TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Софија ја бара довербата на Брисел“

Deutsche Welle - 12.09.2009

„Ноје цирихер цајтунг“ прави осврт на економската политика на новата бугарска влада. Статијата со поднаслов „Бугарија сака да го воведе еврото во 2013“, ...

Борисов призна оти е во лоши односи со Прванов

Н.Македонија - 12.09.2009

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вчера јавно призна дека неговите односи со претседателот Георги Прванов се лоши, но нагласи дека тоа нема никакво влијание во ...

Борисов се коригираше за Македонија

Утрински - 11.09.2009

Од нашиот дописник Брисел - Бугарскиот премиер Бојко Борисов вчера се коригираше околу оцените за несреќата во Охрид, која според најновата квалификација не ...

Борисов: Бугарија е најдобриот пријател на Македонија

Алсат-М - 11.09.2009

Бугарија е најдобриот пријател на Македонија, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов. „Ние имаме прекрасни односи со македонскиот премиер.

Борисов: Бугарија е најдобриот пријател на Македонија

Алфа - 11.09.2009

Бугарија е најдобриот пријател на Македонија, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов. „Ние имаме прекрасни односи со македонскиот премиер.

Бугарија е најдобриот пријател на Македонија, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов

МРТ - 11.09.2009

Бугарија е најдобриот пријател на Македонија, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов. „Ние имаме прекрасни односи со македонскиот премиер.

Секој потпишан договор со САПАРД програмата ќе биде објавен на интернет

Кирилица - 11.09.2009

Нов механизам на Бугарија кој ќе гарантира транспарентност во трошењето на Европските фондови Парите од САПАРД програмата се тука и треба веднаш да почнат да ...

Борисов призна дека има лоши односи со Прванов

Нетпрес - 11.09.2009

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, јавно признал дека неговите односи со претседателот на Бугарија се “лоши“, пренесува бугарската новинска агенција “Новините“.

Бугарија е најдобриот пријател на Македонија, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов

Макфакс - 11.09.2009

Бугарија е најдобриот пријател на Македонија, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов. „Ние имаме прекрасни односи со македонскиот премиер.

Воздухот во Брисел делува смирувачки за Борисов

Inpress - 11.09.2009

Брисел, 11. септември (ИНПРЕС) На првата официјална посета на бугарскиот премиер на Брисел, во која тој се обидуваше да ја увери ЕУ дека европските пари во ...

Борисов ја спушта топката по бродската несреќа

А1 - 10.09.2009

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја спушта топката кон нашата земја, откако по бродската несреќа ја шокираше македонската јавност со изјавата за безобразието.

Мизеријата на Борисов

Утрински - 10.09.2009

Македонија е повторно на тапет на бугарската влада, овој пат на премиерот Бојко Борисов. Згаснувањето на 15.

Борисов – не може да се сокрие невниманието на Mакедонија

Алфа - 10.09.2009

,,Несреќата во Охрид е поради невнимание,, - бугарскиот премиер Бојко Борисов го смирува тонот во неговите изјави за вината за смртта на 15-те бугарски туристи.

Нема политика во изјавите на Борисов

Deutsche Welle - 09.09.2009

Бугарскиот министер без ресор Божидар Димитров во интервју за бугарската програма на Дојче веле го поддржа ставот на својот премиер Бојко Борисов, дека вината ...

Знамињата на половина копје

Време - 09.09.2009

Поради несреќата, македонската Влада на вонредна седница вчерашниот ден да го прогласи за ден на жалост, по што беа откажани сите јавни манифестации, а ...

Македонија цел на софиски дворски игри

Време - 09.09.2009

Македонија повторно стана цел на поткусурување на влошената кохабитација меѓу бугарскиот премиер Бојко Борисов и претседателот на државата Георги Прванов.

Бугарски ордени за спасувачите

Утрински - 09.09.2009

Македонските граѓани кои помогнаа во спасувањето на бугарските туристи по потонувањето на бродот „Илинден“ во Охридското Езеро ќе добијат државни ордени, ...

Борисов ја искористи трагедијата во Охрид да ја нападне Македонија

Утрински - 09.09.2009

Пет дена по катастрофалната несреќа на бродот „Илинден“, вчера во Бугарија беа погребани телата на 15 бугарски државјани што ги загубија своите животи во ...

Ниеден Илинден не смее да потоне

Дневник - 09.09.2009

Бугарскиот премиер Бојко Борисов еден ден сигурно ќе се срами од своите изјави за големата трагедија во Охрид.

Бугарската јавност верува дека македонските институции реагирале соодветно

Inpress - 09.09.2009

Софија, 8. септември (ИНПРЕС) И покрај на моменти сериозаните обвинувања од страна на бугарскиот премиер Бојко Борисов на сметка на македонската страна за ...

Од охридската несреќа произлезе и судир во државниот врв на Бугарија

Форум - 08.09.2009

Охридската несреќа предизвика и кавга меѓу бугарскиот претседател Георги Прванов и премиерот Бојко Борисов Охрид, 5 септември 2009 г: Бугарскиот претседател ...

