TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Репортери на NBC News присилно ставени под карантин

БркајРабота - 12.10.2014

Репортери на NBC News е ставени под присилен карантин, откако комуницирал со заразен со Ебола свој колега, јави Интерфакс. Властите во американската држава Њу Џерси-ги изолирале принудно откако ја ...

Репортери на NBC News – ставени под присилен карантин за Ебола

Локално - 12.10.2014

Репортери на NBC News е ставени под присилен карантин, откако комуницирал со заразен со Ебола свој колега, јави Интерфакс. Властите во американската држава Њу Џерси-ги изолирале принудно откако ја ...

Нов случај на ебола во САД - И Србија со посебни мерки

Канал5 - 12.10.2014

Во Србија нема ебола, но земјата ја почна одбраната од смртоносниот вирус. По американски урнек, властите на аеродромот Никола Тесла во Белград им мерат температура на сите патници кои доаѓаат од ...

Репортери на NBC News присилно ставени под карантин

Курир - 12.10.2014

Репортери на NBC News е ставени под присилен карантин, откако комуницирал со заразен со Ебола свој колега, јави Интерфакс. Властите во американската држава Њу Џерси-ги изолирале принудно откако ја ...

Нема ебола: Утврдено од што починал Британецот во Скопје

Press24 - 12.10.2014

Преголема количина на алкохол најверојатно е причината за смртта на Британецот за кој постоеше соменение дека можеби се заразил со ебола. Ваква информација добиле новинарите на Дејли Меил од високи ...

Откако се утврди дека нема ебола, се испитуваат причините за смртта на Британецот

МРТ - 12.10.2014

Во Институтот за патологија сеуште трае обдукцијата, јавноста веројатно ќе почека за резлутатите со податоците од анализата. Македонските власти сепак со исклучителна брзина успеаа да ги достават ...

Екипа на NBC News присилно ставени под карантин

Денешен - 12.10.2014

Репортери на NBC News е ставени под присилен карантин, откако комуницирал со заразен со Ебола свој колега, јави Интерфакс. Властите во американската држава Њу Џерси-ги изолирале принудно откако ја ...

Британецот починал од премногу алкохол?!

Falanga - 12.10.2014

Колин Џефри пред два дена почина на Инфективната клиника во Скопје каде бил пренесен во тешка состојба.. Преголема количина на алкохол најверојатно е причината за смртта на Британецот за кој постоеше ...

Нема ебола : Oд што почина Британецот во Скопје?

Lider - 12.10.2014

Преголема количина на алкохол најверојатно е причината за смртта на Британецот за кој постоеше соменение дека можеби се заразил со ебола. Ваква информација добиле новинарите на Дејли Меил од високи ...

Нема ебола: Утврдено од што починал Британецот во Скопје

Maxim - 12.10.2014

Преголема количина на алкохол најверојатно е причината за смртта на Британецот за кој постоеше соменение дека можеби се заразил со ебола. Ваква информација добиле новинарите на од високи извори во ...

Попладне се очекува одговорот, има ли ебола во Македонија

24 Вести - 11.10.2014

Попладе се очекува да пристигнат резултатите од лабораторијата во Хамбург, каде се испитува дали починатиот британец бил заболен од ебола. Здравствените власти сметаат дека е мала веројатноста дека ...

Нема ебола во Македонија

24 Вести - 11.10.2014

Нема ебола во Македонија покажаа лабараториските испитувања од британскиот бизнисмен кој пред два дена почина во скопскиот хотел „Супер осум“. По објавувањето на резултатите од министерството дека не ...

Починатиот Британец не бил заразен со ебола

Вест - 11.10.2014

Британскиот државјанин, кој завчера почина на Клиниката за инфективни болести во Скопје, немал ебола, соопшти д-р Јованка Костовска, раководител на Секторот за превентивна здравствена заштита во ...

Попладне ќе се знае дали починатиот Британец имал ебола

Нова ТВ - 11.10.2014

Попладе се очекува да пристигнат резултатите од анализите на лабораторијата во Хамбург, каде што се испитува дали починатиот Британец бил заболен од ебола.

Се зголемува тензијата: Резулатите за починатиот ќе стигнат доцна попладне

Нова ТВ - 11.10.2014

Резултатите од анализите за починатиот Британец ќе стигнат доцна попладне кога ќе се знае дали тој бил заболен од ебола. Првичните сознанија на македонските стручњаци се дека тој не престојувал во ...

Британецот не починал од ебола

Нова ТВ - 11.10.2014

Славица Филиповска Менче Атанасова Точи Починатиот Британец немал ебола, покажаа резултатите од лабораторијата во Хамбург. Дополнително ќе се испитува која е причината за смртта.

Нема ебола во Македонија, карантинот прекинат

Утрински - 11.10.2014

Анализите на крвта на починатиот Британец, кои беа испратени во Хамбург, се негативни и покажуваат дека тој не бил заразен со смртоносниот вирус Нема ебола во Македонија.

Има ебола или не? - резултати денеска

Р.С.Европа - 11.10.2014

Денеска попладне треба да пристигнат резултатите за тоа дали има ебола во Македонија. Примерокот од починатиот британски државјанин за кои имаше сомневање дека има ебола се испратени на анализирање ...

ВИДЕО: Британецот не престојувал во земји во кои има ебола

Р.С.Европа - 11.10.2014

Британскиот државјанин, кој почина во четвртокот на Инфективната клиника во Скопје и за кој постоеше сомнеж дека е заразен со ебола, не престојувал во земји во кои ја имаа оваа болест, соопштија на ...

ВИДЕО: Британецот не починал од ебола

Р.С.Европа - 11.10.2014

Британскиот државјанин, кој почина во четвртокот на Инфективната клиника во Скопје немал ебола, потврдија на прес конференција од Министерството за здравство.

Официјално: Британецот не починал од ебола

Deutsche Welle - 11.10.2014

Македонските здравствени власти денеска официјално потврдија дека во Македонија нема ебола. Резултатите од анализата во лабораторијата во Хамбург покажале дека починатиот Британец не бил заразен од ...

Лажна тревога - Нема ебола во Македонија

Р.С.Европа - 11.10.2014

Резултатите што пристигнале од лабораторијата во Германија покажале дека починатиот британски државјанин не бил заразен со смртоносниот вирус. Британецот што завчера почина во Скопје немал ебола, а ...

Ебола не е причина за смртта на Британецот

Алсат-М - 11.10.2014

Британецот што завчера почина во Скопје немал ебола, соопшти попладнево д-р Јованка Костовска, раководител на Секторот за превентивна здравствена заштита во Министерството за здравство.

Потврдено - Нема ебола во Македонија

БркајРабота - 11.10.2014

Потврдено е дека нема ебола во Македонија. Пристигнаа резултатите од испитувањата по смртта на Британецот кој почина во Македонија, а за кој постоеја сомнежи дека починал од ебола.

Денеска ќе се знае има или не ебола во Македонија

МКД - 11.10.2014

Попладенво се очекува да пристигнат резултатите од анализите на лабораторијата во Хамбург каде што се испитува биолошкиот материјал од починатиот Британец за кој има минимални сомневања дека бил ...

