TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Александрова: Не се лутам што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ, тврдењата за притисоци и поткупи се шпекулација

Фокус - 21.10.2018

Пратеничката Емилија Александрова, која беше исклучена од партијата ВМРО-ДПМНЕ, откако го даде својот глас за пристапување кон уставните измени, вели дека крајното усвојување на амандманите ќе зависи од условите што преку посебно соопштение до ...

Под 24-часовна полициска заштита пратеници кои гласаа за отворање на Уставот

Фокус - 21.10.2018

Дел од пратениците кои го дадоа својот глас за иницијативата на Владата за пристапување кон уставните измени се под 24 часовна заштита на полицијата поради закани по нивната безбедност. Неофицијално од МВР дознаваме дека под полициска заштита се не ...

Стејт департментот ја поздрави одлуката за уставни измени на македонскиот Парламент

Press24 - 21.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт „САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

Пратениците кои гласаа за уставните измени се под 24-часовна полициска заштита

Press24 - 21.10.2018

Дел од пратениците кои гласаа за пристапување кон уставните измени се под 24 часовна заштита на полицијата поради закани по нивната безбедност. Неофицијално од МВР дознава „ Фактор“ дека освен пратениците од опозицијата кои гласаа за уставни измени, ...

Осумтемина пратеници од опозицијата се под заштита на МВР

Слободен Печат - 21.10.2018

Пратениците не побарале, но во МВР одлучиле да им обезбедат 24 часовна полициска заштита, по многубројните закани кои се упатуваат до дел од нив на социјалните мрежи. -Се преземаат соодветни мерки за гарантирање на безбедноста.

Емилија Александрова: „Не им се лутам“

Таратур - 21.10.2018

Откако општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Берово синоќа ја исклучи пратеничката Емилија Александрова од партијата, затоа што на вчерашната седница на Собранието, поради што таа беше еден од 8-те пратеници на опозицијата кои гласаа за отпочнување ...

Како пратеничката Александрова преку ноќ го смени мислењето за уставните измени

+инфо - 21.10.2018

Одлуката беше тешка навистина, свесни за сериозноста на ситуацијата како во државата така и во политиката и какви се бранувањата таа ќе направи посебно во мојата партија. Но јас и моите колеги цврсто веруваме дека тоа што дадовме шанса е правиот пат ...

Александрова: Не се лутам што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ, тврдењата за притисоци и поткупи се шпекулација

Нетпрес - 21.10.2018

Пратеничката Емилија Александрова, која беше исклучена од партијата ВМРО-ДПМНЕ, откако го даде својот глас за пристапување кон уставните измени, вели дека крајното усвојување на амандманите ќе зависи од условите што преку посебно соопштение до ...

За власта и 80 пратеници се двотретинско мнозинство за уставни измени, за се останато се 81 пратеник

Курир - 21.10.2018

Двојните аршини на власта за двотретинско мнозинство излегоа на виделина. Пред само три месеци тие бараат промена во изборниот законик со која членовите на ДИК наместо со двотретинско мнозинство од 81 пратеник , да се бираат со апсолутно од 61 ...

Течат роковите за уставните амандмани - премиерот најави дека нема да се чекаат последните датуми

Сител - 21.10.2018

Забрзана динамика на политичкиот дијалог и скратени рокови по повод изменита на Уставот согласно договорот од Преспа најавува премиерот Зоран Заев. Вели дека нема да го искористи целиот рок од 15 дена одреден за подготовка на нацрт-амандманите.

Пратеници поради безбедносни проценки добиле полициска заштита

Сител - 21.10.2018

Полициска заштита пред домовите и обезбедување добиваат дел од пратениците кои во петокот гласаа за почеток на уставни измени согласно Договорот од Преспа. Министерствотото за внатрешни работи направило безбедносна проценка дека е загрозена нивната ...

Навреди и закани: Дел пратеници кои гласаа „за“ под полициска заштита

Нова ТВ - 21.10.2018

Дел од македонските пратеници кои се изјаснија позитивно за отпочнување на измените во Уставот за промена на името на државата се под 24 часовна полициска заштита за зачувување на нивната сигурност и безбедност, објави неделникот „Фокус“ повикувајќи ...

Осумтемина пратеници од опозицијата се под заштита на МВР

+инфо - 21.10.2018

Пратениците не побарале, но во МВР одлучиле да им обезбедат 24 часовна полициска заштита, по многубројните закани кои се упатуваат до дел од нив на социјалните мрежи. -Се преземаат соодветни мерки за гарантирање на безбедноста.

Зголемено полициско обезбедување пред домовите на пратениците кои гласаа ЗА

Алфа - 21.10.2018

Ова е куќата на еден од пратениците кои гласаа ЗА отворање на уставот. Засиленото полициско обезбедување го има не само овде, туку и пред домовите на други народни избраници велат од МВР. И тројцата пратеници кои беа пуштени од домашен притвор во ...

Александрова:Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не се лутам

iPortal - 21.10.2018

Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Берово, вечерва ја исклучи пратеничката Емилија Александрова од партијата, затоа што на вчерашната седница на Собранието, таа беше еден од 8-те пратеници на опозицијата кои гласаа за отпочнување на уставни измени.

Александрова по гласањето во Собрание: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не им се лутам

Centar - 21.10.2018

Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Берово, вечерва ја исклучи пратеничката Емилија Александрова од партијата, затоа што на седницата за уставни измени во Собранието, таа беше еден од 8-те пратеници на опозицијата кои гласаа за отпочнување на ...

Има уште две фази до промена на Уставот, пак ќе бидат потребни 80 пратеници

еМагазин - 21.10.2018

Гласањето во македонското Собрание за стартот на процесот за уставните измени, предвидени со договорот за името со Грција, кое предизвика лавина од позитивни и негативни реакции во јавноста и се уште е во фокусот не само на македонските, туку и ...

Кои се очекувањата на Стејт Департментот по одлуката за уставни измени?

Фактор - 21.10.2018

Западните земји ја поздравија одлуката на македонското Собрание да пристапи кон уставни измени. САД ја поздравува одлуката на Собранието да ги иницира уставните промени потребни да се имплементира Договорот од Преспа.

Ганка Цветанова со порака до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за уставните измени

еМагазин - 21.10.2018

Поранешната министерка за култура, Ганка Цветанова се огласи во врска со гласањето за уставните измени од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. „Најголемото наследство што можеш да му го оставиш на своето чедо е чист образ“, напиша Цветанова на ...

Ганка Цветанова пишува за чист образ - на кого мисли?

Фактор - 21.10.2018

Eкс министерката за култура, Ганка Цветанова го кажа својот став за гласањето за уставните измени од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. „Најголемото наследство што можеш да му го оставиш на своето чедо е чист образ“, напиша Цветанова на својот Твитер-профил.

Стејт департмент: Договорот од Преспа е историска шанса за зајакнување на стабилноста во регионот

Либертас - 21.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт„САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

Поради закани, 24-часовна полициска заштита пратеници кои гласаа за отворање на Уставот

Локално - 21.10.2018

Дел од пратениците кои го дадоа својот глас за иницијативата на Владата за пристапување кон уставните измени се под 24 часовна заштита на полицијата поради закани по нивната безбедност. Неофицијално од МВР дознаваме дека под полициска заштита се не ...

Александрова: Тврдењата за притисоци поткуп се лага

Либертас - 21.10.2018

Пратеничката Емилија Александрова, која беше исклучена од партијата ВМРО-ДПМНЕ, откако го даде својот глас за пристапување кон уставните измени, вели дека крајното усвојување на амандманите ќе зависи од условите што преку посебно соопштение до ...

Пратеници кои гласаа за отворање на Уставот поради закани се под 24-часовна полициска заштита

Либертас - 21.10.2018

Дел од пратениците кои го дадоа својот глас за иницијативата на Владата за пристапување кон уставните измени се под 24 часовна заштита на полицијата поради закани по нивната безбедност. Неофицијално од МВР дознаваме дека под полициска заштита се не ...

САД ја поздрави одлуката за стартот на уставните измени

еМагазин - 21.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт „САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

Пратениците кои гласаа за уставните измени се под 24-часовна полициска заштита

МК News - 21.10.2018

Дел од пратениците кои гласаа за пристапување кон уставните измени се под 24 часовна заштита на полицијата поради закани по нивната безбедност. Неофицијално од МВР дознава „ Фактор“ дека освен пратениците од опозицијата кои гласаа за уставни измени, ...

„Македонија повеќе не е Југословенска“ – што пишуваа медиумите во регионот

МК News - 21.10.2018

Вчерашното гласање за уставни измени во Собранието стана топ тема за медиумите во регионот и светот. Со 80 гласови „за“ беше донесена одлука за пристапување кон измена на Уставот на РМ. „Македонија и официјално го менува името“, напиша Куриррс по ...

МВР потврди – 24 часовна заштита на пратениците кои гласаа ,,за,, и нивните домови

МК News - 21.10.2018

Полициска заштита пред домовите и обезбедување добиваат дел од пратениците кои во петокот гласаа за почеток на уставни измени согласно Договорот од Преспа. Министерствотото за внатрешни работи направило безбедносна проценка дека е загрозена нивната ...

Полицијата ги чува пратениците од опозицијата кои гласаа „За“

Фактор - 21.10.2018

Oд полицијата одлучиле да им обезбедат 24 часовна полициска заштита на пратениците од опозицијата кои гласале „За“, по многубројните закани кои се упатуваат до дел од нив на социјалните мрежи.

Полиција ги чува храбрите пратеници од ВМРО ДПМНЕ кои гласаа ЗА напредокот на Македонија – имаат ли закани?

Centar - 21.10.2018

Дел од пратениците од ВМРО ДПМНЕ кои во петокот гласаа ЗА и го поддржаа спроведувањето на Преспанскиот договор во Парламентот се соочуваат со закани на социјалните мрежи, на што полицијата реагира брзо, дознава Centar.mk.

Пратеници поради безбедносни проценки добиле полициска заштита

24Инфо - 21.10.2018

Пратеници поради безбедносни проценки добиле полициска заштита Полициска заштита пред домовите и обезбедување добиваат дел од пратениците кои во петокот гласаа за почеток на уставни измени согласно Договорот од Преспа.

Александрова: Тешко ми е што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ, но ги повикувам колегите да ни се придружат

Република - 21.10.2018

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Берово синоќа ја исклучи пратеничката Емилија Александрова од партијата, затоа што на седницата на Собранието во петокот таа беше еден од 8-те пратеници на опозицијата кои гласаа за отпочнување на уставни измени.

(Видео) Дел од пратениците кои гласаа за отворање на Уставот под 24-часовна полициска заштита

1tv - 21.10.2018

Голем дел од пратениците кои гласаа за отворање на уставот се под 24 часовна полициска заштита. Под заштита на полицијата не се само осумте пратеници од опозицијата кои гласаа „за“ туку има пратеници и од парламентарното мнозинството кои во овој ...

Историски чекор – предавство за опозицијата, се отвора уставот, албанската опозиција подготвува амандмани

ТВ21 - 20.10.2018

Синоќешната ноќ помина драматично. Усвојувањето на потребата за уставни измени беше постигнато меѓу ентузијазам и разочарување. Заев успеа да убеди 8 пратеници од опозицијата да гласаат „за“, иако постојано беа против уставните измени.

Прифатени условите на осумте пратеници, ќе има поделби во ВМРО-ДПМНЕ, вели Зибери

ТВ21 - 20.10.2018

Владата ги прифати четирите услови на осумте пратеници на опозицијата, кои му дадоа зелено светло на предлогот за потребата за уставни измени. Правниот експерт, Насер Зибери, гласањето го оцени како демократско.

Граѓаните ја поздравија одлуката на Собранието – сакаат нови работни места и интеграција во НАТО

ТВ21 - 20.10.2018

Потребата за иницирање на уставни измени во Собранието, ја коментираа и граѓаните. Тие ја поздравуваат синоќешната одлука на пратениците. Велат дека со уставните измени се отвора патот кон НАТО и ЕУ, и дека земјата ќе постигне поголема економска ...

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

24 Вести - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Барања од групата пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, кои вчера гласаа „ЗА“ уставните измени

Канал5 - 20.10.2018

Пратениците од ВМРО – ДПМНЕ , кои вчера гласаа за уставните измени , денеска излегоа со пет предлога за наредната фаза од измените на Уставот , од што ќе зависеле нивнтие следни ставови и поддршка.

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

Телма - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес ...

Стејт департментот ја поздрави одлуката за уставни измени на македонскиот Парламент

24 Вести - 20.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт „САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

Работна група во Собранието ќе работи на национално помирување, рече Заев

Сакам да кажам - 20.10.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва рече дека во Собранието ќе се направи работна група која ќе работи на национално помирување. Заев, на прес-конференцијата веднаш по изгласувањето на владиниот предлог за потреба од прстапување на уставни измени, им се ...

Заев: им ја гарантираме сигурноста на пратениците и нивните семејства

Deutsche Welle - 20.10.2018

Еден час по гласањето во Собранието, премиерот Заев оцени дека се случил историски ден за Македонија и најави натамошни обиди за национално обединување и помирување Премиерот Зоран Заев го поздрави вечерашното гласање во Собранието за кои ...

Фотографија на денот: Моментот на гласање во парламентот

Deutsche Welle - 20.10.2018

Денешната #ФотографијаНаДенот го прикажува моментот на гласање во македонскиот парламент за отворање на патот за уставни измени На екранот зад претседателот на парламентот, Талат Џафери, е прикажан резултатот од електронското гласање, додека во исто ...

Бејли: Пратениците покажаа храброст и лидерство

Фокус - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со двотретинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Собранието го изгласа владиниот предлог за пристапување кон уставни измени, следуваат амандманите

Сакам да кажам - 20.10.2018

Со 80 гласа „за“, Собранието синоќа го усвои владиниот предлог за пристапување кон уставни измени, како следен чекор кон реализацијата на Договорот од Преспа, кој предвидува новото име на државата да биде Република Северна ...

Бејли со честитки до македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставните измени

Канал5 - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот , честитка упати и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Со 80 гласа за почна процедурата за уставни измени

Канал5 - 20.10.2018

Како што е веќе познато по многу тензија и неизвесност доцна синоќа Собранието со 80 гласови за ја почна процедурата за уставни измени согласно со грчко-македонскиот Договор. По целодневна неизвесност и во напната атмосфера, со 80 гласа “ЗА”, кои ...

Вистинска „канонада“ од честитки по гласањето во Собранието

Канал5 - 20.10.2018

По синоќешниот драматичен политички ден, во кој со 80 гласови ЗА, односно двотретинско мнозинство Собранието ја почна процедурата за уставни измени , не престануваат да пристигнуваат честитки по повод одлуката на пратениците.

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи седумте пратеници кои гласаа за отворање на уставните измени

Телма - 20.10.2018

Елизабета Канческа Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмаиловска, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Крсто Муковски и Зеќир Рамчиловиќ од вчера не се членови на ВМРО-ДПМНЕ. Извршниот комитет на вонредна седница ги исклучи од партијата, само еден ...

Реакции по гласањето за пристапување кон уставни измени

Телма - 20.10.2018

Денеска е Ден на радост за новиот и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското Собрание. И покрај оставката и заминувањето на Никос Коѕијас од позицијата шеф на грчката ...

Со 80 гласа „за“ помина првата фаза од уставните измени

24 Вести - 20.10.2018

Неизвесноста заврши некаде околу час и половина пред полноќ, кога на таблата се избројаа осумдесет пратеници кои гласаа за уставните измени. Покрај 72 гласа од парламентарното мнозинство, за отворање на Уставот гласаа и пратеничката Владанка ...

Стејт Департментот ја поздрави длуката на Собранието на Македонија за Преспанскиот договор

Канал5 - 20.10.2018

Соединетите Американски Држави ја поздравуваат одлуката на Собранието на Македонија за започнување на процесот на уставни измени, што се потребни за имплементација на Преспанскиот договор со Грција.

САД ја поздрави одлуката на Собранието да почне со уставните промени

Сакам да кажам - 20.10.2018

САД ја поздравува одлуката на македонскиот парламент да ги иницира уставните промени потребни да се имплементира Преспанскиот договор со Грција, соопшти американскиот Стејт Департмент. Како што вели портпаролката Хедер Нојерт, САД веруваат дека ...

Политички трилер во парламентот

Независен - 20.10.2018

Законодавниот дом не памети од поодамна толкава напнатост и непредвидливост како во текот на вчерашниот ден. Расположението се менуваше од час во час, власта прво тврдеше дека има 80 пратеници, за потоа тој оптимизам да се стопи Како на филмска ...

Бура од реакции по одлуката на Собранието да ги почне уставните измени

Р.С.Европа - 20.10.2018

Високи претставници на меѓународната зедница ја поздравија одлуката на Собранието за почеток на уставните измени и порачаа дека со таа одлука Македонија е чекор поблизу до евроатлантската заедница.

Што e тоа што до последен момент ги премислуваше опозициските пратеници да гласаат „за“ уставните измени?

МКД - 20.10.2018

Вчерашната собраниска седница за пристапување кон уставни измени за промена на името најпрво беше закажана за во 12 часот, одложена за во 15 часот, па во 21 часот, за да на крајот почна некаде после 22 часот.

Собранието изгласа пристапување кон уставни измени, следуваат амандманите

Окно - 20.10.2018

Со 80 гласа „за“, Собранието синоќа (19 октомври) го усвои предлогот на владата за пристапување кон уставни измени, како следен чекор кон реализацијата на Договорот од Преспа, кој предвидува новото име на државата да биде Република Северна ...

Вчера гласаа за уставни измени, а еве што пишуваа пратениците Исмајлоска, Рамчиловиќ и Александрова пред неполн месец

Курир - 20.10.2018

Нола Исмајлоска-Старова и Зеќир Рамчиловиќ беа првите двајца пратеници кои на социјалните мрежи го искажаа својот став дека немаат намера да гласаат за уставните измени и да одат против волјата на граѓаните.

Што бараат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа „ЗА“

Слободен Печат - 20.10.2018

Групата пратеници од опозициската ВМРО ДПМНЕ кои се одлучија да гласаат за уставните измени во Собранието, доставија писмо со нивни барања. Нивното писмо го пренесуваме во целост: Тргнувајќи од правото, стремежот и неопходноста македонскиот народ да ...

Честитки од Бејли: Пратениците покажаа храброст и лидерство

Макфакс - 20.10.2018

По гласањето за уставните измени во Собранието, честитки до пратениците упати американскиот амбасадор Џес Бејли, кој ги пофали дека синоќа покажале храброст и лидерство. „Честитки до македонското Собрание за гласањето за иницирање уставни измени, во ...

„Македонија повеќе не е Југословенска“ - што пишуваа медиумите во регионот за вчерашното гласање

Press24 - 20.10.2018

Вчерашното гласање за уставни измени во Собранието стана топ тема за медиумите во регионот и светот. Со 80 гласови „за“ беше донесена одлука за пристапување кон измена на Уставот на РМ. „Македонија и официјално го менува името“, напиша Куриррс по ...

Бејли му честита на македонскиот Парламент за синоќешното гласање

Р.С.Европа - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Поединечното гласање на пратениците (ВИДЕО)

Слободен Печат - 20.10.2018

На синоќешната седница на Собранието се гласаше и поединечно. На барање на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ синоќа пратениците се изјаснуваа и поединечно за иницијативата за почеток на уставните измени.

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи од своите редови пратениците кои гласаа ЗА уставни измени

Нетпрес - 20.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи од своите редови пратениците кои вечерва гласаа за уставните измени во Собрание. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција посочи дека на негов предлог, седумте пратеници од оваа партија, кои гласаа за ...

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

Сител - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Меѓународната заедница со честитки за вчерашното гласање и почеток на постапката за уставни измени

Сител - 20.10.2018

Меѓународната заедница ја поздрави одлуката на собранието за почеток на уставните измени. Високи претставници на ЕУ и НАТО како и амбасадори во земјава упатија честитки за синоќешното гласање во парламентот и порачаа дека со овој чекор Македонија е ...

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент

Глас на Америка - 20.10.2018

Реакција на Стејт департментот по вчерашното гласање ВАШИНГТОН — САД ја поздравуваат одлуката на македонскиот Парламент да иницира уставни промени, потребни за имплементација на Договорот со Грција од Преспа, соопшти портпаролката на Стејт ...

Заев обезбеди двотретинско мнозинство во Парламентот , Македонија продолжува кон ЕУ и НАТО

Кајгана - 20.10.2018

Скопје, 19 октомври 2018 (МИА) – Собранието на Република Македонија доцна вчеравечер со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за пристапување кон измена на Уставот заради имплементација на Договорот од Преспа.

Бејли: Пратениците од сите партии покажаа храброст и лидерство

МКД - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор во ...

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

Нетпрес - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Стејт департмент: Ова е историска шанса за Македонија и регионот

Макфакс - 20.10.2018

Стејт департментот ја поздрави одлуката на Собранието, со која Македонија треба да ги започне уставните измени и имплементација на Спогодбата со Грција од јуни годинава. „Соединетите Држави ја поздравуваат одлуката на Собранието на Македонија за ...

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

А1 On - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Бејли: Пратениците од сите партии покажаа храброст и лидерство

Слободен Печат - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Стејт Департментот ја поздрави одлуката за почеток на уставните измени

Р.С.Европа - 20.10.2018

Соединетите Држави ја поздравуваат одлуката на Собранието на Македонија за започнување на процесот на уставни измени, што се потребни за имплементација на Преспанскиот договор со Грција, изјави портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер ...

Вчера гласаа за уставни измени, а еве што пишуваа пратениците Исмајлоска, Рамчиловиќ и Александрова пред неполн месец

Нетпрес - 20.10.2018

Нола Исмајлоска-Старова и Зеќир Рамчиловиќ беа првите двајца пратеници кои на социјалните мрежи го искажаа својот став дека немаат намера да гласаат за уставните измени и да одат против волјата на граѓаните.

Александрова: Тешко го поднесов исклучувањето од ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 20.10.2018

Емилија Александрова е првата од осумте пратеници на ВМРО ДПМНЕ која јавно се огласи по вчерашното гласање во македонскиот Парламент. Таа во изјава за „Лидер“ истакна дека тешко ја доживеала и преживеала целата ситуација.

