизија, лидерот на најголемата опозициска партија, Зоран Заев на Фејсбук напиша свој коментар. Имено, во само една реченица го оцени интервјуто за кое во неколку наврати напомена дека е политички дуел, а не прашања од ...

Колку погреби може да издржи новинарската професија?

СПФМ - 11.02.2016

Сè само не новинарство. Фото: колаж, СПФМ И институционалните и стручните реакции по интервјуто на претседателот на СДСМ, Зоран Заев со уредникот на ТВ „Сител“, Драган Павловиќ – Латас, се слични до идентични во својата суштина: телевизискиот ...

Турците протестираат пред Владата: Од овде се финансира дното на новинарството

Либертас - 11.02.2016

Десетици граѓани припадници на турската заедница со поддршка од голем број граѓани од различни националности во Македонија во моментов пред Владата со свирежи, сирени и турски знамиња изразуваат револт од говорот на уредникот на Сител Драган ...

Латас им се извинува на Турците

Panika.be - 11.02.2016

Во вестите на Сител, водителот Латас го оквалификува Зоран Заев дека „лаже како Турчин“. На ова одма изреагираа Турците во Македонија и бараа негово извинување. Погледнете го извинувањето на Латас во следниот дневник. Мој гаф..

(ВИДЕО) Латас Vs Заев: Целото интервју

еМагазин - 11.02.2016

Интервјуто на главниот и одговорен уредник на телевизијата Сител, Драган Павловиќ Латас со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, предизвика низа негативни реакции во јавноста. Се водеше во тензична атмосфера, со меѓусебни обвинувања и навреди.

И тоа се случи: Заев гостуваше во дневникот на Сител (видео)

Кумановски м. - 11.02.2016

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, вчеранавечер беше гост во ТВ Сител, каде во едночасовното интервју со Драган Павловиќ – Латас, одговараше на новинарски прашања, кои според пошироката македонска јавност беа оценети како крајно провокативни, ...

Илјадапати повторената лага расклопена пред нашите очи

СПФМ - 11.02.2016

Агрегаторски репетиции – рај за пропагандата. Колаж: СПФМ Пропагандата на власта работеше без прекин во текот на интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со уредникот на ТВ „Сител“, Драган Павловиќ – Латас.

Латас се извинува : “Лажеш како Турчин ” било само гаф

Локално - 11.02.2016

– Жалам и се извинувам на секој Турчин кој се почуствувал навреден и ветувам дека тоа никако не може да се повтори, бидејќи тоа не е ниту мој став, ниту мое убедување, едноставно е мој гаф, рече уредникот на телевизија Сител Драган Павловиќ- Латас ...

Тајм Балкан: Латас ги навреди Турците

Локално - 11.02.2016

Порталот на турски јазик Тајмбалкан, реагира на вечерашната изјава на уредникот на Сител Драган Павловиќ Латас, кој во интервју на Зоран Заев му кажа: Лажеш како Турчин. Еве што напиша Тајмбалкан: Латас ги навреди Турците.

(ВИДЕО) Заев во студиото на ЛАТАС и ТВ Сител

Локално - 11.02.2016

Еве го гостувањето на лидерот на опозицијата Зоран Заев во вестите на ТВ Сител кое требаше да биде новинарско интервју. Според првите реакциите на јавноста по социјалните мрежи тоа немаше никаква ниту со вести ниту со интервју, ниту со новинарство.

Турската амбасада со реакција за навредата на Латас: Сител да преземе соодветни мерки

Либертас - 11.02.2016

Синоќешниот недоличен израз на главниот и одговорен уредник на Сител Телевизија Драган Павловиќ Латас кон великиот турски народ на најсилен начин го осудуваме, стои во реакцијата на Турската амбасада во Македонија.

Поради навредата од Латас, граѓани од турска националност излегуваат на протест!

Фактор - 11.02.2016

Вчерашната навреда која главниот уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ – Латас ја упати кон турските граѓани очигледно ја прелеа чашата. По тој повод на социјалните мрежи е организиран повик во кој се повикуваат сите слободоумни граѓани напладне да се ...

Енес Ибрахим поднесе тужба против Латас и ТВ Сител за навредата кон Турците

Либертас - 11.02.2016

Јас како пратеник од редовите на ПДТ, немаше да бидам овде пред вас и немаше да го држам овој прес, доколку во предвечерието на овој голем историски ден, не се случеше еден немил настан, рече Енес Ибрахим, пренесе А1он .

Латас, Јусуф, турбофолк

Либертас - 11.02.2016

Го сонив Латас ноќеска. Паднал во турски затвор во Подрум Кале. Лежеше помешечки на смрдлива сламарица, исплашен ко маче, а стражарот Јусуф го милуваше по газето и нежно го праша: Бу кач марка!? Е сега, не знам дали Латас се договори со него околу ...

DW: „Балансирано известување“: Primetime crime!

Локално - 11.02.2016

Дуелот Латас-Заев предизвика жестоки реакции и отвори многу прашања: за новинарската етика, непостоењето граница меѓу медиуми и партијата на власт, третманот на некои етнички заедници и можното протекување докази, анализира Дојче Веле „Ти си изрод“… ...

Латас: Им се извинувам на сите Турци, турскиот народ и турската држава се големи пријатели на Македонија

Lider - 11.02.2016

Жалам и се извинувам на секој Турчин кој се почуствувал навреден и ветувам дека тоа никако не може да се повтори, бидејќи тоа не е ниту мој став, ниту мое убедување, едноставно е мој гаф, рече уредникот на телевизија Сител Драган Павловиќ- Латас во ...