25 лица во карантин, денеска резултатите

Дневник - 11.10.2014

Дали смртоносната ебола дојде и во Македонија и дали Британецот за една недела успеал со вирусот да зарази и други лица, ќе се знае најрано денеска попладне, кога се очекува да стасаат резултатите од ...

Резултатот негативен, Британецот немал ебола, карантинот прекинат

МКД - 11.10.2014

Британецот Џефри Колинс немал ебола, покажале резултатите од Клиниката во Хамбург, соопшти пред малку д-р Јованка Костовска, раководителка на Секторот за превентивна здравствена заштита во ...

„Заложниците на еболата“ во хотелот Супер 8 пуштени од карантин (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 11.10.2014

Откако лабораторијата во Хамбург денеска потврди дека Британецот Џефри Колинс не починал од ебола, Министерството за здравство го укина карантинот во Инфективната клиника и во хотелот „Супер 8“ каде ...

Ебола не е причина за смртта на Британецот, карантинот укинат

Идивиди - 11.10.2014

Скопје, 11 октомври 2014 (МИА) - Британецот што завчера почина во Скопје немал ебола, соопшти попладнево д-р Јованка Костовска, раководител на Секторот за превентивна здравствена заштита во ...

Се помали шансите дека Британецот починал од ебола

Алфа - 11.10.2014

Се додека не пристигнат резултатите, кои се најавени за денеска доцна попладне, во карантин остануваат 25 луѓе во хотелот Во референтната лабараторија во Хамбург попладнево започна анализата на ...

РЕЗУЛТАТОТ НЕГАТИВЕН: Британецот немал ебола

Телеграф - 11.10.2014

Сите што беа во карантин, можат веднаш да излезат надвор Британецот Џефри Колинс немал ебола , покажаа резултатите од Клиниката во Хамбург што пред малку ги објави Министерството за здравство.

ОЛЕСНУВАЊЕ: Нема ебола во Македонија!

Фактор - 11.10.2014

Официјалните резултати од референтната лабораторија во Хамбург покажаа дека британскиот бизнисмен, кој пред два дена почина во Скопје, не боледувал од ебола.

Карантинот прекинат, Британецот не умрел од ебола

Алфа - 11.10.2014

Британецот Колинс Џефри не умрел од ебола, потврди референтната лабараторија во Хамбург. Причините за смртта на починатиот британски државјанин, допрва ќе се утврдуваат Како што информираат од ...

Ебола не е причина за смртта на Британецот

Тера - 11.10.2014

Британецот што завчера почина во Скопје немал ебола, соопшти попладнево д-р Јованка Костовска, раководител на Секторот за превентивна здравствена заштита во Министерството за здравство.

Денеска ќе се знае има или не ебола во Македонија

Тера - 11.10.2014

Попладенво се очекува да пристигнат резултатите од анализите на лабораторијата во Хамбург каде што се испитува биолошкиот материјал од починатиот Британец за кој има минимални сомневања дека бил ...

Резултатите се очекуваат денес, дали има ебола во Македонија?

NewTime - 11.10.2014

Резултатите се испратени во лабораторија во Хамбург, Германија, а по нивното официјално објавување ќе се знае дали еболата пристигна во Македонија. Пред да почине на Kлиниката за инфективни болести ...

Денес ќе се знае дали Англичанецот починал од ебола

МК News - 11.10.2014

Дали смртоносната ебола дојде и во Македонија и дали Британецот за една недела успеал со вирусот да зарази и други лица, ќе се знае најрано денеска попладне, кога се очекува да стасаат резултатите од ...

Телото на починатиот Британец се чува во лимен сандак

МК News - 11.10.2014

Телото на педесет и осумгодишниот британски бизнисмен Колин Џефри, поранешен прв човек на Советот за странски инвестиции во Македонија и поранешен директор за стратегиски планирања во „Џонсон Мети“, ...

БИДЕТЕ МИРНИ: Стигнаа резултатите – Нема ебола во Македонија (Видео)

МК News - 11.10.2014

Пристигнаа резултатите од испитувањата по смртта на Британецот кој почина во Македонија, а за кој постоеја сомнежи дека починал од ебола. -Информирам дека пристигна резултатот и истиот за среќа е ...

Резултатите пристигнаа: Ебола нема во Македонија - прекинат карантинот

Орбис - 11.10.2014

Од Министерството за здравство информираат дека според податоците добиени од лабораторијата во Хамбург, пациентот од Велика Британија не починал од ебола.

ФОТО: Среќа на лицата на туристите кои беа во карантин

МК News - 11.10.2014

Туристите кои три дена беа во времен карантин во хотелот „Супер 8“ каде што беше сместен сега починатиот Британец Џефри Колинс, за кој денеска и официјално е потрвдено дека не е болен од ебола, ...

Ебола не е причина за смртта на Британецот, карантинот укинат

А1 On - 11.10.2014

Британецот што завчера почина во Скопје немал ебола, соопшти попладнево д-р Јованка Костовска, раководител на Секторот за превентивна здравствена заштита во Министерството за здравство.

ФОТО Среќа на лицата на туристите кои беа во карантин

+инфо - 11.10.2014

Туристите кои три дена беа во времен карантин во хотелот „Супер 8“ каде што беше сместен сега починатиот Британец Џефри Колинс, за кој денеска и официјално е потрвдено дека не е болен од ебола, ...

Нема ебола во Македонија, карантионот прекинат

NewTime - 11.10.2014

Анализите на крвта на починатиот Британец, кои беа испратени во Хамбург, се негативни и покажуваат дека тој не бил заразен со смртоносниот вирус. Нема ебола во Македонија.

Пензионери бараат животно осигурување во случај да починат од ебола

NewTime - 11.10.2014

Пензионерите во Скопје се во паника, по информацијата дека е можно британскиот гостин да починал од ебола. Тие бараат начин да се спасат од опасниот вирус, но и да се осигураат.

Мали се шансите дека Британецот имал ебола – конечните резултати доцна попладнево

Канал5 - 11.10.2014

Доцна попладнево ќе се знаат резултатите од анализите во Германија за тоа дали починатиот Британец имал ебола. Според здравствените власти сепак мала е веројатноста тој да починал од опасната болест ...

Ебола не е причина за смртта на Британецот, карантинот укинат

Н.Македонија - 11.10.2014

Британецот што завчера почина во Скопје немал ебола, соопшти попладнево д-р Јованка Костовска, раководител на Секторот за превентивна здравствена заштита во Министерството за здравство Како што рече, ...

Пристигнале резултатите од Хамбург! Дали има ебола во Македонија?!

Во Штип - 11.10.2014

Според добиените информации од лабораторијата во Хамбург, било потврдено дека Британецот не починал од ебола, соопштиле од Министерството за здравство Следниот чекор е да се направи аутопсија на ...

Во Македонија нема ебола

Здравство24 - 11.10.2014

Во Македонија нема ебола. Резултатот од лабораторијата во Хамбург е негативен. Тоа значи дека британскиот бизнисмен Џефри Колин не починал од смртоносниот вирус.

