TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иван Крастев: Да си дел од” Јужен поток “е како да си станал дел од Путиновото семејство

Локално - 15.06.2014

Она што е добро за Брисел или Вашингтон, не е нужно добри за Софија и другите. Нема ништо неприродно во тоа Бугарија да си ги брани националниот интерес не само заедно, но и против западните ...

Да си дел од Јужен тек е како да си станал дел од Путиновото семејство

Вечер Прес - 15.06.2014

БУГАРСКИОТ ПОЛИТИКОЛОГ КРАСТЕВ УБЕДЕН: Гасоводот не ја намалува енергетската зависност од Русија, а според ЕУ, Москва го користи јужниот крак како црна каса за финансирање на политичкото влијание во ...

Не го стопираа сите Бугари јужен тек

Фактор - 14.06.2014

Бугарија не донесе одлука за стопирање на проектот „ Јужен тек “, рече за бугарското национално радио претседателот на Собранието и пратеникот од БСП Михаил Миков .

Згреши ли Бугарија со Јужен тек?

Deutsche Welle - 13.06.2014

Бугарија привремено ги запре работите околу гасоводот Јужен тек. Попушти под притисокот на ЕУ. Експертите сметаат дека таквата одлука и‘ наштети на владата во Софија.

„Јужен тек“ е економски неисплатлив за Русија?

Дневник - 13.06.2014

Аналитичарот Kонстантин Kрутихин во текст што го објавува порталот „Слон“, наведува четири причини поради кои „Јужен тек“ е неисплатлив проект од економска точка.

Се откажуваат ли Србија и Бугарија од Јужен тек?

Руска реч - 13.06.2014

Претставници на владите на Бугарија и на Србија практично истовремено дадоа изјави за запирање на работите околу изградбата на гасоводот Јужен тек од Русија.

Зошто низ гасоводот тече малку гас?

Deutsche Welle - 12.06.2014

Што е причината за минималната искористеност на капацитетот на гасоводот во Македонија? Политика и бизнис, коментираат дел од упатените. Кавгата на релација Брисел-Москва ја проблематизира ...

Кавга околу гасоводот кој на сите ни треба

Deutsche Welle - 12.06.2014

Брисел го оправдува стопирањето на работите на „Јужен тек“, зашто овој проект е во спротивност со правилата на ЕУ. Експертите веруваат дека ова е начин за притисок врз Русија поради спорот со Украина.

Гасификацијата на Скопје не е доведена во прашање

Дневник - 11.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со „Јужен тек“, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Вучиќ: Иднината на „Јужен поток“ не зависи од Србија

24 Вести - 11.06.2014

Иднината на проектот „Јужен поток“ не зависи од Србија, туку од договорот меѓу Русија и Европската унија, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ на прес-конференција во Берлин.

Вучиќ: Иднината на „Јужен поток“ не зависи од Србија

Р.С.Европа - 11.06.2014

Иднината на проектот „Јужен поток“ не зависи од Србија, туку од договорот меѓу Русија и Европската унија, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ на прес-конференција во Берлин.

Вучиќ: Иднината на „Јужен поток“ не зависи од Србија

Алфа - 11.06.2014

Иднината на проектот „Јужен поток“ не зависи од Србија, туку од договорот меѓу Русија и Европската унија, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ на прес-конференција во Берлин.

ВУЧИЌ: „Јужен тек“ не зависи од Србија

Телеграф - 11.06.2014

Тој потенцира дека Србија се наоѓа во „специфична положба“, бидејќи рускиот „Газпром“ е сопственик на контролниот пакет акции на српската нафтена компанија НИС Иднината на проектот „Јужен тек“ не ...

Македонија ќе има доволно природен гас во следните 5 години

МРТ - 11.06.2014

Политичките надмудрувања меѓу Eвропа и Русија, во кои се повеќе се инволвираат и американските интереси стануваат пречка за реализација на гасоводот Јужен тек.

Јужен тек ќе му го уништи угледот на Путин

еМагазин - 11.06.2014

Одлуката на бугарската Влада да ја запре изградбата на гасоводот Јужен тек му штети на угледот на рускиот претседател Владимир Путин, но овој важен енергетски проект на крајот веројатно ќе биде ...

Вучиќ: Иднината на „Јужен тeк“ не зависи од Србија

Република - 11.06.2014

Иднината на проектот „Јужен поток“ не зависи од Србија, туку од договорот меѓу Русија и Европската унија, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ на прес-конференција во Берлин.

Вучиќ: Иднината на „Јужен поток“ не зависи од Србија

Lider - 11.06.2014

Иднината на проектот „Јужен поток“ не зависи од Србија, туку од договорот меѓу Русија и Европската унија, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ на прес-конференција во Берлин.

