TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Миграцијата тема на втор ден од министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ западен Балкан

Канал5 - 19.11.2019

Втор ден од министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ западен Балкан во Скопје. Миграциската политика и граничното управување во фокусот на дебатата на која учествува и еврокомесарот Димитрис Аврамопулос. Андријана Лазова го следи форумот.

Миграцијата тема на втор ден од министерскиот Форум за правда и внатрешни работу ,,ЕУ -Западен Балкан”

Канал5 - 19.11.2019

Регионот на Западен Балкан припаѓа во Европа, порача еврокомесарот Димитрис Аврамопулос на вториот ден од форумот ЕУ -Западен Балкан посветен на миграцијата. Земјите-членки кои се двоумат за проширување на Европската Унија треба да стравуваат да не ...

Продолжува Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан

Press24 - 19.11.2019

Соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот е во фокусот на работа на вториот ден од „Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, што се одржува во Собранието на Македонија ...

Министерски форум ЕУ – Западен Балкан

Нетпрес - 19.11.2019

Соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот е во фокусот на работа на вториот ден од „Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, што се одржува во Собранието под ...

Министерски форум ЕУ-Западен Балкан: во фокусот миграциската политика и граничното управување

МКД - 19.11.2019

Соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот е во фокусот на работа на вториот ден од „Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, што се одржува во Собранието под ...

(ВИДЕО) Спасовски: Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан испраќа јасна порака за европската перспектива на регионот

А1 On - 19.11.2019

Овој Министерски форум се одржува во исклучително важен период за Република Северна Македонија. Во изминатиот период решивме големи предизвици, чие решавање на сите им се чинеше невозможно.

Продолжува Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан

Сител - 19.11.2019

Соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот е во фокусот на работа на вториот ден од „Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, што се одржува во Собранието на Република ...

Заедничко справување со илегалната миграција, организираниот криминал и тероризмот

МКД - 19.11.2019

Во изминатиот период решивме големи предизвици, чие решавање на сите им се чинеше невозможно. Успеавме, затоа што сите имавме силна мотивација – европската перспектива за нашата држава и за нашите граѓани.

Министерски форум ЕУ – Западен Балкан: Продолжуваме да градиме високостандардизирани безбедносни и правни системи

Press24 - 19.11.2019

Oва го истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во својата изјава за медиумите на заедничката прес-конференција со министерот за внатрешни работи на Република Финска, Марија Охисало, и еврокомесарот за внатрешни работи и миграции ...

Аврамопулос: За стабилна и мирна Европа потребна е побрза евроинтеграција на земјите од Западен Балкан

Слободен Печат - 19.11.2019

Ова го порача еврокомесарот за внатрешни работи во заминување Димитрис Аврамопулос во Собранието на заедничката прес-конференција со министрите за внатрешни работи на Финска Марија Охисало и на Северна Макеоднија Оливер Спасовски по Министерскиот ...

Министерски форум: Западен Балкан што побрзо во ЕУ за стабилна и мирна Европа

Нова ТВ - 19.11.2019

Единствената реална и разумна иднина за целиот регион е европската иднина затоа што тие се дел од Европа. Се надевам дека лидерите на ЕУ ќе размислат повторно за својата одлука за да ги отворат преговорите за членство и со Албанија и со Северна ...

Западен Балкан што побрзо во ЕУ за стабилна и мирна Европа

Нетпрес - 19.11.2019

Единствената реална и разумна иднина за целиот регион е европската иднина затоа што тие се дел од Европа. Се надевам дека лидерите на ЕУ ќе размислат повторно за својата одлука за да ги отворат преговорите за членство и со Албанија и со Северна ...

Западен Балкан што побрзо во ЕУ за стабилна и мирна Европа

+инфо - 19.11.2019

Единствената реална и разумна иднина за целиот регион е европската иднина затоа што тие се дел од Европа. Се надевам дека лидерите на ЕУ ќе размислат повторно за својата одлука за да ги отворат преговорите за членство и со Албанија и со Северна ...

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива на регионот на ...

Press24 - 19.11.2019

„Овој Министерски форум се одржува во исклучително важен период за Република Северна Македонија. Во изминатиот период решивме големи предизвици, чие решавање на сите им се чинеше невозможно.

Министерски форум ЕУ – Западен Балкан во Собранието

+инфо - 19.11.2019

Соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот е во фокусот на работа на вториот ден од „Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, што се одржува во Собранието под ...

