TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Белград врв на поплавниот бран се очекува во вторник или в среда

Канал5 - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

Хрватски пожарникари и припадници на единицата за цивилна заштита испратени во Србија

Вест - 18.05.2014

Хрватска испрати пожарникари и припадници на единицата за цивилна заштита во поплавените подрачја на Србија. На седница на хрватската Влада донесена е одлука во Србија да се испратат пет припадници ...

Во Белград врв на поплавниот бран се очекува во вторник или в среда

Вест - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

Помош за Србија од регионот, ЕУ, САД

Вест - 18.05.2014

Во Србија за помош против поплавите пристигнаа спасувачки тимови од Русија, ЕУ и држави од регионот, а парична помош испратија и САД и Еулекс, јави Танјуг.

Помош за Србија од регионот, Русија, ЕУ и САД

24 Вести - 18.05.2014

Во Србија за помош против поплавите пристигнаа спасувачки тимови од Русија, ЕУ и држави од регионот, а парична помош испратија и САД и Еулекс, јави Танјуг.

Помош за Србија од регионот, ЕУ, САД

Алсат-М - 18.05.2014

Во Србија за помош против поплавите пристигнаа спасувачки тимови од Русија, ЕУ и држави од регионот, а парична помош испратија и САД и Еулекс, јави Танјуг.

Во Србија пристигнува помош од регионот, Русија, ЕУ и САД

Телма - 18.05.2014

Во Србија за помош против поплавите пристигнаа спасувачки тимови од Русија, ЕУ и држави од регионот, а парична помош испратија и САД и Еулекс, јави Танјуг.

Во Белград врв на поплавниот бран се очекува во вторник или в среда

Алсат-М - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

Белград во вторник и среда очекува врв на водениот бран

Телма - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

Бабиќ: Ситуацијата во Србија со поплавите е под контрола

Вест - 18.05.2014

Заменикот началник на Секторот за вонредни ситуации Ѓорѓе Бабиќ изјави денеска дека во Србија ситуацијата е под контрола, но во попладневните часови се очекува максимумот на поплавниот бран да се ...

Вучиќ: Моментно најпотребни ни се лекови и храна

Алсат-М - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави денеска дека на загрозените од поплавите во државата најпотребни во моментот им се храна, вода за пиење, лекови за деца, облека, средства за хигиена.

Вучиќ: Моментно најпотребни ни се лекови и храна

Вест - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави денеска дека на загрозените од поплавите во државата најпотребни во моментот им се храна, вода за пиење, лекови за деца, облека, средства за хигиена.

Вучиќ: Најголема опаснот сега е реката Сава

Вест - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ оцени денеска дека ситуацијата со поплавите бара да се „биде максимално внимателни во следните два дена“ и оти најголема опасност сега е реката Сава.

Нова руска помош за справување со поплавите во Србија

Утрински - 18.05.2014

Во Србија денеска се очекуваат два авиона од Руската Федерација со хуманитарна помош и техничка опрема за најзагрозените територии, соопшти српското МВР. Авионите ќе слетаат на аеродромот во Ниш.

Кустурица ги доставил своите хеликоптери

Утрински - 18.05.2014

Познатиот српски режисер Емир Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за евакуирање луѓе од поплавените региони во Србија. Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 лица, ...

Досега се знае за 44 загинати - започната е битката со Сава

Телма - 18.05.2014

Најмалку 44 луѓе загинаа во попавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска. - Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно ...

Во Обреновац пронајдени 12 безживотни тела

Утрински - 18.05.2014

Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно лице починало од природна смрт, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ.

Во Обреновац пронајдени 12 тела

Алсат-М - 18.05.2014

Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно лице починало од природна смрт, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ.

Најмалку 44 луѓе загинаа во поплавите во БиХ, во Србија и во Хрватска

24 Вести - 18.05.2014

Најмалку 44 луѓе загинаа во попавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска. - Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно ...

Најмалку 44 луѓе загинаа во поплавите во БиХ, во Србија и во Хрватска

Канал5 - 18.05.2014

Најмалку 44 луѓе загинаа во поплавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и во Хрватска. - Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а ...

АРМ ангажирана за помош на поплавените во Србија и БиХ

Канал5 - 18.05.2014

Припадниците на АРМ кои беа дел од хуманитарниот конвој на Република Македонија што беше испратен во Србија, денеска успешно ги извршија добиените задачи кои им беа доделени од страна на кризниот ...

Најмалку 20 загинати во поплавите само во Добој

Канал5 - 18.05.2014

Поплавите однесоа најмалку 20 животи само во босанскиот град Добој. Во еден поплавен автомобил се пронајдени телата на цело семејство. Треба да се евакуираат најмалку 10 илјади луѓе од регионите ...

Србија на нозе да спаси што може од катастрофалните поплави

24 Вести - 18.05.2014

Расте нивото на реката Сава. Савската брана меѓу Батковиќ и Рача, недалеку од Бијелина пукна на 4 места, пренесуваат тамошните медиуми. Општинските власти веќе наредиле евакуација на локалното ...

Се излеа реката Сава кај Брчко

24 Вести - 18.05.2014

Реката Сава урна околу 100 метри одбранбен насип меѓу населбите во северна Босна кај Брчко. Се евакуира населението од повеќе населби. Локалниот кризен штаб го повика населението да излезат на ...

Сава ја крева косата на глава

Утрински - 18.05.2014

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, повика на помош за загрозените од поплавите, нагласувајќи дека им се најпотребни храна, вода за пиење, лекови за деца, облека, средства за хигиена.

Пронајдени 12 тела во Обреновац

Канал5 - 18.05.2014

Во Обреновац се пронајдени 12 безживотни тела, а се стравува дека бројот на жртвите е уште поголем, соопшти српскиот премиер Александар Вучиќ. Вучиќ објасни и дека властите нема да дозволат ...

Фотографии од кризните подрачја во Србија

Канал5 - 18.05.2014

Ова се фотографии од Обреновац и останатите загорзени подрачја во Србија Катаклизма во Обреновац. Спасувачите се на терен во обид да спасат што повеќе луѓе.

Најстрашното сè уште не дошло - бранот стасува во Белград во вторник или в среда

+инфо - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

Вучиќ: Мора да бидеме максимално внимателни, најголема опасност е Сава

+инфо - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ оцени денеска дека ситуацијата со поплавите бара да се „биде максимално внимателни во следните два дена“ и оти најголема опасност сега е реката Сава, јави Танјуг.

ФОТО: Како се спасува Обреновац

Нетпрес - 18.05.2014

Евакуациата на загрозените од Обреновац продолжува. Во евакуацијата се ангажирани 10 хеликоптери на Војската на Србија, кои истовремено носат и храна и вода за загрозените граѓани.

Помош за Србија од регионот, ЕУ, САД

Р.С.Европа - 18.05.2014

Во Србија за помош против поплавите пристигнаа спасувачки тимови од Русија, ЕУ и држави од регионот, а парична помош испратија и САД и Еулекс. Од Црна Гора и Македонија во Србија синоќа пристигна ...

Во Белград врв на поплавниот бран се очекува во вторник или в среда

Сител - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

Вучиќ: Мора да бидеме максимално внимателни, најголема опаснот сега е реката Сава

Сител - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ оцени денеска дека ситуацијата со поплавите бара да се „биде максимално внимателни во следните два дена“ и оти најголема опасност сега е реката Сава, јави Танјуг.

Вучиќ: Моментално најпотребни се храна, лекови и облека

Нетпрес - 18.05.2014

Српскиот премиер, Александар Вучиќ изјави дека на загрозените во пополавите најпотребни им се храна, вода за пиење, лекови за деца, облека, средства за хигиена… Вучиќ наведе дека се потребни лекови ...

Костурица ги даде двата хеликоптери за евакуација на луѓето

Телеграф - 18.05.2014

Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 лица, повеќето од нив се деца, изјави режисерот Познатиот српски режисер Емир Костурица ги ставил на располагање своите два хеликоптера ...

Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за помош на поплавените подрачја во Србија

Сител - 18.05.2014

Познатиот српски режисер Емир Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за евакуирање луѓе од поплавените региони во Србија. – Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 лица, ...

Вучиќ: Моментно најпотребни ни се лекови и храна

Сител - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави денеска дека на загрозените од поплавите во државата најпотребни во моментот им се храна, вода за пиење, лекови за деца, облека, средства за хигиена.

Помош за Србија од регионот, ЕУ и од САД

+инфо - 18.05.2014

Во Србија за помош против поплавите пристигнаа спасувачки тимови од Русија, ЕУ и држави од регионот, а парична помош испратија и САД и Еулекс, јави Танјуг.

Врвот на поплавниот бран во Белград се очекува во вторник или среда

Press24 - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија, Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

Режисерот Емир Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за помош на поплавените подрачја во Србија

+инфо - 18.05.2014

Познатиот српски режисер Емир Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за евакуирање луѓе од поплавените региони во Србија. - Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 лица, ...

Во Шабац и Сремска Митровица состојата се стабилизира, Белград се подготвува

Р.С.Европа - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

Вучиќ: Да бидеме максимално внимателни, најголема опаснот сега е Сава

Р.С.Европа - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ оцени денеска дека ситуацијата со поплавите бара да се „биде максимално внимателни во следните два дена“ и оти најголема опасност сега е реката Сава.

Нова руска помош за справување со поплавите во Србија

Сител - 18.05.2014

Во Србија денеска се очекуваат два авиона од Руската Федерација со хуманитарна помош и техничка опрема за најзагрозените територии, соопшти српското МВР. Авионите ќе слетаат на аеродромот во Ниш.

Дванаесет безживотни тела пронајдени во Обреновац

Нетпрес - 18.05.2014

Дванаесет безживотни тела се пронајдени во Обреновац, а се стравува и дека нивниот број е поголем. Српскиот премиер Александар Вучиќ истакна дека власта планира да ја заштити јавноста од ...

Во Обреновац пронајдени 12 тела

Сител - 18.05.2014

Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно лице починало од природна смрт, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ.

