TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Големиот ЦСКА на колена пред Вардар

Утрински - 08.08.2003

Актуелниот шампион на Македонија во драматичен натпревар го елиминира рускиот претставник 1:1 (2:1) Емил Китановски Се случи и тоа, во Скопје падна големата ЦСКА од Москва. Конечно после многу години на исчекување и неостварена желба на десетина генерации вардарови фудбалери, во средата вечер сонот ...

Македонските "комити" и руските "козаци" си удрија дебел ќотек

Дневник - 08.08.2003

МЕЧОТ ВАРДАР - ЦСКА ВО СЕНКА НА МАСОВНИ ТЕПАЧКИ Тепачките за малку ќе завршеа со демарш од руската амбасада во Скопје до македонското МНР Најмалку две лица се повредени по завчерашните нереди во кои учествуваа навивачите на фудбалските клубови Вардар и рускиот шампион ЦСКА Москва, пред нивниот ...

Вардар ја елиминира големата ЦСКА

Вест - 08.08.2003

ЛИГА НА ШАМПИОНИ - 2. КВАЛИФИКАЦИОНО КОЛО Бескомпромисен во одбраната. - Блесинг Вардар одигра натпревар за македонската фудбалска антологија. Ремито од 1:1 остварено на "Градски" во реваншот против ЦСКА, заедно со победата во Москва од 2:1, беше доволно да ги однесе во 3.

Армејците згазени, сега Спарта е прагот за милионската ЛШ

Дневник - 08.08.2003

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛШ: ВАРДАР - ЦСКА МОСКВА 1-1, ВКУПНО 3-2 Македонскиот првак Вардар го елиминира рускиот вицешампион ЦСКА и сега Спарта Прага е последната пречка пред вратите на милионската Лига на шампионите Вардар го направи невозможното, откако во средата го елиминира ЦСКА Москва ...

Ќотекот ги возбуди московските дипломати

Утрински - 08.08.2003

Руското МНР бара истрага за нападот врз четворица Руси од страна на Албанци во кафе-бар во Скопје ОД НАШИОТ ДОПИСНИК Бранко влаховиЌ Москва - Министерството за надворешни работи на Русија побара од македонските власти да истражат кој и зошто во средата ги нападна и ги претепа московските навивачи ...

„Вардар“ го доживеа најголемиот успех

А1 - 07.08.2003

Македонскиот клупски фудбал го доживеа најголемиот успех. „Вардар“ е во третото квалификациско коло од Шампионската лига. Црвено-црната гордост ја мина „ЦСКА Москва“. „Спарта Прага“ ќе му биде последната пречка до групите. Сега веќе е и сеедно ќе направи ли нова сензација.

Нападот врз руските навивачи без политичка заднина

А1 - 07.08.2003

Известувачот на „РИА Новости“ вчера јави дека тој и неколку руски и македонски навивачи биле претепани во кафуле во Скопје од етнички Албанци пред натпреварот „Вардар“ - „ЦСКА“. МВР и раководството на „Вардар“ денеска со образложение дека поголемиот дел од навивачите на „ЦСКА“ биле под дејство на ...

Вардароманија во Скопје

Вест - 07.08.2003

Натпреварот од ЛШ помеѓу Вардар и ЦСКА Москва предизвика вистинска фудбалска треска во Скопје. Најзагреаните навивачи на нашиот шампион започнаа со славјето уште од раните утрински часови, а неколку часа пред мечот, со автомобили и накитени со знамиња продефилираа на плоштадот ...

„Вардар“ во третото коло од Лигата на шампионите

А1 - 06.08.2003

„Вардар“ е во третото квалификациско коло од фудбалската Лига на шампионите. Македонскиот првак во реваншот пртив московска „ЦСКА“ одигра нерешено 1:1. Во првиот натпревар пред седум дена „вардарци“ славеа со 2:1 и со вкупен резултат 3:2 се пласираа во завршната рунда од квалификациите пред фазата ...