Верувале или не: Зеав ќе гостува на Сител

Фокус - 10.02.2016

Најверојатно домаќин на Зев ќе му биде уредникот Драган Павловиќ Латас, освен ако самиот Латас не одлучи поинаку, па да остави разговорот да го води некој од другите уредници. Лидерот на СДСМ Зоран Заев на својот ФБ профил напиша дека по многу ...

Заев: Ало началниче, може ли да одговорам?

24 Вести - 10.02.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев за прв пат гостуваше на Сител телевизија на интервју со уредникот Драган Павловиќ Латас. За цело време разговорот се водеше во тензичен тон, а во голем дел се претвори во полемика, дофрлања, а на моменти и со навреди.

Орав и Бејли со реакција по интервјуто на Зоран Заев за Сител

Телма - 10.02.2016

Амбасадорите на ЕУ и САД, Аиво Орав и Џес Бејли денеска преку твитер реагираа на интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за дневникот на Сител, кое го водеше главниот и одговорен уредник на оваа телевизија, Драган Павловиќ - Латас.

Латас: Господине Заев лажете- еве што сте зборувале со Чауш (ФОТО)

Курир - 10.02.2016

Заев комплетно ја разобличи комуникацијата меѓу него и Чаушот. Сител објави информации дека Заев од јуни до ноември 60 пати разговарал со Захир Бекири Чауш. Латас откри и дека Заев разговарал со братот на Чауш во моментот кога полицијата апсела.

Латас: Заев, Вие сте обвинето лице за повеќе кривични дела

Нетпрес - 10.02.2016

Господине Заев, вие сте обвинето лице за неколку кривични дела, истакна главниот и одговорен уредник на ТВ Сител Латас. Кој ви даде право да ги објавувате моите приватни разговори. Не се појавувате на суд, а сега ви го нема Бранко Црвенковски да ве ...

Латас до Заев: Вие ќе одите во затвор

Курир - 10.02.2016

Кој стои позади вас, го праша Латас лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев рече дека зад него стојат оние кои ја чекаат слободата во Македонија и дека во Македонија ќе се случи правда. Латас му порача на Заев дека кога ќе дојде правдата во Македонија тој ...

Латас: Вие ќе одите во затвор

Press24 - 10.02.2016

Кој стои позади вас, го праша Латас лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев рече дека зад него стојат оние кои ја чекаат слободата во Македонија и дека во Македонија ќе се случи правда. Латас му порача на Заев дека кога ќе дојде правдата во Македонија тој ...

Заев без одговор за криминално стекнатите материјали

Press24 - 10.02.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во гостувањето на Дневникот на телевизија Сител веднаш се повика на прислушуваните разговори, но одговорниот уредник на Сител телевизија, Драган Павловиќ Латас вели дека станува збор за криминално стекнати матеирјали.

Заев збесна во Дневникот на Сител

Курир - 10.02.2016

Латас најави дека ќе го тужи Зоран Заев за изнесени клевети во дневникот на ТВ Сител. Тој му предложи на лидерот на СДСМ доколку ја добие пресудата, наместо парична оштета од Судот, Заев да му даде едно од Поршињата на Вице Заев.

Заев збесна во Дневникот на Сител

Сител - 10.02.2016

Латас најави дека ќе го тужи Зоран Заев за изнесени клевети во дневникот на ТВ Сител. Тој му предложи на лидерот на СДСМ доколку ја добие пресудата, наместо парична оштета од Судот, Заев да му даде едно од Поршињата на Вице Заев.

Латас: Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ, додека сте вие на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува

Нетпрес - 10.02.2016

Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ. Додека сте вие на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува. Латас го праша лидерот на СДСМ како неговото семејство свртело неверојатни 205 милиони евра за време на владеењето на Груевски.

Заев збесна во Дневникот на Сител

Press24 - 10.02.2016

Латас најави дека ќе го тужи Зоран Заев за изнесени клевети во дневникот на ТВ Сител. Тој му предложи на лидерот на СДСМ доколку ја добие пресудата, наместо парична оштета од Судот, Заев да му даде едно од Поршињата на Вице Заев.

Латас: Господине Заев лажете – еве што сте зборувале со Чауш (ФОТО)

Нетпрес - 10.02.2016

Иако во вечерашното госување на ТВ Сител, лидерот на СДСМ Зоран Заев тврдеше дека Чауш е само член на СДСМ со кого немал комуникација, Латас комплетно ја разобличи комуникацијата меѓу него и Чаушот.

Латас до Заев: Вие ќе одите во затвор

Нетпрес - 10.02.2016

Кој стои позади вас, го праша Латас лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев рече дека зад него стојат оние кои ја чекаат слободата во Македонија и дека во Македонија ќе се случи правда. Латас му порача на Заев дека кога ќе дојде правдата во Македонија тој ...

Заев до Латас: Зборувам со осомничен криминалец!

Репортер - 10.02.2016

Добредојдовте кај непријателите, му рече главниот уредник на Сител, Драган Павловиќ Латас на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој првпат во овие десет години е гостин во вестите на оваа телевизија.

(ФОТО) ОРАВ ЗБУНЕТ OД ИНТЕРВЈУТО: „Балансирано медиумско известување???“

Репортер - 10.02.2016

Веднаш по интервјуто на Зоран Заев во дневникот на Сител и бурните реакции во јавноста за однесувањето на водителот Драган Павловиќ- Латас се огласи и евро амбасадорот Аиво Орав преку официјалниот профил на Твитер.

(ВИДЕО) Ало началниче, може ли да одговорам?

