TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Давидовиќ за Сеад Кочан: Лесно е да земете 20 милиони евра и да дадете два како гаранција

Фокус - 21.05.2017

Одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан ќе се брани од слобода, е уште еден пример за двојните стандарди на судството, вели адвокатот Звонко Давидовиќ за Алсат М.

Одбиена жалбата на СЈО, Кочан ќе се брани од слобода

Канал5 - 21.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО. Сеад Кочан кој даде гаранција од 900 000 евра, останува да се брани од слобода. Обвинителите на Специјалното обвинителство Гаврил Бубевски и Артан Ајро побараа притвор за Кочан бидејќи, според нив, постои ...

Давидовиќ: Одлуката за Кочан пример за двојни стандарди на судството

Алсат-М - 21.05.2017

Одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан ќе се брани од слобода, е уште еден пример за двојните стандарди на судството, вели адвокатот Звонко Давидовиќ за Алсат М.

Контроверзна одлука на Кривичниот совет за Кочан

24 Вести - 21.05.2017

Одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан ќе се брани од слобода, за дел од адвокатите претставува уште еден пример за двојните стандарди на судството.

Давидовиќ: Одлуката на Кривичниот совет за Кочан е пример за двојни стандарди

Репортер - 21.05.2017

Адвокатот Звонко Давидовиќ оценува дека одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан останува да се брани од слобода, е уште еден пример за двојните стандарди на судството „Законот, дава можност да не се определи ...

Фирмите на Кочан испумпувале државни пари за ВМРО-ДПМНЕ?

Макфакс - 21.05.2017

Само еден ден откако со одлука на Врховниот суд, на бизнисменот Сеад Кочан му беше укинат притворот поради кој два месеца беше недостапен за полицијата и судовите, тој се појави во Скопје.

Кочан ќе се брани од слобода, одбиено е барањето на СЈО

Кајгана - 21.05.2017

Сеад Кочан останува на слобода. Кривичниот совет на Основниот суд – Скопје 1 го одбил барањето на СЈО за определување притвор на бизнименот, дознава Макфакс. Оваа одлука е конечна. Обвинителите на СЈО Гаврил Бубевски и Артан Ајро, пред судиите на ...

Кочан останува на слобода, одбиена жалбата на СЈО

Р.С.Европа - 21.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е осомничен во случајот „Труст“. Кочан претходно даде гаранција од речиси милион евра за да може да се брани од слобода.

Сеат Кочан ќе се брани од слобода

Сител - 21.05.2017

Бизнисменот Сеат Кочан останува да се брани од слобода. Кривичниот совет доцна попладне ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) со која се бараше притвор за осомничениот Кочан кој е првоосомничен во случајот "Труст" што го отвори ...

Одбиена жалбата на СЈО, Сеад Кочан останува на слобода

Слободен Печат - 21.05.2017

Од Кривичен суд ја одбиле жалбата на СЈО за притворот на Сеад Кочан. Според Специјалното јавно обвинителство, гаранцијата со милион евра и одземен пасош не била доволна и дека постоеле индиции дека бизнисменот може да го повтори делото.

Фирмите на Кочан испумпувале државни пари за ВМРО-ДПМНЕ?

Репортер - 21.05.2017

Само еден ден откако со одлука на Врховниот суд, на бизнисменот Сеад Кочан му беше укинат притворот поради кој два месеца беше недостапен за полицијата и судовите, тој се појави во Скопје.

Давидовиќ: Одлуката на Кривичниот совет за Кочан е пример за двојни стандарди во судството

Макфакс - 21.05.2017

Адвокатот Звонко Давидовиќ оценува дека одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан останува да се брани од слобода, е уште еден пример за двојните стандарди на судството „Законот, дава можност да не се определи ...

Давидовиќ: Лесно да земете 20 милиони евра и да дадете два како гаранција

+инфо - 21.05.2017

Ова е коментарот на адвокатот за Алсат-М, за одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан ќе се брани од слобода. Многу е лесно да земете 20 милиони евра и да дадете два милиони евра како гаранција.

Адвокатот Давидовиќ слуга на Заев

Курир - 21.05.2017

Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ кој во изминатиов период наместо правни дава политички изјави, по се изгледа дека има добиено партиска задача од лидерот на СДСМ Зоран Заев. Имено, Давидовиќ во изминатиов период имал чести средби со Заев.

Давидовиќ: Одлуката за Кочан пример за двојни стандарди на судството

Либертас - 21.05.2017

Одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан ќе се брани од слобода, е уште еден пример за двојните стандарди на судството, вели адвокатот Звонко Давидовиќ за Алсат М .

Фирмите на Кочан испумпувале државни пари за ВМРО-ДПМНЕ?

Либертас - 21.05.2017

Само еден ден откако со одлука на Врховниот суд, на бизнисменот Сеад Кочан му беше укинат притворот поради кој два месеца беше недостапен за полицијата и судовите, тој се појави во Скопје.

Сеад Кочан останува на слобода, Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО

Локално - 21.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода. Кривичниот совет донесе одлука со која ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство и го потврди решението на судијата на претходна постапка кој не го прифати предлогот на СЈО за притвор ...

Одбиена жалбата на СЈО: Кочан ќе се брани од слобода

еМагазин - 21.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), со што бизнисменот Сеад Кочан останува на слобода. Кочан е првоосомничен во случајот „Труст“ на СЈО. Тој даде гаранција од околу 900.000 евра за да може да се брани од ...

Кочан останува на слобода, одбиена жалбата на СЈО

Тера - 21.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е осомничен во случајот „Труст“. Кочан претходно даде гаранција од речиси милион евра за да може да се брани од слобода.

Кочан останува на слобода - Кривичен ја отфрли жалбата на СЈО

Фактор - 21.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и го потврди решението на судијата на претходна постапка кој не го прифати предлогот на СЈО за притвор на бизнисменот Сеад Кочан. Со тоа Кочан останува на слобода.

Кочан ќе се брани од слобода – одбиено е барањето на СЈО

Канал 77 - 21.05.2017

Сеад Кочан останува на слобода. Кривичниот совет на Основниот суд – Скопје 1, го одбил барањето на СЈО за определување притвор на бизнименот, дознава Макфакс. Оваа одлука е конечна. Обвинителите на СЈО Гаврил Бубевски и Артан Ајро, пред судиите на ...

Одбиена жалбата на СЈО, Кочан ќе се брани од слобода

Мета - 21.05.2017

Кривичниот совет синоќа ја одби жалбата на Специјалното обвинителство покрената поради укинувањето на мерката притвор за бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случјот „Труст“. Обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро на вчера ...

Кривичниот совет одлучи Кочан да остане на слобода

Фокус - 20.05.2017

Кривичниот совет вечерва ја одби жалбата на СЈО и го потврди решението на судија на претходна постапка, со што Сеад Кочан ќе остане на слобода. Денеска се одржа седница на која аргументите ги соочија СЈО и одбраната на Кочан.

Сеад Кочан останува на слобода, не е исклучено СЈО да бара гаранција повисока од милион евра оти добил нов тендер од ...

Сакам да кажам - 20.05.2017

Одбиена е жалбата што Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ја поднесе до Кривичниот суд за одлуката за одбивање на мерката притвор и дадената гаранција за газдата на „Трансмет“ Сеад Кочан, потврдија од Основниот суд Скопје 1.

Сеад Кочан останува на слобода, Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО

24 Вести - 20.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода. Кривичниот совет донесе одлука со која ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство и го потврди решението на судијата на претходна постапка кој не го прифати предлогот на СЈО за притвор ...

Кочан ќе се брани од слобода, одбиена жалбата на СЈО

Алсат-М - 20.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното обвинителство и бизнисменот Сеад Кочан останува на слобода, пренесува Телма . Од Кривичниот совет посочуваат дека течат роковите за жалба, но само во однос на висината на гаранцијата од скоро еден ...

Обвинители од СЈО на средба со Кривичниот совет за притворот на Кочан

Фокус - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд 1 во овие моменти е на средба со обвинителите од СЈО, по нивната жалба за неопределување мерка притвор за бизнисменот и сопственик на „Трансмет“ и ТВ НОВА, Сеат Кочан, пренесува Макфакс.

СЈО инсистира за притвор на Кочан

Алсат-М - 20.05.2017

СЈО не отстапува од барањето да му се одреди притвор на осомничениот бизнисмен, Сеад Кочан, во случајот „Труст“. На денешната расправа обвинителот од СЈО Гаврил Бубевски вели дека истакнал оти понудената парична гаранција која бизнисменот ја ...

СЈО бара притвор за Кочан, паричната гаранција е неприфатлива

ТВ21 - 20.05.2017

Со оглед на околностите дека осомничениот Сеад Кочан добива тендери може да го повтори делото, Специјалното јавно обвинителство бара да не се прифати таквата гаранција, смета дека не постои гаранција и осомничениот може да го повтори делото, рече ...

Се чека одлука на Кривичен за жалбата на СЈО

24 Вести - 20.05.2017

Заврши состанокот на обинителите од Специјалното јавно обвинителство и од Кривичниот суд. На расправата и двете страни ги образложија аргументите во врска со жалбата на СЈО за неопределување на мерката притвор на Кочан.

Кривичниот совет одлучува дали ќе има притвор за Кочан

Фокус - 20.05.2017

Откако СЈО поднесе жалба на неодредувањето притвор за бизнисменот Сеад Кочан, Кривичниот совет денеска имаше седница на која обвинители од СЈО и одбраната на Кочан ги соочија своите аргументи.

СЈО стравува дека Сеад Кочан пак ќе избега, се жали во Кривичниот суд

Сакам да кажам - 20.05.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) поднесе жалба до Кривичниот суд за одлуката за одбивање на мерката притвор и дадената гаранција за газдата на „Трансмет“ Сеад Кочан. „Бараме да се преиначи одлуката и да не се прифати гаранцијата бидејќи ...

По жалбата на СЈО седница на кривичен совет за притворот на Кочан

Канал5 - 20.05.2017

Кривичниот совет одлучува по жалбата на Специјалното јавно обвинителство за неодредувањето на притвор на бизнисменот Сеад Кочан. Обвинителот од СЈО , Гаврил Бубевски, по седницата која се одржа денесканапладне во Кривичниот суд, истакна дека бараат ...

Кривичниот совет одлучува за притворот на Кочан

Телма - 20.05.2017

СЈО бара притвор за Сеад Кочан. За обвинителството не е доволна гаранцијата во имот тешка речиси 900 илјади евра која ја одобри судија на претходна постапка, па денеска тоа го кажа и пред совет од судии на седница која траеше околу час и половина.

Последен обид на СЈО да обезбеди притовор за Сеад Кочан

Алсат-М - 20.05.2017

Кривичниот совет на скопска Единица денеска заседаваше по жалбата на Специјалното обвинителство кое инсистира осомничениот Сеад Кочан да оди во притвор. Откако Врховен суд го врати предметот на повторно одлучување, судија на претходна постапка во ...

Кривичен суд пред одлука, СЈО бара притвор за осомничениот Сеад Кочан

24 Вести - 20.05.2017

Час и половина Кривичниот суд заседавеше по жалбата на Специјалното јавно обвинителство кое не отстапува од барањето за одредување притвор за осомничениот бизнисмен Сеад Кочан. Според обвинителите од СЈО, гаранцијата од еден милион што ја понуди ...