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан испраќа јасна порака за европската перспектива на регионот

+инфо - 19.11.2019

Овој Министерски форум се одржува во исклучително важен период за Македонија. Во изминатиот период решивме големи предизвици, чие решавање на сите им се чинеше невозможно. Успеавме, затоа што сите имавме силна мотивација – европската перспектива за ...

Аврамопулос - Притисокот од мигрантите расте, да останеме будни

Р.С.Европа - 19.11.2019

Еврокомесарот за внатрешни работи и миграции, Димитрис Аврамопулос на денешниот Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан, рече дека притисокот од мигрантите расте и затоа треба да останеме будни, но додаде дека ситуацијата со мигрантите во овој регион ...

Министерски форум ЕУ – Западен Балкан: Продолжуваме да градиме високостандардизирани безбедносни и правни системи

Макфакс - 19.11.2019

„Во текот на министерскиот Форум имавме извонредна можност не само да ги реафирмираме нашите заеднички досегашни усилби за соработка и солидарност, туку и да размениме нови идеи и согледувања во насока на градење високо стандардизирани безбедносни и ...

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива

Макфакс - 19.11.2019

Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива на регионот на Западен Балкан, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во свеченото обраќање на отворањето на Министерскиот Форум ЕУ – Западен ...

Западен Балкан што побрзо во ЕУ за стабилна и мирна Европа

Сител - 19.11.2019

Единствената реална и разумна иднина за целиот регион е европската иднина затоа што тие се дел од Европа. Се надевам дека лидерите на ЕУ ќе размислат повторно за својата одлука за да ги отворат преговорите за членство и со Албанија и со Македонија, ...

Министерски форум: Потребна е заедничка борба против организираниот криминал

Глас на Америка - 19.11.2019

Потребни се стандардизирани безбедносни и правни системи што ќе обезбедат мир и сигурност за граѓаните, беше нагласено на Министерскиот форум во Скопје Миграцијата, борбата против криумчарењето бегалци, граничниот менаџмент и справувањето со ...

Министерскиот совет ЕУ- Западен Балкан за миграцијата- потребна е посилна соработка

Сител - 19.11.2019

Единствена реална и разумна иднина на државите од Западен Балкан е европската бидејќи тие и природно се дел од Европа. Европските лидери треба да ја преисапитаат својата одлика за почеток на преговорите со Македонија и Албанија.

Спасовски: Министерскиот форум се одржува во важен период за нашата земја

Слободен Печат - 19.11.2019

Како што соопштија од МВР, еврокомесарот за миграција Димитрис Аврамопулос, ќе биде дел од министерскиот состанок за внатрешни работи на кој земјите членки на ЕУ се претставени од страна на министрите за правда и за внатрешни работи на Република ...

Продолжува Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан

CivilMedia - 19.11.2019

Соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот е во фокусот на работа на вториот ден од „Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, што се одржува во Собранието на Република ...

Западен Балкан што побрзо во ЕУ за стабилна и мирна Европа, вели Аврамопулос

Локално - 19.11.2019

Единствената реална и разумна иднина за целиот регион е европската иднина затоа што тие се дел од Европа. Се надевам дека лидерите на ЕУ ќе размислат повторно за својата одлука за да ги отворат преговорите за членство и со Албанија и со Северна ...

Западен Балкан што побрзо во ЕУ за стабилна и мирна Европа

4NEWS - 19.11.2019

Единствената реална и разумна иднина за целиот регион е европската иднина затоа што тие се дел од Европа. Се надевам дека лидерите на ЕУ ќе размислат повторно за својата одлука за да ги отворат преговорите за членство и со Албанија и со Македонија, ...

Западен Балкан што побрзо во ЕУ за стабилна и мирна Европа

CivilMedia - 19.11.2019

Единствената реална и разумна иднина за целиот регион е европската иднина затоа што тие се дел од Европа. Се надевам дека лидерите на ЕУ ќе размислат повторно за својата одлука за да ги отворат преговорите за членство и со Албанија и со Северна ...

Во интерeс на Европа e Западен Балкан да стане парадигма на соработка, мир, стабилност, напредок и развој

iPortal - 19.11.2019

Единствената реална и разумна иднина за целиот регион е европската иднина затоа што тие се дел од Европа. Се надевам дека лидерите на ЕУ ќе размислат повторно за својата одлука за да ги отворат преговорите за членство и со Албанија и со Северна ...