Репортер - 10.02.2016

Најавеното интервју на ТВ Сител со лидерот на СДСМ, Зоран Заев единствено се претвори во најдобар пример зошто мора да има регулација на медиумите пред да се одржат изборите. Лидерот на СДСМ Зоран Заев наместо да може да одговара како што налагаат ...

ТХП: Латас да се извини на сите Турци, во спротивно ќе тужиме

Репортер - 10.02.2016

По вечерашното интервју на Зоран Заев во Сител и погрдните зборови што ги употреби водителот, Партијата за Движење на Турците во Македонија го повикува Драган Павловиќ – Латас итно да се извини на сите Турци, во спротивно ќе покренат судска постапка.

Невладина УФУК: Бојкот на ТВ Сител и брзо извинување за навреда

Репортер - 10.02.2016

Невладината организација „Уфук“ реагира на обраќањето на главниот и одговорен уредник на телевизијата „Сител“, Драган Павловиќ-Латас, кој на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во вечерашното интервју во вестите му рече „лажеш како Турчин“.

(ВИДЕО) СИТЕЛ ДОЈДЕ ДО ДНОТО: Латас со уличарски речник и насилно однесување кон Заев

Репортер - 10.02.2016

Вечерва македонската јавност беше сведок на дното на македонското новинарство и македонските медиуми. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев за прв пат беше гостин во вестите на Сител – телевизијата предводник на владината пропаганда, кај главниот уредник, ...

Заев вечерва во 19 часот гостува на ТВ Сител

+инфо - 10.02.2016

По многу години вечерва сум во Дневникот на режимската телевизија Сител, од 19 часот, напиша лидерот на СДСМ, Зоран Заев на неговиото профил на Фејсбук најавувајќи го гостувањето на оваа телевизија.

Вечерва интервју со Заев на ТВ Сител

А1 On - 10.02.2016

Вечерва во Дневникот на Сител, гостин е лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „По многу години вечерва сум во Дневникот на режимската телевизија Сител, од 19 часот“, напиша Заев на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук.

Заев: Ова е цената на слободата на медиумите! ВИДЕО

+инфо - 10.02.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, вечерва по гостувањето на вестите на Сител на својот ФБ профил напиша: Ова е цената на слободата на медиумите! Заев на својот профил објави дел од интервјуто во кое го прашува Латас од каде му се парите, на што главниот ...

СТРАНСКИ СЛУЖБИ Прочитајте какви прашања му спремил Протугер на Латас за интервјуто со Заев

+инфо - 10.02.2016

Фејсбук групата Странски служби го пресретнала мејлот со прашањата што утрово Мартин Протугер му ги пратил на Драган Павловиќ Латас за најавеното интервју со Зоран Заев вечерва. Еве го мејлот: Латас, Како прво, немој да тераш српска агенда.

Латас до Заев: Добредојдовте кај непријателите

Сител - 10.02.2016

Добредојдовте кај непријателите. Вака Латас го поздрави Зоран Заев на стартот од интервјуто прво по доаѓањето на лидерот на СДМС на чело на опозициската партија. Заев веднаш се повика на прислушуваните разговори но Латас рече дека станува збор за ...

ОБНОВЕНО Заев до Латас: Зборувам со осомничен криминалец! ВИДЕО

+инфо - 10.02.2016

Добредојдовте кај непријателите, му рече главниот уредник на Сител, Драган Павловиќ Латас на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој првпат во овие десет години е гостин во вестите на оваа телевизија.

Латас: Вие сте обвинето лице за повеќе кривични дела

Press24 - 10.02.2016

Господине Заев вие сте обвинето лице за неколку кривични дела. Главниот и одговорен уредник на ТВ Сител. Кој ви даде право да ги објавувате моите приватни разговори. Не се појавувате на суд, а сега ви го нема Бранко да ве амнестира.

Латас: За времето на Груевски кланот Заеви свртел 205 милиони евра

Сител - 10.02.2016

Главниот и одговорен уредник на ТВ Сител, Драган Павловиќ Латас комплетно го разобличи бизнисот на кланот ...

Латас: Господине Заев лажете - еве што зборувале Заев и Чауш

Press24 - 10.02.2016

Заев комплетно ја разобличи комуникацијата меѓу Заев и Чаушот. Сител објави информации дека заев и Чаушот од јуни до ноември 60 пати разговарал со Захир Бекири Чауш. Латас откри и дека Заев разговарал со братот на Чауш во моментот кога полицијата ...

Латас: Вие ќе одите во затвор

Сител - 10.02.2016

Кој стои позади вас, го праша Латас лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев рече дека зад него стојат оние кои ја чекаат слободата во Македонија и дека во Македонија ќе се случи правда. Латас му порача на Заев дека кога ќе дојде правдата во Македонија тој ...

Латас: За времето на Груевски кланот Заеви свртел 205 милиони евра (ФОТО)

Нетпрес - 10.02.2016

Во вечерашното гостување во Дневникот на ТВ Сител на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, новинарот Драган Павловиќ Латас комплетно го разобличи бизнисот на Кланот Заеви. Според пресметките на ТВ Сител, во времето на ВМРО-ДПМНЕ Кланот Заев заработил 205 ...

(ВИДЕО) Ало началниче, може ли да одговорам?

А1 On - 10.02.2016

Најавеното интервју на ТВ Сител со лидерот на СДСМ, Зоран Заев единствено се претвори во најдобар пример зошто мора да има регулација на медиумите пред да се одржат изборите. Лидерот на СДСМ Зоран Заев наместо да може да одговара како што налагаат ...