Кривичен совет одлучува за „Труст“, за СЈО, парите не се гаранција дека Кочан нема да избега

ТВ21 - 20.05.2017

Паричната гаранција од речиси милион евра, понудена од бизнисменот Сеад Кочан како првоосомничен во предметот „Труст“ не е доволен доказ дека нема пак да избега, смета Специјалното јавно обвинителство.

Кочан останува на слобода

Телма - 20.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното обвинителство, и бизнисменот Сеад Кочан останува на слобода. Од Кривичниот совет, велат дека се уште течат роковите за жалба, во однос на гаранцијата и мерките за претпазливост.

Кривичниот совет ја отфрли жалбата на СЈО за Сеад Кочан, нема притвор

ТВ21 - 20.05.2017

Кривичниот совет при Кривичниот суд кој одлучуваше по жалбата на СЈО ја отфрли истата и го потврди решението на судија на претходна постапка во делот на неопределувањето на предлогот за притвор.

Сеад Кочан останува на слобода

+инфо - 20.05.2017

Обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро на денешното рочиште ги изнеле аргументите дека постојат индиции Кочан да го повтори делото. Кривичниот совет при Кривичниот суд кој одлучуваше по жалбата на СЈО , ја отфрли и го потврди решението на ...

По жалбата на СЈО, денеска се одлучува за притворот на Кочан

+инфо - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд 1 во 11 часот ја почна средбата со обвинителите од СЈО, откако поднесе жалба за неопределување мерка притвор. Кривичниот совет на Основниот суд 1 во 11 часот ја почна средбата со обвинителите од СЈО, откако ...

Кривичниот совет денеска ќе решава по жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Press24 - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судијата на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомниочен во ...

ОДБИЕНА ЖАЛБАТА НА СЈО: Кочан останува на слобода

Телеграф - 20.05.2017

Кривичниот совет при Кривичниот суд имаше рок од 48 часа за да донесе одлука Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство и го потврди решението за неопределување на мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан.

СЈО инсистира за притвор на Кочан – може да го повтори делото

Макфакс - 20.05.2017

Обвинителите на СЈО Гаврил Бубевски и Артан Ајро, пред судиите на Кривичниот совет ги повториле барањата, за определување мерка притвор, за бизнисменот Сеад Кочан. Еден од наодите, поради кој не отстапуваат од барањето Кочан да биде притворен е ...

Осомничениот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, жалбата на СЈО одбиена

Нова ТВ - 20.05.2017

Кривичниот совет денес донесе ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и го потврди решението на судијата на претходна постапка кој не го прифати предлогот на СЈО за притвор на Кочан.

Сеад Кочан на слобода, Кривичниот совет не ја прифати жалбата на СЈО

МКД - 20.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода, бидејќи Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство и го потврди решението на судијата на претходна постапка кој не го прифати предлогот на СЈО за притвор на Кочан.

СЈО: Кочан мора во притвор, може да го повтори делото

Кајгана - 20.05.2017

Обвинителите на СЈО пред кривичниот совет ги повториле барањата, за определување притвор за бизнисменот Сеат Кочан. Еден од наодите, поради кој не отстапуваат од барањето Кочан да биде притворен, е фактот дека „Трансмет“ сѐ уште добива тендери од ...

СЈО инсистира на притвор за Сеад Кочан

Нова ТВ - 20.05.2017

Паричната гаранција која осомничениот Сеад Кочан ја понудил до Кривичниот суд не е доволен доказ дека тој нема да го повтори делото, рекол обвинителот Гаврил Бубевски на денешната расправа по жалбата на СЈО за притворот на Кочан, објави „Алсат“.

Кривичниот совет за 48 часа треба да одлучи дали Кочан ќе оди во притвор

Репортер - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во рок од 48 часа треба да одлучи дали ќе му одреди мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан или пак тој ќе се брани од слобода. Обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро на денешното рочиште ги ...

СЈО инсистира за притвор на Кочан – Може да го повтори делото

Репортер - 20.05.2017

Обвинителите на СЈО Гаврил Бубевски и Артан Ајро, пред судиите на Кривичниот совет ги повториле барањата, за определување мерка притвор, за бизнисменот Сеад Кочан. Еден од наодите, поради кои не отстапуваат од барањето Кочан да биде притворен е ...

За СЈО парите од 1 милион евра не се гаранција дека Кочан нема пак да избега

МКД - 20.05.2017

Паричната гаранција која осомничениот Сеад Кочан ја понудил до Кривичниот суд не е доволен доказ дека тој нема повторно да избега, изјави денеска Гаврил Бубевски, обвинител на Специјалното јавно обвинителство на денешната расправа по нивната жалба ...

СЈО смета пасошот и парите не се доволна гаранција за Кочан да се брани од слобода

+инфо - 20.05.2017

Кривичниот совет за 48 часа треба да одлучи дали Кочан ќе оди во притвор Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во рок од 48 часа треба да одлучи дали ќе му одреди мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан или пак тој ќе се брани од слобода.

Кочан ќе се брани од слобода – одбиено е барањето на СЈО

А1 On - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд – Скопје 1, го одбил барањето на СЈО за определување притвор на бизнименот Сеад Кочан, дознава Макфакс . Оваа одлука е конечна. Обвинителите на СЈО Гаврил Бубевски и Артан Ајро, пред судиите на Кривичниот совет ...

Кривичниот совет одлучи Кочан да остане на слобода

Стандард - 20.05.2017

Кривичниот совет вечерва ја одби жалбата на СЈО и го потврди решението на судија на претходна постапка, со што Сеад Кочан ќе остане на слобода. Денеска се одржа седница на која аргументите ги соочија СЈО и одбраната на Кочан.

Кочан останува на слобода откако Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО

Репортер - 20.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното обвинителство, и бизнисменот Сеад Кочан останува на слобода, објави Телма . Од Кривичниот совет, велат дека се уште течат роковите за жалба, во однос на гаранцијата и мерките за претпазливост.

СЈО поднесе жалба на судската одлука за Сеад Кочан

Алфа - 20.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба на одлуката на Кривичниот суд со која се укина притворот за бизнисменот Сеад Кочан. Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба на одлуката на Кривичниот суд со која се укина притворот за бизнисменот ...

Кривичен суд денеска одлучува за жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Нова ТВ - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судија на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, објави „ Мета “.

Обвинителите на СЈО во судот-се одлучува за притворот на Кочан

Макфакс - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд 1 во овие моменти е на средба со обвинителите од СЈО, по нивната жалба за неопределување мерка притвор за бизнисменот и сопственик на „Трансмет“ и ТВ НОВА, Сеат Кочан.

Кривичниот совет денеска ќе решава по жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Репортер - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судијата на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомниочен во ...

Кочан ќе се брани од слобода – одбиено е барањето на СЈО

Макфакс - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд – Скопје 1, го одбил барањето на СЈО за определување притвор на бизнименот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Оваа одлука е конечна. Обвинителите на СЈО Гаврил Бубевски и Артан Ајро, пред судиите на Кривичниот совет ...

СЈО: Кочан мора во притвор-може да го повтори делото

Тера - 20.05.2017

Обвинителите на СЈО пред кривичниот совет ги повториле барањата, за определување притвор, за бизнисменот Сеат Кочан. Еден од наодите, поради кој не отстапуваат од барањето Кочан да биде притворен е фактот дека „Трансмет“ сеуште добива тендери од ...

Кривичниот совет денеска ќе решава по жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Мета - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судијата на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомниоччен во ...

Кривичниот совет денеска ќе решава по жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Либертас - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судијата на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомниочен во ...

Кривичниот совет за 48 часа треба да одлучи дали Кочан ќе оди во притвор

Мета - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во рок од 48 часа треба да одлучи дали ќе му одреди мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан или пак тој ќе се брани од слобода. Обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро на денешното рочиште ги ...

Обвинителите на СЈО во судот - се одлучува за притворот на Кочан

Точка - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд 1 во овие моменти е на средба со обвинителите од СЈО, по нивната жалба за неопределување мерка притвор за бизнисменот и сопственик на „Трансмет“ и ТВ НОВА, Сеад Кочан.

Кривичниот совет денеска ќе решава по жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Локално - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судијата на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомниочен во ...

Кочан останува на слобода откако Кривичниот совет ја одби жалбата на СЈО

Либертас - 20.05.2017

Кривичниот совет ја одби жалбата на Специјалното обвинителство, и бизнисменот Сеад Кочан останува на слобода, објави Телма . Од Кривичниот совет, велат дека се уште течат роковите за жалба, во однос на гаранцијата и мерките за претпазливост.

Кривичен суд денеска одлучува за жалбата на СЈО за притворот на Кочан

Канал 77 - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ќе решава по жалбата на Специјалното јавно обвинителство против одлуката на судија на претходна постапка да не му биде одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан – информира агенцијата Мета.

СЈО инсистира повтроно на притвор, кривичниот се размилува за Сеад Кочан !

Локално - 20.05.2017

СЈО не отстапува од барањето да му се одреди притвор на осомничениот бизнисмен, Сеад Кочан, во случајот „Труст“. На денешната расправа обвинителот од СЈО Гаврил Бубевски вели дека истакнал оти понудената парична гаранција која бизнисменот ја ...

СЈО: Кочан мора во притвор - може да го повтори делото

Точка - 20.05.2017

Обвинителите на СЈО пред кривичниот совет ги повториле барањата, за определување притвор, за бизнисменот Сеат Кочан. Еден од наодите, поради кој не отстапуваат од барањето Кочан да биде притворен е фактот дека „Трансмет“ сè уште добива тендери од ...

СЈО: Кочан е опасен на слобода-може да добие нов тендер

Локално - 20.05.2017

Додека истекува рокот од 48 часа во кој судот конечно треба да одличи дали бизнименот ќе остане на слобода, обвинителите на СЈО пред кривичниот совет ги повториле барањата, за определување притвор, за бизнисменот Сеат Кочан.

Кривичниот совет за 48 часа треба да одлучи дали Кочан ќе оди во притвор

Либертас - 20.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 во рок од 48 часа треба да одлучи дали ќе му одреди мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан или пак тој ќе се брани од слобода. Обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро на денешното рочиште ги ...

Се чека одлука на Кривичниот совет за притворот на Кочан...

Н.Македонија - 20.05.2017

Се чека одлука на Кривичниот совет за притворот на Кочан Откако СЈО поднесе жалба на одлуката на судијата на претходна постапка да не му се одреди притвор на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, Кривичниот совет денеска имаше седница на која ...

„Трансмет“ на Сеад Кочан пак лапнал тендер од ЕЛЕМ

Фокус - 19.05.2017

Компанијата на Сеад Кочан „Трансмет“ чии сметки и имот се блокирани пак доби тендер од ЕЛЕМ, покажува набавката објавена на Електронскиот систем за јавни набавки. Според набавката, оваа компанија добила тендер во вредност од девет ипол милиони ...

ЕЛЕМ склучи нова зделка со Трансмет на Сеад Кочан, додека за него имаше потерница

24 Вести - 19.05.2017

Машинеријата на команијата „Трансмет“ на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан повторно ќе работи за државната компанија ЕЛЕМ, а машините ќе одат во РЕК Битола. Државните електрани склучиле договор вреден 2,5 милиони евра со повеќе фирми, од кои ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

ТВ21 - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс . Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

СЈО поднело жалба на одлуката за притворот на Кочан

Фокус - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан , дознава Макфакс . Според информациите на медиумот, Кривичниот совет треба да го преиспита решението што вчера го доби ...

