TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Куранот сепак запален

А1 - 12.09.2010

Освен сеќавањето на жртвите од терористичкиот напад на Њујорк и Вашингтон, деветгодишнината од нападот на Светскиот трговски центар, беше одбележана и со протест против изградба на исламски центар во ...

Двајца загинаа на протести во Авганистан

Р.С.Европа - 12.09.2010

Двајца луѓе загинале во источен Авганистан, откако на протестите кои ги одржуваа дојде до судир со безбедносните сили. Околу 500 луѓе протестираа против плановите на една мала американска црква да го ...

Палењето на Коранот - поголема опасност од терористички напади врз САД

Р.С.Европа - 12.09.2010

Имамот Феисал Абдул Рауф денеска изјави дека палењето на Коранот би предизвикало катастрифа во муслиманскиот свет. Во интервју за телевизијата АБЦ, тој рече дека таква постапка би ја зајакнала ...

Коранот сепак запален

Телма - 12.09.2010

Двајца американски свештеници од сојузната држава Тенеси вчера запалија по еден примерок од Коранот. Пасторот евангелист Боб Олд и уште еден свештеник во дворот на Олд запалиле два примероци од ...

Сепак Куранот е запален

Форум - 12.09.2010

Иако пасторот Тери Џонс на крајот го откажа палењето на светата муслиманска книга, што можеби и не му беше вистинската цел, сепак големиот публицитет и страхувања на овој случај поттикнаа други ...

Двајца свештеници во Тенеси запалија примероци од Куранот

Алсат-М - 12.09.2010

Двајца американски свештеници од сојузната држава Тенеси вчера запалија по еден примерок од Куранот. Пасторот евангелист Боб Олд и уште еден свештеник во дворот на Олд запалиле два примероци од ...

Куранот сепак запален

Алфа - 12.09.2010

Освен сеќавањето на жртвите од терористичкиот напад на Њујорк и Вашингтон, деветгодишнината од нападот на Светскиот трговски центар, беше одбележана и со протест против изградба на исламски центар во ...

Во САД сепак запален Куранот

Алфа - 12.09.2010

Ако пасторот Тери Џонс се повлече од идејата да го запали Куранот на годишнината од нападите врз Њујорк и Вашингтон, сепак се најдоа други за да ја остварат неговата закана.

Двајца свештеници во Тенеси запалија примероци од Куранот

Сител - 12.09.2010

Двајца американски свештеници од сојузната држава Тенеси вчера запалија по еден примерок од Куранот. Пасторот евангелист Боб Олд и уште еден свештеник во дворот на Олд запалиле два примероци од ...

Двајца свештеници во Тенеси запалија примероци од Куранот

Кирилица - 12.09.2010

Во вчерашните демонстрации во Њујорк поради изградбата на џамија во близина на поранешниот Светски тргоски центар, еден од учесниците на протестите искинал неколку страници од Куранот и ги запалил ...

САД - Куранот сепак го запалија

Сител - 12.09.2010

Пасторот Тери Џонс од Флорида прво најави, па се откажа, па се предомисли и на крајот се откажа од палењето на светата муслиманска книга.

Куранот сепак гореше

Канал5 - 12.09.2010

Не го запали контроверзниот пастор од Флорида Тери Џонс, туку дел од учесниците кои на Граунд зеро, местото каде што се наоѓаа кулите близначки, протестираа против најавите за изградба на џамија на ...

Америте, сепак, го палеа Куранот

Вечер - 12.09.2010

Палењето на Куранот, сепак, се случи во Америка и покрај тоа што пасторот на црквата од Флорида, Тери Џоунс, се откажа од плановите да ја запали светата муслиманска книга по повод деветгодишнината од ...

Продолжуваат протестите против палењето на Куранот

Нетпрес - 12.09.2010

Демонстрантите веќе трет ден по ред излегоа на улиците во Авганистан, во знак на протест против заканата од еден американски свештеник дека ќе го запали Куранот, иако подоцна се повлече од таа намера.

ВИДЕО:Одбележување на 9/11 - гори Куранот, но и американското знаме

eReporter - 12.09.2010

Одбележувањето на годишнината од терористичките напади на Њујорк и Вашинготон минува со изблици на гнев и емотивни одмазнички потези на Американците и исламистите.