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива

Centar - 19.11.2019

Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива на регионот на Западен Балкан, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во свеченото обраќање на отворањето на Министерскиот Форум ЕУ – Западен ...

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан испраќа јасна порака за европската перспектива на регионот

Вечер Прес - 19.11.2019

Овој Министерски форум се одржува во исклучително важен период за Република Северна Македонија. Во изминатиот период решивме големи предизвици, чие решавање на сите им се чинеше невозможно.

Министерски форум ЕУ – Западен Балкан: Продолжуваме да градиме високостандардизирани безбедносни и правни системи

Centar - 19.11.2019

„Во текот на Министерскиот форум имавме извонредна можност не само да ги реафирмираме нашите заеднички досегашни усилби за соработка и солидарност, туку и да размениме нови идеи и согледувања во насока на градење високостандардизирани безбедносни и ...

Продолжува Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан

Либертас - 19.11.2019

Соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот е во фокусот на работа на вториот ден од „Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, што се одржува во Собранието на Република ...

Министерскиот совет ЕУ- Западен Балкан за миграцијата- потребна е посилна соработка

4NEWS - 19.11.2019

Единствена реална и разумна иднина на државите од Западен Балкан е европската бидејќи тие и природно се дел од Европа. Европските лидери треба да ја преисапитаат својата одлика за почеток на преговорите со Македонија и Албанија.

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан испраќа јасна порака за европската перспектива на регионот

Либертас - 19.11.2019

– Овој Министерски форум се одржува во исклучително важен период за Република Северна Македонија. Во изминатиот период решивме големи предизвици, чие решавање на сите им се чинеше невозможно.

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ - Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива

MTM - 19.11.2019

Министерскиот форум ЕУ - Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива на регионот на Западен Балкан, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во свеченото обраќање на отворањето на Министерскиот форум ЕУ - ...

Продолжува Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан

Локално - 19.11.2019

Соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот е во фокусот на работа на вториот ден од „Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, што се одржува во Собранието на Република ...

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан испраќа јасна порака за европската перспектива на регионот

CivilMedia - 19.11.2019

Овој Министерски форум се одржува во исклучително важен период за Република Северна Македонија. Во изминатиот период решивме големи предизвици, чие решавање на сите им се чинеше невозможно.

Продолжува Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан

Опсервер - 19.11.2019

Соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот е во фокусот на работа на вториот ден од „Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, што се одржува во Собранието на Република ...

ФОРУМ ВО СКОПЈЕ: Владеењето на правото е во сржта на процесот на пристапување на ЕУ

Денешен - 19.11.2019

Соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот е во фокусот на работа на вториот ден од „Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, што се одржува во Собранието на Република ...

АВРАМОПУЛОС ВО СКОПЈЕ: Ситуацијата со мигрантите не е како во 2015-та, но притисокот од нив расте и треба да бидеме ...

Денешен - 19.11.2019

Овој Министерски форум се одржува во исклучително важен период за Македонија. Во изминатиот период решивме големи предизвици, чие решавање на сите им се чинеше невозможно. Успеавме, затоа што сите имавме силна мотивација – европската перспектива за ...

Соработка меѓу ЕУ и Западен Балкан за ефиканско справување со илегалната миграција, радикализацијата и организираниот ...

Опсервер - 19.11.2019

Илегалната миграција, безбедноста на границите, насилната радикализација и организираниот криминал се сфери каде сите мора да работат заедно, е заклучокот од Министерскиот состанок ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Скопје во организација на МВР, а ...

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива

Точка - 19.11.2019

Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива на регионот на Западен Балкан, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во свеченото обраќање на отворањето на Министерскиот Форум ЕУ – Западен ...

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива

24Инфо - 19.11.2019

Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива на регионот на Западен Балкан, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во свеченото обраќање на отворањето на Министерскиот Форум ЕУ – Западен ...

Министерски форум ЕУ – Западен Балкан: Продолжуваме да градиме високостандардизирани безбедносни и правни системи

24Инфо - 19.11.2019

„Во текот на Министерскиот форум имавме извонредна можност не само да ги реафирмираме нашите заеднички досегашни усилби за соработка и солидарност, туку и да размениме нови идеи и согледувања во насока на градење високостандардизирани безбедносни и ...