СЈО поднесе жалба за притворот на Кочан

24 Вести - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Кривичниот суд, откако судија на претходна постапка одлучи да не му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, како што бараше СЈО, туку му го одзеде пасошот и прифати гаранција од речиси 1 милион ...

СЈО поднесе жалба до Кривичниот суд за ослободувањето на Сеад Кочан од притвор

Канал5 - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан. Судот ќе треба да го преиспита решението со кое кочан беше пуштен на слобода.

“Трансмет” на Сеад Кочан доби нов тендер од ЕЛЕМ

Алсат-М - 19.05.2017

„Трансмет“ на Сеад Кочан се офајди со уште еден тендер од државната ЕЛЕМ. Над 9 милиони денари тежи новиот договор за користење на повеќетонската автодигалка ќе работи во РЕК Битола. За државни електани, ЕЛЕМ, нема ништо спорно што во моментов ...

„Трансмет“ на Кочан пак добил тендер кај ЕЛЕМ

Сакам да кажам - 19.05.2017

Бирото за јавни набавки во четвртокот на 18 мај објави дека компанијата на Сеад Кочан „Трансмет“, чии што сметки се блокирани на барање на СЈО, повторно добила тендер кај ЕЛЕМ. Во огласот стои дека „Трансмет’ е носител на набавката во која ЕЛЕМ бара ...

СЈО поднесе жалба за притворот на Кочан

Press24 - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска поднесе жалба за до Кривичниот Суд по одлуката да не му биде одреден притвор на Сеад Кочан поради здравствената состојба. Кривичниот совет има рок од 48 часа да одлучи по жалбата на СЈО.

СЈО поднесе жалба за притворот на Сеад Кочан

Слободен Печат - 19.05.2017

Од СЈО поднеле жалба до Кривичен суд, откако беше одлучено да се укине одлуката за притвор на Сеад Кочан. Наместо притвор, на бизнисменот му е одземен пасошот и е прифатена гаранцијата од милион евра дека нема да ја напушти државата.

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Кајгана - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија на претходна ...

ЕЛЕМ додели нов тендер на „Трансмет“ на Кочан

Стандард - 19.05.2017

Фирмата на Сеад Кочан, „Трансмет“ доби уште еден тендер од државната ЕЛЕМ. Над 9 милиони денари тежи новиот договор за користење на повеќетонската автодигалка ќе работи во РЕК Битола, пренесе Алсат-М .

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Репортер - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

Фирмата на Сеад Кочан повторно се офајди со тендер од ЕЛЕМ

Макфакс - 19.05.2017

Компанијата на Сеад Кочан „Транс мет“ чија сметка е блокирана, повторно доби тендер од AД Електрани на Македонија, покажа набавката објавена на Електронскиот систем за јавни набавки. Според набавката, оваа компанија добила тендер во вредност од ...

„Трансмет“ на осомничениот Кочан доби уште еден тендер од ЕЛЕМ

МКД - 19.05.2017

Компанијата „Трансмет“ на Сеад Кочан доби уште еден тендер од државната ЕЛЕМ и со новиот договор една година ќе работи во РЕК Битола. Новиот договор за користење на повеќетонската автодигалка која ќе работи во РЕК е вреден над 9 милиони евра.

„Трансмет“ на Сеад Кочан доби нов тендер од ЕЛЕМ, иако е со блокирана сметка

Репортер - 19.05.2017

„Трансмет“ на Сеад Кочан се офајди со уште еден тендер од државната ЕЛЕМ. Над 9 милиони денари тежи новиот договор за користење на повеќетонската автодигалка ќе работи во РЕК Битола. За државни електани, ЕЛЕМ, нема ништо спорно што во моментов ...

„Трансмет” на Сеад Кочан доби нов тендер од ЕЛЕМ

+инфо - 19.05.2017

„Трансмет“ со новиот договор една година ќе работи во РЕК. Останува нејасно како ЕЛЕМ ќе и плати на фирмата на Кочан кога сметките се замрзанти. „Трансмет“ на Сеад Кочан доби уште еден тендер од државната ЕЛЕМ.

ЕЛЕМ склучил зделка со Трансмет на Сеад Кочан, додека имаше потерница

Нова ТВ - 19.05.2017

Машинеријата на команијата „Трансмет“ на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан повторно ќе работи за државната компанија ЕЛЕМ, а машините ќе одат во РЕК Битола. Државните електрани склучиле договор вреден 2,5 милиони евра со повеќе фирми, од кои ...

Фирмата на Сеад Кочан повторно доби тендер од ЕЛЕМ

А1 On - 19.05.2017

Компанијата на Сеад Кочан „Транс мет“ чија сметка е блокирана, повторно доби тендер од AД Електрани на Македонија, покажа набавката објавена на Електронскиот систем за јавни набавки, објави Макфакс .

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Макфакс - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поденло жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, која го пушти Кочан ...

СЈО поднело жалба на одлуката за притворот на Кочан

+инфо - 19.05.2017

Сега Кривичниот совет треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, која го пушти Кочан на слобода. Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, ...

СЈО поднесе жалба за прекинувањето на притворот на Кочан

А1 On - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Кривичниот суд за одлуката на Даниела Димовска да не биде определена мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Кривичниот суд сега треба да го преиспита решението на Димовска, како ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

МРТ - 19.05.2017

Вчера судија на предходна постапка одлучи на првоосомничениот во случајот „Труст“ да му биде одземен пасошот, а тој понудил гаранција од 785 илјади евра. Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за Сеад Кочан

МКД - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за одлуката да не му определи мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, дознаваме неофицијално. Кривичниот совет треба да донесе одлука по жалбата од СЈО во рок од 48 часа, но не се ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Правдико - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Стандард - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, пренесе Макфакс. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Точка - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

„Трансмет“ на Сеад Кочан доби уште еден тендер од ЕЛЕМ

еМагазин - 19.05.2017

Компанијата „Трансмет“ на осомничениот од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) , Сеад Кочан доби уште еден тендер од државната ЕЛЕМ. Новиот договор е за користење на повеќетонската автодигалка која ќе работи во РЕК Битола и е вреден над 9 милиони ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Тера - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

Фирмата на Сеад Кочан доби нов тендер од ЕЛЕМ

Точка - 19.05.2017

Компанијата на Сеад Кочан „Транс мет“ чија сметка е блокирана, повторно доби тендер од AД Електрани на Македонија, покажа набавката објавена на Електронскиот систем за јавни набавки. Според набавката, оваа компанија добила тендер во вредност од ...

„Платена слобода„: Близу милионче гаранција да нема притвор за Кочан

Локално - 19.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, нема да оди во притвор и ќе се брани од слобода. Судијата на претходна постапка, како што соопштија денеска од Кривичниот суд во Скопје, го прифатил предлогот на неговиот адвокат, Никола ...

Макфакс: СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Канал 77 - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан – дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, која го пушти Кочан ...

„Трансмет“ на Сеад Кочан доби нов тендер од ЕЛЕМ

Бриф - 19.05.2017

„Трансмет“ на Сеад Кочан се офајди со уште еден тендер од државната ЕЛЕМ. Над 9 милиони денари тежи новиот договор за користење на повеќетонската автодигалка која ќе работи во РЕК Битола. За државни електрани, ЕЛЕМ, нема ништо спорно што во моментов ...

СЈО поднесе жалба на одлуката за притворот на Кочан

Локално - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба до Кривичниот суд за неопределувањето мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан, дознава Макфакс. Сега Кривичниот совет на Судот треба да го преиспита решението на судијката Даниела Димовска, како судија ...

Кочан и од бегство склучил договор со ЕЛЕМ

Локално - 19.05.2017

Машините на „Трансмет“ на Сеад Кочан пак ќе работат за државната компанија ЕЛЕМ, во РЕК Битола. Државните електрани склучиле договор вреден 2,5 милиони евра со повеќе фирми, од кои „Трансмет“ добила околу 150 илјади евра.

СЈО поднесе жалба за притворот на Кочан

Бриф - 19.05.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до Кривичниот суд, откако судија на претходна постапка одлучи да не му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, како што бараше СЈО, туку му го одзеде пасошот и прифати гаранција од речиси 1 милион ...

Фирмата на Кочан добила уште еден тендер?

Фактор - 19.05.2017

Компанијата на бизнисменот Сеад Кочан „Трансмет“ чии сметки и имот се блокирани, повторно добила тендер од ЕЛЕМ. Ова го покажува набавката објавена на Електронскиот систем за јавни набавки.

„Трансмет“ на Сеад Кочан доби нов тендер од ЕЛЕМ, иако е со блокирана сметка

Либертас - 19.05.2017

„Трансмет“ на Сеад Кочан се офајди со уште еден тендер од државната ЕЛЕМ. Над 9 милиони денари тежи новиот договор за користење на повеќетонската автодигалка ќе работи во РЕК Битола. За државни електани, ЕЛЕМ, нема ништо спорно што во моментов ...

СЈО поднесе жалба за укинувањето на притворот на Кочан...

Н.Македонија - 19.05.2017

СЈО поднесе жалба за укинувањето на притворот на Кочан Специјалното јавно обвинителство ја обжали одлуката на судија на претходна постапка за барањето за притвор за бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничениот во случајот „Труст“.

„Трансмет“ на Кочан доби нов тендер од ЕЛЕМ...

Н.Македонија - 19.05.2017

„Трансмет“ на Кочан доби нов тендер од ЕЛЕМ Компанијата на Сеад Кочан „Трансмет“, чии што сметки се блокирани на барање на СЈО, повторно добила тендер од ЕЛЕМ, објави Бирото за јавни набавки во четвртокот на 18 мај.

Сеад Кочан куртули од притвор

Призма - 18.05.2017

Судијката на претходна постапка, Даниела Димовска по вторпат решава да не му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, и покрај тоа што тој беше во бегство 2 месеци. Таа одлучила да одреди мерки за гаранција, односно одземен му бил пасошот и има ...

Осомничениот Сеад Кочан со кауција од еден милион евра - на слобода

24 Вести - 18.05.2017

Сеад Кочан си ја загарантира слободата со приближно 900 илјади евра движен и недвижен имот, а гаранција дека нема да замине на „службен пат“ ќе биде одземениот пасош кој се наоѓа во Кривичниот суд каде што бизнисменот ќе мора и да се јавува еднаш ...

Судот се уште ја нема објавено одлуката за притворот на Кочан

24 Вести - 18.05.2017

Основниот суд Скопје 1 се уште ја нема соопштено одлуката за притворот на бизнисменот Сеад Кочан. Од Судот велат дека решението на судијата на претходна постапка ќе биде објавено веднаш кога ќе биде испратено до странките во постапката, односно до ...

Сеад Кочан останува на слобода, дал гаранција од милион евра

Фокус - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фокус. Според нашите информации одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра. Ваква одлука денеска донесе судијката на претходна постапка Даниела Димовска, откако ...

Сеад Кочан останува на слобода

24 Вести - 18.05.2017

Одземен пасош и гаранција од 1 милион евра , Сеад Кочан останува на слобода, ова, неофицијално, е одлуката на судијата на претходна постапка кој не го прифати барањето на СЈО за притвор за бизнисменот осомничен во случајот „Труст“.

Еден милион евра гаранција за слободата на Кочан

Телма - 18.05.2017

Нема притвор за бизнисменот Сеад Кочан кој повеќе од два месеца беше во бегство. Судија на претходна постапка одлучи да му го одземе пасошот, за да не ја напушти земјава и дал гаранција во износ од 1 милион евра.

