TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Затруен уште еден контакт на Литвиненко

Вест - 09.12.2006

МОСКВА, 9 декември (Ројтерс) - Андреј Луговој, контактот на отруениот руски бивши шпион Александар Литвиненко, има радиоактивно труење, објави вчера новинската агенција "Интерфакс" цитирајќи медицински извори. "Беше утврден прекин во работењето на некои органи погодени од радиоактивни нуклеиди", ...

Соработник на Литвиненко во кома

Време - 09.12.2006

ОЗРАЧЕНИ УШТЕ СЕДУМ ЛИЦА ВО БРИТАНИЈА Димитри Ковтун, еден од двајцата руски бизнисмени што се сретнале со убиениот руски дисидент Александар Литвиненко, паднал во кома во болница во Москва, откако било утврдено неговото труење со радиоактивен полониум 210.

Уште една жртва на мистериозно труење со полониум

Утрински - 09.12.2006

По разговорите со агенти на Скотланд јард и руското обвинителство, му се влошило здравјето на Ковтун Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - По два долги разговори со претставниците на руското обвинителство и агентите на Скотланд јард, на еден од главните сведоци во случајот со Литвиненко, ...

Скотланд јард утврди каде е отруен Литвиненко

Утрински - 09.12.2006

Лондон - Инспекторите на Скотланд јард успеаја да утврдат каде точно бил отруен поранешниот шпион на руската Федералната служба за безбедност (ФСБ), Александар Литвиненко, објави вчера британскиот весник „Тајмс“. Според весникот, тоа се случило во барот на хотелот „Милениум“ во центарот на Лондон, ...

Литвиненко бил убиен со отровна чаша или со цигара

Дневник - 09.12.2006

Поранешниот руски шпион Александар Литвиненко најверојатно бил отруен со радиоактивен полониум 210 во лондонскиот луксузен хотел „Милениум“, на 1 ноември. Во барот „Пајн“ во хотелот со пет ѕвездички, вообичаено место за деловни состаноци, Литвиненко се сретнал со двајца бизнисмени од Русија - ...

Афера Литвиненко -Откриени траги од радиоактивност во Хамбург

Макфакс - 09.12.2006

Берлин Германската полиција соопшти дека открила траги кои укажуваат на можноста од радиоактивен извор во стан во Хамбург, каде преспал еден од контактите на Александар Литвиненко, рускиот бизнисмен Дмитриј Ковтун. Полицајците наишле на траги, кои дозволуваат да се претпостави дека во тој апартман ...

„Тајмс“: Скотланд јард утврди каде е отруен Литвиненко

А1 - 08.12.2006

Инспекторите на Скотланд Јард успеаја да утврдат каде точно бил отруен поранешниот шион на руската Федералната служба за безбедност (ФСБ) Александар Литвиненко, објави денеска британскиот весник „Тајмс“. Според весникот, тоа се случило во барот на хотелот „Милениум“ во центарот на Лондон, каде ...

Русија отвори истрага за убиството на Литвиненко

Вест - 08.12.2006

МОСКВА, 8 декември (Ројтерс) - Руското обвинителство вчера формално ја почна кривичната истрага за убиството на некогашниот руски шпион Александар Литвиненко кој умре од радиоактивно труење во Лондон на 23 ноември. Во соопштението на јавното обвинителство се вели дека ќе се поведе кривична истрага ...

Смртта на Литвиненко се третира како убиство

Утрински - 08.12.2006

ЛОНДОН - Британската полиција во средата соопшти дека сега смртта на отруениот поранешен руски шпион Александар Литвиненко ја третираат како убиство, зголемувајќи ги влоговите во истрагата што се прошири од Лондон во Москва. „Детективите што ја истражуваат смртта на Александар Литвиненко дојдоа до ...

И Русија отвори истрага за смртта на Литвиненко

Дневник - 08.12.2006

Руските обвинители вчера формално отворија истрага за убиството на поранешниот шпион Александер Литвиненко, кој почина од труење со радиоактивен полониум 210 во Лондон на 23 ноември Руските обвинители вчера формално отворија истрага за убиството на поранешниот шпион Александер Литвиненко, кој ...

Започна испитувањето на Луговој околу случајот Литвиненко

Макфакс - 08.12.2006

Москва Британски и руски детективи попладнево започнале да го испитуваат Андреј Луговој, клучниот сведок за случајот „Литвиненко“, јави француското радио. Претставниците на државното руско обвинителство му поставуваат прашања на Луговој, во присуство на агенти на Скотланд јард, соопштија извори ...

