TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Летечкиот Монфис со нов поен за паметење (Видео)

Дерби - 05.07.2015

Гаел Монфис со години наназад е миленик меѓу тениските фанови поради атрактивната игра и неверојатното шоу кое го приредува на натпреварите, а неговата последна бравура можевме да ја видиме на вчерашниот меч од третото коло на Вимблдон на кој играше ...

Вимблдон: Мареј, Бердих и Федерер сигурни, крај за Монфилс

СуперСпорт - 05.07.2015

Бердих и Мареј без поголеми проблеми поминаа во 3-то коло на Вимблдон. Бердих со 3:1 победи против Андујар, па во 8-на финалето за противник ќе го има Симон кој го победи Монфилс со 3:2. Мареј беше подобар со 3:0 против Сепи, а нареден ривал му е ...

Спектакуларен волеј со скок на Монфилс…

Екипа - 05.07.2015

Гаел Монфилс и Жил Симон синоќа играа маратонски меч во пет сета на Вимблдон, кој му припадна на Симон, но Монфилс го изведе потегот што ќе се памети. Контровезрниот француски тенисер изведе неверојатен волеј со скок, а ударот беше толку силен, што ...

Зошто не се игра тенис в недела на Вимблдон?

Екипа - 05.07.2015

Вимблдон е посебна приказна, така велат тенисерите. Посебен е како турнир, со неверојатна традиција, а и единствен од гранслем турнирите кој има пауза в недела, меѓу двете седмици тениско натпреварување за вредниот трофеј.

Ана Ивановиќ го отпушти тренерот

Екипа - 05.07.2015

Српската тенисерка Ана Ивановиќ неочекувано доживеа елиминација на Вимблдон, а цехот го плати нејзиниот тренер. По враќањето од Лондон, таа се раздели со кондицискиот тренер Златко Новковиќ, сметајќи дека не била најдобро подготвена за ова издание ...

Шоу на Вимблдон: Поен во стилот на Гаел Монфис

Кајгана - 05.07.2015

Гаел Монфис е вистински шоумен на теренот, кога тој игра можете да бидете сигурни дека ќе има атрактивни поени, а уште една потврда за тоа е мечот одигран против Жил Симон на Вимблдон. Монфис и Симон одиграа маратонски меч во пет сета, а како ...

Испадна и удри по турнирот: Вимблдон е ср*** и тоа го милсат многу

Спортклуб - 05.07.2015

Францускиот тенисер, Беноа Пер, за најпрестижниот турнир во тенис рече дека е срање. Пер беше на прагот од победата во второто коло, но со голем пресврт загуби од Баутис. „Не ми смета што испаднав од Вимблдон.

По поразот на Вимблдон: Овој турнир е обично сра**

Спортклуб - 05.07.2015

Францускиот тенисер Беноа Пер, кој што моментално е 68мо пласиран на АТП ранкингот, прописно го навреди турнирот Вимблдон, нарекувајки го дека е најголемо срање од турнир. Пер по поразот во второто коло од Роберто Баутиста со 2:6, 4:6, 6:3, 6:3: ...

(Видео) Монфилс со најдобриот поен на Вимблдон

Спортклуб - 05.07.2015

Вчера францускиот тенисер Гаел Монфилс беше поразен во пет сета од својот сонародник Жил Симон во третото коло од Вимблдон. И покрај поразот, светските медиуми поенот на Монфилс го оценија како најдобриот на Вимблдон оваа сезона.

„Вимблдон“: Нов неверојатен поен на Монфис (ВИДЕО)

Спорт365 - 05.07.2015

Францускиот тенисер дефинитивно знае како да го привлече вниманието.. Гаел Монфис и покрај тоа што загуби од својот сонародник, „шоуменот“ дефинитивно одбележа еден нов фантастичен поен. Скоро никој не го виде топчето, по што мораше да биде ...

Вимблдон е ср**е, се е гнило на него

Вечер Прес - 05.07.2015

Јас не сум единствениот играч кој го мисли ова, туку единствениот кој јавно го кажува, изјави Фраанцузинот Сон на секој тенисер е да игра на најпрестижниот грен слем тирнир Вимблдон, бидејќи турнирот во Лондон се смета за неофицијално Светско ...

Зошто не се игра тенис на Вимблдон в недела?

Вечер Прес - 05.07.2015

Третиот грен слем турнир Вимблдон е посебна приказна. Овој турнир има голема традиција и единствен кој има пауза в недела, меѓу двете седмици тениско натпреварување за вредниот трофеј. Сите се прашуваат, зошто не се игра тенис в недела на Вимблдон?! ...

Ана Ивановиќ го отпушти тренерот

Република - 05.07.2015

Српската тенисерка Ана Ивановиќ го заврши настапот на третиот грен-слем оваа сезона Вимблдон, неочекувано во раната фаза. Цехот за неуспехот го плати нејзиниот кондиционен тренер Златко Новковиќ по враќањето од Лондон сметајќи дека таа не била ...

Потег на деценијата на Гаел Монфис (видео)

Република - 05.07.2015

Гаел Монфил, францускиот тенисер кој важи за еден од најкотраверзните играчи на денешницата синоќа во синоќешниот маратонски меч на Вимблдон во пет сета против својот сонародник Жил Симон го изведе потегот на деценијата.

Англичаните не го сакаат Новак: Го исфрлија Ѓоковиќ поради Федерер од централниот терен на Вимблдон

Република - 05.07.2015

Иако е убедливо најдобар тенисер на светот и актуелен шампион на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ в понеделник нема да игра на централниот терен “Ol Ingland klub”. Организаторите мечот од осминафиналето меѓу Ѓоковиќ и јужноафриканецот Кевин Андерсон го ...

Ѓоковиќ ја мина и третата пречка на Вимблдон

+инфо - 04.07.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако во 3.то коло го победи Бернард Томиќ со 3:0 во сетови (6:3; 6:3 и 6:3). Негов ривал во понеделник во следната рунда ќе му биде Кевин Андерсон.

Ѓоковиќ ја мина и третата пречка на Вимблдон

А1 On - 04.07.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако во 3.то коло го победи Бернард Томиќ со 3:0 во сетови (6:3; 6:3 и 6:3). Негов ривал во понеделник во следната рунда ќе му биде Кевин Андерсон.

Пер: Вимблдон е ср**е!

SportMedia - 04.07.2015

Францускиот тенисер, Беноа Пер, кој котира на 68-то место на АТП листата, не штедеше зборови за да го навреди најголемиот турнир во светот на тенисот, со зборовите дека „Вимблдон е ср**е".

Ѓоковиќ ја мина и третата пречка на Вимблдон

Локално - 04.07.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако во 3.то коло го победи Бернард Томиќ со 3:0 во сетови (6:3; 6:3 и 6:3). Негов ривал во понеделник во следната рунда ќе му биде Кевин Андерсон.

Вимблдон: Елиминиран Димитров, победи на Ѓоковиќ и Вавринка

Сител - 04.07.2015

Големата надеж на бугарскиот тенис, Григор Димитров одигра слаб меч против Ришар Гаске и го загуби убедливо со 3-0 со што ги заврши натпреварите на Вимблдон уште во второто коло. Затоа пак без никакви проблеми првиот носител Новак Ѓоковиќ го ...

Вавринка без проблем во осминафиналето на Вимблдон

Република - 04.07.2015

Шампионот на Ролан Гарос Стан Вавринка успеа без поголеми проблеми да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако вчера во мечот од 3.коло го победи Фернандо Вердаско со 3:0 во сетови (6:4; 6:3 и 6:4).

Ѓоковиќ ја мина и третата пречка на Вимблдон

Lider - 04.07.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако во 3.то коло го победи Бернард Томиќ со 3:0 во сетови (6:3; 6:3 и 6:3). Негов ривал во понеделник во следната рунда ќе му биде Кевин Андерсон.