Орав: Балансирано медиумско известување???

+инфо - 10.02.2016

Евроамбасадорот Аиво Орав преку официјалниот профил на Твитер , постави прашање веднаш по интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран Заев во дневникот на Сител. „Балансирано медиумско известување???“, праша Аиво ...

ВИДЕО: Погледнете како Латас го пречека Заев на влезот во Сител

Курир - 10.02.2016

Порталот Пресс 24 објави видео од тоа како главниот уредник на ТВ Сител го пречека опозицискиот лидер Зоран Заев на влезот на ...

НВО „Уфук“ повикува на бојкот на Сител и бара извинување за навреда

+инфо - 10.02.2016

Невладината организација „Уфук“ реагира на обраќањето на главниот и одговорен уредник на ТВ Сител, Драган Павловиќ Латас до лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервјуто во вестите на телевизијата: - „Лажеш како Турчин“.

ТХП: Ако Латас не се извини, ќе добие тужба

+инфо - 10.02.2016

Вечерва во Дневникот на Сител телевизија, главниот и одговорен уредник Драган Павловиќ – Латас упати огромна навреда кон турската нација, нарекувајќи ги Турците лажговци, реагира Партија за Движење на Турците во Македонија (ТХП).

ФБ и Твитер: Ова е дно на новинарството!

А1 On - 10.02.2016

Лавина од реакции на социјалните мрежи по гостувањето на лидерот на опозицијата Зоран Заев во вестите на ТВ Сител. Напишаното главно се однесува на Драган Павловиќ Латас -Ова е дно на новинарството! -Ова е страшо, нема ни Н од новинарството -Латас : ...

Латас: Им се извинувам на сите Турци, турскиот народ и турската држава се големи пријатели на Македонија

Сител - 10.02.2016

Жалам и се извинувам на секој Турчин кој се почуствувал навреден и ветувам дека тоа никако не може да се повтори, бидејќи тоа не е ниту мој став, ниту мое убедување, едноставно е мој гаф, рече уредникот на телевизија Сител Драган Павловиќ- Латас во ...

ТХП: Латас да се извини на сите Турци, во спротивно ќе тужиме

А1 On - 10.02.2016

По вечерашното интервју на Зоран Заев во Сител и погрдните зборови што ги употреби водителот, Партијата за Движење на Турците во Македонија го повикува Драган Павловиќ – Латас итно да се извини на сите Турци, во спротивно ќе покренат судска постапка.

Заев на ТВ Сител со Латас

Репортер - 10.02.2016

Вечерва во Дневникот на Сител, гостин е лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „По многу години вечерва сум во Дневникот на режимската телевизија Сител, од 19 часот“, напиша Заев на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук.

ЕУ амбасадорот по интервјуто на Латас со Заев: Избалансирано медиумско известување???

А1 On - 10.02.2016

Вечерва, веднаш по интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран Заев во дневникот на Сител со Драган Павловиќ, на Твитер се огласи евро- амбасадорот Аиво Орав. „ Избалансирано медиумско известување???, зачуден е евроамбасадорот Аиво ...

Невладина УФУК: Бојкот на ТВ Сител и брзо извинување за навреда

А1 On - 10.02.2016

Невладината организација „Уфук“ реагира на обраќањето на главниот и одговорен уредник на телевизијата „Сител“, Драган Павловиќ-Латас, кој на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во вечерашното интервју во вестите му рече „лажеш како Турчин“.

(Видео) како Латас вечерва го пречека Заев во ТВ Сител

Репортер - 10.02.2016

Латас вечерва лично го пречека лидерот на СДСМ Зоран Заев, пред вратите на ТВ Сител. Но, подоцна интревјуто се пренасочи во друг правец. извор ТВ Сител и ...

Бејли и Орав на Твитер се чудат за балансираното медиумско известување

Р.С.Европа - 10.02.2016

„Фер и балансирано? Ве молам. Македонските медиуми можат да го направат тоа многу подобро!“, напиша американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли на својот Твитер профил, по вечерашното интервју на лидерот на СДСМ Зоран Заев на телевизија Сител, ...

(ВИДЕО) Заев: Ова е цената на слободата на медиумите!

А1 On - 10.02.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, вечерва по гостувањето на вестите на Сител на својот ФБ профил напиша: Ова е цената на слободата на медиумите! Заев објави дел од интервјуто во кое го прашува Латас од каде му се парите.

Тајм Балкан: Латас ги навреди Турците

А1 On - 10.02.2016

Порталот на турски јазик Тајмбалкан, реагира на вечерашната изјава на уредникот на Сител Драган Павловиќ Латас, кој во интервју на Зоран Заев му кажа: Лажеш како Турчин. Еве што напиша Тајмбалкан: Латас ги навреди Турците.

Зошто интервјуто на Заев на Сител со Латас беше добро за соочување со вистината?

Репортер - 10.02.2016

Kaко прво уште еднаш се покажа и докажа храброста на Заев да му се спротистави на режимот на телевизија што е една од најголемите нивни одработувачи (ако не и најголем). Сам, во нивна телевизија, пред цела македонска јавност.

ДНЕТ: Протести пред Сител ако Латас не се извини

+инфо - 10.02.2016

Извршниот одбор на Движењето за национално единство на Турците (ДНЕТ) одржа итна седница по интервјуто на Сител во 19 часот кога главниот уредник Драган Павловиќ- Латас во разговор со претседателот на СДСМ господин Зоран Заев, рече:“лажеш како ...