Сеад Кочан не оди во притвор, дал гаранција од милион евра

Сакам да кажам - 18.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан кого кривично го гони Специјалното јавно обвинителство, според втората одлука на Основниот суд Скопје 1 донесена вчера, нема да добие мерка притвор. Судијата на претходна постапка одлучил да ја прифати понудената ...

Нема притвор за Кочан, дал 875 илјади евра како гаранција

ТВ21 - 18.05.2017

Кривичен определил мерка одземање на патна исправа на Сеад Кочан, а тој понудил гаранција однад 875 илјади евра. Ваква одлука донесе судијката на претходна постапка Даниела Димовска, по одлуката на Врховниот суд со кој се укинаа решенијата на ...

Судијката признава дека Кочан може да избега, ама поради нарушено здравје го спаси од притвор

Фокус - 18.05.2017

Судијката Даниела Димовска , која денеска донесе одлука бизнисменот Сеад Кочан да се брани од слобода, во решението напишала дека постои опасност Кочан да избега, но поради неговата здравствена состојба, одлучила да му го одземе пасошот и да му ...

Судот ја објави одлуката за Кочан, не одредил притвор поради здравствената состојба

24 Вести - 18.05.2017

Основниот суд Скопје 1 официјално соопшти дека бизнисменот Сеад Кочан останува на слобода. Судија на претходна постапка му одредил гаранција на Кочан и одземање на пасошот поради неговата здравствена состојба.

Нема притвор за бизнисменот Сеад Кочан

Канал5 - 18.05.2017

Нема притвор за бизнисменот Сеад Кочан. Кривичниот суд наложи на Кочан да му биде одредена гаранција во износ од над 875 илјади евра со движен и недвижен имот, да му биде одземена патната исправа и го обврза еднаш неделно да се јавува во суд, со ...

Кочан си ја купи слободата со безмалку 1 милион евра

Алсат-М - 18.05.2017

Со 875 илјади евра гаранција во движен и недвижен имот, довчерашниот бегалец Сеад Кочан, се спаси од притвор. Судијата на претходна постапка, Даниела Димовска по втор пат не му определи притвор.

Кочан ќе остане на слобода откако дал гаранција од 1 милион евра

Стандард - 18.05.2017

Судија на претходна постапка денеска донесе решение на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, во истрагата за случајот „Труст“ да му биде одземен пасошот и да даде гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата.

Додевски: Понудивме гаранција дека Кочан нема да ја напушти државата

Нова ТВ - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, објави „Фокус“. Според медиумот на Кочан, одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата и ќе биде достапен за судот.

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција

Нетпрес - 18.05.2017

Првоосомничениот во случајот „Труст“ бизнисменот Сеад Кочан нема да оди во притвор. Судијата на претходна постапка го прифатил предлогот на неговиот адвокат Никола Додевски, и донел одлука на Кочан да му биде одредена парична гаранција од 875.298,56 ...

НА СЛОБОДА ЗА 900.000 ЕВРА: Сеад Кочан нема да оди во притвор

Телеграф - 18.05.2017

Во решението, судија на претходна постапка навел дека постои основано сомнение дека Кочан го сторил кривичното дело за кое се товари, а имајќи го предвид неговото поведение од почетокот на оваа постапка, судијата смета дека постои опасност од ...

Одземен пасош и гаранција од близу милион евра за Сеад Кочан

МКД - 18.05.2017

Основниот суд Скопје 1 му определи гаранција од 875.298,56 евра во движен и недвижен имот за осомничениот Сеад Кочан и истовремено одлучи да му се определат мерки на претпазливост, и тоа одземање на патната исправа и обврска истиот да се јавува ...

Судијката признава дека Кочан може да избега, ама поради нарушено здравје го спаси од притвор

Репортер - 18.05.2017

Судијката Даниела Димовска , која денеска донесе одлука бизнисменот Сеад Кочан да се брани од слобода, во решението напишала дека постои опасност Кочан да избега, но поради неговата здравствена состојба, одлучила да му го одземе пасошот и да му ...

Адвокатот на Кочан потврди дека понудиле гаранција за да се брани од слобода

+инфо - 18.05.2017

Според Нова Македонија, понудената гаранција е 875.298 евра. Адвокатот на Кочан, Никола Додевски за Нова ТВ потврди дека одбраната понудила парична гаранција за бизнисменот Сеад Кочан да се брани од слобода.

Сеад Кочан не оди во притвор

МРТ - 18.05.2017

Имајќи ја пред сѐ во вид здравствената состојба на осомничениот, определена му е гаранција во износ од 875 илјади евра во движен и недвижен имот и мерка на претпазливост, односно одземање на патната исправа и обврска еднаш неделно да се јавува ...

Кочан ќе се брани од слобода со гаранција од речиси милион евра

Р.С.Европа - 18.05.2017

Судот денеска ја прифати понудената гаранција на осомничениот Сеад Кочан во предметот Труст на СЈО во вредност од речиси еден милион евра. Според соопштението од Основниот суд Скопје 1 по барањето на вчерашното рочиште од СЈО за дополнителни ...

Со кауција од речиси милион евра Сеад Кочан на слобода

Таратур - 18.05.2017

Сеад Кочан си ја загарантира слободата со приближно 900 илјади евра движен и недвижен имот, а гаранција дека нема да замине на службен пат ќе биде одземениот пасош кој се наоѓа во Кривичниот суд каде што бизнисменот ќе мора и да се јавува еднаш ...

Нема притвор за Сеад Кочан, дал гаранција од милион евра

Кајгана - 18.05.2017

Судија на претходна постапка не му определи мерка притвор на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, во истрагата за случајот „Труст“. Макфакс дознава дека судот определил мерка да му биде одземен пасошот, а тој понудил гаранција од еден милион евра.

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција

Сител - 18.05.2017

Првоосомничениот во случајот „Труст“ бизнисменот Сеад Кочан нема да оди во притвор. Судијата на претходна постапка го прифатил предлогот на неговиот адвокат Никола Додевски, и донел одлука на Кочан да му биде одредена парична гаранција од 875.298,56 ...

Нема притвор за Сеад Кочан, дал гаранција од милион евра

Правдико - 18.05.2017

Судија на претходна постапка не му определи мерка притвор на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, во истрагата за случајот „Труст“. Макфакс дознава дека судот определил мерка да му биде одземен пасошот, а тој понудил гаранција од еден милион евра.

За Кочан нема притвор, се бара гаранција од милион евра и одземање на пасошот

МКД - 18.05.2017

Судија на претходна постапка одлучи на Сеад Кочан да му биде одземен пасошот и да даде гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата. Ова, неофицијално е одлуката на судијата на претходна постапка по вчерашното барање на СЈО на Кочан ...

Гаранција од 900.000 евра наместо притвор за Кочан

Нова ТВ - 18.05.2017

Со гаранција од речеиси 900.000 илјади евра Кривичниот суд го ослободи Сеад Кочан од притвор, потврдија од судот. На Кочан му биле определени и мерки за претпазливост, како одземање на патната исправа и обврска еднаш неделно да се јавува кај ...

Нема притвор за Сеад Кочан, дал гаранција од милион евра

Макфакс - 18.05.2017

Судија на претходна постапка не му определи мерка притвор на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, во истрагата за случајот „Труст“. Макфакс дознава дека судот определил мерка да му биде одземен пасошот, а тој понудил гаранција од еден милион евра.

Сеад Кочан дал гаранција од еден милион евра за да остане на слобода?

+инфо - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фокус. Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фоку с. Според информации на порталот, одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра.

Нема притвор за Кочан, дал гаранција од милион евра

А1 On - 18.05.2017

Како што дознава Макфакс, судот определил мерка да му биде одземен пасошот на Сеад Кочан, а тој понудил гаранција од еден милион евра. Ваква одлука донесе судијката на претходна постапка Даниела Димовска, по одлуката на Врховниот суд со кој се ...

Сеад Кочан дал гаранција од милион евра за да остане на слобода?!

Репортер - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фокус . Според нашите информации одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата и ќе биде достапен за судот.

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција

Алфа - 18.05.2017

Против решението да нема притвор, странките имаат право на жалба до Кривичниот совет во рок од 24 часа, а рок од три дена во однос на определната гаранција и мерките, информираат од Кривичниот суд.

Сеад Кочан дал гаранција од еден милион евра за да остане на слобода?

Бриф - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фоку с. Според информации на порталот, одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра. Ваква одлука денеска донела судијката на претходна постапка Даниела Димовска.

Сеад Кочан не оди во притвор, дал гаранција од милион евра

Канал 77 - 18.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан кого кривично го гони Специјалното јавно обвинителство, според втората одлука на Основниот суд Скопје 1 донесена вчера, нема да добие мерка притвор. Судијата на претходна постапка одлучил да ја прифати понудената ...

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција

Република - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан нема да оди во притвор. Судијата на претходна постапка го прифатил предлогот на неговиот адвокат Никола Додевски, и донел одлука на Кочан да му биде одредена парична гаранција од 875.298,56 евра, да му биде одземен пасошот и ...

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција од 900.000 евра и одземање на пасошот

Мета - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, нема да оди во притвор и ќе се брани од слобода. Судијата на претходна постапка, како што соопштија денеска од Кривичниот суд во Скопје, го прифатил предлогот на неговиот адвокат, Никола ...

Нема притвор за Кочан, судот прифати гаранција

Точка - 18.05.2017

Првоосомничениот во случајот „Труст“ бизнисменот Сеад Кочан нема да оди во притвор. Судијата на претходна постапка го прифатил предлогот на неговиот адвокат Никола Додевски, и донел одлука на Кочан да му биде одредена парична гаранција од 875.298,56 ...

СЈО ја стави под сомнеж , здравствена состојба на Кочан – бара притвор!

Локално - 18.05.2017

Повеќе од три часа Специјалното јавно обвинтелство и одбраната на Сеад Кочан вчера пред судија на претходна постапка ги бранеа своите позиции – првите зошто бизнисменот треба да биде во притвор, вторите дека треба да му се почитува правото на ...

Сеад Кочан дал гаранција од милион евра за да остане на слобода?!

Либертас - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фокус . Според нашите информации одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата и ќе биде достапен за судот.

Сеад Кочан останува на слобода, понудени 900.000 евра гаранција

еМагазин - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, нема да оди во притвор и ќе се брани од слобода. Судијата на претходна постапка, како што соопштија денеска од Кривичниот суд во Скопје, го прифатил предлогот на неговиот адвокат, Никола ...

Сеад Кочан ќе заборави на „службени патувања“ ама слободата си ја плати 1 милион евра

Фактор - 18.05.2017

Главниот осомничен бизнисмен Сеад Кочан во случајот „Труст“ на СЈО си ја купи слободата. Судијата на претходна постапка, Даниела Димовска, одлучила дека нема притвор за Кочан кој повеќе од два месеца беше во бегство.

Сеад Кочан дал гаранција од еден милион евра за да остане на слобода?

Точка - 18.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан ќе се брани од слобода, неофицијално дознава Фокус. Според нивните информации одземен му е пасошот и дал гаранција од еден милион евра дека нема да ја напушти земјата и ќе биде достапен за судот.

(Обновено) Нема притвор за Кочан, гаранцијата е 875.298 евра...

Н.Македонија - 18.05.2017

(Обновено) Нема притвор за Кочан, гаранцијата е 875.298 евра Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода со гаранција од скоро милион евра, во движен и недвижен имот. Одземен му е и пасошот како гаранција дека ќе биде достапен за Судот, а ...