Вучиќ: Иднината на „Јужен поток“ не зависи од Србија

Денар - 11.06.2014

Иднината на проектот „Јужен поток“ не зависи од Србија, туку од договорот меѓу Русија и Европската унија, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ на прес-конференција во Берлин.

Македонија не е битно засегната со проблемите на„јужен тек“

Телма - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со „Јужен тек“, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Ѓорѓиев: Не е доведена во прашање гасификацијата на Скопје

Канал5 - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

„Фајненшл тајмс“: Бугарија им нанесе удар на руските интереси

Утрински - 10.06.2014

Одлуката на бугарскиот премиер Пламен Орешарски да ја замрзне реализацијата на проектот „Јужен тек“ претставува сериозен удар на напорите на Русија да ја зацврсти својата позиција на главен ...

Случувањата околу „Јужен тек“ не ја загрозуваат гасификацијата на Скопје

Утрински - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со „Јужен тек“, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Ѓорѓиев: Не е доведена во прашање гасификацијата на Скопје

24 Вести - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Kонзорциум од европски и од американски компании сака да го купи украинскиот гасовод?

Дневник - 10.06.2014

Зденка Павковиќ Kонзорциум од европски и од американски компании е заинтересиран да го купи гасоводниот преносен систем во Украина и да изгради големи складишта за синото гориво во оваа земја.

Гасификацијата на Скопје не е доведена во прашање

Вест - 10.06.2014

Гасификацијата на Скопје не е доведена во прашање и не зависи од тоа дали Јужен тек ќе се реализира или не. Владата вчера соопшти дека покрај скопската гасификација, има уште два лота за реализација ...

Владата оценува дека гасификацијата на Скопје не е под прашалник

Deutsche Welle - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со „Јужен тек“. „Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е комплетиран“, изјави денеска портпаролот на Владата, ...

Јужен поток е неисплатлив, тврдат руски експерти

24 Вести - 10.06.2014

Јужен поток е неисплатлив и непотребен, тврдат руски експерти. Аналитичарот Константин Крутихин наведува четири причини зошто Јужен поток од економска гледна точка е неисплатлив.

Одложување на “Јужен поток”, Македонија не се чувствува загрозена

Алсат-М - 10.06.2014

Евентуалното запирање на изградбата на гасоводот Јужен поток во Србија и Бугарија нема да влијае врз Македонија, ниту на потребите од гас, а ниту од аспект на плановите за гасификација на главниот ...

Македонија бара алтернатива за „Јужен тек“

+инфо - 10.06.2014

Внимателно се следи развојот на случувањата поврзани со гасоводот „Јужен тек“, кои, во секој случај, не зависат директно од нас, изјави денеска портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев, одговарајќи ...

Македонија чека исход од преговорите за Јужен Тек, се разгледуваат и други опции

Алфа - 10.06.2014

Можниот прекин на изградбата на гасоводот Јужен Тек во Бугарија и Србија не е закана врз снабдувањето со гас во Македонија, а уште помалку може да ја загрози енергетската стабилност.

Ѓорѓиев: Не е доведена во прашање гасификацијата на Скопје

А1 On - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Ѓорѓиев: Гасификацијата на Скопје не е доведена во прашање

Курир - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Македонија во исчекување што ќе се случи со гасоводот Јужен тек

Inpress - 10.06.2014

Скопје, 10. јуни 2014 (ИНПРЕС) Изградбата на гасоводот Јужен тек е запрена како резултат на несогласувањата меѓу Русија и западните земји околу кризата во Украина, по што Бугарија и Србија соопштија ...

Јужен тек не го доведува во прашање гасифицирањето на Скопје, за остатокот допрва ќе се анализира

Капитал - 10.06.2014

"Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

„Фајненшл тајмс“: Бугарија им нанесе удар на руските интереси

Алфа - 10.06.2014

Според весникот, изградбата на „Јужен поток“, преку кој Русија би доставувала гас до европските земји заобиколувајќи ја Украина, би му овозможил на Кремљ да го засили притисокот врз Киев.

ЈУЖЕН ТЕК : Русија не добила соопштение од Софија за прекин на изградбата

Телеграф - 10.06.2014

Замрзнување на реализацијата на проектот „Јужен тек“ претставува сериозен удар на напорите на Русија да ја зацврсти својата позиција на главен енергетски дистрибутер на Европската унија, пишува ...

Дали ќорсокакот меѓу Русија и ЕУ виси над Бугарија?

Р.С.Европа - 10.06.2014

Можно ли е, повторно, еден од најголемите европски стратегиски проблеми да заврши како балканска интрига, наведува Фајненшал тајмс за врската на европското стравување за енергетската безбедност со ...

Чизов: Нападот на јужен тек го сметаме за санкции против Русија

Нетпрес - 10.06.2014

Политиката на Европскат унија (ЕУ) усмерена е против реализацијата на проектот Јужен тек и може да се смета за преод кон економски санкции против Русија, рече денес за Итар Тас, претставник на Русија ...

