TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени во Тајван

Курир - 30.10.2011

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска крај североисточните брегове на Тајван, соопшти геофизичкиот институт на САД.

Земјотрес на Тајван

МРТ - 30.10.2011

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска крај североисточните брегови на Тајван, соопшти геофизичкиот институт на САД.

Земјотрес на Тајван

Алфа - 30.10.2011

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска крај североисточните брегове на Тајван, соопшти геофизичкиот институт на САД.

Земјотрес од 5,5 степени по Рихтер регистриран во Тајван

Inpress - 30.10.2011

Тајпеј, 30. октомври 2011 (ИНПРЕС) Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на северниот брег на Тајван.

Земјотрес на Тајван

Сител - 30.10.2011

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска крај североисточните брегове на Тајван, соопшти геофизичкиот институт на САД.

Земјотрес го стресе Тајван

+инфо - 30.10.2011

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала беше регистриран денеска крај североисточните брегови на Тајван, соопшти геофизичкиот институт на САД.

Уште еден земјотрес во Турција

Нетпрес - 30.10.2011

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтер рано утрово го погоди источниот дел на Турција и предизвика паника меѓу населението во провинцијата Ван, во која во потресот пред една недела ...

Нов земјотрес во источна Турција

Р.С.Европа - 30.10.2011

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска источниот дел на Турција и предизвика паника меѓу населението на провинцијата Ван, во која при потресот пред една ...

Уште еден земјотрес ја погоди турската провинција Ван

+инфо - 30.10.2011

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди источниот дел на Турција и предизвика паника меѓу населението во провинцијата Ван, во која во потресот пред една седмица ...

Турција повторно се стресе

Курир - 30.10.2011

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала го погоди утрово источниот дел на Турција и предизвика паника меѓу населението на провинцијата Ван, во која во потресот пред една ...

Земјотрес го погоди северниот брег на Тајван

Sky - 30.10.2011

Земјотрес со интензитет од 5.5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на северниот брег на Тајван. Според АФП, потресот бил почувствуван и во главниот град на земјата Тајпеј.

Нов земјотрес во Турција

Sky - 30.10.2011

Уште еден потрес во Турција, земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска источниот дел на Турција.

Уште еден земјотрес во Турција

Точка - 30.10.2011

Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтер рано утрово го погоди источниот дел на Турција и предизвика паника меѓу населението во провинцијата Ван, во која во потресот пред една недела ...

Откако ги кажал сите молитви, ја рецитирал химната

Дневник - 29.10.2011

По откривањето на Ферхат, педесетина луѓе почнале да копаат по урнатините на седумкатницата, во надеж дека ќе пронајдат уште некој од десеттемина преостанати затрупани станари, но немало знаци на ...

Апел за настраданите во турскиот земјотрес

Утрински - 29.10.2011

Вклучувајќи се во заложувањата на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина околу настраданото население од катастрофалниот земјотрес што ја погоди во неделата турската ...

Над сто повредени при земјотресот во Перу

Дневник - 29.10.2011

Најмалку 103 лица се повредени при земјотресот со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди јужниот дел на Перу, соопшти денеска раководителот на перуанската Цивилна ...

Силен земјотрес регистриран во јужниот дел на Перу

Дневник - 29.10.2011

Земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала вечерва г погоди Јужно Перу. Епицентарот на земјотресот е регистриран на околу 50 километри јужно од крајбрежниот град Ика.

Земјотрес во Перу

Вест - 29.10.2011

Најмалку 50 лица се повредени при земјотресот со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди јужниот дел на Перу.

Најмалку 20 повредени при земјотрес во Перу

МРТ - 29.10.2011

Најмалку 20 лица се повредени при земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди јужниот дел на Перу.

Илјадници лица се евакуирани од Лима по земјотресот во Перу

Inpress - 29.10.2011

Лима, 29. октомври 2011 (ИНПРЕС) Илјадници лица се евакуирани од перуанската престолнина Лима по земјотресот со интензитет од 6,9 степени по Рихтер кој го погоди регионот.

Најмалку 20 повредени при земјотресот во Перу

Сител - 29.10.2011

Најмалку 20 лица се повредени при земјотресот со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала, што синоќа го погоди јужниот дел на Перу.

16 лица се повредени во земјотресот во Перу

Inpress - 29.10.2011

Лима, 29. октомври 2011 (ИНПРЕС) 16 лица се повредени како резултат на земјотресот кој беше регистриран во близина на јужното крајбрежје на Перу.

Најмалку 20 повредени во силен земјотрес во Перу

Нетпрес - 29.10.2011

Во земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтер кој го погоди Перу, повредени се најмалку 20 лица, но нема извештаи за причинета материјална штета.

Над 580 тела извлечени под урнатините во Турција

Р.С.Европа - 29.10.2011

Турските власти соопштија дека досега извлекле над 580 тела под урнатините од земјотресот што во неделата го зафати југоисточниот дел на Турција. Најмогу жртви има во градот Ерџиш околу 450.

Земјотрес од 4,2 степени во северна Италија

Inpress - 29.10.2011

Рим, 29. октовмри 2011 (ИНПРЕС) Земјотрес од 4,2 степени според Рихтер е регистриран во северна Италија, соопшти Итар-Тасс, повикувајќи се на Националниот институт за геодезија и вулканологија на ...

Најмалку 582 лица загинаа при земјотресот во Турција

Курир - 29.10.2011

Спасувачките екипи и денеска продолжуваат со потрага по евентално преживеани лица под урнатините што ги предизвика земјотресот што во неделата го погоди реонот на градот Ван во источна Турција.

Земјотрес ја потресе Италија

Sky - 29.10.2011

Земјотрес од 4,2 степени според Рихтер е регистриран во северна Италија, соопшти Итар-Тасс, повикувајќи се на Националниот институт за геодезија и вулканологија на Италија.

Повеќе од 100 повредени во земјотресот во Перу

Sky - 29.10.2011

Над 100 лица се повредени во земјотресот што синоќа го погоди јужниот дел од Перу, соопшти раководителот на перуанската Цивилна заштита, Алфредо Мургуејтио. При потресот се урнале 134 куќи.

Момче извадено живо 108 часа по земјотресот во Турција

Утрински - 28.10.2011

Тринаесетгодишното момче Ферхат Токај е извадено живо од под урнатините на зграда шти се урнала во катастрофалниот земјотрес во источна Турција, пренесоа американските медиуми .

За настраданите од земјотресот 25.000 евра

Утрински - 28.10.2011

Настраданите од катастрофалниот земјотрес што го погоди градот Ван во југоисточна Турција, од Градот Скопје ќе добијат парична помош во висина од 25.000 евра.

108 часа од земјотресот - спасено 13 годишно дете

Канал5 - 28.10.2011

13 - годишно дете рано утрово е извлечено од под урнатините на неговиот некогашен дом со што стана 186 - от што е жив извлечен, 108 часа од потресот во градот Ерџиш.

Момче спасено 108 часа по земјотресот во Турција

Дневник - 28.10.2011

Тринаесетгодишното момче Ферхат Токај е извадено живо од под урнатините на зграда шти се урнала во катастрофалниот земјотрес во источна Турција, пренесоа американските медиуми.

Турција - спасено дете по 108 часа минати под урнатините

Телма - 28.10.2011

Тринаесетгодишното момче Ферхат Токај е извадено живо од под урнатините на зграда шти се урнала во катастрофалниот земјотрес во источна Турција, пренесоа американските медиуми.

Тринаесетгодишно момче извадено живо од под урнатините, 108 часа по земјотресот во Турција

24 Вести - 28.10.2011

Тринаесетгодишното момче Ферхат Токај е извадено живо од под урнатините на зграда шти се урнала во катастрофалниот земјотрес во источна Турција, пренесоа американските медиуми.

ФОТО: 13-годишно момче извадено живо по 108 часа под урнатините во Турција

Вест - 28.10.2011

Тринаесетгодишното момче Ферхат Токај е извадено живо од под урнатините на зграда шти се урнала во катастрофалниот земјотрес во источна Турција.

Пронајден жив под урнатините по 108 часа од земјотресот

Алфа - 28.10.2011

Тринаесетгодишното момче Ферхат Токај е извадено живо од под урнатините на зграда шти се урнала во катастрофалниот земјотрес во источна Турција, пренесоа американските медиуми.

Најмалку 570 лица загинати во земјотресот во Турција

Курир - 28.10.2011

Билансот на загинатите во катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Турција во неделата, достигна 570 лица, а 2.555 лица се ранети.

Билансот на загинатите во земјотресот во Турција достигна 570 лица

МРТ - 28.10.2011

Билансот на загинатите во катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Турција во неделата, достигна 570 лица, а 2.555 лица се ранети, соопшти Центарот за управување со кризи и вонредни ситуации при ...

