TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Блокадата кај Желино не била спонтана, туку подготвена

А1 - 13.07.2002

„Блокадата на автопатот Скопје - Тетово кај Желино не беше спонтана, туку очигледно многу добро подготвена“, изјави амбасадорот на НАТО во Македонија, Николас Бигман во интервјуто за „Радио Слободна Европа“. „Блокадата беше поставена пред објавувањето на извештајот на Комисијата за киднапираните и ...

НАТО потврди дека на блокадата кај Желино имало и „Лавови“

А1 - 12.07.2002

НАТО денеска ги потврди информациите дека меѓу луѓето на блокадата на автопатот Скопје - Тетово кај Желино имало и припадници на „Лавовите“. Протестот во понеделникот официјално беше организиран од роднините на киднапираните, а МВР демантираше дека на блокадата имало и вооружени „Лавови“ во цивилна ...

Желино ги натера Борис и странците конечно да најдат чаре за киднапираните

Вест - 10.07.2002

ИТЕН СОСТАНОК КАЈ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДРЖАВАТА На средбата, од главните претставници на меѓународните институции во Македонија претседателот Трајковски ќе бара конкретно изјаснување - што, всушност, се случи завчера со блокадата кај Желино, кој ја опкол На барање на претседателот Борис Трајковски, ...

Размена на оган кај Желино

Утрински - 10.07.2002

По 15 часа магистралниот пат Тетово - Скопје деблокиран, сообраќајот се одвива нормално ГОЈКО ЕФТОСКИ ТЕТОВО - Од ноќта спроти вторникот во 23 часот магистралниот пат Тетово - Скопје кај наплатната рампа во близината на селото е отстранета.

Во Желино полицијата ја контролирала ситуацијата

Утрински - 10.07.2002

Средба на Трајковски и Георгиевски со првите луѓе на ЕУ, ОБСЕ и на НАТО "Безбедносната ситуација, според нашите согледувања, е стабилна, со секојдневно подобрување. С? уште не е задоволувачка, но е со подобрување", е изјавата што ја даде специјалниот европски пратеник, Алан Лероа, по двочасовната ...

Арабаџиска кола

Дневник - 10.07.2002

Коментар - Христо Ивановски Кога ќе тргнете од Карпош до центарот на Скопје сигурно е само тоа дека ќе стасате до некоја барикада. Затоа, носете си шише со вода (претпазливите и оние со болежлива простата советуваат да се носи и празно шише, за зорт-заман).

Барикадите отстранети, остана енигмата за киднапираните

Дневник - 10.07.2002

ПО ЗАВЧЕРАШНИТЕ ИНЦИДЕНТИ КАЈ ЖЕЛИНО Насобраните Македонци на барикадите кај наплатната рампа завчера изјавуваа дека "никој не ги организирал и дека се собрале за да дадат поддршка на семејствата на киднапираните тетовци" Револтираните Македонци, кои завчера утрото поставија барикади кај наплатната ...

Ахмети мора да каже каква е судбината на киднапираните Македонци

А1 - 09.07.2002

Али Ахмети мора да знае и мора да каже каква е судбината на киднапираните Македонци и меѓународната заедница мора да инсистира на тоа, им порачал претседателот Борис Трајковски на првите луѓе на мисиите на НАТО, на ОБСЕ и на Европската Унија, Николас Бигман, Крег Џенес и Ален ле Роа, на денешниот ...

Вистината се бара со блокада на автопатот Скопје - Тетово

Вест - 09.07.2002

Роднините на киднапираните, блокираа кај Желино во знак на револт за индиферентноста на Владата и на меѓународните фактори и најавија дека блокадата ќе трае неограничено Вчера, повеќе од 7 часа, беше во целосен прекин сообраќајот на автопат Тетово-Скопје, а километарски долги колони од автомобили, ...

Блокиран автопатот Тетово-Скопје поради киднапираните

Утрински - 09.07.2002

Околу 300 до 400 учесници во протестот поставија жив ѕид на автопатот, при што не пропуштаа никакви возила ТЕТОВО - Магистралниот пат Тетово - Скопје вчера беше блокиран од семејствата на киднапираните кои го изразија својот гнев и револт што речиси една година не се знае судбината на исчезнатите ...

Желино како пробен Групчин

Дневник - 09.07.2002

Коментар - Георги Барбаровски Не треба ништо да и се додава на нашата стварност за да изгледа неверојатна. Ниедна фикција овде не може да зачуди колку стварноста во која се разработени сите опции, сите политички фази, па останува само да се одбере денот и моделот.

Желино пред експлозија

Дневник - 09.07.2002

роднините на киднапираните тетовци вЧера го блокираа автопатот скопЈе - тетово На барикадите и на околните ридови е натрупано многу оружје кое актерите од двете страни вчера само го испробаа, додека тетовци ја бараа вистината за дванаесетте киднапирани Македонци Околу илјада Македонци вчера ...