TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардар поведоа со 1:0 во победи против Пелистер

А1 - 14.05.2006

Ракометарите на Вардар Про поведоа со 1:0 во победи против Пелистер, во полуфиналната серија од плеј офот во домашното првенство. Пред малку, во салата Кале во Скопје, вардарци славеа со 36:43. Потребен ќе им биде уште еден полн погодок, за пласман во финалето.

Металург првпат ита кон двојната круна

Време - 13.05.2006

РАКОМЕТ Со денешниот натпревар Металург - Младост (сала „Автокоманда“, 18 часот) почнува машкиот ракометен плејоф, каде што, пак, утре во СРЦ „Кале“ се среќаваат Вардар и Пелистер (18 часот), која е втората полуфинална двојка. Плејофот се игра во два добиени меча, а подобрите ќе играат за 14 титула.

Вардар по прво водство против Работнички

Вест - 13.05.2006

КОШАРКА - ФИНАЛЕ НА ПЛЕЈ-ОФ Вардар Осигурување ќе се обиде да дојде до победа и да поведе со 2:1 во вториот финален плеј-оф натпревар против Фершпед Работнички што ќе се одигра вечерва (18 часот) во спортската сала во Куманово.

Работнички сака да ја врати иницијативата во серијата со Вардар

Време - 13.05.2006

ВТОРА ФИНАЛНА ПЛЕЈОФ-СРЕДБА Да се врати „брејкот“, односно повторно да се обезбеди предноста на домашен терен, е желбата на кошаркарите на Фершпед Работнички пред втората средба со Вардар Осигурување од финалната плејоф-серија, вечерва (18 часот) во Куманово. Резултатот во моментов е 1-1.

"Шпедитерите" по рибрејк во Куманово

Утрински - 13.05.2006

Израмнувањето на вардарци ја врати неизвесноста во финалната серија во мак-баскетот Емил Китановски Младиот состав на Вардар Осигурување во прилично позитивна атмосфера ќе го дочека вечерашниот втор натпревар од финалната серија во кошаркарското првенство на Македонија против актуелниот шампион ...

Металург и Вардар про сакаат ново меѓусебно финале

Дневник - 13.05.2006

Освојувачот на Купот на Македонија во ракомет, Металург денеска (18 ч. Автокоманда) со дуелот против Младост го отвора полуфиналето од плејофот за титулата. За Металург двојната круна е императив, бидејќи се први по регуларниот дел, а го надиграа и Вардар про во финалето на Купот.

Веселин Вујовиќ прв тренер на Вардар

Вест - 13.05.2006

РАКОМЕТ - ЗА ПОЛУФИНАЛНИТЕ ДУЕЛИ ПРОТИВ ПЕЛИСТЕР За полуфиналните средби од македонскиот ракометен плеј-оф против тимот на Пелистер, прв тренер на Вардар ќе биде селекторот на машката сениорска репрезентација на СиЦГ, Веселин Вујовиќ, соопшти претседателот на клубот, Михајло Михајловски.

Вујовиќ ќе ги „води“ вардарци во плејофот

Дневник - 12.05.2006

Селекторот на СЦГ се согласил да остане со скопјани за полуфиналето од плејофот, а можеби и во финалето, ако се пласираат На полуфиналните ракометни натпревари меѓу Вардар про и Пелистер за разигрувањето за титулата, скопјани на клупата ќе го имаат Веселин Вујовиќ.

Пелистер сака позитивен резултат уште во Скопје

Време - 12.05.2006

ПЛЕЈОФ, МАЖИ Ракометарите на Пелистер максимално подготвени и мотивирани го очекуваат неделниот прв полуфинален плејоф-натпревар што ќе го играат во Скопје против екипата на Вардар Про (18 часот, СРЦ „Кале“) . Тие имаа и миниподготовки на кои работеа на зголемување на физичката подготвеност, и тоа ...

Вардарци интелигентно осигураа израмнување на 1:1

Утрински - 11.05.2006

Ф. Работнички на свој паркет ја загуби предноста во финалето на плејофот Наум Котевски Навивачите на Фершпед Работнички очекуваа многу повеќе од Тасовски, Ѓуров, Симиќ, а со право се прашуваа дали искусните играчи како Веселиновски и Јовановски се "излижани" како првите "џорданки", дали кажаа с? ...