Сите свечености за утрешниот национален празник во Турција се откажани

МРТ - 28.10.2011

Сите свечености за националниот празник на Турција - Денот на републиката, што се слави на 29 октомври, се откажани заради катастрофалниот земјотрес во округот Ван, во кој загинаа 570 лица, а над ...

13-годишно дете е најдено живо изпод урнатините

МРТ - 28.10.2011

Тринаесетгодишното момче Ферхат Токај е извадено живо од под урнатините на зграда шти се урнала во катастрофалниот земјотрес во источна Турција, пренесоа американските медиуми.

Тринаесетгодишник преживеал 108 часови под урнатините во Турција

+инфо - 28.10.2011

Тринаесетгодишното момче Ферхат Токај беше извадено живо од под урнатините на зграда што се урнала во катастрофалниот земјотрес во источна Турција, пренесоа американските медиуми.

Mомче извадено живо од под урнатините по 108 часа

Кирилица - 28.10.2011

Тринаесетгодишното момче Ферхат Токај е извадено живо од под урнатините на зграда што се урнала во катастрофалниот земјотрес во источна Турција Момчето преживеало под урнатините на станбениот блок ...

13-годишно дете извлечено живо од под урнатините

Сител - 28.10.2011

Тринаесетгодишното момче Ферхат Токај е извадено живо од под урнатините на зграда шти се урнала во катастрофалниот земјотрес во источна Турција, пренесоа американските медиуми.

Нов земјотрес ја погоди Турција

Нетпрес - 28.10.2011

Земјотрес со интензитет од 5,4 степени го погоди југоисточниот дел на Турција. Според првичните информации, потресот не предизвикал евентуални штети или жртви.

Тринаесетгодишно момче извадено од рушевините пет дена по земјотресот

Нетпрес - 28.10.2011

Турските спасувачи рано утрово извлекле тринаесетгодишно момче од рушевините на една зграда која е срамнета со земја во земјотресот што во неделата го погоди југоистокот на Турција.

ВИДЕО: Тинејџер преживеал четири дена под урнатините во Турција

Курир - 28.10.2011

Тринаесетгодишното момче Ферхат Токај е извадено живо од под урнатините на зграда што се урнала во катастрофалниот земјотрес во источна Турција, пренесоа американските медиуми.

Отворена сметка и телефонска линија за помош на Турција

Кајгана - 28.10.2011

Црвениот крст на Македонија упати апел до граѓаните да испратат помош на настраданото население од катастрофалниот земјотрес што ја погоди источна Турција.

Билансот на загинатите во земјотресот во Турција достигна 570 лица

Сител - 28.10.2011

Билансот на загинатите во катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Турција во неделата, достигна 570 лица, а 2.555 лица се ранети, соопшти Центарот за управување со кризи и вонредни ситуации при ...

Земјотресот во Турција досега однесе 570 животи

Р.С.Европа - 28.10.2011

Бројката на загинати во земјотресот кој ја погоди Турција во понеделникот, се искачи на 570, а 2555 луѓе се повредени. Во некои делови, спасувачките екипи сеуште трагаат по евентуални преживеани, а ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција се зголеми на 570

Алфа - 28.10.2011

Бројот жртви од земјотресот со магнитуда од 7,2 степени по Рихтер што во неделата ја потресе турската провинција Ван, во петокот наутро се искачи на 570, додека бројката повредени достигна 2.555 лица.

Денот на републиката во Турција нема да се слави заради земјотресот

Курир - 28.10.2011

Сите свечености за националниот празник на Турција - Денот на републиката, што се слави на 29 октомври, се откажани заради катастрофалниот земјотрес во округот Ван.

Невремето ја влошува ситуацијата на настраданите од земјотресот во Турција

Сител - 28.10.2011

Дождот, снегот и ниските температури уште повеќе ја влошуваат ситуацијата на луѓето кои останаа без покрив над главата по катастрофалниот земјотрес во округот Ван, во источниот дел на Турција, во ...

Силен земјотрес регистриран во јужниот дел на Перу

+инфо - 28.10.2011

Земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала вечерва г погоди Јужно Перу. Епицентарот на земјотресот е регистриран на околу 50 километри јужно од крајбрежниот град Ика.

Нов земјотрес ја погоди Турција

Точка - 28.10.2011

Земјотрес со интензитет од 5,4 степени го погоди југоисточниот дел на Турција. Според првичните информации, потресот не предизвикал евентуални штети или жртви.

Неофицијално 550 загинати во земјотресот во Турција

Sky - 28.10.2011

Според последните податоци, бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес во Турција од ден на ден се поголем. Според неофицијални извори, до сега во земјотресот загинаа најмалку 550 лица, а околу ...

Спасено момче од под урнатините во Турција, издржало цели 108 часа

Sky - 28.10.2011

Ферхат Токај, 13 годишниот тинејџер е изваден жив од под урнатините, предизвикани од катастрофалниот земјотрес во Турција. Тинејџерот преживеал под урнатините од зградата цели 108 часа.

Тринаесетгодишно момче извадено од рушевините пет дена по земјотресот

Точка - 28.10.2011

Турските спасувачи рано утрово извлекле тринаесетгодишно момче од рушевините на една зграда која е срамнета со земја во земјотресот што во неделата го погоди југоистокот на Турција.

Отворена телефонска линија и сметка за помош на Турција

Sky - 28.10.2011

Црвениот крст на Македонија упати апел до граѓаните да испратат помош на настраданото население од земјотресот што ја погоди источна Турција.

Момче (13) по 5 дена е извлечено од рушевините

Точка - 28.10.2011

Турските спасувачки служби рано утринава го извлекле 13 - годишното момче од рушевините на зградите срушени од земјотресот кој во неделата ја погоди Турција.

Силен земјотрес регистриран во јужниот дел на Перу

Sky - 28.10.2011

Земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала вечерва го погоди Јужно Перу. Епицентарот на земјотресот е регистриран на околу 50 километри јужно од крајбрежниот град Ика.

Момче извлечено живо по пет дена!

Вечер Прес - 28.10.2011

Тринаесетгодишното момче Ферхат Токај од градот Ергиш е извадено живо по пет дена поминати под урнатините на зграда во која живеело.

Апел за помош на настраданите во Турција

Вечер Прес - 28.10.2011

Црвениот крст на Република Македонија се вклучи кон Апелот што го објави Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, а за помош на настраданото население од катастрофалниот ...

Нов земјотрес во Турција, бројот на жртви надмина 500

Н.Македонија - 28.10.2011

Нов потрес го погоди југоисточниот дел на Турција само четири дена по катастрофалниот земјотрес во кој настрадаа над 500 лица Жители на Ерџис чекаат абер за најблиските, кои се заробени под ...

Mомче извадено живо од под урнатините по 108 часа

Идивиди - 28.10.2011

Ергиш, 28 октомври 2011 (МИА) - Тринаесетгодишното момче Ферхат Токај е извадено живо од под урнатините на зграда што се урнала во катастрофалниот земјотрес во источна Турција, пренесоа американските ...

570 лица загинатите во земјотресот

Идивиди - 28.10.2011

Анкара, 28 октомври 2011 (МИА) - Билансот на загинатите во катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Турција во неделата, достигна 570 лица, а 2.555 лица се ранети, соопшти Центарот за управување со ...

Ограбени камиони со помош за настраданите во Турција

Дневник - 27.10.2011

Непонати лица ограбиле 17 камиони со хуманитарна помош наменета за настраданите во земјотресот што во неделата го погоди реонот на градот Ван во источниот дел на Турција.

Билансот на загинатите во земјотресот во Турција достигна 481 лице

24 Вести - 27.10.2011

Билансот на загинатите во земјотресот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала во неделата во источна Турција достигна 481 лице.

Умерен земјотрес повторна ја погоди Југоисточна Турција

24 Вести - 27.10.2011

Нов земјотрес со интензитет од 5,4 степени според Рихтер денеска повторно го погоди југоисточниот дел на Турција, само четири дена по земјотресот во кој загинаа повеќе од 500 луѓе во округот Ван, ...

Парична помош од Градот Скопје за настраданите во Турција

Утрински - 27.10.2011

Советот на Град Скопје на денешната седница одобри парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што на 23 октомври го погоди градот Ван, во југоисточна Турција.

Три дена по земјотресот спасени две наставнички

Дневник - 27.10.2011

Турските спасувачки екипи вчера, речиси 67 часа по земјотресот, од под урнатините извлекоа уште една наставничка, 25-годишната Саније Ердем, а неколку часа претходно беше спасена и 27-годишната ...

Студент извлечен жив од под урнатините во Турција, бројот на загинати над 520

Вест - 27.10.2011

Спасувачките екипи денеска од под урнатините во турскиот град Ван спасија 19-годишен студенти, кој беше извлечен жив 91 час по катастрофалниот земјотрес што во неделата го погоди источниот дел на ...

Студент преживеа 91 час под урнатините

Телма - 27.10.2011

Спасувачките екипи денеска од под урнатините во турскиот град Ван спасија 19-годишен студенти, кој беше извлечен жив 91 час по катастрофалниот земјотрес што во неделата го погоди источниот дел на ...