Македонија чека што ќе биде со Јужниот тек

Р.С.Европа - 10.06.2014

Властите велат дека Јужен тек е комплексен геополитички проект на кој Македонија не може да влијае и ја чека разврската. Изградбата на гасоводот Јужен тек е запрена како резултат на несогласувањата ...

„Фајненшл тајмс“: Бугарија им нанесе удар на руските интереси

А1 On - 10.06.2014

Одлуката на бугарскиот премиер Пламен Орешарски да ја замрзне реализацијата на проектот „Јужен поток“ претставува сериозен удар на напорите на Русија да ја зацврсти својата позиција на главен ...

ЃОРЃИЕВ: Гасификацијата на Скопје не е доведена во прашање

Телеграф - 10.06.2014

По повод најновиот развој на ситуацијата поврзана со одлуките на Бугарија, и доколку тие бидат на тој начин реализирани и непроменети, Владата веќе разработува анализи во врска со можностите за ...

Македонија бара и други опции за гасификација

Нетпрес - 10.06.2014

Ако настанат одредени промени во изградбата на Јужен тек, односно ако Бугарија не ја промени одлука за стопирање на изградбата, Македонија ќе има доволно природен гас на среден рок за да го покрие ...

Ѓорѓиев: Не е доведена во прашање гасификацијата на Скопје

Press24 - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Македонија бара и други опции за гасификација

Точка - 10.06.2014

Ако настанат одредени промени во изградбата на Јужен тек, односно ако Бугарија не ја промени одлука за стопирање на изградбата, Македонија ќе има доволно природен гас на среден рок за да го покрие ...

Владата имала анализи што ќе прави ако „Јужен тек“ не се реализира

Либертас - 10.06.2014

„Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Чизов: Нападот на јужен тек го сметаме за санкции против Русија

Точка - 10.06.2014

Политиката на Европскат унија (ЕУ) усмерена е против реализацијата на проектот Јужен тек и може да се смета за преод кон економски санкции против Русија, рече денес за Итар Тас, претставник на Русија ...

„Фајненшл тајмс“: Бугарија против руските интереси

Република - 10.06.2014

Одлуката на бугарскиот премиер Пламен Орешарски да ја замрзне реализацијата на проектот „Јужен тек“ е сериозен удар на напорите на Русија да ја зацврсти својата позиција на главен енергетски ...

Вигeнин:„Јужен поток“ ќе биде реализиран

Локално - 10.06.2014

Бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Вигенин го повика премиеротПламен Орешарски да ја објасни својата одлука за “Јужен поток”, за да не остава можност за слободни интерпретации, ...

Блумберг: Јужен тек ќе биде изграден

Фактор - 10.06.2014

Одлуката на бугарската Влада да ја запре изградбата на гасоводот Јужен тек му штети на угледот на рускиот претседател Владимир Путин, но овој важен енергетски проект на крајот веројатно ќе биде ...

Што стои позади стопирањето на Јужен тек?

еМагазин - 10.06.2014

Руските медиуми шпекулираат дека заинтересираноста на американски и европски инвеститори за украинската гасна компанија е вистинската причина за ова одлагање на изградбата на гасоводот Јужен тек.

Гасификацијата на Скопје не е доведена во прашање

Вечер Прес - 10.06.2014

Владата веќе разработува анализи за можностите за реализација на планираните проекти во рамките на сегашните количини и капацитети на природен гас кои може да се обезбедат Македонија внимателно го ...

Ѓорѓиев: Гасификацијата на Скопје не е доведена во прашање

Денешен - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Ѓорѓиев: Не е доведена во прашање гасификацијата на Скопје

Скопје инфо - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Поради новонастаната ситуција со Јужен поток, гасификацијата на Скопје не е доведена во прашање

еМагазин - 10.06.2014

„Според првичните процени, гасификацијата на Скопје не е доведена во прашање во случај на неможноста за реализација на ’Јужен поток’. Со оглед дека покрај скопската гасификација, има уште два лота за ...

Зошто е време Русија да се откаже од “Јужен поток”

Локално - 10.06.2014

До толку се навикнавме да живееме во огледалото наречено свет преку едни или други настани кои често дури и не ни предизвикува сомнежи. НА пример за тоа дека Бугарија по инсистирање на Европската ...

Ѓорѓиев: Не е доведена во прашање гасификацијата на Скопје

Бриф - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Владата смирува-гасификацијата на Скопје и на Македонија ќе се реализира

Локално - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Владата смирува – „пресушениот“ Јужен тек нема да ја доведе во опасност гасификацијата на Скопје

Фактор - 10.06.2014

Гасификацијата на Скопје и на Македонија ќе се реализира, без разлика каква ќе биде судбината на гасоводот Јужен тек, соопштува Владата. Од таму уверуваат дека реализацијата на гасификацијата на ...

