TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бесплатен Интернетза 5.000 евра преку Он.нет

Време - 26.05.2006

ВМРО - ДПМНЕ МУ ОБЈАСНУВА НА СДСМ Околу 5.000 евра ќе плати ВМРО-ДПМНЕ за да им овозможи бесплатен Интернет на граѓаните на 3 и 4 јуни. Тоа ќе се направи преку телефонскиот таканаречен дајал-ап пристап на провајдерот Он.нет. Договорената цена меѓу партијата и Он.нет е 0,3 денари за минута, рече ...

Малите партии го губат идентитетот

Утрински - 26.05.2006

Политичките џуџиња се претвораат во приврзоци на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Малите политички партии во земјава многу тешко можат да ја остварат својата улога, а поради сопствениот политички профит најчесто се претвораат во приврзоци на големите СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, констатираат аналитичарите.

Бесплатниот Интернет голема идеја за која не требаат многу пари

Утрински - 26.05.2006

ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ вчера повтори дека ќе обезбеди бесплатен Интернет за граѓаните на 3 и 4 јуни за што, како што рече на прес-конференцијата, Антонио Милошоски, член на ИК на партијата, не се потребни само пари туку и идеи.

Сега Ѓорчев сака, ВМРО-ДПМНЕ се двоуми

Дневник - 26.05.2006

Не можеме да си дозволиме нестабилен коалициски однос, бидејќи нашиот проект за преродба може да го реализира само стабилна влада - велат високи извори во ВМРО-ДПМНЕ Земјоделската народна партија на Марјан Ѓорчев повторно се премислила и сега сака коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, но овој пат резервирани се ...

За бесплатен Интернет треба големи идеи, не големи пари

Дневник - 26.05.2006

Разликата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е тоа што ВМРО-ДПМНЕ нема големи пари, но има големи идеи, кои знае да ги реализира и кои се остварливи, за разлика од СДСМ, кои имаат големи пари, но, за жал, во овие четири години, како и во претходните 11, покажаа дека се комплетно без идеи.

Груевски со првиот тим на избори

Вечер - 26.05.2006

Демократскиот сојуз на Павле Трајанов ќе настапи на листите на здружената опозиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни избори. Ова е конечната одлука на раководството на партијата, која е дел од коалицијата “За подобра Македонија" од нејзиното формирање.

Подобро нешто, отколку ништо

Вест - 25.05.2006

ЛИБЕРАЛИТЕ ОСТАНУВААТ СО ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на писмено му ветил на коалициониот партнер Стојан Андов три сигурни пратенички места при евентуален пораз и уште две со победа, но и две амбасадорски места, како и директорски функции за либералите во јавни претпријатија Завчеравечер Републичкиот ...

Груевски нуди бесплатен Интернет, СДСМ праша од каде парите

Време - 25.05.2006

МАКРАДУЛИ ЈА ОСПОРУВА ПРОГРАМАТА НА ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ на 3 и 4 јуни ќе овозможи бесплатен Интернет за граѓаните, најави вчера Никола Груевски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ веднаш праша од каде се парите за таква услуга.

Андов останува со Груевски

Време - 25.05.2006

И ПОКРАЈ НЕЗАДОВОЛСТВОТО Либералната партија на Стојан Андов ќе остане во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ. Така одлучи Републичкиот одбор на партијата, и покрај незадоволството на либералите од понудата на Груевски за три пратенички места. - Едногласно донесовме одлука да не излегуваме од коалицијата.

Груевски да каже како ќе го плати бесплатниот Интернет

Утрински - 25.05.2006

СДСМ ВМРО-ДПМНЕ да каже од каде ќе најде пари за да ја плати Интернет-услугата која планира бесплатно да им ја понуди на граѓаните на 3 и на 4 јуни годинава, побара вчера координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јани Макрадули.

Андов останува во јатото на Груевски, Ѓорчев се мисли за преселба

Утрински - 25.05.2006

Груевски прогнозира дека на изборите ќе заврши со 15 коалициски партнери Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, с` уште не го знае составот на коалицијата со која ќе настапи на претстојните избори. Груевски и вчера го одложи одговорот на прашањето дали во опозициската коалиција ќе има место за ...

Поповска и Ѓорчев не се отпишани

Дневник - 25.05.2006

Се' уште е можно Земјоделската народна партија на Марјан Ѓорчев и Демократска обнова на Македонија на Лилјана Поповска да се најдат во Здружената опозиција Се' уште е можно Земјоделската народна партија на Марјан Ѓорчев и Демократска обнова на Македонија на Лилјана Поповска да се најдат во ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди бесплатен Интернет

Дневник - 25.05.2006

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди бесплатен Интернет за граѓаните на 3 и на 4 јуни за да покаже дека изборната програма што ја презентира пред неколку недели е остварлива Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди бесплатен Интернет за граѓаните на 3 и на 4 јуни за да покаже дека изборната програма што ...

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се дадоа на предизборни трошења

Канал5 - 25.05.2006

Близу 600 илјади евра ВМРО ДПМНЕ се подготвени предизборно да платат за интернет поврзување во трката по народни гласови. Близу 600 илјади евра ВМРО ДПМНЕ се подготвени предизборно да платат за интернет поврзување во трката по народни гласови.