Ѓоковиќ ја мина и третата пречка на Вимблдон

24 Вести - 03.07.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако во 3.то коло го победи Бернард Томиќ со 3:0 во сетови (6:3; 6:3 и 6:3). Негов ривал во понеделник во следната рунда ќе му биде Кевин Андерсон.

Монфис го изведе најлудиот поен во последната деценија на Вимблдон (Видео)

Дерби - 03.07.2015

Гаел Монфис се пласираше во третото коло на Вимблдон откако вчера со сигурни 3:0 во сетови го надигра сонародникот Адриан Манарино, меѓутоа тениските фанови од Лондон се уште го прераскажуваат неверојатниот поен кој го одиграл францускиот шоумен за ...

Ѓоковиќ и Вавринка лесно до осминафиналето

Дерби - 03.07.2015

Бранителот на титулата на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ и четвртиот носител Станислас Вавринка успешно ја минаа и третата пречка на Ол Ингланд Клубот со што се пласираа во осминафиналето на овој голем турнир.

Ѓоковиќ ја мина и третата пречка на Вимблдон

Утрински - 03.07.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако во 3.то коло го победи Бернард Томиќ со 3:0 во сетови (6:3; 6:3 и 6:3). Негов ривал во понеделник во следната рунда ќе му биде Кевин Андерсон.

Ѓоковиќ рутински преку Томиќ продолжува на Вимблдон, Гаске го елиминираше Димитров

Екипа - 03.07.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ рутински се пласираше во четвртото коло на Вимблдон, откако во три сета со 6-3,6-3,6-3 славеше против Бернард Томиќ. За двајцата тенисери ова беше втор меѓусебен дуел на Вимблдон.

Ѓоковиќ се потпиша на вештачката нога на навивачот (ФОТО)

МКД - 03.07.2015

Српскиот тениски ас и прв носител на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на тенискиот Грен слем во Лондон откако во третото коло го совлада Бернард Томиќ со 3:0 по сетови 6:3, 6:3 и 6:3.

Вавринка без проблем во осминафиналето на Вимблдон

А1 On - 03.07.2015

Шампионот на Ролан Гарос Стан Вавринка успеа без поголеми проблеми да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако попладнево во мечот од 3.коло го победи Фернандо Вердаско со 3:0 во сетови (6:4; 6:3 и 6:4).

„Шоуменот“ Монфис со фантастичен потег на Вимблдон (ВИДЕО)

Спорт365 - 03.07.2015

Францускиот тенисер Гаел Монфис обезбеди пласман во третото коло на Грен слем турнирот.. Во три сета успеа да го елиминира неговиот сонародник Адриан Манарино, а во продолжение проследете уште еден неверојатен поен на Монфис во негов стил.

(Видео) Мотивацијата на Ѓоковиќ за Вимблдон

Спортклуб - 03.07.2015

Постои некоја тајна врска помеѓу Ѓоковиќ и Вимблдон. Српскиот тенисер отсекогаш го почитувал Вимблдон како еден од најграндиозните случувања во тенисот, и таа почит има и своја мотивација.

Ѓоковиќ експресно преку Томиќ

Оn.net - 03.07.2015

Новак Ѓоковиќ се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако без поголеми проблеми го порази Бернард Томиќ. Српскиот тенисер го совлада Томиќ со 3-0 по сетови 6:3, 6:3, 6:3. Ѓоковиќ вообичаено за него ја контролираше играта на теренот од почетокот ...

Ѓоковиќ, Вавринка и Гаске во осминафинале, крај за Багдатис и Димитров

SportMedia - 03.07.2015

Фаворитите ја оправдаа својата улога во третото коло на Вимблдон, па така Новак Ѓоковиќ, Станислас Вавринка, Ришар Гаске и Ник Кирјос се изборија за учество во осминафиналето на Вимблдон. Најдобриот светски тенисер, Србинот Ѓоковиќ не му дозволи ни ...

Ѓоковиќ ја мина и третата пречка на Вимблдон

Канал5 - 03.07.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако во 3.то коло го победи Бернард Томиќ со 3:0 во сетови (6:3; 6:3 и 6:3). Негов ривал во понеделник во следната рунда ќе му биде Кевин Андерсон.

Ѓоковиќ во осминафиналето на Вимблдон

Н.Македонија - 03.07.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако во 3.то коло го победи Бернард Томиќ со 3:0 во сетови (6:3; 6:3 и 6:3). Негов ривал во понеделник во следната рунда ќе му биде Кевин Андерсон Пласман ...

Ѓоковиќ во осминафиналето на Вимблдон

Кирилица - 03.07.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако во 3.то коло го победи Бернард Томиќ со 3:0 во сетови (6:3; 6:3 и 6:3). Негов ривал во понеделник во следната рунда ќе му биде Кевин Андерсон.

Ѓоковиќ „го утепа топчето на Вимблдон„

Репортер - 03.07.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако во 3.то коло го победи Бернард Томиќ со 3:0 во сетови (6:3; 6:3 и 6:3). Негов ривал во понеделник во следната рунда ќе му биде Кевин Андерсон.

Монфилс го одигра најлудиот поен на Вимблдон (Видео)

Вечер Прес - 03.07.2015

Францускиот тенисер Гаел Монфилс се пласираше во третото коло на грен слем турнирот Вимблдон откако во три сета славеше над сонародникот Адриан Манарино, но тениските фанови се уште го прераскажуваат поен кој го одиграл францускиот шоумен за време ...

Ѓоковиќ лесно до осминафиналето

Спорт - 03.07.2015

Најдобриот светски тенисер се пласираше во четвртото коло на Вимблдон, откако со совлада Томиќ со 3-0. Новак Ѓоковиќ без проблем обезбеди место во осминафиналето, Бернард Томиќ со доби со 3-0 (6-3, 6-3, 6-3).

Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на Вимблдон

Нетпрес - 03.07.2015

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на Вимблдон бидејќи во третото коло го победи Австралијанецот Бернард Томиќ со 6:3,6:3,6:3. Томиќ кој важи за одличен сервер не успеа посериозно да му се закани на Ѓоковиќ.

Вавринка без проблем во осминафиналето на Вимблдон

Репортер - 03.07.2015

Шампионот на Ролан Гарос Стан Вавринка успеа без поголеми проблеми да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако попладнево во мечот од 3.коло го победи Фернандо Вердаско со 3:0 во сетови (6:4; 6:3 и 6:4).

Ѓоковиќ ќе тргне фронтално на Томиќ

Дневник - 03.07.2015

Новак Ѓоковиќ пред четири години го совлада Австралиецот Бернард Томиќ на тенискиот гренд слем турнир Вимблдон и го запре тогашното чудо од дете (18) во четврт-финалето. Денеска, светскиот рекет број еден, Ѓоковиќ пак игра со Томиќ, овој пат во ...

Легендата за белата боја на Вимблдон

Република - 03.07.2015

Вимблдон е најстариот гранслем турнир, се игра од 1877 година и има вековна традиција и правила што се мошне строги и не се менуваат низ историјата на престижниот летен тениски настан. Белата боја на опремата е задолжителна, а причината за тоа ...

Вавринка без проблем во осминафиналето на Вимблдон

Lider - 03.07.2015

Шампионот на Ролан Гарос Стан Вавринка успеа без поголеми проблеми да се пласира во осминафиналето на Вимблдон откако попладнево во мечот од 3.коло го победи Фернандо Вердаско со 3:0 во сетови (6:4; 6:3 и 6:4).

Поради пожар евакуиран Централниот терен на Вимблдон

24 Вести - 02.07.2015

Алармот за пожар се активира синоќа на Централниот терен на Вимблдон, веднаш по завршувањето на мечот меѓу Серена Вилијамс и Тимеа Бабош, по што организаторите одлучија да ги испразнат трибините.