„Фајненшл тајмс“: Бугарија им нанесе удар на руските интереси

Бриф - 10.06.2014

Одлуката на бугарскиот премиер Пламен Орешарски да ја замрзне реализацијата на проектот „Јужен поток“ претставува сериозен удар на напорите на Русија да ја зацврсти својата позиција на главен ...

Ѓорѓиев: Не е доведена во прашање гасификацијата на Скопје

Република - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со „Јужен тек“, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Путин:Никој не може да се откаже доброволно од енергетската унија со Русија

Локално - 10.06.2014

Последните случувања околу проектот “Јужен поток” предизвикаа многу коментари и немири. На темата зборуваше и рускиот претседател Владимир Путин, кој пред студентите во Архангелск денеска изјави дека ...

Македонија има пристап до доволни количества гас и без „Јужен тек“

Н.Македонија - 10.06.2014

Капацитетот на постоечкиот гасовод што во Македонија доаѓа од Бугарија е доволен да ги задоволи сегашните потреби за гас на Македонија. Од максималниот капацитет на гасоводот минатата година се ...

Ѓорѓиев: Не е доведена во прашање гасификацијата на Скопје

Вистина.мк - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со „Јужен тек“, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

„Фајненшл тајмс“: Бугарија им нанесе удар на руските интереси

Lider - 10.06.2014

Одлуката на бугарскиот премиер Пламен Орешарски да ја замрзне реализацијата на проектот „Јужен поток“ претставува сериозен удар на напорите на Русија да ја зацврсти својата позиција на главен ...

„Фајненшл тајмс“: Бугарија им нанесе удар на руските интереси

Денар - 10.06.2014

Одлуката на бугарскиот премиер Пламен Орешарски да ја замрзне реализацијата на проектот „Јужен поток“ претставува сериозен удар на напорите на Русија да ја зацврсти својата позиција на главен ...

Ѓорѓиев: Не е доведена во прашање гасификацијата на Скопје

Lider - 10.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Ѓорѓиев: Не е доведена во прашање гасификацијата на Скопје

Денар - 10.06.2014

„Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

И Србија прекинува со „Јужен тек“

Телма - 09.06.2014

Србија ќе треба да го одложи почетокот на изградбата на Јужен поток, изјави српскиот вицепремиер Зорана Михајловиќ. Изјавата е дадена ден подоцна откако во вчерашното соопштение на бугарскиот премиер ...

Прванов:недозволиво е што Бугарија го суспендира „Јужен тек“

Телма - 09.06.2014

Поранешниот претседател на Бугарија Георги Прванов смета дека запирањето на работите на проектот на гасоводот Јужен поток е недозволиво. - Бев целосно изненаден кога ја слушнав одлуката на бугарскиот ...

Прванов: Недозволив прекин на работите на Јужен поток

24 Вести - 09.06.2014

Поранешниот претседател на Бугарија Георги Прванов смета дека запирањето на работите на проектот на гасоводот Јужен поток е недозволиво. - Бев целосно изненаден кога ја слушнав одлуката на бугарскиот ...

Јужен поток: Србија игра „и ваму и таму“?

Deutsche Welle - 09.06.2014

По прекинот на работите околу Јужен поток од страна на Бугарија и Србија го одлага почетокот на изградбата на гасоводот. Сепак, формална одлука за такво нешто - нема.

Македонија колатерална штета на политиките за „Јужен тек“?

Телма - 09.06.2014

Се компликува реализацијата на гасоводниот проект „Јужен тек“. Македонија би можело да биде колатерална штета по одлуката на Бугарија да ја запре изградбата на гасоводот на нејзина територија, со ...

Брисел не отстапува, Македонија ја следи состојбата со „Јужен поток“

24 Вести - 09.06.2014

Брисел не отстапува – нема изградба на Јужен поток без решение за монополската позиција. Ова во изјава за 24 Вести го посочија и од Европската енерегетска заедница.

Влада: Гасификацијата на Скопје не е загрозена

Утрински - 09.06.2014

„Според првичните процени, гасификацијата на Скопје не е доведена во прашање во случај на неможноста за реализација на ’Јужен поток’. Со оглед дека покрај скопската гасификација, има уште два лота за ...

Македонија без став за „Јужен поток“

Алсат-М - 09.06.2014

Македонија сè уште нема став како ќе се однесува кон изградбата на кракот од гасоводот Јужен тек. Ова е ставот на првиот човек на Агенцијата за енергетика откако вчера Бугарија, а денеска и високи ...

Прванов: Недозволив прекин на работите на Јужен поток

Алсат-М - 09.06.2014

Поранешниот претседател на Бугарија Георги Прванов смета дека запирањето на работите на проектот на гасоводот Јужен поток е недозволиво. - Бев целосно изненаден кога ја слушнав одлуката на бугарскиот ...