Заев со фалсификатите на Чауш одби кладба со Латас

Сител - 10.02.2016

Со фалсификувани материјали и имотни листови вечерва претседателот на СДСМ Зоран Заев мафташе и се закануваше во интервјуто со главниот уредник на Сител Драган Павловиќ Латас, тврдејќи дека Латас поседува цела планина.

Заев лицитира со бројот на прислушувани разговори

Сител - 10.02.2016

Претседателот на СДСМ Заев уште еднаш јавно лицитираше со бројката на прислушувани раговори која СДСМ ја поседувал и предал во специјалното јавно обвинителство. Тој веднаш се повика на прислушуваните разговори, но Латас рече дека станува збор за ...

Заев контра Заев: не сум контактирал со Чауш и неговото семејство

Сител - 10.02.2016

Чауш е член на СДСМ и со него сум контактирал само малку партиски, не сум личен пријател, изјави Зоран Заев вечерва на Сител. Значи не се зборувале со него, со неговото семејство- праша Латас? Не, одговори Заев.

Латас: Им се извинувам на сите Турци, турскиот народ и турската држава се големи пријатели на Македонија

Курир - 10.02.2016

Жалам и се извинувам на секој Турчин кој се почуствувал навреден и ветувам дека тоа никако не може да се повтори, бидејќи тоа не е ниту мој став, ниту мое убедување, едноставно е мој гаф, рече уредникот на телевизија Сител Драган Павловиќ- Латас во ...

Заев - УЈП лаже, не сум заработил толку милиони

Сител - 10.02.2016

- Од вас дигнале раце сите, дигнале раце Игор Ивановски, Наташа Савова, Бранко Црвенковски, вие три пари сте обвинет за криминал, вие сте изродот на СДСМ, од вас се откажа и Хари Костов, не е СДСМ изрод од партија, - вие не сте ми пријател, вас ви ...

Прашања што утрово Протугер му ги прати на Латас за најавеното интервју со Заев

Окно - 10.02.2016

ЕКСКЛУЗИВНО: Странски Служби го пресретнаа мејлот со прашања што утрово Протугер му ги прати на Латас за најавеното интервју со Заев: Латас, Како прво, немој да тераш српска агенда. Отвори љубезно и потсети го кога последен пат бил во вестите на ...

Странски Служби: Еве го мејлот со прашања што Протугер му ги прати на Латас за најавеното интервју со Заев

Репортер - 10.02.2016

Странски служби со саркастична порака за вечерашното интервју на Заев на Сител: ЕКСКЛУЗИВНО: Странски Служби го пресретнаа мејлот со прашања што утрово Протугер му ги прати на Латас за најавеното интервју со Заев: Латас, Како прво, немој да тераш ...

Латас до Заев: Добредојдовте кај непријателите

Курир - 10.02.2016

Добредојдовте кај непријателите. Вака Латас го поздрави Зоран Заев на стартот од интервјуто прво по доаѓањето на лидерот на СДМС на чело на опозициската партија. Заев веднаш се повика на прислушуваните разговори, но Латас рече дека станува збор за ...

Латас до Заев: Добредојдовте кај непријателите

Press24 - 10.02.2016

Добредојдовте кај непријателите. Вака Латас го поздрави Зоран Заев на стартот од интервјуто прво по доаѓањето на лидерот на СДМС на чело на опозициската партија. Заев веднаш се повика на прислушуваните разговори но Латас рече дека станува збор за ...

Латас: Заев, Вие сте обвинето лице за повеќе кривични дела

Курир - 10.02.2016

Господине Заев вие сте обвинето лице за неколку кривични дела, истакна главниот и одговорен уредник на ТВ Сител Латас. -Кој ви даде право да ги објавувате моите приватни разговори. Не се појавувате на суд, а сега ви го нема Бранко да ве амнестира.

Латас: Вие сте обвинето лице за повеќе кривични дела

Сител - 10.02.2016

Господине Заев вие сте обвинето лице за неколку кривични дела. Кој ви даде право да ги објавувате моите приватни разговори. Не се појавувате на суд, а сега ви го нема Бранко да ве амнестира.

Латас: Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ

Сител - 10.02.2016

Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ. Додека сте вие на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува. Латас го праша лидерот на СДСМ како неговото семејство свртело неверојатни 205 милиони евра за време на владеењето на Груевски.

Латас: Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ, додека сте вие на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува

Курир - 10.02.2016

Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ. Додека сте вие на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува. Латас го праша лидерот на СДСМ како неговото семејство свртело неверојатни 205 милиони евра за време на владеењето на Груевски.

Латас до Заев: Добредојдовте кај непријателите!

Нетпрес - 10.02.2016

Добредојдовте кај непријателите. Вака Драган Павловиќ – Латас го поздрави Зоран Заев на стартот од интервјуто прво по доаѓањето на лидерот на СДСМ на чело на опозициската партија. Заев веднаш се повика на прислушуваните разговори, но Латас рече дека ...

Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ

Press24 - 10.02.2016

Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ. Додека сте вие на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува. Латас го праша лидерот на СДСМ како неговото семејство свртело неверојатни 205 милиони евра за време на владеењето на Груевски.

Латас: Господине Заев лажете - еве што зборувале Заев и Чауш

Сител - 10.02.2016

Заев комплетно ја разобличи комуникацијата меѓу Заев и Чаушот. Сител објави информации дека заев и Чаушот од јуни до ноември 60 пати разговарал со Захир Бекири Чауш. Латас откри и дека Заев разговарал со братот на Чауш во моментот кога полицијата ...