Нема притвор за Сеад Кочан, дал гаранција од милион евра...

Н.Македонија - 18.05.2017

Нема притвор за Сеад Кочан, дал гаранција од милион евра Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан останува на слобода со гаранција од милион евра. Одземен му е и пасошот како гаранција дека ќе биде достапен за Судот.

Судот повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

Телма - 17.05.2017

Обвинителите на СЈО денеска пред судија на претходна постапка повторно ќе го образложуваат барањето за притвор на прво осомничениот во случајот „Труст“ Сеад Кочан. Врховниот суд минатата недела го укина решението на Кривичниот совет.

Одбраната на Кочан тврди дека е во тешка здравствена состојба, СЈО се сомнева

24 Вести - 17.05.2017

Одбраната на бизнисменот Сеад Кочан презентирала медицинска документација со која тврди дека Кочан е во тешка здравствена состојба. Ваквата документација отвара сомнеж кај Специјалното јавно обвинителство и обвинителот Гаврил Бубевски побарал ...

Додевски: Сеад Кочан е во сериозна здравствена состојбa

ТВ21 - 17.05.2017

Адвокатот на Сеад Кочан изјави дека пред судот презентирале медицинска документација која говори дека Кочан е во сериозна здравствена состојба. Според Гаврил Бубевски, обвинител од СЈО, нејасна е медицинската документација, па затоа од Судот побарал ...

СЈО повторно бара притвор за Кочан, адвокатите тврдат дека е во тешка здравствена состојба

Фокус - 17.05.2017

Здравствената состојба на Сеад Кочан била главната причина зошто тој бил надвор од државата, тврди неговиот адвокат, Никола Додовски. Според одбраната на Кочан тој е во тешка здравствена состојба и истото го презентирале и пред судот каде барале да ...

СЈО повторно побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен

Канал5 - 17.05.2017

Судот попладнево одлучува за притворот на бизнисменот Сеад Кочан. На одржаното рочиште во Кривичниот суд, одбраната доставила медицинска документација со која тврди дека Кочан е во тешка здравствена состојба и затоа не можел да присуствува на ...

СЈО повторно побара притвор за Кочан

Алсат-М - 17.05.2017

Специјалното јавно обвинителство се сомнева во тоа дека бизнисменот Сеад Кочан е сериозно болен. Обвинителот Гаврил Бубевски побара судот да ја преиспита медицинската документација која била доставена од адвокатите на Кочан.

Осомничениот Кочан остaнува во Македонија, чека нова мерка од кривичниот суд

Сакам да кажам - 17.05.2017

Осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, поранешен сопственик на компанијата „Трансмет“, останува во Македонија, откако се врати од бегство во саботата. До крајот на денот судијата на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1 треба да донесе нова ...

СЈО се сомнева во лошата здравствена состојба на Сеад Кочан

Телма - 17.05.2017

СЈО се сомнева во лошата здравствена состојба на Сеад Кочан па побара лекар да ја докаже пред судот. Документот кој го донесе адвокатот на Кочан бил непрецизен, вели специјалниот обвинител Гаврил Бубевски.

Николовска: Катастрофална одлуката на Врховен суд за укинување на притворот на Кочан

Телма - 17.05.2017

Пред 6 години Јово Вангеловски како претседател на Врховниот суд во првиот мандат кумуваше на разрешувањето на Јордан Митриновски поради прифаќање на жалба за замена на притвор со домашен притвор за Бајруш Сејдиу.

СЈО се сомнева во лошата здравствена состојба на Кочан - бара притвор

24 Вести - 17.05.2017

Повеќе од три часа Специјалното јавно обвинтелство и одбраната на Сеад Кочан денеска пред судија на претходна постапка ги бранеа своите позиции - првите зошто бизнисменот треба да биде во притвор, вторите дека треба да му се почитува правото на ...

Одбраната тврди, здравствената состојба на Кочан е нарушена – СЈО се сомнева

ТВ21 - 17.05.2017

Здравствената состојба на Сеад Кочан е сериозна, вели неговиот адвокат Никола Додевски. Пред судот, одбраната на бизнисменот презентирала медицинска документација, тврдејќи дека никој не смее да го загрози правото на здравје на Кочан.

Арифи: Никој не смее да укине притвор, ако лицето е во бегство

ТВ21 - 17.05.2017

Не смее да се случи Врховен суд да укине решение за притвор кога осомничениот е во бегство и тоа по барање на јавен обвинител кој не е надлежен за тоа, вели универзитетската професорка Беса Арифи.

Судот му дава втора шанса на Кочан да не избега на службен пат

Сакам да кажам - 17.05.2017

Судијка на претходна постапка во Основниот суд Скопје 1 денеска ќе треба одново да решава дали ќе му даде притвор на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, кој им докажа на судијката, Основниот суд Скопје 1, Специјалното јавно обвинителство, ...

Судот повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

24 Вести - 17.05.2017

Пред судија на претходна постапка денеска повторно ќе се појават обвинителите на Специјалното јавно обвинителство за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд пред неколку дена го укина решението на Кривичниот совет.

Кривичен повторно ќе одлучува за притворот на Кочан

Алсат-М - 17.05.2017

Судија на претходна постапка денеска повторно ќе решава дали ќе му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд пред неколку дена ги укина решенијата за притвор на Кривичните совети на Кривичниот и на Апелацискиот суд.

Судот денеска повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

Макфакс - 17.05.2017

Пред судија на претходна постапка денеска повторно ќе се појават обвинителите на СЈО за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд минатата недела го укина решението на Кривичниот совет.

Судот денеска повторно одлучува за притворот на Сеад Кочан

Press24 - 17.05.2017

Oбвинителите на СЈО денеска повторно ќе се појават пред судии на претходна постапка, за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд минатата недела го укина решението на Кривичниот совет.

СЈО останува на барањето за притвор, Додевски тврди дека Кочан е сериозно болен

Стандард - 17.05.2017

СЈО остана на барањето за определување мерка притвор за бизнисменот Сеад Кочан. Од тимот на Катица Јанева се сомневаат дека тој е сериозно болен, па затоа обвинителот Гаврил Бубевски побара судот да ја преиспита медицинската документација која беше ...

СЈО остана на барањето за притвор за Кочан

МРТ - 17.05.2017

Специјалното јавно обвинителство останува на барањето за притвор за Сеат Кочан. Неговата одбрана тврди дека е сериозно болен... По неколкучасовно соочување на аргументите и доказите специјалните обвинители и бранителот на осомничениот Сеад Кочан ...

Кривичен суд треба да донесе нова одлука за притворот на Кочан

Нова ТВ - 17.05.2017

Откако Врховниот суд пред некој ден ги укина решенијата за притвор на Кривичните совети на Кривичниот и Апелацискиот суд, судија на претходна постапка денеска повторно ќе ги разгледа сите аргументи и докази кои ги нуди СЈО и да одлучи дали Кочан ќе ...

Судот пак ќе одлучува за притворот на Кочан

+инфо - 17.05.2017

Сеад Кочан од минатиот викенд е на лекување на Клинката за кардиологија во Скопје, каде вчера му беше извршена коронографија. Oбвинителите на СЈО денеска ќе појават во Кривичниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот ...

СЈО пак бара притвор за Кочан, адвокатите тврдат дека е тешко болен

+инфо - 17.05.2017

Специјалното обвинителство се сомнева во тврдењата на одбраната. Здравствената состојба на Сеад Кочан била главната причина зошто тој бил надвор од државата, рече денеска неговиот адвокат, Никола Додовски.

Кривичен повторно ќе решава за притворот на Кочан

Стандард - 17.05.2017

Судија на претходна постапка денеска повторно ќе решава дали ќе му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд пред неколку дена ги укина решенијата за притвор на Кривичните совети на Кривичниот и на Апелацискиот суд.

Притворот на Кочан повторно пред Кривичен суд

А1 On - 17.05.2017

Судијка на претходна постапка денеска повторно ќе решава дали ќе му одреди притвор на бизнисменот и сопственик на ТВ Нова, Сеад Кочан. И покрај жестоките негативни реакции кај експертската јавност, Врховниот суд пред неколку дена ги укина решенијата ...

Кривичен повторно треба да одлучува за притворот на Кочан

Слободен Печат - 17.05.2017

Денес повторно ќе се разгледуваат доказите и аргументите на СЈО во случајот „Труст“ и ќе се донесе нова одлука во врска со тоа дали Сеад Кочан ќе оди во притвор. Првата одлука за притвор на бизнисменот беше донесена во март, но оттогаш се сменија и ...

СЈО бара притвор, адвокатот на Кочан тврди дека бизнисменот е сериозно болен

Кајгана - 17.05.2017

Три часа траеше рочиштето во Кривичниот суд за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховен го врати предметот на повторно одлучување. Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски пред новинарите рече дека одбраната на Кочан презентирала медицинска ...

СЈО бара притвор, адвокатот на Кочан тврди дека бизнисменот е сериозно болен

Репортер - 17.05.2017

Три часа траеше рочиштето во Кривичниот суд за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховен го врати предметот на повторно одлучување. Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски, пред новинарите рече дека одбраната на Кочан презентирала медицинска ...

СЈО: Сомнителна е приложената документација за здравствената состојба на Кочан

Репортер - 17.05.2017

Гаврил Бубевски, обвинителот од СЈО, изјави дека приложената медицинска документација од страна на адвокатите на бизнисменот Кочан, отворила сомнеж кај обвинителството па тие побарале лекарот кој го лекува Кочан да биде повикан пред судијата на ...

СЈО побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен

МКД - 17.05.2017

По три часа кај судија на претходна постапка, обвинителите од Специјалното јавно обвинителство излегоа од Судот, а обвинителот Гаврил Бубевски информираше дека рочиштето се одржало без присуство на Сеад Кочан.

(ВИДЕО) СЈО бара притвор, адвокатот на Кочан тврди дека бизнисменот е сериозно болен

Макфакс - 17.05.2017

Три часа траеше рочиштето во Кривичниот суд за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховен го врати предметот на повторно одлучување. Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски, пред новинарите рече дека одбраната на Кочан презентирала медицинска ...

СЈО бара притвор, адвокатот на Кочан тврди дека бизнисменот е сериозно болен

Правдико - 17.05.2017

Три часа траеше рочиштето во Кривичниот суд за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховен го врати предметот на повторно одлучување. Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски, пред новинарите рече дека одбраната на Кочан презентирала медицинска ...

СЈО ПАК БАРА ПРИТВОР ЗА КОЧАН: Одбраната тврди дека е сериозно болен

Телеграф - 17.05.2017

Адвокатот на Кочан, Никола Додевски, изјави дека здравствената состојба на Кочан била исклучително сериозна и оти тоа е причината што бизнисменот бил повеќе од два месеца надвор од државата Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска ...

СЈО бара притвор, адвокатот Додевски вели Кочан е сериозно болен

Нова ТВ - 17.05.2017

Адвокатот на сопственикот на телевизијата Нова, Никола Додевски, кој постојано тврдеше дека Сеад Кочан е на службен пат а не во бегство, денеска пред Кривичниот суд рече дека здравствената состојба на Кочан била главната причина зошто тој бил надвор ...

СЈО: Сомнителна е приложената документација за здравствената состојба на Кочан

А1 On - 17.05.2017

Гаврил Бубевски, обвинителот од СЈО, изјави дека приложената медицинска документација од страна на адвокатите на бизнисменот Кочан, отворила сомнеж кај обвинителството па тие побарале лекарот кој го лекува Кочан да биде повикан пред судијата на ...