Спасовски: Министерскиот форум уште еднаш потврди дека споделуваме исти предизвици

Н.Македонија - 19.11.2019

Во текот на министерскиот Форум имавме извонредна можност не само да ги реафирмираме нашите заеднички досегашни усилби за соработка и солидарност, туку и да размениме нови идеи и согледувања во насока на градење високо стандардизирани безбедносни и ...

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан претставува јасна порака

Н.Македонија - 19.11.2019

Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива на регионот на Западен Балкан, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во свеченото обраќање на отворањето на Министерскиот Форум ЕУ – Западен ...

ЕУ и Западен Балкан ќе мора да соработуваат за справување со илегалната миграција

MakPress - 19.11.2019

Илегалната миграција, безбедноста на границите, насилната радикализација и организираниот криминал се сфери каде сите мора да работат заедно, е заклучокот од Министерскиот состанок ЕУ – Западен Балкан што се одржа во Скопје во организација на МВР, а ...

Соработка во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот

MakPress - 19.11.2019

Соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот е во фокусот на работа на вториот ден од „Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, што се одржува во Собранието на Република ...

Спасовски: Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан претставува јасна порака за европската перспектива на регионот на ...

Скопје1 - 19.11.2019

„Овој Министерски форум се одржува во исклучително важен период за Република Северна Македонија. Во изминатиот период решивме големи предизвици, чие решавање на сите им се чинеше невозможно.

Единствената реална и разумна иднина за Западен Балкан е брз влез во ЕУ

MakPress - 19.11.2019

Единствената реална и разумна иднина за целиот регион е европската иднина затоа што тие се дел од Европа. Се надевам дека лидерите на ЕУ ќе размислат повторно за својата одлука за да ги отворат преговорите за членство и со Албанија и со Македонија, ...

Министерски форум за правда и внатрешни работи ,,ЕУ – Западен Балкан” во Скопје

Канал5 - 18.11.2019

Владеењето на правото и судските реформи се во фокусот на министерскиот форум за правда и внатрешни работи - ЕУ – Западен Балкан“, чиј домаќин денеска и утре е Македонија. Пред малку заврши прес конференцијата на учесниците на конференцијата, која ...

Еврокомесарите Јоурова и Аврамопулос во Скопје

Алсат-М - 18.11.2019

Еврокомесарите за правда и за миграција Вера Јоурова и Димитрис Аврамопулос ќе учествуваат на министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан, посветен на правдата и внатрешните работи, што се одржува денеска и утре во Скопје, соопшти Европската комисија.

Еврокомесарите Јоурова и Аврамопулос во Скопје

Фокус - 18.11.2019

Еврокомесарите за правда и за миграција Вера Јоурова и Димитрис Аврамопулос ќе учествуваат на министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан, посветен на правдата и внатрешните работи, што се одржува денеска и утре во Скопје, соопшти Европската комисија.

Средба на Спасовски со финската министерка за внатрешни работи Охисало

Канал5 - 18.11.2019

На состанокот се разгледаа можностите за продлабочување на билатералната соработка меѓу двете пријателски држави, се додава во соопштението на МВР. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска се сретна со неговата финска колешка Мариа ...

Заев-Охисало: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата на Македонија

Канал5 - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охисало. На средбата било разговарано за новата методологија за преговори за членство во ЕУ предложена од Франција, за ...

Форум ЕУ - Западен Балкан во Скопје, безбедноста и миграциите високо на агендата

24 Вести - 18.11.2019

Еврокомесарите за правда и за миграција Вера Јоурова и Димитрис Аврамопулос учествуваат на министерскиот форум ЕУ - Западен Балкан, посветен на правдата и внатрешните работи, што се одржува денеска и утре во Скопје.

Македонија домаќин на Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан

Press24 - 18.11.2019

Република Македонија денеска и утре ќе биде земја-домаќин на „Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, кој ќе се одржи во националното Собрание под покровителство на Финското претседателство со Советот на Европската Унија.

Заев-Охисало: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата

Press24 - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охисало, на која било разговарано за новата методологија за преговори за членство во ЕУ предложена од Франција, за ...

Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ-Западен Балкан во Скопје

Сител - 18.11.2019

Судство со професионалци во кои ќе се има доверба, темелни реформи во правосудните институции, изборни реформи за слободни и фер избори, подобрување на условите во затворите на ниво што го бара Советот на Европа, како и ефикасна борба со ...

