TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски: Граѓанското помирување е најголем предизвик

360 степени - 01.12.2019

„Наjголемиот предизвик за нас денеска е граѓанското помирување“, истакна претседателот на С. Македонија, Стево Пендаровски, во илинденското обраќање на свеченоста во Вила Водно. Тој дополни дека патот до помирувањето води преку правда за која е ...

ПОПУЛИЗАМ: Фотка за втор мандат на Пендаровски

Денешен - 29.11.2019

Почестен сум што добив примерок од книгата „Солза“ на младата Марија Јанчевска, објави денеска претседателот Стево Пендароски. – Креативноста на децата може да се преточи во дела, само со поддршка од возрасните.

Претседателот Пендаровски сподели импресии и фото албум од Конференцијата на ЦИВИЛ „Меѓу стремежите и реалноста“

CivilMedia - 29.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, на својата Фејсбук страница сподели импресии и фото албум од Конференцијата „Меѓу стремежите и реалноста“ посветена на постигнувањата, предизвиците и перспективите на граѓанското општество, на која тој учествуваше ...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новата хрватска амбасадорка

Макфакс - 28.11.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма и и посака успех на новоименуваната хрватска амбасадрорка во земјава, Нивес Тигањ. Како што информираат од неговиот кабинет, претседателот на средбата истакнал дека двете ...

Пендаровски очекува Македонија да започне преговори со ЕУ за време на претседавањето на Хрватска

Независен - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски изјави дека очекува Северна Македонија да започне пристапни преговори со ЕУ во првите шест месеци од идната година. Тогаш со Унијата ќе претседава Хрватска.

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новата амбасадорка од Хрватска во земјава

Слободен Печат - 28.11.2019

Притоа, како што соопшти претседателскиот Кабинет, Пендаровски истакна дека двете пријателски земји ги поврзува традиционално и искрено пријателство, вредности кои се клучни елементи за градење на побезбедна и попросперитетна иднина за граѓаните на ...

Пендаровски очекува Македонија да започне преговори со ЕУ за време на претседавањето на Хрватска

Press24 - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски изјави дека очекува Македонија да започне пристапни преговори со ЕУ во првите шест месеци од идната година. Тогаш со Унијата ќе претседава Хрватска. Пендаровски тоа го истакан примајќи го акредитивното писмо на новата ...

Одбрана и побогати денови за Македонија во НАТО

Слободен Печат - 28.11.2019

Покрај безбедна иднина и заедничко справување со модерните безбедносни закани, членството во НАТО значи и споделување заеднички вредности за чување на слободата, заедничко наследство, индивидуална слобода и владеење на правото, како и стабилни и ...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Република Хрватска, Тигањ

24Инфо - 28.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Република Хрватска во Република Северна Македонија, Нивес Тигањ.

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новата амбасадорка на Хрватска во земјава

CivilMedia - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Република Хрватска во Република Северна Македонија, Нивес Тигањ. Притоа, како што соопшти претседателскиот Кабинет, Пендаровски истакна дека двете ...

Пендаровски го отвори фестивалот „Игри без маска": Инклузијата на лицата со попреченост показател за развојот на една ...

Канал5 - 27.11.2019

Да не останеме само на желбите и соништата, да ги направиме нашите желби театарска претстава исполената со разбирање, помагање еден на друг и со безусловна љубов, рече Пендаровски. Инклузијата на лицата со попреченост е показател за развојот на една ...

Пендаровски го посети Државното правобранителство на Република Македонија

Канал5 - 27.11.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска го посети Државното правобранителство на Република Македонија. Државниот правобранител Фехми Стафа го информираше претседателот Пендаровски за тековните активности на ...

Пендаровски: Инклузијата на лицата со попреченост е показател за развојот на една држава, огледало на свеста

ТВ21 - 27.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска се обрати на отворањето на меѓународниот инклузивен драмски фестивал „Игри без маска“. „Моите раце, кои го споменувате, се исти како вашите, отворени за ракување и за дружење, ...

Димитров се сретна со Нивес Тигањ, новоименуваната амбасадорка на Хрватска во Република Македонија

Канал5 - 27.11.2019

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров денес ги прими копиите од акредитивните писма на новоименуваната вонредна и ополномоштена амбасадорка на Република Хрватска во Република Македонија, Н.Е. г-ѓа Нивес Тигањ.

Димитров ги прими акредитивните писма на новата хрватска амбасадорка Нивес Тигањ

ММС - 27.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес ги прими копиите од акредитивните писма на новоименуваната вонредна и ополномоштена амбасадорка на Република Хрватска во Скопје, Нивес Тигањ.

Пендаровски ќе го отвори фестивалот „Игра без маска“

Сител - 27.11.2019

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски денеска ќе го отвори фестивалот „Игра без маска“. Фестивалот ќе се одржи во НУ Македонски народен театар во 11:00 ...

Миграцијата не е „тури-потпечи“ проблем кој ќе се реши со спинување

Окно - 27.11.2019

Главната опозициска партија официјално се произнесе околу една изјава на претседателот Стево Пендаровоски и зазеде ставови во јавноста за тоа чија е вината и како опозицијата ќе го реши проблемот со миграцијата, посебно на младите.

Фестивалот „Игра без маска” во МНТ ќе го отвори претседателот Пендаровски

Слободен Печат - 27.11.2019

Фестивалот ќе се одржи во НУ Македонски народен театар во 11:00 часот. Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ќе го отвори фестивалот „Игра без маска”. Фестивалот ќе се одржи во НУ Македонски народен театар во 11:00 ...

Пендаровски го отвори фестивалот „Игри без маска“: Инклузијата на лицата со попреченост показател за развојот на една ...

Сител - 27.11.2019

Инклузијата на лицата со попреченост е показател за развојот на една држава, огледало на свеста и совеста на едно општество и на сите негови граѓани, порача денеска претседателот Стево Пендаровски, кој како покровител го отвори овогодинешниот ...

Пендаровски на фестивалот „Игри без маска”: Инклузијата на лицата со попреченост е показател за развојот на една држава

Слободен Печат - 27.11.2019

Да не останеме само на желбите и соништата, да ги направиме нашите желби театарска претстава исполената со разбирање, помагање еден на друг и со безусловна љубов, рече Пендаровски. Инклузијата на лицата со попреченост е показател за развојот на една ...

Пендаровски го отвори фестивалот „Игри без маска“: Инклузијата на лицата со попреченост показател за развојот на една ...

А1 On - 27.11.2019

Инклузијата на лицата со попреченост е показател за развојот на една држава, огледало на свеста и совеста на едно општество и на сите негови граѓани, порача денеска претседателот Стево Пендаровски, кој како покровител го отвори овогодинешниот ...

Отворен фестивалот „Игри без маска“

МКД - 27.11.2019

„Инклузијата на лицата со попреченост е показател за развојот на една држава, огледало на свеста и совеста на едно општество и на сите негови граѓани, порача денеска претседателот Стево Пендаровски, кој како покровител го отвори овогодинешниот ...