Стејт департмент: Договорот од Преспа е историска шанса за зајакнување на стабилноста во регионот

+инфо - 20.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт„САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

Стејт департмент: Договорот од Преспа е една историска шанса за зајакнување на стабилноста во регионот

Слободен Печат - 20.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт„САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

Стејт департментот ја поздрави одлуката за уставни измени на македонскиот Парламент

Стандард - 20.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт „САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

Стејт департментот ја поздрави одлуката за уставни измени на македонскиот Парламент

МКД - 20.10.2018

САД ја поздравува одлуката на македонскиот парламент да ги иницира уставните промени потребни да се имплементира Преспанскиот договор со Грција, соопшти американскиот Стејт Департмент. Портпаролката Хедер Нојерт изјавила дека САД веруваат дека ...

САД го поздравија гласањето за уставни измени во Собранието

Нова ТВ - 20.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент за пристапување кон уставни измени што произлегуваат од Договорот од Преспа . Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт „САД веруваат дека Договорот од Преспа е една ...

Стејт департментот ја поздрави одлуката за уставни измени на македонскиот Парламент

Сител - 20.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа . Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт „САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи од партијата пратениците кои гласаа за уставните измени

Слободен Печат - 20.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи пратениците кои вечерва гласаа за уставните измени, Елизабета Канческа-Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмалјовска, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Крсто Мукоски и Зеќир Рамчиловиќ.

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи од своите редови пратениците кои гласаа ЗА уставни измени

Курир - 20.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи од своите редови пратениците кои вечерва гласаа за уставните измени во Собрание. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција посочи дека на негов предлог, седумте пратеници од оваа партија, кои гласаа за ...

Уставните измени ги добија неопходните 80 гласа „за“ во Собранието

Глас на Америка - 20.10.2018

Опозициската ВМРО - ДПМНЕ ги исклучи од партијата седуммината пратеници кои гласаа „за“ и обвини за уцени и притисоци. Премиерот Заев најави дека институциите ќе ги штитат пратениците кои ги поддржаа уставните измени и најави натамошни обиди за ...

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

Нова ТВ - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Како гласаа пратениците поединечно (ВИДЕО)

+инфо - 20.10.2018

На синоќешната седница на Собранието се гласаше и поединечно. На барање на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ синоќа пратениците се изјаснуваа и поединечно за иницијативата за почеток на уставните измени.

Стејт департмент ја поздрави одлуката за уставни измени на македонскиот Парламент

Независен - 20.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа . Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт „САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

Бејли: Пратениците од сите партии покажаа храброст и лидерство

+инфо - 20.10.2018

„Се здружија за да помогнат да се обезбеди место на Македонија на Западот, во НАТО и во ЕУ ", напиша на Фејсбук американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли. Честитки за македонскиот Парламент за гласањето за иницирање уставни измени, согласно ...

Бејли: Пратениците од сите партии покажаа храброст и лидерство да се обезбеди место на Македонија во ЕУ и НАТО

Press24 - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Видео од поединечното гласање во Собранието

Независен - 20.10.2018

По целодневна неизвесност, пратениците со 80 гласа „за“ и 39 „против“ го изгласаа владиниот предлог за пристапување кон уставни измени. Пратениците првично гласаа електронски и при гласањето, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа „против“ станаа и во ...

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

Стандард - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Разумни барања на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за влез во НАТО и во ЕУ

+инфо - 20.10.2018

Да се пристапи во наредната, но не и конечна фаза, на дискусија по уставните амандмани, само под следните услови од чие исполнување ќе зависат и нашите идни ставови и нашата конечна поддршка за Уставните измени, наведоа пратениците.

Граѓаните ја поздравија одлуката на Собранието – сакаат нови работни места и интеграција во НАТО

4NEWS - 20.10.2018

Потребата за иницирање на уставни измени во Собранието, ја коментираа и граѓаните. Тие ја поздравуваат синоќешната одлука на пратениците. Велат дека со уставните измени се отвора патот кон НАТО и ЕУ, и дека земјата ќе постигне поголема економска ...

Како одекна веста за гласањето за уставни измени во регионот: Тешка ноќ во Скопје, Македонија и официјално го менува ...

Република - 20.10.2018

„Македонија нема повеќе да се вика така“-напиша Информер .рс, во текстот под наслов Тешка ноќ во Скопје. Медиумите од регионот будно ги следеа синоќешните настани во македонското собрание и известуваа за гласањето за уставните измени.

По итна постапка вечерва исклучени од ВМРО ДПМНЕ пратениците кои гласаа ,,ЗА,,

МК News - 20.10.2018

пратениците на ВМРО ДПМНЕ, Елизабета Канческа Милевска, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Крсто Мукоски, Нола Исмајлоска Старова, Емилија Александрова, Зеќир Рамќиловиќ, Владанка Авировиќ…гласаа ЗА уставни промени.

(Видео) Што се случуваше пред и по гласањето за пристапувањето кон уставните измени – разговор во Студио 1

Либертас - 20.10.2018

Цел ден не се знаеше дали и кога ќе почне собраниската седница за гласање за почеток на процедурата околу уставните амандмани. Екс премиерот Никола Груевски целиот ден го помина на фотелја во преддворјето на пленарната сала, за да изврши притисок.

Еве што пишуваше на фејс претходно Александрова која гласаше за уставните измени

МК News - 20.10.2018

Емилија Александрова е член на ВМРО-ДПМНЕ, родена во Берово. Има завршено Факултет за безбедност, на Универзитетит „Св.Климент и Наум Охридски“. Таа беше едната од осумте лица од опозицијата кои гласаа за уставните измени во ...

И опозицијата гласаше за уставни измени - Овие пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата го направија тоа!

MTM - 20.10.2018

Собранието со 80 гласа ЗА ја донесе одлуката за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија. Покрај 72 пратеници од владејачкото мнозинство, за пристапување кон изменување на Уставот гласаа и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

Мицкоски: Исмајловска, Канческа – Милевска, Мукоски, Александрова, Арнаудов, Василевски и Рамчиловиќ не се повеќе ...

Република - 20.10.2018

На предлог на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Извршниот комитет на партијата, кој заседаваше вечерва по изгласувањето на пристапување кон уставни измени, од партијата беа едногласно исклучени седумтемина пратеници кои гласаа „ЗА“ и му обезбедија 2/3 ...

Александрова:Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не се лутам

24Инфо - 20.10.2018

Александрова: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав многу тешко, но не се лутам Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Берово, вечерва ја исклучи пратеничката Емилија Александрова од партијата, затоа што на вчерашната седница на Собранието, ...

Стејт департментот ја поздрави одлуката за уставни измени на македонскиот Парламент

Локално - 20.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт „САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

Ова се луѓето кои ќе се збогуваат со ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 20.10.2018

Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Елизабета Канческа-Милевска, Зеќир Рамчиловиќ, Нола Исмајлоска - Старова и Емилија Александрова, се пратениците кои ВМРО-ДПМНЕ одлучи да ги исклучи затоа што гласаа „За“ синоќа на седницата за уставни ...

Стејт департментот ја поздрави одлуката за уставни измени на македонскиот Парламент

MTM - 20.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа ...

Бејли: Пратениците од сите партии покажаа храброст и лидерство

еМагазин - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

ГАЛЕРИЈА: Осудувачки погледи од колегите – како изгледаше гласањето за почеток на уставните измени

Либертас - 20.10.2018

80 пратеници гласаа ЗА предлогот за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија. Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев побара поединечно гласање по што се потврди претходната одлука, со тоа што имаше и 39 гласови против.

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

Либертас - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

24Инфо - 20.10.2018

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што ...

Со двотретинско мнозинство усвоен стартот на уставните измени за промена на името на државата

Скопје инфо - 20.10.2018

По неколку пати одложен старт на седницата на Собранието, нешто по 22 часот уставните измени добија „зелено светло“ од неопходните 80 пратеници. Со ова Собранието ја потврди одлуката за пристапување кон измените на Уставот кои се предвидени со ...

Ќе се распадне ли ВМРО-ДПМНЕ по исклучувањето на седумте пратеници?

Бриф - 20.10.2018

Седум пратеници од најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмаиловска Старова, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Крсто Мукоски и Зекир Ранчиловиќ се исклучени од партијата, откако синоќа во ...

Прва изјава на пратеничката Емилија Александрова по вчерашното гласање: Тоа што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ го доживеав ...

Бриф - 20.10.2018

Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Берово, вечерва ја исклучи пратеничката Емилија Александрова од партијата, затоа што на вчерашната седница на Собранието, таа беше еден од 8-те пратеници на опозицијата кои гласаа за отпочнување на уставни измени.

Исклучената Александрова: Ги повикувам колегите од ВМРО-ДПМНЕ да ни се придружат

Фактор - 20.10.2018

Емилија Александрова е првиот исклучен пратеник од ВМРО-ДПМНЕ што се огласи во јавноста по синоќешното гласање за отворање на уставните измени согласно преспанскиот договор на драматичната собраниска седница која беше одложувана дента се додека не ...

Честитки од Бејли: Пратениците покажаа храброст и лидерство

Точка - 20.10.2018

По гласањето за уставните измени во Собранието, честитки до пратениците упати американскиот амбасадор Џес Бејли, кој ги пофали дека синоќа покажале храброст и лидерство. „Честитки до македонското Собрание за гласањето за иницирање уставни измени, во ...

Еве што пишуваше на фејс претходно Александрова која гласаше за уставните измени

Точка - 20.10.2018

Емилија Александрова е член на ВМРО-ДПМНЕ, родена во Берово. Има завршено Факултет за безбедност, на Универзитетит „Св.Климент и Наум Охридски“. Таа беше едната од осумте лица од опозицијата кои гласаа за уставните измени во собранието.

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

Вечер Прес - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Честитки од Бејли: Пратениците покажаа храброст и лидерство

Centar - 20.10.2018

По гласањето за уставните измени во Собранието, честитки до пратениците упати американскиот амбасадор Џес Бејли, кој ги пофали дека синоќа покажале храброст и лидерство. „Честитки до македонското Собрание за гласањето за иницирање уставни измени, во ...

Заев: им ја гарантираме сигурноста на пратениците и нивните семејства

Бриф - 20.10.2018

Премиерот Зоран Заев го поздрави вечерашното гласање во Собранието за почнување на уставните измени кои произлегуваат од Преспанскиот договор како „историски ден за земјата“. „Денеска Собранието следејќи ја волјата на граѓаните овозможи да ...

Стејт департментот ја поздрави одлуката за уставни измени на македонскиот Парламент

Бриф - 20.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт „САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

Бејли му честита на македонскиот Парламент по гласањето за уставни измени

Локално - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Александрова која гласаше за уставните измени: Отсега формално-правно ќе бидете граѓани северно од Македонија

Бизнис Вести - 20.10.2018

Емилија Александрова е член на ВМРО-ДПМНЕ, родена во Берово. Има завршено Факултет за безбедност, на Универзитетит „Св.Климент и Наум Охридски“. Таа беше едната од осумте лица од опозицијата кои гласаа за уставните измени во собранието.

Македонија повеќе не е Југословенска - еве какви насловни осамнаа во медиумите

Фактор - 20.10.2018

Македонија вчера и денеска е во фокусот на медиумите, по синоќешното гласање за уставни измени. „Македонија и официјално го менува името“, пишува српски Курир. „Ова се пратениците од опoзицијата кои гласаа за уставни измени: Веднаш се исклучени од ...

Стејт департментот ја поздрави одлуката за уставни измени на македонскиот Парламент

Вечер Прес - 20.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа . Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт „САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

ГАЛЕРИЈА: Осудувачки погледи од колегите – како изгледаше гласањето за почеток на уставните измени

Локално - 20.10.2018

80 пратеници гласаа ЗА предлогот за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија. Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев побара поединечно гласање по што се потврди претходната одлука, со тоа што имаше и 39 гласови против.

Бејли: Пратениците од сите партии покажаа храброст и лидерство

Бриф - 20.10.2018

Честитки за македонскиот Парламент за гласањето за иницирање уставни измени, согласно Преспанскиот договор, напиша на Фејсбук американскиот амбасадор Џес Бејли, по вчерашното гласање во Собранието за почеток на устани измени.

Стејт департментот ја поздрави одлуката за уставни измени на македонскиот Парламент

Република - 20.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт„САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

„Македонија официјално го менува името“: Што пишуваат регионалите медиуми

еМагазин - 20.10.2018

Голем интерес во регионалните медиуми предизвика гласањето во македонското Собрание за отпочнување на процедурата за промена на Уставот, што е предвидено со договорот за името со Грција. “Македонија и официјално го менува името“, „Параламентот ...

Заев: им ја гарантираме сигурноста на пратениците и нивните семејства

Либертас - 20.10.2018

Еден час по гласањето во Собранието, премиерот Заев оцени дека се случил историски ден за Македонија и најави натамошни обиди за национално обединување и помирување. Премиерот Зоран Заев го поздрави вечерашното гласање во Собранието за почнување на ...

Заев: им ја гарантираме сигурноста на пратениците и нивните семејства

МК News - 20.10.2018

Еден час по гласањето во Собранието, премиерот Заев оцени дека се случил историски ден за Македонија и најави натамошни обиди за национално обединување и помирување „Денеска Собранието следејќи ја волјата на граѓаните овозможи да зачекориме низ ...

(ВИДЕО) 360 Степени: Гласањето за пристапување кон уставни измени и анализа на случувањата во парламентот

Либертас - 20.10.2018

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат (19.10.2018 г.): -репортерски јавувања од терен за последните случувања во Собранието поврзани со предлог-одлуката за пристапување кон измена на Уставот; -вклучување од собраниската седница на која 80 ...

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

МК News - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Двотретинското мнозинство останува енигма

Н.Македонија - 20.10.2018

До затворањето на ова викенд-двоброј издание на „Нова Македонија“ (17 часот) сѐ уште не беше почнато продолжението на собраниската седница на која се очекуваше, но и се најавуваше, дека ќе биде спроведено гласањето за пристапување кон измени во ...

Бејли со честитки за македонскиот Парламент

Н.Македонија - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

Стејт департментот ја поздрави одлуката за уставни измени на македонскиот Парламент

Н.Македонија - 20.10.2018

САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт „САД веруваат дека Договорот од Преспа е една историска ...

Додека едните гласаа „за“, другите ги гледаа со прекор (Видео)

1tv - 20.10.2018

Со 80 гласови за и 39 против пратениците, по речиси цел ден во исчекување, околу 22 часот го усвоија владиниот предлог за пристапување кон уставните измени, како следен чекор кон реализација на Договорот од Преспа, со кој се предвидува новото име на ...

Бејли со честитки за македонскиот Парламент по синоќешното гласање за уставни измени

1tv - 20.10.2018

По синоќешното гласање во македонскиот Парламент, каде со две третинско мнозинство беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што налага Договорот од Преспа, со реакција се огласи и американскиот амбасадор Џес Бејли.

(Видео) Што се случуваше пред и по гласањето за пристапувањето кон уставните измени – разговор во Студио 1

1tv - 20.10.2018

Цел ден не се знаеше дали и кога ќе почне собраниската седница за гласање за почеток на процедурата околу уставните амандмани. Екс премиерот Никола Груевски целиот ден го помина на фотелја во преддворјето на пленарната сала, за да изврши притисок.

Осуммината опозициски пратеници ја условуваат натамошната поддршка за промена на Уставот

AKO - 20.10.2018

Осуммината опозициски пратеници кои вчера гласаа ЗА, доставија предлог и услов за натамошна нивна поддршка на промена на Уставот. Во предлогот се вели: ,,Ние, група пратеници со верба во Македонија и нејзината иднина, целосно свесни за историскиот ...

Со 80 гласа „за“, почнуваат уставните измени

Призма - 19.10.2018

Целодневната драма во Собранието заврши со почеток на процедурата за уставни измени Со 80 гласа „за“ Собранието ќе ја почне процедурата за измена на Уставот согласно Договорот од Преспа. По речиси целодневно одложување на седницата, таа се одржа ...

Василевски на прашање дали ќе гласа за отворање на Уставот: Ќе видите

Фокус - 19.10.2018

Не можам ништо да ви кажам. На координација сум, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски за „А1он“ , прашан дали ќе гласа за уставни измени. „Ќе видите“, додаде тој и не ја исклучи можноста, да даде зелено светло за почеток на ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара гласање за уставните измени

Канал5 - 19.10.2018

Поминаа 19 дена од референдумот на кој народот јасно се изјасни дека нема одлука за мандат за уставни измени. Гледаме дека власта одолговлекува со седницата. Деветнаесет дена се одолговлекува точката да се стави на дневен ред за гласање затоа што ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара гласање за уставните измени

24 Вести - 19.10.2018

Поминаа 19 дена од референдумот на кој народот јасно се изјасни дека нема одлука за мандат за уставни измени. Гледаме дека власта одолговлекува со седницата. Деветнаесет дена се одолговлекува точката да се стави на дневен ред за гласање затоа што ...

Милошоски до Џафери: Ајде да гласаме, немате 2/3

Алсат-М - 19.10.2018

Пратеникот Антонијо Милошоски побара од собранискиот спикер Талат Џафери да ја стави точката за уставни измени на дневен ред и да види дека го нема потребното мнозинство за уставни измени.

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара гласање за уставните измени

Телма - 19.10.2018

– Поминаа 19 дена од референдумот на кој народот јасно се изјасни дека нема одлука за мандат за уставни измени. Гледаме дека власта одолговлекува со седницата. Деветнаесет дена се одолговлекува точката да се стави на дневен ред за гласање затоа што ...

Вечерва во 21 часот продолжува седницата за уставните измени

ТВ21 - 19.10.2018

Во Собранието и натаму нема официјална информација околу тоа што ќе се случува и кога ќе се гласа за уставните измени. Премиерот Заев и дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ веќе го напуштија Собранието, но не кажаа точно дали ќе има вчерва гласање за ...

Со 80 гласа ЗА помина првата фаза за уставни измени

Алсат-М - 19.10.2018

Со 80 гласа за Собранието вечерва ја донесе одлуката за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија. Покрај 72 пратеници од владејачкото мнозинство за пристапување кон изменување на Уставот гласаа и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Продолжува пленарната седница за уставни измени, власта и опозицијата останаа на истите ставови

Канал5 - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции - пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

Продолжува собраниската расправа за уставните измени

ТВ21 - 19.10.2018

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Продолжува собраниската расправа за уставните измени

24 Вести - 19.10.2018

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Во Собранието продолжува седницата за уставните измени

Телма - 19.10.2018

Во Собранието напладне треба да продолжи расправата за предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции – пратениците од власта сметаат дека предлогот треба да биде прифатен за да се ...

Продолжува собраниската расправа за уставните измени

Алсат-М - 19.10.2018

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Пратениците решаваат: Уставни измени или избори?

Deutsche Welle - 19.10.2018

Во пресрет на денешната седница на парламентот, од Брисел и Вашингон стигнаа пораки на охрабрување до пратениците за поддршка за уставните измени. Руското МНР тоа го нарече „најгрубото мешање на САД и ЕУ“.

Мираковска: На гласањето ќе видиме дали имаме 2/3 мнозинство

Фокус - 19.10.2018

Пратеничката на СДСМ, Соња Мираковска, изјави денеска пред седницата на која треба да се гласа за отворање на уставните измени дека на самото гласање ќе се знае дали иницијативата на Владата ќе го има потребното 2/3 мнозинсто.

Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање

ТВ21 - 19.10.2018

Пратениците од редовите на СДСМ се откажаа од дискусиите, јавува репортерот на ТВ21. 15 пратеници кои беа пријавени за збор, според информациите од Собрание се повлечени и продолжнието на седницата за уставни промени се очекува да продлжи со ...

Собраниската расправа одложена за 15 часот

Телма - 19.10.2018

Распаравата во Собранието за предлогот за пристапување кон уставните измени е одложена за 15 часот. Во моментов, пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ е на координација. Неофицијално, обезбедено е потребното 2/3 мнозинство за гласање на измените на ...

Ден „Д“ во собранието – ќе се гласа ли за уставните измени?

Канал5 - 19.10.2018

Во секој момент во собранието треба да продолжи расправата за предлогот за пристапување кон уставни измени. Пријавени за збор останаа уште десетина пратеници од владејачкото мнозинство, но веќе стигаат информации дека е можно и тие да се откажат и ...

Милошоски до власта: Ставете ја точката на гласање и ќе видите дека немате 2/3 мнозинство

Фокус - 19.10.2018

Група пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието одржаа прес конференција на која го повикаа собранискиот спикер, Талат Џафери, да ја стави на гласање точката за отворање на уставот, за да види владејачкото мнозинство, како што ...

Седницата за Уставните измени продолжува во 21 часот, не се знае дали ќе се гласа

Сакам да кажам - 19.10.2018

Собраниската седница за уставни измени треба да продолжи во 21 часот, велат собраниските служби. Не се знае дали ќе се гласа или пак ќе продолжи дискусијата за која се останати уште десетина пратенци од мнозинството.

Милошоски: бараме гласање во Собранието веднаш

Deutsche Welle - 19.10.2018

Пратеникот Антонијо Милошоски од, како што рече, името на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара од претседателот на Собранието Талат Џафери веднаш да ја стави точката за гласање за уставните измени на дневен ред На куса прес-конференција свикана ...

Милошоски: Ајде на гласање, немате 2/3 мнозинство

ТВ21 - 19.10.2018

На денешната прес-конфренција на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски истакна во име на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија дека по 20 дена поминати од неуспешниот рефрендум којшто го организираше Власта и владеачкото ...

Драматична неизвесност во Собранието ,ќе се гласа ли за уставните измени?

Канал5 - 19.10.2018

Драматична неизвесност во Собранието која трае веке шест часа. Го има ли власта двотретинското мнозинстѕво за уставните измени. Во Собранието е нашиот репортер Јован Ѓорговски. Има ли какви било информации дали и кога ќе продолжи собраниската ...

Дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ излегоа од Собрание, Милошоски: Тука сме; Јовановски: Во вторник… (ВИДЕО)

ТВ21 - 19.10.2018

Се чини дека вечерва нема да се гласа за уставните измени. Тоа може да се забележи по излегувањето на дел од пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ од Собранието, а која беше „фатена“ од камерата на ТВ21.

За ВМРО-ДПМНЕ седницата заврши, за мнозинството допрва почнува

Deutsche Welle - 19.10.2018

Собраниската седница е закажана за 21 часот и, според неофицијални информации, веројатно е обезбедено двотретинско мнозинство за гласање на уставните измени Власта најверојатно има обезбедено двотретинско мнозинство за гласање на уставните измени во ...