Несмасниот шампион му подари победа на Вардар

Време - 11.05.2006

ФИНАЛЕ НА ПЛЕЈОФОТ: РАБОТНИЧКИ - ВАРДАР 66-68 Несмасноста и огромниот пад на концентрацијата во последната четвртина беа причините за завчерашниот пораз на Фершпед Работнички во првиот меч од финалната плејоф-серија со Вардар Осигурување (66-68).

Вардар израмни против шампионот

Вест - 11.05.2006

КОШАРКА - РАЗИГРУВАЊЕ ЗА ТИТУЛАТА Вардар Осигурување го израмни резултатот на 1:1 во серијата подобар од седум во финалето на разигрувањето за титулата државан првак. Во првиот натпревар од серијата, на теренот на бранителот на титулата Фе Вардар Осигурување го израмни резултатот на 1:1 во серијата ...

Вардар го начна шампионот во Градскиот парк

Дневник - 11.05.2006

Ф. Работнички го доживеа првиот пораз (66-68) во својата сала, по што предноста што ја имаше на стартот од разигрувањето поради подобриот скор од првенството е анулирана Вардар Осигурување му го нанесе првиот пораз на Фершпед Работнички сезонава во салата „Градски парк“, триумфирајќи со 68-66 во ...

Пелистер чека плата

Време - 10.05.2006

ПРЕД ПЛЕЈОФОТ Ракометарите на Пелистер, кои беа слободни во последното ревијално првенствено коло, деновите ги искористија за засилени миниподготовки за претстојните полуфинални плејоф-натпревари. Од вчера продолжија со редовни активности до првата средба што ќе ја играат во Скопје против домаќинот ...

Физичката подготвеност - катастрофална

Вест - 10.05.2006

ВЕСЕЛИН ВУЈОВИЌ СО ВАРДАРЦИ ВО ОХРИД Селекторот на СиЦГ, Веселин Вујовиќ, му се приклучи на Вардар на миниподготовките во Охрид, каде што "црвено-црните" ќе работат до почетокот на плеј-офот в сабота, но она што го затекол не му се допаднало баш многу.

Пелистер на подготовки за Вардар

Дневник - 10.05.2006

Пелистерци имаа посебни мини-подготовки за првиот ракометен полуфинален плејоф-меч со Вардар про, претстојниот викенд во Скопје. Тренинзите беа со засилено темпо, со многу малку игра со топка. ж Од синоќа, повторно се вратија на вообичаениот колосек со тренинзите.

Навивачите на МЗТ го избркаа Вардар во Куманово?

Време - 10.05.2006

ЗА ФИНАЛНАТА СЕРИЈА ВО ПЛЕЈОФОТ Игор Крстевски Со одлуката за играње на четвртата решавачка средба од полуфиналната кошаркарска плејоф-серија со МЗТ Скопје во Куманово, а не во „Јане Сандански“, која важи за нивна матична сала, раководството на Вардар Осигурување го навлече гневот на навивачите на ...

Одбраната ќе го одлучи победникот

Дневник - 09.05.2006

Вардар Осигурување втора сезона по ред му е предизвикувач на првакот Фершпед Работнички во финалето на кошаркарскиот плејоф на Македонија, а првата средба овие два тима ќе ја имаат вечерва, во салата „Градски парк“ (19 ч). „Шпедитерите“ финалето го почнуваат со предност од 1-0 во победи, поради ...

Вардар Осигурување се избори за финале од кошаркарскиот плеј-оф

А1 - 08.05.2006

Вардар Осигурвување во саботната мајсторка од серијата против МЗТ Скопје се избори за место во финалната рунда со бранителот на титулата Работнички Фершпед. Првиот натпревар од борбата за титулата ќе биде одигран утре на теренот на Работнички во градскиот парк во Скопје.

Металург загуби од Младост

Време - 08.05.2006

ЗАВРШИ ПРВЕНСТВОТО Во натпревари што не менуваа ништо на суперлигашката табела заврши регуларниот дел од првенството каде што Вардар Про под водство на Аце Станковски го победи Тутунски комбинат Бренд со 33-29, Климент Охридски славеше над МРК Вардар со 32-24, ВВ Тиквеш беше поуспешен од Повардарие ...

Гино Стрезовски поднесе оставка

Време - 08.05.2006

ВУЈОВИЌ ДОЈДЕ ВО ВАРДАР ПРО Досегашниот тренер на скопскиот ракометен суперлигаш Гино Стрезовски поднесе оставка на функцијата, а неговиот помошник Аце Станковски завчера ги водеше „црвено-црните“ во последниот меч од првенството против Тутунски комбинат Бренд.