Нема ебола во Македонија

Сител - 11.10.2014

Британецот што завчера почина во Скопје немал ебола, соопшти попладнево д-р Јованка Костовска, раководител на Секторот за превентивна здравствена заштита во Министерството за здравство.

Резултатите се очекуваат денес, дали има ебола во Македонија?

Курир - 11.10.2014

Резултатите од испитувањата на починатиот Британец ќе стигнат најрано денеска попладне, по што ќе се знае дали тој починал од ебола или некоја друга причина.

Британецот немал ебола, укинат карантинот

Република - 11.10.2014

Британецот што завчера почина во Скопје немал ебола, соопшти попладнево д-р Јованка Костовска, раководител на Секторот за превентивна здравствена заштита во Министерството за здравство.

Има ли ебола во Македонија? - Резултатите денес!

Сител - 11.10.2014

Попладне треба да пристигнат резултатите кои ќе одговорат на прашањето дали има ебола во Македонија. Примерокот од починатиот британски државјанин за кои имаше сомневање дека има ебола се испратени ...

Потврдено - Нема ебола во Македонија

Курир - 11.10.2014

Потврдено е дека нема ебола во Македонија. Пристигнаа резултатите од испитувањата по смртта на Британецот кој почина во Македонија, а за кој постоеја сомнежи дека починал од ебола.

Британецот не починал од ебола

еМагазин - 11.10.2014

Од Министерството за здравство информираат дека според податоците добиени од лабораторијата во Хамбург, пациентот од Велика Британија не починал од ебола.

Починатиот најверојатно немал ебола

Sky - 11.10.2014

Резултатите од анализите за починатиот Британец ќе стигнат доцна попладне кога ќе се знае дали тој бил заболен од ебола. Првичните сознанија на македонските стручњаци се дека тој не престојувал во ...

Има ли ебола во Македонија? - резултатите се очекуваат попладне

Press24 - 11.10.2014

Попладне треба да пристигнат резултатите кои ќе одговорат на прашањето дали има ебола во Македонија. Примерокот од починатиот британски државјанин за кои имаше сомневање дека има ебола се испратени ...

ОФИЦИЈАЛНО: Ебола во Македонија нема

Press24 - 11.10.2014

Ебола во Македонија нема. Резултатите од Германија туку што пристигнаа и Министерството за здравство на прес конференција веќе и ги соопшти на јавноста, истакнувајќе дека се негативни.

Потврдено, нема ебола во Македонија

Нетпрес - 11.10.2014

Од Министерството за здравство информираат дека според податоците добиени од лабораторијата во Хамбург, пациентот од Велика Британија не починал од ебола.

МИСТЕРИЈАТА РАЗРЕШЕНА - Во Македонија нема ебола - британецот не починал од опаката болест

Sky - 11.10.2014

Предмалку министерството за здравство на прес конференција соопшти дека резултатите дали британецот бил заболен од ебола се негативни. Германската лабораторија потврди дека нема ебола во Македонија.

Денес ќе се знае дали починатиот Британец е заразен со ебола

МРТ - 11.10.2014

Денеска попладне се очекува да пристигнат резултатите од анализите на лабораторијата во Хамбург, каде што се испитува дали починатиот Британец бил заболен од ебола.

Нема ебола во Македонија!

МРТ - 11.10.2014

Познатиот британски бизнисмен не починал од ебола – покажаа резултатите кои се анализираа во лабораторија во Хамбург. Прекинат е карантинот и во хотелот и на Инфективната клиника...

25 лица во карантин, денес се чекаат резултатите

Шеталиште - 11.10.2014

Дали смртоносната ебола дојде и во Македонија и дали Британецот за една недела успеал со вирусот да зарази и други лица, ќе се знае најрано денеска попладне, кога се очекува да стасаат резултатите од ...

Има ли ебола во Македонија ќе се знае попладнево

Вечер - 11.10.2014

Пред да почине на Kлиниката за инфективни болести во Скопје, Британецот Колин Џефри пројавил симптоми сомнителни за ебола, по што веднаш се вклучил алармот кај лекарите и здравствените власти.

Ебола не е причина за смртта на Британецот, карантинот укинат

Денешен - 11.10.2014

Британецот што завчера почина во Скопје немал ебола, соопшти попладнево д-р Јованка Костовска, раководител на Секторот за превентивна здравствена заштита во Министерството за здравство.

ОФИЦИЈАЛНО: Ебола во Македонија НЕМА

Пулс24 - 11.10.2014

Потврдено е дека нема ебола во Македонија. Пристигнаа резултатите од испитувањата по смртта на Британецот кој почина во Македонија, а за кој постоеја сомнежи дека починал од ебола.

Денеска ќе се знае дали има ебола во Македонија

Falanga - 11.10.2014

Резултатите се испратени во лабораторија во Хамбург, Германија, а по нивното официјално објавување ќе се знае дали еболата пристигна во Македонија.. Резултатите од испитувањата на починатиот Британец ...

ОФИЦИЈАЛНО: Нема Ебола во Македонија

Maxim - 11.10.2014

Ебола во Македонија нема. Резултатите од Германија туку што пристигнаа и Министерството за здравство на прес конференција веќе и ги соопшти на јавноста, истакнувајќе дека се негативни.

Потврдено: Нема ебола во Македонија!

Falanga - 11.10.2014

Инаку Британецот и неговиот колега Мајкл Инглиш биле економски советници на македонската влада за привлекување на странски инвестиции.. Нема ебола во Македонија покажаа лабараториските испитувања од ...

Тестовите ќе покажат дали Британскиот државјанин во Скопје починал од ебола

24 Вести - 10.10.2014

Тестовите што ќе бидат извршени во Германија ќе покажат дали британецот кој вчера бил примен во Клинката за инфективни болести во Скопје со симптоми на ебола и починал од ова заболување.

Во сабота ќе се знае дали еболата е присутна во Македонија

Нова ТВ - 10.10.2014

Нема нов сомнителен случај со симптоми слични како починатиот Британец, за кој постои сомнеж дека бил заболен од ебола. Неговиот пријател кој се наоѓа во карантин нема никакви симптоми на болест.

Утре попладне ќе се знае дали има зараза со ебола

Вест - 10.10.2014

Примероците од Британецот, кој вчера попладне почина на Клиниката за инфективни болести и за кој здравствените власти се соменаваат дека бил заразен со смртоносниот вирус на ебола се на пат во ...

Денеска ќе се знае дали има ебола во Македонија

Утрински - 10.10.2014

И Македонија и Велика Британија по драматчната ноќ на исчекување, ги поправија своите прогнози: мали се шансите починатиот Британец да бил заразен од ебола Македонското здравство се кренаа на нозе ...

Тестови дали британецот во Скопје починал од ебола

Р.С.Европа - 10.10.2014

Тестовите што ќе бидат извршени во Германија ќе покажат дали британецот кој вчера бил примен во Клинката за инфективни болести во Скопје со симптоми на ебола и починал од ова заболување.

Нема обдукција, ќе се чекаат анализите од Германија

Deutsche Welle - 10.10.2014

Телото на починатиот Британец за кој постоеја сомневања дека заболел од вирусот на ебола се чува во изолација. Ќе се испитува дури откако ќе пристигнат анализите на крвта од Германија Обдукција на ...