И Србија ја одлага изградбата на „Јужен тек“

Утрински - 09.06.2014

Србија ќе треба да го одложи почетокот на изградбата на „Јужен тек“, изјави српскиот вицепремиер Зорана Михајловиќ. Изјавата е дадена ден подоцна откако во вчерашното соопштение на бугарскиот премиер ...

Србија го одлaга почетокот на изградбата на „Јужен поток“

Алсат-М - 09.06.2014

- Србија ќе треба да го одложи почетокот на изградбата на Јужен поток, изјави српската вицепремиерка Зорана Михајловиќ. Изјавата е дадена ден подоцна откако во вчерашното соопштение на бугарскиот ...

Михајловиќ: Србија ќе мора да го одложи почетокот на изградбата на „Јужен поток“

24 Вести - 09.06.2014

Србија ќе треба да го одложи почетокот на изградбата на Јужен поток, изјави српската вицепремиерка Зорана Михајловиќ. Изјавата е дадена ден подоцна откако во вчерашното соопштение на бугарскиот ...

Парванов: Недозволив прекин на работите на „Јужен тек“

Утрински - 09.06.2014

Поранешниот претседател на Бугарија Георги Парванов смета дека запирањето на работите на проектот на гасоводот „Јужен тек“ е недозволиво. - Бев целосно изненаден кога ја слушнав одлуката на ...

Зад прекинот на реализацијата на Јужен тек стои политика, смета РФ

Руска реч - 09.06.2014

Поради прекинот на реализацијата на Јужен тек стојат политички мотиви. Овој став го изнесе постојаниот претставник на Русија во ЕУ, Владимир Чижов. Тој нагласи дека некои официјални лица во ЕУ ...

Прванов: Недозволив прекин на работите на Јужен поток

Сител - 09.06.2014

Поранешниот претседател на Бугарија Георги Прванов смета дека запирањето на работите на проектот на гасоводот Јужен поток е недозволиво. - Бев целосно изненаден кога ја слушнав одлуката на бугарскиот ...

Прванов: Недозволив прекин на работите на „Јужен тек“

+инфо - 09.06.2014

Поранешниот претседател на Бугарија Георги Прванов смета дека запирањето на работите на проектот на гасоводот „Јужен тек“ е недозволиво. - Бев целосно изненаден кога ја слушнав одлуката на бугарскиот ...

И Србија ја запре работата на рускиот гасовод „Јужен тек“

Телеграф - 09.06.2014

По Бугарија, и Србија ја запре работата на гасоводот „Јужен тек“, заеднички проект со руски „Газпром“, соопшти српската вицепремиерка Зорана Михајловиќ Србија ќе треба да го одложи почетокот на ...

Михајловиќ: Србија ќе мора да го одложи почетокот на изградбата на „Јужен поток“

+инфо - 09.06.2014

Србија ќе треба да го одложи почетокот на изградбата на Јужен поток, изјави српскиот вицепремиер Зорана Михајловиќ. Изјавата е дадена ден откако бугарскиот премиер Пламен Орешарски рече дека проектот ...

Бугарија ги прекина работите на „Јужен поток“

Р.С.Европа - 09.06.2014

Бугарија ја прекина работата на проектот „Јужен поток“, соопшти вчера бугарскиот премиер Пламен Орешарски, по средбата со група американски сенатори. Примивме барање од Европската комисија, по што ...

Бугарија ги сопре подготовките за изградба на Јужен тек

Кајгана - 09.06.2014

Бугарија ги запре подготовките за изградба на гасоводот Јужен ток со кој рускиот природен гас треба да се испорачува до Италија, којашто требаше да започне летово, по притисоците од страна на ...

Михајловиќ: Србија ќе мора да го одложи почетокот на изградбата на „Јужен поток“

Сител - 09.06.2014

Србија ќе треба да го одложи почетокот на изградбата на Јужен поток, изјави српскиот вицепремиер Зорана Михајловиќ. Изјавата е дадена ден подоцна откако во вчерашното соопштение на бугарскиот премиер ...

За Јужен тек Србија ќе чека на другите

Капитал - 09.06.2014

Србија ќе чека да завршат разговорите на Бугарија, ЕУ и Русија за стопирањето на изградбата на Јужен тек. Потпретседателката на владата на Србија, Зорана Михајловиќ, изјави дека Србија мора да го ...

И Србија под притисок на ЕУ ја запре работата на рускиот гасовод Јужен тек

МКД - 09.06.2014

По Бугарија, и Србија ја запре работата на гасоводот Јужен тек, заеднички проект со руски Газпром, соопшти денеска српската вицепремиерка Зорана Михајловиќ за Блиц. „Бугарија - е центарот.