Поради пожар евакуиран централниот терен на Вимблдон

Утрински - 02.07.2015

Алармот за пожар се активира синоќа на централниот терен на Вимблдон, веднаш по завршувањето на мечот меѓу Серена Вилијамс и Тимеа Бабош, по што организаторите одлучија да ги испразнат трибините.

Вимблдон трет ден, резултати

Алсат-М - 02.07.2015

Победите на поранешните шампионки на Вимблдон, Серена Вилијамс и Марија Шарапова, како и поразот на седмата носителка Ана Ивановиќ го одбележаа третиот ден на Грен слемот во Лондон. Вилијамс беше поуспешна во два сета против Тимеа Бабош, Шарапова ја ...

Серена ја погоди главната судијка во глава, Ноле ги покажа фудбалските способности

Хитпортал - 02.07.2015

Интересни моменти од третиот ден на Вимблдон. Серена Вилијамс и Новак Ѓоковиќ, кои се први носители на Вимблдон, имаа лесни задачи во второто коло против Бабош и Ниеминен и славеа убедливи победи.

„Влегувам во форма!“

СуперСпорт - 02.07.2015

По убедливата победа над Ниеминен, Ѓоковиќ покажа задоволство за добрата игра. Српскиот тенисер Ѓоковиќ изјави дека е задоволен како го одиграл натпреварот против Ниеминен во 2-то коло на Вимблдон.

Поради пожар евакуиран Централниот терен на Вимблдон

+инфо - 02.07.2015

Алармот за пожар се активира синоќа на Централниот терен на Вимблдон, веднаш по завршувањето на мечот меѓу Серена Вилијамс и Тимеа Бабош, по што организаторите одлучија да ги испразнат трибините.

Вимблдон: Елиминирана Ана Ивановиќ

Кајгана - 02.07.2015

Елиминацијата на седмата носителка Ана Ивановиќ е најголемото изненадување на третиот ден на Вимблдон во двете конкуренции. Српската тенисерка, во второто коло загуби во два сета (3:6, 4:6) од 158-та на ранг листата Бетани Матек-Сандс.

Вимблдон трет ден: Ѓоковиќ, Вавринка, Вилијамс, Шарапова поминаа, за Ивановиќ заврши турнирот

+инфо - 02.07.2015

Победите на поранешните шампионки на Вимблдон, Серена Вилијамс и Марија Шарапова, како и поразот на седмата носителка Ана Ивановиќ го одбележаа третиот ден на Грен слемот во Лондон. Вилијамс беше поуспешна во два сета против Тимеа Бабош, Шарапова ја ...

Поради пожар евакуиран Централниот терен на Вимблдон

А1 On - 02.07.2015

Алармот за пожар се активира синоќа на Централниот терен на Вимблдон, веднаш по завршувањето на мечот меѓу Серена Вилијамс и Тимеа Бабош, по што организаторите одлучија да ги испразнат трибините.

Евакуиран Централниот стадион на Вимблдон

SportMedia - 02.07.2015

Организаторите на Вимблдон денеска по завршувањето на мечевите го евакуираа Централниот стадион поради опасност од електричен пожар. Причината била поради неисправна електрична мрежа и опасност дека може да избувне пожар.

Животот и кариерата на Новак Ѓоковиќ прикажани низ емотивно видео

Кајгана - 02.07.2015

Новак Ѓоковиќ овој период се обидува да стигне до нова титула на Вимблдон. Првиот тенисер во светот има голем број успеси зад своето име и многу често има зборувано за она што го поминал за да стигне таму каде што е денес.

Вимблдон трет ден: Ѓоковиќ, Вавринка, Вилијамс, Шарапова поминаа, за Ивановиќ заврши турнирот

А1 On - 02.07.2015

Победите на поранешните шампионки на Вимблдон, Серена Вилијамс и Марија Шарапова, како и поразот на седмата носителка Ана Ивановиќ го одбележаа третиот ден на Грен слемот во Лондон. Вилијамс беше поуспешна во два сета против Тимеа Бабош, Шарапова ја ...

Мареј лесно до третото коло на Вимблдон

SportMedia - 02.07.2015

Најдобриот британски тенисер, Енди Мареј обезбеди пласман во третото коло на Вимблдон откако со 3-0 (6-1, 6-1, 6-4) славеше над холандскиот тенисер Робин Хасе. Мареј, кој во изминатиот период игра одлично на трева го реши противникот за само час и ...

Се комплетира второто коло на Вимблдон

Алфа - 02.07.2015

На четвртиот ден од третиот Гренд слем тениски турнир што се одржува во Вимблдон ќе се комплетира второто коло. Вториот фаворит на машкиот дел од турнирот Роџер Федерер се среќава со Американецот, Сем Квери, а носителот број 10, Рафаел Надал за ...

Поради пожар евакуиран Централниот терен на Вимблдон

Н.Македонија - 02.07.2015

Алармот за пожар се активира синоќа на Централниот терен на Вимблдон, веднаш по завршувањето на мечот меѓу Серена Вилијамс и Тимеа Бабош, по што организаторите одлучија да ги испразнат трибините Противпожарната служба брзо реагираше и го изгасна ...

Заљубената Ана ги заврши натпреварите на Вимблдон

Сител - 02.07.2015

Елиминацијата на седмата носителка Ана Ивановиќ е најголемото изнедување на третиот ден на Вимблдон во двете конкуренции. Српската тенисерка, во второто коло загуби во два сета (3:6, 4:6) од 158-та на ранг листата Бетани Матек-Сандс.

Поради пожар евакуиран Централниот терен на Вимблдон

Канал5 - 02.07.2015

Алармот за пожар се активира синоќа на Централниот терен на Вимблдон, веднаш по завршувањето на мечот меѓу Серена Вилијамс и Тимеа Бабош, по што организаторите одлучија да ги испразнат трибините.

Вимблдон трет ден: Ѓоковиќ, Вавринка, Вилијамс, Шарапова поминаа, за Ивановиќ заврши турнирот

Локално - 02.07.2015

Победите на поранешните шампионки на Вимблдон, Серена Вилијамс и Марија Шарапова, како и поразот на седмата носителка Ана Ивановиќ го одбележаа третиот ден на Грен слемот во Лондон. Вилијамс беше поуспешна во два сета против Тимеа Бабош, Шарапова ја ...

Вимблдон трет ден: Ѓоковиќ, Вавринка, Вилијамс, Шарапова поминаа, за Ивановиќ заврши турнирот

Канал5 - 02.07.2015

Победите на поранешните шампионки на Вимблдон, Серена Вилијамс и Марија Шарапова, како и поразот на седмата носителка Ана Ивановиќ го одбележаа третиот ден на Грен слемот во Лондон. Вилијамс беше поуспешна во два сета против Тимеа Бабош, Шарапова ја ...

Вимблдон: Шарапова и сестрите Вилијамс без проблем во третото коло

Сител - 02.07.2015

Марија Шарапова и сестрите Вилијамс без поголеми проблеми изборија пласман во 3.коло на годинашниов Вимблдон. Шарапова во мечот со Хогекамп загуби четири гема (6:3, 6:1), додека Серена Вилијамс во мечот Бабош загуби пет гема (6:4; 6:1).

Ана Ивановиќ го заврши својот Вимблдон по само три дена

Шеталиште - 02.07.2015

Елиминацијата на седмата носителка Ана Ивановиќ е најголемото изнедување на третиот ден на Вимблдон во двете конкуренции. Српската тенисерка, во второто коло загуби во два сета (3:6, 4:6) од 158 на ранг листата Бетани Матек-Сандс.

Пожар на Централниот терен на Вимблдон

Нетпрес - 02.07.2015

Алармот за пожар се активира синоќа на Централниот терен на Вимблдон, веднаш по завршувањето на мечот меѓу Серена Вилијамс и Тимеа Бабош, по што организаторите одлучија да ги испразнат трибините.