Бесплатен интернет за сите граѓани

Вечер - 25.05.2006

На 3 и 4 јуни ВМРО-ДПМНЕ ќе овозможи бесплатен интернет за граѓаните, со цел да покаже дека нивната изборна програма е реална и остварлива. - Откако ја објавивме изборната програма, во неколку наврати почувствувавме сомневање дали таа може да се оствари.

Андов останува во коалиција со Груевски

А1 - 24.05.2006

По многуте несогласувања, либералите на Андов донесоа конечна одлука. Ќе останат во коалиција со Груевски. Договорено е дека ќе добијат од три до пет пратенички места. „Ние имаме пет кандидати на листата за пратеници, во пет единици по еден ќе имаме, од кои имаме три добитни, а двете други места се ...

Груевски се разделиод Ѓорчев

Време - 24.05.2006

НЕМА ДОГОВОР ЗА ПРАТЕНИЧКИ МЕСТА Земјоделската партија од вчера не е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи Груевски го одби барањето на Марјан Ѓорчев за повеќе од две добитни места на пратеничките листи. Ѓорчев вели дека излегол од коалицијата од принципиелни причини.

Груевски ја чека одлуката на Андов и на Ѓорчев

Утрински - 24.05.2006

КОАЛИЦИЈА Судбината на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со Либералната партија и Земјоделската партија ќе се знае денеска, најавуваат од најголемата опозициска партија. Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, вчера потврди оти „логиката на неговата партија е да го зачува опозицискиот блок“.

Ѓорчев не ги прифати условите на Груевски

Дневник - 24.05.2006

Земјоделската народна партија (ЗНП) не ги прифати условите што ги понуди ВМРО-ДПМНЕ за коалиција на парламентарните избори Земјоделската народна партија (ЗНП) не ги прифати условите што ги понуди ВМРО-ДПМНЕ за коалиција на парламентарните избори.

Продолжуваат коалициските игри и во опозицијата и во власта

Канал5 - 24.05.2006

Груевски ја продолжи играта со коалициските партнери. Иако за денеска најави дека ќе го соопшти соодносот на пратеничките листи, присуството на новинарите го искористи да промовира дека за двата дена пред изборите - 3 и 4 јули, ВМРО ДПМНЕ обезбедиле бесплатен интернет за сите граѓани во државава.

Здружената опозиција ќе се раздружува?

Време - 23.05.2006

ЃОРЧЕВ ОДЛУЧУВАШЕ ДАЛИ ДА ОСТАНЕ СО ГРУЕВСКИ Да останат или да излезат од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ одлучуваа вчера доцна попладне членовите на претседателството на Земјоделската партија, незадоволни од бројот на пратеничките места што им ги понуди Груевски.

Груевски со нова формула за Ѓорчев и за Андов

Дневник - 23.05.2006

Двете помали опозициски партии ќе добијат по три добитни места на листите, со обврска ако опозицијата победи, по еден од нивните пратеници да прејде во извршната власт Формула „три минус еден“ е компромисното решение што ВМРО-ДПМНЕ ќе им го понуди на коалициските партнери Либералната и ...

Андов останува кај Груевски, Ѓорчев се двоуми - коалициските листи пред објавување

Канал5 - 23.05.2006

Либералите се повлекуваат - сепак ќе одат со Груевски на избори.. Цел ден Андов и тесното раководство разгледуваа што ќе изгубат а што ќе добијат ако излезат од коалицијата како што одлучија пред пет дена на седницата на извршниот одбор.

Одбиените партнери, ривали на Груевски

Вест - 22.05.2006

МАЛИТЕ ПАРТИИ ТАЛКААТ МЕЃУ ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ Лути и навредени дека ВМРО-ДПМНЕ не им дала пратенички групи или најмалку по три добитни места на малите партии од коалицијата "За подобра Македонија", тие ќе бараат чаре во трет блок на центарот, или спас во коалицијата на СДСМ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

ВМРО-ДПМНЕ најавува борба против криминалот

Утрински - 22.05.2006

ГРУЕВСКИ СТРУМИЦА - „Ние сакаме да направиме коалиција со партии кои навистина ќе ја прифатат нашата програма, вклучително и делот на борбата против корупцијата и криминалот. Во овој момент ние не сме ни блиску од исполнување на а-вито, особено со организираниот криминал“, изјави лидерот на ...

Сателитите на ВМРО-ДПМНЕ во орбитата на незадоволството

Утрински - 22.05.2006

Внатрешни конфликти во малите опозициски партии поради поделбата на пратеничките места Опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема проблем со помалите коалициски партнери во однос на поделбата на кандидатите за пратеничките листи, туку помалите партии се во внатрешен конфликт во врска со ова прашање, тврди висок ...

Ѓорчев се надева на 60.000 гласа

Дневник - 22.05.2006

Земјоделската народна партија на изборите очекува од 55 илјади до 65 илјади гласа, а на најголем успех се надеваат во „четворката“, каде што очекуваат 4 пратеници. За петтиот ќе се борат во „тројката“, рече пред кавадарчани лидерот Марјан Ѓорчев.