Нова руска помош за справување со поплавите во Србија

+инфо - 18.05.2014

Во Србија денеска се очекуваат два авиона од Руската Федерација со хуманитарна помош и техничка опрема за најзагрозените територии, соопшти српското МВР. Авионите ќе слетаат на аеродромот во Ниш.

ФОТО: Војници на АРМ пристигнаа во Обреновац

А1 On - 18.05.2014

Тимот на АРМ кој вчера замина за Србија, денеска учествува во спасувачките акции во Обреновац, кој беше најмногу погоден од поплавите. Тие се сретнале и со српскиот министер за внатрешни работи ...

Во Обреновац пронајдени 12 тела

Р.С.Европа - 18.05.2014

Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно лице починало од природна смрт, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ.

Најмалку 44 загинати во поплавите во БиХ, Србија и Хрватска

Нова ТВ - 18.05.2014

Најмалку 44 луѓе загинаа во поплавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска. - Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а ...

Состојбата со поплавите е под контрола- конечно добри вести од Србија

Press24 - 18.05.2014

Ѓорѓе Бабиќ, заменик началникот на Секторот за вонредни ситуации денеска изјави дека во Србија ситуацијата е под контрола, но во попладневните часови се очекува максимумот на поплавниот бран да се ...

Најмалку 44 луѓе загинаа во поплавите во БиХ, во Србија и во Хрватска

Р.С.Европа - 18.05.2014

Најмалку 44 луѓе загинаа во попавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска. - Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно ...

БИЛАНС НА ЖРТВИ: Досега 44 загинати од поплавите во Србија, Босна и Хрватска

Телеграф - 18.05.2014

Денеска и во Хрватска е пронајдена првата жртва од поплавите што го зафатија истокот на оваа земја. Загинатиот е маж, а уште две лица се водат како исчезнати Најмалку 44 луѓе загинаа во поплавите во ...

Бабиќ: Ситуацијата во Србија со поплавите е под контрола

Сител - 18.05.2014

Заменикот началник на Секторот за вонредни ситуации Ѓорѓе Бабиќ изјави денеска дека во Србија ситуацијата е под контрола, но во попладневните часови се очекува максимумот на поплавниот бран да се ...

Трогателно фото: Стотици мајки и дечиња ги чекаат своите сопрузи и татковци, никој не знае дали се живи

Курир - 18.05.2014

Над 500 лица се сместени во Белградскиот саем, а во текот на деновиве се очекува над 1.000 лица од поплавен Обреновац да се засолнат под кровот на саемот.

Конечно среќна вест: Состојбата со поплавите во Србија засега е под контрола

Курир - 18.05.2014

Заменикот началник на Секторот за вонредни ситуации Ѓорѓе Бабиќ изјави денеска дека во Србија ситуацијата е под контрола, но во попладневните часови се очекува максимумот на поплавниот бран да се ...

Во Белград врв на поплавниот бран се очекува во вторник или в среда

Курир - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија, Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

Нова руска помош за справување со поплавите во Србија

Курир - 18.05.2014

Во Србија денеска се очекуваат два авиона од Руската Федерација со хуманитарна помош и техничка опрема за најзагрозените територии, соопшти српското МВР. Авионите ќе слетаат на аеродромот во Ниш.

Најмалку 44 луѓе загинаа во поплавите во БиХ, во Србија и во Хрватска

Курир - 18.05.2014

Најмалку 44 луѓе загинаа во попавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска. - Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно ...

Војниците на АРМ спасуваа загрозени жители во Србија

Телеграф - 18.05.2014

Голем број на жители од неколку села покрај Обреновац кои се зафатени од поплавите, денеска се евакуирани со товарните возила и чамците на АРМ Припадниците на АРМ кои беа дел од хуманитарниот конвој ...

Бабиќ: Ситуацијата во Србија со поплавите е под контрола

+инфо - 18.05.2014

Заменикот началник на Секторот за вонредни ситуации Ѓорѓе Бабиќ изјави денеска дека во Србија ситуацијата е под контрола, но во попладневните часови се очекува максимумот на поплавниот бран да се ...

АРМ ангажирана за помош на поплавените во Србија и БиХ

Сител - 18.05.2014

Припадниците на АРМ кои беа дел од хуманитарниот конвој на Република Македонија што беше испратен во Србија, денеска успешно ги извршија добиените задачи кои им беа доделени од страна на кризниот ...

Помош за Србија од регионот, ЕУ, САД

Сител - 18.05.2014

Во Србија за помош против поплавите пристигнаа спасувачки тимови од Русија, ЕУ и држави од регионот, а парична помош испратија и САД и Еулекс, јави Танјуг.

Трошка надеж: Се роди бебе во поплавениот Обреновац

Сител - 18.05.2014

Во текот на акцијата за спасување, во ноќта меѓу петокот и саботата во потопениот Пожарникарси дом во Обреновац се роди бебе! Веста ја пренесоа радио - матери, Во тишината на ноќта, додека ...

ФОТО: Стотици мајки и дечиња ги чекаат своите сопрузи и татковци а од нив ни трага ни глас

Press24 - 18.05.2014

Над 500 мајки и деца се сместени во Белградскиот саем, кои со солзи во очите постојано чекаат да слушнат глас од своите сопрузи, татковци и браќа, за кои нема никаков глас.

Врвот на поплавниот бран во Белград се очекува во вторник и среда

Нетпрес - 18.05.2014

Кулминирање на поплавите во Белград се очекува во вторник или среда, јавуваат од српското Министерство за внатрешни работи. Поради поплавите досега во Србија се евакуирани над 16.000 луѓе.

Сава го проби насипот на четири места, евакуацијата во Србија и во БиХ продолжува

+инфо - 18.05.2014

Министерството за внатрешни работи на Србија апелира до граѓаните кои се погодени од поплавите, своите исчезнати од семејствата да ги пријават во полиција. Водата во Обреновац опаѓа.

ПОПЛАВИ ВО СРБИЈА: Стигнува уште помош од Русија

Телеграф - 18.05.2014

Во Ниш денеска ќе слетаат два руски авиони со хуманитарна помош и техничка опрема Во Србија денеска се очекуваат два авиона од Руската Федерација со хуманитарна помош и техничка опрема за ...

Состојбата во Србија полека се смирува, врвот на водениот бран во Белград во вторник и среда (ВИДЕО)

МКД - 18.05.2014

Евакуацијата во Обреновац продолжува, а водата во текот на ноќта доволно опаднала за во спасувачката акција да се вклучат камиони, а чамците сѐ помалку се користат, пишува Б92.

Српската естрада во хуманитарна мисија за поплавените

Сител - 18.05.2014

Српската пејачка Гога Секулиќ прими неколку евакуирани семејства од Обреновац. Таа на својот Фејсбук профил истакна дека секогаш е подготвена да помогне зошто добро знае што значи загуба: -Драги мои, ...

ФОТО: Катастрофата од воздух и од вода - Како се спасува Обреновац

Сител - 18.05.2014

Страв за живот, за блиските , за утре. Тешко е да се замисли стравот што владее во Обреновац. Катаклизмичките слики ја отслукуваат трагедијата што ги погоди овие луѓе.

Србија: Сé уште не е познат бројот на настраданите во Обреновац

Макфакс - 18.05.2014

Обреновац - градот кој веќе го нема, е заклучокот во српскиот печат во неделата кој најдобро ја илустрира судбината на ова гратче крај престолнината Белград, кое најмногу настрада во повеќедневното ...

Вучиќ: Моментно најпотребни ни се лекови и храна

Курир - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави денеска дека на загрозените од поплавите во државата најпотребни во моментот им се храна, вода за пиење, лекови за деца, облека, средства за хигиена.

Бабиќ: Ситуацијата во Србија со поплавите е под контрола

Алфа - 18.05.2014

Заменикот началник на Секторот за вонредни ситуации Ѓорѓе Бабиќ изјави денеска дека во Србија ситуацијата е под контрола, но во попладневните часови се очекува максимумот на поплавниот бран да се ...

Србија се подготвува за новиот бран поплави, следните неколку дена критични

Нова ТВ - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ оцени денеска дека ситуацијата со поплавите бара да се „биде максимално внимателни во следните два дена“ и оти најголема опасност сега е реката Сава, јави Танјуг.

Помош за Србија од регионот, ЕУ, САД

Алфа - 18.05.2014

Во Србија за помош против поплавите пристигнаа спасувачки тимови од Русија, ЕУ и држави од регионот, а парична помош испратија и САД и Еулекс, јави Танјуг.

ФОТО АРМ на задача во Обреновац

+инфо - 18.05.2014

Дел од тимот на Армијата на Република Македонија кој вчера замина за Србија, денеска учествува во спасувачките акции во најпогодената област од поплавите Обреновац.

Вучиќ: Мора да бидеме максимално внимателни, најголема опаснот сега е реката Сава

Курир - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ оцени денеска дека ситуацијата со поплавите бара да се „биде максимално внимателни во следните два дена“ и оти најголема опасност сега е реката Сава, јави Танјуг.

Вучиќ: Мора да бидеме максимално внимателни, најголема опаснот сега е реката Сава

Алфа - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ оцени денеска дека ситуацијата со поплавите бара да се „биде максимално внимателни во следните два дена“ и оти најголема опасност сега е реката Сава, јави Танјуг.

Во Обреновац пронајдени 12 тела

+инфо - 18.05.2014

Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно лице починало од природна смрт, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ.

Пронајдени 12 безживотни тела во Обреновац

Press24 - 18.05.2014

Дванаесет безживотни тела се пронајдени во Обреновац. Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека стравува дека бројот на жртвите е поголем и потврди дека едно лице загина од природна смрт.

Најмалку 44 луѓе загинаа во поплавите во БиХ, во Србија и во Хрватска

Сител - 18.05.2014

Најмалку 44 луѓе загинаа во попавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска. - Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно ...