Уште еден земјотрес го погоди југоисточниот дел на Турција

Press24 - 27.10.2011

Земјотресот бил со умерен интензитет од 5,4 степени според Рихтер Нов земјотрес со интензитет од 5,4 степени според Рихтер денеска повторно го погоди југоисточниот дел на Турција, само четири дена по ...

Град Скопје испраќа 25.000 евра помош за Турција

Нетпрес - 27.10.2011

Советот на Град Скопје на денешната седница одобри парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што на 23 октомври го погоди градот Ван, во југоисточна Турција.

Бројот на жртвите во Турција порасна на 523

Нетпрес - 27.10.2011

Бројот на жртвите во земјотресот, што во неделата го погоди југоисточниот дел на Турција, се зголеми на 523, соопштила државната Управа за катастрофи и вонредни ситуации.

Турција побара од ЕУ шатори со системи за греење

МРТ - 27.10.2011

Европската комисија го активираше механизмот за итна реакција за обезбедување на хуманитарна помош, откако Турција побара од Европската унија да и обезбеди шатори со системи за греење за лицата кои ...

Турција побара помош од ЕУ

Р.С.Европа - 27.10.2011

Турција побара хуманитерна помош од Европската Унија за справување со кризата по земјотресот во турската провинција Ван, соопшти еврокомесарот за меѓународна соработка Кристалина Геориева.

Земјотрес од 5,4 степени ја погоди југоисточна Турција

Inpress - 27.10.2011

Анкара, 27. октомври 2011 (ИНПРЕС) Земјотрес со интензитет од 5,4 степени го погоди југоисточниот дел на Турција, четири дена откако во земјотресот во источната провинција Ван загинаа повеќе од 500 ...

19-годишен студент извлечен жив од урнатините во Турција

Inpress - 27.10.2011

Анкара, 27. октомври 2011 (ИНПРЕС) 19-годишен студент беше извлечен жив ??од урнатините 91 час по земјотресот што ја погоди источната турска провинција Ван, објавија локалните медиуми.

Уште еден земјотрес ја стресе југоисточна Турција

+инфо - 27.10.2011

Нов земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала денеска повторно го погоди југоисточниот дел на Турција, само четири денови по земјотресот во кој загинаа повеќе од 530 луѓе во округот ...

Градот одвои 25.000 евра за настраданите во земјотресот во Турција

+инфо - 27.10.2011

Градските советници одобрија парична помош во висина од 25.000 евра, за настраданите во катастрофалниот земјотрес што на 23 октомври го погоди градот Ван во Турција.

Бебето кое го спасија од урнатините во Турција конечно во рацете на мајка му

Курир - 27.10.2011

Самиха Карадуман, која го преживеа земјотресот што ја погоди во неделата Турција, конечно е на безбедно заедно со нејзиното бебе.

Бројот на жртви расте- Турција бара помош

Press24 - 27.10.2011

Европската комисија го активираше механизмот за итна реакција за обезбедување на хуманитарна помош за Турција. Откако Турција побара од Европската унија да и обезбеди шатори со системи за греење за ...

Билансот на загинатите во земјотресот во Турција достигна 481 лице

Inpress - 27.10.2011

Анкара, 27. октомври 2011 (ИНПРЕС) Билансот на загинатите во земјотресот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала во неделата во источна Турција достигна 481 лице.

Билансот на загинатите во земјотресот во Турција достигна 481 лице

МРТ - 27.10.2011

Билансот на загинатите во земјотресот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала во неделата во источна Турција достигна 481 лице.

Најмалку 481 загинат во Турција

Курир - 27.10.2011

Билансот на загинатите во земјотресот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала во неделата во источна Турција достигна 481 лице.

Билансот на загинатите во земјотресот во Турција достигна 481 лице

Сител - 27.10.2011

Билансот на загинатите во земјотресот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала во неделата во источна Турција достигна 481 лице.

Расте биланост на загинатите во Турција

Алфа - 27.10.2011

Билансот на загинатите во земјотресот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала во неделата во источна Турција достигна 481 лице.

Парична помош од Град Скопје за настраданите во Турција

Курир - 27.10.2011

Советот на Град Скопје на денешната седница одобри парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што на 23 октомври го погоди градот Ван, во југоисточна Турција.

Парична помош од Градот Скопје за настраданите од земјотресот во Турција

МРТ - 27.10.2011

Советот на Град Скопје на денешната седница одобри парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што на 23 октомври го погоди градот Ван, во југоисточна Турција.

Студент извлечен жив од под урнатините во Турција

МРТ - 27.10.2011

Спасувачките екипи денеска од под урнатините во турскиот град Ван спасија 19-годишен студенти, кој беше извлечен жив 91 час по катастрофалниот земјотрес што во неделата го погоди источниот дел на ...

Умерен земјотрес повторна ја погоди Југоисточна Турција

МРТ - 27.10.2011

Нов земјотрес со интензитет од 5,4 степени според Рихтер денеска повторно го погоди југоисточниот дел на Турција, само четири дена по земјотресот во кој загинаа повеќе од 500 луѓе во округот Ван, ...

По земјотресот во Турција, критики за помошта

Р.С.Европа - 27.10.2011

Илјадници преживеани од земјотресот во источна Турција, уште една ноќ минаа на отворено небо. Тие се плашат да се вратат во нивните оштетени домови.

Турција побара од ЕУ шатори со системи за греење

Курир - 27.10.2011

Европската комисија го активираше механизмот за итна реакција за обезбедување на хуманитарна помош за Турција. Откако Турција побара од Европската унија да и обезбеди шатори со системи за греење за ...

Нов земјотрес повторно ја погоди Југоисточна Турција

Курир - 27.10.2011

Нов земјотрес со интензитет од 5,4 степени според Рихтер денеска повторно го погоди југоисточниот дел на Турција. Само четири дена по земјотресот во кој загинаа повеќе од 500 луѓе во округот Ван, ...

Од под урнатините во Турција спасено е бебе (видео)

Sky - 27.10.2011

Спасено е и првото бебе во земјотресот во Турција. Бебето Азра старо само 14 дена е извлечено од под урнатините заедно со неговата мајка и баба.

Турција: Маж извлечен жив по четири дена поминати под урнатините

Sky - 27.10.2011

Спасувачките екипи во Турција во градот Ерџис, извлекоа жив маж по четири дена поминати под урнатините на една од зградите кои се срушија во земјотресот кој пред четири дена ја погоди југоисточна ...

Спасен студент кој поминал 91 час под земја!

Вечер Прес - 27.10.2011

Соочени со хаосот на големата катастрофа, и неможноста целосно да се справат со неа, турските власти конечно одлучија да прифатат странска помош, дури и од Израел.

1,5 милиони денари помош за Ван

Вечер Прес - 27.10.2011

За настраданите во катастрофалниот земјотрес што на 23 октомври го погоди градот Ван, во југоисточна Турција, Советот на Град Скопје на вчерашната седница одобри парична помош.

Бројот на жртвите во Турција порасна на 523

Точка - 27.10.2011

Бројот на жртвите во земјотресот, што во неделата го погоди југоисточниот дел на Турција, се зголеми на 523, соопштила државната Управа за катастрофи и вонредни ситуации.

Уште еден земјотрес во Турција

Sky - 27.10.2011

Уште еден послаб земјотрес денеска ја потресе Турција со интензитет од 5.4 степени според Рихтеровата скала. И овај пат најповеќе земјотресот бил осетен во југо-источна Турција само 4 дена по ...

ВИДЕО: Погледнете како се спасени, баба, мајка и бебе

Точка - 27.10.2011

Објавена е снимката од извлекувањето од рушевините, на бебето Азра кое е старо само 14 дена, нејзината мајка и бабата. По два дена спасувачите вчера од рушевините во Ercis ја извлекле малата Азра ...

Расте бројот на жртвите по катастрофалниот земјотрес кој ја погоди во неделата Турција

Sky - 27.10.2011

Според државната Управа за катастрофи и вонредни ситуации бројот на жртвите по земјотрес што во неделата ја погоди Турција, порасна на 523 лица.

Турција бара помош од Европа

Sky - 27.10.2011

Турција по почетните негирања дека и треба било каква помош од страна на Европа, сега се премислува и бара било каква помош.

Скопје одвои 25.000 евра за настраданите од земјотресот во Турција

Sky - 27.10.2011

Советот на Град Скопје на денешната седница одобри парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што на 23 октомври го погоди градот Ван, во југоисточна Турција.

Во Турција се бара шатор повеќе

Н.Македонија - 27.10.2011

Од под урнатините се извлечени уште три лица, но надежта за наоѓање нови преживеани полека спласнува. Сите напори се фокусирани кон засолнување на лицата без покрив над главата ПО КАТАСТРОФАЛНИОТ ...