Заев-Охисало: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата на Северна Македонија

А1 On - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охисало, на која било разговарано за новата методологија за преговори за членство во ЕУ предложена од Франција, за ...

Заев-Охисало: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата на Македонија

Слободен Печат - 18.11.2019

Заев, како што информираат од владината прес-служба, на средбата изразил благодарност за поддршката на Финска, која во моментов претседава со Европската Унија и напорите кои ги прави за Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ.

Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – западен Балкан во Скопје

ММС - 18.11.2019

Нашата земја денеска и утре ќе биде земја-домаќин на „Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан”, кој ќе се одржи во националното Собрание под покровителство на Финското претседателство со Советот на Европската Унија.

Скопје домаќин на Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ-Западен Балкан

Слободен Печат - 18.11.2019

Еврокомесарот за миграција Аврамопулос, пак, утре ќе биде дел од министерскиот состанок за внатрешни работи на кој ќе се разговара за соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот.

Во Скопје, министерски форум ЕУ – Западен Балкан

Нова ТВ - 18.11.2019

Република Северна Македонија денеска и утре ќе биде земја-домаќин на „Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, кој ќе се одржи во националното Собрание под покровителство на Финското претседателство со Советот на ...

Еврокомесарите Јоурова и Аврамопулос во Скопје

Р.С.Европа - 18.11.2019

Еврокомесарите за правда и за миграција Вера Јоурова и Димитрис Аврамопулос ќе учествуваат на министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан, посветен на правдата и внатрешните работи, што се одржува денеска и утре во Скопје, соопшти Европската комисија.

Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан во Скопје

Курир - 18.11.2019

Република Македонија денеска и утре ќе биде земја-домаќин на „Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, кој ќе се одржи во националното Собрание под покровителство на Финското претседателство со Советот на Европската Унија.

Форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан

Академик - 18.11.2019

Денеска во Собранието ќе се одржи Министерскиот форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан, во рамките на финското претседателство со Советот на ЕУ. Првиот ден од форумот ќе биде посветен на секторот правда, а вториот ден ќе биде ...

Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ

Сител - 18.11.2019

Република Северна Македонија денеска и утре ќе биде земја-домаќин на „Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, кој ќе се одржи во националното Собрание под покровителство на Финското претседателство со Советот на ...

Mинистерски форум за правда и внатрешни работи во Скопје, гости еврокомесарите Јоурова и Аврамопулос

МКД - 18.11.2019

Еврокомесарите за правда и за миграција Вера Јоурова и Димитрис Аврамопулос ќе учествуваат на министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан, посветен на правдата и внатрешните работи, што се одржува денеска и утре во Скопје, соопшти Европската комисија.

Заев до министерката Охисало: Негативниот сигнал од ЕУ влијае врз политичките случувања во земјава

Макфакс - 18.11.2019

Премиерот, Зоран Заев денеска се сретна со делегација на Финска предводена од министерката за внатрешни работи, Марија Охисало, која е во посета на нашата земја и учествува на дводневниот Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен ...

Заев-Охисало: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Скопје инфо - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охисало, на која било разговарано за новата методологија за преговори за членство во ЕУ предложена од Франција, за ...

Заев до министерката Охисало: Негативниот сигнал од ЕУ влијае врз политичките случувања во земјава

Точка - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со делегација од Финска предводена од министерката за внатрешни работи, Марија Охисало, која е во посета на нашата земја и учествува на дводневниот Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен ...

18 ноември: Министерски форум, посети, поплаки, избори и реформи

CivilMedia - 18.11.2019

Република Северна Македонија денеска и утре е земја-домаќин на „Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, кој се одржува во националното Собрание под покровителство на Финското претседателство со Советот на Европската ...

Заев-Охисало: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Бриф - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охисало, на која било разговарано за новата методологија за преговори за членство во ЕУ предложена од Франција, за ...

Заев-Охисало: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата на Македонија

PressingTV - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охисало, на која било разговарано за новата методологија за преговори за членство во ЕУ предложена од Франција, за ...

Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ-Западен Балкан во Скопје

4NEWS - 18.11.2019

Судство со професионалци во кои ќе се има доверба, темелни реформи во правосудните институции, изборни реформи за слободни и фер избори, подобрување на условите во затворите на ниво што го бара Советот на Европа, како и ефикасна борба со ...