Мали шанси за ебола, но се чека потврда

Р.С.Европа - 10.10.2014

Министерството за здравство смирува дека сè помали се шансите, оти вирусот на ебола е причина за смртта на британски државјанин кој вчера почина на Инфективната клиника во Скопје.

Во сабота ќе биде познато дали Англичанецот починал од ебола

Фокус - 10.10.2014

Се уште трае неизвесноста, по смртта на Англичанецот кои имаше симптоми на ебола Во текот на денешниот и вчерашниот ден не е пријавен друг случај со слични симптоми на ебола, изјави Јованка ...

Британецот што почина на Инфективно нема никаква врска со оздравениот Вил Поли

МКД - 10.10.2014

Британецот што вчера почина на Инфективната клиника во Скопје, а за кој постојат сомнежи дека имал симптоми на ебола, нема никаква врска со британскиот болничар Вилијам Поли, кој минатиот месец беше ...

Починатиот Британец веројатно имал само алкохолно труење, последен пат во Африка бил пред три години

МКД - 10.10.2014

Мала е веројатноста дека причина за смртта на починатиот Британец на Клиниката за инфективни болести во Скопје била болеста ебола. Најверојатно се работи за компликации настанати по алкохолно труење, ...

Нема обдукција, ќе се чекаат анализите од Германија

Идивиди - 10.10.2014

Телото на починатиот Британец за кој постоеја сомневања дека заболел од вирусот на ебола се чува во изолација. Ќе се испитува дури откако ќе пристигнат анализите на крвта од Германија Обдукција на ...

Предозираност со алкохол причина за смртта на Британецот?

Локално - 10.10.2014

Британецот кој почина на Инфективна по се изгледа имал алкохолно труење, дознава МКД.мк од блиски извори. Иако до сега се шпекулираше дека можеби се работи за вирусот ебола, порталот информира дека ...

БРИТАНИЈА: Мала е веројатноста пациентот да починал од ебола

Телеграф - 10.10.2014

Доктор Јованка Костовска, претседател на Комисијата за превенција на заразни болести, синоќа изјави дека засега не може да се потврди дали станува збор за ебола или за друга болест Претставници на ...

Германија утре ќе ги достави анализите за Британецот кој почина на Инфективна

Локално - 10.10.2014

Министерството за здравство утре ќе ги добие анализите од Хамбург, на примероците од починатиот Британец, Колин Џефри. Ова денеска го изјави раководителот на Секторот за превентивна здравствена ...

Камерон предлага засилен скрининг за ебола

Телеграф - 10.10.2014

Здравствените експерти ја критикуваа оваа мерка, нарекувајќи ја „целосно губење време“ Премиерот на Велика Британија, Дејвид Камерон , ја брани одлуката да се воведе подобрен скрининг за ебола на ...

Направени дополнителни анализи – мала е веројатноста дека Британецот починал од ебола

Фактор - 10.10.2014

Утре ќе пристигнат официјалните резултати од лабораторијата во Германија кои треба да потврдат има или не ебола во Македонија. Таму беа испратени примероците од починатиот пациент, британскиот ...

Познат идентитетот на Британецoт за кој се испитува дали починал од ебола

Алфа - 10.10.2014

Мала е веројатноста Британецот Колин Џефри, да починал од ебола. Епидемиолошките анализи според здравствените власти укажуваат дека смрта кај Британецот не настапила како последица на опасната болест ...

Опасноста од појава на ебола во Македонија ги возбуди светските и регионалните медиуми

Алфа - 10.10.2014

Информацијата која Алфа тв ексклузивно ја објави дека во Скопје починал британски државјанин кој имал симптоми слични на ебола ги возбуди медиумите во регионот, но и оние од светски формат.

БРИТАНИЈА ДО ГРАЃАНИТЕ: Внимавајте, во Македонија има сомнеж за ебола

Телеграф - 10.10.2014

Од Британската амбасада во Скопје за Телеграф.мк велат дека се уште немаат информација дали Британецот кој почина со симтоми на ебола бил во земјава туристички Британската влада во препорака за ...

Малку веројатно дека починатиот во Македонија имал ебола

Тера - 10.10.2014

Мала е веројатноста дека причина за смртта на починатиот Британец на Клиниката за инфективни болести во Скопје била болеста ебола. Најверојатно се работи за компликации настанати по алкохолно труење, ...

Починатиот Британец веројатно имал само алкохолно труење?

Точка - 10.10.2014

Мала е веројатноста дека причина за смртта на починатиот Британец на Клиниката за инфективни болести во Скопје е болеста ебола. Најверојатно се работи за компликации настанати по алкохолно труење, ...

Костовска: Од синоќа, па досега не е пријавен нов случај со симптоми на ебола

Точка - 10.10.2014

Од вчера и во текот на денешниот ден не е пријавен друг случај со слични симптоми на ебола. Ова денеска го изјави раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита, Јованка Костовска.

Починатиот Британец последен пат во Африка бил пред три години

Бриф - 10.10.2014

Мала е веројатноста дека причина за смртта на починатиот Британец на Клиниката за инфективни болести во Скопје била болеста ебола. Најверојатно се работи за компликации настанати по алкохолно труење, ...

Светските медиуми со натписи за Британецот кој почина во Скопје

Точка - 10.10.2014

Медиумите ширум светот ја пренесоа веста за Британецот кој со симптоми на ебола почина во Клиниката за инфективни болести во Скопје. Британските власти ги проверуваат извештаите дека Британец под ...

Тестовите за ебола за британскиот пациент се прават во Германија

Н.Македонија - 10.10.2014

Тестовите што ќе бидат извршени во Германија ќе покажат дали британецот кој вчера бил примен во Клинката за инфективни болести во Скопје со симптоми на ебола и починал од ова заболување Засега, ...

Британија издаде препораки за патување: Внимавајте, има сомнеж за ебола во Македонија!

+инфо - 10.10.2014

Смртта на Британецот во Македонија, за кој постои сомнеш дека починал од ебола, е топ тема во светските медиуми. За „Телеграф.мк“, од британската амбасада изјавиле дека сè уште немаат информации дали ...

Што пишуваат светските медиуми за Британецот кој со симптоми на ебола почина во Скопје

Канал5 - 10.10.2014

Сите светски медиуми ја објавија веста за Британецот кој со симптоми на ебола почина во Скопје. Британските власти ги проверуваат извештаите дека Британец под сомнение дека бил заболен од ебола ...

Нема нови лица со симптоми на ебола во карантинот во хотелот кај Мавровка

Канал5 - 10.10.2014

Нема нови луѓе со симптоми на ебола ,или било какви здравстевни проблеми меѓу лицата кои се наоѓаат во карантин во хотелот Супер 8 кај Мавровка. Телото на починатиот Британец во специјален ковчег со ...

Телото на починатиот Британец се чува во лимен сандак

+инфо - 10.10.2014

Телото на педесет и осумгодишниот британски бизнисмен Колин Џефри, поранешен прв човек за странски инвестиции во Македонија и поранешен директор за стратегиски планирања во „Џонсон Мети“, кој пред ...