Жив после 91 час по земјотресот

Идивиди - 27.10.2011

Анкара, 27 октомври 2011 (МИА) - Спасувачките екипи денеска од под урнатините во турскиот град Ван спасија 19-годишен студент, кој беше извлечен жив 91 час по катастрофалниот земјотрес што во ...

Билансот на загинатите во Турција достигна 481 лице

Идивиди - 27.10.2011

Анкара, 27 октомври 2011 (МИА) - Билансот на загинатите во земјотресот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала во неделата во источна Турција достигна 481 лице.

Нереди во затворот во турскиот град Ван, погоден од земјотресот

Дневник - 26.10.2011

Во затворот во турскиот град Ван, кој беше погоден од земјотресот, вечерва се слушнаа истрели, два дена откако 200 затвореници поради хаосот предизвикан од земјотресот, избегаа од ќелиите.

Kасметот на Азра ја израдува Турција

Дневник - 26.10.2011

Чудесната судбина на бебето родено пред само две недели ја врати надежта кај жителите на Ерџис и на Ван дека можеби се живи и нивните роднини и пријатели затрупани под урнатините Два дена затрупана ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција достигна 432 лица

Дневник - 26.10.2011

Бројот на жртвите од земјотресот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала што во неделата го погоди југоисточниот дел на Турција се зголеми на 432 луѓе, а повредени се 1.352 лица, ...

Балканот е изложен на земјотреси – дополнителна обука на екипите за спасување

Канал5 - 26.10.2011

Научниците до сега, но и во иднина не се оптимисти дека земјотресите ќе може да се предвидат, вели проф. д-р Михаил Гаревски од Институтот за земјотресно инженерство.

Чудата продолжуваат: Спасени и мајката и бабата на двонеделната Азра

Вест - 26.10.2011

Осумнаесетгодишен студент бил изваден повреден, но жив, од под урнатините на станбена зграда 61 часа по разурнувачкиот земјотрес, соопштија турските медиуми.

Ердоган: Лошиот квалитет на градба причина за големиот број жртви при земјотресот во Ван

Вест - 26.10.2011

Лошиот начин на градење на зградите се една од главните причини за трагичните последици од катастрофалниот земјотрес што во неделата го погоди реонот на градот Ван во југоисточниот дел на Турција, ...

Лошите градби причина за трагични последици од земјотресот

Телма - 26.10.2011

Лошиот начин на градење на зградите се една од главните причини за трагичните последици од катастрофалниот земјотрес што во неделата го погоди реонот на градот Ван во југоисточниот дел на Турција, ...

Градење според закон-превенција од земјотрес

Алфа - 26.10.2011

Турција е високо сеизмично подрачје, а земјотресот не може да предизвика сеизмичка активност на територија на Македонија-убедуваат од Институтот за земјотресно инженерство.

Турција бара помош од Израел

Курир - 26.10.2011

Турција побара помош од повеќе од 30 земји за да обезбеди привремено сместување за десетици илјади граѓани кои останаа без домови во разурнувачкиот земјотрес, што во неделата, го погоди југоисточниот ...

Турција побара помош од 30 земји

МРТ - 26.10.2011

Турција побара помош од повеќе од 30 земји за да обезбеди привремено сместување за десетици илјади граѓани кои останаа без домови во разурнувачкиот земјотрес, што во неделата, го погоди југоисточниот ...

Турција побара помош од 30 земји

Сител - 26.10.2011

Турција побара помош од повеќе од 30 земји за да обезбеди привремено сместување за десетици илјади граѓани кои останаа без своите домови по разорниот земјотрес што во неделата го погоди југоисточниот ...

Турција побара помош од 30 земји по земјотресот

+инфо - 26.10.2011

Турција побара помош од повеќе од 30 земји кои би можеле да обезбедат привремено сместување на десетина илјади граѓани кои останаа без домовите по разорниот земјотрес во неделата.

Помош од 100 илјади евра од Македонија за Турција

Кирилица - 26.10.2011

Владата на Македонија донесе одлука со 100.000 евра да помогне во санирањето на големите штети предизвикани од тешкиот земјотрес во Турција Како што соопшти владината прес-служба, министерот без ...

Ердоган: Лошиот квалитет на градба причина за големиот број жртви

Курир - 26.10.2011

Лошиот начин на градење на зградите се една од главните причини за трагичните последици од катастрофалниот земјотрес, смета турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган.

Повеќемина преживеани, меѓу кои и двонеделно бебе

МРТ - 26.10.2011

Осумнаесетгодишен студент бил изваден повреден, но жив, од под урнатините на станбена зграда 61 часа по разурнувачкиот земјотрес, соопштија турските медиуми.

Ограбени 17 камиони со помош за жртвите од земјотресот во Турција

Курир - 26.10.2011

Засега непознати лица ограбиле 17 камиони со хуманитарна помош наменета за настраданите во земјотресот што во неделата го погоди реонот на градот Ван во источниот дел на Турција.

Продолжува потрагата по преживеани во Турција, земјата ја погоди уште еден силен земјотрес

Inpress - 26.10.2011

Анкара, 26. октомври 2011 (ИНПРЕС) Секундарен земјотрес со интензитет од 5,4 степени ја погоди југоисточната турска провинција Ван.

Турција- се уште трае потрагата по преживеани од земјотресот

Р.С.Европа - 26.10.2011

Спасувачите во Турција се уште спасуваат преживеани од под урнатините по земјотресот, кој во неделата го погоди регионот Ван. Досега од под урнатините се извлечени тела на 459 починати луѓе.

Македонија испраќа помош за настраданите од земјотресот во Турција

Р.С.Европа - 26.10.2011

Парична помош од 100 илјади евра Макеоднија ќе испрати во Турција за поддршка на настраданите и санирање на големите штети предизвикани од земјотрес во провинцијата Ван, одлучи Владата.

Повеќемина преживеани, меѓу кои и двонеделно бебе, извадени од под урнатините во Ван

Сител - 26.10.2011

Осумнаесетгодишен студент бил изваден повреден, но жив, од под урнатините на станбена зграда 61 часа по разурнувачкиот земјотрес, соопштија турските медиуми.

Расте бројот на жртвите од земјотресот во Турција

Кајгана - 26.10.2011

Според најновите податоци, во земјотресот со магнитуда од 7,2 степени според Рихтер, што во неделата ја погоди Турција, загинале најмалку 459 луѓе.

Земјотрес ја погоди Фукушима

Нетпрес - 26.10.2011

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтер ја погоди јапонската префектура Фукушима, која во март беше погодена од силен земјотрес и цунами, кога повеќе од 21.000 лица загинале или се водат ...

Турција бара меѓународна помош за Ван

Курир - 26.10.2011

Владата на Турција доцна синоќа ја повика меѓународната заедница да помогне во ликвидирањето на последиците од земјотресот во округот Ван.

Нови преживеани во Турција

Алфа - 26.10.2011

Продолжува потрагата по преживеани по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтер, кој ја погоди источна Турција.

Земјотрес во Индонезија

Кајгана - 26.10.2011

Земјотрес со магнитуда од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди Индонезија, јавуваат агенциите. Според Националниот сеизмолошки институт на САД, епицентарот на земјотресот бил на околу 171 ...

Во земјотресот во Турција 432 загинати

Нетпрес - 26.10.2011

Според најновите податоци, во разорниот земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтер што во неделата ја погоди југоисточна Турција, загинаа 432 лица.

Турција бара меѓународна помош за настраданите од земјотресот

Р.С.Европа - 26.10.2011

Турција бара меѓународна помош за справување со последиците од катастрофалниот земјотрес, откако првично сметаше дека нема да и биде потребна.

Турција побара помош

Кајгана - 26.10.2011

Турција побара помош од повеќе од 30 земји кои би можеле да обезбедат привремено сместување на десетина илјади граѓани кои останаа без домовите по разорниот земјотрес во неделата.

Турција побара помош од 30 земји по силниот земјотрес

Press24 - 26.10.2011

Македонија веќе испрати парична помош во висина од 100.000 евра Турција побара помош од повеќе од 30 земји за да обезбеди привремено сместување за десетици илјади граѓани кои останаа без домови во ...

Турција побара помош од 30 земји

Нетпрес - 26.10.2011

Турција побара помош од повеќе од 30 земји за да обезбеди привремено сместување за десетици илјади граѓани кои останаа без своите домови по разорниот земјотрес што во неделата го погоди југоисточниот ...

Млада жена спасена од урнатините 66 часа по земјотресот во Турцијa

Inpress - 26.10.2011

Анкара, 26. октомври 2011 (ИНПРЕС) 27-годишна учителка беше извадена жива од урнатините 66 часа по земјотресот кој ја погоди источната турска провинција Ван, објавија локалните медиуми.

Студент и учителка извлечени од под урнaтините од земјотресот во Турција

Сител - 26.10.2011

Се слави секој спасен живот. 18-годишен студент бил извлечен повреден, но жив, од под урнатините на станбена зграда, по 61 час од разорниот потрес кој ја погоди турската област Ван.