12 мртви пронајдени во поплавите на Обреновац опасноста се уште пред Белград

Сител - 18.05.2014

Катастрофата е избегната, но опасноста од големи поплави се уште ја демне Србија. Српскиот народ 5 ден очи во очи со поплавите кои во одредени региони оставија пустош.

Џеј Рамадановски згрижил две семејства и го опремува својот клуб во Белград во кој чека уште евакуирани

+инфо - 18.05.2014

Откако турбо-фолк пејачката Гога Секулиќ во својот семеен дом згрижи неколку семејства од Обреновац и упати јавен апел до сите свои колеги да им помогнат на загрозените, фолк пејачот Џеј Рамадановски ...

Вучиќ: Мора да бидеме внимателни- најголема опаснот сега е реката Сава

Press24 - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ предупреди дека следните денови најкритична хидролошка ситуација ќе биде на реката Сава, но бранот кој ќе дојде во текот на денот во Белград ќе биде под границата ...

Во Обреновац има 12 жртви a се стравува за повеќе, во Србија вкупно 17

Макфакс - 18.05.2014

Само во Обреновац крај Белград се пронајдени 12 безживотни тела од кои едно лице починало со природна смрт, соопшти српскиот премиер Александар Вучиќ во неделата, но изрази стравување дека овој ...

АЛФА ексклузивно од најпогодените подрачја на Србија

Алфа - 18.05.2014

Заглавени граѓани, разделени семејства, Обреновац под вода. И ова се случува на само половина час возење од центарот на Белград. Заглавени граѓани, разделени семејства, Обреновац под вода.

КАТАКЛИЗМА: Потопени градови, Сава носи се пред себе!

Фактор - 18.05.2014

“Прием, прием! Во Пожарникарскиот дом во Обреновац се породи трудница. Се роди бебе. Ве молиме дали можеме да добиеме амфибија“ – гласно зборуваше спасувач кој бараше итна помош ноќта во саботата, ...

Нова руска помош за справување со поплавите во Србија

Република - 18.05.2014

Во Србија денеска се очекуваат два авиона од Руската Федерација со хуманитарна помош и техничка опрема за најзагрозените територии, соопшти српското МВР. Авионите ќе слетаат на аеродромот во Ниш.

Во вторник Србија ќе се соочи со најголемиот ризик од поплавите

Локално - 18.05.2014

Србија се подготвува за голем поплавен бран кој може да се случи во вторник или среда, изјави припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ.

Крадци со чамци ги ограбуваат домовите во Обреновац

Република - 18.05.2014

Страшна вест во Обреновац. „Радио аматери“ јавуваат дека разбојници со чамци ги ограбуваат напуштените домови. Според информациите кои ги пренесува „радио аматери“ на просторот во поплавената општина ...

Трогателни фотографии: Стотици мајки и дечиња ги чекаат своите сопрузи и татковци

Република - 18.05.2014

Над 500 лица се сместени во Белградскиот саем, а во текот на деновиве се очекува над 1.000 лица од поплавен Обреновац да се засолнат под кровот на саемот.Огромен дел од евакуираните лица се мали деца ...

Ситуацијата во Србија со поплавите е под контрола

Денешен - 18.05.2014

Заменикот началник на Секторот за вонредни ситуации Ѓорѓе Бабиќ изјави денеска дека во Србија ситуацијата е под контрола, но во попладневните часови се очекува максимумот на поплавниот бран да се ...

Во Белград врв на поплавниот бран се очекува во вторник или в среда

Бриф - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за помош на поплавените подрачја во Србија

Бриф - 18.05.2014

Познатиот српски режисер Емир Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за евакуирање луѓе од поплавените региони во Србија. – Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 лица, ...

Фото: Стотици мајки и дечиња ги чекаат своите сопрузи и татковци

Денешен - 18.05.2014

Над 500 лица се сместени во Белградскиот саем, а во текот на деновиве се очекува над 1.000 лица од поплавен Обреновац да се засолнат под кровот на саемот.

Во Обреновац пронајдени 12 тела

Бриф - 18.05.2014

Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно лице починало од природна смрт, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ.

Во Белград врв на поплавниот бран се очекува во вторник или в среда

Вечер Прес - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија, Бојан Томиќ. Ситуацијата моментно не е алармантна.

Во Обреновац пронајдени 12 тела

Република - 18.05.2014

Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно лице починало од природна смрт, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ.

Вучиќ:Најпотребни се лекови и храна!

Фактор - 18.05.2014

Најпотребни во моментот на загрозените од поплавите им се храна, вода за пиење, лекови за деца, облека, средства за хигиена, изјави денеска на седница на Републичкиот штаб за вонредни ситуации ...

Трагедија во Крупањ: 200 куќи срамнети со земја(фото)

МК News - 18.05.2014

Извештаите и сликите кои доаѓаат од ова место сведочат за потполно разорување кое го доживеа ова мало место во најголемата елементарна непогода во Србија во овој век.

Голема меѓународна помош за Србија

Либертас - 18.05.2014

Во Србија за помош против поплавите пристигнаа спасувачки тимови од Русија, ЕУ и држави од регионот, а парична помош испратија и САД и Еулекс, јави Танјуг.

Во Обреновац има 12 жртви a се стравува за повеќе, во Србија вкупно 17

Република - 18.05.2014

Само во Обреновац крај Белград се пронајдени 12 безживотни тела од кои едно лице починало со природна смрт, соопшти српскиот премиер Александар Вучиќ во неделата, но изрази стравување дека овој ...

Поплавите во регионот однесоа 44 животи, во Обреновац најмалку 12 загинати

Либертас - 18.05.2014

Најмалку 44 луѓе загинаа во попавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска. „Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно ...

Во Белград врв на поплавниот бран се очекува во вторник или в среда

Република - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

СТРАШНИ ФОТОГРАФИИ: Обреновац под вода

Sky - 18.05.2014

Евакуацијата во Обреновац се продолжува. Водата полека се повлекува, а властите не дозволуваат враќање на жителите. Како изгледа суровата реалност на теренот може да видите од фотографиите на ...

Кустурица ги позајми своите хеликоптери за спасувачките акции

Либертас - 18.05.2014

Култниот режисер Емир Кустурица ги ставил на располагање своите два хеликоптера за евакуирање луѓе од поплавените региони во Србија. „Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 ...

(ФОТО) Тажна слика на Белградскиот саем

Локално - 18.05.2014

На Белградскиот саем се сместени 560 луѓе од настраданото подрачје од Обреновац , а во секој момент се очекува да пристигнат нови луѓе. Сликата која таму владее е тажна, а таму евакуираните мајки и ...

Стотици мајки и дечиња ги чекаат своите татковци – никој не знае дали се живи

МК News - 18.05.2014

Над 500 лица се сместени во Белградскиот саем, а во текот на деновиве се очекува над 1.000 лица од поплавен Обреновац да се засолнат под кровот на саемот.

Голема опасност е реката Сава

Тера - 18.05.2014

Следните денови најкритична хидролошка ситуација ќе биде на реката Сава, но бранот кој ќе дојде во текот на денот во Белград ќе биде под границата за вонредна одбрана од поплави, се вели во извештај ...

Во Обреновац има 12 жртви a се стравува за повеќе, во Србија вкупно 17

Тера - 18.05.2014

Само во Обреновац крај Белград се пронајдени 12 безживотни тела од кои едно лице починало со природна смрт, соопшти српскиот премиер Александар Вучиќ во неделата, но изрази стравување дека овој ...

(ВИДЕО) Во Србија се зајакнуваат насипите, ситуацијата со термоелектраните стабилна

Либертас - 18.05.2014

Нивото на реката Сава во Белград е во мал пораст, но ситацијата засега е под контрола и насипите се зајакнуваат, изјави началникот на Оперативниот градски центар за вонредни ситуации Александар ...

Србија стравува од бранот кој доаѓа

Фактор - 18.05.2014

Заменикот началник на Секторот за вонредни ситуации Ѓорѓе Бабиќ потврди дека во Србија денеска ситуацијата е под контрола, но во попладневните часови се очекува максимумот на поплавниот бран да се ...

КАТАСТРОФА: Во Обреновац 12 мртви, се стравува дека ова не е крај! (ВИДЕО)

Sky - 18.05.2014

Во исчекување на ударниот бран на кој Белград и Сремска Митровица се подготвуваат денеска, евакуацијата во Обреновац продолжува, каде спасувачите поминаа цела ноќ.

Врвот на поплавниот бран во вторник или во среда ќе го зафати Белград

Либертас - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ. „Ситуацијата моментно не е алармантна.

Србија: Сé уште не е познат бројот на настраданите во Обреновац

Тера - 18.05.2014

Обреновац - градот кој веќе го нема, е заклучокот во српскиот печат во неделата кој најдобро ја илустрира судбината на ова гратче крај престолнината Белград, кое најмногу настрада во повеќедневното ...

12 жртви во Обреновац, потврдена првата жртва во Хрватска

Вечер Прес - 18.05.2014

Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно лице починало од природна смрт, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ.

Најголеми поплави во Србија во последните сто години, постои и опасност од заразни болести

еМагазин - 18.05.2014

Последните три дена Србија ја снајде голема трагедија. Најголемите поплави во Србија во последните сто години, веќе четврт ден по ред, целосно ја парализираат земјата.

Во тек е евакуацијата на инвалиди во Обреновац, Сава се излеа кај кулата Небојша

Фактор - 18.05.2014

Реката Сава во Белград е во благ пораст, но состојбата е под контрола и насипите се зголемуваат од Газела кај Железничкиот мост , изјави денеска началникот на оперативниот градски центар за вонредни ...

Во Крупањ вирус, деца повраќаат, лекови нема, поплавата однесе уште еден живот

МК News - 18.05.2014

Делови од населбата Крупањ во Србија се уште не се достапни за помош, а најлошо од се е што се појавил вирус, изјави советничката на Српската напредна странка Весна Марјановиќ.

Вонредна состојба: Во Крупањ завладеа вирус, децата масовно повраќаат, а аптеките не работат

Република - 18.05.2014

Одборничката на СНС, Весна Марјановиќ наведе дека во Крупањ се појавил вирус, а аптеките не работат. -Предмалку се вратив од улицата „Добри поток“ која четврти ден е отсечена од остатокот на градот.