Починатиот Британец последно бил во Африка пред три години

Либертас - 10.10.2014

Мала е веројатноста дека причина за смртта на починатиот Британец на Клиниката за инфективни болести во Скопје била болеста ебола. Најверојатно се работи за компликации настанати по алкохолно труење, ...

Само најхрабрите се движат во непосредна близина на хотелот во Мавровка

Press24 - 10.10.2014

Пред „Супер осум“ раздвижено е, ама се има впечаток како само најхрабрите да се гости во кафулињата во негова непосредна близина. Како што јавува МРТ ретко кој сакал да зборува за човекот кој ...

Костовска: Од синоќа, па досега не е пријавен нов случај со симтоми на ебола

Нетпрес - 10.10.2014

Од вчера и во текот на денешниот ден не е пријавен друг случај со слични симптоми на ебола. Ова денеска го изјави раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита, Јованка Костовска.

Телото на починатиот Британец се чува во лимен сандак

Либертас - 10.10.2014

Телото на педесет и осумгодишниот британски бизнисмен Колин Џефри, поранешен прв човек на Советот за странски инвестиции во Македонија и поранешен директор за стратегиски планирања во „Џонсон Мети“, ...

Починатиот Британец веројатно имал само алкохолно труење?

Нетпрес - 10.10.2014

Мала е веројатноста дека причина за смртта на починатиот Британец на Клиниката за инфективни болести во Скопје била болеста ебола. Најверојатно се работи за компликации настанати по алкохолно ...

Нема нов случај со слични симптоми на ебола

Press24 - 10.10.2014

Од вчера и во текот на денешниот ден не е пријавен друг случај со слични симптоми на ебола. Ова денеска го изјави раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита, Јованка Костовска.

Светските медиуми со натписи за Британецот кој почина во Скопје

Нетпрес - 10.10.2014

Медиумите ширум светот ја пренесоа веста за Британецот кој со симптоми на ебола почина во Клиниката за инфективни болести во Скопје. Британските власти ги проверуваат извештаите дека Британец под ...

Само најхрабрите се движат во непосредна близина на хотелот во Мавровка

Курир - 10.10.2014

Пред „Супер осум“ раздвижено е, ама се има впечаток како само најхрабрите да се гости во кафулињата во негова непосредна близина. Како што јавува МРТ ретко кој сакал да зборува за човекот кој ...

Стигна ли ебола во Македонија: Тестови во Германија ќе покажат дали Британецот починал од ебола

еМагазин - 10.10.2014

Педесет и осум годишен државјанин на Велика Британија, како сомнителен случај на ебола вчера попладне починал на Клиниката за инфективни болести во Скопје.

Од што почина Британецот во Скопје? - Мистеријата се открива

Sky - 10.10.2014

Телото на починатиот 58-годишник од Британија, за кој постојат сомневања дека заболел од ебола, се чува во изолација на Инфективна Клиника. Попладне се очекува да стигнат резултатите од германската ...

Надлежните ги преземаат сите мерки на претпазливост и заштита

МРТ - 10.10.2014

Нема нови случаи со симптоми слични на британскиот турист кој вчера почина на Инфективната клиника во Скопје – потврдуваат докторите. Се превземаат и сите мерки на претпазливост и заштита.

Не е пријавен нов случај со слични симптоми на ебола

Курир - 10.10.2014

Од вчера и во текот на денешниот ден не е пријавен друг случај со слични симптоми на ебола. Ова денеска го изјави раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита, Јованка Костовска.

Дали во Македонија има ебола ќе се знае утре

Нетпрес - 10.10.2014

Телото на починатиот Британец, Џефри Колин, за кој постојат сомневања дека заболел од вирусот на ебола се чува во изолација на Инфективната Клиника. Р езултатите од германската лабораторија кои треба ...

Сомнителниот случај со ебола во Македонија одекна во светските медиуми

МРТ - 10.10.2014

Светските здравствени работници во паника поради рапидното зголемување на бројот на заболените од ебола и новите случаи во земји надвор од Африка. Особена паника предизвика случајот во Мадрид каде од ...

Мала е веројатноста за ебола, утре пристигнуваат резултатите

МРТ - 10.10.2014

Утре попладне треба да стигнат резултатите од рефернтената лабораторија од Германија, по што ќе се знае од што починал британскиот државајнин... Засега нема нови сомнтелени случаи.

Само најхрабрите се движат во близината на хотелот „Супер осум“

МРТ - 10.10.2014

Сепак не е дека не постои вознемиреност. Можниот случај на „ебола“ во земјава и тоа на британски државјанин ги мобилизира новинарските екипи и од другите држави...

Само најхрабрите се движат во непосредна близина на хотелот во Мавровка

Денешен - 10.10.2014

Пред „Супер осум“ раздвижено е, ама се има впечаток како само најхрабрите да се гости во кафулињата во негова непосредна близина. Како што јавува МРТ ретко кој сакал да зборува за човекот кој ...

Ова е Британецот за кој постои сомнеж дека починал од ебола

Денешен - 10.10.2014

Телото на педесет и осумгодишниот британски бизнисмен Колин Џефри, поранешен прв човек на Советот за странски инвестиции во Македонија и поранешен директор за стратегиски планирања во „Џонсон Мети“, ...

Нема нов случај со слични симптоми на ебола

Maxim - 10.10.2014

Од вчера и во текот на денешниот ден не е пријавен друг случај со слични симптоми на ебола. Ова денеска го изјави раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита, Јованка Костовска.

Цел свет пишува за ебола во Македонија

Falanga - 10.10.2014

Светските медиуми брзо ја пренесоа информацијата за британецот, кој вчера попладнето беше хоспитализиран на инфективната клиника во Скопје а почина час и половина подоцна..

Британија: Внимавајте, има сомнеж за ебола во Македонија

Falanga - 10.10.2014

Британската влада во препораката за патување во Македонија, нагласува дека македонските здравствени власти објавиле дека лице со симптоми на ебола починало во земјата..

Британецот починал од алкохолно труење?!

Falanga - 10.10.2014

Утрово и здравствените власти на Велика Британија информираа дека е малку веројатно смртта на нивниот државјанин во Македонија да е предизвикана од ебола, и покрај сличните симптоми..

На Инфективна почина странец со симптоми слични на ебола

Вест - 09.10.2014

На Клиниката за инфективни болести во Скопје попладневно бил примен странски пациенти со симптоми слични на ебола и набрзо починал. Тој бил сместен во хотел во трговскиот центар „Мавровка“ и во тек е ...

Британец почина од можни симптоми на ебола - неговиот пријател на Инфективна

Нова ТВ - 09.10.2014

Британец е првиот сомнителен случај на заболен од ебола во Македонија, соопштуваат македонските медиуми. Тој бил примен на инфективната клиника со симтоми на оваа болест.

Ебола во Македонија?

Глас на Америка - 09.10.2014

Пациент од Велика Британија починал на Инфективната клиника со симптоми кои наликувале на опасната болест Британскиот државјанин кој попладнево околу 15 часот по македонско време бил примен на ...