Осумнаесетгодишен студент изваден од под урнатините во Ван

+инфо - 26.10.2011

Осумнаесетгодишен студент бил изваден повреден, но жив, од под урнатините на станбена зграда 61 час по разурнувачкиот земјотрес, јавија турските медиуми.

Ердоган: Лошиот квалитет на градба причина за големиот број жртви при земјотресот во Ван

Сител - 26.10.2011

Лошиот начин на градење на зградите се една од главните причини за трагичните последици од катастрофалниот земјотрес што во неделата го погоди реонот на градот Ван во југоисточниот дел на Турција, ...

Ердоган: Неквалитетните градби причина за последиците од земјотресот

Р.С.Европа - 26.10.2011

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган смета дека една од причините за трагичните последици од катастрофалниот земјотрес е лошиот начин на градење на зградите.

Ограбени 17 камиони со помош за жртвите од земјотресот во Турција

Press24 - 26.10.2011

Како што информира директорот на турската Црвена полумесечина, Ахмет Љутви Акер, камионите биле ограбени вчера и завчера во Ван и во соседниот регион Ерџиш Засега непознати лица ограбиле 17 камиони ...

Ограбени 17 камиони на Црвениот крст во Турција

Inpress - 26.10.2011

Анкара, 26. октомври 2011 (ИНПРЕС) Седумнаесет камиони со хуманитарна помош на турскиот црвен крст беа разграбени во источниот дел на земјата, соопшти директорот на организацијата Ахмет Акер.

Во земјотресот во Турција 432 загинати

Точка - 26.10.2011

Според најновите податоци, во разорниот земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтер што во неделата ја погоди југоисточна Турција, загинаа 432 лица.

Помош од 100.000 евра од Македонија за Турција

Канал 77 - 26.10.2011

Владата на Македонија донесе одлука со 100.000 евра да помогне во санирањето на големите штети предизвикани од тешкиот земјотрес во Турција.

Слабиот квалитет на градбите причина за катастрофални последици во земјотресот што ја погоди Турција

Sky - 26.10.2011

Реџеп Таип Ердоган, премиер на Турција како една од причините за трагедијата од катастрофалниот земјотрес го смета лошиот начин на градење на зградите.

Учителка и студент спасени од под урнатините во Турција

Sky - 26.10.2011

Спасувачките екипи во Турција денеска од под урнатините извлекоа 27 годишна учителка и 18 годишен студент, 66 часа по катастрофалниот земјотрес што ја погоди источната покраина Ван во Турција, јавија ...

Ограбени седумнаесет камиони на Турскиот црвен крст

Sky - 26.10.2011

Ограбени седумнаесет камиони кои носеле хуманитарна помош за настраданите во Турција по катастрофалниот земјотрес. Станува збор за камиони на Турскиот црвен крст, кои биле буквално опљачкани од ...

Турција побара помош од 30 земји

Точка - 26.10.2011

Турција побара помош од повеќе од 30 земји за да обезбеди привремено сместување за десетици илјади граѓани кои останаа без своите домови по разорниот земјотрес што во неделата го погоди југоисточниот ...

Фукушима погодена од нов земјотрес

Sky - 26.10.2011

5.2 степени изнесуваше јачината на земјотресот што ја погоди провинцијата Фокушима во Јапонија. Во март оваа година истата провинција беше погодена од силен земјотрес и цунами кои одзедоа 21.000 ...

Земјотрес ја погоди Фукушима

Точка - 26.10.2011

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтер ја погоди јапонската префектура Фукушима, која во март беше погодена од силен земјотрес и цунами, кога повеќе од 21.000 лица загинале или се водат ...

Спасено бебе, бројот на жртвите надмина 430

Н.Македонија - 26.10.2011

Девојче старо само две недели е извлечено живо од под урнатините во Ерџис. Спасени се и мајката и бабата на бебето Азра ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИСТОЧНА ТУРЦИЈА Спасувачките сили вчера успеаја да извлечат ...

Турската Влада бара меѓународна помош за Ван

Идивиди - 26.10.2011

Анкара, 25 октомври 2011 (МИА) - Владата на Турција денеска ја повика меѓународната заедница да помогне во ликвидирањето на последиците од земјотресот во округот Ван.

Најмалку 279 мртви во земјотресот во Турција, стотици исчезнати

Дневник - 25.10.2011

Спасувачките екипи и натаму се во потрага по жртви и преживеани и ги пребаруваат урнатините на зградите од разурнувачкиот земјотрес во кој на југоистокот на Турција загинаа најмалку 279 лица, додека ...

Најмалку 279 мртви во земјотресот во Турција, стотици лица исчезнати

24 Вести - 25.10.2011

Спасувачките екипи и натаму се во потрага по жртви и преживеани и ги пребаруваат урнатините на зградите од разурнувачкиот земјотрес во кој на југоистокот на Турција загинаа најмалку 279 лица, додека ...

Продолжува битката за затрупаните, над 360 загинати во земјотресот во Турција

Вест - 25.10.2011

При земјотресот што во неделата го погоди реонот на градот Ван во југоисточниот дел на Турција, според најновите податоци загинаа најмалку 366 лица, а 1.301 се повредени, соопшти денеска турска ...

Најмалку 366 загинати и 1.301 повредени во земјотресот во Турција

Утрински - 25.10.2011

Во земјотересот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала, што во неделата го погоди округот Ван во југоисточниот дел на Турција се урнале вкупно 2.262 објекти, соопшти Службата за ...

Бебе старо 14 дена извадено живо од урнатините

Дневник - 25.10.2011

Бебе старо 14 дена беше извадено живо од под урнатините, 46 часа по земјотресот во југоисточниот турски округ Ван. Спасувачите веруваат дека постои голема веројатност дека е жива и мајката на детето ...

Бебе старо 14 дена извадено живо од под урнатините 46 часа по земјотресот во Турција

24 Вести - 25.10.2011

Бебе старо 14 дена беше извадено живо од под урнатините, 46 часа по земјотресот во југиосточниот турски округ Ван. Спасувачите веруваат дека постои голема веројатност дека е жива и мајката на детето ...

Чудо во Турција - новороденче спасено по 46 часа под урнатини

Телма - 25.10.2011

- Бебе старо 14 дена беше извадено живо од под урнатините, 46 часа по земјотресот во југиосточниот турски округ Ван. Спасувачите веруваат дека постои голема веројатност дека е жива и мајката на ...

Битка за стотици затрупани луѓе

Дневник - 25.10.2011

Билансот на жртви вчера попладне беше 239 загинати, но се сметаше дека уште стотици луѓе загинале во земјотресот со интензитет од 7,2 Рихтерови степени околу градовите Ерџис и Ван Спасувачите вчера ...

Турција ги брои жртвите

Утрински - 25.10.2011

Над сто последователни шока го потресоа регионот зафатен од земјотресот АНКАРА – Во силниот земјотрес што го погоди југоисточниот дел на Труција се стравува дека загинале околу 1.000 луѓе, но досега ...

Потрагата по преживеани во земјотресот во Турција продолжува

Deutsche Welle - 25.10.2011

На истокот на Турција продолжува битката за човечки животи. Спасувачките екипи работат деноноќно за да извлечат уште некој преживеан од под урнатините.

Бебе старо две недели извлечено живо од урнатините во Турција!

Канал5 - 25.10.2011

Дека чуда се случуваат, зборува и фактот дека катастрофалниот земјотрес го преживеала и мајката на Азра, Семиха Карадуман и уште две нејзини деца, кои биле извлечени неколку часа претходно.

Од урнатините извадено бебе старо 14 дена

Утрински - 25.10.2011

Бебе старо 14 дена беше извадено живо од под урнатините, 46 часа по земјотресот во југоисточниот турски округ Ван. Спасувачите веруваат дека постои голема веројатност дека е жива и мајката на детето ...

Чудата продолжуваат: Од урнатините извлечени и мајката и бабата на малата хероина Азра

Канал5 - 25.10.2011

Неколку часа по неверојатното спасување на малата Азра,бебето од само две недели кое 46 часа преживеа под урнатините, спасувачките екипи со надчовечки напори успеале да ги извлечат живи и нејзината ...

Затвореници кренаа бунт во градот Ван, погоден од земјотрес

Телма - 25.10.2011

Во затворот во турскиот град Ван, кој беше погоден од земјотресот, вечерва се слушнаа истрели, два дена откако 200 затвореници поради хаосот предизвикан од земјотресот, избегаа од ќелиите.

Владата ќе испрати 100 илјади евра помош во Турција

Утрински - 25.10.2011

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100.000 евра, како финансиска поддршка за настраданите и санирање на големите штети ...

Македонија ќе испрати 100 илјади евра за настраданите во земјотресот во Турција

24 Вести - 25.10.2011

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100.000 евра, како финансиска поддршка за настраданите и санирање на големите штети ...