СРБИЈА: 200 куќи се срамнети со земја

Локално - 18.05.2014

Крупањ доживеа катаклизма. Извешатите и сликите кои доаѓаат од ова мало место во Србија сведочат за целосно разорување кое ова место го доживеа во најголемата елементарна непогода која ја погоди ...

Трудница се породи во пожарникарски дом во Обреновац: бебето доби име Љубомир по спасувачот

Република - 18.05.2014

Кога реката Сава го проби насипот кај Термоелектраната „Обреновац“ во должина од 100 метри жителите тргнаа да бегаат оставајќи го својот целокупен имот и спасувајќи си ги само животите.

ФОТО: Еве како изгледа Обреновац денес!

Sky - 18.05.2014

Последната слика од воздух на Обреновац, која денес е поставена на Фејсбук. Репортерот на телевизија Пинк на својот Фејсбук профил ја споделил сликата на Обреновац од ...

Во Босна е најлошо, во Србија најпространо

Вечер Прес - 18.05.2014

Заменик-началникот на Секторот за вонредни ситуации, Ѓорѓе Бабиќ, изјави во неделата дека во Србија ситуацијата е под контрола, но се уште се во исчекување на максимумот од поплавниот бран, кој ќе се ...

Во Обреновац пронајдени 12 тела

Н.Македонија - 18.05.2014

Во Обреновац се пронајдени 12 безживотни тела, а се стравува дека нивниот број е поголем - Од нив едно лице починало од природна смрт, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ.

Вучиќ: Најголема опасност сега е реката Сава

Н.Македонија - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ оцени денеска дека ситуацијата со поплавите бара да бидат максимално внимателни во следните два дена и оти најголема опасност сега е реката Сава, јави Танјуг – ...

Во Белград врв на поплавниот бран се очекува утре или задутре

Н.Македонија - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде утре или задутре, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ – Ситуацијата моментно не е алармантна.

Бебето родено на сред поплави крстено по името на спасувачот

Н.Македонија - 18.05.2014

Бебето кое се роди во моментите кога мајката бегаше од поплавата во Обреновац се вика Љубомир Според медиумите во Србија бебето ќе се вика Љубомир и ќе го носи името на човекот кој учествуваше во ...

Помош за Србија од регионот, ЕУ, САД, Русија

Н.Македонија - 18.05.2014

Во Србија за помош против поплавите пристигнаа спасувачки тимови од Русија, ЕУ и држави од регионот, а парична помош испратија и САД и Еулекс, јави Танјуг Од Црна Гора и Македонија во Србија синоќа ...

Во Обреновац пронајдени 12 тела

Вистина.мк - 18.05.2014

Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно лице починало од природна смрт, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ.

Вучиќ: Мора да бидеме максимално внимателни, најголема опаснот сега е реката Сава

Lider - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ оцени денеска дека ситуацијата со поплавите бара да се „биде максимално внимателни во следните два дена“ и оти најголема опасност сега е реката Сава, јави Танјуг.

ФОТО: Војници на АРМ пристигнаа во Обреновац

Вистина.мк - 18.05.2014

Тимот на АРМ кој вчера замина за Србија, денеска учествува во спасувачките акции во Обреновац, кој беше најмногу погоден од поплавите. Тие се сретнале и со српскиот министер за внатрешни работи ...

Најмалку 44 луѓе загинаа во поплавите во БиХ, во Србија и во Хрватска

Lider - 18.05.2014

Најмалку 44 луѓе загинаа во попавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска. - Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно ...

Александар Вучиќ : Најпотребно ни е вода , храна и лекови

Lider - 18.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави денеска дека на загрозените од поплавите во државата најпотребни во моментот им се храна, вода за пиење, лекови за деца, облека, средства за хигиена.

Џеј: Примив кај себе две семејства од Обреновац

Вистина.мк - 18.05.2014

Пејачот Џеј Рамадановски е тажен поради поплавите кои и се случија на Србија. Тој се неговата екипа, максимално се ангажирале да им помогнат на загрозените луѓе, па дури и примил две семејства од ...

Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за помош на поплавените подрачја во Србија

Lider - 18.05.2014

Познатиот српски режисер Емир Кустурица ги доставил своите два хеликоптера за евакуирање луѓе од поплавените региони во Србија. – Според информациите од пилотите, со хеликоптерите се спасени 25 лица, ...

Овие фотографии од настраданите од поплавата ќе ви го скршат срцето

Вистина.мк - 18.05.2014

Околу 560 луѓе од настраданото подрачје од Обреновац се сместени на Белградскиот саем, а во секој момент се очекува да пристигнат нови луѓе. Сликата која таму владее е тажна, а таму евакуираните ...

Во вторник или среда се очекува најголемиот поплавен бран во Белград

Вистина.мк - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија, Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

Нова руска помош за справување со поплавите во Србија

Lider - 18.05.2014

Во Србија денеска се очекуваат два авиона од Руската Федерација со хуманитарна помош и техничка опрема за најзагрозените територии, соопшти српското МВР. Авионите ќе слетаат на аеродромот во Ниш.

И Гога Секулиќ вдоми неколку семејства од Обреновац

Вистина.мк - 18.05.2014

Српската естрада е ангажирана максимално. Пејачката како и многу голем број други свои колеги, меѓу кои и Џеј , им помогна на најзагрозените во овие мигови.

Во Белград врв на поплавниот бран се очекува во вторник или в среда

Lider - 18.05.2014

Врвот на поплавниот бран во Белград треба да биде во вторник или среда, изјави денеска припадник на Секторот за вонредни ситуации во МВР на Србија Бојан Томиќ. – Ситуацијата моментно не е алармантна.

АРМ ангажирана за помош на поплавените во Србија и БиХ

Lider - 18.05.2014

Припадниците на АРМ кои беа дел од хуманитарниот конвој на Република Македонија што беше испратен во Србија, денеска успешно ги извршија добиените задачи кои им беа доделени од страна на кризниот ...

Најмалку 44 луѓе загинаа во поплавите во БиХ, во Србија и во Хрватска

Идивиди - 18.05.2014

Белград, 18 мај 2014 (МИА) - Најмалку 44 луѓе загинаа во попавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска. - Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека ...

Најмалку 44 луѓе загинаа во поплавите во БиХ, во Србија и во Хрватска

Вистина.мк - 18.05.2014

Најмалку 44 луѓе загинаа во попавите во последните четири дена што ги зафатија БиХ, Србија и Хрватска. - Во Обреновац пронајдени се 12 безживотни тела, се стравува дека нивниот број е поголем, а едно ...

Бабиќ: Ситуацијата во Србија со поплавите е под контрола

Lider - 18.05.2014

Заменикот началник на Секторот за вонредни ситуации Ѓорѓе Бабиќ изјави денеска дека во Србија ситуацијата е под контрола, но во попладневните часови се очекува максимумот на поплавниот бран да се ...

Во Србија уапсени неколкумина кои ја покачиле цената на храната и водата

Фокус - 17.05.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ изрази сочувство за шестмината загинати во Република Српска, како и за загинатите во поплавите во Србија, чиј број се уште не се знае.

Обреновац како масовна гробница, евакуација во Барич, Шабац спасен

Канал5 - 17.05.2014

Десетици жртви во Србија и во Босна и Херцеговина во последново деноноќие. Бројот на загинати не се открива се додека не заврши борбата со водените стихии.

Балканот под вода

Deutsche Welle - 17.05.2014

Повеќе од 20 жртви, и материјални штети од, според проценките, една милијарда евра само во Србија. Згора на сѐ 95.000 домаќинства останаа без струја. Балканот е погоден од незапаметени обилни дождови ...

Катастрофа во Србија и бих, жртви има, доаѓа нов воден бран!

Телма - 17.05.2014

Најголемите поплави во Србија во последните сто години, веќе трет ден по ред, целосно ја парализираат земјата. Денеска најтешка е ситуацијата во Обреновац, Шабац, Свилајнац, Лозница и други.

Успешно евакуиран Барич

Канал5 - 17.05.2014

- Барич е успешно евакуиран, а базните постројки се под контрола, соопшти српското Министерство за внатрешни работи. Во соопштението се истакнува дека нема место за паника.

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и БиХ

Алсат-М - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Босна и Херцеговина и во Србија, соопштија властите во двете држави. Во БиХ во поплавите загинаа 12 луѓе, а во Србија осуммина.

И понатаму критична ситуацијата со поплавите во Србија

Алсат-М - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Eвропската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг.

Руските спасувачки тимови евакуираа 400 лица од Обреновац

Телма - 17.05.2014

Претставникот на Министерството за вонредни ситуации на Русија Александер Дробишевски изјави денеска дека руските спасувачки тимови кои се во Србија да помогнат на загорзени од поплавите, во ...

Руските спасувачки тимови евакуирале околу 400 луѓе во Србија

Утрински - 17.05.2014

Претставникот на Министерството за вонредни ситуации на Русија Александер Дробишевски изјави денеска дека руските спасувачки тимови кои се во Србија да помогнат на загорзени од поплавите, во ...

И понатаму критична ситуацијата со поплавите во Србија

Утрински - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Eвропската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг.

Обреновац е приоритет за евакуација, нивото на Сава на рекордно ниво

Утрински - 17.05.2014

Илјадиници луѓе се погодени од поплавите во Србија, евакуирани се преку 4.000, а во Обреновац има се уште граѓани чија целосна евакуација денеска е приоритет, изјави Предраг Мариќ, шеф на ...

Обреновац критичен, има и мртви

Канал5 - 17.05.2014

Се уште не се знае точната бројка на мртви во Обреновац, кој моментално е најкритичната точка во поплавената Србија. Според началникот на Секторот за вонредна ситуација, Предраг Мариќ веќе почнале да ...