Нивес Тигањ е новоименуваната амбасадорка на Хрватска во Македонија

Независен - 27.11.2019

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров денес ги прими копиите од акредитивните писма на новоименуваната вонредна и ополномоштена амбасадорка на Република Хрватска во Република Северна Македонија, Н.Е.

Пендаровски: Сета енергија да ја насочиме кон реформите во сферата на владеењето на правото

Слободен Печат - 27.11.2019

Државното правобранителство има исклучително важна улога која треба да се извршува во интерес на државата и на нејзините граѓани- рече Пендаровски. Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети Државното правобранителство на Република Северна ...

Средба Пендаровски-Стафа: Правосудниот систем треба да е заштитен од политички влијанија

Press24 - 27.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети Државното п равобранителство на Република Македонија. На средбата државниот правобранител Фехми Стафа го информирал претседателот Пендаровски за тековните активности на правобранителството, како и за ...

Пендаровски-Стафа: Правосудниот систем треба да е целосно заштитен од политички влијанија

Сител - 27.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети Државното правобранителство на Република Македонија. На средбата државниот правобранител Фехми Стафа го информирал претседателот Пендаровски за тековните активности на правобранителството, како и за ...

Новата хрватска амбасадорка во земјава ги предаде акредитивните писма

Слободен Печат - 27.11.2019

На амбасадорката Тигањ, Димитров и посака срдечно добредојде и желби за успешно извршување на новата дипломатска мисија во Македонија. Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров денес ги прими копиите од ...

Пендаровски ќе го отвори фестивалот „Игра без маска“

iPortal - 27.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ќе го отвори фестивалот „Игра без маска“. Фестивалот ќе се одржи во НУ Македонски народен театар во 11:00 ...

Пендаровски-Стафа: Правосудниот систем треба да е целосно заштитен од политички влијанија

CivilMedia - 27.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети Државното п равобранителство на Република Северна Македонија. На средбата државниот правобранител Фехми Стафа го информирал претседателот Пендаровски за тековните активности на правобранителството, ...

Обраќање на претседателот Пендаровски на отворањето на меѓународниот инклузивен драмски фестивал „Игри без маска”

24Инфо - 27.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска се обрати на отворањето на меѓународниот инклузивен драмски фестивал „Игри без маска” . Во продолжение го проследуваме интегралниот текст од обраќањето.

Пендаровски го отвори фестивалот „Игри без маска“: Инклузијата на лицата со попреченост показател за развојот на една ...

Опсервер - 27.11.2019

Инклузијата на лицата со попреченост е показател за развојот на една држава, огледало на свеста и совеста на едно општество и на сите негови граѓани, порача денеска претседателот Стево Пендаровски, кој како покровител го отвори овогодинешниот ...

Посета на претседателот Пендаровски на Државното правобранителство на Република Северна Македонија

24Инфо - 27.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го посети Државното правобранителство на Република Северна Македонија. Државниот правобранител Фехми Стафа го информираше претседателот Пендаровски за тековните активности на ...

Пендаровски ги отвори „Игри без маска“: Да ги направиме желбите театарска претстава исполнета со разбирање

Вечер Прес - 27.11.2019

„Да не останеме само на желбите и соништата, да ги направиме нашите желби театарска претстава исполнета со разбирање, помагање еден на друг и со безусловна љубов“, изјави претседателот Стево Пендаровски на отвоањето на овогодишниот Меѓународен ...

Пендаровски-Стафа: Правосудниот систем треба да е целосно заштитен од политички влијанија

Скопје инфо - 27.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети Државното правобранителство на Република Северна Македонија. На средбата државниот правобранител Фехми Стафа го информирал претседателот Пендаровски за тековните активности на правобранителството, ...

Пендаровски-Стафа: Правосудниот систем треба да е целосно заштитен од политички влијанија

Либертас - 27.11.2019

– Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети Државното правобранителство на Република Северна Македонија. На средбата државниот правобранител Фехми Стафа го информирал претседателот Пендаровски за тековните активности на правобранителството, ...

Димитров ги прими акредитивните писма на новата хрватска амбасадорка Нивес Тигањ

CivilMedia - 27.11.2019

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров денес ги прими копиите од акредитивните писма на новоименуваната вонредна и ополномоштена амбасадорка на Република Хрватска во Република Северна Македонија, Нивес Тигањ.

Пендаровски ќе се обрати во Собранието на 18 декември

Вечер Прес - 27.11.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски ќе се обрати пред пратениците во Собранието на 18 декември. На интернет страницата на Собранието стои дека Пендаровски ќе се обрати пред пратениците на 18 декември во 12.00 часот, во рамките на 122-та ...

Пендаровски на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Либертас - 27.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието. Ова е соопштено на агендата на собраниските активности на веб страницата на законодавниот дом.

Средба на МНР Никола Димитров со Нивес Тигањ, новоименуваната амбасадорка на Република Хрватска во Република Северна ...

24Инфо - 27.11.2019

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров денес ги прими копиите од акредитивните писма на новоименуваната вонредна и ополномоштена амбасадорка на Република Хрватска во Република Северна Македонија, Н.Е.

Пендаровски ќе го отвори фестивалот „Игра без маска“

Локално - 27.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ќе го отвори фестивалот „Игра без маска“. Фестивалот ќе се одржи во НУ Македонски народен театар во 11:00 ...

„Игри без маска“ е бисер на различности од целиот Балкан

Н.Македонија - 27.11.2019

Со свечена програма, денеска, во 11 часот, во Македонскиот народен театар во Скопје, почнува шестото издание на меѓународниот инклузивен драмски фестивал „Игри без маска“, чиј покровител е претседателот Стево Пендаровски, кој ќе ги поздрави ...

Пендаровски го отвори фестивалот „Игри без маска“

MakPress - 27.11.2019

Инклузијата на лицата со попреченост е показател за развојот на една држава, огледало на свеста и совеста на едно општество и на сите негови граѓани, порача денеска претседателот Стево Пендаровски, кој како покровител го отвори овогодинешниот ...

Пендаровски-Стафа: Судството мора да биде заштитено од политички влијанија

MakPress - 27.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети Државното правобранителство на Република Македонија. На средбата државниот правобранител Фехми Стафа го информирал претседателот Пендаровски за тековните активности на правобранителството, како и за ...

Годишното обраќање на Пендаровски пред пратениците ќе се оддржи на 18-ти декември

MakPress - 27.11.2019

Претседателот на Република Македонија на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието. Ова е соопштено на агендата на собраниските активности на веб страницата на законодавниот дом.

Сочувство од претседателот Пендаровски до францускиот претседателот Емануел Макрон

Канал5 - 26.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на ФранцИЈА, Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали. Почитуван господине Претседателе, Длабоко ме потресе веста за хеликоптерската несреќа ...

Со членството во НАТО не исчезнуваат опасностите

Алсат-М - 26.11.2019

И покрај очекуваното членство во НАТО, безбедноста во земјава сепак останува загрозена. Претседателот Стево Пендаровски вели дека и таа, но и регионот остануваат загрозени од тероризам, екстремизам и сајбер напади, но оти нивното спречување е ...