Латас до Заев: Добредојдовте кај непријателите

Денешен - 10.02.2016

Добредојдовте кај непријателите. Вака Латас го поздрави Зоран Заев на стартот од интервјуто прво по доаѓањето на лидерот на СДМС на чело на опозициската партија. Заев веднаш се повика на прислушуваните разговори но Латас рече дека станува збор за ...

Латас: Додека сте вие во СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува

Вечер Прес - 10.02.2016

Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ. Додека сте вие на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува. Латас го праша лидерот на СДСМ како неговото семејство свртело неверојатни 205 милиони евра за време на владеењето на Груевски.

Латас: Заев, Вие сте обвинето лице за повеќе кривични дела

Република - 10.02.2016

Господине Заев, вие сте обвинето лице за неколку кривични дела, истакна главниот и одговорен уредник на ТВ Сител Латас. -Кој ви даде право да ги објавувате моите приватни разговори. Не се појавувате на суд, а сега ви го нема Бранко Црвенковски да ве ...

Латас: Вие сте обвинето лице за повеќе кривични дела

Денешен - 10.02.2016

Господине Заев вие сте обвинето лице за неколку кривични дела. Главниот и одговорен уредник на ТВ Сител. Кој ви даде право да ги објавувате моите приватни разговори. Не се појавувате на суд, а сега ви го нема Бранко да ве амнестира.

Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ

Денешен - 10.02.2016

Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ. Додека сте вие на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува. Латас го праша лидерот на СДСМ како неговото семејство свртело неверојатни 205 милиони евра за време на владеењето на Груевски.

Латас: Заев, Вие сте обвинето лице за повеќе кривични дела

Вечер Прес - 10.02.2016

Господине Заев, вие сте обвинето лице за неколку кривични дела, истакна главниот и одговорен уредник на ТВ Сител Латас. -Кој ви даде право да ги објавувате моите приватни разговори. Не се појавувате на суд, а сега ви го нема Бранко Црвенковски да ве ...

БРИШЕЊЕ ПАТОС ВО СИТЕЛ: Целото гостување на Заев во Сител кај Латас!

Пулс24 - 10.02.2016

Целото гостување на Заев во Сител кај Латас! Вечерва лидерот на опозицијата Зоран Заев беше гостин во централниот дневник на ТВ Сител, најверојатно по нарачка на некои странски амбасадори како што беше случај и со Канал5 телевизија.

Заев до Латас: Господине Заев…

Вечер Прес - 10.02.2016

„Ваков политичар како вас нема ни на Марс", му рече Латас на Заев. Заев видно изнервиран почна со погрдни зборови да му се обраќа на уредникот на Сител Латас најави дека ќе го тужи Зоран Заев за изнесени клевети во дневникот на ТВ Сител.

Латас го пречека Заев: Добредојдовте кај непријателите

Република - 10.02.2016

Добредојдовте кај непријателите. Вака Латас го поздрави Зоран Заев на стартот од интервјуто прво по доаѓањето на лидерот на СДМС на чело на опозициската партија. Заев веднаш се повика на прислушуваните разговори, но Латас рече дека станува збор за ...

Латас до Заев: Вие ќе одите во затвор

Република - 10.02.2016

Кој стои позади вас, го праша Латас лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев рече дека зад него стојат оние кои ја чекаат слободата во Македонија и дека во Македонија ќе се случи правда. Латас му порача на Заев дека кога ќе дојде правдата во Македонија тој ...

Латас го извади Заев од такт!

Пулс24 - 10.02.2016

Латас најави дека ќе го тужи Зоран Заев за изнесени клевети во дневникот на ТВ Сител. Тој му предложи на лидерот на СДСМ доколку ја добие пресудата, наместо парична оштета од Судот, Заев да му даде едно од Поршињата на Вице Заев.

Заев до Латас: Господине Заев…

Република - 10.02.2016

Латас најави дека ќе го тужи Зоран Заев за изнесени клевети во дневникот на ТВ Сител. Тој му предложи на лидерот на СДСМ доколку ја добие пресудата, наместо парична оштета од Судот, Заев да му даде едно од Поршињата на Вице Заев.

Странски Служби: Еве го мејлот со прашања што Протугер му ги прати на Латас за најавеното интервју со Заев

Либертас - 10.02.2016

Странски служби со саркастична порака за вечерашното интервју на Заев на Сител: ЕКСКЛУЗИВНО: Странски Служби го пресретнаа мејлот со прашања што утрово Протугер му ги прати на Латас за најавеното интервју со Заев: Латас, Како прво, немој да тераш ...

Вечерва “политичко-дебатна сензација”, Заев гостин во дневникот на Сител

Локално - 10.02.2016

Првиот опозиционер Зоран Заев денеска по многу години конечно ќе гостува во вестите на, како што тој ја именува, режимската телевизија Сител во 19 часот. Претходно Заев исто така по подолг период гостуваше во вестите на Канал 5 во интерју кај ...

Што очекуваат граѓаните од интервјуто на Заев и Латас

Panika.be - 10.02.2016

Како мислат граѓаните дека ќе тече интервјуто на Заев и Латас вечерва на ...

Зоран Заев вечерва гостува на Сител

Фактор - 10.02.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев вечерва ќе гостува на вестите во Сител во 19 часот. „По многу години вечерва сум во Дневникот на режимската телевизија Сител, од 19 часот“, напиша Заев на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук.

Латас: Господине Заев лажете- еве што сте зборувале со Чауш (ФОТО)

Република - 10.02.2016

Заев комплетно ја разобличи комуникацијата меѓу него и Чаушот. Сител објави информации дека Заев од јуни до ноември 60 пати разговарал со Захир Бекири Чауш. Латас откри и дека Заев разговарал со братот на Чауш во моментот кога полицијата апсела.