Почнува Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан

Вечер Прес - 18.11.2019

Република Северна Македонија денеска и утре ќе биде земја-домаќин на „Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, кој ќе се одржи во националното Собрание под покровителство на Финското претседателство со Советот на ...

Средба на Спасовски со финската министерка за внатрешни работи Охисало

CivilMedia - 18.11.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска се сретна со неговата финска колешка Мариа Охисало, на која тој изрази задоволство што земјава е домаќин на Министерски форум ЕУ/Западен Балкан за правда и за внатрешни работи, кој е ...

Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан во Скопје

Либертас - 18.11.2019

– Република Северна Македонија денеска и утре ќе биде земја-домаќин на „Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, кој ќе се одржи во националното Собрание под покровителство на Финското претседателство со Советот на ...

Владата е посветена воспоставување на владеењето на правото, демократијата и борбата против корупцијата

Република - 18.11.2019

Премиерот во заминување Зоран Заев денеска имаше средба со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охисало, на која било разговарано за новата методологија за преговори за членство во ЕУ предложена од ...

ЗАЕВ СО ОХИСАЛО: Целосно сме посветени на борба против корупцијата и владеење на правото

Денешен - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охисало, на која било разговарано за новата методологија за преговори за членство во ЕУ предложена од Франција, за ...

Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан во Скопје

CivilMedia - 18.11.2019

Република Северна Македонија денеска и утре ќе биде земја-домаќин на „Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, кој ќе се одржи во националното Собрание под покровителство на Финското претседателство со Советот на ...

Заев-Охисало: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата на Северна Македонија

CivilMedia - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охисало, на која било разговарано за новата методологија за преговори за членство во ЕУ предложена од Франција, за ...

Заев-Охисало: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата на С. Македонија

24Инфо - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охисало, на која било разговарано за новата методологија за преговори за членство во ЕУ предложена од Франција, за ...

Заев на средба со Охисало: Поддршка од Финска на патот кон ЕУ

iPortal - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охисало, на која било разговарано за новата методологија за преговори за членство во ЕУ предложена од Франција, за ...

Заев-Охисало: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Локално - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охисало, на која било разговарано за новата методологија за преговори за членство во ЕУ предложена од Франција, за ...

Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан во Скопје

Опсервер - 18.11.2019

Република Македонија денеска и утре ќе биде земја-домаќин на „Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, кој ќе се одржи во националното Собрание под покровителство на Финското претседателство со Советот на Европската Унија.

Министерски форум за правда и внатрешни работи во Собранието

Н.Македонија - 18.11.2019

Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан, ќе се одржува денеска и утре во македонското Собрание, под покровителство на финското претседателство со Советот на ЕУ. Земјите-членки на ЕУ ќе бидат претставени од страна на ...

Заев: Негативниот сигнал од ЕУ влијае врз политичките случувања во земјава

Н.Македонија - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со делегација од Финска предводена од министерката за внатрешни работи, Марија Охисало, која е во посета на нашата земја и учествува на дводневниот Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен ...

Македонија денеска и утре ќе биде домаќин на Министерски форум за правда и внатрешни работи

MakPress - 18.11.2019

Република Македонија денеска и утре ќе биде земја-домаќин на „Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан“, кој ќе се одржи во националното Собрание под покровителство на Финското претседателство со Советот на Европската Унија.

(ВИДЕО) Спасовски се сретна со Финската министерката за внатрешни работи

Скопје1 - 18.11.2019

Денеска во Министерството за внатрешни работи се одржа работна средба помеѓу министрите за внатрешни работи на Република Северна Македонија и на Република Финска, Оливер Спасовски и Мариа Охисало.

Заев и финската министерка за внатрешни работи: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата на земјава

Скопје1 - 18.11.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи,Марија Охисало, која е во посета на нашата земја и учествува на дводневниот ...

Заев-Охисало: Континуирана поддршка од Финска за евроинтеграцијата

MakPress - 18.11.2019

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со делегација на Република Финска предводена од министерката за внатрешни работи Марија Охисало, на која било разговарано за новата методологија за преговори за членство во ЕУ предложена од Франција, за ...

Спасовски денеска се сретна со неговата финска колешка Мариа Охисало

MakPress - 18.11.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска се сретна со неговата финска колешка Мариа Охисало, на која тој изрази задоволство што земјава е домаќин на Министерски форум ЕУ/Западен Балкан за правда и за внатрешни работи, кој е ...