Предавање на Пендаровски и амбасадорката Бернс за значењето од пристапувањето во НАТО

24 Вести - 26.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, и американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Бернс денеска на Универзитетот Американ Колеџ Скопје ќе одржат предвање на тема: Значењето од пристапот на Северна Македонија во НАТО. Настанот ќе го отвори проф.

Сочувство од претседателот Пендаровски за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија

Канал5 - 26.11.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот што рано изутрината ја погоди Албанија.

Сочувство од претседателот Пендаровски за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија

Алсат-М - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот што рано изутрината ја ...

Сочувство од Пендаровски за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија

Фокус - 26.11.2019

Длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот што рано изутрината ја погоди Албанија изрази претседателот Стево Пендаровски во телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета.

Пендаровски-Брнз: Членството во НАТО за Македонија важно и од безбедносен и од политички аспект

Канал5 - 26.11.2019

Членството на Македонија во НАТО е важно и од безбедносен, но и од политички аспект. Покрај осигурување на безбедна иднина и заедничко справување со модерните безбедносни закани, тоа значи и споделување заеднички вредности за чување на слободата, ...

Пендаровски изрази сочувство до Макрон за загинувањето на 13 припадници на француската војска

24 Вести - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали.

Пендаровски изрази сочувство до Макрон за загинувањето на 13 француски војници

Фокус - 26.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали. -Длабоко ме потресе веста за хеликоптерската несреќа во Мали, каде животот ...

Пендаровски на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Нова ТВ - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието. Ова е соопштено на агендата на собраниските активности на веб страницата на законодавниот дом.

Пендаровски ќе се обрати во Собранието на 18 декември

Нетпрес - 26.11.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски ќе се обрати пред пратениците во Собранието на 18 декември. На интернет страницата на Собранието стои дека Пендаровски ќе се обрати пред пратениците на 18 декември во 12.00 часот, во рамките на 122-та ...

Сочувство од претседателот Пендаровски за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија

А1 On - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот што рано изутрината ја ...

Телеграма со сочувство од претседателот Пендаровски до албанскиот колега Мета

OhridNews - 26.11.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот којшто, рано изутрината ја погоди Албанија.

Сочувство од претседателот Пендаровски за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија

Сител - 26.11.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот што рано изутрината ја погоди ...

Пендаровски-Бернс: Членството во НАТО за нас е важно и од безбедносен и од политички аспект

А1 On - 26.11.2019

Членството на Северна Македонија во НАТО е важно и од безбедносен, но и од политички аспект. Покрај осигурување на безбедна иднина и заедничко справување со модерните безбедносни закани, тоа значи и споделување заеднички вредности за чување на ...

Сочувство од Пендаровски за жртвите од земјотресот во Албанија

Курир - 26.11.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот којшто, рано изутрината ја ...

Пендаровски-Бернс: Користа од НАТО не е само од воен, туку и од политички аспект

Слободен Печат - 26.11.2019

Членството во НАТО за нас, е важно затоа што како мала држава со ограничени ресурси за одбрана и безбедност, потребно ни е да бидеме дел од систем на колективна безбедност, рече Пендаровски.

Пендаровски-Бернс: Членството во НАТО за Македонија важно и од безбедносен и од политички аспект

Сител - 26.11.2019

Членството на Македонија во НАТО е важно и од безбедносен, но и од политички аспект. Покрај осигурување на безбедна иднина и заедничко справување со модерните безбедносни закани, тоа значи и споделување заеднички вредности за чување на слободата, ...

Пендаровски-Бернс: Членството во НАТО за Северна Македонија важно и од безбедносен и од политички аспект

Press24 - 26.11.2019

„Членството на Северна Македонија во НАТО е важно и од безбедносен, но и од политички аспект. Покрај осигурување на безбедна иднина и заедничко справување со модерните безбедносни закани, тоа значи и споделување заеднички вредности за чување на ...

Сочувство на Пендаровски до Макрон за загинатите 13 војници

Р.С.Европа - 26.11.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски изрази сочувство до францускиот претседател Емануел Макрон за загинувањето на 13 припадници на војската на Франција во Мали. „Во овие тажни моменти за Вашата земја, нашиот народ длабоко сочувствува со ...

Пендаровски ќе се обрати во Собранието на 18 декември

МКД - 26.11.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски ќе се обрати пред пратениците во Собранието на 18 декември. На интернет страницата на Собранието стои дека Пендаровски ќе се обрати пред пратениците на 18 декември во 12.00 часот, во рамките на 122-та ...

Пендаровски-Бернс: Членството во НАТО за Северна Македонија важно и од безбедносен и од политички аспект

ММС - 26.11.2019

Членството на Северна Македонија во НАТО е важно и од безбедносен, но и од политички аспект. Покрај осигурување на безбедна иднина и заедничко справување со модерните безбедносни закани, тоа значи и споделување заеднички вредности за чување на ...

Предавање на Пендаровски и амбасадорката Бернс за значењето од пристапувањето во НАТО

Сител - 26.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, и американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Бернс денеска на Универзитетот Американ Колеџ Скопје ќе одржат предвање на тема: Значењето од пристапот на Македонија во НАТО. Настанот ќе го отвори проф.

Пендаровски-Брнс: Членството во НАТО е важно и од безбедносен и од политички аспект

МКД - 26.11.2019

Членството на Северна Македонија во НАТО е важно и од безбедносен, но и од политички аспект. Покрај осигурување на безбедна иднина и заедничко справување со модерните безбедносни закани, тоа значи и споделување заеднички вредности за чување на ...

Пендаровски изрази сочувство до Макрон за загинувањето на 13 припадници на француската војска

Нова ТВ - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали.

Пендаровски изрази сочувство до Макрон за загинувањето на 13 припадници на француската војска

Курир - 26.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали. -Длабоко ме потресе веста за хеликоптерската несреќа во Мали, каде животот ...

Пендаровски со сочувство до Макрон: Нашиот народ е со пријателска Франција

Press24 - 26.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали. - Длабоко ме потресе веста за хеликоптерската несреќа во Мали, каде ...

Пендаровски упати писмо до Мета: Длабоко жалам за загубените животи и огромните штети од земјотресот

Press24 - 26.11.2019

Претседателот Пендаровски изрази сочуство за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и ...

Пендаровски изрази сочуство до Макрон за смртта на француските војници

Слободен Печат - 26.11.2019

Во хеликоптерска несреќа во Мали животот го загубија 13 припадници на француската војска. Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски изрази сочувство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето ...

Пендаровски изрази сочувство за жртвите во земјотресот во Албанија

Слободен Печат - 26.11.2019

Претседателот Пендаровски, во име на граѓаните на Република Северна Македонија, упати и телеграма со сочувство до претседателот Мета. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со ...

Пендаровски изрази сочувство до Макрон за загинувањето на 13 припадници на француската војска

Сител - 26.11.2019

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали.