Сензационална дебата: Вечерва, по многу години, Заев гостин во дневникот на Сител

Точка - 10.02.2016

Според најавите, домаќин на Заев изгледа ќе му биде уредникот Драган Павловиќ Латас. Претходно ТВ Сител неколку пати јавно го повикувала Заев на учество во вестите. Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, вечерва во 19 часот по многу години ќе ...

Вака Латас го поздави Заев: Добредојдовте кај непријателите

Пулс24 - 10.02.2016

Добредојдовте кај непријателите. Вака Латас го поздрави Зоран Заев на стартот од интервјуто прво по доаѓањето на лидерот на СДМС на чело на опозициската партија. Заев веднаш се повика на прислушуваните разговори, но Латас рече дека станува збор за ...

Партија за Движење на Турците: Ако не се извини Латас, ќе покренеме судска постапка

Либертас - 10.02.2016

Вечерва во Дневникот на Сител телевизија, главниот и одговорен уредник Драган Павловиќ – Латас упати огромна навреда кон турската нација, нарекувајќи ги Турците лажговци, реагира Партија за Движење на Турците во Македонија (ТХП).

(ВИДЕО) Латас:Лажеш како Турчин, Заев: Ало, началниче!

Локално - 10.02.2016

Најавеното интервју на ТВ Сител со лидерот на СДСМ, Зоран Заев единствено се претвори во најдобар пример зошто мора да има регулација на медиумите пред да се одржат изборите. Лидерот на СДСМ Зоран Заев наместо да може да одговара како што налагаат ...

(ВИДЕО) Заев до Латас: Ало началниче, може ли да оговорам?

Бриф - 10.02.2016

Интервјуто на ТВ Сител со лидерот на СДСМ, Зоран Заев се претвори во најдобар пример зошто мора да има регулација на медиумите пред да се одржат изборите. Лидерот на СДСМ Зоран Заев наместо да може да одговара како што налагаат новинарските ...

Заев без одговор за криминално стекнатите материјали

Вечер Прес - 10.02.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во гостувањето на Дневникот на телевизија Сител веднаш се повика на прислушуваните разговори, но одговорниот уредник на Сител телевизија, Драган Павловиќ Латас вели дека станува збор за криминално стекнати матеирјали.

Турската заедница бара извинување од Латас

Локално - 10.02.2016

Вечерва во Дневникот на Сител телевизија, главниот и одговорен уредник Драган Павловиќ – Латас упати огромна навреда кон турската нација, нарекувајќи ги Турците лажговци, реагира Партија за Движење на Турците во Македонија (ТХП).

Партијата за движење на Турците бара итно извинување од Павловиќ – Латас

Бриф - 10.02.2016

Главниот и одговорен уредник Драган Павловиќ – Латас во дневникот на „Сител“ упати огромна навреда кон турската нација, нарекувајќи ги Турците лажговци, вели Партијата за движење на Турците во Македонија (ТХП).

ФОТО: Латас го разобличи кланот Заеви!

Пулс24 - 10.02.2016

За времето на Груевски кланот Заеви свртел 205 милиони евра и Латас во вечерашната емисија го откри тоа! Латас комплетно го разобличи бизнисот на Кланот ...

ЖЕШКА ДЕБАТА НА СИТЕЛ: Латас до Заев-Лажеш како Турчин, СДСМ е изрод партија!

Фактор - 10.02.2016

Жешка атмосфера во дневникот на ТВ Сител се води вечерва меѓу опозицискиот лидер и главниот уредник Драган Павловиќ Латас. „Добредојдовте кај непријателите“, вака Латас го означи стартот на интервјуто ако така може да се каже, обраќајќи му се на ...

Господине Заев, вие сте обвинето лице за неколку кривични дела...

Пулс24 - 10.02.2016

Господине Заев, вие сте обвинето лице за неколку кривични дела, истакна главниот и одговорен уредник на ТВ Сител Латас. -Кој ви даде право да ги објавувате моите приватни разговори. Не се појавувате на суд, а сега ви го нема Бранко Црвенковски да ве ...

Латас: Господине Заев лажете- еве што сте зборувале со Чауш (ФОТО)

Денешен - 10.02.2016

Латас откри и дека Заев разговарал со братот на Чауш во моментот кога полицијата апсела. Латас ја откри и комуникацијата на Вибер меѓу сопругта на Чаушот и ...

ЕУ амбасадорот по интервјуто на Заев со Латас: Балансирано медиумско известување???

Локално - 10.02.2016

Веднаш по интервјуто на првиот опозиционер Зоран Заев во дневникот на Сител и бурните реакции во јавноста за однесувањето на водителот дараган Павловиќ- Латас се огласи и евро амбасадорот Аиво Орав преку официјалниот профил на Твитер.

Латас до Заев: Што правиме со тендерите што ги давате на Фирмите на Баце, Вице, Чиче?

Пулс24 - 10.02.2016

Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ. Додека сте вие на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува. Латас го праша лидерот на СДСМ како неговото семејство свртело неверојатни 205 милиони евра за време на владеењето на Груевски.

Заврши тензичната дебата на Сител помеѓу Заев и Латас, каде што „паднаа” многу меѓусебни навреди

Точка - 10.02.2016

Во вечерашната дебата на телевизијата Сител помеѓу претседателот на СДСМ Зоран Заев и главниот уредник на телевизијата Драган Павловиќ Латас, атмосферата беше и повеќе од „жешка“. Латас го започна интервјуто со тоа што му посака на лидерот на ...