Поради пожар евакуиран централниот терен на Вимблдон

Вечер Прес - 02.07.2015

Алармот за пожар се активира синоќа на централниот терен на Вимблдон, веднаш по завршувањето на мечот меѓу Серена Вилијамс и Тимеа Бабош, по што организаторите одлучија да ги испразнат трибините.

Поради пожар евакуиран Централниот терен на Вимблдон

Денешен - 02.07.2015

Алармот за пожар се активира синоќа на Централниот терен на Вимблдон, веднаш по завршувањето на мечот меѓу Серена Вилијамс и Тимеа Бабош, по што организаторите одлучија да ги испразнат трибините.

Поради пожар евакуиран Централниот терен на Вимблдон (ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА)

Репортер - 02.07.2015

Алармот за пожар се активира синоќа на Централниот терен на Вимблдон, веднаш по завршувањето на мечот меѓу Серена Вилијамс и Тимеа Бабош, по што организаторите одлучија да ги испразнат трибините.

ВИМБЛДОН: Елиминирана Ана Ивановиќ

Fox.mk - 02.07.2015

Елиминацијата на седмата носителка Ана Ивановиќ е најголемото изнедување на третиот ден на Вимблдон во двете конкуренции. Српската тенисерка, во второто коло загуби во два сета (3:6, 4:6) од 158-та на ранг листата Бетани Матек-Сандс.

Евакуиран Централниот терен на Вимблдон поради пожар

Република - 02.07.2015

Централниот терен на кој се игра тенискиот турнир Вимблдон синоќа беше евакуиран поради сомневање за пожар. Алармот се активирал веднаш по завршувањето на мечот меѓу Серена Вилијамс и Тимеа Бабош, по што организаторите одлучија да ги испразнат ...

Пожар на Вимблдон

Курир - 02.07.2015

Алармот за пожар се активира синоќа на Централниот терен на Вимблдон, веднаш по завршувањето на мечот меѓу Серена Вилијамс и Тимеа Бабош, по што организаторите одлучија да ги испразнат трибините.

Кратка тениска лекција од Мареј за Хасе

Република - 02.07.2015

Енди Мареј му одржа нова кратка лекција на Робин Хасе и рутински се пласира во третата рунда на Вимблдон. Еден од фаворитите за титулата и поранешен освојувач на турнирот во Њу Ингланд клубот го победи ривалот од Холандија со 6-1, 6-1, 6-4 во меч ...

Ѓоковиќ со аплауз го поздрави простувањето на Ниеминен од Вимбдлон (видео)

Република - 02.07.2015

Новак Ѓоковиќ постапи во духот на Вимблдон, џентлментски и со аплауз го испарти својот противник Јарко Ниеминен по победата од 3-1 во сетови. Ниеминен е еден од најсимпатичните тенисери на АТП турнирите, а веројатно го одигра последниот меч на ...

Мареј експресно до третото коло

Спорт - 02.07.2015

Домашниот фаворит Енди Мареј стигна до третото коло на Вимблдон со лесна победа над Холанѓанецот Робин Хасе Третиот носител победи со 6:1/6:1/6:4 на „Теренот број 1“ во далеку поудобна атмосфера по утринскиот дожд во Лондон откако во средата беа ...

Поради пожар евакуиран Централниот терен на Вимблдон

Lider - 02.07.2015

Алармот за пожар се активира синоќа на Централниот терен на Вимблдон, веднаш по завршувањето на мечот меѓу Серена Вилијамс и Тимеа Бабош, по што организаторите одлучија да ги испразнат трибините.

Ѓоковиќ прекина меч заради птица

Телма - 01.07.2015

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ уште на првиот ден на тенискиот турнир во Вимблдон успеа да ја импресионира светската јавност, јави хрватскиот портал Индекс. Имено, Ѓоковиќ го прекина мечот за да спаси една птица која залутала на теренот.

Србинот е голем спортист: Ѓоковиќ му оддаде признание на Ниеминен (Видео)

Дерби - 01.07.2015

Светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ без никакви потешкотии се пласираше во третото коло на Вимблдон, победувајќи го финскиот тенисер Јарко Ниеминен со максимални 3:0 во мечот кој попладнево се одигра на централниот терен.

Бердих последен се пласира во второто коло на Вимблдон

Утрински - 01.07.2015

Чешкиот тенисер Томаш Бердих (6.носител) последен се пласира во второто коло на Вимблдон во машка конкуренција. Неговиот меч со Французинот Жереми Шарди синоќа заврши околу 21.30 часот по локално време, но организаторот сепак се реши тенисерите да ...

Ѓоковиќ прекина меч за да спаси птица (видео)

Хитпортал - 01.07.2015

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ уште на првиот ден на тенискиот турнир во Вимблдон успеа да ја импресионира светската јавност. Имено, Ѓоковиќ го прекина мечот за да спаси една птица која залутала на теренот.

ВИДЕО: Ѓоковиќ прекина меч за да спаси птица

Утрински - 01.07.2015

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ уште на првиот ден на тенискиот турнир во Вимблдон успеа да ја импресионира светската јавност. Имено, Ѓоковиќ го прекина мечот за да спаси една птица која залутала на теренот.

Лесно го победи, па му оддаде признание на Ниеминен

ЗаЗабава - 01.07.2015

Светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ без никакви потешкотии се пласираше во третото коло на Вимблдон, победувајќи го финскиот тенисер Јарко Ниеминен со максимални 3:0 во мечот кој попладнево се одигра на централниот терен.

Ѓоковиќ во третото коло, Нишикори се повлече

Утрински - 01.07.2015

Бранителот на трофејот Новак Ѓоковиќ од Србија без поголеми проблеми ја прескокна и втората пречка на Вимблдон. Првиот светски рекет славеше со 6-4, 6-2, 6-3 против Јарко Ниеминен од Финска.

Спортски гест: Ѓоковиќ му оддаде почит на Ниеминен (ВИДЕО)

МКД - 01.07.2015

Новик Ѓоковиќ се пласираше во третото коло од тенискиот Грен слем Вимблдон откако го совлада Финецот Јарко Ниеминен со 3:0 во сетови. Пласман на Ноле е очекуван но исто така и неговиот гест на крајот од мечот.

Шарапова покажува моќ, убедлива и во второто коло

МКД - 01.07.2015

Шарапова убедливо го започна Вимблдон откако и во второто коло славеше лесна победа, овој пат и препушти само четири гејма на Хогенкамп. Руската тенисерка има моќен старт на Вимблдон. Во второто коло со 2-0 во сетови ја совлада Холанѓанката, Рајхел ...

Ивановиќ елиминирана во второто коло

МКД - 01.07.2015

Вимблдон за српската тенисерка Ана Ивановиќ траеше само две кола откако денеска беше елиминирана од Американката, Матек Сендс. Ана Ивановиќ е елиминирана од 158. тенисерка на ВТА листата, Матек Сандс која убедливо во два сета ја победи Србинката.

Заврши Вимблдон за Ана Ивановиќ, Ѓоковиќ и Вавринка лесно

Екипа - 01.07.2015

Годинашното издание на Вимблдон ќе загуби на убавина и атрактивност, откако во второто коло од женскиот турнир е елиминирана Србинката Ана Ивановиќ. Атрактивната Ивановиќ, која беше рангирана како седма носителка, загуби со 2-0 во сетови од ...

Шарапова моќна на Вимблдон

Телеграф - 01.07.2015

Поранешната шампионка Марија Шарапова лесно влезе во третото коло на Вимблдон со 6:3/6:1 победа над Холанѓанката Рикел Хогенкамп „Теренот број 2“ можеби е познат како „гробишта на шампионите“, но Шарапова не дозволи да биде додадена на таа листа.

Нишикори се повлече од Вимблдон

Кајгана - 01.07.2015

Јапонскиот тенисер, Кеи Нишикори (25), поради повреда на листот на левата нога, се повлече од понатамошниот настап на Вимблдон, пренесе агенцијата AFP. Нишикори, кој беше поставен за петти носител на Вимблдон, во второто коло требаше да игра против ...