Пендаровски изрази сочувство до Макрон за хеликоптерската несреќа

Макфакс - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски изрази сочувство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали.

Пендаровски ќе се обрати во Собранието на 18 декември

Курир - 26.11.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски ќе се обрати пред пратениците во Собранието на 18 декември. На интернет страницата на Собранието стои дека Пендаровски ќе се обрати пред пратениците на 18 декември во 12.00 часот, во рамките на 122-та ...

Пендаровски ќе се обрати пред пратениците на 18 декември

+инфо - 26.11.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски ќе се обрати пред пратениците во Собранието на 18 декември во 12 часот, во рамките на 122-та седница. Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја закажал седницата по писменото барање од претседателот ...

Пендаровски на 18 декември ќе се обрати пред пратениците

Слободен Печат - 26.11.2019

Ова е соопштено на агендата на собраниските активности на веб страницата на законодавниот дом. Претседателот на Република Северна Македонија на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието.

Пендаровски на 18 декември ќе се обрати пред пратениците

Press24 - 26.11.2019

Претседателот на Република Македонија на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието. Ова е соопштено на агендата на собраниските активности на веб страницата на законодавниот дом.

Пендаровски на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Сител - 26.11.2019

Претседателот на Република Македонија на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието. Ова е соопштено на агендата на собраниските активности на веб страницата на законодавниот дом.

Пендаровски изрази сочувство до Макрон за загинувањето на 13 припадници на француската војска

iPortal - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали.

Предавање на Пендаровски и амбасадорката Бернс за значењето од пристапувањето во НАТО

Опсервер - 26.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, и американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Бернс денеска на Универзитетот Американ Колеџ Скопје ќе одржат предвање на тема: Значењето од пристапот на Северна Македонија во НАТО. Настанот ќе го отвори проф.

Пендаровски изрази сочувство до Макрон за загинувањето на 13 припадници на француската војска

Опсервер - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали.

Сочувство и помош од Македонија за Албанија

Република - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот во заминување Зоран Заев при учеството на ...

Пендаровски изрази сочувство до Макрон за загинувањето на 13 припадници на француската војска

Либертас - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали.

Од 27 до 29 ноември во МНТ: Игри без маска, театар без дискриминација

Вечер Прес - 26.11.2019

Во Македонски народен театар на 27,28 и 29 ноември ќе се одржи Меѓународниот драмски фестивал за лица со и без хендикеп „Игри без маска, театар без дискриминација 2019“. Учесници на настанот, кој е под покровителство на претседателот Стево ...

Пендаровски-Бернс: Членството во НАТО за Северна Македонија важно и од безбедносен и од политички аспект

24Инфо - 26.11.2019

Членството на Северна Македонија во НАТО е важно и од безбедносен, но и од политички аспект. Покрај осигурување на безбедна иднина и заедничко справување со модерните безбедносни закани, тоа значи и споделување заеднички вредности за чување на ...

Пендаровски разговарал со Мета, изразил длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот

Локално - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот што рано изутрината ја ...

Пендаровски изрази сочувство до Макрон за хеликоптерската несреќа

MTM - 26.11.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, изрази сочувство до претседателот на Француската Република, Емануел Макрон, по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали. „Длабоко ме потресе веста за хеликоптерската несреќа во Мали, каде ...

Сочувство од претседателот Пендаровски за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија

24Инфо - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот којшто, рано изутрината ...

Пендаровски на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Локално - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието. Ова е соопштено на агендата на собраниските активности на веб страницата на законодавниот дом.

Пендаровски ќе се обрати во Собранието на 18 декември

Република - 26.11.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски ќе се обрати пред пратениците во Собранието на 18 декември. На интернет страницата на Собранието стои дека Пендаровски ќе се обрати пред пратениците на 18 декември во 12.00 часот, во рамките на 122-та ...

Пендаровски – Бернс: Членството во НАТО важно и од безбедносен и од политички аспект

Либертас - 26.11.2019

– Членството на Северна Македонија во НАТО е важно и од безбедносен, но и од политички аспект. Покрај осигурување безбедна иднина и заедничко справување со модерните безбедносни закани, тоа значи и споделување заеднички вредности за чување на ...

Сочувство од претседателот Пендаровски за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија

Опсервер - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот што рано изутрината ја ...

Сочувство од претседателот Пендаровски за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија

Бизнис Вести - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот којшто, рано изутрината ...

Пендаровски на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието

24Инфо - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието. Ова е соопштено на агендата на собраниските активности на веб страницата на законодавниот дом.

Сочувство од Пендаровски: Со длабоко жалење ја примив веста за настраданите во земјотресот во Албанија

Денешен - 26.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот што рано изутрината ја погоди Албанија.

Пендаровски на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Вечер Прес - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието. Ова е соопштено на агендата на собраниските активности на веб страницата на законодавниот дом.

Пендаровски-Бернс: Членството во НАТО за Северна Македонија важно и од безбедносен и од политички аспект

Локално - 26.11.2019

Членството на Северна Македонија во НАТО е важно и од безбедносен, но и од политички аспект. Покрај осигурување на безбедна иднина и заедничко справување со модерните безбедносни закани, тоа значи и споделување заеднички вредности за чување на ...

Обраќање на Пендаровски на 18 декември пред пратениците во Собранието

iPortal - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието. Ова е соопштено на агендата на собраниските активности на веб страницата на законодавниот дом.

Пендаровски изрази сочувство до Макрон за загинувањето на 13 припадници на француската војска

Локално - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали.

Пендаровски на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Опсервер - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието. Ова е соопштено на агендата на собраниските активности на веб страницата на законодавниот дом.

Пендаровски на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието

4NEWS - 26.11.2019

Претседателот на Република Македонија на 18 декември ќе се обрати пред пратениците во Собранието. Ова е соопштено на агендата на собраниските активности на веб страницата на законодавниот дом.

Сочувство од Пендаровски до Макрон за загинатите војници во паднатиот хеликоптер

24Инфо - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали: Почитуван господине Претседателе , Длабоко ...

Пендаровски во име на граѓаните на РСМ изрази сочувство за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија

CivilMedia - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот што рано изутрината ја ...

Предавање на Пендаровски и амбасадорката Бернс за значењето од пристапувањето во НАТО

Либертас - 26.11.2019

– Претседателот Стево Пендаровски, и американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Бернс денеска на Универзитетот Американ Колеџ Скопје ќе одржат предвање на тема: Значењето од пристапот на Северна Македонија во НАТО. Настанот ќе го отвори проф.

Сочувство од претседателот Пендаровски за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија

iPortal - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот што рано изутрината ја ...

Пендаровски со сочувство до Макрон за загинувањето на 13 припадници на француската војска

MakPress - 26.11.2019

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали.

Сочувство од претседателот Пендаровски за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија

Скопје1 - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот којшто, рано изутрината ...

