TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во ЕУ со договор за името или како ПЈРМ

Вечер Прес - 12.11.2005

Грција соопшти дека и е потребно повеќе време за да ги разгледа деталите од извештајот на Европската комисија во кој се препорачува идниот месец Македонија да биде прогласена за земја-кандидат за членство во ЕУ, јави белградската агенција ТАНЈУГ од Атина.

Атина слави победа, Брисел неутрален, за Скопје нема проблем

Време - 11.11.2005

ИМЕТО, СЕПАК, ПРЕДИЗВИКУВА ДИЛЕМИ Скопје и Атина различно ги коментираат препораките на ЕК за спорот со името. Во нив Македонија и Грција се повикуваат да ги засилат напорите и со конструктивен приод да се најде „брзо заемно прифатливо решение за спорот со името во рамките на резолуциите на ОН и во ...

Грција да го прифати името Македонија

Време - 11.11.2005

АПЕЛ НА ЕВРОПРАТЕНИЦИ По објавувањето на позитивното мислење на Европската комисија, Грција треба да го прифати името Македонија на северниот сосед, апелираат европратениците Анџелика Бер и Сеп Кусшташер, од името на пратеничката група на Зелените во Европскиот парламент, пренесува МИА.

Проблемот со името оставен да се реши во ОН

Утрински - 11.11.2005

Грција се фали дека го наметнала спорот во мислењето на Брисел, Скопје вели дека тоа не е дел од критериумите Спомнувањето на спорот со името не е новост и не се врзува со ниту една фаза од нашата интеграција, смета вицепремиерката Радмила Шекеринска Слободанка Јовановска Колкава е силата на ...

Грција да го прифати името на нејзиниот сосед

Дневник - 11.11.2005

ЕВРОПСКИ ЗЕЛЕНИ Грција по вчера објавеното позитивно мислење на Европската комисија треба да го прифати името Македонија на северниот сосед, повикуваат европратениците Анџелика Бер и Сеп Кусшташер, како претставници на пратеничката група на Зелените во Европскиот парламент, пренесува МИА.

Атина ликува, Брисел критикува

Дневник - 11.11.2005

ИМЕТО ВЛЕЗЕ ВО МИСЛЕЊЕТО НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Официјална Атина вчера по објавувањето на мислењето на Европската комисија за Македонија изрази задоволство што прв пат во документ на ЕУ прашањето за името е посочено како политички критериум.

Грција да го признае името Македонија

Вечер Прес - 11.11.2005

Грција по вчера објавеното позитивно мислење на Европската комисија треба да го прифати името Македонија на северниот сосед, апелираат европратениците Анџелика Бер и Сеп Кусшташер, како претставници на пратеничката група на Зелените во Европскиот парламент.

„Зелените“ бараат Грција да го прифати името Македонија

А1 - 10.11.2005

Грција по вчера објавеното позитивно мислење на Европската комисија треба да го прифати името Македонија на северниот сосед, апелираат европратениците Анџелика Бер и Сеп Кусшташер, како претставници на пратеничката група на Зелените во Европскиот парламент.

Грција задоволна од ставовите на ЕК за Македонија

А1 - 10.11.2005

Владата на Грција изрази задоволност од ставовите на Европската комисија за Македонија, бидејќи во заклучоците се вклучени грчките настојувања. Грчкото Министерство за надворешни работи, коментирајќи ги европските амбиции на Скопје, синоќа соопшти дека ЕК апсолутно јасно утврди дека тој долг пат ...

Без драма за името

Утрински - 10.11.2005

ГРЦИЈА Околу најконтроверзното прашање за Македонија, името на државата, и покрај силните грчки притисоци, ЕУ и овој пат останала воздржана. Во мислењето Европската комисија оценува дека земјата е посветена на регионалната соработка, но дека се потребни натамошни напори во оваа сфера, а особено за ...

Пратеничката група на зелените во Европарламентот: Грција да го прифати името на северниот сосед

Канал5 - 10.11.2005

Грција да го прифати името на северниот сосед - апелираат од пратеничката група на зелените во европскиот парламент. Грција да го прифати името на северниот сосед - апелираат од пратеничката група на зелените во европскиот парламент.

Грција го смести и спорот за името во мислењето од Брисел

Дневник - 07.11.2005

два дена пред одговорот од ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Европската комисија ќе побара од Република Македонија изнаоѓање заедничко прифатливо решение за спорот околу името со Грција. EK ќе ја предупреди земјата дека дотогаш нема да може да се интегрира во меѓународни организации, вклучително и во ЕУ, под кое ...