За 48 часа ќе се знае дали во македонија има ебола или не

Телма - 09.10.2014

На Инфективната клиника во Скопје попладнево почина 58-годишен Англичанец со симптоми на ебола, по само час и половина откако со возило на брзатата помош од хотелот во кој престојувал бил пренесен во ...

Тестовите во Германија ќе покажат дали Британецот починал од ебола

Утрински - 09.10.2014

Педесет и осум годишен државјанин на Велика Британија, како сомнителен случај на ебола денеска попладне починал на Клиниката за инфективни болести во Скопје.

За 48 часа ќе се знае дали Британецот бил заболен од Ебола

Р.С.Европа - 09.10.2014

За британски државјанин кој со симптоми на внатрешно крварење денеска попладне почина на Клиниката за инфективни болести во Скопје постои сомневање дека починал од ебола.

48 часа неизвесност - пристигна ли eбола и во Македонија?

Deutsche Welle - 09.10.2014

Откако здравствените власти во Македонија објавија смртен случај на пациент со симптоми сомнителни за ебола, сега се чекаат резултатите од анализите кои ќе треба да се изработат во референтна ...

Во Скопје починал Британец со симптоми на еболата

МКД - 09.10.2014

Британец за кој има сомнеж дека е заразен со ебола починал денеска во македонија, пренесува Ројтерс цитирајќи висок извор од македонските здравствени власти.

Британец со симптоми на ебола почина на Инфективната клиника

Алсат-М - 09.10.2014

Британски државјанин со симптоми на болеста ебола починал денеска попладне на Клинката за инфективни болести во Скопје. Како што информираше вечерва д-р Јованка Костовска, засега не може да се ...

Министерството за здравство: Големи се шансите да не е ебола, ќе знаеме за 48 часа

МКД - 09.10.2014

Се прават сите лабораториски анализи, земени се примероци што се испратени во Германија за да се дознае вистинската причина за смртта на британскиот граѓанин што попладнево почина на Клиниката за ...

Велика Британија воведува гранични контроли за ебола

Телеграф - 09.10.2014

Првичните интензивни проверки ќе се извршуваат на лондонските аердроми Хитроу и Гетвик и на терминалите на Евростат, се посочува во соопштението од кабинетот на британскиот премиер Дејвид Камерон ...

ПАНИКА ОД ЕБОЛА: Итна дезинфекција се врши на Инфективната клиника

Телеграф - 09.10.2014

Од хотелот Супер 8 лоциран кај Марвовка, за каде постои сомеж дека починал британскиот државјанин телефонски не сакаат да коментираат Странски државјанин бил префрлен на Инфективната клиника и ...

Другар на починатиот Британец со симптоми слични на ебола пренесен на Инфективна

Телеграф - 09.10.2014

Починатиот, според кажувањата на неговиот пријател често конзумирал алкохол, а три дена се жалел на болки и не побарал лекарска помош Другарот на починатиот Британец со симптоми слични на ебола e ...

КОСТОВСКА: Починатиот не престојувал во земји во кои има епидемија на ебола

Телеграф - 09.10.2014

Целиот хотел во кој починатиот Британец престојувал е преворен во карантин. Сè уште не се знае дали смртта на пациентот настанала поради ебола или друг вид на вирус, изјави Костовска Лицето кое ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Прво сомневање за „Ебола“ во Македонија, почина пациент на Инфективна клиника

Алфа - 09.10.2014

Задржана екипата на Брза помош која го носела британецот во карантин. Неофицијално пријател на починатиот има симптоми кои одговараат на ебола. Задржана екипата на Брза помош која го носела ...

Медиумите на Балканот: Паника од ебола во Македонија!

Фактор - 09.10.2014

Веднаш по објавувањето на информацијата за првиот сомнителен случај на ебола во Македонија, информацијата ја пренесоа сите медиуми во регионот. „ЕБОЛА НА БАЛКАНОТ: Маж заразен со опасниот вирус ...

Официјално е потврдено нема Ебола но се применуваат карантински протоколи

Локално - 09.10.2014

58 годишен пациент кој почина денеска во Скопје нема Ебола , барем нема потврда Од министерството за здравство смируваат дека Еболата не се пренесува преку воздух, туку со директен допир, а дури да ...

Државјанин на Велика Британија со симптоми слични на ебола почина на Инфективна

Алфа - 09.10.2014

58 годишен државјанин на Велика Британија со симптоми слични на ебола денеска почина на Инфективната клиника во Скопје. 58 годишен државјанин на Велика Британија со симптоми слични на ебола денеска ...

БРИТАНСКИ МЕДИУМИ: Еболата веројатно ја зеде првата жртва од Англија

Телеграф - 09.10.2014

Доколку се потврдат информациите ова ќе биде прв случај на Британец починат од Ебола, иако британското медицинско лице Вил Пули беше излечен од смртоносниот вирус минатиот месец, пишуваат британските ...

СТРАВ ОД ЕБОЛА ВО МАКЕДОНИЈА: Хотелот во карантин, гостите на прозорец (ФОТО)

Телеграф - 09.10.2014

Екипата на Телеграф.мк која е на терен кај трговскиот центар Мавровска информира дека фрекфенцијата на луѓе е вообичаена. Полицијата не пушта никого во хотелот каде престојувал Британецот, а гостите ...

Англискиот пациент не починал од ебола, туку од друг вирус

Орбис - 09.10.2014

Министерството за здравство соопшти дека Британецот не починал од ебола, туку дека се работи за друго вирусно заразно заболување. Во очекување сме на останатите детали од прес конференцијата.

Мавровка под карантин – Не се дозволува влез и излез

МК News - 09.10.2014

Откако денеска почина пациент на Клиниката за инфективни болести, а во Македонија бил сместен во хотел во скопскиот трговски центар „Мавровка“, таму има засилено полициско присуство, присутни се и ...

Министерството за здравство соопшти од што починал Англичанецот

МК News - 09.10.2014

Министерството за здравство соопшти дека Британецот не починал од ебола, туку дека се работи за друго вирусно заразно заболување. Во очекување сме на останатите детали од прес конференцијата.

Велика Британија воведува гранични контроли за ебола

Н.Македонија - 09.10.2014

Велика Британија ќе воведе проверка на патниците кои влегуваат во земјата на двата главни аеродроми во Лондон и со возот Евростат со цел да се откријат евентуално заболени лица од ебола - Првичните ...

Страв: Во карантин хотелскиот персонал каде престојувал Британецот и лекарите

МК News - 09.10.2014

Пациентот кој почина на Клиниката за инфективни болести е од Велика Британија, а во Македонија бил сместен во хотел во скопскиот трговски центар „Мавровка“, јави Сител.

Мавровка под карантин – Не се дозволува влез и излез

А1 On - 09.10.2014

Откако денеска почина пациент на Клиниката за инфективни болести, а во Македонија бил сместен во хотел во скопскиот трговски центар „Мавровка“, таму има засилено полициско присуство, присутни се и ...

Резултати за два дена: дали починатиот странец бил заболен од ебола

За Се - 09.10.2014

Министерството за здравство вечерва ја информираше јавноста дека најрано за два дена ќе биде познато дали странецот кој попладнево почина додека престојувал во хотел во ТЦ Мавровка боледувал од ...

За 48 часа ќе дознаеме дали починатиот странец имал ебола или не

Точка - 09.10.2014

На Инфективната клиника во Скопје попладнево почина 58-годишен Британец со симптоми на ебола, по само час и половина откако со возило на брзата помош од хотелот во кој престојувал бил пренесен во ...

Другар на починатиот Британец со симптоми слични на ебола пренесен на Инфективна

Бриф - 09.10.2014

Другар на починатиот Британец со симптоми слични на ебола пренесен на Инфективната клиника во Скопје. Вториот Британец кој исто така имал симптоми на ебола бил веднаш хоспитализиран каде е под ...

Страв од ебола - во карантин хотелскиот персонал каде престојувал Британецот и лекарите кои имале контакт со него

+инфо - 09.10.2014

Пациентот кој почина на Клиниката за инфективни болести е од Велика Британија, а во Македонија бил сместен во хотел во скопскиот трговски центар „Мавровка“, јави Сител.

Министерство за здравство: Нема потврда за ебола во Македонија, се чекаат резултатите од Германија

Бриф - 09.10.2014

На вечерешната итна прес конференција на Министерството за здравство беше соопштено дека нема потврда за ебола кај починатиот Англичанец, изјави Јованка Костовска од Комисијата за заразни болести.

Англичанец почина на Инфективна во Скопје – сомнителен на ебола

Здравство24 - 09.10.2014

58 годишен Англичанец почина на Инфективна Клкиника. Бил примен во 15 часот во тешка состојба. Почонал за еден час. Имал брза проресирачка смрт и внатрешно крварење а бидејќи тие се и симптоми на ...

Во Скопје почина странец со симптоми слични на ебола

Точка - 09.10.2014

На Клиниката за инфективни болести во Скопје попладневно бил примен странски пациент со симптоми слични на ебола и набрзо починал, пренесува Сител ТВ.

За 48 часа ќе се знае дали во Македонија има ебола - починатиот Британец во Скопје бил цела недела

+инфо - 09.10.2014

Државјанин на Англија, роден 1956 година, е лицето кое почина денеска на Инфективната клиника во Скопје, а здравствените власти штотуку известија дека најрано за 48 часа со сигурност ќе се знае дали ...

Другар на починатиот Британец со симптоми слични на ебола задржан на Инфективна

Нетпрес - 09.10.2014

Пријател на Британецот кој почина попладнево со симптоми на ебола е задржан на Клиниката на инфективни болести, јавува Сител. Вториот Британец кој исто така имал симптоми на ебола бил веднаш ...

Хафингтон Пост пишува за случајот ебола во Македонија

Нетпрес - 09.10.2014

Угледниот весник „Хафингтон пост“ односно неговото англиско издание пишува за случајот ебола во Македонија, пренесува Република. Според весникот, официјални лица на Министерството за надворешни ...

Пријател на починатиот британец задржан на Инфективна со симптоми на Ебола

Сител - 09.10.2014

Пријател на Британецот кој почина попладнево со симптоми на ебола е задржан на Клиниката на инфективни болести. Вториот Британец кој исто така имал симптоми на ебола бил веднаш хоспитализиран каде е ...

Според британски медиум починатиот веќе бил еднаш оздравел од Ебола!

Сител - 09.10.2014

Угледниот весник „Хафингтон пост“ односно неговото англиско издание пишува за случајот ебола во Македонија, пренесува Република. Според весникот, официјални лица на Министерството за надворешни ...

Уште едно лице со симптоми на ебола на Инфективна во Скопје

Press24 - 09.10.2014

Пријател на Британецот кој почина попладнево со симптоми на ебола е задржан на Клиниката на инфективни болести, јавува Сител. Вториот Британец кој исто така имал симптоми на ебола бил веднаш ...

Хафингтон Пост пишува за случајот ебола во Македонија

Курир - 09.10.2014

Угледниот весник „ Хафингтон пост“ односно неговото англиско издание пишува за случајот ебола во Македонија, пренесува Република. Според весникот, официјални лица на Министерството за надворешни ...

Министерството за здравство соопшти од што починал Англичанецот на Инфективна во Скопје

Press24 - 09.10.2014

Министерството за здравство соопшти дека Британецот не починал од ебола, туку дека се работи за друго вирусно заразно заболување. Во очекување сме на останатите детали од прес конференцијата.

ФОТО: Светските медиуми пренесуваат за сомнение за починат маж од Ебола во Македонија

Сител - 09.10.2014

Најмоќните светски медиуми, СНН, Гардијан, Скај Њуз, Би Би Си, Индепендент, Дејли Меил, Ројтерс и многу други известуваат за починат маж за кој се сомнева дека бил заболен од ебола.

Другар на починатиот Британец со симптоми слични на ебола задржан на Инфективна

Курир - 09.10.2014

Пријател на Британецот кој почина попладнево со симптоми на ебола е задржан на Клиниката на инфективни болести, јавува Сител. Вториот Британец кој исто така имал симптоми на ебола бил веднаш ...

Персоналот од хотелот каде престојувал Британецот е во карантин (фото)

Република - 09.10.2014

Пациентот кој почина на Клиниката за инфективни болести е од Велика Британија, а во Македонија бил сместен во хотел во скопскиот трговски центар „Мавровка“, јави Сител.

Би-би-си: Британија го истражува можниот случај со ебола во Македонија

еМагазин - 09.10.2014

Надлежните во Велика Британија ги проверуваат информациите за Британец кој починал во Македонија со симтоми на ебола, јави Би-би-си . Како што соопшти Министерството за здравство Британецот починал ...

ПАНИКА: СНН, СКАЈЊУЗ, ГАРДИЈАН известуваат за сомнение смрт од ЕБОЛА во МАКЕДОНИЈА!

Sky - 09.10.2014

Најмоќните светски медиуми, СНН, Гардијан, Скај Њуз, Би Би Си, Индепендент, Дејли Меил, Ројтерс и многу други известуваат за починат маж за кој се сомнева дека бил заболен од ебола.

Министерство за здравство: Британецот починал од вирусно заболување

Република - 09.10.2014

Починатиот Британец не бил болен од ебола, туку од друго вирусно заболување, соопшти министерството за здравство на вонредната прес-конфренција. Едно лице починало на Инфективната клиника во Скопје ...

ФОТО: Ова е хотелот во кој почина пациент со симптоми на Ебола

Сител - 09.10.2014

Хотелот Супер 8 во Мавровка е местото каде починал пациентот со симптоми на Ебола, државјанин на Велика Британија. Инаку уште едно лице кое престојувало заедно со лицето од Велика Британија е со ...

Уште едно лице со симтоми на ебола примено на клиника во Скопје?

Sky - 09.10.2014

Уште едно лице со симптоми на тие кои личат на Ебола, а било во друштво со веќе починатото лице, е хоспитализирано на скопските клиники, јави предмалку Сител телевизија во својот Дневник во живо.

Паника од ебола – Мавровка под силна полициска опсада, не се дозволува влез и излез

Либертас - 09.10.2014

По информацијата дека пациент по потекло од Велика Британија починал од ебола во Македонија, целиот персонал на хотелот во „Мавровка“ каде пристојувал, и сите оние што имале директен контакт се под ...

ВО ЖИВО: Мавровка под силна полициска опсада - Не се дозволува влез и излез

Сител - 09.10.2014

По информацијата дека пациент починал од Ебола во Македонија, Министерството за здравство закажа прес конференција. Екипата на Сител има вклучување во живо од Министерството за здравство и од ...

И британските медиуми известуваат за сомнежот за ебола во Македонија

Либертас - 09.10.2014

За сомнежот дека британски државјанин починал од ебола во Македонија известуваат и медиумите во Велика Британија. Тие се повикуваат на извештајот на Ројтерс , во кој, пак, се цитира анонимен владин ...

„Хафингтон Пост“ пишува за случајот ебола во Македонија

Република - 09.10.2014

Угледниот весник „ Хафингтон пост“ односно неговото англиско издание пишува за случајот ебола во Македонија. Според весникот, официјални лица на Министерството за надворешни работи на Велика ...

Велика Британија воведува гранични контроли за ебола

Press24 - 09.10.2014

Велика Британија ќе воведе проверка на патниците кои влегуваат во земјата на двата главни аеродроми во Лондон и со возот Евростат со цел да се откријат евентуално заболени лица од ебола.

За два дена ќе се знае дали починатиот странец бил болен од ебола

Република - 09.10.2014

Министерството за здравство вечерва ја информираше јавноста дека најрано за два дена ќе биде познато дали странецот кој попладнево почина додека престојувал во хотел во ТЦ Мавровка боледувал од ...

Еден британец почина, а друг е болен со симптоми на ебола! Хотелот „Супер 8“ ставен во карантин

Сител - 09.10.2014

По обилно внатрешно крварење и повраќање,со катастрофална клиничка слика ,58 годишен Британец почина денеска околу 16 часот на скопската Клиниката за инфективни болести.

За 48 часа ќе се знае дали пациентот кој почина имал ебола

Шеталиште - 09.10.2014

Се прават сите лабораториски анализи, земени се примероци што се испратени во Германија за да се дознае вистинската причина за смртта на британскиот граѓанин што попладнево почина на Клиниката за ...

Пријателот на починатиот Британец со симптоми слични на ебола задржан на клиника

Пулс24 - 09.10.2014

Пријател на Британецот кој почина попладнево со симптоми на ебола е задржан на Клиниката на инфективни болести, јавува Сител. Вториот Британец кој исто така имал симптоми на ебола бил веднаш ...

Персоналот од хотелот каде престојувал Британецот е во карантин

Вечер - 09.10.2014

Пациентот кој почина на Клиниката за инфективни болести е од Велика Британија, а во Македонија бил сместен во хотел во скопскиот трговски центар „Мавровка", јави Сител.

Починатиот оздравел од смртоносниот вирус минатиот месец?

Вечер - 09.10.2014

Угледниот весник „Хафингтон пост" односно неговото англиско издание пишува за случајот ебола во Македонија, пренесува Република. Според весникот, официјални лица на Министерството за надворешни ...

Другар на починатиот Британец со симптоми слични на ебола задржан на Инфективна

Денешен - 09.10.2014

Пријател на Британецот кој почина попладнево со симптоми на ебола е задржан на Клиниката на инфективни болести, јавува Сител. Вториот Британец кој исто така имал симптоми на ебола бил веднаш ...

Се уште врие полиција во Мавровка - атмосферата пред хотелот во моментов

Вечер - 09.10.2014

Комисијата за заразни болести и Кризниот штаб постојано заседаваат.Согласно протоколите, се преземаат сите мерки како да се работи за високоризична болест.

Британски Хафингтон Пост пишува за случајот на ебола во Македонија

Пулс24 - 09.10.2014

Англиското издание на „ Хафингтон пост “ пишува за случајот на ебола во Македонија. Според весникот, официјални лица на Министерството за надворешни работи на Велика Британија ги истражуваат ...

По два дена ќе се знае дали Британецот починал од ебола

Пулс24 - 09.10.2014

Министерството за здравство вечерва ја информираше јавноста дека најрано за два дена ќе биде познато дали странецот кој попладнево почина додека престојувал во хотел во ТЦ Мавровка боледувал од ...

Странските медиуми за починатиот англиски пациент

Вечер - 09.10.2014

Веднаш по објавувањето на информацијата за првиот сомнителен случај на ебола во Македонија, информацијата ја пренесоа сите медиуми во регионот и Европа.

Англиски пациент почина со симптоми на ебола во Скопје?

Вечер - 09.10.2014

Едно лице од Велика Британија почина во Скопје, со симптоми на ебола. Престојувал кај Мавровка во центарот на градот. Уште еден англичанец е хоспитализиран со истите симптоми.

Хотелот во кој престојувал Британецот- под карантин

Пулс24 - 09.10.2014

Хотелот каде престојувал Британецот кој почина попладнево, а имаше симптоми на ебола е претворен во карантин. Ставена е забрана за влез на лица, затечените лица се ставени во карантин, а исто така и ...

ОБНОВЕНО: Англискиот пациент не починал од ебола, туку од друг вирус

Вечер - 09.10.2014

58 годишен пациент од Велика Британија бил примен во неконтактибилна состојба и веднаш починал. Починал веднаш од внатрешно крварење и висока температура.

Уште едно лице со симптоми на ебола на Инфективна во Скопје

Maxim - 09.10.2014

Пријател на Британецот кој почина попладнево со симптоми на ебола е задржан на Клиниката на инфективни болести, јавува Сител. Вториот Британец кој исто така имал симптоми на ебола бил веднаш ...

Министерството за здравство соопшти: Британецот не починал од ебола

Maxim - 09.10.2014

Министерството за здравство соопшти дека Британецот не починал од ебола, туку дека се работи за друго вирусно заразно заболување. Во очекување сме на останатите детали од прес конференцијата.

Другар на починатиот со симптоми на ебола во тешка состојба е пренесен на Инфективна клиника

Falanga - 09.10.2014

Под силно полициско обезбедување е просторот кај трговскиот центар Мавровка каде во хотелот Супер 8 биле сместени двајцата Британци.. Другар на починатиот Британец со симптоми слични на ебола ...

Лажна тревога: Нема ебола во Македонија!

Falanga - 09.10.2014

Уште еден англичанец е хоспитализиран со истите симптоми.. Министерството за здравство соопшти дека Британецот не починал од ебола, туку дека се работи за друго вирусно заразно заболување, пренесе ...

Британија воведува гранични контроли за ебола

Maxim - 09.10.2014

Велика Британија ќе воведе проверка на патниците кои влегуваат во земјата на двата главни аеродроми во Лондон и со возот Евростат со цел да се откријат евентуално заболени лица од ебола.

Хафингтон пост пишува за починатиот Британец во Македонија

Lider - 09.10.2014

Британското МНР со внимание ја проследи информацијата дека британски државјанин починал во Македонија како последица на ебола. Ако се потврди дека лицето починало навистина од ебола тоа ќе биде прв ...