Нишикори се повлече од Вимблдон

А1 On - 01.07.2015

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори денес се повлече од Грен слемот Вимблдон поради повреда на листот на левата нога. Нишикори требаше да игра меч против Колумбиецот Сантијаго Хиралдо за влез меѓу 32-та.

Бердих последен се пласира во второто коло на Вимблдон

+инфо - 01.07.2015

Чешкиот тенисер Томаш Бердих (6.носител) последен се пласира во второто коло на Вимблдон во машка конкуренција. Неговиот меч со Французинот Жереми Шарди синоќа заврши околу 21.30 часот по локално време, но организаторот сепак се реши тенисерите да ...

Бердих последен се пласира во второто коло на Вимблдон

А1 On - 01.07.2015

Чешкиот тенисер Томаш Бердих (6.носител) последен се пласира во второто коло на Вимблдон во машка конкуренција. Неговиот меч со Французинот Жереми Шарди синоќа заврши околу 21.30 часот по локално време, но организаторот сепак се реши тенисерите да ...

ВИДЕО: Ѓоковиќ прекина меч за да спаси птица

А1 On - 01.07.2015

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ уште на првиот ден на тенискиот турнир во Вимблдон успеа да ја импресионира светската јавност, јави хрватскиот портал Индекс. Имено, Ѓоковиќ го прекина мечот за да спаси една птица која залутала на теренот.

Кога може Вавринка, зошто не и тој: Томаш Бердих се сликаше гол (ФОТО)

Спорт365 - 01.07.2015

Чешкиот тенисер се разголе за кампањата на Космополитен за борба против ракот. Откако Станислас Вавринка се разголе за списанието ЕСПН, и чешкиот тенисер Томаш Бердих го направи истото, но за Космополитен.

Шарапова преку Хогенкамп до третото коло на Вимблдон

SportMedia - 01.07.2015

Руската тенисерка Марија Шарапова обезбеди пласман во третото коло на Вимблдон откако со 2-0 (6-3, 6-1) славеше над холандската тенисерка Ричел Хогенкамп. Популарната Маша која е четврта носителка на турнирот одигра просечен прв сет, но затоа во ...

„Вимблдон“: Фантастичен поен на Ѓоковиќ против Ниеминен! (ВИДЕО)

Спорт365 - 01.07.2015

Првиот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во третото коло на Грен слем турнирот. Денеска го совлада финскиот натпреварувач Јарко Ниеминен со резултат 3:0 по сетови 6:4, 6:2 и 6:3.

Нема дожд, но има сонце и тоа јако: Денес е најтоплиот ден во историјата на Вимблдон

Спорт365 - 01.07.2015

Дождот, кој беше заштитен знак за турнирот во Лондон, годинава се уште го нема. Третиот ден на Вимблдон 2015 година ќе се памети долго, а ќе го паметат и тенисерите и навивачите. Денеска е најтоплиот ден во историјата на најстариот тениски турнир на ...

Вимблдон остана без уште еден носител: Нишикори се откажа поради повреда

SportMedia - 01.07.2015

Петтиот носител на Вимблдон, Кеи Нишироки го откажа својот настап во натамошниот дел од турнирот поради повреда на листот. Својата одлука, Јапонецот ја соопшти денеска, пред мечот од второто коло против Сантијаго Хиралдо од Колумбија.

Проблем за тенисерите: Денес е најтоплиот ден во историјата на Вимлблдон!

SportMedia - 01.07.2015

Денешниот ден на турнирот Вимблдон долго ќе се памети затоа што е најтоплиот ден во историјата на овој турнир. Термометарот на централниот терен денес измери 35,7 степени, што е потопло за 1,1 степен од претходниот „рекорд“ кој изнесуваше 34,6 ...

Серена ја погоди главната судијка во глава, Ноле ги покажа фудбалските способности (ВИДЕО)

Спорт365 - 01.07.2015

Интересни моменти од третиот ден на Вимблдон. Серена Вилијамс и Новак Ѓоковиќ, кои се први носители на Вимблдон, имаа лесни задачи во второто коло против Бабош и Ниеминен и славеа убедливи победи.

Ѓоковиќ без многу напор го испрати Ниеминен во историјата

SportMedia - 01.07.2015

Бранителот на титулата Новак Ѓоковиќ без поголеми проблеми обезбеди пласман во третото коло на Вимблдон откако го совлада Јарко Ниеминен со 3-0 (6-4, 6-2, 6-2) за само 92 минути игра. За финскиот тенисер, ова беше последен настап на Вимблдон во ...

Ивановиќ елиминирана од Вимблдон

SportMedia - 01.07.2015

Српската тенисерка Ана Ивановиќ прерано ги заврши настапите на Вимблдон. Во рамки на второто коло таа доживеа елиминација од Бертани Матек-Сендс од која загуби со 2-0 (6-3, 6-4). Србинката ја имаше фаворитската улога пред стартот на мечот, но на ...

Ѓоковиќ без проблеми до 3. коло

Оn.net - 01.07.2015

Првиот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласира во третото коло на Вимблдон. Ѓоковиќ беше подобар во дуелот против Јарко Ниеминен и го соовлада со 3-0 по сетови 6:4, 6:2, 6:3. Исто како и во првата рунда против Колшрајбер, Ноле и овој пат славеше ...

Зошто тенисерите на Вимблдон мора да носат исклучиво бела опрема?

Црнобело - 01.07.2015

Во тек е третиот Грен Слем годинава - Вимблдон. Традиција, престиж, луксуз - веќе 138 години овој турнир се смета за највредната награда која би можел да ја освои еден тенисер. Општо е познато дека учесниците мора да носат комплетно бела опрема, ...

Ѓоковиќ лесно против Ниеминен, се откажа Нишикори

Спортклуб - 01.07.2015

Првиот фаворит за освојување на титулата на Вимблдон, воедно и бранител на овој грен слем турнир, Новак Ѓоковиќ без проблеми го помина и второто коло, во кое го совлада Јако Ниеминен од Финска во три сета со 6:4, 6:2, 6:3 за нешто помалку од 100 ...

Ана Ивановиќ елиминирана од Вимблдон

Спортклуб - 01.07.2015

Седмата тенисерка на светот и носителка на Вимблдон, Ана Ивановиќ е елиминирана уште во второто коло на овој грен слем турнир, во два сета со 6:3, 6:4 од Бетани Матек-Сендс. Матек-Сендс запона одлично, направи брејк и дојде до водство од 3:0, сепак ...

Вимблдон: Бердих заврши пред темницата

Сител - 01.07.2015

Чешкиот тенисер Томаш Бердих (6.носител) последен се пласира во второто коло на Вимблдон во машка конкуренција. Неговиот меч со Французинот Жереми Шарди заврши околу 21.30 часот по локално време, но организаторот сепак се реши тенисерите да го ...

Нишикори се повлече од Вимблдон

Сител - 01.07.2015

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори денес се повлече од Грен слемот Вимблдон поради повреда на листот на левата нога. Нишикори требаше да игра меч против Колумбиецот Сантијаго Хиралдо за влез меѓу 32-та.

Бердих последен се пласира во второто коло на Вимблдон

Канал5 - 01.07.2015

Чешкиот тенисер Томаш Бердих (6.носител) последен се пласира во второто коло на Вимблдон во машка конкуренција. Неговиот меч со Французинот Жереми Шарди синоќа заврши околу 21.30 часот по локално време, но организаторот сепак се реши тенисерите да ...

ВИДЕО: Ѓоковиќ прекина меч за да спаси птица

Сител - 01.07.2015

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ уште на првиот ден на тенискиот турнир во Вимблдон успеа да ја импресионира светската јавност, јави хрватскиот портал Индекс. Имено, Ѓоковиќ го прекина мечот за да спаси една птица која залутала на теренот.