Бебе старо 14 дена извадено живо од под урнатините 46 часа по земјотресот во Турција

Вест - 25.10.2011

Бебе старо 14 дена беше извадено живо од под урнатините, 46 часа по земјотресот во југиосточниот турски округ Ван. Спасувачите веруваат дека постои голема веројатност дека е жива и мајката на детето ...

Бебе старо 14 дена извадено живо од под урнатините 46 часа по земјотресот во Турција

МРТ - 25.10.2011

Бебе старо 14 дена беше извадено живо од под урнатините, 46 часа по земјотресот во југиосточниот турски округ Ван. Спасувачите веруваат дека постои голема веројатност дека е жива и мајката на детето ...

Македонија ќе испрати 100 илјади евра за настраданите во земјотресот во Турција

Сител - 25.10.2011

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100.000 евра, како финансиска поддршка за настраданите и санирање на големите штети ...

Најмалку 279 мртви во земјотресот во Турција, стотици лица исчезнати

МРТ - 25.10.2011

Спасувачките екипи и натаму се во потрага по жртви и преживеани и ги пребаруваат урнатините на зградите од разурнувачкиот земјотрес во кој на југоистокот на Турција загинаа најмалку 279 лица, додека ...

Македонија ќе донира 100 илјади евра за Турција

Press24 - 25.10.2011

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100.000 евра, како финансиска поддршка за настраданите и санирање на големите штети ...

Македонија ќе испрати 100 илјади евра за настраданите во земјотресот во Турција

МРТ - 25.10.2011

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100.000 евра, како финансиска поддршка за настраданите и санирање на големите штети ...

Најмалку 279 мртви во земјотресот во Турција, стотици лица исчезнати

Сител - 25.10.2011

Спасувачките екипи и натаму се во потрага по жртви и преживеани и ги пребаруваат урнатините на зградите од разурнувачкиот земјотрес во кој на југоистокот на Турција загинаа најмалку 279 лица, додека ...

Спасена мајката на бебето што го преживеа земјотерсот во Ван

+инфо - 25.10.2011

Турските спасувачки екипи денеска ја извадија од под урнатините жената, чии бебе беше спасено 46 часа по земјотресот што го погоди округот Ван.

Бројот загинати во земјотресот во Труција надмина 200

Кирилица - 25.10.2011

Според досегашните податоци, 117 смртни случаи се регистрирани во градот Ерџиш, а уште сто има во Ван. Според министерот Сахин, со разни тежини на повреди регистрирани се најмалку 1.090 луѓе Турските ...

ФОТО: Најмалку 279 загинати во земјотресот во Турција, стотици исчезнати

Нетпрес - 25.10.2011

Бројот на жртви во земјотресот што во неделата ја погоди Турција се искачи на 279, додека околу 1.300 се повредени. Спасувачките екипи и натаму се во потрага по жртви и преживеани и ги пребаруваат ...

Најмалку 279 мртви во Турција, стотици исчезнати

Курир - 25.10.2011

Спасувачките екипи и натаму се во потрага по жртви и преживеани и ги пребаруваат урнатините на зградите од разурнувачкиот земјотрес во кој на југоистокот на Турција загинаа најмалку 279 лица, додека ...

Во Турција се урнале над 2.200 објекти, бројот на жртвите расте

Курир - 25.10.2011

При земјотресот што во неделата го погоди реонот на градот Ван во југоисточниот дел на Турција, според најновите податоци загинаа најмалку 366 лица, а 1.301 се повредени, соопшти денеска турска ...

Расте бројот загинати во земјотресот во Турција

Кајгана - 25.10.2011

Повеќе од 279 загинати и голем број повредени е досегашниот биланс на катастрофалниот земјотрес кој вчера го погоди регионот на Ван во Источна Турција со интензитет од 7,2 по Рихтер, а се стравува ...

Најмалку 366 загинати и 1.301 повредени во земјотресот во Турција

МРТ - 25.10.2011

При земјотресот што во неделата го погоди реонот на градот Ван во југоисточниот дел на Турција, според најновите податоци загинаа најмалку 366 лица, а 1.301 се повредени, соопшти денеска турска ...

Расте бројот на загинати и повредени од земјотресот во Турција

Press24 - 25.10.2011

Според Службата, при земјотересот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала, во округот Ван се урнале вкупно 2.262 објекти.

Бројот на жртвите во Турција достигна 366

Кајгана - 25.10.2011

Бројот на жртвите од земјотресот што во неделата ја погоди провинцијата Ван во југоисточна Турција, според последните податоци од вторникот претпладне изнесува 366 мртви и повеќе од 1.300 ранети ...

Бебе старо 14 дена извадено живо од под урнатините 46 часа по земјотресот во Турција

Сител - 25.10.2011

Бебе старо 14 дена беше извадено живо од под урнатините, 46 часа по земјотресот во југиосточниот турски округ Ван. Спасувачите веруваат дека постои голема веројатност дека е жива и мајката на детето ...

Новиот биланс на загинати во Турција се искачи на 366 лица

Нетпрес - 25.10.2011

Според најновите податоци, бројот на лица кои го загубија животот во земјотресот во Турција се искачи на 366 лица, а околу 1.300 се повредени.

Чуда се случуваат: Спасено новороденче по 47 часа поминати под урнатините

Нетпрес - 25.10.2011

Бебе, старо само две недели, по 47 часа поминати под урнатините било спасено живо, јавуваат турските медиуми. Спасувачката акција во Турција трае од неделата кога земјата ја погоди силен земјотрес и ...

ФОТО: Новороденче извадено од под урнатините во Турција

Press24 - 25.10.2011

Новороденче кое има само 14 дена беше извадено живо од под урнатините- 46 часа по земјотресот во југиосточниот турски округ Ван.

Спасено новороденче од урнатините во Турција

Р.С.Европа - 25.10.2011

Спасувачките екипи во Турција спасиле новороденче од под урнатините по 48 часа од земјотресот што го погоди југоисточниот дел на Турција.

Над 279 мртви во земјотресот во Турција, стотици исчезнати

+инфо - 25.10.2011

Спасувачките екипи и натаму се во потрага по жртви и преживеани и ги пребаруваат урнатините на зградите од разурнувачкиот земјотрес во кој на југоистокот на Турција загинаа најмалку 279 луѓе, додека ...

Владата испрати 100 илјади евра помош за земјотресот во Турција

Нетпрес - 25.10.2011

Владата на Македонија на денешната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100.000 евра како финансиска поддршка за настраданите и санирање на големите штети предизвикани од ...

Спасено бебе два дена по земјотресот во Турција

Кајгана - 25.10.2011

Бебе старо две недели денеска беше извлечено од под урнатите куќи на истокот од Турција, срушени за време на земјотресот кој однесе најмалку 366 животи, а спасена е и една трудница и нејзините две ...

Бебе преживеа 46 часа под урнатините по земјотресот во Турција

+инфо - 25.10.2011

Бебе старо 14 денови беше извадено живо од под урнатините, 46 часа по земјотресот во југиосточниот турски округ Ван. Спасувачите веруваат дека постои голема веројатност дека е жива и мајката на ...

Македонија испраќа парична помош за настраданите во Турција

Курир - 25.10.2011

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100.000 евра, како финансиска поддршка за настраданите и санирање на големите штети ...

Помош од 100.000 евра од Македонија за Турција

Кајгана - 25.10.2011

Владата на Македонија донесе одлука со 100.000 евра да помогне во санирањето на големите штети предизвикани од тешкиот земјотрес во Турција.

Македонија ќе донира 100 илјади евра за Турција

Р.С.Европа - 25.10.2011

Македонската Влада на денешната седница донесе одлука да испрати парична помош од 100.000 евра, за настраданите и санирање на големите штети предизвикани од тешкиот земјотрес во Турција.

Владата испраќа 100.000 евра помош на Турција

+инфо - 25.10.2011

Владата на Македонија на денешната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100.000 евра како финансиска поддршка за настраданите и санирање на големите штети предизвикани од ...

Чудо во Турција: Новороденче извадено живо после 47 часа под урнатини

Таратур - 25.10.2011

Се помалку има време за преживеани под урнатините, а додатен проблем за Турците може да биде и лошото време, бидејќи за утре е најавен снег.

Спасена мајката на бебето што го преживеа земјотресот

Курир - 25.10.2011

Турските спасувачки екипи денеска ја извадија од под урнатините жената, чии бебе беше спасено 46 часа по земјотресот што го погоди округот Ван.

Спасени три генерации од под урнатините во Турција

Алфа - 25.10.2011

Новороденче, старо само 15 дена, денеска е спасено од под урнатините во Турција, цели 48 часа по силниот земјотрес. Спасувачите живи ги извлекоа и мајката и бабата на бебето од урнатините на една ...

Речиси 450 тела се извлечени под урнатините во Турција

Р.С.Европа - 25.10.2011

Турските власти соопштија дека бројот на загинати при земјотресот во провинцијата Ван изнесува речиси 450. Спасувачките екипи тврдат дека по 48 часа од земјотресот шансите да се пронајдат живи луѓе ...