Историска шанса за црвено-црните

Утрински - 06.08.2003

Вечерва (18 ч.), Вардар го игра реваншот од 2. квалификациско коло за ЛШ против ЦСКА Емил Китановски Се е подготвено за реванш натпреварот од првото квалификациско коло од Лигата на шампионите во кој актуелниот шампион на Македонија на Градскиот стадион во Скопје вечерва со почеток во 18 часот ќе ...

И минимален пораз носи нови евронатпревари

Вест - 06.08.2003

ВЕЧЕРВА (18ч.) ВАРДАР ГО ИГРА РЕВАНШОТ ОД 2. КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО НА ЛШ ПРОТИВ ЦСКА Ќе стисне заби и ќе игра.- Јовица Трајчев Најтрофејниот македонски клуб, Вардар, е исправен пред најголемиот предизвик во своето постоење. Вечерва на "Градски" го игра реваншот од 2.

Не можеме да примиме три гола, а ќе дадеме барем еден

Дневник - 06.08.2003

- Резултатот од Москва, лаже, бидејќи ЦСКА е многу посилен тим, тој е извонреден, но ќе биде и историски ако денеска поминеме - рече тренерот на Вардар, Зоран Стратев - ЦСКА е многу силен тим, но ние не можеме да примиме три гола, а ќе дадеме барем еден - изјави Зоран Стратев, тренерот на Вардар ...

Зоран Стратев: „Вардар пред најголемиот клупски успех“

А1 - 05.08.2003

Мирно, паметно, дисциплинирано, без преголем респект кон противникот. Имаме голем резултат, треба мудро да го одбраниме. Нека биде и пораз од 1:0. Ова се главните поенти од настапот на тренерот на Вардар, Зоран Стратев пред новинарите, на 24 часа пред реваншот со руската ЦСКА од второто ...

Брага - Вардаровиот џокер за московјани

Дневник - 05.08.2003

ФУДБАЛ - ЗА УТРЕ РЕВАНШ ОД 2. КОЛО ОД КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЛШ Бразилецот со македонски пасош е единствениот играч кого Русите не го знаат од составот на Вардар, бидејќи тој не настапи во Москва, а тренерот Стратев најавува дека ќе биде меѓу 18-те, а можеби и во првата постава Македонскиот Бразилец ...

ЦСКА со експедиција од 56 членови во Скопје

Утрински - 05.08.2003

Московјаните доаѓаат со голема логистичка поддршка на нивниот тим Емил Китановски Дека некогашниот армиски тим од Москва, ЦСКА, најсериозно се подготвува за реваншот од првото квалификациско коло од Лигата на шампионите против нашиот Вардар во Скопје, говорат и последните најави за бројноста на ...

Зоран Стратев: Работата сеуште не е завршена

Утрински - 04.08.2003

Вардарците во карантин се до реванш натпреварот против ЦСКА од Москва Емил Китановски Актуелниот шампион на Македонија веќе два дена се наоѓа во карантин далеку од очите на јавноста пред одигрувањето на реванш натпреварот од првото квалификациско коло од Лигата на шампионите против тимот на ЦСКА од ...

Вардар нема да се брани на "Градски"

Вест - 04.08.2003

На престојниот реванш натпревар против ЦСКА: Шефот на стручниот Штаб на Вардар Зоран Стратев во среда на реванш мечот против ЦСКА нема во план да игра затворена варијанта, каква што примени во Москва и да го брани резултатот 2:1 постигнат на првиот натпревар.

Шансите се 55-45 на страната на Вардар

Дневник - 04.08.2003

ФУДБАЛ - ЗОРАН СТРАТЕВ ПРЕД МЕЧОТ СО ЦСКА ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЛШ - Иако победивме со 2-1 во првата средба, далеку од тоа дека е нешто решено, но ако пред средбата во Москва шансите беа 80-20 за ЦСКА, сега најмалку се исти, ако не и 55-45 на наша страна - вели тренерот на македонскиот првак - Ако ...