Михајловиќ: Србија ќе мора да го одложи почетокот на изградбата на „Јужен поток“

Алфа - 09.06.2014

Србија ќе треба да го одложи почетокот на изградбата на Јужен поток, изјави српскиот вицепремиер Зорана Михајловиќ. Србија ќе треба да го одложи почетокот на изградбата на Јужен поток, изјави ...

По Бугарија и Србија ја прекинува изградбата на Јужен тек

Нетпрес - 09.06.2014

По вчерашната изјава на бугарскиот премиер Пламен Орешарски за прекин на изградбата на Јужен тек и српската министерка за енергетика, Зорана Михајловиќ информира дека и Србија ја стопира изградбата.

Македонија може да биде мирна по одлуките на Бугарија и Србија да го запрат Јужен тек

МКД - 09.06.2014

Во наредните 5-6 години снабдувањето на гас на Македонија непречено ќе се врши преку постојниот гасовод и последните информации нема да имаат никакво влијание во енергетската стабилност во земјава, ...

Србиjа мора да го одложи почетокот на изградбата на Jужниот тек

Порта 3 - 09.06.2014

Потпретседателката на владата на Србија, Зорана Mихаjловић, по повод одлуката на Бугарија, на барање на Eвропската комисиjа да ги суспендира работите на изградбата на гасоводот Јужен тек, изјави дека ...

Македонија нема став за запирањето на изградбата на „Јужен тек“

+инфо - 09.06.2014

Македонија сè уште нема став како ќе се однесува со изградбата на кракот кон гасоводот „Јужен тек“, откако Бугарија и Србија соопштија дека ја запираат најавената изградба.

Бугарија и Србија се премислија? „Проектот Јужен тек е неизбежен, не се откажуваме од планираното“

МКД - 09.06.2014

„Сè ќе се одвива според планираното“, рече српскиот премиер Александар Вучиќ одговарајќи на претходните информации дека неговата земја ги запрела активностите на проектот за гасоводот Јужен тек на ...

Србија - нема одлука одлагање на Јужен тек

Р.С.Европа - 09.06.2014

Србија ќе треба да го одложи почетокот на изградбата на Јужен тек, изјави српскиот вицепремиер Зорана Михајловиќ. Изјавата е дадена ден подоцна откако во вчерашното соопштение на бугарскиот премиер ...

Бугарија и Србија го стопираа Јужен поток

Капитал - 09.06.2014

Како што е и текот на Јужен поток, прво Бугарија па Србија донесоа одлуки за стопирање на проектот. Вчера бугарскиот премиер Пламен Орешарски на средба со група амерички сенатори соопшти дека ...

Ѓорѓиев смирува- гасификацијата на Скопје не е доведена во прашање

Нова ТВ - 09.06.2014

Македонија внимателно го следи развојот околу случувањата со Јужен тек, кои, во секој случај, не зависат директно од нас. Делот кој зависи од нас, во смисла на подготовки од наша страна, е ...

Иднината на Јужен тек зависи од ЕУ и Русија

МРТ - 09.06.2014

Иднината на проектот за изградба на гасоводот Јужен Тек, зависи, пред се, од договорот на Европската комисија со земјите членки и со Русија, изјави министерот за енергетика и рударство на Србија, ...

Стојнев: Бугарија не се откажува од `Јужен тек`

Макфакс - 09.06.2014

Бугарија не се откажала од планираната изградба на гасоводот „Јужен тек", и смета дека овој проект е неотповиклив, изјави во понеделникот бугарскиот министер за енергетика, Драгомир Стојнев.

Вучиќ ја демантираше Михајловиќ за Јужен тек

Нетпрес - 09.06.2014

По денешната изјава на министерката за енергетика на Србија, Зорана Михајловиќ, дека е стопиран процесот за изградба на гасоводот Јужен тек на територијата на Србија, премиерот Александар Вучиќ, ја ...

ЧИЖОВ: Кризата во Украина го блокира „Јужен поток“

Телеграф - 09.06.2014

Тој истакна дека во едно од последните интервјуа за германските медиуми, еврокомесарот за енергетика Гинтер Јотингер директно го поврзал прашањето за изградба на „Јужен поток“ со ситуацијата во ...

„ЈУЖЕН ТЕК“: Македонија ќе ја чека разврската меѓу ЕУ и Русија

Телеграф - 09.06.2014

Ќе ја чекаме разврската подготвени веднаш потоа да продолжиме со реализација, доколку се изнајде заеднички јазик меѓу ЕУ, Русија и инволвираните држави, велат од Министерството за финансии Македонија ...

Русија против одлуката на Бугарија за Јужниот тек

Р.С.Европа - 09.06.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија Владимир Чизов денеска ја критикуваше одлуката на Бугарија да ја суспендира работата на гасоводот Јужен тек, опишувајќи ја како скриена примена на економските ...

