TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„То Вима“:Груевски по изборите ќе бара брзо решение за името

Макфакс - 04.05.2008

Атина Не е исклучено македонскиот премиер Никола Груевски да изненади многумина со позицијата за името по изборите, сметаат политичките аналитичари во Грција, пренесува грчкиот весник „То Вима“. Според истите извори, по изборната победа Груевски ќе се почувствува охрабрен и ќе бара брзо решение за ...

Нимиц по консултациите во Њујорк ќе ги посети Атина и Скопје

Канал5 - 03.05.2008

Медијаторот Метју Нимиц ќе ги посети Атина и Скопје, откако ќе завршат консултациите во Њујорк со претставниците на двете земји за спорот со името, Адамантиос Василакис и Никола Димитров, јави грчкиот портал „Ин њуз“. Атина, 3 мај (МИА) - Медијаторот Метју Нимиц ќе ги посети Атина и Скопје, откако ...

Нимиц и на средбата со Василакис не понудил нов предлог за спорот со името

Канал5 - 03.05.2008

По средбата со Димитров медијаторот Нимиц вчера во Њујорк се сретна со грчкиот преговарач Василакис. Нимиц и на средбата со Василакис не понудил нов предлог за спорот со името. На оваа рунда разговори со македонскиот и со грчкиот претставник медијаторот Метју Нимиц не изнел нов предлог за спорот со ...

Не чекајте го огнот од Прометеј за да го решите името

Дневник - 03.05.2008

Државниот потсекретар на САД МетјуБрајза,и препорача на Атина да не се грижи за изјавите на Груевски, истакнувајќи дека премиерот на Македонија „ги брани политичката и националната позиција Американскиот државен потсекретар Метју Брајза ги повика Грција и Македонија да направат повеќе од тоа што е ...

Скопје и Атина го чекаат Прометеј да го реши спорот

Утрински - 03.05.2008

„Грција и Македонија да сторат повеќе од она што е неопходно наместо да го чекаат Прометеј, т.е. посредникот во спорот со името Метју Нимиц, да дојде со оган“, им порача вчера на Скопје и на Атина американскиот државен потсекретар Метју Брајза, објави грчкиот портал „Ин њуз“.

Грција и Македонија да предложат повеќе решенија

Време - 03.05.2008

АПЕЛ ОД СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ Грција и Македонија треба да сторат повеќе за да се реши проблемот со името, место да го чекаат Прометеј, во случајот посредникот Метју Нимиц, да се појави со оган, изјави вчера американскиот државен потсекретар Метју Брајза, пренесува агенцијата БТА.

Не чекајте го огнот од Прометеј за да го решите проблемот со името

Вечер Прес - 03.05.2008

По деталната анализа на македонската позиција во преговорите за уставното име Република Македонија на средбите со Никола Димитров, посредникот во спорот Метју Нимиц вчера доцна попладне имал разговори со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис.

Се„крчка“ нов пакет со предлог за името

Време - 02.05.2008

ПРОДОЛЖУВААТ ПРЕГОВОРИТЕ МЕЃУ СКОПЈЕ И АТИНА Горан Момировски Посредникот во спорот меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, се подготвува да поднесе нов предлог за името до средината на јуни, дознава „Време“ од дипломатски извори.

Метју Брајза: Не чекајте го огнот од Прометеј, за да го решите проблемот со името

Канал5 - 02.05.2008

Американскиот државен потсекретар Метју Брајза ги повика Грција и Македонија да сторат повеќе од она што е неопходно, наместо да го чекаат Прометеј, во случајот посредникот Метју Нимиц, да се појави со оган, јави БТА повикувајќи се на грчкиот портал Ин њуз.

Нимиц побарал дискреција од двајцата преговарачи за името

Утрински - 02.05.2008

Се најавува дека Нимиц следната недела ќе ги посети Македонија и Грција Консултациите меѓу медијаторот на ОН во спорот со името Метју Нимиц вчера во Њујорк, по консултациите со македонскиот преговарач Никола Димитров, во вторникот и средата, ги продолжи одделните консултации и со грчкиот преговарач ...

Чамци за спасување

Дневник - 02.05.2008

Вестите поврзани со новата рунда преговори во Њујорк за спорот за името се алармантни. Пред се', затоа што македонскиот преговарач Никола Димитров е испратен во Њујорк за да преговара со посредникот Метју Нимиц без никакви инструкции.

Нимиц следната недела во Македонија и во Грција

Макфакс - 02.05.2008

Скопје Посредникот на Обединетите нации (ОН) во разговорите за разликите околу името Метју Нимиц идната недела се очекува да ги посети Македонија и Грција. Посетата на Нимиц ќе уследи по одвоените дводневни средби со преговарачите за името на Македонија и на Грција Никола Димитров и Адамантиос ...

Утре во Њујорк средба Нимиц - Василакис

Канал5 - 01.05.2008

Утре во Њујорк медијаторот Нимиц ќе се сретне со грчкиот преговарач за името Василакис. Поединечната средба со Василакис, доаѓа по дводневните разговори што посредникот Нимиц ги имаше со македонскиот преговарач Никола Димитров.

Се готви нова резолуција на ОН за Македонија

Вест - 01.05.2008

НИМИЦ ИДНАТА НЕДЕЛА ВО СКОПЈЕ Посредникот Метју Нимиц и преговарачат во спорот со името Никола Димитров во Њујорк освен што разговарале за продолжување на преговорите за името, го разгледувале и текстот на новата резолуција на Советот за безбедност за Македонија, дознаваме од дип Посредникот Метју ...