Србија и Босна и Херцеговина уште под вода

Deutsche Welle - 17.05.2014

Во Србија поради поплавите досега се евкуирани над 15.000 луѓе. Најтешка е ситуацијата во Обреновац и Шабац. Во БиХ се бележи благ пад на водостојот на реките, освен во Бјелина.

Страшно во Обреновац, вистинска катастрофа во Србија и бих

Телма - 17.05.2014

Драматично обраќање на Предраг Мариќ, началник за вонредни ситуации во Србија. На прес конференцијата во Владата на Србија информираше дека ситуацијата во Обреновац е страшна.

Балканот продолжува да се бори со поплавите, невреме и во Полска, Чешка, Словачка...

Канал5 - 17.05.2014

Невремето во источна и југоисточна Европа предизвика големи поплави и смрт на најмалку десет луѓе. Најтешко погодени се региони во Србија, Босна и Херцеговина, но и во Полска, Чешка и во Словачка.

Критична состојба по поплавите во Србија и Босна

24 Вести - 17.05.2014

Неизвесноста од излевањето на реката Сава сеуште трае. Реката денес ги проби насипите на Тент во должина од сто метри, заканувајќи се да направи пустош во неколку населени места.

Обреновац најкритичен, има и жртви

Фокус - 17.05.2014

Се уште не се знае точната бројка на мртви во Обреновац, кој моментално е најкритичната точка во Србија, откако веќе неколку денови е зафатен со поплави.

ФОТО Успешно евакуиран Барич

+инфо - 17.05.2014

Барич е успешно евакуиран, а базните постројки се под контрола, соопшти српското Министерство за внатрешни работи. Во соопштението се истакнува дека нема место за паника.

Сава кај Шабац над нивото за вонредна одбрана од поплави

+инфо - 17.05.2014

Водостојот на реката Сава во близина на Јамена и Шабац е над границата за вонредна одбрана од поплави, а кај Сремска Митровица е малку под границата за вонредна одбрана со тенденција за пораст во ...

Хрватска испрати пожарникари во Србија

+инфо - 17.05.2014

Хрватска денеска испрати пожарникари и припадници на единицата за цивилна заштита во поплавените подрачја на Србија. На денешната седница на хрватската Влада донесена е одлука во Србија да се ...

ГАЛЕРИЈА: Водата им однесе 200 куќи - потресни слики од местата околу Обреновац

Press24 - 17.05.2014

Мстото Крупањ во кое живеаат меѓу 5 и5 илјади луѓе комплетно е отсечено. До него може да се дојде само преку воздух, а веќе трет ден таму нема ни струја, ниту вода.

Потопен град: Страшна глетка на Обреновац од воздух (ФОТО)

Курир - 17.05.2014

Водата го поплави целиот Обреновац, куќите се под вода, евакуацијата на луѓето е сеуште во тек, а фотографиите од воздух наликуваат на сцени од филм, страв и ...

ГАЛЕРИЈА: Цела ноќ трае евакуацијата во Обреновац

Press24 - 17.05.2014

На територијата на Србија до сега се евакуирани над 16.300 луѓе, а евакуацијата се уште трае во Обреновац, Шабац, Сремска Митровцица, Шид, Уб и во околиината на ...

Пукна браната: Уште едно место во Србија целосно се евакуира - граѓаните во паника

Press24 - 17.05.2014

Местото Барич во непосредна близиан на Обреновец целосно се евакуира. Српското Министерство за внатрешни работи пред малку издаде наредба за тотална евакуација на Барич.

Во Србија и БиХ 20 жртви од поплавите, утре се очекува нов бран

Нова ТВ - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна и Херцеговина, соопштија властите во двете држави. Во БиХ во поплавите загинаа 12 луѓе, а во Србија осуммина.

Ужас во Србија: Обреновац како масовна гробница, спасени се 500 мајки и деца

Курир - 17.05.2014

Десетици жртви во Србија и во Босна и Херцеговина во последново деноноќие. Бројот на загинати не се открива се додека не заврши борбата со водените стихии.

Обреновац претворен во масовна гробница- спасени 500 мајки и деца

Press24 - 17.05.2014

Страотните поплави што ги зафатија Србија и Босна и Херцеговина во последново деноноќие однесоа десетици жртви. Се уште не се открива точниот број на загинати лица.

Обреновац претворен во масовна гробница- спасени 500 мајки и деца

Сител - 17.05.2014

Страотните поплави што ги зафатија Србија и Босна и Херцеговина во последново деноноќие однесоа десетици жртви. Се уште не се открива точниот број на загинати лица.

И понатаму критична ситуацијата со поплавите во Србија

Press24 - 17.05.2014

Состојбата во Србија се уште е критична, а особено критична е ситуацијата во Обреновац и Свилајнац, каде илјадници луѓе искачени на покривите чекаа помош.

Во Сремска Митровица прогласена превентивна евакуација

Сител - 17.05.2014

Општинскиот штаб за вонредни ситуации во Сремска Митровица денеска донесе одлука за прогласување на превентивна евакуација на населението од поединечни делови на градот и од местото Лачарак.

Во Сремска Митровица прогласена превентивна евакуација

+инфо - 17.05.2014

Општинскиот штаб за вонредни ситуации во Сремска Митровица денеска донесе одлука за прогласување на превентивна евакуација на населението од поединечни делови на градот и од местото Лачарак.

Што ако се излее Сава?

Сител - 17.05.2014

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија, Босна, Хрватска и во Словенија за справувањето со поплавите и штетата што ја нанесоа разорните ветрови.

Успешно евакуиран Барич

Сител - 17.05.2014

Барич е успешно евакуиран, а базните постројки се под контрола, соопшти српското Министерство за внатрешни работи. Во соопштението се истакнува дека нема место за паника.

Успешно евакуиран Барич

Телеграф - 17.05.2014

Барич се наоѓа во близина на најзасегнатиот град Обреновац и 30 километри од Белград. Барич е успешно евакуиран, а базните постројки се под контрола, соопшти српското Министерство за внатрешни работи ...

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и БиХ

Сител - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Босна и Херцеговина и во Србија, соопштија властите во двете држави. Во БиХ во поплавите загинаа 12 луѓе, а во Србија осуммина.

СРБИЈА: Најкритично во Обреновац и во Шабац

Телеграф - 17.05.2014

Министерката Зорана Михајловиќ ги повика приватните превозници да испратат автобуси за да може сите граѓани кои се пријавиле да помогнат Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на ...

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и БиХ (ВИДЕО)

Телеграф - 17.05.2014

Нивото на река Сава е на највисоко ниво во историјата и во моментот изнесува 652 сантиметри Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Босна и Херцеговина и во Србија, ...

Руските спасувачи сили евакуирале 400 луѓе од зоните на поплава

Press24 - 17.05.2014

Александер Дробишевски, претставникот на Министерството за вонредни ситуации на Русија денеска изјави дека руските спасувачки тимови кои се во Србија да помогнат на загорзени од поплавите, во ...

Србија: Руските спасувачки тимови евакуирале околу 400 луѓе од поплавени подрачја

Курир - 17.05.2014

Претставникот на Министерството за вонредни ситуации на Русија Александер Дробишевски изјави денеска дека руските спасувачки тимови кои се во Србија да помогнат на загорзени од поплавите, во ...

Среде поплавениот Обреновац, мајка херој роди бебе!

Сител - 17.05.2014

Додека спасувачките чамци се обидуваа да спасат што повеќе жители на Обреновац, по радиостаницата слушнале прекрасна вест – се родило бебе! -Прием, прием, Во пожарникарскиот дом во Обреновац се ...

Обреновац: „При евакуацијата наидуваме на мртви тела“ (фото)

Press24 - 17.05.2014

Драматично обраќање на Предраг Мариќ, началник за вонредни ситуации во Србија. На прес конференцијата во Владата на Србија информираше дека ситуацијата во Обреновац е страшна.

Се извлекуваат тела на загинати од Обреновац

Курир - 17.05.2014

Обреновац останува најкритичната точка погодена од поплавите во Србија, утрово од оваа подрачје, почнале да се извлекуваат и првите загинати, рече на пресконференција началникот на Секторот за ...

Обреновац е приоритет за евакуација, нивото на Сава кај Сремска Митровица на рекордно ниво

Алфа - 17.05.2014

Илјадиници луѓе се погодени од поплавите во Србија, евакуирани се преку 4.000, а во Обреновац има се уште граѓани чија целосна евакуација денеска е приоритет, изјави Предраг Мариќ, шеф на ...

Голготата во Србија се претвори во борба за човечки животи

Курир - 17.05.2014

Во Србија спасувачките екипи евакуираа и на безбедно сместија околу илјадници луѓе, но борбата за секој човечки живот продолжува. Посебно критична е ситуацијата во Обреновац и Свилајнац, каде ...

И понатаму критична ситуацијата со поплавите во Србија

+инфо - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Eвропската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг.

И досега беше страшно, но што ако се излее Сава?

Курир - 17.05.2014

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија, Босна, Хрватска и во Словенија за справувањето со поплавите и штетата што ја нанесоа разорните ветрови. Русија и ЕУ испраќаат помош.

Руските спасувачки тимови евакуирале околу 400 луѓе од поплавени подрачја во Србија

Алфа - 17.05.2014

Претставникот на Министерството за вонредни ситуации на Русија Александер Дробишевски изјави денеска дека руските спасувачки тимови кои се во Србија да помогнат на загорзени од поплавите, во ...

И понатаму критично со поплавите во Србија

Р.С.Европа - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Eвропската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг.

Руските спасувачки тимови евакуирале околу 400 луѓе од поплавени подрачја во Србија

Сител - 17.05.2014

Претставникот на Министерството за вонредни ситуации на Русија Александер Дробишевски изјави денеска дека руските спасувачки тимови кои се во Србија да помогнат на загорзени од поплавите, во ...

Среде поплавениот Обреновац, мајка херој роди бебе!

Курир - 17.05.2014

Додека спасувачките чамци се обидуваа да спасат што повеќе жители на Обреновац, по радиостаницата слушнале прекрасна вест – се родило бебе! -Прием, прием, Во пожарникарскиот дом во Обреновац се ...