Затишје пред бура

Дневник - 08.05.2006

Металург - Младост и Вардар про - Пелистер се полуфиналните двојки од разигрувањето за титулата во машката ракометна Супер Мобимак лига, што почнува веќе наредниот викенд. Се игра до две добиени средби, а победниците ќе се сретнат во финалето во борбата за пехарот.

Вардар во големото финале

Вест - 08.05.2006

КОШАРКА- ПРВА ЛИГА ВАРДАР ОСИГУРУВАЊЕ - МЗТ СКОПЈЕ 2000 75:65 (17:16, 13:18, 19:18, 26:13) Куманово. - Спортска сала. Гледачи: 1.200. Судии: Денковски, Милојевиќ и Терзиевски од Скопје. Вардар Осигурување: Саздов, В. Стојановски, Соколов 14, Аврамовски 6, Кралевски 16, Грнчаров 16, Д.

Катастрофа на Металург во Богданци

Утрински - 08.05.2006

Заврши регуларниот дел од Суперлигата за ракометари Лидерот Металург доживеа резултатска катастрофа на гостувањето во Богданци, каде што во последното коло од регуларниот дел загуби од Младост со 32:43, но тоа не му ги загрози однапред обезбедените прво место на табелата и пол-позицијата во ...

Стрезовски замина, Вујовиќ доаѓа во Вардар

Дневник - 08.05.2006

Стратегот на црвено-црните изјави дека тој веќе не е на чело на Вардар про, а Веселин Вујовиќ, стручњак од СЦГ, ќе му се придружи на овој клуб на подготовките за плејофот во Охрид Гино Стрезовски го напушти тренерското кормило на ракометниот суперлигаш Вардар про и нема да го води тимот низ ...

Вардар Осигурување ја доби мајсторката

Дневник - 08.05.2006

Клучен момент беше исклучувањето на Деспотовиќ од МЗТ при резултат 60-60 поради тупаницата што му ја удри на Дарко Соколов Вардар Осигурување втора сезона едноподруго ќе игра против Фершпед Работнички во финалето на плејофот во кошаркарското првенство на Македонија, откако во мајсторката го совлада ...

Подолгата клупа на вардарци пресуден фактор

Утрински - 08.05.2006

Црвено-црните изборија пласман во големото финале по победата над МЗТ Скопје (75:65) Кошаркарското првенство на Македонија ќе добие реприза на минатогодишното финале, откако во рамките на последната полуфинална средба помеѓу екипите на Вардар Осигурување и МЗТ Скопје која се одигра во саботата во ...

Стрезовски даде оставка

Вест - 08.05.2006

ВАРДАР ОСТАНА И БЕЗ ТРЕТИОТ ТРЕНЕР СЕЗОНАВА Аце Станковски самиот го водеше Вардар на мечот од последното коло од регуларниот дел на машката ракометна Суперлига со Тутунски комбинат Бренд. До него не беше шефот на стручниот штаб, Гино Стрезовски.

Формален крај

Вест - 08.05.2006

ЗАВРШИ РЕГУЛАРНИОТ ДЕЛ НА МОБИМАК МАШКАТА РАКОМЕТНА СУПЕРЛИГА Последното коло од регуларниот дел на Мобимак машката ракометна Суперлига не предизвика ниту едно поместување на табелата и сите натпревари имаа само формален карактер.

Деспотовиќ го нокаутира Соколов и го испрати Вардар во финалето

Време - 08.05.2006

ПЛЕЈОФ-ПОЛУФИНАЛЕ, МАЈСТОРКА Боксот со кој Мирослав Деспотовиќ, крилниот центар на МЗТ Скопје, го нокаутира Дарко Соколов во 35. минута од мечот, при резултат 57-57, беше клучниот фактор во победата на Вардар Осигурување со 75-65 над „металците“ во „мајсторката“ од кошаркарската полуфинална ...

Стрезовски поднесе оставка, доаѓа Вујовиќ

Вечер Прес - 08.05.2006

Досегашниот шеф на Стручниот штаб на РК Вардар и актуелен селектор на машката репрезентација на Македонија, Гино Стрезовски, не е повеќе на клупата на "црвено-црните". Тој пред суперлигашкиот натпревар од последното коло, викендов, во Скопје, со Т Комбинат Бренд поднесе оставка.