Пристигна и Заев, се чекаат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 19.10.2018

Во собраниската сала каде во секој момент треба да започне седницата за потребата од уставни измени, предмалку пристигна и премиерот Зоран Заев. Присутни се сите пратеници од владејачкото мнозинство и неколку пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.

80 пратеници гласаа за, донесена одлуката за потреба од уставните измени

Фокус - 19.10.2018

Власта обезбеди двотретинско мнозинство и 80 пратеници гласаа за потребата да се пристапи кон уставни измени. Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ побара пратениците да се изјаснат поединечно, бидејќи технологијата можела да затаи.

Со 80 гласа „ЗА” Собранието ја изгласа потребата од донесување на уставните измени

Канал5 - 19.10.2018

80 пратеници гласаа за потребата од промена на Уставот на Република Македонија , објави собранискиот спикер Талат Џафери. 39 пратеници гласаа против измените на Уставот. На барање на пратеникот Драган Данев за поименично гласање , пратениците се ...

80 пратеници гласаа „за“ уставни промени, во тек е поединечно изјаснување

ТВ21 - 19.10.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери вечерва ја стави точката за измени на уставот на гласање, при што гласаа 80 пратеници и сите гласаа „ЗА“. Меѓутоа по барање на пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Драган Данев, ќе се врши ...

Собранието со 80 гласа „за“ го усвои предлогот за пристапување кон уставни измени

Сакам да кажам - 19.10.2018

Собранието вечерва го усвои владиниот предлог за пристапување кон уставни измени со 80 гласа „за“ и 39 гласа „против“. Непосредно пред гласањето, поголем дел од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата стана од клупите и застана покрај ѕидот, ...

Пратениците со 80 гласа ЗА дадоа зелено светло за промена на уставот

24 Вести - 19.10.2018

Во собранието се гласаше за почеток на уставните измени. Иако седницата беше закаана за 21 часот започна по 22 часот. Поради значењето на историскиот момент за мојот народ, знаејќи дека ќе пристапиме кон делот на гласање за отворање на простор за ...

Кои се осумте пратеници од опозицијата кои гласаа за уставни измени?!

Телма - 19.10.2018

Гласаа сите пратеници од парламентарното мнозинство, како и пратениците од опозицијата: Елизабета Канчевска Милевска, Сашо Василевски, Крсто Мукоски, Владанка Авировиќ, Емилија Александрова, Љубен Аранудов, Нола Исмајловска Старова и Зекир ...

Неизвесно дали денеска ќе се гласа за уставните измени

Канал5 - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжува неизвесноста дали денеска ќе се гласа за предлогот за пристапување кон уставни измени или пак тоа ќе се случи во текот на следната недела. Од кабинетот на претседателот на Собранието за МИА велат дека ...

Пратениците решија- обезбедено двотретинско мнозинство за уставни измени

Deutsche Welle - 19.10.2018

По целодневни препукуваање и нервозно исчекување на исходот од разговорите за обезбедување на двотретинско мнозинство, Собранието доцна вечерва изгласа отворање на Уставот Уставните измени предвидени со Преспанскиот договор влегуваат во процедура ...

Неизвесно дали денеска ќе се гласа за уставните измени

ТВ21 - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжува неизвесноста дали денеска ќе се гласа за предлогот за пристапување кон уставни измени или пак тоа ќе се случи во текот на следната недела. Од кабинетот на претседателот на Собранието за МИА велат дека ...

Неизвесно дали денеска ќе се гласа за уставните измени

Телма - 19.10.2018

Во Собранието продолжува неизвесноста дали денеска ќе се гласа за предлогот за пристапување кон уставни измени или пак тоа ќе се случи во текот на следната недела. Седницата ќе продолжи во 12 часот со расправата на помалку 20 пратеници пријавени за ...

Со 80 гласови „За“ изгласан предлогот кон пристапување на измена на Уставот

Press24 - 19.10.2018

Со 80 гласови „за“, 0 „воздржани и 0„против“ добиено е двотретинското мнозинство од пратениците во Собранието за пристапување кон измени на Уставот. За усвојување на овој предлог потребни беа 80 гласа од пратениците.

Неизвесно дали денеска ќе се гласа за уставните измени

Курир - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжува неизвесноста дали денеска ќе се гласа за предлогот за пристапување кон уставни измени или пак тоа ќе се случи во текот на следната недела. Од кабинетот на претседателот на Собранието за МИА велат дека ...

Собранието донесе одлука да се пристапи кон уставни измени

Курир - 19.10.2018

Со 80 гласа ЗА Собранието вечерва донесе одлука да се пристапи кон уставни измени. Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ побара пратениците да се изјаснат и поединечно. 39 пратеници гласаа ...

80 пратеници гласаа за измени на Уставот на Република Македонија

Сител - 19.10.2018

Од вкупно 117 пратеници 80 гласаа за измена на Уставот на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ, соглсно Деловникот, побара поединечно изјаснување за гласањето. Службите утврдија кој како гласал ...

Со 80 гласа „за“ помина првата фаза од уставните измени

Р.С.Европа - 19.10.2018

Со 80 гласа за Собранието вечерва ја донесе одлуката за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија. Покрај 72 пратеници од владејачкото мнозинство за пристапување кон изменување на Уставот гласаа и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и ...

80 пратеници гласаа „за“ уставните промени

Стандард - 19.10.2018

Вечерва во Собранието 80 пратеници го прифатија предлогот на Владата за пристапување кон уставни измени. За гласаа 80 пратеници од присутните 117 пратеници. Владанка Авировиќ, Нора Исмаили Старова, Крсте Мукоски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, ...

Неизвесно дали денеска ќе се гласа за уставните измени

Стандард - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжува неизвесноста дали денеска ќе се гласа за предлогот за пристапување кон уставни измени или пак тоа ќе се случи во текот на следната недела. Од кабинетот на претседателот на Собранието за МИА велат дека ...

Пратениците со 80 гласа „за“ го усвоија предлогот за пристапување кон уставни измени

Независен - 19.10.2018

По целодневна неизвесност, пратениците со 80 гласа „за“ и 39 „против“ го изгласаа владиниот предлог за пристапување кон уставни измени. Пратениците првично гласаа електронски, а потоа на предлог на координаторот на ВМРО -ДПМНЕ Драган Данев се ...

И поименично со 80 гласа донесена потребата за измени на Уставот

+инфо - 19.10.2018

По електронското гласање пратениците и со поименично гласање со 80 гласа или двотретинско мнозинство ја изгласаа потребата од измени на Уставот. – Од изброените гласови поединечно се потврди претходното гласање 80 за и три против.

Со 80 гласови „За“ донесена одлуката за пристапување кон измена на Уставот

Press24 - 19.10.2018

Собранието на Република Македонија доцна вечерва со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за пристапување кон измена на Уставот заради имплементација на Договорот од Преспа. Собранието со 75 гласа „за“ заклучи најдоцна во рок од 15 дена да изготви ...

(Видео) Прес-конференција на Заев по гласањето за уставните измени

Макфакс - 19.10.2018

Премиерот Зоран Заев одржа прес-конференција откако Собранието ја изгласа одлуката за пристапување кон уставните ...

Сашо Василевски дојде во Собрание

Макфакс - 19.10.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски дојде во Собранието и се напи кафе со своите колеги пратеници. Не е во неговиот кабинет, но ќе се појави на седницата на која треба да се гласа за уставните измени.

Прес-конференција на премиерот Зоран Заев (ВО ЖИВО)

Слободен Печат - 19.10.2018

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција откако Собранието ја изгласа одлуката за пристапување кон уставните ...

Сашо Василевски дојде во Собрание

А1 On - 19.10.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски дојде во Собранието и се напи кафе со своите колеги пратеници. Не е во неговиот кабинет, но ќе се појави на седницата на која треба да се гласа за уставните измени.

Пратениците изгласаа пристапување кон измени на Уставот

МКД - 19.10.2018

80 пратеници го прифатија вечерва предлогот на Владата за пристапување кон уставни измени според Договорот со Грција за промена на името во „Република Северна Македонија“. За потребата од уставни промени гласаа 80 од присутните 117 пратеници.

Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање

МКД - 19.10.2018

Пратениците од редовите на СДСМ се откажаа од дискусиите, пренесува ТВ21. 15 пратеници кои беа пријавени за збор, според информациите од Собрание се повлечени и продолжнието на седницата за уставни промени се очекува да продлжи со директно гласање.

Сашо Василевски: Не можам да кажам дали ќе гласам за уставни измени

Макфакс - 19.10.2018

Не можам ништо да ви кажам. На координација сум, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски за „Макфакс“ запрашан дали ќе гласа за уставни измени. „Ќе видите“, додаде тој и не ја исклучи можноста, да даде зелено светло за почеток на ...

Сашо Василевски: Не можам да кажам дали ќе гласам за уставни измени

А1 On - 19.10.2018

Не можам ништо да ви кажам. На координација сум, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски за „А1он“, прашан дали ќе гласа за уставни измени. „Ќе видите“, додаде тој и не ја исклучи можноста, да даде зелено светло за почеток на ...

Продолжува собраниската седница за уставни измени

Курир - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции – пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

Василевски: Не можам да кажам дали ќе гласам за уставни измени

Press24 - 19.10.2018

Не можам ништо да ви кажам. На координација сум, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски за „Макфакс“ прашан дали ќе гласа за уставни измени. „Ќе видите“, додаде тој и не ја исклучи можноста да даде зелено светло за почеток на ...

Пратеникот Стојан Миланов ќе гласа по сопствено убедување, не според одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 19.10.2018

Пратеникот од редовите на Социјалистичката партија на Македонија, Стојан Миланов, во изјава за „Макфакс“ вели дека тој ќе гласа самостојно, онака, како што тој одлучил. Миланов тврди дека донел одлука, но ќе ја презентира на денот кога ќе се гласа ...

Обезбедено 2/3 мнозинство во Собранието за уставните измени?

Таратур - 19.10.2018

Неофицијално, обезбедено е потребното 2/3 мнозинство за гласање на измените на уставните амандмани, пренесува телевизија „Телма“. Со ова, се отвора патот за спроведување на Договорот од Преспа за промена на името, со цел Македонија да продолжи кон ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара гласање за уставните измени

Курир - 19.10.2018

Поминаа 19 дена од референдумот на кој народот јасно се изјасни дека нема одлука за мандат за уставни измени. Гледаме дека власта одолговлекува со седницата. Деветнаесет дена се одолговлекува точката да се стави на дневен ред за гласање затоа што ...

Продолжува пленарната седница за уставни измени, власта и опозицијата останаа на истите ставови

Стандард - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции – пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш гласање за да се види дали власта го обезбедила потребното мнозинство

Нетпрес - 19.10.2018

Пратничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во петокот по повеќекратното одложување на собраниската седница на којашто треба да се гласа за простапувае на уставните измени во согласност со договорот на Грција за промена на уставното име на ...

Продолжува пленарната седница за уставни измени, власта и опозицијата останаа на истите ставови

Слободен Печат - 19.10.2018

Доколку денеска заврши расправата за Предлогот, што до Собранието го достави Владата, ќе треба да се пристапи кон гласање. Нема информација дали по завршување на расправата веднаш ќе се оди на гласање или, пак, тоа дополнително ќе биде закажано.

Милошоски му порача на Џафери веднаш да се оди на гласање: Да се види дека нема 2/3 мнозинство

Сител - 19.10.2018

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, побара од претседателот на собранието Талат Џафери да ја стави точката на гласање за измени на Уставот во согласност со Спогодбата од Преспа, за да се види дека нема 2/3 мнозинство, како што претходно објавија некои ...

Собранието гласа - денеска ќе се знае дали ќе има предремени избори

Press24 - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции - пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

Груби: Избори не се решение

Слободен Печат - 19.10.2018

Тој рече дека очекува сите пратеници да се вразумат, да гласаат за уставните измени, но не прецизира дали ќе поддржат распуштање на собранието за распишување предвремени избори ако не се обeзбеди двотретинско мнозинство.

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара гласање за уставните измени

Кајгана - 19.10.2018

Скопје, 19 октомври 2018 (МИА) – „Поминаа 19 дена од референдумот на кој народот јасно се изјасни дека нема одлука за мандат за уставни измени. Гледаме дека власта одолговлекува со седницата.

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара гласање за уставните измени

Независен - 19.10.2018

Поминаа 19 дена од референдумот на кој народот јасно се изјасни дека нема одлука за мандат за уставни измени. Гледаме дека власта одолговлекува со седницата. Деветнаесет дена се одолговлекува точката да се стави на дневен ред за гласање затоа што ...

Продолжува пленарната седница за уставни измени, власта и опозицијата останаа на истите ставови

Независен - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции - пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

Седницата за уставните измени продолжува денеска, гласањето неизвесно

Макфакс - 19.10.2018

Расправата за уставните измени продолжува денеска напладне во Собранието. За дискусија се пријавени уште петнаесеттина пратеници, повеќето од нив од парламентарното мнозинство, бидејќи пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се повлече од дискутирање и ...

Продолжува собраниската седница за уставните измени, Ѓорчев предупреди на уцени на пратениците од опозицијата

МКД - 19.10.2018

Денеска на пладне продолжува пленарната седница за уставни измени. Пратениците од власта и од опозицијата не се приближија во ставовите околу неопходноста од уставни промени како дел од Договорот со Грција за промена на името на Република Македонија.

Груевски го немаше меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 19.10.2018

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не се појави во обраќањето на пратеничичката група на опозициската партија, во чие име Антонио Милошоски побара да не се одолговлекува и да се стави на дневен ред гласањето за ...

Милошоски: Да запрат притисоците и да се гласа за да видиме дали има двотретинско мнозинство!

Таратур - 19.10.2018

Милошоски од претседателот на Парламентот Талат Џафери побара без дополнително одлагање да ја стави точката на изјаснување, да има гласање, и владеачкото мнозинство да види дека нема мнозинство и дека нема мандат да покрене уставни измени.

(ВИДЕО) Мираковска: Џафери ќе одлучи дали денеска ќе се гласа за уставните измени

А1 On - 19.10.2018

„Колегите во целиот период не се откажаа од ЕУ и НАТО. Очекуваме да покажат на дело. Претседателот Талат Џафери ќе одлучи кога ќе се гласа. Има уште 20 пратеници кои треба да говорат. Секој пратеник кој се пријавил има право.

Пратеникот Сашо Василевски се појави во Собранието, ќе се обезбедат ли 80 гласа за уставните измени

Слободен Печат - 19.10.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски, кој пред три дена беше пуштен од домашен притвор денеска дојде на своето работно место во Собранието. Василевски беше во притвор за настаните од 27 април 2017 година, кога топла граѓани го нападнаат ...

Мираковска: Џафери ќе одлучи дали ќе се гласа денеска за уставните измени

Макфакс - 19.10.2018

Ги повикавме колегите да гласаат. На гласањето ќе видиме дали имаме дво-третинско мнозинство, а ние веруваме и очекуваме дека ќе имаме, изјави пратеничката од СДСМ, Соња Мираковска по повод гласањето за уставните измени во Собранието.

Можно ли е денеска гласање за уставните измени?

Р.С.Европа - 19.10.2018

Во Собранието денеска ќе продолжи седницата за уставните измени, но неизвесно е дали ќе се гласа. Во пресрет на денешната седница на Парламентот, од Брисел и Вашингтон, стигнаа пораки на охрабрување до пратениците за поддршка за уставните измени.

Мираковска: Кога ќе гласаме ќе знаеме дали има двотретинско мнозинство

+инфо - 19.10.2018

На самото гласање за отворање на Уставот ќе се знае дали ќе има двотретинско мнозинство во Собранието, изјави денеска пратеничката од владејачкото мнозинство, Соња Мираковска. – Очекувам колегите да бидат над себе и над своите партиски интереси и да ...

Собранието под силно полициско обезбедување

Независен - 19.10.2018

Собранието е под силно полициско обезбедување пред стартот на седницата на која е неизвесно дали пратениците ќе гласаат за пристапување кон уставните измени. Од двата табора доаѓаат различни информации.

Продолжува седницата за уставни измени – достижно ли е 2/3 мнозинство

Нова ТВ - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции – пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

Се прават обиди да се обезбеди „нормално“ гласање во Собранието

Press24 - 19.10.2018

За вечерва во 21 часот е закажана седницата за уставни измени во Собранието, откако претходно во текот на денот два пати беше одложувана. Висок владејачки функционер тврди за за „ Независен весник “ дека е обезбедено двотретинско мнозинство, ама ...

Каде заглавиja пратениците и Талат Џафери?

+инфо - 19.10.2018

Повеќе од час и половина доцни собраниската седница на која се очекува да продолжи дебатата за потребата од уставни измени за да може да се спроведе Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Во 15 часот ќе стартува собраниската седница за спроведување на Договорот од Преспа

Слободен Печат - 19.10.2018

Во Собранието веќе се присутни најголем дел од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, освен пратениците Васил Пишев, Никола Поповски, Никола Груевски и Крсто Мукоски, кој се уште е во притвор. Собраниската седница за спроведување на Договорот од Преспа, односно ...

Пратеникот Стојан Миланов ќе гласа по сопствено убедување, не според одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 19.10.2018

Пратеникот од редовите на Социјалистичката партија на Македонија, Стојан Миланов, во изјава за „Макфакс“ вели дека тој ќе гласа самостојно, онака, како што тој одлучил. Миланов тврди дека донел одлука, но ќе ја презентира на денот кога ќе се гласа ...

Со 80 гласа усвоени измените на Уставот

Нетпрес - 19.10.2018

Собранието вечерва со 80 гласа „За“ и 39 гласа „Против“ донесе одлука за менување на Уставот и про на уставното име во согласност со Договорот со Грција. На барање на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ, гласањето се вршеше поединечно со именување и јавно ...

Седницата за уставните измени презакажана за 15 часот

Макфакс - 19.10.2018

Седницата за уставните измени што требаше да започне во 12 е презакажана за 15 часот. Неофицијално, обезбедено е потребното дво-третинско мнозинство за гласање на уставните измени, но се уште не е извесно дали денеска ќе се пристапи кон гласање.

(ВИДЕО) Милошоски: Џафери веднаш да пристапи кон гласање за уставни измени, да видиме дали имаат двотретинско ...

А1 On - 19.10.2018

„Во име на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, да кажам, поминаа 19 дена од неуспешниот референдум на кој народот се изјасни дека нема одлука која дава мандат за уставни измени.

Милошоски: Џафери без одлагање да закаже гласање

Нова ТВ - 19.10.2018

Антонијо Милошоски од пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ побара од претседателот на Собранието Талат Џафери, како што рече без дополнително одлагање да ја стави на гласање точката на дневен ред за потребата од уставни измени во согласност со Договорот ...

Милошоски бара веднаш да гласаат: Волјата на народот е посилна од притисокот врз неколку пратеници

Макфакс - 19.10.2018

Пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ пред почетокот на продолжението на седницата за уставните измени на прес-конференција побараа од претседателот на Собранието, Талат Џафери веднаш да започне гласањето за измените.

Осумдесет пратеници гласаа за уставни измени и спроведување на договорот со Грција

Алфа - 19.10.2018

Власта обезбеди двотретинско мнозинство и 80 пратеници гласаа за потребата да се пристапи кон уставни измени. Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ побара пратениците да се изјаснат поединечно, бидејќи технологијата можела да затаи.

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара гласање за уставните измени

Стандард - 19.10.2018

Поминаа 19 дена од референдумот на кој народот јасно се изјасни дека нема одлука за мандат за уставни измени. Гледаме дека власта одолговлекува со седницата. Деветнаесет дена се одолговлекува точката да се стави на дневен ред за гласање затоа што ...

Милошоски тврди дека нема двотретинско мнозинство и повикува на гласање

+инфо - 19.10.2018

Пратеникот Антонијо Милошоски побара од собранискиот спикер Талат Џафери да ја стави точката за уставни измени на дневен ред на собраниска седница за да види дека нема мнозинство. -Поминаа 19 дена од референдумот на кој народот јасно се изјасни дека ...

Собранието ја изгласа потребата од измени на Уставот

+инфо - 19.10.2018

Собранието со 80 гласа за, без воздржани и против ја донесе одлуката за пристапување кон измени на уставот. Во моментов на барање на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ пратениците гласаат ...

Милошоски: Џафери да овозможи гласање за уставните измени за да видат дека немаат мнозинство

МКД - 19.10.2018

И 19 дена по неуспешниот референдум владејачкото мнозинство одолжува со гласањето за уставните промени. Владејачкото мнозинство е свесно дека за пратениците на ВМРО-ДПМНЕ поважна е волјата на народот од притисоците.

Милошоски тврди дека нема двотретинско мнозинство и повикува на гласање

Слободен Печат - 19.10.2018

Антонијо Милошоски, на пресконференцијата во Собрание, побара од Талат Џафери да ја стави точката за уставни измени на дневен ред за да се види дека нема мнозинство. Антонијо не дозволи новинарите да поставуваат ...

Милошоски: Да запрат притисоците и да се гласа за уставните амандмани

Алфа - 19.10.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ повика Џафери да ја стави точката за уставните измени на гласање. -Во име на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија, ја користиме оваа прилика, да укажеме на следново.

Дали денес Собранието ќе гласа за предлогот за уставни промени?

Таратур - 19.10.2018

Членовите на актуелниот македонски собраниски состав денеска треба да ја продолжат расправата за потребата од уставните измени, а не се исклучува можноста дискусијата да биде исцрпена и да се пристапи кон гласање, со оглед дека опозициските ...

Милошоски: Џафери веднаш да ја стави точката на гласање, погласна е волјата на народот

Press24 - 19.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција во Собрание на која говореше Антонио Милошоски. - Во и ме на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ сакаме да кажеме дека поминаа 19 дена од неуспешниот референдум на власта и на кој народот јасно се изрази дека ...

Собранието сo 80 гласа ја изгласа потребата од измени на Уставот (ФОТО)

Слободен Печат - 19.10.2018

По електронското гласање пратениците и со поименично гласање со 80 гласа или двотретинско мнозинство ја изгласаа потребата од измени на Уставот. – Од изброените гласови поединечно се потврди претходното гласање 80 за и 39 против.