Двајца демонстранти се убиени во протестите во Авганистан

Нетпрес - 12.09.2010

Двајца демонстранти се убиени на протестите во источен Авганистан, организирани поради закана од еден американски свештеник дека ќе го запали Куранот, иако подоцна се повлече од таа намера.

Куранот сепак запален

Макфакс - 12.09.2010

Освен сеќавањето на жртвите од терористичкиот напад на Њујорк и Вашингтон, деветгодишнината од нападот на Светскиот трговски центар, беше одбележана и со протест против изградба на исламски центар во ...

Американците сепак го запалија Куранот!!! (Видео)

Inpress - 12.09.2010

Њујорк, 12. септември 2010 (ИНПРЕС) Откако пасторот Џонс се откажа од неговата идеја да ја запали светата муслиманска книга - Куранот, за жал во САД сепак се најдоа луѓе кои ја направија оваа глупост.

Двајца свештеници во државата Тенеси во САД го запалија Куранот

Inpress - 12.09.2010

Тенеси, 12. септември 2010 (ИНПРЕС) Пасторот Тери Џонс очигледно беше силна инспирација за многу американци. По двајцата „цивили“ кои вчера јавно на Ground Zero го запалија Куранот, американските ...

Контроверзниот свештеник Џонс отпатувал за Њујорк

А1 - 11.09.2010

Контроверзниот американски свештеник Тери Џонс, кој ја вознемири јавноста со најавите дека ќе го запали Куранот, отпатува за Њујорк со надеж дека ќе се сретне со имамот Фејсал Абдула Рауф, ...

Демонстрации против палење на Куранот

Р.С.Европа - 11.09.2010

Властите во провинцијата Логар во Авганистан соопштија дека демонстрантите кои протестираат против најавата дека во Соединетите држави ќе бидат палени примероци на Куранот запалиле неколку полициски ...

Коранот нема да се пали

Р.С.Европа - 11.09.2010

Свештеникот од една мала американска црква денеска изјави дека сепак нема да го запали Коранот. „Дефинитивно нема да го запалиме Коранот, ни денес, ниту пак некогаш“, рече свештеникот Тери Џонс во ...

Свет - Нема палење на Куранот за годишнината од нападите на САД

Вест - 11.09.2010

Вашингтон, 11 септември (Ројтерс) - Американскиот пастор на мала евангелистичка црква во Флорида Тери Џонс нема да ја одбележи годишнината од терористичките напади во САД со палење на Куранот, како ...

Пасторот од Флорида нема да го пали Коранот!

Утрински - 11.09.2010

Религиозните и политички лидери низ муслиманскиот свет ја поздравија одлуката на малата американска црква да ги суспендира плановите за палење копии од нивната света книга, но некои посочија дека ...

Америка - заложник на пасторот од Мајами

Дневник - 11.09.2010

Наспроти сериозните предупредувања, евангелистичкиот пастор Тери Џонс вчера се' уште не донесе конечна одлука дали да ја спроведе „протестната акција“ за палење 200 Курани Снимките како американски ...

Синот на пасторот Џонс вели дека нема да има палење на Куранот

Форум - 11.09.2010

Синот на контроверзниот пастор од Флорида кој го одложи протестното палење на светата муслиманска книга на 9-годишнината од нападите на 11-ти септември 2001 г.

Откажано палењето на Куранот

Н.Македонија - 11.09.2010

Американскиот свештеник, кој за денеска на годишнината од нападите на 11 септември 2001 година најавуваше дека ќе пали примероци од Куранот, вчера инсистираше дека се откажува од планот Тери Џоунс, ...

Имамот од Њујорк не планира да се сретне со пасторот од Флорида

Алсат-М - 11.09.2010

Имамот кој ја предводи кампањата за изградба на Исламски културен центар во близина каде што беше Светскиот трговски центар изјави дека не планира да се сретне со пасторот на црквата од Флорида.

Пасторот Џонс отпатувал за Њујорк

Форум - 11.09.2010

Контроверзниот американски свештеник Тери Џонс, кој ја вознемири јавноста со најавите дека ќе го запали Куранот, отпатува за Њујорк со надеж дека ќе се сретне со имамот Фејсал Абдула Рауф, ...