Во Бугарија Прванов и Борисов се караат околу Македонија и Путин

Форум - 08.09.2009

Меѓу бугарскиот претседател Георги Прванов и премиерот Бојко Борисов само за три дена се разви остар политички судир Откако премиерот на Бугарија, Бојко ...

Европската унија ќе ги деблокира фондовите за Бугарија

Кирилица - 08.09.2009

Среќната вест Бугарија очекува да ја слушне на 9-ти септември при официјалната посета на премиерот Бојко Борисов на Брисел Европската комисија ќе деблокра ...

Бугарија ќе ги награди Македонците кои помогнаа при потонувањето на “Илинден“

Нетпрес - 08.09.2009

Македонските граѓани, кои помогнаа во спасувањето на бугарските туристи по потонувањето на бродот “Илинден“ во Охридското езеро, ќе добијат Државни ордени, ...

Отворена книга на жалоста во Бугарската амбасада

А1 - 07.09.2009

Во Бугарската Амбасада во Скопје отворена е книга на жалост по повод трагичната несреќа во Охридското Езеро, во која животот го загубија 15 бугарски државјани.

Борисов: Целото безобразие е на Македонците

А1 - 07.09.2009

Одговорноста за трагедијата во Охрид треба да ја сноси и Премиерот и неговите министри, изјави Бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Книга на жалост во бугарската амбасада во Скопје

Р.С.Европа - 07.09.2009

Денеска во амбасадата на Република Бугарија во Скопје ќе биде отворена книга на жалост за загинатите во несреќата во Охридско езеро.

Бугарија се преиспитува околу енергетиката

Утрински - 07.09.2009

Бугарската влада во ноември ќе одлучи дали да продолжи или да се откаже од енергетските проекти Гдањск - Поради рецесијата, како и поради енормното зголемување ...

Бугарија бара целосна истрага за трагедијата во Охрид

Утрински - 07.09.2009

Денешниот ден ќе биде прогласен за ден жалост во Бугарија. Тоа го соопшти бугарскиот премиер Бојко Борисов на специјална прес-конференција во саботата ноќта.

Балканот сочувствува

Н.Македонија - 07.09.2009

Премиерот Никола Груевски испрати писмо со сочувство до својот бугарски колега Борис Борисов по повод несреќата во Охридско Езеро - Ние и целиот македонски ...

Борисов: Вината е во Македонија

Алфа - 07.09.2009

Бојко Борисов би ја презел одговорноста, доколку ваква трагедија се случи на територијата на Бугарија.

Книга на жалост во Бугарската амбасада

Алфа - 07.09.2009

Стотици граѓани, домашни политичари и странски амбасадори во Скопје, денеска од рано наутро се потпишуваа во книгата на жалост отворена во Бугарската амбасада.

Заврши обдукцијата на удавените туристи

Алсат-М - 07.09.2009

Заврши клучниот дел од обдукцијата на 15-мината удавени бугарски државјани. Нивни роднини денеска со авион на бугарската влада стигнаа во Скопје да ги ...

Во бугарската Амбасада во Скопје ќе биде отворена Книга на жалост

Канал5 - 07.09.2009

Во Амбасадата на Република Бугарија во Скопје денеска ќе биде отворена Книга на жалост по повод трагичната несреќа во Охридското Езеро, во која животот го ...

Прванов: неопходна е специјална единица за координација при трагични инциденти

Кирилица - 07.09.2009

По затворањето на Министерството за вонредни ситуации неопходно е да има специјална единица која ќе ги координира напорите на сите органи при обемни трагични ...

Отворена Книга на жалост во бугарската амбасада во Македонија

Сител - 07.09.2009

По повод трагичната несреќа во Охридското Езеро што се случи завчера, а во која животот го загубија 15 бугарски државјани, денеска во амбасадата на Република ...

Борисов: Целото безобразие е кај Македонците

Канал5 - 07.09.2009

Ќе се испита и вината на бугарските компании, но категоричен сум дека целото безобразие е кај Македонците, изјави Борисов за БТВ.

Бугарија во црнина

Канал5 - 07.09.2009

Ден на жалост во Бугарија. Свеќи, знамиња на половина копје, специјална медиумска програма, се во чест на 15 – те загинати во трагедијата во Охрид.

Бојко Борисов ја префла вината врз Прванов и врз Македонија

Сител - 07.09.2009

Бугарскиот државен врв во меѓусебни обвинувања за тоа кој и што направил, а кој затаил во инцидентот со потонувањето на бродот Илинден во Охрид, претворајќи ја ...

Отворена Книга на жалост во бугарската амбасада

Нетпрес - 07.09.2009

Во амбасадата на Република Бугарија во земјава ќе биде отворена Книга на жалост по повод трагичната несреќа во Охридското Езеро во која животот го загубија 15 ...

Во Бугарија Ден на жалост поради трагедијата во Охрид

Нетпрес - 07.09.2009

Во Бугарија понеделник е прогласен Ден на жалост поради загинувањето на 15 Бугари во бродската несреќа во Охридското езеро.

Борисов - Македонците се одговорни

Inpress - 07.09.2009

Софија, 7. септември (ИНПРЕС) Луѓето кои беа во Охрид ја дадоа својата оценка. Најважно е што тие се вратија дома во Бугарија.