Груевски го немаше меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 19.10.2018

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не се појави во обраќањето на пратеничичката група на опозициската партија, во чие име Антонио Милошоски побара да не се одолговлекува и да се стави на дневен ред гласањето за ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа согласно резултатите од референдумот

Р.С.Европа - 19.10.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ бара од претседателот на Собранието Талат Џафери, без дополнително одлагање да ја стави на изјаснување точката за пристапување кон уставни измени, изјави на денешна ...

Пратениците во Собранието, салата празна

Р.С.Европа - 19.10.2018

Сè уште не е почната собраниската седница на која треба да се гласа за пристапување кон уставните измени согласно Договорот од Преспа, иако беше најавена за во 15 часот. Нема официјално образложение за доцнењето.

Власта прави жесток притисок врз пратениците и ги уценува со сите можни работи

Курир - 19.10.2018

Премиерот Зоран Заев лично е впуштен во операција за притисок врз пратениците да гласаат за Уставни измени, спротивно на нивната волја. Како што дознаваме, во целата операција во игра се фингирани случаи со казни затвор над 10 години, закани по ...

Гласање во парламентот?

Глас на Америка - 19.10.2018

Се чека на собраниската седница на која треба да се гласа за потребата од пристапување кон уставни измени, клучен елемент за заокружување на Договорот за името од чија реализација, пак, зависи евроатлантската интеграција на Македонија.Не е сигурно ...

Засега нема потврда дека власта обезбедила 80 гласа за уставните измени

+инфо - 19.10.2018

Сѐ уште нема потврда дека е обезбедено двотретинско мнозинство за пристапување кон измени на Уставот за Договорот со Грција, брифира висок функционер од власта. Според ова, и по шест часа за кога првично беше најавено продолжението на собраниската ...

Со 80 гласа „за“ помина првата фаза од уставните измени

OhridNews - 19.10.2018

Со 80 гласа за Собранието вечерва ја донесе одлуката за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија. Покрај 72 пратеници од владејачкото мнозинство за пристапување кон изменување на Уставот гласаа и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Седницата за уставните измени никако да почне, пратениците прават влези-излези

А1 On - 19.10.2018

Никако да почне седницата која беше закажана за 12 часот напладне. Во собранието присутни се пратениците и од власта и од опозцијата, но официјално немаат објаснување зошто седницата се уште не е почната и по истекот на работното време на Собранието.

Се собра двотретинско мнозинство за почеток на уставните измени

Р.С.Европа - 19.10.2018

Осуммина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и од нивната коалиција вечерва гласаа за почнување на постапката за измени на Уставот, со што се постигна неопходното двотретинско мнозинство. Со 80 гласа „за“, Собранието вечерва ја донесе одлуката за пристапување ...

Се прават обиди да се обезбеди „нормално“ гласање

Независен - 19.10.2018

За 21 часот е презакажан почетокот на денешното продолжение на 61 седница за уставните измени. Висок владејачки функционер тврди за за „Независен весник“ дека е обезбедено двотретинско мнозинство, ама дека не може да се пристапи кон гласање поради ...

Седницата се одложува цел ден поради заканите од врвот на ВМРО-ДПМНЕ кон своите пратеници

+инфо - 19.10.2018

Дали ќе има двотретинско мнозинство за пристапување кон уставните измени ќе се знае на чинот на гласањето, вечерва во 21 часот, вели за Плусинфо висок функционер од власта. – Заканите што им ги упатуваа на пратениците, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Дали власта прави жесток притисок врз пратениците ?

Курир - 19.10.2018

Премиерот Зоран Заев лично е впуштен во операција за притисок врз пратениците да гласаат за Уставни измени, спротивно на нивната волја, коментираат добро упатени извори. Овие информации ги кажуваат пратениците на своите најблиски, кои велат дека се ...

Мираковска: Ќе видиме дали имаме 2/3 мнозинство

Press24 - 19.10.2018

Пратеничката на СДСМ, Соња Мираковска, изјави денеска пред седницата на која треба да се гласа за отворање на уставните измени дека на самото гласање ќе се знае дали иницијативата на Владата ќе го има потребното 2/3 мнозинсто.

ФОТО: Собраниската сала без пратеници-Доцни седницата за уставни измени закажана за 21 ч

Алфа - 19.10.2018

Се чека да започне седницата за уставни измени која по неколкучасовно одложување беше закажана да започне во 21 часот. Сепак, собраниската сала е празна во моментов, само дел од пратениците се присутни во салата.

Продолжува пленарната седница за уставни измени, власта и опозицијата останаа на истите ставови

Алфа - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции – пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

Пратениците поединчено ќе гласаат за уставните измени

А1 On - 19.10.2018

На барање на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, гласањето за уставните измени во Собранието ќе се врши со поединечно именување на ...

Продолжува собраниската расправа за уставните измени

Р.С.Европа - 19.10.2018

Собранието на Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Електронски гласаа 80 пратеници, во тек е поединечно гласање

МКД - 19.10.2018

Во пленарната сала е во тек поединечно изјаснување откако на електронското гласање за уставни промени гласаа 80 пратеници од присутни 117. ...

Пратениците гласаат поединечно, Џафери нареди да се заклучат вратите

Макфакс - 19.10.2018

Пратениците ќе гласаат поединечно, а спикерот Талат Џафери нареди да се заклучат вратите за никој да не излезе. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ претходно станаа и сакаа да ја напуштат салата. Пред тоа, пратениците гласаа за пристапување кон измени, со 80 ...

ВМРО-ДПМНЕ се враќа во Собранието, чуда се случуваат?!

+инфо - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата сѐ уште се на истите позиции – пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

Неизвесно дали денеска ќе се гласа за уставните измени

Сител - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжува неизвесноста дали денеска ќе се гласа за предлогот за пристапување кон уставни измени или пак тоа ќе се случи во текот на следната недела. Од кабинетот на претседателот на Собранието за МИА велат дека ...

ВИДЕО 80 гласа „за“ уставните измени според Договорот од Преспа

Нова ТВ - 19.10.2018

Собранието со 80 гласа „за“ вечерва го изгласаа предлогот за отворање на постапката за уставни измени како што предвидува Договорот од Преспа. Гласаа сите пратеници од парламентарното мнозинство, како и пратениците од опозицијата Елизабета Канчевска ...

Продолжува пленарната седница за уставни измени, власта и опозицијата останаа на истите ставови

Сител - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции - пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

80 пратеници гласаа „за“, почнува промената на Уставот

МКД - 19.10.2018

80 пратеници го прифатија предлогот на Владата за пристапување кон уставни измени во склад со Договорот со Грција за промена на името во Република Северна Македонија. За потребата од уставни промени гласаа 80 пратеници од присутните 117 пратеници.

Собранието со 80 гласа „За“ одлучи да пристапи кон уставни измени

А1 On - 19.10.2018

Собранието вечерва со 80 гласа „За“ и 39 гласа „Против“ донесе одлука за менување на Уставот и промена на уставното име во согласност со Договорот со Грција. На барање на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ, гласањето се вршеше поединечно со именување и ...

Седницата за уставните измени продолжува денеска, гласањето неизвесно

24Инфо - 19.10.2018

Расправата за уставните измени продолжува денеска напладне во Собранието. За дискусија се пријавени уште петнаесеттина пратеници, повеќето од нив од парламентарното мнозинство, бидејќи пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се повлече од дискутирање и ...

Со гласовите на обвинетите пратеници, потврдени уставните измени

Вечер Прес - 19.10.2018

Собранието вечерва, со 80 гласа „за„ и 39 гласа „против“ , донесе одлука за менување на Уставот и промена на уставното име во согласност со Договорот со Грција. На барање на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ, гласањето се вршеше поединечно со именување и ...

Седницата за уставни измени продолжува во 12 часот, неизвесно двотретинското мнозинство

Мета - 19.10.2018

Пратениците во Собранието денеска во 12 часот ќе ја продолжат расправата за потребата од уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа, помеѓу Македонија и Грција. Не се исклучува можноста денеска дискусијата да биде исцрпена и да се ...

Кои се пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата кои гласа ЗА пристапување кон уставни измени

Либертас - 19.10.2018

80 пратеници гласаа ЗА предлогот за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија. 39 од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалициските партнери кога се пристапи кон гласањето се тргнаа од своите места и чекаа во еден дел од салата.

Продолжува пленарната седница за уставни измени, власта и опозицијата останаа на истите ставови

Вечер Прес - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции – пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

80 пратеници гласаа за пристапување кон уставни измени

Тера - 19.10.2018

Доцна вечерва во Собранието на Македонија се гласаше Предлогот на Владата за пристапување кон уставни измени согласно Договорот од Преспа. За оваа одлука гласаа 80 пратеници, со што беше исполнет условот две третини од пратениците да се изјаснат ...

СОБРАНИЕ: Точно на пладне пратениците од власта продолжуваат со расправата за Северна

Денешен - 19.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени продолжува денеска напладне, за дискусија се пријавени уште 15-тина пратеници од кои најголемиот број се од владејачките партии. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ уште завчера се изјасни дека расправата е ...

Неизвесно дали денеска ќе се гласа за уставните измени

Либертас - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжува неизвесноста дали денеска ќе се гласа за предлогот за пристапување кон уставни измени или пак тоа ќе се случи во текот на следната недела. Седницата ќе продолжи во 12 часот со расправата на помалку 20 ...

Заев обезбеди двотретинско мнозинство во Парламентот, ќе се оди на уставни измени

Вечер Прес - 19.10.2018

Собранието на Република Македонија доцна вечерва со 80 гласа „за” ја донесе одлуката за пристапување кон измена на Уставот заради имплементација на Договорот од Преспа. Собранието со 75 гласа „за” заклучи најдоцна во рок од 15 дена да изготви ...

Кои пратеници на ВМРО – ДПМНЕ гласаа ЗА уставните промени

iPortal - 19.10.2018

Власта успеа да обезбеди двотретинско мнозинство за потребата од уставни измени. Дел од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа за се: Љубен Арнадуов, Сашо Василевски, Нола Исмаилоска Старова, Крсто Муковски, Емилија Александрова и Елизабета Канческа ...

Мираковска: Џафери ќе одлучи дали ќе се гласа денеска за уставните измени

Точка - 19.10.2018

Ги повикавме колегите да гласаат. На гласањето ќе видиме дали имаме двотретинско мнозинство, а ние веруваме и очекуваме дека ќе имаме, изјави пратеничката од СДСМ, Соња Мираковска, по повод гласањето за уставните измени во Собранието.

„Се купува ли време“: Неизвесно дали денеска ќе се гласа за уставните измени

еМагазин - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжува неизвесноста дали денеска ќе се гласа за предлогот за пристапување кон уставни измени или пак тоа ќе се случи во текот на следната недела. Од кабинетот на претседателот на Собранието за МИА велат дека ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара гласање за уставните измени

24Инфо - 19.10.2018

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара гласање за уставните измени Поминаа 19 дена од референдумот на кој народот јасно се изјасни дека нема одлука за мандат за уставни измени. Гледаме дека власта одолговлекува со седницата.

Кои се осумте пратеници од опозицијата кои гласаа за уставни измени?!

24Инфо - 19.10.2018

Кои се осумте пратеници од опозицијата кои гласаа за уставни измени?! Гласаа сите пратеници од парламентарното мнозинство, како и пратениците од опозицијата: Елизабета Канчевска Милевска, Сашо Василевски, Крсто Мукоски, Владанка Авировиќ, Емилија ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се гласа за уставните измени

Мета - 19.10.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски од претседателот на Собранието, Талат Џафери побара без дополнително одлагање да ја стави точката за уставни измени за изјаснување, да има гласање, и владејачкото мнозинство да види дека нема мнозинство и ...

Во живо – Заев обраќање на јавноста

Локално - 19.10.2018

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев, од Собранието на Македонија во 23:10 часот, ќе им се обрати на граѓаните на Македонија по повод вечерашното изјаснување на пратениците во Собранието, со што беше донесена одлука за пристапување кон ...

(Во живо) Прес-конференција на Заев по гласањето за уставни измени

Либертас - 19.10.2018

Гледајте (Во живо) Прес-конференција на Заев по гласањето за уставни измени Видео – ...

Кои осум пратеници од опозицијата гласаа за уставни измени?

Бизнис Вести - 19.10.2018

Во собранието се гласаше за почеток на уставните измени. Електронски гласале 80 пратеници „за“, воздржани немало. За уставните измени во собранието гласаа сите пратеници од парламентарното мнозинство, но и дел од пратениците од опозицијата: Сашо ...

(ВО ЖИВО) Пресконференција на премиерот Зоран Заев

iPortal - 19.10.2018

Пресконференција на премиерот Зоран Заев по изгласувањето на 2/3 мнозинство за уставните ...

Денеска во Собранието ќе се одредува судбината на Македонија – европска иднина или изолација!?

iPortal - 19.10.2018

Денеска во Собрание на Република Македонија ќе заврши расправата и најверојатно ќе се пристапи кон гласање за отворање на уставни измени заради спроведување на обврски од Договорот од Преспа.

Кои пратеници од опозицијата гласаа „За“ промена на Уставот?

еМагазин - 19.10.2018

Пратениците во македонското Собрание со 80 гласа „за“ и 39 „против“ вечерва изгласаа потреба од промена на Уставот. „За“ гласаа сите пратеници од владејачкото мнозинство и пратениците од опозицијата: Сашо Василевски, Елизабета Канчевска Милевска, ...

Седницата за уставни измени продолжува во 12 часот

CivilMedia - 19.10.2018

Пратениците во Собранието денеска во 12 часот ќе ја продолжат расправата за потребата од уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа, помеѓу Македонија и Грција. Со оглед на тоа дека останаа околку десетина пратеници пријавени за збор ...

Мираковска: Џафери ќе одлучи дали ќе се гласа денеска за уставните измени

Centar - 19.10.2018

Ги повикавме колегите да гласаат. На гласањето ќе видиме дали имаме двотретинско мнозинство, а ние веруваме и очекуваме дека ќе имаме, изјави пратеничката од СДСМ, Соња Мираковска, по повод гласањето за уставните измени во Собранието.

Пред Собрание врие од полиција – се очекува ли денеска гласање на Уставните измени?!

Република - 19.10.2018

Големо полициско обезбедување денеска е забележано околу зградата на Собранието и околу него. В рие од полиција пред собрание, се очекува ли гласање денеска поради што е побарано поголемо обезбедување? Во Собранието денеска ќе продолжи седницата за ...

Власта и опозицијата остануваат со исти ставови

MTM - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции - пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

Напладне продолжува седницата за уставни измени

Либертас - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции – пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

Пред Собрание врие од полиција – ќе се гласаат ли Уставните измени?!

Пулс24 - 19.10.2018

Околу зградата на Собранието и околу него денес е забележано големо полициско обезбедување. Се стекнува впечаток дека врие од полиција пред Собранието. Дали се очекува денес да се гласаат Уставните измани, па заради тоа е побарано поголемо ...

Милошоски бара веднаш да гласаат: Волјата на народот е посилна од притисокот врз неколку пратеници

Точка - 19.10.2018

Пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ пред почетокот на продолжението на седницата за уставните измени на прес-конференција побараа од претседателот на Собранието, Талат Џафери, веднаш да почне гласањето за измените.

Сашо Василевски дојде во Собрание

Точка - 19.10.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски дојде во Собранието и се напи кафе со своите колеги пратеници. Не е во неговиот кабинет, но ќе се појави на седницата на која треба да се гласа за уставните измени.

Неизвесност за гласањето на уставните измени

CivilMedia - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжува неизвесноста дали денеска ќе се гласа за предлогот за пристапување кон уставни измени или пак тоа ќе се случи во текот на следната недела. Од кабинетот на претседателот на Собранието за МИА велат дека ...

Милошоски: бараме гласање во Собранието веднаш

iPortal - 19.10.2018

Пратеникот Антонијо Милошоски од, како што рече, името на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара од претседателот на Собранието Талат Џафери веднаш да ја стави точката за гласање за уставните измени на дневен ред.

Обезбедено 2/3 мнозинство?

Пулс24 - 19.10.2018

Владејачката гарнитура, односно СДСМ и ДУИ неофицијално потврдуваат дека се убедени дека обезбедиле 80 пратеници или 2/3 мнозинство кои ќе гласаат за отворање на Уствот. Премиерот Заев, пак, засега доста воздржан – ништо не се знаело додека не се ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Џафери да ја стави точката за гласање, нема 2/3 мнозинство

Локално - 19.10.2018

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, побара од претседателот на собранието Талат Џафери да ја стави точката на гласање за измени на Уставот во согласност со Спогодбата од Преспа, за да се види дека нема 2/3 мнозинство, како што претходно објавија некои ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара гласање за уставните измени

Вечер Прес - 19.10.2018

Поминаа 19 дена од референдумот на кој народот јасно се изјасни дека нема одлука за мандат за уставни измени. Гледаме дека власта одолговлекува со седницата. Деветнаесет дена се одолговлекува точката да се стави на дневен ред за гласање затоа што ...

Милошоски бара веднаш да гласаат: Волјата на народот е посилна од притисокот врз неколку пратеници

Centar - 19.10.2018

Пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ пред почетокот на продолжението на седницата за уставните измени на прес-конференција побараа од претседателот на Собранието, Талат Џафери, веднаш да почне гласањето за измените.

ВИДЕО: Уставните измени, судењето „Монструм“ и саудискиот новинар Кашоги – теми во Студио 1

Либертас - 19.10.2018

Веста на денот, неофицијалната информација дека е обезбедено двотретинско мнозинство за гласање на уставните измени заради спроведување на Договорот од Преспа ќе биде во фокусот на денешното отворено Студио 1.

Милошоски: Нема двотретинско мнозинство, има притисоци

Фактор - 19.10.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери да не одолговлекува и да ја стави точката за гласање на уставните измени на дневен ред. Така ќе се докаже дека нема двотретинско мнозинство, рече попладнево на прес конференција во Собранието, пратеникот од ...

Стојан Миланов ќе гласа по сопствено убедување, не според одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 19.10.2018

Пратеникот од редовите на Социјалистичката партија на Македонија, Стојан Миланов, во изјава за „Макфакс “ вели дека тој ќе гласа самостојно, онака како што тој одлучил. Миланов тврди дека донел одлука, но ќе ја презентира на денот кога ќе се гласа ...

Дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ излегоа од Собрание, Милошоски: Тука сме; Јовановски: Во вторник… (ВИДЕО)

4NEWS - 19.10.2018

Се чини дека вечерва нема да се гласа за уставните измени. Тоа може да се забележи по излегувањето на дел од пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ од Собранието, а која беше „фатена“ од камерата на ТВ21.

Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање

Бриф - 19.10.2018

Пратениците од редовите на СДСМ се откажаа од дискусиите, јавува репортерот на ТВ21. 15 пратеници кои беа пријавени за збор, според информациите од Собрание се повлечени и продолжнието на седницата за уставни промени се очекува да продлжи со ...

Собраниската седница за уставни измени треба да продолжи во 21 часот

24Инфо - 19.10.2018

Собраниската седница за уставни измени треба да продолжи во 21 часот Не се знае дали ќе се гласа или пак ќе продолжи дискусијата за која се останати уште десетина пратенци од мнозинството.

Седницата се одложува цел ден поради заканите од врвот на ВМРО-ДПМНЕ кон своите пратеници

Либертас - 19.10.2018

Дали ќе има двотретинско мнозинство за пристапување кон уставните измени ќе се знае на чинот на гласањето, вечерва во 21 часот, вели за Плусинфо висок функционер од власта. – Заканите што им ги упатуваа на пратениците, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Отворено Студио 1: Нови избори или уставните промени ќе поминат во парламентот

Либертас - 19.10.2018

Одложувањето на почетекот на собраниската седница, на која се очекуваше дека ќе се гласа за отпочнувањето на постапката за уставни измени, затоа што наводно е обезбедено потребното мнозинство од 80 гласови, е знак дека мора да се продолжи со ...

Сашо Василевски дојде во Собрание

24Инфо - 19.10.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски дојде во Собранието и се напи кафе со своите колеги пратеници. Не е во неговиот кабинет, но ќе се појави на седницата на која треба да се гласа за уставните ...

(ВИДЕО) Милошоски: Џафери веднаш да ја стави точката за уставни измени на дневен ред

Либертас - 19.10.2018

Поминаа 19 дена од неуспешениот рефередум на кој народот се изјасни дека не дава андат за уставни измени. Власта одолговлекува со гласањето затоа што се свесни дека за претениците поважна е волјата на народот од притисоците.

Седницата се одложува цел ден поради заканите од врвот на ВМРО-ДПМНЕ кон своите пратеници

iPortal - 19.10.2018

Дали ќе има двотретинско мнозинство за пристапување кон уставните измени ќе се знае на чинот на гласањето, вечерва во 21 часот, вели за Плусинфо висок функционер од власта. Заканите што им ги упатуваа на пратениците, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...

(Во живо) Заев се врати во Собранието, се чекаат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 19.10.2018

Во собраниската сала каде во секој момент треба да започне седницата за потребата од уставни измени, предмалку пристигна и премиерот Зоран Заев. Присутни се сите пратеници од владејачкото мнозинство и неколку пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема 2/3 мнозинство, бараат гласање за да се види тоа

еМагазин - 19.10.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски со нецелосна пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ одржа прес конференција во македонското Собрание, на која рече дека власта не успеала да обезбеди двотретинско мнозинство и побара претседателот на Собранието, ...

Со 80 гласа ЗА Собранието донесе одлука за уставни измени

24Инфо - 19.10.2018

Со 80 гласа ЗА Собранието донесе одлука за уставни измени Власта обезбеди двотретинско мнозинство и 80 пратеници гласаа за потребата да се пристапи кон уставни измени. Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ побара пратениците да се изјаснат поединечно, бидејќи ...

Собранието со 80 гласа „За“ одлучи да пристапи кон менување на Уставот

МК News - 19.10.2018

По цел ден чекање на почетокот на собраниската седница за уставни измени, вечерва владејачкото мнозинство успеа да обезбеди двотретинско мнозинство за предлогот на Владата за потребата од уставни измени.

Колку пратеници има ВМРО-ДПМНЕ во Парламентот и кој стои зад партијата

Фактор - 19.10.2018

Во пратеничкиот состав, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ по изборите во 2016 година брои 42 луѓе. На прес конференцијата во Собранието попладнево зад Антонио Милошоски кој зборуваше стоеја вкупно 27 пратеници.