Нишикори се повлече од Вимблдон

Канал5 - 01.07.2015

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори денес се повлече од Грен слемот Вимблдон поради повреда на листот на левата нога. Нишикори требаше да игра меч против Колумбиецот Сантијаго Хиралдо за влез меѓу 32-та.

Бердих последен се пласира во второто коло на Вимблдон

Репортер - 01.07.2015

Чешкиот тенисер Томаш Бердих (6.носител) последен се пласира во второто коло на Вимблдон во машка конкуренција. Неговиот меч со Французинот Жереми Шарди синоќа заврши околу 21.30 часот по локално време, но организаторот сепак се реши тенисерите да ...

Нишикори се повлече од Вимблдон

Fox.mk - 01.07.2015

Јапонскиот тенисер, Кеи Нишикори (25), поради повреда на листот на левата нога, се повлече од понатамошниот настап на Вимблдон, пренесе агенцијата AFP. Нишикори кој беше поставен за петти носител на Вимблдон во второто коло требаше да игра против ...

Нишикори се повлече од Вимблдон

Репортер - 01.07.2015

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори денес се повлече од Грен слемот Вимблдон поради повреда на листот на левата нога. Нишикори требаше да игра меч против Колумбиецот Сантијаго Хиралдо за влез меѓу 32-та.

Ана Ивановиќ елиминирана од Вимблдон

Вечер Прес - 01.07.2015

Српската тенисека Ана Ивановиќ, која беше рангирана како седма носителка на третот грен слем турнир Вимблдон е елиминирана во второт коло од американската тенисерка Бетани Матек – Сандс, која славеше со 6:3, 6:4.

Спортскиот гест на Ѓоковиќ на Вимблдон

Оff.net - 01.07.2015

Финецот Јарко Ниеминен денес го одигра последниот меч во кариерата на Вимблдон, а Ѓоковиќ го препозна моментот и го почека Ниеминен заедно да излезат од теренот. Додека излегуваа, Ноле заедно со публиката го поздравуваше ...

Бердих се разголе за „Космополитен“

Република - 01.07.2015

Томаш Бердих игра добро на Вимблдон е и еден од кандидатите од сенка за трофеј на лондонскиот гранслем, а во меѓувреме се разголе за престижниот магазин „Космополитен“. Бердих го покажа своето тело на радост на женскиот пол, а актот на чешкиот ...

Вимблдон остана без петтиот носител, Нишикори се откажа

Република - 01.07.2015

Петтиот носител на Вимблдон, Кеи Нишикори нема да продолжи со настапи на гранслемот во Њу Ингланд клубот и го предаде мечот од третото коло поради повреда. Нишикори со мака го доигра претходниот меч со Симоне Болели и победи со 3-2 во сетови, иако ...

Нишикори се повлече од Вимблдон

Макфакс - 01.07.2015

Јапонскиот тенисер, Кеи Нишикори (25), поради повреда на листот на левата нога, се повлече од понатамошниот настап на Вимблдон, пренесе агенцијата AFP. Нишикори кој беше поставен за петти носител на Вимблдон во второто коло требаше да игра против ...

Вимблдон: Елиминирана Ана Ивановиќ

Макфакс - 01.07.2015

Елиминацијата на седмата носителка Ана Ивановиќ е најголемото изнедување на третиот ден на Вимблдон во двете конкуренции. Српската тенисерка, во второто коло загуби во два сета (3:6, 4:6) од 158-та на ранг листата Бетани Матек-Сандс.

Ѓоковиќ прекина меч за да спаси птица/Видео

Lider - 01.07.2015

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ уште на првиот ден на тенискиот турнир во Вимблдон успеа да ја импресионира светската јавност, јави хрватскиот портал Индекс. Имено, Ѓоковиќ го прекина мечот за да спаси една птица која залутала на теренот.

Нишикори се повлече од Вимблдон

Lider - 01.07.2015

Јапонскиот тенисер Кеи Нишикори денес се повлече од Грен слемот Вимблдон поради повреда на листот на левата нога. Нишикори требаше да игра меч против Колумбиецот Сантијаго Хиралдо за влез меѓу 32-та.

Првиот ден на Вимблдон не донесе елиминации на фаворитите

24 Вести - 30.06.2015

На првиот ден на Грен слем турнирот на Вимблдон немаше елиминации на фаворитите од кои се очекува пласман во самата завршница на турнирот. Првиот тенисер на светот кај мажите Новак Ѓоковиќ рутинирано со 3-0 во сетови го победи Филип Колшрајбер.

Вимблдон прв ден: Пораз на Хјуит, крај и за Робердо

СуперСпорт - 30.06.2015

Во понеделник се одиграни натпреварите од прво коло на Вимблдон, програмата на централниот терен ја отвори Ѓоковиќ. Тој со 3:0, по сетови 6:4, 6:4 и 6:4 победи во првото коло, па сега во второто коло ќе игра против Ниеминен, кој по пет сетови го ...

Ѓоковиќ воодушевува: Го прекина мечот за да ја спаси птицата, а потоа и победи

Спортски - 30.06.2015

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ уште на првиот ден од турнирот Вимблдон успеа да ја воодушеви светската јавност. Новак го прекина мечот за да ја спаси птичката која слета на тениската тревна површина.

Ѓоковиќ продолжува да одушевува: прекина натпревар, спаси птица, па победи! (ВИДЕО)

МКД - 30.06.2015

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ уште на првиот ден од Вимблдон успеал да ја одушеви светската јавност. Всушност, Ѓоковиќ го прекинал натпреварот со цел да ја спаси птицата што залутала на теренот.

ЦЕЛ СТАДИОН НА НОЗЕ: Ѓоковиќ прекина меч за да спаси врапче (ВИДЕО)

Телеграф - 30.06.2015

Ѓоковиќ уште на првиот натпреварувачки ден во Вимблдон ја покажа својата величина како човек, така што спаси мала птица што слета на тенискиот терен Овации од целиот стадион доби српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, откако уште на првиот натпреварувачки ...

Првиот ден на Вимблдон не донесе елиминации на фаворитите

+инфо - 30.06.2015

На првиот ден на Грен слем турнирот на Вимблдон немаше елиминации на фаворитите од кои се очекува пласман во самата завршница на турнирот. Првиот тенисер на светот кај мажите Новак Ѓоковиќ рутинирано со 3-0 во сетови го победи Филип Колшрајбер.

Првиот ден на Вимблдон не донесе елиминации на фаворитите

А1 On - 30.06.2015

На првиот ден на Грен слем турнирот на Вимблдон немаше елиминации на фаворитите од кои се очекува пласман во самата завршница на турнирот. Првиот тенисер на светот кај мажите Новак Ѓоковиќ рутинирано со 3-0 во сетови го победи Филип Колшрајбер.

Неканетиот „гостин“ на Новак

Идивиди - 30.06.2015

Новак Ѓоковиќ рутински го првото коло на Вимблдон го елиминира Филип Колшрајбер со 6-4 6-4 6-4 во сетови, но за време на мечот, тој доби неочекуван „гостин“. Едно пиле му го попречи сервисот на Србинот на Централниот терен во Вимблдон, а покрај тоа ...

(Видео) Ѓоковиќ го прекина натпреварот, за да спаси птица

Спортклуб - 30.06.2015

На вчерашниот прв натпревар Новак Ѓоковиќ на Вимблдон со 6:4, 6:4, 6:4 забележа победа над германскиот тенисер Филип Колшрајбер. Еден од најинтересните ситуации беше во моментот кога една птица слета на теренот, поради која Ѓоковиќ застана и не ...

Кладилниците во опасност од Мареј

Оn.net - 30.06.2015

Енди Мареј важи за еден од најголемите фаворити на годинешното издание на Вимблдон, иако Шкотот веќе подолго време е без победа на Грен Слем турнирите. Сепак, тоа не беше проблем за анонимен обложувач од Велика Британија, на неговиот триумф да стави ...