Турција - спасувачките операции по земјотресот продолжуваат

Р.С.Европа - 25.10.2011

Спасувачките операции и натаму се во тек по разурнувачкиот земјотрес во кој на југоистокот на Турција загинаа најмалку 279 лица, додека околу 1.300 се повредени.

Најмалку 366 загинати и 1.301 повредени во земјотресот во Турција

Кирилица - 25.10.2011

При земјотресот што во неделата го погоди реонот на градот Ван во југоисточниот дел на Турција, според најновите податоци загинаа најмалку 366 лица, а 1.301 се повредени, соопшти денеска турска ...

Расте бројот на жртви од земјотресот во Турција

Глас на Америка - 25.10.2011

Бројот на жртвите во моментов изнесува 432 лица со најмалку 1.300 ...

Расте бројот на загинати во земјотресот во Турција

Алфа - 25.10.2011

Повеќе од 279 загинати и голем број повредени е досегашниот биланс на катастрофалниот земјотрес кој вчера го погоди регионот на Ван во Источна Турција со интензитет од 7,2 по Рихтер, а се стравува ...

Чудо во Турција: Новороденче извадено живо од под урнатините (ФОТО)

Курир - 25.10.2011

Бебе старо 14 дена беше извадено живо од под урнатините, 46 часа по земјотресот во југиосточниот турски округ Ван. Спасувачите веруваат дека постои голема веројатност дека е жива и мајката на детето ...

Најмалку 366 загинати и 1301 повредени во земјотресот во Турција

Inpress - 25.10.2011

Анкара, 25. октомври 2011 (ИНПРЕС) При земјотресот што во неделата го погоди реонот на градот Ван во југоисточниот дел на Турција, според најновите податоци загинаа најмалку 366 лица, а 1.301 се ...

Новиот биланс на загинати во Турција се искачи на 366 лица

Сител - 25.10.2011

Според најновите податоци, бројот на лица кои го загубија животот во земјотресот во Турција се искачи на 366 лица, а околу 1.300 се повредени.

Бебе старо 14 дена извадено живо од под урнатините 46 часа по земјотресот во Турција (Фото)

Inpress - 25.10.2011

Анкара, 25. октомври 2011 (ИНПРЕС) Бебе старо 14 дена беше извадено живо од под урнатините, 46 часа по земјотресот во југиосточниот турски округ Ван.

Извадено живо бебе од под урнатините по земјотресот во Турција

Алфа - 25.10.2011

Бебе старо 14 дена беше извадено живо од под урнатините, 46 часа по земјотресот во југиосточниот турски округ Ван. Спасувачите веруваат дека постои голема веројатност дека е жива и мајката на детето ...

Најмалку 279 мртви во земјотресот во Турција, стотици лица исчезнати

Канал 77 - 25.10.2011

Спасувачките екипи и натаму се во потрага по жртви и преживеани и ги пребаруваат урнатините на зградите од разурнувачкиот земјотрес во кој на југоистокот на Турција загинаа најмалку 279 лица, додека ...

Чуда се случуваат: Спасено новороденче по 47 часа поминати под урнатините

Точка - 25.10.2011

Бебе, старо само две недели, по 47 часа поминати под урнатините било спасено живо, јавуваат турските медиуми. Спасувачката акција во Турција трае од неделата кога земјата ја погоди силен земјотрес и ...

Македонија ќе и помага на Турција со 100.000 евра

Sky - 25.10.2011

Македонската Влада донесе одлука со која ќе и се помогне на Турција со 100.000 евра. Парите ќе бидат наменети за санирање на големите штети предизвикани од силниот земјотрес во Турција.

Спасено е новороденче после два дена поминати под урнатините (видео)

Sky - 25.10.2011

Новороденче, старо само 15 дена, денеска е спасено, извлечено е од урнатините 48 часа после земјотресот, кој го погоди источниот дел на Турција, јавуваат турските телевизии.

Новиот биланс на загинати во Турција се искачи на 366 лица

Точка - 25.10.2011

Според најновите податоци, бројот на лица кои го загубија животот во земјотресот во Турција се искачи на 366 лица, а околу 1.300 се повредени.

Владата испрати 100 илјади евра помош за земјотресот во Турција

Точка - 25.10.2011

Владата на Македонија на денешната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100.000 евра како финансиска поддршка за настраданите и санирање на големите штети предизвикани од ...

Мајката и бабата на новороденчето извлечени од под урнатините во Турција

Sky - 25.10.2011

По спасувањето на малечката Азра која беше два дена заробена под урнатините предизвикани од силниот земјотрес кој ја погоди Турција денеска се спасени и нејзината мајка и нејзината баба.

ФОТО: Најмалку 279 загинати во земјотресот во Турција, стотици исчезнати

Точка - 25.10.2011

Бројот на жртви во земјотресот што во неделата ја погоди Турција се искачи на 279, додека околу 1.300 се повредени. Спасувачките екипи и натаму се во потрага по жртви и преживеани и ги пребаруваат ...

Извлечени речиси 450 тела од урнатините во Турција

Sky - 25.10.2011

Бројот на загинати при земјотресот во провинцијата Ван во Турција се искачи на речиси 450. Спасувачките екипи тврдат дека по 48 часа од земјотресот, шансите за да се пронајдат живи луѓе под ...

Спасувачките екипи во трка со времето

Н.Македонија - 25.10.2011

Најтешко е погоден градот Ерчис, каде што целосно се урнати најмалку 80 згради, меѓу кои и студентски дом ПО ГОЛЕМИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА Најмалку 270 лица загинаа, а над 1.300 биле повредени во ...

Бебе старо 14 дена извадено живо од под урнатините

Идивиди - 25.10.2011

46 часа по земјотресот во Турција Анкара, 25 октомври 2011 (МИА) - Бебе старо 14 дена беше извадено живо од под урнатините, 46 часа по земјотресот во југоисточниот турски округ Ван.

Најмалку 279 мртви, стотици лица исчезнати

Идивиди - 25.10.2011

Анкара, 25 октомври 2011 (МИА) - Спасувачките екипи и натаму се во потрага по жртви и преживеани и ги пребаруваат урнатините на зградите од разурнувачкиот земјотрес во кој на југоистокот на Турција ...

Земјотрес почувствуван во Битола

Телма - 24.10.2011

Земјотрес со јачина од четири степени според Европската макросеизмичка скала-1998 е регистриран денеска 120 киломтери јужно од Скопје, во битолското епицентрално подрачје.

Катастрофален земјотрес во Турција, најмалку 300 мртви

Вест - 24.10.2011

Официјално, бројот на жртви од земјотресот во округот Ван во Турција се околу 300, но турските медиуми објавуваат бројка 500 и 1.000.

Расте бројот на жртви од земјотресот во Турција

Deutsche Welle - 24.10.2011

Турското министерство за внатрешни работи посочи дека до сега биле пронајдени околу 200 жртви на вчерашниот силен земјотрес што го погоди градот Ван на југоистокот на земјата.

Земјотрес од четири степени почувствуван во Битола и околината

Вест - 24.10.2011

Земјотрес со јачина од четири степени е регистриран денеска 120 киломтери јужно од Скопје, во битолското подрачје. Според Сеизмолошката опсерваторија при Природно - математичкиот факултет во Скопје, ...

Борба за преживеани по земјотресот во Турција – се откопуваат луѓе затрупани во урнатините

Канал5 - 24.10.2011

Под урнатините досега се пронајдени телата на 264 загинати, но бројот расте. Турскиот министер за внатрешни работи Идрис Наим Сахин соопшти дека се стравува оти бројот на загинати може да биде ...

Земјотрес од четири степени во Битола

Утрински - 24.10.2011

Земјотрес со јачина од четири степени според Европската макросеизмичка скала е регистриран денеска во битолското епицентрално подрачје, на 120 километри јужно од Скопје.

Турција: Спасувачките екипи во трка со времето

Deutsche Welle - 24.10.2011

Во земјотресот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала во источна Турција досега загинале 264 лица, а 1300 се повредени.

Турција - не се знае бројот на луѓето под урнатините

Телма - 24.10.2011

Во силниот земјотрес кој вчера го погоди југоисточниот дел на Турција, се стравува дека загинале околу 1.000 луѓе, но досега се пронајдени повеќе од 200 тела, а над илјада се повредни.

Земјотрес од 4 степени во битолско

Inpress - 24.10.2011

Скопје, 24. окотмври 2011 (ИНПРЕС) Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно- математичкиот факултет во Скопје, утрово во 08:49 часот, регистрираа земјотрес.

Писмо со сочувство од Ахмети до Ердоган

Курир - 24.10.2011

Претседателот на ДУИ Али Ахмети упати писмо со сочувство до турскиот премиер Реџеп Таип Ердогоан за жртвите од вчерашниот земјотрес.