Пендаровски и Бернс ќе предаваат за значењето од влезот во НАТО

MakPress - 26.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, и американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Бернс денеска на Универзитетот Американ Колеџ Скопје ќе одржат предвање на тема: Значењето од пристапот на Македонија во НАТО. Настанот ќе го отвори проф.

Пендаровски-Бернс: Безбедноста на Македонија е загарантирана со членството во НАТО

MakPress - 26.11.2019

Членството на Македонија во НАТО е важно и од безбедносен, но и од политички аспект. Покрај осигурување на безбедна иднина и заедничко справување со модерните безбедносни закани, тоа значи и споделување заеднички вредности за чување на слободата, ...

Сочувство од Пендаровски до Емануел Макрон

Скопје1 - 26.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски изрази сочуство до претседателот на Француската Република Емануел Макрон по повод загинувањето на 13 припадници на француската војска во Мали: Почитуван господине Претседателе , Длабоко ...

Сочувство од претседателот Пендаровски за загинатите и повредените во земјотресот во Албанија

MakPress - 26.11.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Република Албанија, Илир Мета, во кој изрази длабоко сочувство за жртвите и повредените во земјотресот што рано изутрината ја погоди ...

Пендаровски: Сите кои имале некаква функција треба да се извинат за иселувањето

MakPress - 26.11.2019

Сите кои се на власт и кои биле на власт, на некаква функција, треба да да му се извинат на македонскиот народ што не направиле доволно да го спречат иселувањето, и тој стравично лош демографски тренд да не го користат во своите дневно-политички ...

Пендаровски на средба во ССМ: Законот за работни односи да биде според европските стандарди

MakPress - 26.11.2019

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека новиот закон за работни односи треба да ги содржи европските и светски тенденции во работно-правните односи, истакна претседателот на ССМ Дарко Димовски на денешниот работен состанок со ...

Пендаровски во посета на Сојузот на синдикати на Македонија

Канал5 - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Сојузот на синдикати на Македонија. Во своето обраќање претседателот Пендаровски нагласи дека успешната економија и развојот на Македонија се тесно поврзани со регулацијата на работните ...

ССМ бара европски и светски тенденции во новиот закон за работни односи

Фокус - 25.11.2019

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека новиот закон за работни односи треба да ги содржи европските и светски тенденции во работно-правните односи, истакна претседателот на ССМ Дарко Димовски на денешниот работен состанок со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски знае дека Македонија со Заев на чело не може да се помести од мртва точка

Канал5 - 25.11.2019

Држава во која претседателот отворено кажува дека доколку не е на функцијата претседател би се отселил од државата е во голема стагнација. Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево Пендаровски.

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Социјалистичка Република ...

Канал5 - 25.11.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Социјалистичка Република Виетнам во Република Македонија.

„Сите кои биле и се на власт треба да им се извиниме на граѓаните за девастирачки демографски тенденции“, рече ...

ТВ21 - 25.11.2019

Претседателот на Северна Македонија, коментријаќи ја својата изјава дадена пред неколку денови во Србија за иследувањето на младите вели дека сите поранешни, но и актуелната власт треба да им се извини на граѓаните за девастирачките демографски ...

Пендаровски: Да се извиниме на македонскиот народ што не сме го спречиле иселувањето!

Фокус - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска се извини на македонската јавност, ако неговата изјава дека „ако не бил претседател, ќе се иселел од државата“. Според него, не постои политичка партија или претседател кој комплетно ја спречил појавата на ...

„Ако се преброиме сигурно сме половина милион помалку“, рече Пендаровски

ТВ21 - 25.11.2019

Во 2011 година не можевме да направиме попис токму поради лошите демографски податоци кои ги имавме,вели Пендаровски. „Можеме да замислиме сега ако до година или 20201 година, ако направиме попис колку ќе не пребројат.

Пендаровски: Контекстот на изјавата е за европската безидејност по случувањата во Брисел

24 Вести - 25.11.2019

Европската безидејност и долгите чекања пред вратите на ЕУ но и сеуште неизвесната методологија - ова е контекстот на изјавата за иселувањето која неодамна ја даде шефот на државата. Пендаровски денеска се дообјаснува но и се се извини доколку како ...

Пендаровски: „Требаше да бидам поблаг“

Телма - 25.11.2019

Во Нови Сад аплауз, дома критика. Изјавата дека и тој би се иселил да не е млад и на функција претседател, Стево Пендаровски ја дал во објаснувањето на младински форум колку е разочаран од недобивањето датум за преговори од европската унија.

„И јас би се иселил“, Пендаровски тврди дека бил погрешно разбран

Алсат-М - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски признава дека неговата изјава во Нови Сад, Србија, влијаела негативно кај граѓаните на Северна Македонија и поради тоа се чувствува виновен. Првиот човек на државата бара политичките субјекти да не го злоупотребуваат ...

Пендаровски: Да му се извиниме на народот за иселувањето

Deutsche Welle - 25.11.2019

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска од Скопје ја дообјаснуваше својата изјава за иселувањето. Граѓаните си заминуваат поради претераната партизација, вели тој. Македонските поради претераната партизација на државата, оцени денеска ...

Изјавата на Пендаровски го актуелизираше проблемот со иселувањето

Канал5 - 25.11.2019

Изјавата на Пендаровски дека би ја напуштил земјата доколку не беше претседател, повторно го актуелизираше проблемот со иселувањето. Пендаровски се врати од Србија и ја добјасни својата изјава.

Пендаровски: Да се извиниме на македонскиот народ што не сме го спречиле иселувањето

Канал5 - 25.11.2019

Изјавата на Пендаровски дека би ја напуштил земјата доколку не беше претседател, повторно го актуелизираше пробелмот со иселувањето.. Му должиме извинување на народот што не сме го спречиле масовното иселување, рече денеска шефот на државата ...

Пендаровски: Сите кои се или биле на власт треба да се извинат за иселувањето

+инфо - 25.11.2019

Сите кои се на власт и кои биле на власт, на некаква функција, треба да да му се извинат на македонскиот народ што не направиле доволно да го спречат иселувањето, и тој стравично лош демографски тренд да не го користат во своите дневно-политички ...

Пендаровски: Сите кои се или биле на власт треба да се извинат за иселувањето

Нетпрес - 25.11.2019

Сите кои се на власт и кои биле на власт, на некаква функција, треба да да му се извинат на македонскиот народ што не направиле доволно да го спречат иселувањето, и тој стравично лош демографски тренд да не го користат во своите дневно-политички ...

Пендаровски: Сите кои се или биле на власт треба да се извинат за иселувањето

Press24 - 25.11.2019

Сите кои се на власт и кои биле на власт, на некаква функција, треба да да му се извинат на македонскиот народ што не направиле доволно да го спречат иселувањето, и тој стравично лош демографски тренд да не го користат во своите дневно-политички ...

Пендаровски во посета на Сојузот на синдикати: Мораме да ги заштитиме работниците за да останат во татковината

Макфакс - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Сојузот на синдикати на Македонија. Во своето обраќање Пендаровски нагласи дека успешната економија и развојот на земјава се тесно поврзани со регулацијата на работните односи и цврстата и ...