Во поплавениот Обреновац почнаа да се извлекуваат тела на загинати

+инфо - 17.05.2014

Обреновац останува најкритичната точка погодена од полавите во Србија, утрово од оваа подрачје, почнале да се извлекуваат и првите загинати, рече на пресконференција началникот на Секторот за ...

Обреновац е приоритет за евакуација, нивото на Сава кај Сремска Митровица на историски рекордно ниво

Сител - 17.05.2014

Илјадиници луѓе се погодени од поплавите во Србија, евакуирани се преку 4.000, а во Обреновац има се уште граѓани чија целосна евакуација денеска е приоритет, изјави Предраг Мариќ, шеф на ...

Мајка херој роди бебе среде поплавениот Обреновац

Press24 - 17.05.2014

Во екот на поплавите, додека спасувачките чамци се обидуваа да спасат што повеќе жители на Обреновац, по радиостаницата слушнале прекрасна вест – се родило бебе! -Прием, прием, Во пожарникарскиот дом ...

Обреновац започна да ги брои загинатите во поплавите

Нова ТВ - 17.05.2014

Обреновац е најкритично место зафатено со полавите во Србија каде не се знае ниту точната бројка на мртви. Според началникот на Секторот за вонредна ситуација, Предраг Мариќ спасувачките екипи веќе ...

Руски спасувачи евакуираа 400 лица од Обреновац поради поплавите

Inpress - 17.05.2014

Обреновац, 17. мај 2014 (ИНПРЕС) Руското Министерство за вонредни ситуации соопшти дека руските спасувачи во Обреновац успеале да се евакуираат околу 400 луѓе.

ВИДЕО: Борба за живот во Србија, ситуацијата се уште критична

Нетпрес - 17.05.2014

Состојбата во Србија се уште е критична поради поплавите. Евакуирани се повеќе од 15.000 луѓе, но останува критична ситуацијата во Шабац. Вчера кон овој град заминале околу 10.000 луѓе кои сакаа да ...

МАКЕДОНЦИТЕ ПРИСТИГНАА ВО СРБИЈА: Поплавите се стравотни, ќе помогнеме!

Телеграф - 17.05.2014

Засега една екипа сме во Шабац и чекаме да не распоредат таму каде што е најпотребно, вели Љубчо Хаџиарсов, спасувач од Велес Пратеникот Иван Стоиљковиќ заедно со околу 15о Македонци се веќе ...

Започна извлекувањето на телата на жртвите кај српски Обреновац, пробиен насипот

Макфакс - 17.05.2014

Обреновац останува најкритичната точка погодена од поплавите во Србија како што во петокот истакна премиерот Александар Вучиќ кој потврди дека има жртви но не сакаше да шпекулира околу бројката, а во ...

Обреновац, Уб и Крупањ - најзагрозени од поплавите во Србија

Сител - 17.05.2014

Покрај Обреновац каде евакуацијата на жителите е во тек, во Србија најкритично е во Уб и Крупањ, кои се целосно отсечени и помош до жителите тешко може да стигне.

Во Србија уапсени неколкумина кои ја покачиле цената на водата и храната

+инфо - 17.05.2014

Премиерот на српската влада, Александар Вучиќ изрази сочуство за шестмината загинати во Република Српска, како и за загинатите во поплавите во Србија чиј број сè уште не се знае.

Сава кај Шабац над нивото за вонредна одбрана од поплави

Сител - 17.05.2014

Водостојот на реката Сава во близина на Јамена и Шабац е над границата за вонредна одбрана од поплави, а кај Сремска Митровица е малку под границата за вонредна одбрана со тенденција за пораст во ...

ВИДЕО: Армиски хеликоптери во очајничка борба да се спаси Обреновац

Нетпрес - 17.05.2014

Српската војска неуморно учествува во очајничката борба да се стигне до загрозените жители на Обреновац. Во борбта се вклучени и хеликоптери, а целата акција ја води началникот на Генералштабот, ...

Катастрофа во Србија: Илјадници доброволци помагаат во спасувањето, кај Обреновац се извлекуваат безживотни тела ...

МКД - 17.05.2014

Незапамтени поплави ја парализираа Србија. Најтешко е кај Обреновац каде дошло до пробивање на насипот на Сава во должина од 100 метри. „Ако прекинот не се санира, а се работи на тоа, попладне во ...

Сирени за евакуација и во Барич, 7.000 граѓани треба да се евакуираат

+инфо - 17.05.2014

Српското министерство за внатрешни работи, околу 13 часот побара итна евакуација на 7.000 луѓе од Барич, населба која се наоѓа во близина на Обреновац, јавува кризниот штаб во Србија.

Руските спасувачки тимови евакуирале околу 400 луѓе од поплавени подрачја во Србија

+инфо - 17.05.2014

Претставникот на Министерството за вонредни ситуации на Русија Александер Дробишевски изјави денеска дека руските спасувачки тимови кои се во Србија да помогнат на загорзени од поплавите, во ...

Нивото на Сава на историски рекордно ниво

Р.С.Европа - 17.05.2014

Илјадиници луѓе се погодени од поплавите во Србија, евакуирани се преку 4.000, а во Обреновац има се уште граѓани чија целосна евакуација денеска е приоритет.

Се роди бебе во поплавениот Обреновац

Телеграф - 17.05.2014

Бебето и родителите се во добра состојба, а го доби името Љубомир, по човекот кој го спаси Во поплавената противпожарна станица во Обреновац, синоќа се породика жена и родила здраво машко дете, ...

Историска трагедија во Србија и БиХ, грамадна борба за спасување на човечки животи

Алфа - 17.05.2014

Србија и БиХ се соочуваат со трагедија од историски размери. Огромни површини во двете држави, цели градови и стотици села се под вода. Човечки жртви има но властите се воздржуваат од објавување на ...

СРБИЈА: Крупањ, Уб и Обреновац целосно отсечени

Телеграф - 17.05.2014

Во Уб се загрозени 4.000 домаќинства, и во градот може да се дојде само по копнен пат, а најпотребни во моментот се вода за пиење и лекови. П окрај Обреновац каде евакуацијата на жителите е во тек, ...

Прогласена превентивна евакуација во Сремска Митровица

Телеграф - 17.05.2014

Евакуацијата на населението од Барич треба да заврши до 17 часот кога се очекува поплавен бран. Општинскиот штаб за вонредни ситуации во Сремска Митровица денеска донесе одлука за прогласување на ...

Херои: Шест хеликоптери на српската војска во очајничка борба за спас на Обреновац

Точка - 17.05.2014

Војската на Србија активно учествува во очајничката борба да дојде до загрозените жители на Обреновац. Во борбата се вклучени и хеликоптери, а со целата акција раководи началникот на Генералштабот ...

Доброволци, Војска , Руси, Бугари, Македонци во спасување на Србија

Локално - 17.05.2014

Во спасувањето на поплава во Србија се ангажирани војската, специјални анти -терористички единици органите на локалната самоуправа, голем број на доброволци и спасувачки екипи од Рисија Македонија, ...

Барич итна евакуација до 17 часот на 7.000 граѓани !

Локално - 17.05.2014

Српското министерство за внатрешни работи, околу 13 часот побара итна евакуација на 7.000 луѓе од Барич, населба која се наоѓа во близина на Обреновац, јавува кризниот штаб во Србија.

Хрватски пожарникари и припадници на единицата за цивилна заштита испратени во Србија

Фактор - 17.05.2014

Хрватска денеска испрати пожарникари и припадници на единицата за цивилна заштита во поплавените подрачја на Србија. На денешната седница на хрватската Влада донесена е одлука во Србија да се ...

Барич итна евакуација до 17 часот на 7.000 граѓани !

Република - 17.05.2014

Српското министерство за внатрешни работи, околу 13 часот побара итна евакуација на 7.000 луѓе од Барич, населба која се наоѓа во близина на Обреновац, јавува кризниот штаб во Србија.

Србија: Евакуирани се 1 548 луѓе

Локално - 17.05.2014

Ризикот од поплави во Србија не запира. Општина Љиг е целосно без електрична енергија и вода. Во Сремска Митровица се очекува да се симне нивото на реката Сава.

Руските спасувачки тимови евакуирале околу 400 луѓе од поплавени подрачја во Србија

Бриф - 17.05.2014

Претставникот на Министерството за вонредни ситуации на Русија Александер Дробишевски изјави денеска дека руските спасувачки тимови кои се во Србија да помогнат на загорзени од поплавите, во ...

Мртви тела пливаат во Обреновац, Шабац спасен, сега Сава му се заканува на Белград

Либертас - 17.05.2014

Ситуацијата во Обреновац е страшна, рече Предраг Мариќ, началник за вонредни ситуации во Србија, денеска на прес – конференцијата во Владата на Србија.

ВИДЕО: Хеликоптери во очајничка борба да се спасат поплавените

Денешен - 17.05.2014

Српската војска неуморно учествува во очајничката борба да се стигне до загрозените жители на Обреновац. Во борбта се вклучени и хеликоптери, а целата акција ја води началникот на Генералштабот, ...

Помош за Србија упатија осум членки на ЕУ, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија

Република - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Европската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг.ЕУ го активира механизмот ...

Тага, солзи и страв на Белградскиот саем: Не знаеме каде ни се сопрузите, татковците и браќата, водата се' ни однесе!

Точка - 17.05.2014

Околу 560 луѓе во текот на вчерашниот и денешниот ден се сместени во халата 11 во Белградскиот саем, а се очекува во секое време уште автобуси да пристигнат од Обреновац.

Крупањ збришан од лицето на земјата: Потресни слики од поплавениот град

Либертас - 17.05.2014

Урнати куќи од свлечишта, откинати делови од патишта, срушени мостови и многу последици од поплавниот бран, е сликата што денес владее на местото каде некогаш имаше град.