СЈО побара притвор за Кочан - одбраната тврди дека е сериозно болен

Press24 - 17.05.2017

Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.

СЈО и натаму бара притвор за Кочан

Р.С.Европа - 17.05.2017

Документација на одбраната со која се тврди дека бизнисменот е во тешка здравствена состојба, отвара сомнеж кај Специјалното јавно обвинителство, па СЈО останува на барањето за определување мерка притвор за Кочан.

СЈО и адвокатот на Кочан ги соочија аргументите пред судија на претходна постапка

Сител - 17.05.2017

Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.

Дане Илиев- камиказа на СДСМ и Тито Петковски за рушење на независното судство

Курир - 17.05.2017

Поранешниот претседател на Врховен суд, Дане Илиев излезе на Телма да говори против одлуката на Врховен суд кој констатираше повреда на пониските судови за постапката против Сеад Кочан и одлуката за притвор.

Судот денеска повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

Кајгана - 17.05.2017

Пред судија на претходна постапка денеска повторно ќе се појават обвинителите на СЈО за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд минатата недела го укина решението на Кривичниот совет.

Судот денеска повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

Репортер - 17.05.2017

Пред судија на претходна постапка денеска повторно ќе се појават обвинителите на СЈО за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд минатата недела го укина решението на Кривичниот совет.

СЈО пак побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен

Мета - 17.05.2017

Како „драматична деструкција на вредностите на уставниот поредок на државата“, обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, ја оцени одлуката на Врховниот суд со која беа укинати решенијата за притвор на бизнисменот Сеад Кочан.

СЈО повторно побара притвор за Кочан

Канал 77 - 17.05.2017

Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.

Одбраната на Кочан тврди дека е во тешка здравствена состојба, СЈО се сомнева

Локално - 17.05.2017

Одбраната на бизнисменот Сеад Кочан презентирала медицинска документација со која тврди дека Кочан е во тешка здравствена состојба. Ваквата документација отвара сомнеж кај Специјалното јавно обвинителство и обвинителот Гаврил Бубевски побарал ...

СЈО пак побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен

Либертас - 17.05.2017

Како „драматична деструкција на вредностите на уставниот поредок на државата“, обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, ја оцени одлуката на Врховниот суд со која беа укинати решенијата за притвор на бизнисменот Сеад Кочан.

Вангеловски не одговари за притисоците и за ослободувањeто на Кочан!?

Локално - 17.05.2017

Му го укинаа притворот на Сеад Кочан, ама пред камери претседателот на Врховен суд не сака да зборува за ова, информира Телма. Јово Вангеловски, кого го има и во прислушкуваните разговори како се договара за доказ за случајот „Глобал“ во Струмица со ...

Судот по барање на СЈО денеска пак ќе одлучува за притворот на Кочан

Мета - 17.05.2017

Обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, и адвокатот на Сеад Кочан, Никола Додевски, утрово пристигнаа во Основниот суд Скопје 1, каде судија на претходна постапка повторно треба да одлучува по барањето на СЈО за притвор на ...

Кривичен суд треба да донесе нова одлука за притворот на Кочан

Тера - 17.05.2017

Откако Врховниот суд пред некој ден ги укина решенијата за притвор на Кривичните совети на Кривичниот и Апелацискиот суд, судија на претходна постапка денеска повторно ќе ги разгледа сите аргументи и докази кои ги нуди СЈО и да одлучи дали Кочан ќе ...

СЈО повторно бара притвор за Кочан, се сомнева во тврдењата на одбраната

Пулс24 - 17.05.2017

Специјалното обвинителство се сомнева во тврдењата на одбраната. Здравствената состојба на Сеад Кочан била главната причина зошто тој бил надвор од државата, рече денеска неговиот адвокат, Никола Додовски.

Судот денеска повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

Точка - 17.05.2017

Пред судија на претходна постапка денеска повторно ќе се појават обвинителите на СЈО за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд минатата недела го укина решението на Кривичниот совет.

СЈО бара притвор, адвокатот на Кочан тврди дека бизнисменот е сериозно болен

Точка - 17.05.2017

Три часа траеше рочиштето во Кривичниот суд за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховен го врати предметот на повторно одлучување. Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски, пред новинарите рече дека одбраната на Кочан презентирала медицинска ...

Кривичен на потег: Ќе му се прегледа ли низ прсти на бизнисменот Сеад Кочан?

Фактор - 17.05.2017

Кривичниот суд денеска пак ќе одлучува за притворот на бизнисменот Сеад Кочан кој што пред неколку дена се врати во земјава откако Врховен му го укина притворот а тој пред три дена според информации на медиумите е хоспитализиран на клиниката на ...

Кривичниот суд денеска повторно ќе одлучува за притворот на Сеад Кочан

еМагазин - 17.05.2017

Кривичниот суд денеска повторно ќе решава дали ќе му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд пред неколку дена ги укина решенијата за притвор на Кривичните совети на Кривичниот и на Апелацискиот суд.

СЈО побара притвор за Кочан - одбраната тврди дека е сериозно болен

Пулс24 - 17.05.2017

Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.

СЈО повторно побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен

еМагазин - 17.05.2017

Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.

Судот не одобри ниту лекарот да сведочи во каква состојба е Кочан по сомнежот на СЈО

Фактор - 17.05.2017

СЈО не верува дека Кочан е во здравствена состојба која ја претставува неговиот доктор и затоа побарале од судот да се испита медицинската документација. Исто така од СЈО побарале и лекарот кој е задолжен за негата на Кочан да сведочи и образложи ...

Судот денес повторно ќе одлучува за притворот на Сеат Кочан

Локално - 17.05.2017

Обивнителите на СЈО за притворот на бизнисменот Сеат Кочан денеска повторно ќе се појават пред судијата на претходна постапка. Судијките Моника Бахчовановска – претседател на советот и Љубинка Башеска и Весна Костова Спасеска експресно одлучија ...

Дане Илиев- камиказа на СДСМ и Тито Петковски за рушење на независното судство

Пулс24 - 17.05.2017

Поранешниот претседател на Врховен суд, Дане Илиев излезе на Телма да говори против одлуката на Врховен суд кој констатираше повреда на пониските судови за постапката против Сеад Кочан и одлуката за притвор.

Судот му дава втора шанса на Кочан да не избега на службен пат

Либертас - 17.05.2017

Судијка на претходна постапка во Основниот суд Скопје 1 денеска ќе треба одново да решава дали ќе му даде притвор на осомничениот бизнисмен Сеад Кочан, кој им докажа на судијката, Основниот суд Скопје 1, Специјалното јавно обвинителство, ...

Кривичниот суд денеска пак ќе одлучува за притворот на Кочан...

Н.Македонија - 17.05.2017

Кривичниот суд денеска пак ќе одлучува за притворот на Кочан Судијка на претходна постапка денеска повторно ќе решава дали ќе му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако Врховниот суд пред неколку дена ги укина решенијата за притвор на ...

СЈО пак побара притвор, одбраната тврди Кочан е болен...

Н.Македонија - 17.05.2017

СЈО пак побара притвор, одбраната тврди Кочан е болен Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“.

Хелсиншки- Врховен незаконски го укина притворот на Кочан

ТВ21 - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права реагира на одлуката на Врховниот суд за укинување на притворот за Сеад Кочан осомничен за случајот „Труст”. Оттаму велат дека со оваа одлука и со постапувањето по барањето на Јавното обвинителство и повикувањето ...

Судот утре пак ќе одлучува за притвор на Кочан по барање на СЈО

Сакам да кажам - 16.05.2017

Кривичниот суд во Скопје, односно судија на претходна постапка, утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, пренесе „Мета“.

Кривичниот суд ќе донесе нова одлука за притворот на Кочан

Фокус - 17.05.2017

Кривичниот суд во Скопје денеска ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за притвор на бизнисменот Сеад Кочан , првоосомничен во случајот „Труст“. Сослушувањето е закажано за во 10 часот.

Хелсиншки: Укинувањето на притворот на Кочан е политичка, а не правна одлука

Фокус - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права се сомнева дека одлуката на Врховниот суд да го укине притворот на бизнисменот Сеад Кочан осомничен во случајот „Труст“ е политичка. -Постапувањето на Врховниот суд отвора сериозен сомнеж за политички влијанија ...

Судијката Димовска, со само осум месеци искуство, ќе решава за притворот на Кочан

Фокус - 16.05.2017

Одлуката дали бизнисменот Сеад Кочан , осомничен во случајот „Труст“ во секој момент треба да ја донесе судијката на претходна постапка, Даниела Димовска , која пред повеќе од два месеци веќе еднаш донесе одлука Кочан да не оди во притвор, односно ...

Вангеловски најави одговори на прашањата за Кочан на посебен брифинг

24 Вести - 16.05.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски не сакаше пред камера да одговара на прашањата поврзани со одлуката за укинувањето на притворот на бизнисменот Сеад Кочан. Тој најави одговори на сите прашања на посебен брифинг со новинарите.

Хелсиншки: Незаконска одлука на Врховен под политички притисок

Алсат-М - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет на Македонија реагираше на одлуката – Врховниот суд да го укине притворот за бизнисменот Сеад Кочан, кој го гони СЈО. Според нив одлуката е незаконска и се сомневаат дека е донесена под политички притисок.

Сметките на „Трансмет“ замрзнати, но фирмата работи

Алсат-М - 16.05.2017

Блокираните сметки и замрзнатиот имот на „Трансмет“ засега не се пречка градежната компанија на Сеад Кочан да продолжи со нормално извршување на своите дејности. Иако Кривичниот суд пред пет дена, по барање на Специјалното обвинителство, го замрзна ...

Вангеловски без јавен коментар околу укинувањето на притворот за Кочан

Алсат-М - 16.05.2017

Претседателот на Врховниот суд одбива да одговара на прашања поврзани со скандалозното укинување на притворот на бизнисменот Сеад Кочан. Веќе премина во пракса, Јово Вангеловски пред камерите да објаснува кој предмет и кој настан поврзан со ...

Кочан со болки и стегање во градите бил примен на Kардиологија

Канал5 - 16.05.2017

Со болки и стегање во градите, бизнисменот Сеад Кочан пристигнал во Клиниката за кардиологија, потврдуваат извори оттаму за Канал 5. Официјално, од кардиологија не коментираат, поради законот за заштита на правата на пациентите.

Врховен: Повреда на законот за кривична постапка од пониските судови

Канал5 - 16.05.2017

Пресудата на Врховниот суд за укинување на решенијата со кои на бизнисменот Сеад Кочан му беше одреден притвор е поради повреда на Законот за кривична постапка од страна на пониските судови, истакна претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски.

Вангеловски не одговара за притисоци за Кочан

Телма - 16.05.2017

Му го укинаа притворот на Сеад Кочан, ама пред камери претседателот на Врховен суд не сака да зборува за ова. Јово Ванѓеловски, кого го има и во прислушкуваните разговори како се договара за доказ за случајот „Глобал“ во Струмица со поранешниот ...

Сеад Кочан се вратил во Македонија во петокот на полноќ

Телма - 16.05.2017

Полициски извори за Телма потврдија дека бизнисменот Сеад Кочан во државата се вратил преку граничниот премин Табановце, минатиот петок (12-ти мај) десетина минути пред полноќ. Ден претходно (во четврток) Врховниот суд односно кривичниот совет ...