ССМ: Новиот закон за работни односи да ги содржи европските и светски тенденции

Press24 - 25.11.2019

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека новиот закон за работни односи треба да ги содржи европските и светски тенденции во работно-правните односи, истакна претседателот на ССМ Дарко Димовски на денешниот работен состанок со ...

ССМ: Законот за работни односи да ги содржи европските и светски тенденции

МКД - 25.11.2019

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека новиот закон за работни односи треба да ги содржи европските и светски тенденции во работно-правните односи, истакна претседателот на ССМ Дарко Димовски на денешниот работен состанок со ...

ССМ: Законот за работни односи да ги содржи европските и светски тенденции

Сител - 25.11.2019

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека новиот закон за работни односи треба да ги содржи европските и светски тенденции во работно-правните односи, истакна претседателот на ССМ Дарко Димовски на денешниот работен состанок со ...

Пендаровски: Сите кои се или биле на власт треба да се извинат за иселувањето

Сител - 25.11.2019

Сите кои се на власт и кои биле на власт, на некаква функција, треба да да му се извинат на македонскиот народ што не направиле доволно да го спречат иселувањето, и тој стравично лош демографски тренд да не го користат во своите дневно-политички ...

Пендаровски тврди дека бил погрешно разбран- Контекстот на изјавата е за европската безидејност

Press24 - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски признава дека неговата изјава во Нови Сад, Србија, влијаела негативно кај граѓаните на Македонија и поради тоа се чувствува виновен. Првиот човек на државата бара политичките субјекти да не го злоупотребуваат ваквиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Младите бегаат поради ниските плати, лошата економска ситуација и непотизмот

Сител - 25.11.2019

Држава во која претседателот отворено кажува дека доколку не е на функцијата претседател би се отселил од државата е во голема стагнација. Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево Пендаровски.

Пендаровски: Сите кои се или биле на власт треба да се извинат за иселувањето

МКД - 25.11.2019

Сите кои се на власт и кои биле на власт, на некаква функција, треба да да му се извинат на македонскиот народ што не направиле доволно да го спречат иселувањето, и тој стравично лош демографски тренд да не го користат во своите дневно-политички ...

Пендаровски: Сите кои се или биле на власт треба да се извинат за иселувањето

А1 On - 25.11.2019

Сите кои се на власт и кои биле на власт, на некаква функција, треба да да му се извинат на македонскиот народ што не направиле доволно да го спречат иселувањето, и тој стравично лош демографски тренд да не го користат во своите дневно-политички ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски знае дека Македонија со Заев не може да се помести од мртва точка

Курир - 25.11.2019

Држава во која претседателот отворено кажува дека доколку не е на функцијата претседател би се отселил од државата е во голема стагнација. Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево ...

Пендаровски ќе ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Социјалистичка Република ...

Курир - 25.11.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Социјалистичка Република Виетнам во Република Северна Македонија.

(Видео) Пендаровски: Мора да им обезбедиме можности на младите да успеат во својата матична земја

Макфакс - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски во Нови Сад, учествуваше и се обрати на 4. Регионален младински форум – претседателски панел. Осврнувајќи се на актуелната состојба на регионот, претседателот Пендаровски рече дека нашите општества може да ...

(Видео) Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и Виетнам

Макфакс - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Социјалистичка Република Виетнам во Република Северна Македонија. На церемонијата на предавање на акредитивни писма од страна на Ентони ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски знае дека Македонија со Заев не може да се помести од мртва точка

МКД - 25.11.2019

Држава во која претседателот отворено кажува дека доколку не е на функцијата претседател би се отселил од државата е во голема стагнација. Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево Пендаровски.

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски знае дека Македонија со Заев на чело не може да се помести од мртва точка

А1 On - 25.11.2019

„Држава во која претседателот отворено кажува дека доколку не е на функцијата претседател би се отселил од државата е во голема стагнација. Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево ...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Виетнам

Сител - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Виетнам во Република Македонија. На церемонијата на предавање на акредитивни писма од новоименуван амбасадор на Нов Зеланд, Ентони ...

Пендаровски: Без да се слушне гласот на работниците ќе биде невозможно да изградиме праведно општество

Press24 - 25.11.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Сојузот на синдикати на Македонија. Во своето обраќање претседателот Пендаровски нагласи дека успешната економија и развојот на Северна Македонија се тесно поврзани со ...

Пендаровски за иселувањето - во објаснувањата требаше да бидам поблаг

Р.С.Европа - 25.11.2019

„Можеби во тоа објаснување на реалната ситуација треба да бидам поблаг“, рече денеска претседателот Стево Пендаровски за неговата изјава дека за иселувањето од државата. Според него таа тема треба да се стави надвор од партиските препукувања, а ...

Пендаровски: Сите кои се или биле на власт треба да се извинат за иселувањето

Курир - 25.11.2019

Сите кои се на власт и кои биле на власт, на некаква функција, треба да да му се извинат на македонскиот народ што не направиле доволно да го спречат иселувањето, и тој стравично лош демографски тренд да не го користат во своите дневно-политички ...

ССМ: Законот за работни односи да ги содржи европските и светски тенденции

+инфо - 25.11.2019

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека новиот закон за работни односи треба да ги содржи европските и светски тенденции во работно-правните односи, истакна претседателот на ССМ Дарко Димовски на денешниот работен состанок со ...

Пендаровски: Ние треба да му се извиниме на македонскиот народ што не сме го спречиле иселувањето!

Слободен Печат - 25.11.2019

Ниедна држава не го спречила комплетно иселувањето- вели Пендаровски. Претседателот Стево Пендаровски денеска се извини на македонската јавност, ако неговата изјава дека „ако не бил претседател, ќе се иселел од државата“, пренесува „ Фокус“ .

Пендаровски: Сите власти треба да му се извинат на народот за иселувањето

Макфакс - 25.11.2019

„Сите ние што сме биле досега или сме сега на власт да му се извиниме на македонскиот народ и на македонските граѓани што не сме направиле доволно да ги спречиме тие девастирачки демографски тенденции заради кои и во 2011 година не можевме ниту ...

Пендаровски: Сите кои сме биле или сме на власт да му се извиниме на македонскиот народ

Press24 - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски изјави дека неговата изјава од Нови Сад, дека и тој би се иселил ако не бил претседател, рече дека не зборува ниту за ВМРO-ДПМНЕ и СДСМ и дека зборувал за изгубените европерспективи.

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски знае дека Македонија со Заев на чело не може да се помести од мртва точка

Макфакс - 25.11.2019

Држава во која претседателот отворено кажува дека доколку не е на функцијата претседател би се отселил од државата е во голема стагнација. Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево ...

Претседателот Пендаровски го посети ССМ

Независен - 25.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Сојузот на синдикати на Македонија. Во своето обраќање претседателот Пендаровски нагласи дека успешната економија и развојот на Северна Македонија се тесно ...