Контроверзниот свештеник Џонс отпатувал за Њујорк

Алфа - 11.09.2010

Контроверзниот американски свештеник Тери Џонс, кој ја вознемири јавноста со најавите дека ќе го запали Куранот, отпатува за Њујорк со надеж дека ќе се сретне со имамот Фејсал Абдула Рауф, ...

Во Јужна Африка спречено спалување на Библијата

Форум - 11.09.2010

Суд во Јужноафриканската Република ја спречил намерата на еден тамошен бизнисмен муслиман да запали примероци од светата христијанска книга, како одговор на заканата на американскиот пастор Тери Џонс ...

Во Авганистан повторно протести против палењето на Куранот

Форум - 11.09.2010

Илјадници Авганистанци протестираат и во сабота иако пасторот Џонс го откажа палењето на светата муслиманска книга, пренесува Reuters Неколку илјади Авганистанци се собрале во сабота на протест во ...

Авганистан: Втор ден протести против спалување на Куранот

eReporter - 11.09.2010

Илјадници Авганистанци протестираат денеска, втор ден по ред, против најавеното спалување на Куранот, иако американскиот пастор Тери Џоунс засега се откажа од таквата намера.

Контроверзниот свештеник Џонс отпатувал за Њујорк

Макфакс - 11.09.2010

Контроверзниот американски свештеник Тери Џонс, кој ја вознемири јавноста со најавите дека ќе го запали Куранот, отпатува за Њујорк со надеж дека ќе се сретне со имамот Фејсал Абдула Рауф, ...

Муслиман спречен да ја запали библијата во Јужна Африка

Макфакс - 11.09.2010

Врховниот суд во Јоханесбург синоќа донел одлука со која му забранува на Мухамед Вавади да организира палење на Библијата, како одговор на свештеникот Тери Џонс, која сакаше да го запали Куранот на ...

Синот на пасторот Џонс - Нема да го палиме Куранот!

Inpress - 11.09.2010

Гаинесвил, 11. септември 2010 (ИНПРЕС) Синот на пасторот Тери Џонс, кој го повлече, но потоа изјави дека сепак ќе го преиспита планот за палење на Куранот на годишнината од терористичките напади на ...

Ќерката на пасторот кој сака да го запали Куранот - Мојот татко е луд (Видео)

Inpress - 11.09.2010

Вашингтон, 11. септември 2010 (ИНПРЕС) Ќерката на пасторот на евангелистичката црква од Флорида кој се закануваше дека јавно ќе го запали Куранот изјави дека нејзиниот татко полудел и дека му треба ...

Муслиман спречен да запали библија во Јужна Африка

Inpress - 11.09.2010

Јоханесбург, 11. септември 2010 (ИНПРЕС) Јужноафриканскиот суд ја спречи намерата на еден бизнисмен, муслиман да запали примерок на библијата како одговор на заканата на американскиот пастор дека ќе ...

Неизвесно дали се откажува палењето на Куранот

А1 - 10.09.2010

Свештеникот Тери Џоунс од Флорида се закани дека ќе ја преиспита одлуката да се откаже од најавеното палење на Куранот. Тој и неговата евангелистичка група најавија дека ќе организираат „меѓународен ...

Кој ќе го премисли свештеникот-фанатик?

Deutsche Welle - 10.09.2010

Американскиот претседател Барак Обама во телевизиско интервју му се обрати на свештеникот Тери Џонс, кој најави палење на коранот: „Доколку слуша, се надевам ќе сфати дека најавите се спротивни на ...

Свештеникот од Флорида нема да го пали Куранот

Р.С.Европа - 10.09.2010

Свештеникот од Флорида, Тери Џоунс се откажа од планот јавно да запали копии од исламската света книга Куран по повод одбележувањето на годишнина од терористичките напади на 11 септември 2001-та.

Откажано палењето Курани... или пак не?

Оn.net - 10.09.2010

Само неколку часови откако ветил дека нема да пали копии од Куранот, пасторот од Флорида се предомислил и се заканил дека сепак ќе го одржи контроверзниот настан, ама некој друг ден.

Повторно неизвесно дали ќе биде пален Куранот

Р.С.Европа - 10.09.2010

Христијанскиот свештеник во црквата на Флорида, во најновата изјава вели дека тој само ја суспендирал одлуката за палење на Куранот на 11-ти септември.