По изборите, Нимиц во Скопје и Атина

Макфакс - 01.05.2008

Атина Посредникот Метју Нимиц во разликите меѓу Грција и Македoнија околу името, ги информирал двете страни за намерата да ги посети, веднаш по изборите во Македонија на 1 јуни, пишува грчкиот печат. . Весникот „Елефтерос типос“ ја поврзува намерата на Нимиц со настојувањето на Соединетите ...

Нов предлог на Нимиц до средината на јуни

А1 - 30.04.2008

Метју Нимиц се подготвува да поднесе нов предлог за името до средината на јуни, дознава А1 од дипломатски извори. Предлогот треба да биде објавен неколку дена откако во Скопје ќе биде избрана новата Влада, која ќе нема многу време да размислува за него.

Димитров во Њујорк без нови инструкции

Утрински - 30.04.2008

Нимиц ќе разговара со Димитров, а потоа ќе има одвоени консултации со преговарачот Василакис Димитар Чулев Амбасадорот и преговарач во македонско-грчкиот спор, Никола Димитров, на преговорите кои вчера и денес се одржуваат со медијаторот Нимиц во Њујорк заминал без нови инструкции.

Нимиц доаѓа во Скопје и Атина следната недела

Канал5 - 30.04.2008

Медијаторот Метју Нимиц наредната недела доаѓа во Скопје дознава Канал 5. Нимиц на оваа турнеја ќе ја посети и Атина. Посетата се планира на консултациите кои медијатор деновиве во Њујорк ги има со Димитров и со Василакис. Што носи медијаторот не се открива, но се коментира дека посетата на Нимиц ...

Преговори колку да се преговара

Време - 30.04.2008

НОВА СРЕДБА ЗА ИМЕТО ВО ЊУЈОРК Преговорите меѓу Македонија и Грција за надминување на разликите околу името продолжија вчера во Њујорк, но никој не се надеваше дека од нив може да произлезе нов предлог или какво било компромисно решение за спорот.

Етнос“: Новиот круг преговори во спорот за името ќе го водат министрите за надворешни работи

Канал5 - 30.04.2008

Новиот круг преговори за прашањето на името на Македонија ќе се води на ниво на министри за надворешни работи, пишува денеска грчкиот весник „Етнос“. Атина, 30 април (МИА) - Новиот круг преговори за прашањето на името на Македонија ќе се води на ниво на министри за надворешни работи, пишува денеска ...

Црвенковски бил информиран за средбата Димитров-Нимиц

А1 - 29.04.2008

Синоќа, по објавувањето на веста за недоволна координација во државно-владиниот врв пред посетата на Димитров на Њујорк, со реакција се јави кабинетот на Претседателот на државата. Со реакцијата практично се потврдува дека имало сериозна пречка во комуникацијата меѓу Премиерот и Претседателот пред ...

Нова рунда консултации за името

А1 - 29.04.2008

Во Њујорк денеска се одржува нова рунда консултации за името. Вечерва, медијаторот Нимиц се среќава со македонскиот преговарач Димитров. На дводневните одвоени средби на посредникот со преговарачите не се очекува Нимиц да излезе со нов предлог, туку само да биде договорена понатамошната динамика на ...

Преговорите за името продолжуваат денеска во Њујорк

Канал5 - 29.04.2008

Преговорите за спорот за името со Грција треба да продолжат денеска во Њујорк, со одвоена средба на македонскиот преговарач Никола Димитров со посредникот во спорот Метју Нимиц. Разговорите Димитров - Нимиц продолжуваат и утре.

Името во пакет, но каков?

Време - 29.04.2008

ДЕНЕСКА ВО ЊУЈОРК ПРОДОЛЖУВААТ ПРЕГОВОРИТЕ Горан Момировски Преговорите за името продолжуваат денеска во Њујорк, со средба меѓу посредникот Метју Нимиц и македонскиот преговарач Никола Димитров, информираат дипломатски извори од ООН.

Интензивни консултации на Нимиц и Димитров овие два дена во Њујорк

Канал5 - 29.04.2008

Состанокот на македонскиот преговарач за името Никола Димитров со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк се одржува доцна вечерва по македонско време. На консултациите со Нимиц на кои Димитров отпатува вчера за прв пат не претходеше заедничка координација на премиерот претседателот и преговарачот - ...

Нови преговори за името во Њујорк

Дневник - 29.04.2008

Преговорите за името продолжуваат денеска во Њујорк, дознаваме од владини извори. Македонскиот преговарач Никола Димитров во Њујорк ќе се сретне со Метју Нимиц, посредникот на ОН за решавање на спорот. Димитров и Нимиц ќе имаат уште една средба утре, а потоа дводневни консултации ќе има и со ...

„То Вима“: Нимиц подготвува нов предлог за името на Македонија

Канал5 - 29.04.2008

Посредникот на ОН во спорот меѓу Атина и Скопје за името на Македонија Метју Нимиц планира по Велигден да излезе со нов предлог за решавање на двостраниот спор, пишува весникот „То Вима“. Атина, 29 април (МИА) - Посредникот на ОН во спорот меѓу Атина и Скопје за името на Македонија Метју Нимиц ...

Димитров - прв на средба со Нимиц

Вечер Прес - 29.04.2008

Последниот предлог на медијаторот содржеше пет варијанти на именување на Република Македонија, кој беше отфрлен и од двете страни засегнати во спорот со името Денеска во Њујорк на одвоена средба меѓу медијаторот Метју Нимиц и македонскиот преговарач за името Никола Димитров, продолжуваат ...

Државниот врв нема информации за поканата на Нимиц

А1 - 28.04.2008

Додека македонскиот преговарач Никола Димитров веќе е на пат за Њујорк, од кабинетот на Претседателот и од Владата велат дека немаат информации за поканата на медијаторот Нимиц да ги собере двајцата преговарачи во нов обид да се најде компромисно решение за името.