Кустурица испрати хеликоптер на помош

Република - 17.05.2014

Хеликоптер на компанијата Лотика, чиј што сопственик е режисерот Емир Кустурица учествуваше во спасувачките акции во поплавените подрачја на Србија. Неофицијално, како пренесуваат српските медиуми, ...

Критично во Обреновац, има мртви

Фактор - 17.05.2014

Нјакритичната точка во моментот во Србија е Обрновац, почнавме да вадиме и безживотни тела, вели началникот на секторот за вонредна состојба, Предраг Мариќ.

Започна извлекувањето на телата на жртвите кај српски Обреновац, пробиен насипот

Тера - 17.05.2014

- Обреновац останува најкритичната точка погодена од поплавите во Србија како што во петокот истакна премиерот Александар Вучиќ кој потврди дека има жртви но не сакаше да шпекулира околу бројката, а ...

Обреновац е приоритет за евакуација, нивото на Сава кај Сремска Митровица на историски рекордно ниво

Бриф - 17.05.2014

Илјадиници луѓе се погодени од поплавите во Србија, евакуирани се преку 4.000, а во Обреновац има се уште граѓани чија целосна евакуација денеска е приоритет, изјави Предраг Мариќ, шеф на ...

Сава порасна осум метри, загрозен и Белград!

Денешен - 17.05.2014

Илјадиници луѓе се погодени од поплавите во Србија, евакуирани се преку 4.000, а во Обреновац има се уште граѓани чија целосна евакуација денеска е приоритет, изјави Предраг Мариќ, шеф на ...

Среде поплавите мајка херој роди бебе!

Денешен - 17.05.2014

Додека спасувачките чамци се обидуваа да спасат што повеќе жители на Обреновац, по радиостаницата слушнале прекрасна вест – се родило бебе! -Прием, прием, Во пожарникарскиот дом во Обреновац се ...

Ситуацијата со поплавите во Србија и понатаму критична

Точка - 17.05.2014

Состојбата во Србија се уште е критична поради поплавите. Евакуирани се повеќе од 15.000 луѓе, но останува критична ситуацијата во Шабац. Вчера кон овој град заминаа околу 10.000 луѓе кои сакаа да ...

Жртви во Обреновац, Шабац спасен, сега Сава му се заканува на Белград

Локално - 17.05.2014

Ситуацијата во Обреновац е страшна, рече Предраг Мариќ, началник за вонредни ситуации во Србија, денеска на прес – конференцијата во Владата на Србија.

Превентивна евакуација во Сремска Митровица

Фактор - 17.05.2014

Одлука за превентивна евакуација на населението донесе денеска општинскиот штаб за вонредни ситуации во Сремска Митровица. Ќе се евакуираат луѓе од поединечни делови на градот и од местото Лачарак.

Во Србија поплавени 936 објекти и евакуирани 7.250 луѓе

МК News - 17.05.2014

Во поплавите во Србија, предизвикани од обилните дождови, до 14 часот под вода биле 936 објекти, а во опасност се уште 1.388 објекти, додека досега се евакуирани 7.250 луѓе, соопшти српското ...

Родено бебе во поплавениот Обреновац: Мајка-херој се породила во текот на ноќта!

Точка - 17.05.2014

Во ноќната тишина додека спасувачките екипи со чамци и амфибии ги спасувале жителите на Обреновац, пристигнала радосна вест. Во текот на акцијата за спасување, ноќта во петок кон сабота се родило ...

ВУЧИЌ ВО ОБРЕНОВАЦ: Ги извлекуваме безживотните тела, не знаеме што не чека кога ќе се повлече водата!

Sky - 17.05.2014

Почнавме да ги извлекуваме безживотните тела во Обреновац. Не знаеме што не чека кога водата ќе се повлече, изјави претседателот на Владата на Србија Александар Вучиќ, кој денеска се состана со ...

Руските спасувачки тимови евакуирале околу 400 луѓе од поплавени подрачја во Србија

Република - 17.05.2014

Претставникот на Министерството за вонредни ситуации на Русија Александер Дробишевски изјави денеска дека руските спасувачки тимови кои се во Србија да помогнат на загорзени од поплавите, во ...

И понатаму критична ситуацијата со поплавите во Србија

Фактор - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Eвропската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг.

Ужас во Србија: Обреновац како масовна гробница, спасени се 500 мајки и деца

МК News - 17.05.2014

Десетици жртви во Србија и во Босна и Херцеговина во последново деноноќие. Бројот на загинати не се открива се додека не заврши борбата со водените стихии.

На ред е одбраната на Србија од Сава

Тера - 17.05.2014

Цел Обреновац е под вода, јавуваат српските медиуми. Реката Колубара само што не го поплавила мостот помеѓу хотелот и стадионот, а стигнало и предупредување дека постои опасност да се сруши ...

Жртви во Обреновац, Шабац спасен, сега Сава му се заканува на Белград

Република - 17.05.2014

Ситуацијата во Обреновац е страшна, рече Предраг Мариќ, началник за вонредни ситуации во Србија, денеска на прес – конференцијата во Владата на Србија.

СРЕДЕ ХАОСОТ: Се роди бебе во пожарната во Обреновац

Sky - 17.05.2014

Во пожарната станица во Обреновац, кој е целосно под вода, синоќа, се породила жена, јавувија радио аматери, кои се организирале да спасуваат цивили. Во тивката ноќ, додека спасувачите со чамци ги ...

Најмалку 20 загинати во поплавите во Србија и Босна (ВИДЕО)

Локално - 17.05.2014

Најмалку 20 луѓе ги загубија животите при катастрофалните поплави во Србија и Босна, соопштија властите во двете држави. Во источниот босански град Бијелина денеска беа евакуирани околу 10.000 луѓе ...

И понатаму критична ситуацијата со поплавите во Србија

Н.Македонија - 17.05.2014

Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Eвропската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави Танјуг ЕУ го активира механизмот ...

Во Крупањ свлечиште однесе куќи, Обреновац пред голема трагедија

Н.Македонија - 17.05.2014

Покрај Обреновац каде евакуацијата на жителите е во тек, во Србија најкритично е во Уб и Крупањ, кои се целосно отсечени и помош до жителите тешко може да стигне.

„Тамара“ го поплави Западен Балкан, најмалку шестмина загинати

Н.Македонија - 17.05.2014

Досега најмалку шест лица загинаа, петмина се водат како исчезнати, без електрична енергија се околу 100.000 домаќинства, а илјадници жители морале да ги напуштат своите домови во најпогодените ...

Кустурица испрати свој хеликоптер да помогне

Вистина.мк - 17.05.2014

Хеликоптер на компанијата Лотика, чиј што сопственик е режисерот Емир Кустурица учествуваше во спасувачките акции во поплавените подрачја на Србија. Неофицијално, како пренесуваат српските медиуми, ...

И понатаму критична ситуацијата со поплавите во Србија

Идивиди - 17.05.2014

Белград, 17 мај 2014 (МИА) – Помош за Србија поради поплавите упатија осум држави членки на Европската унија, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а активирана е и српската дијаспора, јави ...

Катаклизма во Крупањ: 200 куќи се срамнети со земја(фото)

Lider - 17.05.2014

Крупањ доживеа катализма.Извештаите и сликите кои доаѓаат од ова место сведочат за потполно разорување кое го доживеа ова мало место во најголемата елементарна непогода во Србија во овој век.

Жртви во Обреновац, Шабац спасен, сега Сава му се заканува на Белград

Вистина.мк - 17.05.2014

Ситуацијата во Обреновац е страшна, рече Предраг Мариќ, началник за вонредни ситуации во Србија, денеска на прес – конференцијата во Владата на Србија.

Majката на Милан Станковиќ заробена во Обреновац

Вистина.мк - 17.05.2014

Загрижениот пејач ги откажа работните обврски. Пејачот Милан Станковиќ го откажа својот вчерашен настап во Сараево поради вонредната состојба во Србија.

Језива слика од Обреновац: Луѓето бегаат од водата (видео)

Lider - 17.05.2014

Ужасни слики доаѓаат од Обреновац. Војската и полицијата ги евакуира граѓаните кои оставаат се што поседуваат, за да побегнат од надојдената вода. Од утрото во воздух се 6 хелихоптери на српската ...

Во Обреновац е страшно, има и мртви

Lider - 17.05.2014

Обреновац останува најкритичната точка погодена од полавите во Србија, утрово од оваа подрачје, почнале да се извлекуваат и првите загинати, рече на пресконференција началникот на Секторот за ...

Со хеликоптер спасено бебе од Обреновац

Фокус - 16.05.2014

Утрово спасувачките екипи успеале со помош на полицициски хеликоптер да евакуираат едногодишно бебе од селото Пољане, јужно од Обреновац, јавуваат српските медиуми.

Човечки драми во поплавите во Србија - евакуација, пожар, лизгање на земјиштето...

Канал5 - 16.05.2014

Мојот татако е заробен во куката одбележана со црвено – се е под вода и нема како да се стигне до него – ве молам ова преопратете го за да го види било која итна служба и да му помогне – во очај една ...

Видео: Ужасна сцена во Обреновац – човек заробен во зграда бара помош!

Канал5 - 16.05.2014

Обреновац е еден од бројните српски градови погоден од катастрофалната поплава, целиот град е под вода, а камерите го забележаа човекот кој упорно бара помош бидејќи зградата во која се наоѓа е ...

Катаклизмична ситуацијата во во Србија, има нови жртви

Телма - 16.05.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ вечерва соопшти дека ќе мора да се евакуира цела општина Обреновац. Нивото на реката Колубара и натаму расте, па вечерва биле поплавени сите делови на оваа општина ...

Србија се бори со катаклизма

Дневник - 16.05.2014

Србија води битка со поплавите речиси на целата територија при што вчера се јави за вистинска драма во Обреновац и во Свилајнац каде што се евакуираа граѓаните.

Критична Состојбата со поплавите во Србија и во бих

Телма - 16.05.2014

Состојбата со поплавите во Србија и во делови од Босна и Херцеговина е критична. Премиерот на Србија Александар Вучиќ апелираше денеска до жителите на градот Обреновац да не одбиваат евакуација ...