СЈО утре го образложува барањето за притвор за Сеад Кочан

24 Вести - 16.05.2017

Дали одлуката на Врховниот суд кој го укина притворот на Сеад Кочан е донесена под политички притисок, го прашавме претседателот на Врховен, Јово Вангеловски, кој претседаваше и со советот кој го прифати барањето за враќање на предметот на повторно ...

Прогонот се одрази врз здравјето на Кочан – Бизнисменот во болница, ТВ21 обезбеди снимка

ТВ21 - 16.05.2017

Веднаш по одлуката на Врховен суд за укинување на мерката притвор, Сеат Кочан бил хоспитализиран на Клиниката за Кардиологија во Скопје. Според информациите, тој се пожалил на болки во градниот кош, но сега, според лекарски извори, е во стабилна ...

Хелсиншки: Врховниот суд направи преседан со укинувањето на притворот на Кочан

Телма - 16.05.2017

Хелсиншки комитет оценува дека Врховниот суд донел незаконско решение и отвори преседан кој е во спротивност со принципот на владеење на правото по случајот со укинувањето на притворот на бизнисменот Седа Кочан.

Хелсиншки: Врховниот суд донесе незаконско решение и направи преседан со укинатиот притвор за Сеад Кочан

МКД - 16.05.2017

Од Хелсиншкиот комитет за човекови права реагираат на одлуката на Врховниот суд за укинување на притворот за Сеад Кочан осомничен за случајот "Труст" и велат дека со оваа одлука и со постапувањето по барањето на Јавното обвинителство на Република ...

Хелсиншкиот комитет за укинувањето на решенија за притвор од Врховниот суд во случајот „Труст“ на СЈО

Академик - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет реагира на укинувањето решенија за притвор од Врховниот суд во случајот „Труст“ на СЈО На 27 март, Јавното обвинителство на Република Македонија до Врховниот суд поднесе барање на заштита на законитоста во врска со притворот на ...

Хелсиншки комитет: Одлуката на Врховен е незаконска, донесена под политички притисок

Макфакс - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет на Македонија реагира на одлуката на Врховниот суд со која се укина притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кого го гони СЈО. Одлуката, според Хелсиншки, е незаконска. Тие се сомневаат дека таа е донесена под политички притисок.

Вангеловски одби пред камери да зборува за притворот на Кочан

Нова ТВ - 16.05.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски денеска одби пред камери да одговори на прашањата поврзани со одлуката да се укине притворот за бизнисменот Сеад Кочан. Вангеловски не сакаше да каже дали имал притисоци од членови на ВМРО-ДПМНЕ за да ...

ВАНГЕЛОВСКИ: Врховниот суд не го ослободи Кочан од притвор

Телеграф - 16.05.2017

Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето за заштита на законитоста против решението со кое е определен притворот, рече претседателот на Врховниот суд. Нагласи дека со пресудата, Врховниот суд не го ослободил Кочан од ...

Вангеловски: Одлуките на Врховен суд за Кочан мора да се почитуваат

Р.С.Европа - 16.05.2017

Претседтелот на Врховниот суд Јово Вангеловски смета дека одлуката на Врховниот суд во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се почитува. - Со пресудата ние не го укинавме притворот, туку одлучивме по барањето ...

(ВИДЕО) Лажетиќ: Врховен го урниса судскиот систем со укинувањето на притворот за Сеад Кочан

Репортер - 16.05.2017

Стручната јавност со неверување ја прими веста дека кривичниот совет на Врховниот суд, предводен од претседателот Јово Вангеловски, со надгласување го прифатил барањето за заштита на законитоста поднесено од редовното обвинителство на Марко ...

Хелсиншки комитет: Одлуката на Врховен е незаконска, донесена под политички притисок

Репортер - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет на Македонија реагира на одлуката на Врховниот суд со која се укина притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кого го гони СЈО. Одлуката, според Хелсиншки, е незаконска. Тие се сомневаат дека таа е донесена под политички притисок.

Хелсиншки: Одлуката на Врховен е донесена под политички притисок и е незаконска

Правдико - 16.05.2017

Хелсиншкиот Комитет за човекови права на Република Македонија со свое соопштение во врска со укинувањето на решенијата за притвор од Врховниот суд во случајот „Труст“ на СЈО. Во продолжение следува соопштението во целост: „На 27 март, Јавното ...

Притворот на Кочан утре повторно на суд по барање на СЈО

Репортер - 16.05.2017

Кривичниот суд во Скопје, односно судија на претходна постапка, утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, дознава „ Мета “.

Хелсиншки: Одлуката на Врховен за Кочан е преседан

Нова ТВ - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија смета дека постапувањето на Врховниот суд во случајот со укинување на одлуките во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан осомничен во случајот „Труст“, под надлежност на СЈО отвора ...

Вангеловски: Одлуката на врховниот суд за притворот на бизнисменот Сеад Кочан е исправна и извршна и мора да се ...

Сител - 16.05.2017

Судија на претходна постапка денеска одлучува дали на бизнисменот Сеад Кочан ќе му одреди мерка притвор. Случајот е вратен во Кривичниот суд откако Врховните судии пред два дена одлучија дека претходните решенија за одредување притвор биле донесени ...

Арифи: Одлуката на Врховен за укинување на притворот на Кочан е спорна по неколку основи

Таратур - 16.05.2017

За професорката по кривично право од Универзитетот на Југоисточна Европа, Беса Арифи, одлуката на Кривичниот совет на Врховниот суд со која се укинува притворот на бизнисменот Сеад Кочан е спорна по неколку основи.

Судот утре повторно ќе одлучува за притворот на Кочан

+инфо - 16.05.2017

Повторното одлучување е по барање на Врховен кој ги укина претходните одлуки на Основниот суд Скопје 1 и на Апелацискиот суд Скопје. Кривичниот суд во Скопје утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за притвор на ...

Хелсиншки гледа политички влијанија врз врховните судии за укинување на притворот на Кочан

+инфо - 16.05.2017

Во случајот „Труст“ на СЈО и укинувањето на притворот на бизнисменот, Хелсиншки комитет оценува дека Врховниот суд донел незаконска одлука. Во случајот со укинувањето на притворот на бизнисменот Седа Кочан, Хелсиншки комитет оценува дека Врховниот ...

Политичките притисоци на површина - Врховен констатираше повреди на постапката за притвор на Сеад Кочан

Алфа - 16.05.2017

Излегуваат на површина политичките притисоци во случајот на Сеад Кочан. Одлуката на Врховен за укинување на решенијата со кои на бизнисменот му беше одреден притвор, е само уште една потврда за политичкиот притисок.

СЈО утре повторно ќе бара притвор за Кочан

МКД - 16.05.2017

Обвинители на Специјалното јавно обвинителство утре повторно ќе изнесуваат докази и аргументи за барањето за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако во петокот Врховниот суд реши да ги укине претходните одлуки на Основниот суд Скопје 1 и на ...

Хелсиншки комитет: Врховниот суд за Кочан донесе незаконско решение

Репортер - 16.05.2017

Соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права: На 27 март, Јавното обвинителство на Република Македонија до Врховниот суд поднесе барање на заштита на законитоста во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, ...

Политичките притисоци излегоа на површина: Врховен констатираше повреди на постапката во изрекувањето притвор за Кочан

Курир - 16.05.2017

Одлуката на Врховниот суд за укинување на решенијата со кои на бизнисменот Сеад Кочан му беше одреден притвор, е потврда за политичкиот притисок извршен врз Кочан кој е осомничен во случајот „Труст“ на СЈО.

СЈО утре повторно ќе бара притвор за Кочан

Press24 - 16.05.2017

Обвинители на Специјалното јавно обвинителство утре повторно ќе изнесуваат докази и аргументи за барањето за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако во петокот Врховниот суд реши да ги укине претходните одлуки на Основниот суд Скопје 1 и на ...

Хелсиншки за случајот „Кочан“: Врховниот суд донесе незаконско решение и отвори преседан

Стандард - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права се сомнева дека одлуката на Врховниот суд да го укине притворот на бизнисменот Сеад Кочан осомничен во случајот „Труст“ е политичка. „Постапувањето на Врховниот суд отвора сериозен сомнеж за политички влијанија ...

ВИДЕО: ТВ21 го сними Сеад Кочан во болница откако му беше укинат притворот и „му заврши службениот пат“

Либертас - 16.05.2017

Веднаш по одлуката на Врховен суд за укинување на мерката притвор, Сеат Кочан бил хоспитализиран на Клиниката за Кардиологија во Скопје. Според информациите, тој се пожалил на болки во градниот кош, но сега, според лекарски извори, е во стабилна ...

Хелсиншки комитет: Врховниот суд за Кочан донесе незаконско решение

Либертас - 16.05.2017

Соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права: На 27 март, Јавното обвинителство на Република Македонија до Врховниот суд поднесе барање на заштита на законитоста во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, ...

(ВИДЕО) 360˚ Интервју со проф. Гордана Бужаровска-Лажетиќ, една од авторките на ЗКП: Врховен го урниса судскиот систем ...

Либертас - 16.05.2017

Стручната јавност со неверување ја прими веста дека кривичниот совет на Врховниот суд, предводен од претседателот Јово Вангеловски, со надгласување го прифатил барањето за заштита на законитоста поднесено од редовното обвинителство на Марко ...

Одлуката на Врховен потврда за политичкиот притисок врз бизнисменот Кочан

Република - 16.05.2017

Одлуката на Врховниот суд за укинување на решенијата со кои на бизнисменот Сеад Кочан му беше одреден притвор, е потврда за политичкиот притисок извршен врз бизнисменот кој е осомничен во случајот „Труст“ на СЈО.

Хелсиншки комитет: Врховниот суд за Кочан донесе незаконско решение

Локално - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија смета дека постапувањето на Врховниот суд, кој го укина притворот за Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, е преседан кој е во спротивност со принципот на владеење на правото.

Хелсиншки комитет: Одлуката на Врховен е незаконска, донесена под политички притисок

Точка - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет на Македонија реагира на одлуката на Врховниот суд со која се укина притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кого го гони СЈО. Одлуката, според Хелсиншки, е незаконска. Тие се сомневаат дека таа е донесена под политички притисок.

(ВИДЕО) 360˚ Интервју со проф. Гордана Бужаровска-Лажетиќ, една од авторките на ЗКП: Врховен го урниса судскиот систем ...

Бриф - 16.05.2017

Стручната јавност со неверување ја прими веста дека кривичниот совет на Врховниот суд, предводен од претседателот Јово Вангеловски, со надгласување го прифатил барањето за заштита на законитоста поднесено од редовното обвинителство на Марко ...

Притворот на Кочан утре повторно на суд по барање на СЈО

Мета - 16.05.2017

Кривичниот суд во Скопје, односно судија на претходна постапка, утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, дознава „Мета“.

Хелсиншки комитет: Врховниот суд за Кочан донесе незаконско решение

Мета - 16.05.2017

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија смета дека постапувањето на Врховниот суд, кој го укина притворот за Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, е преседан кој е во спротивност со принципот на владеење на правото.

СЈО утре повторно ќе бара притвор за Кочан

Канал 77 - 16.05.2017

Обвинители на Специјалното јавно обвинителство утре повторно ќе изнесуваат докази и аргументи за барањето за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, откако во петокот Врховниот суд реши да ги укине претходните одлуки на Основниот суд Скопје 1 и на ...