Со 80 гласа ,,ЗА” Собранието ја изгласа потребата од донесување на уставните измени

Пулс24 - 19.10.2018

39 пратеници гласаа против измените на Уставот. На барање на пратеникот Драган Данев за поименично гласање , пратениците се изјаснија кој гласал за промена на Уставот , со што се отвора прифаќање на Договорот од Преспа за промена на името Република ...

ВМРО-ДПМНЕ: Бараме веднаш да се гласа!

Република - 19.10.2018

Пратеникот Антонио Милошоски на прес конференција одржана во Собранието, побара веднаш да се гласа за уставните измени, бидејки како што истакна тој очигледно било дека намерно веќе 19 дена се одолговлекува гласањето.

ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се гласаат уставните измени

Пулс24 - 19.10.2018

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ побара од претседателот на Парламентот Талат Џафери без дополнително одлагање да ја стави точката на изјаснување, да има гласање, и владеачкото мнозинство да види дека нема мнозинство и дека нема мандат да покрене ...

ВИДЕО: Само 30-тина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ излегоа да го поддржат партискиот став против Договорот од Преспа

Либертас - 19.10.2018

Дел од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата За подобра Македонија, околу 30-тина пратеници од вкупно 48, побараа од собранискиот спикер Талат Џафери точката за уставните измени веднаш да ја стави на гласање.

Пратениците решаваат: Уставни измени или избори?

Либертас - 19.10.2018

Во пресрет на денешната седница на парламентот, од Брисел и Вашингон стигнаа пораки на охрабрување до пратениците за поддршка за уставните измени. Руското МНР тоа го нарече „најгрубото мешање на САД и ЕУ“.

Проверката на гласовите на пратениците поединечно го потврди двотретинското мнозинство

МК News - 19.10.2018

Проверката на гласовите на пратениците поединечно го потврди двотеретинското мнозинство 80 пратеници го прифатија предлогот на Владата за пристапување кон уставни измени во склад со Договорот со Грција за промена на името во Република Северна ...

Пратениците решаваат: Уставни измени или избори?

Бриф - 19.10.2018

Во пресрет на денешната седница на парламентот, од Брисел и Вашингон стигнаа пораки на охрабрување до пратениците за поддршка за уставните измени. Руското МНР тоа го нарече „најгрубото мешање на САД и ЕУ“.

Продолжува расправата за уставните измени

Тера - 19.10.2018

Пратениците во македонското Собрание денеска треба да ја продолжат расправата за потребата од уставните измени, а не се исклучува можноста дискусијата да биде исцрпена и да се пристапи кон гласање, со оглед дека опозициските пратеници претходно ги ...

Собранието гласа - денеска ќе се знае дали ќе има предремени избори

Скопје инфо - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции - пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

Заев обезбеди двотретинско мнозинство во Парламентот, Македонија продолжува кон ЕУ и НАТО

Бриф - 19.10.2018

Собранието на Република Македонија доцна вечерва со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за пристапување кон измена на Уставот заради имплементација на Договорот од Преспа. Собранието со 75 гласа „за“ заклучи најдоцна во рок од 15 дена да изготви ...

Пратениците стравуваат за личната и безбедноста на нивните семејства – низ собраниските ходници Заев не бира средства ...

Република - 19.10.2018

Продолжението на 60-тата пленарна седница на Собранието на Република Македонија, на која треба да се гласа за уставни измени, се уште не е започната иако беше закажана за 15 часот откако во 12 часот не беше обезбеден кворум за работа.

Продолжува расправата за уставните измени, денеска е можно и да се гласа

Република - 19.10.2018

Во македонското Собрание денеска продолжува расправата за потребата од уставните измени. Не се исклучува можноста дискусијата да биде исцрпена и да се пристапи кон гласање, со оглед дека опозициските пратеници претходно ги откажаа дискусиите.

ВМРО-ДПМНЕ бара да се истражи дали се вршат притисоци врз пратеници

Фактор - 19.10.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат Јавното обвинителство да испита дали како што пишувале некои медиуми, се поткупувале пратеници и се вршело притисок за да гласаат за уставни измени. Велат дека никој не смее ниту надвор од седница да врши притисок на пратениците.

80 пратеници гласаа „за“ уставни промени, во тек е поединечно изјаснување

4NEWS - 19.10.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери вечерва ја стави точката за измени на уставот на гласање, при што гласаа 80 пратеници и сите гласаа „ЗА“. Меѓутоа по барање на пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Драган Данев, ќе се врши ...

Вечерва во 21 часот продолжува седницата за уставните измени

4NEWS - 19.10.2018

Во Собранието и натаму нема официјална информација околу тоа што ќе се случува и кога ќе се гласа за уставните измени. Премиерот Заев и дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ веќе го напуштија Собранието, но не кажаа точно дали ќе има вчерва гласање за ...

Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање

Република - 19.10.2018

Пратениците од редовите на СДСМ се откажаа од дискусиите, пренесува ТВ21. 15 пратеници кои беа пријавени за збор, според информациите од Собрание се повлечени и продолжнието на седницата за уставни промени се очекува да продлжи со директно гласање.

Сашо Василевски: Не можам да кажам дали ќе гласам за уставни измени

Точка - 19.10.2018

Не можам ништо да ви кажам. На координација сум, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски за „Макфакс“ прашан дали ќе гласа за уставни измени. „Ќе видите“, додаде тој и не ја исклучи можноста да даде зелено светло за почеток на ...

(Во живо) Прес-конференција на Заев по гласањето за уставните измени

МК News - 19.10.2018

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција откако Собранието ја изгласа одлуката за пристапување кон уставните ...

ВО ЖИВО: Прес на Заев по гласањето

Република - 19.10.2018

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција откако Собранието ја изгласа одлуката за пристапување кон уставните ...

Обезбедено двотретинско мнозинство во Парламентот за уставни измени

MTM - 19.10.2018

Собранието на Република Македонија доцна вечерва со 80 гласа „за" ја донесе одлуката за пристапување кон измена на Уставот заради имплементација на Договорот од Преспа. Собранието со 75 гласа „за" заклучи најдоцна во рок од 15 дена да изготви ...

Василевски: Ќе видите дали ќе гласам

Фактор - 19.10.2018

Не можам ништо да ви кажам. На координација сум, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски за „А1он“ , прашан дали ќе гласа за уставни измени. „Ќе видите“, додаде тој и не ја исклучи можноста, да даде зелено светло за почеток на ...

Василевски одби јасно да одговори дали ќе гласа за уставни измени: Ќе видите

Либертас - 19.10.2018

Не можам ништо да ви кажам. На координација сум, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски за „ А1он “, прашан дали ќе гласа за уставни измени. „Ќе видите“, додаде тој и не ја исклучи можноста, да даде зелено светло за почеток на ...

80 пратеници гласаа ЗА пристапување кон уставни измени

Либертас - 19.10.2018

80 пратеници гласаа ЗА предлогот за пристапување кон измени на Уставот на Република Македонија. Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев побара поединечно ...

Сашо Василевски: Не можам да кажам дали ќе гласам за уставни измени

Centar - 19.10.2018

Не можам ништо да ви кажам. На координација сум, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Василевски за „Макфакс“ прашан дали ќе гласа за уставни измени. „Ќе видите“, додаде тој и не ја исклучи можноста да даде зелено светло за почеток на ...

Седницата за уставните измени продолжува денеска, гласањето неизвесно

Точка - 19.10.2018

Расправата за уставните измени продолжува денеска напладне во Собранието. За дискусија се пријавени уште петнаесеттина пратеници, повеќето од нив од парламентарното мнозинство, бидејќи пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се повлече од дискутирање и ...

Собранието со 80 гласа „За“ донесе одлука за промена на Уставот

еМагазин - 19.10.2018

Пратениците во македонското Собрание со 80 гласа „за“ изгласаa промена на Уставот. Пратеникот Драган Данев во име на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата поради значењето на оваа историска ноќ за државата и за македонскиот народ побара да се овозможи гласањето ...

Пратеникот Стојан Миланов ќе гласа по сопствено убедување, не според одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 19.10.2018

Пратеникот од редовите на Социјалистичката партија на Македонија, Стојан Миланов, во изјава за „Макфакс“ вели дека тој ќе гласа самостојно, онака, како што тој одлучил. Миланов тврди дека донел одлука, но ќе ја презентира на денот кога ќе се гласа ...

Пратеникот Стојан Миланов ќе гласа по сопствено убедување, не според одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Centar - 19.10.2018

Пратеникот од редовите на Социјалистичката партија на Македонија, Стојан Миланов, во изјава за „Макфакс“ вели дека тој ќе гласа самостојно, онака како што тој одлучил. Миланов тврди дека донел одлука, но ќе ја презентира на денот кога ќе се гласа за ...

Седницата за уставните измени презакажана за 15 часот

Centar - 19.10.2018

Седницата за уставните измени што требаше да започне во 12 е презакажана за 15 часот. Неофицијално, обезбедено е потребното дво-третинско мнозинство за гласање на уставните измени, но се уште не е извесно дали денеска ќе се пристапи кон гласање.

Македонија победи: Пратениците го изгласаа пристапувањето кон Уставни измени

Centar - 19.10.2018

Собранието со 80 гласа за, без воздржани и против ја донесе одлуката за пристапување кон измени на уставот. Во моментов на барање на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ пратениците гласаат ...

Собранието со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за потреба од уставни измени

Мета - 19.10.2018

По цел ден чекање на почетокот на Собраниската седница за уставни измени, вечерва владејачкото мнозинство успеа да обезбеди двотретинско мнозинство за предлогот на Владата за потребата од уставни измени.

За одлуката гласаа 80 пратеници поединечно

Бриф - 19.10.2018

Проверката на гласовите на пратениците поединечно го потврди двотеретинското ...

Продолжува пленарната седница за уставни измени, власта и опозицијата останаа на истите ставови

CivilMedia - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции – пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

Седницата за уставните измени презакажана за 15 часот

Точка - 19.10.2018

Седницата за уставните измени што требаше да започне во 12 е презакажана за 15 часот. Неофицијално, обезбедено е потребното дво-третинско мнозинство за гласање на уставните измени, но се уште не е извесно дали денеска ќе се пристапи кон гласање.

Со 80 гласови отворена процедурата ЗА уставни измени

Денешен - 19.10.2018

По поединечното гласање во Собранието извршено по 22 часот, со 80 изгласано е дека се отвора постапката за промена на Уставот на РМ согласно Преспанскиот договор. ЗА гласаа сите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои беа во притвор и беа ослободени денови, ...

Изгласано пристапувањето кон измени на Уставот: Пратениците гласаа поединечно, Џафери нареди да се заклучат вратите

Локално - 19.10.2018

Пратениците гласаа поединечно на седницата за пристапување на измени на Уставот во согласност со Спогодбата од Преспа, а спикерот Талат Џафери нареди да се заклучат вратите за никој да не излезе.

Стојан Миланов ќе гласа по сопствено убедување, не според одлуката на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 19.10.2018

Пратеникот од редовите на Социјалистичката партија на Македонија, Стојан Миланов, во изјава за „Макфакс “ вели дека тој ќе гласа самостојно, онака како што тој одлучил. Миланов тврди дека донел одлука, но ќе ја презентира на денот кога ќе се гласа ...

Падна одлука: Власта УСПЕА да собере двотретинско мнозинсто

iPortal - 19.10.2018

Предмалку пратениците гласаа за уставните промени. Вклупно ЗА гласаа 80 пратеници со што зпочна процесот на вметнување на уставните амандмани во Уставот на Република Македонија. Во моментов пратеникот Данев побара процедурално во кој пратениците ќе ...

ДЕН Д ЗА МАКЕДОНИЈА: Ќе има уставни измени или вонредни избори-прашање е сега!

Фактор - 19.10.2018

По еднодневната пауза пратениците се враќаат во собраниските клупи. Во текот на тридневната пауза пратениците на власта и опозицијата ги задржаа целосно спротивставените ставови, а расправата за уставните измени продолжува денес, кога се очекува и ...

Судбоносен ден за Македонија: Чудо во пет за дванаесет или нова политичка голгота?

еМагазин - 19.10.2018

Ќе биде ли денешниот ден судбоносен за иднината на Македонија или пак нашата земја ќе влезе во нова политичка голгота манифестирана преку нови парламентарни избори е прашање кое заслужува внимание со оглед на тоа што пратениците во Собранието денес ...

Макфакс: Авировиќ ќе гласа за уставни измени

Фактор - 19.10.2018

Пратеничката од СПМ, Владанка Авировиќ, ќе гласа за уставни измени со цел да му се даде шанса на процесот за членство во ЕУ и НАТО, дознава „Макфакс“ од извори блиски на пратеничката. За разлика од Авировиќ, пратеникот Стојан Миланов се откажа од ...

Продолжува пленарната седница за уставни измени, власта и опозицијата останаа на истите ставови

Локално - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции – пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

Владата обезбеди двотретинско мнозинство, „за“ уставни измени гласаа и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 19.10.2018

За гласаа и Владанка Авировиќ, Емилија Александрова, Нола Исмајловска и Заќир Рамчиловиќ. Собранието со 80 гласа ја донесе одлуката за пристапување кон уставни измени. За гласаа и пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои се обвинети во предмети на СЈО и тоа Сашо ...

Неизвесно дали денеска ќе се гласа за уставните измени

Н.Македонија - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжува неизвесноста дали денеска ќе се гласа за предлогот за пристапување кон уставни измени или пак тоа ќе се случи во текот на следната недела. Од кабинетот на претседателот на Собранието за МИА велат дека ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара гласање за уставните измени

Н.Македонија - 19.10.2018

Поминаа 19 дена од референдумот на кој народот јасно се изјасни дека нема одлука за мандат за уставни измени. Гледаме дека власта одолговлекува со седницата. Деветнаесет дена се одолговлекува точката да се стави на дневен ред за гласање затоа што ...

Собранието го изгласа предлогот за пристапување кон уставни измени

Н.Македонија - 19.10.2018

Осумдесет пратеници гласаа за пристапување кон уставни измени, со што Владата го обезбеди двотретинското мнозинство во Собранието, на вечерашната седница. На барање на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ, пратениците потоа се изјаснуваа поединечно, при што ...

Продолжува расправата за уставните измени, денес е можно и да се гласа

Н.Македонија - 19.10.2018

Пратениците во македонското Собрание денеска треба да ја продолжат расправата за потребата од уставните измени, а не се исклучува можноста дискусијата да биде исцрпена и да се пристапи кон гласање, со оглед дека опозициските пратеници претходно ги ...

Уставните измени, судењето „Монструм“ и саудискиот новинар Кашоги – теми во Студио 1

1tv - 19.10.2018

Веста на денот, неофицијалната информација дека е обезбедено двотретинско мнозинство за гласање на уставните измени заради спроведување на Договорот од Преспа ќе биде во фокусот на денешното отворено Студио 1.

Џафери пресече – во 21 часот продолжува седницата за уставните измени

1tv - 19.10.2018

Во Собранието и натаму нема официјална информација околу тоа што ќе се случува и кога ќе се гласа за уставните измени. Премиерот Заев и дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го напуштија Собранието.

И денес неизвесно гласањето на уставните амандмани

1tv - 19.10.2018

Во Собранието продолжува неизвесноста дали денеска ќе се гласа за предлогот за пристапување кон уставни измени или пак тоа ќе се случи во текот на следната недела. Од кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери велат дека седницата ќе ...

ВМРО-ДПМНЕ побара власта да не одолговлекува и веднаш да се премине на гласање (видео)

365 - 19.10.2018

Непосредно пред закажаниот почеток во 15:00 часот на продолжението на седницата за уставните измени, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ одржи прес конференција во Собранието на Република Македонија.

Отворено Студио 1: Нови избори или уставните промени ќе поминат во парламентот

1tv - 19.10.2018

Одложувањето на почетекот на собраниската седница, на која се очекуваше дека ќе се гласа за отпочнувањето на постапката за уставни измени, затоа што наводно е обезбедено потребното мнозинство од 80 гласови, е знак дека мора да се продолжи со ...

Собранието со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за пристапување кон измена на Уставот за имплементација на Договорот од ...

Денар - 19.10.2018

Собранието на Република Македонија доцна вечерва со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за пристапување кон измена на Уставот заради имплементација на Договорот од Преспа. Собранието со 75 гласа „за“ заклучи најдоцна во рок од 15 дена да изготви ...

Денеска ќе се знае дали ќе има уставни измени или предвремени избори

AKO - 19.10.2018

Денеска во Собрание на Република Македонија ќе заврши расправата и најверојатно ќе се пристапи кон гласање за отворање на уставни измени заради спроведување на обврски од Договорот од Преспа.

Милошоски побара Џафери да свика гласање за да видат дека немаат мнозинство за уставни измени

AKO - 19.10.2018

Во отсуство на неколку пратеници од ВМРО ДПМНЕ,Антонио Милошоски побара од претседателот на Собрание на РМ, Талат Џафери, да ја стави точката на гласање, за да видат дека немаат двотретинско мнозинство.

Собраниската седница за уставни измени продолжува, власта и опозицијата останаа на истите ставови

1tv - 19.10.2018

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Владејачкото мнозинство и опозицијата се уште се на истите позиции – пратениците од власта сметаат дека предлогот ...

Последни обиди за двотретинско мнозинство за уставните измени

Телма - 18.10.2018

Се очекува утре да заврши дебатата за потребата од пристапување кон уставни измени. Партиите со последни обиди да се обезбеди двотретинско мнзоинство. Пратеничката група на СДСМ ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да ја искористат како што велат ...

Заев: Верник сум, верувам во чуда, па и во двотретинско мнозинство

24 Вести - 18.10.2018

Се уште има време до утре кога ќе биде гласањето за уставните измени на собраниската седница да се случат чуда порача премиерот Заев. Вели оптимист е и денеска уште еднаш ги повика пратениците од опозициската ВМРО ДПМНЕ да соберат храброст и да ...

Фактор24: Уставни измени или предвремени избори?

24 Вести - 18.10.2018

Ќе придонесе ли понудата на премиерот зоран заев за национално помирување, конечно власта и опозицијата во еден глас да говорат за стратешките и националните интереси на државава? Дали некој однадвор на Заев му шепнал да излезе со таков предлог? ...

ДУИ против идејата за предвремени избори

Алсат-М - 18.10.2018

Еден ден пред можното гласање за потребата од уставни измени, двете најголеми партии во македонскиот политички блок ги потенцираат разликите во однос на гласањето. Иако СДСМ смета дека колегите од опозицијата ќе ги надминат, како што велат, ...

Заев верува во чуда, ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени

ТВ21 - 18.10.2018

Кај парламентарното мнозинство и натаму владее оптимизам дека ќе обезбеди 2/3 од вкупниот број на пратеници кои ќе гласаат за уставни измени. Од друга страна, ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека е против уставните измени.

Заев на ФБ: Пратеници да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки

24 Вести - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална Фејсбук страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста која е пред нив. - Пратеници, да кажеме ДА на можноста пред нас.

Собраниската расправа за уставните измени продолжува утре

24 Вести - 18.10.2018

Собранието на Република Македонија в петок ќе ја продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Во Брисел преговори со НАТО, во Скопје пребројување на мнозинството

Deutsche Welle - 18.10.2018

Дебатата за уставни измени доби еден ден „пауза“. Македонија денеска ги почнува преговорите со НАТО, со надеж дека тој процес ќе биде заверен и од парламентарно мнозинство Фреквентно и жестоко е во триаголникот Брисел - Скопје -Атина.

Заев: Историјата ги памети правилните одлуки

Фокус - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев повика на правилна и вистинска одлука на пратениците од Собранието, кои деновиве водат дебати за уставни измени. Премиерот порача да се каже „да“ на можноста која е пред нив. „Пратеници, да кажеме ДА на можноста пред нас.

Заев: Пратеници да кажеме „да", историјата ги памети правилните одлуки

Канал5 - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална Фејсбук страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста која е пред нив. - Пратеници, да кажеме ДА на можноста пред нас.

Груби: Изборите не се решение, решението е Македонија да биде дел од ЕУ и НАТО

ТВ21 - 18.10.2018

Артан Груби, пратеникот на ДУИ во Собранието денеска на прес конференција се изјасни околу идните активности во Собранието. Тој е убеден дека на крајот разумот ќе победи и дека ќе има двотретинско мнозиство за прифаќање на уставните измени, кои, ...

Заев: Се надевам да се изнедри двотретинско мнозинство-верник сум -верувам во чуда!

Канал5 - 18.10.2018

Дебатата за уставни измени, доби еден ден пауза за власта и опозицијата да се обидат да ги доближат ставовите. Од владејачкото мнозинство и денеска ја повикаа опозицијата да гласа во законодавниот дом, а премиерот Заев вели дека очекува до утре да ...

Премиерот верува во чуда, пред утрешното гласање за уставните измени

Телма - 18.10.2018

Премиерот се надева на чудо на утрешната собраниска седница. Не открива дали е обезбедено двотретинско мнозинство, но се надева дека пратениците ќе смогнат сили, ќе се охрабрат и ќе гласаат за потребата од уставни измени.

Заев: Пратеници да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки

Стандард - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална Фејсбук страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста која е пред нив. – Пратеници, да кажеме ДА на можноста пред нас.

Заев: Пратеници да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки

А1 On - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална Фејсбук страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста која е пред нив. – Пратеници, да кажеме ДА на можноста пред нас.

Заев: Пратеници да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки

МКД - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална Фејсбук страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да" за можноста која е пред нив. „Пратеници, да кажеме ДА на можноста пред нас.

Пратениците од власта повикуваат на поддршка за уставните измени, ВМРО-ДПМНЕ не знае од каде го црпат оптимизмот

Сител - 18.10.2018

Власта е убедена дека има двотретинско мнозинство за промена на Уставот но и покрај инсистирањето на опозицијата, утре веројатно нема да дозволи гласање во Собранието. Тунтев вели дека ако не поминат измените на Уставот, тогаш изборите ќе бидат ...

Заев до пратениците: Историјата ги памети правилните одлуки

Нова ТВ - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев преку социјалните мрежи повика на правилна и вистинска одлука на пратениците од Собранието, каде изминатите неколку дена се водеше дебата за потребата од уставни измени.

Заев: Пратеници да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки

Независен - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална Фејсбук страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста која е пред нив. - Пратеници, да кажеме ДА на можноста пред нас.