Бројот загинати во земјотресот во Труција надмина 200

Кајгана - 24.10.2011

Според досегашните податоци, 117 смртни случаи се регистрирани во градот Ерџиш, а уште сто има во Ван. Според министерот Сахин, со разни тежини на повреди регистрирани се најмалку 1.090 луѓе.

Турција: Снимил како земјотресот му го “тресе“ станот

Нетпрес - 24.10.2011

Бројот на жртви во силниот земјотрес со интензитет од 7, 2 степени во Турција и понатаму расте. На интернет се појавија голем број на снимки од земјотресот што го погоди сиромашниот југоисток на ...

Земјотрес утринава ја стресе Битола

+инфо - 24.10.2011

Земјотрес со јачина од четири степени според Европската макросеизмичка скала е регистриран денеска 120 километри јужно од Скопје, во битолското епицентрално подрачје.

Видео снимка од силниот земјотрес во Турција

Курир - 24.10.2011

Жител на Турција со својот мобилен телефон, вчера го снимил силниот земјотрес кој го погоди југоисточниот дел на Турција.

Ахмети му пиша писмо со сочуство на Ердоган

Press24 - 24.10.2011

Претседателот на ДУИ Али Ахмети упати писмо со сочувство до турскиот премиер Реџеп Таип Ердогоан за жртвите од вчерашниот земјотрес.

Земјотрес со јачина од четири степени почувствуван утрово во Битола

Алфа - 24.10.2011

Земјотрес со јачина од четири степени според Европската макросеизмичка скала-1998 е регистриран денеска 120 киломтери јужно од Скопје, во битолското епицентрално подрачје.

Над 260 тела се извлечени под урнатините во Турција

Р.С.Европа - 24.10.2011

Турскиот вицепремиер Бесир Аталај денеска изрази жалење што бројот на жртви од земјотресот е зголемен и што се очекува уште да расте.

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција надмина 200 лица

МРТ - 24.10.2011

Во силниот земјотрес кој вчера го погоди југоисточниот дел на Турција, се стравува дека загинале околу 1.000 луѓе, но досега се пронајдени повеќе од 200 тела, а над илјада се повредни.

Сочуство од лидерот на ДУИ до премиерот на Турција за жртвите од земјотресот

МРТ - 24.10.2011

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети упати писмо со сочувство до премиерот на Република Турција Реџеп Таип Ердогоан за жртвите од вчерашниот земјотрес во Источна Турција.

Ахмети изрази сочувство на турскиот премиер

Нетпрес - 24.10.2011

Претседателот на Демократската унија за интеграција испрати писмо со сочувство до турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган заради големиот број жртви од силниот земјотрес кој ја зафати неговата земја.

Над 270 тела извлечени од под урнатините во Турција (фото+видео)

+инфо - 24.10.2011

Турскиот вицепремиер Бесир Аталај денеска изрази жалење што бројот на жртви од земјотресот е зголемен и што може да достигне 1.000.

Во Турција се трага по луѓе под урнатините

Алфа - 24.10.2011

Турските спасувачки екипи сe уште се обидуваат да стигнат до стотиците луѓе за кои се верува дека се заробени под урнатините по вчерашниот земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтер.

Земјотрес ги разбуди Битолчани

Курир - 24.10.2011

Земјотрес со јачина од четири степени според Европската макросеизмичка скала-1998 е регистриран денеска 120 киломтери јужно од Скопје, во битолското епицентрално подрачје.

Земјотрес од четири степени почувствуван утрово во Битола и околината

МРТ - 24.10.2011

Земјотрес со јачина од четири степени според Европската макросеизмичка скала-1998 е регистриран денеска 120 киломтери јужно од Скопје, во битолското епицентрално подрачје.

Се зголемува бројот на загинати во земјотресот во Турција

Inpress - 24.10.2011

Анкара, 24. октомври 2011 (ИНПРЕС) Најмалку 217 луѓе загинаа, а над илјада се повредени во земјотресот со силина од 7,2 степени според Рихтер кој вчера ја погоди областа Ван, во источна Турција.

Во Турција во земјотресот загинаа над 200 лица

Р.С.Европа - 24.10.2011

Во силниот земјотрес што во неделата ја погоди турската источна провинција Ван загинаа 138 луѓе додека околу 350 се повредени,соошти синоќа турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Расте бројката на загинати во земјотресот во Турција

Алфа - 24.10.2011

Најмалку 138 луѓе загинаа а 350 се повредени во земјотресот со силина од 7,2 степени според Рихтер кој вчера ја погоди областа Ван, соопшти турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

ФОТО: Над 200 загинати од земјотресот во Турција

Курир - 24.10.2011

Во силниот земјотрес кој вчера го погоди југоисточниот дел на Турција, се стравува дека загинале околу 1.000 луѓе, но досега се пронајдени повеќе од 200 тела, а над илјада се повредни.

Во земјотресот во Турција загинаа над 200 луѓе

+инфо - 24.10.2011

Во силниот земјотрес што вчера ја погоди турската источна провинција Ван загинаа над 200 луѓе, додека околу 1.090 се повредени, сооштија денеска турските власти.

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција надмина 200 лица

Сител - 24.10.2011

Во силниот земјотрес кој вчера го погоди југоисточниот дел на Турција, се стравува дека загинале околу 1.000 луѓе, но досега се пронајдени повеќе од 200 тела, а над илјада се повредни.

Турција: Сними како земјотресот му го ’тресе’ станот

Таратур - 24.10.2011

Бројот на жртви во силниот земјотрес со интензитет од 7, 2 степени во Турција и понатаму расте. На интернет се појавија голем број на снимки од земјотресот што го погоди сиромашниот југоисток на ...

ВИДЕО: Најмалку 217 загинати во земјотресот во Турција

Нетпрес - 24.10.2011

Бројот на жртви во катастрофалниот земјотрес што вчера ја погоди источна Турција достигна 217, соопштил министерот за внатрешни работи, Идриз Наим Сахим.

Земјотрес со интензитет од 4 степени во Битола

Нетпрес - 24.10.2011

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно – математичкиот факултет во Скопје, утрово регистрирале земјотрес на 120 км јужно од Скопје, во битолското епицентрално подрачје.

Земјотрес од четири степени почувствуван утрово во Битола и околината

Сител - 24.10.2011

Земјотрес со јачина од четири степени според Европската макросеизмичка скала-1998 е регистриран денеска 120 киломтери јужно од Скопје, во битолското епицентрално подрачје.

Бугарија и понуди помош на Турција по разурнувачкиот земјотрес

Inpress - 24.10.2011

Софија/Анкара, 24. октомври 2011 (ИНПРЕС) Голем број земји и понудија помош на Турција по разурнувачкиот земјотрес со интензитет од 7,2 по Рихтер во источната провинција Ван во неделата.

Лидерот на ДУИ со писмо за сочуство до Турскиот премиер, по повод вчерашниот земјотрес

Sky - 24.10.2011

Али Ахмети, лидер на Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска упати писмо до премиерот на Република Турција Реџеп Таип Ердогоан.

Земјотрес со интензитет од 4 степени во Битола

Точка - 24.10.2011

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно – математичкиот факултет во Скопје, утрово регистрирале земјотрес на 120 км јужно од Скопје, во битолското епицентрално подрачје.

Расте бројот на загинати во земјотресот во Турција

Sky - 24.10.2011

Во разорниот земјотрес кој ја погоди југоисточна Турција, загинаа 270 луѓе, а повредени се повеќе од 1000, потврди министерот за внатрешни работи во Турција, Идрис Наим Сахин.

За време на земјотресот во Турција, побегнаа 200 затвореници

Sky - 24.10.2011

Околу 200 затвореници побегнаа од затвор во градот Ван, каде вчера е регистриран силен земјотрес. Околу 50 затвореници се вратиле во затвор откако ги посетиле нивните семејства, објави турскиот ...

Ахмети изрази сочувство на турскиот премиер

Точка - 24.10.2011

Претседателот на Демократската унија за интеграција испрати писмо со сочувство до турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган заради големиот број жртви од силниот земјотрес кој ја зафати неговата земја.

ВИДЕО: Најмалку 217 загинати во земјотресот во Турција

Точка - 24.10.2011

Бројот на жртви во катастрофалниот земјотрес што вчера ја погоди источна Турција достигна 217, соопштил министерот за внатрешни работи, Идриз Наим Сахим.

ВИДЕО: Турција: Снимил како земјотресот му го “тресе“ станот

Точка - 24.10.2011

Бројот на жртви во силниот земјотрес со интензитет од 7, 2 степени во Турција и понатаму расте. На интернет се појавија голем број на снимки од земјотресот што го погоди сиромашниот југоисток на ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција надмина 200 лица

Идивиди - 24.10.2011

Анкара, 24 октомври 2011 (МИА) - Во силниот земјотрес кој вчера го погоди југоисточниот дел на Турција, се стравува дека загинале околу 1.000 луѓе, но досега се пронајдени повеќе од 200 тела, а над ...