Новак Ѓоковиќ го прекина мечот за да ја спаси птичката (ВИДЕО)

Убавина и Здравје - 30.06.2015

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на првиот ден на Вимблдон успеа да ја воодушеви публиката. Имено, тој го прекина поенот за да можат помагателите на теренот да го спасат животот на една мала птичка.

Првиот ден на Вимблдон не донесе елиминации на фаворитите

Канал5 - 30.06.2015

На првиот ден на Грен слем турнирот на Вимблдон немаше елиминации на фаворитите од кои се очекува пласман во самата завршница на турнирот. Првиот тенисер на светот кај мажите Новак Ѓоковиќ рутинирано со 3-0 во сетови го победи Филип Колшрајбер.

Вимблдон: Првиот ден без изненадувања

Сител - 30.06.2015

На првиот ден на Грен слем турнирот на Вимблдон немаше елиминации на фаворитите од кои се очекува пласман во самата завршница на турнирот. Првиот тенисер на светот кај мажите Новак Ѓоковиќ рутинирано со 3-0 во сетови го победи Филип Колшрајбер.

Првиот ден на Вимблдон не донесе елиминации на фаворитите

Репортер - 30.06.2015

На првиот ден на Грен слем турнирот на Вимблдон немаше елиминации на фаворитите од кои се очекува пласман во самата завршница на турнирот. Првиот тенисер на светот кај мажите Новак Ѓоковиќ рутинирано со 3-0 во сетови го победи Филип Колшрајбер.

ВИДЕО: Ѓоковиќ го прекина мечот за да спаси птица!

Денешен - 30.06.2015

Светскиот тенисер број еден, Новак Ѓоковиќ доби овации од целиот стадион во Вимблдон откако на кратко го прекина мечот за да ја спаси птицата што слетала на теренот. За време на мечот што Ѓоковиќ го играше против германскиот тенисер Филип Колшрајбер ...

Последниот Вимблдон на големиот борец

Оff.net - 30.06.2015

Шампионот на Вимблдон од 2002. година, Австралиецот Лејтон Хјуит загуби во првата рунда од Јарко Ниеминен со 3-2 во сетови и на тој начин се прости од местото на кое најмногу сакаше да игра ...

(ВИДЕО) Ѓоковиќ воодушевува: Го прекинал мечот, спасил птичка а потоа и победил

Репортер - 30.06.2015

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ, веќе на првиот ден на Вимблдон ја воодушеви светската јавност. Имено, Ѓоковиќ, го прекинал мечот со Кошрајбер, за да спаси птичка која залутала на теренот.

Зошто тенисерите мораат да бидат облечени во бело?

Вечер Прес - 30.06.2015

На крајот од 19 век во Англија, тенисот беше причина за дрштевено собирање. Тогаш било потполно неразбирливо на обоена облека да се видат траги од пот. Тоа се сметало за неубаво, особено на една дама.

Првиот ден на Вимблдон не донесе елиминации на фаворитите

Lider - 30.06.2015

На првиот ден на Грен слем турнирот на Вимблдон немаше елиминации на фаворитите од кои се очекува пласман во самата завршница на турнирот. Првиот тенисер на светот кај мажите Новак Ѓоковиќ рутинирано со 3-0 во сетови го победи Филип Колшрајбер.

Потег на Ѓоковиќ ГО ОСВОИ СВЕТОТ: Го прекинал мечот за да спаси живот!

Пулс24 - 30.06.2015

Светскиот тениски првак Новак Ѓоковиќ, го прекина мечот со германецот Филип Клошрајбер за да спаси живот. Додека траел мечот на првиот ден на Вимблдон, на теренот слетала птица, а за да не настрада, Ноле го прекина мечот.

Вимблдон 2015: Ѓоковиќ и Серена сигурни на стартот

Телма - 29.06.2015

Првиот носител на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ, со победа јазапочна одбраната на титулата. Српскиот тенисер до седмиот триумф во осумте меѓусебни дуели со Колшрајбер стигна по два часа и три минути и со идентични 6:4 во трите играни сета.

Ѓоковиќ ја мина првата пречка на Вимблдон

Дерби - 29.06.2015

Првиот рекет на светот, Новак Ѓоковиќ имаше успешен старт на третиот грен слем турнир Вимблдон кој неофицијлано важи за светско првенство во тенис. Бранителот на трофејот забележа „чиста“ победа од 3:0 против Германецот Филип Колшрајбер во меч во ...

Ферер го откажа настапот на „Вимблдон“

Хитпортал - 29.06.2015

Шпанскиот тенисер се откажа од учеството на Грен слем турнирот „Вимблдон“ кој ќе започне во понеделник. Според информациите Давид Ферер, седморангиран на АТП листата, нема да настапи поради повреда на лактот.

Ѓоковиќ и Вилијамс успешно стартуваа на Вимблдон

Утрински - 29.06.2015

Првите носители Новак Ѓоковиќ во машка конкуренција и Серена Вилијамс во женска наидоа на солиден отпор, но успешно ја прескокнаа првата пречка на годинашниот Вимблдон. Србинот го совлада Филип Колшрајбер од Германија со 6-4, 6-4, 6-4, а ...

Ноле и Серена успешно стартуваа на Вимблдон

ЗаЗабава - 29.06.2015

Новак Ѓоковиќ успешно ја стартуваше одбраната на титулата на Вимблдон, откако во првото коло го совлада Филип Колшрајбер со 3-0 во сетови. Србинот против себе го имаше најдобро рангираниот тенисер што не се најде меѓу носителите, Колшрајбер ја ...

Време е за Вимблдон: Ѓоковиќ и Квитова ги бранат трофеите

Екипа - 29.06.2015

Очите на спортската јавност од денеска ќе бидат насочени кон Лондон, каде во следните две седмици ќе се одржи најпопуларниот тениски турнир, Вимблдон. Единствениот гранслем на тревната подлога има посебен шарм, почнувајќи од јастребот Руфус задолжен ...

Ѓоковиќ во три сета го реши незгодниот Колшрајбер

Екипа - 29.06.2015

Новак Ѓоковиќ успешно ја стартуваше одбраната на титулата на Вимблдон, откако во првото коло го совлада Филип Колшрајбер со 3-0 во сетови. Србинот против себе го имаше најдобро рангираниот тенисер што не се најде меѓу носителите, Колшрајбер ја ...

Хјуит се збогуваше со трилер во пет сета

Телеграф - 29.06.2015

Последниот Вимблдон на Лејтон Хјуит заврши уште во првото коло, откако во дуелот со финскиот ветеран Јарко Ниеминен шампионот од 2002 година загуби со 3:6/6:3/4:6/6:0/11:9 во првото коло Хјуит ја игра својата последна цела сезона пред да се повлече ...

Мареј на советување кај Фергусон

Оn.net - 29.06.2015

Енди Мареј денес тргнува во лов на Вимблдон, Грен слем кој го освои пред две години. Пред првиот меч разговарал и со легендарниот фудбалски тренер сер Алекс Фергусон. „Го сретнав неколку пати и прекрасно е да се разговара со него, многу е духовит.

Почнува 129-то издание на Вимблдон

Кајгана - 29.06.2015

Најпрестижниот тениски турнир во светот, Вимблдон, денеска по 129-ти пат ќе стартува во Лондон. Традиционално, прв на тревата на Централниот терен ќе излезе бранителот на трофејот од претходната сезона, во случајов Новак Ѓоковиќ.

Ферер нема да учествува на Вимблдон

+инфо - 29.06.2015

Шпанскиот тенисер Давид Ферер го откажа настапот на Грен слемот Вимблдон, што утре почнува во Лондон. Шпанецот нема да учествува на третиот годинашен Грен слем поради повреда на раката. На местото на осмиот носител ќе игра италијанскиот тенисер Лука ...