СДСМ сè уште се надева на двотретинско мнозинство

Р.С.Европа - 18.10.2018

Очекувањата се дека утре ќе се гласа за пристапување кон уставните измени. Владејачкото мнозинство и аналитичарите очекуваат дека е можно 80 пратеници да гласаат ЗА, но ВМРО-ДПМНЕ тврди дека нивната пратеничка група нема да ги поддржи уставните ...

Груби: Избори не се решение, сите пратеници да гласаат за уставни измени

Макфакс - 18.10.2018

Сите 120 пратеници ветија дека ќе ја интегрираат земјата во ЕУ и НАТО и дека ќе го решат спорот со Грција, убедени сме дека сите ќе дадат глас „за“, порача пратеникот Артан Груби од ДУИ. Тој рече дека очекува сите пратеници да се вразумат, да ...

Заев ги повика пратениците да донесат правилна одлука

+инфо - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална Фејсбук страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста која е пред нив. – Пратеници, да кажеме ДА на можноста пред нас.

Груби: Избори не се решение, сите пратеници да гласаат за уставни измени

Слободен Печат - 18.10.2018

Сите 120 пратеници ветија дека ќе ја интегрираат земјата во ЕУ и НАТО и дека ќе го решат спорот со Грција, убедени сме дека сите ќе дадат глас за уставните измени, порача пратеникот Артан Груби од ...

Заев: Пратеници да кажеме „да“ на можноста пред нас

Макфакс - 18.10.2018

Пратеници, да кажеме „да“ на можноста пред нас, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев на неговиот профил на „Фејсбук“. Тој додаде дека историјата ги памети правилните одлуки. Премиерот се обрати до пратениците и преку неговиот „Твитер“ профил, ...

Избори или 80 гласа „за“– што ќе означи ѕвончето на Заев

Независен - 18.10.2018

Почиста слика околу тоа дали Македонија е поблиску до нова промена на Уставот или до вонредни избори се очекува да се исцрта на денешното – трето продолжение на седницата за пристапување кон уставни измени, што веројатно ќе биде и последно – барем ...

(ВИДЕО) Груби: Избори не се решение, сите пратеници да гласаат „за“ уставни измени

А1 On - 18.10.2018

Сите 120 пратеници ветија дека ќе ја интегрираат земјата во ЕУ и НАТО и дека ќе го решат спорот со Грција, убедени сме дека сите ќе дадат глас „за“, порача пратеникот Артан Груби од ДУИ. Тој рече дека очекува сите пратеници да се вразумат, да ...

Уште еден ден за убедување на пратениците од опозицијата, расправата за уставните измени продолжува утре

МКД - 18.10.2018

Утре во 12 часот треба да продолжи собраниската расправа за пристапување кон измени на Уставот во врска со Договорот за името со Грција. Според текот на собраниската расправа во последните три дена тешко може да се претпостави дека власта обезбедила ...

Двотретинското мнозинство виси во воздух

CivilMedia - 18.10.2018

Артан Груби, на денешната прес-конференција изјави дека е убеден дека на крајот разумот ќе победи и дека ќе има двотретинско мнозинство за прифаќање на уставните измени. Денеска во Собранието нема расправа за уставните измени.

Пратеници да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки, повика Заев

Пулс24 - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална Фејсбук-страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста која е пред нив. – Пратеници, да кажеме ДА на можноста пред нас.

Заев: Пратеници да кажеме „да“ на можноста пред нас

24Инфо - 18.10.2018

Пратеници, да кажеме „да“ на можноста пред нас, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев, на неговиот ...

Расправата за уставните измени продолжува во петок

CivilMedia - 18.10.2018

Откако пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ соопштија дека се откажуваат од дебатата, велејќи дека е јалова, како и дека ќе гласаат против уставните измени, претседателот на Собранието, Талат Џафери, рече дека расправата ...

Заев: Пратеници да кажеме „да“ на можноста пред нас

Centar - 18.10.2018

Пратеници, да кажеме „да“ на можноста пред нас, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев, на неговиот фејсбук-профил. Тој додаде дека историјата ги памети правилните одлуки. Премиерот се обрати до пратениците и преку неговиот твитер-профил, од ...

Неизвесност пред гласањето за уставните измени

CivilMedia - 18.10.2018

Со посетата на членовите на Комитетот за интеграција во НАТО и на Работниот комитет за интерација на седиштето на Алијансата во Брисел денеска и утре почнуваат претпристапните разговори за членство на Македонија во најголемиот воено-политички сојуз ...

Неизвесно до последна секунда: Некогаш чуда се случуваат!

Вечер Прес - 18.10.2018

Неизвесна е завршницата на собраниската седница, на која, според најавите, утре се очекува да се гласа за потребата од уставни измени. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на координација во средата донесоа одлука да се откажат од своите дискусии, а за збор се ...

Владејачкото мнозинство очекува 80 пратеници да гласаат „за“

Локално - 18.10.2018

Владејачкото мнозинство и аналитичарите очекуваат дека е можно 80 пратеници да гласаат „ЗА“ пристапување кон уставните измени, но ВМРО-ДПМНЕ тврди дека нивната пратеничка група нема да ги поддржи.

Во Брисел преговори со НАТО, во Скопје трка по мнозинство

Либертас - 18.10.2018

Дебатата за уставни измени доби еден ден „пауза“. Македонија денеска ги почнува преговорите со НАТО, со надеж дека тој процес ќе биде заверен и од парламентарно мнозинство Фреквентно и жестоко е во триаголникот Брисел – Скопје -Атина.

ФАКТОР МАГАЗИН: Уставни измени или предвремени парламентарни избори?

Фактор - 18.10.2018

Уставни измени или предвремени парламентарни избори? Ќе придонесе ли понудата на премиерот Зоран Заев за национално помирување, конечно власта и опозицијата во еден глас да говорат за стратешките и нациоанлните интереси на државата? Дали некој ...

Собраниската расправа за уставните измени продолжува утре

Република - 18.10.2018

Собранието на Република Македонија в петок ќе ја продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Во Брисел преговори со НАТО, во Скопје трка по мнозинство

iPortal - 18.10.2018

Дебатата за уставни измени доби еден ден „пауза“. Македонија денеска ги почнува преговорите со НАТО, со надеж дека тој процес ќе биде заверен и од парламентарно мнозинство. Фреквентно и жестоко е во триаголникот Брисел – Скопје -Атина.

Заев: Пратеници да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки

Република - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална Фејсбук страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста која е пред нив. – Пратеници, да кажеме ДА на можноста пред нас.

Груби: Избори не се решение, сите пратеници да гласаат за уставни измени

Точка - 18.10.2018

Сите 120 пратеници ветија дека ќе ја интегрираат земјата во ЕУ и НАТО и дека ќе го решат спорот со Грција, убедени сме дека сите ќе дадат глас „за“, порача пратеникот Артан Груби од ДУИ. Тој рече дека очекува сите пратеници да се вразумат, да ...

Заев: Историјата ги памети правилните одлуки

iPortal - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев повика на правилна и вистинска одлука на пратениците од Собранието, кои деновиве водат дебати за уставни измени. Премиерот порача да се каже „да“ на можноста која е пред нив. „Пратеници, да кажеме ДА на можноста пред нас.

Заев: Пратеници да кажеме „да“ на можноста пред нас

Точка - 18.10.2018

Пратеници, да кажеме „да“ на можноста пред нас, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев, на неговиот фејсбук-профил. Тој додаде дека историјата ги памети правилните одлуки. Премиерот се обрати до пратениците и преку неговиот твитер-профил, од ...

Уште колку пратеници фалат за да поминат уставните измени во Собрание

еМагазин - 18.10.2018

Иако со недели пред расправата за уставните измени да дојде на дневен ред во Собранието, на големо се шпекулираше дека власта има двотретинско мнозинство за да биде променет Уставот во Собрание, што е предвидено со договорот за името со Грција, ...

Заев: Пратеници, да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки

Н.Македонија - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална фејсбук-страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста што е пред нив. – Пратеници, да кажеме ДА на можноста пред нас.

Заев: Пратеници да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки

1tv - 18.10.2018

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална Фејсбук страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста која е пред нив. – Пратеници, да кажеме ДА на можноста пред нас.

Ганка ја повикува Канческа-Милевска јавно да каже дали ќе гласа за уставни измени

Фокус - 17.10.2018

Претходничката на Елизабета Канческа Милеска, поранешната министерка за култура во владата на Љупчо Георгиевски, Ганка Самоиловска Цветанова, ја прашува сега актуелната пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ дали ќе гласа за уставни измени.

Денеска продолжува собраниската расправа за уставните измени

Канал5 - 17.10.2018

Денеска напладне продолжува собраниската седница на чии дневен ред се уставните измени согласно преспанскиот договор. На вчерашното продолжение од седницата Мицкоски со писмо побараа да му се даде можност да говори пред пратениците, што веднаш беше ...

Уште 35 пратеници се пријавени за збор, потоа следува гласање за уставни измени

ТВ21 - 17.10.2018

Пратениците од парламентарното мнозинство и опозицијата и вчера и денес, расправаат за своите ставови, „за“ и „против“ уставните измени. Од вкупно 66 пратеници, 31 пратеник досега го имаше правото на говор, а уште 35 пратеника се пријавени да ...

Трет ден расправа за уставните измени во Собранието

24 Вести - 17.10.2018

Со слаб интензитет и без некоја поголема дебата од страна на пратениците на ВМРО ДПМНЕ течеше денешното трето продолжение на пленарната седница за уставните измени. И покрај присуството на дел од пратениците од најголемата опозициска партија ...

Расправата за уставните промени продолжува во петок, за утре закажана нова седница

ТВ21 - 17.10.2018

Расправата за уставните промени продолжува во петок, соопшти претседателот на Собранието Талат Џафери по завршувањето на денешната седница. За утре е закажана нова седница, а во петок ќе продолжи расправата каде што остануваат уште помалку од ...

Расправата за уставните измени продолжува в петок, не се знае кога ќе биде гласањето

Сакам да кажам - 17.10.2018

Собраниската расправа за измените на Уставот продолжува во петок во 12 часот, а за утре e закажана нова седница на која на дневен ред се 32 точки на измени на економски закони. Од парламентарното мнозинство велат дека ќе продолжи расправата по ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се скараа со Џафери, дел од нив го повлекоа правото за збор

ТВ21 - 17.10.2018

Дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го повлекоа своето право на збор во знак на револт кон претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој што ден претходно го одби барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да се обрати од собраниската ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Телма - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дебатата во Собранието и побараа да се пристапи кон гласање за уставните ...

Сакам да кажам - 17.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата на заедничка координација одлучиле да се откажат од дебата која што се води во Собранието за владиниот предлог за пристапување кон уставни измени, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Собранието во петок ќе ја продолжи расправата за уставните измени

Фокус - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Собранието во петок ќе ја продолжи расправата за уставните измени

Телма - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Продолжи расправата за уставните измени во Собранието

Канал5 - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Ова е трет ден од расправата за предлогот, што до Собранието беше доставен од Владата на Република Македонија, а кој произлегува од Договорот ...

Продолжи расправата за уставните измени во Собранието

24 Вести - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Ова е трет ден од расправата за предлогот, што до Собранието беше доставен од Владата на Република Македонија, а кој произлегува од Договорот ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Канал5 - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ се откажува од дебата, пратениците бараат да се пристапи кон гласање и најавуваат дека ќе гласаат против

Фокус - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Продолжува седницата за утврдување на потребите за уставни промени

Алсат-М - 17.10.2018

Собранието на Македонија денеска во 12 часот треба да ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени. Пратениците од парламентарното мнозинство и опозицијата и вчера, на вториот ден од ...

Пратениците и денес ја продолжуваат расправата за потребата од уставни измени

МКД - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија и денеска ќе продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот за уставните измени

Кајгана - 17.10.2018

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пратениците ќе гласаат против уставните промени

Нова ТВ - 17.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека “пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Слободен Печат - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Продолжи расправата за уставните измени во Собранието

Стандард - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Ова е трет ден од расправата за предлогот, што до Собранието беше доставен од Владата на Република Македонија, а кој произлегува од Договорот ...

Ганка Самоиловска Цветанова ја повика Канческа-Милевска да каже како ќе гласа

А1 On - 17.10.2018

Поранешната министерка за култура, Ганка Самоиловска Цветанова преку Твитер ја повика актуелната пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа Милевска дали ќе гласа за уставни измени. „Ја повикувам поранешната министерка за култура и пратеничка од ...

Преписка меѓу ексминистерките за култура: Ганка Цветанова ја повика Елизабета Канческа да каже дали ќе гласа за ...

Макфакс - 17.10.2018

Претходничката на Елизабета Канческа Милеска, Поранешната министерка за култура во владата на Љупчо Георгиевски, Ганка Самоиловска Цветанова јавно ја прашува нејзината наследничка Елизабета Канческа Милеска, сега пратеник на ВМРО-ДПМНЕ дали ќе гласа ...

Локвенец потсети на пораката на Мичел за храбро лидерство

+инфо - 17.10.2018

Пратеникот Хари Локвенец во своето говорење пред пратениците во Собранието каде што трет ден се дебатира за уставни измени според Договорот со Грција денеска потсети и на вчерашното писмо на помошник државниот секретар на САД Вес Мичел.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните измени

Press24 - 17.10.2018

1ТВ дознава дека пратениците на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, се откажаа од дискусиите за уставните измени. Денеска во Собрание тече третиот ден на дебата со единствена точка на дневниот ред предлог за пристапување кон измени на Уставот на ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да се прекине дебатата и веднаш да се гласа за уставните измени

Макфакс - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од, како што велат, јаловата дебата за уставните измени која што се води во Собранието на Република Македонија.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

А1 On - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Владанка Авировиќ ќе гласа „за“ измени на Уставот

А1 On - 17.10.2018

Пратеничката од Социјалистичката партија на Македонија, Владанка Авировиќ ќе гласа за уставни измени, со цел, да се даде шанса на процесот за членство во ЕУ и НАТО, дознава „А1он“ од извори блиски на пратеничката.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните измени и повикаа на гласање

МКД - 17.10.2018

Во тек е третиот ден од расправата во Собранието за пристапување кон уставни измени според Договорот од Преспа за промена на уставното име на Република Македонија. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија и ги повикаа колегите од ...

Опозицијата се откажа од парлементарната дебата за уставните измени

Нетпрес - 17.10.2018

Нема потреба од дебата, договорот беше отфрлен на референдум, ние ќе гласаме против, порачаа во средата пратениците на опозицската ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка ...

Расправата за уставните измени продолжува в петок

Нова ТВ - 17.10.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери го закажа продолжението на пленарната расправа за уставните измени в петок, а за утре закажа друга седница. Од парламентарното мнозинство велат дека има многу важни закони што треба да бидат донесени, како ...

Седницата за уставните измени продолжува в петок

Макфакс - 17.10.2018

Собранискиот спикер, Талат Џафери, ја прекина седницата за уставните измени. За утре ја закажа 60. седница по ред, со други точки на дневен ред. Според најавите, в петок се очекува да се пристапи кон гласање на владиниот предлог за пристапување кон ...

Собранието во петок ќе ја продолжи расправата за уставните измени

Слободен Печат - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Расправата за уставните измени продолжува в петок

Р.С.Европа - 17.10.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за в петок го закажа продолжувањето на расправата за уставните измени по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат против измените на Уставот

Р.С.Европа - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Пратениците од опозицијата се откажаа од дискусија, се зголемува притисокот за гласање во Собранието

Глас на Америка - 17.10.2018

Дебатата во Собранието продолжува во петок. Хан ја повика опозицијата да „се надмине себе си“ а таа пак му врати на официјален Вашингтон дека Договорот со Грција е мртов. Во Грција, Коѕијас поднесе оставка по судирот со десничарот Каменос СКОПЈЕ – ...

Протест пред Собрание, затворена улицата - продолжи расправата за уставни измени

Press24 - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Ова е трет ден од расправата за предлогот, што до Собранието беше доставен од Владата на Република Македонија, а кој произлегува од Договорот ...

Во петок се очекува да биде гласањето за промена на Уставот

Press24 - 17.10.2018

Денеска заврши третиот ден од собраниската расправа за уставни измени. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на ...

Ќе се гласа ли задутре за промена на Уставот?

Алфа - 17.10.2018

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата се откажаа од дебатирање во Собранието и побараа гласање. Соопштија дека ќе гласаат против уставните измени и ги повикаа пратениците од владејачкото мнозинство да се откажат од настапите.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните измени и повикаа на гласање

Нетпрес - 17.10.2018

Во тек е третиот ден од расправата во Собранието за пристапување кон уставни измени според Договорот од Преспа за промена на уставното име на Република Македонија. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија и ги повикаа колегите од ...

Собраниската седница за уставни измени продолжува во петок

А1 On - 17.10.2018

Собранискиот спикер, Талат Џафери ја прекина седницата за уставни измени. За утре ја закажа 60-та седница по ред, со други точки на дневен ред. Според најавите, во петок се очекува да се пристапи кон гласање на владиниот предлог за пристапување кон ...

Собраниската расправа за уставните измени продолжува в петок

+инфо - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Собранието во петок ќе ја продолжи расправата за уставните измени

Стандард - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Собранието во петок ќе ја продолжи расправата за уставните измени

Независен - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Продолжи расправата за уставните измени во Собранието

МКД - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Ова е трет ден од расправата за предлогот, што до Собранието беше доставен од Владата на Република Македонија, а кој произлегува од Договорот ...

Расправата за уставните измени продолжува в петок

Алфа - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по попладневната дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ. Пратениците од ВМРО – ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра ...

Ганка до Канческа-Милевска: Недвосмислено кажи дали ќе гласаш за уставни измени

Press24 - 17.10.2018

Претходничката на Елизабета Канческа Милеска, поранешната министерка за култура во владата на Љупчо Георгиевски, Ганка Самоиловска Цветанова се огласи на Твитер. - „Ја повикувам поранешната министерка за култура и пратеничка од редовите на ...

Собраниската за уставните измени продолжува во петок

Press24 - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Седницата продолжува в петок кога е можно и да заврши расправата за уставните измени и да се гласа

МКД - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Собранието во петок ќе ја продолжи расправата за уставните измени

Курир - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Расправата за уставните измени продолжува в петок

Нетпрес - 17.10.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери го закажа продолжението на пленарната расправа за уставните измени в петок, а за утре закажа друга седница. Од парламентарното мнозинство велат дека има многу важни закони што треба да бидат донесени, како ...

Собранието во петок ќе ја продолжи расправата за уставните измени

Сител - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Продолжи расправата за уставните измени во Собранието

Сител - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Ова е трет ден од расправата за предлогот, што до Собранието беше доставен од Владата на Република Македонија, а кој произлегува од Договорот ...

(ВИДЕО) Продолжи расправата за уставните измени во Собранието

Независен - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Ова е трет ден од расправата за предлогот, што до Собранието беше доставен од Владата на Република Македонија, а кој произлегува од Договорот ...

72 од 80 – со толку пратеници „располага“ мнозинството во Собрание за уставните измени

Таратур - 17.10.2018

Вчерашната дебата во Собрание го повтори ставот на дел од пратениците од опозицијата решени да не ги поддржат уставните измени. Со ова се уште нема промени во бројот на пратеници кои поддржуваат да се смени името на државата.

Продолжи расправата за уставните измени во Собранието

Курир - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Ова е трет ден од расправата за предлогот, што до Собранието беше доставен од Владата на Република Македонија, а кој произлегува од Договорот ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Стандард - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја баталија дебатата, ќе гласаат против уставните измени

+инфо - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата, ќе гласаат против уставните измени

Независен - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Сител - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Владанка Авировиќ ќе гласа „за“ измени на Уставот

Макфакс - 17.10.2018

Пратеничката од Социјалистичката партија на Македонија, Владанка Авировиќ ќе гласа за уставни измени, со цел, да се даде шанса на процесот за членство во ЕУ и НАТО, дознава „Макфакс“/а1он од извори блиски на пратеничката.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата: Нема потреба од дебата, договорот беше отфрлен на референдум, ние ќе гласаме ...

Курир - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, информираат тие.

Неколкумина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ вчера побараа Заев и Мицкоски да се договорат

МКД - 17.10.2018

Во текот на вчерашната собраниска седница, неколкумина опозициски пратеници ги повикаа лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски да седнат, да разговараат и да најдат решение за Договорот од Преспа и за уставните измени за да ...

Колективна амнестија не е опција. Ќе има ли пратеници да отворат „врата“ за Уставот?

Независен - 17.10.2018

Пратениците што вечерта на 27 април минатата година им ги отворија вратите на Собранието на протестантите сега се „осомничени“ како можни гласачи на владиниот предлог за пристапување кон уставни измени.

Трет ден расправа во Собранието за уставните измени со Договорот од Преспа

iPortal - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија и денеска ќе продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

ВМРО-ДПМНЕ бара да се прекине дебатата и веднаш да се гласа за уставните измени

Centar - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од, како што велат, јаловата дебата за уставните измени што се води во Собранието на Република Македонија.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Либертас - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Протест пред Собрание, затворена улицата - продолжи расправата за уставни измени

Скопје инфо - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Ова е трет ден од расправата за предлогот, што до Собранието беше доставен од Владата на Република Македонија, а кој произлегува од Договорот ...

Ганка Цветанова ја повика Канческа Милевска јавно да се изнесе дали ќе гласа за уставните измени

еМагазин - 17.10.2018

Поранешната министерка за култура, Ганка Цветанова преку својот Твитер профил јавно ја повика поранешната министерка за култура и актуелна пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа Милевска јавно да се изнесе дали ќе гласа за уставните измени „Ја ...

Ганка Цветанова се посомнева во Елизабета Канческа Милевска

Фактор - 17.10.2018

Во комуникација на две поранешни министерки за култура од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Ганка Самоилова ја праша на Твитер својата наследничка Елизабета Канческа Милевска дали како пратеник ќе гласа позитивно за уставни изменина собраниската седница во ...

Протест пред Собрание, затворена улицата – продолжи расправата за уставни измени

24Инфо - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Ова е трет ден од расправата за предлогот, што до Собранието беше доставен од Владата на Република Македонија, а кој произлегува од Договорот ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата: Ќе гласаат против уставните измени

еМагазин - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Ганка ја повикува Канческа-Милевска јавно да каже дали ќе гласа за уставни измени

Локално - 17.10.2018

Претходничката на Елизабета Канческа Милеска, поранешната министерка за култура во владата на Љупчо Георгиевски, Ганка Самоиловска Цветанова, ја прашува сега актуелната пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ дали ќе гласа за уставни измени.