Седум вработени во хотел озрачени со полониум 210

Макфакс - 08.12.2006

Лондон Седум вработени во лондонскиот хотел „Милениум“, каде на 1 ноември престојуваше поранешниот руски агент, Литвиненко, озрачени се со полониум 210. „Првичните резултати покажаа дека кај седум вработени има мало количество на полониум 210“, соопшти Агенција за заштита на здравјето.

Луговој ќе сведочи

Вечер - 08.12.2006

"Утрово мојот клиент беше на испитувања за евентуална радиоактивна контаминација и лекарите дадоа согласност да се сретне со инспекторите на Скотланд Јард", изјави за Итар-Тасс адвокатот на Андреј Луговој, Андреј Ромашов. Тој додаде дека Логовој бил подготвен да одговара на сите прашања што нив ги ...

Луговој денеска пред агентите на Скотланд Јард

А1 - 07.12.2006

Клучниот сведок во убиството на поранешниот руски агент Александар Литвиненко, Андреја Луговој, најверојатно денеска ќе биде сослушан од детективите на Скотланд Јард. Ова го изјави неговиот адвокат Андреј Ромашов, кој наведе дека средбата со британските истражни органи, кои што ја продолжија ...

Траги од радиоактивност кај стадионот на „Арсенал“

Време - 07.12.2006

БРИТАНСКИ ИНСПЕКТОРИ ВО МОСКВА Британските специјалци откриле незначителни траги од радиоактивната материја полониум 210 во реонот на лондонскиот фудбалски клуб „Арсенал“, додека Москва примила тим од британски инспектори што ја истражуваат смртта на поранешниот руски шпион Александар Литвиненко.

Ресторанот „Полониј“ заработил на Литвиненко

Утрински - 07.12.2006

Британските таблоиди пишуваат дека ресторанот „Полониј“ што се наоѓа во градот Шефилд во централна Англија по избивањето на аферата со починатиот бивши руски шпион Литвиненко работи секој ден се' подобро. Сопственикот на ресторанот, Богуслав Сидорович, по потекло Полјак, изјавил за таблоидите дека ...

Полониумот „гостувал“ и на мечот Арсенал-ЦСКА

Дневник - 07.12.2006

И стадионот на Арсенал во Лондон бил озрачен од полониум 210, радиоактивниот елемент со кој беше отруен поранешниот руски агент Александар Литвиненко, јави Ројтерс. Исклучително малите количества, безопасни за здравјето, стасале на стадионот, веројатно, со Русинот Андреј Луговој, кој од Москва ...

Полониумот 210 може да се купи на Интернет за 69 долари

Макфакс - 07.12.2006

Париз Полониумот 210, хемиски елемент што ја предизвика смртта на бившиот руски агент Александар Литвиненко, може да се најде во слободна продажба на Интернет и е достапен на граѓаните на САД. „Секој жител на САД што има 69 долари може да ја посети интернет страницата на компанијата „United Nuclear ...

Руското обвинителство отвори истрага за „убиството“ на Литвиненко

Макфакс - 07.12.2006

Москва Руското обвинителство започна истрага за „убиството“ на Александар Литвиненко – соопштено е денеска во Москва. Обвинителството ќе го истражува и „обидот за убиство“ на Дмитриј Ковтун, поранешен агент на Федералната служба за безбедност(ФСБ), кој на 1 ноември во Лондон се сретнал со ...

Погреб на Литвиненко на муслимански гробишта во Лондон

Макфакс - 07.12.2006

Лондон Поранешниот руски агент Александар Литвиненко денеска попладне треба да биде погребан на муслимански гробишта во Лондон. Ова го потврди таткото на Литвиненко, објаснувајќи дека недолго пред неговата смрт на 23 ноември, Литвиненко ја примил муслиманската вера и оти неговата последна желба ...

Луговој денеска пред агентите на Скотланд Јард

Макфакс - 07.12.2006

Москва Клучниот сведок во убиството на поранешниот руски агент Александар Литвиненко, Андреја Луговој, најверојатно денеска ќе биде сослушан од детективите на Скотланд Јард. Ова го изјави неговиот адвокат Андреј Ромашов, кој наведе дека средбата со британските истражни органи, кои што ја продолжија ...

Луговој го убил Литвиненко

Вечер - 07.12.2006

Андреј Луговој, некогашен шпион на КГБ, е главниот осомничен за убиството на поранешниот руски шпион Александар Литвиненко. На него посочија британските детективи кои го истражуваат случајот и кои за таа цел понеделникот навечер стигнаа во Москва.

„Полониј ресторан“ заработил од аферата со Литвиненко

А1 - 06.12.2006

Британските таблоиди пишуваат дека гостилницата „Полониј ресторан“, што се наоѓа во градот Шефилд во централна Англија, од избивањето на аферата со починатиот бивши руски шпиун Литвиненко, работи секој ден се подобро. Сопственикот на ресторанот Богуслав Сидорович, по потекло Полјак, изјавил за ...