„Вимблдон“: Ѓоковиќ верува во одбрана на трофејот

Спорт365 - 29.06.2015

Првиот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ одбраната на титулата на „Вимблдон“ ќе ја започне денеска (14:00 часот) во дуелот со Филип Колшрајбер. „Доаѓам на турнирот со желба и намера да го освојам“, рече прворангираниот на АТП листата, Србинот Ѓоковиќ.

Денеска започнува тенискиот гренслем Вимблдон по 129-ти пат

Турлитава - 29.06.2015

Денеска и официјално и традиционално, започнува третиот тениски гренслем во годината Вимблдон на тревна подлога. Актуелниот бранител на трофејот Новак Џоковиќ ќе игра прв на тревата на Централниот терен на Сеанглискиот клуб.

На Вимблдон страв од тероризам - полициски кучиња ги „чистат" терените (ФОТО)

SportMedia - 29.06.2015

Безбедносните мерки во Лондон се кренати на максимални ниво воочи сартот на Вимблдон, и тоа поради нападот на терористичките екстремисти кога во Тунис, Кувајт и Франција загинаа преку 100 лица, а исламистите се заканија дека тоа е само почеток на ...

Стартува третиот Гренд слем сезонава

Алфа - 29.06.2015

На терените на Вимблдон денеска стартува третиот Гренд слем тениски турнир. Машкиот дел од натпреварувањето го отвора бранителот на трофејот Новак Ѓоковиќ, кој на централниот терен ќе се соочи со Филип Колшрајбер.

Вимблдон почна без изненадувања

А1 On - 29.06.2015

На терените на Вимблдон почнаа мечевите од третиот Грен слем турнир годинава. На стартот кај мажите нема изненадувања и на четирите досега завршени мечеви фаворитите ја минаа првата пречка.

Вимблдон почна без изненадувања

Идивиди - 29.06.2015

На терените на Вимблдон почнаа мечевите од третиот Грен слем турнир годинава. На стартот кај мажите нема изненадувања и на четирите досега завршени мечеви фаворитите ја минаа првата пречка.

Ѓоковиќ тргна рутинирано кон одбрана на титулата на Вимблдон

SportMedia - 29.06.2015

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ со одлични 3-0 тргна во поход кон нова титула на Вимблдон, откако успеа во првото коло да го совлада Филип Колшрајбер. Ѓоковиќ имаше целосна котрола врз случувањата на теренот, па сите три сета ги доби со по ...

Ѓоковиќ во второто коло на „Вимблдон“ (ВИДЕО)

Спорт365 - 29.06.2015

Денеска започна третиот Грен слем оваа сезона.. Најдобриот светски рекет Новак Ѓоковиќ со победа ја стартуваше одбраната на титулата. Во првото коло го совлада Филип Колшрајбер со резултат 3:0 по сетови 6:4, 6:4 и 6:4.

Вимблдон: Победи на Ѓоковиќ и Серена Вилијамс

Кајгана - 29.06.2015

Првиот носител на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ, со победа ја започна одбраната на титулата. Сигурен настап во првото коло кај дамите имаше најголемата фаворитка Серена Вилијамс. Ѓоковиќ како бранител на трофејот според традицијата на Вимблдон, на ...

(Видео) Ѓоковиќ имаше средба со неочекуван „гостин“ на тревата во Вимблдон

Спортклуб - 29.06.2015

Интересна ситуација видовме денеска на Вимблдон, на теренот се појави непоканет гост, кој беше добредојден од тенисерите, Новак Ѓоковиќ дури сакаше да го „качи“ и на својот тениски рекет. Новак Ѓоковиќ се мачеше во натпреварот против Филип ...

Успешен старт на Ѓоковиќ

Оn.net - 29.06.2015

Првиот светски тенисер Новак Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон, откако во три сета славеше над Германецот Филип Колшрајбер. Ѓоковиќ до седмиот триумф во осумте меѓусебни дуели со Колшрајбер стигна по два часа и три минути и победа од 6:4, ...

Вилијамс и Ѓоковиќ без проблеми ја минаа првата пречка

Спортклуб - 29.06.2015

Првиот машки фаворит на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ забележа победа во три сета над Филип Колшрајбер од Германија, со идентични 6:4, 6:4, 6:4, за нешто повеќе од два часа игра. Германскиот тенисер даде голем отпор, но во клучните моменти Ѓоковиќ одигра ...

Каков кикс на Федерер: Хјуит бил од Нов Зеланд? (ФОТО)

SportMedia - 29.06.2015

Седумкратниот победник на Вимблдон, Роџер Федерер (или некој од неговиот ПР тим) направи неверојатна грешка денеска, сакајќи да им оддаде почест на Јарко Ниеминен и Лејтон Хјуит за нивната голема борба во меѓусебниот меч во рамките на првото коло на ...

Денеска стартува 129-иот Вимблдон!

Сител - 29.06.2015

Најпрестижниот тениски турнир во светот, Вимблдон од денеска ќе го има своето 129-то издание на кое трофеите ќе ги бранат Новак Ѓоковиќ и Петра Квитова. Традиционално, актуелниот првак на Вимблдон , Ѓоковиќ ќе го отвори турнирот на терените на Олд ...

Вимблдон почна без изненадувања

Н.Македонија - 29.06.2015

На терените на Вимблдон почнаа мечевите од третиот Грен слем турнир годинава На стартот кај мажите нема изненадувања и на четирите досега завршени мечеви фаворитите ја минаа првата пречка.

Вимблдон почна без изненадувања

Канал5 - 29.06.2015

На терените на Вимблдон почнаа мечевите од третиот Грен слем турнир годинава. На стартот кај мажите нема изненадувања и на четирите досега завршени мечеви фаворитите ја минаа првата пречка.

Џоковиќ и Серена ги бранат титулите, почнува 129 Вимблдон

Шеталиште - 29.06.2015

Најпрестижниот тениски турнир во светот, Вимблдон, в понеделник по 129-ти пат ќе започне во Лондон. Традиционално, прв на тревата на Централниот терен на Сеанглискиот клуб, ќе излезе бранителот на трофејот од претходната сезона, во случајов Новак ...

Апсолутна доминација на големата четворка, Вимблдон го чека новиот Хјуит

Република - 29.06.2015

Апослутна доминација на големата тениска четворка што ја сочинуваат Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер, Рафаел Надал и Енди Мареј е присутна на Вимблдон. Единствениот гранслем турнир на трева е најстариот од сите четири големи светски турнири и се игра од ...

Вимблдон почна без изненадувања

Репортер - 29.06.2015

На терените на Вимблдон почнаа мечевите од третиот Грен слем турнир годинава. На стартот кај мажите нема изненадувања и на четирите досега завршени мечеви фаворитите ја минаа првата пречка.

Вимблдон: Сигурни победи на Ѓоковиќ и Серена Вилијамс

Макфакс - 29.06.2015

Првиот носител на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ, со победа ја започна одбраната на титулата. Сигурен настап во првото коло, но кај дамите, имаше најголемата фаворитка Серена Вилијамс. Ѓоковиќ како бранител на трофејот според традицијата на Вимблдон, на ...

Ѓоковиќ без пот во второтo коло на Вимблдон

Вечер Прес - 29.06.2015

Светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ успешно ја стартуваше одбраната на титулата на Вимблдон. Тој во првото коло го совлада Германецот Филип Колшрајбер со 3:0 во сетови.

ВИМБЛДОН: Сигурни победи на Ѓоковиќ и Серена Вилијамс

Fox.mk - 29.06.2015

Првиот носител на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ, со победа ја започна одбраната на титулата. Сигурен настап во првото коло, но кај дамите, имаше најголемата фаворитка Серена Вилијамс. Ѓоковиќ како бранител на трофејот според традицијата на Вимблдон, на ...