Хелсиншки гледа политички влијанија врз врховните судии за укинување на притворот на Кочан

Канал 77 - 16.05.2017

Во случајот „Труст“ на СЈО и укинувањето на притворот на бизнисменот, Хелсиншки комитет оценува дека Врховниот суд донел незаконска одлука. Во случајот со укинувањето на притворот на бизнисменот Седа Кочан, Хелсиншки комитет оценува дека Врховниот ...

Притворот на Кочан утре повторно на суд по барање на СЈО

Либертас - 16.05.2017

Кривичниот суд во Скопје, односно судија на претходна постапка, утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“, дознава „ Мета “.

Кочан бил примен на Kардиологија во прединфарктна состојба

Призма - 15.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, кој два месеци се наоѓаше во бегство, вчера на Клиниката за кардиологија бил примен во прединфарктна состојба и бил пренесен во апартман на клиниката, дознава БИРН од извори на Кардиологија, кои тврдат дека денеска на ...

Сеад Кочан ноќеска бил примен како итен случај на државните клиники во Скопје

Сакам да кажам - 15.05.2017

Сеад Кочан, избеганиот бизнисмен што полицијата до петокот го бараше со потерница затоа што е осомничен во еден од случаите на Специјалното јавно обвинителство, ноќеска бил примен како итен случај во една од клиниките на Клиничкиот центар Мајка ...

Јово Вангеловски: Има повреди на законитоста во одлуките за Кочан!

Deutsche Welle - 15.05.2017

Претседателот на Врховниот суд тврди дека има повреди на законитоста во судските одлуки за притвор на Сеад Кочан, и затоа се укинати. Растат сомнежи дека Врховниот суд исполнува желби на Јавното обвинителство „Ние не го укинуваме притворот за Сеад ...

Од сајтот на Кривичниот суд е избришано решението со кое му беше одреден притворот на Кочан

Фокус - 15.05.2017

Решението со кое Кривичниот совет му одреди притвор на бизнисменот Сеад Кочан , мистериозно исчезна од веб сајтот на Основниот суд Скопје 1. Решението беше објавено на 10 март годинава, во кое на долго и на широко Кривичниот совет ја образложи ...

Врховен суд: Причина за укинувањето на притворот на Кочан се повредите на законите

24 Вести - 15.05.2017

Врховниот суд на својата веб страница утрово и официјално објави дека е укинат притворот за бизнисменот Сеад Кочан. По ваквата одлука Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ќе треба повторно да одлучува по жалбата на Специјалното јавно ...

Нови судијки ќе одлучуваат одново за притворот на Кочан

Сакам да кажам - 15.05.2017

Судијките Моника Бахчовановска, Сафија Лаличиќ и Љубинка Башевска ќе одлучуваат повторно за притворот на осомничениот бизнисмен Сеат Кочан, откако Врховниот суд на чело со претседателот Јово Вангеловски во петокот му го укина, а тој веднаш го ...

За притворот на Кочан ќе одлучуваат „сваровски“ судијки

Фокус - 15.05.2017

Кривичниот совет, составен од судијките Моника Бахчовановска , Сафија Лаличиќ и Љубинка Башевска ќе одлучуваат дали бизнисменот Сеат Кочан ќе оди во притвор, откако Врховниот суд во петокот ги укина решенијата на кривичниот совет и Аплеациониот суд ...

Врховен суд: Пониските судови без докази му определиле притвор на Кочан

24 Вести - 15.05.2017

Врховниот суд смета дека не постоеле доволно докази дека бизнисменот Сеад Кочан го сторил кривичното дело кое му се става на товар, кога Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја прифатил жалбата на СЈО и му определи притвор.

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Алсат-М - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Телма - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

Врховниот суд го укина решението за притвор на Сеад Кочан

Канал5 - 15.05.2017

Со болки и стегање во градите, доцна синоќа бизнисменот Сеад Кочан пристигнал во Клиниката за кардиологија, потврдуваат извори од Клиниката за Канал 5. Официјално, од кардиологија, не сакаат да дадат информации, повикувајќи се на законот за заштита ...

Дуковски: „ Врховниот суд незаконски постапил за укинување на притворот за Кочан“

Алсат-М - 15.05.2017

Врховниот суд незаконски постапил при одлучувањето за укинување на притворот на Сеад Кочан. Вака адвокатот Сашо Дуковски го коментира решението на судот. За него толкувањето дека Јавното обвинителство е надлежно за поднесување на такви правни лекови ...

Сеад Кочан се врати во Македонија, хоспитализиран на кардиологија

Алсат-М - 15.05.2017

Шест минути пред полноќ, во петокот, бегалецот Сеад Кочан се вратил во Македонија. Алсат М преку свои извори дознава дека преку граничниот премин Табановце влегол во земјва од Србија. Кочан најверојатно знаел дека Врховниот суд го поништил притворот ...

Кривичниот суд експресно го врати предметот за Кочан на почеток, откако врховен суд го укина притворот

Сакам да кажам - 15.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 експресно ја спроведе пресудата на Врховниот суд и уште денеска донел одлука во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој Врховниот суд го укина и го врати предметот на повторно одлучување.

Кочан на кардиологија, правниците бараат одговорност од судиите кои му го укинаа притворот

Телма - 15.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан од бегство заврши на Кардиологија, потврдуваат за Телма извори од клиниката. Докторите не сакаат да кажат во каква состојба е примен, ама велат дека сега е стабилен.

Сеад Кочан од бегство, директно во болница

24 Вести - 15.05.2017

Барањето на СЈО за притвор за Сеад Кочан се враќа на почеток. Судија на претходна постапка одново ќе одлучува дали бизнисменот осомничен во „Труст“ треба да добие притвор. Ова доаѓа откако Кривичниот совет ја разгледал одлуката на Врховниот суд кој ...

Укинат притворот за Кочан, Врховен суд наоѓа повреда на законите

ТВ21 - 15.05.2017

Врховниот суд ја поништи одлуката за притвор на бизнисменот Сеад Кочан за кој Специјалното јавно обвинение покрена истрага во врска со тендери во РЕК Битола. Образложението на судот е дека пониските судови ги повредиле законите и дека нема доволно ...

Вангеловски: СЈО не достави доказ против Кочан, Кривичен незаконски одредил притвор

Фокус - 15.05.2017

Ние не го укинуваме притворот за Сеад Кочан, туку ја цениме законитоста на одлуките на пониските судови“, изјави за Дојче веле претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Ваквото објаснување доаѓа откако постапувајќи по Барањето за заштита на ...

Врховен суд: Причина за укинувањето на притворот на Кочан се повредите на законите

ТВ21 - 15.05.2017

Врховниот суд официјално објави дека е укинат притворот за бизнисменот Сеад Кочан. По одлуката, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ќе треба повторно да одлучува по жалбата на Специјалното јавно обвинителство поднесена против решението на ...

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Канал5 - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

ВРХОВЕН СУД: Решенијата за притворот на Кочан се донесени со повреда на законите

Телеграф - 15.05.2017

По вака донесената пресуда на Врховниот суд, Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 ќе треба повторно да одлучува по жалбата на СЈО, поднесена против решението на судијата во претходна постапка со кое е одбиен предлогот за определување на мерка ...

Врховен: Без докази му бил одреден притвор на Кочан

Макфакс - 15.05.2017

Не постоеле доволно докази дека бизнисменот Сеад Кочан го сторил кривичното дело кое му се става на товар, кога Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ја прифатил жалбата на СЈО и му определи притвор, смета Врховниот суд.

Лаличиќ, Бахчовановска и Башевска ќе одлучуваат за притворот на Кочан

Репортер - 15.05.2017

Врховниот суд денеска испрати соопштение со кое известува дека решенијата на Кривичниот и Апелацискиот суд со кои се определува притвор на Сеад Кочан биле укинати во четвртокот. „По вака донесената пресуда, Кривичниот совет на Основен суд Скопје I ...

„Сваровски“ судијки ќе одлучуваат за Кочан

Стандард - 15.05.2017

Судијките Софија Лаличиќ, Моника Бахчовановска и Љубинка Башевска ќе одлучуваат дали бизнисменот Сеад Кочан ќе оди во притвор, откако Врховниот суд ги укина решенијата на кривичниот совет и Аплеациониот суд според кои осомничениот од Специјалното ...

Кој и зошто го ослободи Сеад Кочан?

Макфакс - 15.05.2017

Сеад Кочан ја напушти Македонија на 9 март, истиот ден кога судот му определи притвор. Тој беше во бегство повеќе од два месеци. Но, претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, му го укина притворот по барање на Oбвинителството, со кое ...

Врховен суд: Пониските судови ја повредиле законитоста во одлуките за Кочан

Алфа - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан,. Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд ...

Кочан бил примен на Kардиологија во прединфарктна состојба

Репортер - 15.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, кој два месеци се наоѓаше во бегство, вчера на Клиниката за кардиологија бил примен во прединфарктна состојба и бил пренесен во апартман на клиниката, дознава БИРН од извори на Кардиологија, кои тврдат дека денеска на ...

Сеад Кочан примен на Кардиологија во прединфарктна здравствена состојба

Таратур - 15.05.2017

Бизнисменот Сеад Кочан, кој два месеци се наоѓаше во бегство, вчера на Клиниката за кардиологија бил примен во прединфарктна состојба и бил пренесен во апартман на клиниката, дознава БИРН од извори на Кардиологија, кои тврдат дека денеска на ...

(ВИДЕО) Беса Арифи: Одлуката на Врховниот суд е спорна

А1 On - 15.05.2017

Професорката по кривично право од Универзитетот на Југоисточна Европа, Беса Арифи, смета дека одлуката на Кривичниот совет на Врховниот суд со која се укинува притворот на бизнисменот Сеад Кочан е спорна по неколку основи, изјави таа во интервју за ...

Кривичниот совет експресно го врати предметот за Кочан кај судија на претходна постапка

Репортер - 15.05.2017

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 експресно ја спроведе пресудата на Врховниот суд и уште денеска донел одлука во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој Врховниот суд го укина и го врати предметот на повторно одлучување.

Кочан експресно се врати во Македонија, но како пациент на Клиника

+инфо - 15.05.2017

Сè уште не е познато дали е задржан на болничко лекување и кои се причините за негово итно хоспитализирање. Истиот ден кога Врховниот суд на чело со претседателот Јово Вангеловски донесе одлука да ја укине мерката притвор за сопственикот на ...

Врховниот суд за решенијата на Кривичниот и Апелацискиот суд, во врска со определениот притвор за Сеад Кочан

Академик - 15.05.2017

Врховниот суд ги укина решенијата на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 и на Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан, осомничен од Специјалното јавно обвинителство во предметот „Труст“.

Беса Арифи: Одлуката на Врховниот суд е спорна (ВИДЕО)

Макфакс - 15.05.2017

За професорката по кривично право од Универзитетот на Југоисточна Европа, Беса Арифи, одлуката на Кривичниот совет на Врховниот суд со која се укинува притворот на бизнисменот Сеад Кочан е спорна по неколку основи.

КРИВИЧНИОТ СОВЕТ ЈА УВАЖИ ЖАЛБАТА НА СЈО: Притворот на Кочан повторно пред судија

Телеграф - 15.05.2017

Ова значи дека се укина решението на судијата на претходна постапка да не му се определи притвор на Кочан кој е осомничен во случајот „Труст“ на СЈО. Решението со кое судијата не му определи притвор на Кочан било нејасно Кривичниот совет на ...