Поранешен руски агент подготвен да даде изјава за Литвиненко

А1 - 06.12.2006

Поранешен агент на руските тајни служби Андреј Луговој изјави дека е подготвен да даде изјава пред британските истражни органи за смртта на Александар Литвиненко. „Подготвен сум да одговорам на сите прашања што ги интересираат инспекторите од Скотланд Јард.

Траги од полониум 210 пронајдени кај стадионот на Арсенал

А1 - 06.12.2006

Британските специјалци откриле незначителни траги од радиоактивната материја полониум 210 во реонот на стадионот на лондонскиот фудбалски клуб Арсенал. „Во некои зони се пронајдени микроскопски количини на полониум 210, а количината е толку мала што едвај може да се открие“, соопшија британските ...

Скотланд Јард во Москва почна истрага за смртта на Литвиненко

А1 - 06.12.2006

Претставници на Скотланд Јард од денеска во Москва започнаа истрага за смртта на бившиот руски агент Александар Литвиненко, соопшти британската амбасада во Москва. „Тие денеска започнуваат со работа и ќе работат онолку долго колку што е потребно да го завршат делот од истрагата што се однесува на ...

Русија ќе им суди на осомничените за случајот Литвиненко

Вест - 06.12.2006

МОСКВА, 6 декември (Ројтерс) - Русија ќе им помогне на британските детективи кои дојдоа во Москва за истрагата за труењето на некогашниот руски шпион Александар Литвиненко, но нема да екстрадира осомничени во Британија, соопшти вчера главниот обвинит МОСКВА, 6 декември (Ројтерс) - Русија ќе им ...

Колега на Литвиненко сака да сведочи

Време - 06.12.2006

РУСИЈА Михаил Трепашкин поранешен руски таен агент во службата ФСБ, кој е осуден на затвор поради откривање државни тајни, се понудил да сведочи по труењето на неговиот поранешен колега Александар Литвиненко. Адвокатката на Трепашкин тврди дека тој има информации за убиството на Литвиненко и сака ...

Скотланд јард ја „чешла“ Москва во потрага по убиецот на Литвиненко

Утрински - 06.12.2006

Агентите не кријат дека најинтересен ќе им биде Андреј Луговој, поранешен агент на КГБ и телохранител на Березовски Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Група агенти на антитерористичкиот оддел на Скотланд јард, познат како СО15, кои допатуваа во Москва во понеделникот вечерта, веќе почнаа ...

Литвиненко продавал „валкана бомба“!?

Дневник - 06.12.2006

Уште како агент на тајната служба ФСБ во 2000 година, Литвиненко помагал при шверц на радиоактивен материјал од Русија во Швајцарија Една од трагите во истрагата за смртта за поранешниот агент на КГБ во Лондон, како последица од труење со полониум-210, води кон претпоставката дека тој можеби им ...

Траги од полониум 210 пронајдени кај стадионот на “Арсенал“

Канал5 - 06.12.2006

Британските специјалци откриле незначителни траги од радиоактивната материја полониум 210 во реонот на стадионот на лондонскиот фудбалски клуб “Арсенал”. Лондон, 6 декември (МИА) - Британските специјалци откриле незначителни траги од радиоактивната материја полониум 210 во реонот на стадионот на ...

Пронајдени траги на полониум на стадион на "Арсенал"

Макфакс - 06.12.2006

Лондон Британските истражни органи пронајдоа денеска траги на полониум 210, радиоактивен изотоп, на стадионот на „Арсенал" во Лондон. Ова го соопшти портпаролот на локалната Агенција за заштита и здравје, Кетрин Луис, потсетувајќи дека овој полониум го усмрти бившиот руски шпион Александар ...

Поранешен руски агент за смртта на Литвиненко

Макфакс - 06.12.2006

Москва Поранешен агент на руските тајни служби Андреј Луговој изјави дека е подготвен да даде изјава пред британските истражни органи за смртта на Александар Литвиненко. „Подготвен сум да одговорам на сите прашања што ги интересираат инспекторите од Скотланд Јард.

Шпионскиот случај ги влоши односите Русија-Британија

Вест - 05.12.2006

МОСКВА, 5 декември (Ројтерс) - Рускиот министер за надворешни работи вчера призна дека смртта со труење на бившиот шпион на КГБ Александар Литвиненко ги влошила односите со Британија. "Да се преувеличува ситуацијата околу државните службеници е неприфатливо.