Во Собрание продолжува расправата за уставните измени

Мета - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија и денеска ќе продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Бриф - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Преписка меѓу ексминистерките за култура: Ганка Цветанова ја повика Елизабета Канческа да каже дали ќе гласа за ...

Точка - 17.10.2018

Поранешната министерка за култура во владата на Љупчо Георгиевски, Ганка Самоилова-Цветанова, јавно ја прашува нејзината наследничка, Елизабета Канческа-Милеска, сега пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, дали ќе гласа за уставните измени во Собранието.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Вечер Прес - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Без опозицијата Собранието в петок ќе ја продолжи расправата за уставните измени

MTM - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

МК News - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Собранието во петок ќе ја продолжи расправата за уставните измени

Вечер Прес - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Продолжи расправата за уставните измени во Собранието

Бриф - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Ова е трет ден од расправата за предлогот, што до Собранието беше доставен од Владата на Република Македонија, а кој произлегува од Договорот ...

Собрание: За придавката „северна“ попладнево говореа само пратеници на СДСМ

Денешен - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи в петок, рече собранискиот спикер Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ. Пратениците од ВМРО – ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ ...

Нова стратегија: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да дискутираат?

Фактор - 17.10.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ донеле нова стратегија да се откажат од најавениоте дискусии на собранисклата седница за уставни измени која тече трет ден по ред, објави 1ТВ. На третиот ден на дебата со единствена точка на дневниот ред предлог за ...

Трет ден од расправата за уставните измени

CivilMedia - 17.10.2018

Во Собранието денеска продолжува расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа, меѓу Македонија и Грција, предложен од Владата. Ова е трет ден од расправата за предлогот, и според информациите од ...

Уште 35 пратеници за збор па гласање за уставни измени

Фактор - 17.10.2018

Пратениците од парламентарното мнозинство и опозицијата и вчера и денес, расправаат за своите ставови, „за“ и „против“ уставните измени. Од вкупно 66 пратеници, 31 пратеник досега го имаше правото на говор, а уште 35 пратеника се пријавени да ...

Продолжува собраниската расправа за уставните измени

Тера - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија и денеска ќе продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и ...

ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

24Инфо - 17.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во ...

Седницата за уставните измени продолжува в петок

Точка - 17.10.2018

Собранискиот спикер, Талат Џафери, ја прекина седницата за уставните измени. За утре ја закажа 60. седница по ред, со други точки на дневен ред. Според најавите, в петок се очекува да се пристапи кон гласање на владиниот предлог за пристапување кон ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дебатата, ќе гласаат против уставни измени

Мета - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучиле да се откажат од дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопшти партијата.

Во петок продолжува расправата за уставните измени

еМагазин - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата одлучија да ја прекинат дебатата

Пулс24 - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денес на заедничка координација одлучија да се откажат од понатамошна дебата која што се води во Собранието на Р. Македонија.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од расправа во Собранието за уставните измени

4NEWS - 17.10.2018

На третиот ден од расправата во Собранието за пристапување кон уставни измени и прифаќање на договорот од Преспа за промена на уставното име, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните измени, и порачаа побрзо да се премине на ...

Пресврт во Собранието: Владанка Авировиќ ќе гласа „за“ измени на Уставот?

Centar - 17.10.2018

Пратеничката од Социјалистичката партија на Македонија, Владанка Авировиќ ќе гласа за уставни измени, со цел, да се даде шанса на процесот за членство во ЕУ и НАТО, дознава „Макфакс“ од извори блиски на пратеничката.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Локално - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Владанка Авировиќ од коалицијата на ДПМНЕ ќе гласа „ЗА“ измени на Уставот

iPortal - 17.10.2018

Пратеничката од Социјалистичката партија на Македонија, Владанка Авировиќ ќе гласа за уставни измени, со цел, да се даде шанса на процесот за членство во ЕУ и НАТО, дознава „Макфакс“ од извори блиски на пратеничката.

Седницата за уставните измени продолжува в петок

Centar - 17.10.2018

Собранискиот спикер, Талат Џафери, ја прекина седницата за уставните измени. За утре ја закажа 60. седница по ред, со други точки на дневен ред. Според најавите, в петок се очекува да се пристапи кон гласање на владиниот предлог за пристапување кон ...

ВИДЕО: „Стадион“ за уставните измени со Темелко Ристески, Александар Новаковски и Даниела Рангелова

Либертас - 17.10.2018

За уставните измени, гласањето на опозицијата, заканите на пратениците и можноста како на референдумот партијата да ги остави да гласаат по сопствено убедување, амнестијата, изборите и избирачкиот список во емисијата „Стадион” на Радио Канал 77 ...

Откако ВМРО-ДПМНЕ се откажа од дискусија, Собранието утре ќе паузира па во петок ќе ја продолжи расправата за уставните ...

Либертас - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Владанка Авировиќ ќе гласа „ЗА“ измени на Уставот

24Инфо - 17.10.2018

Владанка Авировиќ ќе гласа „ЗА“ измени на Уставот Пратеничката од Социјалистичката партија на Македонија, Владанка Авировиќ ќе гласа за уставни измени, со цел, да се даде шанса на процесот за членство во ЕУ и НАТО, дознава „Макфакс“ од извори блиски ...

Расправата за уставните промени ќе продолжи в петок

Република - 17.10.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери во средата го закажа продолжението на пленарната расправа за уставните измени за утре. Од парламентарното мнозинство велат дека има многу важни закони што треба да бидат донесени, како што е законот за ...

Расправата за уставните измени во Собранието продолжува

MTM - 17.10.2018

Во Собранието на Република Македонија продолжи расправата за Предлогот за пристапување кон уставни измени. Ова е трет ден од расправата за предлогот, што до Собранието беше доставен од Владата на Република Македонија, а кој произлегува од Договорот ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да се прекине дебатата и веднаш да се гласа за уставните измени

Точка - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од, како што велат, јаловата дебата за уставните измени што се води во Собранието на Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Да се прекине дебатата и веднаш да се гласа за уставните измени

Република - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од, како што велат, јаловата дебата за уставните измени што се води во Собранието на Република Македонија.

Собрание: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата и ќе гласаат против уставните измени

Денешен - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Пленарката со уставни промени ќе продолжи во петок кога можно е и гласање

4NEWS - 17.10.2018

Пленарната седница во Собранието на Република Македонија денеска беше прекината и нејзино продолжение беше закажано за во петок точно на пладне. Пратениците од редовите на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од своите дискусии бидејќи како ...

Владанка Авировиќ ќе гласа „за“ измени на Уставот

Точка - 17.10.2018

Пратеничката од Социјалистичката партија на Македонија, Владанка Авировиќ ќе гласа за уставни измени, со цел, да се даде шанса на процесот за членство во ЕУ и НАТО, дознава „Макфакс“ од извори блиски на пратеничката.

ВМРО-ДПМНЕ се откажува од дебата, пратениците бараат да се пристапи кон гласање и најавуваат дека ќе гласаат против

iPortal - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Расправата продолжува, позициите непроменети

Н.Македонија - 17.10.2018

На вториот ден од собраниската дебата за уставните измени претставниците од власта и опозицијата продолжија да ги спротивставуваат ставовите околу точката на дневниот ред, но и за редица други теми што дискутантите ги начнуваа или си реплицираа ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

Н.Македонија - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Собранието во петок ќе ја продолжи расправата за уставните измени

Н.Македонија - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ нема да гласаат за уставни измени и се откажуваат од дискусиите

AKO - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопшти партијата.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во Парламентот, ќе гласаат против уставните измени

1tv - 17.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопштија од партијата.

Собранието во петок ќе ја продолжи расправата за уставните измени

1tv - 17.10.2018

Собраниската расправа за уставните измени ќе продолжи во петок, рече претседателот на Собранието Талат Џафери по денешната попладневна дискусија во која учествуваа само пратениците од СДСМ.

Продолжува расправата за уставните промени во Собранието

ТВ21 - 16.10.2018

Денеска до 11 часот продолжува расправата во Собранието на Република Македонија за уставните измени. За збор се пријавени 66 пратеници. Расправата почна вчера, и се очекува да трае во следните неколку дена, со што ќе има гласање за прифаќање на ...

Собранието втор ден расправа за предлогот за уставни измени

Канал5 - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Предлогот за пристапување кон уставните измени. На денешното второ продолжение, пратеничката Снежана Калеска-Ванчева од СДСМ се изјасни дека ќе гласа „за“ бидејќи според неа со ...

Втор ден расправа за уставните измени

Канал5 - 16.10.2018

Очите на македонската и меѓународната јавност и денеска се вперени во собранието, каде втор ден се расправа за уставните измени, односно спроведување на обврските од договорот со Грција. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа да му се даде можност на ...

Уставен ќе преиспитува член од закон со кој се обвинети десетици од СЈО

Телма - 16.10.2018

Уставниот суд има предмет за оценување на уставноста на членови од Кривичниот законик кои се однесуваат на делото Злоупотреба на службената положба од став 5, со кое се предвидува најмалку 5 години затвор.

Дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусијата за уставните измени откако Џафери не му дозволи на Мицкоски ...

Сакам да кажам - 16.10.2018

Поголем дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ пријавени за збор на седницата на уставните измени се откажаа од понатамошна дискусија. Собраниски извори за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека една од причините за ваквиот потег е одбивањето на претседателот на ...

Втор ден расправа за уставните измени-Повеќе од половина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дебата

Канал5 - 16.10.2018

И попладнево очите на македонската и меѓународната јавност се вперени во Собранието, каде втор ден се распарава за уставните измени, односно спорведување на обврските од Договорот со Грција.

МОРА ЗАЕВ И МИЦКОСКИ ДА СЕДНАТ НА МАСА И ДА НАЈДАТ КОНСЕНЗУС И РЕШЕНИЕ ЗА ИЗЛЕЗ ОД КРИЗАТА, АПЕЛИРАШЕ КАНЧЕСКА-МИЛЕВСКА

Сакам да кажам - 16.10.2018

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Елизабета Канческа-Милевска ги повика лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски да седнат на заедничка маса за да најдат потребниот консензус и одржливо решение кое може да се најде преку неколку ...

Досега власта располага само со 72 пратеника од потребните 80 за уставните промени

Алсат-М - 16.10.2018

Денешната дебата во Собрание го повтори ставот на дел од пратениците од опозицијата решени да не ги поддржат уставните измени. Со ова се уште нема промени во бројот на пратеници кои поддржуваат да се смени името на државата.

Продолжение на седницата за уставните измени, Џафери одби Мицкоски да одржи говор

ТВ21 - 16.10.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара да му се дозволи се обрати на седницата за уставни измени во Собранието на Македонија, но собранискиот спикер Талат Џафери го одби неговото барање.

Канческа-Милевска: Ни ја ограничивте можноста за дебата за Договорот

Фокус - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Заев понуди помирување, собраниската седница за уставни измени продолжува и денеска!

24 Вести - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Повеќе од половина пратеници на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од дискусија

Нова ТВ - 16.10.2018

Дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ се повлекоа од дискусија во Собранието. Пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од своите дискусии на собраниската седница за пристапување кон уставни измени.

ВИДЕО: Канческа-Милевска непрецизна – не кажа дали ќе гласа за уставните измени

А1 On - 16.10.2018

Пратеничката Елизабета Канческа Милевска од собраниската говорница повика на разумот и национален консензус, но и по говор од 10 минути остана нејасно дали ќе гласа „за“ или „против“ уставните измени.

(Видео) Канческа-Милевска бара национален консензус пред да се гласаат уставните измени

Макфакс - 16.10.2018

Лидерите на политичките партии да седнат на заедничка маса, ни треба консензус и дијалог наместо присилно наметнување за одржлив договор. По затворање на расправата, ние нема да гласаме дали веднаш ќе се менува Уставот, туку ќе донесеме одлука дали ...

Половина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните измени

Макфакс - 16.10.2018

Половина од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои беа пријавени за збор на седницата за уставните измени, се откаажаа од дискусија. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, не одговори кои се причините за ваков потег, но неофицијално ...

Канческа-Милевска бара национален консензус пред да се гласаат уставните измени

+инфо - 16.10.2018

Елизабета Канческа-Милевска од ВМРО-ДПМНЕ на седницата за уставни измени рече дека има непочитување на претседателот, законските одредби од Уставот и Деловникот на Собранието при склучувањето на договорот со Грција.

Собраниската расправа за уставните измени продолжува утре

Р.С.Европа - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Јовановски до Заев: Не ги туркајте пратениците да го притиснат копчето за кое не дале заклетва

Press24 - 16.10.2018

Доволно е една мала искра да биде некој жигосан како предавник и недостоен да застапува интересите на граѓаните тука, да кажам дека нема да гласам за уставни измени зашто со спогодбата од Нивици не се согласувам, изјави денеска од собраниската ...

Повеќе од половина пратеници на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставни измени

Press24 - 16.10.2018

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од своите дискусии на собраниската седница за пристапување кон уставни измени и тоа Весна Пемова, Зоран Ѓорѓиев, Лилјана Затуровска, Лилјана Кузмановска, Дафина Стојановска, Иван Иванов, Борис Змејковски.

Повеќе од половина пратеници на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од дискусија

Слободен Печат - 16.10.2018

Дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се повлекоа од дискусија во Собранието, пренесува Нова тв . Пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од своите дискусии на собраниската седница за пристапување кон уставни измени.

Половина од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните измени

А1 On - 16.10.2018

Половина од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои беа пријавени за збор на седницата за уставните измени, се откаажаа од дискусија. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, не одговори кои се причините за ваков потег, но неофицијално ...

Преписка на поранешните министерки за култура, Цветанова ја повика Милевска да каже дали ќе гласа за уставните измени

МКД - 16.10.2018

Ја повикувам поранешната министерка за култура и пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска, јавно и недвосмислено да се произнесе дали ќе гласа за уставните измени! Барем толку ѝ должи на македонската култура која ја ...

Собранието и утре ќе расправа за уставните измени

Независен - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Заев: Свесен сум дека немам 80 пратеници

Курир - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Собранието и утре ќе расправа за уставните измени

А1 On - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Собранието и утре ќе расправа за измените на Уставот

Press24 - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Собранието и утре ќе расправа за уставните измени

Слободен Печат - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Расправата за уставните измени продолжува и утре, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија

МКД - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Собранието и утре ќе расправа за уставните измени

Стандард - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Денеска продолжува седницата за уставни измени

Press24 - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Што рекоа пратениците на денешната расправа за уставните измени?

Кајгана - 16.10.2018

Скопје, 16 октомври 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу ...

Заев: Свесен сум дека немам 80 пратеници

Нетпрес - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Заев понуди помирување за двотретинско мнозинство, седницата продолжува и денеска

Независен - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Заев понуди помирување за двотретинско мнозинство, седницата продолжува и денеска

Кајгана - 16.10.2018

Скопје, 16 октомври 2018 (МИА) - Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на ...

Секој се држи до својот став, ама и денес ќе дискутираат

+инфо - 16.10.2018

Денеска во 11 часот продолжува седницата на Собранието на која се дебатира за потребата од уставни измени во врска со промена на името на државата. Парламентарното мнозинство и опозицијата на седницата вчера останаа на своите ставови „за“ и „против“ ...

Заев понуди помирување за двотретинско мнозинство, седницата продолжува и денеска

Сител - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Продолжува седницата за уставни измени

Курир - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Собранието расправа за уставните измени: Помирување за обединување

Нова ТВ - 16.10.2018

Собраниската расправа за потребата од измена на Уставот што произлегува од Договорот од Преспа денеска продолжува. Вчерашната расправа заврши попладне со обраќање на пратеничката Ирена Стефоска независна пратеничка од владејачкото мнозинство која ...

Продолжува седницата за уставни измени

Нетпрес - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Денеска продолжува седницата за уставните измени, засега ништо од понудата на Заев помирување за двотретинско ...

МКД - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Заев понуди помирување за двотретинско мнозинство, седницата продолжува и денеска

Слободен Печат - 16.10.2018

Тој рече дека Владата е максимално отворена за предлози од опозицијата и за прифаќање на амандманите кои ќе ги намалат комплетно грижите на пратениците, а во исто време да не се противат на духот на Договорот од Преспа.

Собранието втор ден расправа за предлогот за уставни измени

Сител - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Предлогот за пристапување кон уставните измени. На денешното второ продолжение, пратеничката Снежана Калеска-Ванчева од СДСМ се изјасни дека ќе гласа „за“ бидејќи според неа со ...

Во живо: Собранието втор ден расправа за предлогот за уставни измени

Независен - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Предлогот за пристапување кон уставните измени. На денешното второ продолжение, пратеничката Снежана Калеска-Ванчева од СДСМ се изјасни дека ќе гласа „за“ бидејќи според неа со ...

ВО ЖИВО: Започна собраниската расправа за уставните измени

Press24 - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Предлогот за пристапување кон уставните измени. На денешното второ продолжение, пратеничката Снежана Калеска-Ванчева од СДСМ се изјасни дека ќе гласа „за“ бидејќи според неа со ...

(ВИДЕО) Јовановски: Нема да гласам за уставни измени

А1 On - 16.10.2018

Доволно е една мала искра да биде некој жигосан како предавник и недостоен да застапува интересите на граѓаните тука, да кажам дека нема да гласам за уставни измени зашто со спогодбата од Нивици не се согласувам, изјави денеска од собраниската ...

Аплауз во Собранието

Слободен Печат - 16.10.2018

На денешната собраниска расправа за уставните измени пратеникот Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ, кој по професија е актер, раскажуваше расказ од Живко Чинго и тоа беше поздравено со аплауз од пратениците.

Собранието втор ден расправа за предлогот за уставни измени

Кајгана - 16.10.2018

Скопје, 16 октомври 2018 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Предлогот за пристапување кон уставните измени. На денешното второ продолжение, пратеничката Снежана Калеска-Ванчева од СДСМ се изјасни дека ќе ...

Јовановски: Нема да гласам за уставни измени

Макфакс - 16.10.2018

Доволно е една мала искра да биде некој жигосан како предавник и недостоен да застапува интересите на граѓаните тука, да кажам дека нема да гласам за уставни измени зашто со спогодбата од Нивици не се согласувам, изјави денеска од собраниската ...

Јовановски: Нема да гласам за уставни измени

Курир - 16.10.2018

Доволно е една мала искра да биде некој жигосан како предавник и недостоен да застапува интересите на граѓаните тука, да кажам дека нема да гласам за уставни измени зашто со спогодбата од Нивици не се согласувам, изјави денеска од собраниската ...

Собранието и утре ќе расправа за уставните измени

еМагазин - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Помирување и уставни промени

CivilMedia - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Канческа-Милевска бара национален консензус пред да се гласаат уставни измени

Точка - 16.10.2018

Лидерите на политичките партии да седнат на заедничка маса, ни треба консензус и дијалог наместо присилно наметнување за одржлив договор. По затворање на расправата ние нема да гласаме дали одма ќе се менува Уставот туку да донесеме одлука дали може ...

Власта понуди помитување со опозицијата за двотретинско мнозинство, седницата продолжува денеска

MTM - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Половина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дискусија за уставните измени

Точка - 16.10.2018

Половина од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои беа пријавени за збор на седницата за уставните измени, се откаажаа од дискусија. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, не одговори кои се причините за ваков потег, но неофицијално ...

Заев понуди помирување за двотретинско мнозинство, седницата продолжува и денеска

Вечер Прес - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Заев понуди помирување за двотретинско мнозинство, седницата продолжува и денеска

Локално - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Продолжува седницата за уставните измени денеска во 11 часот

Мета - 16.10.2018

Пленарната седница на Собранието на Македонија за уставните измени, која почна вчера , ќе продолжи денеска во 11 часот. Пријавени за збор се 66 пратеници. Во текот на вчерашната расправа немаше никакво поместување на ставовите и на власта и на ...

Собранието и утре ќе расправа за уставните измени

Вечер Прес - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Расправата за уставните измени продолжува денеска

Скопје инфо - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за денескаво 11 часот. И во вчерашниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ставови.

КОЈ ПО КОЈ ЌЕ УБЕДИ: Власта и опозицијата во Собрание дискутираат за уставните измени

Фактор - 16.10.2018

Собранието вчера не се изјасни за предлогот на Владата да се покрене процедурата за уставните измени кои вклучуваат и промена на уставното име на државата а седницата продолжи денес во 11 часот.

Собранието втор ден расправа за предлогот за уставни измени

Либертас - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Предлогот за пристапување кон уставните измени. На денешното второ продолжение, пратеничката Снежана Калеска-Ванчева од СДСМ се изјасни дека ќе гласа „за“ бидејќи според неа со ...

Собранието втор ден расправа за предлогот за уставни измени

Бриф - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Предлогот за пристапување кон уставните измени. На денешното второ продолжение, пратеничката Снежана Калеска-Ванчева од СДСМ се изјасни дека ќе гласа „за“ бидејќи според неа со ...

Заев понуди помирување за двотретинско мнозинство, седницата продолжува и денеска

Либертас - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Продолжува расправата за уставните измени

CivilMedia - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Заев понуди помирување за двотретинско мнозинство,седницата продолжува и денеска

24Инфо - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Договор нема или се купува време?

Вечер Прес - 16.10.2018

Без поместување од забетонираните партиски позиции продолжува собраниската дебата за уставните измени. Судејќи по реториката, и власта и опозицијата остануваат на своите ставови, а договорот за мнозинство станува се подалечен.

Продолжува расправата за уставните промени во Собранието

iPortal - 16.10.2018

Денеска до 11 часот продолжува расправата во Собранието на Република Македонија за уставните измени. За збор се пријавени 66 пратеници. Расправата почна вчера, и се очекува да трае во следните неколку дена, со што ќе има гласање за прифаќање на ...

Јовановски: Нема да гласам за уставни измени

Точка - 16.10.2018

Доволно е една мала искра да биде некој жигосан како предавник и недостоен да застапува интересите на граѓаните тука, да кажам дека нема да гласам за уставни измени зашто со спогодбата од Нивици не се согласувам, изјави денеска од собраниската ...

Дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од дискусија

Тера - 16.10.2018

Дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ се повлекоа од дискусија во Собранието. Пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од своите дискусии на собраниската седница за пристапување кон уставни измени.