Чижов: Блокирањето на „Јужен поток“ е поврзано со кризата во Украина

А1 On - 09.06.2014

Блокирањето на реализацијата на проектот „Јужен поток“ од страна на Европската комисија е поврзано со кризата во Украина, изјави денеска постојаниот претставник на Русија во Европската унија, ...

Бугарија ја стопира изградбата на Јужен тек

Нетпрес - 09.06.2014

По притисоците од страна на Европската унија и САД, Бугарија ги запре подготовките за изградба на гасоводот Јужен тек со кој рускиот природен гас треба да се испорачува до Италија.

ПРВАНОВ: Недозволиво е да се прекине со работите на „Јужен тек“

Телеграф - 09.06.2014

Недозволени се притисоците и обидите на Брисел да се запре тој проект со политички, геополитички и геостратешки средства, смета поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов Поранешниот ...

Ставрески за МРТ: Подготвени сме на сите сценарија околу Јужен тек

МРТ - 09.06.2014

Јужен тек е еден сложен проект кој е подложен на геополитички игри и тука ние не можеме да влијаеме. Останува да чекаме да се расчисти систуацијата помеѓу Европа и Русија, и помеѓу сите инволвирани ...

Како стопирањето на Јужен поток ќе се одрази на енергетската стабилност на земјава?

Сител - 09.06.2014

Македонија нема добиено официјално известување од Бугарија за суспензија на изградбата на гасводот Јужен тек. Ќе ги собере сите факти, па ќе го разгледува прашањето, вели првиот човек на агенцијата ...

Српската влада негира дека ја прекинува изградбата на „Јужен тек“

Руска реч - 09.06.2014

Владата на Србија нема да ја прекинува изградбата на гасоводот Јужен тек и засега работата оди според планираното, изјави премиерот на Србија, Александар Вучиќ, а пренесува РИА „Новости“.

Бугарија не се откажува од Јужен тек

Руска реч - 09.06.2014

Бугарија не се откажува од планираното учество во проектот „Јужен тек“. Ова го изјави министерот за енергетика на Бугарија, Драгомир Стојнев. Според неговите зборови, проектот не може да биде ...

Бугарија ја стопира изградбата на Јужен тек

Точка - 09.06.2014

По притисоците од страна на Европската унија и САД, Бугарија ги запре подготовките за изградба на гасоводот Јужен тек со кој рускиот природен гас треба да се испорачува до Италија.

Бугарија стопира, Србија тактизира, а Македонија чека!

Вечер Прес - 09.06.2014

Бугарскиот премиер, Пламен Орешарски, изјави дека привремено ги стопира работите околу гасоводот Јужен тек. Србија засега не ја стопира изградбата, се чека српската Влада официјално да донесе одлука.

По Бугарија и Србија ја прекинува изградбата на Јужен тек

Точка - 09.06.2014

По вчерашната изјава на бугарскиот премиер Пламен Орешарски за прекин на изградбата на Јужен тек и српската министерка за енергетика, Зорана Михајловиќ информира дека и Србија ја стопира изградбата.

Михајловиќ: Србија ќе мора да го одложи почетокот на изградбата на „Јужен поток“

Денешен - 09.06.2014

Србија ќе треба да го одложи почетокот на изградбата на Јужен поток, изјави српскиот вицепремиер Зорана Михајловиќ. Изјавата е дадена ден подоцна откако во вчерашното соопштение на бугарскиот премиер ...

Бугарија ризикува да остане без гас!

Локално - 09.06.2014

Рускиот гасен гигант “Газпром” продолжува да не ги коментира информациите за замрзнување на проектот за изградба на гасоводот “Јужен поток”. Во неделата бугарскиот премиер, Пламен Орешарски нареди ...

Прванов: Недозволив прекин на работите на Јужен поток

Денешен - 09.06.2014

Поранешниот претседател на Бугарија Георги Прванов смета дека запирањето на работите на проектот на гасоводот Јужен поток е недозволиво. - Бев целосно изненаден кога ја слушнав одлуката на бугарскиот ...

Македонија се уште нема став по запирањето на изградбата на „Јужен тек“

Локално - 09.06.2014

Македонија сè уште нема став како ќе се однесува со изградбата на кракот кон гасоводот „Јужен тек“, откако Бугарија и Србија соопштија дека ја запираат најавената изградба-пренесува Плусинфо .

Јужен тек пресуши – по Бугарија и Србија најавува прекин на изградбата на гасоводот?

Фактор - 09.06.2014

Клучниот енергетски проект за балканскиот регион, гасоводот Јужен тек е во голема неизвесност. Откако вчера бугарските власти објавија дека ги прекинале работите на изведба на проектот, на барање на ...

И Србија и Бугарија ја стопираа изградбата на Јужен тек!

Вечер Прес - 09.06.2014

И Србија ја стопира изградбата на Јужен тек, потврдува за српските медиуми министерката за енергетика Зорана Михајловиќ. - Бугарија е чворот, и со самото тоа, додека не се разјаснат работите меѓу ...

