TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Боро Ристески поднесе тужба за клевета против Пановски

Вест - 19.04.2002

ФК Вардар го возвраќа ударот на потпретседателот на ФСМ Михаил Пановски По обвинуваањата од потпретседателот на ФСМ Михаил Пановски дека ќе побара од првиот "дисциплинец" на Сојузот поведување на дисциплински постапка кон потпретседателот на "црвено- црните" Боро Ристески за наводен повика на јавен ...

Ристевски: Тие што ги изнесоа аферите, за да молчат, наградени со функции во ФСМ

Утрински - 19.04.2002

Реакција на Вардар по нападите од потпретседателот на ФСМ, Михаил Пановски САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Вербалните напади на потпретседателот на ФСМ Михаил Пановски на сметка на фудбалскиот клуб Вардар и лично врз неговиот потпретседател Борче Ристевски беа повод за вчерашната прес конференција на која беше ...

Клубовите поделени за одлуката за финалето на Купот

Дневник - 19.04.2002

управниот одбор Ја додели организациЈата на беласица Четирите клуба-полуфиналисти на Купот на Македонија немаат против што финалето е во Струмица, но тие сепак мислат дека зад овој предлог има дебела заднина, откако УО на ФСМ повторно го прекрши Статутот и го закажа финалето 2002 година за во ...

"Пановски го напаѓа Вардар без аргументи"

Дневник - 19.04.2002

БОРЧЕ РИСТЕСКИ Зошто сите иницијатори на аферата "лажирање" сега се на раководни функции во ФСМ? - се прашуваше потпретседателот на Вардар на вчерашната прес-конференција - Потпретседателот на ФСМ Михаил Пановски без аргументи ме нападна мене и го нападна Вардар - изјави Борче Ристески, ...

ФСМ без финално решение за финалето на Купот

Дневник - 19.04.2002

Коментар - Златко Крстевски Управниот одбор на Фудбалскиот сојуз на Македонија ја продолжува практиката да го прекршува Статутот на федерацијата секојпат кога некој ќе посака финалето на Купот да се игра на друг терен, наместо на Градскиот стадион во Скопје.

Продолжува вербалната војна помеѓу ФК Вардар и ФСМ

А1 - 18.04.2002

Вчерашната победа на македонската репрезентација над Финска само привремено го оттргна вниманието од фудбалската реалност кај нас. А таа не е така розова. Веднаш денеска - најново продолжение на вербалната војна меѓу раководството на фудбалскиот клуб Вардар и функционерите на Фудбалскиот Сојуз на ...

Финалето на Купот се сели во Струмица

Вест - 18.04.2002

СЕДНИЦА НА УПРАВНИОТ ОДБОР НА ФСМ Таковски предложи, освен Џиџи, сите останати селектори да бидат хонорарци со плата од 200 до 250 евра Прилеп.- Финалето на овогодишниот фудбалски Куп на Македонија ќе се одржи на 24 мај во Струмица.

Финалето на Купот - во Струмица!

Дневник - 18.04.2002

ФУДБАЛ - СЕДНИЦА НА УО НА ФСМ ВО ПРИЛЕП Донесени повеќе значајни одлуки, меѓу кои и судиите со знакот на ФИФА да можат да им судат и на екипите од својот град Финалето на Купот Македонија 2002 ќе се игра во Струмица, на 24 мај, реши вчера Управниот одбор на ФСМ, на седницата одржана во Прилеп.

Унгарците ја одбија понудата, на ред се соседите

Вест - 17.04.2002

ФСМ во потрага по спаринг партнери Унгарската фудбалска федерација вчера ја одби понудата од страна на нашиот фудбалски Сојуз на 9 мај двете репрезентации да одиграат пријателски натпревар. - Вчера Унгарците се јавија и иако по службен пат сеуште не немаат информирано, сепак најверојатно ќе нема ...

Жарко Оџаков: Ако ми намалат и едно евро, поднесувам оставка

Вест - 16.04.2002

Селекторот на нашите младинци си ги штити своите права Селекторот на нашата млада репрезентација (до 21 год.) Жарко Оџаков е дециден во своето барање да ги има истите финансиски услови што ги имаше и неговиот претходник, Никола Илиевски - Џиџи.

Утре седница на Управниот одбор на ФСМ во Прилеп

Вест - 16.04.2002

Македонскиот фудбалски врв ќе заседава Помалку неочекувано, како увертира на пријателскиот натпревар помеѓу нашата фудбалска репрезентација и соодветната селекција на Финска, утре со почеток во 11 часот, во хотелот "Кристал Палас" во Прилеп ќе се одржи седница на Управниот одбор на Фудбалскиот ...

Оџаков: Сојузот не го интересира младата репрезентација

Утрински - 16.04.2002

Проблеми пред денешниот натпревар Македонија - Финска (млади) во Кавадарци Емил Китановски Младата фудбалска репрезентација на Македонија, која денеска во 16 часот во Кавадарци ќе игра против финскиот состав, ќе биде запаметена по еден парадокс.

УО на ФСМ утре во Прилеп

Утрински - 16.04.2002

Помалку неочекувано и некако од втор план, челните луѓе на ФСМ во пресрет на пријателскиот меѓународен натпревар Македонија - Финска за утре во 11 часот во хотелот ?Кристал палас" во Прилеп закажаа седница на УО. Според најавите, на седницата во Прилеп ќе се разговара за проектите на изградба на ...

УО на ФСМ утре ќе расправа за статусот на селекторите

Дневник - 16.04.2002

Утре во Прилеп (11 ч.) во хотелот "Кристал палас" ќе се одржи седница на Управниот одбор, на која, според зборовите на портпаролот на ФСМ Мијалче Дургутов, акцентот ќе биде ставен на проектите за изградба на стадиони низ целата држава со донации од УЕФА.

Не прифаќам услови поинакви од тие што ги имаше Џиџи

Дневник - 16.04.2002

ФУДБАЛ - ЖАРКО ОЏАКОВ, СЕЛЕКТОРОТ НА МЛАДАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА Оџаков, кој слушнал дека ќе биде сменет, ќе работи волонтерски само ако шефот на А-тимот ја намали платата на 1.000 евра Селекторот на младата фудбалска репрезентација за играчи до 21 година, Жарко Оџаков, нема да прифати да биде на таа ...

Само Џиџи професионалец, останатите селектори волонтери!

Вест - 15.04.2002

"Стегањето на ременот" во ФСМ нема да ги заобиколи ни селекторите Илија Атанасовски ќе предложи до УО на Сојузот да се ревидираат договорите со Илиевски, Оџаков и Сетинов Големото штедење во ФСМ, кое со доаѓањето на советничкото место на генералниот секретар го применува Илија Атанасовски, ...

Ико ќе предложи само Џиџи да зема селекторска плата од ФСМ

Дневник - 15.04.2002

ФСМ ГО СТЕГА РЕМЕНОТ? Досега на платниот список на Сојузот беа селекторите Илиевски, Оџаков и Сетинов, но и Лазаревски и Ковачев Укинување на платите на селекторите на фудбалските репрезентации на Македонија, освен таа на тренерот на А-тимот, е предлогот на Илија Атанасовски, советникот на ...