TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буш нареди истрага за несреќата на јапонскиот брод

Вест - 17.02.2001

Вашингтон, 17 февруари - Американскиот претседател Џорџ Буш му нареди на Пентагон да го разгледа влијанието на присуството на цивилни лица во несреќата од минатиот петок кога американската подморница Гринвил удри во јапонски рибарски брод и го потопи.

САД ќе исплати отштета за јапонските жртви од судирот со подморницата

Вест - 13.02.2001

Вашингтон, 13 февруари - Американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфилд најави дека САД ќе им исплатат компензација на семејствата на жртвите и на повредените во сударот на нуклеарната подморница и јапонскиот рибарски брод.

Американска подморница потона јапонски рибарски брод, деветмина исчезнати

Вест - 12.02.2001

НЕСРЕЌА ВО БЛИЗИНА НА ПЕРЛ ХАРБОР Јапонија побара од САД да го извади потонатиот брод од водите ТОКИО, 12 февруари, (Ројтерс) - Јапонија инсистира САД да ја разгледаат можноста да го извадат рибарскиот брод, кој беше потонат од американска нуклеарна подморница близу до водите на Хаваи, додека ...