Латас: „Лажете господине Заев. Еве што се зборувале со Чауш!“

Пулс24 - 10.02.2016

Заев комплетно ја разобличи комуникацијата меѓу него и Чаушот. Сител објави информации дека Заев од јуни до ноември 60 пати разговарал со Захир Бекири Чауш. Латас откри и дека Заев разговарал со братот на Чауш во моментот кога полицијата апсела.

НВО и Партијата за движење на Турците бараат Латас веднаш да им се извини!

Фактор - 10.02.2016

Главниот и одговорен уредник Драган Павловиќ – Латас во дневникот на „Сител“ упати огромна навреда кон турската нација, нарекувајќи ги Турците лажговци, вели Партијата за движење на Турците во Македонија (ТХП).

Социјалните мрежи по гостувањето на Заев во Сител горат: Интервју ли е, Шпанска серија ли е?

Фактор - 10.02.2016

Вечерашното гостување на опозицискиот лидер во ТВ Сител и интервјуто кое го водеше главниот уредник Латас ги запалија социјалните мрежи. Ви издвојуваме дел од ...

Латас му порача на Заев: Ќе одите во затвор!

Пулс24 - 10.02.2016

Кој стои позади вас, го праша Латас лидерот на СДСМ Зоран Заев при вечерашното гостување во Дневникот на Сител. Заев рече дека зад него стојат оние кои ја чекаат слободата во Македонија и дека во Македонија ќе се случи правда.

Жестоки реакции на сметка на Латас по „интервјуто“ со Зоран Заев

Либертас - 10.02.2016

Жестoки рекации на социјалните мрежи по „интервјуто“ на Зоран Заев на ...

Латас до Заев: Вие ќе одите во затвор

Вечер Прес - 10.02.2016

Кој стои позади вас, го праша Латас лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев рече дека зад него стојат оние кои ја чекаат слободата во Македонија и дека во Македонија ќе се случи правда. Латас му порача на Заев дека кога ќе дојде правдата во Македонија тој ...

Латас: Им се извинувам на сите Турци, турскиот народ и турската држава се големи пријатели на Македонија

Вечер Прес - 10.02.2016

Жалам и се извинувам на секој Турчин кој се почуствувал навреден и ветувам дека тоа никако не може да се повтори, бидејќи тоа не е ниту мој став, ниту мое убедување, едноставно е мој гаф, рече уредникот на телевизија Сител Драган Павловиќ- Латас во ...

Погледнете како Латас го пречека Заев на влезот во Сител

Пулс24 - 10.02.2016

Погледнете како Латас го пречека Заев на влезот во Сител Погледнете како главниот уредник на ТВ Сител го пречека опозицискиот лидер Зоран Заев на влезот на ...

ВИДЕО: Сител го достигна дното! Латас со уличарски речник и насилно однесување кон Заев

Либертас - 10.02.2016

Вечерва македонската јавност беше сведок на дното на македонското новинарство и македонските медиуми. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев за прв пат беше гостин во вестите на Сител – телевизијата предводник на владината пропаганда, кај главниот уредник, ...

Цело видео од гостувањето на опозицискиот лидер Заев во ТВ Сител

Фактор - 10.02.2016

Вечерва опозицискиот лидер после долги години се појави како гостин во дневникот на ТВ Сител. Бурни реакции на социјалните мрежи после неговото гостување и критики кон главниот уредник Драган Павловиќ Латас за обвинувањата кои ги изрече кон лидерот ...

Бејли и Орав згрозени од „фер и избалансираниот однос“ на Латас

Бриф - 10.02.2016

Со реакција, по вечерашното гостување на Зоран Заев во дневникот на Сител, се јавија американскиот амбасадор Џес Бејли и амбасадорот на ЕУ, Аиво Орав. Тие на Твитер го коментираа однесување на Латас при гостувањето на Заев.

Латас: Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ, додека сте вие на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува

Република - 10.02.2016

– Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ. Додека сте вие на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува- му рече Латас на Зоран Заев за време на интервјуто на Сител. Латас го праша лидерот на СДСМ како неговото семејство свртело неверојатни 205 милиони ...

Латас: Господине Заев лажете- еве што сте зборувале со Чауш (ФОТО)

Lider - 10.02.2016

Заев комплетно ја разобличи комуникацијата меѓу него и Чаушот. Сител објави информации дека Заев од јуни до ноември 60 пати разговарал со Захир Бекири Чауш. Латас откри и дека Заев разговарал со братот на Чауш во моментот кога полицијата апсела.

Латас: Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ, додека сте вие на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува

Lider - 10.02.2016

Груевски ве плаќа за да бидете на власт во СДСМ. Додека сте вие на власт, ВМРО-ДПМНЕ ќе победува. Латас го праша лидерот на СДСМ како неговото семејство свртело неверојатни 205 милиони евра за време на владеењето на Груевски.

Латас до Заев: Вие ќе одите во затвор

Lider - 10.02.2016

Заев рече дека зад него стојат оние кои ја чекаат слободата во Македонија и дека во Македонија ќе се случи правда. Латас му порача на Заев дека кога ќе дојде правдата во Македонија тој ќе биде во затвор. „Ви во вашата партија немате демократија.

Самрак на „куртоните“

Окно - 08.02.2016

Уживам во дебатата што ја следам низ медиумите за тоа како треба да се уреди медиумскиот простор во Македонија, како резултат на преговорите од Пржино. Целата мизерна колекција на телевизиски, радиски и печатени пропагандисти на власта е тргната во ...