Литвиненко ќе биде погребен како муслиман

Време - 05.12.2006

БРИТАНИЈА Озрачениот руски дисидент Александар Литвиненко побарал да биде погребен како муслиман, иако пред смртта не стигнал да ја смени верата. - Му кажав дека сум запалил свеќа за негово здравје, а тој ми кажа дека сака да биде погребен како муслиман.

Британските агенти добија руски визи

Утрински - 05.12.2006

Британците ќе разговараат со Русите кои последни контактирале со Литвиненко Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Девет агенти на Скотланд јард вчера добија визи во руската амбасада во Лондон. Тие наредните денови ќе разговараат со Русите кои последни контактирале со Александар Литвиненко во ...

Затруени и односите меѓу Москва и Лондон

Дневник - 05.12.2006

Деветмина британски детективи добија руски визи, но не објавија дали ќе го посетат агентот Михаил Трепашкин, затворен на Урал, за кого велат дека знае „важни информации“ Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров вчера оцени дека труењето на на поранешниот агент на КГБ Александар Литвиненко со ...

Скотланд Јард започна истрага во Москва

Макфакс - 05.12.2006

Москва Претставници на Скотланд Јард од денеска во Москва започнаа истрага за смртта на бившиот руски агент Александар Литвиненко, соопшти британската амбасада во Москва. „Тие денеска започнуваат со работа и ќе работат онолку долго колку што е потребно да го завршат делот од истрагата што се ...

Скотланд Јард во Москва поради случајот Литвиненко

Макфакс - 05.12.2006

Москва Претставници на Скотланд Јард од денеска во Москва започнаа истрага за смртта на бившиот руски агент Александар Литвиненко, соопшти британската амбасада во Москва. „Тие денеска започнуваат со работа и ќе работат онолку долго колку што е потребно да го завршат делот од истрагата што се ...

Знам кој го уби Литвиненко

Вечер - 05.12.2006

Името на нарачателот на убиството на неговиот пријател Саша, Јуриј Швец ќе и го даде на британската полиција "Имаме работа со акт на интернационален тероризам и знам кој стои зад убиството на мојот пријател Саша (поранешниот руски агент Александар Литвиненко, кој почина на 23 минатиот месец во ...

Британија ќе ја информира ЕУ за случајот Литвиненко

А1 - 04.12.2006

Британската Влада одлучи да ја информира Европската Унија за случувањата поврзани со смртта на поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко, кој почина на 23 минатиот месец поради труење со радиоактивниот полониум 210. Министерот за внатрешни работи Џон Рид изјави дека ќе размени мислење за ...

Планирани „руски“ убиства во Британија

Време - 04.12.2006

ПО СМРТТА НА ЛИТВИНЕНКО Руските тајни служби и организацијата на ветерани наречена „Достоинство и чест“, раководена од полковникот Валентин Величко, планирале убиства врз лица потенцијално опасни за руските интереси во Британија, објави британскиот весник „Дејли телеграф“.

Полониум сее страв низ Европа

Утрински - 04.12.2006

И финска авиокомпанија приземјена поради радијација Европа е застрашена од радиоактивните труења, а сите сомневања за убиствата засега се упатуваат на адреса на Русија. Британскиот весник „Дејли телеграф“ објави документ во кој се обвинуваат руските тајни служби и организација на ветерани наречена ...

Ги труеле и Литвиненко и сите околу него

Дневник - 04.12.2006

Со големо количество полониум-210 е озрачен Италијанецот Марио Скарамела, а послаба доза е откриена и кај вдовицата Марина Литвиненко Рускиот тајкун во егзил, Борис Березовски, бил една од трите главни цели за ликвидирање на списокот на руските тајни служби, пишува британскиот весник „Дејли ...

Британија ќе ја информира Европската унија за случајот Литвиненко

Канал5 - 04.12.2006

Британската Влада одлучи да ја информира Европската унија за случувањата поврзани со смртта на поранешниот руски разузнавач Александар Литвиненко, кој почина на 23 минатиот месец поради труење со радиоактивниот полониум 210, јави допипсникот на МИА од Лондон.

Италијанец прва жртва по Литвиненко

Вечер - 04.12.2006

Научникот Марио Скарамела е на прегледи и лекување во лондонската Јуниверзити колеџ болница, каде се лекуваше и пред 10 дена почина Литвиненко Британската полиција, која го истражува случајот со радиоактивното труење на поранешниот руски агент Александар Литвиненко, смета дека италијанскиот научник ...

Иследници на Скотланд јард во Москва

Макфакс - 04.12.2006

Москва Деветмина иследници на британскиот Скотланд јард, меѓу кои и експерти за борба против тероризмот, денеска ќе допатуваат во Москва, за да ја продолжат истрагата околу смртта на бившиот руски разузнувач Александар Литвиненко.