Пендаровски бара од партиите да му се извинат на народот што го принудиле на иселување

Сител - 25.11.2019

По реакциите во јавноста претседателот Пендаровски ја дообјасни неговата изјава дадена во Нови САД , дека и тој би си заминал ако не бил претседател. Се согласи дека во излагањето требало да биде поблаг , но посочи дека е во контекс на изгубените ...

Пендаровски: Сите кои се или биле на власт треба да се извинат за иселувањето

Бриф - 25.11.2019

Сите кои се на власт и кои биле на власт, на некаква функција, треба да да му се извинат на македонскиот народ што не направиле доволно да го спречат иселувањето, и тој стравично лош демографски тренд да не го користат во своите дневно-политички ...

Пендаровски до ССМ: Во мене секогаш ќе имате сојузник

iPortal - 25.11.2019

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендарвоски одржа работен состанок со претседателството на Сојузот на Синдикати на Македонија, како прв претседател кој го посетува ССМ во историјата на државата.

ССМ: Законот за работни односи да ги содржи европските и светски тенденции

Опсервер - 25.11.2019

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека новиот закон за работни односи треба да ги содржи европските и светски тенденции во работно-правните односи, истакна претседателот на ССМ Дарко Димовски на денешниот работен состанок со ...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Виетнам

Скопје инфо - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Виетнам во Република Северна Македонија. На церемонијата на предавање на акредитивни писма од новоименуван амбасадор на Нов Зеланд, ...

ВМРО-ДПМНЕ: И Пендаровски знае дека вака веќе не може, затоа потребни се промени

24Инфо - 25.11.2019

Држава во која претседателот отворено кажува дека доколку не е на функцијата претседател би се отселил од државата е во голема стагнација. Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево Пендаровски.

„Ако се преброиме сигурно сме половина милион помалку“, рече Пендаровски

4NEWS - 25.11.2019

Во 2011 година не можевме да направиме попис токму поради лошите демографски податоци кои ги имавме,вели Пендаровски. „Можеме да замислиме сега ако до година или 20201 година, ако направиме попис колку ќе не пребројат.

Пендаровски: Сите власти треба да му се извинат на народот за иселувањето

Точка - 25.11.2019

„Сите ние што сме биле досега или сме сега на власт да му се извиниме на македонскиот народ и на македонските граѓани што не сме направиле доволно да ги спречиме тие девастирачки демографски тенденции заради кои и во 2011 година не можевме ниту ...

„Сите кои биле и се на власт треба да им се извиниме на граѓаните за девастирачки демографски тенденции“, рече ...

4NEWS - 25.11.2019

Претседателот на Северна Македонија, коментријаќи ја својата изјава дадена пред неколку денови во Србија за иследувањето на младите вели дека сите поранешни, но и актуелната власт треба да им се извини на граѓаните за девастирачките демографски ...

Пендаровски бара од партиите да му се извинат на народот што го принудиле на иселување

4NEWS - 25.11.2019

По реакциите во јавноста претседателот Пендаровски ја дообјасни неговата изјава дадена во Нови САД , дека и тој би си заминал ако не бил претседател. Се согласи дека во излагањето требало да биде поблаг , но посочи дека е во контекс на изгубените ...

ВМРО-ДПМНЕ: Младите бегаат поради ниските плати, лошата економска ситуација и непотизмот

4NEWS - 25.11.2019

Држава во која претседателот отворено кажува дека доколку не е на функцијата претседател би се отселил од државата е во голема стагнација. Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево Пендаровски.

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Виетнам

Либертас - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Виетнам во Република Северна Македонија. На церемонијата на предавање на акредитивни писма од новоименуван амбасадор на Нов Зеланд, ...

Пендаровски: Треба да се согласиме иселувањето да не се кроисти во предизборни кампањи, тоа е проблем на сите влади до ...

iPortal - 25.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски по работната средба со Сојузот на Синдикати на Македонија истакна дека неговата изјава дадена во Нови Сад дека доколку не бил претседател би се иселил од државата е пренесена погрешно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Младите бегаат поради ниските плати, лошата економска ситуација и непотизмот

Либертас - 25.11.2019

Држава во која претседателот отворено кажува дека доколку не е на функцијата претседател би се отселил од државата е во голема стагнација. Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево Пендаровски.

Пендаровски: Мора да им обезбедиме можности на младите да успеат во својата матична земја

Точка - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски во Нови Сад, учествуваше и се обрати на 4. Регионален младински форум – претседателски панел. Осврнувајќи се на актуелната состојба на регионот, претседателот Пендаровски рече дека нашите општества може да ...

Пендаровски е првиот претседател кој го посети Сојузот на синдикати на Македонија

24Инфо - 25.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Сојузот на синдикати на Македонија.Во своето обраќање претседателот Пендаровски нагласи дека успешната економија и развојот на Северна Македонија се тесно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски знае дека Македонија со Заев не може да се помести од мртва точка

Денешен - 25.11.2019

Држава во која претседателот отворено кажува дека доколку не е на функцијата претседател би се отселил од државата е во голема стагнација. Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево Пендаровски.

ВМРО-ДПМНЕ: Младите бегаат поради ниските плати, лошата економска ситуација и непотизмот

Вечер Прес - 25.11.2019

Држава во која претседателот отворено кажува дека доколку не е на функцијата претседател би се отселил од државата е во голема стагнација. Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево Пендаровски.

Прв кикс на Пендаровски како претседател или дистанцирање од владините политики

Фактор - 25.11.2019

И по два дена од констатацијата на претседателот Стево Пендаровски дека „и самиот би ја напуштил државата кога не би бил претседател“ реакциите не стивнуваат, но се толкува на различни начини - едни велат дека е скандалозна, додека други дека е ...

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Социјалистичка ...

Бизнис Вести - 25.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Социјалистичка Република Виетнам во Република Северна Македонија.

Пендаровски: Да се извиниме на македонскиот народ што не сме го спречиле иселувањето!

Либертас - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска се извини на македонската јавност, ако неговата изјава дека „ако не бил претседател, ќе се иселел од државата“. Според него, не постои политичка партија или претседател кој комплетно ја спречил појавата на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево ...

Опсервер - 25.11.2019

Држава во која претседателот отворено кажува дека доколку не е на функцијата претседател би се отселил од државата е во голема стагнација. Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево Пендаровски.

Вистината на претседателот Пендаровски боли!

Либертас - 25.11.2019

Родени сме да не ја сакаме вистината зашто таа боли. Сакаме за нас да се кажува само она што е во наш интерес.Такви сме и по менталитет, а и како народ сме такви. Полни сме со инат. Со омраза.

Пендаровски: Сите кои се или биле на власт треба да се извинат за иселувањето

Вечер Прес - 25.11.2019

Сите кои се на власт и кои биле на власт, на некаква функција, треба да да му се извинат на македонскиот народ што не направиле доволно да го спречат иселувањето, и тој стравично лош демографски тренд да не го користат во своите дневно-политички ...