Српскиот премиер апелира жителите на Обреновац да не одбиваат евакуација

24 Вести - 16.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ апелираше денеска до жителите на градот Обреновац да не одбиваат евакуација бидејќи ситуацијата со поплавите во тој град е исклучително критична.

Руски спасувачки тимови на помош во Србија

Утрински - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

ФОТО: Србија се бори со поплавите

Утрински - 16.05.2014

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, апелираше до жителите на градот Обреновац да не одбиваат евакуација бидејќи ситуацијата со поплавите во тој град е исклучително критична.

Во Србија поплавени 936 објекти и евакуирани 7.250 луѓе

Утрински - 16.05.2014

Во поплавите во Србија, предизвикани од обилните дождови, до 14 часот под вода биле 936 објекти, а во опасност се уште 1.388 објекти, додека досега се евакуирани 7.250 луѓе, соопшти српското ...

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со поплавите

24 Вести - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со поплавите

Алсат-М - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

Поплавите ги парализираа Србија и БиХ

Deutsche Welle - 16.05.2014

Силни поплави ги зафатија Србија и Босна и Херцеговина. Во текот на целата ноќ се евакуираа граѓани од поплавените региони во БиХ. Во Србија пристигнува и првата странска помош.

Утрово со хеликоптер спасено бебе од надојдените води во Србија

Канал5 - 16.05.2014

Утрово во 9.45 часот спасено е бебе на возраст од околу една година, од поплавеното село Пољане во близина на Обреновац. Полициска хеликоптерска единица утрово е ангажирана во евакуација на ...

ФОТО: Во Обреновац евакуација на населението - 80 отсто од градот под вода

Сител - 16.05.2014

Обреновац е меѓу најзагрозените градови во Србија, а тоа се потврдува и со објавените фотографии снимени од воздух над градот. Речиси 80 отсто од градот е под вода, од утрината нема струја, а ...

ФОТО: Поплавите распукаа зграда во Обреновац

Нетпрес - 16.05.2014

Обреновац е најкритичното подрачје поради неверојатното количество на дожд кој предизвика поплави. Центарот на Обреновац е поплавен, а една постара личност е исчезната. Водата се уште надоаѓа.

Над 15.000 луѓе загрозени во Свилајнац и Параќин поради поплавите

Курир - 16.05.2014

Во Свилајнац и Параќин поради поплавите во градските подрачја загрозени се над 15.000 луѓе сооопштија локалните самоуправи. - Околу 5.000 луѓе чекаат евакуација од своите домови во Свилајнац.

ВИДЕО: Потресни глетки од Обреновац под вода

Нетпрес - 16.05.2014

Цел Обреновац е под вода, јавуваат српските медиуми. Реката Колубара само што не го поплавила мостот помеѓу хотелот и стадионот, а стигнало и предупредување дека постои опасност да се сруши ...

ПОПЛАВИ ВО СРБИЈА: Над 15.000 луѓе загрозени во Свилајнац и Параќин

Телеграф - 16.05.2014

Претседателот на општина Параќин, Саша Пауновиќ, вели дека во текот на ноќта во спортска сала се евакуирани над сто лица, но оти над 10.000 луѓе се загрозени од поплавите во градовите и седум локални ...

Поплавите во Србија пресекоа мост на полвина

Нетпрес - 16.05.2014

Мостот кој се наоѓа на патот кон Крупањ во големата поплава е пресечен на половина. Страшната слика предизвикува ужас, а засега нема податоци дали некој настрадал.

ФОТО: Надојдена вода пресече мост на половина во Србија

Сител - 16.05.2014

Мостот кој се наоѓа на патот кон Крупањ во големата поплава буквално е пресечен на половина. Глетката е повеќе од страшна и вознемирувачка. Страшната слика предизвикува ужас, а засега нема податоци ...

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со поплавите

Нетпрес - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг Во тој град упатени се дополнителни сили од ...

СРБИЈА: Расте бројот на евакуираните и поплавените објекти

Телеграф - 16.05.2014

Според последните информации, поплавени се 936 објекти, а евакуирани над 7.250 луѓе Во поплавите во Србија, предизвикани од обилните дождови, до 14 часот под вода биле 936 објекти, а во опасност се ...

Во Србија поплавени 936 објекти и евакуирани 7.250 луѓе

Press24 - 16.05.2014

Во поплавите во Србија, предизвикани од обилните дождови, до 14 часот под вода биле 936 објекти, а во опасност се уште 1.388 објекти, додека досега се евакуирани 7.250 луѓе, соопшти српското ...

Во Србија поплавени 936 објекти и евакуирани 7.250 луѓе

Сител - 16.05.2014

Во поплавите во Србија, предизвикани од обилните дождови, до 14 часот под вода биле 936 објекти, а во опасност се уште 1.388 објекти, додека досега се евакуирани 7.250 луѓе, соопшти српското ...

Србија: Поплавени 936 објекти и евакуирани 7.250 луѓе

Курир - 16.05.2014

Во поплавите во Србија, предизвикани од обилните дождови, до 14 часот под вода биле 936 објекти, а во опасност се уште 1.388 објекти, додека досега се евакуирани 7.250 луѓе, соопшти српското ...

Во Србија евакуирани над 7.000 лица

Нетпрес - 16.05.2014

Во поплавите во Србија, предизвикани од обилните дождови, до 14 часот под вода биле 936 објекти, а во опасност се уште 1.388 објекти, додека досега се евакуирани 7.250 луѓе, соопшти српското ...

Во Србија поплавени 936 објекти и евакуирани 7.250 луѓе

+инфо - 16.05.2014

Во поплавите во Србија, предизвикани од обилните дождови, до 14 часот под вода биле 936 објекти, а во опасност се уште 1.388 објекти, додека досега се евакуирани 7.250 луѓе, соопшти српското ...

Во Србија со хеликоптер спасено бебе од надојдените води

Курир - 16.05.2014

Утрово e спасено бебе на возраст од околу една година, од поплавеното село Пољане во близина на Обреновац. Полициска хеликоптерска единица утрово е ангажирана во евакуација на населението во и околу ...

ВИДЕО Вучиќ спаси дете од водената стихија

+инфо - 16.05.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ го посети најпогоденото место во Србија од поплавите, Обреновац, и им помогна на припадниците на жандармеријата и на војската при евакуацијата на граѓаните, пренесе ...

Руска помош пристигнува во Србија

Кајгана - 16.05.2014

Руското министерство за вонредни состојби и цивилна заштита испрати спасувачи во Србија, за пружање помош во спасувачките акции по поплавите што ја погодија земјата и кои однесоа пет човечки животи, ...

И Обреновац поплавен, стасуваат руски спасители

+инфо - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

Вучиќ до граѓаните: Не одбивајте евакуација, критично е!

Курир - 16.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ апелираше денеска до жителите на градот Обреновац да не одбиваат евакуација бидејќи ситуацијата со поплавите во тој град е исклучително критична.

Српскиот премиер апелираше жителите на Обреновац да не одбиваат евакуација

+инфо - 16.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ апелираше денеска до жителите на градот Обреновац да не одбиваат евакуација, бидејќи ситуацијата со поплавите во тој град е исклучително критична.

ФОТО: Премиерот ги моли граѓаните - во Србија многу критично

Press24 - 16.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ апелираше денеска до жителите на градот Обреновац да не одбиваат евакуација бидејќи ситуацијата со поплавите во тој град е исклучително критична.

Српскиот премиер апелираше жителите на Обреновац да не одбиваат евакуација

Сител - 16.05.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ апелираше денеска до жителите на градот Обреновац да не одбиваат евакуација бидејќи ситуацијата со поплавите во тој град е исклучително критична.

ВУЧИЌ: Евакуирајте се, не можеме сосила да ви ги спасиме животите

Телеграф - 16.05.2014

Вучиќ апелираше денеска до жителите на градот Обреновац да не одбиваат евакуација бидејќи ситуацијата со поплавите во тој град е исклучително критична Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, апелираше ...

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со поплавите

Сител - 16.05.2014

Центарот на српскиот град Обреновац од утрово е под вода, а постојат индиции дека е исчезната постара жена во поплавите кои ја зафатија Србија, јави Танјуг.

ПОПЛАВИ: Руски спасувачки тимови на помош во Србија

Телеграф - 16.05.2014

Дождот, кој во некои делови на Србија постојано врне повеќе од 36 часа, предизвика поплави кои досега во 18 општини во централниот и западниот дел на земјата предизвикаа хаос Центарот на српскиот ...

Во Србија продолжува справувањето со поплавите

Р.С.Европа - 16.05.2014

Српските новински агенции јавуваат дека од изутрината центарот на Обреновац бил под вода за што биле упатени дополнителни сили од Секторот за вонредни ситуации за да извршат евакуација во тој град, ...

Продолжуваат напорите на надлежните во Србија за справувањето со поплавите

Алфа - 16.05.2014

Српскиот град Обреновац како и некои други од утрово се под вода. Во загрозените градови упатени се дополнителни сили од Секторот за вонредни ситуации, како и полициски тимови да извршат евакуација.

Руска помош пристигнува во Србија

Макфакс - 16.05.2014

Руското министерство за вонредни состојби и цивилна заштита испрати спасувачи во Србија, за пружање помош во спасувачките акции, по поплавите што ја погодија земјата и кои однесоа пет човечки животи, ...

Вучиќ: Сега е важно да спасите жива глава, после ќе мислите на имотите

Нетпрес - 16.05.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ апелираше денеска на жителите на Обреновац каде што ситуацијата е критична, да не одбиваат евакуација и да ги слушаат упатствата на надлежните државни органи.

Балканот се бори со поплавите!

МРТ - 16.05.2014

Во Србија останува во сила вонредната ситуација на територијата на целата земја. Во текот на ноќта свлечиште однесе 11 куќи во Бајина Башта. Во Обреновац, спасувачите се во трка со времето – ...