По Бугарија, и Србија го стопира „Јужен поток“

Либертас - 09.06.2014

Србија ќе треба да го одложи почетокот на изградбата на Јужен поток, изјави српскиот вицепремиер Зорана Михајловиќ. Изјавата следува само еден ден откако бугарскиот премиер Пламен Орешарски, соопшти ...

Вучиќ ја демантираше Михајловиќ за Јужен тек

Точка - 09.06.2014

По денешната изјава на министерката за енергетика на Србија, Зорана Михајловиќ, дека е стопиран процесот за изградба на гасоводот Јужен тек на територијата на Србија, премиерот Александар Вучиќ, ја ...

Стојнев: Бугарија не се откажува од `Јужен тек`

Тера - 09.06.2014

Бугарија не се откажала од планираната изградба на гасоводот „Јужен тек", и смета дека овој проект е неотповиклив, изјави во понеделникот бугарскиот министер за енергетика, Драгомир Стојнев.

По Бугарија и Србија ја стопира изградбата на Јужен тек

еМагазин - 09.06.2014

По изјавата на бугарскиот премиер Пламен Орешарски за прекин на изградбата на Јужен тек и српската министерка за енергетика, Зорана Михајловиќ информира дека и Србија ја стопира изградбата.

Русија против одлуката на Бугарија за Јужниот тек

Република - 09.06.2014

Рускиот амбасадор во Европската унија Владимир Чизов денеска ја критикуваше одлуката на Бугарија да ја суспендира работата на гасоводот Јужен тек, опишувајќи ја како скриена примена на економските ...

Прванов: Недозволив прекин на работите на Јужен поток

Република - 09.06.2014

Поранешниот претседател на Бугарија Георги Прванов смета дека запирањето на работите на проектот на гасоводот Јужен поток е недозволиво. - Бев целосно изненаден кога ја слушнав одлуката на бугарскиот ...

ЈУЖЕН ТЕК: Русија ја обвинува ЕУ за подмолност

Фактор - 09.06.2014

Одлуката на Европската комисија да ја блокира реализацијата на гасоводот Јужен тек претставува предупредување за земјите кои одат кон потпишување на спогодба за асоцијација со ЕУ, вели претставникот ...

Сергеј Лавров за замрзнувањето на “Јужен поток”: Ова e конструктивно така ли?

Локално - 09.06.2014

Позицијата на Европската унија соо “Јужен поток” зборува за желба за казнување на Русија, а не за обезбедување на економските интереси на земјите-членки.

„Блокирањето на „Јужен поток“ е поврзано со кризата во Украина“

Н.Македонија - 09.06.2014

Блокирањето на реализацијата на проектот „Јужен поток“ од страна на Европската комисија е поврзано со кризата во Украина, изјави денеска постојаниот претставник на Русија во Европската унија, ...

Прванов: Недозволив прекин на работите на Јужен поток

Lider - 09.06.2014

Поранешниот претседател на Бугарија Георги Прванов смета дека запирањето на работите на проектот на гасоводот Јужен поток е недозволиво. - Бев целосно изненаден кога ја слушнав одлуката на бугарскиот ...

Јужен поток: Србија игра „и ваму и таму“?

Идивиди - 09.06.2014

По прекинот на работите околу Јужен поток од страна на Бугарија и Србија го одлага почетокот на изградбата на гасоводот. Сепак, формална одлука за такво нешто - нема.

Судбината на Јужен тек ќе “ја скројат“ ЕУ и Русија

Lider - 09.06.2014

Иднината на проектот за изградба на гасоводот Јужен Тек, зависи, пред се, од договорот на Европската комисија со земјите членки и со Русија, изјави министерот за енергетика и рударство на Србија, ...

Михајловиќ: Србија ќе мора да го одложи почетокот на изградбата на „Јужен поток“

Lider - 09.06.2014

Србија ќе треба да го одложи почетокот на изградбата на Јужен поток, изјави српскиот вицепремиер Зорана Михајловиќ. Изјавата е дадена ден подоцна откако во вчерашното соопштение на бугарскиот премиер ...

Бугарија ја суспендира изградбата на Јужен поток

Идивиди - 09.06.2014

Софија, 8 јуни 2014 (МИА) - Бугарија ја прекина работата на проектот „Јужен поток“, соопшти денеска бугарскиот премиер Пламен Орешарски, по средбата со група американски сенатори.

Ставрески: Подготвени сме на сите сценарија околу Јужен тек

Lider - 09.06.2014

Јужен тек е еден сложен проект кој е подложен на геополитички игри и тука ние не можеме да влијаеме. Останува да чекаме да се расчисти систуацијата помеѓу Европа и Русија, и помеѓу сите инволвирани ...