Прва работна средба на претседател на државата со претседателството на ССМ

Локално - 25.11.2019

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендарвоски одржа работен состанок со претседателството на Сојузот на Синдикати на Македонија, како прв претседател кој го посетува ССМ во историјата на државата.

Пендаровски: Мораме директно да учествуваме во задржување на работниците во државата

Вечер Прес - 25.11.2019

Барањата на Синдикатот се договорите за вработување на определено време да бидат склучувани само во исклучителни ситуации и не подолго од една година, продолжено породилно отсуство до 12 месеци, 38-часовна работна недела, усогласување на платите ...

Пендаровски: Сите кои сме биле или сме на власт да му се извиниме на македонскиот народ

Фактор - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски изјави дека неговата изјава од Нови Сад, дека и тој би се иселил ако не бил претседател, рече дека не зборува ниту за ВМРO-ДПМНЕ и СДСМ и дека зборувал за изгубените европерспективи.

Пендаровски: Сите кои се или биле на власт треба да се извинат за иселувањето

CivilMedia - 25.11.2019

Сите кои се на власт и кои биле на власт, на некаква функција, треба да да му се извинат на македонскиот народ што не направиле доволно да го спречат иселувањето, и тој стравично лош демографски тренд да не го користат во своите дневно-политички ...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и Виетнам

Точка - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Социјалистичка Република Виетнам во Република Северна Македонија. На церемонијата на предавање на акредитивни писма од страна на Ентони ...

Пендаровски: Сите кои се или биле на власт треба да се извинат за иселувањето

24Инфо - 25.11.2019

Сите кои се на власт и кои биле на власт, на некаква функција, треба да да му се извинат на македонскиот народ што не направиле доволно да го спречат иселувањето, и тој стравично лош демографски тренд да не го користат во своите дневно-политички ...

Пендаровски: Во 2011 година пописот политички се прекина бидејќи видоа колку малку луѓе останале во државата

Локално - 25.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски по работната средба со Сојузот на Синдикати на Македонија истакна дека неговата изјава дадена во Нови Сад дека доколку не бил претседател би се иселил од државата е пренесена погрешно ...

Пендаровски во посета на Сојузот на синдикати: Мораме да ги заштитиме работниците за да останат во татковината

Точка - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во посета на Сојузот на синдикати на Македонија. Во своето обраќање Пендаровски нагласи дека успешната економија и развојот на земјава се тесно поврзани со регулацијата на работните односи и цврстата и ...

Пендаровски за иселувањето: Сите кои биле на власт треба да да му се извинат на македонскиот народ што не спречиле

Република - 25.11.2019

Сите кои се на власт и кои биле на власт, на некаква функција, треба да да му се извинат на македонскиот народ што не направиле доволно да го спречат иселувањето, и тој стравично лош демографски тренд да не го користат во своите дневно-политички ...

ССМ: Законот за работни односи да ги содржи европските и светски тенденции

Локално - 25.11.2019

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека новиот закон за работни односи треба да ги содржи европските и светски тенденции во работно-правните односи, истакна претседателот на ССМ Дарко Димовски на денешниот работен состанок со ...

ССМ: Законот за работни односи да ги содржи европските и светски тенденции

Вечер Прес - 25.11.2019

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека новиот закон за работни односи треба да ги содржи европските и светски тенденции во работно-правните односи, истакна претседателот на ССМ Дарко Димовски на денешниот работен состанок со ...

ПЕНДАРОВСКИ: Сите што сме и тие што биле на власт да му се извиниме на македонскиот народ

Денешен - 25.11.2019

Сите кои сме биле или сме сега на власт да му се извиниме на македонскиот народ, вели претседателот Стево Пендаровски. Тој за неговата изјава дадена во Нови Сад дека „и тој би се иселил ако не бил претседател“, вели дека не зборувал ниту за ...

Пендаровски: Мораме да ги заштитиме работниците за да останат во татковината

Н.Македонија - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во посета на Сојузот на синдикати на Македонија. Во своето обраќање Пендаровски нагласи дека успешната економија и развојот на земјава се тесно поврзани со регулацијата на работните односи и цврстата и ...

Пендаровски: Можеме да ги задржиме младите, ако ги имплементираме вредностите на ЕУ

Н.Македонија - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски во Нови Сад, учествуваше и се обрати на Регионалниот младински форум – претседателски панел. Осврнувајќи се на актуелната состојба на регионот, претседателот Пендаровски рече дека нашите општества може да напредуваат, ...

Пендаровски: Сите власти треба да му се извинат на народот за иселувањето

Н.Македонија - 25.11.2019

Сите ние што сме биле досега или сме сега на власт да му се извиниме на македонскиот народ и на македонските граѓани што не сме направиле доволно да ги спречиме тие девастирачки демографски тенденции заради кои и во 2011 година не можевме ниту попис ...

Пендаровски ја ублажува изјавата од Нови Сад

Н.Македонија - 25.11.2019

Сѐ уште не стивнуваат бурните реакции во јавноста откако македонскиот претседател Стево Пендаровски на Регионалниот форум на млади лидери во Нови Сад истакна дека „доколку не би бил претседател, и тој би се иселил од својата земја, која има просечна ...

Пендаровски: Јас прв ќе признаам, можев повеќе да направам

365 - 25.11.2019

Ја разбира потребата од користење во политички цели на неговата изјава дека и тој би се иселил од државава ако не беше претседател, што го изјави на регионалниот младински форум во Нови Сад, но категоричен е дека истата била извадена од контекст и ...

Пендаровски: Политичарите да се извинат на народот за иселувањето

Expres - 25.11.2019

Политичарите се винови за иселувањето, вели Пендаровски „Сите политичари имаме вина за иселувањето, треба да му се извиниме на македонскиот народ за лошите политики во овој дел“, рече претседателот Стево Пендаровски.

Мицкоски: Пендаровски само потврди дека државата предводена од Заев од ден на ден пропаѓа во амбис

MakPress - 25.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за порталот Курир.мк ја коментира изјавата на Пендаровски дадена при неговата официјална посета на Србија дека доколку не би бил претседател на Македонија и тој ќе се иселел од државата.

Пендаровски ги прими акредитивните писма на амбасадорите на Нов Зеланд и на Виетнам

MakPress - 25.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Нов Зеланд и на Виетнам во Република Македонија. На церемонијата на предавање на акредитивни писма од новоименуван амбасадор на Нов Зеланд, Ентони ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со Заев е во погрешен правец

MakPress - 25.11.2019

Држава во која претседателот отворено кажува дека доколку не е на функцијата претседател би се отселил од државата е во голема стагнација. Македонија со Зоран Заев е во погрешен правец, а најголем доказ за тоа е искрената изјава на Стево Пендаровски.

Пендаровски: Да му се извиниме на македонскиот народ што не сме го спречиле иселувањето, но свесен сум дека можев ...

Скопје1 - 25.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски по работната средба со Сојузот на Синдикати на Македонија истакна дека неговата изјава дадена во Нови Сад дека доколку не бил претседател би се иселил од државата е пренесена погрешно ...