Протести во Авганистан поради намерите за палење на Куранот

Р.С.Европа - 10.09.2010

Локалните власти во северо источен Авганистан соопштија дека демонстранти каменувале НАТО база како протест поради плановите на една мала црква во Флорида да пали копии на Куранот.

Свет - Обама: Палењето на Куранот е победа за Ал Каеда

Вест - 10.09.2010

ВАШИНГТОН, 10 септември (АП) - Претседателот на САД Барак Обама го убедува свештеникот од Флорида да ги слуша "подобрите ангели" и да се откаже од планот викендов да организира протест на кој ќе го ...

Палењето на Коранот, невидена провокација

Утрински - 10.09.2010

Голема исламистичка група вчера најави иницијатива за дистрибуирање 200.000 копии од Коранот за да ги заменат 200 копии, кои една црква на Флорида планира да ги запали како гест што предизвика ...

Најавата за палење на Коранот предизвика бран од протести

Телма - 10.09.2010

Пасторот Тери Џоунс од црквата во Флорида денеска изјави дека се откажува од плановите да го запали Коранот утре по повод деветгодишнината од нападите на 11 септември 2001 година.

Пастор од Флорида ќе пали Курани

Дневник - 10.09.2010

Вашингтон ги осуди плановите на протестантскиот пастор од Флорида Тери Џонс јавно да запали 200 примероци на Куранот на деветгодишнината од нападите врз Њујорк и Вашингтон на 11 септември.

Пасторот Џонс се откажа од спалувањето на Куранот

Форум - 10.09.2010

Контроверзниот пастор кој предизвика реакции од целиот свет и од сите конфесии со најавата дека ќе ги спали Куранот одбележувајќи ги деветте години од нападот на 11. септември 2001 г.

Палењето на Куранот би ја зајакнала Ал Каеда

Идивиди - 10.09.2010

Вашингтон, 9 септември 2010 (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама денеска предупреди дека планот на пасторот на протестантската црква во Флорида да ја одбележи годишнината од терористичките ...

Њујоршкиот имам го негира договорот околу спалувањето на Куранот

Форум - 10.09.2010

Имамот на Њујорјк кој го води проектот за изградба на џамија и голем исламски комплекс во близина на Ground Zero (Нулта точка) ги негираше тврдењата дека ќе ја промени локацијата, како што реше ...

Неизвесност околу палењето на Куранот

Алфа - 10.09.2010

Се уште е неизвесно дали американскиот евангелистички пастор Тери Џонс и неговата религиозна група ќе го спроведат контроверзното палење на коранот на 11 септември, јави Дојче Веле на македонски ...

Неизвесност околу палењето на Куранот

Идивиди - 10.09.2010

Берлин, 10 септември 2010 (МИА) - Се уште е неизвесно дали американскиот евангелистички пастор Тери Џонс и неговата религиозна група ќе го спроведат контроверзното палење на коранот на 11 септември, ...

Неизвесност околу палењето на Куранот

Алсат-М - 10.09.2010

Се уште е неизвесно дали американскиот евангелистички пастор Тери Џонс и неговата религиозна група ќе го спроведат контроверзното палење на коранот на 11 септември, јави Дојче Веле на македонски ...

Светот го осуди планот за палење на Куранот

Н.Македонија - 10.09.2010

Свештеникот Тери Џоунс, лидер на мала евангелистичка црква од Флорида, не се откажува од намерата годишнината од терористичките напади врз САД на 11 септември 2001 година утре да ја одбележи со јавно ...

Илјадници верници во Авганистан протестираа против најавите за палење на Куранот

Алфа - 10.09.2010

Повеќе илјадници Авганистанци денеска протестираа во североисточниот дел на Авганистан извикувајќи антиамерикански пароли поради најавите на американскиот пастор Тери Џонс дека ќе го запали Куранот ...

Застрелан демонстрант во протести пред база на НАТО во Авганистан

Алфа - 10.09.2010

Еден демонстрант е застрелан во протестот на илјадници Авганистанци, кои фрлаа со камења врз мала база на НАТО во североисточниот дел на Авганистан.