Канческа Милевска: Пратениците не се гласачка машинерија

Фактор - 16.10.2018

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа Милевска во Собранието денеска изјави дека референдумот беше неуспешен, дека сите сакаат во ЕУ да одат, но нема национален консензус. 36.9% излезност според неа дава одговор на погрешните чекори.

ЗАЕВ ВО ПАРЛАМЕНТОТ: Свесен сум дека немам 80 пратеници, направив се што можев

Денешен - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Канческа-Милевска бара национален консензус пред да се гласаат уставни измени

Либертас - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ се повлекоа од дискусија во Собранието

Мета - 16.10.2018

Дел од пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од своите дискусии на собраниската седница за пристапување кон уставни измени кои произлегуваат од Договорот со Грција. Според информациите на медиумите, ова се случило откако не му беше дозволено на ...

Собранието втор ден расправа за предлогот за уставни измени

Локално - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Предлогот за пристапување кон уставните измени. На денешното второ продолжение, пратеничката Снежана Калеска-Ванчева од СДСМ се изјасни дека ќе гласа „за“ бидејќи според неа со ...

Заев: Свесен сум дека немам 80 пратеници

Република - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Пратенички аргументи и контрааргументи, епилогот неизвесен

Н.Македонија - 16.10.2018

Четири месеци по потпишувањето на спогодбата со Грција во Мала Преспа, нејзините одредбите, кои се однесуваат на промена на Уставот, вчера влегоа во клучната парламентарна фаза што ќе ја одреди судбина на целата спогодба.

Собранието и утре ќе расправа за уставните измени

Н.Македонија - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Собранието втор ден расправа за предлогот за уставни измени

1tv - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Предлогот за пристапување кон уставните измени. На денешното второ продолжение, пратеничката Снежана Калеска-Ванчева од СДСМ се изјасни дека ќе гласа „за“ бидејќи според неа со ...

Заев понуди помирување за двотретинско мнозинство, седницата продолжува и денеска

1tv - 16.10.2018

Со порака за помирување и простување, почнувајќи од настаните од 27 април, кога премиерот Зоран Заев беше цел за напад, а според него, и за линчување, вчера претседателот на Владата во своето обраќање на почетокот на седницата за уставни измени во ...

Собранието и утре ќе расправа за уставните измени

1tv - 16.10.2018

Собранието на Република Македонија утре во 12 часот ќе ја продолжи седницата на која се расправа за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Ганка Цветанова ја повика Елизабета Канческа да каже јасно дали ќе гласа за уставни измени

AKO - 16.10.2018

,,Ја повикувам поранешната министерка за култура и пратеничка од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Елизабета Канческа Милевска, јавно и недвосмислено да се произнесе дали ќе гласа за уставните измени! Барем толку ѝ должи на македонската култура која ја ...

Седница на Собранието за измени во Уставот

Алсат-М - 15.10.2018

За денеска во 11 часот е закажана парламентарната седница за потребата од уставни измени, кои ги предложи владата согласно Договорот од Преспа. Пред седницата СДСМ ги повика сите пратеници да ги поддржат уставните измени, со цел деблокирање на ...

Во парламентот седница за постапката за уставни измени

Канал5 - 15.10.2018

За денеска напладне е закажана парламентарната седница за постапката за уставни измени, кои ги предложи владата согласно Договорот од Преспа. Претходно комисијата за уставни прашања се изјасни позитивно.

ВИДЕО: Изјави на дел од пратениците пред денешното гласање во Собранието за уставни измени

ТВ21 - 15.10.2018

Денеска во Собранието на Република Македонија ќе се одржи седница во која ќе бидат гласани измените во Уставот за прифаќање на договорот со Грција. „Ние сме оптимисти дека нашите колеги ќе застанат над партиските интереси и ќе одработат во функција ...

Заев: Можеби е време да си простиме за 27 април

24 Вести - 15.10.2018

Измените во Уставот на пленарна седница во Собранието. 120-те пратеници дискутираат за амандманските интервенции во Уставот. Премиерот Зоран Заев од собраниската говорница ги повика пратениците да гласаат за уставните измени, бидејќи како што рече ...

Да си простиме, да почнеме од 27 април И да тргнеме кон ЕУ И НАТО, ги повика Заев пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат ...

Сакам да кажам - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев, на денешната расправа на пленарната собраниска седница за измени на Уставот, ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени и им понуди како гест на помирување простување за нападот во Собранието за 27 април ...

Уставните измени на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

Канал5 - 15.10.2018

Веќе четири часа во собранието трае седница на која на дневен ред e предлогот за пристапување кон измена на уставот. Власта и опозицијата и натаму се со спротивставени ставови околу уставните измени и засега нема јасни сигнали дека власта може да ...

Собрание: пратениците далеку од единство за уставните промени

Deutsche Welle - 15.10.2018

Првиот ден од собраниската расправа за предложените уставни измени минува во дијаметрално спротивни ставови на пратениците на мнозинството и опозицијата. Пратениците ја започнаа дебатата за владиниот Предлог за пристапување кон измени на Уставот, ...

Почна расправата за уставни измени - премиерот Заев понуди помирување за 27-ми април

24 Вести - 15.10.2018

Помирување за настаните од 27 април а за возврат поддршка на уставните измени е опцијата која премиерот Заев им ја понуди на пратениците од ВМРО ДПМНЕ на пленарната седница на која денеска се дебатираше за Преспанскиот договор.

Прекината пленарната седница за уставните измени, пратениците утре продолжуваат со дебата

Канал5 - 15.10.2018

Власта и опозицијата и натаму се со спротивставени ставови околу уставните измени и засега нема јасни сигнали дека власта може да обезбеди двотретинско мнозинство. Во 18 00 претседателот на Собранието , Талат Џафери ја прекина денешната седница и ...

Уставните измени пред пратениците, Заев подаде рака за помирување со опозицијата

ТВ21 - 15.10.2018

Жестока дебата помеѓу власта и опозицијата околу уставните измени во Собрание. Премиерот Заев побара да се подаде рака за помирување, бидејќи според него сега е време за помирување и опростување.

Собраниска дебата за уставни измени

Алсат-М - 15.10.2018

Првиот ден од дебатата на пленарна седница за уставните измени, фрли светло и врз индивидуалните ставови на дел од пратениците. Премиерот Зоран Заев го покани мнозинството и опозицијата да ја земат во предвид иднината на новите генерации, оставајќи ...

Уставните измени на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

24 Вести - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Седницата за уставните измени продолжува утре

Фокус - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Двотретинско мнозинство за уставни измени или избори, ќе се знае до петок

Сакам да кажам - 15.10.2018

Ако власта не успее да обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за гласање на уставните измени предвидени со Договорот од Преспа, до петок ќе се знае дали ќе се распишат предвремени избори.

Започна седницата за уставни измени – тест за 2/3 мнозинство

Нова ТВ - 15.10.2018

Собранието ја започна седницата на која ќе се расправа за Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Уставните измени на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

Слободен Печат - 15.10.2018

Во своето писмо Пенс нагласува дека 90 отсто од оние што гласаа на референдумот го одобрија договорот од Преспа и со тоа ја потврдија огромната посветеност за европската иднина на Република Македонија.

Димовски побара уставните измени да се тргнат од дневен ред, мнозинството одби

+инфо - 15.10.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на почетокот на собраниската седница за уставни измени рече Собранието нема легитимитет да расправа за уставни измени. Тој посочи дека власта за време на преговорите рекла оти нема да го менува Уставот, па ...

ВИДЕО: На седницата за уставни измени присутни и Груевски, Тачи и Ахмети

А1 On - 15.10.2018

Пратениците Никола Груевски, Мендух Тачи и Али Ахмети дојдоа во Собранието на седницата за уставни измени. Груевски, Тачи и Ахмети се едни од пратениците кои најретко се појавуваат на седниците.

Уставните измени на собраниска седница

Правдико - 15.10.2018

Во Собранието за денеска во 11 часот е закажана седница на која треба да почне дебатата за уставните измени што ги предложи Владата. Во петокот, со 10 гласа „за“ и 7 „против“, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот на Владата за ...

Група граѓани ја блокираа улицата пред Собранието на протест за предложените уставни измени

Радио МОФ - 15.10.2018

Група од дваесетина демонстранти протестираат пред Собранието каде во тек е седницата на која се дискутира за потребата од уставни измени, кои ги предложи Владата, согласно Договорот од Преспа.

Пауза во Собранието, Заев повика на помирување и приближување на ставовите, од тоа засега ништо

МКД - 15.10.2018

Пратениците на СДСМ и на владината коалиција и оние од опозицијата и натаму се далеку од какво било приближување на ставовите во однос на предложените уставни измени од страна на власта. Засега барем, секој си останува во својот рок - пратениците од ...

Се „топи“ шансата за поддршка на измените во Уставот од 80 пратеници

А1 On - 15.10.2018

Уште 60-тина пратеници се пријавени за дебата за предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија поднесен од Владата. Гласањето за дневниот ред, но и досегашните дебати и реплики, не покажуваат дека Заев успеал да обезбеди 80 ...

Заев понуди помирување, мнозинството се уште неизвесно

Р.С.Европа - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев на првиот ден од пленарната расправа за уставните измени рече дека е потребно помирување за настаните кои се случија на 27 април минатата година. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги задржаа своите критики на резултатите од референдумот ...

(Видео) Груевски, Тачи и Ахмети се присутни на седницата за уставни измени

Макфакс - 15.10.2018

Пратениците Никола Груевски, Мендух Тачи и Али Ахмети дојдоа во Собранието на седницата за уставни измени. Груевски, Тачи и Ахмети се едни од пратениците кои најретко се појавуваат на седниците.

Расправата за уставните измени продолжува утре

Сител - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Заев понуди помирување, Димовски има план „Б“ - стартуваше дебата за уставните измени

Сител - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев во своето обраќање пред пратениците на почетокот на седницата на која на дневен ред е Предлогот за пристапување кон уставни измени, повика пратениците да гласаат за уставните измени за земјата да влезе во НАТО и во ЕУ и на ...

Почна собраниската седница за уставните измени

Глас на Америка - 15.10.2018

Премиерот Зоран Заев уште еднаш побара поддршка за уставните измени на почетокот на дебатата пред целиот состав на Парламентот. Помирување за настаните од 27-ми април. Ова премиерот ѝ го понуди на ВМРО-ДПМНЕ на стартот на пленарната расправа за ...

Расправата за уставните измени продолжува утре

Стандард - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Расправата за уставните измени продолжува утре

А1 On - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Расправата за уставните измени продолжува утре

Р.С.Европа - 15.10.2018

Во 18 часот претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина денешната расправа за уставните измени и најави продолжение за утре во 11 часот. Пратениците од власта го бранеа Договор со Грција и образлагаа зошто треба да се донесат уставните ...

Власта и опозицијата ни милиметар не се доближија по првиот ден од расправата за уставните измени

+инфо - 15.10.2018

Собранието ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ставови.

Стартуваше дебата за уставните измени: Заев понуди помирување, Димовски има план „Б“

Сител - 15.10.2018

Почна пленарната седница за утврдување на предлогот за уставни измени. Премиерот Зоран Заев со нов обид да го обезбеди дво третинското мнозинство. Тој на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ им понуди помирување и простување за настаните од 27 април во име на ...

Власта и опозицијата не ги доближија ставовите по првиот ден од расправата за уставните измени

Слободен Печат - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Расправата за уставните измени продолжува утре во 11 часот

Press24 - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Пратениците без договор за уставните измени

Глас на Америка - 15.10.2018

Власта и опозицијата остануваат на своите дијаметрално спротивни ставови. Двотретинското мнозинство потребно за менување на Уставот се помалку извесно. Премиерот Заев понуди помирување за настаните од 27 април без да прецизира дали тоа значи ...

Расправата за уставните измени продолжува утре

Курир - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Уставните измени на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

Независен - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Расправата за уставните измени продолжува утре

Независен - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Расправата за уставните измени продолжува утре

Алфа - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Пратениците денес одлучуваат: Промена на Уставот или предвремени парламентарни избори

Курир - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Пратениците одлучуваат: Промена на Уставот или избори

Press24 - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Уставните измени на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

А1 On - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред е Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Уставните промени според договорот со Грција пред пратениците

Нетпрес - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Ќе нѐ биде или не – прашање е сега!

+инфо - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Мала група демонстранти ја блокираа улицата пред Собранието

Р.С.Европа - 15.10.2018

Група од дваесетина демонстранти протестираат пред Собранието во пресрет на парламентарната седница во 11 часот за потребата од уставни измени, кои ги предложи владата согласно Договорот од Преспа.

Уставните измени на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

Сител - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Уставните измени на собраниска седница

Макфакс - 15.10.2018

Во Собранието за денеска во 11 часот е закажана седница на која треба да почне дебатата за уставните измени што ги предложи Владата. Во петокот, со 10 гласа „за“ и 7 „против“ Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот на Владата за ...

Предлогот за уставни измени на собраниска седница – објавен извештајот од Комисијата за уставни прашања

Академик - 15.10.2018

Пратениците на денешната 61. собраниска седница ќе расправаат за Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија. Предлогот за уставни измени беше поддржан од Комисијата за уставни прашања.

Собранието ќе одлучува за потребата од уставни измени

Нова ТВ - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Можен ли е пресврт?

Независен - 15.10.2018

Четири месеци по потпишувањето на договорот со Грција во Нивице на Преспанското Езеро, тој денеска влегува во клучната собраниска фаза која ќе ја одреди неговата судбина. Пленарната собраниска расправа, каде што е неопходно двотретинско мнозинство ...

ВМРО-ДПМНЕ дојде на седницата за уставни измени

+инфо - 15.10.2018

Почна собраниската седница на која пратениците ќе расправаат за владиниот предлог за уставни измени според преспанскиот договор, а кои предвидуваат и промена на уставното име на државата. Во салата се и пратениците од опозицијата кои, според ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ влегоа во собраниската сала

Независен - 15.10.2018

Речиси целата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ е моментно во собраниската сала, каде што само што почна почне седницата за пристапување кон уставни измени. Прв говорник е поранешниот координатор на ВМРО-ДПМН Е Илија Димовски.

Расправата за уставните измени продолжува утре: и опозицијата и позицијата останаа на своето

Вечер Прес - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Заврши расправата за уставните измени, утре продолжение

MTM - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Уставните измени на пленарна седница во Собранието

Бриф - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Долга листа на пратеници за збор на седницата за уставни измени

Фактор - 15.10.2018

Листата на пратеници пријавени за збор за предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија поднесен од Владата е долга. Според последните информации од законодавниот дома пријавени се 67 пратеници.

Груевски, Тачи и Ахмети се присутни на седницата за уставни измени

24Инфо - 15.10.2018

Пратениците Никола Груевски, Мендух Тачи и Али Ахмети дојдоа во Собранието на седницата за уставни измени. Груевски, Тачи и Ахмети се едни од пратениците кои најретко се појавуваат на ...

Пратениците денес одлучуваат:Промена на Уставот или предвремени парламентарни избори

24Инфо - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

На седницата за уставни измени пак кавги за референдумот и за Договорот од Преспа

Мета - 15.10.2018

Собраниската седница за уставни измени минува во меѓусебни препукувања помеѓу власта и опозицијата за Договорот од Преспа. Од владејачкото мнозинство велат дека имплементирањето на Договорот e за Македонија да излезе од изолација и да има подобра ...

Расправата за уставните измени продолжува утре

Република - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Расправата за уставните измени продолжува утре

Локално - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

И попладнево жестока расправа за уставните измени – продолжува утре во 11 часот

Либертас - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Димовски побара уставните измени се тргнат од дневен ред, мнозинството одби

Локално - 15.10.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на почетокот на собраниската седница за уставни измени рече Собранието нема легитимитет да расправа за уставни измени. Тој посочи дека власта за време на преговорите рекла оти нема да го менува Уставот, па ...

Седницата за уставните измени продолжува утре

iPortal - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Димовски побара уставните измени да се тргнат од дневен ред

24Инфо - 15.10.2018

Димовски побара уставните измени да се тргнат од дневен ред Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на почетокот на собраниската седница за уставни измени рече Собранието нема легитимитет да расправа за уставни измени.

Груевски, Тачи и Ахмети се присутни на седницата за уставни измени

Centar - 15.10.2018

Пратениците Никола Груевски, Мендух Тачи и Али Ахмети дојдоа во Собранието на седницата за уставни измени. Груевски, Тачи и Ахмети се едни од пратениците кои најретко се појавуваат на седниците.

Груевски, Тачи и Ахмети се присутни на седницата за уставни измени

Точка - 15.10.2018

Пратениците Никола Груевски, Мендух Тачи и Али Ахмети дојдоа во Собранието на седницата за уставни измени. Груевски, Тачи и Ахмети се едни од пратениците кои најретко се појавуваат на седниците.

Врелиот костен влегува на собраниска седница, со каква стартегија ќе настапат Заев и Мицковски?

Фактор - 15.10.2018

Уставните измени од денеска влегуваат на собранска седница. Во 11 часот е закажана „пленарката“ на која 120-те пратеници ќе може да дискутираат за тоа дали се согласуваат Уставот да се отвори со цел да се интервенира со четри амандмани.

Собранието пред историска одговорност

iPortal - 15.10.2018

Дискусијата може да трае најмногу 10 дена, но се проценува дека може да биде исцрпена и порано. За Македонија по референдумот и одговорноста на парламентот, денеска ќе разговараат и шефовите на дипломатиите на ЕУ.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе ги отворат „картите“: Избори или промена на Уставот

еМагазин - 15.10.2018

Денеска уставните измени, кои се предвидени со договорот за името со Грција, ќе бидат пред пратениците на пленарна седница. Предложените измени на Уставот, од страна на Владата, претходно поминаа на Комисијата за уставни прашања.

Уставните измени на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

Локално - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Двотретинско мнозинство за уставни измени или избори, ќе се знае до петок

Либертас - 15.10.2018

Ако власта не успее да обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за гласање на уставните измени предвидени со Договорот од Преспа, до петок ќе се знае дали ќе се распишат предвремени избори.

Собраниската седница за уставни измени – тест за двотретинското мнозинство

Мета - 15.10.2018

Денеска во 11 часот ќе започне собраниската пленарна седница на која на дневен ред ќе се најде Предлогот на Владата за уставни измени кои произлегуваат од Договор со Грција. Предлогот за уставни измени во петокот беше изгласан во Комисијата за ...

Утре ќе се крои судбината на уставните измени

Фактор - 15.10.2018

Собранието попладнево ја заврши расправата по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. Во расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ставови.

Клековски: Заев ја даде изјавата кога стана јасно дека нема 80 пратеници за поддршка на уставните измени

Република - 15.10.2018

Влез во НАТО и ЕУ не може да се случи со кршење на вредностите, иако имавме лош референдум со Ердоган вредности. Ова е емотивно прашање за двете страни, а за сите други дека тој што е виновен конечно мора да одговара.

67 пратеници се пријавиле за збор на собраниската седница за уставни измени

МК News - 15.10.2018

Листата на пратеници пријавени за збор за предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија поднесен од Владата е долга. Според информации од законодавниот дома пријавени се 67 пратеници.

Се „топи“ шансата за поддршка на измените во Уставот од 80 пратеници

Република - 15.10.2018

Уште 60-тина пратеници се пријавени за дебата за предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија поднесен од Владата. Гласањето за дневниот ред, но и досегашните дебати и реплики, не покажуваат дека Заев успеал да обезбеди 80 ...

Промена на Уставот или избори?

Тера - 15.10.2018

За денеска во 11 часот е закажана парламентарната седница за потребата од уставни измени, кои ги предложи владата согласно Договорот од Преспа. Во минатата недела во врска со ова Комисијата за уставни прашања се изјасни позитивно.

Собранието пред историска одговорност

Либертас - 15.10.2018

Дискусијата може да трае најмногу 10 дена, но се проценува дека може да биде исцрпена и порано. За Македонија по референдумот и одговорноста на парламентот, денеска ќе разговараат и шефовите на дипломатиите на ЕУ На пленарна седница од 11 часот, ...

СОБРАНИЕ: Денеска одлука дали Заев и СДСМ ќе ја истуркаат Северна или ќе се соочат со народот на вонредни парламентарни ...

Денешен - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред е Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Уставните измени на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

Вечер Прес - 15.10.2018

На матичната собраниска Комисија за уставни прашања во петокот по дводневна расправа, беа донесени заклучоци за пристапување кон уставни измени и Владата во рок од 15 дена да изготви нацрт-аманадмани и да ги достави до Парламентот.

Уставните измени на собраниска седница

Точка - 15.10.2018

Во Собранието за денеска во 11 часот е закажана седница на која треба да почне дебатата за уставните измени што ги предложи Владата. Во петокот, со 10 гласа „за“ и 7 „против“, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот на Владата за ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ без договор: Расправата за уставните измени продолжува утре

еМагазин - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Уставните измени на пленарна седница, двотретинското мнозинство неизвесно

MTM - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Денеска ќе се донесе одлуката – промена на Уставот или предвремени избори

Република - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Пратениците денес одлучуваат: Промена на Уставот или предвремени парламентарни избори

Скопје инфо - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

Расправата за уставните измени продолжува утре

Н.Македонија - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...

Што ќе донесе вториот ден Д

Н.Македонија - 15.10.2018

Ако 30 септември беше денот Д што се однесуваше на македонската политичка иднина и перспективите во однос на нашите евроатлантски интеграции преку прифаќање на спогодбата со Грција, петнаесет дена подоцна се чини Македонија е исправена пред нов ...

Двотретинското мнозинство неизвесно

Н.Македонија - 15.10.2018

Во Собранието на Република Македонија во секој момент се очекува за започне 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата.

ВМРО-ДПМНЕ дојде на седницата за уставни измени

1tv - 15.10.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се присутби на собраниската седница на која се расправа за владиниот предлог за уставни измени според преспанскиот договор, а кои предвидуваат и промена на уставното име на државата.

Собраниска седница за измени во Уставот

1tv - 15.10.2018

Собранието денеска во 11 часот треба да ја одржи седницата за уставните измени предложени од Владата, во согласност со Договорот од Преспа. Минатата недела Комисијата за уставни прашања се изјасни позитивно во врска со амандманите за измена на ...

Расправата за уставните измени продолжува утре

1tv - 15.10.2018

Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот. И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ...