TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов затворски бунт во Бразил

Вест - 22.02.2001

Сао Паоло, 22 февруари - Стотици затвореници од Пирахуи затворот во Сао Паоло завчера почнаа уште еден бунт, заробувајќи ги затворските чувари откако биле пуштени надвор на дневните вежби. Засега затворениците немаат поставено никакви барања.

Совладан затворскиот бунт во Бразил

Вест - 21.02.2001

Во дворот на затворот Сарандиру во Сао Паоло полицијата, која успеа да го смири бунтот, претесе и соблече стотина затвореници Сао Паоло, 20 февруари - Властите во Бразил соопштија дека ја презеле под контрола ситуацијата во затворите каде избувнаа бунтови и оти сите заложници се ослободени.

Осуммина загинати во затворските бунтови во Бразил

Вест - 20.02.2001

Сао Паоло, 20 февруари - Околу осум лица загинаа, а илијадници беа земени за заложници во затворските бунтови што завчера зафатија 18 затвори во бразилската држава Сао Паоло. Бразилската полицијата соопшти дека веќе успеала да воведе ред во 10 затвори, а најсериозна е ситуацијата во затворот ...