Пасторот Тери Џоунс утре нема да го запали Куранот

Идивиди - 10.09.2010

Вашингтон, 1 септември 2010 (МИА) - Пасторот Тери Џоунс од црквата во Флорида денеска изјави дека се откажува од плановите да го запали Куранот утре по повод деветгодишнината од нападите на 11 ...

Палењето на Куранот би било во корист на Ал Каеда

МРТ - 10.09.2010

Американскиот претседател Барак Обама денеска предупреди дека планот на пасторот на протестантската црква во Флорида да ја одбележи годишнината од терористичките напади во САД со палење на Куранот е ...

Неизвесност околу палењето на Куранот

Сител - 10.09.2010

Се` уште е неизвесно дали американскиот евангелистички пастор Тери Џонс и неговата религиозна група ќе го спроведат контроверзното палење на коранот на 11 септември, јави Дојче Веле на македонски ...

Неизвесност околу палењето на Куранот

Кирилица - 10.09.2010

Се уште е неизвесно дали американскиот евангелистички пастор Тери Џонс и неговата религиозна група ќе го спроведат контроверзното палење на коранот на 11 септември, јави Дојче Веле на македонски ...

Евангелистичкиот свештеник без конечна одлука за палењето на Куранот

Канал5 - 10.09.2010

Евангелистичкиот свештеник, Тери Џонс, продолжува да им оди по нервите на САД и на исламскиот свет. Само неколку часа, откако вети дека ќе се откаже од палењето на Куранот утре во Флорида, сега ...

Илјадници верници во Авганистан протестираа против најавите за палење на Куранот

Кирилица - 10.09.2010

Повеќе илјадници Авганистанци денеска протестираа во североисточниот дел на Авганистан извикувајќи антиамерикански пароли поради најавите на американскиот пастор Тери Џонс дека ќе го запали Куранот ...

Тројца застрелани на протестите против палењето на Куранот

Канал5 - 10.09.2010

Тројца се застрелани во протестот на илјадници Авганистанци, кои фрлаа со камења врз мала база на НАТО во североисточниот дел на Авганистан.Кога демонстрациите станале насилни,застрелани се ...

Пасторот од Флорида привремено се откажа од палење на Коранот

МРТ - 10.09.2010

Контроверзниот пастор Тери Џонс од Флорида привремено се откажа од намерата да го запали Коранот. Џонс, кој ја вознемири американската и светската јавност со најавата дека на годишнината од ...

Пасторот Тери Џоунс утре нема да го запали Куранот

Сител - 10.09.2010

Пасторот Тери Џоунс од црквата во Флорида денеска изјави дека се откажува од плановите да го запали Куранот утре по повод деветгодишнината од нападите на 11 септември 2001 година.

Контроверзниот свештеник нема да го спали Коранот

eReporter - 10.09.2010

Контроверзнуот свештеник Тери Џоунс од Флорида, кој ја крена на нозе светската јавност со најавата за спалување на Коранот на годишнината од терористичките напади на САД, соопшти дека се откажува од ...

Свештеникот Џонс одлуката за палење на Куранот ја ставил на чекање

Нетпрес - 10.09.2010

Тери Џонс контраверзниот свештеник од Флорида привремено го откажал палењето на Куранот. Одлуката ја ставил на чекање, наводно добил “знак од Господ“.

Авганистан: Еден убиен во протести против палењето на Коранот

eReporter - 10.09.2010

Еден маж е убиен денеска во северен Авганистан кога демонстранти, бесни поради најавата на американскиот свештеник дека ќе спали примероци на Коранот, нападнаа база на НАТО во Фаизабад.

Пасторот од Флорида привремено се откажа од палење на Коранот

Макфакс - 10.09.2010

Контроверзниот пастор Тери Џонс од Флорида привремено се откажа од намерата да го запали Коранот. Џонс, кој ја вознемири американската и светската јавност со најавата дека на годишнината од ...

Обама - Палењето на Коранот е средство за регрутирање во Ал Каида

Inpress - 10.09.2010

Вашингтон, 10. септември 2010 (ИНПРЕС) Палењето на Коранот на 11-ти септември би се искористило како средство за регрутирање во Ал-Каида, коментираше американскиот претседател Барак Обама за намерата ...

На повидок тежок меѓуверски инцидент

А1 - 09.09.2010

Последни обиди свештеникот Тери Џонс од американската христијанска црква на Флорида да се убеди да не го организира палењето на светата муслиманска книга куранот на 11-ти септември, годишнината од ...

Обама реагира против палењето на Коранот

Р.С.Европа - 09.09.2010

Американскиот претседател Барак Обама побара од водачот на мала американска христијанска црква да ги откаже плановите за палење на Коранот.

Индонезија - Обама да го спречи палењето на Куранот

Алсат-М - 09.09.2010

Претседателот на муслиманската држава Индонезија, Сусила Бамбанг Јудојоно му напиша писмо на неговиот американски колега Барак Обама да стори сè за баптистичкиот свештеник од Флорида да не пали ...

Интерпол предупреди дека спалувањето на Куранот може да предизвика напади

Форум - 09.09.2010

Меѓународната полициска агенција Интерпол по барање на Пакистан ги предупреди во четврток светските влади на зголемен ризик од напади врз цивили доколку се оствари запалувањето на муслиманската света ...

Белата куќа може да се вмеша во случајот со палењето на Куранот

Форум - 09.09.2010

Белата куќа не ја исклучува можноста да интервенира во ескалацијата на скандалот во САД во однос на намерите на пасторот Џонс од Флорида да запали ститна копии од Коранот на годишнината од ...

Енџи згрозена од најавата за палење на Куранот

Точка - 09.09.2010

"Денот за палење на Куранот" според америкаснкиот пастор Тери Џонс, кој сака со тоа да ја одбележи 9 годишнината од нападот на САД, ја шокираше светската хуманитарка.

Пасторот Тери Џонс го одложи палењето на Куранот

Inpress - 10.09.2010

Гаинесвил, 10. септември 2010 (ИНПРЕС) Анти-исламскиот пастор Тери Џонс под огромниот притисок на јавноста сепак попушти и го одложи палењето на светата муслиманска книга Куранот, најавено за 9 ...

Палење на Коранот одложено, не откажано

BBC - 08.09.2010

Американскиот свештеник кој заработи осуди од цел свет поради неговата закана дека ќе запали примероци од Коранот на годишнината од нападите во САД од 11 септември - вели дека неговиот план е ставен ...

Американците се возбудени-спалување на коранот!?

Deutsche Welle - 08.09.2010

Тери Џонс, пасторот на малата евангелиска заедница во Флорида најави спалување на коранот на 11 септември, денот кога кулите-близначки во САД беа цел на исламистички терористички напади.

Сепак ќе се палат копии од Куранот

Р.С.Европа - 08.09.2010

Американската христијанска црква соопшти дека планира да го оствари најавеното палење копии од Куранот в сабота, на 9- годишнината од терористичките напади во САД и покрај широката осуда на овој ...

Спалувањето на Куранот е "опасен идиотизам"

eReporter - 08.09.2010

Акцијата за спалување на Куранот, што ја најави една американска црква по повод одбележувањето на годишнина од нападите на 11. септември, би било „идиотско и опасно“.

Градоначалникот на Њујорк го брани правото да се запали Куранот

eReporter - 08.09.2010

Градоначалникот на Њујорк Мајкл Блумберг застана во одбрана на свештеникот од Флорида да го запали Куранот на деветгодишнината од терористичките напади од 11 септември.

Петреус - палењето на Коранот ги загрозува американските војници

Inpress - 08.09.2010

Вашингтон, 8. септември 2010 (ИНПРЕС) Командантот на американските и силите на НАТО во Авганистан вели дека планот на американска црква да запали примероци на Коранот на 11-ти септември може да ги ...

Палењето на Куранот ќе предизвика сериозни проблеми за САД

Р.С.Европа - 07.09.2010

Американските команданти во Авганистан предупредија дека намерата на една мала христијанска црква да пали копии од Куранот ќе биде провокација која ќе ги загрози животите на американците.

На 11 септември во САД ќе се пали Куранот?

Канал5 - 07.09.2010

Ќе предизвика ли овој 11-ти септември нов и можеби најголем раздор меѓу исламскиот и христијанскиот свет во поновата историја.4 дена пред 9-тата годишнина од нападите во Њујорк и Вашингтон, ...